Back To Top
Çağı anlamak

Çağı anlamak

 - Son Güncelleme: 07.06.2019 Cuma 07:52
- A +

İçinde yaşadığımız çağın dinamikleri, nasıl bir ‘yeni dünya’ yaratıyor? Zihnimizde böyle bir sualin bulunmaması bize 14. Yüzyılda başlayan ticaret devrimini kaybettirdi…  16. Yüzyılda başlayan bilim devrimini kaybettirdi… 18. Yüzyılda başlayan sanayi devrimini kaybettirdi.

Bu üç devrim birbirine yol açarak ortaya çıkardığı ‘yeni dünya’larda Osmanlı ve bütün Asya küçüldü, ezildi…

Büyük şair ve tarih düşünürü Yahya kemal, matbaanın bizde iki asır gecikerek açıldıktan sonra ilgisizlikten kapanmasını, İmparatorluğun toprak kayıplarından daha vahim bir kayıp olarak nitelemişti.

Şimdi insanlık “Dördüncü Sanayi Devrimi”ni yaşıyor, aman kaçırmayalım.

 

DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ

Bu tarihsel girişi yapmamın sebebi, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın “Dördüncü Sanayi Devrimi” kavramına atıfta bulunarak yaptığı açıklamadır. Prof. Dr. Yekta Saraç 2019-2020 eğitim yılının başında İstanbul’da üniversiteler, iş dünyası ve sendikaların katılımıyla “Geleceğin Meslekleri, Bölgesel Değerler ve Türk Yükseköğretimi” adlı kongre için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Dördüncü Sanayi Devrimi, diğer bir deyişle dijital devrim, birçok meslekleri bitiriyor, yeni meslekler çıkarıyor.

Sayın Saraç, “Dünya Ekonomik Forumu”nun (WEF) verilerine göre, “yüksek hızlı mobil internet, yapay zekâ, buluş teknolojileri ve büyük veri analizlerinin adaptasyonu” ile ekonomide “hızlı, derin ve yaygın” gelişmeler yaşandığı belirtiyor.

Kongrenin amacı, Dördüncü Sanayi Devrimi’nin mesleklerini üniversitelerde ders olarak okutmak: “Bilgi Güvenliği teknolojileri, Havacılık Elektroniği, Yapay Zeka Mühendisliği, Yazılım Geliştirme, Dijital Medya ve Pazarlama, Hibrid ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi, Üç Boyutlu Modelleme ve Animasyon…”

YÖK’ün bu konudaki stratejik amacı “akademiye, iş dünyasına ve sanayiye doktoralı, nitelikli insan kaynağı” yetiştirmek…

 

YENİ ZİHNİYET

YÖK daha önce “100/2000 Doktora Projesi” ile bu alanlarda öğretim üyesi yetiştirme projesine başlamıştı. Şimdi kongrede “öğrencilere yönelik dijital dönüşüm programları” müzakere edilecek.

Yeni çağın nasıl bir zihniyet gerektiğini görüyorsunuz. “Her şeyi bilen” bir veya birkaç kişi değil, doğru kararlar verebilmek için geniş katılımlı kongreler, müzakereler gerekiyor.  Sonbaharda toplanacak kongreye de “üniversiteler, iş dünyası ve sendikalar” katılacak.

Akademik bilgi üniversiteden, ekonomiye uygulanması iş dünyasından, çalışma şartlarıyla ilgili boyutu sendikalardan… Bunlardan birini çıkarın, proje yürümez.

Dördüncü Sanayi Devrimi kavramını teorileştiren Klaus Schwab, aynı adla yayınladığı kitabında Araştırma Geliştirme çalışmalarıyla dünyada üretilen veri miktarının her 1-2 yılda iki katına çıktığını, bu bilgileri depolamanın, pazarlamanın ve kullanabilmenin belirleyici hale geldiğini anlatıyor. Şöyle diyor:

“Dördüncü Sanayi Devrimi ekonomisinin rekabet kuralları önceki dönemlerden tamamen farklı olacaktır. Ülkeler ve şirketler rekabet güçlerini koruyabilmek için bütün biçimleriyle inovasyonun ön saflarında yer almak zorundadır.” (s. 43. )

Görüyorsunuz değil mi, gerçek “beka meselesi”nin ne olduğunu?

 

SİYASETİN GÜNDEMİ

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının en önemli cephesi, Çin’in ucuz emek sektörleri değildir, Çin’in yüksek teknolojideki başarılarıdır. İşte Çin markası Huawei savaşın en stratejik cephesidir.

ABD üniversitelerine en çok öğrenci gönderen ülke Çin’dir. Komünist Çin, kapitalist Harvard Üniversitesine hukuk öğrencileri gönderiyor.

Çin’de yurt dışında okuyanlara ajan falan diye bakmıyorlar, manen dışlamıyorlar. Aksine, ülke sisteminde işlevsel bir yer almasını sağlıyorlar.

Çin’deki bu nesil er geç demokrasi ve hukuk için yeniden ayağa kalkacaktır.

Zira yeni çağın gerektirdiği insan tipinin birinci özelliği özgür ve yaratıcı düşünce sahibi olmaktır. Kişilikli ve aynı zamanda ekip çalışması yapabilen, hür düşünceli ve müzakereci, iyi eğitimli…

Sayın Saraç’ın referans yaptığı Dünya Ekonomik Forum’una göre Türkiye orta öğretim kalitesinde dünyada 99. sıradadır!

Daha önemli bir beka meselesi olabilir im?

Beka meselemiz yeni nesillerin her kademede bilgi, üretim, inovasyon gibi heyecanlarla yetiştirilmesine bağlıdır.

YÖK’ün bu yöndeki çalışmalarını kamuoyu olarak desteklemeliyiz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 12:07
Daha neler olacak neler! Göreceğiz
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 00:08
Ak Parti, cehaletin bayrak taşıyıcısıdır bu ülkede. Bunlar mı çağı anlayacak, çağı yakalayacak?
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 13:06
2
AKP'li olmayanlar Ay'a mı gitti?...
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 23:07
Özgür üniversite bilim üretebilir.
Çalışmadan bir şey üretilmez... 08 Haziran 2019 13:05
2
Bilim üretmek için çalışmak lazım. Sen lümpenlikle bilimi birbirine karıştırmışsın...
Demokrasinin emperyalizmin ağına düştüğü bir çağda yaşıyoruz. Bunu anlamayan hiç bir şeyi anlayamaz... Çağdaş entelektüelin en birinci vazifesi buna çare bulmaktır...
ali namlı 07 Haziran 2019 22:11
Hocam ,matbaa bizde 280 sene sonra kurulmuş ( 1730 ) ancak 350 sene sonra (1800 ) tam ve yaygın olarak faaliyete geçebilmiştir .
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 21:55
Çok namaz kılınca her eşi halledeceğiz zanneden bir abuk zihniyet ve kaybolan gelecek
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 21:02
Sayin Akyol, cagi anlamak her yeni gun o gune ait karar vermek yerine gelecege etkilerini de ongormeyi gerektirir. Siz 10 yil, 20 yil ve 40 yil onceki tavirlariniza baktiginizda bugune ait hic sorumluluğum yok diyebilir misiz
cumhur 07 Haziran 2019 18:14
Bizim zamanımızda devlet baba idi.Güçlü değil haklı olan tutulurdu.Eğitim vardı.Terbiye için her şey yapılırdı.Adalet mülkün temeliydi.Komşusu açken kimse rahat edemezdi.vb hep vardı Şimdi ise bugünkü düzene ayak uyduramıyoruz.Onun için bazen bana sen hangi çağda yaşıyorun? derlerdi.Elhasıl ben ve benim gibi olanlar maalesef çağın gerisinde kaldık...
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 18:11
Rektörleri kim atıyor ve Boğaziçi’nin bütçesi ne kadardır. Her ülkedeki en önde gelen üniversitelerinin bütçeleri ne kadardır?
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 15:01
Biz hala nasıl gelişiriz diye kongreler yapıyoruz. Yazık. Ve bir profun sıradan olması gereken cümlesi bizi ve aklı başında elit, kalite üstü bir yazarı sevindiriyor. Halimizi görüyorsunuz. Yahu bilimle gelişirsin. Hâlâ bunun kongresi mi yapılır. Geçmişler ola.
Hakem! 07 Haziran 2019 20:48
0
Bilim kongreleri, planlama olmadan Bilim ve özellikle Teknoloji olmaz. "Geçmişler ola"ysa TC nin kurulduğu ilk yıllarda bu iş yanlış başlamış! Kopyacılık ile...
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 21:09
0
Rica ederim sen yorum yazma. Okuduğunu anlamıyorsun her kongreyi de parti kongresi gibi algılıyorsun.
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 01:51
0
Karşı olduğum bilim kongresi değil. Nasıl ilerlerizin kongresi. Hâlâ nasıl ilerleriz o konu araştırılıyor. Eleştirim sadece gününüz için degil zaten. Geri kalmaya başladığımız tarihten günümüze. Ama hala bulamamış olmamızın günahı daha çok bugüne ait. Milletler adımını ışık hızında biz ise ses hızında atıyoruz. Yazık.
Başarılı insanlar torpil ve göstermelik mülakatlarla harcanıyor. Torpili veya referansı olan tembel insanlar ise eğitimci oluyor maalesef. O nedenle bilim değil, bilim tarihçiliği yapılıyor Türk eğitim kurumlarında. Çünkü hoca veya eğitmenler salla başını al maaşını anlayışında. (Türkiye’nin alanında en iyi üniversitesinde linsansımı bitirdim. Yüksek lisansımı Almanya’da yaptım. Doktoramı İstanbul’da bir devlet üniversitesinde bitirdim. Mezuniyet derecelerim ortalama 90 ve üzeri. İki yabancı dil biliyorum. İlgili sınavlardan 80 puan ve üzeri aldım. Ama işsizim. Benim gibi daha niceleri var.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 12:38
Çağı anlamak çok lüks bir amaç. Zira değil çağı anlamak ortaçağ karanlık dönemini bile aratıyor şu günler.. bilim adalet hukuk yok onun yerine gerici Arabistan yarımadasının cahiliye dönemini andıran bir zihniyet var
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 11:59
"Çin’in yüksek teknolojideki başarılarıdır." demişsiniz. Demek ki başka sistemlerde de başarılı olunabiliyor. Türkiye'nin bilimdeki öncelikleri ayrıca belirlenmeli. Yoksa Batı'ya yetişmiş işgücü kazandırılmaya devam edilir. Bilgi üretiminden çok daha fazla, işe yarar bilginin (ne ise o) Türkiye'de kullanılıp katma değere dönüştürülme süreci çok daha önemli. Asıl vurgu buna yapılmalı. Türkiye için gerçek çözümler üretecek analiz ve çabalara ihtiyaç var.
E.K 07 Haziran 2019 11:44
Cagi anlayamadigimiz icin bir imparatorluk kaybettik...Hemde B plani olmadan. Altinda kaldik. Perisan olduk....Kurdugumuz Cumhuriyet ayakta, ancak 100 yildir sendeliyoruz...Demokrasiyi oturtamadik...Gelismislikte istenilen yerlerden cok uzaklardayiz...Orta ogretim siralamasinda 99.cuyuz. Hukukta 109.cuyuz...Ahval-i Halimiz bu. .. Bunlar beka meselemiz... Akp'nin lider kadrosu kendileri olmayinca ulkenin yok olacagini zannediyor olabilir. Onlardan once vardik, sonradan var olacagimizdan kimsenin suphesi olmasin...Sn Akyol'a bu harika yazi icin tesekurler.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 14:56
0
Cok dogru soylediniz.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 19:32
2
Siz hala Osmanlı hayalleri kurun. İmparatorluğun bir yönetim biçimi olarak sonu gelmişti. Birinci dünya savaşından galip gelseler dahi İngiliz imparatorluğu da silindi tarihten. Dünyaya hakim olma hırsından vazgeçin de, bu topraklara huzur ve refah gelsin.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 11:42
Üniversitelerin bilim, teknoloji üretmeleri elverişli ortam, zengin imkan, nitelikli bilim insanı ve özerk/özgür olgu,oluşum ve süreçlere bağlıdır. Başarı ve kalkınma teknolojiyi takibe bağlıdır
Muhtefi. . 07 Haziran 2019 11:15
Güzel bir yazı. Bahane üretmeden ona, buna çamur atmadan nasıl Ailemzi düşünüyorsak uzun vadeli planlar ile eğitimi, geçimı ile ilgileniyorsak ki bu Ülke kalkinmadan Bireysel, çekirdek başarılar geçicidir. !.herkes bulunduğu ortamda ilk önce VATANIM KALKINMASI demelidir. Siyasetler üstüdür. .Mutluluk,Refah ,Adalet ancak böyle sağlanır. .
musto 07 Haziran 2019 10:49
Bir zaman Bilimden sorumlu bakanımız ortalıkta yolsuzluk kasetleri dolaşıyor bakan bunların gerçek olup olmadığını Tübitakda araştıracak millete açıklayacaktı açıkladı benim altıncı hissim kuvvetli bu kasetler sahte.Yanmaz kefn yapmışızda okadar cemaatcı devlete boşunamı alındı yarın okunmuş üflenmiş bir şey icad ederler yemeğede ihtiyacımız olmaz patates soğan ekenler düşünsün.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 10:23
Dördüncü Sanayi Devrimini de kaçıracağımız muhakkak. Çarlık Rusya'sı batıya öğrenci göndermiş, dönüp Rus milleti için çalışmışlar. Almanya, Japonya 20-30 yıl içinde sanayileşmesini tamamlamış. Biz 3 asırdır kafamızı duvardan duvara vuruyoruz. Galiba bizde ciddi bir zihniyet sorunu var, köylülükten bir türlü kurtulamıyoruz. Sanayileşmiş hiç bir İslam ülkesi yok, sadece laik Türkiye biraz gelişmiş. Acaba bunda dinin etkisi ne?
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 15:14
0
Dinin algı düzeyindeki etkisi elbette vardır. Gerçeği inkar etmek değil kabullenip gereğini yapmak lâzım. Ülkemizdeki ve dünyadaki islam dini algısı maalesef islam dünyasının geri kalmasının nedenlerinden biridir. Bazı konuların avam elinde yanlış bilinmesine müsamaha bunun en temel nedenidir. Dinin bilime ilişkin konuları sanki ulemaya mahsus muş gibi inanılması ve böyle uygulanması maalesef avamın yanlış din algı ve inancına neden oluyor. Çoğunluğun bu algısı kültürel olarak toplumun yapısını belirliyor. Mesela herşeyi allah yaratır bir kaidedir. Ama bir sebep ile yaratılıyor. Ama avam bunu
H.K. 07 Haziran 2019 21:29
0
Sn okur 10:23, DiN'in temeli Kur'andır dersen (ki öyledir), bunun Bilime & Tehnolojiye negatif hiçbir etkisi yok. Aklı bir karış havada kendini kukla hale getirmiş din adamının etkisi vardır. Ancak, geri kalmamızdaki en büyük hata TCnin ilk yıllarında CHP dönemindeki dine bakış ve atılım konusundaki vahim hatalardır. Maymun gördüğünü yapar (Monkey see, monkey do!). Kolaycılığa kaçan bir kopyacılıkla bir yerlere varılmaz. Bugünlere gelineceği TC'nin ilk günlerinden belliydi...
KARAR OKURU 08 Haziran 2019 01:59
0
Zaten dinin negatif etkisi var demedim. Toplumdaki bugüne ait din algısının negatif etkisi var dedim. Yoksa haşa aksini düşünmek cehaletin izharı olur.
Takipci 07 Haziran 2019 09:49
1)Yeni sistemde(aslinda sistemsizlik) kurumlarin değeri yok, YOK de bunlardan biri. 2) Dorduncu Sanayi Devrimi kapsaminda olan mesleklerin temelinde 'Matematik' var. Matematik butun Bilim'lerin ve Teknoloji'nin dilidir. Matematik ayni zamanda zihinsel gelismenin de en önemli yontemidir. 4)Yeni sistemde matematik öğrenimi her gecen gun geriliyor.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 08:44
En büyük beka meselemiz iktidarın seçim kaybetmesidir. Bilim, eğitim vs hikaye.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 08:16
Yök önce kaliteli hoca yetiştirmeye öncelik versin. Dil puanın yds 65 ten daha kolay olan yökdil 55 e düşürmekle yerli-milli akademisyen tipi ortaya koydu. İngilizce bir makale okuyamayan akedemisyen olur mu ? Herşeyimiz taklitle oluyor. İş kaliteye gelince ülke gerçekleri bahanesi öne çıkıyor. 51 yaşındayım. Bu ülke için umudumu kaybettim.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 08:34
1
Son 5 yılda cumhuriyetin birikimleri heba oldu. Sadece YÖK, TSK, YSK vs kurumları hercümerc ettiler. Siyasal islamcılar umarım bir daha din İnan deyip milleti iğfal etmez! Yahu hakkaten yorulduk.
Karar Okuru 07 Haziran 2019 07:05
Umutsuz hastalar için evine gitsin ne yerse yesin denir. Türkiye artık o durumda. Umut kalmadı neredeyse
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 06:37
Evet beka meselesi vardır ama ne zaman halkın fakir yöneticinin zengin ve israfkar olduğu zaman dünya bilim ve teknoloji ile şaha kalkarken siz montaj ve beton ile uğraşırsanız yöneticilerin her türlü bolluk içinde yaşadığı bir devlette halkına sadakat ve bulduğuna Azda olsa şükretmesini tavsiye etmeniz işte bir devlette taşların yerinden oynamasına sebep olur bu gün iktidar kuruluşundaki 3 y yi hatırlar milleti merkeze koyar kuruluş felsefesine dönerse doğruyu anlar yoksa yol arkadaşı gibi millete bağırıp her gün sağa sola böyle savrulursA yok olur gider anlayana saz anlamayana
KARAR OKURU Ahmedâ 07 Haziran 2019 05:54
Sayın yazar biz yani halk zaten biliyoruz. Bunları anlatılması gerekenlere bizzat anlatırsanız daha isabetli olur yoksa kendimiz söyler kendimiz çalmış oluruz.
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 02:31
yine döktürmüşsünüz...Elinize sağlık...
Davut 07 Haziran 2019 01:14
Sayın Akyol, biz bu kafa, bu hukuk, bu siyasi yapıyla ne bilim ve teknoloji üretebilir ne de dünyayla yarisabiliriz.1980 den beri Tr.nin dünya ekonomisi içinde ki yeri 15.likle 20.lik arasında gidip geliyor.Dogal olarak dünya ekonomisi büyüyor ve bizde buna bağlı olarak büyüyoruz.Ve su anda 20.siralardayiz...Ama toplumun % 50 si sadece bizim buyudugumuzu, süper güç olduğumuzu sanıyor.Tr.maalesef büyük güç olma şansını kaybetti.Kafasi çalışan, iyi egitimli kesimlerin büyük çoğunluğu batıya göçüyor.Tr.yi Suriyeliler, Afganlilar işgal ediyor.Gecmis olsun...
ZD 07 Haziran 2019 00:15
Patates, soğanla baş edemedik ki dijital devrimlerle baş edelim. Hava ve gazla çalışan bir milletiz. Ver gazı, bas havayı Türkler uçsun!
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 10:16
0
Harikasın
KARAR OKURU 07 Haziran 2019 12:05
0
Tebrikler! Süper tespit
Hakem! 08 Haziran 2019 16:40
0
Türk milleti zekidir. Her türlüsü vardır. Patatesle baş edeni de dijital devrimlerle baş edeni de... kaliteli eğitim işleri kolaylaştırır...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN