Back To Top
Ceren Özdemir nasıl öldürüldü?

Ceren Özdemir nasıl öldürüldü?

 - Son Güncelleme: 08.12.2019 Pazar 09:06
- A +

Hayat dolu gencecik bir kız, gece evine dönerken psikopat bir katil tarafından hunharca öldürüldü. Aralarında herhangi bir sorun yoktu, tanışmıyorlardı bile. Psikopat katil içindeki hastalıklı nefreti bu masum genç kıza yönelterek onu bıçak darbeleriyle katletti.

“Yeni avlar aradım bulamadım” diye konuşabilen bir psikopat!

Yer yüzünde evlat acısından büyük acı olabilir mi?

Hele de kara toprağa verdiğiniz can, gencecik bir beden, bir Cerense…

Acılar içindeki annesi Güçer Özdemir feryat ediyor:

“Psikopat birisi cezaevinden bırakılır mı? O zaman bunu bırakan da suçlu, hepimiz suçluyuz”

Evet, sorun bellidir: “Psikopat birisi cezaevinden bırakılabilir mi?” Bu nasıl bir infaz sistemi ve nasıl bir KHK düzenlemesidir?

OHAL KARARNAMESİ

Psikopat katilin cezaevinden “firar etmesi” konusunda Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş’ın açıklamasına göre, Ceren’in katili, 2005 yılında işlediği “kasten öldürmeye teşebbüs” suçu ve diğer suçlar sebebiyle toplam 23 yıl, 79 ay 148 gün hapis cezasına çarptırılmış, 28 Ekim 2019 tarihinde ise Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumu’na alınmış…

Bu noktada, sistem sorununu ifşa eden hayati soru şudur: Böyle bir hükümlü, açık cezaevine nasıl nakledilir?

Hain darbe teşebbüsünden sonra, belli ki geniş çaplı tutuklamalara yer açmak için, 17 Ağustos’ta yayınlanan 671 Sayılı OHAL KHK’sı ile birçok hükümlünün açık cezaevleri nakli sağlanmıştı.

Ceren’in katilinin de bu sebeple Ordu Açık Cezaevine nakledildiği, oradan firar ettiği anlaşılıyor.

671 Sayılı KHK’da belli süre yatan hükümlülerin açık cezaevlerine nakli öngörülmüş fakat adam öldürme, kendini savunamayanları ağır surette yaralama, çocuk istismarı ve uyuşturucu gibi suçlar “hariç” denilmişti…

Ceren kızımızın katilinin işlediği suçlar ise “hariçler”e girmiyordu! Çünkü adam öldürmemiş, öldürmeye tam teşebbüsten mahkum olmuştu!

Diğer suçları da “hariç”lerin dışındaydı!

Yayınlanan yönetmelikler de bu kapıyı açtığı için, Ceren’in katili Ordu açık cezaevine nakledilmiş, oradan kaçabilmiş, bu hunharca cinayeti işlemişti!

AF VE İNFAZ

Af ve infaz gibi ağızdan kolay çıkan, oy almak ve cezaevlerinde yer açmak için iktidarlara da kolay gelen bu tür genel düzenlemeler ne kadar kritiktir, görüyorsunuz.

Af ve infaz beklentileri cezaların caydırıcılığını azaltıyor.

Bizde vergi afları ve imar afları da böyle popülist bir alışkanlıktır. Hem oy getirir hem seçim ekonomisi için hazineye gelir sağlar.

Fakat netice sistemlerin düzgün işlememesidir.

KHK çıkarırken “adam öldürme” suçunda infaz indirimi yapmayacaksın, güzel, ama “öldürmeye teşebbüs”te bu indirimi yapacaksın, ’Ceren’in katili de bundan yararlanacak!

Hangi düzenlemenin ne gibi bireysel sonuçlara yol açacağını öngörmek mümkün mü?

Onun için, olgunlaşmış demokrasilerde af fevkalade istisnadır. İnfaz sistemleriyle de böyle ikide bir oynanmaz.

Cezaevlerinde mahkumların halleri uzman psikologlarca incelenir, yapılacak işlemlerde onların görüşü esas alınır.

Ceren’in katili ise kağıt üzerindeki düzenlemeyle nakledilmişti. Herhangi bir krimonolog onun psikopat halini kolayca teşhis edebilirdi halbuki.

DEVLETİN YETKİSİ

Cumhurbaşkanın da zaman zaman söylediği genel bir söz var: “Devlet kendine karşı suçları affedebilir, kişilere karşı suçları affedemez!”

İlk bakışta doğru gözüken bu söz esasında yanıltıcıdır.

Ceren’in katilini acık cezaevine nakleden KHK’yı hazırlayanlar Ceren’in ailesinden onay mı almıştı?

Af yerine infazla oynamak neticede benzer işlemler değil midir?

Üstelik modern ceza hukukunda, böyle bir ayrım yoktur, kanun kapsamına giren bütün suçlar “kamu düzeninin ihlali”dir.

Bu sebepledir ki, mesela eski çağlardaki kan davalarında taraflar “kan bedeli”nde anlaşırsa, olay kapanırdı. Eski hukuk sistemlerinde bu yüzden “savcılık” diye bir kamu makamı yoktu.

Modern hukukta ise tarafların tutumu ne olursa olsun, devlet suçun peşini bırakmaz.

Savcılık makamı da zaten “kamu davası”nı takip etmek için vardır.

Bütün suçlar için af da devletin yetkisindedir ama böyle ikide bir lafı bile edilmez.

Artık hukuki konulara ve özellikle “suç ve ceza” meselelerine modern hukuk perspektifinden bakmalıyız.

Maalesef adalet sistemimiz de infaz sistemiz de “A’den Z’ye ıslaha muhtaç” durumda.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
AFFA HAYIR 11 Aralık 2019 20:42
Af'a siyaset canbazlarinin infaz indirimi gibi isim değişiklikleri ile uygulamaya sokmasını bu millet affetmez. Daha önceki afta halk o partileri %10 barajının altına atmisti. Belliki ders almayanlar var. O partiler çöktüğü için AKP doğdu. Bunu unutmasın. Bu oylamaya katilipta evet veya çekimser oy kullanan partiler kendilerini kapatmak zorunda kalırlar.
masum türkel 09 Aralık 2019 11:38
Sn Akyol, Toplumumuzun temel hastalıklarını, bilimsel bir tarafsızlıkla (artık bu cesareti gösteren pek az) yazıp eğitime katkınız nedeniyle teşekkür ederim. Cezaevleri suçluların vicdanlarıyla başbaşa kaldıkları yerlerdir. Amaç günlük ihtiyaçları karşılanan kişinin, normal toplumdan soyutlanarak, zarar vermesi engellenirken, ıslah olması için kendisiyle hesaplaşmasıdır. Bizde süreç tersine işliyor, neredeyse bütün hükümlüler daha da bilenmiş olarak dışarı çıkıyor. Bunun sebebi ''herkes suçlu ama ben yakalandım'' inancıdır. Din ve ahlak eğitimi asıl cezaevi sakinlerine lazımdır.Adalet=Nefes
Hukuki 08 Aralık 2019 23:15
Taha bey hatalı yazmışsınız. Adam öldürmeye teşebbüs ile adam öldürme aynı şekilde infaz edilir yani her ikiside 2/3 yatar ve denetimli serbestlik süreside her ikisi için bir yıldır. 671 sayılı khk ile getirilen değişiklik ile 1 Temmuz 2016 dan önce işlenen suçların yatar süresi 1/2 denetim süreside 2 yıldır yani 4 yıl ceza alan birisi cezaevine gir çık yapar. Fakat adam öldürmeye (teşebbüs dahil), eşe karşı yaralama, uyuşturucu ticareti, cinsel saldırı istisna suçlardandır ve genel hükümlere tabidir. Merhum Cerene de Allah gani gani rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 22:42
Dervişe YİNE GÖZLERİ GİDİP GİDİP GELİYOR demişler.Derviş : " Ahmet Altan ın cam kutularına bakıyorum.Birinde Ahmet Altan..diğer kutuda Dijitürk aboneliğini iptal etmekten tutuklu bir teröris.Diğer cam kutu boştu orayada tekrar bırakılmak üzere 12 ağır sabıkası olan mazlum Ceren in katilini koyacaklar.Adam diyorki : - Ceren i öldürdüm , sonra biraz meyve yedim.İkinci avı bulamadan yakaladınız.Pişman değilim... Ahmet Altan sevin komşun geliyor..." demiş.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 21:26
İnfaz sisteminin ötesindedir sorun. Bir an düşünelim bir kişi kapalı - açık tüm cezasını tamamlamış olsun. Fakat tüm cezasını çekmiş bu kişi olaydaki fail kişiliğinde olsun, olası suç olasılığının çok yüksek olsun Hukuk Sistemi burada ne yapabilir? Adamı suç olasığı nedeniyle cezalandırma hakkı yoktur. Burada hukuktan öte bence tıbbın el koyması gerektiği durum vardır. Bu kişileri tıp hastanelerden çıkatmamak şeklinde çözüm bulmalıdır.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 20:33
Muhterem Hocam! Sürekli modern hukuka vurgu yapıyorsunuz. Cumhuriyet kurulduktan sonra Atatürk Şer'i hukuku terk edip, modern hukuku tesis etmemişmiydi? 100 sene sonra halen modern hukuku konuşuyoruz. Modern hukuk mu'cizemi gösterecek? Kalplerde iman yasakçısı, yani Allah korkusunu nakşetmeden, en mükemmel hukuk sisteminide ikame etseniz, sonuç fiyaskodur.Bizlere insan gibi insan, adam gibi adamlar gerek. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz olmalıyız. Din kardeşi olduğumuzu unutmayalım. Ateş düştüğü yeri yakar. Bu ateş hepimizi yakmalı. Ceren bizim çocuğumuz olabilirdi.Olayın temeline inilmeli.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 20:26
Maalesef kan içmeye azmetmiş ve bu niyetinide izhar etmiş vampirler ortalıkta dolaşıyorlar.bu tipler etkili ve yetkili şahıslar tarafından bilindiği halde hiç birşey yapılmıyor.hasta ruhlar vahşetini işlediğinde de sorumlular riyakarca timsahın gözyaşlarını döküyorlar.
Matrix den çıkış yok. 11 Aralık 2019 20:52
0
Trafik; insanların akıl sağlığının en açık şekilde gözlemlenebilir olduğu bir labaratuvar. Bu labaratuvar da halkımızın en az yarısının ruh sağlığının yerinde olmadığını görüyorum. Halkımız sanki uygarlikta geriye doğru gidiyor gibi. Çözümüde yok gibi. Fasit daire oluşmuş.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 17:46
Tr'de hepimiz Allah'a emanet yaşıyoruz.
Kemal Özcan 08 Aralık 2019 16:36
KHK'daki düzenlemeden faydalanamayacağı açıktır. Zira, teşebbüs sadece cezda indirim sebebidir, suçun niteliğini değiştirmez. Dolayısıyla, farklı bir durum söz konusu değil ve adam öldürme suçundan farklı uygulama yapılmış ise, hata yapılmıştır.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 15:50
Vergi affı , öğrenci affı, imar affı, hükümlüler affı, vb aflar artık bitsin . Infaz sistemiyle ÖRTÜLÜ AF gibi yeni yollara da müracaat edilmesin . Yargimiz da adil, bağımsız, ve tarafsız olsun . Her paragrafı değerli yazıyı yazmış Taha Bey e de teşekkürler.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 14:44
İdam getirilmesi için horozlananlar mevcut kanuların uygulanması için bir ses çıkarmıyor. On yıl alınan cez bir ay sonra açık çeza evine gönderiliyor. Suçun caydırıcılığı kalmıyor. Bu cinayetten kim sorumlu. Mahşerde hesap verecek.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 20:23
0
O idamlar nedense asıl suçlulara uygulanamadı hiç. Şimdi idam cezası gelse kime gelir sanıyorsunuz? Üç kişiyi meydanda sallandırsak bakın bakalım bir daha suç işlenebiliyor mu diyenler ölmeseydi ceza alacaklardı. Ayrıca bu ilginç! yargı sistemimizde suçsuz biri idam edilse geri dönüşü olur mu? Kişiye göre idam olur mu? Ceza, öç alma duygusunu tatmin etmek için uygulanmaz. Caydırıcılık da idamla sağlanamaz.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 20:24
0
... Canı siz mi verdiniz ki alacaksınız? Bununla birlikte caniler, en ağır şekilde cezalandırılsınlar en büyük dileğimiz. Kravat taktı, namus meselesiydi, cezaevinde yer yok v.s gibi saçma bahanelerle ceza indirimi veya infaz yapılmasın yeter.
Hukuki 08 Aralık 2019 23:05
0
10 yıl ceza alan kişi diğer şartlarda tutarsa en erken 1 yıl sonra açığa ayrılabilir 1 ay sonra değil
KARAR OKURU EK 08 Aralık 2019 14:28
Akıllı olan herkes doğru-yanlışı bilir. İşlerine gelmez. Bitişik arsanın metresini herkes ölçebilir. Ama, dünya öyle tatlı ki, hata yaptırır. Kanunlar da öyle. Hâkim ve idareciler, âdil olunca, gece rahat uyur. Tamamen hürdür. Ayrıca, farklı millet ve görüşten olanlara âdil davranmanın tadı başkadır. Kanunlar da âdil ve pratik olmalıdır. Mahkemelere ( Yerli ) jüri ilave edilmelidir. Bu teknik çağda bazen beş dakikalık konular bile iki yılda zor sonuçlanıyor. Batıya uysun diye. Bence mahkemeler tamamen özerk olmalı. Hatalar da hakimlere fatura edilmelidir.
Selimiye 11 Aralık 2019 20:56
0
JÜRİ Bize gerekli. Çünkü Yargı mensupları kamu vicdanından Muaf gözüküyorlar.
Demokr hukukçu 08 Aralık 2019 14:10
Hangi sistemimiz ıslaha muhtaç degil ki? Örnek mi? Yandaşlara peşkeş çekilen kamu arazileri. Yandaş yandaşliktan vazgecince hesap soruluyor ve bundan da hiç gocunulmuyor. Sanki Davutoglu onun kukla başbakanı degildi de kendi başına is yapti. Yüzsüzlük bu kadar olur. Halk Bankasindan ve diğer bankalardan kimbilir daha ne peşkeşler çekildi. Bunları bulup ortaya çıkarmak gazetecilerin ve muhalefetin gorevi. Artik mizrak çuvala sığmıyor ama bunu bile ortaya çıkaramıyor gazeteciler ve muhalefet. Çünkü korku ve yalakalik hakim medyaya. Yazık gerçekten çok yazik ülkeme.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 13:23
Hukuku ayaklar altina alan bir zihniyet olduğu müddetçe modern Hukuk kriterlerinden bahsetmek abes olur.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 12:34
Deveye "boynun neden eğri" demişler....
musto 08 Aralık 2019 12:32
Adalet mülkün temelidir.Adalet olmayan toplumlar çökmeye mahkumdur.Önce benim memurum işini bilir,sonra kamu malını yağmalama talana karşı çıkanlara darp iftira sorgusuz sualsiz kodeslere tıkma teksas modeli silahlanmaya teşvik ceza vermeme toplumu maganda, kültürüne iktidar eliyle dönüştürme çabaları sonunda meyvesini verdi.Cezasını alan mahkum becerisine göre iş ocaklarında çalışır,belirli bir ücret karşılığı yan gelip yatmaz,cezası azaldıkça açık cezaevine geçer denenir izin hakkı verilir topluma kazandırılır.60 yaşın üzerinde olanlar iyi bilir arada bir olan olaylar günlerce sorgulanırdı.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 18:39
0
“Odun” ve “Kereste” konusunda anlaştık mı anlaşamadık mı sanki netleşemedi gibi ama bu konuda size katılıyorum.
Menderes YILDIRIM 08 Aralık 2019 12:11
Taha Bey; 1. Yorumumdaki KURAL ile ilgili ÖRNEK daha vereceğim. DOKUNULMAZLIK Konusu. Bizler ASİL, Seçtiklerimiz ise VEKİL olduğu bilinir ve söylenir. Ama Vekillere DOKUNULMAZLIK verilir. Vekillere Uygulanan DOKUNULMAZLIK İyi Bir şeyse? Biz ASİLLERE Neden DOKUNULMAZLIK VERİLMİYOR? Yok DOKUNULMAZLIK KÖTÜ Bir şeyse, Biz ASİLLERE NEDEN DOKUNULUYOR? AYRICA; Memura + Hakime + Savcıya + Avukata + Vb. de DOKUNMAK için bayağı uğraşacaksın. Taha Bey ve Karar Gazetesi Okuyucuları; Hani Gelişmiş Ülke olacaktık? Oradakileri herkese uygulayın ki; HAKSIZLIK ve AYRIMCILIK olmasın. Saygılarımla
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 17:53
0
Taha Bey size cevap veremez buradan, hangi birimize ne desin? Amerika’yı durmadan keşfe gerek yok ama bizim insanımız, tarafsız ve ayrıntılı bir bilimsel araştırma konusu olmayı hak ediyor. Bizde, zora düşen veya kendinden olmayan için yahut yetkili ve etkili biri, “uyuz olduğuna” bile “bi elime düşse” der, elini ovuşturur. Eline düşmeyegörün, Allah’a emanetsiniz. Bu arada, Kriminoloji ilginç bir bilimdir. Suçlular konusunda bir fikir verebilir.
Karar Okuru 08 Aralık 2019 11:48
Kadin cinayetleri katile veril(mey)en cezalarla caydirici olmak soyle dursun adeta ozendirilmektedir. Siradan insanlar olarak sevdiklerimizin irzina ve hayatina kastedildiginde adaleti kendimiz mi aramaya cikalim? Vatandaslarinin (eger kadinlari da vatandas olarak sayiyorlarsa) can guvenligini saglayamayan bir devlet, devlet midir?
Karar Okuru 08 Aralık 2019 11:42
Kuresl isinma ve iklim degisikligi, ekosistem yikimi, hayvan ve bitki turlerinin hizla yok olmasi, betonlasma, bozulan tarim, genetigi ile oynanmis urunlerden ucuza uretilen gidalar, issizlik, kaliteli temel egitime ve saglik hizmetlerine ulasamama, kaliteli icme suyuna ulasamama, farkli cinsel tercihleri olanlara dusmanlik, kadin dusmanligi ve su anda aklima gelmeyen insanliga ait onlarca sorun aslinda bir tek sorunun gorunen farkli yuzeyleridir. Herseyi yutmaya alismis ve insan eti yiyerek buyuyen vahsi kapitalizm hesaba cekilmeden insanlik dogru yonde ilerleyemeyecektir.
RIFKI GÜVEN 08 Aralık 2019 11:28
Sayın yazar bizim düşüncemiz hep sonuçları mı? Sorgulamak esas meseleyle işimiz olmaz, yazmış olmak için yazmak mı? Sözde aydınlar olarak meselenin sebeplerin neden parmak asmazsınız çok merak ederim. Bir korku ya da sebep sizi ilgilendirmiyor mu? Rıfkı GÜVEN [email protected]
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 11:12
Sayın yazar, yasa yapmanın bir ciddiyeti olur. Beğenilmeyen geçmişte bile istişareyle çıkarılırdı kanunlar. Akademi kendi derdine düşmüş, sesi çıkmıyor. Çoğunluk bizde diyerek torba torba kanun yapma, eline ne geçerse torbaya atma, aklımıza geldi, ihtiyaç doğdu bir KHK yayınla sistemi bu kadar oluyor.
Karar okuru 08 Aralık 2019 10:54
İnsana değer verelim.Kurallar,kurullar adil,acil çalışsın,aklaklı kararlar verilsin,anlayalım,anlaşalım,birbirimize sahip çıkalım.Yanlış uygulamalar ayıklansın,doğruları adilleri yapılsın.Geçişlerde sorumlu aile fertleride olsun,göz önünde bulundursun,takip etsin.Uyumunu takip etsin.
Menderes YILDIRIM 08 Aralık 2019 10:53
Taha Bey; 1. Yorumumda KURALLARI yazacağım demiştim. Ülkemizi Yönetenler "KENDİLERİNE YAPILMASINI İSTEDİKLERİNİ BİZLEREDE UYGULASINLAR" demiştim. KURAL= Tayyip Beye + SAVCI + HAKİM + Vb. SÖZLE ve FİZİKİ Davranışlarda ANINDA TUTUKLAMA = Doktora + Mühendise + Öğretmene + İşçiye + Memura + Esnafa + Köylüye + CHP G. Başkanına + İYİ P. G. Başkanına + Yandaş Olmayan Gazetecilere + Vb. ise TUTUKLAMA yı bırakın ÖDÜL VAR. Taha Bey; 3600 Ek Gösterge + Emekli ve Çalışanları Ücret Artışı + Vb. TÜM KONULAR da YÖNETENLERE YAPILANLARIN AYNISI UYGULANACAK olursa SORUNLAR ÇÖZÜLÜR. Saygılarımla
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 10:43
Ahlak dinden önce kültürün bir sonucudur. Trafikte makas atmak, yaya geçidinde yayaya yol vermemek, parasını aldığı halde söz verdiği işi zamanında bitirmemek büyük ahlaksızlıklardır. Bunların normalleştiği toplumlar kokuşmuştur. Her pislik olağanlaşır. Bir cuma hutbesinde yayaya yol vermemek hırsızlıktır dendiğini duydunuz mu?
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 11:50
7
Din ahlaktır. İslam güzel ahlaktır. Dinle, inançla bi derdin varsa git hallet. Sırf yorum yapacam diye bütün mukeddasa saldıramazsın
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 18:03
1
11:50 yarası olan gocunur.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 18:41
0
11:50, Bizim gibi “din demek önce ahlak demektir” denilen bir ortamda yetişenler için söylediğiniz doğru. Dün tüccarlarına alışmaya çalışanlar için de “aklını kaçırmaya ramak kala”.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 19:55
0
Din Türkiye de toplum ve kişi ahlakına bir katkıda bulunmayan ritüeller haline dönüşmüştür.
Menderes YILDIRIM 08 Aralık 2019 10:38
Yorum 1) Taha Bey; "Ceren ÖZDEMİR Nasıl öldürüldü" demişsiniz. Yazınız da ELEŞTİRİ ve ÖNERİLERİ yazmışsınız. Elinize emeğinize sağlık. Taha Bey; Benim sadece bu konuda değil, TÜM KONULARDA yapılmasını istediğim, çok ama çok basit bir KURAL var, o KURALI Uygulayacak olursak sadece CEREN konusu değil TÜM SORUNLAR ÇÖZÜLÜR. KURAL = Bizleri YÖNETENLER KENDİLERİNE NE YAPILMASINI İSTİYORLARSA BİZLEREDE AYNISINI YAPSINLAR. AYRIMCILIK YAPMASINLAR. Yorum 2 de Neleri, Nasıl Yapacağımızı YAZACAĞIM. Saygılarımla
Sorumluluk kabul etmeyen yetkililer diyarı hiçbir yanlışta dahli olmayan makam işgalcileri yalap şalap düzenlemelerle yöneticilik yaptığını sanan mevkii asalakları ağzından çıkan lafın nelere sebep olacağını düşünmek ten aciz siyaset parazitleri bir haneye daha ateş düşürdülerAllah Ceren kızımıza rahmet eylesin
e.k 08 Aralık 2019 10:14
Sn yazar bu konuyu yazdıgınız ıcın tesekur ederız. Ulke ve toplum olarak hıc bır ısımızı dogru kurallı yapmamak yada yapamamak. Yolların kenarlarında tabella var: park yapılmaz dıye. Ama her taraf arac dolu. Kımsede bır sey yapmıyor. Trafık polısının onunden adam son derece hatalı arac kullanarak emnıyet kemersız gıdebılıyor. Moloz dokmeyın yazıyor. Dag kadar moloz yıgılmıs. vs vs.. Aslında bu pıskopatı cıkaran kısı ve kısıler Cumhurbaskanı dahıl sucludur. Bızım ulkemızde olen oldugu ıle kalır. Hıc bır seyde olmaz. Nur ıcınde yatsın. Genclıgıne doyamdan gıtmıs..
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 09:49
Taha abimiz idamdan hiç bahsetmemiş. Gerçi idam ikinci dünya ülkelerinde önce siyasi rakibini götürür, diyorsa haklıdır bi yerde..
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 09:13
Bu psikopatın firar etmesi ve canice bir cinayet işlemesinden sorumlu olanların en tepeden başlamak üzere hukuk önünde hesap vermeleri gerekiyor. Bir katil dışarı çıkmamalı.. bu nasıl iş bu nasıl vicdan...çal hırsıZlık yap taciz et tecavüz et öldür kes yak hemen dışarı çıkarsın... işte budur adaletimiz
Demokr hukukçu 08 Aralık 2019 14:19
0
Bu ülkede hesap sorulmasını istemeyin kardeşim eger isterseniz o da döner dolaşır masumu bulur esas sorumlulara yine birseycikler olmaz. Şehir universitesi olayi örnektir. Kabak alttakilerin başına patlar. Üsttekiler her zaman layüseldir. Türk kamu yönetiminde bu her zaman böyle olagelmistir. Hele siyasileri hic bir zaman sorumlu sayamazsiniz. Birkaç bürokrat veya memur bulunur onlarin basi yakilir o kadar. Bürokrat ve memurlar ne güne duruyor onlar bu işler için varlar Türkiye'de. Siyasi etik kurallari diye bir şey aramayın bu ülkede.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 09:01
Kabul edelim. A dan Z ye tüm işlerimiz yanlış ve hatalıdır. Bu hükümet hatalı ve beceriksiz görünmekte, ama alternatifleri de bu sorunlarla baş edemeyecek gibi görünmektedir. Ülkenin kalkınması ve demokratikleşmesi lazım, ama bu çok uzun vadede olabilir zannediyorum. Biz ağız tadı ile kalkınmış ve demokratik bir ülkede yaşayamayacak, hep böyle bir yanımız eksik kalacakmış gibi hissediyorum. Her yazınızı okudukça, üzülüyorum.
Karar Okuru 08 Aralık 2019 12:40
0
malesef öyle. çünkü toplum kokuşmuş. kurallara uymayan, okumayan, mesleksiz, vasıfsız, zevksiz ama herşeyin en iyisini hakettiğini düşünen kalabalıklardan oluşuyor çoğunluğumuz. daha birkaç nesil böyle devam edecek.
Mahmut Emre Topsakal 08 Aralık 2019 08:57
Ceren için Allah'tan rahmet kederli ailemize ve milletimize baş sağlığı diliyorm.Bana göre sistemdn çok işini özümsemiş uygulayıcılar daha çok önem arzediyr.Ben çocuk cezaevini kişisel becerileri ile kurslar açıp çocuklar(suçlular)eğitimini(cezasıni çekme)tamamladıktan sonra dısarıda işe girmesine vesile olan müdürler gördm.Rahmetli Vali Yazıcıoğlu ve rahmetli Diyarbakır emniyet müdürü Okkan'ın yaptıkları ortadadr.Kamu kurumlarında çalışan herkesin ülkesini,milletini gerçekten sevip karşılastığı olaylarda benim oğlum,kızim olsaydı ne yapardım diyebilmesi çok çok önemli.sistemle çok oynanmamalı
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 08:09
Emin olun bu tür hasta ruhlu insanların cinayet öncesi her defasında hap kullandığı bilinmelidir. Gelirin adil bölüşülmemesi orta sınıfı bitirdi. Uyuşturucunun her türlüsü ülkemizde pazar buldu. Bunlar laf değil. Sokak gözlemlerim. Gelir çarpıklığı her türlü ahlaksızlığa davetiye.Klasik deyimle; olay bataklık. Siz düşünceye kelepçe, katile kravat indirimi derseniz, toplum bunu hazmedemez yani yemez. Bu işlere çözüm bulması gereken siyaset ne yapıyor? Meclis TV de görüyorum kırk elli vekil Hep beraber TV şov yapıyor! İçim acıyor. Yazık.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 10:47
2
Aynen öyle. Çok doğru bir tespit. Dindar değilim, ancak müthiş bir ahlak çöküntüsü içindeyiz. Özellikle muhafazakar kesimde. Siyaseti değil, mahalleyi, toplumu kastediyorum. (Siyaset zaten hep kokuşmuştu).
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 08:00
Benzeri cinayetler, modern hukuk perspektifi olan ülkelerde daha sık yaşanıyor. Cerenin ailesi yavrularını katleden cani idam edilsin isyiyor. Ama modern hukuk buna da mani.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 20:03
0
İdama gerek yok. Nakledilen hapis ve agir hapis cezaları verilsin ve bunlar düzgün infaz edilsin yeter.
Özkan 08 Aralık 2019 03:28
Bu canavarı biz yarattık sayın yazar bir de sizin gibi bir konuda yazarken yumuşak cümleler kullanan aydınlarımız ADALET HERKESE LAZIMMIŞ en çok da tanıdığı olmayana lazım
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 10:09
0
Tanıdığı olanlara adalet değil, torpil lazım olur. Temis’in gözü neden kapalı?
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 18:08
0
Durduk yerde “dönek” veya “yalaka” olmuyor bazı yazarlar. Belki “yaz yaz nereye kadar, anlayışı kıtsa insanların yoluma bakayım, belki de yaşayarak görüp anlayacaklar; kendilerinin dibi görmeleri gerekir” diyor olabilirler. Herkes herkestir, bunun en çoğu, tanıdığı olanı olmayanı olur mu? Elin Alman değirmencisi tee ne zaman yaşamış da krala karşı dimdik durmuş... Bu sayfada her şey genellikle dine dayandırılır. O nedenle: Allah akıl versin. (10:09 mesajının devamı)
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 03:28
İktidara muhalifleri içeri doldurmaktan cezaevlerinde yer kalmadı. Haliyle iktidara tehlike teşkil etmeyenler serbest kalıyor.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 11:52
3
Bir fetöcüde bu katil kadar tehlikelidir. İkiside katil neticede
Gariban 08 Aralık 2019 01:53
Sonuç üzücü hemde alabildiğince ve hier konuyu siyasi çıkarına bağlama becerisi gösterebilmiş bay kibirli bu konuda siyasi çıkar görmeyince teğet geçiyor Allah'tan bunu fetöye bağlamadılar daha
sorgulayan 08 Aralık 2019 01:13
Bir insan neden cinayet işler? bir insan çocuklukta şiddet baskı ile yetişirse büyüdüğünde ya korkak olur yada saldırgan olur. bir insan sevgisiz yada çocuklukta tecavüze uğramışsa yada annesi terk etmisse duygu durum bozukluğu yaşar. Bakın bir çocuğun çocukluktaki hayatında yaşadığı tramvalar yetişkinliktede devam eder ,suçluluk duygusu terk edinmeler kemer palaska sopa ile siddet sahipsizler yurduna verilmiş ise kurumlarda baskılar korkular endişeler ankslar geleceği belli olmayan bir hayat. Bu insanlar suç işlediği anda piskologlar tarafından yardım edilmeliydi bu kişi neden suç işliy
SORGULAYANI SORGULAYAN 08 Aralık 2019 15:27
0
2 Örneğin Kazım Karabekir sayısız ErmeniTürk vatandaşlarımızın kimsesiz çocuklarını himayesine alıp mükemmel bir şekilde topluma kazandırmıştır.Ordu Kore savaşında Suvanda bir yetimhane açmıştır.Astsubay Süşleyman dilbirliği ve koreli küçük aylanın hikayesi film olmuştur .Devletin yetim hanelerine sopa palaska gibi yakıştırmalar hiç hoş değildir.
SORGULAYANI SORGULAYAN 08 Aralık 2019 15:28
0
1 Sahipsiz ve terk edilmiş çocukları dini ,milleti ne olursa olsun ayrımcılık yapmadaan ,devletin yetimhanelerine alıp ona kol kanat geren ,sıçak bir yuvayı oluşturan, o yetimhanelerde öğretmen ve görevli olarak çalışan insanlar bu devlete vatanını milletini ayrımcılık yapmadan hizmet eden devletin önemli teşkilatlarında görev yapan son derece vakur insanlar yetiştirmiştir.
sorgulayan 08 Aralık 2019 17:49
1
Bütün anne babalarda ve yetimhanelerde yetişen çocuklarda sorun olsa, zaten ortada sağlıklı insan kalmazdı. Bazı anne babalar ve bazı yetimhanelerde sorun vardır, insanların bazılarında sorun vardır ,sorunlu ivedi olan insanlar çocuklarına karşıda çalıştığı yerdede ivedi sonuçlar çıkarır. Dünyada ve türkiyede nice ruhsal hastalıklı nice şizofren hastaları piskopatlar sapık ruhlularda vardır. Bu insanlar çocukluktan doğuştan yada sonradan problemli olabilmekteler, haliyle çocukalara ve toplumada zarar veren insanlar olarak karşımıza çıkmakta.
SORGULAYANI SORGULAYAN 08 Aralık 2019 20:58
0
Yazdığınız cevaptan anlam çıkarmak olanaksız .İki yerde ivedi kelimesini kullanmışsınız.Kelimenin tdk.anlamı acele ,halk arasında çok çabuk ve derhal kelimelerine atıf olarak kullanlır . Cevabınız bu yüzden sebep sonuç ilişkisin'den uzak alıyor.
Karar Okuru 08 Aralık 2019 01:08
Hiç bir şey islah olmaz inceldiği yerden kopacak hep birlikte göreceğiz. Yağma dönemi kapıya dayandı. Yakında iyi kötü ekmeğini kazananın ekmeğine göz koyulduğu günler göreceğiz.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 00:42
Ulan şu ifrit cani katil adam vatan haini olmuyor da bu vatanı canından çok seven ben, gece gündüz gelişmesi için çalışan ben kıytırık bir banka hesabı yüzünden hain oluyorum ya... sizin adaletinize başlarım. Allah korkusu yok sizde. Ne haliniz varsa görün emi yolsuzluk çetesi...
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 09:28
10
Hesabından gurur duyduğun bankanın fedaileri bir değil 250 Cereni şehid etti. Sen ise utanacağına buralardan kafa çıkarıyor, Ceren’lerin ardına sığınıyorsun hâlâ. Utan da demiyorum çünkü belli ki Allah o vasfı kaldırmış senden ...
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 11:53
1
O katille bir fetöcü aynıdır benim gözümde.
Karar Okuru 08 Aralık 2019 12:36
0
09:28 yüksek faiz vermiştir koymuştur parasını sana ne? yasadışı bir iş mi yapmış? O bankaya lisansı kim vermiş, kaçak bankacılık mı yapmış? Yıllarca iyiyken bu adamcağız mı bilecekti şeytan olduklarını? Ayrıca birilerinin yanılma hakkı var da bu adamcağızın mı yok? Altta kalanın canı çıksın öyle mi?
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 15:08
0
09.28. Söz konusu adaletse; diğer konuları birbirinden ayırt etmeden toptancı görüşe sahip olmak adaletin bu dünyada tecelli etmemesiyle neticelenir. Allah'ın adaleti ise er geç tecelli edecektir. 250 şehit ile soruşturma ve kovuşturma yapılmayarak, yapılmaya gerek duyulmayarak ama yine de hain denilerek toplumdan tecrit edilip açlığa mahkum edilenleri aynı kefeye koymanız adaletsizliğin ta kendisidir. Allah'ın adalet terazisinde siz de tartılacaksınız. Adaleti önemsiyorsanız, birilerini zihninizde mahkum etmeden önce biraz utanma duygunuzu hatırlayınız.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 00:26
iyi söylüyorsunuz da, bu kadar kişi nerede yatacak? üst üste mi? zaten tıklım tıklım; üstelik binlerce kişi yolda... biran önce cezaevi inşaatları tamamlanmalı.
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 08:12
1
Komik ama! Sen de haklısın!
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 08:42
0
Çeliskili konustuğunun farkındamısin
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 09:13
0
Yap-işlet-devret modelinde bir sürü fizibilitesi olmayan hastane, köprü yapılıyor ya, cezaevi için mi yol, yöntem, para yok?
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 09:41
0
Adalet ve eğitim sistemini düzeltmek habire yeni cezaevi açmaktan kolay değil mi? Liyakat sahipleri yıllardır uyarıyor ama dinleyen kim?
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 14:14
1
Haksız yere cezaevinde yatan gazeticileri, öğretmenleri, polisleri, asker öğrencilerini çıkarın yeni cezaevine gerek kalmaz. Yeni cezaevleri bugün milletini soyan hırsızlara birgün lazım olacak elbette...
KARAR OKURU 08 Aralık 2019 17:16
0
14:14 şahsen ben, balzac'ın bir romanında avukat derville'in "öyle suçlar gördüm ki insanlığın adaleti bunları cezalandırmaktan acizdir" dediği gibi, birçok konunun öteki tarafa kaldığını düşünüyorum (hiçkimsenin garantisi yok tabii ki; bakalım, göreceğiz).
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN