Back To Top
Çocuklarımız neden başarısız?

Çocuklarımız neden başarısız?

 - Son Güncelleme: 05.07.2019 Cuma 08:28
- A +

Dünkü Karar’ın manşetiydi, uluslararası PISA’ya benzeyen bizim ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) araştırmasında çocuklarımız yine başarısız çıktı. Milli Eğitimce açıklanan sonuçlarına göre, 8. sınıf düzeyinde:

- Öğrencilerin yüzde 16.4’ü matematikte dört işlem sorularını çözemiyor, basit hesaplamalar yapamıyor.

- Türkçe’de ise öğrencilerin yüzde 66.1’i orta düzey ve altında. Bu öğrenciler deyimleri, atasözlerini, hiciv ve nüktelerdeki mesajları anlayamıyor. 

- Fen bilimlerinde öğrencilerin yüzde 86’sı, sosyal bilimlerde yüzde 65.3’ü orta ve alt düzeyde. Yüzde 39. 8’i vücuttaki organların görevini bilmiyor, iki farklı olay arasında bağ kuramıyor…

Bütün bunların temelindeki esas zihnî sorunumuz “neden-sonuç ilişkisi kuramıyor” olmak!

Kolay da değil; insanlık binlerce yıl katı cisimlerin yere düştüğünü gördü ama bunun “neden”inin çekim kanunu olduğunu Newton 17. yüzyılda buldu, matematik formülünü de yazdı.

NEDENİ NEDİR?

14. yüzyılda kara veba salgınında Avrupa nüfusunun üçte birinin ölmesini o zamanki Avrupalılar “Tanrı’nın gazabı” sanmıştı. Bazı yerlerde Yahudilerin “neden” olduğu düşünülerek katliamlar yapılmıştı!

Papazlar ve Yahudiler de ölmeye başlayınca zihinlerdeki bu inanışlar sarsıldı, “nedeni nedir?” diye düşünmeye başladılar…

Çağımızda da karmaşık olayların “nedenleri”ni yine “zihnimizin içinde” kurguladığımız komplo teorilerine, gizli güçlere falan bağlamıyor muyuz?

Halbuki karmaşık olguları “anlamak” için ulaşmamız gereken bilgiler “zihnimizin dışında”dır; araştırmalarla ulaşabiliriz. Bu da sorgulayıcı bir zihniyet gerektirir.

Bu yetersiz olunca siyasette hamaset ve demagoji etkili olduğu gibi, ekonomide teknolojik aşamanın gerektirdiği yüksek vasıflı iş gücünü yetiştirmede de zorlanıyoruz…

MODERNLEŞME MODELLERİ

Benim düşünce dünyamın mimarlarından merhum Sosyolog Mümtaz Turhan, Lale Devri’nden başlayarak bizim “Garplılaşma” serüvenimizi araştıran öncü bilim adamlarımızdan biriydi. Hocaya göre, Batı’nın üstünlüğünü sağlayan esas faktörler, bilim zihniyeti ve bunun toplumsal hayata uygulanmasıyla oluşturulan kurumlardı; ordudan üniversitelere, fabrikalara, mahkemelere kadar…

Hocanın deyişiyle, “her şeyden evvel bunları almaya çalışacak yerde, Batı’yı şekil ve kıyafetinde, yaşayış tarzında, içtimai teşkilatında sathi bir şekilde kopya etmeye çalışmışızdır. “

Bilim zihniyetini kavramış öncü kadrolar olmadığı gibi acelemiz de vardı.

Göze çarpan unsurları aldık: Darülfünun kurmamız elbette çok iyi idi ama Batı’daki gibi bilim üretemeyecekti. Yargıtay, Danıştay, parlamento kuracaktık, elbette çok iyi ama bu kurumların “ruhu” olan kuvvetler ayrılığının önemini pek anlamayacaktım…

Prof. Turhan’a göre, modernleşme sorunlarında zihnin dört faaliyeti söz konusudur: Şekil, mânâ (anlamak), kullanım ve fonksiyon… Modern araçları kullanabilir, modern binalar yapabiliriz. Ama en önemlisi modern medeniyetin temelindeki “mânâ”yı, ilim zihniyetini “anlamak”tır.

2023 HEDEFLERİ MÜMKÜN MÜ?

Modernleşme modellerini araştıran tarihçiler Türk ve Ortadoğu modernleşme çabalarıyla Uzak doğu modernleşmesi arasındaki en önemli farkın bu olduğunu anlatırlar. Prof. Ahmet Güner Sayar’ın “Osmanlı İktisat Düşüncesinin Çağdaşlaşması” adlı eserini önemle tavsiye ederim. Avrupa’daki Türk öğrencilerin siyaset ve ideolojiye, Japon öğrencilerin bilgiye yöneldiklerini ve bunun temelindeki zihniyet sorunlarını anlatır. Bu, zihnimizin dışındaki olguları merak eksikliğidir. (Ötüken Yay.)

Çok mesafe aldık, küçümsemeyelim ama hiç bir dönemde Japonya performansını gösteremedik.

2011 yılında Ak Parti “2023 Hedefleri”ni açıklamıştı; çok heyecan verici hedeflerdi. 2023 yılında kişi başına gelirimiz 25.000 dolara çıkacaktı mesela.

Önümüzde dört yıl var, yarısında bile değiliz.

İktisatçı Özcan Kadıoğlu’na göre, 25.000 dolay gelir seviyesi için mesela Araştırma+Geliştirme yatırımlarının kişi başına yılda 1200 dolar civarında olması lazım; bizde ise 100 doların biraz üstünde…

İhracatta yüksek teknolojinin payı yüzde 20’nin üstünde olmalıdır, bizde yüzde 4 veya 5…

Zihniyetle, eğitimin niteliğiyle gelişmişlik arasındaki “nedensellik bağı”nı görüyorsunuz.

Okuduğunu anlayan ve yorumlayan, fen ve matematikte Uzak Doğu’lu akranlarıyla yarışan nesiller yetiştiremeden gelişmiş toplum olmak mümkün değildir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Haydar Ercan 06 Temmuz 2019 23:29
Taha bey, Çok güzel ve çok doğru yazıyorsunuz. Müslüman beyin modernleşmeyi ve aydınlanmayı ancak bu kadar yapabiliyor. Ne zaman SAMİ mitolojisine mecbur olduk akılcılığımızı kaybettik. Uzak doğumlularla , Japon’larla farkımız burada. Biraz daha cesur yazabilirsiniz. Toplum değişiyor. Siz hep öncü olabilirsiniz. Yetmişli yıllar geride kaldı. Saygılarımla,
Ali rıza 06 Temmuz 2019 22:02
Ah hocan ah ottuz yıldır sizi okurum sizin geçirdiğiniz fikri aşamaların şahidiyim bir ğerçek var ki sizinde bildiğinizi sanıyorum , bir halk toplum çağdaşlaşmak istemezse , yani medeni müreffeh ilimde üreten bir noktaya gelmek istemezse , yani ilkel bir toplum kalmak isterse onu kimse ileri bir adım götüremez , şu anda bütün müslümanların durumu bu , kuranı kerimin ne için indirildiğini amacının ne olduğunu bilmez , bir hocaya aklını verir , cennet aşkıyla tutuşur , birbirini boğazlar , merak edip sadece Hz Muhammedin vefat anını defin işlemini nasıl kim tarafından ne zaman defin edildiğin
H.K. 06 Temmuz 2019 04:56
öğretmen(05 Temmuz 2019 01:11)in dediği doğruysa durum tahminimden de kötü. Bu felaketi CB/MEB/RTÜK nasıl göremiyor? Topluma eğitimde 1katkısı olmayan medyanın (görsel&yazılı) lisansı iptal edilmeli. Eğlendirerek de olsa eğitim&öğretime katkısını belgelendiremeyen TV patronları hatta gazeteler de kapatılmalı. RTÜK nasıl ahlak konusunda yetkiliyse, MEB/RTÜK bu konuda yetkilendirilmeli. Ha ahlaksız, ha eğitimsiz 1toplum! NeFarkEder?Eğlendirici popüler 1TV programını 1defa eleştirdim. O program&TVnin patron&çalışanları aynı burdaki CHPli toller gibi üstüme çullandı!
habib ışıldak 06 Temmuz 2019 00:21
ilkokoul 4 e kadar mecburi. gerisi serbest.mesleksiz ve serseri nesil yetiştiriyoruz.Lise bahçelerini bir gezin lütfen. anlarsınız.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 23:13
Hem Türkiyede hem Avrupada üniversite okumus biri olarak sunlari söyleyebilirim. Cok ezberci bir egitim sistemimiz var. Professor ler bilgi olarak Cok yetersiz. Okumak icin kimse okumuyor tabi ekonomik sartlardan dolayi. ......böyle Cok fazla sey yazilabilir. Ama en önemlisi toplum olarak Malesef cocuklarimizi iyi yetistiremiyoruz. Saygilar
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 12:05
0
Oldukça doğru tespitler
H.K. 05 Temmuz 2019 22:51
Öğrencilerle 1likte öğretmelerin de motivasyona& takviyeli eğitime ihtiyacı var (askerliğimi öğretmenlerle yaptım!).Yurtdışındaki 9-12. yıl müfredatını bilirim. Yakınlım olan öğrenciler de var. Derslerini incelerim. Üniversite yıllarında ancak görebildiğimiz konuları pekala da ortaöğretimde öğnebiliyorlar/öğretebiliyorlar. Bilgisayarda 1değil 1kaç programlama dili öğreniyorlar. Bu işler tatbikata yönelik konularla, şevk&zevk haline getirilmiş. Bizim eğitimde arayı kapayabilmemiz için İnternet yoluyla öğrenme/öğretme konusuna eğilmeli.Tablet/bilgisayar dağıtmakla olmaz!!
Doktor 05 Temmuz 2019 21:43
“Avrupa’daki Türk öğrencilerin siyaset ve ideolojiye, Japon öğrencilerin bilgiye yöneldiklerini...” bence bunun nedenlerinden biri Türkiye’deki hukuksuz /bozuk idari düzendir. Yani öğrencilerin yetiştikleri koşulların düzeltilmesi gerek. Çünkü yurt dışında doğmuş ve rahat koşullarda eğitim görmüş Türk öğrencilerde böyle bir sorun yok. Yani durum genetik değil. Bu ülkede negatif elektrikle yüklenip Avrupa’ya gidiyorlar.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 20:30
İyi ama ana kitle epsilonize eden bir egitimle formasyon kazanmazsa nasil epsilon gibi yonetilecek?
Muhtefi. . 05 Temmuz 2019 18:59
Eğitim Ailede Öğretim Okullarda başlar Toplumda İcsellesir ozumsenir.bu değişmez kaidedir. .Ailede Alınan Temel Eğitm üzerine Karakter Oluşur. !..görüyoruz veli toplantılarindaki Veli davranışlarını kimse istemez Evladına toz kondurmayi fakat Real gerçekler var. Milli Egitimin yapacağı ve sorumluluk alanları var. Vardır. Ailelerinde kesinlikle alacağı sorumluluk ve davranışları var. Vardır. !..Kelimeler,tezler, teoriler geliştirmeden önce Samimiyet,hoşgörü,sevgi ve karşılıklı anlayış olmalıdır.
ibrahim 05 Temmuz 2019 18:50
Bir öğretmen olarak yazayım. 8. sınıf müfredatında fiilimsiler var. Bu konu emin olun lisans düzeyinde. Öğrenci öğrenilmiş çaresizliğe itiliyor. Başaramayan öğrenci öğrenime küsüyor. Agresifleşip sokağın diline, yaşam şekline hak verir konuma geliyor. Eğitimde acil olarak okuduğunu anlama ve yaparak öğrenme yöntemine geçilmeli. Not sistemi kademeli olarak terk edilip. Öğretmenin öğrenciyi değerlendirdiği notasyon sistemi uygulanmalı. 12 yıl içinde oluşan kanaate göre öğrenciler gerekli mesleki programlara kanalize edilmeli. 12 yıl içinde yaklaşık 400 kanaat notu oluşur bu öğrenciyi iyi seçer.
Murat124 05 Temmuz 2019 18:23
İyi temel bilim eğitimi vermeyi hedefleyen bir tane muhafazakar parti gördünüz mü? O partilerin çekirdek oyları neden genelde alt eğitim gruplarından geliyor? Politikacı ister mi matematik fizik bilen seçmen? Allah muhafaza. Muhafazarlık, işte bu "Allah muhafaza" da saklı.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 18:01
Zahmetsiz rahmet olmaz. Kolay yoldan hedefe ulaşma fikri gençliği esir almış. Bu anlayış değişmeli. 1. 2.3.sınıfta okuma alışkanlığı 4işlem yeterli. Çalışma ve emek kavramları iyi öğretilmeli.
karar 05 Temmuz 2019 17:58
yöneticilerimiz büyük bir bölümünün özellikle eğitimi bozmak istedikleri için
Süleyman d. 05 Temmuz 2019 17:56
Ülke menfaatini düşünen herkesin arzuladığı eğitim düzeyi birileri için kırmızı çizgi maalesef. Birkaç yıl önce "düşük profilli" başbakan aranıyordu bu ülkede!
H.K. 05 Temmuz 2019 17:34
Vay hamza bey! burada gördüğüme memnun oldum.Dediklerin doğru. Son sorunuza cevap; Motivasyonsuz bu iş olmaz. Nasıl olacak derseniz. Motivasyon şöyle olur, misal: "Peki çocuklar, yağmuru yağdıran Allah, doğrusunuz. Allah'ın düzeni çetin: aynı zamanda muazzam. Peki bu iş nasıl oluyor. Gelin yağmur olayının ayrıntısını anlamaya çalışalım; aşağıda buharlaşan su yukarda tanecik olarak birleşir. Uzaydan gelen micron-altı katı zerrecikler de bu işe yardımcı olur bulutlar oluşur. Yerçekimi kuvveti...” Yani, öyle başlarsan sonu çorap söküğü gibi gelir. Süper öğrenci çıkar!
Salih Göncü 05 Temmuz 2019 16:04
Geçen ay, ilkokulu bitirdiğim okulumu gördüm. Hapishaneye dönmüştü. Ben liseyi bitirene kadar, okuldan sonra bahçesinde oynardım o ilkokulun. Şimdi 5-6 m yüksekliğinde çitler, etrafında her 10 metrede bir güvenlik kameraları. Hatta bahçesi bile yüksek çitlerle çevrilmiş. Daha çocukları idare edemeyen insanlar koskoca ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar. Daha çocukların özgür hissedeceği güvenli bir ortam sağlayamayanlar ülke güvenliği sağlamayı vaadediyor. Okulların görünümü yapılanların ve yapılacakların bir göstergesi.
hamza akyol 05 Temmuz 2019 15:48
Soru: "Yağmur neden yağıyor?" Cevap: "Allah yağdırıyor" Evdeki öğretilen mantık: "sol elimizle yemek yersek Allah yakar". Yardım kutusundaki mantık: "Sadaka ömrü uzatır, beladan korur..." Cemaatteki mantık: "borç duasını oku. borcun kalmaz" Sizce burdan nasıl bir öğrenci çıkar?
hamza akyol 05 Temmuz 2019 17:01
4
Bir çocuk, öncelikle toplumda yetişir. burda da ilk öncelikli annedir. Ailemizdeki ve toplumumuzdaki olaylara yaklaşımımız yukarda uç örneklerini verdiğim şekildedir. böyle mantığa sahip bir aileden, mantıksal düşünebilen çocukların yetişme ihtimali düşüktür. Bu nedenle de, Almanya gibi bir ülkede bile türk çocukları, eğitim konusunda yetersiz kalmaktadır. Bunun için, öncelikle annenin eğitimi gereklidir. Anneyi toplumdan dışlarsanız, mantıksız çocuklar yetiştirmeyi garanti altına alırsınız.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 23:15
0
Hocam agziniza saglik :)
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 12:14
1
Çok yanlış yazmışsınız Güzel dinimiz aynı zamanda bize umut aşılar . Borç altında bunalıp çalışıp birde Allahtan CC yardım istersek bu motivasyonumuzu arttırır hemde Yüce Yaratıcı bize yeni imkanlar sunar. Diğer türlü insanlar intihar ediyorlar bunalınca
Zembilfıroşt 05 Temmuz 2019 15:34
Okuduğunu anlayan bir toplum istediğimizi sanmıyorum. Öyle bir derdimiz olsaydı sürekli sistem değişikliği yaparak öğrencilerin kafasını karıştırmazdık. Eğitim fakültelerine öğretmen adaylarını alıırken, sırf puanı yettiği için tercih edenleri değil, insan yetiştireceğinin sorumluluğunun bilincindeki bireyleri alırdık.Yada Eğitim sürecinde öğretmen adaylarımızı bu bilinçle yetiştirirdik. Öğretmenliğin kutsiyetini sözle değil icraatla gösterirdik.Ekonomik sorunlarla boğuşan bir öğretmenden verim beklemek ne kadar doğrudur. Bir çoğu ek iş yapmak zorunda.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 17:47
7
En düşük öğretmen maaşı İKİ ASGARİ ÜCRET seviyesinde. Allah'tan korkun, para yetmiyor, derken !..
Zembilfıroşt 05 Temmuz 2019 15:26
Çocuklarımız okuduklarını neden anlamıyor yada temel bilimlerden neden bir türlü başaramıyorlar Yukarıda gösterdiğiniz istatistiki bilgilere göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığımızda çok geride olduğumuzu yazmışsınız. Size katılmamak mümkün değil. Çözüm olarak neden sonuç ilişkisin kurabilen,sorgulayan bir sistemle mümkün olabileceğini biliyoruz. Peki bunun sağlanmayacak öğretmenlerimiz var mıdır? Öğrencilere ezberletmeyen aydınlatın kaç aydın öğretmenimiz var?okullar açıldıktan 1 ay sonra kapanmadan 1 ay önce derslerin işlenmediğini biliyor muyuz?
Vatandaş Adem 05 Temmuz 2019 15:11
Ulkemizdeki eğitim sadece bir partinin ve liderinin tasarrufu altından olmamalidir.Devletin,sendikaların,eğitim akademisyenlerinin,öğretmenlerin,velilerin,öğrencilerin ve toplumun eğitimle ilgili tüm kurumların katılımı ile bir çalıştay yapılmalıdir. Egitimimiz masaya yatırılarak yanlışı ve doğrular ortaya koyulmalidir.Eğitimimizin ilk 5 yılı ,10 yılı ,20 yılı planlanmalı ve uygulamasi yapilmalidir .Yoksa bir gecede 65 aylıklar ilkokula,bir gecede liseye geçiş sistemi degisikligi,bir gecede Fatih projesi,bir gecede üniversiteye giriş sistem değişikliği,bir gecede bitişik el yazi zorunluluğu
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 15:03
A.A adlı yorumcu. Ben ilkokul öğretmeniyim. Çok iyi şekilde yetiştirdiğim öğrencilerimin ortaokulda çalışmayı bırakmasını muhafazakar bir kafayla değerlendirmiyorum. Ancak çocukların motivasyonunun kaybolduğunu, çalışmayı bıraktığını görüyorum. Burada bir sorun var. Buna dikkat çekiyorum. Bir şeyler yapılmalı diyorum. İstersen önyargılı olma derim.
osman gümüş 05 Temmuz 2019 14:25
Sn Taha Bey,ABİDE sonuçlarını yorumlayarak gündeme getirdiğiniz için çok teşekkürler. Eğitim en önemli sorunlarımızın başında. Bu siyasi değil milli problem..Hiç sağ sol CHP Akparti ,HDP demeden memleketçe bu konuyu tartışmalıyız.Ülke yararına, analiz eden, erdemli , üretgen , yurtsever nesiller yetiştirmemiz gerekiyor.
E.K 05 Temmuz 2019 13:33
Dogrudur. Okudugunu anlayabilen nesiller yetistiremez isek gelismis tiplum olamayiz..Ulkeyi idare ettigini zannneden zihniyet icin oncelikli olan Arapca, din derslerinin zorunlu olmasi, mezar taslarini okuyacak nesil yetistirmek..Kaliteli egitim icin, once kaliteli zihniyete ihtiyac var..Laftan basak bir sey uretemeyen ukela siyasetciler, oy ugruna her yere guya universite actilar..Carpik bir bina, kocaman bir tabella, ve icine yetersiz ogretmenler....Akp zihinyetiyle egitimde duzelme olmasini beklemek hayaldir..!
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 23:19
0
Hocam biz egitimde hep kötüydük hic iyi olmadik simdikiler din dersine takmis eskidende tarih derslerine takmistik :) Biz toplum olarak yatmayi cok seviyoruz
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 13:26
Niğde'nin 2018 lgs il başarı sıralaması 7. İl milli eğitim müdürlüğü, milli eğitim bakanlığının yardımcı kaynak alımı ile ilgili yazısı dikkate alarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrencilere yardımcı kaynak aldırmama konusunda çok katı davrandılar. Müfettişler, okullara şok baskınlar yaparak yardımcı kaynak aldırılıp aldırılmadığını kontrol ettiler. Sonuç: Niğde'nin 2019 lgs il başarı sıralaması 53'e düştü. Benim, öğrencim Fen lisesine gittiği halde öğretmenler yardımcı kaynak aldıramadı. Ben de çözümü öğrencimi devlet okulundan özel Fen lisesine aldırmakta buldum.
Mehmet 05 Temmuz 2019 12:52
Eğitimde adalet, liyakat ve eşitlik kalmadı.Problemli adamı müdür edersen,özel okullara destek verirsen,dezavantajlı çocukları yok sayarsan olacağı bu.Sasiriyorum iki kelimeyi bir araya getirmeyenler prof olmuş. Yazık değil mi kaliteli program yapan taha akyol u al,konuşmadan aciz birine programı ver
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:46
Öğretmenler kötü. Müfredat kötü. Ders çok. Ödev çok. Ezber çok. Analiz az. Sentez yok.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 16:20
0
Öğretmenlerin kötü yada iyi old anlayacağımız bir sistem yok. Öğrenci öğrenmemek için direniyor. Öğretmen öğretmeye çalışıyor. Bu ortamda suçlu kim sizce? Eli kolu bağlı öğretmen mi?
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 19:35
0
sistem de kötü haklısın
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 23:23
0
Prof. Ögretmen yetistiremiyor cünkü torpille prof. Olmus e tabi ögretmende iyi EGITIM almadigi icin bilgi eksikligi cok sonrasinda cocuklar ne yapsin. Böyle ezberci bir egitim sistemi iste. Nereden tutsaniz elde kaliyor ama sunuda söylemeliyim biz egitimde hep kötüyduk
Mehmet 05 Temmuz 2019 12:44
70 yıllarda ekonomi ve eğitimde aynı olduğumuz kore bizi ezdi geçti.Onlar devletçi bir partisiyiz.Yani onlar eğitimde bir yol belirledi ısrarla devam etti ve kazandı. Biz hangi parti geldiyse 5 ayda bir bakan ve eğitim değişti .Biz devleti değil ideolojimizi eğitime soktuk.Allah aşkına 12 zorunlu eğitim olur mu,fırsat eşitliğinin olmadığı yerde başarı olur mu.Yaein şırnakta bir çocuk birinci olur şırnak kurtulur.Peki sokaktaki diğer çocuklar ne durumda araştıran var mi.Hem fırsat eşitliği yok hemde eşitliği biraz olsun sağlayan dershaneler kaldırıldı.Gariban ekmeğe muhtaç edildi
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:12
Sayın yazar, iyi yazıyorsunuz güzel yazıyorsunuz fakat ezberlerinizden bir türlü kurtulamıyorsunuz. Bilim kurumlara ve hayata uygulanmak yerine şekle takılındı diyorsunuz. Kurumları ve hayatı hele o dönemlerde din düzenlediğine göre din yerine bilimin bunlara uygulanmasına kim razı olurdu? Japonya ezberinde de ısrarcısınız. Japonlar Meiji döneminde neredeyse din değiştirdiler. Zen Budizm'inin etkisi zayıflatıldı. Bunun yerine eski Şinto inanışı canlandırıldı. İmparator Tanrı olarak kodlandı ve kurumları dönüştürmesine direnç kırılmış oldu.
Özay İbrahimbaş 05 Temmuz 2019 12:05
Bir bu eksikti, Japonya'da görmüş AKP başkanı. "Kadın üniversitesi" kurulmasını söylüyor. Japonya'da görüp göreceği buydu. Şimdi biz de Japonya gibi kalkınırız artık...(Japon insanlarının çok onurlu olduğu söylenir hep. Bu ne demek bir türlü öğrenemedim...)
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 13:36
0
Benim yaşadığım şehrin belediye bürokratları, Batıyı gezip geldiler. Orada görmüşler, YAYA KALDIRIMLARININ yarısını, bisiklet yolu yaptılar. Diğer yarısını da arabalı şehir magandalarına bedava otopark yapmışlardı zaten. Yayalar da araç yollarında yürümeye çalışıyorlar.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 11:29
1952 savaşında Çin istilasından kurtarmak için uğruna bedeller ödediğimiz Güney Kore'nin bugün küresel çapta en az 10 devasa markası var .Bizim ise o tarihten bu yana sadece Kore'de sergilediğimiz bir kahramanlık masalımız var.NE MUTLU BİZE........
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:21
5
1952'den AKP'nin kurulduğu 2002'ye kadar her şey çok iyiydi, yüzlerce dünya markamız vardı... AKP geldi her şeyi kaybettik... Fantomları biz yapıyorduk. Şimdi ancak İHA yapabiliyoruz...
Eğitim fakültelerinde yer alan hocaların önemli çoğunluğu yetersiz, akademik gelişmesini tamamlamamış ve samimiyetsiz. Bu durum da doğal olarak, eğitim kalitesini düşürüyor, buna Bakanlığın bu güne kadar olan sınırsız değişikleri eklenince manzara bu oluyor.
ZoZo 05 Temmuz 2019 10:36
Çocuklarımız neden başarısız ? Çünkü aileleri olarak biz başarısız ! Kaçımız çocuklarımızı evrensel norm ve uygarlık ölçüleri ile yetiştiriyoruz ? Hangi birimiz toplumsal kurallara uymanın gerekliliklerini kişi hak ve hukukun saygılı olmayı evde toplumda nasıl davranılması gerektiğini öğretiyor ? Kaçınız bir sıraya girmenin medeni bir davranış olduğunu kaçınız girmemenin uyanıklık olduğunu öğretiyorsunuz ? Kaçımız vergilerimizle kurulan kurumların çalışanların verimliliklerini yapması gerekenleri hesabını soruyoruz ? CHP ye AKP ye ona buna topu atmak kolay. Lütfen sorumluluk alınız
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 12:23
0
Çok doğru tespitler
Çocuklarımıza verilmesi gereken degerleri ve ahlakı veremiyorduk simdi buna bilgi de eklendi. Oy ve popülizm temelli egitim politikası egitimi yaz boz tahtasina çevirdi. Kontrolsüz yayin politikasi ve sansürsüz internet de kültür ve ahlâkı çok bozdu. Ezbere dayalı fakat elestirel yaklasima kapalı mufredat ve sınav sistemi de dusunen ve deger yüklü öğrenciler yerine yarış atı gibi koşturan sağlıksız öğrenciler yetistirdi. 30_40 yil oncesinin liseleri bugünkünden daha kaliteliydi.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:44
1
Sansürün girdisini yerde ilim de bilim de olmazzz
takip'ciniz 05 Temmuz 2019 10:26
Baş sorumlu,, tabiiki ''''Ta'lim ve Terbiye Kurulu'dur'''' İkincisi,,,ilkokul için söylüyorum,,, '''---kitabı , dayamışlarda dayamışlar,,,''' bu kadar kitabı o kadar çocuk ne yapsın??? 2006 yılında bir İngiliz Prof. Hürriyet gastesinde şöyle bir röportaj verdi, dyor ki Prof. ''''---Türkiyede en vahim olay, bir çocuğun İlkokula başlamasıdır'''''' bundan ne anlamak lazımsa herkes anlasın???
masum turk 05 Temmuz 2019 09:51
Üzülerek söylüyorum ki, cumhuriyet kurumları da milletimizin eğitim sorununu çözememiştir. Ülkemizde uzun yıllar eğitim eksik, öğretim bilgi istifleme olarak görüldü. oysa okul, öğretmen ne bilmesi gerektiğini değil, nasıl düşünmesi gerektiğini öğretmeli, mantıklı soru sormayı, bilimsel merakı, bilgiden yararlanmayı öğretmeliydi. Zaten sorunlu ve zor bir iş olan eğitim sistemimiz son 20 yıldaki yap bozlarla ideolojik ihtiraslarla, ülkemizin geleceğini tehdit eder hale geldi. Muasır medeniyetlerle aramızdaki farkı biz kapatamadık, gelecek nesillerimizin iş çok daha zor maalesef..
Özay İbrahimbaş 05 Temmuz 2019 09:43
Çocukların babaları, bizler, ülkeyi yönetenler, hepimiz ne kadar başarılıyız ki çocuklarımız başarılı olsun. (Anneleri anmadım, bağışlasınlar. Onlar da bu erkek egemen düzenin mağdurları...)
Ali 05 Temmuz 2019 09:26
Hem teknik hem sosyal alanda bilim üretmek yerine üniversiteleri torpil yuvası haline getirince 2023 hayalleri de hayal oluyor tabi.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 09:24
“Biz insanımızın umumi meslekî, teknik bilgisini artırmadan, ona yeni maharetleri kazandırmadan, istidatlarını inkişaf ettirmeden ve dünya görüşünü, zihniyetini ilmî esaslara göre değiştirmeden, yani ona ilim zihniyetini aşılamadan sadece fabrikalar, geniş caddeler açmak, parklar, barajlar, limanlar yaptırmak, lüks otomobiller, kombine ziraat aletleri, radyolar, buzdolapları vs almak ve Batılı kanunlar, nizamlar vazetmek suretiyle Garplılaşacağımızı zannetmişiz. Yüz elli seneden beri hep bu kanaat ve bu batıl itikatle hareket etmekteyiz".
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 09:08
Alfabesi degistirilen her ulke bu hale gelirdi. Bir anda binlerce yıl geriye gittik. Carşı pazar da ekmek ver ekmek al seviyesine düştük, bu turkçe ile ancak bu kadar. Batının asla başaramadigini MKEMAL yaptı ve bu yuzden batı tarafindan siper kahraman ilan edildi.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:07
2
Haklısınız, Türkçe alfabeye geçmeden önce, uzaya her gün roket yollayıp, her gün yeni bir bilimsel buluş yapıyorduk... Millet o kadar okur yazardı ki, gazete, kitap, dergi, bilimsel makale okumaktan bezmişti...
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 15:11
2
12.07, O dediğin Türkçe alfabe değil Latin alfabesi... Latin alfabesine geçenlerin iddiası muasır medeniyeti yakalamaktı. Geçen zaman gösteriyor ki alfabe değiştirmenin gayesi ilerlemek değil, Türklerin geleneklerini yıkmaktı...
Adım Soyadım 05 Temmuz 2019 16:01
0
Neden sonuç ilişkisi kuramamak nedirin cevabısınız. Bravo
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 08:59
Taha bey yaraya tuz basmış, tam anlamıyla. Okuduğunu, dinlediğini anlayan ve neden/sonuç ilişkisini kurabilse bu toplum, mevcut siyasi düşünce yığınını tarihin düşünce çöplüğüne çoktan süpürürdü! Cübbeliye de diğer siyasi üfürükçülerede itibar etmezdi. Hani nerede 2023 hedefleri! Lafla peynir gemisi yürümüyormuş, demek ki! Günlük siyasetin peşinde yuvarlanıyoruz. Sizin gibi kaç köşe yazarı kalem oynatıyor bu konularda, neredeyse hiç! Bu bile bir ölçü. Kaleminize minnettarım.
Musto 05 Temmuz 2019 08:57
Ömrümüzün nerdeyse 20 yılıi nerdeyse cocuklarimizin iyi bir eğitim alması için geçti bu cabada binlerce fedakar aileler gördüm akp bòyle bir derdi olmadı arabesk bir eğitim ve birazda cemaatlarında gayretiyle her söylenene inanacak itaat edecek gençler yetiştirme amacı güttiler ve bunda başarılı oldular allahtan çocuklarının geleceğine titreyen ailelerin çabası ile emellerine ulaşamayacaklar ama 17 yilimiz heba oldu.
karar 05 Temmuz 2019 15:44
0
akp toplumun birçok temeline dinamit koymuştur,üretim,ekonomi,tarım,adalet ve eğitimde bunlardan biridir.bunları yabancı bşir yönetici bile başaramazdı.
Fatma Erdoğrul 05 Temmuz 2019 23:54
1
Sayın Cübbeli hadisleri iyi bilir.Dikkate alınmış olsaydı Peygamber Efendimiz S.A.VA in Çin'de olsa ilmi arayınız sözünü de duymuş olurdunuz ilimle bilim ayrı tutulamaz.
H.K. 05 Temmuz 2019 07:51
Motivasyon kıyafet değiştirmekle olmuyor.Kuran’da şöyle deniyor: “Göklerde ve Yer’de nice belgeler vardır ki, yanlarından yüzlerini çevirerek geçerler” (Yusuf-105. Ayet). Bilim’e motivasyon için bu & buna benzer ayetler yeter. Prof Turhan’ın “kopya”cılık teşhisi doğru, ama kim taktı ki o Yalova Kaymakamını? Şahsi gözlemim o ki gelişmiş ülkelere gelen dindar ailelerin çocukları motivasyonunu Kuran’dan (misal: yukarda değindiğim ayetten) almışlarsa yabancı emsalleri kadar başarılı. Seküler olanların çoğu pek iyi değil, zamanla dinlerini hatta dillerini de kaybediyorlar
H.K. 05 Temmuz 2019 07:44
Kuran’da yeterince motivasyon kaynağı varken, buna sırt çevrilmesi& dindarların rencide edilmiş olması TC CHP dönemindeki en vahim hatalardan. Bu zihniyet eğitimle kalkınmayı hedeflerken kaş yapayım derken göz çıkardı. Bilime, zihni gelişmeye odaklanma verimli olmadığı gibi yaygınlaştırılamadı. Laikçiliğin oluşturduğu motivasyon çokçası bilim tekniği tekellerine almasıyla sonuçlandı. İmam hatiplerin önlerinin kapanması vs. Neticede dindarların CHP zihniyetine direnci AKPyi doğurdu. CHPnin hatalarının Türkiyeye maliyeti çok ağır: Geri kalmamızın bir sebebi bu zihniyet
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 08:42
3
Kendinizi kandırmayın. Kuranda yeterince motivasyon kaynağı vardı da neden milyonlarca müslüman bilim yolunda motive olmadı yüzlerce yildir?
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:31
3
8.42, Kur'an Arabın uydurmasıdır diyenlerin kurduğu bir ülkede cahilliği Kur'an'a yüklüyorsun... Hem gavur, hem Mart kedisi...
H.K. 05 Temmuz 2019 16:53
1
Sn #08:42, siz kendinizi kandırmağa devam edin. Kuran'da bu konudaki motivasyon hiç 1dini kitapta yoktur. Milyonlarca müslümanın motive olamamasının 1sebebi dünya işlerini ihmal etmiş olmak (ki bu ezbere din anlayışıyla ilgili sebep). Çok daha da önemlisi başlarındaki liderlerin "kopyacı" & kolaycı olmasından. Prof Turhan’dan çok daha önceleri bu söylendi (misal M. Akif Ersoy). Ancak, ezber vites otomatik laikçilere laf anlatmak zor(du).Y.Dilde 1deyim var "monkey see, monkey do" (= Maymun gördüğünü yapar). Bizde, bütün bunlar CHPde toplandı, şanssızız!
Fatma Erdoğrul 07 Temmuz 2019 07:31
0
H.K Size katılıyorum.Ikra (oku) yu kimse anlamak istemiyor.Eğitimciler (aile ve öğreticiler)anlamaya çalışsaydı batının modasını değil insanı okurlardı.İlim ve bilim ' in ayrılmaz bütün olduğunun farkına varırlardı.suçlu aranıyorsa herkes kendine samimi olarak dönüp bakmalı çocuklarımıza ne verdik ki tekrar söyliyeceğim evlatlarımıza insan olmayı öğretemedik,kendi noksanlarımızı göremedik .
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 06:57
Talim Terbiye Kurulu'na sorun bu başlığı. Eğitimin baş sorumlusu, bu kurulun başkanı ve üyeleridir, ama kimse bahsetmez. Bakan değişir ama bu kuruldaki adamlar değişmez.
Tübitak yayınlarından Bilim Teknik dergisini otuz küsur yıl takip ettim altı sene önce bıraktım saygıdeğer yöneticilerimiz içeriği o hale getirdi ki yazıklar olsun
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 05:23
Bence sorunlardan en önemlilerinden bit tanesi de ilkokulu başarıyla, gerekli bilgi seviyesiyle bitiren öğrencilerin ortaokulda çalışmayı bırakması. Çocukların çoğu için her ne oluyorsa ortaokulda oluyor. Onları, ilkokulda olduğu gibi, o 4 yılda takip edecek, yakından ilgilenecek, yönlendirecek daha esaslı bir sistem gerek.
A.A. 05 Temmuz 2019 08:19
5
Muhafazakar zihniyetle bakıp ergenlik, cinsellik ve sosyal medya üçlemesini anlamaz, kafanızı kuma gömerseniz ortaokulda öğrencilerin niye çalışmayı bıraktığını anlayamazsınız.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 03:18
Sayın Akyol Sizi Tercüman gazetesinden beri takip ediyorum. Yıllar içinde ki değişiminiz takdire şayan. Sizden geçmişle ilgili özeleştiri yapmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 12:53
0
Siz hiç değişmeden, hala babanızın traş bıçağınımı kullanıyorsunuz?
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 23:34
0
Taha bey yazdıkları ile düşünen , sorgulayan, araştıran, bir aydın ın nasıl olması gerektiğinin çok parlak bir örneği. Darısı her kesimdeki aydın geçinen düşünürlerin başına.
Karar Okuru 05 Temmuz 2019 02:21
Osmanlı gibi Türkiyede giderek çağa ayak uydurmakta zorlanıyor. Bir zamanlar destek verdiğiniz bu günki iktidar anlayışının ve zihniyetin ülkede hakim olmaya başlaması da zorlanan ve zorlukları aşamayan toplumun çaresiz gerilemesinin sonucu gibi. Çaresiz insanın zihnen gerileyerek cenin pozisyonu alması da kişisel düzeydeki çözülmeyi gösterir. İşin acı yanı bu başarısız çocukların ailelerinin bunun farkında olamayacak düzeyde olması. Bizim orta doğu genetiğine de bir bakmak lazım insanoğlu gelişmişliğinin neresindeyiz.
hasan 05 Temmuz 2019 02:02
Insanda ideoloji olabilir ama bu bagnazlik derecesinde olmamali bu ulkenin muhafazakara da sosyal demokrata da ihtiyaci var biz 21 yasinda istanbulu fetheden fatihi mustafa kemali yetistiren bir milletiz ideolojik bagnazlik en buyuk sorunumuz bunu aşamazsak hic biseyi basaramayiz
öğretmen 05 Temmuz 2019 01:11
sahada olanlara sorun bi..medya bu ülkeden bihaber..meslek liselerinde öğrencilerin yüzde 90 ı çarpım tablosu bilmeden mezun oluyor.ankaranın başkent olduğunu,hangi din ve milletten olduğunu ,devvletin adını ve kurucusunu v.s v.s yüzde 80 i bilmiyor..daha neler neler..medya,çok bilmiş yazarlar arada bi ülkemize de uğrayın..
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 11:30
1
İşte olayın can alıcı noktası burası hocam. Niye bilmiyorlar/öğrenemiyorlar? Herkes öğretmenleri suçluyor. Halbuki bu kadar şımartılan, 8 zayıfla sınıf geçen, çalışmadan da mezun olan, derste dalga geçen cafede gibi sohbet eden öğrenci öğrenme ihtiyacı duymaz. Sürekli öğretmenin suçlandığı yerde Eğitim Olmaz!!!! Herkes herşeyi öğrenemez. Disiplinin olmadığı yerde eğitim olmaz. Japonyada nasıl disiplin var bi bakalım. Öğrenciye çalış, dinle , terbiyeli ol diyeceklerine öğretmenleri terbiye etmeye çalışıyorlar. Problemin teşhisi yanlış olunca tedavi de yanlış oluyor.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 00:51
Millet CHP'yi iktidar yapmıyor ki çocuklar gelişmiş olsun.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 07:22
11
Daha öncelikli bir soru millet CHP ye neden oy versindi ki? Asıl tren, kuruluşu sonrası CHP nin zorba siyasetiyle kaçırılmış. Diğerlerinin çocuklarnı imam-hatip diye dışlarken kendi çocuklarının geleceğini düşünmekten başka ne yaptı bu zihniyet? İmamoğlunun genç yaşta 5 milyar mal varlığına sahip olması “vay be” dedirten bir durum. Belediyecilikteki maaşı ve iş tecrübesi nelere kadir. Belediyede Fener Patriğinle görüşmüş “inanç masası” kuracakmış. Oylarını arttırmanın yollarını bulmuş!
külyutmaz 05 Temmuz 2019 00:32
Kaynakları devlet dağıtıyorsa vatandaş siyasi olur,irrasyonel olur,salağa yatar v.s.Kaynaklara ulaşmanın yolu rekabetçi piyasada çalışmak, zeki olmak ,rasyonel olmaktan geçiyorsa seve seve akıllı olursun.Okulda da , işte de...
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 00:24
Verilen emeğin sonucunu almak her alanda gerekliliktir.1-Eğitimde son onyedi yılda öğrencilerin sınıfta kalma diye bir derdi yok.2-Aklına esen her yıl müfredatı,yazım şekli,öğretme metodlarını değiştiriyor.3-Öğretmenlerin itibarsızlaştırması son hızla devam ediyor.4-Liyakat yok idareciler bizim kafada olanlardan seçiliyor.6-Arada 'NESİLLER' kayboluyor .Sonra çocuklar başarısız: hayır yöneticiler siyasetçiler başarısız.ÇOCUKLARIN SUÇU DEĞİL BU.
Karar Okuru 05 Temmuz 2019 02:26
1
Çocukların suçu değil ama esas ağır bedeli gelişmiş dünyaya ayak uyduramayarak onlar ödeyecekler. Orta doğu ülkeleri genç ve vasıfsız nüfus artışı ile ayrıca göç olgusunun çekirdeğini oluşturuyor. Maalesef bu şuursuz ve niteliksiz yığınlar sosyal moloz görünümünde
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 00:13
Türkiye 2002’de akp ile bir şans yakaladı ama o fırsat belki bir 50 sene gelemeyecek şekilde heba edildi. Yazık oldu. Türkiye gelecek 10 sene ekonomik daralma yaşayacak. Sistem dikiş tutmayacak. Yeni vesayeti kaldırmakla uğraşacak. Yerine ne gelecek belirsiz. Ve şu anki gençlik dünya ortalamasına göre donanımsız. Kaçırılan tren çok büyük oldu.
Demircan 05 Temmuz 2019 08:29
0
Düşüncelerimi yorumlamışsınız.fırsat kaçtı.yazık oldu.
KARAR OKURU 04 Temmuz 2019 23:57
“Çocuklarımız neden başarısız?” sorusunun cevabı, çünkü öğretmenler ve sistem başarısız olmalıdır. Çocukların hiç bir suçu yok. Çok basit bir cevabım daha var. Sınıfta kalmak yok, tüm öğrenciler başarılı diyorsanız, çalışma beklemeniz zor.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 11:31
0
Sınıfta kalma yoksa öğrenci niye çalışsın. Öğretmenin suçu ne bunda? Okullarda sınıflarda ne olduğunu bilmeden ahkam kesiyor herkes. Öğretmene sürekli baskı var. Dolayısıyla notlar hormonlu.
Son yıllarda en başarılı olan ülkelerden biri de eğitimde Kanada'dır.2008 yılında hem de muhafazakar başbakan yerli halktan özür dilemiş,bir inceleme komisyonu kurulmuştu.2 Haziran 2015 yılında 400 sayfalık rapor yayımlandı,çok önemli tespitler var orada ama esas sorun bence şu eğitimde:Çocuklara "ne düşüneceğini "öğretiyoruz,oysa doğrusu nasıl düşüneceğini olmalıdır!
İbrahim DİRİ 05 Temmuz 2019 03:01
5
Mutlak doğruları olan toplumuz,bilgilerimizden asla şüphemiz yok,dünyanın en üstün medeniyetiyiz pisa da neymiş.
KARAR OKURU 05 Temmuz 2019 15:20
0
03.01, Medeniyetle aritmetiği birbirine karıştırmışsın. Belli ki ikisinden de haberin yok...
KARAR OKURU 06 Temmuz 2019 23:46
0
Bir uzak doğu ata sözü; cahil inanır, alim öğrenmeye çalışır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN