Back To Top
Davutoğlu ne diyor?

Davutoğlu ne diyor?

 - Son Güncelleme: 15.12.2019 Pazar 07:52
- A +

Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi’ni kurdu. Zor geçeceği belli bir yola çıktı. Konuşmasını iki açıdan dikkatle okudum: Biri demokrasi ve hukuk devleti, öbürü AK Parti’de yaşadığı tecrübelerin onda ne tür bir muhasebeye yol açtığı…

Fikirlerden çok kişilerle meşgul olmayı seven bir toplum olduğumuz için, Davutoğlu’nun açıkladığı programdan ziyade, AK Parti iktidarındaki görevlerine bakılıyor, bazı çevrelerde aleyhte bir faktör sayılarak “bagaj” diye niteleniyor.

Tabii ki önemlidir, fakat ben “tecrübe” diye bakmayı doğru buluyorum.

 

RASYONEL POLİTİKA

Davutoğlu o tecrübelerin de katkısıyla, konuşmasında “popülist hamaset” olarak nitelediği politika tarzını eleştirdi, “rasyonel” kavramını vurgulayan bir siyaset ve diplomasi tanımı yaptı.

Dış politika anlayışını “barış diplomasisi” ve “çok boyutlu esnek rasyonel diplomasi” olarak niteledi. Dış politika hedefini de şöyle tanımladı:

“Milletimizin uluslararası alanda onurlu bir yer edinmesi temel hedefimizdir.”

Cumhuriyet Türkiye’sinin de temel prensibi olan bu rasyonel politika tanımı; bugün AK Parti’de hala kullanılan ‘ümmet, gönül coğrafyamız, bu topraklar dar geliyor, Lozan’ı yutturdular’ gibi hamasi söylemden çok farklıdır.

Türkiye’nin şüphesiz güçlü ve kurumlaşmış bir modern diplomasi geleneği vardı; bunun adı “Hariciye”dir ve son yıllarda zaafa uğramıştır.

Davutoğlu bunu şöyle eleştiriyor:

“Son dönemde kişiselleştirilen ve yetkisiz aktörlerin devreye girmesiyle kurumsal niteliği zaafa uğrayan diplomatik ilişkilerin, köklü devlet tecrübemize dayalı bir şekilde yeni bir ahenge kavuşturulması zaruridir.”

 

GÜÇLER AYRILIĞI

Davutoğlu başbakanlığı döneminde şöyle diyordu:

“Herhangi bir şekilde gücün tekelleşmediği, güçler ayrılığı prensibinin en iyi şekilde gerçekleştirildiği bir anayasaya ihtiyacımız var.” (5 Ocak 2016)

Üç yıl sonra partisinin kuruluş toplantısında, aynı çizgide,  şöyle konuşuyordu:

“Güç yozlaşması ve gücün tekelleşmesi birçok sapmayı doğurur. Buna karşı çare, güçler ayrılığı ilkesine dayalı demokratik hukuk devletidir. Güçler ayrılığı ilkesine dayanan yeni anayasal düzenimizde demokratik hukuk devleti ve milli irade perspektifiyle denetlenmeyen hiçbir güç olmayacaktır. Güçler ayrılığı garanti altına alınmalıdır…”

Davutoğlu haklı olarak CB hükümet sisteminde güç tekelleşmesi olduğunu, parlamentonun ve yargı bağımsızlığının zayıfladığını  belirtiyor.

 

CB SİSTEMİ

CB hükümet sistemi, 15 Temmuz darbesinin yarattığı şok döneminde, enine boyuna tartışılmadan, geniş mutabakat sağlanmadan MHP’nin ani desteğiyle ve ancak yüzde 52 oyla referandumdan geçirilebildi.

Türkiye’yi 21. Yüzyılda yönetecek sistemin kamuoyuna Osmanlı fetihleriyle propaganda edilmesi, hamasetin rolü hakkında bir fikir vermeye yeter.

Güç tekelleşmesinin yanında tekniği de iyi hazırlanmadığından sistem çabuk metal yorgunluğuna uğradı. Ömer Çelik’in deyişiyle “kireçlenme”ler bir yıl gibi kısa bir sürede ortaya çıktı. Milletvekilleri kendilerini “Züğürt Ağa gibi” görmeye başladılar.

CB sisteminin daha hızlı ve etkin çalışacağı söylenmişti; devlet tecrübesine sahip Davutoğlu’nun tespiti şudur:

“Yeni sistemle birlikte; karar alma süreçlerinde ve yetki kullanımında yaşanan daralma yönetimde ciddi bir verimlilik, etkinlik ve güven sorunu ortaya çıkarmasının yanında, demokratik standartlarda da sert bir düşüşe yol açmıştır…”

Evet, 11. Kalkınma Planı’nın tarihimizde ilk defa gecikerek, hem de bir yıl gecikerek hazırlanması bunun kanıtlarından biridir…

Davutoğlu “demokratik parlamenter sistem” diyor.

CHP hiçbir zaman başkanlık sistemini istemedi.

Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti’nin temel ilkelerinden biri “rasyonelleştirilmiş parlamenter sistem”dir.

Ali Babacan da TV’de “Parlamenter sisteme geçmek, güçler ayrılığını tesis etmek gerekiyor” diye konuştu.

Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu “kuvvetler ayrılığı”nı en çok vurgulayan liderlerden biri.

 

TOPLUMSAL DİNAMİKLER

Gücün tekelleşmesini gördükten sonra, toplumda parlamenter sistem, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, basın hürriyeti yönünde çok güçlü talepler gelişiyor.

Davutoğlu’nun deyişiyle “hamasetin özgün kavramları tükettiğini” toplum artık fark ediyo, sakin rasyonel dil isteniyor.

Dünden bugüne, “kısıtlayıcı laiklik anlayışı da, dine siyasal düzen içinde işlevsel bir rol tanımlama çabası da” denendikten sonra toplumda artık bu ikisinin de dışında “özgürlükçü laiklik” arayışı güçleniyor.

Türkiye’nin yarınlarını, öncelikle şehirlerde güçlenmekte olan bu özgürlükçü toplumsal dinamikler belirleyecek.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 16:33
Sayın Cumhurbaşkanımız Malezya’da bulunuyorlar. Mahatir Muhammet de Malezya’nın 94 yaşındaki başbakanı ve 1981 yılından beri siyasette. Şu anda da başbakan. Elimizden gelen Allah’ın kullarına uzun ömür dilemektir. Taktir, şüphesiz onun. Sadece Allahım başka kulların yok mu onca insan içinde de hep aynı insanlar yıllardır hep aynı mevkilerdeler diye yüzümü kızartıp sormak istiyorum, Allahtan yardım istemekten korkmuyor, her zaman yardım istiyorum diğer kulları için ama yeryüzünde insanların yaptığı hukuka inancım kalmadı. Keşke olsa, olabilse!
KARAR OKURU 20 Aralık 2019 09:02
Ya bırakın bu adamı. Ne farkı var. Bu da bol bol din diyanet ahiret haram helal lokma yok babam öldü yok gönül coğrafyası yok bilmem ne. Bol bol duygu ve din sömürüsü. Önce bir tarikat ya da cahilleri sömüren bir yapı değil adamakıllı bir siyasi parti olun. Siyasi parti sadece millete hizmet yollarını arar ve hizmet eder. Kimsenin manevi duygularını kendine menfaat malzemesi yapmaz. Günahı geçtim bir kere ayıp ayıp. En fazla ak partiden bir kaç puan götürür. Faydası bu ama bu sekilde bunu da istemem.
KARAR OKURU 19 Aralık 2019 19:32
Ben sonuna kadar arkasındayım yolsuzluk yapmadığınada yüzde yüz eminim Rabbim yardımcısı olsun inşallah
Mert 16 Aralık 2019 13:01
1. Davutoğlu 'rasyonel siyaset' sözünü kendi uygulasaydı keşke. İktidar olduğu dönemde dış politikada 'hamaset' egemen oldu. Suriye batağına onun hevesiyle girdik biraz da. 2. Parlamenter sistemden yanaymış! Bunu daha iki sene önce söyleyebilseydi bugün ucube başkanlık sistemine geçmemiş olacaktık. Aksine, Konya'da vs başkanlık kampanyalarında rol almıştır. Sorumludur.
okur 16 Aralık 2019 10:34
partinin adı gelecek.felsefesi geçmişle hesaplaşmaksa olmaz o iş.ölü doğum.
KARAR OKURU 16 Aralık 2019 10:01
İstanbul-Ankara-İzmir'in hayır dediği anayasa referandumunun toplamda evet oyu aldığına kimse inanmıyor, inanmayacak. İBB seçimlerinde ortaya koydukları rezil tiyatro CB referandumunda neler yapmış olabileceklerini bize açıkça gösterdi. Geçmedi o anayasa değişikliği. Gayrimeşru bir düzen içinde yaşıyoruz.
KARAR OKURU EK 15 Aralık 2019 22:45
Babacan , ortaya çıkmadan karar vermek, erken. Davutoğlu, eski Başbakanlık avantajını kullanarak hızlı başladı. Turgut Sunalp gibi. Babacan da Özal gibi geç başlayıp, son gülen olmak istiyor. Tek eksiği hitabetidir. Plan-programla birlikte iç ve dış destek bulma peşinde. Eski parti havaları olmasa bile genel seçimin bu minvalden biraz daha renkli geçeceğini düşünüyorum. Tercih için bazıları bekliyor mu, yoksa şartların olgunlasmasını mı bekliyor, göreceğiz. Reise gelince... 20 yılı doldurarak tarihe geçmek istiyordu. Maç devam ediyor. Bu defa şartlar çok farklı ama, eşit. Hayırlısı. Vesselam
İbrahim kahraman 16 Aralık 2019 21:25
0
Partilerimiz lider hegomonyasını aşamadığı için her 20 yılda bir zoraki bir yenilenmenin arayışı... meral hanımla başlayan bu arayış diğerleri ile devam edecek.Türk halkının basireti siyaseti de yeniden şekillendirecektir, inşallah.Allah kolaylıklar versin
Ali caliskan 15 Aralık 2019 22:39
Buyuk bir umut ile bekledigimiz sayin Davutoglu nun partisi geldi ve partinin kurulusunu anlatirken ben bir vatandas olarak hem sevindim hemde heyecanlandim ama bu sevincim ve heyecanim bugün okudugum bir haberle yok oldu. Cunku GELECEK partisinin kuruculari arasında eski Oso baskanida var. Oso ile iliskileri olanlarin ülkemize ve insanlarimiza ve de sayin Davutoglu nun partisi GELECEK partisine zarar disinda bir sey getirmez. Saygilarimla.
Sakaryalı Mustafa 15 Aralık 2019 21:39
Eğri oturalım doğru konuşalım.Tayyip Bey ve Ahmet bey, ikisi de yaşlandı.Ümit vaad eden iki politikacı var.Ali bey ve Ekrem bey.adını koymak lazım.
GELECEK 15 Aralık 2019 17:04
Adalet GELECEK... Hukuk GELECEK... İnsan onuru GELECEK... Eşitlik GELECEK... Özgürlükler GELECEK... Liyakat GELECEK... Huzur GELECEK... Barışçıl dil GELECEK... Akıl ve Bilim GELECEK... Kalkınma GELECEK... Dostluklar ve kardeşlik GELECEK... Övgü GELECEK... Birlik ve beraberlik GELECEK... Saygı ve sevgi GELECEK... Demokrasi GELECEK... Bilinç GELECEK... Şeffaflık GELECEK... Dayanışma GELECEK... Kadınlara pozitif ayrımcılık GELECEK... Gerçek suçluya hak ettiği gerçek ceza GELECEK... Yoksula istisnasız yardım GELECEK... Çalışana ve emekliye hakları GELECEK... Türkiyeye bayram
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 20:57
2
Papağanımsı realiteler, hey heyyy!
cumhur 16 Aralık 2019 16:27
0
Keşke...Ama yönümüz belli,nereye gittiğimiz de belli ! Allah'tan umut kesilmez.
İNSANLIK GELECEK 15 Aralık 2019 16:52
Bir cisim yaklaşıyor...GELECEK!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 16:41
Yeni bir partinin kurulması insanlar için yeni bir umut olacağı için olumludur. Ancak Davutoğlu ndan beklentimiz somut olay ve durumlar karşısında tavrını açıkça ortaya koymasıdır. Örneğin, Kanalistanbul, Osman Kavala, Merkez Bankasının taşınması, tank palet fabrikasının Katara kiralanması; dış ilişkilerde Esat la ilişkiler, Suriyelilerin dönmesi, AB İlişkileri, vb konularında ne düşündüğünü bilmeliyiz. Öncelikle, kendi dönemiyle ilgili de bir özeleştiri yapmalıdır.
KARAR OKURU 17 Aralık 2019 16:30
0
Aclik siniri Askari ucret Emeklinin durumunu gelecek ilgilendiriyormu?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 16:20
Seçmen meseleye sağ, sol, dindar diye bakarsa şamar oğlanı olmayı fazlasıyla hak ediyor. Seçmen ne zaman adalet, hukuk, eşitlik, insan hakları, evrensel değerler ve ahlak bilincinde olur ve ülke yönetimine futbol taraftarlığı gözüyle bakmayı bırakırsa ozaman verdiği oyun bir değeri olur. Kimse üç kuruş çıkar vaadiyle onu etkileyemez.Seçmen ne kadar çıkarcıysa seçtikleri de o kadar çıkarcı! Maya bozuk olursa ne yoğurt olur ne ekmek!Allah bu millete cehaleti layık görmüş olamaz.Ozaman halk kendine bakıp nerede yanlış yaptık diye soracak. Bu soruyu sorma kapasitesi var mı?YOK!Sonuç?Allah affetsin
Siyasete güvenirsen! 15 Aralık 2019 16:13
Devlet televizyonuna öcalandan mektup pkk dan terörist çıkarmayacağım diyor!!! Mahkemeleri sınır kapılarına taşıyıp oralarda terörist güzellemesi yapmayacağım diyor Benim etrafımda gariban çalışanları tuvalet bekçiliği ile cezalandıracak kimse olmayacak diyor Benim partimde polis kontrollerinde hiç kimse uyuşturucularla yakalanmayacak diyor Tank palet gibi askeri sanayimizi başka devletlerin içine karıştığı ağızlara sakız yapmayacağım diyor Mal varlığım hiçbir zaman kimse için sorun olmayacak diyor Yanlışlarımı biliyorum düzeltirim ama hala bilemediklerim için ortak akıl ve fikir birliği
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 16:06
Parlementer sistemle alakalı büyün partilerin görüşüne yer verdiniz ama HDP nin görüşünü es geçmişsiniz.sizden okur olarak ricamız demokrasi eşitlik adalet özgürlük konularını işlerken en azından eşit davranıp belli yoğunluktaki tüm partilerin görüşlerine yer vermeniz olacaktır.
Hançer 15 Aralık 2019 15:44
Sağ seçmeni şamar oğlanı gören kervana Ahmet hoca da karıştı.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 15:33
Bir üniversitenin... Bir İnsan onurunun... Adalet ve hukukun... Masumiyetin... İnsan haklarının... İş, emek ve ekmeğin kutsallığının... Adalet önünde eşitliğin... Özgürlüklerin... Kadın yaşamının... Aile hasreti çeken çocukların... BİR SİMİT KADAR DEĞERİ YOK diyor!!! Haksızlığın, yolsuzluğun, kayırmacılığın, yandaşlığın, adaletsizliğin, hukuksuzluğun, ötekileştirmenin, yalnızlaşmanın, kavganın, gürültünün vs vs BiNİ BiR BiR DEĞERİNDE diyor!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 15:30
RTE davulu sırtladı cb sistemiyle. arkasında biir sürü ''tokmaklı rantiyeci'' (hem merkezde, hem de taşrada) ülkenin içini boşaltıyor. hukuk da biçare. cb sistemi bizi bu sebepten uçuruma götürmekte. davutoğlu ve ali babacanların tespit ve önerileri yerinde görünüyor.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 21:01
1
Ha cesaret KO, ha cesaret; oy verirken de cesaret, ha! ( Oy verirken kıvranmak yok, yani.).
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 15:19
Adaleti eski haline getirsin yeter gerisi gelir
Ne diyor biliyor musunuz! Tarık akan hülya koçyiğit otnuyor belkıs özener söylüyor Ben hala o günleri anarsam yaşıyorum Sanki mutluluğumuz geri gelecek gibi Hala güzelliğini kalbimde taşıyorum Dalından koparılmış beyaz bir çiçek gibi Hala güzelliğini kalbimde taşıyorum Dalından koparılmış beyaz bir çiçek gibi Hani o... Anafikir; Geçmişe mazi GELECEK yine bu duygularla GELECEK diyor!
Nursen Öztürk 15 Aralık 2019 15:11
Davutoğlu'nun dış politikası sayesinde biz Suriye'yi ele geçireceğiz derken 4 milyon Suriyeli bizim iliğimizi kemiriyor. Davutoğlu denenmiştir ve başarısızdır. Ha, AKP'yi bölecek, iktidardan düşürecek derseniz tamam. Zaten tek başına iktidara gelemez. Bölücülükse yapsın görevini...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 15:11
Allah'tan sosyal medya var, yoksa mevcut medya düzeni akı kara, karayı ak gösteriyor. Yahu mevcut iktidar hiç mi yanlış yapmıyor, yapılan onca yanlışa ana akım ve yandaş medyadan bir Allah'ın kulu çıkıp da bu yapılan yanlış kardeşim demiyor, diyemiyor...
Mustafa 15 Aralık 2019 15:04
Bir zamanlar Bingöl’de konuşan Davutoğlu, yeni anayasa için ‘referandum’ ihtimaliyle ilgili, “İnşallah anayasamızı Ankara’da sizlerin de onayıyla yaptıktan sonra referandumda çok daha büyük bir oranla ‘Evet’ diyeceğinizi de biliyorum” dedi. Şimdiki Davutoğlu parlamenter sistem den bahsediyor. Çok güvenilir değil mi?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 21:04
1
Çıkıntılık yapmasana KO, gömlek değişiyor da söylem neden değişmesin ki...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 21:46
0
Sen de haklısın. Ülkenin anti demokratik durumunu görüyor. Başka bir tabirle hukuksuzluktan kendisi de nasibini aldı. İnşallah demokrasinin,kıymetini anlamıştır.
Türk oğlu ! 15 Aralık 2019 14:55
Madem öyle referandumda evet diyemediği Konya'da, Erdoğan'ın yanında bağıra bağıra niye hayır diyemedi de Erdoğan'ın gölgesinde süklüm büklüm durdu.Yada orda ne işi vardı.N'o Edoğan'ın Akp'yi kendine vereceğini mi sandı.Davutoğlu bir şey demiyor.Dediği tek şey ben her şeyi bilirim, hiç hata yapmadım.Gelecekten önce geçmişinizle yüzleşin Davutoğlu bey !
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:55
Şimdi sen ne dedin. Tek adamdan adamsızlığa geçişi mi savunuyorsunuz.?
Menderes YILDIRIM 15 Aralık 2019 14:48
Taha Bey; Tayyip Beyin Ahmet Beyi de uyguladığı POLİTİKAYA takmış. Tayyip Beye Halkbank bu kişiler tarafından Dolandırılmak istendi dediğinde SAVCILARA Kendisi gidip KENDİSİ hakkında suç duyurusunda bulunup, Tayyip beyi de ŞAHİT gösterebilme CESARETİ olsaydı diyorum. Tayyip Bey Karşısındaki YENİ BİRŞEY söylemesin diye sürekli RAKİPLERİNE SİYASİ ANLAMDA SALDIRI YAPAR ve Saldırı yaptıkları da SAVUNMA YAPARAK kendilerini anlatıncaya kadar SEÇİMİ KAZANIR. (Bu Taktik Kimin Taktiği Hadi Bilin) Ahmet Bey, Savunma Yerine Tayyip Beye SAVUNDURMA yapacak SÖYLEMLERİ CESARETLE SÖYLESE. Saygılarımla
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 17:34
0
Coğrafi konum ve hayatın gerçeği farklı. Bazen nerde yaşadığını unutuveriyor insan.
Menderes YILDIRIM 15 Aralık 2019 14:41
Taha Bey; Ahmet Bey GELECEK Partisinin tanıtım toplantısında Halkbank DOLANDIRILMAK İstendi sözü için; Söyle Bana Arkadaşını SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM deki gibi, Söyle Bana MİLLETVEKİLİNİ + BAKANINI + BAŞBAKANINI + GENEL BAŞKANINI, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim diyebilseydi. Ve Seçen insan KENDİSİNİN AYNASI olanları SEÇER diyebilseydi. Taha Bey Politika ve Siyaset KORKAKLARIN ve KORKUTULANLERIN işi değildir. Saygılarımla
KAFKASYALI 15 Aralık 2019 14:29
Tabii tabii, parlementer sisteme geri dönüp, ne idüğü ve ne amaçladığı şüpheli odakların Türkiye siyasetini rehin alarak, ekonomide, savunmada, kültür politikalarında, yani hemen her alanda devleti rehin alıp o odaklara uydu yapmak işinize gelirdi. Güneş otel vb tezgâhların artık mümkün olmaması kudurtuyor çünkü o çevreleri….
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 17:28
3
Güneş otel tezgahları yerine çok daha büyük ittifak oyunları dönüyor.
Menderes YILDIRIM 15 Aralık 2019 14:27
Taha Bey; Ahmet Bey Tayyip Bey tarafından Milletvekili + Dışişleri Bakanı + G. Başkan ve Başbakan yapıldı. Sorum şu = Ülkemiz de bir gelmediği yer CUMHURBAŞKANLIĞI. Yarım Mitinglerde Ahmet Davutoğlu olarak benim dönemimde; Emekli + Memur + İşçi + Çiftçi + Esnaf MUTLUYDU diyebilecek mi? Gençlerimiz okullarını bitirdiklerinde hemen İŞ BULABİLİYORDU diyebilecek mi? Milli Gelirimiz AVRUPA seviyesine ÇIKARTIM diyebilecek mi? Ülkemizin etrafı ve Dünya devletleri ile SIFIR SORUN haline getirdim diyebilecek mi? Görüyorum ki; SUÇLU bulunmuş ANAYASA. Onu da değiştirmek gerekmekte diyor. Saygılarımla
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:09
Kayserideyim, büyük bir markette annemin ihtiyaçlarını aldım. İş Bankasının kredi kartında birikmiş puanlardan ödeme yapmak istedim. ''İş Bankasının kartından puan kullanamıyoruz'' cevabını aldım. Bu bankaya husumetin sebebini bilmemek mümkün değil Aynen muhalefetten seçilen belediye başkanlarının başarısız olması için devlet gücünün kullanılması gibi. İleri demokrasi bu olsa gerek!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:27
Komşularla sıfır sorun bu vatandaşın politikası değil miydi?! Kendi döneminde tüm komşular düşman oldu. Bizim millet çabuk unutur biraz geriye bakmak lazım. Söylemleri gerçekçi gelmiyor maalesef.
Muhtefi. . 15 Aralık 2019 13:04
Yeni Dükkan açacakmış içinde yeni tadlar, masalar, vejeteryanlar vd için menüler olacakmış. Müşterileri bol olsun deriz. Tarladan mutfaga ORGANİK olmayan tüm Dükkanlar FrancHISE ile çalışır. .o da sabahtan akşama kadar. .!..dolu tarihin derinliğinde bu tür dükkan tabelaları. .:))
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 12:46
AK Parti ömrünü tamamladı.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 13:26
6
Şerefim úzetine yemin ediyorum ki benim ağzımdan liderim ve ak parti hakkında kötü bir şey duymuyacaksiniz. Prof Dr.Ahmet Davutoğlu. Akp den bir farkınız yok. Sizi amerikanci,ummetci ,siyasal İslamcılar sizi.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 12:44
... Üstelik bizim vatandaşımız, yaşa, var ol, gölgen yeter gibi mesajlar gönderiyor siyasetçilere. Bir de iş için rica minnet yalvarmak zorunda kalanlar var. Siyasetçileri pohpohlamak için seçmiyoruz. Bizden hizmet için oy istiyorlar. Aslında vatandaşın el üstünde tutulması gerekir, onun parasını harcıyorlar. Zorla seçmiyoruz. Meydan meydan dolaşıyorlar oy istemek için!
talebe777 15 Aralık 2019 14:45
0
Dediğinize paralel olarak seçilmiş ile seçmen arasında bir ast üst ilişkisi kurmak gerekirse patron veya işveren seçmendir, çalışan veya işçi ise milletvekilidir, bakandır, başbakandır, başkandır. Sahip oldukları tüm yetki, güç ve imkânın kaynağı millettir. Kimse onlara zorla "çık aday ol" demedi. Kendileri meydana çıkıp "bizi seçerseniz devleti/sistemi şöyle yöneteceğiz" dedi. Ama bunun dahi farkında olmayan şaşkın seçmenler var. F. Portakal bile “bizi yönetenler” deyip duruyor haberlerde. Onlar beni değil benim/senin/bizim verdiğimiz vekâletle bizim adımıza, bizim sağladığımız her türlü imkâ
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 12:44
Vakit ayırıp bir sürü mesajı neden yazıyoruz, karşılığında kişisel bir çıkarımız mı var? Siyaset de çaba sarfetsin öğrensin, bilsin vatandaşlarının ne düşündüğünü, taleplerini, önemsiyorsa. Siyasetçinin bulunduğu yerden her şeyi görmesi mümkün olmayabileceği gibi her vatandaşın bulunduğu yer de ayrı. +
Hüseyin Şenel 15 Aralık 2019 12:35
Sistemle ilgili yorumlarını hatırlayamadığım,Sn.Cumhurbaşkanı haricinde, galiba şimdiki CB. Sisteminin devamını isteyen 2.bir Allah’ın kulu yok ama oda sistemi eksiklikli görüyor ki, Sn.F.Oktay’a hala sonuçlanmayan raporlama görevini fi tarihinde vermişti.Kurulan komisyonun,uyum yasaları komisyonuna,bitişik odada çalışmalara devam ettiğini tahmin ediyorum...Bu “Seçimli Monarşi” benzeri sistem ile yola devam edemeyiz..Fakat Sisteme itiraz eden,Parlamenter sisteme dönüş isteyen kişiler ve Partiler içinden içinden bir Allah’ın kulu da çıkıp açıklama yapmıyor. Ki duyalım, karşılaştıralım
Hüseyin Şenel 15 Aralık 2019 12:34
Yasamanın künhünden çıkan Yürütme ile nasıl “Güçler ayrılığı garanti altına” alınacak? Milletvekilleri kendilerini nasıl“Züğürt Ağa gibi”görmeyecekler,ne değişecek?CB’yi kim seçecek?Başbakan Gn.Bşk.lıktan istifamı edecek?,Vs?.O kadar çok soru var ki..“Demokratik”,”güçler ayrılığı”,"Rasyonel" kelimelerini kullandınız mı iş bitiyor... Cesaretle denilse ki Yasama ve Yürütme bir,Yargı ayrı iki kuvvet vardır.Oolmaaz.Sadece laf.Eski Parlamenter sistem üstüne,koro halinde güzellemeler yapılsa bile Nur yağmaz.. “İstemezük” ün siyasi genetikten geldiğini düşünüyordum.Meğer bulaşıcı imiş..
e.k 15 Aralık 2019 11:58
Ozgurlukcu laıklık anahtar kelıme. Hamasetın oy getırısı olabılır. Ancak hıc bır sorunun cozumune yararı yok ve hızla terkedılmelı. Guzel bır yazı.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 21:25
0
Emrin olur KO e.k, emrin olur, '.... bir sorunun çözümüne yararı....' olacaksa bedavadan bir 'çuval saman'ı hızla yollayabilirim. Anahtarı/çuvalı sana kalsın, yararı başkasına...hamasete ot/oy tıkamak kabilinden, yani...
KARAR OKURU EK 15 Aralık 2019 11:41
Çiçero(n)lar dönemi kapandı. Bağırmayanlar da memleketi âdil ve dürüstçe yönetebilir. Bugün artık plan-projeleri önceleyen yönetime destek vermeliyiz. Bunca problemi bir kişinin tek başına yüklenmesi çok zor. Adem-i merkeziyetçi yönetime geçmeliyiz. Kim bütün toplumu kapsayacak âdil ve dürüst bir idareyi vadediyorsa onu seçmeliyiz. Sadece bir kesime hitap eden, ötekilerin haklarını MIŞ gibi verenler, başa geçseler bile, başarılı olamaz. Ben yaptım oldu, diyorsanız , bugüne kadar olmadığını gördük. Bütün katmanların da bütün temel hak ve hürriyetlerini vermeliyiz. Biri yer, biri bakmamalı...
KaRaR oKURU 15 Aralık 2019 11:40
Erdoğan da aynılarını demişti bir zamanlar. Ama güç adamı değiştiriyor. Geçen şöyle diyordu " Bu konuda ortak bir mutabakata varmak için Almanya, Fransa, Rusya ve ŞAHSIM biraraya gelerek....". Dinleyince şeytan utanmıştır herhalde bu kadar kibirden dedim. Üzücü. AKP artıklarının kurduğu partilerden ve yöneticilerinden de birşey beklemiyoruz. Aynı damardan geliyorlar. Siyasete ve herşeye dini karıştıran o habis damar. Kusura bakmayın ama söylemler hikaye.
Karar Okuru 15 Aralık 2019 13:43
2
O habis damar tüm muhafazakar çevrelerin hastalığı ve maalesef az gelişmiş toplumdan kaynaklı. İşsiz ve eğitimsiz milyonlar yakında Meksikada olduğu gibi ciddi bir güvenlik sorununa belkide bir tam çöküşe gidecek. Pek umut görülmüyor! Yolsuzluk ve yoksulluk sarmalında yuvarlanıp gideriz artık. Gençler için de gelecek filan kalmadı
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 18:08
0
Sorun, muhafazakar olduğunu iddia eden partilerin aslında hiç de muhafazakar olmayıp, dünya malına düşkün olmaları.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 21:31
0
Sn KO 18:08, iyi işte yahu, muhafaza ediyorlar ya dünya malını, gerçeğe değer bir şeycik değil mi yani diğer üfürdüklerinin yanında?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:01
Parlamenter sisteme geçmiş, çözüm değil, ABD olduğu gibi uyum yasaları çikarılarak denetlenebilir, bir Başkanlık sisteminin daha iyi olacağı kanaatindeyim.
Kaan 15 Aralık 2019 10:56
Özgürlükçü,insan haklarına dayalı,zayıfı kollama,güçlüyü kontrol etme,kuralların,kurulların insani ve adil çalışması yeterlidir.Adı cumhuriyet,demokrasi olan yönetimler var.Adıyla ilgisi var mı?Demek ki biz önce kendimizi düzelteceğiz.Kaybetsek de doğru da ısrar edebiliyor muyuz?İlk gedikte paydos diyoruz.Doğruluk,şeffaflık.empati,sevmek,insan olduğu için sevmek.
Ey cahili cühela 15 Aralık 2019 10:52
Gopacak... Yaw biraz az biraz omurgalı olun üç günlük dünyada sürüngen gidecanızz be yaaa... Yaw sende ümmete dakmışsın gafayı... Eee sende AB ümmeti deyup duruyon bşz sana bişiy diyozmu... Yani boş gonuşiyinnn... Bu işin aslı nedir bilir misin söyliyim.. Bu bir aidiyet meselesidür... Kendini nerede gördüğün yahut kim hissettiğin.. Yada gönül meselesü de diyebilürsün.. Kime gapturduysan gönlünü hep onu anar onu sorarsın.. Tabbii o nerdeyse mekan olarak oralaru üzlersin.. Çğnkü sevdiğiün ordedur.. Hele birde senin gibi yumoş olursan adamı içgüveysi devşürürler.. Olursun hanım şehirliiiiiii..
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:30
1
Sizin de çok okumuş olduğunuza kanaat getirmek zor.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:41
İnsanı rahatlatan,korkudan tecrit eden bir manifesto. Manifesto geçmişten ders alındığını,ülkenin demokratik hukuk devletinden hızla uzaklaşıldığının acısını ifade etmektedir. Ayrıca işinin çok zor olmasına ve kendini ifade edecek yazılı ve sözlü basın olmamasına, üstü kapalı tehditlere boyun eğmemesi de taktire şayan bir durum. Kendinden olmayana parmak sallayan,liyakata değer vermeyen, parlamentonun sayısını artırıp yetkisini elinden alan, israf,hukuksuzluk, başını kendine bağlayıp muhalifin sesini kesen tek adamlı bir yönetimin ülkeyi nerelere getirdiğinin acısını hisseden bir hareket.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:38
AK Parti'yi damat bitirdi,ümid ederim sayın Davutoğlu’nun bu çeşit bir damadı yoktur.
Menderes YILDIRIM 15 Aralık 2019 14:18
1
Karar Okuru Rumuzu ile Yazan= Ahmet Bey; GELECEK PARTİSİ' nin tanıtım toplantısında; Ülkemizde binlerce SMA vb. hastalıklar ile PARASIZLIK altında yaşam mücadelesi veren BEBEK ve ÇOCUKLARIMIZIN YAŞAMA HAKLARI olan ekonomik kaynaklarını, Eşim + Oğlum + Kızım + Torunlarım ve Damatlarım ZEVKLERİNİ ve EGOLARINI tatmin etmek için OK ATMAYA + VAKIF ve DERNEKLERE + LÜKS UÇAKLARA + ONLARCA KORUMAYA + AKARMAYACAĞIMA Söz Veriyorum DİYEBİLSEYDİ. Konuşurken ARKA EKRANDA, SMA Vb. hastalıklardan SGK dan para gelmediği için hayatını kaybeden BEBEK ve ÇOCUKLARIN resimleri de görülseydi. Saygılarımla
Kamil 15 Aralık 2019 10:36
Politikacı her insan gibi hata yapar, hepimiz yapıyoruz. Bu geçen süreç bize şunu öğretti: 1.uzlaşma demokrasinin temel taşıdır, koalisyon kötü değildir 2.milyonlarca kişiyi ilgilendiren konularda hızlı karar alınmaz 3.devasa ülke sorunları değill 64 yaşındaki tek kişi supermen olsa çözemez
Mustafa KAHRAMAN 15 Aralık 2019 10:14
Her ne kadar zamanında yapılan hatalara ortak olmuş gibi görünse de demokrasi adına iyi bir adımdır Davutoğlu'nun parti kurması.Türkiyenin artık yenilenmeye ihtiyacı var.Adalet sistemi güçler birliği ile çöktü.Adalet bir devletin kalbidir.Kalb bozulduğunda bütün organlar bozulur.Türkiyenin çektiği sıkıntıların altında mazlumların ahı vardır.Toplumun adalete olan inancının ve toplumsal huzurun sağlanması için ilk önce adaletin tesis edilmesi gerekmektedir.Adalet sistemi dünden bugüne siyasal bir sopa,bir intikam aracı olmaktan kurtarılıp,evrensel hukuk normlarında işleyen bir yapıolması gerekir
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:56
Çınar yaprağının uçları böyle diken gibi sivri olmaz. Ambleme her bakışımda sanki diken görüyorum
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:34
1
Meşe ağacı ile çınar ağacının bir karışımı olmuş.
Mehmet 15 Aralık 2019 11:17
1
O diken senin gibi liyakatsız birilerini rahatsız edecek tabiki.Yatarak beslenenlere batacak.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:51
Ah ahmet ah, laik ve sin diyerek hem musaya hem isaya mi yaranacaksın.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:23
0
Sn.Cumhurbaşkanı 2011 ylında Mısır'a yaptığı bir ziyarette 'laiklik din karşıtlığı değildir' diyerek Mısır'a laik devlet sistemini tavsiye etmişti.
Menderes YILDIRIM 15 Aralık 2019 13:57
1
Karar Okuru Rumuzu ile Yazanlar; Dünyaya özellikle etrafımıza sadece bir kaç dakika bakar mısınız? Suriye - Irak - İran - Afganistan - Yemen - Libya - Mısır - Tunus - Cezayir - Somali - Vb. ülkelerde HAYATINI KAYBEDENLERİN kimler tarafından öldürüldüğüne lütfen birkaç dakikalığına bakar mısınız? Keşke Hacı' yı - İsa' yı Musa' yı bıraksak da İNSANLARI İNSAN OLARAK SEVSEK diyorum. İnsanları YARADAN' dan ötürü sevsek diyorum. Keşke LAİK' liği anlayıp gerçekten yaşayabilsek diyorum. Saygılarımla
ömrünüzde sermayeye zerre laf söylemeyen,halkın hiç bir sorununu çözmeye meyli olmayan bu kaçıncı sağcı güzellemesi..işin garibi oy verenler de talep etmiyor sorgulamıyor.sermaye halk ilişkisinden bahsedin.çığ gibi büyüyen toplumsal kangrenlerden..MADDİ MANEVİ SERMAYE HİÇ KAYBETMİYOR ..YA HALK..PARTİLERDE HALK YOK..ZENGİN OLMAYANA GÖREV BİLE YOK...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 07:51
Kimden medet umulduğunu unutup, başkasının veda konuşmasına takılanlar var. Ne denilebilirdi veda ederken, her şeye rağmen olgunluk gösterip saygılı bir veda konuşması yapmış. Kalan da kendisine çeki düzen vermemiş, misliyle sürdürüyor. Politika yapmaya teşebbüs etmek çok fazla cesaret ister bu devirde. Geçmişinde de şaibe yok, hataları olsa da. Özeleştiri şart ama soru işaretlerini gidermek için. Dün Ali Babacanla ilgili mesaj yazdım, yarısını eksik yazmışım, kasdı aşmışım, kaş yaparken göz çıkarmışım, bir mesaja sinirlenip.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 07:37
Sayın Davutoğlu’nun tek bagajı Suriye politikasıdır. Hatalı değildi ama uygulamada başarılı olamadık deyip öz eleştiri yapmalı, geleceğe bakmalıdır. Öz eleştiri yapmayıp hala bu yanlış kararı savunursa hem muhalefet, hem vatandaşlara nezdinde kaybetmeye mahkumdur.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 05:43
Bekleyin, Davutoğlu sihirli değneği ile geliyor. Dikkatli olun sizi kurbağaya çevirmesin. Babacan ne ile gelecek acaba? Yahu Davutoğlu Başbakan veya bakan olarak, Babacan'da bakan olarak AK Partide görevlerine devam etseydi, yine de ayrılıp, parti kurarlarmıydı?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:17
0
Parti kurmalarının size ne zararı var? Vatandaş olarak bulunduğunuz durumdan memnun musunuz? Memnun değilseniz, ‘‘biz siyasilere istediklerimizi anlatamıyoruz, duyuramıyoruz, rahat ferah koltuklarında oturmasınlar, birbirlerine ve millete ağızlarına geleni söylemesinler ‘biz de insanız’; oylarımızı almak için bari sorunları çözmeye mecbur kalsınlar’’ diyenler olabilir. Millet her türlü çözümü deniyor, ne yapsın?
Mama 15 Aralık 2019 10:41
0
Herkesi mamasını yedikçe sadakat gösterenlerden sanmayın. Onurlu insanlar da var. Evet az bulunuyor ama var. Şaşırmayın.
Brahma 15 Aralık 2019 11:44
0
Kurmazdı üstad. Neden Kurmazdı? Çünkü değiştirebileceği umuduyla çalışırdı. Ancak, ne zaman ki ümitler bitti o zaman değiştirebilecek farklı mecralar aranır oldu. Bu mecralardan birisi de muhalefete geçmektir. İşte bu demokrasinin temel ilkelerindendir.
evin 15 Aralık 2019 04:35
mevcut düzende 600 milletvekili milletin sırtında bir yük olmaktan başka birşey değil...dişlerinin implantını bile vergilerimizden yaptıran bu güruh olmasaydı ne değişirdi?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 10:24
0
En gerçekçi sorun bu bence de. Bravo.
KAFKASYALI 15 Aralık 2019 14:35
0
İşte ‘o güruh’tan vergisinin hesabını soracak vatandaş lazım. Vatandaş birbiriyle kavga ediyor. Parasını da afiyetle yiyorlar!
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 02:46
Reisin işi zor. Bu yeni muhalefet partilerine karşı planları var elbette. Ama o planlar, İBB seçimlerinde Öcalan kardeşlerinden medet umulduğu gibi, ilke ve dürüstlükten yoksun olacağı için sonuçta kendi ayağına sıkmadan öteye gidemeyecektir.
Hersoy 15 Aralık 2019 02:39
Basbakanlik döneminde ve azlinden hemen sonra parlamenter sistemden yana tavir koyup; referandum sürecinde Erdoganla Konya mitinginde saf tutmasini nasil anlayalim, yarindan sonraki rüzgarin yönüne göre CB hükümet sistemini desteklemeyeceginin garantisi var mi ki?
Ali baba 15 Aralık 2019 01:55
Sevgili Hocam, Her partiyi ve liderlerini ,yeni dogmuš partiyle ve dogmamiš partinin babasi Babacani yazmišsiniz, fakat H,D,P,yi Unuttunuz,,,,,6,,,milyon,,500,,,bin oy almiš bir parti,,,HDP,de Demokratik, Parlementer bir sistemden yanadir,
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 03:07
11
01.55, Parlamenter sistem Kandilden mi yönetilir.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 06:00
2
‘Cüzzamlı’ gibiler, yok sayılıyorlar. Fakat onlarda da yapıcı ve bütünleştirici bir siyaset dili yok, karşıtlıktan besleniyor ve İsveç’te yaşıyor gibiler. Halkın her kesiminden destek görmek istiyorlarsa bu politikayı değiştirmeleri lazım. ‘Reis’ gibiler bağırıp çağırıyorlar. Sonra ‘neden böyle oldu’ diye şikayet ediyorlar.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:25
0
Yerel seçim sırasında O. Öcalan TRT de canlı yayına çıkmıştı.O zamanlar parlamenter sistem mi vardı.
KARAR OKURU EK 15 Aralık 2019 12:23
2
Aslinda HDP gibi bir parti , şimdi iktidar olmalıydı. Hiç kimseyi ürkütmeden , hatta Kürtlüğe vurgu yapmadan, satranç oynar gibi , bütün ötekilerin hak ve hürriyetlerini vadedip, âdil ve dürüst bir şekilde yöneteceğine milleti ikna etseydi, efsane olurdu. Mesela, Türklere vs. diyecekti ki, siz varken ülkeyi bölmem mümkün değil ve böyle bir niyetim de yok. Damdan düşeni de anlarım, herkesin hakkını tam vereceğim. Herkesin desteğiyle ve güvenle yaşardık... Vesselam.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 01:41
Bir ucube rejim yaratıp kurumları altüst ettik şimdi ondan kurtulmanın yollarını arıyoruz.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 07:57
0
Yaptığımız, Ağa maraba hikayesine tam uyuyor...
Mehmet 15 Aralık 2019 11:21
1
1993 yılında reis,başkanlık sistemi abd nin ve emperyalizm in işidir diyordu. E bop ile abd istedi oldu.Simdide kanal istanbul projesini karadenize inmek için istiyor.Siyaset milli sadece hamaset
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 01:08
Günaydın derler adama hocam Günaydın. Geçti bolu pazarı sür eşeğini Parise! Hey babam hey eski AKP Genelbaşkanı şimdi Muhalefet Partisi başkanı hohooo
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:15
1
Yani? Ne anlamalıyız bu yorumdan?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:49
0
Bolu pazarı ne ya, önce öğren sonra gel entellektuel havalara gir.
Elcevap 15 Aralık 2019 11:10
0
Neyini anlamadın, Adam AKP genelbaşkanlığını bırakıp Başbakanlığıda bırakıp Muhalif GP genelbaşkanı oluyor, helâl. Yorum bu
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 21:40
0
Bu GP dilimizde jeep-jip diye girdiğinden, "zıııızzzt Paris'e" çekerler adamı; yorum iyi, iyi yorrummm leynnn...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 01:08
Davutoğlu, AKP'ye bir kaç puan kaybeytirsek kardır diyor. Ama söylediklerine oy verecek seçmen AKP'de kalmadı. Olsa dükkan onun...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 15:51
1
O zaman bu panik neden?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:56
Davutoğlu'nun söylediklerini bütün muhalefet söylüyor. Gidip kendisine uygun muhalif siyasi bir patide çalışmak varken neden parti kuruyor. AKP'ye bir kaç puan oy kaybettirmek için. Eh bu da bir gayedir. Ama bu gayeye başka manalar yükleyip milleti enayi yerine koymayın...
Kamil 15 Aralık 2019 10:27
1
Çünkü sağ cenahta alternatif kalmadı Reis sayesinde
Çalışmaca 15 Aralık 2019 10:47
1
Muhalefet partisinde iş arıyorum. Öz geçmişim ektedir. Bi ara Başbakanlık da yaptım mı desin? Adam sıkıntıları gördü, uyardı, ihraç edildi. Ne yapsaydı yani? Parti kurdu. Cehapeye eliniz gitmiyor ya, belki ona gider de bizde sizin bu kirli tercihlerinizden dolayı üzülmemiş oluruz.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 11:29
0
Davutoğlu’nu hiç sevmem. Asla da oy vermem, bu benim kararım. Ama ona oy verecekler sana mı soracaktı? Kimin kime oy verdiğinden bir mana ve enayilik mi çıkıyor? Nedir bu rahatsızlık?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 14:24
0
Tanımadığımız, bilmediğimiz siyasetçileri nasıl sevelim? Hatta hiç birini sevmesek de olur, saygı duyalım. Ekranlardan, meydanlardan, bir de icraatlarından! tanıyoruz. Sevmesek de olur. Yeter ki görevlerini layıkıyla yapsınlar, millete hizmet etsinler. Mümkünse işlerini sakin yapsınlar, her an tv’lerde görünmesinler.
Guc merkezilesmesi olursa hele Turkiye'deki gibi tek adam da tekellesirse guc, sadece gucu elinde bulunduranlar gecici bir sure kazanir, ama herkes kaybeder, ulke de kaybeder; eger etkin bir gucler ayriligi olursa sonucta herkes kazanir, ulke de kazanir...
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 06:06
0
Bizim insanımız güce tapıyor, güçlüye oy vermiş olmayı bile kazanç sayıyor. Kendi geleceği ve toplumun kazancı ne olacak diye düşünmüyor genel olarak.
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:33
Aynen öyle,ama ilkönce şu akpartiden kurtulmalı,hemde hemen,ülkeyi daha fazla talan ettirmedenn
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 09:50
17
Bu ülkenin tek sorunu var, CHP.
Cehape 15 Aralık 2019 10:49
0
Bu ülkenin çok sorunu var ama birincisi muhakkak akp. İkincilik için cehape iddialı. Ama lider açık ara akp. Net.
Menderes YILDIRIM 15 Aralık 2019 15:02
0
09:50 Karar Okuru; Çok Haklısınız, Ülkemizin tek sorunu CHP. AKP TARAFINDAN, 1923 de Kurulan Şeker Fabrikaları + 1925 de kurulan İstanbul Limanı + 1929 da kurulan Alpullu Şeker Fabrikası + 1926 da Kurulan Uşak Şeker Fabrikası + 1931 de kurulan Tekel Fabrikaları + Sümerbank Fabrikaları + 1937 kurulan Urfa Ceylanpınar Üretme çiftliği + Vb. ile AKP yi ve Tayyip Beyi SATMAK la uğraştırarak diğer işleri yapmaktan alı koydu. AKP ve Tayyip bey; CHP nin yaptıklarını sata sata 17 yılda bitiremedi. Şayet CHP nin yaptıkları olmasaydı, çok daha güzel olurdu. değil mi? Saygılarımla
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 21:57
1
KO 09:50, bu ülkenin sorunu: su samuru, CHP; hem sempatik, hem kürkü iyi, hem yaşamasını beceriyor, hem çok kıvrak, hem de peşinde çokça avcı ve yardakçısı var. Avcıların sorunu: sıkarak, avantadan geçinmek; Acem palavrası hikayeleri konu almak, sıkmak, atmak, atmak, vs., vs. ... Şimdiiii... KO sorunu: okumak, anlamak; yorum yapmak, yazmak, yaymak. Eeee, n'oldi şimdi Sn. KO zıfır dokkuz:50?
KARAR OKURU 15 Aralık 2019 00:26
“kısıtlayıcı laiklik anlayışı da, dine siyasal düzen içinde işlevsel bir rol tanımlama çabası da”... Davutoğlu'nun bu sözü kendi içinde kavgalı... Cümlenin birinci kısmı ikinci kısmını, ikinci kısmı birinci kısmını zem ediyor. Bu ikisinin de dışında “özgürlükçü laiklik” arayışı güçleniyor, demek üzüm kurusu ile maymun kandırmaya benziyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN