Back To Top
Deprem ve ötesi

Deprem ve ötesi

 - Son Güncelleme: 26.01.2020 Pazar 07:11
- A +

Yer bilimleri uzmanı Prof. Dr. Naci Görür dört ay önce Elazığ çevresinde büyük bir deprem olacağı uyarısında bulunmuştu…

Maalesef hocanın bilimsel tahmini gerçekleşti.

Önceki gün saat 20.55’te Elazığ ve Malatya’da büyük hasar ve can kaybı yaratan 6.8 büyüklüğünde deprem gerçekleşti.

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi.

Kendisi de Elazığlı olan Prof. Naci Görür, daha önce Elazığ için projeler hazırladıklarını ancak TÜBİTAK ve DPT tarafından reddedildiğini de derin bir teessürle açıklamış bulunuyor.

BİLİMİN UYARILARI

Prof. Görür aynı fay hattında “1874 yılında 7.1, 1875 yılında 6.7 büyüklükte iki deprem” olduğunu hatırlatıyor:

“Doğu Anadolu Fay (DAF) hattında uzun süredir deprem olmamıştı… Elazığ depremiyle DAF uyanmaya başladı…”

Demek ki arkası gelecek!

Tabii insan “beklenen İstanbul depremi”ni ve yine tedbir alınmadığını düşünmeden edemiyor.

Bizans’tan beri büyük depremlere sahne olan İstanbul’da da 1776 ve 1894 yıllarında korkunç yıkım ve can kayıplarına yol açan büyük depremler olduğunu hiç unutmamak lazım!

Kuzey Anadolu Fay hattının 7 büyüklüğündeki depremlerle enerjisini boşalttığını belirten Prof. Naci Görür hemen ekliyor: “İstanbul hariç!”

İstanbul depremine yol açacak fay hattında enerji birikmesi devam ediyor; büyük bir depremden endişelenmemek mümkün mü?

Zaten aksini söyleyen tek biliminsanı yok.

İSTANBUL GÖZLER ÖNÜNDE!

Bütün yerbilimciler “beklenen büyük İstanbul depremi”nden bahsediyor. Bilinmeyen sadece tarihi…

Ama Elazığ’da beklenen deprem konusunda Prof. Görür arkadaşlarının hazırladığı projeyi TÜBİTAK ve DPT’nin reddettiğini görünce, bundan sonra Türkiye’nin bütün fay hatlarındaki “beklenen depremler” konusunda endişe duymamak mümkün mü?

İstanbul’da bırakın tedbiri, bazı binaların ve altyapıların güçlendirilmesi dışında, ciddi bir tedbir alınmadı. Aksine deprem toplanma alanları imara açıldı! Rant dinamiğiyle ekonomiyi çevirmek için betonlaşma teşvik edildi, bunun sonucu olarak nüfus yoğunluğu feci derecede arttırrıldı.

1999 Gölcük depreminden sona, İstanbul nüfusu 2000 yılında 9 milyondu, 2019’da 15 milyona çıktı!

Şimdi “Kanal İstanbul” projesiyle betonlaşma devam edecek!

Yetkililer “Kanal çevresinde yerleşecek nüfus 500 bini geçmeyecek” diye teminat veriyor!

İstanbul coğrafyasında yeni 500 bin nüfus?!

Halbuki düzenli ve denetimli “kentsel dönüşüm” projeleri de fazlasıyla rant yaratırdı.

Ama dayanıksız binaları olduğu gibi bırakıp kanal kazacağız!

Halbuki Anadolu’da cazibe merkezleri olacak sanayi bölgelerini kuvvetli teşviklerle desteklemek hem dengeli nüfus dağılımı bakımından zorunlu idi hem endüstriyi geliştirmek için…

Aksine, inşaatı körüklemek İstanbul’u kalabalığa ve betona boğdu, “İstanbul’a ihanet ettik.”

DÜZENLİ, DENETİMLİ

Elazığ ve Malatya’da yaşanan yıkımda yine düzensiz ve denetimsiz kentleşme faktörü facialar halinde ortaya çıktı. TV’lerlde, internet sitelerinde sağlam yapılar arasında tamamen kum ve tuğla yığınına dönmüş apartmanlar görülüyor.

Tamamen denetimsizlikten kaynaklanıyor bu facialar.

İstihdam artsın diye inşaat sektörünün plansız ve aşırı teşvik edilmesi hem krize yol açtı, hem deprem facialarına…

Yerbilimleri ve deprem uzmanları Himayalardan Anadolu’ya, Balkanlar ve Güney Avrupa’ya uzanan fay hatlarına dikkat çekiyor.

Aynı büyüklükteki deprem Pakistan’da, İran’da facialara yok açıyor; İtalya’da, İspanya’da hafif hasarlara sebep oluyor.

Sebep besbelli: Gelişmişlik, az gelişmişlik farkı…

Türkiye iktisadi seviyesi bakımından da ikisinin ortasında: Doğuya göre ileride, Batıya göre geride…

Siyasi kavgalara harcadığımız beşeri enerjiyi eğitime, endüstriye, şehirciliğe, imar işlerinin şeffaf ve denetlenebilir olmasına harcasaydık “gelişmiş toplum” düzeyine daha bir yaklaşmış olurduk.

Özetle, rasyonel zihniyet, denetlenebilir ve dengelenebilir kurumlar…

Elazığ depremi için bütün Türkiye’ye geçmiş olsun diyorum. Hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Yardıma koşan kişi ve kuruluşlara kolaylıklar diliyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yaşar Akbaş 27 Ocak 2020 22:42
Maalesef tribüne oynanıyor. Bütün mesele bu...uzun soluklu düşünemiyoruz mu?.....Yoksa..........
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 20:20
Taha bey doğu ve güneydoğuyu cazip hale getirebilecek ,insanları oralara umut bağlar hale getirecek YATIRIM,PROJE,SOSYAL AKTİVİTE,VS gibi olanakları geliştirmeyip Her şeyi MArmara bölgesine yığarsanız Doğuda kimse kalmaz ,oraları boşaltırız devletimiz ülkemiz kaybeder.Esas starateji doğuyu cazip hale getirmek.oralardaki tesisleri degerli tutabilmek bilmem anlatabildim mi!!!! Hangi akıl,hangi güç. 15 milyonluk istanbulu. 18-20. Milyona taşıyacak yaklaşıma sürüklüyor,aklımızımı kaybettik ne oldu bize daha dün istanbula. Vize den bahsederken şimdi 20 milyon olsun diye çabalıyoruz
Karar Okuru 26 Ocak 2020 19:33
Depremzedelere Allah'ım yardım etsin. Allah, Devletimize güç kuvvet versin.
Güç Sorgusu? 26 Ocak 2020 21:39
0
Sorun bakalım ölenlerin yakınlarına, ilk dilekleri bu mu olurmuş. Allah devlete güç kuvvet verir vermesine de, devlet bu güç kuvveti sonra nereye verir orası problem. Tüm mesele de bu. Neydi durumu anlatmak için dün verilen örnekler? Şunlardı galiba: "Hastayı kaybediyorsunuz ama ameliyat çok başarılı geçti diyorsunuz", bir diğeri de, "Testi kırıldı ama kırıkları çok büyük bir başarıyla süpürdük diyorsunuz". Böylesi bir yapı güçlü olsa ne yazar? Bu güç ne icin var? Ne sokaga, ne cebe, ne huzura, ne de çoluk çocuğun bugününe yansıyan gücü ben ne yapayım?
KARAR OKURU 27 Ocak 2020 08:49
0
Guclu devlet herzaman milletinin yaninda olan devlettir. Halktan toplanan vergilerle degisik yerlerde saray yaptirmaz. Vandaki saray yapimi anayasa mahkemesinin red kararina ragmen cumhurbaskanligi karariyla devam ediyor. Niye is sahalari acilmiyor. Guclu devlet toplanan yardimlari darbe madurlari ve depremzelere aninda ulastirir. Elinde tutmaz. Guclu devlet depreme dayaniksiz butun binalari deprem oncesi depreme hazir hale getirir. Japonyada veya diger ulkelerde oldugu gibi.
Hüseyin Şenel 26 Ocak 2020 16:44
Konu’nun geleceği ancak“YAPI DENETİM SİSTEMİ”ile garanti altına alınabilir.Bu sistemi AYM’nin iptal etmesine rağmen Sn.Bakan Koray Aydın,ısrarla üzerinde durarak çıkarmış günümüze kadar can ve mal kaybının büyümesine engel olmuştur.(Şükranlarımı sunarım)AK Parti Hükümetleri tarafından ilgisizce(!) karşılanan bu sistem’in mantığı yenice yerine oturmuş Müteahhitlerin Denetim Şirketi seçimi(!) hakkı kaldırılmıştır.Tabi ki yetersizdir.Şu anda ileri ülkelerde sistem,işyerlerin de masalar arası geçiş ölçüsünü bile kontrol edebilmektedir.Yaklaşık 20 sene geçmesine rağmen biz ise hala karkasdayız.
Hüseyin Şenel 26 Ocak 2020 16:43
Deprem’de hayatını kaybetmişlere Rahmet,yaralılara şifalar dilerim.Yürütme’ye hızlı,konuya hakim,evvelden planlandığı belli olan görevlerinde başarılar diler şükranlarımı sunarım..Özellikle İçişleri Bakanım Sn.S.Soylu’ya galiba Sn.Cumhurbaşkanı’mın talimatlarını beklemeden,görevini hakkı ile,hızla yerinde yerine getirme çabasına ve üzerine aldığı inisiyatiflerden ve duruma hakimiyetinden dolayı teşekkür ederim..
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 15:42
Gördüğü her boş araziye "dolar" gözüyle bakan bir yönetim var ve maalesef bu zihniyetini değiştirme niyeti de yok.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 15:38
Her depremden sonra yaşananlar dejavu gibi, hep aynı sahneler. Ve maalesef ders almaz isek bu bundan sonraki depremlerde de aynen devam edecek...
İmar barışı'dan 3.6 milyon yapı istifade etmiş,bir af daha çıkarıp yapılacak yapıları da bu kapsama alırsak deprm karşı en güzel tedbiri almış olmaz mıyız?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 12:50
Yardimlarinizi direk deprem madurlarina ulastirin yapin unutmayinki 15 Temmuz 2016 hain darbe girisiminde sehit olanlar icin halktan toplanan yardimlar hala sehit yakinlarina verilmedi. Devleti idare eden AKP yonetimi icin bu buyuk bir ayip.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 17:37
0
Bu soruyu hükümetten ayrı olarak bir de twitter fenomeni Burhan Kuzu’ya sormak lazım. Adı üstünde hukukçu ve de profesör ve dahi anayasanın mimarı. TV’lerde millete denetim ve hesap verilebilirlik daha iyi olacak demişti, başkanlık sistemi için. Ne diyecek acaba?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 12:21
Elazig sivricede bir koy gordum tv de az once.13 kerpic ev var koyde 13 ude yerle bir olmus.Yazik gercekten cok yazik.Cok sey yazmak lazim hattaki cok agir kelamlar etmek lazim.Dun aksam 5 yasindaki bir yavrumuzu enkazdan cikariyorlardi.Utanmadiniz degilmi o yavruya o korkunc halleri yasatmaya.Sizin cocugunuz olsa o enkazdan ciksa ne yapardiniz acaba.Yok yok tabii sizin cocuklariniz saraylarda oturuyor birsey olmaz onlara.Ahlakinizi vicdaninizi yitirmissiniz siz deriniz kalinlasmis ne soylesek yazsak hikaye.
Mehmet 26 Ocak 2020 11:57
Taha bey,istanbulun nüfusu 16 milyon,kanalla 20 milyon olacak.Ekonomi yani fabrikaların çoğu kocaeli ve istanbulda.Peki bir deprem olursa ekonomi batmaz mi,ülke iflas ermez mi.Neden yatırımları ülkenin her tarafına yaymıyoruz.Hem göçü önleriz hemde ekonomiyi koruruz.Almanya ulaşım ve yatırım olarak bunu uyguluyor.Bizm halk düzelmedikçe zor gibi
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 14:49
0
Suriyelileri, Ermenileri, Uygurları, vd göçmenleri de sayarsak 18 milyon.
Sinan 26 Ocak 2020 14:50
0
Nevşehir ve Tarsus sanayi geliştirmek için ideal yerler.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 16:28
0
Tarsus’u rahat bıraksınlar, üç beş narenciye bahçesi ve kalan tarım arazileri de giderse toptan taşa dönecek. İç Anadolu’da kıraç yerler ne güne duruyor...
Sinan 26 Ocak 2020 20:01
0
Ovaya doğru değil, Toroslara doğru. Tekstil ve enerji için ideal yer.
HACI MURAT 26 Ocak 2020 11:49
Binaların sağlam yapılması gerektiğini söylemek için bilim adamı olmaya gerek yok.Bu belli bir şey."Beklenen İstanbul depremi”ni bekleyenler bekleye dursunlar,ben beklemiyorum;Allah'tan afiyet bekliyorum.Deprem bekleyenlere de ağzınızı hayra açınız diyorum. Depremi SADECE bir tabiat olayı olarak görmüyorum,tabiat olayı tarafı olsa da.Allah tabiat kanunlarını koymuş ama,meydana gelen olayları seyretmekle yetinen biri de değildir. Kur'an'daki uyarılar, geçmiş kavimlerin başına gelenler, Allah'ın tabiat olaylarına müdahil oluşunun delilidir.Her afeti en azından kendim için uyarı olarak görürüm.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 15:19
1
Doğrusu, kötü ve vicdansizca yapılan uygulamaları pişkinlikle savunabilen birisinin neye nasıl inandığı bana hiç ilginç gelmiyor.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 16:31
1
Siz oturun el elde baş başta, Allah yardım edermiş. Allah hem kendisini hem de aklını çalıştırana yardım eder. Miskinleri hiç sevmediğini anladım kelamından.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 17:40
4
15 Temmuz yardım kampanyasında toplanan paralar hak sahiplerine dağıtılmamış hala. Allah’tan bir uyarı mı bekleniyor acaba, o şehit ailelerine ödeme yapmak için?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 17:42
1
Benim okuyup inandığım dinle sadece adı aynı...
HACI MURAT 26 Ocak 2020 18:36
6
Deprem "Her yer inşaat,her yer beton" diyenlere de,Toki'ye burun kıvıranlara da bir darbe vurdu.Türkiye'de 1999 depreminden sonra meydana gelen depremlerde yıkılan evlerin çoğu 1999'dan önce yapılan binalar.Demek ki son yıllarda yapılan binalar sağlam yapılmış.Beton o kadar da kötü bir şey değilmiş.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 20:17
2
Bir Hacı Murat klasiği
KARAR OKURU 27 Ocak 2020 15:55
0
Git bunu bide Japonyada anlat bakalim sana cevap ne diyorlar. Elazigda olan deprem ve daha kotusu orda oldugunda kimsenin burnu bile kanamiyor. Islami ogretilerde esastir. Once tedbir sonra tevekkul. Deveni once bagliycan sonra kacti demiycen. Sen arabanin bakimini yapmazsan bundan dolayi olacak bir kazada kendinle beraber bircok kisinin katili olursun.
Sinan 26 Ocak 2020 11:41
Ankara-Niğde otoyolu bittikten sonra Nevşehir ve Tarsus İstanbul'a alternatif şehirler olabilir. Su var. Arazi var. Verimli topraklar var. Deniz, kara, hava ulaşımı var. Avrupa'ya, Ortadoğu'ya, Amerika'ya, Çİn'e rahatça ulaşılabilir. Ülkenin coğrafi merkezi aynı zamanda. İstanbul'a göre çok daha rasyonel yerler, sanayi, ihracat-ithalat, turizm, enerji gibi sektörleri geliştirmek için. Üstelik deprem riski olmayan iki şehir.
Karar Okuru 26 Ocak 2020 11:31
20 yıldan beri deprem vergisi toplanıyor. Helali hoş olsun bende yardı ettim ama deprem günü Kızılayın 10 TL yardım istemesini anlamadım.
Bu deprem 1999 daki depreme kiyasla ancak bir tatbikat mesabesinde kalir. Simdinin din bezirgani beton sevdalisi muktedir kifayetsizler o donemde devleti en acimsiz sekilde elestirenlerdi. Simdi de 20 yillik sorumlulugu uzerlerinden atmaya gayret edeceklerdir. 3, 5 tane kendini bilmezin tiwitine bakip onun uzerinden yine milletin bir kismini hedef gostermek ne tur bir aymazliktir. Hocam yaziniza tesekkurler. Her yazinizda tutturdugunuz tutarlilik ve objektiflik acaba bu adam baska bir gezegenden mi gelme diye sordurtuyor insana:)
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 10:48
Doğru iyi güzel de ustadım bu ülkeyi yönetenler hala şov peşinde,oy peşinde değil mi?
Mustafa 26 Ocak 2020 10:47
Elazığ depremi üzerinden kanal istanbul projesini eleştirmek nasıl bir şey? Ben bunu şöyle açıklıyorum; depremin olduğu bölgede bir bakkal 50 tl'lik battaniyeyi 150 tl'ye satmaya kalkmış, yani fırsatçılık yapmış. Tabii ters tepmiş. İmdi bizim yazar da, fırsatçılık yapıyor ve ortak üzüntümüz olan depremi bahane ederek kanal istanbulu eleştiriyor. Fırsatçılık tepince o bakkal artık iş yapamayacak ya siz?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:20
3
Saçmalamanın şimdi sırası değil. Afet var, birbirimize karşı dayanışma içinde olmamız lazım. Millet acıyla boğuşurken, "Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı" demenin ne anlamı var? Lütfen terbiyeli yorum yapalım.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:30
0
Depremin İstanbul’a gelmeyeceğinin garantisi mi alındı? Fayın üstünde oturmuş öylece bekliyoruz. Akhisar, Elazığ örnekleri var, memleketin her tarafında ufak tefek de olsa sürekli oluyor. Deprem olduktan sonra kurtarma ve yardım yapmayla kayıplara ağlamakla mı sınırlı insanın ufku, aklı?
Karar okuyucusu 26 Ocak 2020 11:53
0
Muhakeme yani akli melekeli kullanarak analiz yapma, neden sonuc iliskileri kurma ve bunlari da uygun zamanda yapmak insanlara mahsus melekelerdendir. Simdi soyleyince kime ne zarari oluyor. Kurtarma ekipleri isi gucu mu birakiyor. Iktidarda olan halkin sectigi bir partinin baskani, Bunu unutmayin.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 12:12
1
Daha neler? Mantığa bakar mısın?
Brahma 26 Ocak 2020 12:37
1
Yazıyı iyi okuyunuz. Depremi bahane ederek Kanal İstanbul eleştirilmiyor. Kanal İstanbul'a aktarılacak paralarla Büyük İstanbul depremine hazırlık yapılabilir diyor. Bu hazırlıkları iki ana maddede ele alıyor. 1. İstabulda bulunana elverişsiz yapılar dönüştürülebilir. 2. Bu paralarla Anadoludaki üretim alanları canlandırılıp İstanbul nüfusu azaltılabilir. (Bilerek mi böyle yapıyorsunuz sizi anlamakta güçlük çekiyorum)
KaRaR oKURU 26 Ocak 2020 14:40
2
10 liralık köprüyü vatandaşa hergün 300 liraya satan zavallıların zavallı trolü gelmiş çıkarcı davasını savunuyor burda. Avucunuzu yalarsınız, artık biz uyandık. İşiniz zor değil bundan sonra, imkansız.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 15:05
1
Evet fırsatçılara fırsat vermeyelim. Ucuzken battaniyelerimizi şimdiden temin edelim. Böyle başa böyle tarak.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 10:27
Az gelişmiş olmak yüzyılların biriktirdiği bir sonuçtur. Kültür sorunu her şeyin özeti.
Malatyalı 26 Ocak 2020 10:23
Sağolun ne güzel bir yazı ama anlayana
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:42
Hocalara kalırsa hepimiz yandık, sadece onlar kurtuldular. Bir hadiste aşağıdaki duayı kim günde 7 defa inanarak veya inanmayarak okursa o gün göçük altında kalmaktan, depremden ve demirle vurularak (kurşun, kılıç, hançer, taşıt kazası v.s)ölmekten veya öldürülmekten emin olacağı belirtiliyor. Dua veya ayet :"Fe in tevellev fe kul hasbiyallahü la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym” Her işimizde önce akli tedbirleri yerine getirmeliyiz. Aklı tedbirleri yerine getirmek dua, ibadet ve ilmin özüdür. Sözle de tasdiklemek tedbiri mühürlemek demektir.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 14:35
1
Vatandaş da onu diyor birader. Önce aklını kullan, önlem al, rantttan vazgeç, soygundan vazgeç, israf etme, işsizliğe çare bul diyor. Kimse çürük binaya gir de şu duayı oku bişey olmaz demiyor siyasal dinci yobazlardan başka.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 17:49
1
Allahtan en büyük dileğim, dinin malzeme olarak kullanıldığı yerlerdekine daha çok akıl vermesi. Beyin hücreleri yenilenmeyenindenmiş. Yani ölüyor ve yerine yenisi gelmiyor. Hep eksiliyor. İşte o eksilenlerin yerine kalanlarıyla hayatını makul şekilde sürdüremeyecekler için yenilerini istiyorum. Diliyorum duamı kabul eder.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:39
Taha Bey Sizin yazdıklarınızın hiç bir kıymeti Harbiye’si yok. Atın bir twit birazda bol hamaset soslu olsun. Sizden iyisi yok. Hem çok okunan bir yazar olarak buna mecbursunuzda. Bu günün geçer akçesi bu belki bir sonraki boşalan Büyükelçilik kontenjanından faydalandırılırsınız. Şahsınızda Elazığ ve Malatya ma geçmiş olsun diyorum.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:32
Sayın arkadaşlar şu güzelim Bursamızdaki kentsel dönüşümleri yazacak bir babayiğit varmı Allah aşkına
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:14
0
Bursa benim çocukluğumda çok geriydi, ama yeşildi. Bugün ise beton beton beton. Hele ki o Bursa Ovası’nın gecekondu-beton tarlası, bin yıllık medeniyetimizin resmidir mi diyelim?
İbrahim kahraman 26 Ocak 2020 09:08
Elazığ depremi vesilesi iletildiklerin dikkate alması gereken hatırlatmalar yapmışsınız.anlayanların fazla olması temennisi ile sağ olunuz, var olunuz...
"Siyasi kavgalara harcadığımız beşeri enerjiyi eğitime, endüstriye, şehirciliğe, imar işlerinin şeffaf ve denetlenebilir olmasına harcasaydık “gelişmiş toplum” düzeyine daha bir yaklaşmış olurduk."Keşke üç beş kuruş fazla kazanacağım diye insanımıza bu kadar zarar vermesek.Milletimiz bunu hiç mi hiç hak etmiyor.Bi Japonyaya bakın bizden daha şiddetlisini yaşıyor kimsenin burnu kanamıyor.deprem değil çürük binalar can alıyor.kime ne diyeyim giden canlar bizim canlarımiz.Allah sabır versin.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 08:23
Bir musibet bin nasihattan yeğdir, derler. Herhalde bizim için değil. Bizdeki hırs, inat, narsistlik,..böyle gittiği sürece daha çok canımız yanacak gözüküyor. Türkün aklına ya kaçarken gelirmiş, ya da bıçak kemiğe dayanınca. İnşallah tez zamanda aklımaza gelir de, ders alır yanlışlarımızdan döneriz. Belki de bize ilahi ikaz da olabilir. Allah beterinden korusun.Amin. Vefat edenlere Allah'tan rahmet diler, yaralılara acil şifalar temenni ediyorum. Milletime geçmiş olsun. Allah devletimize zeval vermesin. Amin.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 07:51
Kızılay başkanı deprem yeni olmuşken yardım istemesi akla ziyandır utanç vericidir...sayın bakanlar zamanında gidip İstanbul seçimleri ile uğraşacağınıza. Asli göreviniz olan işlerle vakit geçirip gerekli denetimleri alsaydınız bu gün bu kadar insanımız ölmeyecekti ..Allah yardımcımız olsun
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 07:47
Hükümet artık deprem konusunda bir şeyler yapmalı ? Arama kurtarma güzel Ancak yeterince denetim olsa can kayıpları olmazdı
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 07:43
Bu Deprem öldürmez rant rüşvet sahtekarlık öldürür...Artık bizim büyük bir ders almamız lazım aksi halde Allah korusun çok daha büyük facialarla hep karşı karşıya kalacaz...Önlem alınmıyor bilim araştırma engelleniyor neyse ....
Sabır! 26 Ocak 2020 07:26
Taha bey görmek istemeseniz de,depreme sürekli hazırlık yapılıyor.Tüm Türkiye de eski binalar yıkılıyor yerine yenileri yapılıyor.Bu artık süreklidir.Her bina zamanla eskir korozyon a uğrar.Depreme dayanıklıyken dayanıksız hale gelir.Elbette kanalda,yollarda,barajlarda,fabrikalarda vb devletin ilgi alanındadır.Depreme hazırlık yapacağız diye diğerlerinden vaz geçme şansımız yok.Sağlam binalar içinde aç insanlar yaşasa ne ye yarar.
efedamat 26 Ocak 2020 13:29
1
prof naci görür ekim ayında elazığ bingöl hattında deprem diyor.bu depreme karşı projeleri reddediliyor. sen hala eski bina yıkılıp yenisi yapılıyor diyorsun. imar barışı ile milyonlarca bina para kazanma uğruna sağlam addedildi bu ülkede. birazcık düşün yahu Allah bir beyin ve akıl vermiş.
Sabır! 26 Ocak 2020 15:10
6
Neyi düşüneyim.Naci Görür deprem uzmanı, o sadece zemini bilir.Onuda herkes biliyor.Onun üstüne ne yapabilirsin.Oda onu aşar.Diyecek ki 7,5 şiddetine dayanıklı bina yap! O da yapılıyor.Yeni binaların hepsi depreme dayanıklı!Bu mühendislik bilgisine, Mimar,İnşaat mühendisleri sahip jeoloji mühendisi değil! ortaya attı bir şey sanki Onun istekleri olsaydı deprem olmayacaktı.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 07:24
Artık Kanalistanbula bilim adamlarının, İmamoğlunun itirazları yeterli olmadığını göre biz halk olarak kendi canımızı korumak zorundayız. Bunun için de tepkimizi bizzat kendimiz göstermeliyiz. Halk olarak sesimizi duyurmalıyız.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 14:32
1
Daha önce de dedik kazma kürek eşkiya sadatçıların karşısında olacağız. Sen merak etme arkadaş ihanetlerinin üzerine tüy diktirmeyeceğiz. Tek canımız kaldı almadıkları icap ederse onu da mücadele ederek veririz.
Amedi 26 Ocak 2020 07:06
bu adamlar gitsin artık! mide bulandırıyorlar. her yerden vıcık vıcık beceriksizlik akıyor. tek başardıkları şey her şey iyi gidiyor algısı meydana getirmek.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 06:58
Az gelişmişlik. Tam 12 den vurmuşsunuz. Ayrıca liyakatsız, eğitimsiz, rüşvet/komisyon alan yöneticiler. Balık baştan kokuyor, olan zavallı vatandaşa oluyor.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 01:39
sen deprem olduğundan 3 dk sonra para dileniyorsan, vatandaş da elbette 20 yıldır ödediği deprem vergisinin nereye gittiğini soracak
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:50
2
Milletin parasıyla Boğaz’a nazır yer yapmışlar yöneticileri kendilerine. İnsanlar ezilerek kolonların molozların arasında öldü. Biz de seyrettik, bizi de seyretmezler inşallah. Ya kaza, felaket seyrediyoruz ya da seyrediliyoruz...
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 01:11
Maalesef sonuçları çok ağır olacak. Yaratacağı yıkımın sonrasında hayatta kalanların da çok zor zamanlar getireceğine inanıyorum. Izmit depreminde yani başı tarım arazileri olmasına rağmen nasıl bir yokluk yaşandığını bizzat gördüm. Ekonomik zarar larda telafi edilemez olacak. Yani ne diyelim akılsızlık sonucunu ergeç cekecez. Yönetim zaten deprem paralarıyla duble yol yaptı diye övünüyor, şimdi kanaldan para gelecekmisl. Daha ne isteriz sonuçta paraya tapmiyormuyuz?
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:20
1
Zulme, haksızlığa, kayirmaciliga göz yumduk. Önlem için verdiğimiz paranın,bağışın verginin akıbetini sormadık. Tüm bunlara rağmen yine iktidar yaptık. Bizim başımıza bela gelmesin de ne olsun.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 13:28
1
Ordan vali algılar çok iyi diyor burdan da troller işini yapıyor. İşte memleketin hali.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 01:04
Bu iktidar ne kadar çirkin. Bahçeli muhalefete Kanal İstanbulu konuşmayın mahiyetinde, depremi siyasi malzeme yapanların Allah belasını versin diyor kendince tehdit ediyor. Elazığ valisi bakanla açıklama yapacakken mikrofon kapalı zannedip "bakanım vatandaşta algı çok iyi durumda" deyip siyasi malzeme çıkarıyor. Evet bizde diyoruz, Allah deprem üzerinden siyasi çıkar peşinde olanların bin cezasını versin. Başta basını elinde kılıç gibi kullanan iktidarın.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 07:04
1
Vali algı kontrol uzmanı, belediye başkanı gibi tam iktidara layık bir vali. Zaten depremden beş dakika sonra sanki her yeri kontrol etmiş gibi ölen yok diye açıklama yapmışlardı. Allah böyle yöneticileri bir daha bu memleketin başına getirmesin. Dini bütün görünselerde.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 14:30
1
Bir de kızılay başkanı vardı o saatlerde. Hadi bize paracık gönderin diye dilenciliğe başlamıştı. Sanki bu millet kendilerine 36 Milyar dolar vermemiş gibi. Nankörler...
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 00:41
ne söylenirse söylensin yazılsın hiç bir zaman hiç bir şey değişmeyecek
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 11:44
0
Hiç olmazsa diğer dünyaya göçünce oluşacak zararların vebalini taşımayız; gelecek nesiller de ‘yan gelip yatmışlar, sorumsuzlar’ demez, elimizden geleni yapmış olduğumuz görülür.
Köroğlu 26 Ocak 2020 00:40
Tarihte ilk defa yüksek enerjili bir fay üzerinde 18 milyon nüfuslu, %70 çürük binalı bir kent oluştu. B.İstanbul Depremi tarihin en büyük doğal felaketi olacak. 100.000 falan değil 1 milyon civarında insan ölecek. Deprem sonrasında elektrik, su, gaz şebekeleri tamamen çökecek. Ulaşım imkansız olacak. Ölüm sayısı yangın, susuzluk, çatışma, ilaçsızlık gibi sebeplerle katlanacak. Ekonomi en az %10 küçülecek. Türk titre ve kendine gel be kardeşim. İstanbul'u terk edeceksin mecburen. Bu işi milyonlar ölmeden, ekonomi çökmeden yap.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:15
1
Kanal yaparak sükse yapacağız daha.
Alaeddin 26 Ocak 2020 13:01
0
İstanbul 2-3 milyon nüfuslu, sadece turizmle geçinen bir kent olmalı. her türlü sanayi, finans kurumu ve üniversiteler başka şehirlere taşınmalı.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 00:40
Ne diyordu dün kamyoncu büyüğümüz Binali bey "Kanal istanbul istihdam yaratacak, yüz bin kamyoncu iş bulacak". Yani yuzbinlerce insan ölse ne olacak, biz beşli çetenin havaalani inşaatında boşa çıkan kamyonlarına iş bulmamız lazım diyor kısaca. Liyakatsiz topçudan aldığı pası gol yapma derdinde. Deprem dertleri yok beyleri mizin, işsizlik dertleri hiç yok. Dünya yıkılsa umurlarında değil. Varsa yoksa rant, çıkar, kayırma, talan.Yazik. Elazığ'da vefat edenlere rahmet, yaralanan kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 07:08
2
Tek tesellim, mütahitler çetesi sarayları yaparken de çalmıştır.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 14:27
1
Kamyon kamyon trol gelmiş, hoşgelmişsiniz beleşçiler.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 16:17
1
07.08, kardesim, bugün gördügüm ve tamamen katildigim en güzel yorum. Insaallah öyledir.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 00:31
Artık ülkemiz, Doğuya göre ilerde Batıya göre geride değil diyorum izninizle. Saat dilimimiz bile değişti. Doğunun göbeğinde her bakımdan... Denetlenebilir ve dengelenebilir kurumları isteyenler hedef tahtasında. Elazığ depremi bir daha gözümüze soktu, bizde ölen ölür, kalan sağlar bizimdir.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 09:34
1
Saatimizi kış yerine yaza sabitlemek, yani doğuya kaymak gerçekten kötü yöneticiliği gösteriyor. Az gelişmişlik oy getiriyorsa öyle kalmak tercih edilir.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 00:18
İstanbul’un her tarafı ihanetle doldu taştı, artık yer bile kalmadı başka ihanetlere...
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 18:04
0
Aaa! Neden olumsuzu işaretlediniz. Bu söz sayın cumhurbaşkanının sözü, sadece terminolojisi değişik. Hatırlayamadım yazarken.
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 00:14
Sırada biz varız, İstanbul. Er ya da geç gelecek. Diliyorum sonuçları çok vahim olmaz.
Sinan 26 Ocak 2020 12:10
5
E niye bekliyorsun? Hemen TAŞIN!
KARAR OKURU 26 Ocak 2020 16:38
1
Çocuk okutuyorum, iş var çalışmak para kazanmak vergi vermek lazım. Makarna kömür yardımıyla mı geçinelim taşınıp da? Diğer bölgelerde iş alanı açıldı da biz mi gitmedik?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN