Back To Top
Dindarlık ve hukuk

Dindarlık ve hukuk

 - Son Güncelleme: 15.05.2019 Çarşamba 10:33
- A +

Dindar insanda Allah korkusunun bulunacağı, haksızlıktan, yolsuzluktan, kul hakkından sakınacağı, ahlaklı ve dürüst hareket edeceği şeklinde toplumumuzda yaygın bir inanış vardı. 

Her Cuma hutbesinde Allah’ın müminlere “adalet ve ihsan”la (iyilik) davranmayı emrettiği bin dört yüz yıldır belirtilmektedir. Peygamberimizden ve başta Hz. Ömer olmak üzere âdil halife ve hükümdarlardan birçok kıssalar anlatılarak toplumumuzda köklü bir adalet ve hakkaniyet kültürü oluşmuştu. Tarihte birçok zulmü ulemanın önlediği, en azından direnenler, İmam-ı Azam gibi hapishanede işkencelere göğüs gerenler olduğu bilinmektedir. 

Fakat bu, tarihî madalyonun bir tarafı olduğu gibi, AK Parti döneminde yaşanan ağır hukuk sorunlarının bu toplumsal güveni hayli sarstığı da bir gerçektir. Nitekim birçok samimi din âlimi “dinin ahlaki içeriğinin boşaldığından” yakınıyor. 

  

MUAVİYE TECRÜBESİ 

Bugün bu konuyu yazmamın sebebi, dostum Ahmet Taşgetiren’in dünkü yazısıdır. Yaygın mağduriyetlerden örnekler veren Taşgetiren bu tabloyu dini açıdan Hayrettin Karaman ve Faruk Beşer’e, hukuki tarafını da bana sormak istediğini yazdı. 

Mesele fevkalade önemli olduğu için ben de vesile sayıyorum. 

Dindar insanın elbette âdil ve hakkaniyetli olması, kul hakkından ve hatta kalp kırmaktan sakınması gerekir. Fakat tarih gösteriyor ki güç hırsı, öfke, intikam duygusu gibi çok kuvvetli beşerî dürtüler dindar insanlardan da zalimler çıkarabilmektedir. 

İşte Hz. Ali’nin meşru hilafetine Muaviye’nin isyan etmesinin tek sebebi güç dürtüsüydü. Cevdet Paşa, Muaviye’nin bu tutkusunu “sevday-ı emaret” (baş olma sevdası) olarak tanımlar. 

Muaviye, Cuma hutbelerinde Hz. Ali’ye ve taraftarlarına hakaret eden konuşmalar yapılması için emir vermişti. Kendisinin yüceltilmesi için de ezana “esselamu aleyke ya emîrül müminin” ibaresini eklettirmişti! 

Büyük sahabeden Hucr bin Adiy, Hz. Ali efendimize hakaret etmeyi reddetmiş ve öldürülerek susturulmuştu.  

Bunları önleyecek kurallar ve kurumlar yoktu. 

Tarihin o çağlarında hiçbir toplumda bu çatışmaları kurallara bağlayarak çözümleyecek hukuk kurumları gelişmemişti. 

  

‘MUNTAZAM DEVLET’ 

Osmanlı tarihinde şehzade isyanlarında çok kan aktığını, şehzadelerin “siyaseten katl” edildiğini, ancak devlet kurumlaşıp, veraset usulünü “en yaşlı olan şehzade” kuralına bağlayınca bu feci adete sona erdiğini hatırlamalıyız. 

Tanzimat’la birlikte her konuda modern anlamda kanunlar çıkarılarak, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay ve bakanlıklar, sonra da parlamento gibi kurumlar oluşturuldu. Bunlar Osmanlı’nın “kurallar ve kurumlar” devleti haline gelmeye çalışmasının örnekleriydi. 

Cevdet Paşa “devlet-i muntazama” (düzenli devlet) diyordu. 

Cumhuriyet’in de kurucu kurumları bunlardır. 

Tarih bize gösteriyor ki, yöneticilerin sübjektif nitelikleri değil, devletin bir “kamu hukuk kurumu” olması önemlidir. 

Güç mücadelesinde daha kanlı çatışma ve zulümlerin yaşandığı Batı’da, sosyal gelişme daha hızlı olduğu için, 18. Yüzyılda “Kuvvetler ayrılığı” felsefesi gelişti. Çünkü liberal düşünür Lord Acton’un deyişiyle “güç bozar, mutlak güç mutlaka bozardı". Güçlerin birbirini denetleyip dengeleyecek şekilde ayrılması, devletin buna göre yapılandırılması lazımdı... 

  

TÜRKİYE’NİN HUKUK SERÜVENİ 

Bizde bu felsefenin öncüleri Tanzimat devrinde Namık Kemal ve Münif Paşa, Meşrutiyet devrinde Babanzade İsmail Hakkı Bey, Cumhuriyet devrinde Ahmet Ağaoğlu ve Ali Fuat Başgil gibi isimlerdi. 

Fakat tarihte büyük badirelerin, sert kültürel çatışmaların içinden çıkıp geldiğimiz için siyasi ideolojiler ve güç tutkusu her devirde hukuku bastırdı. 

Uzun süre İslamcılar ve bütün kesimler “bizden” olanların daha iyi yönetici olacağını zannettik, bu yüzden kavgalarımız şiddetli oldu. 

Halbuki sorun “kim?” sorunu değildi, “nasıl?” sorunu idi, yani devletin temel hukuk kurallarına göre yönetilip yönetilmemesi… 

Bugün yaşadığımız baskı ve hak ihlallerinde olduğu gibi iktisadi krizin de en önemli sebebi kuvvetler ayrılığının daralmış, hukuk kurumlarına güvenin hayli sarsılmış olmasıdır. 

İşte, “devlet-i muntazama” özlemimiz hâlâ uzaklarda. 

Şunu görmeliyiz: Ülkelerin iyi ve âdil yönetilmesi ancak hukukun üstünlüğünü, kuvvetler ayrılığını, yargının bağımsızlığını, hak ve hürriyetleri gerçekleştirmekle mümkündür. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Vatandas 16 Mayıs 2019 17:31
Hirsizlik yapildi diye milleti zan altinda birakanlar bunu ispat edemiyenler secimleri iptal ettirenler en buyuk hukuksuzluklari yapmislardir. Madem hukuksuzlugun yapildigi sandiklar belli, madem butun parti temsilcileri ak partili musahitler dahil sandik baskanlariyla anlasip oylari calmislar ve madem bu sandikta gorevli baskanlar ve partili temsilciler belli peki bunlarin acilen tutuklanip sorgulanmalari ve gozaltina alinmalari gerekmiyormu??? Madem boyle bir hirsizlik var YSK niye bunu gerekceli kararinda belirtmiyor?? Bu hukuksuzluklarin karsiligi yok mu??
A. Yildiz 16 Mayıs 2019 00:52
Hucr bin Adyy rahmetullahi, kafir(mis) gibi öldürüp müslüman gibi cenazesini yikayip namazini kildilar.
yeniçag 15 Mayıs 2019 23:26
AKP içindeki eleştirileri nedeniyle partiden Davutoğlu ve Yeneroğlu'nun ihraç edileceği iddiasını köşesine taşıyan Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, "AK Parti'de Davutoğlu, Yeneroğlu gibi isimlerin ihraç edileceği söylentisi tepkileri artırıyor" diye yazdı. Kaynak Yeniçağ: "AKP'de Davutoğlu, Yeneroğlu'nun ihraç edileceği söylentisi tepkileri artırıyor"
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 23:18
Bu işin tek bir çözümü var biz düzeleceğiz sonra onlar istemeseler de kendilerini düzeltmek zorunda kalacaklar
Muhtefi. . 15 Mayıs 2019 23:48
0
Harika. İşte bu. Ya kim, kim karşı durabilir Özgür, Hür, Bağımsız Yüksek Ahlak, Edep, Adalet ile Hakka Ait bir İradeye kimsee ama kimse karşı koyamaz. Bu kadar basit. !..o zaman Yerler, Gökler ve Yaradan bizimledır. .şüphesiz. inşallah. .
Davut Doğrucu 15 Mayıs 2019 22:53
Biraz da Mehmet Akif ERSOY konuşsun, kısaca: "Çünkü biz bilmiyoruz dîni. Evet, bilseydik, Çâre yok, gösteremezdik bu kadar sersemlik." Bir ümit KURAMER...!
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 22:12
Kanun denen Objektif umumi kurallar ve bunları uygulayan kurumlar olmadıkça keyfi yönetim demek olan kişiye kalmış yönetimler maalesef medeni yönetimden fersah fersah mesafelere işaret eder ve günümüz ülkemizi tarif eder. Çok güzel kısa bir özet olmuş.
kara zülüm 15 Mayıs 2019 21:55
Dinin esaslari belli mi belli hak hukuk kurallar manzumesi Allahın emri tastamam ortada şimdi adamın biri yada birileri keyfine göre davranırsa suç dinin mi oluyor Hz ömer gibi bir adam ve yonetici ömer bin Abdulaziz gibi bir idareci nerde görülmüs bunlar dine bagli gerçekten samimi insanlar o zaman dini onlardan öğrenin ondan bundan değil Allahin dininden daha güzel bir adalet bulamazsın net. İnsanlar sahte ise güce kulluk ediyorlarsa dinin ne suçu var.Din hem dunya hem ahiret saadetidir Din olmazsa bunca haksızliğin hesabi ne olacak kim soracak gerçek adaleti arayan
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 21:18
Taha bey sizin yazılarınızı takip eden biriyim. Bu yazınız tek kelimeyle muhteşem .Müslüman olmadan islamcı olanlar elbette bunu anlayamazlar
levent öz 15 Mayıs 2019 20:52
Nisa Suresi, 135. ayet: Ey iman edenler, kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahidler olarak adaleti ayakta tutun. (Onlar) ister zengin olsun, ister fakir olsun; çünkü Allah onlara daha yakındır. Öyleyse adaletten dönüp heva (tutkuları)nıza uymayın. Eğer dilinizi eğip büker (sözü geveler) ya da yüz çevirirseniz, şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır. Maide Suresi, 8. ayet: Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 19:56
Son semavi din İslam, Kur'an'da müminin kim olduğunu açık seçik tarif ediyor. Bu tarif Ahmet'in Mehmet'in keyfine göre yorumlanamaz.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 19:20
Türkiye vatandaşı Rum olmak suç mu?
KARAR OKURU 16 Mayıs 2019 12:24
0
Asla. Sadece Rum olup bunu gizlemek ahlaki değil.
Müntekid-i Hakiki 15 Mayıs 2019 18:13
II-"Dini bilincin ve kalbin esaslı bir bakımı yapılamadığı için, son yirmi yılda özellikle siyaset alanında/iktidarda ortaya konan performans, Sünniliğe (dine) olan güveni hayal kırıklığına uğratmıştır. Dinin amentü ve ibadet boyutlarına, görünür kısmına (başörtüsü-sakal-sarık-cübbe…) önem verilirken; iman ve ahlak boyutu yani adalet-zulüm, helal-haram boyutu siyaset, iktisat ve hukuk alanlarında ciddi düzeyde ihmal edilmiştir. Son dönemlerde dillendirilen “Deizm”in artışı, bu hayal kırıklığının bir semptomu olsa gerektir"-İlhami Güler
Müntekid-i Hakiki 15 Mayıs 2019 18:08
"..Yaratıkların en iyisi olmanın kriterleri olan ”İman ve salih amel” (98/7), “Amentü ve İbadet”e dönüştürüldü. Oysa iman ve ahlak kriteri “Biz” sınırlarını daha derinlere kazımıştır: “Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutmak için öncülük edin. Kendiniz, anne-babanız, akrabalarınız aleyhine dahi olsa, zengin-fakir demeden şahitlik yapın. Adaleti yerine getirmede nefsiniz size engel olmasın. Eğer eğip-bükülür ve hakkı söylemekten-ihkaktan kaçınırsanız, bilin ki, Allah yaptıklarınızdan haberdardır.”.."-İlhami Güler-Sünniliğin Türkiy
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 16:28
Sayın Taha bey kısaca laik yada sekuler bir yönetim anlayişi olmayınca başka bir deyişle referans olarak dini dogmalar dayanan bir yönetim olunca gücün çok rahat biçimde oluşabildiğini ve bu gücünde mutlak bir biçimde yozleşebileceğini ve sonuç olarakta toplumun huzur ve refahtan uzak kalacağı gerçeğini artık anlamamız gerekiyor . Dogrumudur ? Yani hakimiyet kayıtsız şartsız allahındır demek günün birinde bir şekilde bu düstur ile yola çıkanların mutlak bir yozlaşmaya uğrayacağı ve bununda acılara yol açabileceği dogrumudur ? Saygılar sunuyorum.
kara zülüm 15 Mayıs 2019 21:44
3
laik yönetimleride gorduk 60 darbesi 80.darbesini 28 şubati laiklik aďina yaptığiniz başörtüsü zülmünü unutmadik unutmayacaz İstiklal mahkemelerin zulmünü bir şapka yüzünden asılanlari mezarından ölüleri çıkarip asanlari
Sayın Akyol, Türkiye'de selefilik yoktur. Toplumu selefi yerine koyup yazılar yazmak avara kasnak bir iştir.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 14:52
Haklarını yemeyin erdem gül ile enis berberoğlu beraat ettiler.adı kötüye çıkanlardan oldular. Madem suçsuz çıkıyolar neden tazminat almıyorlar karar merciinden.
cumhur 15 Mayıs 2019 13:48
Son cümlenizle gerçekleri anlatmışsınız.Sonunu önerme ile bitirmişsiniz.Münafıklığın kafirlikten de daha aşağıda olduğunu islam alimleri söylüyor.Çünkü islama en büyük zararı verenler bunlardır.Münafıklığın belirtileri yalan söylemek,emanete hıyanetlik etmek,söz verip sözünde durmamak vb.Allah münafıkların şerrinden tüm insanları korusun.Gerçeklerden hak ve adaletten ayırmasın...
Birtakım sorular... 15 Mayıs 2019 13:48
Peki dindarlık ne demek? Dindar insanlar sadece dinin gereklerini yerine getirenler midir, yoksa "abartanlar" mı? Bu gerekler arasında mesela zulüm etmeme var mıdır? Varsa zulmedene dindar denir mi? Dindar olmayanlar dine inanmayanlar mıdır, yoksa inancının gereğini yapmayanlar mı? Dindarlar diğer insanlara göre daha mı fazla sorumludur? Nasıl tanımlıyoruz dindarlığı?
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 15:16
0
Dindar: Din inancı güçlü, din kurallarına bağlı kimse, demektir.
Habele-Hubele 15 Mayıs 2019 17:16
0
Dindarlık, bir tarafında kulun diğer tarafında Tanrının olduğu ancak kul-mabud arası hiyerarşi dolayısıyla sadece Tanrıya ayan olgu. Kişinin hiç bilemeyeceği bir husustur. Ben çok dindarım demek küstahlıktır. Dindardan kastımız maalesef kamusal görünürlük yani semboller ve sembolik anlamı olan davranışlar. Bu ise ister istemez ters yüz olmuş ilişki biçiminden doğuyor. Sembolik anlam demek özneyi toplum yapmak demek. Toplum orucu, namazı, tesettürü önemsediği kadar kamusal ahlakı önemsemiyor ve hatta dindarlık çerçevesi ahlaksızlığı pekiştiriyor
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 19:07
0
15:16 dindarı tanımlamış. Ben de popüler bir örnek vereyim : Recep Tayyip Erdoğan.
Sayın yazar, zamanın değişmesi İslam'ı denklemin dışına çıkartma ruhsatı vermez. Meşruiyet kaynağı İslam olduktan sonra, çağdaşlık ya da modernlik İslam'a göre tek başına mahzurlu bir şey değildir. Hatta fıtratın icabıdır. Asıl mesele, İslam'ı yegane meşruiyet kaynağı olarak kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz? Size bu soruyu neden soruyorum? Çünkü Müslümansınız ve Müslümanlara günlük yazılar yazıyorsunuz. Bu fikrinizi bilmek Müslüman okurlarınızın en doğal hakkıdır.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 13:28
Dürüst insan yanlış hangi taraftan gelirse gelsin, kime karşı olursa olsun karşı durandır.Bu günün yanlışlarını yüksek sesle dile getirmeliyiz. Lâkin bu güne nasıl gelindi. Kim getirdi. Dün, önceki gün güllük gülistanlıkmı idi, sorgulanması gerek. Cumhuriyeti kurduk,kurarken ne tür bedeller ödedik. Kendimizi batı dünyasına kabul ettirmek için bir takım tavizler verdik mi? Bunları sormaya, sorgulamaya varmısınız?Açık oy gizli tasnifin adı serbest ve adil seçimmi? Yoksa milletin aklıyla alay etmekmidir. İradesine ipotek koymakmıdır.
Özay İbrahimbaş 15 Mayıs 2019 13:28
Biz nasıl ki yazılı hukuku kağıt üstünde bırakıp keyfi ve kişiye göre hukuk (!) uyguluyorsak, İslamın yazılı kuralları da çoğunlukla sadece kağıt üzerindedir. Dürüst olmanın referansı dinler değildir. Felsefeyle bütünleşmiş bir vicdan doğruluk ve adaletin terazisidir. Hukuk ta bu teraziyle biçimlenmelidir. Din deyip, Allah deyip, Kuran deyip dini bir iktidar aracı olarak kullanma ve milleti tokatlama geleneğimiz, İslamı kabul ettiğimizden bu güne kesintisiz sürüp gitmektedir....
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 14:02
9
"Felsefeyle bütünleşmiş bir vicdan" hiç bir bilimselliği olmayan fasa fiso bir söz...
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 15:09
4
Felsefe bir bilimdir. Vicdani bir şey değildir. Vicdanınızı başı boş dolaştırmayın...
Nusret 15 Mayıs 2019 13:25
Dinin ahlaki yanının olduğu bir devir bir yer oldu mu? Her zaman zaten ahlaken boş olmadı mı?
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 15:05
0
Sayın Karar Okuru, Bilimsel olanı anlatabilirseniz, öğrenmeme yardımcı olursunuz. Fasa fiso olarak değerlendirdiğiniz sözün yerine, geçerliliği tartışılamayacak bir ifade koyarsanız herkesi aydınlatmış olursunuz...
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 17:59
0
15.05, Fasa fiso Türkçe bir kelimedir. Değer ve önemi olmayan boş şey, demektir. Felsefe bir bilimdir. Vicdan ise inanca dayalı davranış biçimidir. İnanç ise bilimsel değildir. Dolayısı ile "Felsefeyle bütünleşmiş vicdan" fasa fiso bir sözdür.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 12:49
Yerel seçimlerde muhalefete 'adi' dediği için gündemde uzun süre yer alan Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, bakanlık çalışanlarını şahsına ait villada görevlendirdiği iddia edildi. Kaynak Yeniçağ: Bekir Pakdemirli, bakanlık çalışanlarını özel villasında görevlendirdi
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 12:46
“Ashâbıma dil uzatmayın. Sizden biriniz Uhud dağı kadar altın tasadduk etseniz yine de onlardan birinin bir müd harcamasına sevapça ulaşamazsınız.” (Buhârî, Fedâilu’s-Sahâbe, 4) Hangisi olursa olsun, Ashab-ı Kiram hakkında konuşurken dikkat etmek gerekir. Hele Rasulullah(s.a.v)'ın en yakınları: Biri amcaoğlu, diğeri kayın biraderi.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 12:45
Sayın Taha Akyol Beyefendi, Dünde, bu günde, yarında hak ihlalleri her zaman olacaktır maalesef. Dünya da mutlak adalet yoktur ve hiçbir zaman olmamıştır. Şu fikrinize asla katılmıyorum. Hakiki dindar zâlim olamaz. Hakiki zâlimde dindar olamaz. Dindar başka bir deyişle mütedeyyin insanı karalamak bir müslümana yakışmaz. İyi bir insan ve mütedeyyin müslüman kimdir? Hasenatı seyyiatından çok olan insan ve müslüman iyidir. Biz beşeriz. Beşer şaşar, hata eder. Hatalarını itiraf edip tövbe ediyor ve düzeltmek için çaba sarf ediyorsa ona bu fırsatı vermek
E.K 15 Mayıs 2019 12:21
Sn Akyol, biliyorum bu gunku yazinizin konusu degil ama, bir ara Soma davasini yazarsaniz cok seviniriz. Mayis 2014'te 301 kisinin hayatini kaybettigi maden faciasinin 5. yil donumundeyiz. Hala adaletin tecelli ettigi soylenemez. Olen gariban insanlar oldugu ile mi kalacak? Niye sorumlular cezalandirilmiyor?Hem Bekir Bozdag, hem Sn Erdogan, mahkeme onunde hesap verecekler demisti. Hemen herkes tahliye oluyor. Niye? Neredeyse olen iscileri suclu ilan edercekler. Lutfen yazin.
E.K 15 Mayıs 2019 12:17
Dogrudur. “dinin ahlaki içeriğinin boşaldığından” hepimiz yakiniyoruz.. Dini siyasete alet emenin, guc ve iktidar hirsinin mirasidir bu. Din herkese aittir. Hic bir parti veya tarikata ait degildir. On yillardir muhafazakar kesimin ozlemini cektigi iktidar olma arzusu gerceklesti...Isler hic te kagit uzerinde soylendigi gibi hak, hukuk ve adalet uzerine yapilmadi... Hukuksuzlugun tavan yaptigi bir donem... Yazarinda belirttigi gibi KIM degil, NASIL onemli olan... Bunu genis halk kesimi anladigi zaman demokrasi seviyemiz hizla yukselecektir... Buda cagdas egitim ile mumkun.
yasirtalha 15 Mayıs 2019 12:15
Ülkenin tek kurtuluş reçetesi Taha Akyol'un dediği gibi: "Ülkelerin iyi ve âdil yönetilmesi ancak hukukun üstünlüğünü, kuvvetler ayrılığını, yargının bağımsızlığını, hak ve hürriyetleri gerçekleştirmekle mümkündür. " yoksa mümkün değil adaletin tesis edilmesi.
Reis sevdalıları 15 Mayıs 2019 12:09
Bakın şurası çok önemli evet burasıda çok önemli dolar bu gün 6 lira ama seçimden sonra şak 3.5 lira olacak yarım dolar evet burası çok önemli
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 19:20
2
Erdoğan'dan önceki 17 yılda yani 1985 ile 2002 yılları arasında dolar tam 3.881 (üç bin iki yüz seksen bir) kat artmıştır. Erdoğan'ın yönettiği 17 Yılda ise sadece 3.5 (üç buçuk) kat artmıştır. Erdoğan'a düşmanlığını başka yerde ara. Kendini boşa kandırma...
metin 15 Mayıs 2019 12:07
Dine tarafgirlik ve ideolojik gözlükle bakıldığında, öteki hep din düşmanı olarak görülüyor. Fakat bu bakış, genelde dinin,özelde İslamın evrensellik anlayışına zarar veriyor. İslam sadece kendimize veya yakınlarımıza değil, düşmana bile adil olmamız gerektiğini söyleyen evrensel bir dindir. Adaleti ve ahlakı önemsemeyen insan, önce İslama zarar verdiğinin farkında olmalıdır.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 12:02
Ha dindarlık ha Kemalist rejimin birleştiği tek yer ulusalcılık ve kendinden olmaysnlara baskı. Mutlu olmak isteyen insanlar bu ikisinden vazgeçmeli çünkü bu ikisi nefret, kin ve düşmanlık tohumları yayoyor. Kemalistleri gördük dincileri tanıdık ve dinsiz yabancılara hayran kaldık çünkü yabancılar doğru yolda bizlerse karanlıkta elinde mumla kurtarıcı arayan beyinsiz zombi olduk
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:52
Cumhuriyet devrinin hukukculari", önce asalım sonra yargilariz' diyen 3 Ali'ler? Açık oy gizli sayim" diyen CHP degilmiydi? Akp doneminde hukuku kirletenler, Pensylvenia Kardinalinin havarileri degil mi? Kuvvetler ayriligi: Saddam'in kitle imha silahlari var" yalaniyla katliam, yagma yapanlarin hukuku degil mi! Irak'ta kimyasal silah yoktur. Yapacak yetenekleride yoktur" diyen fizikci prof D.Kelly her 2 bilegini keserek NEDEN intihar etti? Allah ve cumle yaratilmislarin laneti gercegi carpitanlarin, gercege kör olanlarin üstüne olsun.
M:Ç 15 Mayıs 2019 11:49
Benim İslami cenah için bir tespitim var. Kökeni kime dayanıyor bilmiyorum. Vakıf, dernek fark etmez. Demokratik mekanizmalardan ayrı iç mekanizmalar var. Bırakın siyasi partileri, üniversite topluluklarında bile böyle. Yönetim denetim kurulları falan bir angaryayı yerine getirmek için. Bir iki kişilik bir istişare kurulu karar verir, alınan kararı da demokrasi mekanizmasının sahnedeki figüranları icra eder. tartışma hiç olmaz mı, olur ama grup içinde kalır. Mecliste de böyle, dernekte de böyle. Bunun da sebebi bizden olmayandan korkuyoruz.
Hayrettin Temiz 15 Mayıs 2019 11:43
Dinimizde şura vardır.şura bu günkü meclise tekabül eder.Meclis hür ve bağımsızdır hiçbir tesir altında kalmaz.Maalesef bugün meclis işlevini yitirmiştir.Tek adam rejimine dönüşmüş,kurumlarda bağımsızlığını yitirmiş YSK da buna dahil.
Mustafa Soylutürk 15 Mayıs 2019 11:28
A.Taşgetiren'nin ,size atıf da bulunmasının sebebi din de reformist kimliğine hukuki gerekçeler arayışı!..Taşgetiren'in ismini sayarak örneklediği ülkelerle bizim ülkemiz ceza evlerinde kur'an okuyanlar farklı gerekçelerle ceza evlerinde tutuluyor. Orada darbe mağdurları bizde bir fiil darbe yapanlar yatıyor..Hukuk da kur'an okuyan veya okumayan diye bir bakış açısı zaten olamaz.Bu güne kadar pişmanlık duyan hiç fetöcü duymadım.suçsuz hiç kimsenin bir saniye bile hürriyetinden mahrum olmasını istemem.
M:Ç 15 Mayıs 2019 11:24
Biz her ne kadar Batılıyız desek de aslında doğuluyuz. Diğer doğu devletlerine de pek benzemiyoruz. Bir Türk Milliyetçisi olarak günü geldiğinde (gücü ele geçirdiğimizde) 9 ışığı anayasaya koymayı istiyordum. Ülkücü bir anayasa yazmalıydık. Ülkücü yemini de andımız olacaktı. Sanırım, tam da siyasal İslamın adım adım yaptığı gibi. Muhtemelen, sosyalist arkadaşlar da benzeri hayaller kurmuştur. Maalesef bu coğrafyada devlet ele geçirilmesi gereken bir mekanizma gibi görülüyor. Şükür ki, ben artık ideolojilerle kirletilmemiş hak eksenli bir an
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 22:31
0
11.24, İslam'ın ve Türk'ün olmayan bu bozuk rejimde karar kıldım, huzuru buldum, diyorsun...
M. Ç 19 Haziran 2019 12:02
0
Elhamdülillah
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:18
Dindarlık adaletse çalıp çırpmamaksa hak yememekse wallaha dindarlık da çökmüştür sadece bazıları için amaca ulaşmak için kullanılan araçtır
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 14:11
9
Senin sıkıntın bozuk dindarla değil, dinin kendisiyle...
Hilmi Ünlü 15 Mayıs 2019 11:12
Sayın Taha Akyol anladığım kadarıyla "kuvvetler ayrılığı"nı bir çare olarak işaret etmiş. Tüm insanlık tarihi boyunca adaletsizlikten yakınılmayan dönem yok gibidir. Hele ki "kuvvetler ayrılığı" ile adaletsizliğin önüne geçileceği iddiasının da tam çare olmadığı yine tarihi kayıtlarla aşikar. Demek ki tam adalet adalet-i mahzı bu dünya ve beşer halleri nedeniyle görmek mümkün değil. Acizane kanaatım şudur ki tam adalet fertler bazında manevi değerlerle tam donanımlı ehl-i vicdan kişilerin varlığını göz ardı etmeyelim. Adalet-i Ömer misal
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:10
AKP adaleti,yumrukla ,beyzbol sopalariyla getirecek,gazeteci Y.Selim Demiraga saldırıyı nefretle kınıyoruz, seçim niye iptal oldu? Çünkü AKP bu sefer calamadi
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:09
17 senede ülkemde ne dindarlık, maneviyat, ne hukuk, adalet, ne ahlak, namus, ne dürüstlük doğruluk ne kardeşlik birlik beraberlik, ne ekonomi, üretim, tarım, ne milletin parası kaldı. Güzel olan herşeyi bitirdiler. Dış güçlerin hayaliydi gerçek oldu
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 17:23
0
Teşekkürler
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 18:36
0
tebrikler
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:08
Bir kabile dindarligi yasiyoruz. Namazda kabeye dogru kilmazsam gunah mi vb. anlayisa saplanmisiz. Halbuki mekke de enduluste anadoluda bir suru caminin kabesinin yonu yanlistir. Ucan sahabelere inaniyoruz. Allah ccc kuranda anlatilmis olmasina ragmen , Allah carpar demeye devam ediyoruz , buna inaniyoruz. Polytheismin tanrilari gibi algiliyoruz hala Rabbimizi . Elinden simsekler atan kabile tanrilari gibi goruyoruz. Dinimizi anlamaktanda , inancin felsefesinden o kadar uzagizki.. Dini korkularimiza donusturduk.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:06
Hak hukuk herkese
Mehmet Ali Kara 15 Mayıs 2019 10:57
Siyasetçiyi bir nebze anlamak mümkün,fakat hukuk adamlarında var olan bu sizden-bizden anlayışı ile intikam hislerine kurban oluşu anlamak mümkün değil.Hukuk,adalet kavramları yan yana bir slogan vasıtası haline getirilip ve din bir dava olarak görülmeye başlanırsa -ki maalesef öyle- çok tehlikeli ve çıkmaz bir sokakta yol yürünür, bu karanlık bütün bir ülkeyi kargaşa ve kaosun ortasına atar..
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 10:27
Prof. Dr. Haluk Savaş'ın feryadını duyan var mı? Kendisi beraat etmiş, ağır kanser hastası, yurtdışında tedavisi mümkün ama KHK’lı olduğu için pasaportu iade edilmiyor. 9 ay ömrü kalmış ve şöyle soruyor : Ceberrut devletle mücadele mi zor Azrail'le mi? Bir insanı, üstelik hoca olarak binlerce öğrenci yetiştirmiş bir aydınımızı, göz göre göre ölüme mahkum ediyorlar.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 18:28
0
Bu insafsızlıktır.
Nuri Özbilenler 15 Mayıs 2019 10:13
İkiside Cennet le müjdelenen sahabilerden birini Saygı ifadeleri kullandınız ama birini Asker arkadaşınız gibi hitap ediyorsunuz size bu yakışır mı?
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 12:28
0
Muaviye mi cennetle müjdelenmiş ? “ONLU LİSTE”de onun adı yok. Ayrıca, bir din düşünün ki, Peygamberi, bana nasıl davranılacağını bilmiyorum, derken, ashabından, -NEYE GÖRE ÖLÇÜLDÜĞÜ BİLE BELLİ OLMAYAN- on kişi, doğrudan cennete gidiyor. BU DİN ALLAH’IN DİNİ DEĞİL !..
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 14:13
1
Hz Hüseyin’in hiç mi hatırı yok?
Muhtefi. . 15 Mayıs 2019 17:39
0
oğluna,oğluma birisi TOKAT vursa ömür boyu unutmazsın, unutmayız. .Katlettiler Katl. .daha ne yapması lazım Düşmanlık için. Dahası !...Onyıllar Hutbelerde Ehl ı beyte küfürler, hakaretler ettiler...Mübarek Imam ı azam niye olduruldu..!...Yezidlerin.Saltanatını tanimadigi icin...!...Herkes Sevdiği ile bereberdir. ..Biz Ehl ı Beyt Mustafa s.a.v sevgisindeyiz inşallah. .Dünya ve Ahiret. .Din Güzel Ahlaktır. .ve Nasihattir. .
küskün vatandaş 15 Mayıs 2019 10:12
Dincilerin adaletine güvenim kalmadı. Dindarlara saygılıyım ama siyasal islamla bu işin yürümeyeceği belli oldu. Beraat edenler görevine neden dönemiyor.Ceza mahkemesi "sen suçsuzsun" diyor. İdari mahkeme "suçsuz olsan da seni görevine döndürmem" diyor. Sayın akyol kuvvetler ayrılığından bahsediyorsunuz biz öyle bir ülke olduk ki mahkemeler bile birbirini takmıyor.
karar okuyucusu 15 Mayıs 2019 10:01
Bugün yapılanlara CHP'nin ne kadar sesi çıkıyor,çünkü haksızlığa uğrayanlar onlardan değil.Asıl sorgulanması gereken ise dindar kesimin sesinin çıkmaması...hani hakkın hatırı Aliydi..ne sağcısı ne solcusu samimi değil(olanları tenzih ederim)....menfaatin önüne başka birşey geçmiyor ne yazıkki...bu düzen böyle gider
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 09:47
Sayin Taha Akyol öncelikle her türlü darbenin Allah belasını versin evet ama yüzbinlerce insan hiçbir evrensel hukuk kuralına uymayacak şekilde işinden oldu veya ceza aldı lâkin hiç kimse burada objektif olalım hakkı tutalım demiyor ve vebal alınıyor.Sizleri yıllardir yazı ve kitaplarınizi okuduk sizlere olan sevgi ve saygımiz devam ediyor
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 08:54
Hz.MUAVİYE (r.a)
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:39
2
Hz. dediğin adamın babasının Ebu Sufyan,annesinin ise Hz.Hamza'nın ciğerini yiyen Hind olduğunu biliyormusun?
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 13:55
1
Muaviye savunusu değildir, söyleyeceklerimin gerekçesi, 11:39 : İnsanlar analarının babalarının isimleriyle, günahlarıyla yargılanmazlar.
Muhtefi. . 15 Mayıs 2019 17:53
0
Kisi SEVDİĞİ ile BERABERDİR. ..İmam ı Azam ( r.a.) niye Hapiste sopayla döve, döve öldürdüler,saltanatıni tanımadığı için. ..lanet yezid'in soyu. ...Osmanlı Ananesinde ,Geleneğinde,Dergahinda,Tekkesinde,Ocağında Horasan Ehl i Beyt Aşığı Alperenler İrfanı vardır. Yezid ve soyu Bedevi çöl Arablarında ırkçı kültürü vardır. .çöl bedevileri (Vehhabi,İşid vb ) ile işimiz olmaz. ! .Hz Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş, Şeyh ul Ekber. Ahı Evran, Edebali biz onlardaniz,o.yoldan. ! onlarda Peygamber Ailesine düşmanlık edenler ile uzaktır.
karar Okuru 15 Mayıs 2019 08:26
Evet Bende bir dindar olmaya çalışan vatandaş olarak diyorum ki ; Buğün yaşanan özellikle Fetö bağlamında haksız içerde yatanlara veya haksız KHK 'ile işinde olanlar , bir yakın akrabası nedeni ile güvenlik soruşturmalarında mağdur edilenler var,bu durumdan ciddi olarak rahatsızım,Türkiyede günümüz şartaları içinde AK Parti dışında altarnetif farklı bir siyasi parti benim en doğal Eğitim, Dini ögrenme ve yaşama hakkıma sahip çıkacak başka bir parti yok, ayrıca Türkiyenin ana ve yavru Muhalefet partisninde HDPKK ile açık, gizli iş birliği yaptıg
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:06
0
Müslüman yalan söylemez (!) Vicdan yoksa müslüman olsan ne yazar.. Muhalefet HDP ile pazarlık yaptı diyorsun,oysa Binali Yıldırım ben HDP lilerin oyuna talibim demedi mi? Oslo'da PKK ile pazarlığı Chp mi yaptı,igreniyorum bu yalanlarinizdan..ondan sonrada niye islamafobi var diye cirpiniyorsunuz,korkuncsunuz arkadaş korkunç
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 13:00
3
Yalan söylemedim ! " pazarlık" ifadem olmadığı halde uydurmuşsun , Yzılanı anlamakta sorunun var herhalde . PKK'nın açıktan destek verdiği , HDP'nin açıktan destek verdiği ortda , CHP ve İP bu desteği sukut ederek kabul ediyorlar, kimin desteği ? bu ülkeyi bölmek isteyenlerin desteği değil mi ? bu desteği vicdanen kabul eden Muhalefete yazıklar olsun.Eğer bir gün PKK'da AK Parti için destek veriyorum derse ben Mevcut hükümete Oy vermem.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 13:47
0
13:00 insanı cildirtirsiniz,bana anlama sorunum olduğunu yazmışsın haklı da olabilirsin :)oysa senin vicdan sorunun var.Hdp bugün AKP yi destekleme garantisi versin akp koşa koşa kabul edecek,mhp yi aninda satacaktir.Yarın kalkipta eyy HDP ne istedinde vermedik derse şaşırma..şu AKP ye verilen kayıtsız şartsız desteğin %10 nu baska partiye verilse Türkiye farklı konumda olurdu
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 14:18
1
13.00 sen şimdi diyorsun ki hükümet çözüm süreci diyerek PKK'lılarla görüşürken, Dolmabahçe mutabakatları imzalanırken, Oslo görüşmeleri yapılırken, herkesin gözü önünde çukurlar açılırken AKP'ye oy vermedim, oy vermediğim gibi CHP'yi nasıl PKK ortağı olmakla eleştiriyorsam AKP'yi de eleştirdim. Hatta sen Binali Yıldırım'ın HDP oylarına talip olmasına da karşısın. Sonuçta bunlar hep PKK'lı ise oylarını da istemezsin. Din'i yaşa, afyon niyetine kullanma güzel kardeşim.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 14:19
0
Yalancı seniii. HDP’ye destek verirse AKP’ye oy vermezmiş, Oslo’yu ben mi yaptım? Bir de şunu anlamalıyız ki HDP’nin bir tabanı var. Oturup bu problemi nasıl çözeceğimizi düşünmemiz gerekir. Onların hataları da büyük, hem SHP hem de eski AKP bunu çözmek istediler.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 08:15
Ayrıca herkes adaletli olabilir. Bunun dindarlıkla alakası yok ama gerçek dindarı adaletsiz olması imkansız. Çünkü o Allaha hesap vereceğini mutlaka bilir.
Reis sevdalıları 15 Mayıs 2019 12:07
1
Sizin dediğinizden yola çıkarsak çocuklar ölmesin savaş olmasın diyenleri hapse tıkan hırsızı değilde hırsız var diyeni hspse atan taraflı çıkarcı hak hukuk tanımayan günlük yalan söylemeyi bir politika sanan akp ve reis ateist olması gerek çünkü bu kadar masum insanı kininden dolayı süründüren adaletten yoksun anne ve çocukları hapse tıkayan bir insan müslüman olamaz sizin yazdıklarınızı okuduğumda bu çıkıyor
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 08:17
Hep İslama vurgu yapmışsan da acaba güç Ö. Kemale ne yaptı hiç değinmemişsin. Acaba kontrol edebilmiş mi yoksa istiklal mahkemeleri aracılığıyla kendi hukukunu mu oluşturmuş
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 09:09
0
De ki M.Kemal öyle yaptı. 1938 den 2010 a kadar ülke öyle veya böyle ciddi bir demokratikleşme ve kurumsallaşma sürecinden geçti. Sizce bugünkü durumu 1930 larla mi kıyaslayarak bir sonuca gitmek lazım 2010 larla mı?
levent öz 15 Mayıs 2019 18:51
0
Maide Suresi, 8. ayet: Ey iman edenler, adil şahiTler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır.
KARAR OKUDUM 15 Mayıs 2019 06:37
Aklı öldürürsen, ahlâk da ölür. Akıl ve ahlâk öldüğünde millet bölünür. Kadıyı satın aldığın gün adalet ölür. Adaletin öldüğü gün devlet de ölür.. (Fatih Sultan Mehmed)
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 04:14
ADALET DİNLER ÜSTÜ BİR KAVRAMDIR.
İNSAN, SADECE İNSAN 15 Mayıs 2019 15:42
0
Adalet, devletin (devletlerin) dinidir. (Hz. Ali) Sözün devamı da var: "Dinin devleti hürriyettir" Özetle, Hür olmayınca din, adil olmayınca devlet olmaz.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 03:45
valla dinden soğudum
İNSAN, SADECE İNSAN 15 Mayıs 2019 15:45
0
Etrafına silm ve selamet yani güven ve eminlik yaymayan, sevgiyi neşretmekten aciz, hamaset ve nefret diliyle sadece düşmanlık yayan insana Müslüman denmez. Münafık denilir. Bence münafıklardan usandım demek lazım. Sevmediklerini fetöcü deyip kendilerine Müslüman denmesini bekliyorlar. Bu düpedüz münafıklık.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 03:44
dindar iyi yonetici ise avrupa bizden daha dindar o zaman. eh biz yanlis taraftamiyiz
istanbullu 15 Mayıs 2019 09:32
2
o zaman müslümanlığını gözden geçir derim mübarek ramazanda. müslümanlığın iktidara bağlıysa imanını tazele derim. selametle
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 03:40
tarihsel sonuc: kabile devletini gecemiyoruz
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 03:21
Belli bir kültürel derinliği olmayan, üniversitelerden eğitilmeden mezun yığınların olduğu bir ülkede nasıl olacak bu iş? Nerede, ne zaman bulacağız Başgil’i? Zemheri de gül yetişmiyor ki!
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 03:01
Eğer dindar insan adaletli olur derseniz, dindar olmayanların adaletsiz olmayacağı manası çıkar. İşin gerçeği adaletli, ahlaklı olmanın dinle hiç bir alakası yok.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 04:53
0
Orada kast edilen, dindar insanın adaletli davranmaya çalışması dini bir gerekliliktir.
M:Ç 15 Mayıs 2019 10:55
0
Tersten sonuç çıkarmamız yok mu? Mantığa dayanmayan analiz baştan çöküyor. Misalen, "Bütün profesörler üniversite mezunudur." Doğru, O halde "Bütün üniversite mezunları da profesördür." Bu da yanlış.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 15:16
0
10:55 Dindar adam adaletli olur. Dindar adam abdestlidir, o zaman temizdir. Dindar adam ahlaklıdır, eşine çocuğuna yan gözle bakmaz. Böyle genellemeler yapmayın.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 02:59
Taha Bey, Ahmet Beyin sizden sorduğu eskinin “irtica” suçuna benzer “iltisak” üzerinden suçun şahsiliğine bakılmadan yüzbinlerle insan mağdur edildi. Beyin göçü yaşandı. İbrahim kaboğlunu yazmıştınızvb.
karar 15 Mayıs 2019 02:47
"Bugün yaşadığımız baskı ve hak ihlallerinde olduğu gibi iktisadi krizin de en önemli sebebi kuvvetler ayrılığının daralmış, hukuk kurumlarına güvenin hayli sarsılmış olmasıdır. " kızım sana söylüyorum,gelinim sen anla.bu bugün için müthiş bir cümle.
Dr. 15 Mayıs 2019 02:06
“Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ancak toplumun kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye yani tek bir kişinin mutlak, sınırsız biçimde iktidarı elinde tuttuğu bir siyasal sisteme evrilir.” 2400 yıl önce Platon'un Devlet eserinden alıntılandı. Maalesef ülkemiz eğitim niteliğini artırmadığı sürece gerçek millet iradesine kavuşmasını beklememeliyiz.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 01:59
Kuvvetler ayrılığının gerektirdiği sistemi de bir anlatsanız çok iyi olacak. Eski sistem olamaz. Sürekli kuvvetler ayrılığına vurgu yapılıyor ama nasıl bir sistem olması gerektiği asla tam anlatılmıyor. Sadece şimdiki sistem değil deniliyor. Değilse peki nasıl bir sistem öngörülüyor?
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 09:03
1
Sen şimdiye kadar anlamadıysan boşuna kafanı yorma, payitaht izle, diriliş izle. Eziyet etme kendine.
M:Ç 15 Mayıs 2019 11:03
0
Lütfen nazik olun. Yorum sahibi güzel bir soru sormuş bence. Kısaca, yasama, yürütme ve yargının birbirine ast veya üst olmamasıdır. İlginiz varsa Ali Fuat Başgil Hocanın "İlmin Işığında Günün Meseleleri" kitabını önerebilirim. 70 yıl geçse de sorunlar güncelliğini koruyor.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 13:21
0
kuvvetler ayrılığı; yasamanın yani meclisin kanunları yapması, yürütmenin yani hükümetin meclisin çıkarttığı kanunlar çerçevesinde devleti yönetmesi, yargının ise gerek yasama sürecindeki gerekse yasaların uygulanması sürecindeki kanuna aykırılıkları denetlemesi, bu süreç içinde bu üç erkin birbirinin astı üstü olmaması, biribirine emir verememesi, birbirini herhangi bir karara ya da eyleme zorlayamaması demektir.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 01:57
Türkiye'de dindarları hatta dindarlığı sindirmeye çalışan, onlarla sürekli kavgalı bir kesim var. Dindar halk bunlara karşı çaresiz kaldı. Çünkü devlet mekanizması ve cumhurbaşkanlığı hep onlardaydı. Halk hükümet seçmek istese de seçilen sağ partiler ya mecliste ya da devlet erki eliyle minimum işleve mahkum edilmek istendi. Darbeler olageldi. Şimdiki sisteme mecbur kalındı. Sistem halk eliyle geldi. Darbe dayatması sonucu değil. Dindarlar da kendine çeki düzen vermeyi öğrenecektir. Bu kaçınılmaz.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 01:45
Ne ilginçtir. Hz. Muhammed ölür ölmez, ümmeti koltuk kavgasına düşüp kan akıtıyor. Sonra o kan bir türlü dinmiyor. Osmanlı’da şehzadeleri öldürmek devletin bekası için caiz görülüyor. İslam barış dini ama.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 04:56
7
Bu eskimiş argüman yeni duyanlar var galiba.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 08:58
1
Henüz hesaplaşmadığımız gerçekler, "argüman" diyen arkadaş. Belgelerle sabit bu gerçeklerin anılmasını hazmedemeyip, kırmızı oy verenler oldukça, tekrarında fayda var.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 11:11
0
Barış falan hikaye
musto 15 Mayıs 2019 00:56
Cumhuriyet kuruldu kurulalı yok camileri ahır yaptı ezanı yasakladı tekke ve zaviyeleri kapattı. Daima şikayet hiç demezler diyaneti kurdu Kuranı kerimi Türkçeye çevirdi aracıya muhtaç olmasın okuyup öğrensinler. Yetmedi iktidarı istediler şimdi en çok Kuran okuyan insanlar bizim ülke hapishanelerinde yatıyor. aklını birilerine teslim eder onların çıkarına hizmet edersen sonucuna katlanacaksın arada kurunun yanında yanan yaşları ayıklamak lazım.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 06:35
9
"evet karabekir, arap oğlunun yavelerini türk oğullarına öğretmek için kur’ân’ı türkçeye çevirttireceğim. ve böylece de okutacağım. ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler…" Kur'an-ı Kerim'i Türkçeye niye çevirmişler bir araştır bakalım. Ah musto ah senin gibileri kafalamak o kadar kolay ki... Diyanet'i niye kurmak zorunda kaldığını da bir araştırıver istersen. Biz söyleriz de sonra suç oluyor...
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 08:57
4
06:35 eğer sizin dediginiz gibi olsaydı Cumhuriyer'in yaptırdığı tesvirde de o yönde yorumlar olurdu. Halbuki Elmalı'nın tesviri kuranı batıran değil değil yücelten bir tesvir. Aksini iddia etmek her şeyden önce Elmalı hocaya iftira atmaktır. Beni en çok şaşırtan ise en kolay iftira atan kesimin en dindar kesim olması. Muhtemelen darulharp felsefesi nedeniyle.
musto 15 Mayıs 2019 11:22
1
Bırakın bu mahalle dedikodularını halen tapınacak birilerini arıyorsunuz Halep ordaysa arşın burda 17 senedir iktidarsınız ve bir dahada bu millet sittin sene sizleri bir daha iktidar yapmaz her işiniz hile yalan dolan iftira.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 13:23
5
Bu sözleri M.Kemal'den duyduğunu söyleyen Kazım Karabekir, kitabında yazan Uğur Mumcu. Ayrıca Prof. Mete Tunçay'dan da okuyabilirsiniz. Kime iftiracı diyorsunuz? Karabekir mi iftira ediyor? Uğur Mumcu mu? Ölmüş insanların arkasından iftiracı diye iftira atmaya hiç utanmıyor musunuz? Sizde hiç haya yok mu? Artık iyice zıvanadan çıktınız. Gerçekler karşısında ışık görmüş yarasa gibi tepkiler veriyorsunuz.
M.Ç 15 Mayıs 2019 15:42
1
13.23 Kazım Karabekir'in bunu yazdığını biliyorum. Tevil etmeye de çalışmayacağım. Mustafa Kemal Atatürk'ü de seviyorum Kazım Karabekir'i de. İstiklâl için omuz omuza kelle koltukta savaştılar. Sonra da iktidar için yarıştılar. Atatürk'ün dinimizle bağdaşmayacak bazı söz ve davranışları kabul etsek de etmesek de var. Sonuç, onlar da insandı. Sevabıyla günahıyla bu millete hizmet ettiler. Bize düşen de tecrübe edinmektir.
İlkeli 15 Mayıs 2019 00:48
Koltuk için kendine inanan insanları kandırıp inançlarını kötüye kullananlar milyonlarca insanı günahlarına ortak edip, onların günahlarını da sahipleniyorlar Belki bu onların umrunda değil ancak söylenenlere araştırmadan koşulsuz şartsız inanıp destek verenler sizde bilin ki İsra Suresi 36. Ayette "Hakkında bilgin olmayan alanlarda konuşma, görmediğin, duymadığın, bilmediğin konulara takılıp insanlara iftira etme. Çünkü kulak, göz, gönül ve akıl bunların her biri, yaptıklarından sorumludur" denmektedir Bu yaptıklarınız hesabını nasıl verecek
KARARLI KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 00:37
“Tarihte büyük badirelerin, sert kültürel çatışmaların içinden çıkıp geldiğimiz için siyasi ideolojiler ve güç tutkusu her devirde hukuku bastırdı.” Türkiye Hukuk Tarihi’ni yazmaya kalksak bu hükmü doğrulayan sayısız örneğe rastlarız. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Parti adı değişir fakat bu acı gerçek değişmez. Dolayısıyla da ülkenin maküs talihi de değişmez. Hukuki rezaletleri bu toplum hala yaşamaya devam edeceğiz. Allah dayanma gücü versin.
TEZAT 15 Mayıs 2019 00:29
Cuma hutbelerinde devletin mumu, Hz. Ömer’in mumu menkıbelerinden bıktık. Arkadaş insanlar senin sözüne değil, yaptıklarına bakıyor. Bırak Hz. Ömer’i ve dini istismar etmeyi ve sömürmeyi. Sen kamu malına layıkıyla sahip çıkıyor musun, yoksa har vurup harman mı savuruyorsun bana onu söyle. Ne bu makam arabası saltanatı, yandaş vakıflara para sevkiyatı, yanlı ihalelerle hazinenin zarara uğratılması, makamdan dolayı verilen hediyelere (rüşvette denilebilir) tamah ve düşkünlük, bir lokma bir hırka hikayesi yalanı anlatma bana.
İNSAN, SADECE İNSAN 15 Mayıs 2019 09:57
0
Ömer'in Edebiyatı oy getiriyor ama hayatı yaşanılır gibi değil. Bunlar Ömer edebiyatıyla koltuğa kurulup dönüştüler. Belki de hep öyleydiler de koltuğa kurtulabilmek için Ömer gibi göründüler. Ömer nere, bunlar nere.
M.Ç 15 Mayıs 2019 15:56
0
Ben 17/25 Aralıktan sonra kul hakkı, rüşvet, kamu malı gibi konuları sanırım işitmedim Cumalarda. Fetö'nün bu millete en büyük zararlarından biri de bu oldu. Sayın Ahmet Taşgetiren önceki gazetesinden bu konuları yazdığı için ayrıldı.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 00:25
Hikaye üst perdeden adalet yok hukuk yok yazısı. Bunu sokaktaki vatandaş da söylüyor hatta daha detaylı söylüyor. Ahmet Taşgetiren gibi yazın.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 00:22
Sayin yazar, bu ulkede gayrimuslum bir ailenin 13 yasindaki cocuguna velilerinden izin almadan Kelime-i Sehadet getirtmek suc mudur, degil midir? Cocuklari bu tur istismardan koruyan bir kanun maddesi var midir?
KARAR OKURU 15 Mayıs 2019 04:15
0
Vardır, Anayasa'nın 2. maddesi lâik devlet olduğumuzu söyler...
Turkkartal 15 Mayıs 2019 00:13
Bu güç insanları yoldan çıkarıyor.Kurumsallaşma ve hesap verilebilirlilik demokrasinin olmazsa olmazı.Bunun için de güçler ayrılığı şart.Bu millet demokrasinin birincil gücünün olduğunun farkına varmadan bu işler düzelmez.Anca kul olarak kalırlar.
"En büyük zulüm adalet kılığında yapılandır." Platon
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN