Back To Top
Dış politikada nereden nereye?

Dış politikada nereden nereye?

 - Son Güncelleme: 27.08.2019 Salı 13:20
- A +

Türkiye, dış politikada başarılı bir dönemden sonra bir süredir hayli sorunlu bir süreçten geçiyor. Başarılı dönemlerde dünyada itibarımız yüksek, dostluk ilişkilerimiz genişti. Ekonomide de yılda 20 milyar dolar yatırım geliyordu.

Başbakan Erdoğan, 29 Ağustos 2007’de okuduğu hükümet programında, Türkiye’yi şöyle anlatıyordu:

“Avrupa Birliği hedefi ülkemizin demokrasi, temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü gibi konularda evrensel standartlara yaklaşmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kurumsal yapılar ve sektörel politikalar gibi pek çok konuda Türkiye’nin önümüzdeki dönemlerde neler yapacağını da şekillendirmektedir.”

İşte o Türkiye, 2008 yılında BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine aday oldu.

2008’DE DİPLOMATİK ZAFER

BM Güvenlik Konseyi’ne iki yıllık dönemler itibariyle geçici üye seçimleri yapılır. Devletler için bir itibar yarışıdır. Dengeli bir dağılım olsun diye devlet grupları aday gösterir.

Türkiye “Batı Avrupa bölgesinden aday” olmuştu. Türkiye 192 devletten 151’inin oyunu alarak diplomatik bir zafer kazanmıştı. Gazeteler manşetten haber veriyordu:

 

19-08/26/mil.jpg

Milliyet muhabiri Ahu Özyurt, Avrupa ülkelerinin Türkiye ve Avusturya’ya oy verdiğini, buna diğer ülkeler eklenince Türkiye’nin öne geçtiğini yazıyordu.

Ben de şöyle yazmıştım:

“NATO üyesi ve AB yolcusu Türkiye’nin Arap dünyasından, Asya’dan, Afrika’dan, Latin Amerika’dan 159 oy alması gerçek bir diplomatik ‘zafer’dir.” (Milliyet, 20.10.2018)

Batının müttefiki olan Türkiye’nin İslam dünyasından büyük destek aldığını, İsrail’in de Türkiye’ye oy verdiğini belirterek “İsrail ile Suriye’yi buluşturan tek ülke, dünyada Türkiye’dir” diyordum.

Görüyor musunuz diplomasiyi?

 

MODERN DİPLOMASİ GELENEĞİ

O dönemin Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Babacan’dı. Milliyet’in yazdığı gibi BM’de bu sonucu almak için Ankara beş yıl sistemli olarak çalışmış, Babacan oylamadan günlerce önce BM’de karargah kurmuştu.

Dün görüştüğüm Ali Babacan, “evet büyük bir diplomatik başarıydı ama ülkenin çok iyi olan imajının ve diplomatik maharetinin bir eseriydi” dedi.

Ben de şöyle yazmıştım:

Birinci şeref payı diplomatlarımızındır. Türkiye’nin en az yüz elli yıllık modern diplomasi geleneğinindir. Özellikle BM Daimi Delegemiz Baki İlkin’i kutluyorum.”

Büyük diplomatlarımızdan Baki İlkin’i rahmetle ve bu ülkeye yaptığı hizmetlerden dolayı şükranla anıyorum.

Burada “Türkiye’nin en az yüz elli yıllık modern diplomasi geleneği” kavramının altını özellikle çizmek isterim. Bu gelenekte Türkiye’nin sabit ayağı Batı’dadır; öbür ayağı ulaşabildiği her yere gider; sorunları körüklemez, diplomatik dille en azından yumuşatmayı tercih eder.

2008’deki başarı, bunun tipik örneğiydi.

 

BAŞARININ YOLU

Bugün Türkiye böyle bir adaylığa soyunur mu, soyunsa kaç devletin oyunu alır?

2014’te, dış sorunlarımız bugünkü kadar ağırlaşmamışken yine aday olduk, kaybettik. Aynı gruptan İspanya kazandı. Bizimki erken bir adaylıktı, bunun etkisi var ama Türkiye’nin eski imajının bugün hayli aşındığı apaçık ortada.

2008’de bize oy veren Avrupalı, Orta Doğulu, Asyalı, Latin Amerika ve Afrikalı ülkelerden kaçı bugün bize oy verir?

Evet dünyada olumsuz gelişmeler var: Yükselen popülist aşırı sağ akımlar Türkiye’ye karşı… Ama Türkiye’nin Batı’daki liberallerle, sosyal demokratlarla, merkez muhafazakarlarla ve Yeşillerle ilişkisi iyi mi sanki? Dün iyi idi.

Amerika’da Türkiye karşıtları hep oldu ama her zaman Türkiye’yi destekleyenler de olurdu.

Ortadoğu’da “İsrail’le Suriye’yi bir araya getiren ülke” idik…

Soruları uzatmak mümkün. Dış sorunlarımızın ağırlaştığı bir gerçek.

Yeniden “Türkiye’nin en az yüz elli yıllık modern diplomasi geleneği”ne dönmekten, içeride de yeniden “evrensel standartlara” yönelmekten başka yol görüyor musunuz?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 23:35
Herşeyin değiştiği gibi dış politika da değişir. artık bloklar dünyası yok, mikro düzeyde dış politika üretmek zorunda olduğumuz bir çağdayız. mesela Abd ile bir konuda savaşın eşiğinde imiş gibi duruyorken başka bir konuda dostluk mesajları verebiliyoruz. Sanki dış dünyada olanlar Türkiyenin marifetiymiş veya, olumsuz ne var ise türkiyenin bir eksikliği varmış gibi yorumlar çok yapılıyor. Türkiye, bu dönemde daha önce hiç olmadığı kadar dünyada kendisinden söz ettiriyor ve kendi politikasını kendi belirliyor. en büyük rahatsızlık da burdan geliyor. bunu kim ne derse desin erdoğana borçluyuz
KARAR OKURUMürsel 27 Ağustos 2019 21:36
Öz olarak doğru da..Batı hep bunu yapıyor.Önce kucağına çekiyor havuç veriyor.Sıcak kovadaki kurbağa taktiği uyguluyor. Sonra; farkedip kendine gelir, bırak beni yoluma deyince, sopa politikası uyguluyor.Kapitülasyonlardan beri hikaye hep böyle.-"Eee hep hata bizde.."-Onlar hatasız mı?" -"Muhtaç olan biziz".-"Anladıkta o her seferinde yutmak istiyor.Bir de diş kirası istiyor."-Batı'nın dürüst tavır gösterdiği tek örnek göster?".
Yerli ve milli vatandaş 27 Ağustos 2019 19:03
Bir iş, problem, sorun önce NEDİR, sonra NASIL ÇÖZÜLÜR ve NASIL BİR KİŞİ İLE ÇÖZÜLÜR aşamaları, unsurları doğru ve isabetli olarak belirlenmemiş ise istediğiniz plan, proğram güzel olsun, sonuç hüsrandır. Olan bu. Ey alleme, aydın,akademisyen,yazar, konuşan adamlar. Yahu siz. RTE'nın kişiliği, kapasitesinin, bilgi, mantelitesinin devlet yönetmeye yetmediğini 20 yıl sonra mı anladınız. Fetö de 40 yıl kandırdı öyle jeton düştü. Bence kendinizi sorgıalyın muhafazakar, milliyetçi, liberal, 2.cumhuriyetçi, islamcı, cemaatçi, tarikatçiler.. Herşey tabi seyrinde akibet berbat.
VATANDAŞ 27 Ağustos 2019 16:46
Ahmet Davutoğlu hocamizi "medyanotu" basin yoluylada takip edip destekte bulunun. Facebook, Twitter vb. Saygilar sevgiler
Süheyl CALISKANOGLU 27 Ağustos 2019 16:18
AKP'de Ömer arayisi sürüyor,AKP sözcüsü Ömer Celik,burunlarinin ucunda duruyor,kimse de görmüyor(!)..
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:27
SORU: Dış politika nereden nereye? CEVAP:Ali BABACAN'dan Doğu PERİNÇEK'e.
İbrahim Erdoğan 27 Ağustos 2019 15:28
Türkiye'nin 150 yıllık modern diplomasi geleneğinin temsilcisi fikirler, maalesef on yıla yaklaşan süredir devletin tepelerinde nefes alamıyor artık. Devir tecrübe, birikim ve liyakat dönemi değil; "hamilikart yakinimdir" dönemi!.. Ülkemizin yeniden evrensel standartlara dönüşü ise, eldeki malzemeye göre biraz uzak ihtimal...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 15:10
Yazarı gerçekten kutluyorum. Israrla ve umutsuzlukla karışık bir umutla aynı şeyleri söylemekten bıkmadı usanmadı. Birgün eeee kabak tadı verdi artık diyene kadar ben de okuyacam.
Demircan 27 Ağustos 2019 15:10
Ömerler çıkarmak değil ömer olmak gerekiyor. Yazı yazlık sarayda kışı kışlık sarayda geçirenlerden ömer çıkmaz. Bırakın ömeri ibrahim ethem bile çıkmaz. Zalim haccaca neden hz. ömer gibi adil bir halife olmuyorsun demişler.hz.ömerin tebaası değilsiniz ki benden ömer olmamı istiyorsunuz demiş. Dünya beşten büyüktür dersiniz ama illa o beşin yanında yer almak istersiniz. Abd olmazsa rusya veya çin. Dış politika kıldan ince kılıçtan keskin sırat köprusü gibidir. Külhanbeylikle yürümez. Monşerlikle itham ettiğimiz hariciye mensupları haklarını helal etsinler.
Kadir inceçayır 27 Ağustos 2019 13:49
Monşerdiye nitelemeler yanlış yeni kadrolar mutlaka geçmişteki deneyimlerden ve geleneklerden yararlanmalıdır ekonomik bilimsel teknik gücünüz oranında dünya siyasetinde etkin rol alınabilir bunu göz önünde bulundurmak lazım. Gücünüzün üstünde dünya siyasetinde etkin olmaya kalkmak yalnızlıga itebilir. Dış siyasette ilişkilerin getirisi ve götürüsü iyi hesaplamalı. LİDER ülke olma amacımız olacak. Bu ideale ekonomi bilim teknik ilerleme demokrasimizi iç barışı hukukun üstünlügünü saglıyarak yürüyümek icap eder.
Mehmet 27 Ağustos 2019 13:42
Diş siyaset abd ve israil e hizmet etmekle geçiyor.Suriyede mısırda ırakta libyada ümmeti birbirine düşürdüler.Israile hizmet hiç bu kadar olmadi.Ikinci israili 900 km lik sınırımıza komşu ettik.Ilk iş suriye sınırındaki mayınları israilin isteği ile israile verecektik ama başkası temizleri.Bunlari yapan dindar ak parti.
hermes 27 Ağustos 2019 13:42
Bizimkiler "dostum Putin, dostum Esat, dostum Trump, dostum Cinping, dostum Maduro, dostum bilmem kim...." dedikçe, acı acı gülümsüyorum...Uluslararası ilişkilerde bu "dostum" lafı" nın hemen arkasından "kandırıldık" lafının çıkmasını her zaman her an bekliyorum...Uluslararası diplomaside bu "dostum" lafını bizimkilerden başka kullanan yoktur, bizim "dostum" kelimesini kullanmamız da kompleksimizden ileri geliyor bence...Artık gerçekçi olmak lazım, hayal dünyası geçti gitti...Uluslararası ilişkilerde dostluk yok, çıkarlar var.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:10
İster içte ister dışta konu Kürtler olunca işte böle afalliyoraunuz.kurt anasını görmesin hesabı iki tarafa da sadece kaybettirir.ve bu bininci kez denenmiş kaybedilmiş politikadan başkada beklenmez
ÖTÜKENLİKURT 27 Ağustos 2019 12:53
O yıllarda henüz alnı secde gören kriteri zirve yapmamıştı! Duayen diplomatlar konuyu çekip çeviriyorlardı! Sonra molla iktidara iyice çöreklenince o başarıların mimarlarına MONŞER diye aşağılayan ifadeler kullandılar! Sonra da diplomasinin d harfinden habersiz alnı secde görenler getirildi göreve! Lisan bilmeyeni elçi yaptuılar, o mollaya bir de tercüman atadılar! Bu ülke talan edildi beyim talan! Nasıl düzelir, ne zamanda düzelir hiçbr fikrim yok!
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:28
Hiç endişe etmeyin Taha bey, 150 yıllık diplomasi geleneğimizi Merve Kavakçı, Şaban Dişli, Egemen Bağış, Fatma Betül Sayan Kaya'nın akrabaları, eski Akparti vekili olan büyükelçiler gibi muhteşem (!) diplomatlarımız aynen sürdürüyor ve ülkemizi başarıdan başarıya koşturuyorlar. Asrın lideri CB'mizin öncülüğünde düvel i muazzamayı dize getirdik, getireceğiz hamdolsun. Organik hoşaf üreten imam hatipli bilim insanlarımız sayesinde kimseye muhtaç olmayacağız. Şahlandık bir kere, durduramazlar.
musto 27 Ağustos 2019 12:27
Şaban dişliden Merve kavakcı ve benzerlerinden bir Fatin Rüştü zorlu Zeki Kuneralp yaratmaya çalışıyoruz.Ne günlere kaldık Yarap birisinden ikinci Atatürk yaratma sevdasının tutmadığı gibi her taşa başımızı vuruyoruz her vurduğumuz taş sınırlı sayıda olan beyin hücrelerimizide bitirdi.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:15
Bakara makaracı duayen diplomattan sonra, dünyada kartlar yeniden dağıtılacak...
Kaan 27 Ağustos 2019 12:04
Vücudumuzda bir yara oluşsa içten dışa doğru iyileşir.Önce kendi yaramızın iyileşmesi lazım ki güç kazanalım. Dışarıya gidecek gücümüz oluşsun.Önce insanlarımıza sahip çıkalım,değerini bilelim,sevelim,sevilelim.Bu sevgi ile başkasına ilaç olalım.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:50
RTE o yıllardan sonra TBMM de kaç kere kürsüye geldi... Hükümet Programlarını katiplerine okutmadı mı... Kendisini TBMM nin üstünde gördü mü görmedi mi
Muhtefi. . 27 Ağustos 2019 11:29
Zugurtlukle Dış politika olmaz.olamaz, Rusya mesela Kabadayılik yapıyor , o da Çin"den destek bularak. Aç,perişan, Oligarşik,Mafyatik bir ülke , Silahı var sadece ve D.gaz, petrol, odun, komur, kereste , ABD ise o da Züğürt Matbaası $ var ve Propogandasi, Elbette Silah gücü ve Batı destekliyor $ bozulmasın. Bizde ise Dunya Konjonktüru belirliyor Politika ve Siyasetimizi. Niye Sanayimiz yok, Cari açık dehşet ve üstüne en kotusu,berbati Birlik yok ..Hainimiz ,Ajanimiz bol. Sadece yukarıdan bakıp olmuyor Dış politika yazıları. !
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:13
Erdoğan, Avrupa Birliği'ni hiç bir zaman samimi olarak savunmadı. Avrupa Birliği hedefini sadece kullandı. Askeri bürokrasiyi denetimi altına almak için, demokrat rolünü oynarken, AB maskesi oldukça kullanışlıydı. O da maskeli baloya demokrat görünümünde katılıyordu.
KARAR OKURU Cemil 27 Ağustos 2019 10:56
NATO üyesi ve AB yolcusu Türkiye’nin Arap dünyasından, Asya’dan, Afrika’dan, Latin Amerika’dan 159 oy alması gerçek bir diplomatik ‘zafer’dir.” (Milliyet, 20.10.2018) Burası 2018 değil 2008 olacak. Nerde o günler...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 10:16
Gerçeğin dili ne kadar da basit anlayana
Mustafa 27 Ağustos 2019 09:45
Övdüğünüz o dönemlerde dışa bağımlı bayi devlet olarak yolumuza devam ediyorduk. İha ve sihaları Amerika ve israilden almak zorunda idik. Uçaklarımızın yazılımları amerikan yazılımı idi ve onların istemediği hiç bir savaşa giremezdik. Bağımsızlık yolunda adımlar attığınızda, one munite, dünya 5den büyükdür dediğinizde artık o kadar oy alamazsınız zira o afrika ve orta doğu ülkeleri esir oldukları için onların yularını tutanlardan oy alamazsınız
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 11:17
0
Sonra ireis geldi bizi kurtardı.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 12:29
1
Artık dışa bağımlı değiliz, öyle mi? Allah sana basiret lütfetsin.
Karar okuru 27 Ağustos 2019 13:37
1
Mustafa Bey tebrikler... Kuzey Kore mi ozendigimiz model? Cin in ve Rusya nin Kuzey Kore tarzi Ortadogu subesimi olmak istiyoruz?? Kuzey Kore gectim yukaridaki bahsettiklerinizi, nukleer silah yapiyor... onuda binlerce mil uzaga ulastiracak fuze yapiyor, sabah aksam BM Guven lik konseyine saydiriyor... Halkmi?? Acliktan ve zulumden kiriliyor... Ne guzel ulke degil mi…
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:50
0
Yavrum,uçakların yazılımı halen Amerikan,İHA-SİHA Ve uçakların Suriye ve Irak’a ABD ve RUSYA’dan izin almadan uçamıyor.Ama sen uçmayı öğrenmeden cin çarpmayı öğrenmişsin maşallah.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 14:13
0
Haklısın. Övülen o eski dönemde kalsaydık Suriye'yi fethedemezdik.
Demircan 27 Ağustos 2019 15:13
1
Evet şimdi ülke çıkarları daha iyi korunuyor. Pkk 50 bin kişilik ordu 40 bin kişilik polis teşkilatı kurmuş akdenizdeki petrol doğalgaz girmiş ege de adalar ilhak edilmiş vs vs say say bitmez iken şimdi daha iyiyiz.
Takipci 27 Ağustos 2019 09:35
Islamcilikta 'Takiyye' diye bir gelenek var...
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:18
Evet siyasal islamın radikalleşmiş son örneği Türkiye .Yanına bahçeli ve perinçekleri almış derinlerde giden bir monarşi örneği lakin kuruluş ideolojisini unutmuş medeni dünyadan uzaklaşmış hukuktan kopmuş bütün erleri tek elde toplamış orta doğudaki baasları ve kralları uyandıracak uygulama içine girmiş dünyada bu yüzden dostsuz kalmış yalnızlaşmış maalesef üzerinde yükseldiği topluma kılıç sallayan değerlerini unutan ve bir seçim için toplumu kamplara bölmekte beis görmeyen zavallı bir anlayış sonuç ortada freni patlamış kamyon misali uçuruma doğru yol alıyoruz Rabbim yolumuzu ve sonumuzu
Özay İbrahimbaş 27 Ağustos 2019 09:14
Sürmene'de köyümüzde, mısır tarlasına gece domuzlar girerdi.Sabah uyanıp gündüz gözüyle baktığımızda, geride, bütün emeklerin yok edildiği, tarümar, perme perişan bir tarla kaldığını görürdük. Türkiye uyandığında ve gündüz gözüyle baktığında, bütün ülkenin, sanki üzerinden domuz sürüleri geçmiş gibi tarümar olduğunu görecek. O sürülerin talanı henüz bitmedi. Son mısır koçanını da talan edene kadar devam edecekler. Erken uyananlar bunu görüyor ve çığlık çığlığa haykırıyor, ama nafile. Bütün Türkiye uyandığında ve talanı gördüğünde ise çok geç olacak...
Süheyl CALISKANOGLU 27 Ağustos 2019 09:10
2008'de bize oy veren Avrupa'li,Orta Dogu'lu,Asya'li,Latin Amerika'li ve Afrika'li ülkelerden kaci bugün bize oy verir?Hicbir ülke bize artik oy-moy vermez.Nokta. Venezuela belki diyecektim malum "aramizdan su sizmaz'ABD'nin Venezuela'ya yatirim getirmesi üzerine Ziraat Bankasi Venezuela'daki faaliyetlerini durdurdu.Bu haber yandas medyada hic "ilgi görmedi'!..
Süheyl CALISKANOGLU 27 Ağustos 2019 11:11
0
ABD,Venezuela'ya yaptirim getirdi,yatirim yazmisim,yanlisimi düzeltmek istedim.Tesekkür ediyorum KARAR Ailesine..
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:05
Perinçek ve Bahçeli’ye bel bağlanan siyaset hep kaybetmeye mahkum eder,çünkü büyük düşünme olmaz,büyük düşünme büyük adamlarda olur,şimdiki gençlerin dediği gibi geçti bunlardan cancağzım artık yeni yüzlere bakmak lazım.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 09:00
Dışişlerinde çalışmak tecrübe ve birikim ister. Her şeyi herkesten iyi bildiğini zanneden Reisimiz tecrübelerinden yararlanacağı yerde eski diplomatları ‘monşer’ diye aşağılamıştı. Yeni politikamız içerde olduğu gibi dışarda da ona buna posta koymak bağırıp çağırmak oldu. Türkiye artık kimseden emir akmayacaktı. Yalaka basında bunu imajımızın uluslararası alanda yükselmesi olarak aktardı. Bu gün derin bir yalnızlığa gömülmüş kara kara düşünüyoruz.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 13:44
0
Şimdiki rağbet Kuran-ı Kerim ile “Bakara-Makara” diye dalga geçenlerde.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:51
Taha Bey, yeni kurulacak partide sizi de görmek isteriz.
KARAR OKURU 27 Ağustos 2019 00:40
Yeni Türkiye söylemiyle her şey tersine döndü. Neden? Çünķü rant ve şatavatı yeni zannettiler tam tersi bu eskinin hastalığı idi. Yeni olan tevazu,hoşgörü,kucaklaşma(içte ve dışta) halk gibi yaşama bunların hepsi maalesef bir aşağılık kopleksine fedâ edildi. Lüks itibar sayıldı. Ama değildi.Artık yeni şeyler söylemek gerek cancağızım diyor özellikle de gençler. Saygılar...
EVRENSEL STANDARTLARA PERİNÇEK VE BAHÇELİ'NİN GEMİLERİNE BİNİLEREK DEĞİL ESİ YOL ARKADAŞLARININ TECRÜBELERİYLE GİDİLEBİLİNİR ANCAK.AMA ESKİ 'DAVA'ARKADAŞLARI ŞİMDİ HAİN OLARAK ÜMMETİ BÖLMEKLE MEŞGULLER.
Karar okuru 27 Ağustos 2019 00:21
Ne kadar aci... Diplomasi ile Burokrasinin milli olmadigini dusunerek yerle yeksan eden bu zihniyet maalesef yerine hukuksuzlugun KOL gezdigi kabile duzenini getirdi… Gecen gun yayinlanan yeni atanmis TC buyukelcisinin kabul videosu o kadar cok sey soyluyorki… Ne olacak canim bir hata yapmis Buyukelci diye bakarsaniz Diplomasiye, Dunyada hicbir yere varamazsiniz. Aciktirki bu boyle gitmeyecek cunku sapka dustu kel gorundu…
Hocam...Yorumlarda " anlamadığımızı " ifade edince Karar okuru " cahil " yaftası yapıştırıyor.. İşte aynı fikirdeyim madem cahiliz Aydınlatsınlar ..İnsicamlı birkaç klişe ifade sonrası ithamla noktalanan terminolojiler; tabii ki Hâdis ve rivayetler üzerine atfen argümanlar. ...
Ali baba 27 Ağustos 2019 00:21
Hani bir mahallenin Delisine bir išiniz düšer,sirtini sivazlar,cebine üc kuruš koyar hele birde poh poh,ladinizmi, Deli kendisinin NE kadar kiymetli oldugu hissine kapilir, Bizim Turkiyeninde Diš politikasi bu, Turkiye, israil ve suriye arasinda arabulucuydu,Golan tepelerin,Suriyeye birakilmasi icin,ISRAIL bašbakani natuhyan Ankarada bizim ,reisle, görüsürken,ayni zamanda emri ankarada verir,,Gazzeyi bombalatir, HOCAM hatirlarsaniz ozamanda,,,Reis,, bas,bas,Bagirip,KANDIRILDIGINI söylemišti,NE güzel günlerdi, Herkese bagirir,posta koyar, bize danišmadan kimse sesini cikartamazdi,NE GÜNLERDI BE
Görmüyoruz ! Sayın başkan kendi içsel dünyasının doğrusuna göre hissi hareket ediyor... Rasyonal dışilişkiler yerine " Ensar ve ashab" titr'ini kullanıyor... Metafizik projeksiyon başkanın sırtında Kendi yolu görmüyor peşinden gidiyoruz...
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 23:57
Türkiye’nin en az yüz elli yıllık modern diplomasi geleneği İslamcı iktidar tarafından tu kaka edilen son 200 yıllık tarihimize giriyor sayın yazar, sizin de bildiğiniz gibi. Ama siz İslamcılıkta hiç söz etmeden açıklamalar yapma derdindesiniz. Deney tüpünüz olmadan deney yapan bir kimyager gibisiniz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN