Back To Top
Dışlanan üç yazar

Dışlanan üç yazar

 - Son Güncelleme: 24.09.2019 Salı 08:35
- A +

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın repertuvarından üç edebiyatçımızın oyunları çıkarıldı. Necip Fazıl’ın Reis Bey, Mustafa Kutlu’nun Mavi Kuş ve İskender Pala’nın Aşk Bir Zamanlar adlı oyunları.

Bu oyunların edebiyat ve tiyatro açısından değerleri üzerinde yazacak değilim; bu edebiyatçıların işi…

Zaten bunun aritmetik bir ölçüsü de yok. Her üçünün de edebiyat sahasında tanınmış, iyi okunan isimler olduğu bellidir.

“Herkesi kucaklama” iddiasıyla seçim zaferi kazanan Ekrem İmamoğlu döneminde böyle bir tasarruf yapılması, bu yazarları seven çevrelerde ve bende de hayret, hatta bir ölçüde hayal kırıklığı yarattı.

Gücü, iktidarı alana kadar en kapsayıcı, en geniş ufuklu söylemler… Güç elde edilince, hele de pekiştirilince “bizdencilik” yapmak maalesef hâlâ aşamadığımız eski bir siyasi hastalıktır; sağda da solda da…

Dilerim bu üç yazarın repertuvardan çıkarılması arızi bir olaydır ve İmamoğlu bu hastalıktan kendisini uzak tutar…

 

CHP’NİN ÇİZGİSİ

Sayın İmamoğlu Necip Fazıl’ın Reis Bey adlı eserinin Nisan 2018’den’den beri oynanmadığını açıkladı. Bir yılı aşkın süredir zaten oynanmıyormuş… Peki…

İBB Sözcüsü Murat Ongun da bunu tekrarlayarak “Sadece bir kez sahnelenmesinin maliyeti 368 bin TL’dir. Hem maliyeti hem de önceki dönemden beri oynanmadığı için repertuvardan çıkarılmıştır. Bunun dışındaki haberler maksatlıdır” diye açıklama yaptı… Buna da peki…

Ama Türk hikayeciliğinin zirvelerinden biri olan Mustafa Kutlu’nun ve İskender Pala’nın eserlerinin kaldırılmasındaki “maksat” dedir?

Bir sebep açıklanmadığına göre siyasi ya da ideolojik “maksat” olduğunun akla gelmemesi mümkün mü?

Bu, CHP’nin açılım politikalarına da aykırıdır…

28 Şubat’a destek veren CHP yüzde 20’de çakılıp kalmıştı. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin söylemini ve politikalarını adım adım geniş kesimlere açtı… İstanbul’daki büyük başarı o politikanın ve Ekrem İmamoğlu’nun sergilediği kapsayıcı kişiliğin eseriydi.

Onun için bu üç yazarın dışlanması birçok kimseyi şaşırttı.

 

DEMOKRASİNİN ZEMİNİ

Gelişmiş demokrasinin toplumsal zemini ideolojilerin yumuşaması, siyasi bloklar arasında yolların açılması, siyasi yelpazede de “denetim ve denge” oluşmasıdır.

AK Parti’nin ilk iki dönemde ılımlı, uzlaşıcı ve soldan isimleri de aday yapan tavrı doğruydu… İktidarını pekiştirince ideoloji dilini keskinleştirdi… Kendisi için de toplum için de iyi olmadı.

Evet AK Parti döneminde Şehir Tiyatroları’nda Nazım Hikmet, Turgut Özakman, Sabahattin Ali ve Berthold Brecht de oynadı ama bu genel bir gösterge değildir.

Sorun kendi zemininde CHP için de aynıdır. Eski ideolojik çatışmacı davranışlarını adım adım bırakarak kapsayıcı bir dile ve davranışa yönelen bu parti, kitlelerin hafızasında yer etmiş eski imajını canlandıracak tavırlardan kaçınmalıdır.

Tabii ki partiler farklıdır; sevdikleri, okudukları yazarlar, sanat eserleri, hele de marşlar farklıdır! Ama iktidarı ele alınca “ötekini” dışlamak çok yanlıştır.

Zira merkezî devlet kurumları da belediyeler de hepimizindir, bütün vatandaşların vergileriyle çalışır. Hukuk devletinde bir kesimin iktidara sahip olması; vergi ödeyen diğer kesimlerin hak eşitliğini ortadan kaldırmaz.

 

‘SIRA BİZDE!’

Bir toplumda çok sayıda kabile olması çoğulculuk değildir! Aksine ‘tekçi’ yapıların dehşetengiz çatışmalarının zeminidir.

Modern çoğulculukta farlılıklar arasında hem iletişim kanalları ve sosyal ilişkiler çok gelişmiştir hem hoşgörü…

Biz henüz o düzeyde değiliz. Bütün araştırmalar “en kuşkucu, en güvensiz” toplumlar arasında olduğumuzu gösteriyor. Komplo teorileri, siyasette hain suçlamaları, keskin kutuplaşmalar bu yüzden…

Kurumsallaşma da yeterince güçlü olmadığı için iktidara gelenler kamu kurumlarını “bizim” diye görüyorlar!

AK Parti döneminde sadece taraftan vakıflara “yardım” yapması bunun göstergesi.

Şimdi, CHP’li belediyeler “sıra bizde” hastalığının sınavındadırlar!

Seçim sonuçları siyasi atmosferi elbette değiştirir ama yönetim yetkisini kazananlar “dışlayıcı” tavırlardan sakınmalıdır.

İstanbul büyüklüğüyle, ekonomide ve kültürde Türkiye’nin lokomotifi olmasıyla ve son seçimlerde İmamoğlu’nun aldığı sonuçla, bütün Türkiye için önemli bir tecrübedir.

Bu tecrübe “sıra bizde” hastalığına kurban edilmemelidir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 00:30
Bi bu konuda ayristimadiginiz kalmisti, ne zamandir edebiyatcilarida siyasete alet etmeye basladiniz
İbrahim kahraman 26 Eylül 2019 19:42
Her zamanki gibi uyarıcı tesbit ve yazılarınızla yönetim yetkisi elinde olanlara yol gösteriyorsunuz.bu ve benzeri yazılarınız demokrasi ve siyaset kültürümüzü ileri taşması temennilerimle elinize sağlık,kaleminize kuvvet
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 00:22
Sn. Yorumcular, durun hele bir, bu kadar ağlak olmayın yeni belediye başkanına; bir yere de ayrılmayın, ektiğinizi biçin, öyle ağlayın, yani... Hani biliyorsunuzdur: Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Sizin yalanlarınız onsekkiz yıl sürdü be. Millete üfürdüğünüz palavralar mermi olup kendinizi yaraladı, vatandaş (d)ta biletinizi kesti. Bekleyin biraz, görün Hanya'yı Konya'yı. Acele işe şeytan karışır. Haaa, korkmayın da... Yeni adalet treni geliyor ya! Binersiniz, inersiniz. Şeyden de korkmayın, tren metaforundan yani. Bak müdürü değiştirebildiler bir dolu can kaybından sonra. Yaaaaa(!) ...
Abdullah 24 Eylül 2019 23:23
Sayın Yazar İmamoğlu karizmatik kişliği, hatiplik kabiliyeti, dindar (Kuran okuma, Eyüp Sultanda namaz kılma gibi) görünümü, genç ve enerjik yapısı ile insanları adeta büyüledi. İnsanlar İmamoğlu’nun Türkiye’deki bütün darbelere çanak CHP kimliğini unutarak ona oy verdi. Ve nihayet yukarıda saydığım bütün o özellikler İmamoğlu için birer kamuflajmış. Demek İmamoğlu eylemleriyle de millete CHPnin o dışlayıcı yüzünü gösterecek. Çünkü ben özeleştiri yapan CHP’liye hiç rastlamadım. Sonuçta İmamoğlu da omların temsilcisi Gerçi ben baştan sonucun böyle olacağını tahmin ediyordum.
Coşkun Yılmaz 24 Eylül 2019 20:10
Anlı şanlı paşalarımız Demokrat Partiye, Adalet Partisine, Refah Partisine ve en son AK Partiye darbe yaptılar. CHP ise 1923 - 1950 arası muhalefetsiz tek başına iktidar idi. Daha sonra da iktidara geldiği zamanlar oldu. Darbelerin hiçbiri niçin CHP'ye isabet etmedi. Ortakmı idiler yoksa? Merak ediyorumda!
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 22:25
2
12 Eylül darbesinde CHP kapatıldı. Genel başkanı Ecevit hapse atılalan siyasiler arasındaydı. Merakını giderebildim mi ?
Coşkun Yılmaz 24 Eylül 2019 20:03
Yarası olan nasılda gocunuyor. Makul cevap vermek yerine saldırmayı tercih ediyorlar. Bu vesile ile yüzlerindeki maske düşmüş oluyor. Bu da güzel bir şey.
Edebiyatci 24 Eylül 2019 18:31
Necip Fazıl'in şiirlerini, Mustafa Kutlu'nun hikayelerini, Iskender Pala'nin divan edebiyatı yazılarını severek okurum. Ammavelakin bu isimler hicbir zaman tiyatro yazarligiyla ön plana çıkmamışlardır. Bence karar isabetli.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 21:48
0
Severek neyi okuyorsun. Teksas Tommiks mi okuyorsun...
M. S. 24 Eylül 2019 18:10
İki yorumum yayınlanmayınca bir de eleştiri gönderdim. O da ciddiye alınmadı. Ve bu köşede ilk değil bu. Her gün birkaç yazara yorum yazacak kadar önemsediğim bir gazetede tam bir şok. Gözden kaçma olduğunu düşünmek istiyorum.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 18:02
Tatlı su balığı gibi olmak çok kötü bir durum. 20 yılda kaç müzisyen yetiştirip uluslararası ödüller aldınız. Bulgaristan da dahi 3 yaşında okula gidemeyen çocuğu evden alıp okula götürüyorlar. Okula gelmediği an görevliler evin kapısında bitiyor. Ülkemizde kaç çocuk okula gitmiyor. Bilginiz var mı? Siyasete yandaşlığı bırakın. Biraz vicdanlı olsanız nasıl olur. Sınıflar 55 kişilik Suriye li dolu. Onlarada yazık halkımızada yazık.
önce sn. İ. pala ve sn. m. kutlu hocanın( eğitimci,yazar, ressam) arkadaşı sn. b. Ayvazoğlu üstad tenkid etti bu meseleyi. lakin muhterem taha bey daha sosyolojik bir pencereden dikkat buyurmuş. bu yazıyı daha dikkat i şayan buldum. esas mesele, kudreti elde bulunduranlar fikri münasebetlerine göre usul oluşturuyorlar efendim. dersaadeti yöneten ak partinin tiyatromuza ,menfi fiiliyatları olabilir, bilemiyorum. şehr i stambul un yeni reisi sn. e. İmamoğlu bey meseleye daha hassas yakınlaşır,umuyorum. yek ün de tuhaf( 368bin)
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:59
Lütfen yorumumu kullanmayın, galiba atasözü nü yanlış yazdım. Teşekkür.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:57
Bu oyunlar ideolojik nedenlerle kaldırıldıysa haklısınız, ancak sizin de tepki korosunda yer almanızı yadırgadım. Bu ne acele, biraz sabredin bakalım, daha kültür ve sanatta böyle bir ayrımın yapılıp yapılmayacağını gösterecek pek çok alan var. Şu anda iktidarın bu alandaki uygulamalarından söz etmek bile gereksiz, o kadar kanıksandı ki...Muhafazakâr kesimin bu celallenmesine, kendi gözündeki çöpü görmez, başkasındaki merteği görür, diyorum ancak...
Hasan 24 Eylül 2019 16:53
Ekrem İmamoğlunun mazbatası iptal edilip Atatürk ün resmi Ekrem İmamoğlunun makam odasından indirilirken hiç kimsenin sesi çıkmadı Seçilmiş bir başkanın mazbatasının iptal edilmesinin manevi duygularını gelin Ekrem İmamoğlu na bir soralım..Bakalım ne diyecek.
M. S. 24 Eylül 2019 16:47
Tiyatro yazarlarının dışlanmasını eleştirirken yorumcuları dışlamamalıyız. Bu da gönderdiğim üçüncü yorum olsun.
Akla Ziyan 24 Eylül 2019 16:04
Her kes gerçek rolunu oynuyor. Saflar bellidir. AKP belidiyeleri Kültür Sanat ve Fuar etkinliklerinde sağ-sol ayrımı yapmadan ötekileştirmeden bütün yazar ve sanatçıları davet ederdi. Bu içimizi açıtsada yutkunurduk. Ama ideolojı ile zehirlenmiş İmamoğlu gibi şahsiyetler muhazafazakar yazarlara tahammülleri yoktur. Zevahirde din vardır, hayatlarında yoktur.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 15:53
Chp kendisi için olmasa bile ülke için kendisindeki değişimi sürdürmeli ve demokrasiyi ülkede oturtmalı. Başka da bir ümit göremiyorum. Yazar çok haklı ve yerinde uyarılı bir yazı yazmış.
Ahmet 24 Eylül 2019 15:05
Peki şöyle yapalım Akp Chp li aydınlara ne kadar yer verdiyse Ekrem İmanoğlu da Akp li aydınlara o kadar yer versin razımısınız..
M. Ç 24 Eylül 2019 16:25
2
Ezme sırası bizde mi diyorsun?Biraz açar mısın?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 21:51
0
19.05, unu seçim zamanı söyleseydin ya... CHP'li olmayıp da İmamoğluna oy veren seçmene duyurulur...
Abdullah 24 Eylül 2019 23:31
0
Genelde Akpli başkanlar şirinlik olsun diye CHP’liyi el üstünde tutar kendi taraftarına yüz vermez. Ama yine de onlara yaranamaz. CHP’li ise zaten Akpli kale bile almaz. Kim gelirse gelsin dışlanan hep Akpli ve muhafazakarlar iktidar hep onlar. İçin rahat olsun yorumcu
Kazım TANRIVERDİ 24 Eylül 2019 14:49
Taha bey 10 gun önce Sebaat Akkirazin konseri Ankara valiliği tarafinda yasaklandi.Hic tepkiniz olmadi
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 22:11
0
iyi demişsin de Taha abinin haberi oldumu acaba. adamcağız 10 yıllardır hak hukuk demokrasi ve adalet özendirici yazılar yazarak mücadelesini veriyor
KARAR OKURUMürsel 24 Eylül 2019 14:48
Doğrusu İmamoğlu'ndan umutlanmıştım.Ama iki gözde yazarın eserinin kaldırılması bu ümidi kararttı.Niye bu milletin ışık deliği karartılır.Lanetliyiz zahir Ayasofya yüzünden.90 senedir şehir tiyatrolarını idealoji mevzi gibi kullandınız.Milyonlar yüksek maaşlar fakir milletin sırtından. Siz adam olmazsınız dejenereler..
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 16:06
2
Fakir milletin sırtından geçinen arıyorsan yanlış yere bakıyorsun. Önce aynaya sonra Beştepe'ye bak. Daha 4 zırhlı mercedesin haftası dolmadı. Uyumaya devam.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:31
Yazar haklı, tüm yazar ve şairler bu milletin ortak değeridir. Onları ayırmak, hele sosyal demokrat bir partiye asla yakışmaz. Vazgeçeceklerdir bu yanlıştan.
Bir konserde Tarkan 200.000 Ajda 180.000 Enbe Orkestrası ve Erol Evgin 110000 ücret alırken bu Necip Fazıl'ın oyununu oynayan arkadaşlar oyun başı 360 bin lira almakta şimdi el insaf yahu..?sizin bunu Sorgulamanız lazım değil mi Sayın yazar Saygılarımla
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 21:00
1
ironi yaptınız sanırım, ne alaka? bir tiyatro oyunu kaç kişiden oluşur? sahne repertuvar masrafları? bunlardan haberiniz varmı?
Ahmet 24 Eylül 2019 13:09
31 Mart seçimlerinde Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldıktan sonra makam odasına Atatürk ün resmini asmıştı mazbata iptal edildilince koskoca T.C kurucusunun resmi herkesin gözü önünde indirildi hiç kimse ağzını açmadı.. Şimdi ise necip fazıl için konuşanları kınıyorum..
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:10
CHP kapsayıcı olmak zorunda. Ancak IBB hakkinda secimden bu tarihe kadar yazılan yazilar son 20 yılda yazilanlarin herhalde 3 kati olmustur. Ne kuyruk acısı bu kardeşim. Edebiyat değeri olan her eser ayrım gözetmeden sahnelebilmelidir. Ideoljik saiklerle once ki donemde isten cikartilan sanatcilarimiz da geri donmelidir. Herkesi kucaklamak vazgeçilmez önceliktir.
Devenin kulağının küpesiyle meşgul olanlar yazarların neyi niçin yazdıklarını sorgulamak bile akıllarına gelmez. Tamamen at gözlüğü. Ama atamazlar gözlüklerini. Atarlarsa gözlüklerini kör düşüncelerin esiri olduklarını ve olaylara geniş açıyla bakmaya cesaretleri olmadığını fark ediverirler. Sadece korkarlar.
musto 24 Eylül 2019 11:13
25 yıldır bu şehri yönetiyorlar şehir yaşanmaz hale getirilmiş şimdi kalkmış yeni kuracağımız şehirlerde az katlı binalar çayır ve çimenlerinde çocukların oynayacağı millet bahçeleri kuracağını söylüyor yani kanal İstanbul projesini, işaret ediyor.Bu şehrin rantı bitti yeni şehrimize gelin yerinizi ayırtın.10 senedir TRT izlenmiyor partinin borazanı olmuş varsa yoksa Abdül Hamid Hanımız,diriliş, türü yapımlar toplumu ileriye taşıyacak ufkunu açacak hangi proğramlar, yapılıyor bırakın birazda onların oyunları, oynansın.
musahhih 24 Eylül 2019 13:08
33
Musto, dört satırlık tek bir cümle kurmaya her babayiğit cesaret edemez. Sen cesursun ama olmamış. :) Cümlede özne ve yüklem (fiil ve fail) uyumu ilk şarttır. Senin özne, çoğul başlıyor (yönetiyorlar), tekil (kalkmış) devam ediyor. Yükleme bakarsak (söylüyor … işaret ediyor) öznenin tekil olması lazım. O zaman doğrusu şu: 25 yıldır bu şehri yönetiyor, şehir yaşanmaz hale getirilmiş … Şimdi, alıştırma yapıp, konuyu pekiştirelim. Ben başlayayım, sen devam et: 17 yıldır Türkiye’yi yönetiyor, ülke yaşanmaz hale gelmiş… :)
Süheyl CALISKANOGLU 24 Eylül 2019 14:21
3
TRT her sene 50 milyon TL zarar eden bir kurum,personel yandaslardan torpili olanlardan,liyakatin emaresi okunmuyor.AKP'nin borazaniligini yapan "besleme evi'Spor programlarin da seyirciden "tweet'koparabilmek icin yapmadiklari,saklabanliklar,Tweet dileniyorlar resmen iste TRT bu,kisa ve özlü bir yorum..
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:46
CHP'nin kuruluş felsefesinde körü körüne batıcılık var. Batmaya mahkum vesselam. Bu milletin değerleriyle hiç bir zaman barışmadı ve bundan sonra da barışamaz
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:47
6
Bugün oturma izni verse koşa koşa gidersin batıya.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 18:05
1
Batının geldiği durum ortada. Herkes çocuğunu batıya gönderme peşinde. En başta hükümettekilerin çocukları batıda cirit atıyor. Müslüman ülkelerine neden göndermiyorlar merak et araştır. Bakanlar akıllı demek ki. Sen de chp ye takıl kal.
GİRESİNLİ 24 Eylül 2019 09:51
Çok yerinde bir tesbit ve uyarı.CHP eski ideolojik saplantısından kurtulduğu ölçüde toplumdan kabul görecektir.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:05
7
AKP'nin dine verdiği zararın onda birini vermemiştir CHP, altın semerli arkadaş.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:33
0
İdeolojik saplantı arş-ı alaya ermiş yolsuzluk, hırsızlık, hak hukuk tanımazlık hatta cinayete varan eylemlere rağmen akp'nin peşinden gitmeye devam etmek olmasın?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:41
Bir oyunun bir kez sahnelenmesi nasıl 368.000 tl oluyor? Yanlış mı yazıldı acaba?
CEVDETT 24 Eylül 2019 09:36
BU UYGULAMA ''KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ KURT'' HİKAYESİNİ AKLIMA GETİRDİ. HER ŞEYİN GÜZEL OLMASINI UMUYORUZ...
Mustafa Soylutürk 24 Eylül 2019 09:23
Sayın yazar; siz hala İmamoğlu'nu korumaya çalışıyorsunuz ama atı alan Üsküdar'ı geçti...O herkesi öpmesi seçilmeden önce idi!..Artık İstanbul'u İmamoğlu değil eski katı ideolojik solcular PKK'lılarla il başkanı Kaftancıoğlu yönetecek..İmamoğlu kartvizit başkan olarak kalacak !..Can çıkmadan huy çıkmaz !.. Şebi yıkamakla olur mu şeker bunların cinsi hep birbirine çeker.Bunların tamamı yedisinde ne ise yetmişinde de aynıdır .Başta İstanbul kaybetti sonra sizin gibiler..
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:30
0
Bazıları başkalarını kendi gibi mi sanıyor acaba? Acaba biraz kredi versek, belki sizin de hoşunuza gider yeni yönetim.
Mustafa Soylutürk 24 Eylül 2019 16:58
0
.Karar okuru'na ; Elbette kredi verelim vermesine de sicili bozuk olanlara bankalar bile kredi vermiyor..
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 20:19
1
Sayın KO 09:23, soyadını değiştir bari, 18 yıl hiç bir şey öğretememiş zatınıza.
Mustafa Soylutürk 25 Eylül 2019 08:50
0
K.O.09.23; Adını Soyadını yazmaktan aciz korkak trol .Biliyorum Yorumlarımdan ziyade senin gibilere soyadım bir hançer gibi saplanıyor..
KARAR OKURU 25 Eylül 2019 21:48
1
KO 08:50 (25.09.2019) soyadını ne zaman aldı?Şu saldırdığın Sn. Kaftancıoğlu'nun partisinin eski iktidarında mı? Yine de soyadını değiştir, 'hançer' yap; daha uyumlu olur. Olur mu hançerim? (Kurallar ad-soyad mecburiyeti getirmeyoooor!).
Mustafa Soylutürk 26 Eylül 2019 15:50
0
K.O. O8:50 Korkma! Önce adını soyadını yaz ! .Beni kimsenin soyu sopu ilgilendirmiyor .Madem çok merak ediyorsan 1474 den itibaren soyağacımı gönderiyim .1072 den beri Alp oğuz köyünde sülalece ikamet ediyoruz.Soy isimden de çok memnunum..
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:17
Edildi bile sayın yazar, çünkü dışlamak bu CHP’nin mayasında var. Allah muhafaza bunlar Türkiye’de iktidar olsalar neler yaparlar !
omer 24 Eylül 2019 09:20
bir tiyatro üzerinden bu kadar mağduriyet, eleştiri çıkarmak ne kadar doğru. necip fazıl'ın eserlerinin söylemlerinin sizin o sürekli bahsettiğiniz itidalle, birleştiricilikle de çok alakası olduğunu düşünmüyorum ayrıca. İnsanlar gidecek tiyatro eserinden mahrum kalır diğer tiyatro eserini izlemeye zorlanır en fazla, diğer tarafta ise bir kesimin çocukları imam-hatiplere zorlanıyor, birisi nerede diğeri nerde.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:48
14
Kim imam hatipe zorlaniyor atma
Köroğlu 24 Eylül 2019 10:55
6
Mesele tiyatro değil. Kabileci zihniyet
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:13
Demokrasi neymiş, uygulamada nasılmış, bunun millet nazarında anlaşılması algılanması nasıl olacakmış? Millet sabırla izliyor, izleyecek.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 09:02
Akp döneminde öyle ağır öyle bunaltıcı bir dışlayıcılık uygulandı ki bu habere tepki bile veremedim. Yine de umarım rasyonel sebepleri vardır bu tasarrufun.
karar okuru 24 Eylül 2019 08:59
Şu cümleniz herşeyin özeti. " Gücü, iktidarı alana kadar en kapsayıcı, en geniş ufuklu söylemler… Güç elde edilince, hele de pekiştirilince “bizdencilik” yapmak maalesef hâlâ aşamadığımız eski bir siyasi hastalıktır; sağda da solda da…"
kaan 24 Eylül 2019 08:42
Çoğulculuk,herkesi kucaklama,biz hep beraber bir bütünüz bu güzel duyguları geliştirmeliyiz.Yıkıcı olmak kolay,yapıcı olmak zor.Yıllar içinde kurulan iyi ilişkiler bir uygulama ile yıkılır.Kurullar kurallar adil çalışsın.Acil adaleti,teraziyi kimin tuttuğu önemli değil doğru tutması önemlidir.Adamına göre değil,kuralına göre olmalıdır.Bazen acıda yutmalıyız şifa veren ilaç gibi .Çözümcü olunca ayarımız kaçmamalı,yıllık, nasıl belediye terazi ayarı yapıyorsa bizde ayarımızı kontrol ettirmeliyiz.Kırmadan,dökmeden,üzmeden insanımızı mutlu etmek çok mu zor?Sorumlu,çözümcü insanlar unutulmaz.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 08:41
Bu çağda belediyenin, devletin tiyatrosu mu olur? Halkın tek tip formatlanması için "sanat" faaliyetlerinin kamunun eliyle yap(tır)ıldığı dönemlerin faşist uygulamaları bunlar. Kültür sanat faaliyetleri tamamen özel sektöre bırakılmalı. Tiyatro konusunda, devlet ve belediyeler, bina yapmalı ve bilet fiyatlarından sabit bir bedelle kira almalı. Bir oyunun “sadece bir kez sahnelenmesinin maliyeti 368 bin TL” ise, bu yükü, ulaşıma, suya zamla ya da kaynak yokluğundan götürülmeyen hizmetlerle, şehrin fakir fukarasına ödetmek reva mı?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:50
4
368bin maliyeti varda geliri yokmu onuda arastirsan oyle konussan omami
Alaaddin 24 Eylül 2019 10:56
0
Aynen.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 08:09
Sayın Akyol çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ancak ben bu hastalığın pek kolay tedavi edileceğini pek sanmıyorum. Ak Parti gitsin, CHP-İyi Parti gelsin. Tamam gelsin ama onlar gelince artık hiç yolsuzluk, hırsızlık yapılmayacak, ekonomi hemen toparlanacak, her şey çok güzel olacak zanneden o kadar çok saf vatandaş var ki... Halbuki yeni gelecek iktidar da AKP'nin yaptıklarının benzerlerini kendi ideolojik perspektiflerinden yapacaklar. Neticede bu insanlar da bu toplumun parçası, uzaydan gelmediler ya...
Sabahattin 24 Eylül 2019 10:54
1
Türkiye'de ekonominin temel sorunu para ve bilgi eksikliğidir. Bu da AB'de var. Para ve bilgi girişi olmadan Türkiye'de ekonomi büyümez. Son 150 yıldır Türkiye ekonomisini ayakta tutan Avrupa'dır. Türkiye AB ile ilişkilerini bozduğunda ekonomisi bozulur. Düzelttiğinde ekonomisi düzelir. Ben kendi adıma açıkça AB'den yana tavır almayan hiç bir partiye destek vermem. "Asya büyüyor", "Müslüman kardeşlerimiz", "gelecek Avrasya'da", "denge politikası" vb söylemlerinin hepsi bana Haydarpaşa saat kulesini satmaya çalışan insanları hatırlatıyor.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 07:59
Oyun falan bahane sanki; tek bir oyun işin 368 bin TL kimin cebine girdi.
evin 24 Eylül 2019 07:52
mağdurum da mağdurum feryatlarını kimse yemiyor artık...halkın %55 ile seçtiği ekrem imamoğluna saygı duymanızı tavsiye ederim...
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:46
15
Sen önce aynı oranlarla 18 yıldır seçilenlere saygı duymasını öğren, sonra konuş !
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:02
5
Sana, halkın %52 ile seçtiği başkana saygı duymalısın, deseler, ne dersin evin? Çıkış noktan yanlış. Halk seçti, diye, her yaptıklarını kabul mü edeceğiz? Hatalarını söylemeyecek miyiz? Bunu bir ilke olarak söyledim. O oyunları oynatmamakla hata yapıyorlar, demek istemedim. Asıl hata, belediyenin tiyatroculuk oynaması. İBB'nin üzerinde yük olan, Şehir Tiyatroları ve İSMEK'in hobi öğreten branşları kapatılmalı.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 13:07
2
11:02, Fıçı bombacısı Şabiha sevici evinden çok şey bekliyorsun !
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 07:16
Yazdımya niye yok.
Ali baba 24 Eylül 2019 11:33
0
Çoban Seçiyor,
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 07:10
Bunlardan başka bir şey beklemek saflık olur. Takiye yapıyorlar. Allah bunlara fırsat vermesin. Kin ve düşmanlıkkarı agızlarından taşmakta, yürekleride gizledikleri ise daha fazladır. Teröristle bin bir zorluk içersinde mücadele eden Devletimize teröristlerin ağzı ile seri katil diyen, Ermeni katlıyamından bahseden biri halen İstambul il başkanı değilmi.Hadi atarlarken bilmiyorlardı, şimdidemi bilmiyorlar. Çarşaflı veya tesettürlü bacılarımıza hadi İran diyen zihniyet hiç değişirmi ha saftirikler.
Okuyucu 24 Eylül 2019 07:08
Sayın Akyol, Yazınız mükemmel ve sizlere teşekkür ediyorum. İmamoğlu bu icraatı ile muhafazakar seçmeni küstürmüştür. Böyle giderse bu aziz İstanbullular da ona da gelecek seçimde ders vermesini bilir. Saygılarımla
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 12:12
1
Yok ben kûsmedim
Süheyl CALISKANOGLU 24 Eylül 2019 14:45
0
Ekrem Imamoglu,Türkiye icin bir sans ve kazanctir.Dün aksam Haber Türk'te ki programda,sogukkanli,bilgili ve donanimli olduguna bir kere daha sahit olduk,Cumhurbaskanligi icin sansi yüksek,yolu bahti acik olsun.AKP onu sabote etmeye devam etse de Ekrem Imamoglu'nu yolundan döndürmeyecekler,bilhassa genclik onu tanidi artik birakmaz,Din tacirleriyle bu ülke bu günlere geldi,hala kafaniz "basmiyor'!..
Karar okuru 24 Eylül 2019 06:38
CHP zihniyetinden daha başka ne bekliyordunuz ki! Asıl yazılacak sizin gibi şaşkın akıllılardır. Devam edin İmamoğlu'na desteğe belki bulursunuz özgürlükten demokrasiden birşeyler
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 18:05
0
İmamoğluna sonuna kadar destek hak yemediği sürece yanındayız. Hak yiyenin yanında olmak çok üzücü olmalı.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 05:39
Evet Taha Akyol gördünmü gücü ele geçirince insan nasıl değişiyor diğerine yaşam hakkı tanımıyor aslında ben biliyordum böyle yapacaklarını imamoğluda beni yanıltmadı sahi bunlar neden hükümete veryansın ediyorlardı
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 05:31
Ne yani sanki İmamoğlu na mi oy verdiniz. Ki herkezi kucaklayan iddiası ile gelen diyorsunuz. Önceki kimleri kimleri yasakladı kaldırdı. Sesiniz çıkmadu. İnsanlar aç hocam aç. Sizin derdiniz tiyatro.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 03:47
"Bu millet kendi ihtiyarıyla CHP'yi iktidar yapmaz."(Bediüzzaman Said Nursi). Büyükşehirleri nasıl kazandığı malumunuzdur. Uluslararası, HDPKK ve FETÖ gibi şer odaklarının desteğini unutmayalım.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 11:28
2
Tarih öncesi varlıklardan Nurcu arkadaş, Nurslu Said'i, referans göstermeseniz konuşamazsınız, düşünemezsiniz, değil mi? Gerçi siz onu referans gösterseniz de düşünemezsiniz. Said'in bu lafı ettiğindeki CHP nerede, bugünkü CHP nerede? HDP legal bir partidir. Altı milyonu aşkın HDP seçmenini terörist ya da işbirlikçisi gören bu aşağılık zihniyeti şiddetle kınıyorum. FETÖ'nün nurcu zeminden çıktığını ve ondan bu ülkede hangi siyasi partinin ekmek yediğini, bilmeyen mi var?
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 18:10
0
Büyükşehir 806 bin farkla kazanıldı. Kazanmadan teşeklürler İstanbul afişi asılmıştı komedi gibi.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 03:39
Muhterem Hocam:Bu bir CHP klasiğidir. Milliyetçi ve Muhafazakâr düşmanlığı bunların genlerine işlemiştir. Değişmeleri imkânsız değil elbetteki, ama çok, çok zordur. CHP'nin omuzlarında bir asırdır birikmiş, masum ve mazlumların ahı var. Öyle pansumanlarla falan iflah olmaz.
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 10:40
0
Hangi mazlumlarmış onlar, sivasta diri diri yakılan, Maraşta Çorumda çoluk çocuk katledilen mazlumlar mı yoksa, doğru mu hatırlıyorum. Bu chp de pek alçak katilmiş canım. Öyle milliyetçiyi de muhafazakarın yanına katarak mhp'ye göz kırpma çabası da göz yaşartıcı, unutma ki reisin her türlü milliyetçiliği ayaklar altına almıştı. Ben
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 02:48
Klasik Chp gelenegi....Dakka bir gol bir....daha cok gol atarlar....başlangic...mac 90 dk
KARAR OKURU 24 Eylül 2019 01:09
resmi ideolojik deli gomleginden kurtulan var mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN