Back To Top
Dolar niye düştü?

Dolar niye düştü?

 - Son Güncelleme: 02.06.2019 Pazar 08:18
- A +

Dolar ve genelde döviz son günlerde iniş halinde. Nitekim 6.2’ye çıkmış olan dolar, 5.8 civarında. İktisatçılar bunu iki başlıkta izah ediyor:

- Cumhurbaşkanı’nın yargı reform paketini açıklaması, AB standartlarına ve kurumlarına atıflarda bulunması… Ankara’nın yeniden hukuk devleti ilkesine ve AB standartlarına yöneleceği şeklinde bir umut ışıltısının belirmesi.

- Erdoğan’ın Trump’la yaptığı telefon görüşmesi üzerine S-400 krizinin erteleneceği yolunda işaretlerin ortaya çıkması, Türkiye’de tutuklu bulunan ABD vatandaşı Serkan Gölge’nin cezaevinden ev hapsine alınması, Trump’ın bunun için Erdoğan’a teşekkür ederek Gölge’nin yakında ABD’ye döneneceğini de söylemesi.

Her birini uzun uzun tahlil etmek mümkün. Ben iki faktörün ekonomiyi “nasıl?” etkilediğine dikkat çekmek istiyorum: Hukuk ve dış politika…

KİM DEĞİL NASIL?

Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldığında da dolar inişmiş fakat YSK İstanbul seçimlerini iptal ettiğinde yükselmişti…

Meseleye “Kim?” diye bakmak yanlıştır. Mesele Batı’nın ya da sermayenin “kim”i istediği meselesi değildir.

Mesele “nasıl?” meselesidir; Türkiye’de demokrasi ve hukuk “nasıl” işleyecek?

Eğilip bükülerek mi yoksa “düzgün” bir şekilde mi?

Ekonominizde tüketim ve rant politikaları gibi karmaşık sebeplerle makro dengeler bozulduğu için, hukukta ve diplomaside günlük olaylar bile böyle hemen dövizde, piyasada etkili oluyor.

Hiç küçümsemeyelim, dövizdeki birkaç kuruşluk hareketin karşılığı ekonomimizde birkaç milyar lira demektir!

Şu kesin bir gerçektir: Ülke yönetimlerinin başarısı ekonomiyi, hukuku ve dış politikayı koordineli şekilde yürütmeye bağlıdır. Güvenlik de hukuk kavramının içindedir.

Dış politikada ilişkiler sıkışıyorsa, ülke içinde hukuka güven aşağı gidiyorsa ekonomi iyiye gidebilir mi?

NAMIK KEMAL YAZMIŞTI

Büyük düşünür Namık Kemal’in 21 Haziran 1869 tarihli Hürriyet gazetesindeki makalesinin başlığı “bir saatlik adalet, bin yıllık ibadetten hayırlıdır” şeklindeki hadis-i şerifti, yani Peygamber Efendimiz sözü…

Kemal, bu hadisten hareketle şunları yazıyordu, bugünkü Türkçeyle:

“Yer yüzünde bugün mevcut olan devletlerin haline bakalım. Adalet neredeyse saadet ve mamuriyet ve bunların geliştirdiği gayret ve marifet dahi oradadır…”

Tarihten örnekler veriyordu: Hz. Ömer zamanında Irak’ın geliri 137 milyon dinardı… Zalim Haccac’ın Irak valiliği döneminde 18 milyon dinara inmişti… Sonra, âdil halife Ömer Bin Abdülaziz zamanında tekrar eski seviyeye yükselecekti…

Kemal, “Fransızların Osmanlılardan ziyade dört eli, sekiz ayağı yok” diyor, oradaki gelişmenin hukuk ve eğitimden, Osmanlı’daki perişanlığın “zulüm ve cehaletten” geldiğini belirtiyordu.

Namık Kemal bunları yazarken 29 yaşındaydı; bilgi birikimini ve vizyonunu görüyorsunuz değil mi?

Namık Kemal’in, Vakıf Bank tarafından yayınlanan iki cilt Hürriyet gazetesi koleksiyonunu okurlarıma tekrar tavsiye ediyorum.

İKTİDARIN İKİ DÖNEMİ

Çok mesafe aldık, uzun süredir “düşük gelirli ülkeler” arasında değiliz, “orta gelir” kategorisindeyiz.

Bütün ekonomilerde spekülatif hareketler her zaman olabilir ama ekonomik sorunları “düşman saldırısı” olarak niteleyip Türkiye’yi “beka” derdine düşmüş bir ülke gibi göstermek iç politikada bir miktar oy getirebilir… Fakat ekonomide çok ihtiyaç duyduğumuz yatırımları getirmez. Dış ilişkilerde “dostları artırmaya” yaramaz.

Aksine sermayeyi ürkütür, Türkiye hakkında kötü niyetli odakları tahrik eder; öyle de oluyor.

Halbuki tarihimizde hukuk, dış politika ve ekonomi alanlarında başarılı koordinasyon örnekleri vardır… AK Parti iktidarı da 2002-2010 döneminde AB yönelişiyle hukuk, ekonomi ve dış politikada başarılar sağlamış, Türkiye’ye yılda 20 milyar dolar yatırım gelmişti.

AİHM kararlarının “bağlayıcı” ve “üstün norm” olduğunu Anayasa ve kanunlarımıza koyan, AK Parti iktidarıydı… Ama bir süredir “bizi bağlamaz” diye konuşmalar yapıldığı gibi yeni hakimler bazen AYM kararlarına uymayabiliyor, AYM’de de açıkça çekingenlik görülüyor.

Ve yatırım gelmiyor!

Türkiye önü açık, potansiyeli çok büyük bir ülkedir. Yeter ki içeride hukukun üstünlüğü ve özgürlükçü demokrasiye, dışarıda bir süredir duymadığımız “dostlarımızı arttırma” rasyonalizmine dönelim. Ekonomi yükselişe geçer, dolar da faiz de yoluna girer.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 18:19
Yazilarinizi okumayi ne kadar ozlemisim
EKO 03 Haziran 2019 18:51
Ak Parti'nin en büyük hukuk reformu 2010 referandumu ile kabul edilen anayasa değişiklikleri değil miydi? Yargı fetöcülere teslim edildi, emniyet keza öyle... Bunlar bazı sözde büyük davalar açtılar. Bazıları bu davaların gönüllü savcıları oldular. Ülkenin vatansever komutanları hapse girdi, ordudan atıldı. Daha önceki YAŞ'larda Ak Parti hükümetleri tarafından korunmuş olanlar bunların yerlerine geldi. Sonra bir baktık ki; aaaa vay hainler, şanlı ordumuza kumpas kurmuşlar! O da yetmedi darbe yapmaya kalkıştılar. Ama Ak Parti masum!.. Allah böyle yargı reformlarından hepimizi korusun!..
EKO 03 Haziran 2019 17:48
Bölüm 7: Çok yerli ve millidir. Hele ki askeri sanayi konusunda. Ama ülkenin en önemli ve gerçek askeri üretim tesisini yabancıya "kiralamak"ta mahsur görmez.
EKO 03 Haziran 2019 17:46
Bölüm 6: Ziraat Bankası çiftçi için her şeyi yapıyor der, ama o bankanın kaynaklarını yandaş medya oluşturmak ve yurt dışı piyasalarda döviz oyunları oynamak için heba eder. Diğer kamu bankaları da aynı... Sanki babasının malı.
EKO 03 Haziran 2019 17:43
Bölüm 5: Devletin kasasından beş kuruş çıkmadan dev projeler yaptım der. Ama aslında 1 liralık işi 4 liraya yaptırmıştır (aradaki 3 lira kime gider?), vatandaş doğrudan ve dolaylı (doğrudan ödenen köprü geçiş bedeli, dolaylı ödenen yüksek nakliye maliyetli sebze) aşırı bedel öder, ama o da yetmez aradaki fark hazineden, yani yine vatandaşın vergisiyle kapatılır.
EKO 03 Haziran 2019 17:37
Bölüm 4: Önce her yere dev siteler, gökdelenler, AVM'ler yapar, betona gömer, doğayı katleder, sonra "dikey mimari çok kötü, İstanbul'a ihanet ettik" der. Çünkü ondan gelecek rantı zaten almıştır. Yeni amacı; üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve kanal İstanbul hattında yatay yeni siteler yapmak ve yeni rant kapıları açmaktır. Onun fikri alt yapısını hazırlamaktadır.
EKO 03 Haziran 2019 17:28
Bölüm 3: Bir bakarsın Esad ile kardeştir, bir bakarsın Esed'i devirmek için en önde o koşar. Çünkü Amerikalı abisi öyle karar vermiştir. O arada Rus uçağı falan düşürüp oradan da kahramanlık payesi çıkarmaya çalışmıştır. Ama sonra abisinin onu kullanıp sınırında uydu devlet kurduğunu görür (sanki daha önce aynı şey olmamış gibi bu numarayı yemiştir), gider Rusya'ya yanaşmaya çalışır. Böyle zigzaglar çizerken herkes durumdan yaralanır ve ülkemizden bir taviz daha koparır. Ama iç kamuoyuna bunların hepsini "dünyada oyun kurucu güçsüz" diye satarsın. Kim bilecek?
EKO 03 Haziran 2019 17:21
Bölüm 2: Bir gün milliyetçiliği ayaklar altına alır, sonraki gün neredeyse kafatasçı olur. Önce "analar ağlamasın" diye çözüm süreci ilan eder, bunun için sözde baldıran zehiri içer (çünkü umar ki Kürtler onu başkan yapacak), sonra Kürtler onu başkan yapmayınca savaş ilan eder ve "ne mutlu şehit analarına" der.
EKO 03 Haziran 2019 17:16
Bölüm 1: Ak Parti, herkese hoş gelecek laflar ediyor veya o yönde işler yapıyor gibi görünüyorsa, bilin ki buna kendi ihtiyacı olduğu içindir ve samimiyetten yoksundur. Başı sıkıştığında birlik beraberlikten bahseder, ama bundan anladığı şey; herkesin onun söylediğini kabul edip desteklemesidir, ortak akılda buluşmak değil. Zaten rahatlatığı an; "onlar akıllarını kendilerine saklasınlar, her şeyin en iyisini biz biliyoruz" nobranlığına geri döner. Gaz almak için adalet reformu yapıyor gibi görünür, ama yargıyı ve kolluk kuvvetlerini kendi tetikçisi olarak kullanmaktan asla vazgeçmez.
EKO 03 Haziran 2019 17:05
Şu "2002-2010 arası AK Partisi" konusu ve tekrar o ayarlara dönme efsanesi kabak tadı verdi artık. Çünkü; 1/ Ülkeye faydası olan uygulamaların hiç biri onların özgün projesi değildi. 2/ Bir süreliğine istedikleri istasyona gidene kadar işlerine gelen trene bindiler. 3/ Bir kısım demokrat ve liberalleri o trende kondüktör olarak kullanıp sonra yarı yolda indirdiler. 4/ Aynen bugün olduğu gibi o gün de; makyavelist, oportünist, riyakar, omurgasız ve gizli ajanda sahibiydiler. Fakat sadece bir kısmımız bunları gördü ve halen görmeye devam ediyor.
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 10:03
Tamam taha bey hemen adaleti tekrar tesis edecek bu iktidar siz soylediniz diye. Zaten butun yargi kurumlarini ayaklarina paspas eden bu iktidar hala daha ayni polyannacilikla AKP den medet umuyorsunuz ya PES.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 23:03
2. Dünya savaşından sonra Almanya ve daha sonrasında Güney Kore gibi niçin 2 elimiz ve 2 ayağımız olmadı/olamadı ?
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 12:07
2
Başra Almanya ve Güney Kore, buna Japonya da dahildir, bu ülkeler ABD'nin eyaleti konumundalar. Bu ülkelerde Amerikanın 1 değil çok sayıda askeri ve üssü var. İkinci dünya savaşından sonra Japonya ABD ile teslimiyet anlaşması imzaladı. Bütün Japonya ABD ye teslim oldu. Keza Almanya böyle. Kore ise Kore savaşı sebebiyle ABD hegemonyasına girdi. Bu ülkelerin ABD den kurtulmaları neredeyse imkansız artık.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 20:59
Bitlis Belediyesi kayyımdan AKP'ye geçti. Kayyım öncesi dönemde, belediyenin girişine asılan tabelada,Türkçe ve Kürtçe Bitlis Belediyesi yazıyordu. Kayyım tabelaya dokunmamıştı. AKP iş başına gelince, tabeladan Kürtçe ifadeyi kaldırdılar. İstanbul seçimi için ümidini Kürtlere bağlayan, Kürtleri tavlamak için Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesine izin veren AKP, Bitlis'te Kürtçe tabelayı indiren AKP'dir. Kürt kardeşlerim siz ne yapacağınız biliyorsunuz, değil mi ?
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 19:54
Dolar alıştıra alıştıra 5çıkar 2iner böle devam eder
Murat Doğrusöz 02 Haziran 2019 19:46
Tamam Akp hatalar içinde,ekonomik olumsuzlukların bir çoğununda müsebbibi.Ama döviz oynamalarında dış güçlerin etkisi yok deyip,aklımızla alay etmeyin.Döviz düşüşünü de Yargı reformuna! bağlamayın.Ne yani,Vatandaş Yargı reformunun nasıl Türkiyeyi coşturacağını! gördü de,döviz satmaya mı başladı?Kör gözün dahi gördüğü bir gerçektir ki,Batı ve İsrail Türkiye ile yakından ilgileniyor ve zalim çıkarları doğrultusunda müdahalelerini yapıyor.Akp'nin hataları var,olumsuzluklarda da katkısı büyük.Ama bunlar Emperyalistlerin,çıkarlarına ters bir durumda Türkiye'ye müdahale ettiği gerçeğini değiştirmez
KARAR OKUR 02 Haziran 2019 22:44
0
Emperyalist gucler her zaman vardi, var da olacak. Bu her kotu sonucun musebbibi onlar demek degil. Konu dolara gelince, emperyalist dediklerin ara ara diplerine gidip ulkeye yatirim yapin, para koyun dedigin adamlar.
Edy 02 Haziran 2019 17:46
Mayıs ayında özel sektörün 8 milyar $ dış borç ödemesi vardı topladılar, yükseldi, mart ayındada böyle oldu. Ekim ayına kadar büyük dış borç ödemesi yok.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 17:30
Erdoğan'ın, yolda bulduklarından, pek sevdiği Demirelci S.S. geçenlerde, biz Amerika'ya kafa tutuyoruz, dedi. Trump’ın, bak aklını başına al, ekonomini iki saatte felç ederim, dediği her an, ABD'nin istediği bir tutukluyu/mahkumu, yargımız "kendiliğinden" salıveriyor. Ortada bir "kafa meselesi" var ama, o, kafa tutma değil, kafa bulma.
Bozoklu 02 Haziran 2019 15:48
Muhterem Hocam; Bazı okullarda (özellikle İHO' da) Namık Kemal'den vatansever bir aydın olarak bahsetmek mümkün değildi. Şimdi zıplayanlar olacak ama maalesef öyleydi.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 15:16
Ekonomide 17 yılda nasıl da çok yol aldık. 17 yıl önce GSYİH da dünya 17.si idik. Maşallah 17 yıl sonra bugün 17. sıraya yükselmişiz.
Karar okuru 02 Haziran 2019 16:30
0
Su anda 18. Sirada Turkiye 17 degil, bu kafayla devam ederse Kulliye 2023 hedeflerimize ulasiriz ama on sira yanilmayla… Yani 20. Yada 21. Sirada... Bu bir saka degil bu arada, gercegin ta kendisi... Iyi Bayramlar
KARAR OKURU 03 Haziran 2019 12:11
3
Ülkemizin atlatageldiği badireleri ve silah sanayiinde ABD tekeline rağmen başarılarını görüp gurur duymamız lazım. Almanya, Japonya, Fransa silah üretiyor olabilir ama onlar zaten ABD nin eyaleti hükmünde olan devletler. Onlar ABD demek zaten.
Taha Bey'in ısrarla vurguladığı gibi;bize hukuk lâzım,bize adalet lâzım,bize liyâkat lâzım,bize fikir hürriyeti lâzım,bize ... ... lâzım.Gerisini devam ettirin.Peygamberimizin hadisini alıntı yaparak yazısına güç katmış.Hadisi tekrar edelim:"Bir saatlik adalet,bin yıllık ibadetten(nafile ibadet) daha hayırlıdır"Her ne kadar bu hadis'in zayıf olduğu söylense de,işaret ettiği mana doğrudur.Çünkü adaletle hükmetmek farzdır.Çünkü Allah adaleti emrediyor:"İnnallahe ye'muru bil adli..."(Nahl/90) .Adalet,adalet,adalet.Gerisi teferruat.
Muhtefi. . 02 Haziran 2019 14:51
Bir Ailede Gelir,Gider dengesi Gelir Aleyhine bozulursa ve Adaletsizlik, Ahlaksızlık, Bireycilik on plana çıkıp Birlik ,Dirlik bozuluyorsa,bozulmuşsa çok şaşmamak gerekir. Mikro,,Makro planda boyle gozlenir gostergeler .çünkü bilimseldır. ..sadece politik günlük (birkaç zamanlık ) yönlendirmeli yazı. .!. Sorunları HALİ ALTINA supurmektir..(bilimsel de degildir) en küçük problemde siritacaktir. .!..Onun icin herseyin ani DÜŞME ve KALKMALARI .!...risklidir. .ISLEVSEL'de değildir, ..!.anı nedenlere kalici çözüm lazım.
Mevlüt 02 Haziran 2019 14:39
3 ayda bir duyuyoruz. Ülkeye şu kadar dolar girmiş, şu kadar çıkmış diye. Kim tarafından yapılmış bilen yok. En son 15 milyar dolar girmiş. Başında okuduk. Ama hiç bir yetkili paranın kaynağı hakkında açıklama yapmadı. Ve halkın bilgilendirilme hakkı gasp edildi.
Fred Çakmakkaya 02 Haziran 2019 14:21
çok mu üzüldün?
Mustafa Soylutürk 02 Haziran 2019 13:13
Sayın Taha bey, Elbette demokrasi illa ki hukuk lakin CHP adayının mazbatası ile S 400 lerle doların düşmesinin algıdan başka bir anlamı yok! Dostlarımızı çoğaltalım derken onlara teslim mi olalım ne derseler boyun mu eğelim ? Bize ne verirlerse bu cömertliklerinden dolayı onlara minnet mi duyalım? İstediklere yere asker gönderelim. PYD PKK ile mücadele etmeyelim mi?. Akdeniz den sondaj gemilerimizi çekelim.Böyle ''dostlarımızı' mı 'artıralım? Bu anlayış Türk Devletine uymaz!..Bize yakışan namert yaşamaktansa yiğitçe mücadele etmektir.Haraç vermek başkalarının işidir......
ANTİTROLX 02 Haziran 2019 13:58
3
Dış politikada dostluk olmaz, karşılıklı çıkarlar olur. Tank fabrikasını, %50 Katar Ordusu ortaklığı olan şirkete 25 yıllığına ihalesiz kiralamak, Aselsan'ın tank teknolojisindeki sır niteliği taşıyan bilgilerini yabancı ordu ile paylaşmak "yiğitçe mücadele etmek" mi oluyor? Antitrolx.
bayram bize gelmiyor ki 02 Haziran 2019 14:10
1
Ne yaptığını bilerek, doğruAllâh bildiğin yolda ilerlemek, bunları yaparken herkesle kavgalı bir şekilde değil, diplomatik yol yöntemlerle işi götürmek lazım, bizim herkesle kavgalı olmak gibi bir lüksümüz yok. Aksi halde hep zararlı çıkan biz oluyoruz.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 14:15
3
Hamaset dolu boş laflar.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 15:13
1
Dış politikada dostluk olmaz, karşılıklı çıkarlar olur. Tank fabrikasını, %50 Katar Ordusu ortaklığı olan şirkete 25 yıllığına ihalesiz kiralamak, Aselsan'ın tank teknolojisindeki sır niteliği taşıyan bilgilerini yabancı ordu ile paylaşmak "yiğitçe mücadele etmek" mi oluyor?
Karar okuru 02 Haziran 2019 16:47
0
Beyefendi bilmiyorum duydunuzmu ama Diplomasi denen bir bilim dali var... Diplomaside mertlik, nagmertlik yoktur, devletin cikarlarini, milletin istikbalini korumak vardir. Sizce Mavi Marmara dosyasi Neden kapanmis, Israil ile olan iliskilerimiz, ticaretimiz buyuyerek devam etmektedir?? Diplomasi yoksa ortalik mafia babalari benzeri soylemlere kalir … Siz bence siyasetcilerin oy toplamak icin populist bagirip, cagirmalarina kendinizi fazla kaptimayin. Iyi Bayramlar
Mustafa Soylutürk 02 Haziran 2019 17:46
2
ANTİTROLX,Ben kendi kimliğimle yorum yapıyorum. Eleştirmek serbest trol olsam kimliğimi kullanmam .Mesela Şekil A da ve diğerleri gibi!
ali namlı 02 Haziran 2019 12:57
Hocam, nasıl bıkıp usanmadan bunları uzun uzun ve tekraren anlatabiliyorsunuz! Demek ki çok iyimser ve ümitvar bir kişiliğiniz var;doğrusu tebrik ederim !
Yem etmek 02 Haziran 2019 12:57
Bayram harcligi icin halkin doviz sattigi cok basit bir gercek.. bu kadar basit bir gercege kör olmanin, inkar etmenin, çarpitmanin, hak, hukuka yem edenin yeri cehennemin 7 kati olmali
Köroğlu 02 Haziran 2019 12:33
1869'dan bu yana bir arpa boyu yol gidememişiz. Hala yanı şeyleri konuşuyoruz. Konuşuyoruz ve hiç bir şey olmuyor. Gelecekten umutlu olmak için sebep var mı?
Yüksel Bey 02 Haziran 2019 12:01
Parti menfaatleri ülke menfaatleri önünde tutuldukça bu ülkede hiçbirşey olmaz örnek bankalara ykb atamaları(ulufe)
musto 02 Haziran 2019 11:55
Sn editör çaldılar sözünü günde 12 saat Cumhur başkanı söylüyor bizlerde yorum yapıyoruz reform paketi açıklandı düşünce hakaret yoksa suç olmayacak.İstersen paketi bir daha oku yorumlarımızı ona göre değerlendiriniz.
musto 02 Haziran 2019 11:47
Saat 21.30 iftar yorgunluğu hafif şekerleme yapıyoruz aniden azarlar bir ses tonu ile çaldılar diye uyanıyoruz hani bu hakimlerin görev süresi 1 yıl uzatılmış namuslu bir seçim yapacaklardı. Onlarda kabul etmiyor adam bulamadık eski görevlileri tekrar görevlendirdik. Dolarında kafası karışıyor kime inanacağını şaşırıyor en iyisi beklemek şu hırsızlık olayını çözsünler ona göre yön belirleriz şimdilik beklemedeler.
KARAR 'da Kararlı 02 Haziran 2019 14:42
0
Oyların çalındığını ısrarla,üzerine basabasa,altını kalınçizgilerle çize çize bıkmadan,usanmadan,yorulmadan,yorulmak n;,büyük bir haz,iştah ve hevesle her Allah'ın günü onlarca kez söylüyorlar,fakat çalanları,çırpanları,iç edenleri söylemiyorlar,kim olduklarını açıklamıyorlar.Yoksa suçluları,çalanları koruyup kolluyorlar mı?Kolluyorlarsa kim kolluyor,neden kolluyor?Vatandaş olarak sormak ve sorgulamak hakkımız değil mi?Ya yine çakarlarsa!!!!!!
musto 02 Haziran 2019 18:18
0
Dikkat ettim gerekçeli kararda böyle bir şey yok.Davete gelen misafirler bir birlerinin yüzüne bakarak masalardan hatıra olsun diye alınan çatal bıçak tabaklar falanmı alındı omu ima ediliyor telaşına kapılıyorlar.
karar 02 Haziran 2019 11:10
defalarca adalet konusunda reform paketleri açıklayıpta niyetlerinin düzgün olmadığını ispatlarcasına yenisini açıkladığımız içinmi dolar düştü.s-400 ler konusunda canbaza bak canbaza tutumuylamı dolar düştü.ekonomide hangi gerçekleşen üretime dönük yatırımlar varda mı dolar düştü.dolar3-5 kuruş düştü kağıt üzerindeki doların m bankası,bankalar vatandaş arasında emme basma tulumbadaki su gibi devridaimiyle düştü gibi.en ufak problemde sonucu yaşayacağız.
Hayati S. 02 Haziran 2019 11:06
Ama birbirimizi sevmedikçe ve birbirimize saygı göstermedikçe; içinde huzur, barış, kardeşlik, adalet olan demokratik bir toplum olamayız. Türkiye‘nin ileri demokrasiye kavuşması için kafa yoran herkesin toplumun çimentosu olan sevgi ve saygıyı,adaleti yeniden hayatımıza kazandırmak için çaba harcaması kaçınılmazdır.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 11:04
Bir paket veya birkaç vaat ile hukuk ve ekonominin düzelebileceği ortamın çok uzağındayız artık. İşi bilen ekonomistler daha bunlar iyi günlerimiz diyorlar.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 10:39
Ecevit in 74 de ABD ye olan dik duruşunu siz gibiler unutur ama tarih bunu daima yazacak
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 10:09
Dolar düşmez bu iktidar hele de bu ekonomi yönetimi varken (inşallah düşer)bayram öncesi birkaç dedikodu haber yüzünden düştü. Sorunlar ortada hem de yığın yığın çığ gibi
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 09:53
Irakin geliri ile ilgili verilen rakamlarin mahiyeti nedir? Uretim rakamlari mi? Uretim kaynakli vergi gelirleri mi? Yoksa ganimet mallarinin getirisi mi?
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 09:18
Demekki elimizde çok sağlam kozumuz var.on fetocuyu tahliye edip amerikan vatandaşı yapsak her biri için otuzar kuruş düşse dolar üç liraya iner
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 09:12
Taha Bey. "...uzun süredir “düşük gelirli ülkeler” arasında değiliz, “orta gelir” kategorisindeyiz." demişsiniz. Ülkenin gelir düzeyi, kişi başına düşen milli gelirde (nominal) dünyadaki sıralamasına bakarak ölçülür. Ülkemiz, 60 yıldır hep aynı yerde (64 ile 68. sıralar arasında). 2018'de dünya 68.'si. Arpa boyu yol alınmamış bu sıralamada.
Brahma 02 Haziran 2019 09:02
Sayın Akyol Akparti çevreleri kendilerini "Türkiye'nin kumpasa getirildiği" yanılgısına ciddi ciddi inandığını, hata bu inanmışlığın üst kadrolara kadar nüfuz ettiğini bilmemiz gerekir. Gerçekte olanlar söylemlerdeki katılığa sermayenin verdiği tepkidir. Ortaçağ süper gücü olan İspanya ve onun kraliçesinin uygulamalarının İspanya ekonomisine etkilerini ve aynı dönemdeki Hollanda hukuk uygulamalarının Hollanda'ya katkılarını iyi incelemek lazım. Zire Hollanda hukuka verdiği bağımsızlık sayesinde İspanyadan kaçan sermayeyi kendine çekmeyi başarmış ve ciddi bir gelir elde etmişti.
Batıya kuyruk sallarsan sana iyi davranırlar ama kendi milli duruşuna göre hareket edersen sana düşman kesilirler akp 2002 2010 yılları arasında batının (abd ve avrupa) her emrini yerine getiriyordu onun için erdoğan iyidi kendi ayakları üstünde durmaya çalışınca aynı erdoğan işte böyle olur taha bey ist.hava limanını yapma,aselsanı yani yeri savaş gereçlerini yapma, s 400 leri rusyadan alma gel bizden patrihot al abd çıkarları doğrultusunda demirel ecevit gibi hizmet et yoksa seni dolarımla boğarım ha bu emperyalizme hizmettir suudi birleşik arap emirlikleri mısırda dmokrasimi var .
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 11:04
2
Mısır’ı sayma onlar da petrol var ama kadınları özgür değil.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 11:36
2
A haberden seçmeler köşesi değil burası. Şer güç dediklerimizden aldığıniz borçlar ile yollar, köprüler yapıldı. O borçlar ile yandaşlar Karun gibi zenginledi. Sanki kendin üretmişsin gibi siyasi pazarlama yapıyorsun. Ayıp. Şimdi de milletten geçmediği yolun parasını, yatmadigi hastanenin masrafını istiyorsunuz. Adaleti olmayanin bu millete de kendine de faydası yok birader.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 11:44
2
1974 Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle Türkiye'ye ambargo uygulanınca, "kendi tankını, kendi silahını kendin yap" sloganı ve halkın yaptığı bağışlarla 1974'te kurulan Türk Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, '75'te Aselsan'ı kurdu. İlk milli İHA'mızı yapan TAI, Havelsan, Roketsan bu vakfın eseridir. Ecevit'in eseridir. Tarihi eğmeyelim, bükmeyelim lütfen.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 14:44
3
Ecevitin eseri mi yoksa Erbakanın eseri mi?
Karar Okuru 02 Haziran 2019 17:09
0
Karar Okuru 14:44 Rahmetli Ecevit ile Rahmetli Erbakan arasindaki fark cok fazla degildi. Filistin in mucadelesini verenler sagcisi ve solcusu ile ayni safdaydi ve hepside bu ulkenin vatandaslari idi. Simdide bugunku halimize bakin... Zillet kelimesini nasil kullanabilir kendilerine siyasetci diyen insanlar milletin yarisi icin, onlar boyle seslenirlerse lider olarak temsil ettikleri insanlar neler yapmaz. Hayirli Kardeslik icerisinde Guzel Bayramlar olsun hepimize.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 08:18
Insan vucudundaki her organ gibi ahenkli bir sekilde devlet organlari calismali. Once liyakatli atama olmali sonra yetki ve sorumluluklar net belli olmali. Cumhurbaskani orkestra sefi gibi kapsayici sekilde yonetmeli ulkeyi. Ama yeni sitemde tek kisiye bu kadar agirlik verildi, bu ttek kisi ayni zamanda parti baskani ve fazla politik. Geldigimiz nokta .......
Halk doviz satti 02 Haziran 2019 05:37
Dolar niye dustu? Halk bayram nedeniyle doviz satti, $ da o yuzden dustu. Baska seye inanmak isteyen kendi bilir.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 02:57
"dolar düştü" derken be de sıfırlandı sandım. baktım 17 kuruş düşmüş...
Mehmet Ali Kara 02 Haziran 2019 02:49
Demokrasi,hukukun üstünlüğü,dostlarimizi arttirma tamam olmasina tamam da, gelen sermayeyi doğru yöne kanalize ederek üretimi arttirma,teknoloji transferlerinin yapilabilmesi,kalici ve devamli üretim artişini sağayacak planlarin hazirlanmasi gibi ekonomiyi sağlam temeller üzerine oturtacak bir vizyonun da ortaya konulmasi gerekir.Bu iktidarin dönemine baktiğimiz zaman kendi gücünü sağlamlaştirma ve koruma adina günü kurtarma amaçli hareket ettiğini ve maalesef yargimizin da bu yönde hareket ettiğini görüyoruz.Dolayisi ile halimiz en ufak şantaj karşisinda kurumlarin zedelenmesi oluyor.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 02:28
İLLA HUKUK, İLLA HUKUK ,olmazsa onun yerini doldurur GUKUK, bir de Öterse eyvah herkes olur bizâr...Hukuku uzun geliştirilmesi için çalışanları tebrik ediyorum...
okurrr 02 Haziran 2019 01:22
Kocaman Taha Akyol'un, "Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldığında da dolar inişmiş fakat YSK İstanbul seçimlerini iptal ettiğinde yükselmişti" yorumunu hangi veriden çıkardığını anlamak zor gerçekten.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 03:28
1
Mazbata verilince 20 kuruş düşüş oldu. Burada asıl dikkat çekilen nokta, kırılgan bir ekonominin kötü niyetlilere kurla oynayabilmesi gibi açık kapılar bırakıyor olduğuna dikkat çekiyor.
Guru 02 Haziran 2019 08:46
2
Teknik analiz köşesi değil burası. Siyasi yorum köşesi. Teknik olarak trendi dikkate alırsanız haklısınız. Konjonktürel geri çekilmeler için veri fetişizmine gerek yok.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 11:31
0
Aç İnterneti bak. Kapı gibi veri var belirtilen süreçte. Yani körlük senin vicdanını karartmissa hakikati görmek imkansız oluyor mirim... Yandaşlarin 'Anlama' konusundaki yetilerinin zayıf olması eğitimle ilgili olsa gerek.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 12:36
0
Guru' denen yorumcudan izin alin, oyle yorum yapin!
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 12:52
1
A haberi, trt yi izlemeye devam et sen
Hint maymunu 02 Haziran 2019 14:44
0
Guru' seni bi elime gecirsem, 10 tane fakir doyururdum
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 01:04
Taha Bey, Haccac için zalim ifadesini kullanmışsınız. Tanıdığım bir K. Kursu hocası, haklı bir gerekçesi olduğunu söyledi. Yani bu kadar insanı öldürtmekle içtihat mı yapmış oluyor? İnsan öldürmenin ve zulüm etmenin dinimizde ağır vebali yok mu? Peygamber efendimiz (sav) kaç kişiyi öldürmüş, ya da zulmetmiş. Ben rastlayamadım hocam, bu hususu izah edecek yazılarınızı bekliyorum. Bayramınız mübarek olsun.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 14:51
0
Kuran kursu hocası bilmeden hüküm vermiş. İslam kutsal bir dindir ancak müslümanlar bir beşerdir ve beşer de zalim olabilir. Haccac da bir beşerdi ve zulmetti. Bunu söylemenin dinle, imanla alakası yok.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 00:52
Bu kadar güzel şeyler yazıp okuyup dururken neden dikkate alınmıyor sunuz. Oysa devlet ricaline çok çabuk ulaşabilecek guctesiniz. Sahi siz yazarlar ve biz vatandaş nerede hata yapıyoruz. Galiba biz hiç kendimize bakmayı denemiyoruz.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 00:47
Faizi düşük tutarsak enflasyon da iner inatlaşması, gereksiz gerginlikler, liyakatsiz ekonomi atamaları ve Yiğit Bulut'un peşine takılıp ekonomide macera aranmasaydı dolar şu an 4 tl civarında olurdu ve bu günkü acı fatura millete kesilmemiş olurdu. Reisten bugünlerde "yanılmışım"çıkışı bekliyorum. Siz sürekli haklı olarak hukukun özgürlüğüne vurgu yapıyorsunuz. İlave olarak diyorum ki bilgi ve bilimle değilde hayallerimiz ve ideolojilerimizle hareket edersek kaybetmeye mahkumuz.
Merakli 02 Haziran 2019 00:31
Ne yazik ki ikisi de degil, "el cabuklugu, marifet" sonucunda kisa sureli.
KARAR OKURU 02 Haziran 2019 00:15
Sayın yazar ne kadar halim ve selim yazıyorsunuz. Aptal birine anlatır gibi tane tane anlatıyorsunuz. Sizin bu güzel üslubunuz yüzünden müktesebatım körelmeye yönelmiş durumda. Biz hala eğitimin gerekli olduğuna birilerini ikna durumundayız. Adaletin olmadığı yerde refah da saadette olmazı kabullendirmenin iptidasında emekliyoruz. Hala dunya terakkiyati ve ukbâ saadeti icin dunyada cari kural ve kaideleri talim ve bunlara riayet edilmesi gerektiğini anlatmanın eşiğini geçmeye yeltenme halindeyiz. Yok arkadaş yok. Bıktık ya bu hayatı sadece gözünün gördüğü kadarıyladan ibaret sayan kafalardan.
Nurettin 02 Haziran 2019 03:54
0
Yazar güzel tespitlerde bulunmuş. Lakin ben üstteki Karar Okurunun yazdığı bir cümleye takıldım kaldım. '' Hala dünya ilerlemesi ve ahiret saadeti için dünyada geçerli olan kuralları öğrenmek ve uygulamasını yapmayı anlatmanın eşiğini geçmeye yeltenme hali..." Cümle güzel başlamış ama sonunda bir kaç fiil olduğundan karmaşaya dönüşmüş. (Anlatmak, eşik geçmek, yeltenmek..vb.)... Açıklık getirilmeli...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN