Back To Top
Ecevitlere saygı

Ecevitlere saygı

 - Son Güncelleme: 19.01.2020 Pazar 07:29
- A +

Rahşan Ecevit vefat etti. Ecevit’leri rahmet ve saygıyla anıyorum. Hala isabetsiz bulduğum görüş ve davranışları vardır ama dürüst, medeni ve kültürlü politikacılar oldukları bir gerçektir ve bu gerçek başlı başına derin bir saygıyı hak etmektedir.

Ecevit’leri yakından tanıyan ve kitaplaştıran arkadaşımız Fikret Bila’nın belirttiği gibi, “Rahşan Hanım” asla eş kontenjanından değil, güçlü kişiliği ve fikirleri ile bizzat kendisi “politikacı” idi. Bülent Beyi eleştirmekten çekinmezdi.

ECEVİTLER VE GÜLEN

DSP-MHP-ANAP koalisyonun ilk aylarıydı. CNN Türk adına Ecevitlerle kütüphanelerinde ‘entellektüel’ bir mülakat yapıyordum. Banttan yayınlayacaktı. Rahşan ve Bülent Ecevitler iki konuda ters düştüler.

Rahşan Hanım MHP hakkında ağır sözler etti, “koalisyon içime sinmiyor” dedi. Bülent Bey “dünkü olaylar başka, bugün uyumlu çalışıyoruz” gibi şeyler söyledi.

Asıl büyük tartışma Fethullah Gülen üzerinden çıktı. Bir görüşmelerinde Gülen Descartes ve İbni Rüşd gibi filozoflardan bahsetmiş, Ecevit çok etkilenmişti. “Aydınlanmış, hoşgörülü bir dindarlık anlayışı var” diyordu. Okullarını da beğeniyordu.

Rahşan Hanım “bu adamı ben sevmiyorum. Ne derse desin, nihayet dincidir” gibi sözler etmiş, Bülent Bey “siyaset konuşalım” diyerek konuyu kapatmıştı.

Biz “muazzam haber çıktı” diye seviniyorduk…

Havaalanında uçağa geçmek üzereydim ki, Bülent Bey telefon etti:

“Sayın Akyol, MHP ve Gülen’le ilgili kısımları yayınlamayın, rica ediyorum. Hatta silin o bölümleri”

Tabii, ben de hemen Haber Genel Yayın Müdürü Ferhat Boratav’a bildirdim, o bölümleri iptal etti.

GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ OLSAYDI

Şunu kaydetmeden geçemeyeceğim: Gülen “kainat imamı” narsizmiyle siyasi güç hırsına kapılıp devleti ele geçirmeye yeltenmese ve dış yüzüyle göründüğü “felsefe konuşan” bir dindarlık ve “eğitim hareketi” gibi kalsaydı Türkiye ve insanlık için ne kadar iyi olurdu.

Fakat “siyasi amaçlı kapalı örgüt” olması ve güç hırsı hem Türkiye’ye hem mensuplarına felaket getirdi.

Bundan herkes çok ders almalı, “devleti ele geçirme” kavramı zihinlerden silinmelidir.

ECEVİT’LE İLK TEMAS

1988 yılı olmalı, Tercüman’ın genel yayın müdürüyüm. Gazeteyi 12 Eylül öncesi kutuplaşmanın dışına çıkarmak istiyorum.

Tereddütler oldu fakat Nazlı Ilıcak ve yazarlar bunu destekledi.

Bülent Ecevit’in korumasına telefonla not bıraktım. Biraz sonra döndü, randevu istedim.

Merhum Ecevit’le ilk yüz yüze ayrıntılı görüşmemdi. Çay ve büsküvi ikram etti. Kitaplığına hayran oldum. Birkaç kitabını alıp baktı, okumuştu.

Halil İnalcık’ın “Osmanlı Tarihi, Klasik Çağ” kitabının henüz Türkçesi yayımlanmamıştı. Bülent Bey İngilizcesinde özellikle Osmanlı toprak rejimi olan “Timar Sistemi”ni okumuş, Ortanın Solu için prensipler çıkarmıştı.

Sohbetimizde bilim felsefecisi Karl Popper’den de bahsetmişti.

Ecevit’e Tercüman’da kendisiyle ilgili mülakat yapmak istediğimizi, ilk mülakatı Rauf Tamer’in yapacağını söyledim, memnuniyetle kabul etti.

Rauf Tamer, hiç teyp kullanmadan, bir bakıma hafıza gösterisi de yaparak, Ecevit’le çok akıcı bir mülakat yaptı, Tercüman’da tam sayfa yayınladık.

ENTELLEKTÜEL ECEVİT

Ecevit’in 1971 basımlı “Atatürk ve Devrimcilik” adlı kitabı, güncel yönleri eskise de perspektif olarak değerini hala koruyan bir eserdir. Yeni baskıları İş Bankası Kültür Yayınlarından çıktı.

Atatürkçüdür ama yer yer sorgulayan bir kitaptır.

Laikliğin çok katı anlaşıldığı o yıllarda “İnançlara saygılı laiklik” kavramını savunmuştu. “Şapka devrimi köylüye ne kazandırdı?!” diye sormuştu.

Bu perspektiftir ki, halka gitmenin yolunu açacak, Ortanın Solu hareketi 1977 seçimlerinde yüzde 41 oy alacaktı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapmakta olduğu açımların köklerini oralarda görmek mümkündür.

Ecevit’in klişelere karşı bu sorgulayıcı mantığı zaman zaman öfke çekmiş, mesela merhum Hasan Pulur ağabeyimiz, “Haram Olsun” başlıklı yazısında, Vahdettin hakkındaki sözlerinden dolayı, Ecevit’e verdiği oylara esef etmişti. (Milliyet, 20 Temmuz 2005)

Entellektüelleri dogmatik toplumlar gibi entellektüellere tahammül edemeyen toplumlar da ufuk genişliği kazanamaz.

Ecevit, politikacı yönü bir yana, hiç şüphesiz ufuk açıcı bir entellekktüeldi.

Rahşan ve Bülent Ecevitleri saygı ve rahmetle anıyorum.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Yaşar Akbaş 20 Ocak 2020 21:14
Hah şöyle...bazı yazarlarınız,ölülerinizin arkasından kötü konuşmayınız desturunu unutarak(hadis-i Şerif)...ağzına ne gelirse söylüyor....Ayıptır ,günahtır....Hiç mi iyi yönleri yoktu....Irak'ın işğaline vize vermemesi büyük bir olay değil mi?....İşğale vize vermediğinden dolayı partisinden kopmalar olmamışmıydı.....Size teşekkür ederim..TAHA AKYOL üstat....Selam ,sayğı ve hürmetlerimle...
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 06:05
Dindarlara karşı hakarette sınır tanımayanlar,laikkere sıra gelince dindarlardan hoşgörü bekliyorlar.Karar gazetesinin muhafazakâr yazarları olarak bilinenleri bile HDP dahil,muhalefete hafiften dokundurmalar veya hiçbir şekilde dokundurma olmamasına rağmen AK Parti ve lideri hakkında neler neler yazıyorlar.Yazık.
Sade vatandaş 19 Ocak 2020 22:32
Yorumları okuyunca;dincilikle dindarlığı, ahlaklı olmakla ahlakciligi birbirine karıştıran ne kadar çok cennet cehennem polisi var diye düşünmeden edemedim..
Alp Onur 19 Ocak 2020 22:11
Şimdiye kadar yapılan yorumların bir bölümünü dehşet içinde okudum. Beni dehşete düşüren yorumlar kuvvetle muhtemeldir ki muhafazakar insanların yorumu. Yazıktır! Günahtır! Biraz makul olun lütfen! Nihayetinde rahmetli Ecevit'ler de birer fani idi. Hata yapmaları mukadderdi. Önemli olan kişilerin sevap ve günahlarının toplamına bakmaktır. Affedebilmektir. Taha bey, eskiden muhalif kamplarda olmanıza rağmen güzel ve size yakışan bir yazı yazmışsınız. Kutluyorum. Elinize sağlık. Ecevitlere de Allah'tan rahmet diliyorum.
ZATTİRİK 19 Ocak 2020 21:14
Eceviti nasıl bilirdiniz ? Mecliste söylediği : Bu kadına haddini bildiriniz. Kadın milletvekillerinin söylediği: Dışarı ! Dışarı !
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 20:32
Asırlar öncesinde yaşayan islam alimleri hakkında etmediğiniz hakaret ve küfürleri esirgemeyeceksiniz.Sıra Ecevit'lere gelince"ölünün arkasından kötü konuşulmaz."Hz.Muaviye (R.A.)bir sahabi idi.Hz.Ali(R.A.) ile sorun yaşadı.Ona hakaret edenler,niçin aynı şeyleri söylemez.Kimbilir,belki tövbe edip affa mazhar olmuştur.Sizler niçin onu mahkum ediyorsunuz.Ecevit,kadınlar için farz olan örtüye meydan okumuştur,kavakçıya değil,kimse bizden ona saygı duymamızı beklemesin.Baş örtüsü hususunda demokratik açılımın öncüsü olup,tarihe geçebilirdi.Yine tarihe geçti,ama örtü düşmanı olarak.Öylede kaldı.
Yandas yorumlarinda cok adi gecen Merve Kavakci'da kim?ABD vatandasi olabilmek icin yemin eden,bir kac defa evlenmis ,bosanmis Iki kizinida Bestepe Sarayi'nda danisman olmasini gerceklestirmis, Malezya'ya ,Büyük Elci olmus bu zat-i muhteremin,aldigi egitim,Büyük Elci olmasina müsait mi,acaba,yoksa "abi durumu idare et'parolasiyla gercek olmus,bilinmez bu ülkede...Bir cok (?)isareti var ...
Ecevitler vefat etmiştir. Ölülerin arkasından hakaret edilmez. Bu yüzden hakaret Müslümana yakışmaz. Ama kesinlikle saygı duyacağım kişiler de değiller.
Merve Kavakci'da kim,?Hani su iki kizinida "Danisman'olarak Bestepe Sarayi'na "yamalayan'kadin mi(!?)..Kendisi de "Büyük Elci'olmasi,o da ayri bir konu..Türkiye'de kimler hangi mevkilere atandi,liyakat degil,"yalakalik'gecerli,bu ülkede..
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 18:10
Bu gazeteciler olmasa kör karanlıkta yaşayıp gideceğiz, dünyadan haberimiz bile olmayacak. Ama bir çoğumuz onların hoşa gitmeyen sözleri ve yazıları yüzünden işini kaybetmesinden gazeteden kovulmasından ceza almasından hoşnut.Az sayıda fırsat bulup okuyan ve emek sarfedenimiz, kendimizi ve dünyayı tanımaya bilmeye çalışanlarımız hariç. Boynumuza bir yular takılıp sandığa çekilip kime istenirse oy vereceği garanti olan yaratıklar olmayalım.İnsanız ve her birimiz eşsiziz.Her birimizin bir beyni ve kullanması gereken bir aklı, beyni ve vicdanı var. Bülent Ecevit aynı zam bir yazar ve şairdi.
zeynel çelikbilek 19 Ocak 2020 17:32
Muhterem Taha Bey; günah çıkarmak için geç kalınmaz, şimdi de çıkarsan olur. Ben Rahip olarak kabul ederim, fakat Kutsal Ruh Ve Göklerdeki Babamız ne der onu bilemem. Konu Batı'dan açılınca ağzın açık kalıyor; tıpkı merhum Ecevit gibi. Devlet adamının entelektüelliğine gelince; dünkü KARAR'da Mevlâna İdris Bey'in yazısında gerçekten entelektüel bir merhumdan alıntı vardı, okumadıysan tavsiye ederim.
Bir okur 19 Ocak 2020 16:54
Vefat eden kişilerin arkasından iyi konuşmak gerekir. Ancak rahmetlinin eşi mecliste başörtülü vekili kovdurarak Türkiye'ye büyük kötülük yapmıştı. Bu konunun birileri tarafından yıllarca sömürülmesine ve siyaset malzemesi yapılmasına neden oldu. Ecevitler artık hesaplarını Allah'a verecekler...
Nermin Öztürk 19 Ocak 2020 16:25
Rahşan Ecevit'e rahmet diliyorum. Rahmetli dindarlara değil, dincilere karşı idi. Nitekim haklı olduğunu hepimiz gördük. Dindarlara karşı olsaydı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesine katılmazdı. Yazıcıoğlu ailesi Ecevitleri zaman zaman ziyaret etmişler, o da vefa gösterdi, cenazeye katıldı. Bu bile ne kadar görgülü bir kadın olduğunu gösteriyor.
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 23:17
0
Aklı başında tek yorum.Saygılarımla.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 13:08
10:46, 1999-2002 arasında hakimiyet Ecevit'temi idi,yoksa paşalardamı idi,iyi düşün bakalım.Partisinin adı Demokratik Sol Parti ama,örtülü bir bayan milletvekilini meclisten kovdurması,onu siyaseten ölü yapmıştır.Gerisi laf-ü güzaf.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 18:22
1
Maalesef ülkemizin bu hale gelmesinin en büyük sorumlusu her şeyi siyah beyaz görmek isteyen ve bu zihniyet!
Kör partizanlar Bülent Ecevit'i dahi taniyamamislar.Türkiye bu" kafalarla' bu günlere geldi sonunda. Rahmetli Karaoglan Bülen Ecevit'e ve Rahsan Ecevit hanima rahmet diliyorum.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 11:29
Bülent Ecevit bile dışardan görünen haline bakıp hoşgörülü, dünyaya Türk okullarını yayıyor diye Tayyip Erdoğan çıkarları örtüşüyor diye yanılır, devleti teslim eder; önceki darbede babası cezalandırılmış, sonrakinde kendisi hapse atılmış Nazlı Ilıcak hep düşenin hor görülenin yanında oldu diye bir daha içeri atılmış, onun mazereti yok mu? Devlet olanakları elinde olduğu halde bilemeyenlerinki mazeret sayılıp gazeteciden hesap sorulması hakkaniyetli ve adil midir?
oflu 19 Ocak 2020 11:26
Yazarin eceviti cilalama yazisi bence faydasi yok, ben eceviti merve kavakciyi meclisden atmasiyla hatirliyorumu.
Kamil 19 Ocak 2020 11:17
Ecevitin her fani gibi hataları olmuştur, burada linç yiyebilir belki ama siyasal İslamcı politikacılarda olmayan 3 değerli özelliği vardır: 1.entellektüel birikim 2.eleştiri ve sorgulama kültürü 3.dürüstlük,namusluluk
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 18:23
0
Mükemmel ifade etmişsiniz.
Süheyl CALISKANOGLU 19 Ocak 2020 22:08
0
Rahmetli Karaoglan Bülent Ecevit'in bir baska özelligi,mütevazi yasami, Yazlik ve kislik saraylari olmamasi,ucan saraylarda ucmamasi,bir lüksü vardi,bol bol cay icmesi,normal cay,baskalarinin ictigi kilosu 1000TL'sina icilen(Beyaz cay )degil.süphesiz..Saygiyla aniyorum,rahmet diliyorum Ecevit'lere..
KARAR OKURU 20 Ocak 2020 20:38
2
18.23, Bu ülke Ecevit'in Başbakanlığı sırasında soyuldu, iflas etti, Derviş'e muhtaç hale getirildi. Devlet malını ben çalmam ama benim zamanında bütün hırsızlar çalabilir... Bu nasıl dürüstlük.
vatandaş 19 Ocak 2020 10:34
hocam bizde 1978 deki sürgünlerden hatırlarız ben eskişehirdeki okulumdan aksaraya gitmek zorunda kalmıştım
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 17:21
2
Başkalarının da başka yerlere sürgünleri oldu 80 öncesinde. Kinle öç alma duygusuyla bir ömür geçer mi?
Mustafa 19 Ocak 2020 10:26
Eceviti kastederek"Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapmakta olduğu açımların köklerini oralarda görmek mümkündür." diyebilmek gerçekten büyük bir başarı. Ecevit hangi açımları yada açılımları yapmıştır.yıllar sonra geldiği nokta "şu kadına haddini bildirin" diyen bir adamdan bahsediyorsun. Kılıçdaroğlu na gelince gerçekten açım,yada açılım göstermelik dışında hangi reel icraatlarda bulunmuş. Lütfwn yazılarınızı bir okuyun da öyle yayınlatın.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 14:44
0
Amerikan pasaportu taşıyanlara hayır.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 09:54
Ölünün arkasından üç beklenir diye biliriz, hurafe değil yaradılana, insana saygıdır. Bilip bilmeden arkasından atılıp tutulmaz, dürüst ve vicdanlı olunur. Turgut Özal’ın partisine hiç oy vermedim. İcraatlarının bir çoğuna karşıydım ama cenaze törenini izlerken ağladım, yaptığı iyi icraatları hatırladım. Rahşan Ecevit daha defnedilmedi bile...
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 09:41
Üç yıl önce Aralık ayında Ankara kitap fuarında stand açmış kendisinin ve Bülent Ecevit’in kitaplarını satıyor ve imzalıyordu. 94 yaşındaydı. Eğitime katkı için o soğukta bir sandalyede saatlerce oturdu. Fuara birlikte gittiğim 70 yaşındaki annem ‘kendimizden utanmalıyız’ dedi Rahşan hanım’ın azmine bakınca. Kitap alıp imzalatmak için sırada bekleyenler arasında dindarlar da vardı. Dine ve dindarlara karşı değillerdi, dinciliğe, dinin suistimaline karşılardı. Bu yazıyı yazdı diye hem Taha Akyol’u hem de Ecevitleri cehennem ateşine atmaya hazır bekleyenlere duyurulur...
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 09:15
Hocam akıbet önemlidir.Ecevit 28 Şubat Postmodern darbesinin başarısız başbakanıdır.Hezimet yaşayıp,politik yaşamı son bulmuştur.Milletiyle helallaşmak bile nasip olmamıştır kendilerine.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 10:46
1
28 Şubat'ta Bülent Ecevit Başbakan değildir Kendini bir kontrol et 09 15
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 14:37
1
Müslüman olmak illa kindar olmayı mı gerektiriyor diye düşünmeden edemiyorum bu yorumu okuyunca. Ecevit insandı. Bizde insana değer verilmez. Nobranlık ve hamaset yeter de artar islamcı kardeşlerime
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 14:42
2
Yalandan kim ölmüş.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 17:12
1
Milletiyle hesaplaşması gereken başkaları yok mu? Allah affetsin diye diye ilerliyoruz maşallah. Peki Allah’ın affedeceğinden nasıl emin olunuyor?
Ali 19 Ocak 2020 17:22
0
Sizin gibi sahislar ruzgara gore dusuncesini degistirir, AKP ve Erdogan gidince sen ve senin gibiler 360 derece U donusu yaparsiniz, Sizin gibi, sahislar ulkeyi ikiye boluyor. sen git Iranda veya suudi arabistanda yasa.
Rahşan dincilerden hoşlanmıyorum diyor.! Dinden de mi hoşlanmıyor du acaba! Sonunda musalla taşı dinî bi alanda bulunuyor!
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 17:16
0
Dinden hoşlanmıyorum dememiş. Her gördüğünden kendisine bir çıkar sağlamayı, başkalarına çamur atacağını düşünerek var olacağını sananların bu kadar artacağını ve vicdansız olacağını bilseydi uzun uzun izahat yapardı.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 18:38
0
09.06, Rahşan Hanımın sağlığında dinden hoşlandığı pek söylenemez. Bu şahsi tercihidir. Kimseyi de ilgilendirmez. Ama vefatından sonra üç maymunu oynamaya da gerek yok.
KARAR OKURU1 19 Ocak 2020 08:37
Rahşan hanım dinden bu kadar rahatsız ise cenazesi namazla mı kalkacak ? Başka bir isteği falan var mıdır acaba?
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 14:41
2
Sana ne.
KARAR OKURU42 19 Ocak 2020 08:34
İnançlara saygılı laiklik neden merve kavakçı ya saygı göstermedi? Sayın yazar onu da izah etmelisiniz
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 11:14
1
Bir bildiği varmış demek ki. M. Kavakçı kendini meclise alan Nazlı Ilıcak’ı bile tanımazdan geldi.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 08:25
Her ikisinede allah rahmet etsin.Mekanlari cennet olsun.
Mustafa 19 Ocak 2020 11:52
13
Herhalde senin inancına göre cenette de laiklik var. Müslümanlara baskı yapan ALLAH'ın hükümlerine savaş açanlar içinde cennetler varmış biz bilmiyormuşuz. Lütfen o cennetlerin isimlerini ve hangi kitapda yazdığını bizede öğretin bilgilendirin bizi.
Adamın biri 19 Ocak 2020 13:32
1
11.52 kimin cennette kimin cehenneme kimin nereye gidebileceğini söylemek, ima etmek veya hüküm kurmak ALLAH'a şirk koşmak demektir ve biz kulların işleyebileceği en büyük günahtır. Haşa kendimizi Allah’ın takdirinin yerine karar verici olarak görmeyin.
Takipci 19 Ocak 2020 08:11
Rahmetli Eceviti tarif etmek icin tek kelime yeterli: Durust Adam. Durustluk ne buyuk bir degermis, zamaninda anlayamadık...
KADİ MADRAGLI 19 Ocak 2020 07:55
Allah amellerine göre muamele eder. Ecevit'in ,verdiği röportajda F.gülen ve MHP ile ilgili kısımları iptal etmesi reel politiğin gereği olabilir.F.gülen'e mütevefa Ecevit'de aldanmış olabilir. Nihayetinde dönemin Başbakanı sayın R.Tayyip ERDOĞAN 'da aldandıklarını, (ne istediler de vermedik) Allahın ve milletin kendilerini affetmeleri için dua ettiklerini hatırlıyorum. Benim anlayamadığım, Fetö nün ihanet ve Ticaret taifesi (genel olarak) hemen hemen HİÇ bedel ödemediği halde, İBADET taifesine uygulananlar Allaha reva mı? Bu durum , PKK teröründe olduğu gibi olan hep FAKİR FUKARA ya oluyor.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 07:48
Taha Bey yaptığınız o 'entelektüel 'röportajda Bülent Bey 'e 'güneş model hükümet modeli 'ni sordunuz mu? Solun 'namus ','dürüst Ecevit' 'in dürüstlük sınırları içinde mi yer alıyordu? Yoksa gelmiş geçmiş en yüz kızartıcı hükümet kurma yöntemi mi idi?
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 15:43
2
sanırım bundan pişman olduğunu bir röportajında belirtmişti. herkes hata yapabilir. pratikte bir siyasetçiden beklenmeyecek kadar saf, dürüst ve ilkeli idi. bence rahşan hanıma göre çok daha töleranslı, başka fikirleri anlayışla karşılamaya açıktı. rahşan hanımın ise sadelik, nezaket ve mükemmel bir eş olması öne çıkıyordu. gelip geçtiler sonuçta. öteki tarafı Allah bilir.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 20:32
1
Bir Güneş motel lafı aldı başını gidiyor. O dönemde ne olmuştu anlamak isteyen yok. CHP yüzde 41 gibi oy aldığı halde tek başına iktidar olamıyordu. Chp ye oy verenlerin CHP nin müthiş bir baskısı vardı.AP den ayrılmak isteyen milletvekilleri de ancak bakan olmak şartı ile CHP ye katılmak istiyorlardı. CHP(Ecevit) Daha fazla baskılara dayanamayarak 11 millet vekiline de bakanlık vererek hükümet kurabildi.Bu görüşmeler de Güneş Motel de yapıldı.Netice de başka türlü hükümet kurulamayacağı için halkta bir tepki olmadı. Yani AP den ayrılan vekiller bu durumu iyi değerlendiridiler ve bakan oldular
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 07:26
Taha Bey, bu yazinizi cok takdir ettim. Kim farkli dusunurse dusunsun birbirimize beraber saygi gosterebilmek bir buyukluk isareti. Bugun MHP liderini dinledim, MHP adina uzuldum gercekten. Saygi konusunu ele aldiginiz icin elinize saglik.
Yurdumun insanı 19 Ocak 2020 06:36
Taha Bey Rahşan Hanımı değil B Ecevit'i anlamışsınız! Rahmetlinin asil kadın olduğunu merhum M. YAZICIOĞLU cenazesine katıldığını TV görünce, Saygı ve taktir etmiştim. Rahşan hanım ile E. Erdoğan'ı karşılaştırsaydınız keşke. Ecevit ve RTE ailelerinin kamu malına karşı gösterdikleri tavrı anlatsaydınız keşke. FETÖ lideri gülen hakkında keşke Rahşan hanımı dinlese idi Ecevit! Kadınların sezgisi güçlüdür..Bahçeli hakkında da haklı çıktı.Asalet ve görgü başka bir şey! Allah rahmet eylesin Ecevit'lere!
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 03:23
Hz Muhammed sav demistirki Kisi sevdigiyle beraberdir Allah sizi goruyor ve duyuyor, nasil olsa eninde sonunda ona doneceksiniz ve donuyorsunuz Allah a ve dinine dusman olanlari seviyorsan onlarla beraber cukurlara yuvarlanasiniz. Ne kadar da atese dayanikliymissiniz
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 03:17
Allah rahmet etsin
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 17:30
0
“Allah rahmet etsin. “Demişim buna bile tahammül edemeyen Kişiler var tam anlamıyla bir toplumsal çöküş
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 02:10
Tabi Hasan Pulur o yazısında Vahdettin için çok amiyane, sığ, hakaretnamiz şeyler söylemişti. Çapı o kadardı...
KARAR OKURUYUM 19 Ocak 2020 14:03
1
Demirel'de daha 100-150 yıl Vahdettin'in hain bilinmesinde fayda var gibi acaibü'l acaib, bir cevap vermişti. Görünüşte Ecevit sol kulvarda, Demirel ise sağ kulvarda siyaset yapıyordu. Memlekette sağ-sol kavramlarının ne kadar sathi olduğunun bir göstergesi bu.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 01:38
Taha Bey Fetö sonradan evrilmedi. Ta baştan bu iş için planlandı. Buna rağmen hala üç maymunu oynamanın ne manası var.
KARAR OKURU 19 Ocak 2020 07:43
6
Ağzına, kalemine sağlık kardeşim, o namussuzun hiç iyi hali olmamıştır...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN