Back To Top
Hain kavramının hukuk karşılığı?

Hain kavramının hukuk karşılığı?

 - Son Güncelleme: 27.03.2019 Çarşamba 08:38
- A +

Gençlik yıllarımızda MHP saflarında çalışırken bize heyecan veren sloganlardan biri ‘milli devlet, güçlü iktidar’dı.

Milli devlet, yani ulus devlet; Türkiye zaten öyledir.

Fakat milli devlet, güçlü iktidar, dâva gibi kavramların hukuki içeriği hakkında ciddi araştırmalar olmadı; milli devlet deyince “bizim”, milliyetçilerin yöneteceği bir devlet tasavvur ederdik.

Soldaki benzerlerimizin büyüleyici kavramı “devrim”di, bunun hukuki anlamının ne olduğu konusunda hiçbir araştırma yoktu.

İki tarafta da birilerine “hain” demek yaygın bir coşkuydu; hukuk yine akıllara gelmezdi.

Artık düşünmeliyiz; coşkular yaratan kavramların hukuk karşılığı nedir?

Fişleme listeleri

İktidar yanlısı medyada bir istihbarat listesi yayımlandı. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin aday listelerindeki bazı isimler “PKK ile bağlantılı adaylar” olarak sunuldu.

Mazlum-Der bunu kınadı. Akraba ve arkadaşlarının bazı hareketleri yüzünden bu isimlerin fişlendiğini, bunun “suçların şahsiliği” ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

28 Şubat döneminde de “irticacı şirketler” gibi listeler basına verilmiş, gazetelerde “irticacı profesörler” diye isimler yayımlanmıştı.

Siyasi tercihimize göre birini doğru, öbürünü yanlış bulabiliriz ama “devlet” dediğimiz büyük ve yüksek kurum, böyle ‘adamına göre’ davranabilir mi?

Ben soruna “hukuk devleti” açısından bakmak istiyorum.

28 Şubat’a yönettiğim eleştirilerden biri de buydu; YÖK’ü “Yüksek Öğretim Komiserliği” olarak nitelemiştim.

‘Lekelenmeme hakkı’

Hukuk devletinin temel ilkelerinden biri “masumiyet karinesi”dir: Hakkında soruşturma yürütülen bir kişi peşinen suçlu sayılamaz. Hatta Anayasa Mahkemesi’ne göre, hakkında soruşturma yürütülen bir kişiyi kamu otoriteleri “şüpheli” sıfatının ötesinde suçlamalarla kamuoyuna takdim edemez:

“Mahkeme kararlarında, resmi yazılarda veya kamu görevlilerinin ifadelerinde sarf edilen söz veya ifadeler nedeniyle kişiler hakkındaki masumiyet karinesinin ihlal edilmemesi için kullanılan ifadelerde seçilecek kelimelere azamî dikkat edilmesi gerekir.” (B.No: 2013/500)

Bu anlamda ‘lekelenmeme hakkı, masumiyet karinesinden daha geniştir.

Ama bırakın “azami dikkat”i, biz Büyükada gibi davalarda siyaseten neler söyledik, ama beratla sonuçlandı!

Şimdi seçimlerde rakip partileri yıpratmak için “hainler…” diye listeler yayımlanıyor; değil mahkeme kararı, soruşturma bile olmadan…

Bakın, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ne diyordu:

Lekelenmeme ilkesi olmasaydı, ‘şu terör örgütüne iltisaklı, şu fiili yaptı, şu suçu işledi’ diye, şahsi husumetlerle, farklı saiklerle haksız isnatlara vatandaşlarımız muhatap kalacaktı… Amacımız suçla ve suçlulukla mücadele ederken, asla ve asla masum vatandaşları incitmemektir.” (7 Kasım 2018)

Sayın Bakan, “Lekelenmeme Hakkı Çalıştayı”ndaki bu konuşmasında, “iltisaklı” (bitişik, ilişkili) kavramının insanları mağdur etmek için hukuken yeterli olmadığını da açıkça söylemişti.

Vatan ve vatandaş

Halbuki ülkemizde ‘iltisaklı’ denilerek nice vatandaşımız çok büyük mağduriyetlere maruz kaldı. Darbe bastırılırken bunu anlamak mümkün ama zaman içinde soruşturma açılmayan veya yargılanıp beraat edenler işlerine dönmelidir.

Onlar da ‘vatandaş’ olduklarını hissetmelidirler.

Terörle mücadelenin de zorunlu stratejilerinden biri HDP’ye oy veren insanlarımızın kendilerini ‘bu ülkenin vatandaşı’ hissetmeleridir.

Siyasi kavgada rakipler elbette sert dille eleştirilebilir. Ama kendisi seçim için ittifak yapıp, CHP ile İYİ Parti de ittifak yapınca, Saadet Partisi de muhalif kanatta yer alınca, bunların yanına PKK’yı monte edip muhalefeti “hain, terör işbirlikçisi” gibi sözlerle suçlamak dünyaya nasıl bir Türkiye görüntüsü verir?

PKK’yı böyle büyük partilere bile nüfuz etmiş bir siyasi güçmüş gibi göstermek yanlış değil midir?

Aksine, HDP’nin oy tabanında ülkenin temel demokratik kurumlarına “aidiyet” duygusunu geliştirmeye çalışmalıyız.

Aidiyet duygusu, “millet” (ulus) bütünlüğünün duygularda gelişmesi için son derece gereklidir. “Hukuk devleti” ilkesi, ülke insanlarının kendini “vatandaş” ve o vatana “ait” hissetmeleri için birinci derecede önemlidir.

Yüce bir değer olan vatanseverliğin hukuk sahasındaki anlamı ve işlevi budur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
metin 28 Mart 2019 13:03
Birilerinin iltisaklı zannederek ya da şahsi husumetle, idari kanaatle işlerinden ettiği, ailece insanların perişan olmasına sebep olduğu bir ortamda hukukun üstünlüğünü savunmak çok zor. Ama en kötüsü de bunun normalleşmesi kanıksanması.İnsanları delilsiz suçlayıp suçsuzluklarını ıspat etmelerini beklemek. 13.Yüzyılda hukuki norm olarak kabul edilen masumiyet karinesinin tersine çevrilmesidir.
Mehmet 27 Mart 2019 22:25
Yetmez ama evet dedikten sonra, hukuk adına ne bekleye biliriz ki ????
Mehmet Gündüz 27 Mart 2019 17:30
Söylenenleri gayet iyi anlıyorsunuz lakin, illaki muhalefet olsun. Bilmem fazla söze gerek var mı? Bir yorumcu da yazmış PKK=HDP diye. Bunu inkar eden HDP li var mı? Söylenenlerin hedefinde bu eşitlik yok mu?
cem aydın 27 Mart 2019 16:46
mitingler sonrası pek çok vatandaş yumruğunu sıkıyorsa bunlara ne hak ne hukuk anlatamazsın malumdur kavgaya susayan rakibini nasıl döveceğini düşünür onun elinin de armut toplamayacağını akla getirmez maalesef geldiğimiz nokta sokakta muhalif dövme bastırma arzusu patladı siyasilere sorsan niyetleri o değil ama ne dediğin değil ne anlaşıldığındır önemli olan bastırmak istediğin kitle yüzde sıfıra yakın değil ülkenin yarısı çıldırmayın ( kaldı ki ülkede kanunsuz bastırılacak kovulacak tek vatandaş bile olamaz) yazık merhum kenan evreni siyasi
Omer nuri caglar 27 Mart 2019 16:17
Tüm insanların özellikle muuslumanların Müslümanın zulmünden korunması için hukukun üstünlüğü demokrasi insan hak ve özgürlükleri kuvvetler ayrılığı yargının bağımsızlığı kamil ,manada bütün kurumları katilimaçı demokrasi hakim olmadan bu ülkenin iki yakası bir araya gelmez ideolojik partiler her gelen devleti kendine benzetmek kendisığıbi düşünmeyeni yok etmek istiyor ilkel bağnaz anlayışlar devlete aidet duygusunuda yok ediyor güzel ülkemin en kısa zamanda herkesin birlikte yaşama ülküsün de kavuşmak umidiyle
KARAR OKURU 27 Mart 2019 16:15
Almanyada 14 yıldır Merkel vardı. Şimdi bırakıuorum diyor kendi isteği ile... Kimse bekâ meselesinden , hainlikten bahsetmiyor. Merkel asla ben olmasam bu alman milleti batar demedi. Ya ne yaptı ? Demokrasi ve insan haklarının gereğini yerine getirdi. Ülkesinin gelişmesi için çalıştı ama asla ıst perdeden insanlaŕı hor görmedi. Hakaret etmedi, kınamadı , alay etmedi.Ama gel gör ki benim güzel ülkemin idarecileri kendilerini ilah yerine koyarak vazgeçilmez olduklarını ve hatta seçilmemeleri halinde korku salacaklarıni söylüyorlar.Yani ülkenin tapusunun üzer
Karar Okuru 27 Mart 2019 16:14
PKK’ yı ve pekalalıları çözüm sürecinde sistemin içine çekmeye çalışan Ak Parti iktidarı bu gün bütün muhalefet partilerini terörle bağlantılı görme noktasına nasıl geldi? Bu süreç ve gelinen sonuçta bir sağduyu, akıl, vicdan, hukuk, kural vs. var mı? Duygusal bir toplumuz da devlet duygusallıkla maalesef yönetilemiyor, birazcık da akıl, mantık gibi yetenekleri kullanmak lazım. Akıldan, mantıktan yoksun bir duygusallık bizi dün savunduğumuz şeyleri bu gün inkar etmeye götürüyor. Bu da güvenilirlik kat sayısını düşürüyor...
Mustafa ALSANCAK 27 Mart 2019 15:04
Alın size bir Binali YILDIRIM ZERAFETİ. Kendi partisinin Genel Başkanı başta olmak üzere tüm AKP, HDP’liler için Millet İttifakına oy verecekler diye demedik laf bırakmazken Istanbul adayı B. YILDIRIM oylar nereden gelirse gelsin bana gelsin deme cesaretini gösteriyor.HDP’li Kürt’ler bana oy verebilirler diye açık kapı bırakıyor. YILDIRIM BEY İÇİN KALK DERSEN KALK OTUR DERSEN OTUR EMRİYLE HAREKET EDEN BİRİSİ OLDUĞU İMA EDİLİYORDU. Aynı şekilde cesaretle “ BEKA MEKA “SORUNUMUZ YOK DİYE milleti rahatlatan bir açıklama yapmıştı. MİLLETE KÖTÜ SÖZ
KARAR OKURU 27 Mart 2019 18:07
0
iyi polis kötü polisi oynuyorlar. ilk defa farklı bir şey söylemesi bunca yıllık otur otur kalk kalk görüntüsü örtpas etmiyor
Muhtefi. .. 27 Mart 2019 14:56
Laf bitmez. .ağzı olan konuşuyor ben dahil... Kışının Gölgesi Hakkin (Hakikatin) gölgesini ortuyorsa sıkıntı büyük ..Hukuksuz Kanun batildir. .!...Kanunsuz Hukuk atildir. .Kanun var fakat Hukuki alt yapısı ne. Bu önemli. .Hukuk var fakat Kanunu yok nasıl yapicaksin. .bilinçaltı konuşuyoruz. Maskeli balodayiz. :))))..vesselam. .Kavramlarda anlaşmaliyiz. Sonra Kelimeyle ifade etmeliyiz. ..
Mustafa ALSANCAK 27 Mart 2019 14:42
İnsanlar yaşadıkları olaylara bakarak veya rejimin halka reva gördüğü ayrımcılığa prim vermediğini göstermek için benimsedikleri partiyi bırakıp başka bir partinin politikasını benimseyebilirler. İllaki körü körüne şu partiye oy vereceksin diye de kimse zorlanamaz.Ama sn SOYLU içişleri bakanı olarak vatandaşın hür yaşamından sorumludur.Bahçeli’nin arabasına takılıp elinde hukuki dayanağı olmadan vatan hainiymiş, teröristmiş ve zillet gibi ağır sözlerle vatandaşları damgalayamaz. Avrupa ülkelerinde Anayasa komisyonu denen kurum derhal onu sorgu
TEZAT 27 Mart 2019 14:11
Karar Okuru: “binali yıldırım hdp liler kürtler bana oy verin deyince ses yok millet itifakı oy isteyince terörist anarşist öylemi.. bu dünyada herşey akp ye helal ve mübah değil mi?”diyor. Oh ne güzel, Akp çalarsa “Kudüm-ü Şerif”, başkaları çalarsa “Darbuka-Dümbelek” oluyor müzik aletinin adı.
hüdepar da hizbullahın partisi onada terörist deyin hdp söz konusu olunca saldırıyorsunuz insanları diri diri mezara gömen hizbullahın partisine ses çıkartmıyorsunuz.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 27 Mart 2019 14:05
“Siyasi tercihimize göre birini doğru, öbürünü yanlış bulabiliriz ama “devlet” dediğimiz büyük ve yüksek kurum, böyle ‘adamına göre’ davranabilir mi?” diyorsunuz. Adam gibi adamlardan oluşan bir topluluk olsak, siyasi tercihimize göre doğrunun değişmemesi lazım. Bir şey ya doğrudur ya da yanlıştır. Sana göre, bana göre, yelpazeye göre, rüzgara göre, konjoktöre göre doğru olur sa toplum olarak işte böyle zelil oluruz. Daha biz doğrunun sınırlarını, yanlışın sınırlarını bile belirleyememiş bir toplumuz.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 13:23
şu eksileme olayı bile ddüştüğümüz rezilliğin en açık göstergesi. şuradki 3-5 muhalif yorumlara bile tahammülleri yok. bunun için parayla adam tutuyorlar. ve paralarınıda biz ödüyoruz. böyle bir kepazelik yokk
KARAR''LI ADAM 27 Mart 2019 13:24
"Dünyanın binlerce senelik mes'udane bir hayatı,cennetin bir dakikasına karşılık gelmez"demiş, büyük mütefekkir (B.S.N.).Bizler de ahiretimizi kazanmaya bakalım.Dünya sevgisini kalbimize yerleştirmeyelim.Gerçek hayat,ahiret hayatıdır. Kimseye haksızlık etmeyelim,her hak sahibine hakkını verelim,göz açıp kapayana kadar,nefsimizle başbaşa kalmamak için Allah'a dua edelim.Yine bir ilahide:"Daim yürü Hak izinde,hakkı söyle her sözünde,dört kişinin omuzunda,gitmemeye çaren mi var???
KARAR OKURU 27 Mart 2019 13:49
33
ahiret yok.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 19:04
0
İşte bunlar hak sözü söyleyeni içeri tıkıyorlar, ha üstadın gördüğü zulümler, ha şimdiki zulümler, zaman değişti, dünya değişti, Türkiye değişmedi.
E.K 27 Mart 2019 13:07
Hain sozcugu sozluk anlamini ihtiva etmiyor bizim siyasi dilde. Benim gibi dusunmuyorsan hainsin. Nokta. ....Ben sahsen HDP'nin bir Turkiye partisi oldugundan ciddi kuskularim var. Siyasi dilini ve soylemini sevmiyorum. Oy da vermem. Ancak, legal bir partidir. Ozgurce, terorist diye yaftalanmadan goruslerini soyleyebilmelidir...Siyaset yapabilmelidir, obur siyasi partilerin haklarina eksiksiz sahip olmalidir. Sevmedigimiz seylerin soylenebilmesidir demokrasinin diger adi...Sn Erdogan'in uc bes oy ugruna legal partileri dislamasi ulkenin gercek cikarlarina bir getirisi olamaz.
KARAR OKURU Demkr hukukçu 28 Mart 2019 00:00
0
Teröre ve siddete bulaşmamak ve teşvik etmemek sartiyla. Yani hukuk devletindeki sınırlar dahilinde siyaset yapabilirler. Bu sınırı da bağımsız yargı denetler. Siyasiler degil.
KARAR''LI ADAM 27 Mart 2019 13:10
Peygamberimiz ,Hz.Ömer'e:Dünya onların olsun,ahiret bize yeter"demiş.Dünya hırsı,makam ve mevki aşkı,birilerinin gözünü kör etmiş,duygularını dumura uğratmış.Hiç ölmeyekmiş,kabre girmeyecekmiş,hesap vermeyecekmiş gibi,bir tutum içindeler.Ne diyor bir ilahide:"Bitti yolculuğun işte son durak,geğirdiler seni başlar üstünde,Ne idin ne oldun dön haline bak,bir kefenden başka ne var üstünde".Ölüm;öldürülmüyor,kabir kapısı da kapanmıyor.Bunu her daim aklımızdan çıkarmayalım,ölmeden önce kendimizi hesaba çekelim.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 12:19
binali yıldırım hdp liler kürtler bana oy verin deyince ses yok millet itifakı oy isteyince terörist anarşist öylemi.. bu dünyada herşey akp ye helal ve mübah değil mi?
Sn Akyol tebrik ediyorum. Doğruları yazmaya devam. Sizin gibi bilim adamlarina, ulemaya çok ihtiyaç var günümüzde. Ne yazik ki ağzı olanin konustuğu ve cahillerin bol oldugu bir ülkede ve fitne döneminde doğru sözlerin görülmesi de zorlaşıyor ve kafalar karışabiliyor. Ama mücadeleye devam. Er geç doğrular ve bilenler kazanacak. Karar gazetesi doğru yolda.
Kemal 27 Mart 2019 11:35
Sayın Taha AKYOL, siz bilimsel olanı, makul selim aklı yazıyorsunuz. Algıları değil, gerçeğin kendisini olguları yazıyorsunuz. Döneme göre dönenlerden değilsiniz, müteşekkiriz, elinize sağlık...
FANİ 27 Mart 2019 11:18
YİNE BİR GÜN GELECEK UZANACAKSIN O ŞEHRİN MUSALLA TAŞINA YİNE BİR TAŞ DİKİLECEK MEZARININ BAŞINA ÜSTÜNDE, BİR TARİH, BİR HÜVEL BAKİ, VE BİRDE HATIRA ( BURASI ÖNEMLİ ) GÖZÜNÜ HIRS BÜRÜMÜŞLERE İTHAF OLUNUR.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 11:11
Troller fazla mesai yapıyor, eh bir aferini de hak ederler artık.
ati 27 Mart 2019 10:34
Anayasa Mahkemesi’ne göre, hakkında soruşturma yürütülen bir kişiyi kamu otoriteleri “şüpheli” sıfatının ötesinde suçlamalarla kamuoyuna takdim edemez..! akparti büyüklerinin yaptığı anayasa ilkelerini çiğnemek değil de nedir? sonra bozulan her dengeyi şikayet ediyorlar sıkılmadan.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 10:24
Taha bey, fişlenme bir suçluluk anlamına mı gelir, suçların şahsiliğinden bahsediyorsunuz? Sizin de bahsettiğiniz gibi iş fişlenmeye kadar giderse, 12 Eylül, 28 şubat, 17-25 Aralık ve daha öncesi ve sonrası. Yani bu mantıkla gidilirse, tepedekilerin ve kör destekçilerinin işleri harap. O zaman c.başkanlığı dahil tüm makamlar meşruiyetini yitirmiştir.
KARAR eOKURU 27 Mart 2019 09:51
“Zaman deli rüzgârı onu yırtanda ölüm Ölümde yekpare an ne kesiklik ne bölüm “ Sayın Akyol hendeği atlatamazsınız çok zor. Aklın iptali söz konusu duyguların yoğunlaştığı bir sosyolojik bir deneydeyiz hayr olsun inşaallah
Karar Okuru 27 Mart 2019 09:34
Bugun itibariyle AKP hukukunda Akp' ye oy vermeyenlere hain deniyor. Etiket kondu mu suc uydurmak kolay.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 09:24
Madem öyle haindirler tüm HDP lileri hainin hukuk takı yerine göre yurt dışına sürelim. Biliyorsunuz ülkemizde IDAM Kaldırıldı. O zaman ülke güllük gulistanlik olur.
HACI MURAT 27 Mart 2019 09:10
Konu hukuksa,bir terör örgütü ile bağlantısı çok açık olan,bunu gizleme ihtiyacı duymayan,iktidara geldiği belediyelerde şehri terör örgütü ile birlikte,hatta terör örgütünün talimatalarıyla yöneten bir partinin varlığına demokrasiyle yönetilen ülkelerde izin verilip verilmeyeceğini sayın Akyol ortaya koymalıdır.Bir kaç yüz kişinin iltisaklı olup olmaması teferruat bence.Asıl sorun,bir partinin, ABD,AB ve BM'ce de terör örgütü olduğu kabul edilen bir örgütün siyasi kolu olarak faaliyet gösterebilmesidir.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 12:31
50
Haci Murat sapla samani karistirip sacmalamis yine, hukuk devletinin ne oldugunu bilmedigini gostererek. Insanlara yaptiginiz muamele (birkacyuz degil bir kisi bile olsa) bir devletin hukuk devleti mi diktatorluk mu oldugunu gosterir. Siyasi partiler ise Anayasa ve yasal cercevede faaliyet gosterir (Turkiye iktidarlar tarafindan yasaklanan bir siyasi partiler mezarligidir).
KARAR OKURU 27 Mart 2019 17:43
2
Haci Murat, yine digital askerlerinizi siraya dizmissiniz sacmalamalarinizi o(na)ylatmak icin. Bunlar caresizlik ve zavallilik gostergeleri, idrak edebilirmisiniz?
KARAR OKURU Demkr hukukçu 27 Mart 2019 23:51
0
Hukuk devletinde bu gibi durumlarda ne yapılacağı aciktir. Okursaniz görürsünüz. Hukuk devleti demek herkes her şeyi yapabilir demek degildir. Terör ve terörün tanımı, hangi hallerde devletin müdahale edebilecegi, özgürlüklerin sınırı vs hep bellidir. Kabile devletlerinde ise böyle bir sınır yoktur. Suçta ce cezada sınır ve ölçü yoktur. Zamana ve zemine göre değişir. Ama ilahi hukuk ve evrensel hukukta ölçüler değişmez. Üç aşağı beş yukari aynidir.
Abdulah 27 Mart 2019 08:46
20. yüzyıl hukukçularından Lon Fuller şöyle bir sıralama yapmaktadır: Kanunlar genel olmalıdır.Kanunlar yurttaşların bağlı olacakları standartları bilmelerine imkân vermek üzere ilân edilmelidir. Geçmişe yürüyen kurallar ve uygulamalar asgarîye indirilmelidir. Kurallar anlaşılabilir olmalıdır.Kurallar birbiriyle çelişmemelidir. Kurallar muhataplarından yeteneklerini aşan davranış gerektirmemelidir. Kurallar nispeten istikrarlı olmalıdır.İlân edilen kanunlarla onların fiilen uygulanması arasında bir uyum olmalıdır.Ülkemizden bunların varlığı
Olması gereken. 27 Mart 2019 08:08
Eskilerde,korsan pankart asılmış sa birileri bunu oradan almasınlar diye,bomba yanına asılırdı.Çoğunlukla bu da sahte çıkardı.Millet ittifakı adayları arasında pkk var ama sahte mi değil mi bunu da seçim sonrası anlayacağız.Eğer gerçek bir bomba ise bu iç tehdit konsepti içinde bunların göreve başlatılmaması kaçınılmaz.Bu Fetö içinde,diğer tehdit unsurları içinde geçerli
KARAR OKURU 27 Mart 2019 08:08
Sayın yazar Allah rızası için hukuk yazmaya devam bu ülkede hukuk ne hale geldiğini hukuk kendilerine lazım olduğu zamanlarda anlamışlardır lakin aksi halde hukukun işlediğini zannederek milyonları aldatmaya devam edeceklerdir selamlar
KARAR OKURU 27 Mart 2019 07:51
Serbest rekabet.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 07:46
şöyle hukuk varmış gibi yazılan yazılara hastayım
KARAR OKURU 27 Mart 2019 07:31
Her mahalleye bir milyoner.
arif onur 27 Mart 2019 07:25
"Terörle mücadelenin de zorunlu stratejilerinden biri HDP’ye oy veren insanlarımızın kendilerini ‘bu ülkenin vatandaşı’ hissetmeleridir." ilginc teror deyince HDP den bahsediyosunuz bir taraftan da PKK’yı böyle büyük partilere bile nüfuz etmiş bir siyasi güçmüş gibi göstermek yanlış değil midir?" diye bir soru soruyosunuz,komikligin bu kadarina ne denir bilemicem.HDP=PKK oldugunu -kendileri de dahil-inkar eden yok memlekette buna ragmen olmayan bir hayalinizi anlatiyosunuz
KARAR OKURU 27 Mart 2019 12:29
42
rte ye oy verince cici kürt vermeyince terörist kürt işte böyle akp li degilsek yandık demektir bu ülkede
Remzi 27 Mart 2019 06:54
İktidara göre onlardan olmayan herkes vatan haini sayılır yargısız infaz bu. Ya demokrasi sizin de çok bahsettiğiniz milli irade. Azıcık saygı saygı
Hasan 27 Mart 2019 06:45
Türkiye kozmopolit bir etnik yapıya sahip bunu anlayalım ......son yıllarda artık işler öyle bir bozuldu ki mantıken bu mümkün değil dediğin şeyler artık gözünün önünde utanılmasan yapılıyor ALLAH askına bana yolunda giden tek bir olumlu şey söyleyin
KARAR OKURU 27 Mart 2019 06:31
tarafsız olması beklenen rte akp için oy topluyorsözde halkın valisi s.soyluda miting miting gezip akp propagandası yapıp halka terörist diyor diyanetin camii imanları akp ye oy toplayıp vaazlarda akp ye oy vermeyenlere dinsiz diyor antep milletvekili anteplilere neler diyor bakanlık yapmış bir akp li cennetten tapu dagıtıyor.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 05:42
bugün hukukta ki karşılığı akpli olmamak
EMEKÇİ 27 Mart 2019 04:33
akp li degilsek hainiz bu ülkede nazım hikmedin dedigi gibi ONLAR LÜKS MALİKANELERİNDE YAŞARKEN BİZ EMEKÇİLER HAİN OLUYORUZ MADENLERDE TARLALARDA ZİNDANLARDA işte böyle egemen ikdidar sahipleri yıllar boyunca kendileri gibi düşünmeyenleri hep böyle yaftaladılarHAİNSİNİZ dediler biz hain degiliz biz HALKIZ ...
Mustafa ALSANCAK 27 Mart 2019 03:54
2) Mahallenin anneleri çocuklarının Rus konsolosluğuna gidip maç yapmalarının başlarını derde sokacağı yönünde korkuları vardı. Geceleri pencereden dışarı bakıldığında bizim MİT AJANLARINN BİR AŞAĞI BİR YUKARI VOLTA ATTIKLARINI GÖRENLERİN HUZURSUZLUĞU DAHA DA ARTARDI. Bizim genç üniversiteli oyuncularımıza Ruslar Moskova’da okumak isteyip istemediklerini soruyorlarmıştı. Rusların böyle eğitim konulu burs vermek istemeleri bile aileleri şaşkına çevirmeye yetiyordu. Bir de şu son senelerdeki müsbet Türkiye- Rusya ilişkierini düşünürsek dem
KARAR OKURU 27 Mart 2019 03:38
Zaman içinde soruşturma açılmayan veya yargılanıp beraat edenler eski işlerine dönemedikleri gibi, özel sektörde de iş bulmaları imkansız gibi. Ülkenin içinden geçtiği bu ekonomik krizde bu büyük çaplı haksızlıkların payının olduğuna inanıyorum. Allah dilerse sizi böyle eşitler.
Mustafa ALSANCAK 27 Mart 2019 03:36
1) Bir zamanlar bazı ülkelerin kendi vatandaşlarını öcü gibi takip ettiği ve yakaladıklarını içeriye tıktıkları ve adına KOMÜNİST avı dedikleri DEHŞET VERİCİ TRAJADİK OLAYLAR YAŞANMIŞTI. Bu ülkelerin başında Amerika gelirdi. Bizdeki sosyalist avı da çok vatandaşın evinin barkının yıkılmasına sebep olmuştu. Hiç unutmam benim çocukluk yıllarımda yaztatilinde İstanbul’a abimi ziyarete gittiğimde Kadıköy Yeldeğirmenindeki mahallenin sportmen gençlerinin kulübü ile İstanbul Rus KONSOLOSLUĞU memurları arasında voleybol ve basketbol maçlarını
KARAR OKURU 27 Mart 2019 03:31
siyasal islamcılar bir zamanlar mazlumuz eziliyoruz derlerdi şimdi ise akp eliyle milleti canından bezdiriyorlar..
KARAR OKURU 27 Mart 2019 03:30
Adalet bakanlığı diye bir kurumun olması, o kurumun başındaki şahsın göz önünde yaşanan her şeye rağmen (en bariz Kavala örneği) ''Lekelenmeme ilkesi''nden bahsedebilmesi, ne ironi ama! Masuniyet teranesi...
KARAR OKURU 27 Mart 2019 12:29
30
olmayan adaletin bakanı.
Aslan 27 Mart 2019 03:10
Beraat ve takipsizlik alan, yada hakkında soruşturma açılamasıan dahi gerek görülmeyen yargı organlarınca masumiyetleri tescillenen kişilerin artık görevlerine döndürülmeleri gerektiği yönündeki ifadeleriniz ve desteğiniz için sonsuz teşekkürler Taha bey.
KaRAR OKURu 27 Mart 2019 03:00
Taha bey, sebepsiz yere görevinden uzaklaştırılan binlerce mağdur eğitimli insan artık umudunu Adil ve Mutlak Hakim olan Allah'ın hükmüne bıraktı. Kalkışmaya veya terörün her türlüsüne dahil olanlar elbette cezalarını çeksin.Onlar için gereği yapılsın. Ama yok yere mağdur edilenlerin hakkını kimse ödeyemez. İktidar kendine oy veren halkına bile terörist diyecek kadar zıvanadan çıktı. Güzel ülkemin son çivisini de sökmek istiyorlar. Bu işkence artık bir son bulmalı..
bana hain terörist diyenlere bin misliyle iade ediyorum.
TEZAT 27 Mart 2019 20:49
0
celallenme be arkadaş bunlar hain terörist belirleme yetki ve hakkını hangi kanuna göre, kimden ve hangi makamdan almışlar buna yetki gasbı bile denilemez pekii ne denilir? düşün bakalım filozof değil misin
furkan 27 Mart 2019 02:32
ben şunu artık iyicene Anladım AKP li değilsek ve erdoğancı değilsek hepimiz birer potansiyel vatan haini ve teröristiz. onların kafasına göre şöyle düşünün dünyanın neresinde bir Cumhurbaşkanı çıkıp bir parti için sabah akşam oy topluyor miting yapıyor ve bir ülkenin cumhurbaşkanı kendisine Partisi'ne oy vermeyen insanlara vatan haini ve terörist diyor bu sadece Türkiye'de oluyor Dünyada böyle bir şeyler olmaz Çünkü dünya bizden daha medeni ve daha olgun
realist 27 Mart 2019 02:20
Tayyip Erdoğan Süleyman Soylu ve Devlet Bahçeli durmadan halka terörist hain Zillet diyor öteki AKP milletvekilleri ise AKP ye oy verirseniz Cennetten tapu var size diyor bir başka AKP li vekil ise Gaziantep halkına öküzün trene baktığı gibi bakıyor diyor MHP'li yöneticiler ise iyi Parti gönül vermiş insanlara terörist hain damgası vuruyor
"PKK sizi tükürüğle boğar, tükürüğle" "Aponun heykelini dikeceğiz heykelini." Bu sözler HDP'li bütün siyasilerin onayladığı sözlerdir. Ve bu sözleri söyleyen herkes haindir. Bu gün millet ittifakından bir çok HDP'li meclis üyeliği listelerine alındı. Siz ise vatana aidiyet duygusundan bahsediyorsunuz. Aklımızla alay mı ediyorsunuz?
KARAR OKURU 27 Mart 2019 09:09
Örnek ve isim versen de bilsek. İçişleri bakanı bunların yalan yanlış listesini paylasacsgina gereğini yapsın. Elini tutan mı var. Madem hainler tutuklasin. Niye bekliyor. Bunu yapmayarak vatana ihanet ediyor bakan. Ama olayların öyle olmadığını makarnacilar hariç herkes biliyor. Kirli siyasetiniz batsın. Millet uyandı birader. Aç adam uyanık olur. 1 Nisan günü anlayacağız inşallah.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 09:09
63
Hdp’den AKP’ e geçenlere ne demeliyiz o zaman. Aslında bunun da bir önemi yok. Kürt kardeşlerimiz bizim parti de olunca (milyon, milyon) sıkıntı yok! Ama HDP ‘de olunca hepsi terörist anlayışı kürt vatandaşları PKK’a doğru iter. Aklınızca konuyu bir kez daha düşünün lütfen.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 09:47
49
Megri megri.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 11:48
37
Bu sözleri söyleyen vatandaşın kardeşi şuan akpden belediye meclis üyesi adayı, biraz araştır be kardeş sadece bir kanaldan beslenme istersen.
KARAR OKURU 27 Mart 2019 00:36
Hukukun ustunlugunu tanimayan bir iktidarin oldugu bir ulkede hukuk dersi vermek nasil bir duygu acaba?
KARAR OKURU 27 Mart 2019 10:16
12
Niye ki, terörist yargılanınca hukuk yok mu oluyor?
KARAR OKURU 27 Mart 2019 19:16
0
Size gore reisi elestiren herkes teorist. Elinizden gelse halkin yarisini zindanlara atacaksiniz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN