Back To Top
‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’

‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’

 - Son Güncelleme: 10.09.2019 Salı 08:23
- A +

28 Şubat döneminde merhum Hasan Celal Güzel “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan mahkum edilmişti, şimdi Canan Kaftancıoğlu aynı suçtan mahkum edildi.

O zaman muhafazakarları dövmek için bu suç tanımının yargı tarafından kötüye kullanılmasını eleştirirdim. Yine o zaman Ecevit hükümetinin saygın Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de bu suç tanımımın yargı tarafından “aşırı ve zorlama yorumlarla” uygulanmasını eleştirirdi…

Yargıyı düzenleme ve etkileme gücüne sahip iktidar değişti, aynı madde şimdi öbür tarafı cezalandırmak için kullanılıyor.

Maalesef adalet yeterince tarafsız ve bağımsızdır diyemiyoruz.

 

YARGITAY YOLU KAPALI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 2012’den 2017’ye kadar olan zaman içinde attığı çeşitli tivitlerden dolayı 5 aynı suçtan 9 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Basında çıkan bazı haberlerin aksine, maalesef temyiz (Yargıtay) yolu kapalıdır!

Çünkü her bir suç için verilen ceza 5 yılın altında olduğu için Yargıtay’a gidemeyecek, İstinaf ne karar verirse o kesinleşmiş olacak.

Yargıtay veya İstinaf, fark eder mi?

Elbette fark eder, hem de bazen çok fark ediyor.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun bütün üyelerini siyasi irade belirlemektedir. (Partili Cumhurbaşkanı ve Meclis’teki nitelikli çoğunluk, yani AK Parti ve MHP).

HSK istediği zaman İstinaf Mahkemesi üyelerini değiştiriveriyor. Enis Berberoğlu davasında, İstinaf Mahkemesi üyelerinin bir gecede değiştirilmesi bunun bir örneğidir; daha da önce de yazmıştım. (Hürriyet, 18 Ocak 2018)

Ama HSK Yargıtay üyelerini değiştirmez. Yargıtay üyeliği, dış etkilere karşı daha korunaklıdır.

 

İSTİNAF MAHKEMELERİ

Düşünün ki, Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan ile benzer durumdaki gazeteciler darbe suçundan ağırlaştırılmış müebbed hapse mahkum edildi ve İstinaf bunu onayladı!

Ama Yargıtay, “bu darbe suçu değildir” diyerek mahkumiyetleri bozdu; örgüte yardım suçunu işaret etti. Mehmet Altan’ın da tamamen beraatına karar verdi.

Farkı görüyor musunuz? Yargıtay yolu kapalı olsaydı; müebbed hapis kesinleşmiş olacaktı!

Bu noktada Adalet Bakanı Gül’ün gerçekleştirmeye çalıştığı “yargı reform paketi”, çok sınırlı bir iyileşmeyi amaçlamış olsa da, gerçekten önemlidir.

Paket, görüş açıklamaktan kaynaklanan suçlara, ceza miktarı ne olursa olsun Yargıtay yolu açılmasını öngörüyor.

Bakan bunu samimiyetle savunuyor ama bakalım Meclis’ten nasıl geçecek?

Yargıtay yolu açılmazsa, Kaftancıoğlu hakkındaki mahkumiyetler çok tartışılacak, Türkiye’nin hukuk imajını daha da zedeleyecektir.

İstinaf ne karar verir şimdiden bir şey denilemez Yargıtay gibi bir üst denetim yolundan geçmeden kesinleşecek kararların büyük tartışmalara yol açacağı bellidir. Yargıtay yolu mutlaka açılmalıdır.

Sorun, evrensel hukuka uygun olup olmamaktır. Her şeye rağmen Yargıtay’da bu yönde belirgin bir dikkat var.

 

EVRENSEL HUKUK

Kaftancıoğlu hakkındaki kararlar da evrensel hukukun denetiminden geçmelidir.  Mesela Yargıtay’a göre, şiddet çağrısı içermeyen açıklamalar “kin ve düşmanlığa tahrik” sayılamaz. Hele de “ortaya bir infial, herhangi bir taşkınlık” çıkmamış ise, soyutta kalan beyanlarla “kin ve düşmanlık” suçu işlenmiş olmaz. (Yargıtay CGK, 29.4.2008, E. 2007/8-244, K. 2008/92)

Örgüt propagandası mı?.. Türkiye bu konudaki Terörle Mücadele ve TCK maddelerini evrensel standartlara uygun hale getirmek için AB ile müzakere halindedir. Bu standartları gözeten bir kararla, gözetmeyen bir karar arasındaki fark büyük olur…

AİHM’nin “politikacılar çok sert eleştirilere herkesten çok tahammüllü olmalıdır” diye özetleyebileceğim içtihadı da bir evrensel hukuk kaidesidir. (İncidal Kararı, gün: 9.6.1998, no: 22678/93)

Marjinal görüşleri şiddetten arındırmanın yolu özgürlükler ve hukuk güvencesidir.

Kaftancıoğlu hakkındaki mahkumiyetler evrensel hukuka uygun mu?  Kaftancıoğlu il başkanı olmadan önce niye eski tarihli tivitler soruşturma konusu olmamış?

Bunlar ciddi sorulardır. Hele de Adalet Bakanı’nın “keyfi tutuklamalar”dan, ve “yargının meşruiyetine zarar veren kararlardan” yakındığı ülkemizde hukuku her şeyin üstünde tutmak hepimiz için insani ve milli bir görevdir.

Gerçek anlamda “hukuk devleti” olmak Türkiye’yi iç barışta, diplomaside, terörle fiili mücadelede çok daha güçlü kılacaktır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 23:47
Sayın okur benim bildiğim seviye haddin bilmektir. Yazı yazmakla değil. Ayrıca yazarın canan hanımla hasan beyi karşılaştırması bana göre uzak bir benzetme. Ayrıca sizin durumunuz benden vahim.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 22:56
Taha bey, bu kadar açık seçik kürt alerjinizi beyan etmeniz sizin ilminize yakistiramiyorum, kaftanciya yapılan haksızlığı, kürt siyasetçiler ıçinde minacikta olsa bir iki söz söyleseniz.
Vatandaş Adem 10 Eylül 2019 20:57
Kim halkı nefret ve düşmanlığa sürüklüyor biliyorum ama soyleyemiyorum.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 22:13
0
Hepimiz biliyoruz kardesim, hepimiz..
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 22:35
2
Senin bir şey bildiğin yok.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 14:04
0
Erdoğan desene
AB ile terörle mücadele kanunu konusunda görüşmeler devam ediyor ama maalesef bir adım bile yol alınamadı. Mazlumlar bir ümit bekliyorlar. Keşke AB nin zorlamasıyla değil de kendi isteğimizle çıkarsak da tam demokrasiye geçme yolunda bir adım daha atsak. Toplumsal barışı sağlama adına çok ihtiyaç var buna. AK Parti bu yola girse her şey çok farkli olabilir ve oylarını artırır. Halkıyla ve tabanıyla barışmaya ihtiyacı var. CHP' ye muhtaç etmese eski tabanını iyi olur.
Ehl-i İrfan 10 Eylül 2019 19:07
Bir siyasi parti, resmen dağa çocuk kaçırmakla suçlanıyor.Ne ağır bir itham.Ağır ama kadınlar “Çocuğumu isterim” diyerek hep aynı binanın kapısına dayanıyorlar. Bildikleri bir şey olmalı. Öylesine emin bir halleri var."Politikada Şiddet"kitabının yazarı Akyol, çocukları dağlara kaçırılarak şiddetin kuçağına çekilenleri kurtarmaya çalışan annelere dikkat çekmek,destek vermek yerine attığı tweetlerle suçu sabit olan ve mahkeme kararı sonuçu ceza çarptırılan CK'yı masumlastırma yazıları yazıyorlar... muhalif olmakla muhasım olmayı ne zaman birbirinden ayırabileceğiz acaba. üstelik hukuk diye diy
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 16:34
Her konuda gecmise gore daha iyiyiz.Bu kadar karamsar olmak yanliş.Bu millet herseye ragmen her konuda ilerleyecek insallah.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 18:03
0
AKP çok değişti. Artık büyük MHP gibi hareket ediyor. Demokrasiden, hukuktan,adaletten, evrensel değerlerden... uzaklaştı. Ekonomik istikrar, diye bir şey kalmadı. 10 yıl öncesinin çok gerisindeyiz. Babacan'ı bekliyoruz.
kaan 10 Eylül 2019 16:13
Ata sözü'' içi taş dışı taş ha dolaş ha dolaş.''gibi aynı yerde dolaşıp duruyoruz.Aklın yolu birdir derler.Herkesi kapsayacak adil adaleti,herkese aynı mesafe olma ve uygulama yapmak zor mu?Çaresize ilaç olmak zor mu?Çözüm ortakları ve meclis için bir kaç otumda çözülecek çalışmadır.Kısaca halkı mutlu etmek çalışmada geçer.Demekki çalışıyoruz ama verim olamıyoruz.Bünyenin antibiyotiğe direnç oluşturduğu gibi çalışmalar salla başını al maaşını cinsindendir.Böyle olursa yukarıdaki ata sözü gibi kısır döngü içinde dönüp duracağız.İyilik getirecek çözüm üretelim.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 15:05
Canan hanim il başkanı olmasaydı dava açılırmydı, açılacağına inanan varmı. Ben acılmayacağina inananlardanim. Gücü elinde bulunduran kendini kanun yerine koyuyor. Bunun sağcı solcu Kemalisti dindar yok.
Ömer 10 Eylül 2019 20:01
0
Esas mesele İstanbul seçimlerinde gösterdiği performans. Seçim gecesi sağlam örgütlenip ıslak imzalı tutanakların eksiksiz toplanmasını sağlamasa idi atı alan Üsküdar'ı geçecekti. Geçemediler. Hırsları ondan.
cumhur 10 Eylül 2019 14:26
Hukuk her şeyden üstün olsaydı!Adalet dört dörtlük işleseydi!Hak va adalet her zaman yerinde zamanında çalışsaydı!Öyle şeyler söylerdim ki!
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 13:25
Taha Bey; Ülkemizdeki sorun "HALKI KİN ve DÜŞMANLIĞA TAHRİK" hepsi boş. Son 12 yıldır yapılanlar, ülkemizin geçmişinin PLANLI ŞEKİLDE silinmesi sistemi dir. Ülkemizin yasalarına göre geçmişteki HÜKÜMETLER TBMM de onaylanırdı. HÜKÜMETLERİMİZ hakkında ise TBMM İnternet sayfasında bilgiler bulunurdu. Ülkemizin geçmişinin PLANLI ŞEKİLDE silinmesi sistemi TBMM de de uygulanıyor ve HÜKÜMETLERİMİZ buradaki sayfalarından kaldırıldığını biliyor musunuz? İnternet te = TBMM HÜKÜMETLER yazarsanız, İÇERİKSİZ - SİLİNMİŞ eski sayfasına gidersiniz. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 13:47
0
Taha Bey; LÜTFEN Yazarak söylediğimin doğruluğunu araştırır mısınız? İzin verilen karakter sayısı yetmediği için CUMHURBAŞKANLIĞI sayfasından da HÜKÜMETLERİMİZ kısmının da kaldırıldığını yazamamıştım. Sadece son Tayyip beyin HÜKÜMETİ bulunmaktadır. Geçmişimizin PLANLI ŞEKİLDE SİLİNMESİ SİSTEMİ diyorum. Saygılarımla
musto 10 Eylül 2019 16:18
1
Telaşlanma güzel kardeşim 18 yıldır iktidardalar ogün doğan çocuklar bugün 18 yaşında.Neler gördük bizden önce fabrika, hela cami, yol, köprü, anadoluda medeniyet yoktu biz getirdik dediler.Atatürk isimleri, kaldırıldı komutansız, zafer bayramları,kutlandı.Allahın sopası yok beraber yürüdükleri tarafından vuruldular.Tek kurtuluşun Bayrak ve Atatürk olduğunu gördüler yandaki komşu yazar akşam sabah ülkeyi tekrar Atatürkcülere teslim ediyorlar diye veryansın ediyor. İstediğin kadar yolunu kes ,setler, yap SU,AKAR YOLUNU BULUR.
Ali 10 Eylül 2019 12:58
12.30 haklısın 1930 yıllardan önce padişahlık zamanı halk mutlu mesut yaşıyordu. Cumhuriyet bize fazla geldi
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:32
CHP'de İstanbul il başkanı kim olacak. Ondan haber verin.
Sermet Ilgaz 10 Eylül 2019 12:20
Kaftancıoğlu neyi kastetti bilmiyorum ama Fetö devletteyken polisleri eliyle hedef gözeterek Armutlu'da Dilek'i, Berkin'i, Cem evinde cenazesini kaldıran adamı -daha da var- olayları kaşımak için katlettiyse bu durum Kaftancıoğlu'nun kurduğu cümleyle ifade edilebilir.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 11:57
Her gün 30lu yıllara saydırmak halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek olmuyor ama.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:30
3
30'lu yıllar halkı halkı pejmürde etti.
Muzaffer 10 Eylül 2019 12:55
0
Haklısın, bence Atatürkün en büyük hatası padişahlığı kabul etmemesidir. Etse idi iyi olacakmış demek ki. Büyük bir kesimin derdi Osmanlı, padişahlık. Atatürkten önce demokrasi varmış gibi yeni kurulmuş cumhuriyete saldırılıyor. Cumhurbaşkanları ve başbakanlar olmaz soy Atatürkten devam ederdi.Bir türlü cumhuriyet hazmedilemedi.Parlamanter sistemden de vazgeçerek büyük yetkilerle donatılmış tek adam sistemine geçtik.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 15:28
3
12.55, Biz zaten Cumhuriyeti daha iyi olalım diye kurduk. Gelinen nokta o ki daha iyi olamadık. Bunun sebebi Cumhuriyet dönemindeki yanlış tercihlerimizdir. Biz zaten eskiden daha iyi değildik diyerek bu yanlışları örtemeyiz.
Sabahattin 10 Eylül 2019 20:13
3
Atatürk'ten önce demokrasi olmuştu. Ülke padişahlık rejiminden 1908'de çıktı, 1923'te değil. 1908-1913 arası yarı demokrasidir. 1913'de demokrasi İTC liderlerinden Enver Paşa'nın yaptığı askeri darbe ile kesildi. Atatürk zamanında demokrasi yoktu. Atatürk kendinden önceki rejimi değiştirmedi. Cumhuriyet demokrasi demek değildir. Çin de cumhuriyet, İran da. Öte yandan krallık/şahlıklarda da demokrasi olur. Demokrasi olmak için cumhuriyet şart değildir. Örneğin BK, Hollanda, İsveç,... Cumhuriyetin ilanı demokrasiye doğru atılmış bir adım olmadı maalesef Türkiye'de.
Muzaffer 10 Eylül 2019 20:32
0
15.28 Akp 17 yıldır güçlü bir şekilde tek başına iktidarda.Geldiğimiz noktaya bak.Her bakımdan geri gitmişiz.Borçları artırmış bütün varlıklarımızı satmışız. Birde Yeni kurulan cumhuriyeti düşün. Ülke savaşlar yüzünden harap olmuş.fabrika yok.yetişmiş insan gücü yok.Osmanlının borcu da yüklenmiş cumhuriyetin sırtına.Devrimlerin, yeni rejimin oturması zaman alır.1945 yıllar da 2.dünya savaşı nedeniyle bazı sıkıntılar olmuş.Bazı sıkıntılar elbette olacak.Yüzünü uygarlığa bilime dönmüş ağır aksak da olsa hedefine yürüyen bir Türkiye vardı. Ya şimdi...
Karar Okuru 10 Eylül 2019 11:40
İşlerinizi, düzenlemelerinizi, kanunlarınızı rasyonel akla, kamu vicdanına genel toplumsal faydaya gör değil; belli bir hesaba göre yaparsanız, keserin sapı çok çabuk döner, yaptıklarınız size zarar vermeye başlar. Bu şark kurnazlığı, bu küçük hesaplar, dil cambazlıkları, boş oltayla sazan avlama gayretleri bezdirdi artık…
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 11:23
Taha Bey; Siz GAZETECİSİNİZ bulabilirsiniz. Yasalara göre 18 yaşından küçükler REŞİT sayılmıyorlar. Ülkemiz de 18 yaşından küçük kaç kişi HALKI KİN ve DÜŞMANLIĞA sevk etti diye hakkında işlem yapılmıştır. Binlerce Asker - Polis ülkemizde bizler rahat edelim diye CANINI vermekten çekinmemiştir. Ama Bu canların canını almaktan çekinmeyen AŞAĞILIK - BEBEK KATİLİNİN Kardeşinin Röportajını Televizyonunda yayınlamak + Bebek Katili Şerefsizin Mektubunu Diyarbakır Meydanında Okutmak + Devlet TV sinde yayınlamak TERÖRE hizmet değil midir? Saygılarımla
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 11:00
Günümüzde "halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu" ile yargılanması gereken siyasilerin başında iki kişi var. Ben şen ortaklar diyeyim, siz anlayın. Onlardan biri, kanunen yargılanamıyor. Ona dava açılmamasını anlarım, peki ötekini kim koruyor ?
Menderes YILDIRIM 10 Eylül 2019 10:55
Taha Bey; AKP 2002 de İktidara geldiğinde cezaevlerinde Tutuklu ve Hükümlü yatak kapasitesi 40 - 50 binlerdeydi. 2019 Yılında Yatak kapasitesi 220 binlerde. Yapımı devam eden ve 2021 yılında bitecek olanlar ile Cezaevlerinde Tutuklu ve Hükümlü yatak kapasitesi 500 binlere ulaşacak. Kısaca Her 166 kişiye bir Cezaevinde Yatak bulunacak. Avrupa da bazı gelişmiş ülkeler Ekonomik anlamda dünyayı yönetiyorlar. Bu Ülkeler ülkelerine cezaevi yapmayı bilmiyorlar mı da yapmıyorlar? Cezaevi yaparak gelişmiş hangi ülkeler var? Saygılarımla
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 10:45
Hukuku tarumar edenler bir gün keşke diyecek ama iş işten geçmiş olacak.Hukuk ve Adalet olmazsa her şey rayından çikar ve de çıkmaya başladı.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 10:40
Kaftancıoğlu'nun pek sağlam pabuç olmadığı belli ancak bu chp'nin iç sorunudur. Siyasi bir sorundur. Beğenmeyen oy vermez, gerekli merciler nezdinde protestosunu yapar. İş iktidar gücünü kullanarak ve mahkemeleri alet ederek siyasi rakibi ortadan kaldırmaya çalışmaya gelince, orada durmak gerekir. Soyluoğlu gibi mafyatik birinden de akp'ye hayır gelmez. Akp sırf iktidardan düşmemek için mhp çizgisine savrulmayı kabul etmiştir, demek ki 17 yılda dolan bagaj taşınamayacak kadar ağır. İBB'deki savurganlık basit ama önemli bir örnek, bunu ülke geneline yayın. Cezai sorumluluğu düşünün bir de.
Ömer 10 Eylül 2019 20:11
0
Tersine, Kaftancıoğlu sağlam pabuç çıktı. Öyle olmasa uğraşmazlardı. Gerisine katılıyorum.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 21:12
0
20.11, Nesi sağlam çıktı. Muhalefet il başkanı olmak, istediğine istediğin hakareti yapma imkanı mı veriyor.
Ömer 10 Eylül 2019 10:34
Şiddete açık çağrı ve övgü içermeyen hiç bir ifade suç değildir. Evrensel insan hakları bunu gerektirir.
KARAR OKURU Demkr hukukçu 10 Eylül 2019 20:03
2
Avrupa ülkelerinde ve abd de bir kişi şiddete teşvik etmeden ve övmeden terörist daeş örgütüne mensup olduğunu söyleyebilir mi mesela? Yine pek çok avrupa ülkesinde Osmanlı Devleti döneminde ermeni soykırımı yapılmamış demek bile suç kabul ediliyor mesela? Hep Avrupayı ve abd yi örnek gösteriyorsunuz da
Evrensel kusmuk.... 10 Eylül 2019 10:16
Gelişmiş Batılı ülkelerde El Kaide ihtimaline karşı pasaportunda ismi Muhammet olanlar özel bir takibe alınırken buna karşılık sömürülmekteki ülkelere zarar veren PKK gibi terör örgütlerinin propogandasını yapmak serbest...
Tıpatıp aynı... 10 Eylül 2019 10:06
Hasan Celal Güzel 28 Şubat'ta, başörtüsü zulmünü kast ederek "biz iktidar gelirsek bunun hesabını soracağız" dediği için, halkı kin ve nefrete teşvik suçundan yargılandı ve hapis yattı. Kaftancıoğlu ise devletin terörle mücadelesine "seri katil devlet" dediği için yargılanıyor. İki durum da bir birini ne çok benziyor değil mi Sayın Akyol? Tıpatıp aynı...
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 09:48
Tarihimizde söyledikleri ile yaptıkları arasında tezat rekorunun sahibi açık ara Tayyip Erdoğan'dır.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 09:40
Olaya neresinden baksan dökülüyor. Kendilerinin FETÖ, PKK olan ilişkileri ile ilgili niye bir işlem yapılmıyor? Bırakın bir kaç yıl geriye gitmeyi daha bir kaç ay önceki İBB seçimlerinde Apo’nun mektubu ve kardeşi devlet medyasında yer aldı. Muz cumhuriyetlerinden de daha rezil duruma düşdük.
Yargıdan önce. Kişide ,Hepimizde Ahlak, Edeb olmalı,,Ahlaksiza Yargi ne yapsın. Sonra, Vatana, Millete saygılı olmak zorundayız. Bu Temel degerler olmadan neyi konuşacağız. Hanımefendi hemde Topluma Mal.olacak bir karakter ve Aldığı Eğitim ile bağdaşmayan yazılar yazmış. Kim yazarsa yazsin böyle, benzer yazıları Sadece Dislamaliyiz.ölçü bu olsa gerek..mYargı son en son çare olmalı !.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:55
Bir kamu bankası İstanbul BB başka partiye geçince belediye iştiraklerinden Hamidiye'den su alımını yasakladı. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik asıl budur. Doyamadılar halkı kutuplaştırmaya.
"Sultan Recep' 10 Eylül 2019 08:58
Cumhuriyet Tarihimizde bu kadar nefret edilen,bir Parti yöneticilerininbir araya geldigini hatirlamiyorum.Beceriksiz ve sevimsizler ülkede nefret tohumlarini ektiler, iliklerimize kadar isledi,ne yazik ki.Bu iktidar en gec 2023 veya en erken 2021 de düstügün de bütün siyasi mahkumlar ve gazeteciler serbest kalacaklar.Biraz sabir ,pes etmek yok..
KARAR OKURU Demkr hukukçu 10 Eylül 2019 20:06
2
Siyasi mahkum derken siyasetçi görünümlü PKK lı teröristler ile fetöcü teröristleri kastediyorsunuz galiba
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:40
Halki kime karsi kin ve dusmanliga sevketmek? Halkin bir kismini kin ve dusmanliga orgutlu ve bilincli bir sekilde sevkeden surekli bir yapi var zaten. Bu orgutlu suc mu?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 06:38
Asıl fark nerede biliyor musunuz sana haksızlık yapana hukuksuz davranana senin adaletli ve hakkaniyetli davranabilmendir o son Peygamber Hz Muhammed sav eğer İslam düşmanı Ebu leheb veya Ebu cehil karşısına gelseydi bir gram haktan ve hakkaniyetten ayrilmazdi çünkü Allah cc ne buyuruyor, adaletli olunuz , bu emir geneldir keyfilik içermez müslüman düşmanına bile merhametlidir
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 05:36
Devlete seri katil diyenler yargılanınca hukuk devleti olamıyor muyuz?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 12:33
2
O devlet 28 subati yapinca da kutsuyor musun?
KARAR OKURU Hakkı Sever 10 Eylül 2019 13:07
0
Evet olamıyoruz. Devletde eleştirilir. Ayrıca her devlet bizimki de dahil gerektiğinde yapar.Yasal değildir ama yapar
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 19:17
0
12.33, 28 Şubat madurları devlete karşı hiç bir zaman saygısızlık yapmadı. Devleti istemediği insanlar yönetiyor diye devlete zarar verecek hiç bir olaya katılmadı. PKK için hiç bir zaman amalı mamalı konuşmadı.
TÜRKİYE HİÇBİR ZAMAN GERÇEK ANLAMDA BİR HUKUK DEVLETİ OLMAMIŞTI AKP DÖNEMİNDE AŞAMA KAYDEDEREK GUGUK DEVLETİ OLDU
Hikmet 10 Eylül 2019 09:29
0
Akp gerçek anlamda hukuk devleti olma sözü vermişti.Programında da bu vardı. Artık eskiden de vardı sözü baydı. Eskiden de hırsızlık,yolsuzluk,rüşvet vardı. Şimdilerde de olsun mu.En aza indirmek için mücadele edilmesin mi.Vatandaşlar birşeyler düzelsin diye oy veriyor. Ama iş sadece vaatte kalıyor.Başarısız olunca da eskide de bu olumsuzluklar vardı deniyor. Madem hiçbirşey değişmeyecek o zaman boşuna hayal kırıklığı yaşayacağımıza eskilerle devam edelim.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 00:11
Bu nasıl bir karşılaştırma sayın yazar. Nere canan nere hasan bey. Yapmayın allah aşkına.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 01:35
5
hasan bey de canan da insan. senin durumun biraz farklı
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 02:04
2
Tamam yargı adamına göre karar veriyor da, yazar da mı öyle yapsın? Hukuk önünde eşitlik diye bir şey duydunuz mu?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:06
1
Seviyeniz Allah yazmanızda gizli.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 08:32
1
Adalet herkese eşit ve aynı mesafede dermalı aksi halde yarın sanada lazım olur
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 00:05
Kimse, anayasa ile teminat altına alınmış, Cumhurbaşkanımıza hakaret etme lüksüne sahip değildir. Ne ekersen onu biçersin. Türkiye bir kanun devletidir. Verilen kararlara en azından saygı göstermek, hukuk çerçevesinde takip etmek, peşin hükümlü olmamak vatandaşlık ödevimiz olmalıdır. Her ne kadar dış ve iç güçlerin hasis entrikaları galiz bir şekilde devam etse de, milletimizin azim ve kararlılığı ile yeni imanlı gençliğimizin gayretleri neticesinde, Türkiye' mizin önünün aydınlık olacağını ümit ediyorum.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 02:12
5
Bu durumda Erdoğan'ın geçmişte okuduğu şiir yüzünden hapis cezası alması da yerinde bir karar mıydı? O günkü mahkeme kararına da saygı duyuyor musunuz? Devlet fetişizmi diye bir şey olmasaydı siz icat ederdiniz muhakkak.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 06:20
0
Atatürk'ü koruma kanuna saydıranların son tahlildeki durumu... Herkes adâlet karşısında eşit olmalı. Bir vatandaşa hakâretin cezası ne ise o uygulanmalı. "Kişi kınadığı başına gelmeden ölmez"Hadis-i Şerif Kınadıklarınızı bir bir yaşıyorsunuź farkında mısınız?
Okur ve Sorar 10 Eylül 2019 07:23
0
00:05 haklısınız. Türkiye bazı zihinlerde bir kanun devletidir. Ama bazı zihinlere göre de hukuk devleti değil. İlk mahkeme ve istinaf mahkemesinin kanunları yorumlayarak verdikleri müebbed hapis cezasını Yargıtay hukuku yorumlayarak bozmaktadır. Acaba Yargıtay kanunlardan habersiz mi? Bu sorum boş oldu sanırım çünkü siz zaten Yargıtay'ı tanımıyordunuz! Ben yine de sorayım; Yargıtay kararlarına saygı duyuyormusunuz ?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:38
3
O donemde cumhurbaskani anayasada tanimlanan tarafsiz herkesin cumhurbaskani miydi acaba?
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 07:43
0
Benzer seyler Necdet Sezer’e yapilip ayni karar verilseydi, ayni sekilde mi dusunurdunuz? I don’t think so
Adem Saracoglu 10 Eylül 2019 08:43
1
Ah bu Dis Mihraklar (Gücler) ;) Arkadas ben niye senin gibi olamiyorum;( Bu ülkede sadece senin gibiler mutlulugu tadiyor;)
okur 10 Eylül 2019 09:20
0
SANADA bi dokunulduğu zaman konuşacağına hak ,adalet konuları başta konuşulması lazım, gavur devletinde olsan bile müslüman adalet,hukuk kuralları içinde kalması cumhurbaşkanı,kıral olsa bile hukuk kurallarına uyması farz ayındır beyler
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 09:21
0
gene aynı hile,tartışmada konuyu saptırmak,oysa konu hukuk normları ve AKP nin yaptığı temel değişiklik ve yargıyı denetim altına laması ile HSKüyelerini meclis dahil tek otoriterin seçmesi bakın bunu tartışamıyorsunuz.Kon şahıs değil İLKE ve hukuk normu,Özetle partili kitlenmiş zihni açmak mümkün değil.
KARAR OKURU 10 Eylül 2019 10:23
0
Sıradan bir siyasetçi niye anayasa ile teminat altına alınmış? Eskiden cumhurbaşkanının rolü ve temsil ettiği makam bambaşkaydı, ona göre de bir konumu vardı eyvallah, şimdiki dandik sistemde o makamın sadece adı cumhurbaşkanı, içeriği ise herhangi bir siyasetçininkinden fazla değil. Niye mesela Kılıdaroğluna anayasal koruma yok da ona var? Eski sistemin makama tanıdığı ayrıcalıklara yaslanarak yeni sisteme göre siyaset yapmak kasımpaşa kurnazlığı mı. Mesela önüne gelene küfür hakaret edecek kimse ona dokunamayacak, ona ağzını açan ise hapse girecek öyle mi, Hadi ordan be. Kendin çal kendin oy
KARAR OKURUMehmet atay 10 Eylül 2019 10:33
0
Ne imanı?
Karar Okuru 10 Eylül 2019 10:45
0
Türkiye'nin kanun devleti olduğu doğrudur. Hukuk devleti olsa daha iyi olur. Şu dış güçlerden de bir türlü kurtulamadık. Adaleti de, liyakatı da, dürüstlüğü de engelleyen hep onlar değil mi? Bir bıraksalar ne çok Fen Lisesi açar, ne muhteşem üniversiteler kurar, teknoloji üretir ve ihraç ederdik. Belli ki bu kafadan daha çok çekeceğimiz var...
KARAR OKURU Hakkı Sever 10 Eylül 2019 13:08
0
Tam yol karanlığa koşuyoruz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN