Back To Top
Hukuk devleti?

Hukuk devleti?

 - Son Güncelleme: 11.12.2019 Çarşamba 07:13
- A +

Osman Kavala hakkında AİHM ‘derhal tahliye’ kararı verdi. AİHM’ye göre, Kavala’nın 770 günü bulan tutukluluğu, Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin üç maddesinin ihlalidir:

Madde 5/1: Özgürlük ve güvenlik hakkının ihlali. AİHM, daha en başta Osman Kavala’nın tutuklanmasını gerektiren sebeplerin olmadığını, keyfi olarak tutuklandığını belirtiyor.

Madde 5/4: Uzun tutukluluk. Kavala sadece haksız tutuklanmamış tutukluluğu çok uzatılarak da insan hakları ihlal edilmişti.

Madde 18: Hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasında ölçüsüzlük. Kavala’nın tutuklanması, özgürlüklerin belirli sebeplerle kısıtlanmasının ötesinde bir hak ihlalidir. Kavala’nın Türkiye’deki başvurularla da sonuç alamamış olması onu susturmak ve muhalifleri caydırmak için yapıldığını düşündürüyordu.

AYM NE DEMİŞTİ?

AİHM kararında “657 sayfa uzunluğundaki iddianamede somut olgular gösterilmediği gibi Kavala’nın Gezi olaylarında suç teşkil eden hangi eylemleri yaptığı da açıkça belirtilmemiş” deniliyor.

657 sayfa ama içinde delil yok!

Yüzlerce sayfalık iddianamelerin, klasörler dolusu belgelerin hukuken boş olabileceğini gösteren tipik bir örnek!

Bu olayda sadece adli yargı değil, Anayasa Mahkemesi de kusurludur. Çünkü tutuklamayı gerektiren deliller olmadığı halde yargı tutuklamıştı…Tutuklamaya itirazları da yargı reddetmişti…

Anayasa Mahkemesi’nin üye çoğunluğu da bu tabloyu “hak ihlali” saymamıştı!

AYM’de 5 üye Osman Kavala’nın tutukluluğunu “hak ihlali” saymış, karşı oy yazısı yazmışlardı.

Mahkeme Başkanı Prof. Zühtü Arslan bunlardan biridir. Şiddetsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü suç sayılamazdı. Kavala’nın hiçbir şiddet eylemi yoktu, bu yönde bir iddia bile yoktu.

Bu beş üyenin yazdığı “karşı oy” yazıları, insan hakları hukukumuz bakımından fevkalade değerli metinlerdir.

Fakat diğer 10 üye “tutuklama hukuka uygundur, hak ihlali yoktur” dediği için Kavala’nın başvurusu reddedilmişti. (Gün 22 Mayıs 2019, B. No: 2018/1073)

Ve işte, AYM’nin ret kararı AİHM’den döndü.

MAHKEME KARARI VARKEN

Kavala’nın yargı serüveninde birkaç defa hakim değiştirildi. Böyle gerekçesiz, kararnamesiz, zamansız atamalar önemli davalarda dikkat çekiyor elbette.

Dahası, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, “Gezi olayları darbeye teşebbüs değildir” diye karar vermiş, olayda şiddete başvuranları o eylemlerinden dolayı cezalandırmıştı. (Karar No: 2015/394)

Bu kararın tarihi 29 Aralık 2015’ti.

Ortada böyle bir mahkeme kararı olduğu halde Osman Kavala Gezi olaylarıyla hükümeti devirmeye cebir ve şiddetle teşebbüs suçundan 18 Ekim 2017’de tutuklanmıştı!

Yani bir yıl on ay sonra.

Çünkü 13. Ağır Ceza’nın “darbe teşebbüsü değildir” şeklindeki kararını savcı temyiz etmişti; o dosya yaklaşık dört yıldır Temyiz’de bekliyor ve öyle bir karar yokmuş gibi aynı fiilden tutuklamalar yapılabiliyor!

Bunu dünyaya, evrensel hukuk çevrelerine kabul ettirmek mümkün değildir. İşte en geç AİHM’den dönüyor.

EVRENSEL HUKUK

Anayasa’nın 90. Maddesine bu iktidar döneminde 2004 yılında eklenen fıkraya göre, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümleri, bizim bütün yerli kanunlardan ve mahkeme kararlarından üstündür.

İyi ki o zaman AB sürecini, 90. Maddeye hükmün eklenmesini, 2010 yılında bireysel başvuru hakkının anayasa konulmasını desteklemişim, desteklemişiz.

Bugün hak ve özgürlerimizin en önemli sığınaklarıdır bunlar.

İyi niyetli Adalet Bakanı Abdülhamit Gül “tutuklamalardaki keyfiliği kaldıran düzenlemeler yapacağız” diyor. (6 Eylül 2019)

Yeni kanunlardan ziyade, “hak eksenli hukuk kültürü”ne ekmek su gibi ihtiyacımız var.

İşte Kavala ancak AİHM kararıyla çıkabilecek.

İşte Ahmet Altan, hakkında hüküm verilip yetki tamamen Yargıtay’a intikal ettikten sonra bile savcılık itirazıyla başka bir Ağır Ceza mahkemesi tarafından tekrar tutuklandı!

Benzerleri tahliye edilen yazar Mümtazer Türköne niye hâlâ içeride?

75 yaşında Enver Altaylı 27 aydır tutuklu, hâlâ iddianame yok. Bir kişi hakkında iki yılda delil bulunamamışsa niye hâlâ içeride? AİHM kararları soruşturma aşamasında yok mu sayılıyor?

Adalet Bakanı Gül’ün deyişiyle, “yargı kararlarının meşruiyetinin tartışıldığı” bir ülke haline gelmek Türkiye’ye en büyük zararı vermek olur.

Vatanseverlik de hakkaniyet duygusu da Türkiye’nin evrensel hukuk devleti standartlarına ulaşmasını zorunlu kılıyor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ömer Faruk 12 Aralık 2019 12:48
Avrupa islam ve türk düşmanıdır. verdikleri tüm kararlar hukiki degil siyasidir. nobel ödüllerine bakın, "ermeni soykırımı var" diyen orhan pamuk a ödül, israile övgüler yağdıran mısırlı yazara ödül, " sırplar soykırım yapmadı" diyen yazara ödül. aihm 28 şubat mağdurları için ret kararıda verdiğinide hatırlatırım.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 00:27
Fransa’da çıkan kanun Seçilmiş yetkililer ve bakanlar, her Fransa vatandaşıyla aynı muameleye tabi olacak.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 00:22
AKP’nin ‘dindar nesil yetiştirme’ çabaları siyasi mühendislik olarak kaldı, oruç tutanların namaz kılanların oranı yıllar içinde düştü”
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 23:47
Kibrin zirvesi İngiltere Almanya Fransa ve şahsım’! Eleştiri yağdı: Kibrin zirvesi
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 23:37
0
Allah’tan Türkiye olarak katılmamışız.
e.k 11 Aralık 2019 22:34
Akp nın tek amacı ıktıdarlarını koruyabılmek. Ne pahasına olursa olsun. Ulkenın dısarıdakı gorunumu falan onemlı degıl. Suclu pıskapotlar sokalarda gezıyor. Gulenın kasetını dınledı dıye adamlara terorıst muamelesı yapılıyor. Ne ıstedılerde vermedık dıyenler devletın tepesınde..Hukukun ustunlugunde Afrıka ulkelerınden daha ıyı durumda degılız. Ulke hıc bu kadar berbat yonetılmemıstı.
Mehmet Çoban 11 Aralık 2019 18:54
Taha bey anlatıklarını biliyorlar, onlar gibi düşünmeyenlere yaşama hakkı vermek istemiyorlar ellerinde olsa soludukları havayı bile keserler. Adaletmiş hukukmuş onlar için bir şey ifade etmez. Osman kavala bunun gibi binlerce masum kişiler suçlu olmadıkları her vicdan sahibi biliyor ama maalesef “bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın..” mantığı herkesin vicdanını köreltmiş.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 18:42
birçok kişinin bildiği meşhur ‘dişi deve’ hikayesini yeniden hatırlamakta yarar var: ben de, sen de biliyoruz ki, bu deve erkektir! Küfe’ye dönüşte Ali’ye de ki; Şam’da öyle bir ahali var ki, erkekleri de dişileri de, onların cinslerine değil, Muaviye’nin ağzına bakarak söylüyorlar, o dişiye erkek dese ya da erkeğe dişi dese, hepsi ona itaat ediyor.’ Var git Ali’ye söyle o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! ayağını denk alsın… Evet, rivayet böyle…
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 18:28
Ama onlarda önlerine gelene parmak kaldırıyorlar.Kendi işler olunca hep beraber oluyorlar.Vatandaşa gelince işarete bakıyorlar.3600,eyt,kyk,khkolunca şaşıp kalıyorlar.Haksızmıyız hakim amca...
Hergün TV kanallarinda "boy göstermek' ve "nutuk atmak' bir baska ülke daha varmi?Hergün konusmak,devleti yönetmek mi oluyor?
"Ne istediniz de vermedik'(!)... 11 Aralık 2019 20:35
0
Bu kadar cok konusmak, anladik isteyen konusur,"akil satar'fakat herkes elindeki "Diplomasi' kadar konusmali !..
KARAR OKURU EK 11 Aralık 2019 13:43
Reisin yerinde olsam, danışmanlarımın yarısını liyakatli muhalefetten seçerdim. Mümkünse, her kesimden. Ve, bütün hatalarımı yüzüme söyleme hakkını verirdim. Adaletin tadına bakan, ondan vazgeçemez. İsteyen, denesin. Kavala ve benzerlerinin durumuna gelince... Bu tutuklamaların amacı eğer gözdağı vermekse, matlup hasıl olmuş ama daha çok tepki çeker. Yok, adaleti uygulamaksa , AİHM kararlarının gereği yapılır. Zira, bu kararlara imza atılmış... Bazılarının iddianamesi yıllarca nasıl hazırlanamıyor. Halbuki, 7/24 gözlem altında olanlar için, bir dilekçe eklemek yeter. Herşey hazır...
Parisa 11 Aralık 2019 13:37
İşinize gelen yorumları yayınlıyorsunuz. Farklı pencereden bakanlara rastlamadım. Siz de aynısınız, farklı düşünenlere tahammülünüz yok. Benim yorumum nerede
Karar Okuru 11 Aralık 2019 13:01
Hukuk da yok. Devlet de yok. Dolayisiyla hukuk devleti de yok. Bambaska bir sey var. Adini bile koymak cetrefilli.
Vartolu 11 Aralık 2019 16:38
3
İki yorum aşağıda".gezi olaylarını sahiplenenler sol kanattan hükümete karşı olmayıp neye karşı olacak.hak hukuk nasıl aranır binlerce khk lı toplanma hakkını bile kullanamadı bu ülkede hepsini paşa paşa geri dönderdiler otobüslerden yazık
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 12:46
Hangi hukuk? Kimin hukuku? Tren kaçtı! Bundan sonrası tufan!
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 12:45
Allah razı olsun Taha Bey . Enfes bir yazı emeğine , yüreğine sağlık. Saygılar.
Parisa 11 Aralık 2019 12:20
Ne diyorsun sen ya! İstanbul sokaklarında olanlar “ağaç” meselesi miydi yani? Hak hukuk ortalağı ateşe vererek mi aranır? Mahkemelerin kararlarını eleştirirken tek taraflı düşünmemek gerekir. En aptal adam dahi olanların organize işler olduğunu anlar. Fitili ateşleme, ülkeyi yangın yerine çevirmenin tatbikatı , bir kalkışmanın daniskası idi...Hükümete muhalefetiniz, bu kadar kör olmanıza sebep olmasın. Bu olaylara uzaktan yakından dahil olanların tek derdi hükümetti. Bunu bilmeyecek kadar aptal mı bu toplum? Bizim zekamızla dalga geçmeyin. Hükümeti eleştirirsiniz kıyasıya ama “gezi” ihanettir
Levent öz 11 Aralık 2019 16:55
1
Gezi olaylarında 2 il hariç tüm illerde protestolar yapılmıştır.Milyonlarca insan sokaklara inmiştir. Halkın bir kısmı protestosunu iktidara göstermiştir.İllegal örgütler,kızıl bayraklar ortaya çıkıncada ben dahil meydanlardan çekilmiştir.Evet mutlaka kışkırtıcılar da olmuştur.Önemli olan neden milyonlarca insan sokağa çıkıp içini dökmek istemiştir.Hiç bir iktidar halkın önemli bir kısmını YOK Sayarak Var olamaz.Halkı BİZLER VE ONLAR DİYE BÖLEMEZ.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 16:58
2
Yazar’a hitap şeklinize bakınca samimiyetiniz varmış gibi bir izlenim oluşuyor. Yüz yüze söyleseydiniz daha iyi mi olurdu acaba? Aptal-daha aptal-en aptal. ‘En aptal’ın altında ne olur? Bir de böyle bir ‘uyarı’ tarzını görünce kör olan gözlerin açılması sizce mümkün olur mu? Açılacaksa bile kapanır o gözler. Zaten ‘reis’ hep bundan kaybediyor. Hadi kendisi sesi yüksek ve buyurucu, savunanlarınınki ondan da yüksek.
KARAR OKURU EK 11 Aralık 2019 18:49
2
Biraz abartıyorsunuz. Gezi olayları bir muhalefetti ve muhtemelen Reisi zor durumda bırakmaya yönelikti ama, haklı oldukları bir konuda toplandılar. Reis de büyük bir tepki gösterip, fazla abarttı. İki taraf da haklı iken haksız duruma düştüler. Gereksiz bir çekişmeydi. Ayrıca, MİT tırlarına vs. Devletin sırları deniyor. Uzay istasyonlarının ve bu dijital dünyanın varlığı, o eski sırları biraz ofsata atmış. Bir de, etkiye tepki var. Herkes Brütüs ise, Sezar da masum mu ?
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 12:02
Belediye secimlerinin, beka sorunu...zillet- hain ittifaki...olarak goruldugu bir ulkede, hukukun ustunlugu, ozgur dusunce, insan haklari, adalet kavrami yok hukmundedir !! Istanbul belediyesine nicin daha kayyum atanmadi ? Hukuki gerekceler hazir : A) Sn. Imamoglu, Yeni Akitci Ortacag bagnazlarinin kimyasini -hortumlarini bozdu ! B) Yazar Emin Pazarcinin dedigi gibi Istanbul secimlerinde verilen oylar tercih oyu degilde tepki oyu.. oldugu icin gecersizdir !! AIHM kararlari ise, Hacli entikasinin bir kirli oyunu oldugu icin gecersizdir..Sizin, size has carpitmalarla hukukla mesafeniz buyuktur
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 11:56
Hakim ve Savcıları yürütmenin kıskacından kurtarmadığınız müddetçe hukuk devleti orda bir köy var uzakta olarak kalacaktır. ABD'de olduğu gibi bizde de yargı mensupları seçimle göreve gelmelidir. Çalıştığım kurumda bana dayatılan usulsüz işlerin altına imza atmıyorum ama yukarısı her zaman imza atacak birini buluyor. Yargıda da yukarısı istediği kararı verecek bir hakimi mutlaka buluyor haksızlığa direnenlere de 3 kuruşluk insanların emri altında ömür tüketmek kalıyor.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 11:55
Türkiye'de artık kimse milletin iradesine darbe yapmaıyor. Hain darbeciker yargılanıyor.
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 09:13
0
Sahi bu hain darbecileri kim doğurdu, kim emzirdi, kim okuttu, kim mezun etti, kim iş verdi, kim onlara Devletin en kilit noktalarını teslim etti, kim kim kim ... acaba. vesselam.
karar okuru 11 Aralık 2019 11:45
Demek ki daha çok yol alıp,çok çalışmalıyız.Yatırmayla,batırmayla olmuyor muş.Doğruyu bulmak,doğruda buluşmak gerekiyormuş.Bizde yok mu?Var.
reptilyan 11 Aralık 2019 11:30
osman kavala laik beyaz türk şimdi zenciler iktidarda hiç bırakırlarmı bay taha sende varla yeminle polyanna gibisin....
Adalet1 11 Aralık 2019 11:26
Taha bey yeterince yazdınız konuştunuz...artık sahaya inseniz yeni partilere katılsanız fena mı olur...sizin gibi vicdanlı insanların olması memleket için hayırlı olur...Allah sizden razı olsun...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 13:15
4
Gazeteciden siyasetçi olmaz. Gazetecinin işlevi farklı. Taha Akyol, yerinde ağır. İşinde iyi.
Adalet 11 Aralık 2019 11:03
Ben bu ülkeye hangi zihniyet iktidar olursa olsun adalet tam anlamıyla olmayacak diyecek kadar karamsarım. Adalet duygumuz ne yazık ki dünya görüşümüze göre..Layık olduğumuz şekilde yönetiliyoruz.
Pesimist 01 Ocak 2020 02:18
0
Kesinlikle katılıyorum. X de gelse Y de değişen bir şey olmayacak..
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 10:43
Hukuk devleti değil, guguk devleti oldu.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 10:33
Vicdanı tertemizdi, çünkü onu hiç kullanmamıştı.
karar okuru 11 Aralık 2019 10:06
sn akyol, tarihimizde hukukun bu kadar siyasal amaçlar için silah gibi kullanıldığı başka bir dönemi bilmiyorum. Yaşadığımız çağda son 10 yılda olanlara şahit olmadık. Eskiden de böyleydi diyenler oluyor, Bir parti bir kişi veya zümrenin iktidarı için hakimler savcılar hiç bu kadar vicdanlarını kiralamamışlardı. Bunlara fetöcü vs deniyor, şimdi bu haksızlıkları yapanlar kimci, neci? Normal bir hakim, savcı tek bir insandır ve vicdanı vardır. HKYS denilen kurum ve orayı yönetenler, yargı mensuplarının vicdanını alıp, yerine kendi vahşi çıkarlarını koyuyorlar, masum bir itirazı cezalandırmak içi
Rasim 11 Aralık 2019 14:22
3
Eskiden böyleydi diyenler ya bilmeden ya da işlerine böyle geldiği için bu düşüncedeler. Bazı istisnalar olabilir. Ama eskiden yargıya güven hemen askerlerden sonra idi ve yüzde 60 ların altına hiç düşmemişti. Şimdi yüzde otuzlarda. Her başarısız alanda olduğu gibi bu sorunları çözeceğimize eskiden de vardı diye işin kolayına kaçıyoruz. Ne yapalım yani eskiden de vardı diyerek hiçbir sorunumuzu çözmeyelim mi. Mesela eskiden de hırsızlık,rüşvet adam kayırma vs.vardı.Bu mantığa göre şimdi de olması normaldir diye en aza indirmek için mücadele etmeyelim mi...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:57
Allah aşkına, Erdoğan'ın olduğu yerde hukuk mu olur?! Canını sıkan herkesi tuttuğu gibi hapse atıyor. Bunu da taraftarlarına bir şekilde alkışlatıyor.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:55
Yav, düşündüğünüze de bakın. AİHM nere Türkiye nere. Keferenin kararı bizi bağlamaz. AİHM kararını tanımıyoruz da. Saygı da duymuyoruz. Hapse attığımızı hiç bir yabancı dışarı çıkaramaz. Gerekirse tazminatını verir geçer gideriz. Turp la Merkel isterse ne olacak mı dediniz. İsteyemezlerki. Hapisteki bizim vatandaşımız onların değil. Hiç bir kefere içişlerimize burnunu sokamaz. Bu kadar...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:32
Adalet mi? Kalkınma mı? Hepsi bir hırs hikayesi ... Doğru yazmışsınız bu ülkeye verilecek en büyük zarar hukuka ve adalete olan güvenin sarsılmasıdır... Allah korusun ülkemizi
Benzerleri tahliye edilen yazar Mümtazer Türköne niye hâlâ içeride?
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 23:05
0
9.25, Yargı sistemini iptal etsinler, bundan sonra suçluya suçsuza sen karar ver...
Deli Emin 11 Aralık 2019 08:49
Yahu işin esası nedir onu direk söylemekten korkuyursunuz! Açıkca RTE ne diyorsa o! Soru şu 1.TEK ADAM REJİMİNE NASIL GELDİK, KİŞİSEL, TOPLUMSAL, AHLAKİ, SİYASİ,YASAL, KÜLTÜREL HATALAR NELERDİR? 2.VAR OLAN BU HAL VE DURUMUN ÜLKE VE TOPLUMA ÖDETTİĞİ BEDELİ NASIL KALDIRACAĞIZ? 3.ÜLKE VE TOPLUMA ÖDETİLEN BEDELİ SORUMLULARDAN NASIL SORACAĞIZ. 4.BİR DAHA BENZER KADERİ YAŞAMAMAK İÇİN ÖNLEMLER NELER? 5.SİYASİ,AKADEMİK,YARGI,BÜROKRATİK AHLAKSIZLIK VE ZULMÜ NASIL HAYATIMIZDAN ÇIKARIRIZ? Başımıza gelen belaların sorumlusu biziz.(Ali İmran/165,İsra/13) Zulmü Allah değil insanlar ister ve yapar.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 11:01
0
I. Siyasi yelpazenin her tarafından, en çok da iktidar tarafından Kuran’dan ayetler, sureler alıntı yapılarak kullanılmakta. Bunları, müslüman olup bilmeyen veya inanmayan yahut başka dinlere mensup insanlarımız sürekli duyuyorlar.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 11:02
0
II. Fakat Allah’a hesap verecek kullar, bunları yeryüzünde herkes için uygulanabilecek ve müeyyideleri olan hukuk kurallarına dönüştürsek ve uymak istemesek bile uymaya mecbur kalsak nasıl olur? “Batı” denilince irite edici oluyor sadece coğrafi Batı anlıyorlar - hakları da yok değil bu “batı” o “Batı”da var-memleketin bir kesiminde ama o ülkeler böyle yapmış. Yeni bir icad çıkarmaya ne havsalamız ne de sayımız yeter. Bizim de becerebildiğimiz içinde bulunduğumuz durum.
evin 11 Aralık 2019 07:27
gezi direnişi türkiyenin başına gelmiş en güzel şeydi...o sebeple hala geziden korkuyorlar...
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 12:14
12
Hade oradan Reise dua edin onun bir sözüne sizi ne polise ne askere bakardık istemiyorsanız aha kapı gule gule gidin engelliye mi var artık eskisi gibi olmayacak reisin bir sözü yeter anlayın artık
Karar okuru 11 Aralık 2019 16:39
1
Karar okuru 12:14 Tamda bu yuzden kaybedeceksiniz… Zorbalar basta Kazanmis gibi gozukselerde sonlari hep kotu olmustur… Zaten o gunlere dogru surukluyor Turkiye yi , halkin sagduyusu bu isten siyiracak bu guzel ulkeyi. Reis in o sozunu siz beklemeye devam edin…
KARAR OKURU 12 Aralık 2019 10:58
0
12:14 sen canını kurtarmanın telaşına düşmeyeceğinden o kadar emin misin. El yumruğu yemeyen kendininkini taş zannedermiş.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 07:19
İşte tipik şark kültürü. İşte muhafazakar kesimin geldiği nokta. Kabuk kırıldı, çürük yumurta çıktı.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 06:27
yahu yeter. hep ayni yazi hep ayni baslik.. kafayi yedirdiniz okuyuculara artik yeter
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:33
3
Gerçekler hep zorumuza gider ve vicdanı yaralar
Ömer 11 Aralık 2019 11:00
2
Hukuk dendikçe sen kafayı yiyor olabilirsin. Ben memnunum.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 06:19
“ zülme rıza gösteren zalimdir.”denilmiştir. Bu durumda kim zalimdir
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 06:16
Türkiye bir hukuk devleti mi ? Evet anayasada açıkça öyle. Uygulamada bakılırsa hukuk devletinden çok uzaktayız. Avrupa insan hakları mahkemesi ve anayasa mahkemesinin kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları kadar değeri var mı sanmıyorum?Bu durum hem akp ye hem de ülkemize ciddi anlamda zarar veriyor . İnsanlar artık umudunu kaybetti adaleti aramaz oldu
Karar Okuru 11 Aralık 2019 03:23
Yeniden bir referandum yapilmali ve parlamenter sisteme donme konusu halka sorulmalidir. Seffaflik, denetlenebilirlik ve kuvvetler ayrimi olmayan baskanlik sistemi ile ulke yurumuyor, hukuk tesis edilemiyor cunku yargi bagimsiz olamiyor.
Sabahattin 11 Aralık 2019 11:03
1
Türkiye parlamenter sistemde iken de şeffaflık, denetlenebilirlik ve kuvvetler ayrımı yoktu. Bunların olabilmesi için önce ön seçim ve dar bölge gerekir. Böylece MVler parti başkanlarını dengeler. Böylece HSYK bir memurlar komisyonu olmaktan çıkar.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 02:12
Son paragrafta vurguladıgınız vatanseverlik de, hakkaniyet duygusu da, hukuk devleti de bu ülke için sadece bir hayal Taha bey.Cunku göstergeler hiç iyi değil.Ve Tr. bu noktaya doğru gelirken hepiniz oradaydınız.3-5 tane sağ, muhafazakar, milliyetçi kesimden aydın bir araya gelip, cesur bir şekilde bir duruş ortaya koyamadiniz.Artık yakın bir zamanda bu gidişle yazacak bir yerde kalmaz, emekliligin tadını çıkarırsanız. Saygılar. ..
Ali baba 11 Aralık 2019 02:06
,Tûrk tipi Ankara kriterleriyle yola çikanlar,,,,,Hukuka,Adalete, Tecavûz ettiler,,,,,,bizim Tûrk tipi Hukuku, Kopenhag kriterlerinin pisikologlarina gôtûrûp bizim Hukuk ve Adaleti bu tecavûzcûlerin elinde kurtarmalari lazim, bizim pisikologlar korkak
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 01:47
Dunya insan Haklari Gununde Cumhurbaskanimiz insan haklarindan bahsediyor. Camdan evde yasayanlar tas atmasin, diye bir soz vardir.
halil ibrahim beyter 11 Aralık 2019 01:37
sayın akyol yazılarınızda adaletten AİHM den hukukun evrenselliğinden bahsediyorsunuz çok güzel acaba sizde bunların ülkemizde gerçekleşeceğine inanıyormunuz merak ediyorum ben ümidimi kestimde
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 09:56
1
Sayın Beyter, o dedikleriniz başka ülkelere kendiliğinden gelmemiş veya bir kurtarıcı ülkesinin üstüne sihirli değnekle dokunup yaymamış. Bedel ödemiş insanlar, mallarıyla canlarıya hem de yüzyıllarca. Gelmek zorunda olduklarını anlamışlar. “Bizimkiler”, kurtarılabilenler için cephelerde savaşıp ölenlerle uğraştılar, miraslarını yediler yıllarca. Var olanı daha iyi yapmaya çalışmadılar. Vatandaşı ümidini keserse nasıl gerçekleşsin?
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 01:06
Bir hukuk devleti olarak eminim AİHM kararına uyularak Kavala hemen bırakılacaktır. Ancak yeni deliller ışığı altında Gezici teröristlere yemek ısmarladığı kanıtlanacağından teröristlere yardım etmekten açılacak yeni dava nedeniyle tekrar hapiste tutulmasına bağımsız yargımız karar verecektir.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 00:37
taha hocam iyi guzel yaziyorsunuzda bu uljede hukuk askiya alindi.devlet olmanin vasiflari yok edildi.geriye erdogan ve kabilsi kaldi.digerlerinde umut bitti
acz 11 Aralık 2019 00:25
İktidarın gizli ortağı Doğu periçek "Türk yargısı son 50 yılın altın devrini yaşıyor" diyor."Adalet" kelimesini partilerine isim yapanlar ise Hz. Ömerin makamında oturduklarının farkında bile değiller.Utanmadan ve Allahtan korkmadan "Ömer'ler" aradıklarını ilan ediyorlar.Devlet küfür ile daim olabilir belki, ama zulüm ile asla.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN