Back To Top
Hukuk devletinde seçimler

Hukuk devletinde seçimler

 - Son Güncelleme: 12.04.2019 Cuma 08:26
- A +

İstanbul seçimleri hakkında YSK yine kararını erteledi. Sonunda ne karar verececegini kimse tahmin edemiyor.

YSK eski emsal kararlarına uygun mu davranacak, İstanbul için farklı bir iptal kararı mı verecek? Kimse hukuken öngöremiyor.

OHAL döneminde KHK’larla ihraç edilenlerin seçilebileceği ama mazbatalarının verilmeyeceği konusunda da hiç kimse hukuken öngörüde bulunamamıştı, değil mi?!

Gerçi AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararlarında hukuk devleti felsefesinin en önemli prensiplerinden birinin “hukuki öngörülebilirlik” olduğu yazılıdır. Ama bizde öngörülemiyor işte…

Onun için bir kehanette bulunmadan, hukuki tabloyu anlatmaya çalışacağım.

 

Iğdır seçimlerinde YSK

Iğdır seçimleri konusunda YSK’nın 1 Temmuz 2014 sayılı bir kararı var. “Iğdır’da ikamet etmeyen bir kısım seçmenin hileli yollarla seçmen olarak yazdırılıp oy kullandırıldığı” iddiasıyla seçimlerin iptali için başvuru yapılmıştı. YSK’ya göre, seçmen listeleri askıya çıkarılmış, itirazlar incelenerek kesinleşmiş, seçimler yapılmıştı, artık seçimlerin iptali istenemezdi…

Hatta YSK bu kararında, 1996 yılında da aynı nitelikte karar verdiğini “emsal” olarak kaydediyordu.

Şimdi ortada böyle 1996 ve 2014 yıllarına ait iki “emsal karar” var: Kesinleşmiş seçmen kütüklerinde hile yapıldığı ve bunların oy kullandığına dair zamanında itirazlar yapılmamış veya yapılmış da reddedilmişse, artık YSK’dan seçimlerin iptali istenemez…

İşte “Hukuki öngörü” böyle bir şey: Anayasaya, kanunlara ve emsal kararlara bakarak yeni karar hakkında öngörüde bulunursunuz.

Sadece seçimlerle ilgili kararlar değil, “yatırım ortamı” dediğimiz iktisadi mesele için de “hukuki öngörülebilirlik” fevkalade gereklidir.

Hukukta elbette ayrıntılar genellemelerden önemlidir. YSK, İstanbul’daki durumun Iğdır’dan farklı olduğuna dair inandırıcı “gerekçeler ve deliller” ortaya koymadan seçimlerinin iptaline karar verirse siyasallaşma eleştirisinden kurtulamaz.

 

KHK ile ihraçlar

Gelelim diğer soruna: KHK ile ihraç edilenlere seçildikten sonra mazbataları niye verilmiyor?

Bugünkü Ceza Kanunumuzun mimarlarından Prof. Adem Sözüer diyor ki:

“Kimlerin seçilemeyeceği kanunda yazılıdır ve bu yasaklar arasında KHK ile ihraç edilmiş olmak yoktur. YSK, kanunda olmayan bir seçilme yasağı koyamaz. Üstelik adaylıkları seçim kurullarınca onaylanmış, vatandaşlar oy vermiştir. Mazbatalarının verilmesi lazım.”

Prof. Sözüer, uzun bir hukuki izahatta bulundu, ben burada çok özetledim.

Diğer yandan, YSK referandum döneminde “mühürsüz oy zarfları”nı nasıl geçerli saymıştı? Pusulalar filigranlı ve mühürlü ise, sandık kurulunun zarfa mühür basmayı unutması, vatandaşın oylarını geçersiz kılmazdı…

Peki, seçim kurulları KHK’nın adaylığa engel olmadığına karar vererek o kişinin adaylığını onaylamışsa, o kişiyi belediye başkanı seçen vatandaşların oyları ve o kişinin kanunlardaki “seçilme” hakkı nasıl önemsiz sayılır?!.

 

Milli güvenlik ve hukuk

Denilebilir ki, KHK sebebiyle mazbata verilmeyen daha çok HDP’li… Bunların PKK ile ilişkisi var; hukuk mu önemli, PKK ile mücadele mi?..

Yıl 1935, Tek Parti dönemi, Meclis’te Dersim Kanunu görüşülüyor. Verilecek idam cezalarının Meclis onayı gerekmeden, komutan onayıyla infaz edilmesi yönünde bir madde var tasarıda…

25 Aralık günlü oturumda Muğla Milletvekili Hüsnü Kitapçı söz alıyor, özetle diyor ki:

 “Anayasamıza göre idam cezalarını onaylama yetkisi münhasıran TBMM’ye aittir. Bu yetkiyi komutana vermek anayasaya aykırıdır!”

 Adalet Komisyonu adına Trabzon Mebusu Raif Karadeniz cevap veriyor, özetle:

 “Anayasamıza çok hürmet ederiz. Fakat memleketin yüksek menfaatini bir tarafa koyduk, diğer tarafa anayasaya saygıyı koyduk ve bu neticeye ulaştık!”

 Parmaklar kalkıyor, kanun kabul ediliyor…

 Ayrıntıları benim “Atatürk’ün İhtilal Hukuku” kitabımda bulabilirsiniz.

Zamanımızda yapılan araştırmalarda hukukçular arasında bile “devlet menfaati” gibi soyut bir kavramın, hukuktan önemli olduğu eğilimi görülüyor.

Hukuk ihlallerinde devlet, memleket menfaati olabilir mi?

Özellikle çağımızda, devletin uzun vadeli saygınlığını sağlamanın ve vatandaşlarda milli aidiyet duygusunu güçlendirmenin yolu ülkede hukukun üstünlüğü konusunda kuşkular yaratmaktan sakınmaktır.

Bu yönüyle hukukun üstünlüğü vatanseverliğin de bir gereğidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Nisan 2019 09:38
Herkes için hukuk kavramı olamazsa Üstünlerin hukuku olur ....... Güç orantısızlaşır güçsüze intikam yemini ettirir........ Aştık sandığımız kavgalar yine zamanı gelince açığa çıkar ..... Bir ülkeyi kalkındıracak ekonomi endüstri bilim teknoliji yerine tekrarlayan kavgalar yaparız......... Daha bir çok şey sıralanabilir ama unutmayalım hukuk öyle bir şeydir ki vatandaşına aidiyet duygusu yaşatır ya da yaşatmaz.............
ali 13 Nisan 2019 08:10
367 yi dayatma olarak görenlerin ne kadar ikiyüzlü oldukları "14000 fark mı.... o rakamla seçilinmez" fikirleri ile ortaya çıktı..
oumar 12 Nisan 2019 23:31
devlet herkese adalet dağıttığı ölçüde güçlü olur. bunu da sağlayacak olan önce siyasi otoritedir. demokrasi ve hukuka inanıyorlarsa...
ali namlı 12 Nisan 2019 22:53
Hocam bütün bu rezalete rağmen hala ümitvar yazılar yazabiliyorsunuz ! Ben ise inan utanç duyuyorum ,daha ne denir !
metin 12 Nisan 2019 22:21
Memleketin menfaati için aceleyle KHK ile delil aranmaksızın birilerinin iftiraları yada öyle zannetmeleri ile binlerce insan terörist damgası yedi işlerinden atıldı. Aklansalar da lekelendiler.Yönetenlerin en baştaki görevi Hukuka güven duygusunun güçlendirilmesi olmalıdır. Ülkemizin ekonomisi için de bu şarttır.
Batıcılara göre en hukuki seçim ABD'nin Mısır'da, Venezuela'da yaptığı seçimdir...
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 22:56
0
özel bir diyet mi uyguluyorsunuz ya da uygulanıyor? size uygulanan diyetin makarna-ekmek diyetinden daha etkili olduğu belli de ne olduğunu anlayamadım.
Rubil GÖKDEMİR 12 Nisan 2019 20:11
YSK BÜYÜKÇEKMECE KARARINI NİYE ERTELEDİ ? (Yoğun sorular karşısında, zorunlu bir açıklama) 298 Sayılı Kanuna göre daha önce verilmiş ve artık kalıcı içtihat hâline gelmiş kararların ortak özelliği, "olağan" veya "olağanüstü" itiraza konu yapılmış bulunan ve somut bir dayanağı bulunan ve bu şekilde delillendirilmiş itirazlar haklı bulunsa bile, bu sebeplerin "seçim sonucunu değiştirip değiştirmeyeceği" hususundadır. Bu uzun cümleyi biraz daha açacak olursak, YSK tarafından; "Maltepe İlçesindeki sayım sonuçları tamamlanıncaya kadar B
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 20:05
Yaavvv devletin menfaati diye mevzuat hiçe sayılırsa bunun adı keyfi yönetim olur. Herkes kendine göre devlet menfaati der ve ona göre kanunsuz hareket ederse ne olur. Kaos olur bazen de darbe olur bazen ayaklanma olur bazen mafyalaşma çeteleşme olur bazen soru çalma adam kayırma olur olurda olur. Ha bir de devletin menfaati denilen şey üzerinde ittifak var mı ki. Tartışmalar olmadığını gösteriyor.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 18:56
Bulduğum en kesin ve Tek çare: İmamoğlunu KHK ile ihraç. Şu an memuriyeti yoksa bile SGK”sı kesin vardır. SGKdan ihraç devletten ihraçtır. ihraç olunca otomatikman zaten ikinciye geçiyor kazanım. Demokrasilerde çare tükenmez...
Selim 12 Nisan 2019 16:02
Bölgede ohal ilan ederek KHK ile yine görevden uzaklaştırmak YSK'nın bu yaptığından daha insani olacaktı. En azından yapılanın bir matematiği var diyebilecektik. Garip bir memleketiz.
11'inci Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul'daki seçim sonuçları hakkında ilk kez konuştu. "Vaktiyle bize yapılan yanlışları güçlü olunca biz başkalarına yapmamalıyız" diyen Gül, Türkiye'nin demokrasi gücünün büyük olduğuna inandığını söyledi.
Muzaffer 12 Nisan 2019 21:32
0
Sn. Gül'e Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasında 367 yorumu nedeni ile haksızlık yapıldı ise de daha sonra asıl haksızlığı kendi partisi yaptı.AKP Genel Başkanı olmasın diye kurultay, görev süresi dolmasına 1 gün kala toplandı. AKP nin kurucularından olmasına rağmen tekrar cumhurbaşkanı,AKP Genel Başkanı dolayısı ile Başbakan olması istenmedi. Şimdi de siyasete girmesi istenmiyor.Yani demem o ki haksızlığı her zaman başkalar yapmıyor. Bazen Kendi eliyle kurduğunuz parti de haksızlıkta başkalarını aratmayabiliyor.
Sevgili Taha ağabey hukukun üstünlüğü adına yazılarınızı okuyunca umitleniyorum mutlaka ama mutlaka ülkemde adam gibi bir demokrasi yerleşecek insanı yaşattı devlet yaşasın düşünün mazlumları bu günün zalimleri kendilerine yapılan zulmün beterini gücü eline geçirince demokrasiyi kullanarak yapiyorlar yazık çok yazık zalimer için yaşasın cehennem
Abdulah 12 Nisan 2019 15:28
Bir ülkenin yasalarını, ülke yöneticileri basıt çıkarları için çiğniyorlarsa! o ülkeye en büyük ihaneti onlar yapmış olur. Evet hukuk devleti, hukukn herkes için eşit ve objektif kurallarla yürütülmesini gerektirir.Seçim Kurulları; eğer yasalarda KHK lıların aday olmayacağına dair bir yasal düzenleme olduğu halde adaylıklarını kubül etti ise görevini yapamamış yada görevini kötüye kullanmıştır. Eğer mazbatalarını vermesinde yasal bir engel olmadığı halde vermiyorsa yasalara aykırı davrananarak halkın iradesini gasp etmiş olur.
Abdulah 12 Nisan 2019 15:19
Devlet'in Sözlük anlamı;toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal örgütlü bir ulusun ya da uluslar topluluğunun oluşturduğu tüzel varlık. Damokratik Develt; Egemenliğin halka ait olduğu devlet biçimi Hukuk devleti;Yasallık ilkesi, günümüzde yasaların anayasaya uygunluğunu da kapsar ve idarenin yalnızca yasalara değil genel hukuk kurallarına da bağlı olmasını öngörür.Diğer ilkeler; Kuvvetler ayrılığı ilkesi,Temel hak ve özgürlüklerinin korunması ilkesi,Hukuk güvenliği ilkesi,İdarenin yargısal denetime bağlı olma ilkesi. Eğer bir ülke ayakta
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 15:03
Korkarım bugünkü YSK ileride Yassıada hakimleri ile beraber hatırlanacak. Çocuklarına, torunlarına ağır bir miras bırakacak.
musto 12 Nisan 2019 18:16
0
Yassı ada hakimleri hiç değilse mertçe sizi buraya tıkan kuvvet böyle istedi diyebildi. YSK başkanı çıkmış ben Balıkesir imam hatipde okurken çok zulüm gördüm diyor. Zulüm gördünde nasıl hakim oldun ve ysk başkanı oldun.
karar okuru 12 Nisan 2019 15:01
Hukukun üstünlüğü yerini üstünlerin hukukuna bırakmıştır!Khk.ile görevden alınanları eğer seçilebilme özelliğine sahip değilse neden aday gösterdiniz? Nasılsa o seçilir çünkü doğuda bilhassa taraftarı çok ve kazanması kesin olanlar aday edilip sen khk.ile görevden alındın sana mazbata veremeyiz ikinci sıradakine verelim!Bu mu adalet bu mu hukukun üstünlüğü?
cem aydın 12 Nisan 2019 14:23
siz yazamıyorsunuz bari biz yazalım khk dan atılan seçilmişleri yakın takibe al yanlış ( kanunsuz ) bir hareketinde tepesine çök bu kadar mı zor çözüm üretmek ama önemli olan benim adamımın seçilmesi ise o başka taraftarların troller nasılsa ağzı açık talimat bekliyor ülkeye yazık oluyor biz de vatanperveriz vatanını düşünen için çözüm çok
E.K 12 Nisan 2019 13:18
Sn Akyol, bu hukuki ongurulebilirligin onemini degisik yazilarinda israrla vurgulayan bir yazar. Cok onemli bir husus. Hukuken onunu gorememek karanlikta el yordamiyla yurumek gibi bir sey. Ancak, siyasetin agir baskisi altinda olan hukuk guvenilir mi? Hukuk hukuktur, haktir, adalettir. Devlette dahil hic bir seyin menfaati hukukun onune gecememeli. Bunu yapamaz isek, gelismis bir ulke olamayiz.
Taha Akyol Okuru 12 Nisan 2019 12:54
Taha Bey, KHK ile ihraç edilmişlere mazbata verilmemesi konusunun çoğunlukla muhatapları HDP'liler olduğundan, bu konuyu yazıp yazmayacağınızı merak ediyordum. Çok güzel bir şekilde yazdınız. Demek ki gerçekten hukukun üstünlüğünü kendi kişisel görüşlerinizin önünde tutuyormuşsunuz, teşekkür ederim.
ali 12 Nisan 2019 12:16
emsal karar mı kurum o haldeki tuzak kurmuş seçime gir dediği adayları şimdi kazanınca tanımıyor.. iktidar partisinin baskısını atamazsa seçimi de iptal eder, adayın adaylığını da düşürür. sahi artık güvenilecek tek kurum kaldı mı ülkede...
Karar Okuru 12 Nisan 2019 12:14
Aklı başında ve imkanı olan gençler geleceklerini kurmak için rekabetin zorlu olduğu ülkelere yönelmeleri makul. Buraya yazları gelip tatil yapabilirler oda yeter.
Bugünkü Ceza Kanunumuzun mimarlarından Prof. Adem Sözüer diyor ki: “Kimlerin seçilemeyeceği kanunda yazılıdır ve bu yasaklar arasında KHK ile ihraç edilmiş olmak yoktur. YSK, kanunda olmayan bir seçilme yasağı koyamaz.” Hukukun temel ilkelerinden biri “Kanunsuz suç ve ceza olmaz.” İlkesidir. Benzer keyfilikler çok. “Bank Asya’ya para yatırmak suçtur.” diye bir kanun mu var ki bu bankaya para yatıranlar yargı kararıyla değil idari kararla görevinden açığa alınıyor ve ihraç ediliyor.
tc vatansever 12 Nisan 2019 11:58
sayın akyol adaletsiz kibirliler hak ve hukuku reddediyorlar ki milletin tercihini yok sayıyorlar akp kendi kendini yok etti iradeleri yok oldu rant hırsıyla koltuklarından kalkmıyorlar allah bunların şerrinden milleti korusun
musto 12 Nisan 2019 11:42
Sn editör emek verdiğimiz düşüncelerimizi yayınlamamak neyin bahanesi sizde bu demokrasi diye yutturulan halka doğru dürüst faydaları ve zararları anlatılamadan olağan üstü hal hal altında yapılan tek adam rejimi savunmak milli görevinizmi.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 15:11
0
Musto sayısal olarak en fazla yorumu yayınlanan üç kişiden birisin. Kızma bence...
Sayın Taha Bey, şahsınızda hâlâ sağduyu sahibi, bütün olumsuzluklara rağmen hâlâ hukuktan ve adâletten yana tavır takınanları, hakkı üstün tutanları gördükçe; zaman zaman yıkılan ve hatta yok olan ümitlerim yeniden filizleniyor ve yeşermeye başlıyor. Bu umudu bize aşıladığınız için teşekkürler... Yüreğinize sağlık. Ne olur kaleminizi kırmayı hiç düşünmeyin. Bu yazdıklarınıza ihtiyacı olanlar var. Lütfen onların hatırına doğru bildiğiniz yolda emin adımlarla yürümeye devam ediniz. Selam ve hürmetlerimle...
Şahin 12 Nisan 2019 10:43
Troller nasıl oluyorda da yok burda? İstanbulu kaybedince maaşlar gelmiyor mu?
AHMET ŞEN 12 Nisan 2019 10:25
367 DAYATMASINDA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ BİZDE HAKİMLERİMİZ HUKUK YERİNE GÜÇ DENGELERİNİ GÖZETMEYİ TERCİH EDİYOR. HER DÖNEM BU REFLEKSİ GÖSTERDİKLERİNE TANIK OLDUĞUMDAN YSK NIN İSTANBUL SEÇİMLERİNİ İPTAL ETMESİ BENİM İÇİN HİÇ ŞAŞIRTICI OLMAZ
ali 12 Nisan 2019 14:15
0
367.... Orada amaç geniş uzlaşı sağlamak.... koca ülkenin koca cb nlığı seçimini Demirel in hükümetin güvenoyu ile ilgili 226 sına bağlamamak. Hala anlaşılamadı toplum uzlaşısının ne demek olduğu... İşte tek güç seçtiği için cumhurun cumhurbaşkanı değil, partinin "başkan"ı oluyorlar. Bu bağlamda reise havuz medyasının yandaşların başkan hitabı cuk oturuyor çünkü yalakalar biliyor ki başkan sadece kendilerinin başkanı...
Hikmet 12 Nisan 2019 21:45
0
Sn.Abdulah GÜL 367 nedeniyle önce mağdur olduktan sonra MHP nin meclise girmesi nedeni ile seçildi. ama ondan sonra asıl dost kazığı partisinden geldi.Ne tekrar cumhurbaşkanlığa aday gösterildi.Ne genel başkan yapıldı.Şimdi de siyasetle dahi ilgilenmesi hatta demeç vermesi bile istenmiyor.
Karar Okuru 12 Nisan 2019 10:16
Bu kumaştan elbise çıkamayacağı artık açık. Bakalım kredi karları kullanılmaya devam edebilecek mi
Hasan Tas 12 Nisan 2019 09:53
Sayin Akyol, halkin iradesini hice sayip tek adam demokrasine mi inanalim? Çagdas bir anayasaya mi? Halkin iradesine saygi gösterimiyecekse, neden seçim yapiliyorki, atansin ve millete bir nisan sakasi yapilmasin.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 09:55
HAKLININNDEĞIL; GÜCLÜLERIN HUKUKU TEZAHÜR ETMİŞTIR.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 09:51
Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü samimiyetle savunan, kendinden olamayanın hakkını da savunabilen bir gazeteyi ve yazarlarını okumak büyük zevk.
Şerif 12 Nisan 2019 09:36
Elinize sağlık sayın Akyol. Hukuk Devletinde seçimler ve Türkiye de seçimler!. Hukuk ve YSK Karaları. 1 gün kaldı göreceğiz. Hukuk mu Guguk mu?
fik. 12 Nisan 2019 09:28
Seçilemeyenler aynı zamanda seçmemeleri de (yani oy kullanmamaları lazımdır) gereklidir.
MAĞDUR 12 Nisan 2019 09:14
Bu arada Khk ile ihraç edilmiş insanlara halkın oy vermesi Khk’ların halkın gözünde üç kuruş bile etmediğinin açık göstergesidir. (Ayrıntılar önemlidir)
Bozoklu Celal 12 Nisan 2019 09:08
KHK ile ihraç edilenlerin belediye seçimlerinde aday olmalarında kanunen bir engel yoksa ve zamanında zikredilen şahısların adaylıkları da kabul edilmişse mazbataları ne hakla verilmiyor? Madem mazbatalarını vermiyecekseniz adaylıklarına neden izin verdiniz? Mazbatalarını efendice verin kardeşim. HDP ve PKK' ya şiddetle karşıyım ama hak ve adaletten de yanayım. PKK'yı ve terörü geriletmenin yolu bu olmasa gerek.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:56
Seçim YSK nın değildir ! YSK halka hizmet için vardır halk için vardır halka rağmen değil ! Ey karar gazetesi ! Doğru manşet at lütfen ! Halk tercihini yaptı YSK sen bizim için varsın !!!!
HACI MURAT 12 Nisan 2019 08:54
YSK şöyle karar verirse saygı duyarız, böyle karar verirse saygı duymayız denemez.Böyle dersek YSK'nın kararına değil,kendi kararımıza saygı duymuş oluruz.Doğru tavır hakemin vereceği karara saygı duymaktır.Sonuçta YSK İstanbul'a şunu veya bunu başkan olarak atamayacak.Başkanı her hal ü karda seçmen belirlemiş olacak. Nitekim bazı yerlerde seçimler iptal edildi,yenilenecek.Oraların niye hiç üzerinde durulmuyor?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 10:06
2
Hayır Hacı, YSK hep yandaşa göre karar verirse saygı maygi duymayiz. YSK hakem değildir iktidarın borozanidir. Getirelim dışarıdan bağımsız bir kurum yasada ne yazıyorsa onu yapsın. Neredeyse tüm kararları YSK ninkiden farklı olur. Anayasaya aykırı karar veren YSK suç işlerken nasıl saygı duyalım. Kitaba bile uymuyorlar. Ama Allahın sopası yok gelen dalgada hepimiz telef olacağız, bilesin...
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 10:08
1
Hacı senin çevrende KHK ile ihraç edilen ama onun suçu yok haksızlık ediliyor dediğin kimse yok mu. Üç yıldır haksız yere terörist muamelesi gören yok mu. İşsiz kalmis ailesi dağılmış ama haksız yere ihraç edilmiş. Eğer yoksa Bakara 18'i oku derim. Görmeyenlerin özelliklerini tarif ediyor...
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 11:28
1
Haci Murat gecen haftaki yorumunuzda YSKnin kararirini 13 nisanda aciklayacagini yazdiniz. Bugunku haberlere gore YSK kararini yarin (yani 13 nisan) aciklayacak. Yarin cumartesi, borsa kapali. Yani iptal geliyor gibi. Peki siz YSKnin kararini 13 nisanda aciklayacagini nereden biliyordunuz?
Cem 12 Nisan 2019 16:07
0
Umarım YSK İstanbul'daki seçimi yenileme kararı almaz ve İmamoğlu'na hak ettiği mazbatayı verir. Aksi halde İmamoğlu yenilenen seçimi daha açık farkla kazanacak. Bu da Erdoğan'ı topal ördek durumuna sokar. Ayrıca İstanbul'daki belirsizliğin Türkiye ekonomisini daha da olumsuz etkileyeceği görülmüyor mu ?
HACI MURAT 12 Nisan 2019 18:16
1
11.28 İnternete bakarsanız 13 Nisan'ı siz de görürsünüz.Seçimden sonra,ilçe seçim kuruluna,il seçim kuruluna,YSK'na ne zaman itiraz edilebileceği önceden açıklanan seçim takviminde belirtiliyor. Ama kesinlik arzediyor mu onu ben de bilmiyorum.
KARAR OKURUmali 12 Nisan 2019 08:47
Sayın Akyol tesbitleriniz gayet güzel. Gerekirse anayasa değiştirilir ve öyle uygulanır. Yoksa kaos olur.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:35
Çok güzel bir yazı , ellerinize sağlık
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 08:10
Hadi khk lı diye mazbatayı vermedin bari bırak Meclisten üyeler kendi aralarında başkanlarını seçsinler. İkinci olan partiye vermek kadar saçmalık olamaz. Resmen oyun mu?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 06:47
Ysk :khklı adaylar mazbata alamaz iyi de onlar başvururken nerdeydiniz .bu tam bir milli irade gaspı.artık size kim inanır...yazıklar olsun diyorum meğer her seçimde AA ve YSK aynı oyunları oynuyormuş biz de yemişiz bu kez olmadı başaramadılar
Gaffur 12 Nisan 2019 06:24
Bundan sonra seçim yapmayalım iktidar ve Ysk millet yetine yönetecek olanları seçsin ne de olsa son söz milletin değil YSK nın.ayıptır günahtır tarih affetmez sizleri
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 06:25
Bu seçimde söz milletin değil YSK nın olmuştur milli irade Ysk nın gölgesinde kalmıştır patron Ysk olmuştur halbuki patron halktı.ne oldu ne değişti Ysk patron oldu . Seçilen insanlara mazbatasını vermemesi kendini milli irade üstünde tutması günaah kul hakkı vicdansızlık millet iradesine gasptır
recep akay 12 Nisan 2019 02:09
TAHA BEY MERHABALAR, GERÇEKTEN VİCDANLI KALPLERE, KALEMLERE O KADAR İHTİYACIMIZ VARKİ, KARABASANLAR BASIYOR OLANLAR KARŞISINDA.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 01:20
Bu nasıl bir pişkinliktir. Bir usulsüzlük varsa bunu seçim öncesi tesbit etmek ve gereğini yapmak iktidarın göreviydi. O halde birileri de görevi ihlalden araştırılsın/soruşturulsun. Bütün kredilerini tüketmelerinin nedeni acaba sadece İstanbul mu yoksa ellerinde olmadan çırpındıkça batıyorlar mı, bilemedim.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 01:05
Güçlünün üstünlüğü değil Hukukun üstünlüğü önemli. Mahkeme kararı olmadan khk ile hiç kimse suçlu ilan edilemez. Kim suçlu ise mahkeme kararıyla cezasını sonuna kadar çeksin. Khk ile ihraç edilmiş ama ortada mahkeme kararı olmayan birinin seçime girilmesine izin veriliyorsa kazanınca da mazbatasının verilmesi gerekir. Seçime girebilirsin ama kazanamazsın! Olur mu? Olmaz.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 00:06
ABD, Sudan'a demokrasi getirdi. Çok isteyen Sudan'a gidebilir...
Karar Okuru 12 Nisan 2019 09:31
0
Aman buraya da demokrasi getirmezler inşallah
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 10:09
0
Çok SUdan bir yorum yapmışsınız.
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 10:18
0
Sizin mantığa göre "başörtülüler Arabistan'a gitsin" diyen doğru mu söylemiş oluyor?
Şahin 12 Nisan 2019 10:42
0
Ne oldu? "Dostunuz" Beşir düşürüldü diye cok mu üzgünsünüz? Biu diktatür ülkensinin 300.000 insanı öldürdü. Şimdiye kadar cok mu demokrat dı Sudan? Ve Amrika bu isin icinde olduğunu nerden cıkarıyorsunuz?
KARAR OKURU 12 Nisan 2019 11:13
9
10.42, 15 Temmuzda Amerikayı görmek istemeyen Sudan da nasıl görsün.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN