Back To Top
Keyfi tutuklama!

Keyfi tutuklama!

 - Son Güncelleme: 12.09.2019 Perşembe 17:55
- A +

Türkiye’de adaletin ne durumda olduğunu, bırakın tarafsız hukukçuları, Adalet Bakanı’nın sözleriyle bile anlamak mümkündür.

Adalet Bakanı Gül, yeni sistemi savunmakla birlikte, ortaya çıkan ağır sorunları görüyor ve sistemle sınırlı olarak düzeltmek istiyor.

Kanıtlara pek de dikkat edilmeden temizlenen FETÖ bağlantılı hakim ve savcılar yerine ve artan ihtiyaçlar da gözetilerek yaklaşık 10 bin yeni hakim ve savcı göreve alındı.

Sayın bakan, hakim ve savcı açığını süratle kapatmak için, yazılı sınavlarda başarı puanını 70’ın altına çektiklerini, tekrar 70’e çıkarmayı planladıklarını da söylüyor. “Nitelikli hukukçu sorunu var” diye yakınıyor. (3 Aralık 2008)

Bunların liyakati neydi? Tarafsız olacaklarına özen gösterilmiş miydi?

YARGIDA ENDİŞELER

Bu tablo, yargıda liyakatin ne kadar gerilediğini gösteriyor.

Mülakatlar hakkında kamuoyunda ciddi güvensizlik vardır. Çok sayıda partili avukatın yargıya alındığı yolunda muhalefetin isim, isim açıklamalar yaptığını hatırlamak gerekir. Yazılı sınavda çok yüksek puanlar aldığı halde “mülakat”ta elenmiş birçok hukukçu bulunmaktadır.

Mülakatlar denetime de tabi değildir.

Elbette son derece saygın hakim ve savcılarımız büyük çoğunluktur ama bu tür sınavlarla göreve alınmış ve olanların soruşturmaları, iddianameleri, tutuklama ve mahkumiyet kararları ne ölçüde isabetli olur?!

HSK atamalarında siyasi etkiler olduğu endişesi…

HSK tarafından hakimlerin bir gecede o dosyadan alınacağı, hatta başka yere atanacağı endişesi…

Bu endişeler yargıyı nasıl etkiler?!

TARİHE DÜŞÜLMÜŞ NOTLAR

Sayın Bakan’ın şu sözlerinde bu soruların cevabı var:

“Temel hak ve özgürlüklere orantısız müdahaleler, uzun süren soruşturmalar, açılmayan davalar, haklı eleştirilere neden olabilmektedir. Bu tür müdahaleler, yargısal tasarrufların meşruiyetine ve yargıya olan toplumsal desteğe de zarar verebilmektedir” (30 Kasım 2018)

Evet, yargıdaki sorunlar “yargı tasarruflarının meşruiyetine zarar verecek” boyutlardadır!

Ve Sayın Bakan’ın “keyfi tutuklamalar” açıklaması:

Tutuklamayı infaz gibi gören uygulamalar asla kabul edebileceğimiz bir durum değil. Çünkü tutuklama istisnai bir tedbirdir, aslolan özgürlüktür. Birinci paketimiz düşünce ve ifade özgürlüğünü daha da güvenceye alıcı, tutuklamadaki keyfiliği kaldıran düzenlemeler içeriyor” (6 Eylül 2019)

Burada “keyfi tutuklamalar”a keyfi iddianameler, keyfi kararlar diye de eklemek lazımdır.

Mahkeme ve İstinaf tarafından müebbed ağır hapse mahkum edilen Mehmet Altan’ın Yargıtay’da beraatine karar verilmesi, keyfi karar örneklerinden sadece biridir; AİHM’nin “ihlal” kararına rağmen üstelik!

Bülent Arınç hangi pozisyonda olursa olsun susmaz; Canan Kaftancıoğlu’nun tivitleri ve mahkumiyeti konusunda diyor ki:

“(Tivitler) İnsanın tüylerini diken diken eden şeyler, en azından bir kısmı. Bunlardan dolayı ceza verilecek olsa; 2013, 2014, 2015, 2016, 2017’de dava açardı savcılarımız. Mahkemeler bu kararı verebilirdi. Üzerinden 5 yıl geçtikten sonra bu dava açılıyor ve 2. celsede bu karar veriliyor!”

Üzerinden 5 yıl geçtikten sonra, yani İstanbul belediye seçimleri döneminde!

Siyasi etki diye kuşkulanmamak mümkün mü?

KİMİN GÖREVİ?

Yargıdaki soruların ağırlığı apaçık ortada. Sayın Abdülhamit Gül’ün elinden geldiğince çözmek için samimiyetle çaba gösterdiği bellidir. Uzun zamandan beri unuttuğumuz “reform, AB kıstasları, evrensel hukuk, özgürlük asıldır” gibi sözleri ondan duyuyoruz. Çok yetersiz de olsa önemli bir yargı reform paketi hazırladı. Resmi toplantılarda da hukuk ve adalet kavramlarını savunduğu ifade ediliyor.

Biliyorum ki yetkileri sınırlıdır ama HSK Başkanıdır aynı zamanda.

Kritik davalarda HSK neden bir gecede hakimleri değiştirir?

Eline silah almamış, terör eylemlerini övmemiş, gizli örgütsel yapılarda yönetici pozisyonunda olmayan, ikametgahı belli, delilleri toplanmış gazeteci, bürokrat, memur, esnaf, işadamı neden hâlâ tutuksuz yargılanmaz?

Hakkında mahkumiyet olmayan, hatta soruşturma bile açılmamış binlerce KHK mağduru neden hala “damgalı” muamelesi görürler, neden göreve iade edilmezler?

Yargıya biraz olsun güven kazandırmak için, bırakın yeni kanunları, sadece “uygulama” ile yapılacak çok şey var.

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Eylül 2019 17:48
Taha Bey, CNN'de Eeğrisi Doğrusunu çok severdim. Keşke yayınlansa diyordum başka kanalda. Kararın televizyonunda karşılaştım. Youtube kanalı imiş. Gerçek TV kanalı zannettim. Mustafa Karalioğlu ile güzel ikili olmuşsunuz. Keşke siteyede konsa bu yayınlar...
ÖTÜKENLİKURT 12 Eylül 2019 16:01
Sayın yazar, adalet bakanına altından kalkamayacağı bir sorumluluk yüklüyorsunuz! Bağımsız olmayan yargı nereye bağlı ise oranın direktifleriyle işliyor! HSK Başkanı olunca serbest karar alabilir mi sanıyorsunuz! Yapmayınız efendim... Bu iktidarı tanımıyor gibi yazmayınız! Maalesef ülkemizde 3 alan en çok tahrip oldu; ADLİYE, MÜLKİYE VE ASKERİYE! Fethullah manyağının ele geçirin dediği yerler! Bir assubayın tuğgeneral yapıldığı yazıyor sosyal medyada! Devlet çarkı işlemiyor. Adliyeye güven yüzde 20 lerde! devlet bitti! Vesselam...
cüneydi 12 Eylül 2019 14:36
mustafa beyle neden yoksunuz karr tv'de
cumhur 12 Eylül 2019 13:45
Yalan dolan ile devran sürmeyi kendine rehber edinenlerden korktuğum kadar hiç bir şeyden korkmuyorum.Hak,hukuk adalet çok kutsal kavramlardır.Bunları tahrip edenlerin sonu ve cezası çok büyük olacaktır.Allah sonumuzu hayır eylesin...
Kaleminize sağlık. Umarım yetkililer bu sıkıntıları çözerler ve gerçek fetöcüler, gerçek hainler cezasını çeker geri kalan tüm masum ve mağdur olanlar tez zamanda tekrar düzenlerine kavuşurlar. Allah devletimize , milletimize zarar ve ziyan vermesin. Allah'ım memlekete dirlik ve düzenlik versin.
hüseyin 12 Eylül 2019 09:06
Allah razı osun. bilge kişi olarak ve cesaretle özellikle adaletin tesisi için çok çaba gösteriyorsunuz. bürokrasi kitabı yazmış biri olarak acziyetten direkten döndüğümüzü söyleyebilirm. yani devlet adalet bürokrasi birşey kalmamıştı ortada. inşallah bir düzelme süreci başladı. başta siz imamoğlu babacan gibi bu dönüşe zorlayanlara teşekkürler
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 22:27
Sayın Taha AKYOL; Hukuk sorunu varsa bunu çözecek olan ülkeyi yönetenler olmalıdır. Bir yerin kaliteli hizmet üretmesi isteniyorsa birinci öncelik tarafsız yansız kaliteli personel seçimidir. Sonra maddi eksikliklerin çözüme kavuşturulmasıdır. Bizim ülkemizde her başa geçen parti ortak devleti önceliğine alacağına, kendi devletini kurma peşinde olduğundan, maalesef her konuda olduğu gibi adalet konusunda da bir adım ileri gidemeyeceğimiz açıktır. Birinci öncelik ortak yaşama bilinci olan herkesin koruyup kollayacağı modern vizyoner bir anayasa yapılmasından geçer.
Orta yaşı geçtim Kendimi bildim bileli hep şikayet hep şikayet. !.Fakat bizde suc yok mu..? Dükkanı hele İstanbulda 5 dakika açık birakamazsin. mesela Kaldirimdaki ağacı kırdılar.Trafik hele onada'mı Particiler karışıyor. Çakar lambalı mi dersin sabahın 07:30"da Emniyet şeridinden Mubarekler hepsi mi Görevli. ? :)).Gemisini kurtaran (yürüten ) kaptani PARMAKLA GÖSTERİYORUZ. .Çözüm:Ahlak, Edeb,Adalet ile HELAL YAŞAM (rızik, dürüst iş vb )..Kanunlar yap herkes katılsın. Yine Kitabına uydurur. Ahlak, Edebi yoksa. !.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 20:55
ALLAH razı olsun siyasilerin dile getirmediklerini dile getirmişsiniz.ALLAH kaleminizi daim etsin mazlumlara mağdurlara ses olduğunuz için her iki cihanda saadete eriştirsin RAB'bim.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 20:31
anahtari kaybettiginiz yerde arayacaksiniz...adalete bekci/tetikci/infazci/mafyatik-hukukdisi gorev vermekten ve.millete hizmet etmeyen ADIL OLMAYAN CEBERRUT DEVLETI KUTSAMAYALIM! Bizatihi canli hukuk tuzel kisisi olan ve kendi gelenegini kotu-yanlis da olsa devam ettirecek sekilde programlanan, degisikligi guvenlik gerekcesiyle kabul edemeyen canavarlasmis bir devlet organize zalimldir. Bir lastik eklami sloganindaki gercek: KONTROLSUZ GUC GUC DEGILDIR!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 20:27
Adalet sadece ceza davalarindan mi ibaret? bir hukukcu olarak su anda 10 civarindaki ticari/hukuk davasinin 16 seneden beri devam ettigini, ustelik medyatik linc yapilirak ve hepinizin orada oldugu sirada acilan davslar. Isin trajikomik yani "hic olmayan zarar/olmayan ispata" ragmen! Hukuk hocasi b.kisi bunlari "Kafkanin DAVAsina benzettigini" raporunda yazdi... TAMAMI AYNI komedi adalet derdi olmayan "memur zihniyeti" ile devam ediyor:) hedef sure cok iyi niyetli bsslangic 2019 da bile olsa...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 23:01
0
yil 2019 , ortacag tiirajikomedisi dehset verici.. bunlar ve zihniyetleri halen yargida ve devlette etkili yani. barolar, yargi, hsyk vs ozel ihbar ve iletisim kanali acsa, bunlarin bireysel hukuki-cezai yaptirimi olsa, AYM den hukmolulunacak tazminatlari musterek muteselsil sorumlulugu olcusunde odeseler, odul gibi atamalar ve emekliliklerle kurtulamasalar... ulke daha onurlu ve yasanir olurdu... yaygin 657 zihniyeti heryerde sorun, adalette daha buyuk sorun
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 20:15
Turkiyedeki adaletin durumunu gormek icin uzaklara bakmaya herek yok. Yalnizken AYNAYA bakin, kormayin ve durustce itiraf edin: fikren, inanc olarak, parti olarak, gelir seviyesi-gelenek-deger yargilari/kilik kiyafeti-rakip/dusman gorduklerimiz icin adalet istiyormuyuz; ADİL MIYiZ? Cevabi zaten hakettigimiz ve ihtiyacimiz aninda kullanisli isvicre cakisi gordugumuz adalet sistemi olarak karsimizds zaten:)
20:15.İşte bu.Harikasın. Gönlüne Sağlık. Sürekli vurgu yaptığım. Ilkonce kendime. ! Dürüst (aranilan) olduğum söylenemez. Fakat Gayretim var. İnsana ve Kendime bu bakışla bakarım.Ahlak, Edeb yoksa etrafımada söylerim Geçiniz Merhaba ,Merhaba uzak durun. Sakalı, Sarigi,Bıyığı,Kravatı ,Şapkası makamı vb kandirmasın. Zarari gelir .başkada bişey bekleme. !..hicbir Kanun,Yasa olmasın Ahlak ve Edebi Üst seviyede olsun.Yeterlidir. Dövsen yanlış yaptıramazsın. !.yapmaz ki. Yapamaz ki. Becerisi olmaz.!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 22:53
0
adil bir hukukcu olarak, bu kadar uzun sure ceberrut devlet ve icindeki kanserlesmis vesat emriindeki orgut uygulamalaruyla! yakin tarih boyunca ve halen; sadece sindirilmis, esrefi mahlukat/devletin sahibi- demokrasi oznesi "bireyin degil"(kuresel vesayetin oyuncagi ve oyun alani olmus, zalimlerin izniyle annelik feryadini rahat duyuramamis, hep istismar edilmis! bu kez celiski vile olsa ayni yontemi "birkac iyi adamin uygulamasini" hayati konudaki hukuki mesruiyet olan zorunluluk olarak gouyorum. istismar edilen c.tesi annelerinin kaptirdigi evlat gercegini de not duserek!
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 19:57
Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay hapis cezasına değinerek, "Eğer 7 yıl önce atılan tweetler ortaya dökülecekse birilerinin insan içine çıkacak yüzü kalmaz" dedi. İnsan başkasını kendisi gibi bilirmiş. Sanıyor ki, o "birileri"nde utanacak yüz var.
Ali Kumaş 11 Eylül 2019 19:33
Ben savcı olaydım, canlı yayında Reisicumhura "Şerefsiz" diyene ne yapacağımı görürdün...!
Okur ve sorar 11 Eylül 2019 14:28
Çoğunluk geçim derdine düştüğünde, daha önceden türlü sebeplerle üzerinde durmadığı, düşünmediği adaletsiz kararları da sorgulamaya başladı. Maalesef, adalet kavramının ne anlama geldiğini çoğunluk geçim derdine düştükten sonra düşünmeye başladı. Adaletsiz kararlar devam ettikçe bu sorgulamalar geometrik bir artışla devam eder. Son yapılan seçimlerde bu sorgulamadan dolayı oluşan neticeleri değerlendiremeyenler gelecekte daha büyük sorgulamaların muhatabı olmayacaklar mıdır ?
Bedr 11 Eylül 2019 22:27
0
Haklısın; 'bana dokunmayan yılan bin yil yaşasın' ne yazıkki ülkemizde ve genelde yaygın bir yaşam hali
Branş liseleri olmalı Hukukçu olmak isteyen Buradan dbcsini almaya başlamalı Hasbelkader test sonucu hukuk fakültesini kazanan hukuk lafzını anlamadan mezun Eyyamcı meslek loncası
Kaan 11 Eylül 2019 13:33
Keyfiyetten olduysa çok büyük vebal alınır.İnsanlarımızı kazanmak için avaraj kullanılması lazım.Nasıl ekonomik kurtarma paketleri,vergi affı,imar affı...vb oluyarsa insanımızı kazanmak için geç kalınmış olur.İnsanı yaşatki devlet yaşasın sözü tarihizden süzülerek günümüze gelmiştir.
Fatih 11 Eylül 2019 13:28
Memlekette terörist oluvermek,bu damgayı yemek çok kolay.. Bunları görmüyor mu sayın bakan? "Cebir ve şiddet" şartı aranırken bir sürü insan terörist ilan edilip devletine küstürüldü,görmüyor mu sayın bakan? Neye bakıyor acaba kendisi?
metn 11 Eylül 2019 12:19
"Bir fasık size bir haber getirdiğinde delil arayın" ilahi ihtarının muhatabı müslümanlar, delilsiz,sorgusuz,sualsiz,iftira mı,şahsi husumet mi diye araştırmadan,aceleyle on binlerce insanı işten attılar. Binlerce insan çoluk çocuk açlığa mahkum edildi.Yine "Bir topluluğa kininiz sizi adaletten ayırmasın" ayeti de ortadayken. Mağduriyetlerin bir kısmı düzeltilmesine rağmen hala binlerce kişi terörist lekesiyle bırakılmış durumda.Müslümanların adaletle arasına bu kadar mesafe koyması, halka olduğu kadar islama da zarar verir.
KARAR OKURUMehmet atay 11 Eylül 2019 14:13
9
Canım her hadiseye Dini kıssa olmazsa olmuyor mu Arap felsefesi olmasa biz başı kesik Tavuk gibi olacakmışız galiba
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 16:09
2
14.13, Dini Arapların malı gibi görmek atadan kalma bir eblehlik.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 16:32
0
Felsefenin bilginin arabı türkü olmaz her bilgi ufuk açıcıdır.hakikat yolunda bir taştır.hayata tek pencereden bakmayalım
KARAR OKURU Cemil 11 Eylül 2019 11:22
Sayın Akyol, lütfen gerçekçi olunuz. Yargının iktidar tarafından eleştirilmesi veya şikayetlerine itibar etmeyin. Kendi elleri ile bu duruma getirdiler. Rol yapıyor konuşanlar. Baksanıza ortak perincekgil ne diyor? "Yargı Altın Çağını Yaşıyor" demedi mi? Ben vatandaş mı düzeltecek yanlışları yoksa iktidar olanlar mı? 17 yıldır şikayet ediyorlar. Düzeltme veya reform gayreti görüyor musunuz? Hep oyalamaca...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 12:11
20
Yargının, FETÖ kahpesini yargılamasından rahatsız ne kadar müptezel varsa aynı şeyleri söylüyor.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 15:14
1
Şu andaki yargının tarafsızlığını savunanlar dilerim adliyede bir işleri olur, görür ve anlarlar...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 16:11
2
12:11 FETÖ düne kadar en büyük dostunuzdu. Ne istedilerde vermediniz. O verenler ne zaman yargılanacak. “Aldatıldık...Allah bizi affetsin”in hukuku tabanı yok, haberin ola.
Menderes YILDIRIM 11 Eylül 2019 10:43
Taha Bey; Babam Emekliliğinde Günleri EKSİK HESAPLANMIŞ, 27 yıl üzerinden olacağına 20 yıldan maaş bağlanmış. Babam Rahmetli oldu ve Annem ve Kız Kardeşime Ölüm aylığı bağlandı. Zaman geçti (İntibak Düzenlemesi ile) olayın farkına vardık ve yaptığımız uğraşlar neticesinde (Dava Açmadan) 2100 Prim günü ilave ettirdik. SGK ya geçmişe dönük ödeme yapın diyoruz, Dava açın diyorlar. Annem = 1260 TL Kız Kardeşim = 630 TL Ölüm Aylığı alıyor. Hangi dava? hangi Para ile? Taha Bey; Türkiye de HAKLIYSAN değil - GÜÇLÜYSEN kazanırsın? Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 12:04
18
Dava açman için avukata ihtiyacın yok. İki satır yazı yazacsksın. Gökten yağmur yağsa Tayyip tükürdü diteceksin.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 10:23
Hem de suç sayılan sözler için verilen cezalar mükerrelik arzediyor. Şöyle ki hakaret içeren suç, hem Cumhurbaşkanı'na hem de kamu görevlisine ayrı ayrı hesap edilmiş. Yani verilen cezaların yarısı mükerrer cezalar. Halbuki hukukta, bir suçtan iki ceza verilmez kuralı vardır.
Şahin 11 Eylül 2019 12:24
2
@10:23: ne suc mu bu "Cumhurbaşkanına hakaret"? Eleştirirseniz bile "hakaret" sayılıyor bazi sözler. Ya biart edertsiniz yada Silivriye yol gösterirler.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 10:11
"Adaletin çivisi çıktı" derlerdi. Bu çiviyi çakacak "erdemli" insanlar gerekir.
Menderes YILDIRIM 11 Eylül 2019 10:07
Taha Bey; Bir ülkede ADALET - ÖZGÜRLÜK - İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ nin varlığı, Polis Sayısı (Güvenlik Güçleri) - Toplumsal Müdahale Araçları Sayısı - Karakol Sayısı - Adliyelerdeki Dava Sayıları (Cebir - Şiddet - İcra - Dolandırıcılık - Taciz - Tecavüz - Kaçakçılık) olaylarındaki sayıları diğer bir temel gösterge olsa gerek. Dava sayısını ülke nüfuslarına bölecek olursak sanırım ÜLKEMİZ de ÇOK ŞEYİN YANLIŞ OLDUĞU anlaşılacaktır. Ülkemizde ki GÜVENLİK GÜCÜ sayısı ve diğer araçların sayısı GELİŞMİŞ KAÇ ÜLKEDE bulunmaktadır. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 11 Eylül 2019 09:55
Y 1) Taha Bey; Bir ülkede ADALET - ÖZGÜRLÜK - İNSAN HAKLARI - DEMOKRASİ nin varlığı, CEZAEVİ SAYISI ve CEZAEVLERİNDE YATAK SAYISI temel gösterge olsa gerekir. Taha Bey; AKP 2002 de iktidara geldiğinde (Yaklaşık) 66 Milyon Nüfus ve Cezaevinde Y. S. 50 Bin - 2019 da 82 Milyon Nüfus ve Cezaevinde Y. S. 240 Bin ve 2021 de (Projeksiyon) 84 Milyon Nüfus ve Cezaevinde Y. S. 500 Bin Olacak. 2002 de 1320 Kişiye Bir Yatak - 2019 da 341 kişiye Bir Yatak ve 2021 de 168 kişiye bir yatak düşecek. Hala KEYFİ TUTUKLAMA YOK DENİLEBİLECEK mi? Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 09:37
Devletimiz ne zaman insan haklarına DAYALI bir devlet oldu ki, bundan sonra olsun?! Gücü eline geçirenin yaptığı ilk iş, muhalifleri YARGI marifetiyle susturmak. Hak, hukuk, adalet hepsi Kaf Dağı 'nın ardında. Suç işleyenin, kötülük yapanın yanına kar kalıyor.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 09:12
Ülkeyi İslamlaştırmayı kendine hedef edinmiş bir yapıdan hukuk, demokrasi beklemek bana biraz acayip geliyor.
Ömer 11 Eylül 2019 08:35
Hakimlikte yazılı barajı 90 olmalı. Mülakat kalkmalı.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 08:22
672 sayılı KHK ile devletim tarafından terörist ilan edildim. Şimdiye kadar ne idari, ne de adli bir soruşturma geçirmedim, hala bekliyorum. Be kurumumdan, ne polisten, ne adliyeden ne arayan var ne de soran...ohal komisyonunun kararını bekliyorum. Geç gelen adalet adalet midir?
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 08:12
istemedikleri kararı alan hakimi değiştirmeseler samimiyetlerine inanacağım ama!
Murat K. 11 Eylül 2019 08:12
Sayın yazar; siz bir hukukçu olduğunuz için sistemi gayet iyi biliyorsunuz. Malesef Türkiye uzun süredir sadece kendi parti teşkilatlarından hakim ve savcı seçiyor. Bu bugünün sorunu değil geçmişte de bu böyleydi. 1994-1995 Adalet Bakanı Mehmet Moğultay 'Ben CHP'lileri işe almayacağım da MHP'lileri mi alacağım' demişti. Malesef yargıda sistem liyakate göre değil mensup olduğun partiye göre işliyor. En kötüsü de hiçbirine mensubiyeti olmayıp sınavlarda başarılı olmasına rağmen mülakatlarda elenenler yönündendir. SİSTEM BU ÜLKEDE DÜZELMEZ
Rasim 11 Eylül 2019 10:01
6
CHP Cumhuriyeti kuran partidir. M.Moğultay Cumhuriyet değerlerine bağlı hakim ve savcı alacağını ima etmiştir. O dönemde CHP teşkilatlarında avukat olarak çalışıp hakim veya savcı yapılan bir tane bile olsa örnek gösterebilirmisiniz. Bir de 70 senedir çok kısa sürelerde CHP iktidar da kaldı. Yorumunuzu okuyan da 1950 yılından bu tarafa AKP dışında sadece CHP li M.Moğultay'ın Adalet bakanlığı yaptığını zannedecek.
Özkan 11 Eylül 2019 07:47
Mükemmel bir nimet siniz ülkemin geleceği için ...Öldüğünüzde (Allah uzun ömürler versin)üzüleceğim (tabi ben önce gitmezsem)birkaç yazardan birisiniz ...entellektüel birikiminiz takdire şayan...Ama AKTİVİST değilsiniz bana göre tek eksiğiniz bu.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 08:53
1
Aktivist değilsiniz, derken mesela kimse Taha abiyi Adalet Bakanı yapmaz, çünkü bildiğini okur. Omurgalılar pek aktivist olmaz.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 07:10
Bunların bu işleri düzeleceği falan yok
Niye problemin asıl aktörünü konuşmuyoruz. Sizin ve bakanının işaret ettiği, adalet ve hukuku güvenilmez, zulüm aracı yapan sonunlar, sebep değil ki sonuç! Ne demek bir C. Başkanı ben bu makamda olursa o terörist çıkmaz, sen bunun hesabını vereceksin, savcı ve hakimler bunun gereğini yapacak diye beyanat verir.. Bir ALLAHIN kulu yargı mensubu hayır diye bildimi.Yok.Bize Osman Kaçmaz, İlhan Cihaner gibi lazım. Ama sen kalkıp avukatlık dahi yapamayacak kişileri hakim yaparsan adalet, hukuk, insanların masumiyeti yara alır. Sorun RTE dır. Diğerleri sonuç. Bunu açıkca konulup yazın lütfen.
Karar Okuru 11 Eylül 2019 05:46
Bir ülkede demokrasi, hukuk, liyakat günü kurtaracak kadar varsa; o ülke ancak günü yaşar. Yarının dünyasında yeri olmaz…
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 04:11
Allah sizden razı olsun bu manifestoları bizi umarım adalet bakanı ve diğer devletlüler okuyordur lakin tarihe not düşüyorsunuz tarih dizide anacak bugünkü yöneticileri ve adalet dağıtanlarıda anacak bakalım kim ne ile anılacak sizin yadı cemil ile anılacağınıza ben şahitlik ederim
GÖREVDEN ALINAN HAPSE ATILAN HAKİM SAVCILARDAN OLUŞAN BOŞLUĞU DOLDURMAK İÇİN PRATİK ÇÖZÜM BULDULAR AKP İL İLÇE YÖNETİMLERİNDEKİ GENÇLİK KOLLARINDAKİ HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNLARINI TOPLAYIP HAKİM SAVCI YAPTILAR BU ORTAMDA KEYFİ TUTUKLAMALARIN OLMASI ŞAŞILACAK BİR DURUM DEĞİL YASAMA YÜRÜTME YARGI MİT EMNİYET GENELKURMAY TAMAMEN ELLERİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ KABUK DEĞİŞTİRİP AK PARTİ DEVLETİNE DÖNÜŞTÜ
Ali baba 11 Eylül 2019 01:13
Turkiš Hukuk,Adalet ve Ankara kriterleriyle,Keyfi Tutuklamaklar,la Yüzbinlerce insan ceza evlerinde, Kopenhag kriterleriyle milyonlarca ÖZGÜRLÜK,
musto 11 Eylül 2019 01:05
Toplumun tahammül sınırları zorlanıyor.Biliyorlar toplumun vicdanı sızlar kendisine zarar gelmedikçe ahmet,mehmet için risk almaz şu anda milletin tek derdi geçim.Milletin yarısını kamu kaynaklarına bağlı hale getirmiş çıkış yolu bulunana kadar bu böyle devam eder.
Yorumcu 11 Eylül 2019 00:39
Allah razı olsun Taha Bey. Yine hakkı yazdınız...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 00:37
Zihniyet iflas etmiş sayın Hocam Adalet Bakanı yakıñyorsa...Bu yapı çözüm üretemez. Neden?İnsan kaynağı sorunlu... Sonuçta uygulayıcı insan... Kanunları eğip büker ve ucube bir hüküm verir. Sık sık paket(hukuk ekonomi eğitim...) açıklamaya başlamışsak o işin suyunun çıktığını gösterir. Yeni paketler ve Yeni Türkiye!
KaRAR OKURu 11 Eylül 2019 00:01
Hani mahkeme hakimleri geçenlerde Erdoganin emriyle Balyoz Malyoz yok dediler ya. Şimdi o balyoz kendiliginden oluştu. Adı da HALK. Bu halk bir sabah balyozu indirir, saşirtilmiş adalet terazisini dengeleyiverir. Bu kadar net...
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 05:33
16
15 Temmuz gecesi bu halk başyozu indirdi. Bazı müptezeller hala hazmedemiyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN