Back To Top
Mekke yerinde duruyor!

Mekke yerinde duruyor!

 - Son Güncelleme: 12.06.2019 Çarşamba 10:14
- A +

Belediye seçimlerinden bir yıl kadar önceydi, İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe şöyle konuşuyordu:

“Burayı kaybedersek Kudüs’ü kaybederiz, hiçbir yeri kaybetmeyiz, İslam’ı kaybederiz, Mekke’yi kaybederiz…” (2 Nisan 2018)

31 Mart 2019 seçimlerinde Esenyurt belediye başkanlığını CHP’li Kemal Deniz Bozkurt kazandı… İslam elbette yerli yerinde duruyor.

Kudüs ve Mekke de daha önce nasılsa aynen öyle duruyor.

Partiye oy vermenin “mahşer belgesi” olduğu, oy verenlerden “Allah’ın hesap sormayacağı” gibi sözlerin uzun bir listesini yazacak değilim.

Yeri göğü inleten “beka davası” gibi, “illet, zillet, çukur, çamur” gibi söylemlerin de listesini çıkarmayacağım.

Zira amacım polemik değil, rasyonel düşünmenin önemini vurgulamak. 

DİN VE YÖNETİM

Özgürlükçü demokrasilerde eksiksiz din ve vicdan hürriyeti olur. Dindarların bunu talep etmesi, bu yöndeki partilere oy vermesi gayet tabiidir.

Ama iktidar mücadelesini dinle özdeşleştirmek hem dine hem ‘iyi yönetim’ ilkesine zarar veriyor.

İslam tarihinde ilk kanlı ihtilaflar hep siyasi mücadelelerden çıkmış, siyaset uğruna hadisler bile uydurulmuştu.

Tarih göstermektedir ki, dindarlık ‘iyi yönetim’ garantisi değildir; başka nitelikler lazımdır.

Bugün kim Hz. Osman’dan daha dindar olabilir? İslamcı Prof. İhsan Süreyya Sırma, 12 yıllık Hz. Osman döneminin ilk yarısının düzgün olduğunu fakat iktidar uzadıkça kabilesini kayırma, Hz. Ali’nin uyarılarına (istişare) önem vermeme gibi çeşitli yanlışların geliştiğini anlatır. (Müslümanların Tarihi, III, s. 170 vd.)

İzleyen vahim kanlı çatışmalar malum…

Hz. Ömer’in adaleti ve devlet adamlığı evrensel değerdedir. İslam literatüründe mesela ateşe tapan İran hükümdarı Nuşirevan’ın âdil yönetiminden de takdirle bahsedilir.

Yönetimlerin âdil ve başarılı olmasının şartları çağlara göre de değişiyor.

‘İYİ YÖNETİM’ KURUMLARI

Bugün toplum ve devlet yapıları öylesine karmaşıktır ki, adalet ve iyi yönetim ancak hukukla ve güçlü kurumlarla sağlanabilir.  Onun için çağımızda “denetim ve denge, Sayıştay denetimi, kuvvetler ayrılığı, özgür basın denetimi, hukuki rasyonel kamu kurumları” gibi değerler ve kurumlar gelişmiştir.

Belediyeler açısından belediye başkanı ve ekibi kim olursa olsun, belediye hizmetlerinin dürüst, âdil ve verimli yürütülmesinin şartlarından biri “şeffaflık”tır. Harcama ve ihalelerin şeffaf yani kolaylıkla denetlenebilir olması… Belediye meclisi müzakerelerinin yayımlanması…

Belediyelerde ve bütün kamu kurumlarında Sayıştay’ın kapsamlı denetimler yapabilmesi…

Peki, genel seçimlerde ve belediye seçimlerinde bu konuları ne kadar konuşuyoruz?!

Yazımın başında örneklerini verdiğim hamaset ve kutuplaşma söylemi bu konuları gündemden düşürüyor.

ŞİİR ve AKIL

Gazali ile İbn Rüsd arasındaki felsefe tartışması, yazılmalarından elli yıl sonra 13. Yüzyılda Michel Scott tarafından Latinceye tercüme edilip kilise üniversitelerinde tartışılmaya başlanmıştı.

Filozof Descartes, modern çağın öncü eserlerinden “Metot Üzerine Konuşma”yı 1637’de yayınlamış, matbaalarda basılarak Avrupa’ya yayılmıştı.

Rasyonalizmin bu kurucu eserini biz ne zaman tercüme ettik?..

İki buçuk asır sonra Abdülhamid zamanında İbrahim Ethem Mesud Bey tarafından tercüme edilerek 1895 yılında yayımlandı.

33 yıl sonra Ankara hükümeti tarafından ikinci baskısı yapılırken İbrahim Ethem Bey yazdığı önsözde sevincini belirtiyordu; “hayal ve şiirle ilgisi olmayan” böyle akli bir eserin ikinci baskısı çıkıyordu!

İslamcılık akımının büyük isimleri Meşrutiyet dönemindedir. Bunlardan Sait Halim Paşa, “Buhranlarımız” adlı eserinde “sonsuz hayaller içinde düşüncemizin” dış dünyayı realist olarak kavrayamadığını belirtiyor, “Batının ilim zihniyeti ve tecrübe metodu”nun önemini vurguluyordu.

Bugünkü hamaset, husumet ve komplo teorileri aynı zihniyet sorunumuzun bir dışavurumu değil mi?

Dinî duygularımız, şiir ve edebiyat, müzik, hislerimiz elbette çok değerlidir fakat sorunlarımız ancak bilimsel zihniyetle çözülebilir.

Artık hamaseti, husumeti, coşkulu mitingleri asgariye çekip sorunlarımızı rasyonel zihniyetle tartışmalıyız.

Çağı yakalamak kolay değil.

Dün fabrika karşısında bir imparatorluk kaybetmiştik… Bugün karşımıza “yapay zekâ” geliyor!

Bundan önemli beka meselesi olabilir mi?

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ö.Faruk O. 13 Haziran 2019 23:50
Değerli büyüğüm günümüze ve geleceğe ışık tutan makalelerinizden fevkalade istifade ediyoruz,Duayenliğinizin hakkını veriyorsunuz Allah razı olsun Sağlık sıhhat içerisinde olmanız dileğiyle hürmetler ederm.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 14:54
Özellikle Taha Akyol ve Ahmet Taşgetiren.Bu ikisi hakkında samimi olarak yanılmak isterim.İslâm cemiyeti darmadağın.Sizin yol gösterici ve dirayetli kaleminize ihtiyaç var.Bu imkân ve kabiliyet sizde var.Lütfen esirgemeyin.Hürmetler.Dua ve selâm ile!
ZOKUR 13 Haziran 2019 15:32
0
tabiki katılıyorum ...gülmekten ama
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 14:28
Vebale girmekten korkuyorsanuz,Bediüzzamanın bu husustaki tesbitlerine yol verirsiniz.Takipçileri bundan mahrum etmeyiniz.Eğer gerçekten din,vicdan ve fikir hürriyetinin savunucusu iseniz.Bunu sizden hararetle bekliyorum.Hürmetlerimle!
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 14:24
Onun fikirlerine körü körüne mahkum olanlar suçludur.Bir kesim bu iki tarihi şahsiyeti yerin dibine batırırken,diğer gurup göklere çıkarıyor.İkiside yanlış.Hz.Osman(R.A.)ve Hz.Ali (R.A)dönemlerinde yaşananlara Murad-ı İlahi ve kader noktasında hiç baktınız mı?Önyargısız ve insafla incelerseniz,bunun cevabını Bediüzzaman'ın eserlerinde bulabilirsiniz.Eğer gerçekten samimi bir araştırmacı iseniz bunu yapmaktan imtina etmezsiniz.Bunu makalenizde görürsem,samimiyetinize o zaman inanırım.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 14:11
Hz.Osman(R.A.)ve Hz.Ali(R.A.) dönemlerini hiç Ehli Sünnetin din âlimlerinin eserlerini inceleyip değerlendirdiniz mi?Özellikle bu konuda Bediüzzaman Said Nursi'nin bu husustaki tesbitlerine baş vurmanızı tavsiye ederim.Bir çok mütefekkir,Bediüzzaman ve Atatürk arasında,özellikle dini konularda ihtilaf yaşandığı için,işine nasıl geliyorsa,sorgusuz ve sualsiz,Atatürk'ün tarafına geçip,muhalifini yerin dibine batırıyor.Hem rasyonalite ve evrensellikten bahsederler.Burada ise akıl tutulması yaşayarak kendilerini Atatürk'e mahkum ederler.Burda suçlu Atatürk değildir elbetteki.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 14:05
Müslüman tarihçiler eğer Kur'an ve Sünnet mizanını esas almışlarsa,o mümtaz şahsiyetlerin dönemlerini tarihe not düşerken edepsizlik etmezler.Dikkate almazlarsa edebe aykırı(İslâmi edebe)yola süluk etmeleri,her zaman ihtimal dairesi içindedir.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 22:47
Beka meselesi söylemi çok garip devletin beka sorunu varsa 12 ay olan askerlik 6 aya nasıl düşürülür anlamış değilim bunu nasıl anlatacaklar yoksa halkı kuzumu zannediyorlar
Ali rıza 12 Haziran 2019 22:16
mekke dimdik ayakta,küdüs sapasağlam duruyor canim guldurmeyin bizi
Ali rıza 12 Haziran 2019 22:13
Ah ki ah ne zaman uyandık ki şimdiki halimizi görelim , uykuya devam hangi tarikat hangi cemaat hangi hoca şeyh kısa yoldan cennete gönderir onun peşindeyiz , akli düşünceyi zındıklık sayan gazali buhari ibni teymiye rabbani nin izindeyiz ibni sina farabi ibni rüşt düne kadar ne idi dinden çıkmıştı , kuraanın hangi emrine uyuldu ki ilk emrine uyulsun , islamın tarihini yeniden tarafsız bir şekilde irdelemek ve kuranın emirlerini mezhep taasubundan ayrı irdelemek ve uygulamak gerekir yani akıl rasyonalizim , unutmayın aklı olmıyana hiç bir şey farz değildir , hocada keramet olmaz ,
cumhur 12 Haziran 2019 20:57
Her işte amaçlar ve niyetler çok önemlidir."Koyun kurt ile gezerdi fikir başka başka olmasa..."Ozan ne doğru söylemiş.Yapılan işlerde Allah rızası gözetilmezse niyetin farklı olduğu anlaşılır.Yalanla iman bir arada bulunmaz.Riya,ikiyüzlülük,gösteriş ve yalan toplumun en büyük düşmanıdır.Allah sonumuzu hayırlı eylesin ve tüm kötülüklerden korusun.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 19:54
İşinize geldimi hukuk gelmedimi guguk.. Siz TARAFSINIZ. Birilerini memnun etmeye devam edin. Severek takip ediyoruz.
Abdullah GARİB 12 Haziran 2019 19:15
S.A Sayın Taha AKYOL Beyefendiye; Yazınızı büyük bir zevkle ve akıcılıkla okudum. Benim açımdan güzel bir yazıdır. Unutmayalım ki Akılla olmuyor herşey, akılsız olmuyor hiçbir şey. Selam ve dua ile
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 18:12
Bir yapay zekayı Mekķe'nin başına bela ettiler. Sahiden Mekke yerinde duruyor mu Taha bey?
Kararlı okur 13 Haziran 2019 11:42
0
Git bak bakalım duruyor mu? Yazar ne diyor, siz ne anlıyorsunuz be kardeşim.
FATİH 12 Haziran 2019 17:03
Bu başlığı atarak yazı yazıyorsanız ve bunun böyle olduğuna inanıyorsanız ne diyeyim size. Ya çok akıllısınız insanların aklı ve inancı ile gırgır geciyorsunuz ya da ..... Mekke yerinde duruyor doğru ama İslam'a ait Mekke mi acaba? Batı kapitalizminin ve hegemonyasını ne esir ettiği Mekke var ortada. Ama siz İslam'ın siyasi yönünü kabul etmediginiz için bu sizin açınızdan bir problem olmayabilir.
Tugay 12 Haziran 2019 17:56
1
Temel bilimlere ve teknolojiye sırtını dönen her millet teslim alınır, doğanın kanunu bu. Ama biz çok daha ileride olduğumuz Katar'ın ordusuna, tank fabrikamızı ve beraberinde Aselsan'ın sır niteliğindeki teknolojilerini 25 yıllığına kiralıyorsak, orada başka şey aramak gerek.
DoĞaN 12 Haziran 2019 19:24
0
İnançla dalga geçen Taha Bey değil, "Burasını kaybedersek Mekke'yi kaybederiz" diyendir. Önce bunun altını çizmek lazım.
KARAR OKURU23 12 Haziran 2019 21:14
0
Anlamamış, yazının içine etmişsiniz. Ya da "istanbulu AKP alırsa Mekke bu durumdan kurtulur" diyorsunuz ki, bu da beni aşar.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:55
İktidar da yerinde duruyor ama CHP 45 iktidarı kaybedeli 45 yıl oldu...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 20:45
1
Türkiye de kaybedeli 45 yıl kadar oluyor.
KARAR OKURU 13 Haziran 2019 00:04
1
20.45, Söylediğin komik desem, o da değil...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 15:59
Gaz alama yazıları...
engineer 12 Haziran 2019 15:59
Nasreddin Hoca Merhum'a sormuşlar, kıyamet ne zaman, Hoca demiş; hanım ölürse küçük kıyamet, ben ölürsem büyük kyamet, evet ölen için ne Kabe ne Kudüs, sadece ve sadece ameli, amali iyiyse kurtardı, değilse vay haline, illede yağmacılık yapmış ise ve kendisine ebedi hayatında hiç bir faydası olamaycak olan mal biriktirmiş ise vay ki vay.
Süheyl CALISKANOGLU 12 Haziran 2019 14:03
Düsük Egitimli Türk vatandaslari AKP'ye iktidar sagladi gibi,Acun Ilicali'yi da zengin ettiler.Dünya Atletizm Sampiyonasi olmus olsa kimse seyretmez Survivor'u gece yarilarina kadar seyrediyorlar,"reklam bombardimanlarina'sabirla katlaniyorlar,ayrica da SMS'le katkida bulunuyorlar.Survivor oyuncularindan birisine ödül odakli bir soru,Tokyo'nun en yüksek binasinin tahmini yüksekligi,cevap 10.000 metre bu Üniversite ögrencisi olursa düsünelim, Egitim'in halini..Dünya'da ki en iyi 500 Üniversite arasinda Türkiye'den hic bir Üniversite yok,ne yazik ki.Türkiye'nin acil ihtiyaci üst düzey egitim.
bir not 12 Haziran 2019 17:22
4
2 universite var ilk 500 de.
Murat Doğrusöz 13 Haziran 2019 19:40
1
Türkiye'nin Beyaz Adamları olduğunu zanneden Jakoben kafalı CHp'liler.Düşük eğitimliler Akp'ye iktidar sağladı,yüksek eğitimli!!! CHP'lilerde Ülkeyi kalkındıracak öyle mi?Darbeleri destekleyenler,Başörtülü diye Kızları Üniversiteye sokmayanlar,Ülkenin kalkınması ile ilgili herşeye Takoz olanlar,Partileri kapatanlar,İstanbulu Kerbelaya çevirenler,Çöp Dağları patlatanlar,KK gibi 10 seçim kaybetmiş birine liderlik yaptıranlar Türkiye'ye ne verdiler ki,verme umutları olsun
Hasan 12 Haziran 2019 13:48
Dolasıyla aklın özünde tarafsızlık vardır, tarafsız değilse dış müdahaleye uğramış demektir. Eğilimin ayrışmaz özelliği ise taraf olmaktır; eğilim her zaman bir tarafa eğiktir, yanlıdır ve akıldan ışık almazsa özü itibariyle de kördür. Eğilimlerini aklın önüne geçiren insan, ışıkları arabanın arkasına takan sürücü gibidir. Ne yolu görebilir ne de neyin nerde olduğunu. Her şey yolunda mı değil mi veya yerinde mi değil mi gibi bir kaygısı olan insanın öncelikle aklın yerinde olup olmamasından, işlevini yerine getirip getirmediğinden emin olmalıdır.
hamza akyol 12 Haziran 2019 17:12
1
Eğitim derken, kafanda bir eğitim algın var ona göre konuşuyorsun. Oysa eğitim genel bir olgudur. kişiyi köleleştirmeye yönelik de eğitebilirsin, özgür düşünmeye yönelik de. Yani eğitimin kendisi kötü değil, eğitim yöntemi ve eğitimin içeriğine göre iyi ya da kötü olma durumu olur. Müzik, spor gibi konularda eğitim, öğretim kadar önemlidir, vazgeçilmezdir mesela.
Hasan 12 Haziran 2019 13:46
Akıl nurdur, ilimdir, aydınlıktır; işlevi aydınlatmaktır, şeylerin yerlerini, sınırlarını, ortak veya farklı özelliklerini açığa çıkarıp malum hale getirmektir. Bunu yaparken de akıl tarafsızdır; yani azgın bir eğilim, haddini aşan bir duydu, güce tapan bir zaafiyet, gümbürtülü bir kara bulut, araya giren bir önyargı, atadan gelen bir alışkanlık, kalıcı ilkelerin yerini alan gecici bir şahsın otoritesi, tarihten gelen tahakkümcü, akıldışı ve akıl karşıtı bir gelenek, bir inanç, bir yaklaşım tarzı ve benzeri etkenlerin müdahalesine uğramaz ve tutulmazsa etrafındaki her şeyin üzerine tarafsız ve
Hasan 12 Haziran 2019 13:38
Akıl yerinde olmadıktan sonra Mekke yerinde durmuş veya durmamış ne fark eder ki! Akıl olması gereken yerde değilse, kendi fonksiyonunu, işlevini yerine getirecek konumda değilse bir şeyin yerinde olup olmadığından emin bile olmayız. Müsüman düşünür Fahrettin Razi der ki: “Dini bir hükümle aklın açık bir hükmü çatısırsa aklın hükmünü tercih etmek zorundayız; çünkü dinin meşruiyeti akla bağlıdır ve aklın meşruiyeti kalkarsa dinin meşruiyeti de kalkar”. Aklın altını uyarsanız, itibardan düşürürseniz ve insani şuuru devre dışı bırakırsanız, o zaman ne ile dini öğretileri anlayacak ve kanıtlamaya
Denizci Alperen 12 Haziran 2019 13:26
İslam tarihinde daha 4 büyük halife devrinde çok kanlı olaylar yaşanmıştır. Cemel savaşında bir tarafta Hz aişe , talha ve zübeyr diğer tarafta Hz Ali 5000 sahabi öldü , Sıffin savaşında şam valisi muaviye halife Hz Alliye isyan etti 70000 kişi öldü bu savaşların sebebi dini değil dünyalık içindi , aynı katliamlar hristiyan dünyasında da yüzyıllar boyu yaşandı bu yüzden insanlık ortak akıl ve tarihi tecrübelerle demokrasi sistemine ulaştı en azından yönetim kansız el değiştirmeye başladı , bu yüzden demokrasinin kıymetini bilelim.
Sayın Akyol,Descartes'in Metot Üzerine Konuşma' adlı eseri, bizde yayınlandıktan yaklaşık 250 sene sonra tercüme edildi diyorsun.Eskilerin,eskimeyen sözlerinden biri şöyle:"Vusülsüzlüğümúz,usulsüzlüğümüzdendir".Usül yani metot,amaca ve hedefe ulaşmada önemli bir kriter.Bizler bugün, rasyonaliteden,realiteden,bilimden,analitik düşünceden ve usülden uzak;hayal,hamaset ve husumetle mes'elelerimizi çözmenin metot olduğunu zannediyoruz.
Burdurlu 12 Haziran 2019 12:50
Bu kadar hilekar insanların oldugu ve siyasette bulunduğu bir ülkede ilahi adalet ve islami bir anlayış beklemek biraz zorlama olur Taha bey sorunların getirdiği konjonktürü hesaba katmıyor
engineer 12 Haziran 2019 12:47
yağmacı milletiz, yağmaya devam.
E.K 12 Haziran 2019 12:35
"Rasyonel Kamu Kurumlari" kanimca anahtar terim bu yazida...Bunu gerceklestirebilirsek gelismis bir ulke olabiliriz...Mevcut iktidar partisi ile bu mumkun gozukmuyor...Kamu kurumlarini once alni secdeye degenlere peskes cektiler, simdide kendi adamlarini dolduruyorlar....Bu sekilde rasyonel kamu krumlari olusturmak imkansiz...Liyakatin yerine sadakat, yalakalik gecerli...Bu zihniyet mutlaka degismeli...Toplumsal bir hastaliga donustu adeta...
Bilal 12 Haziran 2019 12:33
Sizin yönetim şeklinizi de gördük. Laiklik dediniz demokrasi dediniz hak hukuk adalet dediniz FAKAT sayin dost Trump bir telefon açti ve tüm komşularimiza savaş ilan ettiniz. Karincayi incitmeyiz dediniz ama bir baktik ki Suriye devletini yikmak icin vahsi orgutleri egitip donattiniz. Milyonlarca insan multeci oldu aile dramlari arşi inletti ama siz ne dediniz zamanla Turk halki ile kaynasirlarmiş. Olmadi işte işsizlik bin katina cikti suc oranlari patladi. Kurnaz isveren gocmenleri uc kurusa sigortasiz calistirdi. Al sana laiklik al sana demokrasi. Bu suslu sozlerle ulke yonetilmez.
Özay İbrahimbaş 12 Haziran 2019 12:06
Yeni askerlik yasa tasarısında cumhurbaşkanına muafiyet yetkisi söz konusu. Ama muafiyet kriterlerine ilişkin hiç bir açıklama yok. Eğer cumhurbaşkanı muafiyet yetkisini benim için düşünüyorsa zahmet etmesin. Ben gider, askerliğimi yaparım. Acaba muafiyet için sırada başka kimler var...? (Bu yazının konusu ile ilgili olmadı, fakat bir başka yazınızın konusu olabilir.)
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 11:47
Bilgiye dayalı bir makale, birileri ibret alır inşallah. Teşekkürler Taha bey.
demircan 12 Haziran 2019 13:10
0
Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey! Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi? "Tarih"i "tekerrür" diye tarif ediyorlar; Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi? (mehmet akif ersoy safahat)
osman gümüş 12 Haziran 2019 11:41
Güzel yazı, Memleketin temel ve çok acil sorunları: 1-Eğitim--- tam bir felaket-- 2-Tarım 3-Adalet sistemi Seçimlerle çok zaman kaybediyoruz. Sistem Istanbul seçimlerine kilitlendi.Kim seçilirse seçilsin ama bu sorunlara hemen el atılması lazım.
Burdurlu 12 Haziran 2019 12:51
2
Tarım konusunda üretim rakamlarımız fena değil yeterli sorun tarmsal ticaretile ilgili pazar ve tüketim ilişkisi ile ilgili olsa gerek
TEZAT 2 12 Haziran 2019 11:40
Arabaların camlarına takılan filmlerin kaldırılmasını veya yerinde kalmasını bürokratik kurumlar çözemedi de bunun için olaya RTE müdahale etti. İstanbuldaki köprü geçişlerinden devletin hatası ile mağdur duruma düşen vatandaşın mağduriyetini kurumlar gidermedi veya gideremedi de Binali Yıldırım’ın direktifi aynı zamanda seçim öncesi siyasi rüşveti ile cezalar kaldırıldı ve mağdururiyet giderildi. Bu işlerin böyle yürütülmemei gerektiğini aslında herkes görebiliyor.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 12:11
3
TBMM Nİ PASİFİZE EDERSENİZ OLACAĞI BUDUR. BİR ADAM HERŞEYE HÜKMEDER. KİMSE ONUN HARİCİNDE KARAR ALAMAZ. ONUN HİMMETİNE MUHTAÇ HALE GELİRSİNİZ.
TEZAT 1 12 Haziran 2019 11:35
Bugün toplum ve devlet yapıları öylesine karmaşıktır ki, adalet ve iyi yönetim ancak hukukla ve güçlü kurumlarla sağlanabilir. Onun için çağımızda “denetim ve denge, Sayıştay denetimi, kuvvetler ayrılığı, özgür basın denetimi, hukuki rasyonel kamu kurumları” gibi değerler ve kurumlar gelişmiştir. Bu karmaşık yapıya rağmen biz millet olarak hala kişilerin ağzından çıkacak sihirli sözlerle adaletin tecellisini veya işlerin düzelmesini istiyor ve bekliyoruz. Kişileri ve tasarruflarını yüceltiyoruz.
salih 12 Haziran 2019 11:24
Mahalli seçimlerde yapılacak hizmetler ve projeler tartışılmalı, konuşulmalı. Farkında mısınız? Yol, köprü, park, bahçe, alp yapı, kültür, sanat, üst geçit konularını gündeme getiren yok. Binali Yıldırım başbakan, meclis başkanı, bakan olarak hizmetler verdi. Şunları yaptım, yapacaklarım için yetki istiyorum demesi yeterli. Bazı köşe yazarları İmamoğlu’na her gün hakaret ediyor, aşağılıyor. televizyoncu Erkan Tan, İmamoğlu'na canlı yayında“OĞLUM” diye hitap ediyor. Yağcı basın Yıldırım’a zarar veriyor. Bence sadece adaylar konuşmalı…
KARARLI KARAR OKURU 12 Haziran 2019 10:55
Bugün kim Hz. Osman’dan daha dindar olabilir? İslamcı Prof. İhsan Süreyya Sırma, 12 yıllık Hz. Osman döneminin ilk yarısının düzgün olduğunu fakat iktidar uzadıkça kabilesini kayırma, Hz. Ali’nin uyarılarına (istişare) önem vermeme gibi çeşitli yanlışların geliştiğini anlatır. İbn-i Haldun; “ Geçmişler geleceğe, suyun suya benzemesinden daha çok benzer.” diyor.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 12 Haziran 2019 10:51
Tarih göstermektedir ki, dindarlık ‘iyi yönetim’ garantisi değildir; başka nitelikler lazımdır. Bunu yakın dönemde deneyerek bizde tecrübe etmiş olduk. Fakat bu tecrübe çok pahalıya mâl oldu bize.
Murat Doğrusöz 12 Haziran 2019 10:48
T.Akyol,90'lı yılların Bizimkiler dizisindeki Dunkof karakterinin meşhur bir rapliğini hatırlattı.Yazılarında Akp'ye hafif,hafif(ben tabiri yumuşatıyorum)vuruyor.Akp'de yanlışları çerçevesinde bu eleştirileri fazlasıyla hak ediyor.Ama çok sık kullandığı,her şey oy için yapılıyor,Türkiye bu gerilimden çıkmalı sözünün tek muhatabı Akp mi?Mesela Oy için,geçmiş rezilliklerinden pişmanlık duymadan,özür dilemeden hızlı Erbakancı!Başörtüsü aşığı!SP hayranı kesilme RİYAKARLIĞI,parti oylarını konsolide etmek için en az Akp kadar germe SAMİMİYETSİZLİĞİ için CHP'de uyarıcı yazılar HAK ETMİYOR MU?
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 10:47
Mevcut iktidar döneminde hayal bile edemeyecekleri bir hayata kavuşanlar, sahip oldukları konforu kaybetme riskini "beka meselesi" olarak ifade ediyorlar. Bu durumu metal yorgunluğu diye adlandırmak yanlış olur, doğru tanım "çürüme"dir.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 12 Haziran 2019 10:44
İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe şöyle konuşuyor: “Burayı kaybedersek Kudüs’ü kaybederiz, hiçbir yeri kaybetmeyiz, İslam’ı kaybederiz, Mekke’yi kaybederiz…” Asıl İstanbul’u kazandıklarında bu kayıplar oldu beyefendi dürbüne tersinden bakıyor, gerçekleri göremiyor.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 12:16
0
O Densizler konuştukça maalesef Manevi değerlerimizi kaybediyoruz. Yüce Allah Feraset nasibeylesin İnşallah.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 16:01
6
12.16, Manevi değerlerin bir yere mi gidiyor? Neden kaybediyorsun ki?...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 20:51
0
12:16 gençler deist oluyor sen de müteahhit.
KARAR OKURU23 12 Haziran 2019 21:21
0
Evet, Manevi değerler kaybediliyor. Ateist, deist artıyor. Sarayın itibarı Ahlâk, din ve din adamının itibarina tercih ediliyor. Köprü, yol ve camilerle fuhuş, uyuşturucu, zina, hırsızlık, yolsuzluklardaki artış maskeleniyor. Cehennemin yolları daha görünür hale geldi
Ali 12 Haziran 2019 10:31
Aslında adaletten, eşitlikten, ülkenin refahını adil dağıtmaktan vaz geçtiğimizde en çok zararı kendi ülkemize, insanınıza veriyoruz. Hakkaniyetten ayrılmamanın yolunu bulmak zorundayız, kişisel insiyatiflerle değil şeffaf ve denetlenen sistemlerle ancak gerçekleştirebiliriz bunu. Aksi takdirde kendi bencilliğimiz yüzünden kendi kardeşimizin hırsızı olmaktan kurtulamayacağız. Keşke şu üç günlük dünyayı daha huzurlu yaşayabilseydik.
Mehmet Ali Kara 12 Haziran 2019 10:16
Bizdeki İslamclarin ki bunlara prof. ünvanlilari da katabilirsiniz.Dine bakişlari sakat,tarihe bakişlari şaşi,millet anlayişlari ütopik,devlet anlayişlari tehlikeli,hukuk anlayişlari hülyalara dayali şeriat olunca bu kadar yanliştan doğru çikmasini beklemek de hayalcilikten öte saflik olur.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 10:16
Sayın akyol; bütün işi gücü bırakıp düşünmeyi öğrenebilsek proplem çözüme yöntemini öğrenebilsek analiz yapmayı sebep sonuç ilişkisini öğrenebilsek yani öncelikle bir metot yöntemini öğrenebilsek inanın 500 senelik ilerleme sağlarız. Yavuzdan bu yana aklımızla değil sadece duyularımız ve hislerimizle yaşıyoruz. Bir hayvanın dünyası neyse ne kadarsa bizimki de okadarcık veya ona duyguların eklenmiş hali diyebiliriz. Sanki sadece 5 duyudan ibaretiz. Yazık. Çok yazık. Oysaki dinimiz sürekli akletmez düşünmez misiniz diyor. Bu dini ne hale soktuk. Bizim yüzümüzden ona vuruluyor.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 12:33
0
OKU VE DÜŞÜN.( HİÇ DÜŞÜNMEZMİSİNİZ, NEKADAR AZ DÜŞÜNÜYORSUNUZ ) NEREDE YAZIYOR.? OKUYUP DÜŞÜNMEDİKLERİ İÇİN VE DE SADECE DİNLEDİKLERİ İÇİN BU HALE GELİYORUZ SEVGİLİ KARDEŞİM.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 09:50
Böyle yazın. Bütün devlet adamları sizden danışmanlık alsınlar. Doğru sözlere egilirim ben. Çok başarılı. Ama bizim insanımız çok farklı ne ingilize benzer ne araba.
Karar Okuru 12 Haziran 2019 09:46
Taha bey senin maksadın hak ve hakikat üzerine kelam etmek mi yoksa mikser vazifesi mi? bu tür yazıları fikri ve fikri olgunluğu olmayanlara yakışır. Maalesef beni yine hüsrana uğrattın. Gazetecilik veya gazete köşe yazarlığı bu değil. Bilmen lazım. Doğrudan dem vuruyorum derken her zaman olduğu gibi bir köşe yazarına yakışmayan muhalefet oyununu oynuyorsun. Bunun da bir namusu var.
FİKRET 12 Haziran 2019 12:06
0
Muhalefet etmenin köşe yazarlarına yakışmadığı kanısına nereden vardınız? Taha Bey'in, patron sansürü ve korkusu olmadan, gerçekleri bu kadar rafine bir şekilde yazması çok yakışıyor.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 12:28
0
YANİİİ...! YANLIŞA, YANLIŞ DEMESİN DİYORSUNUZ.
KARAR 'da KARARLI ADAM 12 Haziran 2019 12:40
0
Taha Bey'e ayar mı veriyorsunuz.O'nu eleştirmek için,O'nun kadar bilgili,O'nun kadar düzeyli,O'nun kadar görmüş-geçirmiş birisi olmanız gerekiyor..Yoksa siz öyle misiniz.Asıl oyunu yandaş köşeciler oynuyor.Onlara bir rol verilmiş,O rolü milim sapmadan oynuyoar.Taha ağabey gerçekleri ve doğruları tarafsızca kaleme alıyor.Algı oluşturmuyor,olgular üzerinden gidiyor.Lütfen çamur atmayalım,atsanız da tutmaz.
haydar keleş 12 Haziran 2019 09:29
dindarlık iyi yönetimin esasıdır. Din, işi ehline verin, istişare edin diyor yönetici yetersiz olduğu halda koltuğu bırakmıyorsa o zaman dindarlıktan taviz veriyor demektir. Dinden maksat hz Muhammedin Kuranla beyan ettiği dindir. Bu din ise her şekliyle mükemmeldir.
Faik 12 Haziran 2019 09:28
Tüm dinlerde, dindarlık aslında iyi (adaletli) yönetimi öğütler. Dindarlıktan ne anladığınızla ilgili bu konu. Kutsal kitaplardaki hangi konuları ön plana çektiğiniz, hangi konuları arka plana ittiğinizle ilgili. Ritüelleri abartıp, insanların bir arada yaşaması ile ilgili konuları ya arka plana atar ya da kötü niyetle yorumlarsanız, o dindardan kimseye fayda gelmez, kendine Müslüman olur.
Karar Okuru 12 Haziran 2019 09:21
Doğal zeka sorunu olan toplumların yapay zeka ile işlerinin olacağını sanmam. Fabrika özellikle Osmanlıyı değil feodal düzeni yıktı ve yeni gelişmelerde benzer olaylara gebe. Asıl sorun geride kalan nüfusların yoğunluğu. Günümüz popülizmine bakarsak geri kalmış huzursuz yığınların önümüzdeki süreçlerde en önemli sorun olacağı anlaşılıyor. Örneğin ABD de Trump gibi bir populistin ilgisinin sosyolojik olarak anlaşılması gerekiyor. Yoksulluk ve yoksunluk içindeki kitleler şımarık zenginlerin, yolsuzluk yapanların arkasından niye gider ki?
Muhtefi. . 12 Haziran 2019 09:14
Beka.sorunu her memleketin vardır. Ama Ekomomik, Coğrafik, iklimsel vb hatta hepimizin bireysel manada vardır. !..Sağlık, Ekonomik vb. İç politikada Oy kaygısı ile kendine cikar saglamak çok tutarli değil bunu zikretmek partiler üstüdür Ülkenin Bekası. ..Şu gerçek ki PKK,işid ve uzantıları ciddi tehlikedir Görmüyormusunuz Sehrimizde Karakollarimizn etrafı Betonla çevrili niye Çay Bahçesi gibi olması gerekirken orası bizim için var. .Düşman Yeri mi Karakollar! ..unutmayalım Endülüs 700 sene sonra Yok edildi. !...Tehlike var-dır. !.
Krr 12 Haziran 2019 09:13
Sn. Akyol, normal zeka sahibi olamayanlar yapay zekadan ne anlar. Calisan fabrikaları kapatan adamın aklı ile gelecek kurgulamak boş hayalden öteye geçmez...
Kemal Nakıs 12 Haziran 2019 09:07
Mekke, Medine, Kudüs... Bakalım İstanbul seçimleri bittiğinde nereler elden çıkacak? Bekleyip görelim
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 09:04
Bizim sorunumuz Ak Parti, vesayet odakları, bürokratlar, askerler, hukukçular, dış güçler değil. Asıl sorun insan kalitemizde.Toplum ilkeli, demokrat, adil, dürüst, çalışkan ve haktan yana olmadığı sürece bugün Ak Parti yönetir, yarın Kara Parti. Zulüm ve haksızlık yapan bir gün ordu olur, başka bir gün siyasiler... Halkın kendisi veya sihirli bir değnek, halkı değiştirmediği sürece; aynı kısır döngüde devam etmeye mahkumuz.
GİRESİNLİ 12 Haziran 2019 08:59
Boşuna dememişler" Devletin Dini Adalettir "diye.Adaletten, hukuktan ,istişareden,liyakatten ve de denetlenebilmekten kaçan bu yönetim anlayışı itibar kaybından ve kaybolmaktan kurtulamayacaktır.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 08:29
Hesap vermeyen hiç bir zaman adaletle hükmetmez Hz Ömer i her defasında sorgulayan arkadaşlarına eğer yaptığım yanlışta beni uyarmayan o vebale ortak olur ikazı ile hareket ediyor şimdi siz bir uyarı yapsanız veya yanlışı gösterseniz size davranış biçimi nasıl olur Hz Ömer gibi mi ? Yok da emevi yönetimi gibi mi ?
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 07:53
İktidarı yöneten öyle bir zihniyet varki eğitim bilim kız çocuğunun okuması Kadınların çalışması bilim deney demokrasi hukukun üstünlüğü kavram ve değerlerini anlamaktan çok uzaklar..hal böyle iken ülkenin durumu ortada..
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 07:37
Yeni göç dalgası geliyormuş.
Fatih Kömürcüoğlu 12 Haziran 2019 06:42
O koltuklarda kesin bir şey var. Bir oturan bir daha kalkmak istemiyor. Ya da gücünü kendinden değil de oturduğu koltuktan alan kifayetsizler ondan ayrılmamak için din dahil her şeyi kullanmaktan çekinmiyorlar.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 04:35
Elinize gönlünüze kaleminize sağlık
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 03:39
Adam "Mekke bir yere gidecek" demedi ki "Mekke yerinde duruyor" diyorsun...
HÜSNÜ 12 Haziran 2019 10:07
0
Gerçek dindarlık, önce nezaketten başlar. Örneğin, Ekrem İmamoğlu, semt pazarında gezerken halkla hasbihal ederken "siz" diye hitap ediyor.
karar okuru 12 Haziran 2019 13:11
0
Mekke'yi kaybederiz diyor. Daha ne desin. Taha bey de Mekke kayboldu mu, yoksa yerinde duruyor mu diye soruyor? burada bir çelişki bulmak şapkadan tavşan çıkarmaktan daha zor olsa gerek.
Ebabiller neden gelsin?.. 12 Haziran 2019 15:26
0
Develerini düşünenler bari Ebail'e inansa...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 02:41
Londra belediye başkanı Pakistanlı müslüman Sadık Han İngiltere için bekâ sorunu olmuyor. Bizim kendi evlâtlarımız bekâ sorunu oluyor. Dün(1994)(367 dayatması...)böyle idi bu gün de öyle... Bir arpa boyu yol alamamışız. Yazık ki çok yazık...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 02:08
Beka sorunu Turkiye Cumhuriyetinin varligini tehdit eden sorun demektir. PKK Turkiye Cumhuriyetinin onemli bir sorunudur, ama PKK'nin Turkiye Cumhuriyetini yok etme gibi bir ihtimali katiyen yoktur. Bunun adina beka sorunu demek Turkiye Cumhuriyetinin gucunu yoksaymaktir. Belediye secimlerinin Turkiye Cumhuriyetini yok olmaya goturebilecegini ima etmek halki kandirmaktir.
KARAR 'da Kararlı 12 Haziran 2019 12:24
0
Artık o söylemden vazgeçildi,millet yutmadı ve ve söylem de tutmadı.Onun için 31 Martta mağlub oldular.Şimdi başka kandırmacalara yöneldiler (Kürdistan vs.gibi).Bu millet yine yutmaz, yutturamazlar ve yutturamayacaklar.'Beka' mes'elesi yok,fakat dürüstlük mes'elesi var.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 02:06
Buyuk cogunlugu Musluman olan bir halktan yapamayacaklari seyler bekliyorsunuz Sayin yazar. Islam guncellesmeden bu hayalleriniz gerceklesmez. Pehriz yapmadan kilo vermeye calisan bir dostum geldi aklima.
Ben 12 Haziran 2019 01:51
Evet ana meselelerimizden biri akıl yerine his ve duygularla hareket etmemiz. Hem bunu yaparız hem de pek akıllı olduğumuzu iddia eder, büyük resmi gördüğümüzü zannederiz. Hisleri coşturmak, dış güçlerle korkutmak, hamaset pompalamak siyasilerin işine geliyor çünkü gazlayarak millet kolay yönetiliyor. Akılla ve doğru iş yaparak yönetilmektense hislerimiz coşturularak yönetiliyoruz. Unutmayalım ki bizi kimlerin yönettiğinden çok 'nasıl' yönetildiğimiz daha önemlidir.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 01:47
İngilterenin brezit meselesi kendileri için gerçek bir beka meselesidir.Ancak oradaki yöneticiler bu iş bensiz çözülmez demiyor.Ben çözemedim diyor ve yeni vizyonlara fırsat veriyor.Halkta bunu istiyor bu kültür oluşmuş.Ak partinin bir 3 dönem kuralı vardı ama o bile olamadı.Ama bu gelen gençlik bu kültürü talep edeceğine inanıyorum inşaallah.
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 06:23
2
Ingiltere demokrasiye, insan haklarina saygili bir hukuk devleti. Bizi ya da herhangi bir Islam ulkesini Ingiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Iskandinav ulkeleri vs ile mukayese edemeyiz. Sadece sistem olarak degil, zihniyet olarak da onlardan 100 yil gerideyiz cunku. Gelecek nesilden de fazla bir sey beklemek iyimserlik olur. Bu egitim sistemiyle yetisen, sorgulama ve mukayese etme yetenegi yok edilmis, hayati boyunca hukukun ustunlugune inanan bir devlet gormemis genc neslin bu duzeni degistirmesi cok zor.
Sabahattin 12 Haziran 2019 09:51
0
Türkiye, BK'nın 300 yıl önce ulaştığı noktada değil henüz. BK'da 18. yy'daki hukukun üstünlüğü anlayışı ve devletin sahip değil hizmetkar olduğu bilinci daha henüz Türkiye'de yok. BK bu bilincin yarattığı ortam sayesinde endüstri devrimini yaparken, BK'dan daha zengin, daha iyi üniversitelere ve daha iyi bilimcilere sahip Fransa, mutlak merkezi devlet hakimiyeti yüzünden beceremedi endüstri devrimini.
Rubil GÖKDEMİR 12 Haziran 2019 00:58
Sayın Taha AKYOL, bugün köşesinde müthiş bir yazı kaleme almış...Neredeyse 1400 yıllık meselelerimizi tek bir yazıda özetlemiş...
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 07:41
8
Yazarın öyle bir iddiası olduğunu sanmıyorum. Zaten 1400 yıllık meselelerimizi bir yazıda özetlediğini iddia edenlerle karşılaşırsanız, oradan koşarak uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Daha 90 senelik Kemalizm gericiliğiyle doğru düzgün yüzleşemedik, kolay mı 1400 yıllık meselelerle öyle hemencecik yüzleşmek?
KARAR OKURU 12 Haziran 2019 00:50
Müthiş bir yazı olmuş Ağabey...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN