Back To Top
Merkez Bankası için eski kavga

Merkez Bankası için eski kavga

 - Son Güncelleme: 09.07.2019 Salı 08:25
- A +

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın süresi dolmadan görevden alınması içeride ve dışarıda büyük yankı yaptı.  Böylesine kritik bir tasarruf olduğu için cumartesi sabah kamuoyuna duyuruldu; iki günlük hafta sonu tatilinde olay biraz soğusun diye…

Saraybosna’ya giderken Cumhurbaşkanı’na bu önemli olayın sorulmaması da gündemde fazla kalmaması istendiğinin göstergesidir.

Fakat merkez bankalarının bağımsızlığı dünya ekonomi çevrelerinin gündeminden hiç düşmeaz.

Bu kavganın anlamı nedir?

 

YOLLAR 2015’TE AYRILDI

Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin milletvekillerine şöyle açıklamış:

“Kendisine ekonomi toplantılarında defalarca faizi indirmesi gerektiğini söyledik. ‘Faiz düşerse, enflasyon düşer’ dedik. Gerekeni yapmadı. Aynı kulvarda değildik.”

Bütün mesele bu: Merkez Bankası siyasi iktidarla “aynı kulvarda” mı olmalı, kendisine ait bir “bağımsız kulvar” mı bulunmalı?

İktisat ilminin bu son derece önemli konusu, Türkiye’de 2011 seçimlerinden sonra yavaş yavaş tartışma konusu oldu. Başbakan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan TCMB’nin faizleri düşürmesini, dövize müdahale etmesini istiyor, gerektiğinde ağır ifadeler kullanıyordu.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise sürekli TCMB’nin bağımsızlığını savunuyordu.  “12 yıldır Merkez Bankası ile ilgili ‘şöyle yapsın, böyle yapsın’ gibi benim bir ifadem olmadı. Bunun (bağımsızlığın) mutlaka ruhuna da dikkat etmek lazım” diyerek nasıl davranmak gerektiğini ima ediyordu. (17 Ocak 2015)

Hatta para politikası konusunda “yetki ve sorumluluk Merkez Bankası’nındır” diye açıklamalar yapıyordu. (13 Şubat 2015)

Yolları aslında o zaman ayrılmıştı...

Mehmet Şimşek de Ali Babacan’la aynı “kurumsal iktisat” ve “kurallı piyasa ekonomisi” yanlısıdır.

 

‘BAĞIMSIZ’ KURULLAR

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı fikri İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra gelişti. Friedrich von Hayek gibi liberaller bunun anayasaya yazılmasını savundular. Prof. Vural Fuat Savaş’ın “Anayasal İktisat” adlı kitabını da önemli zikretmek isterim.

Bizde 2001 yılında Ecevit hükümeti dönemindeki ‘Derviş Reformları’ ile Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, yani para politikalarında bağımsız yetkili olması yasalaştırıldı. Bizde bağımsız Düzenleme ve Denetlenme kurulları da o zaman yapılandırıldı.

İktisatçı Prof. Erdal Türkkan, 2001 yılındaki bu düzenlemelerin “çok önemli kurumsal reformlar” olduğunu belirtir. (Türkiye Ekonomisi, Orion Yayınları, s. 89)

Modern devlette siyasetten bağımsız bu tür kurumlar niye gelişiyor?

Nobel ödüllü iktisatçılar Finn Kydland ve Edward Prescott bilimsel olarak gösterdiler ki, iktidarlar seçim kazanma gibi bir “zamanlama” ile düşünürler. Bu uğurda tüketimi, borçlanmayı, bütçe açıklarını körükleyerek gelecek dönemleri ağır yük altına sokabilirler.  O halde bağımsız Merkez Bankaları olmalı ki hiç olmazsa para politikasının araçlarını siyasi beklenti olmadan “uzun vadeli” olarak uygulasın… İktisadi mantığı bu…

 

‘KURALLI PİYASA EKONOMİSİ’

Hukuki mantığı ise, Hayek’in deyimiyle demokratik devlette iktidarın siyasi yetkileri nasıl özgürlükler lehine sınırlandırılıyorsa, piyasayı siyasi düşüncelerle bozmaması için iktisadi yetkileri de sınırlandırılmalıdır…

“Kurallı piyasa ekonomisi”nin temelindeki felsefe…

Bizde 2001 yılında TCMB’nin bağımsızlığını sağlayacak atama ve görevden alma usulleri kanuna yazılmıştı. Fakat yeni sisteme geçerken, Temmuz 2018’de yayımlanan KHK ile, TCMB ve tüm kamu kurumlarının üst düzey atama ve görevden alma kuralları değiştirilerek Cumhurbaşkanı’nın yetkisi genişletildi…

Başlangıçta bağımsızlık konusunda kararlı davranamayan Çetinkaya, faizi yüzde 24’e çıkarıp bu şok tedavisiyle enflasyonu ve dövizi inişe geçirmişken böyle bir hukuki prosedürle görevden alınıverdi.

Uluslararası raporlara göre bir süredir Türkiye’ye yatırım gelmemesinin sebeplerinden biri kuralların ve kurumların zayıflamasıyla “yönetimin kişiselleşmesi” görüntüsüydü.

Şimdi bu görüntü biraz daha ağırlaştı.

TCMB’nin bağımsızlığının daha bir zedelendiğini bütün belli başlı iktisatçılar söylüyor: Selva Demiralp, Refet Gürkaynak, Durmuş Yılmaz, Mahfi Eğilmez, Uğur Gürses, İbrahim Turhan, İbrahim Kahveci ve kurumsal olarak TÜSİAD…

Bu ülke hepimizin, dileyelim de eleştirenler yanılmış olsun! Ama maalesef iyimser olmak zor.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARARSIZ bedevi 12 Temmuz 2019 14:53
Beklentileri bile aşan oranda faiz artışı yapan mb başkanı kimin kulvarındadır acaba?...Bağımsız kulvar mı?Hah hah haaa..
masum turk 11 Temmuz 2019 09:38
Merkez bankasına müdahale, mahkemeye müdahale, kanuna müdahale ,bütün yetkiler bende olsun, ümmeti bedevi zihniyetiyle yöneteyim, kimseye hesap vermeyim, keyfime göre istediğimi ihya edip istediğimi hapse tıkayım.. Padişahlık çoktan geri gelmiş mi ne?
ali namlı 09 Temmuz 2019 21:15
Ben bir köşe yazısında okumuştum : 12 Eylül As. Ynt. den sonra ikinci defa MB. başkanı görevden alınıyormuş ! Eee.. RTE nın kulvarında koşmamak kimin haddine canım !
Muhtefi. . 09 Temmuz 2019 20:54
Konvansiyonel Finans mantığından çıkmalıyız,bırakmalıyız $$ ile uğraşarak başa cikamayiz üç kağıt oyunundan Faiz, Borsa,Döviz. .! Sosyal Adalet. ! Maddi ve Manevi..uzun fakat kesin çözüm. Ahlak,Edep,Yalansız, Dolansiz Bir Toplum.bugün en büyük sorunumuz Guvenecebilecegimiz İnsan. Demiyormuyuz yok ki Güvenebileceğim insan Yatırım yapalım, Sermaye,Ürün vb teklif edelim. Laf kalabalığına gerek yok. $ bile Güvensizlikten OYNAK. :).iktisatli,güvenilir,caliskan once AKIL sonra BEDEN ile ! PARA böyle alanlari sever
Süheyl CALISKANOGLU 09 Temmuz 2019 18:47
Merkez Bankasinda karar alinacagi zaman kurul toplaniyor,aralarinda tartisiyorlar ve karar aliniyor,sadece Merkez Bankasi Baskani suclaniyor isinden aliniyor,kurulun diger üyeleri makamlarini muhafaza ediyorlar bu mantik disi degil mi?Aliyorsan ya hepsini alacaksin veya hicbirine dokunmayacaksin..
ali namlı 09 Temmuz 2019 17:10
Ben bir köşe yazısında okumuştum : 12 Eylül As. Ynt. den sonra ikinci defa MB. başkanı görevden alınıyormuş ! Eee.. RTE nın kulvarında koşmamak kimin haddine canım !
Hüseyin Şenel 09 Temmuz 2019 14:33
Nasıl ki,hangi! Dünya görüşünde olursa olsun,Üniversitesine gelmiş çoğu gence,ilmin temeli olan "protest duruşu" (dışlanmayı,yalnız kalmayı,örselenmeyi ,sıfırlamayı göze alıp doğru bildiğini,kimliğini değiştirmeden karşı çıkma hali anlamında) aşılayabilen ODTÜ’nün bu ruhunu desteklemeyen Sn. Rektörü kınıyorsam,1211 sayılı kanun ile "ayrıcalıklı" kılınmış Merkez Bankası Başkanını süresi dolmadan değiştiren anlayışı da aynı duygular ile kınıyorum.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:35
Merkez Bankasının Musevi ortağı var mı? Adnan Beher kimdir? Oyak Bankı ecnebi İNG Banka satanlar, Oyak Bankın Merkez Bankası hisselerini de İNG banka sattılar mı?...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:26
Gerekçe açık. ''Aynı kulvarda değiliz'' Benden olmayana hayat hayat hakkı yok demektir bu yaklaşım.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:34
Tayyip'e muhalif her fikrin peşine takılan bir güruh oluştu... Tayyip yaşayın dese, onlar köprüden aşağı atlar...
"Bey kısmı bilmediği işi erbabına bırakmıyorsa, ahmaklığı yedi diyara türkü olurmuş." Köroğlu filminden.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:36
3
Beyi anladık da erbap kim onu anlamadık...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 14:44
0
o filmi yasaklamamışlar mı? bu seta hiçbir işi doğru yapamıyor anlaşılan
Süheyl CALISKANOGLU 09 Temmuz 2019 11:28
RTE'nin Bas Danismani Ekonomist Yigit Bulut'a sira gelmedimi?Merkez Bankasina Baskan olmasi icin.Yigit Bulut 2 sene öncesinde 1$ yakinda 1TL olacagi müjdesini veriyordu,gelsin göstersin bütün hünerlerini de görsün Türkiye(!)..
hurşit GÜNDOĞAN 09 Temmuz 2019 11:22
Merkez bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alındı, yerine yardımcısı Murat Soysal getirildi. Dışarıda bu operasyon Banka bağımsızlığına yönelik müdahale gibi algılandı. Ancak içerde de Cumhurbaşkanı ile Merkez bankası arasındaki “Açı farkı”nın giderildiği gibi bir görüntü hasıl oldu. Muhtemelen ekonomi yönetimi de bu işte Cumhurbaşkanı ile aynı noktadadır. Şimdi ekonomi çevrelerinde yadırgansa bile Cumhurbaşkanı, Ekonomi Yönetimi ve Merkez Bankası’nın elele verip Türkiye’yi “Faiz belası”ndan kurtarması önerileri geliyor. Yeni sistemde yeni merhale olarak Merkez Bankası daha az bağımsız
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:57
bu kulturden kuralli burokrasi cikmaz! ama hala muhafazakar kulturu savunuyorsunuz!
44 09 Temmuz 2019 12:58
1
2023 yılında faiz sıfır olacak. Bankadan para çektiğinde otomatikman faiz eksi bire düşecek.
Menderes YILDIRIM 09 Temmuz 2019 10:30
Taha Bey; AKP den Ali Babacan Beyin istifası ile; Siyasi arena da duyduklarımız; 1) AKP den 62 ve MHP den 6 TBMM Üyesi = 68 Milletvekili (Eski Bakan ve Milletvekili Hariç. 2) Tayyip bey AKP Hükümetinden görevden alındığı takdir de 2 Mevcut Bakan. 3) AKP Genel Baş. Yar. mevcut 2 Kişi. olmak üzere partinin kurulma aşamasının SÜPRİZ şekilde EYLÜL ayından önce AKP den ayrılacaklarını duyuyoruz.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 12:26
2
Sen gördüğün rüyayı duyduğunu sanıyorsun...
Davut yıldızı 09 Temmuz 2019 13:50
8
''Yıldırım''hareketi başlamış lakin CHP İp HDP den geçeçekleri de yaz da dört eğlim ile sekiz köşeli yıldız belli olsun....
Menderes YILDIRIM 09 Temmuz 2019 16:56
0
Yorumuma RÜYA diye bakan arkadaşlar. 31 Mart ta İstanbul'u(Yaklaşık) 13 bin fark ile kaybedildiğinde bir belediye çalışanının eşi Başkanım biz bunlara HİZMET edemeyiz diye ağladığını hatırlayınca. Sözünün arkasında duran olarak Eşi İstanbul Belediyesinden ÇOKTAN İSTİFA ETMİŞTİR. Yeni Parti kurulduğunda kaç AKP li ve MHP li milletvekili varmış SAYARSINIZ. Siz de sözün de duransanız buradan ÖZÜR DİLERSİNİZ. Aksi halde BEN DİLEYECEĞİM. NOT: Daha FAZLA AKP-MHP li Vekil Yeni Partiye katılırsa o zaman ÖZÜR DİLEMEM. Saygılarımla
Sabır! 09 Temmuz 2019 22:22
0
Spor toto dan daha kolaymış senin ki,(0-1-2) üç ihtimalli değil en azından.Kalacaklar,geçecekler iki ihtimalli.Fakat ilginç niye geçsinler.Türkiye nin en büyük partisini bırakıp da yeni kurulacak %1 bile oy alması muhtemel olmayan bir partiye.Vatandaş olarak Ak partisi %50 nin altında oy alırsa bana hükümet olamayacağı için faydası olmaz.% 49 oy alan Ak partisi mevcut milletvekillerinin yeniden seçilmesini sağlar.Millet vekillerinin iradesi başkasının elinde mi?İstifa ediyorlar deyince ayrılacaklar.
iyildiz 09 Temmuz 2019 10:31
Merkez Bankası bağımsız mı, yoksa Amerikan FED'inin şubesi mi, tüm Dünyadakiler gibi...
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 14:19
1
Adamın parası ile borçlanıyorsun; köprünü, tünelini, hastaneni "yerli ve milli" müteahhide adamın parası ile fiyatlandırıyorsun , sonra da bağımsızlık ekabirliği yapıyorsun. Nato kafa, nato mermer.
Muhtefi. . 09 Temmuz 2019 21:07
0
15:39 Aynen öyle abd tamamen kağıt basıyor. Gırtlağına kadar değil , Boyunu aşmış. Tamamen Üç kağıt tamamen,, Dünya Anlaşamıyor. hele Zengin devletler (bati) Elini tasin altina sokmuyor.Petrolçulerde banane ben.bakarım $$$..:). HARAC veririm nasıl olsa Kazaniyorum. Olan bizlere oluyor. Onlar için calisiyoruz..:).ama gelde anlat, anlayalım. $ yanar KÜL olur. .Altın yanar KÜLÇE olur. .bu kadar basit..yolun sonu gözüküyor. Az kaldı THE END. .tiyatro bitiyor. İşaretleri anlayana var. .
Pabucumun özgürlükçüsü... 09 Temmuz 2019 15:39
2
14.19, Adamın biri dediğin dünyanın en borçlu ülkesi ama o bağımsız... Neden? Çünkü silahı var... Atom bombası yapalım desek, karşı çıkarsın... Çünkü sen özgürlükçüsün...
Ben 09 Temmuz 2019 10:18
Milli ekonomi modeli diye bir zırva ortaya atan Haydar Baş ekonomiyi para basarak ve basılan parayı bütün millete dağıtarak düzeltmeyi planlıyordu. Ekonomi cahili olunca böyle çözüm olmayacak cinlikler bilmeyenlere cazip gelebiliyor. Şimdi başka bir Cin Ali fikri de faizleri düşür enflasyon da düşsün cahilliğidir. Cin Ali cinliği ile ekonomi yönetilmiyor. Talimatla enflasyon düşmüyor. Ekonomi uzmanlık gerektirir ve bilmediğini bilmeyenler anlamasa da çözüm olmayan çözümlerde ısrar bizi batırır.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:03
Yeni sistemde denge-denetim yok, hesap verilebilirlik yok. Herşey tek adama teslim edildi, o ne derse o oluyor. Tek adamın devasa devlet yükünün altından tek başına kalkması mümkün değil. Böyle giderse, ülkece büyük bir buhranın ortasında kendimizi bulacağız.
Mustafa Soylutürk 09 Temmuz 2019 09:07
Eğer değişikliğe TÜSİAD karşı çıkıyorsa yapılan kesin doğrudur. Bu mazlum milletin emeğini iliklerine kadar sömürür. Çünkü TÜSİAD Ülkemizin ekonomik sermayesi değil küresel sistemin politik sermayesidir. Küresel sermayenin truva atı dır. Elinde ki keser hep küresel sermayeye ve kendine yontar.. Allah bu milleti bir an evvel bu tefecilerden kurtarsın!....
Musto 09 Temmuz 2019 08:44
Bu kadar anlatmanıza örnekler vermenize gerek yok bırakınız ne yaparlarsa yapsınlar yapboz deneme tahtasına dönmüş bir ülke çelik tel ile diksen dikiş tutmaz terzi terzi değil.
KAFKASYALI 09 Temmuz 2019 08:31
Sayın yazar, yıllardır bu MB başkanlığı polemiği sürüp gidiyor. Bu aşamaya kadar, tekrar tekrar şunu yaşadık. Faiz politikası Erdoğan'ın isteğinin tam aksi yönde bu MB başkanlığı tarafından belirlene geldi. Faizler, enflasyon ve döviz fiyatları arttı da da arttı. İşin tuhafı, kimse bunun kabahattini MB'a yüklemedi, aksine bu gelişmeler üzerinden her seferinde sürekli Erdoğan hedef alındı. Bu oyunda bir fetbazlık yok denilebilir mi ? Şimdi ya herro, ya merro denilecek, kötü mü ?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:11
3
Kötü yönetilen bir ekonomide merkez bankasının fonksiyonu sınırlıdır.Akıllı adımlar da atsa bir kere güven kaybolmuşsa elinden bir şey gelmez.
KAFKASYALI 09 Temmuz 2019 10:01
4
Arı kovanına çomak mı soktuk ne, kırmızılar üşüştü yorumuna !
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 08:33
Reis’i Ekonomi dalında Nobel ödülüne aday gösterelim. Olayı çözmüş. İndir faizi düşür enflasyonu. Bütün dünya yüzyıllarca boşuna uğraşmış. Keşke Çetinkaya Reis’i dinleseydi. İndireydi faizi 3 puana, görürdük dolar, avro kaç lira oluyor.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 09:44
11
Faizi şok bir kararla %24'e oranına çıkaran MB, bu kararı ile hangi sorunu çözdü, yada çözme yoluna girilildi ?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:02
10
08:33, sana da, ekonomi yorumun için Nobel versinler bari..
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 06:57
Üretmeyen sadece tüketen toplumlar sadece kaybetmeye mahkumdurlar
? 09 Temmuz 2019 05:07
Faizin %24 olduğu bir ülkede enflasyon düşürmek mi hayal olur.Tüm batı ülkelerine bakın faiz artışları, binde 25 gibi değerlerde yapılıyor.Yıllık faiz miktarlarını % 2-3 gibi değerlerde tutuyorlar.Bizdeki merkez bankası bir faiz artışı kararı verdiği zaman % 6-10 gibi yüksek oranlar belirliyor.Sonra indirim beklentileri ile yıllar geçiyor.Olanda ülke ekonomisine oluyor.Merkez bankası ilk faiz kararından sonra hem enflasyon hemde döviz fiyatları tırmanışa geçti.%6 lık faiz indirimi enflasyonun inişini hızlandırır.
Mehmet Fatih 09 Temmuz 2019 10:17
0
Ya sonra hazır olmayan piyasada hopp döviz fırlar yine 7 lere hopp faiz yükselt bu sefer zaten ülkeyi yönetenlerde senle aynı kafada olduğu için bugün bu haldeyiz. yapboz dene şansını!! faiz indirmek enflasyonu çözer mi? sayın kahveci 50 kere yazdı maliyetler maliyetler maliyetler!!!
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 10:20
0
Değneği ters ucundan tutuyorsun. Faiz sebep değil sonuçtur. Enflasyon sebep faiz sonuçtur. Önce enflasyonu düşür sonra faiz düşer. Örnek verdiğin batı ülkelerinde enflasyon en fazla %3. O zaman da faizi düşürebilirsin.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 13:18
0
Önce nominal faiz ile reel faiz arasındaki farkı öğrenmelisin. Google'da ara. 10 dakikanı almaz.
? 09 Temmuz 2019 14:23
3
Faiz,maliyeti artırır.Maliyet ise enflasyonu bu doğru orantıyı göremeyen iktisatçı da olmasın.
MNC 09 Temmuz 2019 17:19
1
%6 faiz indirimi olduğunda dövizi kim tutacak onu da söyleseydiniz çok iyi bir yorum olurdu. Batı ülkelerinde nereye koyacaklarını bilemedikleri kadar Dolar ve Euro var. Getirip Türk tahvillerine koysunlar diye bu kadar faiz artışı oluyor. Ona rağmen nazlanıyorlar çünkü artık risk hesabı yapamıyorlar.
Alaeddin 09 Temmuz 2019 17:21
1
1) Türkiye'de dövizin mi faizin mi maliyet kalemlerine etkisi daha çoktur? Bunu bilmeyen ülke yönetmesin. 2) Reel faiz ile nominal faiz arasındaki farkı bilmeyen ülke yönetmesin 3) Faizin riskin bedeli olduğunu, ülke riski yükseldikçe faizin düşemeyeceğini, ülke riskinin doğrudan hukuk, iç barış ve diplomasi ile ilgili olduğunu kavrayamayan ülke yönetmesin
Muhtefi. . 09 Temmuz 2019 21:23
0
05:07 Katılıyorum bire, bir. .ve takip etsinler kim oynuyor kur ile,,ÜÇ KAGİTCİLİK yapıyor. Döviz,Faiz, Borsa oyle liberal, özgürlükçü ayaklarıni yemeyiz. :)).Kaderim değil benim Ömür boyu gunde 12 saat çalışıp(açık kole) sürünmeye gelmedim ben.dünyaya. :))..Yobazların İmtihan (surunmeyi) dediğini Rahmetli babam inanirdi. Bizde geçmez. :)..Dert sendeyse Dermani İki elindedir. Yaradan Niye Peygamber göndermiş. ??..CÜZ ı İRADE ni kullan...ve Kul-lan-dir-ma..!.diye. Arife tarife gerek yoktur..acizane.
Sayın yazar bir sorum var. TC Merkez Bankası kimindir? Nasıl ve kimler tarafından kurulmuştur? Hisseleri kimlere aittir? Aldığı kararlar ülke ekonomisi için çok önemli neticeler doğururken, kimseye karşı sorumlulukları yok. Bu iş, ne iştir?
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:56
Seçimle gelen iktidardan bağımsız ekonomi politikası mı olur? İşinize geldiğinde demokrasiden, halkın iktidarından bahsedersiniz. Küreselin derdi, seçimle gelmiş iktidarın devlet otoritesini kullanmasını kösteklemek. Kaba saba müdahaleler olmasın belki ama, küreselin -doğal olarak- sürekli zayıflatmaya çalıştığı, halkı ile bütünleşmiş etkin bir devletin altını oymaya da kimse çalışmasın.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:26
Her şeyi ben bilirim. Cezasını gariban çekecek. Hesabı da gariban keser.
KARAR OKURU 09 Temmuz 2019 00:03
gelecek günler haftalar daha nekadar kötü olabilir, ekonomik siyasi toplumsal daha ne tür işler bizleri bekliyor diye düşünerek, bu halkın ömrü heba olup gidiyor üstadım. maalesef çoğunluk olarak hali ahvalimiz kısaca budur...
Karar Okuru 09 Temmuz 2019 03:39
0
Kendi düşen ağlamamalı. Üretmeyen çalışmayan, ulufe ve sadaka ile her şeyi bekleyen toplumlar bu şekilde yaşamaya mahkumdur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN