Back To Top
Merkez Bankası sisteme uyarlandı

Merkez Bankası sisteme uyarlandı

 - Son Güncelleme: 11.08.2019 Pazar 08:36
- A +

Merkez Bankası (TCMB) nihayet cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyarlandı. Önce TCMB kanununda KHK’larla değişiklikler yapıldı, sonra Başkanı ve Genel Müdürlerinin değiştirilmesiyle uyum tamamlandı.

Evvela, merkez bankacılığı uzmanı iktisatçı Prof. Selva Demiralp’ın son atamalarla ilgili tivitini görelim:

“Çok saygın bir uluslararası dergide yayınlanan bir makalede beraber çalıştığım dört TCMB iktisatçısından iki tanesi geçmiş senelerde yurtdışına gitti. Geriye kalan ikisi dün itibariyle görevden alındı. İleriye dönük tablo ortada. Çok yazık.

Merkez Bankacılığı tecrübe ile öğreniliyor. En iyi okuldan doktora da alsanız görev başında pişmeniz lazım. Bunca tecrübeli insanın kızağa çekilmesi çok üzücü.”

SICAK KAVGALAR

İktidarla Merkez Bankası arasındaki gerilimlerin seçimlerle yakın alakası var. 

Ağustos 2014’teki Cumhurbaşkanı seçimlerine giden süreçte bu gerilim yaşandı. Merkez Bankası “enflasyon tehlikesi var” diyerek, 29 Ocak 2014’te faizde yükseliş yapmıştı. Başbakan Erdoğan faizi eleştirdi, bu tavrını sürdürdü.

7 Haziran 2015 seçimleri sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tavrını sertleştirdi:

“Bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var? Bir de bunu söyle.’’ (25.2.2015)

“Vatanı satmak, yüksek faizle, yüksek enflasyonla, kötü yönetimle ülkenin ve milletin kaynaklarını heba etmekle olur” (27.2.2015)

Cumhurbaşkanı Erdoğan her şart altında ve sürekli olarak “düşük faiz” tezini savundu, bunun için çok sert ifadelerle Merkez Bankası’nı eleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise TCMB’nin bağımsızlığını, savundular…

Babacan para politikaları konusunda “tek yetkili Merkez Bankası’dır” şeklinde konuşmalar yaptı. (13.3.2015)

Şimşek’in “Merkez Bankası’na güvenimiz tamdır” diye konuşmaları oldu. (14.2.2015)

Babacan ve Şimşek kabine dışında bırakıldı, Merkez Bankası Kanunu’nda KHK’larla değişiklikler yapıldı, atamalarla yönetim değiştirildi. Artık TCMB’in siyasi irade ile uyumlu çalışması bekleniyor.

ÇATIŞAN TEZLER

Erdoğan döviz ve enflasyon trendleri ne olursa olsun daima düşük faizi savundu, bunun piyasayı ve yatırımları canlandıracağını söyledi.

Babacan, Şimşek ve Merkez Bankası yöneticileri ise, kur ve enflasyonda yükselme eğilimi gördüklerinde bunu frenlemek için faiz artırımıyla TL’yi desteklemeyi savundular.

Modern iktisatta da “faiz” tek başına iyi veya kötü değildir, bir “para politikası aracı”dır: Durgunluk varsa canlandırmak için düşük faiz iyidir. Fakat kur ve enflasyon tırmanıyorsa ekonomiyi soğutmak, milli parayı güçlendirmek için yüksek faiz iyidir.

Merkez Bankalarının hukuken bağımsız kılınmalarının temelinde bu bilimsel tespit vardır.

Osmanlı’dan beri Türkiye’de yüzyıllardır dış ticaret açığı ve ağır dış borçlanma sorunu vardır. “Döviz”in ateşi yükseldiğinde yüksek faizle ‘tedavi’ edilir, 2018’in sıcak yaz aylarında yaşadık bunu..

Bugün enflasyonda ve dünya şartları itibariyle düvizde iniş var, faiz de hesaplı olarak indirilir tabii. Ama TL daima enflasyonun üstünde ve dövizden fazla getirili olmalıdır.

Nitekim 2018 yazındaki kur ve enflasyon patlamasını TCMB faizleri önce yüzde 17’ye ardından yüzde 24’e çıkararak durdurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına güven yaratmak amacıyla “ortodoks iktisatçı” üslubuyla konuşarak şöyle diyordu:

“Merkez Bankası’na ilişkin benim ağzımdan tek kelime duymayacaksınız.” (23.7.2018)

Evet, yüzde 24 faizi kimse eleştirmedi.

MERKEZ BANKASI HAKLIYDI

Merkez Bankacılar kriz bu noktaya gelmeden döviz ve enflasyonu frenlemek için faizde hesaplı artışlar yapmak istemiş, seçimlere canlı ekonomiyle girmek isteyen iktidarın tepkisini çekmişlerdi.

Son Başbakan Binali Yıldırım’ın şu sözleri de bunu doğruluyor:

Geçmişte fazla açılmıştık şimdi biraz toparlayacağız.” (14 Aralık 2018)

Erdem Başçı ve gecikerek de olsa Murat Çetinkaya ve arkadaşları, seçimler için yapılan bu “fazla açılmayı” frenlemek, krizi önlemek için mücadele etmişlerdi, haklı oldukları anlaşılıyor.

Netice: Bugünkü sistemde Merkez Bankası’nın bağımsızlığı için kanun yetmiyor, anayasaya yazmak lazım.

Değerli okurlarımın bayramını tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 16:40
Merkez bankasında görev alanlar kamu görevlisi,yani devlet memuru.Hata yaptığı zaman memuriyetinden bir şey kaybetmez.Sadece makamından olur.Ya seçimle iş başına gelenler ne yapsın?Bu bütün iktidar adayı partiler içinde geçerlidir.Merkez bankası hata yapar.Fatura seçilmişlere kesilir.Savcısı,hakimi,müdürü,teknokratı ve benzerleri hata yapar.Fatura yine seçilmişlere kesilir.Bu adilmidir?Bedelini seçilmiş ödeyecekse,ölçülü olmak kaydıyla,yetkide seçilmişlerde olmalı.Hukukun dışına taşmadan elbetteki.Türkiye de iktidar veya muhalefet her zaman günah keçisi muamelesi görüyor.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 22:46
0
Seçilmiş yanlış yaptığında kesilen ceza nedir? Bir dahaki seçimde seçilememek. Ne büyük bir ceza!!! Atanmış yanlış yaptığında kesilen ceza nedir? Tutuklanır, yargılanır ve hapis yatar. İspat mı: Silivri'de kaç seçilmiş, kaç atanmış var? Gidin sayın.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 16:29
Körü körüne Batının kendine has değelerini savunmak,Allah göstermesin dinde pişmanlıktır.Tabiri caiz ise batıya yönelip namaz kılmaktır.Namazda kıble farzdır.Bunu değiştirme yetkisi Hz.Peygamber Efendimizde bile yoktur.Zekâtın yerine fâizi,Kur'an da açık,açık miras hukukundan,aile hukukundan bahsederken,bunun yerine nıktasına ve virgülüne dokunmadan İsviçrenin medeni hukukunu,faşist İtalya'nın ceza hukukunu ikame ederseniz,kime meydan okuduğunuzu körlerde görebilir,sağırlarda duyabilir.Ne varki mürekkep yalayanlar görmüyor ve duymuyorlar.Ne acı bir tablodur bu onlar için.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 18:56
1
doğru söze ne denir ağızına sağlık
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 16:23
Muhterem kardeşim;Bir köşe yazarına muhafazakâr yazar iltifatıyla hitap etmek kusur mudur?Kur'an bize kavli leyyini emreder.Yani muhatabımızı incitmeden ve rencetmeden hakikatleri anlatmayı emreder.Kırarak ve dökerek kimseye hakkı kabul ettiremeyiz.Bu konuda açık ayet var.Üstelik vazifemiz hakkı kabul ettirmek değil,sadece tebliğdir.Gerisi kul ile Allah arasındadır.Bu konuda haddimizi aşarsak,kul ile Allah arasına girmiş oluruz ki,buda Rububiyeti İlâhiyeye müdahale gibi nahoş bir tavırdır.Taha bey daha önceki makalelerinde Kur'an'da kamu hukukunun olmadığından bahsetmişti.Var.Biraz dikkat.
Uzak 12 Ağustos 2019 03:07
Sorumluluk Erdogan'da olacak ama paranin kontrolu baskasinda olacak! ne kadar uyaniksiniz siz? dunya finans cetesinin uzaktan tasmali finolari sizi
KARAR OKURUMehmet atay 12 Ağustos 2019 15:42
3
Sorumluluk dediğin şeyin müeyyidesi ney Seçim kaybetmek Çok mu zor
Kamil Bayramoğlu 11 Ağustos 2019 22:11
Muhterem hocam; Ne oldu size?Merkez bankası ve Cumhurbaşkanlığı arasındaki yaşananların analizini yapabilirsiniz.Bunda beis yok.Lâkin hangi sebeple olursa olsun,yüksek faiz veya düşük faiz ile ilgili beyanatınız,muhafazakâr bir yazar olarak size yakışmıyor.Faiz sarih(açı) ayetle haram kılınmıştır ve yedi büyük günahlardandır.Faizi iyi göstermek(ben âlim değilim amma)itikaki açıdan sizi zor durumda bırakır diye düşünüyorum.Demokrasiyi öne çıkarmak adına dini değerlerimizi(kastınız bu olmasa bile)yok saymak veya hafife almak büyük bir vebaldir.Selâm ve dua ile.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 01:08
1
Muhafazakar yazar mı? Taha Akyol ne zaman muhafazakar oldu? Faizin haram oluşu ile ilgili size sonuna katılıyorum ama yazardan ziyade başta kendi yakınlarımız ve çevremizdekilere bunu hatırlatmalı ve engel olmak için karz-ı hasende bulunmalıyız. Enflasyon oranında faize cevaz verenlerin bile olduğu bir ülkede faiz Allah ve Resulü ile savaştır derseniz müslüman mahallesinde salyangoz satmış gibi olursunuz.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 18:59
1
taha akyol olsa olsa en fazla muhafazakar olur islamcı olamaz
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 21:29
2018 Kur ve faiz artışı neden oldu herkes biliyor,merkez bankası ne yapsın.
Süheyl CALISKANOGLU 11 Ağustos 2019 19:57
Cumhurbaskani Basdanismani Ekonomist Yigit Bulut,ortaliklarda görünmüyordu düne kadar.Bu zat-i muhterem bir kac sene öncesi, 1($) yakinda 1TL olacagini israrla ileri sürmüstü.Senelerdir RTE'nin gözüne girme cabalari,Maliye Bakani olma hevesi gerceklesmedi. Ekonomi cuvalladi,ortalikta yok ve nihayet ortaya cikti.TV'de Ali Babacan'la "kapismak istermis,Ekonomi konusunda.Bu degerli,cok bilen ekonomist bugüne kadar nerelerdeydin,Ekonomi neden bukadar cuvalladi,madem cok biliyordunda neden "piyasaya cikmiyordun'diye sormazlar mi(?)
Hüseyin Şenel 11 Ağustos 2019 18:45
tartışmaları olabilir,olmalıdır.Bilgili,uzman kişilerin yapacağı ve sonucunun,Gazi Meclis’de oylanacağı bir durumdur. (Böyle önemli konuda KHK,Anayasamıza uygunmudur sorusunu bir hukukçuya sormak isterdim) Fakat,şu gerçeği ilgililerin kabul etmesi gerekir..Mevcut sistem de Merkez Bankası bir arabanın “hidrolilk yağı” na benzetebiliriz.Direksiyon dahil çok yerde işlevi vardır. Yokuş aşağı giden arabada frene bassanız bile “hidrolilk yağı” olmaz ise araba yavaşlamaz! İşte ondan, ZATEN, Yürütmenin Başı Cumhurbaşkanın onayladığı M.B. bağımsız kurum olarak kalmalıdır. Hayırlı Bayramlar dilerim.
İbrahim Erdoğan 11 Ağustos 2019 18:28
Bu yönetim anlayışında Anayasaya yazsanız ne yazar sayın Akyol, yemin billâh anayasaya uyulacağı sözlerinin ne işe yaradığını hepbirlikte görmüyormuyuz!.. Size ve okurlarınıza hayırlı bayramlar diliyorum...
Süheyl CALISKANOGLU 11 Ağustos 2019 18:02
Merkez Bankasi Baskani'nin ismi UYSAL(!)Cuk oturdu bu "bicilmis kaftan' bu makama,yatsin kalksin UYSAL Soyadina dua etsin(!)..Adi,Demir,Egilmez,Bükülmez olsaydi isi zor olurdu (!)..
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 23:30
0
Mulayim daha iyi olurdu.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 18:01
"Artık TCMB’in siyasi irade ile uyumlu çalışması bekleniyor" Yok, biz emrinde olsun isteriz.
Özislam. 11 Ağustos 2019 14:37
"Maliyeci zihniyetle iktisadi kalkınma olmaz" Adnan Menderes Konjonktürel olarak biraz yumuşamalar da maalesef "kırk yıllık kani..." misali fazla değişmiyorlar ya da bağlı oldukları mahfiller izin vermiyor. Reel sektörün aradığı istikrar ortamına kavuştuğu Ak Parti döneminin ilk yıllarında bu durumu en güzel olarak ifade eden Sayın Güler Sabancı'nın "Zıplamaya hazırız!" dediği süreçte maalesef bu heyecan maliyeci zihniyette makes bulmadı. Ama muhteremlerin uygulamaları göklere çıkarıldı. Ve o yıllar maalesef reel sektör açısından dolayısıyla da ülkemiz açısından kayıp yıllar oldu.
Musto 11 Ağustos 2019 13:58
Oynayamayan gelin yerim dar hesabı.Arkasına sığıınacağı başka bir bahanesi kalmadı.Bundan sonrası kendi beceresine kalmis.17 senedir becerisi ortada ona gòre değerlendirin.
"Bunlardan',Türkiye kurtulacak,en gec 2023'te,en erken 20121'de gidisad bunu gösteriyor,baskada bir baska cikis yolu yok,Türkiye'nin..
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 17:26
2
Ağzından bal damlıyor derler. ama 2023'e kalmasa iyi olur. çünkü, bunların her bir gün bu ülkeye verdiği zararı toplamak için en az 50 gün gerekiyor.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 13:05
Murat a reis adını sormuş. O da uysal demiş. çetin olsa ne yazar diye karşılık almış. Efendim bayramınız kutlu olsun. Her şeyde israftan kaçınız.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 14:08
5
Hem çetin hem de kaya olsan ne yazar.
Mustafa 11 Ağustos 2019 13:00
Merkez bankasının bağımsızlığını savunmak da ne demek. Yabancı ülkelerin devlet adamları mı müdahale etmiş. Bu ülkenin ekonomisinden en üst düzeyde sorumlu yarın seçimlerde milletine hesap verecek C. Başkanı elbette gördüğü yanlışı söyleyecek. Sonuç ne oldu Erdoğan haklı çıktı faiz düştü dolar yükselmesi. M. Bankası başkanı değişmeseydi milyarlarca lira birilerine peşkeş çekilmeye devam edecekti. İspatlanmış doğruyu bile kabullenemeyenler kişisel hırsları milli menfaatlerin üzerine çıkan zavallılardır
Karar Okuru 11 Ağustos 2019 14:26
6
17 yıldır milyarları kim götürüyor?
Karar okuru 11 Ağustos 2019 18:36
2
Mustafa Bey Cumhurbaskani’nın savundugu tezin bilimsel hic bir izahi yok... Ekonomi bir bilim dalidir ustadlarina birakilmasi gerekir... Yetismis burokratlarin olmadigi ulkede, tek adamlik, keyfilik ve cehalet alir basini gider... Devlet Devlet olmakdan cikar kabile olur... Cumhurbaskanina Reis diye hitap ediliyor olmasida bu tezimi dogruluyor...
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 11:37
Erdoğan'ın şu sözünün altına imzamı atarım : “Vatanı satmak, yüksek faizle, yüksek enflasyonla, kötü yönetimle ülkenin ve milletin kaynaklarını heba etmekle olur.”. İmzamın yanına bir de uyarı şerhi düşerim : Siz de sorumlu tutulabilirsiniz !
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 18:52
0
Bende atarim… Yuksek faiz kanunla getirilen birsey degildir, piyasa kosullarinda olusur, buraya gelmesinin sebebi yalnis ekonomi politikalari ile yukselen enflasyondur. Milletin kaynaklarinin heba edilmesi yani optimum duzeyde kullanilmamasi... Bkz. Istanbul Havalimani, Osmangazi Koprusu, otoyollar, Sehir Hastaneleri etc. Ben serh dusmem... Cehalet ve hirs cok kotu insanin gozunu kor ediyor… Kor olunca kolay kandiriliyor cahiller…
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 20:10
0
18;52, editör masası,yorumumu DEĞİŞTİREREK yayınladığı için, sen dahil, okuyucuların çoğu "altına imzamı atarım" kısmını, Erdoğan haklı, bütün bu olup bitenlerin sorumlusu Merkez Bankası'dır, şeklinde anladı. Ben de senin gibi düşünüyorum : KÖTÜ YÖNETİMLE ÜLKENİN VE MİLLETİN KAYNAKLARINI HEBA EDEN ERDOĞAN'DIR, ERDOĞAN.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 11:33
Erdoğan 15 Temmuz kalkışmasından sonra, davasının amacını açıkça söylemişti : Devleti sıfırdan kuracağız. Türkiye'mi , ileri demokrasiden, evrensel değerlerden koparmayı, kurumları ve kuralları yerle bir etmeyi kendisine dava edinmiş Erdoğan gidince, elimizde sıfır bile kalmayacak. Kolları sıvayıp eksiden başlayacak, iyiyi, doğruyu, hakkı, hukuku, kurum ve kurallarıyla ileri demokrasiyi inşa için, henüz ülkeyi terk etmemiş birkaç idealist...
Kaan 11 Ağustos 2019 11:04
İnsan değerlidir.Bütün bunların merkezinde insan vardır. Önce insanı halkını düşünen, insanlığa yararlı birçok özellikte yetiştireceksin .Bir insan kolay yetişmiyor.Yapılacak işleri kırmadan,dökmeden yapmak lazım.
Okur 11 Ağustos 2019 11:00
Liberal ekonomi yorumuna göre merkez bankalarının neden bağızsız olması gerektiği argümanları kuvvetli,itiraz etmek zor. Fakat gerçekte merkez bankaları kime hizmet ediyorlar. 2008 yılınfa FED Tarihinde görülmemiş şekilde trilyonlarca dolar basarken kimi düşündü acaba. Kağıt paramızda bile Türkiye Cumhuriyet merkez bankası yazarken Bunları da gözardı etmemek gerekir.
Karar Okuru 11 Ağustos 2019 10:55
Koca ülkeyi bu zihniyete terk edenler düşünsün? Kaliteli nüfus bir şekilde gidiyor. Kalanda ekecek daha iyi günler bunlar. Dünya artan cahil nüfusun yükünü çekmekte zorlanıyor.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 09:51
Nice bayramlara yürekli insan. Bu ülkede daima kötüler kazanıyor.
Takipci 11 Ağustos 2019 09:24
Tek Adam sistemlerinde Hukuk, Kanun, Teamuller, Meslek Birikimi vs. hepsi teferruattır.
"KARAR"SIZ 11 Ağustos 2019 17:44
9
Türkiye'de "Tek Adam" sistemi derken herhalde Atatürk ve sonra da CHP-İsmet İnönü ve "Tek Parti-TekAdam Faşizmi" dönemini kasdediyor olmalısınız diyeceğim ama yüz yıllık cumhuriyet tarihinde bütün bu tek parti-tek adam faşizmi dönemlerini unutup veya görmezden gelip "Erdoğan" dönemini hatırlatmak istiyor olmalısınız. Pardon, AKP'den önce Türkiye'de demokrasi var mıydı, ekonomi çok mu iyi seyrediyordu, hukuk var mıydı ?
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 09:17
Ekonomi mühim değil. Bahceli ve Erdoğanın bekası herşeyin üstündesir.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 06:55
Bazı kendini bilmezler garip garip açıklama yapıyor.Kendinize gelin.Nankörlük yapmayın.
Karar okuru 11 Ağustos 2019 18:56
1
Ne tarz memnun edecekse sizi o tarz yapalim o zaman… “Yasasin hayat pahaliligi”, “Varol issizlik”, “Hukuksuzlugu cok seviyoruz”, “Sagol, varol bizlere kufreden en sahaser mutehait”, “Yasasin fikir ozgursuzlugu”…
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 05:34
İyi bayramlar.Devlet benim diyen bir anlayış kural tanımaz.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 04:20
İyi bayramlar Taha Bey. Osmanlıdan beri Merkez Bankasının siayesetten bağımsız aldığı kararlar ülkeyi daha da vahim hale getirmiş. Ama bedelini siyasiler ödemiş.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 09:53
4
m.bankası Kemal derviş zamanında bağımsız hale getirilmişti.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 10:39
12
9.53, Evet, Türkiye'den bağımsız IMF'ye bağımlı...
Karar Okuru 11 Ağustos 2019 10:59
0
Osmanlı siyasetide Osmanlıyı batırdı. Bu coğrafya eziyet çekmek istiyorsa yapacak bir şey yok. Olanda bu zihniyetlerin peşinde dolananlara oluyor. Kimseninde umurunda değil.
Karar okuru 11 Ağustos 2019 19:08
0
Ekonomiyi dogru duzgun yonetsin siyasiler once sonra Bagimsiz olmasi gereken merkez bankasina tum sucu atacaklarina… Bedelini halk oduyor, siyasiler neyin bedelini oduyor anlaymadim... Hepsi fakir edebiyati yaparak geliyor, giderken mal, mulk, para havalarda ucusuyor…
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 03:28
Kusursuz bir anayasamiz olsaydi bile birsey farketmezdi. Bu ulkede devleti ele gecirenler anayasadaki hoslanmadiklari maddeleri uygulamazlar. Bu gecmiste de boyleydi, bugunku sistemde zatan anayasanin bir kagit parcasi olmaktan oteye bir islevi kalmadi. Bir ornek vereyim: 1982 anayasasinin 10. maddesi soyle der: "HERKES, DiL, IRK, RENK, CiNSiYET, SiYASi GORUS, FELSEFi iNANC, DiN, MEZHEP VE BENZERi SEBEPLERLE AYIRIM GOZETiLMEKSiZiN KANUN ONUNDE ESiTTiR. HiCBiR KiSiYE, AiLEYE, ZUMREYE VEYA SINIFA iMTIYAZ TANINAMAZ"...37 sene once yazilmis bu madde, 37 saniye bile uygulanmadi bugune kadar.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 02:55
Hangi sisteme? Ortada sistem mi var? Bam bam bam devam... nereye kadar?
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 08:21
20
CHP Kılıçtaroğlu şirketine döndü. Ama muhalifler nedense sadece AKP için demokrasi istiyor.
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 01:25
Tum iktidari boyunca ekonomiyi bol bol dusuk faizli kredi zeminine oturtan, dis kaynaklarla (ABD ve AB yani) yukselen biri nasil faize karsiymis gibi algilanabilir? Vatani satmakla iliskilendirdigi "heba edilen kaynaklar"dan bahsederken nasil Ramazanda sahur vakti neredeyse yarim saatte dolari 6.25ten 6.05e kaynak heba etmeden dusurebilir? Hep baskalari yapti dimi.. cok uzun zaman inandik..
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 00:49
Halkın, iktidarın başına geçirdiği kişi; düşük faiz ile enflasyonun ineceğini ve düşürülmesi gerektiğini söylüyor ise, başında bulunduğu devletin merkez bankası faizi indirmek durumundadır. insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı hukuk devleti, faiz politikasını dokunulmaz kılmamaktadır. Talimat yanlış dersiniz, yabancılar istemiyor dersiniz; ama, halkın seçtiği kişi merkez bankasına talimat veremez diyemezsiniz.
Karar Okuru 11 Ağustos 2019 11:04
2
Halkın iktidara geirdiği götüreceğini görünce sandığa da el attı ama iyi bir ders aldı. Memleketi halk ile değil polis ve yargı ile götürmek ortadoğu işidir. Her yerde de duvara toslar
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 00:22
Yazı başlığı o kadar uygun ki , tek başına başlıgı atıp altına hiç bir şey yazmasaydız da yeterli olurmuş .
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 00:24
Kanunda yazsanız anayasa da yazsanız hatta ilk üç maddesi gibi değiştirilmesi telif dahi edilemez dense de Erdoğan’ın işine gelmeyince yine karışır...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN