Back To Top
Montrö ne kazandırdı?

Montrö ne kazandırdı?

 - Son Güncelleme: 22.01.2020 Çarşamba 07:09
- A +

Kanal İstanbul birçok yönüyle tartışılıyor ama Montrö yönü yeterince tartışılmıyor; bu konuda iktidarın da kafası karışık görünüyor.

Halbuki “Montrö dışında” olacağı resmen ifade edilen Kanal İstanbul, Türkiye’nin başına yeniden “Boğazlar meselesi”ni açabilecektir.

Kanal İstanbul’un başlatacağı rant hareketinin, ekonomiyi hareketlendirmesi ve oy getirmesi beklentisi tek bakış açısı olmamalıdır.

Türkiye’nin sanayi ve teknoloji konuşmak yerine kanal “inşaat”ına kilitlenmesi bile endişe vericidir.

Hele de Kanal’ın Montrö ile ilgisi, bu sorunu dış politika açısından da fevkalade ciddi hale getirmektedir.

Montrö meselesini mutlaka uzman diplomatlarla ve deniz hukuku uzmanlarıyla enine boyuna tartışmak gerekir.

İKTİDAR NE DİYOR?

İktidar yetkilerinin bu konuda söyledikleri net değildir.

Parti sözcüsü Ömer Çelik şöyle diyor:

“Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile herhangi bir şekilde çelişmiyor. Buradaki seyrüsefer serbestisi aynen korunacak. Geçişlerde Montrö ile sağlanan seyrüsefer serbestisine aykırı bir durumun hiçbir şekilde söz konusu olmayacak.” (6 Ocak)

Fakat Motrö’de sadece “geçiş serbestisi” yoktur; savaş ve barış durumlarına göre düzenlemeler, geçiş kısıtlamaları da vardır ve geçiş serbestisinden daha önemlidir.

Öyleyse Montrö’yü aynen Kanal’da da uygulayacak mıyız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün şöyle konuştu:

“Kanal İstanbul Montrö kapsamında değildir… Tamamen Montrö dışındadır. Savaş gemileri?... Onlara da bir çözüm buluruz, gerekirse buradan da geçebilirler.”

Görülüyor ki, Kanal’dan geçişlerin hangi kuralları tabi olacağı konusunda bir çalışma yapılmamış, bir perspektif oluşturulmamıştır!

Bu çok ciddi bir eksikliktir.

Kanal açıldıktan sonra “geçersin, geçemezsin” sorunları patlak verdiği zaman mı “bir çözüm buluruz” diyeceğiz?

Gemi başına 250 bin dolar ortalama geçiş ücreti düşünüldüğüne göre, “parayı veren geçsin” mi diyeceğiz?

TARİHİN DERSLERİ

Amerika Karadeniz’e savaş gemileri, hatta uçak gemisi çıkarmak isterse bu paranın ne kıymeti var?!

O zaman Rusya bastıracaktır; “geçişe izin vermeyin” diye!

Yahut tersi… Rusya Karadeniz’de mevcut ve inşa edeceği yeni savaş gemilerini Akdeniz’e geçirmek istediğinde, Amerika bastıracak “geçişe izin vermeyin” diye!

Kanal’a talip olduğu söylenen Çin’in niye buna niyetlendiğini de iyi düşünmeliyiz.

İşte yeniden başımıza gelmesinden endişe ettiğim tarihî “Boğazlar sorunu” budur!

Çarlık Rusyası işte bunun için 1833 yılında Beykoz’a 5 bin askeri çıkarmış, Osmanlı’ya “Hünkar İskelesi Anlaşmasını“nı imzalatmıştı.

1912 yılında Rusya Karadeniz’de dört tane dretnot inşasına başlamış, Rusya ile anlaşan İngiltere’den destek alamayan Osmanlı Alman Göben ve Breslau gemileriyle harbe sürüklenmek zorunda kalmıştı!

Önceki dönemlerde Rusları durdurmak için hep İngiliz donanması Çanakkale’den içeri girer Boğazlarda demir atardı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Montrö Türkiye’ye ne kazandırdı?” diye sormuştu…. Türkiye’ye güvenlik, istikrar ve diplomatik güç kazandırdı.

JEOPOLİTİK DEĞİŞMEDİ

Eylül 1939; Hitler’le anlaşan Stalin’in eli güçlenmiş, “Boğazlar meselesi”ni gündeme getirmiştir! Sovyet Dışişleri Bakanı Molotov, Dışişleri Bakanımız Şükrü Saraçoğlu’nu Moskova’da günlerce beklettikten sonra, “Boğazlara yabancı (Batılı) gemi girmesin” diyerek resmi notayı uzatır.

Saracoğlu almaz, nota masada kalır. Saraçoğlu’nun zabıtlara geçen cevabı aynen şöyledir:

“Başka devletlerin de imzasını taşıyan Montrö Sözleşmesi’nin sadece Sovyetler Birliği ile değiştirilmesine Türk hükümeti asla razı olamaz!”

Saracoğlu, Montrö’de imzası bulunan diğer devletleri hatırlatarak Rusya’nın Boğazlara ilişkin talebini nötralize etmiştir.

Böyle pek çok örnek vardır.

Hariciyemizin en saygın isimlerinden büyük diplomat merhum Feridun Cemal Erkin’in “Türk Sovyet İlişkileri Boğazlar Meselesi” adlı kitabını mutlaka, ama mutlaka okumak lazım.

Teknoloji çok gelişti ama jeopolitik değişmedi!

2008 yılında, Gürcistan krizi çıktığında Amerika Boğazlardan yüksek tonajlı askeri gemiler geçirmek istediğinde, Türkiye “Motrö’ye aykırıdır” diyerek izin vermedi. Abdullah Gül’ün Amerikalılara söylediği şuydu: “Küçük Karadeniz’de bu kadar çok askeri gemi barış için tehlikelidir.”

Uluslararası belgelerle kuralları belirlenmeyen bir kanal açarak Montrö’yü etkisizleştirmek çok daha tehlikelidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Ocak 2020 21:25
İstifade ettik Allah razı olsun.
KARAR OKURU 24 Ocak 2020 21:30
Aynen katiliyorum, siz kendi elinizle sizi koruyan bir anlasmayi tartismaya acarsaniz sarmal haline gelip donup sizi yutabilir, bkz Suriye'deki acmaz durumumuz.. anladigim kadariyla su anki hukumetin herkesi birbirine kirdirma taktigini her yerde uygulamaktan ote uzaga bakan bir stratejisi yok, bu kanali da hem dogu hem batiya baski araci olsun diye yapiyorlar, ancak her tarafi kontrol edeyim derken mevcudu kaybetmenin yolu aciliyor.. kimse Rusyanin s400u tum ozellikleriyle verecegini ve yeri geldiginde kontrol etmeyecegini dusunmuyor degil mi?
Onder Beytekin 23 Ocak 2020 20:18
Sayın Yazar, Siyaset ve çevre kadar kanalın maliyeti de çok önemli bence.Kimileri l milyar metreküp,kimisi 2 milyar metreküp hafriyatdan bahsediyor. Toprağın kazışlması yüklenmedsi,taşınması, gittiği yerde serilmesi enaz 100 lira/M3 dan aşağı olmaz . Bu eder enaz l10 milyar lira bunun yanında kamulaştırma ve tezyidi bedel talpeleri de bir o kadar tutar. Gelelim betonlama işinve bunu da 40 milyar olarak hesaplayanlar var. Köprüler,yollar,aydınlatma ,elektronik seyri sistemleri ni de katarsak işin boyutu 100 lerce milyar liraya ulaşır. Buradan gemileri geçirme zorunluğu da olamayacağına göre
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 15:16
Yani diyorsunuz 100 yıldır köleyiz köle olmayada devam edelim. Mantıklı
Bilal. 22 Ocak 2020 22:40
Söyleyecek söz çok da ahirete kalsın bazı şeyler
KARAR OKURU 23 Ocak 2020 12:57
0
Ahirete gidene kadar yenileri olur söylenecek, şimdi söylenmezse ne zaman söylenecek?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 21:02
Suriye ve Libyada yaşanan durum hepimize ders olmalıdır.Volterin dediği gibi başkalarının hatalarından ders alabilecek akıla sahip olmalıyız. Coğrafyamız hatanın pahalı ödendiği biryerde.Bu ülkenin bütün vatandaşları birilerinin ne amaçla anlattığı belli olmayan aforizmaları kesinkes kabul edip onun mankurtu olmamalı,ferasetli ve aklı selimile düşünmeli, yaşananlardan ders alınmalı,olaylar etraflıca,taraftar olunmadan değerlendirilmelidir. Birilerine illaki yandaş olmak zorunda değiliz, aklımızı kirayada vermediysek.Başkaları bizim adımıza düşünmesin.Sanırım bu ancak gelişmiş toplum ile mümkün
turgut ertav 22 Ocak 2020 19:53
Möntrö den ,Sevr e geçiş mi var?Erdoğan, Montrö yü niçin delmek istiyor?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 17:41
Biz kanalı, Montrö’yü konuşurken YHT biletlerine yüzde dört yüz zam gelmiş. Hayırlı uğurlu olsun! Güle güle kullanılsın!
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 17:12
Kanal İstanbul Amerikanın topraklarında değil Türkiye'nin topraklarında yapılıyor. Amerika Türkiye topraklarından geçip istediği ülkeyle savaş yapma hakkına sahip? Montrö hiç olmasa, biz istemeden, ABD savaş gemileri, bırakın kanalı, Boğazdan geçebilir mi?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 16:46
Ülkenin her neresine bir kazma vuruluyor ve yatırım yapılıyorsa,ağızda sakız,RANT.Yazıklar olsun.Milletin kira vermeden oturabileceği konuta ihtiyacı var.RANT.Trafik ve ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor.Köprü,tünel,metro,hızlı tren çalışmaları yürütülüyor.RANT.Her şeyi RANT'a fatura edenlere Allah, köprü,tünel,metro,otoyol,hızlı tren'den faydalanmakta mahrum etsin.80 senede biriken vede kronikleşen sorunlar,20 senede çözülebilirmi?Biraz insaf.Empati kurun lütfen.Gerçekçi olun.Poilitik bakmayın her olaya.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 18:26
2
Kendinizi avutmayın, okurlar da avutulma yaş ve deneyimini ve bu yatırımlar için kimin cebinden ne çıktığını bilecek ve en azından toplama çıkarma yapabilecek kişiler. Şu ya da bu nedenle geçici olarak dört işlemi bile unutmuş olabilirler ama Türk’ün aklı işte. (Arada bir İbrahim Kahveci yazılarına bakıverin. Bugün başlayabilirsiniz.) Kaçmadığına göre ötekini yapıyor.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 14:53
İstanbul Kanal dan Montrö yü delecek olan Amerika savaş gemileri önce Çanakkale yi geçmesi gerekir.
Sadece Okur 22 Ocak 2020 22:08
0
Unutma Çanakkale boğazı da Montrö antlaşmasının içerisinde.
Mehmet 22 Ocak 2020 12:50
ABD'nin varlığı Türkiye için büyük şans. Yoksa çoktan Rusya'ya yem olmuştuk.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 17:36
1
akıllıya bak abd bizi yıllardır ezmiyor sanki onca darbenin arkasında ruslar mi vardı
Muhtefî.. 22 Ocak 2020 12:14
Güçsuzlugumuzun Alamet i Farikasi Montrö.!..Inşaallah o gun çabuk gelir de kimi ne zaman ,ne sekilde Boğazlardan gececegine elimiz cebimizde Türkü söyleyerek keyfimize göre karar verecegimiz günler gelir..Bu Topraklar bizimse ki Bizimdir ..*isterse 10 tane yeni su kanali yapilsin*..fakat Bogazlarin Hakimiyeti Kararı bize ait olmalı. Başka da yol yoktur..
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 14:54
2
Olur. Biz dedik diye hemen olacak.
Muhtefî. 22 Ocak 2020 15:59
2
Ne yazdigimizi biliyoruz. :))..,Ağırlığını ,zorlugunu,bedelini ama.imkansiz diye bisey yoktur...Insanın kalitesi bulunduğu yer ile degil.!..Hedefleri oraninda oldugu yerini koruyabilir,,ve daha ileri konuma taşır ....Bakkal dükkanı bile isletemezsin ileri yürümezsen..!..
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 21:06
1
Birgün abd, rusya gibi süper güç olursan istediğine karar verirsin. Mısır istediğini süveyşte yapıyor diye düşünebilirsin! Ama onun komşusu rusya değil. İran bile hürmüz boğazını kapatırım diyor ama kapatamıyor.Neden acaba?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 12:14
Devletin kaderi ayak takımı tarafından esir alınmış durumda. Ayak takımı burada bir hakaret ifadesi olarak anlaşılmamalı, hepimiz bilmediğimiz işin ayak takımıyız. Bürokrasiden yetişmemiş insanlar devlet idaresinde ayak takımıdır. İç politikanı ayak takımına teslim ettin, devletin geldiği yer ortada. Dış politikanı da Egemen Bağış ve benzerlerine, yani ayak takımına teslim etmişsin, başına geleceklere katlanacaksın.
Anlama kapasitesi olmayan sığ kafalara sopayla vursanız bunları yine anlatamazsınız...Çünkü tek dertleri iç siyasete dönük siyasi rant ve birilerine vaat ettikleri ekonomik rant...Kim o birileri...?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 11:36
Beğenelim beğenmeyelim hataları, kusurları tartışılabilir ama Recep Tayyip ERDOĞAN son yüzyılın en büyük, en başarılı devlet adamıdır. kanal konusunda da planlaması doğrudur.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 12:47
2
Ben de tam tersini düşünüyorum. Türkiye'nin vesayeti devirdiği bir dönemde, ülkeyi demokrasi ve hukuk temeline oturtmak yerine ihvancı bir otoriterliğe yöneltmesi Türkiyeliler için büyük talihsizlik.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 13:09
4
Koltukta kalma başarısı için ‘her şeyi’ yaptığı ve yapabileceği tartışmasız! Başkalarının böyle başarılarıyla övünen toplumların sonu da tartışmasız! Bu tür başarılar için yırtınanların başarısını! zaman gösteriyor. Yaptıklarının nitelenmesini de vicdanlarına ve tarihe bırakalım.
Bir okur 22 Ocak 2020 17:10
3
Seçim kazanma ve atı alıp Üsküdar'ı geçme konusunda oldukça başarılıdır...
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 17:26
2
13.09, Seçimlerde kazanmanın kabahat sayıldığı bir demokrasi anlayışın var. Harbiden çok komik.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 17:45
3
17:26, sayenizde... Sağ olun var olun, alkışa devam. Bu arada trajikomik duruma düşen kim bakıverin ltfn.
efedamat 22 Ocak 2020 18:20
0
planlamamı dedin yukardaki yazıyı iyi okumamışsınız.zaten öyle bir derdiniz de yok.okumak sizin için bir anlam taşımıyor. kananl dan neyin geçeceğine nasıl kaç paraya geçeceğine dair bir planlama bile yok. hiç dostu kalmamış bir ülkenin başı dünyanın en başarılı devlet adamı nasıl oluyormuş ki.
Kasim 23 Ocak 2020 02:26
0
kesinlikle dogru. Kasim Gulek'in mayalayip buyuttugu, devletin butun kurumlarini ele gecirmis 60 yillik feto'ye karsi rte'nin verdigi mucadele Malazgirt zaferi kadar onemlidir.
Yasin Ilgaz Irmak 23 Ocak 2020 12:44
0
Kasim... "CHP'nin Gülen'in bitime planı" , "Gülen'i Ak Parti kurtardı" diye manşet atmasını, övünmesini; YAŞ toplantılarındaki ihraç kararlarına şerh koymasını biliyordunuz. O FETÖ ile "vesayete son veriyor"dunuz en son. Noldu şimdi Malazgirt'e mi geldik? Pişkinlikte ve yüzsüzlükte sizinle kimse baş edemez.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 11:30
Büyük gemiler mecburen Boğazdan geçecek. Küçük gemicikler, zengin yatları da kanalda ördek avlayacaklar( ördek de kalmayacak ya). Ama o zamana kadar inşaattan elde edilecek rant siyasal islamcıları ihya edecek. Fakir insanımız da zengin AKP lilerin arabalarını,yatlarını katlarını saraylarını konuşacak aç karnına. Herneyse kanalı yaptırmayacağımıza göre bunlar da olmayacak. Şimdi ekonomi haberleri....lütfen
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 11:15
TEM otoyolunda trafik bir anda tıkandı, dijital haritaya baktım ilerisi açık yolun. 45 dakika dur kalk şeklinde gittik bir kaç kilometre yolda. Trafiğin açıldığı yerde geliş tarafında kaza olmuş, polis ambulans çekici vs. müdahale ediyor. Kazayı gören her araç sürücüsü kaza mahallini seyredecek diye yavaşlamış. Bu ‘Kanal İstanbul konusu da o kazaya döndürüldü. Zaten kendisi bir kaza, hatta facia. Yapılması gereken tüm işleri, yatırımları bırakıp faciaya yatırım yapıyoruz, hem vatandaş/seyirci hem idare/hükümet olarak.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 07:08
Dünya yeniden kuruluyor siz hala statüko bekçiliğine heveslisiniz.Suriye eski Suriye mi? Rusya eski SSCB mi?Irak Eski Irak mı?İran eski İran mı?Türkiye ye bunca saldırı var.15 Temmuz darbesi uzun iç çatışma risklerini taşıyordu.Bu bizim Suriye ye döndürülmemiz için yeterliydi.Ayaktayız,bundan sonra korkmayın.Bir kaç milyar dolar için Rusya bizle mücadeleye girmez.Esas mücadele Çin ve ABD arasında sürüyor.Bunun nereye evrileceğini kimse bilmiyor.Risk buradadır.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 09:16
2
ABD uçak gemileri, savaş gemileri hem de onlarcası Karadeniz'e yığılınca mutlu mu olacaksın? Kuzeyden de kuşatılınca huzur mu bulacaksın?
Sorgulayan 22 Ocak 2020 10:47
1
Eski SSCB Osmanlı'nın son zamanları gibi zayıftı. Şimdiki Rusya güçlenmeye devam etmekte. Irak ve Suriye ekonomik yönden güçlü devletlerce paylaşıldı. Paylaşılma sırası hangisinde?! İran Ortadoğu'da din devleti ideolojisini çevre ülkelere empoze etme çabasında. Çin batıya ilerlemenin, Rusya güneye inmenin sabırsızlığında. ŞİÖ'nün üyeleri olan Rusya ve Çin Türkiye için ABD ve AB ile anlaşamazlarsa ne Türkiye kalır ve ne de Kanal İstanbul. Görmüyormusunuz? Arkadaşın batı mı olacak, doğu mu? Seç. Yalnızlığı da seçebilirsin. Karar senin.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 11:12
1
Nasıl da kendinden emin bunları yazan arkadaş. Yarı cehalet bu işte.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 11:29
0
Konu kendi ülkemizin statüsü. Bulunduğumuz yerden bile geriye gidiyoruz. Her önüne gelen bir diğerini ‘statükocu’, ‘bekçi’ diye suçluyor. Ülkemizin ‘jeopolitik konumu’ndan sadece hamaset ve seçmen peşe düşürülmek istendiğinde, adet yerini bulsun maksadıyla söz diye sarfediliyor. Sözün içi boşaltıldı. İlgilisinin koltuğunun jeopolitiği, her şeyden daha önemli hale geldi. Bu diğer konulara benzemez, ‘Allah affetsin’ demek ve geri dönmek mümkün olmaz.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 11:36
1
Konu bir kaç milyar dolar değil. Putin ümmetin lideri oldu ve daha da genişletecek liderlik alanını. Biz şimdiye kadar, 40 milyar dolar harcadık ensara muhacire, 5 milyona yakın misafir edindik üstüne Putin fotosu aldık. Füze faturaları dahil değil buna Soğuk su içme vakti geldi de geçiyor. Bir de Kanal yüzünden ülkenin bekasının, milletin parasının üstüne soğuk su içilmesin.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 12:09
2
Ne anlatmak istediniz bilmiyorum ama biraz tarih bilinci ltf
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 17:46
4
21 yy, dünya yeniden kuruluyor.Statik kalırsak biteceğiz.kuşatılmışlığı yarmak zorundayız.Hiç bir yere yaslanma şansımız yok.Biz kendimize güveneceğiz.Atakla başladığımız helikopter yapımı,5 kadar değişik çeşide çıktı.Obüslerimiz,zırhlı araçlarımız,Karadan karaya ,karadan havaya,havadan havaya,havadan karaya füzelerimiz.Zırh delici,deniz seyir füzelerimiz,Hür jetimiz,Sihamız ,ihamız oldu yenileri geliyor.Güçlüysek sesimiz duyulur.Dünyada yerimiz olur.Dünyada dost düşman yok,adalet yok,yalnızca güç var.
Yasin Ilgaz Irmak 23 Ocak 2020 12:59
0
17:46... Kardeş sen Umut Sarıkaya karikatüründen mi çıktın?
Ali Desidero 22 Ocak 2020 06:24
2 KANAL RECEP 1.Kanal etrafında kuracağı rant kenti arsa ve yararlanılan her hizmet için paralı hale getirilecek 3.Hava Limanı gibi! Yapımcı şirkete imtiyaz sağlayacak!Rant artışı gelirinden % de pay Kent Geliri Fonuna gidecek! 2.Bu yeni şehir özerk KENT DEVLET MODELİ olacak! Güvenlik, İmar ve ekonomisi yeni bir KHK ile düzenlenecek, Finans Kent Devleti Belediyecilik ve Kent yönetimi OHAL valiliğine benzer vali ile yönetilecek.Serbest Bölge gibi! Neden Firavun sulama kanalı değilde devasa Sfenks, piramit yaptı da halkı köle ve açlık içinde tuttu. Çünkü MEGA EGOLU MEN=Megaloman Dı!
Ali Desidero 22 Ocak 2020 06:11
1) KANAL RECEP Ö. Çelik “Kanal Recep Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile hiç çelişmiyor. Geçişlerde Montrö ile sağlanan sefer serbestisine aykırı bir durumun hiçbir şekilde söz konusu olmayacak.” diyor. Hz. RECEP “Kanal İstanbul Montrö kapsamında değildir.. dışındadır. Savaş gemileri?.. bir çözüm buluruz, gerekirse buradan da geçebilirler.”diyor. Taha bey, Allah için tane tane bir daha oku! Bizle kafa buluyor! Recep beyin kanalı eni 250 M,derinlik 25 M, savaş gemisi ve tanker gecrbilirmi! Satmadığı KALDIMI! Hele % de de anlaşsın, para bulur.Yat işlet devret Yat ve rant kanalı yapacak!NASIL MI?
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 04:01
Sayın Akyol, işin içinde rant varsa, oy kaybına da yol açmıyorsa, problem yoktur. Tabii bu, an için geçerli. Sonrası kimin umurunda? Cebimizden "kuruş çıkmadan" yapıldığı söylenen, ama kazığın ucunu görmek için dürbün gereken, köprü, otoyol, havaalanı, tünel ve hastahane örneklerinden birini daha yaşayacağımızdan şüpheniz olmasın. 500 milyar dolara yaklaşan dış borcu, trilyona dayamadan durmak yok. Umarım ve dilerim; zorla borçlanarak bulabildiğimiz kısıtlı kaynakları heba etmez, bu arada İstanbul'da bir deprem yaşamayız. Çok yazık olur.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 00:54
"ULUSLARARASI BELGELERLE KURALLARI BELİRLENMEYEN BİR KANAL AÇARAK MONTRÖ'YÜ ETKİSİZLEŞTİRMEK ÇOK DAHA TEHLİKELİDİR" HAKİMLER KARARLARINI KARARIN SON CÜMLESİNDE KURARLAR. SN.AKYOL, BİLLAHİ GINA GELİYOR, MORAL DEĞERLER TARİP OLUYOR. İNANIN YETER. YAPACAKLARDA BUZDOLABINA ATMIŞKEN DAHA FAZLAKAŞIMAYALIM. BİRDE " ULUSUN EGEMENLİK HAKKINI NE ZAMANDAN BERİ ULUSLARARASI MASAYA AMELİYAT İÇİN YATIRIYORUZ" HATEMİ HOCAMI ATLAMAYIN.KAPI KOMŞUNUZ ÇÜNKÜ.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 05:35
8
Kime bağırıyorsunuz büyük harflerle? Hangi moral değerler?
Doguda da Batida gelismis ulkelerin her alandaki politikalari cesitli acilardan yapilmis bilimsel arastirmalara ve ilgili tum taraflarin katildigi tartismalara dayanir. Iktidar sahipleri hangi konuyu dogru analiz edebildilerki kanal ve montro meselesini dogru analiz edebilsinler? Cehalet boyle birsey!
bozeren 22 Ocak 2020 00:42
ABD Karadeniz'e illa askeri gemiler geçirmek istiyorsa, bunun için kendine Boğazlardan başka yol bulsun. Yol var, bir sürü hem de.. Mesela, Atlas Okyanusu'ndan kanallar boyunca Tuna nehri ile getirebilir. Veya, Ukrayna, Romanya Bulgaristan veya Gürcistan donanmasını satın alabilir. Hem bu ülkeler NATO'ya oldukça hevesliler. ABD'nin her fantezisini üzerimizde gerçekleştirmeye çalışmasından bıktık. Biraz da yeni heveslilerle uğraşsın.
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 04:15
0
Fantezi ABD:min ürünü değil. Kendi uretimimiz
KARAR OKURU 22 Ocak 2020 11:24
2
Diyelim ki kanal yapıldı. Katil ABD donanması gemileriyle füzelerini karadenize çıkarmak istedi. Siz rusların buna izin vereceğini mi sanıyorsunuz. Hiç sanmam. Gelir İstanbulu işgal ederler ama o gemilerin geçişine izin vermezler. Nasıl ya demeyin. Putine sorun. O taka reisinden daha iyi biliyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN