Back To Top
Ortadoğu’da kanlı zincir

Ortadoğu’da kanlı zincir

 - Son Güncelleme: 05.01.2020 Pazar 09:26
- A +

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ile Haşdi Şabi örgtünün Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis Bağdat Havalimanı’nda Amerika tarafından füze saldırısıyla öldürüldü.

Tümgeneral Kasım Süleymani, İran’ın Irak ve Suriye’deki gizli ve açık eylemlerini yönetiyordu.

İran’ın Irak’taki kolu olan Haşd-i Şabi’ye gelince. Militan sayısı 70-100 bin arasında tahmin ediliyor. Iraklı Şii Lider Ayetullah Sistani’nin fetvasıyla kuruldu. IŞİD’le çarpışarak büyüdü. Şii’lerin IŞİD’i olarak ün yaptı. Esat’ın en büyük milis destekçisidir.

ABD bir kere daha Ortadoğu’da barut fıçısına ateş attı.

Süleymani ve Mühendis gibi büyük isimlerin öldürülmesi, Şii Müslümanların Kerbela’dan beri özel bir hissiyat halinde devam “şehitlik, intikam, başkaldırı” duygularını bir kere daha ateşledi.

Kum şehrinde Cemkeran Camii’nin kubbesine “intikam” işareti kırmızı bayrak çekildi.

Bağdat’ta, Kerbela’da, Necef’te ve Tahran’da yapılmakta olan cenaze törenlerinde bu duyguların kitleleri nasıl ateşlediğini görmekteyiz.

MEZHEP SİYASETİ

Şii Müslümanların inancında fevkalade etkili yüksek ruhani makam olan Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney “suçluları ağır bir intikam bekliyor” diye açıklama yaptı. İran, belirsiz bir zamanda, Ortadoğu’nun herhangi bir yerinde Amerikan personeline “ağır intikam” misillemeleri yapacak.

Bu misillemelerde Devrim Muhafızları ile Haşd-i Şabi’nin özel yetiştirilmiş militanlar görev yapacak. Bunlar “fedaiyyan” psikolojisine sahiptirler.

Ekim 2016’da IŞİD’in Musul’dan çıkarılması gündeme geldiğinde, Ehl-i Hak Tugayı komutanı Kays el Gazali’nin söylediği şu sözlere bakın:

“Musul’u kurtarmak, İmam Hüseyin’in intikamını almak olacak. Çünkü onlar, İmam Hüseyin’i öldürenlerin torunudur!” (13 Ekim 2016, INCA News)

Bugünkü sorunları 1350 sene önceki bir facianın intikamı olarak görmek!

20. Yüzyılda Şiiliği böyle militanlaştıran faktörlerden biri Şah istibdadı ise, öbürü İsrail’in BM Kararlarını çiğneyen işgal ve saldırılarını sürdürmesi ve ABD’nin desteklemesidir.

Mezhep siyaseti İran’a kendi sınırları ötesinde “vekaleten güç unsurları” kazandırıyor.

Suud da “karşı vekaleten güç unsurları” devşiriyor.

O coğrafyada siyaset maalesef böyle; yani Orta Çağ tarzı…

ORTADOĞU’DA OYUN BİTMEZ

İran’ın yaktığı devrim ateşi karşısındaki en büyük engel, diktatör Saddam’ın Irak’ıydı. ABD Saddam’ı devirdi ve Şii çoğunluğun en büyük ortak olduğu yeni iktidar modeli kuruldu.

Geçen kasım ayında iktidara karşı Bağdat’ın Tahrir (Özgürlük) meydanında işsizlik ve yoksulluğu protesto gösterileri başladı. Şark’ul Avsat’a göre gösterici sayısı milyonu aşıyordu.

Günlerce süren gösterilerde polis 300’den fazla göstericiyi öldürdü… Binlerce insanı yaraladı.

Bunların Sünni olduğunu tahmin etmek zor değil.

Reuters’in dünkü haberine göre, General Kasım Süleymani gizli bir toplantıda militanlarına ABD üslerine saldırılar düzenlenmesini emretti. ABD buna misilleme yapacak, Bağdat’taki hükümet karşıtı gösteriler ABD karşıtlığına dönüşecekti…

Bunu istihbar eden ABD, füze saldırısıyla Süleymani ve Mühendis’i öldürmüştü…

Pentagon açıklamasında “Operasyon, İran’ı gelecekteki saldırı planlarından caydırmak için yapıldı” deniliyordu.

Ortadoğu’da böyle kanlı oyunlar bitmez.  Şimdi İran misilleme yapacak, misillemeye mesilleme…

Kanlı zincire yeni kanlı halkalar eklenecek maalesef.

TÜRKİYE NE YAPMALI?

Türkiye bu sorunun dışındadır. Kanlı zincirin uzağında durmalıdır. Zaten Ankara ne Tahran’a ne Washington’a tavır koyacak durumda.

Trump'ın elinde yaptırımlar kozu var.

Öte yanda Ankara, Suriye sorununda “Astana Süreci”ni Tahran ve Moskova ile götürüyor; olabildiğince…

Suriye’deki operasyonlarımızda Tahran ve Moskova’nın karşı çıkmaması önemli bir faktör.

Dahası, İran politika yapar ama İran’ın Irak’taki silahlı kolu olan Haşd-i Şabi, Türkiye’ye hiç de iyi gözle bakmaz.

Haşd-i Şabi sözcülerinden Ahmed el Asadi, Kuzey Irak’ta Beşika’daki Türk gözlem noktaları gündeme geldiğinde “Türkiye askerini çekmezse savaşırız” diye tehditler savurmuştu. (16 Aralık 2016)

1980-1988 döneminde feci İran-Irak savaşı davam ederken, Başbakan Özal iki tarafla da iyi ilişkiler yürütmüş, ikisiyle de ticareti geliştirmişti.

Kudüs meselesinde Avrupa ile koordineli hareket eden Ankara bu sorunda da Avrupa ile koordine hareket etmeli.

Orta Doğu sorunlarında doğru siyaset bellidir: İhtilaflarda keskin taraf olmadan bütün taraflarla ilişkileri geliştirmek. Artık buna dönmeli Ankara.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Ocak 2020 00:26
Dogru soyluyorsunuz evet abd-iran ekseni kotucullukte birbiriyle yarisir ve birbirini kiran kuvvetler olarak birakip denge politikasinda kalmak iyidir, ancak gecmis olsun!.. biz artik Turkiye degiliz, biz ortadogu ulkelerinden birine evrildik, suriye ve libyada acikca agresif/aktifiz, iranin paramiliter modelini uygulayarak varlik gosteriyoruz ve epeydir bu istihdam ettigimiz guclerle zaten bagimlilik iliskimiz var, bati-dogu muttefiklerimizle ortada arada kalmis durumdayiz ve savasa egilimli durusa sahibiz.. hangi denge politikasi!?
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 23:28
Kendilerini ateşe tapmaktan kurtaran Hazreti Ömere düşmanlıkları Onları birgün tekrar ateşe tapmaya götürecek Ehli sünnet düşmanlıkları Zaten ateşlerini yanlarında taşımaları demek Suriyede ırakta yemende zavallı insanlara yaptıklarını hayvanlar bile yapmaz
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 23:13
İran tarihinde en çok türklerle saVaştı yada osmanlıyı arkAdan vurdu 1514 - Çaldıran Muharebesi 1515-1517 Fırat-Dicle Seferi 1533-1536 Osmanlı-İran Savaşı 1534 - Irakeyn Seferi 1548-1549 Osmanlı-İran Savaşı 1552-1554 Osmanlı-İran Savaşı 1554 - Nahcıvan Seferi 1578-1590 Osmanlı-Safevî Savaşı (Bakınız: Ferhat Paşa Antlaşması) 1578 - Çıldır Muharebesi 1582 - Tiflis Müdafaası 1583 - Meşaleler Muharebesi 1603-1618 Osmanlı-Safevî Savaşı 1603-1611 Osmanlı-Safevî Savaşı (Bakınız: Nasuh Paşa Antlaşması) 1611-1615 Osmanlı-Safevî Savaşı 1615-1618 Osmanlı-Safevî Savaşı 1623-1639 Os......
Fahrettin Özdemir 05 Ocak 2020 21:28
Umarım,Sayın Cumhurbaşkanımız,her iki tarafa da mesafeli yaklaşarak dengeyi korur,aksi halde başımız çok belalara girer.Bu işte yiğitlik,heyecan ve tedbirsizlik olmamalı.Bu gidiş pek hayra alamet değil.Amerika saldırısını bir kenara bırakarak,şunu yazmak istiyorum:Huzur,refah Irak halkının hakkı değil mi,başka bir ülkenin içinde Süleymani'nin ne işi var,oradaki hükumeti takmıyor,adamların ülkesinde ordu kuruyor,ülkenin bölünmesinin yolunu açıyor.Yazık değil mi bu ülkeye?İran her yerde Irak'ta,Yemen'de ,Lübnan'da,Suriye'de hepsinde iç karışıklık,yokluk,sefalet.
Muhtefi.. 05 Ocak 2020 20:33
Bu Sia tayfası sadece GÜRÜLTÜ yapıyor. Pers ırkçılığını Şia maskesi yaparak Halkin sirtina çökmüş mitelojik kafalı Politbüro Molla tayfasi..!..Allah Şerlerinden muhafaza etsin Islam Alemini....Bizim ISLAM anlayışımız Ilim,Hikmet.Ahlak ve Adalettir..Dünyayı iyi okuyup stratejik ve diploması ve cesaretle yurumeliyiz..Şia propogandasi miteolojik ilizyondur..çok dikkatli olmalıyız çoook..
ÜLKESİNİ SEVEN VATANDAŞ 05 Ocak 2020 23:07
0
Muhtefi kardeş dünyada halkının %50 den fazlası müslüman olan 50 den fazla ülke var diye biliyorum.Bizim islam anlayışımız" ilim Hikmet Ahlak ve Adalettir"diyorsun.Nahl 90.ayetini hayatımın her alanında evimde sokakta işimde uyguluyorum.Bana bu saydığınız değerleri uygulayan bir islam ülkesi veya bir müslüman lider gõsterebilirmisin.Saygılarımla.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 19:30
Süleymani, kinini dini yapan fanatik şiiliğin sembol isimlerinden birisi idi. Nasıl ki Haçlı seferleri zamanında Haçlılara karşı savaşan Sünniler kaybetsin diye sözde tarafsız kaldılar, ve Hülagû Bağdat kütüphanelerini yakarken de ellerini oğuşturup beklediler ise Saddam sonrasının Irak’ında Sünnileri ezebilmek için her türlü İslam düşmanları ile işbirliği yapmaktan çekinmeyenlerin en başında gelir kendisi.
KARAR OKURUMürsel 05 Ocak 2020 19:11
Musul’u kurtarmak, İmam Hüseyin’in intikamını almak olacak. Çünkü onlar, İmam Hüseyin’i öldürenlerin torunudur!” (13 Ekim 2016, INCA News) Bu sözün ülkemizdeki uzantıları da, Hz Hüseyin tarafında yer alacak müslümanlara suçlu( yezit) gözüyle bakıyor.Şah İsmail ve siyasi Pir S.Abdal'ı, milliyetçi ve vatansever bir konumdan, Alisever, Hüseyinci ra bir konuma yükseltiyor.Bu tarihi ve milliyetçi sapkınlıklardan Allah herkesi korusun.Geçmişin öldüğünü ve rollerin her gün değiştiğini görenlerden eylesin.
KARAR OKURU 07 Ocak 2020 00:01
0
Şah İsmail ve siyasi Pir S.Abdal senin bölücü düşüncene on kat fazla gelirler. Sen Pir Sultan Abdalı Farsilerle karıştırma. Pir Sultan Abdal bu toprakların yoğurduğu ve deyişlerinde hep kardeşlik ve barışı savunamuş bir insandır.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 18:44
"Evlât senin değilse, Ne kolaydır feda etmek..."
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 16:45
Suudi Arabistan, Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme kararını kınadı.
Et ekraru ahsen velev kane yüzseksen:Babil döneminden kalma istila ve yönetme şekli olan böl,parçla muhtaç et,yönet.En son örneği1.dünya savaşı sonucu: Osm.parçalanınca45 devlet ortaya çıktı.Yetmedi Condolezza rice 22 ülkenin sınırı değişecek dedi.Düğmeye basıldı.Bütün bu yaşananlar bunların sonucu: eşyanın(mülk) tabiatına aykırı olmayan bir durum.Emperyal güçler doğası gereği böyle hareket etmek zorunda.ABD.,Suud ve BAE'nin parasını almak için İranın Yemene kadar gelmesini teşvik edip göz yumudu.Türkiye'yi Akdenizde karadan kapatarak mesepsel taktik savaşlarının çıkması için ateş ya
ABD ortadoğuda pkk dahil bütün terör gurupların parasını Suud Bae, İrana ödetip, stratejik aklına hissedar ederek şeytanın avukatlığını yaptı.İranın söz dinlemez hali Arapların paramla rezil oldum isyanları ortadoğuda Nemrut ateşini yaktırdı.İnsanın komşosuna sattığı arabada bile gözü kalıp hala benim arabam tavırlarını sergilerken ,Türkiyenin bin yıl yönettiği tarihi bağı,soydaşı ,dindaşı olduğu bir çoğrafyaya müzayede münadisi gibi davranması en hafif tabirle naiflik olur.Türkiye selçuklu tarihi(hindistan iran hicaz anadolu toprkları sultanlığı okumasını doğru yaparsa burdan kazançlı çıkar.
KARAR OKURU EK 05 Ocak 2020 16:26
13.05. Müslüman olmayan arkadaşa... Size hak vermesem de, anlıyorum. Hakikaten, Allah'ın Dini ile yaşadığımız Din arasında çook büyük farklar vardır. Ama, şurası da bir gerçek ki, dini duygu zayıflamazsa kıyamet nasıl kopacak ? Bizim Müslüman kalmamızın sebebi, bugünkü Müslümanların görüntüsüne bakarak değil, hem aileden hem de İslâm' ı kaynağından öğrenmektendir. Bir de, hangi hukukun üstünlüğü ? Mesele, yalnız hukuk değil ki ! icraat ve yönetici de önemli. Ayrıca, kendi iyiliğimiz için Allah'a inanmalıyız. Septilyonda bir ihtimal bile olsa, insan öbür dünyasını ateşe atamaz... Vesselam.
İbrahim kahraman 05 Ocak 2020 15:08
Yöneticilerimiz bu uyarılara önem verirler ,inşallah...halkımızın bilinçli olması böylesi yanlışlara düşülmesini önler.Yoksa elin Ada'mı seni senin adamınla öldürtürde,eylemlerle birbirine düşürtürde...
Hergün TV kanallarinda veya oturumlarda,nutuk atmayi cok seven RTE'den iki gündür,ses ,soluk cikmiyor.Iran ve ABD sürtüsmesiyle ilgili ne diyecegini bilmedigin icin bu "sessizlik'!.Asagi tükürsen,sakal yukari tükürsen biyik,en iyisi bir kac gün ortalikta görünmemek. RTE'nin en sevmedigi günler TV'lerde konusmamak!..Sessiz kalmak(!)Ortadogu'da liderlik mi,gecin ,beyler gecin..Bize mi kaldi (?)
e.k 05 Ocak 2020 14:31
Genclık yıllarımda slogan attım.Cumhurıyetı kuran kadroya cok saydırmıslıgım vardır. Musluman cografyayı ıhmal edıp Batıya yonelmenın cok yanlıs oldugunu ısrarla yıllarca dusundum. Yasım ellıyı gectı. Ben cocukken Orta Doguda oyunlar oynanıyor derdı radyo. Sımdı yuzlerce renklı tv kanalı aynı seyı tekrar edıyor. Bu cografyada kımın elı kımın cebınde bellı degıl. Hulasa Cumhurıyetı kuran kadronun dıs sıyasetı akıllı bır temele dayanıyormus. Dogru cızgı belırlemısler. Turkıye kendı cıkarlarının gerektırdıgı ferasetle davranmak zorunda. Bos hamasetten uzak durulsun.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 15:31
7
Ortadogudaki oyunlarda bati eliyle oluyor,gorelim artik.
KARAR OKURU Mürsel 05 Ocak 2020 19:15
0
Merak ette bakıver.Anadolu Selçuklardan beri biz, güneyimizle hiç aynı hisle hareket etmedik.Çünkü coğrafya iklim gelenek ve genetiğimiz ayrı.Bu gerçek siyasi tercihten öte bişey.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 14:00
Sayin Akyol Herzaman oldugu gibi Aman Riza Bey Agzimizin Tadi bozulmasin kivaminda bir yazi Iyide Islam cografyasinda coluk cocuk kadin hasta yasli demeden irzlarina dahi musallat Bu Alcaklara söylecek Bir sözümüz olmayacakmi? ABD köntrölündeki ülkeler Hefteri iranin milisleri Kardeslerimizin Kanini su gibi Akitirken Hicbirsey olmamis gibi yasayalim öylemi Allah Bize bunu hesabini sormayacakmi ? Birde Burda Atatürkün dedigi gibi yazanlar Iste biz bu kafa yüzünden Türkiye sinirlari icine Hapsedilk Ve bunun bedeli Hala ödüyoruz sayin Akyol birazda ümmet icin dertlenin saygilarimla
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 15:52
1
14:00 Her ülke senin gibi sınırları içinde hapsedildiğinden yola çıkarsa bu dünyanın hali ne olur, hiç düşünme zahmetine girdin mi?
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 13:34
Yeni nesil toplumun yaratılmasına olanak tanımayan baskıcı despotik yönetimler zaman ve politik süreç içinde tamamen yok olacaklardır. Bu toplumların geriye kalanları uzun meşakkatli ve zor bir süreçten sonra geri kalanlar süreç içinde yine geliştiremeyecekleri ketüm uluslar oluşturacaklardır. İleri medeniyetler ileri çağdaş fikirlerin kazanımı ve geliştirilmesiyle yaratılır...
KARAR OKURU EK 05 Ocak 2020 13:08
Eski bir CIA başkanı diyordu ki, nerede bir savaş ve kargaşa varsa, orada ya dini veya etnik problem vardır... Dikkat edin, kendi ülkesinde hatta evinde İslami hayatı yaşamayanlar, bir bakıyorsunuz cihad ilan etmiş. Veya kendi hane ve ülkesine zulmedenler, başkasını düzeltmek için harekete geçiyorlar. Gösteriş ve menfaat. Onlar için insanların ölmesi veya aç kalması umurlarında bile değil. Diğer dinlerde de cihad vardır. Onlar da iyi niyetle savaşıyormuş. Hikaye. Başkaları sizi niye ilgilendiriyor ? Savaşlara harcanan para ile dünyayı doyurursunuz ama, gözünüz doymuyor. Önce kendini düzelt.
KARAR OKURU Mürsel 05 Ocak 2020 19:19
0
Libya'da ne dini ne mezhebi ne ırki hiçbir ayrılık yok.Tam homojen bir ülke.Somali' de öyle.Cia olmasa da var ediyor ayrıştırıyor çatıştırıyor.Çünkü karşısında oyunları kavramamakta ayak direyen tarihini ve çağını okuyamayan hafızasız kitleler var.
Abdullah 05 Ocak 2020 12:51
Süleymani Hülagu ve Hacc devirlerinden sonra islam coğrafyasında en fazla katliama imza atan bir zalimdi. Ölmesi ile mazlumlar bir parçada olsa rahatlamışlardır. ABD hedeflerine saldıracakmış, geç onu. Bu zalim ömrü boyunca sadece Müslüman kanı akıtmış. Allah böyle bir katile cihat şerefini nasip etmedi. Zaten o sadece müslümanları katlediyordu. Ölmesi dünya barışı, mazlumların kurtuluşu adına hayırlı olmuştur.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 15:35
2
Aynen,cihat istiyorlarsa gitsin israille savassinlarda gorelim,mazlum kani akitmak cihat degil.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 19:07
0
Bu adam, Suriye’de göstere göstere beş vakit namaz kılıp tesbihi ve salavatını da hiç ihmal etmeden mevzilendiği camisiz yerleşim birimlerinden, camili minareli yerleşkelerdeki binlerce müslümanı öldürtmüş ve buraları yerle bir etmede aktif rol almış bir şii fanatiğidir. Türkiye’ye sığınan 4 milyon mülteci de bu adamın yönettiği sözde müslüman güruhdan kaçarak gelmişlerdir.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 12:38
Şu aşamada efendi tutup zağarını infaz etmiştir.Efendisi olduğunu ispata çalışan bir diğeri ise bol bol havlamakta fakat havlayan köpeğin de isirmayacagi bilinmektedir. Yeni teror örgütlerine ihtiyaç var yeni argümanlara ihtiyaç var.Dolayisiyla belki 2 ülke nin perde önünde atıp tutmalarinin perde arkasında ki hesapları bilinmemektedir. Dün Yemende .Suriye.irak .Lubnanda şii oluşumu için gayret sarfeden ve mezhep çatışmaları için zemin hazırlayanlar bugün bu adımı atıyorsa mutlaka daha etkili ve yeni bir yol için kollar sıvanmış demektir.Cambazlar sadece oyalamak için maharet sergilemeye
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 12:12
Şu iran yok olsa eminim ki ortadoğuya ancak o zaman huzur gelir. Bu kasım süleymani yüzbinlerce sünni müslümanı korkunç işkencelerle katletti.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 13:04
2
İran dünyanın en eski devleti. İnsanlığa büyük katkıları olmuş kadim bir kültür. İran ile bir derdimiz olamaz. Tam tersine Türkiye'nin doğuya açılan kapısıdır. İran başka, İran'daki güncel rejim başka.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 11:43
Suudlarla, İranlılar ve biz de dahil diğerleri bir araya gelip, aramızda bazı inanç farklılıkları olsa da hepimiz müslümanız ve hepimiz kardeşiz demedikten sonra hiçbir şey olmaz. Tek yol farklılıkları hoş görüyle karşılayıp bir olmakta, diri olmaktadır. Yoksa bu kavga bitmez.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 12:49
2
Siz onlarla nasıl bir araya geleceksiniz? ‘Kitap’ ta ne kadar haram varsa kendileri yapan yiyen, halka da ‘sadece dediğimizi yap ve dua et’ diyen yöneticilerini, halkları da sürekli desteklerse bu nasıl olacak?
Abdullah 05 Ocak 2020 12:54
2
Ağzından bal damlıyor da, o devletlerin hükümetlerinin her biri dış güçlerin menfaati için varlar . Senin dediğin eğer o memleketlerde milli hükümetler olsa o zaman olur.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 13:05
2
Ben müslüman değilim. Benim gibi %15 var bu ülkede. Her yıl da oran artıyor. İslami bir devleti reddediyorum. Hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasi talep ediyorum.
Abdullah 05 Ocak 2020 19:42
3
Sen müslüman değilsin sana göre bu ülkede Müslüman olmayan %15tir. İslami bir devleti redd ediyorsun sanki İslamiyet hukuku kabul etmiyor gibi islamiyete de iftira da ederek, hukukun üstünlüğü demokrasi kavramların arkasına gizlenerek kendi inancını %85e dayatıyorsun. %85e benim düdüğüm burada öter, demeye getiriyorsun. Sen bir azınlıkken yüzde 85 e kendi rejimini dayatma hakkını nerde buluyorsun. Kaldı ki sayınız %15 değil resmi rakamlara göre %1dir, %1in yüzde doksanı yönettiği nerde görülmüştür?
13;05 Bütün ateistler bir araya gelip bir devlet kursanız ne güzel olur .Nasıl olsa felşsefe ,akıl, para, adalet sanat, kültür hep sizde gırla var.Müslüman,hiristiyan, yahudi,budist,hindu,tao'cu.caynizmciler sizi örnek alıp ideal devletikursalar insanlığa altın çağını yaşatsalar ne güzel olur
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 21:51
1
Abdullah, resmi rakam yok. Araştırmalara göre ateistler %4 civarı. Bunun yanına deistleri, agnostikleri, diğer dinleri koy. %15'e varırsın. Ben kendi sistemimi dayatmıyorum. Laf cambazlığı yapma. Ayıp. Ortak bir sistemi öneriyorum. Müslüman olmayan halimle İslami bir rejimi kabul edecek değilim. İslami rejim istiyorsan, halkının %100ü senin İslam yorumuna katılan bir ülke bulacaksın. Bol şans...
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 21:56
0
21:42 Ateistler niye ayrı devlet kursun? Siyasetle dini inancın ne alakası var? Siyaset, yol, su, elektrik, adalet, askerlik, polis işleri ile kim ilgilenecek meselesi. Ayrıca ateistlerin baskın olduğu ülkeler var zaten. örn: Japonya, Avustralya, İsveç, Hollanda, Kanada, Fransa. Fena durumda değiller. İspanya da en dindar ülkelerden biri iken 2 nesilde en dinsiz ülkelerden biri olmaya doğru gidiyor . O da fena değil.
ALAKAYI SERRAC 05 Ocak 2020 22:55
1
21;56 siyaset:arpça kökenli seyisten, terbiye etme anlamından gelir. Politika:Rumca kökenli poli,halk anlamına gelir.Kitabı peygamberi semavi olan islamiyet ,musevilik ,hiristiyanlık ve semavi omayan hindu,budizm,tao, şinto,budist dinlerinin öğretisinde düzen ve adalet her zaman ileri seviydedir.Dinler tarihini okursan senin için fydalı olur
Abdullah 05 Ocak 2020 23:37
2
Sen İslami devlet istememekle neyi kastediyorsun? Türkiye devleti zaten kendini demokratik laik sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlıyor? O zaman neden Türkiye rejiminden rahatsızsınız ki? Tam da istediğin bir rejim değil mi? Eğer arzu ettiğin İslamın tamamen sindirildiği bir rejimse ona ağababaların gücü yetmedi, senin gücün mü yetecek? Bu ateist devlet özlemi içinde olanlara da bir çift sözüm var? Sözünü ettiğiniz Japon’lar Avrupalılar kültürlerini ve dinlerini reddetmiyorlar ki ? Aksine hepsi de dinlerine, kültürlerine sıkı sıkıya bağlılar?
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 11:38
Ortadoğuda her anlaşmazlığın bir tarafı oluyoruz. Diplomasi tamamen unutuldu. Bu durum nereye kadar sürecek. Sonunu hiçde hayırlı görmüyorum. İnşallah yanılırım.
Ergün 05 Ocak 2020 14:02
2
Türkiye bugün doğu Akdeniz'den diplomasi ile dışlandı. Türkiye Mısır'ı da yanlış ata oynadığı için çaresiz kaldı ve hırçınlaşıp askeri gücünü kullanmaya çalıştı. En son kurtuluş olarak Libya'ya sarıldık. ABD henüz tarafını seçmedi eğer bu atı da kaybedersek avucumuzu yalarız. Verdiğimiz maddi, manevi kayıplar da cabası olur.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 11:05
Ankara: Sonunu düşünen kahraman olamaz." diyor. Kahvede okey oynayan dayı gibi...
Mustafa ÜNSAL 05 Ocak 2020 11:05
Ülkeyi yönetenler,büyük Atatürk'ü iyi okusunlar.Sadabat paktını incelesinler.Orta doğuda emperyalistlerin oyuncağı olmuş mezhepciliğe dayanan örgütleri ve finans kaynaklarını anlamaya çalışsınlar ve kitabi dinlerin neden orta doğuya indirildiğini anlasınlar her şey çözülür
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 13:07
9
100 yıl öncenin koşulları ile bugünün koşulları farklı. M. Kemal'e kurucu olarak saygı duyalım. Ama bugünün sorunlarına çare olması mümkün değil. Başka bir dünyada yaşıyordu o.
Abdullah 05 Ocak 2020 14:24
1
Kitabi dinler neden orta doğuya indirilmiş? Bir anlatsan da bilelim. Aslında bu öteden beri piyasada dolaşan, dini, insani bir temeli olmayan, sözümona Ortadoğu insanını aşağılayan faşizan ve ırkçı bir söylem. Yani kaynağı siz değilsiniz. Güya Ortadoğu insanı çok azgın ve peygamberler bu yüzden gönderiliyor? Halbuki Cenabıhak bütün kavimlere peygamber göndermiştir. Son Peygamberi ise bütün insanlığa göndermiştir. Bugün de peygamber varisleri beş vakit ezanla her zaman ilahi buyurduğu insanlar hatırlatıyor.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 15:42
0
Mustafa Ünsal ve Abdullah beylere. Cenab-ı Allah, her ümmete Peyamber (Peygamber) göndermiştir. Ancak, bence Ortadoğu'ya daha fazla. Zira, Ortadoğu, nisbeten daha sıcak olduğu için elbise ev ve ısınma derdi yok ... Ama, sıcak memleketin insanları biraz daha sert olur. Avlanmak kolay...Ayrıca, bu fikir, hakaret manasında kullanılmaz. Geri kalmamız, tembelliktendir..Vesselam.
Alper 05 Ocak 2020 10:57
İran herşeyi ile ortaçağı yaşıyor,umarım içlerinden bi akıllı çıkar da ülkesini bombalatmaz,işgalciliğin ve terörizmin sonu acı ama kabulenmeliler.Bu arada ,İrandaki mollalar da Harun gibi gelip Karun gibi olmuşlar yani İslam ortadoğuda halkların afyonu,soygun içerden ama suçlu dış güç,emperyalizm?
Mustafa 05 Ocak 2020 10:56
"Avrupa ile koordineli olarak hareket etmeli" ne demek?libya konusunda fransa ve yunanistanın tutumunu görmüyormusunuz?suriye konusunda avrupalı ülkelerin tutumunu inkar mı ediyorsunuz? Artık şu mandacı kafayı bırakın.ülkemizin yöneticileri çok daha sizden ileride,çok daha idealist,çok daha bağımsız,her şeyden önce çok daha inançlı(milletine).
Karar okuru 05 Ocak 2020 10:51
İnsanını yetiştir, yetişmiş insan, her iyi şeye sahip çıkar. Donup kalmaz. Yararlı enerji üretir. Her nokta güzellikten yararlanır.
musto 05 Ocak 2020 10:28
Günlerdir Amerikanın hazırlamış olduğu Vietnam belgeselini izliyorum,izlemenizi tavsiye ederim.10 yıl bölünmüş ufacık bir ülkeyi dize getirmek için 2 dünya savaşında Almanya ve Japonya ya atmış olduğu bombanın 3 mislini ve yasaklı napalm bombaları ile yakıp yıkıyor,yeni silahlarını deneme tahtasına çeviriyor cahil askerleri cinsel ve tatmin olma deneyimlerini, buradaki halkın üzerinde gerçekleştiren bir ülke kibir ve yenilmezlik kaprisi ile geri çekiliyor.Haydut devlet 20 yıldır bıraktığı yerden tekrar başladı.İran da haydut devlet özentisine girdi ve bırakamıyor.İnşallah onlara özenmeyiz.
Objektif bakış 05 Ocak 2020 10:24
Şii katliam birliği haşdi şabi ırak sınırları içinde illegal bir örgüt değil mi? İran in bir generalinin başka bir egemen ülke sınırları içinde bir terör örgütü ile gizli ne işi olur? Yoksa Irak iran egemenliğe altına girdi de haberimiz mi yok?ortadoğunun bu durumunda büyük payı olanların yaşadıkları gibi ölmeleri normaldir. Çok daha önce olmalıydı! İran ortodoğudaki pisliklerine son vermeden bölge düzelmez!niye arapların çoğunda değilde bir miktar şii nufus olan yerlerde oluyor bu karmaşa?tarihi fitne ve bölücülükle dolu iran devlet anlayışını kim sürdürüyorsa iran halkı hepsine hesap sormalı
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 09:22
Mustafa Kemal Atatürk' ün hayatını kapsamlı bir şekilde okumuş olan yöneticilerimiz olsa nasıl davranacaklarını gayet iyi bilirlerdi. Devlet ilişkilerinde özellikle dış ilişkilerde din alet edilmez. Şehadet, şehitlik, Cihad gibi kavramlarla hareket eden bunları kendine amaç edinen bir grup var ortada. Demiş olduğunuz gibi Türkiye bu süreç içerisinde İranın şark da oluşubuna ABD nin emperyalist olduğuna bakmadan devlet gibi hareket etmelidir. Zora Mustafa Kemal Atatürk' ün de demiş olduğu gibi " Maceraperestliğe kapılmadan kendi sınırları içerisinde bağımsız bir Türkiye"
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 09:22
İslam ülkeleri sorunlarını kendi aralarında hoşgörü ve güzellikle çözmedikçe,bugün İran yarın başka İslam ülkesi olur.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 09:19
Amerikalılar da Trump’a ‘kendisini kurtarmak için ülkesini ateşe attı’ diyorlar. ‘Vatanseverlik, kendisini, partisini kurtarmak için ülkeyi öne sürmek oldu’ eleştirisi yapan çok.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 08:39
İran’ın emperyalist güçlerden farkı yok ki Ortadoğu da her olayda İran’ın parmağı var
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 11:17
1
Türkiye de öyle, Arabistan da, Katar da, BAE de, Mısır da. Ortadoğu'nun despot ve yoz devletleri enerjilerini kendi vatandaşlarının hayatını iyileştirmeye harcayacaklarına kendi oligarşilerinin fantezilerinin peşinde insan canını bozuk para gibi harcıyor.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 08:38
İran rahat durmuyor... Hangi gerici terör yapılanması görürseniz kökü İran’dan çıkıyor ve İran tarafından destekleniyor... ben ABD nin İran’a iyi bir ders vermesinin yararlı olacağını düşünüyorum...
Karar okuru 05 Ocak 2020 08:58
5
İran'dan sonra sıra bize gelecek, bununda düşünün.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 09:57
9
Niye sıra bize gelsin. Türkiyenin ABD ile düşmanlığı mı var? Böyle kafadan atma yorumlar yapmayın.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 11:49
0
Trump’a göre Türkiye ve İran ‘aynı çukurda’ ya ondan demiştir ‘sıra bize gelecek’
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 13:11
0
İran değil, İran rejimi. Türkiye değil, Türkiye rejimi. Rejim 'biz' değil.
Karar okuru 05 Ocak 2020 08:28
Taha bey, umarım SETA'cilar bu yazınızı okurlar, yine umarım Dış İşleri SETA aklıyla değilde geleneklerinden gelen akılla hareket ederler.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 06:26
Günümüzde dini kendine rehber ederek bir yere varacağını zannedenler rüya aleminde yaşıyorlar.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 08:41
3
Hangi din.... Dine karş din... Bu sorularin cevabinizi beklerim...
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 06:23
Karar gazetesi de dahil biz hala dini, peygamberleri, Kuran’daki ayetleri tartışarak enerjimizi tüketiyoruz. İrandaki mollaların yaptığı da bizdekinden farklı değil. Sorun bütün Müslüman ülkeler için geçerli. Öbür dünyadan önce bu dünyanın önemini kavrayamadıkça Batı karşısında ezilmeye mahkumuz.
KARAR OKURU Mürsel 05 Ocak 2020 19:27
1
Dünya görüşü diye bişey var.Bu olmadan dünya sistemi kuramazsın.Ayet ve peygamberi dünya görüşümüzü kurmak için tartışıyoruz.Az kaldı bitiriyoruz.
evin 05 Ocak 2020 06:17
ortamlarda anti emperyalist gibi rol kesen türkler iranı iyi takip etmeli...gerçek anti emperyalist nasıl olunur görsünler...bir yandan abdye sözde bağırıp çağırırken bir yandan da ikide bir koşa koşa beyaz eve gidenler özellikle...
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 10:33
1
İran anti-emperyalist değil. Emperyal hevesleri olan komşularına terör ihraç heveslisi bir ülke. Yöneticileri istibdatçı; yönetim usulü, zor ve tehditle vatandaşını sindiren bir baskı rejimidir. Ortamlarda öyle dolaşan tipler konusunda haklısınız ama İran doğru örnek değil, başka yere baksınlar...
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 19:35
1
Türkiye için bol keseden Atatürkçü takılıp, Ak partiden daha çok demokrasi isterken Ortaçağ şiiliği ile yönetilen fanatik Sünni düşmanı İrana güzelleme yapan evin ! Takke düştü kel göründü !
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 06:05
İranlı liderler de bizdekiler gibi “eyy” çekerek iç politika için oynarlar. Onlarda biliyor ki ABD ile savaşa girmek demek sonlarının Saddam gibi olması demek.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 05:38
iran her yerde silahlı örgüt kurmuş durumda. Biz dahil bölge ülkelerini tehtit ediyor. Tam bir orman kanunu ve kaos ile avantaj elde etmek istiyor. Bu haydutluga karşı ne yapılmalı. Sanırım yapacak birşey yok. Ya ona boyun eğilecek ya da karşı konulacak ve kargaşa daha bir yüz yıl sürecek. Doğaldır ki ikinci seçenek geçerli olacak.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 03:52
Turkiye ne mi yapmali? Bagirip cagirmali ama dunya lideri baskanimizdan ses seda yok.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 02:16
reis el atsın bu ise. Barıstırsın iki tarafı iki fotograf falan cektiririz . iyi olur. Fırsata cevirsinler bu olayı .
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 07:19
0
İhvan ne olacak?
Ortadogu'da senin "Reisini'takan yok..
ali 05 Ocak 2020 02:00
ortadoğu halkı piyon olmaya gönüllü olduğu sürece bu oyunlar bitmez.abd israil bunların zaafını biliyor ve sürekli bu zaafı kullanıyor.abd ıraka girerken ırak şiileri ile anlaştı onları arkasına aldı onlarda piyon olmaya hemen atladılar sünni saddam gidecek diye.sonra abd işidi kurdu bunların yayılmasına müsade etti.sünnilerde piyon olmaya gönüllü oldular.sonra abd döndü şiilere kurun örgütü işide karşı savaşın bende destek olcam dedi kasimi hemen atladı abd askerleriyle beraber daldı musula.sonra abd döndü onuda vurdu.abd bi şiilere bi sünnilere kemik atıyo ve her defasında oltaya atlıyolar
Ergün 05 Ocak 2020 14:11
0
Mezhepçiler ABD'ye hizmet ettiklerinin farkında bile değil. ABD önce destekleyip birbirine kırdırıp en son tek tuşa basıp sünni, şii liderlerini yok ediyor. Hepsi bir tuşa basmaya bakıyor :))
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 14:25
0
Dünya nin hic bir yerinde isgale gelen ABD Askerinin ELINI ÖPEN BIR ASKERRE RASTLAYAMASINIZ Ama IRAK ARAP ORDUSU YAPTI
Karar Okuru 05 Ocak 2020 01:41
Ankara artık ortadoğulu bir ülke olma yolunda. Umalım çok dalmasın ama ortadoğulu geri kalmış kültürün kendi hazin durumunun acısını görmemek için hamasetten başka sarılacağı bir ilaç da yok. Zavallı Irak ABD ile zıtlaşırken Saddam ve sokak gösterilerini hatırlıyorum. Ortadoğuya en çok zarar veren kendi halklarının içinde bulunduğu durumdur galiba.
KARAR OKURU 05 Ocak 2020 11:23
2
Yolda falan değil. Bildiğin Ortadoğulu ülke. Küredeki algı bu. İçerideki algı bu. Gerçek bu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN