Back To Top
Putin ‘müttefik’ mi?

Putin ‘müttefik’ mi?

 - Son Güncelleme: 30.08.2019 Cuma 08:21
- A +

Moskova’da yapılan Erdoğan-Putin görüşmesi, iki ülke arasında işbirliğinin artacağını, ama esaslı ihtilaf noktalarının devam ettiğini gösterdi...

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Moskova’da kameralar karşısında diyordu ki:

“İdlib’de rejimin terörizmle mücadele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez.”

Erdoğan açıkça Esat’ın (ve destekçisi Rusya’nın) “terör bahanesiyle” sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırdığını söylüyordu. Türkiye’ye dönerken de uçakta “en acil sorun, operasyonların durmasıdır” diyordu.

Putin’e göre ise:

“Teröristler Suriye hükümet güçlerinin mevzilerini tehdit ediyor, ateş açmayı sürdürüyor, Rus askeri tesislerine saldırı girişimlerinde bulunuyor.”

Dahası, Putin kendi “terör” tezini muhatabına kabul ettirmiş gibi “Erdoğan’la İdlib’deki terör yuvalarının etkisiz hale getirilmesi ve bölgedeki ve sonrasında Suriye’deki durumun normalleşmesi için ek önlemler alınmasını kararlaştırdık” diyordu.

Fakat Erdoğan, 16 Eylül’de Putin’le Türkiye’de (Ruhani ile birlikte) görüşeceğini belirterek “süreç devam ediyor” demekle böyle bir “kararlaştırma” olmadığını ima ediyordu.

 

‘STRATEJİK ORTAK’ MI?

Elbette Rusya ile çok iyi siyasi ve iktisadi ilişkilerimiz olmalıdır. Fakat stratejik ve jeopolitik konularda durup düşünmek gerekir.

Evet, Erdoğan “savunma sanayiinde işbirliği, SU-35 ve SU-57 uçaklarının alımı” gibi stratejik nitelikli konularda da Moskova’ya olumlu mesajlar verdi… Fakat bunlar Suriye sorunlarıyla ilgili ağır pazarlıkta sözel bir pey akçesi miydi? Yoksa ABD ile yaşadığımız S-35 sorununda Washington karşısında elimizi yükseltmek için mi söylenmişti?

Ya da Türkiye gerçekten Rusya’nın “stratejik ortağı” mı olacak?

Hangisi, zaman gösterecek.

Türkiye elbette Rusya’nın çok iyi ticari ortağı olmalı ama “stratejik ortağı” olmaktan sakınmalıdır, pek muhtemeldir ki sakınacaktır da…

Çünkü böyle bir şey Türkiye’nin yüz elli yıllık jeopolitik kimliğini değiştirmesi, Rus nüfuz sahasına sürüklenmesi anlamına gelir.

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu sermaye, yatırım, akademik bilim, sivil teknoloji ve hukuk ihtiyacını “Rusya’nın stratejik ortağı” haline gelerek temin etmek mümkün değildir.

Aksine, öyle bir sürükleniş, Türkiye’nin bu alanlarda Batı’dan sağlamakta olduğu girdileri de riske atar…

 

RUS JEOPOLİTİĞİ

Şüphe yok, Rusya bir “süper devlet”tir. Stalin’in ağır mirası sayesinde askeri dev, fakat aynı miras yüzünden sivil teknoloji ve hukukta bir cücedir.

Çarlık Rusyası’nın askeri fetihleri ve Doğu Berlin’den Japonya sahillerine kadar uzan Sovyet imparatorluğu bugünkü Rusya’ya yönetimde otoriter, dış politikada genişlemeci bir siyasi kültür devretmiştir.

KGB’nin en birikimli ve en yetenekli yetiştirmesi olan Putin’in Sovyet imparatorluğu hakkındaki nostaljik sözlerinden başka, Ukrayna, Beyaz Rusya, Kırım ve Gürcistan’daki askeri eylemleri gözler önündedir.

Eski Sovyet coğrafyasındaki Doğu Avrupa ülkeleri NATO ve AB tarafına geçmiştir, ama Asya’daki eski Sovyet cumhuriyetleri “devletler topluluğu” çerçevesine alınmıştır.

19. Yüzyılda Alman Başbakanı Bismark Avrupa’dan uzak tutmak istediği Rusya’yı Osmanlı topraklarına, Balkanlara, Kafkasya’ya ve İran’a yönelmeye teşvik etmişti…

Plevne savunmasıyla tarihimize geçen 1877-78 Rus Harbi felaketinin altında bu vardı.

Bugünkü Rusya’nın stratejik nüfuz alanı görebileceği yerler nerelerdir? Her halde Avrupa, Japonya ve Çin bölgeleri değildir. Buraları çeşitli konularda işbirliği alanları olarak görebilir.

 

TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI

Moskova’nın nüfuz alanları olarak görebileceği coğrafya, Rusya’nın güneyindedir. İran’la stratejik ortaklık kuran Putin, niye bütün askeri ağırlığıyla Suriye’ye ve Doğu Akdeniz’e yerleşmiştir, belli değil mi?

İsrail’le arasını niye iyi tutmaktadır?

Türkiye’yi Batı’dan uzaklaştırmak için her şeyi yapan Putin, Suriye’de Erdoğan’a niye bir milim bile taviz vermemiştir?

Putin PKK’yı bile terör örgütü saymıyor. PKK’yı bile terör örgütü saymaya “Dostum Putin”i bir türlü ikna edemedik, değil mi?

Türkiye’nin sabit ayağı Batı’da olmalı, Batı’yla ihtilaflı konularımızda bile Batı’nın çoğulcu yapısı içinde Türkiye’yi her zaman desteklemiş olan çevreleri yeniden kazanmalıyız ve elbette çok kutuplu bir dünyada öbür ayağımız bütün dünyayı dolaşmalıdır.

Suriye’de de o zaman elimiz güçlü olur.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Murat Doğrusöz 31 Ağustos 2019 19:15
09:58'e;Saptırmakla gerçekleri örtme maharetiniz konusunda tereddüt yok.Demagojiyle,gerçekleri kamufle edeceğini sanıyorsan,aldanıyorsun.Gerçekler yine var ve bir gün tüm Türkiye bunları bilecek.Nükleer santrallerin kurulması tabii ki tek parti devri sonrası gerçekleşmiştir.Ama Türkiye'de Kemalistlerin despotluk ve takozlukları tek parti dönemiyle sınırlı değil ki.Türkiye'de Nükleer santral istemezük deyip takoz olanlar içinde Kemalistler yok mu?Tek parti dönemi soruyorsan,Milli şef,neden uçak sanayii kurulmasını engellemiştir?N.Demirağ ve V.Hürkuş girişimleri niye baltalanmıştır?bi araştırsan
Adem Kurt 07 Eylül 2019 07:41
0
Murat Bey, Nimet Akdes Kurat ın yazdığı Rusya Tarihini ve İlber Ortaylı nın yazdığı İMPARATORLUĞUN EN UZUN YÜZYILI kitaplarını okursanız ne kadar yanlış düşündüğünüzü anlarsınız.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 18:36
İki kutuptan biri... Ne yazıkki son bir bucuk asırda dunya iki kutuptan ibaret... Bir kutbu, arkadan taciz ediyor diğeri hem önden hem arkadan ; biri canı istediğinde diğeri canı istese istemese taciz ediyor, bugün Türkiye olarak sırtımızı hangisine dayasak artımız olur!!!!! Olur mu? Olmaz. ancak biri diğerine göre daha az hasarlı olur.. Gavur gavurluğunu yapacak önemli olan bizim birlik beraberlik içinde olarak gavura fırsat vermemiz... Ecdat boşuna; "Gavurdan dost domuzdan post olmaz" dememişler.. bugünkü halimiz işler acısı hangi gavura sırtımızı dönersek zararımız az olur...
KaRaRSıZ 31 Ağustos 2019 13:00
Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur! (kalmamıştır yani) enson Kürtler vardı, onlara da etmediğimizi bırakmadık..
Kemalist Manifesto 31 Ağustos 2019 06:25
Tarihte en çok Türk öldüren devlet Rusya'dır. 93 harbi sırasında Balkanlar'da Türk soykırımı yapıp 1 milyon Türk'ü katleden Ruslar ve emrindeki Sırp milisler idi. Osmanlı ile 300 yıl boyunca savaşıp sonu gelmez savaşlar yüzünden Osmanlı'nın kamu maliyesini çökerten ve devleti Avrupa'dan faizle borç alacak hale getiren de Rusya idi. Yani Osmanlı'yı yıkan devlet aslında Rusya'dır. ABD ve İsrail'i de sevmem ama tarihte bizimle hiç savaşları olmamıştır bu iki devletin. Üstelik İstiklal Harbinde de Amiral Bristol Raporu ile falan bizi desteklemişlerdir.
Bekri Mustafa 30 Ağustos 2019 22:15
Taha bey, son 300 yıldır bu ülkeden aklın kovulmuş olduğunu biliyorduk ama bu son yıllarda adeta "pik" yaptı.Eskiden her şeye rağmen siyaset, toplum, ekonomi vs.bir denge, ölçü vardı. Ama artık bunlar kalmadı.Ben artık cok ağirıma gitmiş olsada; geçmişte Osmanlı da kullanıldığı söylenen "etrak ı bi idrak" tabirine acaba diyerek bakmaya başladım.Bu kadar sıglık, vizyonsuzluk olur mu?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 16:38
putin rusyada erdoğan ile görüşmesi sonrası basın toplantısında "Biz burada dostumuz Türkiye'nin ve bu gözetleme kulelerinin çevresinde görev yapan Türk askerlerinin zarar görmesini istemiyoruz." dedi. buradaki tehdit havasını bir tek ben mi hissettim? bana göre diplomatik bir dille tehdit etmiş, ayağınızı denk alın diye.
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:28
0
Yarım hoca dinden, yarım doktor candan ettiği gibi yarım/ belirsiz stratejik ise ülke/hedef/iyi bir gelecek ten eder. Malesef 3. Dunya ülkeleri olan devletlerin stratejileri hükümetlerin menfatiyle paralel olur. Bugünkü durumumuz... Osmanlı ile duraklamadan sonra en çok savaşan ve osmalının sosyo ekonomik gibi birçok alanda zayıflmasının temel nedeni olan rus savaşlarıdır. Rus savaşların ana sebebi akdenize inmekti... 1 dunya savaşında eğer Rusya dağılmazsayda Türkiye bugünkü haliyle olmazdı, ne doğu sınırları , ne batısının bugünkü gibi olurdu... Rus korkusundan natoya girmek için be
KARAR OKURU HMürsel 30 Ağustos 2019 16:03
Andlaşmalar çöpe atılmak içindir.-Rus diplomasi sözü.Rus ayı Amerika domuz gibi duruyor.Biri bize saldırırken diğeri bize yardım etmez.İkisi aynı anda saldırır.Öyle de oluyor.Sıkıntı bizim dugusal oluşumuz tam kurumsal olmayışımız.Rus'un avantajı bu iki noktada saklı.Keşke Rabbim ayıyı domuza çattırsa da; mazlumlar ferahlasa.Elfü elfi aaamiiinn.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 18:02
4
Saçmalama. Türkiye NATO ülkesi.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 23:34
1
Harika bir yorum olmuş
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 15:36
Bugünkü Karar'da Zafer bayramı ile ilgili bir tek makale yazılmamış. Sayın Akyol sizden güzel, anlamlı bir yazı beklerdim doğrusu. Gazetede iyi ki chp li belediyelerin kutlama ilanlarına yer vermişsiniz.
cumhur 30 Ağustos 2019 15:25
Tarih kitaplarında Rusların Akdeniz'e yani sıcak denizlere inme ideallerinden bahsedilirdi!Ta çarlık döneminden bu yana bu ideallerinden zerre kadar vazgeçmediler.Hayatımız kandırılmakla geçiyor! ABD. Irak savaşını bizim yardımımızla yaptı! Şimdi de Ruslar bizi kandırır gibi me geliyor...
KARAR OKURUMürsel 30 Ağustos 2019 16:40
3
ABD ırak savaşını bizim yardimimizla değil bizim yardimimiz olmadan yaptı
Putin,felegin cemberinden gecmis,bilgili,donanimli,bilhassa KGB yillari ona cok sey kazandirmistir,en son Hukuk Diplomasini da aldi,RTE'nin diploma "muammasi'ne oldugu mechul!..Putin,RTE'yi 35-40 danismanida olsa,dereye "sulu getirir,susuz götürür'Uyusturulmus yandaslar bunu anlayamazlar,fakat bu gercegin ta kendisi..
Demokrat hukukçu 30 Ağustos 2019 14:42
Pardon benim yorumum biraz önce muhtefi olarak gitti. Duzeltir misiniz. Türkiye ile başlayan Ve Bağımsız Kürdistana yol açarız diye korkulmamali. ile biten yorum
Muhtefi. . 30 Ağustos 2019 14:34
Türkiye Batı ittifakını terketmemeliydi. 1 Mart Tezkeresi geçmeli ve Irakta ve Suriye'de Batı ittifakıyla beraber hareket ederek Rusya'ya yaklasilmamali(ydi). ABD ile anlaşarak iki ülke çıkarları beraber takip edilmeli(ydi). Türkiye'nin Kürt politikasının yanlış olduğu aşikar. Kürtleri yanimiza sınırlarımız içine almaliyiz. Türkmenleri de. Misakı Milli sınırlarını savunmaliydik-savunmaliyiz ama bunu ABD ye de kabul ettirerek. Bunun da elbette bir bedeli olacaktir. Ancak Kürt sorununu da çözmüş ve bir istikrara kavuşmuş olurfuk/oluruz. Bağımsız Kürdistan'a giden yolu açarız diye korkulmamali.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 15:32
0
Bu da bir bakış açısı. Fakat herseyden evvel EVVELA Istikametimiz olmalı Partiler ve iç Siyaset üstü. !.birinin gelip bozmayacagi, degistiremeyecegi .!.Yine Önce Kendi Gücümüzü bilmek önemli. Çok yönlü olmaliyiz.Tabi ki Batı bugün Sanayi ve İnsan Haklarında önde. Bizde Tarihi Misyonumuzu Gözeterek Misaki Milli içinde Kürtler, Turkmenleri vd Balkanlarda, Kafkaslarda Bütünlük arayışları Vizyonumuz olmalı.olmalıydı. pragmatist mantıkla.
musto 30 Ağustos 2019 16:35
2
Ah Muhtefi bilmediğin sularda yüzüyorsun birinci körfez harekatında bir fiil Anavatanda siyaset yapmış biri olarak Harekat başladığında Özal anında Kerkük Yumurtalık hattını kapattı Amerika utanmazı gemilerini İskenderun körfezine gözdağı için gönderdi.Özal her gün Baba Bush'a yalvardı biz burdan siz kuveyt ve suudiden girin Saddamı alaşağı edelim kuveytin 450 milyar saudinin 250 milyar$ bitti harekatta bitti.Bir koyup üç alma hayalleride bitti.Batı hiç bir zaman çok güçlü bir Türkiye istemez.
Muhtefi. . 30 Ağustos 2019 17:54
1
Yukardaki Muhtefi yanlışlıkla yazmış. :))..Prensip olarak Mesela Holdingler ile ORTAKLIK yapmam. Mecbur kalsam cooook Lokal ve ilk fırsatta tüyerim :))..Musto doğrudur,Katılıyorum. Bizim Takunyalilarin kafası basmıyor. Rus atasözü BEDAVA PEYNİR FARE KAPANINDA BULUNUR..:))....Ya ŞAH I RESUL nasıl yapmış, ince, ince Diplomasi,Strateji ile yürümüş. İlk önce ŞUURLU İRADE inşa etmisler. Şaşmaz, Sarsılmaz Adalet, Ahlak ile kimse duramamış .karşısında. !
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:13
Rusların üç asırlık güneye inme stratejisi değişmez. 21. yüzyılda hâlâ toprak kazanmaya çalışan tek emperyalist Rusya'dır. 1774 Küçük Kaynarca'dan beri bizi tokatlıyor ve 10-0 galip durumda. Rus'tan müttefik olmaz. Dünya satranç şampiyonu bir ülkeden bahsediyoruz. Bizim İslamcıları dereye götürür susuz getirir. Bu arada Batıyla da tam bozuşursak ortada kalırız. Artık teknolojiyi, demokrasiyi de Afganistan veya Bangladeş'ten alırız.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 14:02
Harika bir yazı ve analiz. Nasıl ki iç siyasette Bahçeli Erdoğan'ı yiyip bitiriyorsa dış siyasette de Putin Erdoğan'ı yiyip bitiriyor.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 13:53
Türkiye'nin dış politikası denge politikasıdır, her zaman öyle olmuştur, bundan sonra da olması gereken oydu, ta ki devlet idaresinden bihaber ayak takımı hasbelkader iktidarı ele geçirene kadar. Sonrası malum.
Kaan 30 Ağustos 2019 13:39
Müttefik kuralları olan bir ilişkidir.Kurallara uyulup uyulmadığına bakılr.Geçmiş çalışmalara bakılır.Domatesin suyundan,mandalinanın rengiden ilişki zarar görüyor mu?Bakılır.Değerlendirilir.Sık sık müttefiklik hastalanıyorsa doktorlarımız izlemeli ona göre kurul kararı alınır.
ÖTÜKENLİKURT 30 Ağustos 2019 13:37
Domuzdan post, Moskoftan dost olmaz... Atalarımız bu sözü gevezelik olsun diye söylemediler! Tarihi gerçeklerden damıtılmış, halen de çarpıcı örneklerle önmümüzde olaqn bir gerçekliktir bu! Haaa ABD den dost olur mu? Al birini vur diğerine! En akıllı seçim, ikisiyle de dost geçinip, onlara muhtaçlığı minimize etmek! ABD'nin kucağına oturanlar şimdi kalkmanın savaşını veriyorlar ama kolay değil! Allah yardımcımız olsun!
Karar Okuru 30 Ağustos 2019 13:36
Giyinir suslenir pazara cikarsaniz cok muttefik bulursunuz. Umariz muttefik listesi Abd ve Rusya ile sinirli kalir.
Mehmet 30 Ağustos 2019 13:36
Şu anda rusya idlib e giriyor.Sikinti abd ve rusya değil bizim siyaset anlayışımız.Icerde oy almak için millete gaz verilirken abd ve rusya ile anlaşma var gibi.Suriyede elimiz kolumuz bağlı ortada kaldık.Israil güvenliği için savruluyoruz.Erzurumdan hocaya kadar isteyen israili kim besliyor
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 13:08
Liberal dünya anlatısı 1918,1938,1968 krizlerinden sonra yeni bir kriz ile karşı karşıya 2008 küresel ekonomik krizinin siyasi etkileridir bugün yaşananlar . Amerika'nın duvar inşası , bretix , popülist rejimlerin iktidarı ele geçirmeleri tamamıyla bundandır. Faşizm,sosyalizmin çökmesinden sonra yaklaşık 30-40 yıldır dünyada hakim olan liberalizm büyük bir krizdedir. Ne var ki bugün hem ülkemizde yaşanan hem dünyanın çeşitli yerlerinde olan söylemlerin altı boştur . Yani dış düşman algısı uzun süreli pompalanabilecek bir argüman değildir . İdeolojik olarak fakirdir bu soylem.
Kamil 30 Ağustos 2019 11:30
Turkiye ABD nin 51. Eyaleti olsun. Refarandum yapilsin.Bak ne cikar.Bati Dusmanligi yapanlar nedense Yerlesmek istedikleri Bati oluyor. Rusya Cin bos isler.Turkiyenin yeri Amerikanin yaninda olmaktir.NATODAN ayrilmamali. Hedef AVRUPA BIRLIGI OLMALI.Ortadogu Dan Musluman ulkelerden uzak durmak zorunda. Islamcilarin oldugu yerde HUZUR yoktur.Tek Hedef BATI ve AVRUPA BIRLIGI ve ABD ve BIRLEŞIK KRALLIK olmali....
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 22:21
0
Yok biz Amerikaya gitmeyiz. Orada yeşil kart yok. Obama çıkartmaya kalktı. Adama komunist bile dediler.
musto 30 Ağustos 2019 11:25
Bakıyorum bazı yorumcular Atatürk islam alemini ihmal etmiştir.Bunlarda vicdan merhamet yok İran şahı ülkemizi örnek almış ha keza Pakistan Afganistan Irak ve Suriye başbakanları Osmanlı yöneticileri Türkiyeye bağlanmak isterler Atatürk defalarca karşı çıkar batının ve Sovyetlerin tepkisini çekmemek ve güçlenip zaman kazanmak ister bu ülkelerle 1937 yılında ekonomi ve savunma işbirliği için SADABAD paktı kurulur sonraki yıllar Balkan ve Bağdat paktı kurulur.Cemal Abdul nasır ile gelişen arap milliyetciliği ve Baas partilerinin hakim olmasıyla ilişkiler buzdolabına konmuştur.
Süheyl CALISKANOGLU 30 Ağustos 2019 10:52
Putin müttefik ve dost degil ama iyi bir taktik uzmani,KGB'de senelerce calismis,tecrübesi var,bizi cok iyi taniyor,istedigi gibi "Dansa kaldiriyor!'..Veya uzaktan seyrediyor,halay cekenleri, Rus ucaklari Idlib'te Türk gözlem noktalarini vuruyorlar sonra bu ucaklarinin reklamini yapiyor,pazarlamaya Türkiye'ye satmaya calisma gayretleri de gösteriyor iyi bir satici yetenegide var.. Benim sahsi görüsüm,Donald Trump;Putin'den daha az zararli.Putin'nin sinsi bir kisilik yapsi var.Her an arkanizdan vurabilir..
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 16:13
0
Dondurma ısmarlıyor, siz onu yerken uçak pazarlıyor, büyük ustalık...
Süheyl CALISKANOGLU 30 Ağustos 2019 18:18
0
Putin dondurma ismarlamis misafiri RTE'ye bunu yandas gazeteler nasil da "ballandirlar'sormayin,Putin ödedi diye yazdilar,düsünün artik ne hallerdeyiz,acinacak halimize gülelelim biraz da,en iyisi(!)..
Muhtefi 30 Ağustos 2019 10:46
Putin Komünist kökenli Ortodoks Sloven/Milliyetci .Üç tezat bir arada. :))..Diktatörlugunü (Carligini-Kralligini) daha saymadik. Sanırım Şaka Yapmıyorsunuz Muttefik mi ? sorusu ile.!.:)).Diğerleri Abd/Batı ve İsrail uçak gemisi gibidır. Altı gün savaşlarında 1967de Arabların 400 civarı savas uçağını Bir gunde Yerde ! yok etti Bati/israil Ortadoğuyu Dizayn /Terbiye ediyor. :)..Çin geliyor şimdi Yetti Gari, böcek, köpek, yemekten pirzola, Lüfer ile Rakı takilacagiz Akdenizde .Akdeniz Akşamlarını söyleyeceğiz Çin'ce..muttefigimiz IKI ELİMİZDİR. :)
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 11:30
3
Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur, diyorsun her halde, Muhtefi ? Hali hazırdaki Türk devletleri, niye KKTC'yi tanımıyorlar o zaman ? Hayat da, siyaset de senin üç beş kelimelik dünyana sığmayacak kadar geniş ve çetrefil. Sen İKİ ELİNİ, taharetini doğru dürüst becerebiliyorsa, öp de başına koy. :))
Muhtefi. . 30 Ağustos 2019 13:35
2
Bunlar Ucuz Kahve Numaraları çorbacı . :).En Evvela 30 Ağustos ZAFERİMİZE At nalı çakantan, Örtüsünü Mermiye örten, bir Bardak su vereninden başlayıp Şanlı Süvarilerin, o Atların Tozuna Bulananlar. Topları Ateşleyen Ellerin Hürmetine, Bunları Planlayan Şanlı TÜRK KURMAYLARI En Evvela Gazi MUSTAFA KEMAL Olmak ve Sırasıyla Tüm Sehid, Gazilerimize RAHMETLER OLSUN. .Sana Gelince ÇORBACI sen. Anlamazsın bizi. Bak Çorbana .:))
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 13:52
3
Türkiyelinin Türkiyeliden başka düşmanı yoktur.
Murat Doğrusöz 30 Ağustos 2019 10:45
Yazı sanki bir Batı Entelijans yazarının kaleminden çıkmış gibi.Rusya ve Putin'e kesinlikle güvenilmez,ikili stratejik ortaklık kurulmaz,amenna.Ama ya Batı ile ilgili ilişkiler çok derin bir muhasebeyi gerektirmiyor mu ki,'ufak!tefek problemler var ama biz yine Batı'dan ayağımızı çekmemeliyiz' gafletindeyiz.O ortaklığımız İmparatorluk kurmuş,bu potansiyeli olan Türkiye'yi hep süründürmüş.Daha dün bağımsızlığını kazanmış,geçmişi olmayan Ülkeler Dünya siyasetinde ve ekonomisinde söz sahibi olurken,Türkiye bir arpa boyu yol alamamış.Bunda kendimizin hataları yanında,Batı'nın büyük etkisi yok mu?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:40
Siz amarikancısınız değilmi$$$$$
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 11:02
1
Amerika gitsin Rusya mı gelsin?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 13:54
3
aklın yolu bir. bütün ülke 45ten beri amerikancı, mantıklı olarak. rusçu olacak halimiz yok.
Bilal 30 Ağustos 2019 10:39
Kaç gundur bir akp li arkadasimi ariyorum ama bulamiyorum bişe soracaktim ama yoklar. Hani diyecekrim TUM TV ler de TUM GAZETELERde 7/24 reklam veriyordunuz artik milli ve yerli ucaklarimiz goklerde artik yerli ve milli fuzelerimiz sinirlarimizda hemde gudumlu fuzeler dunyada benzeri yok. Hani nerede bunlar haniler? Niye Rusyaya gidip fuze dileniyorsun niye ABDye gidip ucak dileniyorsun? Bu ik soruyu soracamda akpliler yine kara kayıp. Tam bir soru soracam kayiplara karisiyorlar.
Murat Doğrusöz 30 Ağustos 2019 11:24
12
O soru ve bazı soruları önce Akp öncesi yönetenlere,Kemalistlere,Chp'ye ve şurekası solculara soracaksın.İktidarda ve söz sahibi olduğunuz dönemlerde,Türkiye için elzem olan SAVUNMA SANAYİ konusunda niye arpa boyu yol almadınız?diyeceksin.Niye Türkiye'yi Abd ve Batı'ya bağımlı tuttunuz?Yerden yere vurduğunuz O Akp'nin katettiği yolun yüzde birini 80 yıl boyunca niye gitmediniz diyeceksin?Kore,Japonya,Almanya,Fransa,Çin,Abd,v.b.tüm güçlü devletler zaruri olmamasına rağmen,onlarca nükleer santral kurarken,Nükleer santraller kaka!!! diyerek niye bir tane nükleer santral kurmadınız?diyeceksin
Vatandaş Adem 30 Ağustos 2019 16:30
1
Sayın Murat Dogruoz Chpli değilim ama yiğidin hakkında vermek lazım CHP Suriye gibi bir bataklığa girmedi bulaşmadi. Akparti balıklama atladı.Cikamiyor. Hala kimin kolundayiz belli değil.ABD mi? Rusya mi?Biraz kitap ve tarih oku ABD ve Avrupa'ya bağlılık DP ile başlıyor.
Murat Doğrusöz 30 Ağustos 2019 20:07
2
16:30 Vatandaş Adem'e;Yanlış yere bakıp,bana cevap yazmışsın herhalde.Yazımın muhtevası çok açık ve basitti.Akp'nin Suriye hataları ayrı ama,Konu savunma sanayii olayının,Akp ile geçmiş iktidarlar mukayesesi ise Akp'nin Türkiye savunma sanayiine katkısı,kendisinden önceki 80 yıllık T.C. iktidarlarının yaptıklarının en az 100 katıdır dedim.Ekleyip;Kemalistler,Chp ve şurekası ihanet mertebesinde 80 yıl boyunca Nükleer Santral karşıtlığı yaparken,Akp bu konuda da büyük yol aldığını söyledim.Bunlara itirazın ve söyleyeceğin var mı?onu söyleseydin.Cahilliğimi!de hemen görmüşsün! hoş gör garibi!
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 00:55
0
Türkiye'yi 1950'den beri sağ ve muhafazakar iktidarlar yönetiyorlar. Onun öncesi kurtuluş savaşından çıkıp sıfırdan bir ülke kurmaya çalışarak geçen yıllar, ikinci dünya savaşı ve sonrası zorlukların atlatılması vs. O imkansızlıklar içinde dahi kurulmuş bir çok gerçek yerli ve milli sanayi... Askeri fabrikalar da dahil. 1/ Her olayı kendi dönemi koşulları içinde değerlendirmeyi öğrenin. Örneğin 1930'ların hükümetlerine niye nükleer santral kurmadınız sorgusunun saçmalığı gibi... 2/ O zamanlar kurulanları kim kime sattı, peşkeş çekti sorusunu sorun. Adapazarı tank palet fabrikası gibi...
Murat Doğrusöz 31 Ağustos 2019 06:12
0
00.55'e;Derin konulara girmişsin,o konular burada 600 kelime ile açıklanmaz.O konuların doğruları ancak resmi tarih yalanlarının ve gizledikleri doğruların ortaya çıkmasıyla açıklanır.Ama şunu net bileceksin ki,Türkiye'nin maddi-manevi gelişmemesinin en büyük nedenlerinden biri Kemalist cuntacıların, düne kadarki takozluk ve faşistlikleridir.Bu kafanın,Abd ve Batı destekli engellemeleri ile Türkiye'de savunma sanayii gelişmemiş,Abd ve Batı'ya bağımlı kalınmıştır.Tek parti devrinde dünya büyük gelişmeler sağlarken,Türkiye niye yerinde saydığının gerçeklerini araştırırsan doğrulara varırsın
KARAR OKURU 31 Ağustos 2019 09:58
0
Murat Doğrusöz, dünyada ilk nükleer santral 1954 yılında kuruldu. O tarihten beri ülkeyi yönetenler belli. Nasıl oluyor da Kemalistler engelliyor o zaman bizde de yapılmasını? Kemalizm saplantınız ve sanırım tarihi komplo teorisyenlerinin yazılarından öğrenmiş olmanız sizin muhakemeyi epey karıştırmış.
Murat Doğrusöz 01 Eylül 2019 06:12
0
09:58'e;Saptırmakla gerçekleri örtme maharetiniz konusunda tereddüt yok.Demagojiyle,gerçekleri kamufle edeceğini sanıyorsan,aldanıyorsun.Gerçekler yine var ve bir gün tüm Türkiye bunları bilecek.Nükleer santrallerin kurulması tabii ki tek parti devri sonrası gerçekleşmiştir.Ama Türkiye'de Kemalistlerin despotluk ve takozlukları tek parti dönemiyle sınırlı değil ki.Türkiye'de Nükleer santral istemezük deyip takoz olanlar içinde Kemalistler yok mu?Tek parti dönemi soruyorsan,Milli şef,neden uçak sanayii kurulmasını engellemiştir?N.Demirağ ve V.Hürkuş girişimleri niye baltalanmıştır?bi araştırsan
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:30
Putin neden bizle müttefik olsun! Türkiye iki dostu idare eden aşğfte politikası ile kimseye güven vermez. Bu nedenle batı, ABD dahil güvenirliği yok. Recep bey güya çıkarılacak kaos ile hayaline kapıldığı Neo Osmanlı, Saltanat, Hanedan halifelik düzeni peşinde..Ülke ve topluma bedel ödetiyor. Adam idilip krizini konuşmaya gitmiş. Promosyonu olduğunu bilen Putin, bizden helikopter al sana promosyon araba deyince h h heh diye gülüyor Recep bey.. Devlet adamı değil esnaf kafası ile ülke yönetiyor.
Galip SEMERCİOĞLU 30 Ağustos 2019 21:34
0
Murat Bey, Adnan MENDERES, Celal BAYAR, Süleyman DEMİREL, Alparaslan TÜRKEŞ, Turgut ÖZAL, Mesut YILMAZ, Tansu ÇİLLER ... kimlerdir ? size tanıdık geliyor mu ?
Özay İbrahimbaş 30 Ağustos 2019 10:29
Türkiye Cumhuriyeti devletinin işleyişini sağlayan bütün kurumların revizyona ve günün şartlarına uygun düzenlemelere ihtiyacı vardı elbette. Fakat AKP bir işgal kuvveti gibi geldi. Bütün kurumları büyük ölçüde tahrip edip işlevsiz hale getirdi. Güç ve inisiyatif bir tek kişide toplandı. Her kurumu kendisine biat ettirdi. Batıyla sorunlarımızı diplomasiyle çözmek yerine, tepki ve öfkeyle plansız programsız savrulmak, küfretmek ve bağırıp çığırmak oldu yaptıkları. Haydi, Rus hava savunma sistemlerini aldınız. Şimdi Rus uçaklarını da, hatta tanklarını ve tüm silahlarını da alın ister
Mehmet 30 Ağustos 2019 10:28
Şu andaki liderler israil için suriyede yer acıyor.Israil iran milislerini bombalarken rusya ve abd hava savunma sistemini çalıştırmıyor.Suriye sınırımızdaki mayınları temizleme görevini israile verecekti iktidar ama baskı sonucu vazgeçti .Yinede temizleyip pkk ve israile yıllar öncesinden her açtık.Yakinda israilde komşumuz olur
Takipci 30 Ağustos 2019 09:42
Bir ucak dusurduk, bedelini odemekle bitiremiyoruz. Karsiliginda bir kasa domates bile satamadık...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:34
Hocamın "Türkiye’yi Batı’dan uzaklaştırmak için her şeyi yapan Putin, Suriye’de Erdoğan’a niye bir milim bile taviz vermemiştir?" cümlesini bir de şöyle kurup düşünelim : Türkiye’yi Batı’dan uzaklaştırmak için her şeyi yapan Putin, Erdoğan tarafından niçin bu kadar seviliyor? Sanırım, cevap soruda var. Şu soru da aklımda takılı : Yarın Putin bizi sokağa bıraktığında karındaşımız Azerbaycan, Putin'e bir çift laf eder mi ?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 17:24
2
Bu devirde "kandas" gibi Irkci kelimelerin hala kullanilmasi utanc vericidir. Kaldi ki bu cografyada yasayan herkes melezdir. Son yillarda yapilan DNA arastirmalarina gore Azeriler genetik olarak iranlilarla yakin akraba olup Turkiye'de yasayan Turklerle "kandas" degildirler.
Yasin Ilgaz Irmak 05 Eylül 2019 09:01
0
Hangi genetik anlaşmalar mesela?
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:09
Putin büyük bir ülkenin lideridir kimseyle kalici iliskiye girmez.Çıkarlari neyi gerektiriyorsa onu yapacaktir.Rusyanin korkunç savas gücü karsısında dünya çaresizdir.
KARAR Okuru 30 Ağustos 2019 08:45
Sayın Akyol, Öteden beri bir filim gibi izlediğimiz Türkiye-Rusya ilişkilerinin serencamesini adeta içimizi okurcasına tahlil etmişsiniz. Tebrikler, teşekkürler.. Yani insan inanmakta zorluk çekiyor, izlenen bu dış politikada ve dahi iç politikada bunca çelişkiler ve tezatlar nasıl telif edilebiliyor, doğrusu benim aklım almıyor. Zaten normal bi aklın alması da mümkün değil. Çünkü bu bir savrulmadır, nerede duracağını da ancak Allah bilir, kulları da gidişata dair kuvvetli öngörülerde bulunabilirler.. Bu yazının ana temasında olduğu gibi. İşin sonu hiç iyi görünmüyor.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 08:29
Aslında iyi ve hayırlı bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Amerikan kıskacını kurabilmiş bir Türkiye Rusya’ya uydu olmaz, onun askeri ve istihbarat kapasitelerinden yararlanmak ister. Yapılan da budur. Enseyi karartmayın !
KARAR OKURUMürsel 30 Ağustos 2019 16:51
0
Sen hayal görmeye devam et.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 07:52
Bizdeki bu her olaya duygusal yaklaşım tarzımız degişmezse sıkıntılarımiz daha fazla artar malesef şuan ülke mantıkla değil duygusallikla yönetiliyor batıya kızıp rusyayi stratejik ortak yapıyoruz oysa rusya batıdan çok daha tehlikeli bizi sevdiklerinden silah satmiyorlar bize amaçları Türkiyeyi batıdan koparmak Suriye rejiminin kontrol noktalarına yaptığı saldırılar rusyadan habersiz değildir suriyenin ağababasi rusyadir kendimiz neden uretmiyoruz rusyada olmazsa bu sefer hangi kapıya gideceğiz
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 07:12
Putin bir silah tüccarı.suriye masumların üZerine atılan bombaların baş sorumlusudur dolayısıyla değil müteffik islam düşmanı
Vatandaş Adem 30 Ağustos 2019 16:59
0
İslam düşmanı ucu açık bir laf ;Suudi Arabistan Yemen'de müslümanları bombalıyor,biz Suriye'de müslümanlara zarar veren Oso'yu destekliyoruz.Suriye devleti kendi müslüman vatandasina bomba atıyor.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 05:07
Devletler menfaatlerine göre pozisyon alır. Türkiye'nin mefaati oñcelikle Batı'da ihracat oranlarına bir bakmalı. Her konuda uzmanmış gibi yorumlar Taha Bey birikiminde bir hocaya saygısızlık diye düşünüyorum. Hocam elinize sağlık!
Okur 30 Ağustos 2019 03:53
Putin müttefik değil ama olmalı.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 02:18
Zamanında lisede bize milli güvenlik dersinde tarihteki Türk-Rus savaşlarını okuturlardı. Acaba İmam Hatipler de okutmuyorlarmıydı?
karar okuru 30 Ağustos 2019 08:51
2
Okutmaz olurlar mı? hem de İngiliz , Fransız ve haçlı savaşlarıyla beraber...
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:41
0
Kitap okumayı sevmeyen RTE, üstadı Kadir Mısıroğlu'nun MOSKOF MEZALİMİ adlı kitabını da okumamış olmalı. Şu cümle kitabın özeti sayılır : "Moskof hep aynı moskoftur!... Allah O’na bir daha fırsat vermesin!..."
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 10:14
0
09:41, Herhalde RTE o zamanlar Nazım Hikmet okuyordu. Yahu ne neşriyatlar vardi be Moskof düşmanı olma için. Birgün, Tercüman, Hergün.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 18:16
0
10:14 Birgun degil Bugun (Mehmet Sevket Eygi nin gazetesi) olacak.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:43
Putin'le muttefik olmak demek Putin'in dedigini yapmak demektir. Super askeri bir guc olan Rusya, isine gelmeyen bir seyi Turkiye istiyor diye yapmaz. Yani gecmiste ABD ile olan muttefiklik gibi. Onlarca yil ABDnin dediklerini yaptik. Bilim ve teknolojide geri kalmis bir ulkeyiz. Ordumuzu en etkili silahlarla donatmak istiyorsak ya ABD ile ya da Rusya ile "muttefik" olmamiz lazim. Baska secenek yok. Ben ABDyi tercih ederim.
musto 30 Ağustos 2019 00:44
Putin ve rusya tarih boyunca bir araya gelememişiz Sovyet devrimi olmasa Sivasa kadar gelmişlerdi devrim sayesinde cihan harbinde bu kadar direnebildik ve devrimin desteğiyle kurtuluş savaşını verdik karşılığında Azerbeycanı kaybettik.Karşımızda yine acımasız rusya var Çeçenistanı ne hale getirdi kuzuya çevirdi çekinmeden dünyanın neresinde olursa muhaliflerini yok eden bir ülke.Düşürülen uçağın intikamını her türlü aldı ve alacak dikkatli adım atmak zorundayız.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:14
Osmanlı'nın son dönemlerinde de cumhuriyet tarihinde de batıya çok fazla angaje olduk. Artık dünya değişiyor, Çin, Hindistan, Rusya gibi devler güçlü bir şekilde geliyor. Çıkarlarımıza göre zaman zaman Rusya ile zaman zaman ABD ile zaman zaman da AB ile ortak iş görmeliyiz. Sayın Erdoğan bu denge politikasını gayet iyi götürüyor. Rusya veya Çin ile her ilişki kurduğumuzda Kemalistlerde gördüğümüz gibi "aman Batıyı kızdırmayalım" ezikliğinden artık kurtulmalıyız.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 07:17
0
Haklısın elbet Ancak kurtuluş hukuk adalet ve demokrasiden geçiyorsa bu da Batı’da var
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 08:01
1
Kemalistler dediğin nedir
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 09:45
11
00:14, aynen öyle. Kemalistler, bütün benliklerini Batı’ya peşkeş çekerek, Kuzey, Doğu ve Güney yönlerdeki birçok ortak bileşenimizin olduğu ekonomi ve kültür havzalarını 80 yıl ihmal ettiler. Şimdi de, Sovyetler devrilip Batı bize yanaşmalıktan başka rol vermeyince tepinip duruyorlar. Bu ezberi bozan Erdoğan’a da o yüzden düşmanlar.
KARAR OKURU 30 Ağustos 2019 00:10
Kimleri mesela.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN