Back To Top
Rusya ile karşı karşıya

Rusya ile karşı karşıya

 - Son Güncelleme: 12.02.2020 Çarşamba 07:03
- A +

Suriye’de Şam rejimini artık Moskova’nın Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’deki kolu gibi görmek gerekir.

Düştü düşecek durumdaki Esat, 2015’te Rusya’nın mühahil olmasıyla güçlendi, artık Rusya’yla birlikte iç savaşın galibi durumuna gelmek üzerine.

Ankara sahadaki bu değişime uyum sağlayamadı, “Esat gitsin”e kilitlendi. Ama işte Esat Putin’in desteğiyle Türk konvoylarını ve gözlem noktalarını vuruyor…

Emevi Camiini Putin’in ziyaret etmesi anlamlı bir mesaj değil miydi?!

Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan “Astana süreci diye bir şey kalmadı” diyor.

Erdoğan, Esad güçlerinin Şubat sonuna kadar geri çekilmemesi halinde “Türkiye’nin bu meseleyi gerektiği şekilde çözeceğini” söyledi. (5 Şubat)

RUSYA’NIN TAVRI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuşması üzerine Rusya’dan herhangi bir yumuşama işareti gelmedi. Aksine, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’yi İdlib’de teröristlere göz yummakla suçladı:

“Türk meslektaşlarımız bu bölgede işbirliği yaptıkları muhaliflerle, El Nusra ve Tahrir el Şam teröristlerini birbirinden ayırma sözü verdi. Ancak ne yazık ki hâlâ bu teröristler İdlib’deki bölgede hüküm sürüyor. Bu nedenle bu sorumluluk yerine getirilmeli” (7 Şubat)

10 Şubat’ta, Esat güçleri yine saldırarak 5 askerimizi daha şehit etti. Milli Savunma Bakanlığı, yapılan misillemede 101 rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini, rejime ait 3 tank ve 2 havan mevziinin tahrip edildiğini açıkladı.

Çarpışma bu boyutlardayken, Beştepe’de aynı gün İbrahim Kalın Rus heyetiyle görüştü, Esat’ın saldırılarını protesto etti…

Fakat Rus heyetinin tavrı hakkında hiçbir açıklama yapılmadı.

İdlib’de gerek Soçi’ye dayalı 12 Türk gözlem noktasının, gerek Türkiye’nin bizzat kurduğu gözlem noktalarının Esat tarafından kuşatılması veya saldırılması konularında Rus heyeti bir tek geri adım atmadı.

ESASLI GÖRÜŞ FARKLARI

Türkiye’nin İdlib’de açıkça geri adım atması, ciddi bir caydırıcılık kaybına yol açar. Onun için bütün yetkililer “gözlem noktalarını ve askerlerimizi geri çekmeyeceğiz” diyorlar. Ankara sahada da büyük güç yığınağı yapıyor.

Türkiye’nin sadece geçen hafta içinde İdlib’e 1.240 araç dolusu sevkiyat yaptığı; İdlib’deki asker sayımızın 6 bin olduğu belirtiliyor.

Suriye’deki Türk askerinin 25 bini bulduğu yolunda ifadeler var.

Fakat Esat’ın arkasındaki güç Rusya’dır.

Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna gezisi sırasında Rusya’ya yönelttiği sert eleştirileri dönüş yolunda yumuşatma ihtiyacı duydu, “Doğal gazdan silaha Rusya ile ilişkiler var, öfke ile kalkan zararla oturur” diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise dünkü açıklamasında “saldırılar kabul edilemez... Soçi anlaşması uygulansın” diye konuştu.

Fakat “saldırılar” denildiğinde biz Mehmetçiğe saldırıları anlıyoruz; Ruslar “teröristlerin saldırıları”nı kastediyorlar... “Soçi’yi uygulamak” denildiğinde biz gözlem noktalarının devamını, Esat’ın ateşkese uymasını ve böylece Türkiye’ye göçmen gelmemesini anlıyoruz.

Ruslar İdlib’deki Tahrir el Şam gibi terör örgütlerini Türkiye’nin “etkisiz hale getirmesi”ni istiyorlar. Bu çok zor olduğu için Esat ve Putin bunu saldırıları için bahane olarak kullanıyor.

‘SİYASİ GÜÇ’

Cumhurbaşkanını Erdoğan, “Suriye sorununda atılacak adımlar”ı bugün parti grup toplantısında açıklayacak.

Sadece askeri değil, siyasi “adımlar” da hayati derecede önemli…

Bu fevkalade karmaşık ve sıkıntılı tabloda mevzii çatışmalar sürebilir ama Suriye’de kendimizi bir “savaş”ın içinde bulacağımızı hiç sanmıyorum; asla temenni de edilmez.

Ama Suriye kaynaklı güvenlik risklerinin ve siyasi krizin bir süre devam edeceğini düşünüyorum.

Bu noktada, sahadaki askeri yığınağımız ne olursa olsun, Türkiye’nin elinin siyaseten güçlü olmasına büyük ihtiyaç var. İktidar Partisi’nin sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamasındaki şu sözler bu ‘siyasi güç’ meselesinin özeti gibidir:

“NATO’nun doğası gereği Türkiye ile dayanışma göstermesi gerekir. Türkiye’yi takdir edenlerden, Türkiye’nin yanında nasıl duracağına dair de sözler duymak istiyoruz.”

Türkiye’nin NATO üyesi olma, Batılı ülke olma, AB adayı ülke olma şeklindeki geleneksel “dış politika ekseni” eskisi kadar güçlü olsaydı, beklenen “sözler” daha yüksek perdeden çıkardı.

Ankara iç ve dış politikasıyla yeniden aynı eksene dönmek gerektiğini görüyor olmalı. Tarih bunu gösteriyordu zaten.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim Erdoğan 12 Şubat 2020 21:55
Hocam! Sn. Ömer Çelik'in Nato ve batıdan yardım çağrısı anlamındaki sözleri sanki içerisinde bir mahçubiyeti barındırıyor! Yanılıyormuyum!..
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 21:34
Esed rejimi değişse, Suriye'ye Demokrasi gelse muhalefetin morali bozulacak...
Cambaza bak oyunu 13 Şubat 2020 09:28
0
Bu kafa sorunlu, suriyeye, rusyaya, irana demokrasi getirmek size mi kaldı efendi? Demokrasi tepeden inme gelebilecek bir şey değil. İnsanların eğitimi, görgüsü yaşama kültürü ile ilgili. Akılsızlığı iktidar muhalefet karşıtlığı ile açıklamak zalimliktir. iktidarı uyaranlar muhalefet olmak zorunda mı, bu memlekette sağduyulu ak partililer de yok mu? Bunlar partiden bağımsız konular, lafa gelince milli dersiniz, milleti bölüp parçalayan geleceğini araplara peşkeş çeken zihniyeti eleştirmek için sadece ülkesini seven kaygılanan olmak yeter.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 22:37
0
Yani bizim derdimiz suriyeye demokrasi getirmek midir ? Kendi ulkemizi mamur ettikde sıra suriyeye geldi. Birakin araplar nasil isterlerse oyle yasasinlar. Demokrasi gokyuzunden inmez bilgi ister toplumun egitiminin yeterli olmasi gerekir. Bir gunde bunlar olmaz sen de bir gunde araplara bunu ogretemezsin.
Dostum W.Putin.. 12 Şubat 2020 20:54
Benim merak ettigim bir sey var,RTE gelecek günlerde W.Putin'e "Dostum'diye hitap edecek mi?Gercekten merak konusu,bunca olup biten olaylarin sonrasi hala "Dost'kalacakmi?..Esad,Esed oldu ya Putin ne olacak?..
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 01:41
0
Putin mı? Rusputin olacak, ne olsun?
RTE'nin en yeni beyanati;Bu gün telefonda ,W.Putin'e "yine söylemis" Süphesiz ,cok düsük bir "frekansta'olmustur bu konusma,yani Grup Toplantisindaki gibi "yüksek frekansta'olmaz Putin'e.Putin'nin ne cevap verdigi bu beyanatta "pas gecilmis'!..Aciklama yok,tahmin etmek hic te güc olmasa gerek...
karar okuru 12 Şubat 2020 17:53
Yaptığınız kötü bir manipülasyon, üzülmeyin.. konu iç siyaset konusu değil. Ülkesini kimin ne kadar sevdiğine siz karar veremezsiniz, kimin ne kadar müslüman olduğuna karar veremeyeceğiniz gibi. Suriye ile arkasındaki devletlerle savaşa girmek istiyorsanız, önden buyrun. Bu memleketin savaşa girmek için bir nedeni yok. Varmı? Esat ve putin size bir zalimlik, gavurluk yapmadı. Siz başka bir devleti dizayn etmeye kalkıştınız, bedelini de millet ödüyor. Başkasının aklıyla akıllı olunmaz.
Muhtefi.. 12 Şubat 2020 17:38
Rusyayla hicbir zaman yan,yana değildik ki..! :))....Sorun şu ki Bedevi **Köylülerin** Egemenlik savaşlarına bulasmamiz.*Kuran i Kerimde Bedevilere uyarı var.*.Bedeviler zerre kadar kafalari çalışmıyor..paramparça olmuşlar. Birbirine Allahu Ekber diye Bomba,Mermi yagdırıyorlar ve Gavurların kucağından..! ..Bizler Bedeviler,Ihvancilar,Mezhepler vb üstü olup ISLAMIN Emri olan Akil,Hikmet,Adalet,Ahlak,Caliskanlikla ve Cesaret ile yurumeliyiz. Bütün DUNYA karşımızda şu an.! (Küçücük istisna hariç )..!
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 16:57
Türkiye Suriye konusunda bir ihtilaf yaşıyor. Bunu fırsat bilen ne kadar Amerikan mandacısı varsa "oh olsun" diyor. Sanırsın Amerika her konuda Türkiye'nin dediğini yapıyor...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 16:54
Muhalefet birileri Türkiye'ye kazık atsın diye ellerini ovuşturup duruyor... Sonra vatan haini falan dendi mi alınganlık gösteriyor...
Rusya sadece1 yaz domates almadı, turistini yollamadı, krize girdik.Gittik pirinin ayağına tukurdugumuzu yaladık.ozur diledik
"Dostum Wladimir Putin'(!) 12 Şubat 2020 19:15
7
Üstelik yüklü bir tazminat ödedik,öldürülen pilotun ailesine..
Mehmet 12 Şubat 2020 19:29
19
Kardeşim böyle dış siyaset olur mu.Herkes ile kavgalı olursan ekonomi batar.Herkesle kavga ederken emperyalistlere hizmet ettik ve ehli sünneti coğrafyada bitirdik
karar 12 Şubat 2020 15:42
bugün büyük merakla beklenen rejime karşı nasıl bir tavır takınacağız konuşmasında c bşk.bu konunun dışında bir çok konuya mesela kadir diye bir vatandaşımızın kanusuna bile değinirken şu meşhur kızılay vakası hakkında tek kelime etmedi.sebebi vaka-i adiyeden olduğu içinmi.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 15:40
Yerimizi buluruz inşallah! Oynaklık (volatility) o kadar da kulağa hoş gelen bir sözcük değildir...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 15:35
... Şu sıralar bakışıyoruz, onlar bakmasa bile “bizimkiler” bakıyor... Osman Bölükbaşı’nın, “ Atla katır tepişir, olan eşeğe olur” sözünü çocukluğumda sık sık annem ve babamdan duyardım. Bu memleketin insanı iflah olmayacak gibi... Ne canı yanan insanlar; ne de onların acılarını çekenler, acı çekenler mutlu ve müreffeh yaşasın diye bütün ömrünü bu insanlar için vakfeden, tüketenler birbirini yeterince anlamıyor galiba... İkinciler anladıysa dahi birincilerden ümidim yok gibi bi şey...
Anlamak zor,gectigimiz günler de,Rusya'dan bir heyet geldi,müzakereler oldu,Ruslar "Nijet'dediler gittiler.Biraz önce Disisleri Bakani Cavusoglu aciklama yapti,bir heyet bizden Rusya'ya gidecekmis.Garip seyler oluyor,gercekten..Telefonla konusuluyor,yine netice yok,sifira sifir elde kalan netice yine sifir (O)..
Ton ton ton 12 Şubat 2020 14:43
Türkiye Rusya'nın abiliğinde İhvan Birliği gibi akıllara zarar marjinal maceralardan hemen vazgeçmeli. Hukukun üstünlüğüne dayalı kurumsal bir demokrasi olmalı. Uyduruk iddianamelerle muhalifleri hapse atmaktan vazgeçmeli. Kürtlerin kimlik haklarını tanımalı. Devleti paralel Türk-İslamcı yapıların arka bahçesi olmaktan çıkarıp vatandaşa hizmet eden objektif bir yapıya dönüştürmeli. Yolsuzluk, yasaklar ve yoksulluk ile mücadele etmeli. Yani doğru dürüst bir NATO ülkesi olmalı. AB üyeliği hayal. Adaylıktan vazgeçip imtiyazlı ortaklık kurmalı.
Ton ton ton 12 Şubat 2020 14:38
Türkiye Suriye'de yenildi. Bir an önce çekilmesi lazım.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 14:00
1878 de Osmanlı-Rusya savaşı(93 harbi) sonucu bugünkü Yeşilköy’e kadar geldiği ve Abdülhamid’in İngilizlere Kıbrıs da üs vererek İstanbul’u işgalden kurtardığı bir vakadır. Rusya demokratik kurumları olmayan, lider yönetimde tek adam idaresidir. Türkiye’ye savaş açması iki dudağı arasındadır. Yani rusya ile iş tutarken iki defa düşünmek gerekir. Demokrasinin ve insan haklarının pusulası Rusya olamaz.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 20:56
0
Nato var ama. Direkt savaş açamaz.
E.K 12 Şubat 2020 13:44
Demek ik Cumhuriyeti kuran kadronun yuzunu Bati ya donmesinde bir hikmet varmis. ... Moskoftan dost ayidan post olmaz demis eskiler... Onlarinda bir bildigi varmis...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 16:38
5
13.44, İstiklal savaşında Avrupaya karşı savaşırken Rusya ile savaşmadık.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 17:28
12
İstiklal Savaşı'nda biz savaşmadık, dedelerin bir kısmı savaştı. Avrupa ile savaşmadılar, sadece Yunanistan ile savaştılar. Hatta Anadolu Müslümanları ile Ege Rumları savaştı desek daha doğru. İstiklal için değil, 1. DS'ından sonra Türkiye'ye bırakılan topraklara kim hakim olacak, yağmalanan Hristiyan malları geri verilecek mi diye savaştılar.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 20:30
0
17.17, Biz savaştık, sen savaşmadık dediğine göre, herhalde samanlıkta gizlenerledensin.
İSMAİL DEMİR 12 Şubat 2020 13:34
İran, ABD' den 'Kasım Süleymani' üzerinden, Türkiye de Rusya 'dan 10+5 şehit Mehmetçiğimizin üzerinden darbe aldı. Bana göre izlenecek olan en güzel siyaset Sn. Bahçeli'nin söylediği yoldur: "Yansın Suriye, yıkılsın İdlib, kahrolsun Esad" dır. Gerisi tuzaktır.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 15:15
3
Elinizi tutan mı var? Bütün savaşlar sizin. Önden buyrun...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 20:31
3
15.15, Zaten senin gibilere soran yok.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:28
Keşke S400 ler için F35 lerden vazgeçmeseydik. Hiç olmazsa şimdi rus ve suriye uçaksavar sisteminden etkilenmeden suriye hava sahasına girip çıkabilirdik.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 16:17
1
13.28, Şaka mısın, nesin?
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 19:51
3
bunun şakaya benzer tarafı neresi. israil f 35 lerle girip çıkıyor.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 20:32
0
19.51, Yine şakasın... F35 icat oldu Rusya bitti diyorsun yani...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:26
Eleştiriye evet ama bir savaş durumunda gavur rusa karşı zalim esede karşı ülkemizin devletimizin yanında ve tarafında olmalıyız. Iç siyaset başka dışarıya karşı savaş başka. Bazılarını ülkemiz aleyhine olan gelişmelere seviniyor gibi görüyorum. Bu Çok üzücü ve kahredici bir durum.
cumhur 12 Şubat 2020 20:38
1
Bir söz vardır "bir deli bir kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış" Pişman olacağın şeyi yapma!Hırsla kalkan zararla oturur demişler.Bir de bekara karı boşamak kolay gelirmiş...
SERDAR PİR 12 Şubat 2020 13:03
Tütkiyenin Rusyaya rağmen Suriyede başarılı olması ihtimali hiç mi yok. Sayın yazar siz hala Türkiyeyi eskisi gibi zannaedip mandacı bir zihniyetle bir güçlüye yaslanmasını tasavvur ediyorsunuz.Başarmak için bir yerden başlamak lazım. Zor ve uzun mesafeli süreç ama imkansız değil. Doğrusunu ortaya koymadan herşeye eleştirel bakmak kolay. Siz nevvahlığın ne olduğunu bilirsiniz herhalde. Nevvahlı paralı bir meslektir. Hiç riski de yok
karar okuru 12 Şubat 2020 12:38
s400 aldınız yinede yaranamadınız, ortak akıl olmayınca tek akılla bu kadar olur
Pabucumun ortak aklı... 12 Şubat 2020 16:34
6
12.38, ABD; biz Türkiye'ye Patroit satmayız, Türkiye Rusya'dan S-400 alamaz, dedi. Bunu kabul etmek mi ortak akıl.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 12:15
HANİ düne kadar rte suriye toprak bütünlüğünden yanaydı orada tererüstler vardı tsk öso ile girmeliydi halbuki öso esadın tererüst ilan ettiği bir tererüst gurubu sıra öso ve idlibteki bütün cihatçılarda rte ve türkiye bu cihatçıları ya yok edecek yada kendi ülkesine almak zorunda çünkü açıkça hepsi ile ittifakta ve koruyuculuğuna üstlenmiş ceremsinide çekemek zorunda.
Bora 12 Şubat 2020 11:56
Ah abim ah, kendimiz ettik kendimiz bulduk, harap olan bir ülke , ölen milyonlarca insan, yetim kalan çoluk çocuk vs, bunların hepsinin ahı var ve inancımız gereği birileri bunu ödeyecek
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 12:55
17
Devlet in basinda ki kendilerini dindar gorenler oderler
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 11:52
Sorun güç’ te, evet kaba ve acımasız güç’te. ABD ve semirttiği İsrail ile Rusya ve ayakta tuttuğu Suriye'nin uyguladığı, hiçbir insani kaygıyı kale almayan, karşı tarafın yaşama hakkına saygı göstermek şöyle dursun, onu yeryüzünden silmeyi amaçlayan kaba ve insanlık dışı güçte. Bu zihniyet karşısında yapılabilecek ne var ? Tabii güçlü olmak, insanlığı terketmeden ama, bu rezil güç gösterisini yapanın sopasını kırıp eline verecek kadar güçlü olmak. Başka yolu yok bu işin!
Dostum Jeffrey.. 12 Şubat 2020 11:26
Nur topu gibi yeni bir "Dostumuz'oldu.ABD'li Jeffrey,"Bülbül gibi Türkce konusuyor,bes sehidimiz vaa,dedi bu muhterem,yardima gelmis bize.. Anadolu'da böyle tiplere yürü git derler..Bakalim Ankara'da ne diyecekler bu yeni dostumuza (!)..
Nuh 12 Şubat 2020 11:21
Rusya kendi mahallesinde bize kabadayılık yaptırmaz bunu sıradan insanlar bile biliyor bizim akıldan piyade siyasetcilerimiz șama gidelim diyor gidin baba tutanmı var.
Takipci 12 Şubat 2020 10:59
Sn CBmiz 'Suriye sorununda atılacak adimlar'i bugun aciklayacakmis. Yine nutuk atacak, yine sehitler gelecek, Ensar Vakfina bagislar devam edecek...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 10:24
Sabah akşam batıya bağırıp çağırıp, Rusya ile staratejik ittifak güzellemesi yapanların Rusyaya karşı batıdan medet ummaları da bir başka güzellik.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 10:18
Batı ittifakı zaten SSCB den yani Rusyadan korunmak için kurulmuş bir ittifaktır. Batı ittifakının dışına çıkıp Rusya karşısında yalnız kaldığımız zaman başımıza geleceklerin başlangıcıdır Suriyedeki saldırılar.
Ceddin Deden 12 Şubat 2020 15:23
10
Aaa olur mu? 1,5 milyar müslüman birleşse, var yaaa! İHA yapıyoz, SİHA yapıyoz olm biz haberin var mı? Ne NATO'su? Yaşasın tam bağımsız Avrasyacı İhvan lideri Hakk'tan yana vicdan ve ahlak timsali Türkiye! Kahrol Batıl Batı!
karar okuru 12 Şubat 2020 10:12
Önemli bir soru; Türkiyenin idlipte ne işi var? Öyle ya idlipte PKK lı yok, güvenli bölge kurulmayacak, davamız nedir? El Cevap 2003 ten beri ıraklı muhaliflere tırlarla silah, cihatcı, eğitim vb neden sağlandıysa aynı sebeple..Amerikanın taşeronu olarak Esatı devirmeye kalkıp, 10 yıl boyunca göz göre göre memleketi ihvancı bir yayılmacılığa mahkum etmeyi tarih ve millet affetmez. Yakında kandırıldık, aldatıldık muhabbetleri başlar..Ortada kandırılan ölen ezilen sadece dünyanın en mazlum ve sahipsiz milleti Türk Milletidir. Kendi ülkesinde suriyelilerden bile kıymetsiz Türk Mİlleti..
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 12:56
7
10:12, Ne işi olacak, 3,6 milyon mülteciye bir o kadar daha katılmasın diye uğraşıyor !
karar okuru 12 Şubat 2020 17:19
17
Suriye devleti her meşru devletin yapacağı gibi kendi ülkesinde silahlı isyancı, muhalif, asi istemiyor. Haa siz meşru değil diyorsunuz, hangi sıfatla? Biz suriyelileri suriyeden korumaya soyunuyoruz, olacak iş mi? Başka bir ülkenin muhalefetini silahlandırmak o ülkeye de halkına da düşmanlıktır. Türklerin Suriyelilere bir düşmanlığı yok. Ama ne hikmetse RTE nin var. Bunun sebebini düşünmez misiniz? Akp Esat a savaş açmasaydı, 4 milyon mülteci Türkiyeye gelirmiydi? Asıl siz idlipte savaşı körükledikçe siviller mülteci oluyor. Siz ülkenizde isyan eden, iç savaş çıkaranlara müsamaha eder misiniz
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 09:15
NATO 'ya her türlü hakareti ettikten sonra, Rusya' ya karşı Nato'dan destek istemek tam bir iki yüzlülük. Hani Türkiye kendi göbek bağını keserdi. Demek ki öyle atıp tutmakla devlet yönetimi olmazmış. Erdoğan ve ekibi istifa etmeden ülke düzelmez.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 09:08
Ben saydım öldürülen rejim ordusu 102 çıktı bizi kandırıyorlar. Sözcü Altun kanları yerde kalmadı diyor. Cumhurbaşkanı ödeyecekler diyor.garibim ömer çelik başka hava çalıyor.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 10:23
21
Hasar değerlendirmesi yapmak icin Suriye üzerinde İHA ve uçak uçuramıyoruz yani vurulan hedeflerin fotoğraflarını çekemiyoruz. Ateş altına alınan yerlere asker gönderemiyoruz. Peki nerden biliyoruz kaç kişinin öldüğünü. Korkarım Iranın konumuna düşüyoruz, hani 187 amerikan askerini öldürdük dedikleri füze saldırısı gibi.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 09:04
Ruslarla Amerıkalılar savaşıyor arada Turkler ve Sureyeli yoksul halklar eziliyor durumun özeti bu
karar 12 Şubat 2020 11:19
2
suriyede yeni bir vesayet savaşı başlamak üzere.kuzey suriye oluşumu beklemede.iki savaşan taraf zayıflayınca k ırak benzeri oluşum sahneye çıkacak.
KARAR OKURU Mürsel 12 Şubat 2020 08:26
Astana sürecinin devam ettiği açıklandı Bu teröristler kolayca ayıklanıyorsa kendileri niye yapmadı. Cenevre'de imza bekleyen bir anayasa var. Bu anayasa Esadın yetkilerini budayan, başbakanlığı güçlendiren ve dışardaki Suriyelilere seçim hakkı veriyor. Ayrıca sayın Akyol; terörü ayırdedebilsekte bu saldırının olmayacağını kim garanti edebilir, sizi bunu söyleyen kimse oldu mu?
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 07:55
Taha bey geleneksel eksende iken NATO’dan Avrupadan hangi desteği aldık merak ediyorum bu eksen 40 yıldır PKK yı Türkiye’deki darbeleri destekliyor 1963 ten beri bizi Avrupa birliğine alacaklardı sırf müslümanız diye almıyorlar geri kalmış bütün Doğu Avrupa ülkelerini aldılar aklımızı alaya alıyorsunuz sanki tek eksen var müslüman Türk ekseni yani milli eksen Türkiye’nin milli çıkarları bir savaş gerektiriyorsa savaşırız yurtta ölmüş dünyada ölmüş politika Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermiyor dünyanın en stratejik coğrafyasında oturup bize gül atmalarınımı bekleyeceğiz
Karar Okuru 12 Şubat 2020 09:47
21
O zaman şamar yemeyeceksin, askerin kafasına çuval geçirip, askerin canına kasdedenlere haddini bildireceksin. S400 diye efelendiğin nato ve ABD ye savunma bakanı ağzından yardım dilenmeyeceksin.
Karar Okuru 12 Şubat 2020 09:50
51
Ne o Rusya ile mi savaşacaksın adamların bir uçağını düşürdün binbir takla ile özür diledin, bu gün elinde kalma ihtimali olan füzeleri memlekete yutturdun. Savaşacakmış!! Hadi canım!
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 11:38
17
Beyefendi biz Ataturkun gosterdigi istikameti sasirip ortadogu batakligina saplanmisiz. Yurtda sulh cihanda sulh vecizine aldirmayip buralari bizim (osmanlinin) Topraklarimiz deyip dalmisiz. Simdide savasin ne oldugunu yasamadan savas ise savas diyorsunuz. Allah hepimize once aklin yolunu nasip eylesin.
ilgisiz konulardan birer gıdım doğru alarak, baştan sona yanlış suriye bataklığını açıklayamazsınız. Suriyede en baştan düşmanca tutum izleyen AKP oldu. Elinizi vicdanınıza koyun; Esat ; ''Ben Erdoğan ı meşru görmüyorum, ABD ile birlikte olup devireceğim'' deseydi tavrınız ne olurdu. Ülkenizi bölmeye çalışsa, Pkk ve diğer terör örgütlerine, terörist, silah, eğitim, koruma para verse, bu örgütleri yönetse bakışınız nasıl olurdu. Eee kediyi köşeye sıkıştırırsan üstüne atlar, bu kadar saldırıya oda dayanamadı, gidecek denen esat, diğer ülkeleri yanına aldı ülkesini birleştirip korumaya çalışıyor.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 07:35
Türkiye artık Nato'nun istenmeyen üyesidir. İlk fırsatta Batıdan çıkarılacaktır
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 10:27
16
Malesef haklısınız. Hemen arkasından da kıbrıs ve israil nato üyesi olacak. Biz rusya, iran, israil, yunanistan-kıbrıs karşısında sap gibi tek başımıza kalacağız.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 06:52
Turkiyenin sorunlarını çözemeyen iktidar yine savaşa sarılarak işsizliğin pahaliligin sorunların üzerini örtmeye çalışıyor.Idlip bahane.oradan çıksa ne olur.oradaki katillerin bize faydası ne.niye onları koruyor.yok bir milyon gerçekmiş.daha önce gelsinler diye bayram ediyorlardı.
Atalarımız ne demiş domuzdan POST moskof gavurundan DOST olmaz kurnaz SİNSİ PUTİN saftorik akepelilerle KEDİNİN FARE ile oynadığı gibi oynuyor
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 12:14
12
Fare iki kedinin arasında kalmış, yaşam mücadelesi veriyor. Saftorik nitelemesi bence saftorikçe. Ya da maksat muhalefet olsun, torba dolsun.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:24
13
12:14 iyi de fare o iki kedinin arasına nasıl girmiş, neden girmiş, hangi akla uymuş da o kedilere efelenmiş hatta ısırmaya kalkmış ( uçağını düşürmüş)
Zübük 12 Şubat 2020 18:56
1
Eyyy 13:24! 1,5 milyar müslüman kardeşimiz tunadan kafilelerle noktasındaaaa! Bir yaz günü. Haddini bileceksin.
musto 12 Şubat 2020 01:27
Beklenen destek çağrısına Natodan ve Amerikadan cılız da olsa bir ses geldi.Amerikan savunma bakanı Suriye,temsilcisini gönderdi.Ne olacak Amerika petrol bölgelerine silahlandırdığı güçlerle yerleşti.Putin aylar önce Suriye yönetimi bu gün isterse buradan çıkın derse çıkarız diyordu,Anlaşılan bizlere artık istenmiyorsunuz, İdlibten çekilin deniyor.Bakalım görelim Amerika temsilcisi boşa gelmiyor yine sular ısınacak,iki ucu bk.lu değnek.Allah ülkemizi askerimizi kötülüklerden korusun.Önümüzü görmeden basiretsiz,yönetenler yüzünden, bir tuzağın içine çekildik,elimizden yapacak bir şey gelmiyor.
Mehmet Ali Kara 12 Şubat 2020 01:26
Her türlü şarta kendi siyasi fayda hesapları açısından bakan bir zihniyetin sahibi olan iktidar sahiplerinin hiç bir hedeflerinde samimi olmadıklarını anlamak için trenden attıkları ya da inmek zorunda bıraktıkları kimileri dava arkadaşları kimileri de Turkiyenin demokrasi isteklerinin bu iktidar eli ile olacağına inanan liberalerin buyuk bir aldanmışlık duygusu ile baş başa yolda bırakilmaları hatta daha sonra hapishanelere tikilmalari niyet ve icraatlerinde ne denli makyavelist olabileceklerinin açık delilidir.
Karar Okuru 12 Şubat 2020 01:59
14
Burada enterasan olan liberaller, bazı aymaz sol ve sözde aydınlar şimdi FETÖ tezgahı olduğu anlaşılan kumpaslara destek verirken aynı kafadaki unsurların İran devriminde nasıl devrimi destekleyip sonra bağnazlığın kurbanı oldukları gerçeğini hiç görememiş olmalarıdır. Ancak ortadoğu da geçerli olabilecek aydınlık iddiası ile şimdi bu utanç verici yanılgılarını anlamalarını da beklememek gerek.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 01:26
Siyasal islam ; Suriye’de mağlup oldu ve bunu bu iktidar hazmedemiyor , bu savaşın tek kaybedeni , zararlı çıkanı Erdoğan ve Türkiye’dir
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 11:51
15
Siyasi islamin yegane kalesi su anda maalesef Turkiyedir de ondan.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:06
6
Suriye’de siyasi islam mağlup olmuş değildir, aksine siyasi islam, Mısır ve Libya’da olduğu gibi en kanlı ve rezil yöntemlerle ezilerek Arapların özgürleşmeleri önlenmeye çalışılmaktadır. Bizim din düşmanı laikçi kesim de sadistçe zevk alarak mest olmaktadır bu duruma. Yarın sıra kendisine geldiğinde “ vay akılsız başım” diye dövünecek ama geç kalmış olacak.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 15:42
2
Gercek bir savas ne dindar dinler nede laik. Hepsi altinda kalir. Dindar ve kindarlar bundan istisna degildirler.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 20:42
0
13.06, el hak çok doğru...
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 01:15
Esad’la sarmaş dolaş olundu alkışladık. Esad düşman ilan edildi gene alkışladık. FETÖ’ye her istediği verildi alkışladık. FETÖ en büyük düşman oldu gene alkışladık. Kürtlerle açılım denildi, halaylar, zılgıtlar tabii alkışladık. Kürtlere savaş ilan edildi gene alkışladık. Rus uçağını düşürdüler “gene düşürürüz” dediler alkışladık. Gidip özür dileyip dost oldular gene alkışladık. Şimdi Rusya gene düşman olmak üzere veya oldu... valla benden alkış yok artık, ayrıca fırıldak gibi dönmekten de yoruldum.
Karar Okuru 12 Şubat 2020 02:11
75
Matbaayı icadından yüzlerce yıl sonra yaygınlaştırabilmiş bir ecdadın devamıyız! Otomobilin icadından 100 küsur yıl sonra toplama bir araba ile sektöre girmeye çalışan, aynı adama defalarca aldanan, cemaat-tarikat kendisini suistimal ettirebilen bir toplumda çok da şaşırmamak gerek!
Adem Kurt 12 Şubat 2020 06:08
16
Bu alkışları yapanların vicdanen rahatlar mı merak ediyorum?
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 09:11
25
Bizim memlekette takla atan güvercinlere dönek denir. Güvercin beyaz ise ak dönek denir. Vallahi bizim ak dönekler bunlar kadar takla attığını görmedim.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 10:15
21
Adem bey vicdanen rahat degilim.avuçlarımın acısı kar kaldı.
KARAR OKURU 13 Şubat 2020 16:41
0
Afedersiniz suriyede maglup olan isid olarak biliyoruz. Islam derken isid ve diger kokten dincileri mi kasdediyorsunuz ?
a.c.zengin 12 Şubat 2020 00:58
Dünyayı,çevremizdeki olayları ve aktörlerini doğru okuyamadığımızdan bu noktaya geldik.Üç ay önce suriye topraklarında toplu konut projeleri gerçekleştirip bir milyon suriyeliyi iskan etmeyi konuşurken, rusyanın sözüne güvenerek harekatı yarıda bıraktık. O günlerde "masada da kazandık sahada da kazandık" diyenler vardı. Şimdilerde ise Şam'a kadar gitmekten bahsediyoruz. Türk Hariciyesi bu hale getirenler sorumludur.Allah bu millete acıdım.
Yeşil ördek ayı ile flört etmeye başlamış fakat eski sevgilisinden de bir türlü vazgeçemiyormuş. Ayı da sürekli ördeği hırpalayıp aşkını bitirmekle tehdit ediyormuş... yeşil ördek öyle bunalmış ki gelip gidip yavrularını tepeliyormuş... bu hikaye 2020'li yıllarda yaşanıyormuş....
Yavrucuk 12 Şubat 2020 09:59
3
Kardeş iyi güzel, anladık yeşil ördek biziz de yavrular kim?
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:53
2
09:59 benim anladığim burada biz yavrularız.
Orhun 12 Şubat 2020 00:54
Evet her alanda,her kulvarda bu kadar yanliş adimi ve hatali yönetimi nasıl beceriyorlar bende şaşkinım,sanırım ülke kaynaklarıni soydukları için herseyi yanlıs ve ters gorüyorlar,yada sadece rant sağlamaya odaklandıklari için diğer alanlarda körlesiyorlar,meselaa eğitim sistemi,mesela tarim ve hayvancılik,yada üretim ve sanayii,85 milyon insan ithalatla doyarmi acaba hiçmi akillarına gelmez,bilerek yaptıklarina inanmak istemiyorumm
Üs akıl,illuminati,yahudi komlosu,farmoson,zion,kıraliçe,gulyabani masalları bittiyse gerçeğe dönelim,rus/iran bloğunu dengelemeye türkiyenin gücü yetmiyor terazinin karşı kefesinde nato olmalı,geçen sene abd ile savaştayız manşetiyle çıkan manşetleri hatırlayınca... oryantalistler bir kerede yanılın be.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 00:34
türkiye idlibi neden bu kadar önemsiyor?
Orhun 12 Şubat 2020 00:56
38
Bu sorunun cevabi sadece r.t.e de,baska kimse cevap veremez:))))
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 12:07
40
Suriyeliler son seçimde çok oy kaybettirdi. İdlib'e rejim güçleri girerse yeni bir göç dalgası olacak. Ensarlık falan kalmadı. Tek derdi şu anda yeni mülteci gelmesin oyları daha da aşağı düşmesin.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 13:14
19
00:34, 00:56, gece yarıları anlamadığınız konularda ahkam kesmeyin. Türkiye yıllardır 3,6 milyon mülteciye bakıyor, Idlib’de de bir o kadar insan Esed celladı tarafından Rus ve İran yardımı yerleri yurtları yakılıp yıkılarak zorbalıkla sınıra sürülmüş durumda, gidebilecekleri tek yer Türkiye. Anladınız mı ?
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 00:27
“Bir ülke nasıl yönetilmez” diye kitap yazmaya kalksan AKP Türkiye’de onlarca cilti dolduracak kaynak bıraktı.
Orhun 12 Şubat 2020 00:55
27
Yönetilemez..
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 16:22
12
Suriyelileri televizyondan izliyoruz. Hepsi masallah bolu poslu gidip kendi yurtlarinda savassalar ya Benim mehmedimin onlarin ic savaslarinda kaninin akmasi caiz midir. Ha yoksa dava islam devleti ise ve bizim devlet de islam devleti ise o zaman anlarim.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 00:22
S-400’ re de o kadar para harcadık ama “dostum Putin”e bir türlü yaranamadık.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 16:21
7
00.22, S-400 leri ülkenin ihtiyacı için aldık. Rusya ile dost kalmak için değil. Bu güne kadar bütün silahları ABD'den alıyorduk ama ABD PKK'ya korumalık yapıyor. Türkşye ihtiyaç duyduğu silahı üretecek. Batıcı zihniyet bu ülkede kuş lastiği bile yapmadı. Hep Batılılardan aldı.
KARAR OKURU 12 Şubat 2020 16:30
5
S-400 leri Putine yaranmak için almadık. ABD Patroit satmadığı için aldık.
karar 12 Şubat 2020 18:16
24
o halde alınan s 400 leri bir nevi depo olan ankarada niye konuşlandırdık
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN