Back To Top
Sayıştay ne yapıyor?

Sayıştay ne yapıyor?

 - Son Güncelleme: 21.06.2019 Cuma 08:32
- A +

İstanbul seçimlerinin önemli konulardan biri Sayıştay raporundaki “bulgular”dır. Bu vesileyle Sayıştay’ı da siyasette konuşmaya başladık.

Kamu kurumlarının, hele de yargı işlevi bulunan kurumların yıpranması, yıpratılması ülkenin hukuk devleti imajını ciddi olarak zedeliyor.

İstanbul belediye seçimleri dolayısıyla YSK’nın yıpranmasının ardından Sayıştay’ın da gündeme gelmesi önemsiz bir olay değildir.

 

SAYIŞTAY RAPORU

Sayıştay yaptığı açıklamada İBB hakkında 2018 raporu bulunmadığını, 2019 denetimlerinin ise daha başlamadığını açıkladı. Ekrem İmamoğlu elindeki raporun 2017’ye ait olduğunu söylediği halde, bu açıklama sanki hiç rapor yokmuş gibi bir izlenim yaratabilirdi, nitekim iktidar medyası öyle yansıttı.

Sayıştay açıklamasında, söz konusu raporda “kamu zararı” veya “usulsüzlük” tespiti yapılmadığı da belirtiyordu.

Bu açıklama ilk nazarda İBB işlemleriyle ilgili olarak söylenenlerin “külliyet yalan” olduğu izlenimi doğuracak nitelikteydi; böyle yayınlar da yapıldı zaten.

Evet İmamoğlu’nun dayandığı Sayıştay raporunda ““kamu zararı” veya “usulsüzlük” kavramları yoktur; olması da mümkün değildir. Çünkü söz konusu rapor “Düzenlilik Denetimi Raporu”dur. Bu raporlarda kanun, yönetmelik ve teamüllere “uygun” görülmeyen işlemlere dair “bulgular” tespit edilir. Bunların yolsuzluk mu, usulsüzlük mü, kamu zararı mı, yoksa basit hatalar mı olduğu belirtilmez…

 

RAPORLARI TARTIŞMAK

İBB’ye dair 2017 raporunda böyle 60 tane “bulgu” vardır. Belediyece yapılan 147 milyon liralık sosyal yardımların “sadece 9 zincir markette geçerli olması, ama bu marketlerin belediyeye bir ödeme yapmaması” gibi bulgular… (Rapor, sf. 110)

Sayıştay denetçisi bu “bulgu”ları tespit eder; Belediye’nin cevapları neyse onları kayda geçer ve her bir bulgunun altına şunu yazar:

“Takip eden denetimlerde izlenecektir.”

Bu “bulgu”lardan düzeltilmeyenler hakkında Sayıştay’da ilgili Değerlendirme Dairesi inceleme yapar; “kamu zararı” veya “usulsüzlük” mü, yoksa basit ya da da düzeltilmiş bir hata mı? Buna denetçi değil, bu Daire karar verir. Gerektiğinde tazmin ettirilir, yargılama süreci başlatılır.

Ama “bulgu”lar Meclis’te ve kamuoyunda elbette tartışılır, eleştirilir; bu da bir kamu denetimidir.

Anayasa Mahkemesi, Sayıştay denetimlerinin daraltılamayacağına, çünkü “yürütme erkinin Meclis’e ve halka hesap vermesinin” demokrasilerde zorunlu olduğuna karar vermiştir. (K. No: 2012/207)

Bu raporlar Meclis’te ve kamuoyunda tartışılsın diye açıklanıyor zaten; Sayıştay’ın “kesin hüküm” vermesi beklenmeden…

 

DEVLET KURUMLARI

Bu bulgular doyasıyla belediye elbette eleştirilebilir, bunlara “israf” denilebilir, yanlış olduğu söylenebilir ama “yolsuzluk” gibi suç ima eden nitelemeler yapılamaz.

Sayıştay da açıklamasında “bulgular” hiçbir şey ifade etmiyormuş gibi bir izlenim yaratmaktan sakınmalıydı.

Özellikle sorgulama ve yargılama işlevi olan kurumlar tarafsız olduklarını “göstermek” zorundadırlar.

Ama seçimlerde polis kapı kapı dolaşıp “sahte seçmen” aradı… Sandık kurullarında FETÖ “iltisakı” iddiasıyla savcıların soruşturma açtığını devlet ajansı duyurdu… YSK kendi yerleşik içtihatlarını yok sayarak seçimleri iptal etti.

Yargı bağımsızlığıyla ilgili sorunlar biliniyor. Dahası, Yürütme erkinin Yargı üzerindeki etkisini yansıtan törensel gösteriler de yargı bağımsızlığına güveni zedeliyor.

Hiçbir olgunlaşmış demokraside böyle törenler olmadığı gibi, Amerika’da yargıçlar başkanın karşısında ayağa bile kalkmazlar.

 

DEVLETİN BEKASI

Endişem şu: Türkiye’de kamu kurumlarına güven sarsılıyor. Bunu, Türkiye’yi “yatırım yapılabilir ülke” olarak göstermelerini istediğimiz uluslararası kuruluşlar da yazıyor. Moody’s adlı kuruluşun raporlarında Merkez Bankası dahil, “kurumsal güçlülüğün aşınması” bölümlerine bakıyor musunuz?!.

Yargıtay’ın (1868) ilk başkanı Cevdet Paşa, Danıştay’ın (1868) ilk Başkanı Mithat Paşa, onlardan da önce kurulan Sayıştay’ın (1862) ilk başkanı Ahmet Vefik Paşa’dır.

Asya ve Afrika’da, hatta Balkanlarda böyle köklü kurumları olan başka bir ülke yoktur.

Bunun değerini bilmeliyiz; kurumlarımız bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesini şahsi onur gibi titizlikle korumalıdır.

Seçimlerin kazananı, kaybedeni olur; kalıcı olan kurumları sayesinde devlettir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Süheyl CALISKANOGLU 22 Haziran 2019 11:43
Kizacak,elestirilecek fatura kesecek,hedefe konacak ne kisi kaldi, ne KURUM son 17 yilinda AKP Imparatorlugu sürecinde..
Süheyl CALISKANOGLU 22 Haziran 2019 07:31
Trajikomik,gercekten,gülermisin,aglarmisin!,Ekrem Imamoglu'na nereden bir darbe vuralim,diye kivraniyorlar.Ekrem Imamoglu'nun "Diploma'sini'incelemeye almislar,acaba sahtemi,gercek mi Paranoyasiyla.Bu arada bir baskasinin farkinda olmadan "nasirina bastiklarinin'farkinda olmadan.Acaba önce "onun'diploma muamasini bir aciga cikarin,sira Ekrem Imamoglu'na da gelir.Türkiye'de Cumhurbaskani olmak icin 4 sene Üniversite ögrenimi ve sonra bunun bir Diploma'yla tescili gerekiyor,hani nerede ,ispat edilmedi,karartildi önce oradan sorgulamaya baslayin bir zahmet(!)
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 22:08
Apo denen teröristin sözünü dinleyecek varsa zaten hiç oy hakkı olmamalı. Bu PKK'ya yaranma illetinden de kurtulur muhalefet belki.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 18:58
Ekrem müdafa kazandigi zaman sayin Akyolda sizin Derin nur nefes Alacak sayin yorumcular cünkü hukuk Türkiye denince sayin Akyolun Aklina geliyor ABD Avrupa hukusuz kararda Verse mursiyi sehid eden sisi denen alacak utanma belasi yazi konusu olur Bunlar kolay kolay radarina girmez sayin yazarimizin saygilarimla
Menderes YILDIRIM 21 Haziran 2019 17:14
Taha Bey; Bence Ekrem Bey + CHP + İYİ Parti; bir kez daha HAKLI ÇIKTILAR. Binlerce Askerimizin ve Polisimizin ŞEHİT ve GAZİ olmalarına + Sivil ve Bebeklerin Katledilmesine sebep olan PKK Elebaşı - İmralı Canisi APO Denen Terörist Başı, Ekrem Beyi DESTEKLEMEMDİĞİNİ T. C. Devletinin RESMİ Haber Ajansı A.A. tarafından Tüm Dünyaya MESAJ OLARAK İLETİLDİ. İşte PKK Elebaşı Ekrem İmamoğlu' nu DESTEKLİYOR DİYENLERİN YALANLARINI A.A. ile TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİ. Teşekkürler A.A. + AKP + MHP ve Tayyip bey. Teşekkürler. Saygılarımla
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 19:35
12
Hayırdır PKK tabanının oyuna mı ihtiyacınız var? Bese Hozat ve Duran Kalkan İmamoğlu'na oy isterken böyle tepki verdiniz mi?
Menderes YILDIRIM 21 Haziran 2019 16:58
Taha Bey; AKP nin En İyi Yaptığı İşlerin başında CİNLİK yani kelimeler ile oynamak gelmektedir. Zammın adı = Fiyat Ayarlaması gibi. Şimdi de SAYIŞTAY' ın dediği YOLSUZLUK - USULSÜZLÜK = BULGU demeye başladılar. ŞAŞIRDIM mı? Kocaman HAYIR. Saygılarımla
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 22:10
7
Sayıştay'ın Beylikdüzü'ndeki yolsuzluklar sebebiyle İmamoğlu'na dava açmasını nereye koyuyorsunuz? İBB'yle ilgili kesin bir bulgu yok ama Beylikdüzü'ndeki yolsuzluğun yargılaması sürüyor. Hiç davam yok diyen adayın bir yalanı daha.
göktürk 21 Haziran 2019 16:56
Bugüne kadar hdp'yi teröristbaşından talimat almakla suçlayan erdoğan ve bahçeli'nin an itibariyle hdp'yi apo'nun çağrısına uymamakla suçlaması... nasıl bir garabetin içine düştük ulan akacakaranlık kuşağı gibi!.. bahçeli milliyetçi degil statükocudur
bahçeli hdp'lilere "apo'yu dinleyin" çağrısı yapıyor. istanbul'da dönen rantın büyüklüğünü ve akp'nin çaresizliğini anlatmak için sanıyorum başka bir şeye gerek yok. daha neler görecegiz .
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 14:03
Sayıştay Ekrem'in iddiasının aksine usulsüzlük tespiti yapmamış. Ama Ekrem'in yönettiği Beylikdüzü belediyesinde usulsüzlük tespiti yapmakla kalmamış, kamu zararı davası açmış. Şu an Ekrem İmamoğlu bu davadan yargılanıyor. Beylikdüzü'nün borcunu 5'e katlamış ve Sayıştay'la davalı bir adam bu. Dilencileri kovmak için 700bin TL harcanmış. Dilencilere versen o parayı kendileri gider. Beylikdüzü ihalelerinde firma başına ortalama 2'den fazla ihale düşmüş. Bu rakam İBB'de 1.3 yani bir ihale adam bir daha alamamış. Yandaşlık kimde ortada.
mesut 21 Haziran 2019 17:48
2
sen ne okudun arkadaşım. sayıştay ibb yi incelememiş incelediğinde de suç isnadı hukuki olarak yapmamış ama beylikdüzünü hem incelemiş hem dava açmış. yazar çifte standart var diyor sen en diyorsun.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 17:47
1
Sizin kadar götürme profesyoneli olmadığı için, Ekrem akledememiştir. Firma başına düşen ihaleden bahsediyorum. Aynı firmalara ihale vermeleri dikkat çekmesin diye, profesyonel götürücüler, adamlarına birden fazla şirket kurdurtuyorlar. Para aynı adama gidiyor ama kayıtlarda dükkanlar farklı gözüküyor.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 21:52
5
17.47 Her şeye de bir bahaneniz var. Ne pahasına olursa olsun Avm müteahhidini savunuyorsunuz, tebrikler. İhale durumu tam tersi olsaydı ne derdiniz acaba?
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 23:36
0
Bol keseden atmak yerine inceleyip,araştırmış bunun üstüne kitap yazmış Murat Ağırel'in Şaki kitabını okumanı tavsiye ederim
E.K 21 Haziran 2019 12:57
"Kurumsal guclulugun asinmasi" nin olmasi dogal...Kurumlar Akp iktidarinda yandaslara peskes cekildi..Arpalik haline geldi...Ancak kiminde umurunda..Kazanan yandaslar ve Akp, kaybeden millet..
ve önünde gözlüğünü takarak bekledi. Sonra dedi ki:  Hanım hemşire… Ben, kaybolan eşyayı hemen müracaat edilirse aratır, buldururum. Seninkinin üzerinden epey zaman geçmiş. Nerede kaybettiğini hiç hatırlamıyorsun. Al bunu kullan…Kaybedersen hemen vaktinde gel…” Sonra yanında bulunanlara dönerek dedi ki: “ Halkın saf kalbinde, devlet adamı için var olan bu itimat hissini asla zedelememek lâzımdır.”
şeylerin bulunacağının kendisine haber verildiğini, onun için köyünden kalkıp Bursa’ya geldiğini, gözlüğünü takıp saatini bulmasını” rica eder. Ahmet Vefik Paşa, kadının hangi köyden olduğunu, saatini ne zaman kaybettiğini sordu, hoş-beş sohbet ederken de çarşıya bir adamını gönderdi, kaybolan saate mümkün olduğunca benzeyenini satın aldırdı. Kadına bir süre yandaki odada dinlenmesini söyledi, kahve-şerbet de ikram ettirdi. Saat gelip, masasının gözüne yerleştirdikten sonra hanımı içeri davet etti
Sayıştay’ın (1862) ilk başkanı Ahmet Vefik Paşa’dan bir hatıra. Devlet adamlığı örgüsü, yakın maziye kadar, halk indinde, keramet sınırına dayalı yüksek bir mevkiin sahibi idi. Bu halin devamı için Şuray-ı Devlet tarafından mehabet-i devletin hüsn-ü muhafazasını (devlet varlığının korunmasını) konu olan genelgeler yayınlanmıştır. Rahmetli Ahmet Vefik Paşa, Bursa’da vali iken, bir gün kendisine bir kadın gelir. “Kaybettiği saatini aradığı halde bulamadığını, Vali Paşa’nın gözlüğünü takarsa kaybedilmiş
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 19:55
0
Ahmet Vefik Pasa ve Mithat Pasa ikisi de Rum kokenlidir. Osmanli'da cok sayida gayrimuslum kokenli devlet adami olmustur ve buyuk katkilarda bulunmuslardir. Irkci vatandaslarin bilmesi lazim.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 21:55
4
Imamouglu'nun Rum kökenli olması sorun değil. Yunanistan medyasıyla bu kadar sıkı fıkı olup, sonra da tanımıyormuş numarası yapması. "İstanbul'u fethetmek haddimize mi" diyip tepki koyamaması. Kıbrıs savaşıyla ilgili bir anıta Türk katili Makarious'u koyması. Bunlar sorun. Bu devlete bağlı olduktan sonra ister Rum ister Ermeni ol. Ermeni milletvekilleri için Ermenistan böyle başlıklar attı mı? Atsa cevabını alır. Ama Ekrem cevap vermiyor.
Bilal 21 Haziran 2019 12:35
İslam kanunlarini begenmediniz batidan laik demokrasi kanunlarini kopyala/yapıştır yaptiniz AMA 100lerce yıl geçti HALA oturtamadiniz. Olmuyor olamiyor hic bu maya ile tutmuyor. Afrikanin zulu kabilesinin bile rahatlikla ve kolaylikla yapabildigi bir Belediye seçim işini bile beceremiyor hile hurda karistirmadan yapamiyorsunuz.
KARAR OKURUYUM KARARLI 21 Haziran 2019 12:26
Lafın tamamı deliye söylenir. Sayıştay az ve öz konuşmuş. Akıllı vatandaşlar anlar diye. Anlamak istemeyene ne söyleseniz anlamaz çünkü anlamak istemiyor.
karar 21 Haziran 2019 11:41
bir yanda meşru bir partinin,devlet yardımı almaya hak kazanmış bir partinin,demokrasi adına desteklediği ve akp tarafından suçlanan millet ittfakı,diğer yanda bebek katili denen,terörün yöneticisi ve mahkum,tamamiyle gayri meşru bir şahsiyetin desteklediği cumhur ittifakı.akp ve mhp seçmenleri nasılsınız,iyimisiniz.
Karar okuru 21 Haziran 2019 14:20
11
O yazdığın yorum değil iftira.iftiranın hesabı çoook ağır.
karar 21 Haziran 2019 17:21
0
14.20 bak bahçeli apo nun mektubundan sonra nasıl konuşmuş oku.resmen apo millet ittifakyla beraber,akp ve mhp nin yanında demeye getirmiş.zaten onu ipten alan da kendisiydi.yalnız akp ve mhp ye eklemlenmiş bir apo yu kürtler neden dinlesin.kürtler kendilerinin apo vasıtasıyla ihanete uğradıklarını düşünüyor olabilirler.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 22:02
3
Adam açıkça "Cumhur-Millet kutuplasmasinda yer almayın" demiş. "Üçüncü bir yol bulun" demiş. Cumhur ittifakına destek nerde? Hayırdır PKK tabanından gelecek oylar gitti diye mi endişelendiniz? Cumhur İttifakı'nın PKK oylarına ihtiyacı yok. Biz oy vermesinler. Ama size de vermesinler :)))
karar 22 Haziran 2019 00:26
0
22.02. 31 mart öncesi o apo nun aklı neredeymişte kutuplaşmada yer almayın dememiş,üçüncü yol bulun dememiş sesi soluğu çıkmamış.ama marttaki o seçimde akp seçimi kazanacağını düşündüğünden heybesindeki turbu saklamış,apo yu piyasaya sürmemiş.şimdi pabucu pahalı görünce beka yı falan gözardı edip apo nun kemerine!! sarılmış.ona buna oy vermesin diye söyleyeceğinize kanunen yasak olan fiili içişleri bakanının gözünün içine baka baka akrabası olmayan birini apo nuzun yanına göndermeyip mektup peşinde koşmasaydınız.
ati 21 Haziran 2019 10:50
neredeeen nereyee! yazık oldu onca kazanıma... değer miydi diye sormalıyım!
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 09:52
Apdullah ocalan seçim de akpye destek cıkılmasını istemiş. ne istedilerde verdik acaba yine
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 15:06
14
Yalan söylemeyin. Terörist başı Öcalan taraf olmayın dedi. Bese Hozat ve Duran Kalkan İmamoğlu'na oy verin dedi.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 17:59
1
15:06, bu kadar basit bir konuyu anlayamıyor musun ? HDP'nin İBB seçiminde tarafsız olması AKP'ye destek değil mi ? Bence sen gene anlamadın. Bak, AKP'li kardeşim, İMAMOĞLU'na giden oy, ona gitmezse, kimin işine yarar ?
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 22:05
5
17.59 Bir dakika şimdi siz daha önce PKK sempatizanlarının İmamoğlu'na oy verdiğini mi söylüyorsunuz? Öcalan tarafsız olunca PKK oyları İmamoğluna gitmeyecek yani. Neden PKK oylarına ihtiyacınız var ki? Cumhur İttifakı olarak bizim yok :))
Musto 21 Haziran 2019 08:57
Bir donem Ittihak terakki partisi vardı devlete tamamen hakim oldu yanlış politikalarla osmanlının sonunu getirdi mevcut iktidar ayni hataları tekrar ediyor sağduyu sahibi halkın bu gerçekleri görmesi ve yalanı talanı durdurması artik bir varoluş gorevidir.
Dr. 21 Haziran 2019 10:33
2
Musto bey, bunlar da İttifak Terakkinin devamı zaten. Erdogan+Bahçeli+Öcalan+Perinçek. Normalde Öcalan idam edilmeliydi ama Bahçeli eliyle kurtuldu!. Hepsi 1970 yıllarında derin devlet (ittihat terakkinin faal kısmı) eliyle yetişmiş, Atatürkün kurduğu üniter yapıyı parçalayacak olan kadrolar. Osmanlıyi tukettikleri gibi Turkiyemizi tuketecekler. Kararlı olmak ve dik durmak şart.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 08:19
“Seçilse bile, özür dilemedikçe göreve başlayamaz.” “Seçilse bile vitrin süsü olacak.” “Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir.” Erdoğan, bu tip ifadelerle yargıya, İMAMOĞLU seçilecek ikinci defa hal et, diyor; seçmene aba altından sopa gösteriyor. Hukuk iğfal ettirildiği için, “367'den bu yana, bir arpa boyu yol” alamayan ülkem, sadece, yatırım yapılabilir ülke olmaktan çıkmadı, yaşanabilir bir yer olmaktan da çıkıyor. O, bunu duyunca, ananı da al git, diyecek. Gideceğim. Anamı da alıp gideceğim, Pazar günü sandığa !!!!
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 10:44
25
İmamoğlu gelirse CHP memleketi abad edecek öylemi? İsterse dedeni, neneni de al sandığa git. Sonra da dizlerini dövme..
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 15:44
0
Cumhuriyeti kuranlar geçmişte hangi partiye üyeydi Dr. bey ?
Hikmet 21 Haziran 2019 16:42
1
367 ile ne oldu. darbe filan mı oldu da haberimiz olmadı.cumhurbaşkanının ilk turda seçilebilmesi için 367 oy alması gerekiyordu. Yapılan yorumda da 367 oy alması için 367 milletvekilinin orda olması gerekir dendi. Hiç mi haklılık payı yok.MHP şimdi AKP nin tam destekçisi oldu. O zaman meclise girse 367 rahatlıkla aşılıyordu. Ki daha sonra girdi ve Sn. Gül seçildi. Bu olay fazla abartılıyor. Bir madde yanlış yorumlanmış olabilir ama AKP daha sonra biz anayasayı askıya aldık demedi mi.Anayasa uymak zorunda değiliz denmedi mi birçok kez anayasa ihlal edilmedi mi.Anap zamanında Anayasa bir kere d
ali namlı 21 Haziran 2019 22:02
0
Değerli okuyucu arkadaşlarım, ben 1960 dan bu yana bütün siyasetçileri gördüm,hepsini biliyorum. Bizde siyasi ahlak olmadığı için hiç birinin diğerinden bir farkı yoktur, boşuna birbirinizi kırmayın ! Selamlarımla
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 08:03
Yolsuzluğun çalmanın kibarcası tespitmi oldu artık.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 07:20
Teşekkürler
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 06:31
Kurum'mu kaldı ülkede?
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 06:26
Kısaca diyor ki Sayıştay milletin parasını çalmışlar
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 03:59
Devletimizin bütün kurumları talimatla faliyet gösterdiği için, bu kurum da görevini yerine getiriyor. Garipsemiyorum, bana göre bütün bu olanlar, olağandır.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 03:11
Pekala sözü edilen rapor verilerine göre kişiler yolsuzluk değerlendirmesi yapabilir.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 01:36
Maalesef devlete güven tarumar ediliyor. Çok tehlikeli bir oyun,bu oyuna kim zorluyor kurumları? Demokrasiye inanmış gibi görünenler mi? Demokrasi kazanma ve kaybetmenin varlığı ile var olur.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 01:29
Sayın Akyol, bu güzide kurumların kuruluş tarihini milletimize hatırlatmanızda (hatta orjinal isimlerini de hatırlatın) çok isabetli olmuş. Çoğu kişin bu kurumları Atatürk’ün kurduğunu zanneder. Bunlar Abdülhamit öncesi ilerici sultanların ve yöneticilerin vizyonudur. Tanzimat aslında bir devrimdir ama maalesef çok yanlış aktarılmıştır halkımıza. Basit bir düzenleme, tanzim anlamı çıkıyor Tanzimattan ama temeli çok derindir.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 01:07
Turkiye'de devleti ele gecirenlerin buyuk cogunlugu hep yolsuzluk yapmislardir. Ama son 17 senede bu ulkede yapilan yolsuzlugun miktari cok buyuk. Devletin butun kurumlari, yerel yoneticiler, belediyeler valilikler bogazlarina kadar yolsuzluk batagindalar. Hukuk devleti olmadigimiz icin de kimseden hesap sorulamaz. Bu ulkede halkin tek islevi oy verip yoneticileri secmekten ibaret idi. Bu Istanbul belediye secimi gosterdi ki halkin oylariyla kazanmak da mazbatalari almaya yeterli dergil artik.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 08:36
2
Çalıyorlar ama çalışıyorlar. Her mega projeden binde bir bile komisyon alsan kırk sülalenin hayatı kurtuldu.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 01:00
Tuz bile koktu, maalesef kirlenmeyen, partileşmeyen hangi kurumumuz kaldı?
KARARLI KARAR OKURU 21 Haziran 2019 00:10
“Sayıştay yaptığı açıklamada İBB hakkında 2018 raporu bulunmadığını, 2019 denetimlerinin ise daha başlamadığını açıkladı. Ekrem İmamoğlu elindeki raporun 2017’ye ait olduğunu söylediği halde, bu açıklama sanki hiç rapor yokmuş gibi bir izlenim yaratabilirdi, nitekim iktidar medyası öyle yansıttı.” Bundan tabii ne olabilir ki; nasıl olsa Hayrettin Karaman hocalarından gerçeği duyurmayabilir, yalan söyleyebilirsiniz fetvasını da aldılarya kim tutar onları.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 21 Haziran 2019 12:02
0
İktidar medyası; Konya müftüsünün keçisi mi çalındı? Yoksa Konya müftüsü keçi mi çaldı?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN