Back To Top
Seçilmiş başkanları çalıştırmamak?

Seçilmiş başkanları çalıştırmamak?

 - Son Güncelleme: 28.06.2019 Cuma 08:32
- A +

Ekrem İmamoğlu dün İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığını devir ve teslim aldı. Ondan önce Mansur Yavaş Ankara Büyükşehir belediye başkanlığını devir ve teslim almıştı.

Şimdi Türkiye’nin gündeminde bir mesele var: İktidar bu belediyelere nasıl davranacak?

Sadece bu iki şehir değil, el değiştiren bütün il ve ilçe belediyeleri için geçerlidir bu soru.

Tabii İstanbul ve Ankara çok büyük nüfuslarıyla, çok büyük iktisadi ve siyasi önemleriyle daha kritik illerdir. Bu iki ilde belediye meclislerinde çoğunluğun iktidar blokunda olması da yönetim sorunlarını daha bir karmaşık hale getiriyor.

 

MANSUR YAVAŞ’IN YETKİLERİ

İktidarın ‘kaybetme’yi kolay içine sindiremediği belli. Uzun süreli iktidarlar böyle duygular yaratıyor.

Olumlu projelere destek verileceği söyleniyor ama bu illerde belediye başkanlarının “sembolik kalacağı, bizim onayımız olmadan adım atamayacağı” gibi beyanlar da var.

Uygulamadaki ilk işaretler çok iç açıcı değil.

Mansur Yavaş’ın görevi devraldıktan sonra karşılaştığı ilk sorun, belediye başkanına ait olan “belediye genel müdürlüklerine ve şirketlerine” atama yetkisini AK Parti çoğunluğundaki meclise aktarmayı öngören önerge oldu.

Yavaş bu önergeyi reddetti, çünkü Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre “Belediye personelini atamak, belediye ve bağlı kuruluşlarını denetlemek” yetkisi başkana aittir.  (Madde 18/i)

Bu kanun değişmedikçe başkanın herhangi bir yetkisini belediye meclisi kendi üstüne alamaz.

Bu girişim başarılamayınca son olarak Ticaret Bakanlığının genelgesi devreye konuldu.

Genelge, belediye şirketlerine atama yetkisini başkandan alıp belediye meclislerine veriyordu. Ankara Ticaret Sicili Müdürlüğü, bu genelgeye dayanarak Mansur Yavaş’ın işlemlerini tescil etmeyi reddetti, yani geçersiz saydı.

Fakat Ankara 10. ve 14. Asliye Ticaret Mahkemeleri bu ret kararını iptal etti; yetkinin Mansur Yavaş’a ait olduğunu tescil etti.

Kamu kurumlarının düzenli yönetilmesinde hukuk ne kadar önemli, görüyorsunuz.

 

İSTANBUL’DA İMAMOĞLU

31 Mart’tan sonra İmamoğlu’nun mazbata almasını geciktirmek için AK Parti hem itiraz işlemlerini uzatmış hem sayımlar bittikten sonra bile “mazbatayı vermeyin” diye İl Seçim Kurulu’na başvurmuştu.

İmamoğlu mazbatasını aldıktan sonra da yöneteceği belediyenin veri tabanına erişmesini engelleyen “yürütmeyi durdurma” kararı alındı. Bu karar tuhaftır çünkü bizim hukukumuzda “idari işlem” personel tayini, özlük haklar, bütçe kalemleri gibi “hukuki durumda değişiklik yapan” işlemlerdir. Bunun dışındaki işlemlere “iç düzenleme işlemi” denir ve dava konusu olamaz. (Prof. Ali Ulusoy, Yeni Türk İdare Hukuku, s.268-269)

İmamoğlu’nun, yöneteceği belediyenin veri tabanının kopyasını alarak bilgi edinmek istemesi “hukuki durumda değişim” yapan bir davranış değildi, “iç düzenleme işlemi” niteliğindeydi, dava konusu olamazdı.

Ama dava açılmış ve yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı.

Belediye meclislerinin tartışmalı geçmesi tabiidir. Fakat belediye çalışanlarının üstelik bu sıfatlarıyla toplu gösteri halinde “İmamoğlu’nu istemiyoruz” diye açıklama yapması kaygı verici bir işaretti…

 

‘KAMU GÖREVLİSİ’

Kamu kurumlarında çalışanlar modern devletlerde “kamu görevlisi”dirler. Sadakatleri sadece kanuna ve kamu hizmetinedir. Zaten maaşlarını kamu kaynaklarından alırlar. Fakat hukuk ve vatandaşlık fikrinin yeterince olgunlaşmadığı toplumlarda kabileye, cemaate, tarikata, partiye, örgüte, ideolojiye sadakat ağır basabilmekte ve kamu hizmetlerinin verimliliğine de ciddi zarar vermektedir.

Dünden bugüne bütün dönemlerde gördüğümüz bu son derece ciddi kültürel sorunumuzu ayrıca yazacağım.

Dilerim hemen seçim sonrasının gerilim işaretleri geçicidir.

Hangi partiden olursa olsun yeni belediye yönetimlerinin “belediye hizmeti” kültürüne odaklanması, Türkiye’de hukuk devleti ve kamu hizmeti fikrinin gelişmesinin önemli bir bölümünü oluşturur.

Belediye çalışmalarının ve giderlerinin şeffaflaştırılması bu yönde en elverişli yoldur. Şeffaflaşma bütün partileri kamu denetimine açmak demektir.

Bizler de particiliğin üstünde, belediyelere ve bütün kamu kurumlarına, toplumsal sorumluluk ve kamu hizmeti bilincinin gelişmesi gözüyle bakmalıyız.

Dün mazbatası alan İmamoğlu’nu kutluyor, bütün Türkiye’de belediye yöneticilerimize başarılar diliyorum.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARARCI 29 Haziran 2019 17:59
Umarım tüm akepeli bankamatik memurları çıkarılır ve hak yerini bulsun diye meyhaneci ekoya destek çıkan lpbt-dhkpc-saadet ve hevallere limiti yüksek bankamatiklet verilir. Bunu siz istediniz. Kimse mıy mıy etmesin.
karar okuru 29 Haziran 2019 16:40
sayın yazar yazınız için teşekkürler doğruları yazmışsınız
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 13:52
Sayin akyol, bu toplum, sizin yıllardır anlatmaya çalıştığınız "hukukun üstünlüğü" tabirini tam olarak anlamasada, "hak, hukuk, adalet" arayışına şapka çıkarır. "Hak, hukuk, adalet'te neymiş?" demez. Güçlü yönetimi sever, ama güçlü yönetimin hak, hukuk ve adaleti görmezden geldiğini düşündüğü an, hak hukuk ve adalet'ten yana duruş sergiler. Bu hep böyle süregelmiştir. Bu "git gel"lerin son bulması için, hak, hukuk ve adaleti, siyasilerin hamasi nutuklarında arayıp, kişi yada parti inisiyatifine bağlanmak yerine hukukun üstünlüğünü anlayıp bu kurala bağlanabilsek.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 12:50
Belediye otobüsleri ve çalışanları neden her seçimde akp ye çalıştı. Bilanço tutarı ne kadar? Gözümüzün içine baka baka paramıza gasp edildi. Diğer partilerede otobüs gönderseydiniz. Zeytinburnunda otobüsleri gördüm şok oldum. Nasıl bir inanç ahlak bu hiç mi utanmadınız.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 07:21
İşten çıkartılan İşçileri ve Edirne belediye baskaninin CHP lileri işe alacağım açıklamasını da yorumlarmısınız.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 09:36
0
Arkadaşım, Edirne bld. başkanı 8 yıl önce CHP'li delegelerin oyunu alabilmek için konuşma yapmış, o videoyu servis etmişler o kadar. Edirne Belediyesi'nde işe girdi arkadaşımın amcası, AK Partilidir. Kim işten çıkarılmış isim soyad var mı böyle bir liste, yok, yandaş basının iftiraları. Partizanlık görmek istiyorsan İstanbul Büyükşehir Belediyesine git, kazan kaldırıyor çalışanlar.
2000LER 29 Haziran 2019 17:35
0
Hakikaten dipnotlarıyla referanslarıyla hukuki ve ahlaki gerekçeleriyle bahsedilen başkanı da haklı ve meşru çıkarsana Allahını seversen, seni yıllardır takip edenler olarak kapasite ve meşrebinin buna rahatlıkla elverecegine sonsuz güvenimiz var çünkü.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 00:04
Dolaylı yaklışımla Koza arayışı içinde olan bir plan yürürlüte.Halkın evrensel bir Aydınlanma bilinci kazanmasının henüz emekleme dönemindeyiz.Lütfen ama lütfen bunun kirletilmesine vesile olmayın.Ilımlı islam..Liberal islam..İslam toplumu vb. tasarımlar ile birkezdaha bu millete vakit kaybettirmeyin...Akıl toplumu yürüyüşünün merkezine dini koymaktan kendinizi alamazssınız..Medeniyet tektir..Hiç bir dine ve coğrafyaya ait değildir.Mağara gravürlerinden günümüze insanlığın ortak mirasıdır...Bu yazıyı ara ara ama hiç vaz geçmeden verdiginiz Tunus örneklerine binaen yazdım.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 23:30
Yapılmış olanı tekrar yapmaya kalkarsa engellenebilir zira var olan şeyleri vadetmişti.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 21:14
Umarım tüm bankamatik memurları ve verimsiz çalışanların iş akdi feshedilir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 23:36
0
Bahsettiğiniz bankamatik memurları ve verimsizler çıkartıldığında işler kalan personelle yürütülebilecektir.Çıkartılanlar yerine yenileri alınıyorsa SIKINTI büyük .
Sekoya 28 Haziran 2019 19:43
Meclis üyeleri de seçimle geliyor. Sizinkisi ele verir talkını kendisi yutar salkımı olmuş.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 22:52
0
Sekoya, biraz protoin ve biraz calistir lutfen, hep karbonhidrat hep karbonhidrat
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 23:42
0
Kafanı çalıştırdığın (!) kurduğun cümleden belli oluyor.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 18:58
Kardeşim bırakın mazeret üretmeyi iş yapın. Siz de kılıf aramayı bırakın. Merkezi hükmet bu işi yapacaksa siz oraya niye seçildiniz. 5 yıl sonra yapamazsa boyunun ölçüsünü alır. Yok şundan yapamadık, yok bundan yapamadık. Buna ne kimse inanır ne de bunu yer. Onun için mızmızlanmayı bırakın iş yapın.
Halil 28 Haziran 2019 18:28
İslamiyet; akitlere riayeti imanın gereği kabul eder, anlaşmalara riayet etmeyi, gerekenleri yerine getirmeyi, sözünün erleri olmayı emreder Bize medya sahipleri ticaret yapmaz dediler başka holdinglere verdiler. Şehirller halkın seçtikleri belediyeler yönetecek dediler Ankara uzaktan işe karısmayacak dediler tersini yaptılar.Görevleri sırasında yemin ettiler gereğini yerine getirmediler. ,Helak edilen medyen halkı gibi işin bedelini tam aldılar hizmeti eşit adaletli olarak vermediler Kabe içinde gelen ayet Siz hükmettiğniz zaman adaletle hükmedin emaneti ehline verin emri yerine getirilmedi
cumhur 28 Haziran 2019 17:54
"Devlet baba" olmalıdır! Baba ise evlatları arasında ayırım yapmaz.Hepsi o babanın evladıdır. Baba olan devletin başı tarafsız olmalı ve evlatları arasında eşitliği sağlamalıdır.Baba aynı zamanda evlatlar arasındaki anlaşmazlıklarda hakem görevi görmelidir!Partili cumhurbaşkanı bunları yapamaz ve sonuç bu günkü gibi olur...
Baba adil değil 28 Haziran 2019 20:14
0
Camı kıranlar kaçıp gitmiş; baba elinin altındaki çocuklarını dövüyor.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 13:10
0
Adam görev başında neden korktunuz merak konusu ?
Habele-Hubele 28 Haziran 2019 17:40
Hacı Murat bugün buraya uğramamış hayret. Evvelki gün zeka ve mantık parıltısı ile gözlerimiz kamaştı bugün merhamet etmiş uğramamış. TBMM’nin RTÜK, AYM üye seçme yetkisi ile belediye başkanının atama yetkisini aynı görerek zekasını konuşturmuştu. Oysa ne AYM ne de RTÜK emsal olabilir. Zira ya özerk ya da kuvvetler ayrılığı ilkesine göre çalışan kurumlar ile belediye iştirakları karşılaştırılamaz. Belediye iştirakları, özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösterir. Türk Ticaret Kanunu'na tabidir. Kanun'da şirket genel kurulları hakkında bilgi var. Elma ile armudu karıştırmayalım.
hukukçu 28 Haziran 2019 15:48
"İmamoğlu’nun, yöneteceği belediyenin veri tabanının kopyasını alarak bilgi edinmek istemesi" bu ifade yanlış sayın Akyol. verilere erişmek için kopyalamaya gerek yok. ayrıca İmamoğlu biz yedekleme amacıyla buna kalkıştık dedi ki belediyenin yedeklemesi zaten iki ayrı yerde yapılıyorken. kozmik odaların güvenliği adına yürütmeyi durdurma kararı verilemiyor mu. bu bir idari işlem değil mi iyi araştırın lütfen
Murat124 28 Haziran 2019 17:23
0
Ibb'de kime güvenebilirsin, partizan dolmuş, bilgi işlemciler devlet görevlisi mi partisi için veri tabanınında değişiklik yapabilecek adamlar mı, değişiklik yapılmadan yedeklemek istemesi çok normal? Kozmik bilgi ne arasın, mit mi orası? FETÖ genelkurmayın kozmik odasına girdiğinde sesi çıkmayanlar şimdi İmamoğlu'ndan şüpheleniyorlar, ibb'de neler dönüyor ondan şüphelenmiyorlar. Ama millet görüyor bunu.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 17:29
1
Imamoğlu'nun endişesi, verilerin silinip değiştirilmesi olabilir mi? Bunu yapmak için bol bol zamanları oldu, artık ehemmiyeti kalmadı. Pis kokuları duymuyor musunuz ibb'deki?
Habele-Hubele 28 Haziran 2019 17:40
1
Ne kozmik odası yahu? Belediyede sır olmaz. Valilikte olabilir. Olası bir saldırı, savaş durumu, deprem vs için. Bunu kim söylüyor? Devletin Kozmik odasına fetöcüleri sokmuş siyasiler.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 17:57
1
Ne tür bilgiler var o hardisklerde? Niye bu kadar curcuna koptu?
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 12:45
0
Kıblemiz aynı diye koozmik odayı açana ne dedin?
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 12:48
0
Belediye halkın paralarını kullanıyor değil mi? Neden bu kadar korktunuz ne vardı halk merak içinde? Başakşehir spora ne aktarılmış merak ettik doğrusu? Pilavcı arkadaş nasıl bu kadar zengin oldu? Hesaplar tabiki kopyalanmalıydı. Hırsızlar iz bırakır diyemi korkuldu? Belediye babanın yeri değil halkın yeri.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 12:47
0
Baba ben hırsızı bıraktım hırsız beni bırakmıyor oldu. Belediye halkındır. Halka gerçekleri bildirmek zorunda değilmisiniz? Neden bu kadar korktunuz? Kozmik odayı açarken korkmadınız mı? 15 Temmuzu halkınıza yaşattınız.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 14:02
Cukkalı işlere hiç girmeyen, emanet edilen koltuktan hızlıca kalkar. 1-5 milyon dolar cukkalı işe giren, istemeden koltuktan kalkar. 5-50 milyon dolar götüren kalkmamak için varını yoğunu ortaya koyar. İşin boyutu büyürse, kalktığı an kaçması gerekir.
Süheyl CALISKANOGLU 28 Haziran 2019 13:58
En büyük alcaklik,serefsizlik,namussuzluk,belediyeler de yapilacak kasti engellemelerdir.Buna ,göz yuman,bizzat tesvik eden,bunun matah bir halt oldugunu sananlar,nankör dür,vatan hainidir.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 13:52
Kervan yürür. Büyük ihaleleri ve toplantıları canlı yayınlayacaklar, bu çağda ard niyetlilerin teşhir edilmesi çok kolay.
Bütçe açığı 28 Haziran 2019 13:39
Bu lojman satışları neden durduruldu. Kimler işin içinde
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 13:15
Toplumun dolma noktasına gelmiş siyasi istiap haddi siyasi basınçla kısmen de olsa son İstanbul seçimiyle rahatladı. Bugünden itibaren yapılacak olan siyasi basınç metodları bir sonraki ki seçim de yada en geç 2023 de yapılacak seçim de daha büyük toplumsal tepkiye dönüşecektir. İmamoğlu’na yapılan her engelleme misliyle negatif olarak sandığa yansıyacaktır. Bunu görmek için kahin olmaya gerek var mı? Suyu akışına bırakmak gerek, o yolunu bulur.
E.K 28 Haziran 2019 12:13
Halkin oylariyla secilmis kisileri islevsiz kilacak her turlu girisim fena halde geri teper..Ne siyaseten ne de ahlaken dogru olur..Umariz boyle bir yanlisa bas vurulmaz..Milli Irade'yede saygisizlik olur...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 14:46
19
E.K, Ülkenin seçilmiş liderine yıllardır "diktatörlük"te dahil en rezil vasıfları yakıştıran ahlak ve demokratik terbiye yoksunları, şimdi "seçilmişe saygı" edebiyatı yapıyorlar. Allah sizi bildiği gibi yapsın, ne diyelim...
e.k 28 Haziran 2019 18:00
4
Halk sizi niye secti diye hapse mi atalim adamlari?
Muhtefi. . 28 Haziran 2019 12:09
Çok komikiz biz. .:)))..Ne demek calistirmamak hatırlıyorum bu sözleri yillar once eskiden'de vardı. .:))..kim kaşığı kapmışsa (Statuko) sadece benim verdiğim kadar alabilirsin,Sofrada oturmak doyma anlamina gelmez. (.hizmet doygunlugu ) yandaş, holigan, partizan vb mantıkla Vicdani Huzuru bulamayız ve Samimi ve Durustte olamayız, olmaz, olmayacaktır. Heryerde geçerlidir.Siyasette,Akademik Alemde,İş Hayatımızda,Toplumda ama Heryerde,Siz Gazteciler en evvel evvela Gozlemci ve tarafsiz kalarak TURK MİLLETİ adına Takipçi olacaksınız.
Karar Okuyucusu 28 Haziran 2019 11:53
Muktedirlerin en çok nemalandıkları belediyelerin ellerinden çıkmasını bir türlü hazmedemiyorlar. Ayrıca, yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin ortaya dökülmesinden de o derece tedirginler. Bütün bunları karartmanın, üstünü örtmenin yolunu da hukuki olmayan kanunlarla önlemeye tevessül ediyorlar.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 11:51
"Başkanları çalıştırmamak" deyince, yıllardır bir çığırtkan azınlığın devlet başkanı olan Erdoğan'ı çalıştırmak için yaptıklarını da sayalım, sayın yazar. Hemde şimdiki Ankara, İstanbul belediye meclisleri gibi bir çoğunluğa sahip olmadan.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 09:44
0
Ona doğru diyen mi var? Bugünkü iktidar o gün yapılan yanlışları yapmama vaadi ile gelmişti. Maalesef o günleri bile aratır duru ma düştü.
Haluk Kalaycı 28 Haziran 2019 11:39
Eğer imamoğlu şefaf olursa, kim ne kötülük yaparsa yapsınlar kendi kuyularını kazımış olurlar,Herkes Akp lilerin imamoğlunun icraatlarına engel olacaklarını biliyorlar.İmamoğlu kamu yararına yapacağı her girişime olan engeller onu daha da büyütecektir.Yeterki halkın bundan haberi olsun.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 13:11
0
Büyüdü bile:)
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:48
Mal canın yongasıdır derler.Belediyeleri kendi malları gördükleri için sanki canları alınıyor gibi acı çekiyorlar
masum turkel 28 Haziran 2019 10:28
İBB çalışanları son 25 yıldır her seçimde belediye hizmetini bırakıp zorla ilçe ilçe şehir şehir bindirilmiş kıta olmaktan bıkmamışlar demekki. Onurları varsa aldıkları ücreti hakedecek şekilde çalışırlar. Yoksa namusuyla çalışacak insan çok. Kimse AKP lileri işten çıkarıyorlar diye ağlamasın. Ne demek 'İmamoğlunu istemiyoruz' bu kadar pişkinlik edepsizlik olmaz artık. Ahlakın ve vicdanın olmadığı yerde hukuk yaşayamaz. Ahlakı ve vicdan yoksunluğunun bir ifadesi, başkalarını akılsız yerine koymaktır. Bkz. Apo mektubu ve O. Öcalanın TRT de iktidar lehine hareketlerinin izahatı ?? !!
KARARLI KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:30
“İktidarın ‘kaybetme’yi kolay içine sindiremediği belli. Uzun süreli iktidarlar böyle duygular yaratıyor.” Bir müdür aynı okulda çok uzun süre müdürlük yapınca o kurumun kendisinin mülküymüş gibi bir duyguya kapılır. Oysa atalar ne güzel söylemiş “ Mahkeme kadıya mülk değildir.” Geliştirdiği diğer bir duygu da şudur: “Ben gidersem sistem ve kurum çöker.” Gün gelir emekli olur gider veya tayin olur gider. Ve görülür ki sistem ve kurum çökmüyor belki de daha verimli hale gelmiş, çalışıyor.
karar okuyan 28 Haziran 2019 12:54
1
Bahsettiğiniz gibi, egosunu tatminden başka hiçbir halt yapmayan, hiçbir şey üretmeyen tanıdığım bir kurum müdürü vardı. Emekli olup, 10 sene yiyemeden kahrından mevta oldu gitti.
Özay İbrahimbaş 28 Haziran 2019 10:16
Halka gerçekten hizmet etmek isteyen bir seçilmişi, türlü entrika ve hukuksuzluklarla engellemeye çalışmak "AK parti türü vatanseverliktir" Onlar vatanı öyle çok seviyorlar ki, talan etmeleri de ondandır. Ve onlar varken başka vatansevere gerek yoktur.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:54
Bütün bunlar bir yapının gerçekte ne olduğunun dışa vurumudur(benliğini arşı alada görmek, aşırı kıskanç, kindar, övülmekten haz alan).Resmen oy vermiş halkla savaşmaktır.Ama birileri şunu çok iyi bilsinki İLAHİ ADALET tecelli edecek halkı artık hiç kimse kandıramayacak.Devam edin devam...Ha unutmadan artık halkın kalp gözü açık...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:48
Daha iyisini yapabileceğine inanmayan karşısındakini çalıştırmayarak öne geçmeye çalışır.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:29
yine çok güzel bir yazı. Kaleminize sağlık.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:13
Belediye başkanının şirket genel müdürlerini atamak ve denetlemek görevini nereden çıkarıyorsunuz sayın Akyol. Sadece paydaş olarak genel kurulda temsilci görevlendirir.Bu yetki dediğiniz maddeden gelmez. 5393 sayılı Kanun 38/p'den doğar.Şirket, özel hukuka (TTK)göre yönetilen kuruluştur.Bağlı kuruluş ISKI,ASKi gibilerdi.18.i 'de bahsedilen bunlardır. Kişisel verileri yedekleme değil kopyalama sahiplerini etkileyen bir idari işlemdir. Yargı yolu da Anayasa 125.e göre acıktır. Halkı doğru bilgilendirelim lütfen. Karar okuru
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:02
0
AKP Mantığı: AKP'li Belediye Başkanı olup Mecliste çoğunluğu yoksa Başkan atar. Muhalefetten Belediye Başkanı olup Mecliste çoğunluk AKP'de ise Meclis atar. (Yazılı olmayan gizli Kanun maddesi)
Gökhan 28 Haziran 2019 10:02
1
Evet! Halk doğru bilgilendirilmelidir. 76 askerimizin şehit edilmesinden sorumlu kırmızı bültenle aranan şeytan tohumu, katil Osman Öcalan'ı TRT Kürdi kanalına çıkarmak buna bir örnektir.
Salon des refuses reddedilenler salonu döneminde geçerli sanat anlayışına uymayan eserlerin sergilendiği alternatif galeriden büyük sanatçılar çıktığı gibi AKP den refüze edilenler belkide memleketin derdine deva olacak
DEBELENDİKÇE BATMAK 28 Haziran 2019 08:15
AKP devleti kanun devleti haline getirdi. Kendine göre "sorun" olarak gördüğü her şey için "özel kanun" yaptı; yaptığı kanunun hukukuna uygunluğunu önemsemeden. Mevcut İBB meclisi, hukuka aykırı bir şekilde oluşmuştur. Başkan seçiminin yenilenmesine gerekçe gösterilen, kanuna uygun olmayan seçim kurulu başkanlarının görev yaptığı sandıklardaki aynı zarfa konulan oylarla seçilmişlerdir. Bu meclisle, AKP’ye SEKİZ YÜZ BİN fark atan başkanı çalışamaz hale getirmek, hala AKP’nin ne olduğunu anlamayanlar için de bir imkan olur.
Timur 28 Haziran 2019 07:51
Sayin Akyol, lütfen bilmediginiz konulara dalmayin, mesala bilgi edinmek icin veri tabanini kopyelemek gibi. Yahu nedir bu Türk milletinin hastaligi, her seyi bildigi zannetmesi. Ekrem I. Oturdu yerden her seyi görebilir. Kisisel bilgilerin oldugu bir veri tabani baska bir kisi tarafindan kopyelenenez, bu kisi BB dahi olsa. Ekremi hakli cikarmak icin baska yola basvurun lütfen.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:58
3
"Kopye" ne gardaş?
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:24
3
Evet sayin Akyol bencede, yazmadan once bir danışmaliydinız Timur beye ! Gerci daha " kopyalama " kelimesini bile dogru yazamiyor ama o kadarcık kusur oluversin.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:31
7
Bu korku, bu panik niye? Kanunsuzluğa, hukuksuzluğa, hesap vermemezliğe, torpile, partizanlığa, şeffaf olmamaya, liyakatsızlığa, alışmış bir idare sisteminin, düzelip normalleşmesi hiç kolay olmayacak. Buralar kimsenin babasının malı değil. Kafasına göre tasarruf edemez. Talimatla iş yapamaz. 84 milyonun(4 milyon göçmen) 'un hakkı ve hukukunu Allah sorar elbet. Tabi Allah' a inanıyorsak!
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:44
5
Yillarin gazetecisi,tarihcisi, hukukçusu Taha Akyol' a ayar vermeye kalkanin imlası, uslubu ve buna rağmen özgüvenine bakınca, ülkemizin geldiği noktaya şaşmamak gerektiği daha iyi anlaşılıyor.
Timur 28 Haziran 2019 15:17
9
Bana cevap yazanlara: yazdiklariniz sifir degerde, kopye yada kopya dedigimi anladiniz ama anlamazliktan geliyorsunuz. Yillarin gazetecisi Taha bey ha, Ben ise yillarin Elektroteknik Bilgisayar mühendisi yurtdisinda Master derecesi olan, bütün egitimini yurt disinda yapmis olan. Vay be keske bende gastecilik yapsaydimda bana inansadiniz. Iste tutucu köhnemis sistemin sonuclari bunlar, inanmak istedigine inan...ne diyeyim herkes hak ettigi gibi yasar:) ümütsiz vakasiniz.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 17:49
3
Timur, biraz Türkçe çalış))
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 13:13
0
Timur neden korktun? Kozmik odada korkmadın belediyede ni korktun? Belediye halkın.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 13:12
0
Timur Başakşehir spora ne kadar aktarıldı? Son dakika 90 milyonluk bilgi işlem faturası neydi? Hepimizin parasını kimlere peşkeş çekildi. Halk bilmeli
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 07:46
Sadece mesai saati ile sınırlı ve verilen görevi yapmakla mükellef çalışanların yaptığı eylemi herkes gördü bu eylemi tersinden iktidar belediyesine karşı animllah yapmış olsalar idi her birisinin başına gelecekleri siz düşünün seçilmiş ve atanmış arasında eskiden mücadele vardı bunlar işçi veya memur yani görevli bunlar ne hakla herşeyden sorumlu olan belediye başkanını protesto ediyor ve ne hakla anlayan varsa anlatsın
Vicdan 28 Haziran 2019 07:31
Bunların iktidarı devretmesi çok zor olacak. Sanki canları elden gidiyor. Demokrasi özümsenmemiş bir araç olarak kullanılmış iktidara gelmek için. Giderkende "demokrasi neymiş" diyecek tabiki. 50 yılım bunlarla geçti. Beni korkutmuyorlar desem yalan olur. Yani ülkem adına korkuyorum. Allah islah etsin
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:56
1
Bahçeli, imamoğlu için "sıf sandıktan çıktı diye kabul mü edeceğiz" dediği zaman zurna zırt etti zaten.
Cuma 28 Haziran 2019 12:54
14
Ne demek "iktidari devretmesi zor olacak"? Daha iki gun once ist devetmedi mi? Lafa gelince milleti erdogan mutuplastirdi! Ama siz iblisler 7-24 yalan carpitma kin nefret kusuyorzunuz! Hastasiniz hemde kronik vaka! Istediginiz yalani carpitmayi soyleyip hesap vermeyeceginizi düşünmeyin sakin!
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 07:24
İki sebebi olabilir. Birincisi AKP'yi seçmeyen insanlara ne büyük hata yapmışız dedirtmek. İkincisi Belediye şirketlerinin kaynaklarının başka mecralara akmasını önlemek.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 04:55
Güzel yazılarınız için teşekkürler Taha bey. Sizi ilgi ile takip ediyor ve okuyoruz. Böyle dönemlerde sizin gibi yazarlara daha çok vardır. Siz yazmaya biz de okumaya devam....
insallah 28 Haziran 2019 03:55
ikilige, fitneye fesada calisanin, sebep olanin, katki yapanin, yalan soyleyenin, carpitanin allah 7 sulalesinin bin turlu belasini versin mi? Versin insallah. Amin.
Sayın Akyol ne diyorsun şimdi, AKP'li İBB meclis üyeleri CHP'ye muhalefet etmesin mi? Muhalefet sadece AKP'ye yapılınca mı kutsal oluyor...
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 08:47
1
Yıllar önce Bolu Spor'un maçına stada giden bir arkadaşım; Yanındaki kişinin Hakemin başlama düdüğünü duyar duymaz: Hakem, Hakem Allah senin belanı versin diye başlayıp galiz küfürler savurduğunu duyunca; ya birader Hakem ne yaptı ki safece başlama düdüğünü çaldı niye küfrediyorsun ki diye sorar. Adem "ya küfretmeyeceksek niye buraya geldik ki" diye cevap verir. Şimdi İmamoğlu ne yaptı ki hemen MUHALEFET edelim.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:22
11
8.47, iki taraf da bir şey yapmadı. Ama Akyol diyor ki AKP meclis üyeleri muhalefet yapmasın, CHP li gibi davransın.
Muhalif 28 Haziran 2019 13:05
4
0847 Erdogan sana babalik mi yapti?
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 13:49
1
Yazıdan bunumu anladın!
? 28 Haziran 2019 02:18
Kim çalıştırmıyor.İki metre su borusu mu döşedi.dere yataklarını mı ıslah etti,bir metre karelik yeşil alan mı oluşturdu da engel oldular.Belediye başkanlığı bunları yapmaktır.Ak partilileri atayım.Yerlerine Chp lileri doldurayım denirse bu vicdansızlık olur.Dün bir bugün iki ne oluyoruz Taha bey bu kininiz ne?
Ankara 28 Haziran 2019 08:31
2
Kızma arkadaş. Biz kahrolduk ancak arsızlığı meslek edinmedik. Damat ülkeyi Ak Partiyi uçurmak için geldi. İyi uçmalar bakın daha ne saçmalıklar yapılacak
Sabır! 28 Haziran 2019 11:13
7
Ankara,arsızlık,uçmak,saçmalık bir cümleye bu kadar hakareti nasıl sığdırdın.17 yıldır devleti yönetiyor.Günde en az üç beş sayfa konuşuyor.Senin bir cümlende yaptığını milyonda birini yapmıyor?Duam şudur İçimizdeki akılsızlar yüzünden bizi cezalandırma Allahım.
Tamam anladık. Aynı konuyu hepiniz ayrı, ayrı yazıyırsunuz. Karar okurları ebleh değil bir taneniz yazınca meseleyi anlarlar.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:58
0
Ben eblehim. Tekrar tekrar okumak istiyorum. Hoşunuza gitmeyen yazıyı okumazsınız, olur biter. Nedir bu ayar verme sevdası.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:47
Sayın yazar eleştirilerinize hak veriyorum Fakat çok iyi niyetlisiniz bu başkanlar kesinlikle Başarılı olmaları istenmediği için çalıştırmayacaklar engellenecekler nasıl bir vatan millet sevgisi ise bu. bir yandan da bu ifade ediliyor en yetkili ağızlardan iş yaptırmayacağız diye. sonra da önce Türkiye'ye diyorlar kim inanacak sa artık bundan sonra.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:27
Ben de sayın İmamoğlu için hayırlı olsun diyorum.Ancak bu hususda çok kaygılarım var.İktidar bu işe göstermelik bakıyor, hatta en yetkili ağızdan maskot, sembol gibi ifadeler yer alıyor.25 yıldır bir partinin hakimiyetindeki belediye, elbette ki çalışanların da kahir ekseriyeti aynı partili olması hasebiyle, yeni yönetim ile uyuşacağını zannetmiyorum.Böylece işi yavaşlatma, savsaklama,geçiştirme, idareyi zor durumda bırakma gibi birtakım memnuniyetsiz davranışların olması sürpriz olmayacaktır.İşimiz zor.Allah' tan kolaylıklar diliyorum.Partizanlığın değil hizmetin ön plana çıkmasını temenni ed
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:05
İmamoğlu kazandı hala iktidarla uğraşıyorsunuz. Yakışmıyor. Eskişehir de chp nin di. Hali hazirda yine chp nin ama çok başarılı. Çalışana iş te çok başarıda. Başarının acamayacagi kapı yok. Sürekli hukuk adı altında yazıyorsunuz. Görmemiş olmamanız mümkün değil. İçeride birileri yonettirmiyor. Her kabahati iktidara yüklerken diğer tarafin hicmi suçu yok. Yandaş medya Erdoğandan yana yazarken kaybettirdi .sizde imamoglunun işini karistirmayasaniz. Bırakın bu rövanşist tutumunuzu yakışmıyor yaşiniza. Hem gençler hoşlanmıyor bu dilden.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 01:34
1
O nasıl söz öyle. Hakaret etmeye hiç hakkınız yok. Taha beyi tanıyamamışsınız. O sizin bildiğiniz trollerden hiç olmadı, olmaz da. Haksızlığın, hukuksuzluğun, despotluğun, hep karşısında oldu. İyi ki var da yazılarını takip ediyoruz. Allah istikametten ayırmasın. Amin.
KARAR OKURU Ahmedâ 28 Haziran 2019 03:26
0
Sizin yerinizde olsam Akit yazarlarını okur tatmin olurum. Burası fanatiklere göre değil.
....... 28 Haziran 2019 07:25
0
Herhalde iktidarin imamogluna yaptığı topal ordek, vitrin süsünden öteye gidemez, çalıştırmayız, önü kesilebilir gibi tehditlerini duymadiniz.aksi halde bu yorumu yazmazdinız.ya da duydunuz ama vicdaniniz yok.ayrica gençlerin hoşlanmadığı dil sizin diliniz.sanirim bunu da anlayamadiniz. Yazıkk....
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 09:00
1
Gidin candaşlarınızı okuyun lütfen. Sığ fikirleriniz burada kimseye kazım değil.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 10:02
0
Belediye şirketlerini kaptırmayız genelgesinden haberiniz yok galiba.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 13:17
2
9.00, Biz sağırlar birbirimizi ağırlarız diyorsun.
Dr. 28 Haziran 2019 00:33
Bizdeki diyasal dinciler yalanın, iftiranin, yolsuzluğun, hırsızlığın kitabını yazmış adamlar. Kusura bakmayın sn. Akyol bu kesim kindardir. Asla iyi niyet beklemeyin. Vatandaş da beklemesin. Güç ellerinde olduğu müddetçe hertürlü engelleme, karalama ve iftira devam edecektir. Tek çare gücü ellerinden almak. Tek adam rejimi ile bu millet çok bedeller ödeyecek, çok acılar yaşayacak. Artık herkes özgürce sesini duyurmali, hakkını aramalı ve hesabını sormalidir.
KARAR OKURU 29 Haziran 2019 13:18
0
Aynen yanlışın karşısında durmalı. Din Allah ile kul arasında. Hükümet ile Allah aradında değil.
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 00:06
Esas sorun isleyen ve vatandasin sorunlarini cozebilen, yasamlarinin kalitesini iyilestirebilen bir kamu yonetiminin nasil organize edilmesi gerektigidir. Ne yazik ki iktidar bu soruyla ugrasmiyor. Dertleri muhalif partilerden secilmis belediye baskanlarini calistirmayarak akillarinca gelecek secimi kazanacaklarini saniyorlar. Bu cok ilkel ve negatif bir rekabet anlayisi. Boylece vatandasi cezalandiriyorlar. Birakin baskanlar rahatca calisarak vatandasa hizmet etsinler. Sizde ondan daha iyisini yapmaya calisin. Boylece vatandas daha iyi hizmet alsin, ulke kalkinsin. Bunun adi positif rekabet..
KARAR OKURU 28 Haziran 2019 00:06
Ak parti topal ördek diyerek kendi topuğuna sıkmaya devam edeceğini ilan etti. Son icraatları Türkiye'ye verecekleri bir şeyin kalmadığını gösteriyor. Umarım CHP'li belediyeleri çalıştırmazlar da daha çabuk giderler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN