Back To Top
Şehit Mursi ve hukuk sorunu

Şehit Mursi ve hukuk sorunu

 - Son Güncelleme: 19.06.2019 Çarşamba 08:24
- A +

Mısır tarihinde ilk defa halk tarafından serbest oyla seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Temmuz 2013’te darbeyle devrildi. Bütün otoriter rejimlerdeki gibi kukla mahkeme tarafından yargılanıyordu.

Haziran 2016’da “Katar devletine casusluk” suçundan müebbed hapse, darbeye tepki olarak patlak veren “hapishaneler baskını” olaylarından dolayı da idama çarptırılmıştı! 

Bunlar bir hukuk devletinde sorgu konusu bile olamayacak, “suçların şahsiliği” ilkesine de kökten aykırı suçlamalardı.

Başka uydurma suçlardan da yargılanması devam ediyordu. “Son söz” talebinin reddi üzerine kalp krizinden vefat etti.

Zulüm altında öldüğü için dinimize göre şehittir.

 

ANAYASA İÇİN UZLAŞMAK

Hapishanede merhum Mursi’yi ziyaret eden İngiliz milletvekilleri, “kötü hapishane şartlarında erken ölümle yüz yüze bırakıldığını” açıklamışlardı.

Mısır mahkemeleri Şubat 2019’a kadar İhvan hareketinden 171 kişiyi idam ettiler.

Mısır’da “Arap Baharı” Ocak 2011’de otuz yıllık diktatör Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle herkeste bir demokrasi umudu yaratmıştı, fakat böyle bir karanlıkla sonuçlandı. Tunus ise demokrasi yoluna girdi.

Bu iki tecrübenin özeti şudur: Mısır’da İslamcılarla laikler uzlaşamadı, anayasayı birlikte yapamadılar, büyük gerilimler darbeye fırsat verdi.

Halbuki Tunus 23 Ocak 2012’de Kurucu Meclis seçimlerini yaptı, herkes katıldı.

İki yıllık çalışma sonunda uzlaşılan yeni anayasa metni Kurucu Meclis’te 12 ret oyuna karşılık 200 oyla kabul edildi. 4 üye oylamaya katılmamıştı.

Uzlaşmayı görüyor musunuz?

Referanduma bile gerek görülmedi; Tunus anayasa yaptı, yolunda ilerliyor

Tunuslu İslamcıların bilge ve âlim lideri Raşid Gannuşi, laiklerle uzlaşma gereğini baştan kabul etmişti; sonra da dinle siyasetin ayrılmasını açıklayacaktı.

Tunuslu laikler de dayatmacı değil uzlaşmacı davranmışlardı.

 

ANAYASA İÇİN ÇATIŞMAK

Mısır’da ise Kurucu Meclis’te sürekli kavgalar çıktı, laik muhalifler meclisi terk etti.

Tunus’un aksine Mısır’da ordu güçlüydü, laikler lehine darbe yapabileceği düşünülüyordu.

İktidardaki Mursi ve İhvan hareketi bu endişeyle, uzlaşmaya gitmek yerine daha fazla güç sağlamaya yöneldiler. Cumhurbaşkanı Mursi 22 Kasım 2012’de “Başkanlık Bildirisi” ile büyük yetkiler aldı; gerilim büsbütün tırmandı.

Muhalefet çekildiği için Müslüman Kardeşler’in yaptığı anayasa tasarısı 26 Aralık’ta referanduma sunulduğun katılma oranı yüzde 33’te kaldı! Bunun yüzde 64’üyle İhvan anayasası kabul edildi.

Muhalefet 30 Haziran 2013’te Tahrir Meydanında Mursi aleyhinde büyük bir eylem başlattı… Ordu 3 Temmuz 2013’te darbe yaptı.

Darbeye karşı Mursi yanlısı kitleler Rabia ve Nahda meydanında oturma eyleki başlattı. Ordu ateş açtı, 239 kişi öldü, 4 bin kişi yaralandı…

Aynı günlerde kiliselere saldırılar yapılması dikkat çekti.

Sıkıyönetim 40 bin kişiyi gözaltına aldı...

 

EN İYİ ANAYASA

Tunus anayasasında uzlaşmanın maddelerini görmek mümkündür; hem İslam referansı vardır hem devletin tarafsızlığı, kadın-erken eşitliği, caminin (dinin) siyaset dışı olması gibi laik nitelikli hükümler var.

Mısır’ın 2012 tarihli İhvan anayasasında ise İslamcı renk çok daha güçlüydü, Mısır kimliği tanımlanırken “Arap”la birlikte “ümmet” kavramına yer veriliyor (Md.1), hukukun kaynağının “sünni mezhepler” olduğu (md. 129) gibi çeşitli düzenlemeler yer alıyor, kadın “annelik” göreviyle tanımlanıyordu. (md. 11)

Yine de “hakimiyet milletindir” (md. 5), vatandaşlar cinsiyet, ırk ve din ayırımı olmadan eşit haklara sahiptir gibi (md. 6) seküler hükümler vardı.

Darbe olmasaydı, Mısır’da ekonomi gibi son derece ağırlaşmış dünyevi sorunları çözmek için Mursi ve arkadaşları modern hukuk devleti ilkesine daha fazla yönelirlerdi diye düşünüyorum.

Darbe, Mısır toplumunun kendi tecrübeleriyle gelişmesi umudunu tanklarla ezdi.

Mısır’da darbeyi ve idamları Ezher Şeyhi’nin ve Başmüftü’nün onaylaması, itaat isteyen otorite tarafından dinin nasıl istismar edildiğine dair çok önemli bir örnektir, İslam tarihinde çok yaygındır.

Merhum şehit Mursi’yi rahmetle anarken diyorum ki; “en iyi anayasa” hayalimizdeki anayasa değil, ülkeyi birleştiren ve hukuku üstün tutan anayasalardır.

En iyi siyaset de devrim ya da dava uğruna çatışmak değil, ülkenin sorunlarını çözmek için müzakere ve uzlaşma iklimini geliştiren siyasettir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İsmet YAVUZ 22 Haziran 2019 12:25
Tunus, TÜRKİYE yolunda hızla ilerliyor. Yakın zamanda yaşam tarzı olarak da bizi yakalayacaklar. ANAYASA sahiplenilirse evrensel normlar ile donatılırsa böyle birleştirici ve yaşam tarzını da pozitif yönde ileri gitmesini sağlayan( adını MEDENİYET dediğimiz) etkiler yaratır.
KARAR OKURU 21 Haziran 2019 03:08
Son iki paragraf enfes olmuş. Bütün siyasi hayatın özeti. Kör ideolojiklere duyrulur.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 15:29
Lütfen hocam;tamamen dünyevi ve her dine aynı uzaklıkta olan,fakat pratikte İslâmiyete çok,çok uzak olan beşeri ve dünyevi bir doktrin olan Lâikliği kutsamayın.İslâmiyetin beşeri doktrinlere ihtiyacı yoktur.İslâmiyette eksik,gedik yoktur ki beşeri dokrinlere ihtiyacı olsun.Lütfen batının kokmuş,kokuşmuş,ruhsuz ve maneviyatsız felsefesinden himmet beklemeyin. İslâm hem dünyevi ve hemde uhrevi tek kurtuluş reçetesidir.Bunu hakkaniyetli batılı filozoflar bile itiraf ediyorlar.Bir müslüman olarak onların arkasında kalmayalım.Selâm ve dua ile.
KARAR OKURU 20 Haziran 2019 15:17
Ah be hocam dinin siyaset dışında bırakılmasının lâik bir nitelik olmasından bahsediyorsunuz.Dinden,imandan bîhaber olsanız anlayışla karşılarım.Ama durum öyle değil.İslâm dinini zaten kimse siyasete malzeme yapamaz.Alet yapamaz.Yaparsa bunun bedeli öbür alemde kendisinden sorulur.Din ile dünya alınmaz.Bu dediğiniz şey lâikliğin dine olan bir lütfu değildir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 18:55
Sayın karar okuru öyle günlerden geciyorki dünya. Sanırım siz bu süreci Musakka tarifiyle gecistirmek istiyorsunuz.
karar okuru 19 Haziran 2019 18:30
Teşekkürler Taha Bey .Ezher şeyhi ve Mısır başmüftüsü 'nün diktatör Sisi'yi onaylaması konusuna yazınızı okumadan önce Yusuf Ziya Bey'in yazısına yaptığım yorumda değinmiştim.Bugün 14.20 de isteyen o sayfadan yorumumu okuyabilir. Ezher'in din adamından başka herşeyi yetiştirdiğini düşünüyorum.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 16:32
Türkiye içinde ve dışında mursiye yapılanların aynısını ak parti ve Tayyip Erdoğan a yapmak istediler bakınız fetoculer bakınız Gezi zekalilar bakınız hendekciler. Ama ellerinde patladı şimdi bunların alayı bir araya gelmiş İmamoğlu nu destekliyor mesele belediye değil siz hala anlamadinizmi?
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 15:10
Uzlaşmacı olmayan tutumların ülkeyi nasıl bir felaket sürüklerken, yöneticilerin de acıklı sonlarını bariz bir şekilde izah etmişsiniz. Mursiye rahmet dilerken, tüm islam ülke yöneticilerinin bu örnekleri analiz etmelerini dilerim.
Şerif 19 Haziran 2019 15:07
Hay Allah Kalemine sağlık versin. Sayın Akyol. Nihayet doğru, insaflı, ahlaklı bir mısır ve Mursi yazısı.
karar okuru 19 Haziran 2019 13:56
Mısır'da terörist ilan edilen ihvan, Türkiye'de kahraman kabul ediliyor. İsrail, Filistinlileri terörist kabul ediyor Türkiye kahraman. Dünyanın çok yerlerinde insanlar haksız biçimde eziliyor. Herkesin kafasına göre başkalarını terörist ilan etme hakkı olmamalıdır. Çözüm evrensel hukuk kuralları. Taha bey'in son paragrafına katılmamak mümkün mü?
Murat124 19 Haziran 2019 12:27
Mursi'ye Mevlam rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Seçimle gelip hain bir darbeyle gitti. Mark Curtis,'in Secret Affairs: Britain’s Collusion with Radical Islam adlı kitabını okuyun. İhvan hareketinin İngiltere tarafından finanse edilişini de anlatır. -Kurtuluş Savaşımıza karşı kurulan İngiliz Muhipleri Cemiyeti'nin üyeleri kimlerdi? -Tıp doktoru Rıza Nur, küfürlü ve yalanlı hatıratını niçin British Museum'a emanet etmiştir? -Kadir Mısıroğlu 83'te neden İngiltere'ye iltica etti? İngiltere, Müslüman ülkelerin seküler ve üniter olmasını istemez, çünkü o zaman bölemez.
Zekeriyya 20 Haziran 2019 10:45
0
M.K.Karabekir Paşa'nın bile evine baskınlar yapıldı. Kitapları imha edildi. Ucuz suçlamalardan kaçınmak gerekir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 12:18
Mısıra ilk defa İslamın eli değiyordu eksiklikler olabilirdi bunlarda zamanla giderilecek şeylerdi. Fakat despot,zalim,ABD,İsrail ve emperyalistlerin işbirlikçisi ajan sisi ve taifesi,ipini elinde tutan efendileri ile birlikte buna engel oldu. Şehidimize Allahtan rahmet diliyorum.
Vatan Kırımoğlu 19 Haziran 2019 11:54
Yazıya hak veriyorum. Fakat bu yazının zamanlaması çok yanlış. İhvan'ın yaptığı hatalar olabilir fakat bugün şehit olmuş bir insanın arkasından ona zulüm edenler hakkında yazılması gerekirdi.
Bilal 19 Haziran 2019 11:26
İtaat isteyen otoritenin dini nasil istismar ettigini HEMEN fark etmişsiniz. Misir daki falan hoca idamlara darbelere onay verdiginde ANİNDA tepki koyuyorsunuz hak hukuk adalet sözlerini tekrarliyorsunuz, YAHU daha gecen gun H.Karaman hoca akp ye Suriye savaş fetvasi verdigin de niye sus pus oldunuz? Milyonlarca insan evladi multeci hale dustu hic mi gak hukuk adalet anlayisinizi hatirlamadiniz? Koca koca adamlarsiniz ayip degil mi yahu?
Turgay Turhan 19 Haziran 2019 11:10
Hocam, Herkesin dilinde HUKUK diye bir laf var. Ama bu güne kadar kime sordu ise bir cevap alamadım Bir yazınızda Hukuk'un ne olduğunu anlatırsanız çok iyi olur. Selamlarımla
mizan 19 Haziran 2019 10:52
Şehid Mursi, zalimlerin yüzüne de zalim olduklarını söyleyen, hakkaniyyetli ve mütedeyyin bir mü'min, bir vatansever ve bir idareciydi. Şahidiz buna..
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 10:49
Bu kadar soğuk yazmayı Taha bey. Bizim gibi herkes yazılarınızı okuyor. Beş duyulu.etden kemikten fanileriz hepimiz. Ölüm ondan öte yol varmı bilmiyorum. Hukuki yazilariniz için ayrı bir blok açın. Çünkü biz makale okuyoruz. Bukadar üstence olmayın.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 12:58
1
Ne yapacaktı? Musakka tarifi mi verecekti?
Deli Emin 19 Haziran 2019 10:42
3-) Sorun, bize sunulan işbirliği ve misyonun ardındaki hesap, niyet, amaç,gelişmeler ve doğan sonuçlar ile ilişkisi analiz edememektir. Sudan'ın başında diktatör olarak kalması sağlanan, Ömer Beşir, baskı taviz ,tehdit ile Sudan'dan Güneyi koparıldı. Arap Baharı ile Tunus,Libya,Mısır,Suriye karıştırıldı. İsrail,Suud,Mısır, ABD işbirliği ile İHVAN terör örgütü olarak ilan edildi.Ardından Malezya,Sudan Ömer Beşir,daha sonra Mursi hal edildi.İhvan yöneticilerini himaye eden Türkiye'ye mesaj veriliyor. Reis'in öfke patlaması neden! Allah yardımcımız olsun!
METO 19 Haziran 2019 10:40
ÇOK DOĞRU BİR YAZI OLMUŞ.TAHA BEY,SOSYAL DEMOKRAT BİR KİŞİ OLARAK BEN , ÜLKEMİZİN MUHAFAZAKAR YAZARLARINI KARARDAN OKUYARAK İZLEMEKTEYİM.İYİKİ VARSINIZ.
Özay İbrahimbaş 19 Haziran 2019 09:57
Güçlü olanın gücü, aynı zamanda kendi aklının zincirleridir... İslam yalnızca saf ve temiz bir inanç olarak kalmalı, güç ve iktidar için kullanılan bir araç olarak kullanılmamalıydı. Kitleler de, İslam'ın bu şekilde kullanılmasına destek vermemeliydi.Tunus'ta "Akıl" kazandı. Mısır'da "İslamcı Güç" kaybetti. O gücü alt eden darbeci karşıt güç te, eninde soda kaybetmeye mahkumdur...
Deli Emin 19 Haziran 2019 09:47
2-) Mısır'a gidip,yerinde izleyip olanı biteni Onur S.GÜNALTAY,"Tanrı Bizi İster mi" adlı kitap da yazdı.ABD,RTE Arap Baharı havası ile İhvan'cılar iktidara taşınacak,Türkiye'de HİLAFET kurulacaktı YEMİ ile pis işlere sokuldu Mursi.Yazık! A.Dilipak Kanada'da yaptığı konuşmaya girip bakın.You Toube'da. Ama Ganuşi hırsına kapılmadı, tuzağa düşmedi.Barış ve işbirliği hamlesi ile kendini ve Tunus halkını kurtardı. Hudeybiye Anlaşması için, barış ile Zafer nasıl kazanılır,bunu gösteren kumandan ,diplomat der,Hz.Muhammed(sav) için!Sünnet budur. Yahudi kavramış.R.Ganuşi'nin yaptığı iş de.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 09:45
"Merhum şehit Mursi’yi rahmetle anarken diyorum ki; “en iyi anayasa” hayalimizdeki anayasa değil, ülkeyi birleştiren ve hukuku üstün tutan anayasalardır. En iyi siyaset de devrim ya da dava uğruna çatışmak değil, ülkenin sorunlarını çözmek için müzakere ve uzlaşma iklimini geliştiren siyasettir." Çok doğru tespitler
Abdullah 19 Haziran 2019 09:19
Bilindiği üzer;Bir ilkolu öğretmeni olan Şehit Hasan ELBENNA 1929 yılında 6 arkadaşıyla,Fedakarlık ve yardımlaşma esasında kurulan İhvan cemiyetinin temel amacı Mısırın sömürge idaresinden kurtulup bağımsızlığını sağlaması , İslam’ı doğru anlayacak yeni bir neslin yetiştirilmesi” ve Mısırın İslami kimliğiyle uyumlu sivil bir rejimin kurulması idi.İngiliz sömürgesi altında bulunan mısır ve diğer arap ülkelerinin sömürgelere son verilmesi,halkın bilinçlenmlesi,devleti emperyalistlerden bağımsız yerlilerin yönetmesiydi.Mursi de bir çok İhvan lideri gibi şehit edilmiştir. Mekanı cennet olsun.
Muhtefi. . 19 Haziran 2019 08:48
Müslümanlar OY ALINCA oldu,bitti sanıyoruz.Hira Magarasindan İlk Vahiy dönüşü ve Hz Hatice Validemiz nasıl Tasvir Ediyor Peygamberimizi.Kendimden Korktum.deyince. Hz. Hatice (r.anhâ) Ona: “Öyle deme; Allah'a yemin ederim ki, Allah hiç­bir vakit seni utandırmaz. Çünkü sen akrabana bakarsın, işini gör­mekten âciz olanların ağırlığını yüklenirsin, fakire verir, kimsenin kazandıramayacağını kazandırırsın, misafiri ağırlarsın, hak yolunda meydana gelen olaylarda halka yardım ..Anayasalar ve Hukuk bu temel uzerinde olmalıdır. !.acizane
Abdullah 19 Haziran 2019 08:34
Sizin de ifade ettiğiniz gibi; mısırda ilk defa diktatörlükten demokrasiye geçiliyordu.Toplumun sosyolojk,ekonomik ve hukuki yapısını gözönüne aldığımızda seküler bir anayasa toplumun büyük bir kesiminde kabül görmezdi.Ülkemizde 1946 den beri Demokrası mücadelesi verildiği halde Abdullah GÜL ün tabiriyle henüz bir arpa boyu yol alamamısız. Batı Mısır konusunda Demokrasi konusunda sınıfta kaldı ve darbeyi destekledi.Dolayısıyla İslam coğrafiyasına Demokresi götrme tezi de çürümüş oldu.Zaman Tanınsaydı Mısırda demokrasinin gelişeceğine inananlardanım.Şehit Mursi ye Allahtan Rahmet Dilerim
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 08:21
Demokrasi de dahil hiçbir sistem mükemmel değildir. Demokratik olmayan ama iyi ve adil bir yönetim şekli, dini yada etnik azınlıkların kendileri kalmak istemelerini kabul ettiği sürece legitimdir. Bu açıdan bakıldığında Mursi yönetimi, bütün tecrübesizliğine rağmen, Diktatör Mübarek ve Sisi yönetimlerinden çok daha iyi ve adil idi. Gelişip evrilerek, daha iyi ve daha demokratik olması istenmediği için üst akıl ve yerli işbirlikçisi Sisi tarafından alaşağı edildi.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 08:24
İngiliz milletvekilleri, Mursi'yi hapishanede ziyaret edip, “kötü hapishane şartlarında erken ölümle yüz yüze bırakıldığını” rapor etmişler. Merak ettim doğrusu, Türkiye’de siyaseten, Mursi’den, “rabia”dan ekmek yiyen, AKP milletvekillerinden şehidimizi ziyaret eden oldu mu ? Mursi’nin ölümüne “cinayet” diyen, Selahattin Demirtaş, 2015’de Erdoğan’a, gel birlikte heyet oluşturalım, ben geleceğim, sen de heyetin başkanı ol, Mısır’a Kahire’ye gidelim, Mursi’nin idamını durdurana kadar oradan çıkmayalım, demişti. Erdoğan’dan ses çıkmadı.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 08:08
Şehit Mursi'ye Allah'tan rahmet dilerken, zalim Sisi ve avaneleri için de zaliimler için yaşasın Cehennem diliyorum. İslam tarihinde zulme fetva veren mutlaka birileri çıkıyor. Halbuki dinimizin emri "zulme taraf olmayın, en küçük dahi meyl etmeyin" ilahi fermanı mevcutken, bu hususda çok ön yargılı, kutuplaştırıcı, itici, kırıcı, adaletsiz ve hukuksuz icraat yapmayı marifet sanıyoruz. Cenab-ı Allah masum, mazlum, mahsun, mağdur müslümanların yar ve yardımcısı olsun. Amin.
Yüksel dinçer 19 Haziran 2019 07:13
sekuler yaşam bicimi benimsemedikçe ortadoğu dinler ve mezhepler yumağı içinde birbirlerini acımasızca yok etmeleri kaçınılmazdır. ya bu gerçeği göreceksiniz yada bu acılarla yaşamayı kabulleneceksiniz
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 09:41
9
Yüksel dinçer; öyle ya, Mübarek, Ben Ali, Butefika, Saddam, Gaddafi, Esed, hepsi seküler laik, örnek demokratlardı değil mi yani !
Yüksel dinçer 19 Haziran 2019 11:36
3
siz seküler diyince diktatörlük'mü anladınız beyefendi.kabul edin veya etmeyin ülkemizde mezhep, tarikat ve cemaatler ne işe yarar insanları sömürmek,ayrıştırmak ve karşı tarafı düşmanlaştırmak.15 temmuzu yaşamadık'mı Arap ülkelerindeki kaosun sebebi nedir? dış güçler diyeceksiniz oyuna gelmemek için beyni çalıştırmak gerekirki
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 03:21
Son iki paragraf müthiş!!!
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 02:50
Allah(cc) rahmet eylesin. İslâm tarihinde sayıları çok olan dinci ulema(!)taifesinden İslâm'ı ve müslümanları muafaza eylesin. Âmin
Ülkede katı bir İslamcı rejim kurma niyetini hiç saklamayan Mursi, demokrasiye hiç bir zaman inanmamış demokrasiyi bir araç olarak gören bir Müslüman Kardeşler üyesiydi. Kendi davasının şehidi olabilir elbette ama asla “demokrasi şehidi” değildir.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 00:54
Yazinizda Misir daki olaylara uzlasma adi altinda maalesef onyargili ve ideolojik olarak yaklasmissiniz. Kendi gazeteniz de yazan Yildiz Ramazanoglu nu okumaniz bence yarali olur.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 04:15
1
Herkes Mısır profesörü oldu.
İbrahim DİRİ 19 Haziran 2019 00:52
Ortadoğuda dikdatörlükler bir felakettir ve zalimlik ve zulüm üretirler,fakat beterin beteri vardır o da şeriat.Mursi bir demokrat değildi ,olsa olsa seküler kesimin ve kıptilerin yaşamasına (yaşamak denirse)müsade edecek pragmatik bir şeriat getirirdi,bugünkü sisi rejiminden bir farkı olmazdı.Bin yıllık tarihin mirascısı olarak mısır olsun,azerbeycan olsun etkileşimimizin olduğu coğrafyalardaki iktidar mücadelelerinde taraf olmamalıyız.
Kasım Özdemir 19 Haziran 2019 00:46
Yaşa hocam! En iyi slogan da : "Susma sustukça sıra sana gelecek." mursiye ve benzerlerine allahtan rahmet diliyoruz. Allah bize bizi bir arada tutmayı beceren idareciler nasip etsin.
KARAR OKURU 19 Haziran 2019 08:29
8
Kasım Özdemir, aynen. Mursi'ye yapılan, 15 Temmuz'da Erdoğan'a yapılmak istenenin aynısıdır. Tanklardan, uçaklardan korkmayıp seçtiklerine sahip çıkanlar sayesinde Türkiye'yi Mısır, Erdoğan'ı Mursi yapamadılar.
Davut Doğrucu 19 Haziran 2019 00:37
Anayasa yapımında sadece laiklerle değil Selefi İslamcılarla da anlaşamamışlardı... Ve de malum, Ezher!!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN