Back To Top
‘Sermaye milliyetçiliği’

‘Sermaye milliyetçiliği’

 - Son Güncelleme: 16.02.2020 Pazar 08:43
- A +

Yabancı sermaye’ meselesi Türkiye’de çok sert tartışmalara konu olmuştu. Yabancı sermayeye ‘emperyalist’ diye bakanlar az değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Pakistan’da şöyle konuştu:

“Biz ‘yabancı yatırım’ yerine ‘uluslararası yatırım’ demeyi tercih ediyoruz. Çünkü bizim anlayışımıza göre sermayenin milliyeti yoktur, dolayısıyla sermaye milliyetçiliği yapmak da doğru bir yaklaşım değildir.”

Bu konuda Devlet Bahçeli nasıl düşünür bilmem…

Erdoğan’ın bu sözleri doğru olduğu gibi zaman zaman duyduğumuz “küresel sermaye Türkiye’ye saldırıyor” gibi komplo teorilerinin de yanlışlığını belgelemektedir.

ATATÜRK VE YABANCI SERMAYE

Merhum Türkeş dahil, milliyetçilik denildiğinde siyaset ve düşünce dünyasında akla gelen isimlerin de hiçbiri yabancı sermaye karşıtı olmamıştır.

Milliyetçiliği ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel gelişmesinde görmek lazım.

Sol Kemalizmin 1960’lar ve 70’lerdeki yabancı sermaye düşmanlığı da Atatürk’ün fikirlerini değil, o yıllardaki “Üçüncü Dünya solculuğunu” yansıtıyordu.

Başkumandan Mustafa Kemal Paşa İzmir İktisat Kongresinde “kanunlarımıza uymak şartıyla” yabancı sermayeye taraftar olduğunu belirmiş, Cumhurbaşkanı Atatürk de yabancı sermaye ve dış kredi için gayret ettiği gibi iktisadi konularda yabancı uzmanlar da getirmiştir.

Aslında Atatürk ya da tarihte başka liderlerin siyasi görüşleri “tarihi bilgi” olarak önemlidir. Günümüzün sorunlarını ise günümüzün bilgileriyle düşünmek gerekir.

Günümüzde kalkınma için yabancı sermaye çok önemlidir

Komünist Çin en çok yabancı sermeye çeken ülkedir!

Sermaye ihracını emperyalizm olarak tanımlayan Lenin’in emperyalizm teorisi yazıldığı dönemde kaldı!

‘DIŞ GÜÇLER’

Erdoğan yabancı sermaye çekme konusunda “yabancı” yerine “uluslararası sermaye” demeyi tercih ediyor; doğru bir hassasiyettir bu.

Kapalı toplum reflekslerinin güçlü olduğu toplumlarda “yabancı” kelimesi genelde olumsuz çağrışımlar yaratır. Bizde “dış güçler” şeytani bir anlama sahip değil mi?

Ekonomik krizinin rant ve borç ekonomisini körüklemekten kaynaklandığı bir gerçektir. Fakat iktidar ekonomik krizi “dış güçlerin saldırısı” diye takdim etti. “Küresel sermaye” Türkiye’ye saldırılar düzenleyen bir komplo merkezi olarak gösterildi; bazı iddianamelerde bile!

Bunlar siyasetin propaganda tarafı…

Fakat ekonomi çevrelerine konuşurken tamamen iktisadi ve teknik dil devreye giriyor.

Cumhurbaşkanı, “yabancı” dememeyi önerecek kadar hassasiyet gösteriyor...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Londra’da “küresel sermaye piyasalarında yer almaya devam edeceğiz” diyor. (3 Eylül 2018)

Foreign Policy’deki makalesinde “Merkez Bankası’nın bağımsız olduğunu” vurgulu ifadelerle söylüyor.

220 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı aynı konuşmasında “17 yılda ekonomimize yaklaşık 220 milyar dolarlık doğrudan uluslararası sermaye girişi oldu” diye belirti.

Sıcak para değil, yatırım!

Fakat 17 yıllın hangi dönemlerinde?!

Bir ülkeye büyük miktarda yatırım çekmek için siyasi ve hukuki ortamın nasıl olması ve nasıl olmaması gerektiğini görmek için 17 yıl yeterli bir süredir.

Türkiye’ye yabancı sermaye girişinin yıllık 20 milyar dolara çıktığı dönem, AK Parti’nin reformlar dönemidir, AB kıstaslarına sımsıkı sarıldığı dönemdir.

Ne zaman ki “kendi yağımızla kavrulacağız… Bunlar haçlı ittifakı… AB’a ihtiyacımız kalmadı” şeklindeki beyanlarla uygulanan politikalar başladı, yabancı sermayede de çekingenlikler başladı.

SERMAYE VE SÖMÜRÜ

Aslında her sermaye, yerli olsun, yabancı olsun, “sömürü” eğilimdedir.

Kuralsız siyasi güç de iktisadi güç de yozlaşır çünkü.

Bunu önleyerek sermayenin rasyonel üretim faktörü olarak işlev yapması için “düzenleme, denetleme, şeffaflık, bağımsız yargı, basın özgürlüğü” gibi kurumların çok güçlü olması lazım.

Ülkeyi yöneten kişinin şahsen teminat vermesi elbette önemlidir fakat asıl lazım olan demokratik ve hukuki kurumların güçlü olmasıdır.

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, çok önemli bir kurumsal göstergedir.

Çin totaliter diktatörlüktür fakat iktisadi hayatta “kurumlar ve kurallar”ın ne kadar etkili olduğunu, Fukuyama’da okuyabilirsiniz.

Netice: Yabancı sermaye elbette çok lazım fakat bunun yolu “kurumlar ve kurallar”dır. Kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, kamuoyunun özgür oluşumu, kısaca Batılı anlamda hukuk devleti…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 21:12
Davutoğlu: Kendi oğlunu diğer vatan evlatlarından ayıran biri devlet adamı olamaz
Ş.Kya Göksoy 16 Şubat 2020 18:41
Üstadım Taha Bey,
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 17:00
II. ... bitiriyorlar... Hesabını soramıyorsunuz... Sonra, sırada gelecek nesilleriniz var. Böyle giderseniz onları da yerler. “ Diyor, bir şeytan mı melek mi gelip sürekli kulağınıza bunları fısıldıyor, takvimi gösteriyor size, geri kalan zamanınızı sürekli hatırlatıyor... Size de hiç oluyor mu?
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 17:00
I. “Davalar, kişiler ve ideolojiler peşinde koşanlar, bizim dışımızda bir dünya var. Nereden bakarsanız o açıdan görüyorsunuz. Bir de içerden bakınca dışarıyı, dışardan bakınca içeriyi görenler var. Hem içerden hem de dışarıdan bakanlara hayat çok daha zor... Verginizi, malınızı mülkününüzü, aylık gelirinizi, işte, tarlada tapanda çalışıp dağada güttüğünüz hayvanların peşinde geçirdiğiniz zamanları, gecenizi gündüzünüzü afiyetle yiyor, hiç bir şey bulamıyorlarsa beyninizi yiyor, hayatınızı mahvediyor, +++
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 15:02
İşinize gelmeyen yerlerde ülke ekonomisini batıran dış güçler, işinize gelince dış sermaye! PEygamber Efendimize miraçta cehennem ehli olarak en çok kimler gösterilmiş bir bakıp ibret almak lazım! Bir sözün yalan olduğu kişiye göre değişmez. Bu yalan söz, kime göre yalan kime göre değil anlayışı ahirette hesabın en ağırlarından biri olacak...
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 14:57
Bildiğimiz ve gördüğümüz kadarıyla ülkenin en lüks yerlerinden araplar harıl harıl ev satın alıyor.Araplara ev satılmasın demiyorum.Ama yok mudur bunun bir sınırı?Burası Türkiye.Ben de Türküm.Türklerin asimile olmasını istemiyorum ileride.Araplar çok hızlı üreyen bir topluluk.Bu ülke kolay alınmadı,kolay TC olmadı.Bu kadar kolay topraklarımıza yerleşmeleri,vatandaşlık almaları normal değil.
Mehmet 16 Şubat 2020 21:15
1
O kadar arap varki olumsuz vermişler yoruma
Dr. 16 Şubat 2020 14:54
saat 14.55 editörler düğünde herhalde. hala 8.42 yorumu duruyor orada. 8.42 yorumu varken epey yeşildi ortalık. Bakıyorum ortalık kızarmış ama yeşiller aynı kalmış üstelik saatlerce yorumlar yayınlanmıyor. Ne oluyor ey editörler. Gidelim mi buralardan.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 16:57
1
Gitmeyelim, başka çok yer yok gidecek... Hafta sonu, herkese tatil... Bize olmasa da...
Okur 16 Şubat 2020 14:26
Avrasyacılar ülkeyi yönetiyor! İslamcılar düşünsün! Türkiyede olup biten herşeyin sorumluları elbet bir gün bu dünyada olmazsa ahirette hesap verecek. Avrasyacılar için ahiret fark etmez ama islamcılar bakalım ne yapacak...
Türkiye ne halde! 16 Şubat 2020 14:22
Diyanet, dergisinde pazara aksam gidin ucuza alirsiniz diye püf noktalar veriyormuş.Adalet hak hukuk yerini insanların mecburiyetten düştükleri durumdam faydalanmaya, hiçbir kuralın olmadığı bencillik ve maddi hırslara bırakmış ve üstelik bunu din kisvesi altında sunulur hale getirmiş.Akşama eve üç kuruş götürmek için saatlerce ayakta soğukta bekleyen pazarcı esnafını unutan diyanet aklınca insanlara kurnazlık öğütlemiş.Pazarcı esnafı elinde kalmasın diye zararına satmak zorunda kalırken bundan faydalanmayı hak sayan diyanet İslamın temsilcisi!Bunu yapan ve Allahtan korkan esnafla helalleşsin!
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 14:07
Yalandan da olsa iki satır eleştiri yazsaydınız; “şu iyi yapıldı, öteki kötü oldu, yorumcu burada haksız” gibi bir iki cümle de olurdu, “kırmızıcı arkadaşlar”. Üzerinde bir daha düşünülürdü... Gene çoktan seçmeli sınavlar gibi olmuş, işaretleyip geçmişsiniz... Adil mi bu yaptığınız?
Vatandaş Adem 16 Şubat 2020 14:03
Faiz mi enflasyona sebep oluyor,enflasyon mu faize sebep oluyor Londra'da karistirirsin "Uluslararası sermaye" şaşırır,ülkeye para yatırmakta tereddüt eder,düzeltmek için Maliye Bakanı gider "Uluslararası sermayeye" dil döker.
Takipci 16 Şubat 2020 11:44
1) Yabanci semaye iki turludur: Yararli ve Zararli. 2) Yararli Sermaye: Uretim yapan, Katma Deger ve Istihdam yaratan Sabit Sermaye yatirimi yapandir, kisaca Fabrika kuran sermayedir. 3)Zararli Sermaye(Spekulatif Sermaye): Hazira konar, mevcutlari satin alir, faiz icin gelir, goturdugu getirdiginden fazladır. 4) Son 17 yilda Turkiyeye gelen Yabanci Sermayenin tamamina yakini Spekulatif Sermayedir, Tefeci sermayesidir. Bir ornek: T.Telekomu satin alan Yabanci Sermaye acikca soygun yapmis, bankalari dolandirmis, cekip gitmistir. 5) Son Soz: Sabit Sermaye Yatirimi yapan tesvik edilmelidir.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 10:45
Batı’nın medeniyet olarak yüz yıl gerisindeyiz. Mesleksiz kalabalıklarla bu kadar olur.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 08:42
Yok hacı yok. Milli ve yerli diye başlayan konuşmalar kime ait ki ümitvar olabilelim. Bu iktidar bu mahkemelerle istediğiadamın malına el koyabilir.
evin 16 Şubat 2020 08:00
sermayenin milliyeti yoksa anadoluda 100 yıl önce sermayenin büyük kısmını elinde tutan ermeni ve rumlar nerede? hangi sebeple yoklar?
KARAR OKURU 17 Şubat 2020 22:23
0
Aynı sebeptendir ki artık ne bir mevlana yunus hacı bektas veli üretmiyor bu topraklar. Kurak kaldı buraları
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 07:10
Adı ne olursa olsun hukuk devleti olmazsanız yatırım yapılacak ülke olamazsınız. Bizim gibi doğal kaynağı kıt ülkeler ise yabancı sermayeye muhtaçtır. Ama bu yatırımların hangi alanlara yapılacağını belirlemek çok önemlidir. Cumhuriyetin ilk döneminde yapılan va satıp satıp yediğimiz yatırımlar gibi.
KARAR OKURU 18 Şubat 2020 10:38
0
Akıl beyefendi akıl ister Onun icin de saglam bir egitim gerek Bu da imam hatiplerle olmuyor. Cunku orada yetisenler sahibine biyat eden itaat eden dindar ve kindar nesillerdir.
Sabır! 16 Şubat 2020 04:00
Taha bey,uluslar arası yatırımdan,küresel sermaye bize saldırdı ya nasıl gelinir. İnsaf lı olun.Bir ülkede fabrika açmak ile küresel ölçekli bankaların ekonominize zarar vermesi arasında farkı göremiyorsanız yazmayın daha iyi.Trump un itiraflarına rağmen,gizlemek ihtiyacı nereden gelir bilmem.Batı kotlarına çok bağlılık da iyi değil galiba.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 08:33
7
Siz büyük oyunu görenlerdensiniz. Dikkat edin yakında gene saldıracaklar.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 09:54
20
İktidarın işlerinden biri de böyle saldırılar varsa bertaraf etmektir. İçeride pehlivan görünmek için dışarıya yumruk göstereceksin,dayağı yiyip oturunca da vay anam!..işiniz gücünüz ağlaşmak.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 10:17
10
Arkadaş bu kadar yandaşlık yapmak için ne verdiler size. Altında da son model deve ile mi geziyorsun, hayırdır.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 17:08
3
Sayın Sabır, güzel bir yorumunuzu okumuştum bir yerde, nazarlık gibi bir şeydi. Bulabilirsem her mesnetsiz yorumunuza yorum olarak ekleyeceğim, haberiniz olsun... Taha Akyol’u hiç anlamamışsınız. Geri dönüp ulaşabildiğiniz yazılarını bir daha okuyun ltfn. Kimler için çaba sarfettiğini daha iyi anlayabilirsiniz...
Karar Okuru...! 16 Şubat 2020 01:50
Sermaye kendi kendisinin efendisi, kendi kuralları olan, kendine münhasır milliyetçidir.Onun istediği ortamı ve kuralları sağlarsanız, sıcak parası ile seve seve sizin kucağınıza bile gelir.Sıcak Para da sizi ısıtır ve çok mutlu eder, ama o sermaye size ait değildir, ama sizinMİŞ sanırsınız.Gelmesine gelir ama birgün ve aniden giderkende yanında götürdüklerine dikkat ve hesap etmek gerekir.Hele Kar transferi hakkı tanırsanız, gittiğinde arkasında sizi nasıl aldıysa yine o noktada size devreder; Hatta zararda bile.Türk Telekom özelleştirilme hikayesi buna iyi örnek.Kazanç onlarda, zarar bizde.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:49
III. Atatürk’ün adını anmıyorum ki tarih bilmez, fütursuz, saygısız, adap ve usulden habersizler saldırmasınlar diye. Sağ oldukları halde daha bir önceki cumhurbaşkanımız, başbakanımız, ekonomi bakanımız için yapmadığı terbiyesizlik kalmayanların öleni nasıl andıklarını herkes görüyor. Millet, bunlara göz yumanları da görüyor... Fakat insanoğlunun gözü hep açık kalmıyor, süre herkes için sınırlı... O son, her birimize gelecek... Dünyaya kazık çakan insanoğlu daha görülmemiş, ardıç ağacı kadar ömrü olmadığının farkında olmayanlar var!
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 15:49
0
Kötü mü yazmışım? Kendi insanlarımıza kendimiz sahip çıkmaz, haklarını korumazsak başkası hiç sahip çıkmaz. Ara sıra o ölçüsüz ve üzücü yorumlardan yazılıyor. Uzak ve yakın tarihimize de aynısı yapılıyor, ayrımcı ve saldırganca davranılıyor, bazı kişiler küçültülmeye çalışılıyor. Bunların bazıları hatalı görülebilir, beğenilmeyebilir ama atılıp yok edilemez... Nihayetinde bizim geçmişimiz, bizim gerçekliğimiz. Sair zamanlarda “çamur atılacak”, ihtiyaç olunca veya politik nedenlerle ara sıra hatırlanacak “malzeme” değiller...
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:42
"Ülkeyi yöneten kişinin şahsen teminat vermesi" ifadesiyle "Merkez Bankası’nın bağımsızlığı, çok önemli bir kurumsal göstergedir" ifadesi arasindaki celiski, bu celiski var oldugu surece "yabanci"dan "uluslararasi"na gecisin imkansiz olacagini dusunduruyor..
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:39
II. ... içeceğe ödediğimiz paralar elin “yabancı”sına ve ithalatçı kârına gitti... İneklerin, öküzlerin yediği samanı bile ithal etmek zorunda kaldık. Savaştaki Suriye’den soğan patates bile aldık biz... Heba ettik, zamanı ve parayı. Zeki çocuklarımız ve iş bulamayanlarımız kaçtı gitti. Kalan kapasitelilerimizin gözü yolda, maalesef... Hangi milliyetçilikmiş bu? Sözde olan mı?
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:38
I. Yabancı sermayenin geldiği son 17 yılık dönemde yabancılar banka satın aldı, kârlı şirketleri satın aldılar veya ortak oldular. Gelen sıcak parayı ve alınan borçları da kuma,çimentoya, betona yatırdı yerli müteahhitler. Anadolu, Ankara’ya, İstanbul’a, İzmir’e çok katlı binalara taşındı. Toplaştık doluştuk bu şehirlere... Anadolu naçar kaldı... Toprakları ekilmedi, suları boşa aktı. İthal ikamesiyle tarım ve hayvancılık perişan edildi. Lokma kadar ülkeler bunları başardı da bizim vergiler ve ithal edilen yiyeceğe +++
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:19
İçeride şer güçler= dışarıda uluslararası sermaye. Hep kelime oyunu. Becerebildiginiz bu. Yalancısınız.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:17
Hazine ve Maliye Bakanı, “küresel sermaye piyasalarında yer almaya devam edeceğiz” diyor, diğer taraftan “aya dört şeritli yol yapacağız desek inanacak bir seçmen kitlemiz var” da diyor... Bu seçmen kitlesi olduğu müddetçe ki onların arasında “menfaatçiler” de var, birazının “burnu sürtülse” de menfaat ve cehalet hep önde geliyor, öncelikli... Sandığın “priority”si en önce geliyor...
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:09
Tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıymış... Dünyayı gezip dolaşıyoruz, geldiğimiz döndüğümüz yer yine kendi ülkemiz oluyor; kendi gerçekliğimizi görüyoruz... Koltuk sahibi olmak ya da olmamak durumu değiştirmiyor; eninde sonunda acı da olsa gerçeklerle yüzleşiyoruz...
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:03
Zamanını, çağını yaşayamayanlar, bir yerlerde takılıp kalıyorlar. Zamanla yaşla ilgisi yok sanırım, idrak meselesi...
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 01:00
D. Bahçeli’nin ne düşündüğü, zamana ve yere göre değişiyor... Sermaye konusunda da “çark edilmiş”... O da zamana ve konuma bağlı... Söyleyeni anabilmek, cesarete bağlı... Hatta daha çok üç nokta götürür de... Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür demiş menfaatçi atalarımız... O da menfaate bağlı... Bağıl bağıl yaşayıp gidiyoruz işte...
külyutmaz 16 Şubat 2020 00:56
Türkiye'nin AB üyeliği konuşulurken,aniden Rahip Santos cinayeti, McDonald's bombalaması ve Hrant Dink cinayeti ,Malatya kitap evi gibi,ölenlerin hepsinin Hristiyan olduğu, hepsi de açıkça AB kamuoyunda Türkiye'nin imajını bozmaya ve AB üyeliğine taş koymaya yönelik olaylar oldu.ABD politikalarına ters düşmek istemeyen Fetullah kaçığının bu işlerden bir çıkarı olamayacağına göre( ABD üyelik için AB'yi zorluyordu) bu işi kim tezgahladı? a) uzun hasan b)keser mustafa c) zıpzıp putin.Hadi size Pazar bulmacası.
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 00:47
"SERMEYE VE SÖMÜRÜ" alt başlığındaki “Netice: Yabancı sermaye elbette çok lazım fakat bunun yolu “kurumlar ve kurallar”dır.” cümleniz; sömürüyü önlemenin değil, sömürünün formülünü vermekte. Çünkü sermaye; parasını ve sömürmesini güvencede gördüğü kurum ve kurallar olursa gelir. Yoksa niye gelsin?
KARAR OKURU 16 Şubat 2020 00:30
Yerli ve milli out uluslararası in. Ümmet dönüş hızına yetişemiyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN