Back To Top
Sistem iyi işliyor mu?

Sistem iyi işliyor mu?

 - Son Güncelleme: 04.02.2020 Salı 09:57
- A +

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in açıklamalarındaki iki vurgu, önümüzdeki dönem siyasetinin iki ana vasfını yansıtıyor:

. Sistem tartışması sürecek. Akşener, üç şirketin araştırmasına göre, güçlendirilmiş parlamenter sistemi isteyenlerin oranının yüzde 64’e çıktığını söylüyor.

. Akşener ittifak vurgusu yapıyor. İktidar da muhalefet de önümüzdeki seçimlere ittifaklarla gidecek. Zaten ‘ittifak yapmayız’ diyen bir parti yok.

 

SİSTEM SORUNU

Temmuz 2019’da Piar’ın araştırmasında da parlamenter sistem isteyenlerin oranı yüzde 62.5 olarak çıkmıştı.

Birkaç puan aşağı veya yukarı; belli olan şudur ki, CB Hükümet sisteminin yüzde 52 olan desteği de azalmış vaziyette.

“Türkiye’yi uçuracak” denilen sistemde, Ömer Çelik’in ifadesiyle, “yer yer kireçlenmeler” oluştu. İktidar milletvekilleri kendilerini “Züğürt Ağa”ye benzetiyor, “ben hiçim” diye konuşuyorlar.

“Gazi Meclis” unvanına hakkıyla layık olan TBMM, bu sistemde, Amerikan kongresinin sahip olduğu pek çok yetkiden mahrumdur. Atamaları denetleyemez mesela. 

Kuvvetler ayrılığında benzeri olmayan yetkileri Cumhurbaşkanı’nda toplayan bu sistemde kamu kurumlarının “kurumsal kimliği” zayıfladı… Merkez Bankası, bağımsız düzenleme ve denetleme kurumları, Dışişleri Bakanlığı, zaman zaman yargı ve nihayet Meclis’te partili çoğunluk bu durumda.

Termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kanun için Meclis’te kalkan eller, bu yasanın Beştepe’den geri dönmesini de alkışlamadı mı?

 

KURUMLAR DEVLETİ

Hukuk devleti kurumlar devletidir. Yetkilerin bir makamda yoğunlaşmasıyla verimli objektif yönetim sağlanamaz.

Bu yüzden modern devlet hayatında “kurumlara güven” son derece önemlidir: Kurumların kişisel ya da siyasal değil, kurallara göre hareket edeceğine güvenmek… Bunun denetleneceğine de güvenmek…

Moody’s gibi derecelendirme kuruluşlarının araştırmalarındaki kıstaslardan birinin “kurumsal güçlülük” ölçümleri olduğunu belirtmeliyim.

Bu konuları medya eliyle kontrol altında tutmak uzun süre mümkün olmaz.

Güvenilir araştırmalar manşetlere bakarak değil, objektif verilere dayanarak yapılır çünkü.

Bizim birkaç yetkin üniversitemizde de CB sisteminin kurumlara ve denetim ilkesine etkileri konusunda tez çalışmaları yapılıyor.

Yurt dışında birçok akademik araştırma var.

AB’ın en yüksek hukuki danışma kurumu olan Venedik Komisyonu’nun raporları da ortadadır ve olumlu değildir.

Bunların ne kadar önemli olduğunu mesela Sayın İbrahim Kalın çok iyi bilir.

 

SİSTEM NASIL DEĞİŞTİ?

Türkiye’ye lazım olan; kuvvetler ayrılığına, güçlü denetim ve denge mekanizmalarına ve sağlam kamu kurumlarına dayalı bir hükümet istemiydi. Başkanlık olabilirdi, parlamenter olabilirdi.

Olmadı, CB sistemi oldu.

Fransa’da 2008 yılında anayasada beş maddeyi değiştirmek için kurulan Balladour Komisyonu tam bir yıl çalışmıştı. Sizde ise CB sistemi birkaç ay içinde hazırlanıp Meclis’ten geçiriliverdi.

Komisyon çalışmaları yapılmadı, enine boyunu tartışılmadı.

Üstelik yüzde 52 gibi hukuken meşru fakat sosyolojik ve siyasi olarak yetersiz bir oyla kabul edildi. Halbuki Binali Yıldırım’ın isabetle belirttiği gibi:

“Sistem değişikliği, anayasa değişikliği, toplumun yüzde 100’ü değilse bile büyük bir kesimini, kahir ekseriyetini kapsaması lazım, onların kabul edebileceği bir metin olması lazım…” (25 Temmuz 2016)

Hem böyle olmadığı için hem aşırı yetki yoğunlaşması sebebiyle CB sistemi giderek daha çok tartışma konusu oluyor.

 

PARTİLERİN KONUMU

CHP ve İYİ parti “güçlendirilmiş” yahut “rasyonelleştirilmiş” parlamenter sistemi savunuyor.

İktidarın başarılı ve sorunlu dönemlerinde yönetimde bulunan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan yetkilerin kurumlaşma yönünde olduğu parlamenter sistemle, yetkilerin kişiselleşme yönünde olduğu CB sistemini yakından gözlemlediler. Onlar da parlamenter sistemi savunuyor.

Meral Akşener’in “millet ittifakı”nın sürdürme ve aynı zamanda yeni kurulmakta olan bu iki partiye sıcak mesajlar vermesi genel siyasi hayatımızda bir başlangıç olmalı…

Dileyelim de bu partiler uygun bir zamanda bir uzmanlar komisyonu kursunlar; “denetimli ve dengeli” bir parlamenter sistemin ayrıntılı akademik çalışmasını başlatsınlar.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
kemalettin polat 06 Şubat 2020 17:48
parlementer sistem saçmalıktan başka bir şey değil karar almak için aylar geçer meclis toplanmaz toplansa karar çıkmaz bürokrat uygulamaz mahkemeye versen yıllar alır yerini değişsen mahkemece geri gelir tek başına iktıdar olma şansı az çatal kazık yere girmez hele bu devirde eşinle çocuğunla aynı fikirde değilsin kiminle anlaşacak ve çalışacaksın memur hırsız vekil hırsız bakan kimden olacak kaç kişinin işini yapacak partilileri kadroya koymanın dışında sadece bakar.başkanlık sistemi olmalı ve halk kararını verdi bu iş bitti.
KARAR OKURU 07 Şubat 2020 09:17
0
Çok partili hayata geçtiğimiz 1950 senesinden günümüze sadece1960-1965, 1971-1980, 1991-2002 tarihleri arası koalisyon hükümetleri yönetti. D iğer bütün tarihlerde ülkeyi tek başına iktidarlar yönetti. O beğenmediğiniz parlementer sistemdeki 3 yılda yapılan kanun sayısına bakın, son 3 yılda yapılan kanun sayısına bakın. Belki fikirleriniz değişir.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 20:24
Lise eğitiminin kalitesi ne durumda acaba?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 19:35
Çapsız tüccar siyasetçilerin elinde inliyor ülke. 20 yıl öncesinden içlerinden biri Dücane Cündioğlu Habertürk programını izleyin...aklı olan bu sırtlan sürüsünün gerçekliğini görünce dehşete düşer. Ensar manhatten inşaat falan görünce Defolup gidecekler arkalarında bir enkaz bırakarak.
Erdoğa'nın 18 yıllık iktidarı muhaliflerin kimyasını bozmuş. Her meseleden Tayyip'e kabahat çıkartıyorlar. Ama halk nezdinde antipatik olan bu durum Erdoğan'ın işine yarıyor...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 20:27
0
Emekli olan YSK başkanı zarfsız ve şeffaf sandıkla seçim yapılsın dedi. Vardır bir bildiği.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 23:01
0
20.27, Gizli tasnif yapılsın da dedi mi?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 19:22
Putinle dostluk oynarken Kırım Türkleriyle 3 maymunu oynuyorduk. Putin gerçek yüzünü gösterince birden bire Kırım değer kazandı! İnşaat rantı mı belirdi yoksa milliyetçilik rantı mı?
Taptuk 04 Şubat 2020 17:32
Bir soru Türkiyede her isteyen milletvekili olabilirmi? Olamaz. Neden cünki bir siyasi Partinin önermesi lazim. Bütün sorunumuz bu arkadaslar. Baskanlik veya Parlementer Dem.Fark etmez. Ilinizle uzaktan yakindan alakasi olmayan adamlar gelir secilir gider ve biz onlarin has özelliklerini Secim Propagandasi sirasinda ögreniriz. Sag Partilerde biraz din ve milliyet sosuyla,Sol Partilerde ileri Dem. Atatürkcülük sosuyla yedirirler. Begenirsiniz begenmezsiniz ama en dogrusunu HDP yapiyor malesef. Digerlerinden birsey olacagi yok. Halkin sectigi insanlar kendilerini Allahin Secilmis Kulu Saniyor.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 20:15
0
Evet, doğru, milletvekillerini halk seviyormuş gibi yapıp, parti başkanının atadığı vekil adaylarını halkın temsilcisi sanıyoruz. (Bankalardaki müşteri temsilcilikleri gibi. Sanki müşterinin haklarını savunuyormuş gibi.) Rahmetli Özal zamanında, güzel bir uygulama yapılmıştı. Seçimlerde tercihli sistem getirilmiş parti bazında seçim değil, milletvekili adayı (kişi adı) bazında bir seçim uygulandı. Partinin 1. Sıradaki adayı değil vatandaşın seçtiği kişi milletvekili oldu. Ama, demokrasiye daha yakın olan bu sistem, parti liderlerinin hoşuna gitmedi ve uygulamadan kaldırıldı. Demokrat olduğunu
bir okur 04 Şubat 2020 17:20
Sistem tıkır tıkır işliyor. Yurdum insanı vergi kaçırmakla vergiden kaçınmanın ne olduğunu bile anladı. Kızılayın ne işler çevirdiğini gördü. Vatandaşın yüksek doğalgaz fiyatları ile nasıl kazıklandığını, bu paraların .......... vakıflarına nasıl aktarıldığını bile öğrendik. Daha ne olsun...
Yeni sistem Fetöyü, PKK'yı bitirdi. Bu teörör örgütleri ile ile kendisini özdeşleştirenler bunu açık açık söyleyemiyor.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 19:18
0
Yanlışın var Suriyede devlet kuruyorlar farkında değilsin galiba Irakta kurdular suriyede kuruyorlar sacayağının üç olması gerekiyor Allah korusun terörist pkk nın devlet kurabileceği kimin aklına gelirdi. Oluyor işte fetö dediğin örgüt ise ne garip amerika ve avrupada halen koru nuyor
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 19:36
2
Biten bir şey yok, devletin kendisi bizatihi bir şirket mafya tarzı ile yönetiliyor
KARAR OKURU 05 Şubat 2020 11:39
3
19.18, Tayyip olmasa Türkiyeyi teslim alacaklardı, farkında değilsin.
Karar'daki muhalif yazar ve yorumcuları okudukça Tayyip'e olan desteğim artıyor...
Davut 04 Şubat 2020 22:12
0
Bütün anlatılanlar; iyidir, güzeldir, hoştur hoş...Doluya dolu, boşa; boştur boş.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:41
Sistem birilerinin yoLsuzluğu için iyi işliyor orası kesin! Zerre üzülmüyorum kimlerin ne haram yediğinden ama müslüman kisvesi altında yapıyorlar işte Allah için buna isyan ediyorum çünkü Allahın dinine ihanet etmekten Allaha sığınırım...
Okur 04 Şubat 2020 14:34
Yeni sistemle Türkiye öyle bir uçtu ki şimdi düştüğü uçurumdan kurtarabilecek kimse yok...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:24
Millet hak olarak kimsenin teveccüh üne muhtaç olamaz. Asli unsurdur.Millet üzerinde bir dizayn duygusu her cenahta ve her zaman vardir. Her zamanı geldiğinde milletin veya bir kısmının başına dünya yıkılmaktadır. Menfaat tüm değerlerin kökünü kazımaktadir. biz vatandaş a şunu reva gördük yerine bu insanlar ne ister. Diyebilen siyasete ıhtiyaç vardır. Toplum güzel hasletler i takdir kötü yü men etmeli,normalleştirmemeli.Herkese düşen görevler var. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir
karar 04 Şubat 2020 14:09
benzine 8 kuruş zam kararı verip aradan 24 saat geçmeden,uygulamaya başlamadan zam dan nasıl vazgeçilir.bu ne ciddiyetsizlik,liyakatsizlik,kepazeliktir.tıpkı termik santrallerin filitre meselesi gibi.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 13:43
Birçok siyasal İslamcıdan samimi ortamlarda Demokrasi Yunan icadı bir uydurmadır lafını farklı ortamlarda defalarca duydum ve okudum. Bu zihniyetlerle demokrasi ve hukukta işbirliği yapmanın mümkün olmadığını liberaller geç de olsa anladı. Birde bunu halka anlatabilsek.
Karar'ınn güncel manşetine göre: İstanbul Havalimanı henüz ilk yılında garanti edilen yolcu sayısını geçti, işletmecisi şirket kamuya 22,4 milyon avroluk ek ödeme yapacak...
Hayaller ve Gerçekler 04 Şubat 2020 14:37
15
He he ... bu doğruysa bile alınan ekstra ücretleri, Sabihadan zorla çalınan yolcuları ve daha bilinmeyenleri de ekleyin bu manşete...
Ülkemizde, yalan haberler,bilincli olarak piyasaya sürülüyor,Enflasyon rakamlari,sehit sayilari vs..vs..Halki kandirmakta AKP'nin eline kimse su dökemez.Ben bunlara asla inanmiyorum."Katakulli'denildiginde AKP'le yarismak mümkün degil..
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:41
14
Muhalefet ülke hayrına her işe takoz olmaya çalışıyor.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:44
10
Havaalanı için objektif olarak yazınca koltuklanıyorsun da köprü otoyol ihaleleri için objektif yazıları okuyunca niye muhalif oluyorsun. Çünkü ikiyüzlüsün. Karar doğru yazıyor. Senin gibiler ise sadece işine geleni alıp çarpıtıyor. Müslümanım diye gezme bari, ayıp.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 15:56
3
14.44, Karar Doğru yazıyorsa muhalefet yalan konuşuyor.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 13:12
Sistem sorunu yok maalesef, sistem böyle tasarlandı zaten. Cahil halkımız, ben dahil, kandırıldı. Olusturulmak istenen düzen yandasın, avanatasını aldıgı. sesi cıkanın susuturldugu. Medyanın sporun hukukun kızılayın ve diger herseyin tek adamın kararlarına göre sekillendigi, Halkı kölelestirecek bir düzen kuruldu. Elindekinin degerini bilmeyen bir milletin hakları ve malları bir imzayla sömürenlerin eline gecti.
bir okuyucu 04 Şubat 2020 13:01
Darbe üreten bir parlementer sistemi ne yapalım? Kör ölünce 'BADEM' gözlü mü oldu?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 13:41
8
Seçimle iktidar olamayanlar darbe üreten parlamenter sistemi arıyor...
Yasin Ilgaz Irmak 04 Şubat 2020 15:22
3
13:04 Seçimle iktidara kaybetmeyi hazmedemeyenler de YSK'ya baskı kurup hukuksuz bir şekilde seçim tekrar ettiriyor. Sonra ikinci kez seçim kazanıyoruz :) bir okuyucu... He bu arada başkanlık sistemi de kaos üretir; hem de daha çok üretir.(BKNZ Güney Amerika; Sahra Altı Afrika ülkeleri)
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 12:47
''''Termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kanun için Meclis’te kalkan eller, bu yasanın Beştepe’den geri dönmesini de alkışlamadı mı?'''' ne trajedi bir devlet için ya! ne büyük bir travma iktidar vekilleri için!
Üç maymun 04 Şubat 2020 12:21
15 temmuz neyse sonrası da o dur!
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 19:37
0
Allah'ın lütfu
Dün 50 milyon yok diye Katara milli serveti satanlar bugün 200 milyon dolar milli serveti ukraynaya veriyor! Bir Allahın kulu çıkıp kimin malını, parasını kime sordunuz da veriyorsunuZ diye hesap sormuyor! Yapılan bütün işlerde en büyük suçlu millettir. Bunları bu aşamaya getiren milletin bizzat kendisidir!
Trollere gelsin 04 Şubat 2020 14:39
6
Gerçekler trollere acı gelir
Sorgulayan 04 Şubat 2020 12:08
2) Sonra? Siyasi kavgalardan bıktık usandık. Herkes aklını başına alarak siyasi çekişmelerden, zıtlaşmalardan ve hatta siyasi kavgalardan uzak durmalı. Herkes kendine ve özellikle yeni yetişen gençliğine sahip çıkarak doğru değerlerimizi hem kendine ve hem gençlerine yeni baştan, tekrar tekrar empoze etmenin yollarını aramalı. Ben yanılabilirim diyebilmeli her insan ve doğru olanı sormalı, aramalı. “Ben en doğruyum” dedikçe “sistem de sistem” deyip sayıklayıp dururuz.
Sorgulayan 04 Şubat 2020 12:07
1) Sistem, sistem! Sistem de sistem! Başka bir şey bilmeyiz biz. Ya insan?! İnsan bu sistemin neresinde olmalı? Şimdiki MHP zihniyetini kabul etmiyorum ve eleştiriyorum. Ama geçmişte merhum Alparslan Türkeş'in veciz ve doğru sözünü unutamam : "En kötü sistem ehliyetli insanlar elinde iyileştirilir. En iyi sistem ise ehliyetsiz insanlar elinde kötüleştirilir." İnsana yönelin ve onu iyileştirin. Peki nasıl olacak bu? Herkes kendi çöplüğünü temizleyecek. "Her fert kendini iyileştirirse o milleti ne kadar kolay iyileştirirsiniz." Komşuya yan gözle bakılmamalı. Yardımlaşma artmalı.
Sade vatandaş 04 Şubat 2020 12:32
7
Sistem tabii ki! Batı sistemden gider ve durumları ortada.Dogu şahıslardan gider; doğunun ve bizimde durumumuz ortada...
Sorgulayan 04 Şubat 2020 13:35
0
Sistem gökten zembille inen kurtarıcı değildir. Sistemden medet umarak insanı unutmaktayız. Sistemi çalıştıracak olan insandır. İnsan kendi koyduğu kurallara uymazsa sistem ne yapsın? Önce insan ehlileştirilmeli. Her türlü sisteme yabancı kalmaya (kendi koyduğu kurallara uymamaya) istekliysek, her türlü sistemde benim dediğim olacak diyorsak sistem ne yapsın? İstişare adlı kültürümüzü ve değerimizi unuttuysak sistem ne yapsın? Batı kendi sistemine (kurallarına) uymakta diyorlar. Doğuya hangi sistemi getirirsen getir, insan kaynaklı kuralsızlık her zaman ve her yerde hükümferma!
ÖTÜKENLİKURT 04 Şubat 2020 11:45
Siz de biliyorsunuz ben de İslamcı kesimde fikir hürriyeti, bağımsız yargı, yönetimi dengeleme ve denetleme lanetlidir! Asıl olan Ulü'l emre itaattir! Bu düstur sebebiyle İslam aleminde demokrasi ve insan hakları yerde sürünmektedir. Hz Ömer “benim yanlış yaptığımı görürseniz ne yaparsınız” diye sorunca, Sahabeden birisi kılıcını çekmiş ve “seni bu kılıcımızla düzeltiriz ey Ömer” diyebilmiştir ama bu sadece bir masaldır! En haklı konuda sokağa çıkanlara polis zulüm yapmaktadır! Bahçeli, koltuğunu korumak için reize padişah yetkileri vermiştir. Reiz ise asla vazgeçmez o yetkilerden!
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 20:35
1
Maalesef bu kitle, Yönetici kendi fikirlerinden olursa "Ulul emre itaat" diyorlar. Yönetici kendi fikirlerinden değilse "ulul emr'den hiç bahsetmiyorlar.
karar okuru 04 Şubat 2020 11:34
Evet sistem çoğunluk için iyi işlemiyor. İktidar ve yandaşları için mükemmel işliyor. Yeni bir anayasa yapmak için oy kullanan herkesin Roussou nun Toplum Sözleşmesi ve Montesquieu nun Kanunların Ruhu Üzerine kitaplarını okuyup bireysel kısa vadeli çıkarları yerine ülke ve geleceklerini düşünebilmeleri gerekir. Yoksa adı şu veya bu 'altta kalanın canı çıksın' düzeni aynen devam eder.
Takipci 04 Şubat 2020 11:16
Yeni Sistem(aslinda sistemsizlik) Saraylilar icin cok guzel isliyor. Vakiflar da cok guzel isliyor, Allah(cc) onlardan razi olsun...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:40
2
Allah vakıfları talan edip milletin parasını çalanlardan razı olmasın. Cehnneme kadar yolları var.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 19:38
0
Ensar alçakları paraları ABD'ye kaçınmasımı çok güzel
Birisi 04 Şubat 2020 11:07
Başkanlık sistemi yaklaşmakta olan(parlementer sisteme ait)ekonomik kriz ile başladı.ve tabiki sistem yeni olduğu ve daha oturmadığından dolayı ekonomik krizle beraber aksaklıklar oldu.Şimdi parlementer siteme güzelleme yapmak kolay.Yarın gene Türkiye 3 partili 2 yıl ömürlü koalisyonlara mahkum edilince bu yaklaşım devam edecek mi?Türkiye eski siyasi mühendislik hamlelerine(güneş motel 28 şubat vb) maruz kalmayacağının garantisi var mı?HDP 'nin dışardan destekleyeceği bir hükumeti Türkiye kaldırır mı?(7 Haziran 2015 seçim sonrası yaşananlar)Başkanlık sistemi gerekli düzenlemelerle devam etmeli
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 10:47
Sistem halkın lehine değil, Erdoğan ve en yakın çevresi lehine tıkır tıkır işliyor. Ama günün birinde aleyhlerine işleyeceği de kesin. Tarihte hep böyle olmuş.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 13:38
5
10.47, Evet tarihte acayip şeyler olabiliyor. Mesela Sözen ile İBB'yi soyup soğana çeviren CHP, 25 yıl sonra gene İBB başkanlığını alabiliyor...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:45
2
Evet ya CHP çok soydu belediyeyi zamanında. Allahtan ak parti temiz yönetti de milletin parası haramzadelere gitmedi!
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 17:55
2
sözen zamanında böyle bir yolsuzluk vardı ve bu çapta bir yolsuzluk ist.ile sınırlıydı.şimdi bütün türkiye kaç misli fazlasıyla istanbul.
musto 04 Şubat 2020 10:39
Parmak hesabı en güzel yöntem halkımızın tek anladığı sistem.Çoban hikayesini köylü kasabalı ahali gayet iyi bilir.Ağa sürüsünü güdecek bakacak ortak olacak güvenilir çoban arar dostları sütte leke var bunda leke yok diyerek birisini tavsiye ederler,1 yıl sonra elinde bir bakraç yoğurt ve bir post ile çoban çıka gelir.20'si uçurumdan uçtu 20 sel kaptı 9 çamura battı, bu sütünden yoğurt, yaptığım koyunu kurt kaptı,elinden aldım postunu yüzdüm getirdim hakkımı ver ağam der,ağa bakraçtaki yoğurdu çobanın kafasına geçirir al ulan deyyus hakkını der.işte bizim hesaptan anladığımız sistem budur.
Sabahattin 04 Şubat 2020 10:29
“güçlendirilmiş” yahut “rasyonelleştirilmiş” parlamenter sistem nedir? Eski parlamenter sistemden farkı ne?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 12:24
5
Cevabı burada mı verelim, paket mi yapalım?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:45
2
12.24, Parlamenter sistemi on yılda bir patlıyordu. Şimdi yamayacağız diyorlar... Yamalı şambrelin cevabını versen ne olur vermesen ne olur...
Sabahattin 04 Şubat 2020 14:46
1
Burada alayım.
yurdumun insanı 04 Şubat 2020 09:53
Taha bey"Dileyelim de bu partiler uygun bir zamanda bir uzmanlar komisyonu kursunlar; “denetimli ve dengeli” bir parlamenter sistemin ayrıntılı akademik çalışmasını başlatsınlar." demişsiniz.!Geçikmiş eylem.Tüm partiler,eski askerler,akademisyen,basın,STK'lardan,eski yargı mensubu.vs.ekip oluşturalarak,kamuoyuna açık Yeni Anayasa,Sendika,Siyasi Partiler yasaları acilen yapılarak Kamuoyuna mal edilmeli.Yeni Meclis ve seçim sonrası ilk yapılacak iş,Anayasa değişikliği hemen hayata geçirilmeli.Bir daha tek adamlık ülkede olmamalı!2, AKP dönemi tüm icraat,failler Adil,açık yargılanmalı.
okur 04 Şubat 2020 08:58
Devlet denen mekanizma, kimi önceler. Sistem insanın üzerinde konumlandığı zaman, ister istemez "polis devleti" pozisyonuna düşülmektedir. Aynı edebiyat tartışmasında olduğu gibi "halk için mi?-sanat için mi?" Çözüm, önceliği iyi belirlemekte...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 08:55
Sistem iyi işliyor mu? Hırsızlar için mükemmel işleyen bir sistem. Herkesin gözü önünde, göstere göstere kanun manun takmadan çalabiliyorsun. Daha ne olsun. Binali beyin kulakları çınlasın...
Karar Okuru 04 Şubat 2020 08:29
Demokratik sistemlerde karar alma süreçleri uzundur. İstişare edilir, geniş ölçüde katılım sağlanır, mesele enine boyuna araştırılır, tartışılır. Biz ise bunları bir "Prof" un aklına uyarak, sistemin zaafları olarak gösterdik. Sonra gördük neyin ne olduğunu. Geçmiş olsun...
evin 04 Şubat 2020 07:56
sistem falan yok türkiyede...bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 16:28
1
Alamet!..
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 07:08
15 temmuzun getirdiği havayla vurdu kaçtıya getirildi bu sistem.
başka boyut 04 Şubat 2020 06:15
sorun sistemde değil kaliteli insan seçmede dünya konjektüründe kralların bulunduğu yerde parlementer sistem satın alacağı adamlardan dolayı daha riskli.cumhuriyet rejimi monorjiler gibi güçlü olması isteniyorsa başkanlık en ideali biraz kusurları eksiklikleri duruma göre düzeltilebilir.muhalefet partileri partlementerden seçimde başbakan olduklarından onların işine öyle geliyor dertleri o yüzden
Sade vatandaş 04 Şubat 2020 12:38
6
Peki bir kişiyi satın almak mı daha kolay, yoksa 100 lerce kişiyi mı?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 13:44
3
12.08, Edoğan'ı satın alamayanlar vakti zamanında Güneş Motel'de bir sürü adamı satın almıştı. Sıkıntı da o zaten. Satın alınamayan biri çıkınca Başkanlık Sistemi emperyalizmin işine gelmiyor...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 06:00
Şuanki sistem Türkiyeye uygun değildir. Kurumlar yok oldu TBMM pasif hale geldi yargı baskı altında tarafsız karar veremiyor . Ülke adeta eski mafyalara ve tarikat ile cemaatlara teslim edilmiştir..Kızılay Olayı çok şey anlatır
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 05:56
Türkiye’nin kalkınmasının önündeki en büyük engel parlamenter sistemdir başkanlık sistemiyle Türkiye uçacak şaha kalkacak hatta bütün dünyanın gözü bizde olacak denildi.. Ne var ki sonuç tam bir hüsran .. Türkiye uçurumunda kenarında .
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 04:40
İyi hoşta bu güçlendirilmiş parlementer sistem nedir? Neyi nasıl güçlendireceksiniz? Bir söyleyin de duyalım.
karar 04 Şubat 2020 13:56
2
cbaşk.sistemi için aynı şeyleri sorduk cevap veren çıkmadı.o zaman sizde sormuşmuydunuz.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 04:17
Sn.yazar referandum için yüzde 52 meşru demişsiniz. Meşru olmasına meşru da akıllarda açık kanun hükmüne rağmen mühürsüz oyların geçerli sayılması, hala zihinleri kurcalıyor.Bir de oy verme işlemi bitince apar topar mühürsüz oylar mühürlendi. Halbuki mühürsüz oylar ayrı bir tutanakla belirlense ve mühürsüz oyların da genel oy dağılımı gibi olduğu gözlemlense idi kimsenin aklına seçimlerle ilgili olumsuz bir düşünce gelmezdi.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 02:25
Mete Tan, Tuncay Mataracı Enver Akova...ve arkadaşları. Liyakat fışkıran bir kabine!!!!! Büyük bir salon. Yüzbaşı Orgeneral aralığında rahmetli Erbakan'a gerici-yobaz ve laikliğe aykırılığın odağı yaftalamasını yapan ordu. Devletimin başbakanını pijamayla karşılayan medya patronu. EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MILLETINDIR çatısı altında "bu kadına haddini bildirin" bağırmasıyla duvarları hüzünlü TBMM....Devletimin bir bakanını yağlı kazığa oturma düşüncesinde olan bir general!!! Dostlar örnekleri saysak ciltlerce kitap olur. Bunlar çok partili demokratik sistemde yaşadıklarımız. Y
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 09:56
1
DÜZELTME: SON CÜMLE; Bunlar çok partili parlementer sistemde yaşadıklarımız olacak.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 10:03
3
Ve bunlar tartışılabiliyordu.
Yasin Ilgaz Irmak 04 Şubat 2020 10:05
12
Eee yani? Bu saydıklarının parlamenter sistemle yapısal bağlantısı nedir?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 13:04
1
Ilgaz kardeş, Bütün meselemiz, o yapısallığın, zaman içinde kendisini nasıl dönüştürüp yozlaştığını anlamakta.
Yasin Ilgaz Irmak 04 Şubat 2020 13:36
0
İşte sen anlamış yalamış yutmuş çözmüş aşmışsın. Anlat da biz de bilelim. Yoksa kamyon arkası yazıları gibi cevap yazmakla olsa...
Yasin Ilgaz Irmak 04 Şubat 2020 14:16
0
İşte sen "anlamış" bir arkadaş olarak anlatıver bir zahmet; bizler de bir anlayalım. Hem bu arada siyaset bilimi literatürü de derinleşmiş olur.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:29
3
Evet bunlar özgürce söylemiyordu kimse kimseyi terörist diye binlerce insanla hapishaneleri doldurmuyor mümslümanları ekmeğinden etmiyordu. Bütün söylemlere rağmen siyasal islamcılar siyaset yapabiliyordu belediye başkanı başbakan CB OLABİLDİ!Parti kuranın hemde müslümanız diyenin emeği üniversiteyi vakfı kapatmıyorlardı. YAZIKLAR OLSUN HEPİNİZE!
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 01:38
28 Şubat'ı yaşayanlar parlamenter sistemi iyi bilir. RP hukuksuz bir şekilde kapatılırken, kuvvetler ayrılığı neredeydi?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 03:23
23
28 Şubatın en hukuksuz uygulamaları, bugünkü uygulamalar karşısında en basit tanımla masum kalıyor.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 04:21
11
Yeni Seçilmiş Belediye başkanlıklarına kayyum atanırken siz nerde iseniz kuvvetler ayrılığı da oradaydı.çok uzaklara gitmeye gerek yok.
Karar Okuru 04 Şubat 2020 07:35
11
iki yanlistan bir dogru cikmiyor maalesef. O zamanki yanlislar simdi yapilanlari mesru mu kiliyor.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 07:47
9
Aynisini mevcut iktidar yapiyor.
okur 04 Şubat 2020 10:57
3
hukuk lazım hekese lazım
mustafa 04 Şubat 2020 11:31
4
akp yi bize kayyum atadılar diye savunmakta yüzsüzlüğün arsızlıgın en dik alası olsa gerek. yüzlerce kayyum atadı akp son 3 yılda ne anlatıyorsun sen değişik ?
Gerçeğin çölü 04 Şubat 2020 12:44
6
28 Şubat ta,Mustafa İslamoğlu dan Abd.Dilipak a,ondan Mehmet Metiner e vs.herkes TV.de konuşuyordu.Simdi Fehmi Koru bile tv. de konuşamıyor,farkında mısınız?
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 13:58
1
11.31 kayyum ile ilgili yorum bana ait.Anlatmak istediğim şimdi kuvetler birliği var da ne oluyor. Mahkeme kararı yokken Seçilmiş Belediye başkanlarına kayyum atamak, hem onlara hem de onları seçen halka haksızlık olduğunu belirterek AKP yi eleştirmiştim.Şayet yorumun buna ise yanlış anlamışsın.Bir de Değişik,yüzsüz gibi ifadeler kullanmışsın. Tekrar ediyorum Eğer yorumun benim yorumuma idiyse aynen iade...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 14:48
3
12.44, Niye ki bir yasak mı var? Kanal 5'e ya da yandaşı Halk TV'ye çıksın konuşsun. Onlar da mı Tayyip'ten korkuyor...
Gelismis toplumlarda anayasinin bir maddesinin bile degistirilmesi cesitli acilardan yapilmis derin arastirmalara, yillara yayilan tartismalara ve genis bir mutakabata dayanir. CB sistemi ise Turkiye nin 150 yili asan parlementer geleneklerini birkac ayda yangindan mal kacirir gibi degistirdi. Bu tam bir cehalet gosterisiydi! Bugun Turkiye'de dogru durust isleyen kurum kalmadi. Tahribat cok buyuk, tamirat zor, ve kaybeden Turkiye ne yazik ki...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 07:53
16
Atatürk de değil 150 yıl, 1000 yıllık ne varsa bir gecede değiştirdi. Demek Erdoğan Atatürk'ün izinden gidiyor.
Rejim yanlısı .. 04 Şubat 2020 09:12
2
Çok güzel bir tespit bilgilendirme yorum...teşekkür ederiz...bilinmesi gereken de ayrica cumhuriyetin bir ara rejimde olduğu ama genç cumhuriyetimiz için bunları normal değerlendirip yarınlar için yeniden çalışmalıyız...
Teletabi 04 Şubat 2020 10:02
0
Karar okuru 07.53 Atatürkün yaptığı değişiklikte bazı yanlışlar olsa da yıkılmış işgal edilmiş bir devletten sonra işleme ve devam etme imkanı olmadığı anlaşılmış bir sistemden daha farklı bir modele geçiştir. Saltanatı kaldırması benim gözümde muhteşem bir şeydir.
Herodot 04 Şubat 2020 10:40
4
07:53 Yanlış biliyorsun. 1000 yıl süren bir sistem yok, olmadı hiç. Her şey değişir. Osmanlı'yı M.Kemal yıkmadı 1. Dünya Savaşı yıktı. Osmanlı 1. DS'ına girdiğinde bir zombi idi. 1878'de yıkılmıştı ama zorla ayakta tutuluyordu. Sistem Osmanlı'da da bir çok kez değiştirildi. 2. Abdülhamid, 2. Mahmud, 3. Ahmed, 1.Ahmed, 2. Mehmed, 1. Murat büyük sistem değişiklikleri yapan padişahlardır. Çünkü Osmanlı daha baştan sıkıntılı kurulmuş, düzgün işleyemeyen bir devlet idi.
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 12:48
4
07.53. Ataturk nire, Erdogan nire: Ataturk yikilmis, paylasilmis Osmanli'nin kullerinden hatalari ve sevaplariyla yeni bir devlet kurdu, dunyaya kabul ettirdi. Erdogan kurulmus olani, az-cok isleyen/gelisen yapiyi darmadagin etti. Ataturk'un bini askin kitaptan olusan kitapligi vardi, Erdogan'in diplomasi bile tartismali...
KARAR OKURU 04 Şubat 2020 16:10
1
10.40, Her değişirse parlamenter sistem de değişir. Kabul edeceksin...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN