Back To Top
Siyaset kütüphaneye karışmasın

Siyaset kütüphaneye karışmasın

 - Son Güncelleme: 19.11.2019 Salı 07:22
- A +

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Atatürk Kitaplığı’nın başarılı müdürü Ramazan Minder’in görevinden alındığını, arkadaşımız Beşir Ayvazoğlu’nun pazar günkü yazısında okudum. Şaşırdım, teessüf ettim.

Kütüphaneye çağ atlattıran müdür Ramazan Minder’in Mezarlıklar Müdürlüğü’nde bir memuriyete atandığını duydum!

Bu ayıplı bir atama değil mi?

 

MİLYONLARCA BELGE

Benim kitap ve belgesellerimde de Ramazan Minder’in katkısı önemlidir. Hangi eski Türkçe gazeteyi, kitap veya risaleyi istediysem hemen temin edip dijital olarak gönderirdi.

Kütüphaneyi dijital hale getirdi. Artık internetten kütüphaneye girerek gazete ve kitaplara ulaşabiliyorsunuz.

Latin harfli materyallerin dijitalleştirilmesi bazı kategorilerde 1930’lara kadar geldi.

Atatürk Kitaplığında, şu anda 6 milyon görüntü internete açıktır. Yurt içinden ve yurt dışından 35 bin ücretsiz üye internete girip milyonlarca sayfa indiriyor.

Kütüphanenin dijitalleşmesinde Atatürk Kitaplığı ve Ramazan Minder Türkiye’de öncü isimler arasındadır. Atatürk Kitaplığı yedi gün 24 saat açıktır. Gece aklınıza bir belge mi geldi; hemen indirip alabilirsiniz.

Minder aynı zamanda kütüphaneyi zenginleştirdi. Osmanlı coğrafyasına ait on binlerce kartpostalı kütüphaneye aldı.  Rauf Orbay, Fahrettin Paşa, Karabekir Paşa, Mimar Kemalettin gibi tarihi şahsiyetlerin arşivleri de artık bu kütüphanedir.

 

BİLENLERE SORMAK

Bazı okurlar “ya Atatürk dönemi?” diye sorabilir. Eğer İstanbul Belediyesi’ndeki yeni iktidarın böyle bir endişesi varsa, üniversitelerdeki devrim tarihi, inkılap tarihi, Atatürk ilkeleri gibi kürsülerde görev yapan akademisyenlere Ramazan Minder döneminde Atatürk Kitaplığı’nın nasıl geliştiğini sorabilirler.

Bu kitaplıktan yararlanmadan son yüz elli yılık tarihimiz yazılamaz.

Yakın dönem tarihçiliğimizin büyük isimlerinden Zafer Toprak’a sorulabilir.

Kitabın ve kütüphanenin değerini çok iyi bilen Doğan Hızlan’a sorulabilir.

Atatürk dönemiyle ilgili belgelerin büyük çoğunluğu Ankara arşivlerindedir. Ramazan Minder Atatürk Müzesi’ni ve buradaki tabloları restore ettirdi, yeni eserlerle zenginleştirdi.

Atatürk’ün yaveri Cevat Abbas’ın eşyalarını bu müzeye alarak kaybolmaktan kurtardı.

“Havadis, 100 Yıl Önce” adlı belge yayınlarından başka elli kadar belgesel kitap yayınladı.

Minder bütün varlığıyla kendisini müzeciliğe adamış, Atatürk Kitaplığı’nı bugünkü kalitesine ve zenginliğine ulaştırmış bir müdürdü. Görevden alınması müzeciliğimiz için vahim bir kayıptır.
Minder müzeciydi, ideolog değil.

 

ARAŞTIRMA KÜTÜPHANESİ

Yerine kim atanacak bilmiyorum. Kim gelirse gelsin bu hizmetlerin kötüleşeceğini de sanmıyorum. Ama gelişmenin duraklamasından endişeliyim.

Minder’in “Şehir Kütüphanesi” projesinin duraklamasından, bu büyük kültür müessesenin “halk kütüphanesi” diye avamlaşmasından endişe ederim.

Kütüphanecilikte böylesine uzman ve başarısını kanıtlamış bir isim bulmak kolay değildir.

Bu kütüphane herkese açıktır, herhangi bir gün gidin, kütüphanenin öğrencilerle dolu olduğunu, bazen halktan insanların da geldiğini görürsünüz.

Ama bu kütüphane bir “araştırma kütüphanesi”dir; bu vasfı kaybolmamalı, aksine geliştirilmelidir.

Taksim’deki Atatürk Kitaplığı binası, bu hızlı gelişim karşısında artık dar geliyordu. Gümüşsuyu Hastanesi binalarının kitaplığa devredilmesi düşünülüyordu; çok isabetli olurdu. Bu proje yürümelidir.

 

‘ÖNCE LİYAKAT’

Sayın Ekrem İmamoğlu “önce liyakat” demişti. Kendi partisi içinden tepki çeken ilkeli davranışları da olmuştu.

Kütüphane ve Ramazan Minder olayını dikkatine sunmak isterim. Yakın tarih üzerine çalışmalar yapan araştırmacılardan kimlere güveniyorsa, Ramazan Minder’in hizmetlerini sorabilir.

Telafi edici bir tavra girmek İmamoğlu’na yakışır ve kendisinden beklenir.

AK Parti’nin ilk iki dönemden sonra reformist tavrını bırakarak “liyakat”ten çok “sadakat”e önem verdiği biliniyor, kamu sınavlarında “mülakat”ların niteliği bellidir.

Hakim ve savcı sınavlarında “mülakat”ın değiştirilmesine ihtiyaç duyulması, aslında bir itiraftır.

Yanlış, emsal olmamalı değil mi?

Belediye şirketlerinin yöneticilerinden kimler geldi, kimler gitti? Yanlış atamalar kendini bilançolarda gösterir. Ama kütüphanecilikte nesiller boyu tahribat yapar.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 23:39
Sayın İmamoğlu bu sese kulak vermelidir. Yazınızdan Ramazan minder’in liyakat sahibi olduğunu anlıyorum. Yazınız kefil senedi gibi. Ben size inanırım. Taltif edilmesi gereken bu müdürün mezarlıklar da ne işi var. Ayıp. Yakışmadı. Siz AKP’leşmeyin. Çirkinleşmeyin.
Bozoklu 19 Kasım 2019 23:04
Siyaset kütüphaneye karışmasın. Üstüne vazife olmayan işlere de karışmasın. Siyasiler siyasetle ilgilensin 82 milyona nasıl hizmet sunabiliriz, halkımızı nasıl mutlu- müreffeh hale getiririz meselesine kafa yorsunlar. Kafa ütülemesinler. Ümidin var mı? derseniz, mecburen ümüitsizlik küfür derim.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 22:22
hem memuriyet ve hem de siyaset varmış, ve minder kaymış. hani diyorlar ya ''etme bulursun'' keşke olmasaydı.
Karar okuru 19 Kasım 2019 18:26
Taha Bey keske siyasi paylasimlari nedeniyle Ramazan Minder'e de birkac laf etseydiniz...Ramazan Bey anlattiklariniza gore belli ki isini biliyor ve liyakat sahibi, buna kimsenin itirazida yok, ama o paylasimlar yok mu, sorun orda, degil mi?...Kendim ettim kendim buldum durumu kisaca..Kamuoyu onunde ozur dileyerek gorevine baslasin tekrar!
Hadi oradan.. 22 Kasım 2019 11:07
0
Ne olmuş paylaşımda bulunmuşsa.. Sosyal medyada her gün Ak Partiye, bakanlara Cumhurbaşkanına sövüp sayan binlerce kamu görevlisi var onlara niye gözünüz kör..
alem buysa kral benim 19 Kasım 2019 18:24
Taha bey artık din ve kemalistlik koministlik defterlerini kapattım, sebep olanda kendi kendime baktıktan sonra bu inanç ve idolojilerde dayatmalarda benim senin gibi insanlar tarafından gerçekleştirilmesidir. o zaman başkasının kuyruğuna takılmanın ne anlamı var. aklım varsa dinde imanda kemalistlikte idolojilerde benim, alem buysa demekki kralda benim.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 18:23
Ramazan minder kim?Kutuphaneyi din kitaplariyla dolduran bir adam. Kutuphanenin yarisi resmen kuran kursu olmus. Taha akyol kutuphane doluyo tasiyo diyor. halbuki arastirma yapmaya kitap okumaya gelenler bir elin parmakları kadar. Digerleri sinavlara calismaya geliyor.
M.Ç 19 Kasım 2019 17:30
Ben de paylaşımları son bir iki aylık sanmıştım. İnsaf ya. Adamı 2013'teki paylaşımından ötürü yer değişikliği ile cezalandırmak ile Canan Kaftancıoğlu'na verilen hukuk dışı ceza ne kadar da benzeşiyor. Altını çizerek söylüyorum. Paylaşımları kesinlikle doğru bulmadım. Bir bürokrata yakışmamış. Kamu görevlilerinin fikir ve ifade özgürlüğünün sınırları konusunda ise kafam karışık.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 16:57
Ben de çok şaşırmıştım, ancak chp ve Kılıçdaroğlu yla ilgili yazdıklarını görünce kendisi hakkında üzüntü duydum. Keşke yazmasaydı. Çok iyi kütüphanecilerimiz var, mutlaka bir uzman atanacaktır.
M.Ç 19 Kasım 2019 16:42
Bazı yorumcular Ramazan Beyin görevden alınmasını sosyal medya paylaşımlarına bağlamışlar ve bunu doğru bulmuşlar. Bu çok üzücü. Bir kere idare hukukunda buna yetki saptırması denir. Kamu görevlilerinin siyasi paylaşım yapmalarını doğru bulmam. Soruşturmaya da konu edilebilir. Kaldı ki mezarlar müdürlüğünde görev yapanlar için siyasi paylaşım normal değildir? Sayın İmamoğlu popülist davranıyor ve zamanla Muharrem İnce'ye evriliyor. Sanırım, Kılıçdaroğlu'nun dönüştürmeye çalıştığı taban hala o damarı seviyor. O damarın siyasette karşılığı %25'lere tekabül ediyor.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 20:10
0
o 25in yarısı da söylene söylene oy veriyor
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 16:33
İmamoğlu, Bedrettin Dalan ile Nurettin Sözen’in sentezi gibi. Sonu da onlar gibi olacağa benziyor.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 15:05
Maalesef siyasetçi değil mi hepsi aynı. 2002'de de ağzından bal akıtanlar bugün alev püskürtüyor. İBB seçimlerinden önce ki İmamoğlu ile sonraki İmamoğlu arasında epeyce fark var. Atama, koruma skandalları daha başlangıç gibi duruyor.
Karar Okuru 19 Kasım 2019 14:15
Siyasi görüşler herkes içindir. Ama sosyal medyadan basit paylaşımlar ile siyaset yapanın liyakati biraz tartışılır. Anlattıklarınız ile sosyal medyada paylaşılan yandaş tavırlar çok çelişiyor.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 13:38
Konu Taha beyin anlattığı gibi ise, yanlış olmuş. UMARIM, SAYIN IMAMOGLU BU KONUDA GEREKENI YAPIP, YANLISA IZIN VERMEZ.
ERKAN DOĞAN 19 Kasım 2019 13:22
Sayın Akyol AKP döneminde devlet memurları o kadar politize olduki sanki Erdoğan artık ebediyen bu ülkeyi yönetecek başka kimse gelmeyecek diye azmaya hadsizleşmeye başladılar. Ramazan Minder şayet o paylaşımları yaptı ise kamu oyu önünde özür dilemelidir. Sizin partinize ve genel başkanınıza hakaret eden birini orada çalıştıramazsınız. Sadece işini yapmalı o kadar.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 20:13
1
İBB, CHP'nin malı değil. insanlar siyasi görüşlerine göre değil liyakatlerine göre değerlendirilmeli diyen CHPye ne oldu?
ümit 19 Kasım 2019 11:58
Ramazan Minder beyin faaliyetleri kuşkusuz ki liyakati onaylıyor.Bu durumu bilen akademi çevreleri de seslenirse Ekrem Beyin dikkate alacağını ümit ediyorum.Ya da getirdiği kişinin daha liyakatli olduğunu nedenleri ile açıklar.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 11:48
Popülist bir Müteahhitten, bu tür derin ve yüksek anlayış ve tavırlar beklemek biraz saflık olmuyor mu ?
19 Kasım 2019 10:46
Sayın Minder'in sosyal medya paylaşımlarını okuyun Çalıştığı kurumun mu birilerin mi memuru olduğu anlaşılır.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 20:08
1
işini iyi yapıyor mu?
e.k 19 Kasım 2019 10:30
Garp'ta ısı ıyı yapana verırler. Sark'ta bızden olana, bızım gıbı dusunene. Batı ıle Dogu arasındakı en barız farklılıkardan bırıde budur. Sark kafasıyla adamı yemısler. Kaybeden kutuphane ve ulke. Sn Imamoglu sagdan, soldan bır cok kısının teveccuhunu kazanarak o koltuga oturdu. Bu bılıne. Sark kurnazlıgı ıle ıslerı yurutmeye calısırsa cıktıgı gıbı oradan hızla ıner. Adı gecen kutuphane mudurunun Chp hakkında bazı olumsuz fıkırlerı basına yansıdı. Olabılır. Isını ıyı yapıyorsa orada kalmalıydı.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 15:36
2
Basına yansıyan olumsuz fikir dediğin şey bir kamu görevlisinin muhalif parti liderine ve camiasına sosyal medyadan galiz küfürler etmesi olmasın? Adam olaydı bu insanlarla çalışamam deyu onuruyla istifa ederdi. Hiç bir şey karşılıksız kalmaz, hiç bir makam da kimsenin baba malı değildir. Ondan daha iyisi bulunur merak etme, kimse vazgeçilmez değil.
xcx 19 Kasım 2019 09:19
Sen konuş sen dinle.. boşuna edebli laflar etmek
Ömer nuri çağlar 19 Kasım 2019 08:42
Artık ne olur insana Liyakata Çalışkanlığa Dürüstlüğe Önem Verilsin Siyasi Görüşe Yandaşlığı Değil Sevgili Taha Ağabey Rahmetli Gün SAZAK bey Bir gümrük müdüründen Çok şikayet edilir Askeri Sivil Güçler Görevden Alınmasını isterler Bakanlar kurulunda konu edilir Rahmetli Gün bey Müsteşarı Namık Kemal ZEYBEK bey e Araştırmasını ister sonuç Görevli Müdür Bey Görevini Mükemmel yapıyor Hiç bir yolsuzluğa z hırsızlığa Geçit vermiyor bu mudur Solcu Bir Ailenin Çocuğu
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 08:41
En büyük sorunumuz emaneti(görevi-yetkiyi) ehline vermemektir.Ne yazık ki bu hastalığımız her dönem devam etmektedir.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 08:23
Sayin Taha Akyol adamın Chp Kılıçdaroğlu ve Gezi için yazdıklarını da biliyor musunuz.burokratsa adam gibi işini yapsın.muhalefete küfür etmesin.tsmam liyakat olsun.peki kişilik.. o olmasın mi..saygı sevgi.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 08:13
Ramazan Minder beyi AK parti nasil tutmus orasi soru isareti gibi. Neyse umariz Ekrem bey liyakat ekseninde en dogruyu yapar, yoksa bunun bir donusu olur
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 07:26
Taha Bey, ne kadar nazikçe ve üsluplu ifade etmişsiniz konuyu. Muhafazakar kesim size sahip çıkabilseydi keşke, ama nerde o bilinç...
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 07:11
Bu ülkede hakkıyla iş yapan çalmayan çırpmayanlar görevden alınır
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 05:51
Nasıl bir ülke ki, hayatın her alanına siyaset ve ideoloji bulaşıyor? Bu kafayla batılı ülkelerin 100 yıl gerisinde kalmaya mahkumuz.
Halil Kalesiz 19 Kasım 2019 02:47
Ekrem bey liyakat dedi siz de inandınız... O kadar saf olduğuna inanmamızı istiyorsunuz. Ramazan Minder Bey'i kırk katır veya kırk satır pâklar. Hata Ramazan Beyde çünkü o kadar kitabı toplamaış. Onun burnundan fitil fitil getirirler. Ben kitapların akıbetini de düşünüyorum. Alemdaroğlunun yaptığını yapmazlar mı?
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 01:18
İmamoğlu'nun yıldızı seçildikten hemen sonra sönmeye başladı ve artarak da devam ediyor. Ona oy veren koalisyonun genişliği ve ondan beklentileri, liyakatli davranmayı onun için bir lüks haline getiriyor. Hasılı gelen, gideni arayacak gibi.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 00:47
Biz sağcısı, solcusuyla liyakatten yandaş olmayı anlıyoruz. Chp kütüphanecilikte uzmanlaşmış kişiyi mezarlıklar müdürlüğüne gönderiyor. Ben mezarlıklar müdürlüğünde çalışan bir tanıdığımın iktidar tarafından il halk kütüphanesi müdürü yapıldığını biliyorum. Bunların birbirinden farkı ne Allah aşkına. Eğer yersen birisi Atatürk'ün yolundan, diğeri de Hz. Ömer'in yolundan gidiyor.
aliaga 19 Kasım 2019 10:04
2
ramazan minder neden görevden alındı biliior musun? bilmiyorsan sayın yazarla birlikte araştır güzelce. amu çalışanı hiç bir siyasi partiye fikre hakaret etmez ya da bir siyasi partiyi ateşli savunamaz.
Liyakat, liyakat, liyakat. Partizanliga hayir. Haksizliga ve zulme hayir. Keyfi davranışlara hayir. Yapanlari kınıyorum.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 00:20
Dedikleriniz doğru olabilir. Ama dengeli olmak açısından şunları da eklemekte fayda var. Ramazan Minder aynı zamanda Erdoğanın köyü Rize Güneysu’dandır. Kardeşi de Akparti Güneysu belediye başkanı Ahmet Minder’dir.
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 09:14
1
Erdoğanı sevmeyen biri olarak diyorum, insanların nereli olduklarına bakılmamalı. Yeteneği varsa kullanırsın, faydalanırsın. Böyle o şuralı buralı diye ayrıştırmak AKP'nin kronik hastalığıdır. Aynı hastalığa liyakat vadedenler düşmemeli. Arkada başka işler dönüyorsa bilemeyiz elbette...
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 11:11
2
eee? suç mu? bu nasıl ilkel kabileci bir zihniyet?
KARAR OKURU 19 Kasım 2019 19:34
0
Güneysulu olmak birini kötü bir insan yapmaz elbette kastettiğim o değil. Ama ‘Güneysulu bürokrat’ yazdığınızda çıkan sonuç sayısını görünce ‘vay be bir ilçeden ne çok başarılı insan çıkıyormuş’ diyor insan
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN