Back To Top
Suriye için diplomasi

Suriye için diplomasi

 - Son Güncelleme: 11.10.2019 Cuma 07:51
- A +

Barış Pınarı Harekatı hem siyasi ve diplomatik bakımdan hem askeri bakımdan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarından daha zor ve daha uzun sürelidir.

Elbette dualarımız en kısa sürede tamamlanması içindir. Fakat askeri operasyon tamamlandıktan sonra da asker orada kalacak, “güvenli bölge”yi koruyacaktır. Muhtemelen Suriye anayasasında bir statüye ulaşıncaya kadar bu durumu devam ettirmesi gerekecek.

Bu harekatın ne kadar önemli olduğu, amaçlanan alan genişliğinden de bellidir: Fırat Kalkanı ve Zeytindalı’nın toplamından üç katından daha büyük bir alanın Mehmetçik tarafından kontrolünü gerektirmektedir.

Ekonomik faktörün önemini ayrıca belirtmeye gerek var mı?

Bu son harekatın uluslararası planda, eskileriyle ölçülemeyecek kadar yankı yaratması da, ne kadar önemli olduğunun başka bir göstergesi.

Diğer bir faktör; güneye çekilmekte olan PYD-YPG güçlerinin ne yapacakları büyük ölçüde ABD’nin, Şam rejiminin nasıl davranacağı ise Rusya’nın elindedir.

Nasıl hassas bir geçitte yürüyeceğiz, açık değil mi?

 

BAKAN’IN ÇİZDİĞİ TABLO

Bütün askeri harekatlar siyasi hedefleri gerçekleştirmek için yapılır, sonucu da diplomasi masasında belirlenir.

Barış Pınarı gibi bir harekatın siyasi ve diplomatik yönünün ne kadar önemli olduğu bellidir. Bu açıdan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun NTV’deki açıklamaları endişe vericidir:

“Gelen tepkilerin bir kısmını bekliyorduk, bazıları sürpriz oldu. Bu kadar PKK sevdalısının olduğunu bilmiyorduk…”

Çavuşoğlu elbette ve haklı olarak bunun bir terörle mücadele olduğunu, uluslararası hukukta yerinin bulunduğunu, tepkiler ne olursa olsun Türkiye’nin kararlı davranacağını belirtiyor.

Çok doğru…

Fakat Ankara’nın, özellikle de diplomasi gözüyle bakarak, bu talboyu sorgulaması lazım; tabloyu lehe çevirebilmek için.

Kim ne derse desin… Bu elbette bir kararlılık ifadesidir. Fakat bugünkü sıcak günler geçtikten sonra siyaset, diplomasi ve ekonomi belirleyici faktörler olacak.

Her şeyden önce kendimize şunu sormalıyız: Dış politikada nereden nereye geldik?

Türkiye, Ekim 2008’de BM Güvenlik Konseyi geçici üye seçiminde 192 devletten 151’inin oyunu alarak diplomatik bir zafer kazanmıştı!

Bugün yanımızda kaç ülke var?..

 

‘TÜRK’ÜN DOSTU…

Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığı, dünyanın bize düşmanca davrandığı, “bu milletin 7 düvelle savaştığı” gibi hamasi sözler, çözüm getirmez.

Türkiye’nin güvenliğini sağlamlaştırmada da bir işe yaramaz.

Birinci Dünya savaşı mı? Almanya ile Avusturya-Macaristan imparatorluğu ve Bulgaristan müttefiklerimizdi.

Milli Mücadele mi?.. Emsalsiz bir kahramanlık örneği Milli Mücadele’de Bolşevik Rusya’dan silah ve altın para desteği almak, 1921 sonbaharından itibaren de Fransa ve İtalya ile anlaşarak onlardan silah, kamyon ve keşif uçakları almak gibi muazzam bir diplomasi vardı.

Bu iktidar döneminden en iyi örnek de kabaca 2011’e kadar devam eden rasyonel dış politikadır. Fakat 2008’de dünya devletlerinden 151 oy alan Türkiye, 2014’teki aynı seçimde 51 oyla üyeliği kaybedecekti.

Bugün 51 oy alır mıyız, bilmem.

 

İMAJ VE DİPLOMASİ

Suriye’deki gelişmelerin Türkiye açısından iyi yönde evrilmesi için sadece askerî güç yetmez, imaj ve diplomatik maharet de son derece önemlidir

Türkiye’nin askeri gücü vardır. Mehmetçiğin vatanseverliği ve kahramanlığı ona her türlü şükran ve saygıyı duymamızı gerektirecek düzeydedir.

Fakat diplomasi mutlaka siyasi başarının yolunu bulmalıdır.

Mısır’la çatışmayı bu kadar devam ettirmek gerekir miydi?

Seçim propagandası yapacağız diye Avrupa’yla 2017’deki gerilimi o kadar tırmandırmak neye yaradı?

Dün kendilerinden “liyakat nişanları” aldığımız Amerika’daki Yahudi lobisini şimdi lehimize değilse bile tarafsızlığa nasıl ikna ederiz?

Ermeni tasarılarını önlediğimiz gibi Kongre’de harekete geçirilmiş olan ambargo tasarısını nasıl önleriz?

Artık Esat rejimiyle diyalog kurmak gerekmiyor mu?..

Liste uzatılabilir…

Mehmetçiğin en kısa zamanda harekatını tamamlaması ve siyaseten de en iyi sonuçların alınması için Türkiye imajını ve diplomasisini en yüksek kalitede ihya etmelidir.

Particilik bir kenara… Vatan da bizim, asker de bizim, güvenlik de bizim, hepimizin...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 16:32
"YPG dogrudan bir tehdit olusturmiyor. Mesele Turkiye'nin Kurt meselesi" - Etyen Mahcupyan
cumhur 11 Ekim 2019 19:56
Önceden tampon bölge olarak kullanılan mayınlı arazi vardı.Şimdi bu mayınlı arazi temizlendi mi mayınlardan bilemiyoruz!Eğer böyle bir bölgeye ihtiyaç varsa ki var o durumda sınırlarımızın içinde bir tampon bölge yapardık ve böyle bir operasyona gerek kalmazdı.Milletler camiasının karşı çıktığı nokta budur.Ayrıca özgür suriye örgütü şam yönetimince terör örgütü sayılıyor,şimdi milli suriye ordusu oldu adı.Allah yardımcımız olsun.inşallah pek bir zarar görmeden bitiririz bu işi...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 18:31
Suriye'de PKK yoksa Kandil neden viyaklıyor. Trump diyor ki, biz onlara para verdik, silah verdik, PKK diyor ki ABD bizi yalnız bırakmasın. Ya hu bu şerefsizlerin Kürt Davsı ile ne alaksı var. ABD beslemesi köpekler...
13,33:Bana Merve Kavakci'yi soruyorsun,Rahmetli Bülent Ecevit ruhu sad olsun.Biliyordu o tarihler de kimin "ne oldugunu'..Merve Kavakci sadece basörtüsü sayesinde "kariyer yapti' yemin etti ABD vatandasi oldu,tekrar Türk vatandasi oldu vs..vs..Diplomasinin "D'sini bilmez Malezya'a Büyük elci olarak atandi,kizlarinida Bestepe Sarayi'na "Danisman'yapti,ne danismaniysalar(?)Babasi da AKP'nin kanatlari altinda,durumu idare ediyorlar,herneyse,basörtüsü,yalakalik vs..derken bugünlere geldik.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 22:05
5
Merve kavakçı üzerinden BASORTU düşmanlığı HAKLİ gösterirsen bende BASORTUSUZ PKK sevinci MİLLETVEKİLLERİNİ örnek göstererek BASORTUSUZ universitelere giremezsin-memur olamazsın Olayını savunurum.
Salih cetin 11 Ekim 2019 16:02
Kürtler ne istiyorkii, sayisiz okulu var, dillerini istedigi okulda ögreniyor, istedigi muzigi yapiyor, destekledikleri partinin hic bir uyesi tutuklanmiyyor, cezaevi kürtlerle dolmamiş, kurtce konuşuyorsun diye linc edilmemiş,sayisiz kürtçe yayin yapan tv kanali var!nufuslari da az sadece 40 milyon.yani anlaşilmiyor bunlarda kardeşim! Ver mehteriii...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 20:03
1
10.02, 40 değil kırk az, 400 dür...
Muhtefi. . 11 Ekim 2019 23:19
1
16:02..Harikasın sen.Aklinla bin.yaşa. ;)).. Nasıl Dusunemedik.:)..30 milyona yakında Biziz Balkan Kokenliler ,Kafkaslilar var 20.milyon civarı. Herkes Kendi Dilini Konuşsun. Artık Ortak Alfabemiz. DILSIZLERIN Kullandığı İŞARETLER olur. :))).Ne güzel anlaşırız. :)))...
Mustafa 11 Ekim 2019 16:00
2008 de 151 2011 de ise 51 oy alması dış politikada başarısızlık anlamına gelmez. Çünkü daha önce Amerika nın dümen suyunda gidiyormuş gibi yapan daha sonra "one minute" diyen bir dış politika güttüğünüz zaman düşmanların sayısı artar, dostlarınızın sayısı azalır. Pastadan daha fazla pay almak istediğinizde yada hakkınız olanı almak istediğinizde düşman sayısınız artar. Amerika nın yada Avrupanın sömürdüğü ülkeler onların emirleri ile size oy vermez. Bunları benden daha iyi bilen siz yazarların ısrarla dostlarımızın azalma sebebini dış politikadaki yanlışlara bağlamasının sebebi nedir?
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 15:32
Yapılanlar 2023 seçimleri için yatırım içindir.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 18:24
9
15.32, Ne için olursa olsun yapılanlar doğrudur.
Cemal 11 Ekim 2019 15:04
Biri seninle dost olmak istemiyorsa ne yaparsan bos
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 23:48
1
15.04, Ortada birisi diye bir şey yok. ABD'nin lejyonerleri var....
Bugüne kadar hangi ülkeler ve siyasiler bize kazik atmadi,sayisini unuttum,gercekten.Davos'ta "One minute' "Show'yla'Israil'le papaz olduk,Filistin korumak icin,Marmara gemisiyle kac kisi ölüme gitti? Katar'a Askeri Bölük gönderildi,onlarin güvenligi icin,Palet fabrikasini aldilar mi,kiraladilar mi,bilmiyorum,iste bu "dostlarimiz'Suriye harekatinin derhal durdurulmasini istiyorlar,buyrun yine kazik atildi Türkiye'ye bu kacinci kazik sayisini bilmiyorum..Nasirlastik mi,alistik mi,bu kaziklara ?
Gülhan Haliloğlu 11 Ekim 2019 14:18
Yazılarınızı takip ediyorum.Emeğinize müteşekkirim.İbtida kadar intiha da önemlidir.Yani akibet göz ardı edilmemeli,önceden tedbiri cihetine gidilmelidir.Başta marifetli ve tecrübeli insanlar derhal vazife almalıdır.Ortadoğu dirayet kültüründen çok rivayet kültürü ile yaşar.Bu da +Gücü elinde tutmak isteyenlere yarar.Kendimizi anlatamıyoruz.Haklı olmak yetmez,haklılığınızı kabul ettirecek alt yapıyı önceden düşünmeniz gerekir.Saygılarımla...
okur 11 Ekim 2019 13:11
pkk ya silah veren amerika,fetoyu himaye eden amerika,isidi yoneten amerika.sehirlerde masum bebekler,kadınlar teroristlere verilen amerikan silahları ile can veriyor.ama halen amerikan usleri turkiyede faaliyette.kapanması gundem bile yapılmıyor.hatta amerika hala dost ve muttefik.bu celiskinin izahı yok.cok tuhaf!dikkat cekici bi durum.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 12:44
Endiseler haklı. Sonrasıni sorun edip düşunemeyen bir babayi uyariyorsunuz. Bu uyariyi komsunun kapisini kirmadan yapacaktiniz. Ama gazetemiz tam tersini yapti malesef.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 11:49
Türkiye yanlışta Hocam. Oradaki Kürtleri desteklemek her bakımdan menfaatimizeydi. Bunu kaçırdık. Esat mutlu olmalı. Herkes ona çalışıyor. Korkum o ki asıl terör koridoru şimdi kurulabilir. Esada isyan eden suriyeliler oraya yerleşecek ve ilk fırsatta bizi satacak. Esadı arkasından vuran, bizi niye vurmasın?Kim bu milli Suriye ordusu, bilen var mı? Araplara güvenilemeyeceğini bir kez daha öğreneceğiz maalesef. Pkk laneti, Kürtlere yardımımızı engellememeliydi. Tarihi misyonumuz ve kardeşlik bunu gerektirir.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 12:40
9
Orada hakimiyet pkk'da kardeşim. Keşke başka türlü olsaydı o zaman Irak kürt yönetimi ile olana benzer ilişkiler kurulabilirdi. İklimi pkk zehirliyor.
Muhtefi. . 11 Ekim 2019 13:00
9
Kim demiş Desteklemiyoruz. Böyle saçma mantık olur mu? .Türkiye'de olan Suriye'deki Savaştan kaçmış Kürtler ve Oradaki Kürt Halkı BAŞ TACI. .Herzaman.! fakat PKK ve Uzantıları ypg, dsg, işiid ve gölge oluşumlar Asla. TERÖRLE MÜCADELE ediyoruz ve Suriye halkının Geleceği. Özgürlüğü, Huzuru, Refahı söz konusu. Kimsenin tavuğunda, bahçesinde vb Gozlerimiz. YOK-TUR. .Büyük fotoda Emperyalist Kuşaktan çıkmaya çalışıyoruz. Derdimiz budur. !.Saygılar.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 11:03
Ülke ve millet için artık tavsiyede bile bulunamıyorsunuz. Yazık. Çünkü gün birlik beraberlik günü. Hergün aynı söylem. Birlikten amaç ise birilerine tabi olmak.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 13:24
8
11.03, İlle de ABD'ye lejyoner olamak lazım diyorsun...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 21:47
1
Kendi düşünceni bana yamamaya çalışma. Ne yazdığım belli. Lejyoner ülkeyi bu hale, suriyenin kuzeyini pyd ye kobaniyi pyd ye teslim edenlere diyebilirsin.
PKK imiş, DAEŞ’miş, Veliahd prensmiş, Netanyahu, Trump, Rothschild, FED’miş, LIBOR’muş, Kushner’miş, Dahlanmış, geçin bunları, hepsi bu planın efendisi Luciferin çocukları! Ve içimizde bunların işbirlikçileri de var. Eğer gerçekten bu savaşı kazanmak istiyorsak ve daha da önemlisi, Allah’ın gazabından kurtulmak istiyorsak, önce bu “içimizdeki beyinsizler”den yakamızı kurtarmamız gerek. Zalimlere yardım eder, onlarla birlik olur, anların adamlarına makam-mevki verir, onlara hazinenin anahtarını teslim eder, onların planlarına destek verirseniz, haberiniz olsun, ateş size de dokunur. Allah o zal
Cok özlemistik,Eyy,eyy'leri nihayet dün yine "kulaklarimizin pasini aldi' Sözde Avrupa'yi korkutacagiz,kimsenin korktugu yok,ciddiye alan da yok:Kapilarin asla ve asla acilmayacagini biz biliyoruz inanmiyoruz,ya Avrupa gülüp geciyor!..
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 12:32
10
10:44, Yok yahu, sen Çemişgezek gazetelerini okuyorsun herhalde. Bütün batı ve Arap alemi hop oturup hop kalkıyor, oraların kral ve diktatörleri havaleler geçiriyor sen burda bize misvak anlat!
Süheyl CALISKANOGLU 11 Ekim 2019 19:07
2
Avrupa'da yasiyorum,Cemisgezek gazeteleri burada satilmiyor,Türkiye'deki yandas medya ve AHaber'i seyrettigini tahmin ediyorum, bu yorumun ,yandas medya "ürünü'(!)..Vaktini,zamanini bosa harciyorsun,yazik..
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:33
Askeri müdahalelerin birincisi siyasi ikincisi de ekonomik olmak üzere iki amaca hizmet etmesi gerekir. Bahse konu olan topraklar misak-ı milli sınırları içerisinde. Bu topraklar üzerinde YPG yeni bir oluşum kotarmaya çalışırsa Türkiye de garantörlük ve sınır güvenliğinin ötesinde egemenlik hakkını bile yeniden gündeme getirebilir. Türkiye'nin sadece seyretmesini kimse beklemesin. Bunlar siyasi hedeflerimizdir. Ekonomik hedefler konusuna gelince; bu topraklar kontrol altına alınırsa petrol gibi doğal kaynakların sevkiyatı konusunda Türkiye’nin eli çok güçlenecektir
Kıbrıs harekatının üzerinden tam 45 yıl geçti. Kalıcı bir çözüm için, diplomaside bir metre yol alamadık. Güney kıbrıs gelişmiş bir AB üyesi ülke oldu. Kuzey kıbrıs, hiç bir ülkenin tanımadığı güya bir devlet. Varlığını Türkiye'den gelen yardımlarla sürdürüyor. Türkiye'nin "monşer" leri gitti. Yerine "Osmanlı Tokadı"yla dünyaya göz dağı vermeye çalışan "Mehterli yiğitler" geldi. O nedenle Rusyası ABDsi Almanyası, Fransası .. hatta bilumum arap ülkeleri bizden "korkar" oldu. O nedenle işimiz çok kolay (!) Bu harekatın sonrasında da Türkiye'nin ne kazanıp ne kaybettiğini yaşayanlar görec
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:53
Sayın Akyol, aynen dediğiniz gibi. Asyanın münafıkları, Avrupanın kafirleri, İslamın son karakolu olan, Müslüman Türk Milletinin azim ve gayreti, cesaret ve feragatı karşısında dümura uğramının telaşı ve paniği içerisindedir. Şimdiden, bebek katili, kalleş, hain teröristler silahları bırakıp kaçıyorlar. Bunların akıl babalarının da kaçtığı geçmiş tarihimizde sabittir. Bir Türk'ün dünyaya bedel olduğunu, bu uğurda yazılan ve yazılacak olan destanlar göstergesidir.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:49
Demir tavinda dögülür diye bir terim vardir,bunlar birdenbire ortaya cikmadiki,sahayi dogru düzgün okuyamamakla herseyi askerin halletmesini istiyoruz.Yaziktir ,günahtir .
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 09:42
Suriyedeki karışıklığın nedenleri nelerdi acaba şamdan cuma kılmakmi dışardan esası devirmek yoksa Suriyedeki isidlilere hertürlu maddi manevi desteği vermek mi
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 07:43
Turkiye’yi yoneten irade iceride ve disarida belirttiginiz esnekligi gosteremiyor
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 05:55
Hangi Ülkü kendi çıkarlarını terk edip ona buna şirin gözükmek isteyebilir Amerika mı Rusya’mı çinmi Amerika Rusya’nın Çin’in yaptıklarını dünya ayaktamı alkışlıyor ne demek istiyorsan açık açık konuş bizde anlayalım
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:49
18
05:55, beyhude uğraşma, yazarımızın iflah olmaz Erdoğan alerjisi var, dönüp dolaşıp 100 doğru şey yazdıktan sonra, gözü kararıveriyor ve en olmadık şeyi yazabiliyor...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 05:22
Böle saçma bir yazı görmedim, dünya yaranmak için elimiz kolumuz bağlı oturalım. Sorumsuz insan böyle konuşur ancak...
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 10:56
4
Böyle sacma bi yorumcu görmedim,kavgayla kavga edilmez diyor yazar
hamza akyol 11 Ekim 2019 01:52
sizin savaş tamtamcılığınızı unutmayacağım. her bedel ödediğimde, her bedel ödeyeni gördüğümde hatırlayacağım. siz, bedel ödeyenleri görünce uyanır mısınız bilmiyorum.
hamza akyol 11 Ekim 2019 18:31
3
savaş tamtamcısı lafına mı takılıp olumsuz tıkladınız bilmiyorum. ama taha bey suriye savaşını milli mesele ilan etti. Bunun anlamı savaşı desteklemektir. Başka bir nedenle olumsuz tıkladı iseniz birşey diyemem.
musto 11 Ekim 2019 01:45
Bana göre bunlarla uğraşmaktan yorulduk.İstemediğimiz halde iktidar gaflete düştü bunlarla masaya oturdu acizlik zannedip hendekler kazıp başladıkları yere geri döndüler.Amerikan silahı ile Suudun,körfezin paralarıyla anında sattılar.Bunların kökünü kazımak farz oldu.Bunların elinden Kürt halkının kaçacak bir yeri kalmadı batıya Avrupaya nereye kaçsalar bulup musallat oluyorlar.
Ali baba 11 Ekim 2019 00:29
Kibris Tûrkleri için istedigimiz Haklari Kûrd Halki içinde istedigimizde, P,K,K ve Y,P,G de biter Kûrd sorunuda Çôzûlmûš olur, Varmisiniz Kibris Tûrkleri için istediginiz Haklari Kûrd Halki içinde istemeye, ?? HAK, HUKUK,ADALET sôz konusu oldumu Dik duracagiz Dik, kivirmak yok, Hak Haktir,
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 01:29
10
Kûrd Halki (?) yüzde 10'u bulmayan nüfus oranıyla Suriye'nin üçte birini işgal etme, petrol yataklarının tamamına el koyma hak hukuk adaletini nereden buluyor? Bugün buna cesaret eden, yarın gücü yetse neler yapar. Masuma yatmayın.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 05:56
12
00.39, Kürtler Türkiyenin sahibidir. PKK'yı destekleyenler, Kıbrıs'ta Rumları destekliyor...
Hakan 11 Ekim 2019 09:22
4
Kardeşim Ali hakketen merak ediyorum bagişla neyin hakki? Ondan sonra zulm ise bu Türkiye’de yaşan bütün insanlara farksiz yapmış şayet eğitim ekonomi yol su ev bugün kurt kardeslerimdemde Cumhurbaşkanı olan var ( rahmetli Özal ) yani hak ney
Muhtefi. 11 Ekim 2019 14:23
2
Benim,Bizim ne hakkım varsa Kürt,Turk,Arab,Zaza, Çerkez ve diğer HEP -Sİ. .Aynı Haklara SA-HIP-TIR. .kimse ayrı düşünemez. Yanlıştır heryerde, her platformda. Ama İLLEGALİTE, TERÖR, IRKÇILIK, GAYRILIK, KALLEŞLİK, ALÇAKLIK, HAINLIK yine Yanlıştır, heryerde,her platformda, Gecede.Gündüzde, Kışta.Yazda yanlıştır. ÇIKMAZ SOKAK. .ebediyen KARŞISINDAYIZ. İnşallah .Terorle Top yükün mücadele ediyoruz. Millet olarak. Konu budur. Saygılar.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 00:20
Diplomasinin kıralı yapıldı ki, Türkiye orada... Boş, boş konuşmanın manası yok.
KARAR OKURU 10 Ekim 2019 23:56
Akyol, yine söylüyorum. İyi ki Erdoğan'ın danışmanı değilsiniz. Yoksa memleket mahvolurdu.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 03:40
5
Erdogan'in danismanlari dogruyu soylemeye korkar. Onlarin gorevi "haklisin reis" demekten ibaret.
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 06:47
3
Bu çok değerli yorumunuzla bizi aydınlattığınız için teşekkürler... :) ne güzel işler istediğiniz gibi gidiyor memleketimizde.
Süheyl CALISKANOGLU 11 Ekim 2019 09:09
3
Merve Kavakci'nin kizlari,Yigit Bulut'un danisman oldugu Bestepe Sarayi,düsünün gerisini(!)..
KARAR OKURU 11 Ekim 2019 13:33
5
Süheyl CALISKANOGLU, hani o sizinkilerin başörtülü olduğu için yaka-paça meclisten attıkları halkın oyları ile seçilmiş Merve Kavakçı mı bu? Yakışır !
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN