Back To Top
Suriye kördüğüm

Suriye kördüğüm

 - Son Güncelleme: 23.08.2019 Cuma 08:25
- A +

Amerika ile Türkiye arasındaki sorunlar bir ölçüde yumuşama eğilimene girip “güvenli bölge” konusunda ilk adımlar ortaya çıkınca, Rusya’nın desteğiyle Esat güçlerinin İdlib’de saldırıya geçmesi dikkat çekidir.

Türkiye’ye bir milyona kadar yeni bir mülteci akını olması ihtimali ciddileşiyor.

4 milyon sivilin yaşadığı İdlib bölgesinde, Rus uçaklarının ve İranlı milislerin desteğiyle Esat güçleri Han Şeyhun ilçesini ele geçirmiş, Türk gözlem noktasının bulunduğu Morik ilçesini de kuşatmış bulunuyor.

Esat güçlerinin tabii ki Moskova’dan cesaret alarak Türk konvoylarına ateş açtığı da biliniyor.

Astana Mutabakatına göre Türkiye’nin bölgedeki 12 kontrol üssünden 9 numaralı Kontrol Üssü Morik’tedir, burada halen 900 askerimiz görev yapıyor.

 

MOSKOVA’NIN DİLİ

İdlib’deki terörist örgüt, esas itibariyle HTŞ (Heyet Tahrir Şam) adlı DEAŞ türevi örgüttür. Türkiye ise ÖSO çatısı altındaki grupları askeri ve siyasi olarak destekliyor.

Eylül 2017 tarihli Astana Mutabakatı’na göre, İdlib “çatışmasızlık bölgesi” olacak, bu sayede Türkiye’ye göçler duracaktı. Bunu sağlamak için Türkiye, Rusya ve İran gözlem üsleri kuracak, DEAŞ ve benzerleriyle mücadele edilecekti.

Şam sürekli olarak Türkiye’yi “isyancıları, teröristleri” desteklemekle suçluyor.

Siyaseten daha önemlisi Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un “Türkiye umduğumuz gibi davranmadı” diye konuşmasıdır. Lavrov Türkiye’nin terörle mücadele etmediğini söylüyor, hatta “teröristlerin provokasyonları Türk gözlemci askerlerin başları üzerinden yapılmaya devam etti” diyerek Türkiye’yi suçluyor! (Sputnik, 20 Ağustos)

Rusya “terörle mücadele” kavramını, İdlib’de Esat’ın saldırılarını meşrulaştıracak biçimde yorumluyor.

Halbuki Ankara, Türkiye’ye büyük göç akını doğurabilecek bu saldırıların durdurulmasını kaç defa Moskova’dan istemişti!

Hatırlamak gerekir, Putin uçak krizi sırasında da Ak Parti iktidarını “İslamcı teröristleri destekliyor” diye suçlamıştı.

 

SURİYE’DE YALNIZ KALMAK!

Moskova’nın stratejisi Batı’dan kopmuş, NATO’dan çıkmasa bile askeri ilişkileri zaafa uğramış bir Türkiye’dir.

Öyle bir Türkiye ister istemez Çin-Rus hattına savurulacaktır.

ABD’nin Türkiye’ye füze savunma sistemi satmayınca, Ankara’nın Rusya’dan S-400’leri alması Putin’de tabii büyük ümitler doğurmuştu.

“Büyük Vladimir” unvanını pek seven Rus liderinin egosuna da uygun bir diplomatik zafer olacaktı.

Fakat Erdoğan-Trump ilişkilerindeki olumlu gelişmeler, “güvenli bölge” konusundaki adımlar ve Ankara’nın NATO üyeliği yolundaki vurguları üzerine Putin, Türkiye’yi Suriye’de sıkıştırmayı deniyor.

Türkiye Suriye’de hem Rusya hem ABD ile karşı karşıya kalırsa ne olur?! Bu sorunun cevabını fevkalade ciddiyetle düşünmek lazım. Rusya PKK’yı bile terör örgütü saymıyor.

 

SURİYE’DEKİ DEVLETÇİK

Türkiye Fırat kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla Suriye’de önemli bir “saha gücü” elde etti, bu Rusya’nın Suriye hava sahasını açmasıyla oldu.

Fakat Fırat’ın doğusunda daha ciddi bir tehlike oluştu. Uluslararası Kriz Grubu adlı araştırma kurumuna göre, PYD/YPG beş Lübnan büyüklüğünde bir devletçik haline geldi: 60 bin savaşçısı, 30 bin polisi, 140 bin kamu görevlisi var.

ABD’nin desteğiyle tabii.

Türkiye bir savaşa girmeyeceğine göre, çözümü diplomaside arayacak. “Güvenli bölge”nin ihtiyacı karşılayacak nitelikle olması, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın söylediği gibi YPG elindeki ağır silahların toplanması…

Bu yönde ABD ile görüşmelerde S-400’lerin konuşulmaması mümkün mü? Hem S-400’ler gelsin, hem NATO’ya zarar vermesin gibi formüller aranıyor olmalı.

 

ÖNÜMÜZDEKİ ON YILLAR

Suriye sorunu gelecek on yılların en esaslı sonudur.

Türkiye Esat rejimiyle diyalog kurmalıdır. Araplar arası kavgalardan uzak durmalıdır.

Bugünkü iktidarın 2010’a kadar yaptığı gibi Avrupa ve NATO ağırlıklı politikaya yeniden dönülmelidir. Türkiye’nin ekonomik, bilimsel ve hukuki alanlarda gelişmesi Batı ile ilişkileri yoğunlaştırarak mümkündür.

ABD ile her zaman sorunlarımız oldu ama her zaman Türkiye’yi destekleyen güçlü çevreler de olmuştu, bunlar yeniden kazanılmalıdır.

Türkiye ekonomiyle güçlü, hukukuyla saygın bir ülke haline gelmelidir.

Dış politikada yalnızlık kötüdür ama Suriye’de yalnızlık Türkiye için en büyük tehlikedir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 16:13
Bizim halkın yüzde 80ni heeyti sever bundan dolayı her türk filminde bolca işlenmiş.halka şerbet lazım. Ama bunu film değilde gerçek hayatta işlerden sonuçları olur
Süleyman d. 25 Ağustos 2019 12:49
Bir de bakmışsın reyiz.: hem saf ları sıklaştırmak hem de muhalefeti zor duruma düşürmek İçin " TUREXİT.NATO " REFERANDUM unu önümüze koyuvermiş.
İbrahim kahraman 24 Ağustos 2019 15:38
İstikrar Nasıl bizim için önemli ise bölge ülkeleri içinde önemli bir husus. Dünün siyasetçileri buna uygun adımlar atarak ülkemizin huzur ve güvenliğini tehlikeye düşürmediler.ya bu gün!...
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 14:27
Sayın Akyol ben sizi klasik tabirle İslamcı sanıyordum lakin Avrupa'ya, Nato'ya dönelim, hukuk, ekonomi VS. İçin bu gereklidir demenizi anlayamıyorum. Allah Muhammet nebiye, Nuh'a şeriat olarak verdiğimizi sana da verdik diyor. Soru şu, bu ayet sizi bağlamıyor mu? Siz Müslüman değil misiniz veya Kurandaki hukuk sizi ilgilendirmiyor mu?
Akif 24 Ağustos 2019 05:40
Türkiye, Suriye'de seçimler olup, demokratik bir hükümet kurulmadan, ne Cerablus, İdlib, Afrin ne de oluşturulan Barış kuşağından çekilmeyecektir. Hiçbir güç bizim buraları, Suriye'de Anayasal düzen kurulmadan terk etmemizi isteyemez. Yıllardır milyonlarca Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan ve onların her ihtiyacını karşılamaya çalışan Türkiye, ne yaptığını ve hatta ne yapacağını çok iyi bilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 3-5 kendini bilmez istiyor diye stratejisini değiştirmez ve sonuna kadar haklıdır. Her ihtimale hazırdır.
B 24 Ağustos 2019 20:47
0
Demokratik seçimler olup Esad kazanırsa ne olacak. Esad'ın bölgesinde 10 milyon Suriye'li yaşıyor.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 03:08
Tamam, tamam rahat olun. Reis Salı günü Rusya'ya gidiyormuş günübirlik ziyarete, çözer işi!... Peki buna ne diyeceğiz? Büyük dünya lideri duruma el koydu mu? Yoksa; iş sarpa sardı, güç bela randevu aldı, Putin Abi'sinin ayağına koşuyor mu? Allah vere de; aldatılma, kendisini siyaseten rahatlatacak ufak tefek jestler karşılığı yeni büyük tavizler verme, tutamayacağı sözler verme gibi işler olmasa yine.
Yalnız Asker 23 Ağustos 2019 22:59
Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık, Suriye'den demir alma günü gelmiş artık. Yurtta sulh cihanda sulh demiş Atatürk. Titre ve kendine dön, yapma artık hata Türk! Ayakların dışarıdayken yalnız kalmaktasın. Kendi yurduna ise ümitsizlik salmaktasın. İkinci Kürt devleti kurulmakta, afallamaktasın. Olsaydın içeride tek yürek, arkan olurdu berk. Ne ABD yi isterdin o zaman ne Rusya'yı. Zaten birisi kel kartal olmuş, diğeri olmuş ayı, İkisi de sana uzak, olma onlar gibi kabadayı. Dön geriye, yurdunu yalnız bırakıp etme terk.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 10:52
1
Valla bravo. Ne cevherler var memleketimde.
Süleyman d. 25 Ağustos 2019 12:34
0
Hasan abi döktürmüşsün, vuzuvelayı öttürmüşsün :))
B 23 Ağustos 2019 22:42
En büyük kazıkları ABD'den yedik. Buna anlayalım artık. Çekiç güç- Kuzey Irak kürt devleti artı pkk. Binlerce Türk askeri şehit. Fethullah-ABD 15 temmuz. Türkiye'yi CIA yoluyla kontrol etme teşebbüsü. Marshall yardımı ve dışarıdan gelen ABD hurdaları- 70 yıldır ABD'den gelen yedek parça ve araçlara mahkumiyet. Yerli sanayinin sekteye uğraması. Yıllardır tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Suriyeye demokrasi-Suriye kuzeyinde Pyd terörist devleti.Rusya dost olmayabilir ama faydası var.Türk akımı, binlerce turist, nükleer santraller.
Okur 25 Ağustos 2019 04:41
0
Nükleer santralın ne faydası varmış? Ürettiği elektrik en pahalı elektrik; santral çevresinde kanser artıyor; arıza, patlama olursa tam facia. Artık Avrupa´da nükleer santrallar kapanıyor, giderek yenilenebilir enerjiye yönelip Kuzey Afrika´nın güneş enerjisini nasıl Avrupa´ya sevkederiz diye düşünüyorlar. Keza Japonya´da. Nükleer enerji pazarı daralınca da, şirketler bizim gibi ülkelerde yatırım yolu arıyor. Sonunda meseleleri kâr etmek, ediyorlar da- ister Amerikan şirketi olsun, ister Rus. Böylesine aşırı bağımlılık hiç hayırlı değil.
ali namlı 23 Ağustos 2019 22:30
Bütün temennileriniz maalesef havada kalmaya mahkumdur Hocam ! Türkiye , düşüncesiz ve akılsız iktidarın sayesinde Suriye bataklığına saplanmıştır ! Şimdi ne olacak ? Askerlikte bir deyiş vardır :'' İşini bilmeyen çavuşlar ,döner döner kıçını avuçlar '' Allah sonumuzu hayrettsin !
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 21:51
Gercekten dovru ve ilmi fikirler. Siyasetçiler bu adirlik şatk meselesini (almanya-rusya-vb)demokratik cumhuriyet ilkeleri ile care bulurlar.su an tatbik edilen zoraki usuller 40 yildir denendi.ulkemizde onbonlerce genc insan vefat etti/heba oldu.ülke kaynaklarini yedi yuttu bu durum. Biz de askerlik.yaptık.jnd.komd.komutanların fikri benim degil. "Bu arazilerde/vografyada hic bir ordu müdbet sonuca ulaşamaz.çok zor.1500.km.lik bir sınır(suriye-ırak) aklın yolu birdir. Sn.Reisim siz de önceden.bu.fikir üzereydiniz
Ali rıza 23 Ağustos 2019 20:34
Mezhepçilik hastalığının islam ümmetine verdiği zararın ne kadar yıkıcı olduğunu bu ümmet hiç bir zaman anlamıyacak ,benim mezhebimden olsun anlayışı ümmeti bidirdi israili yaşattı , yahudilere helal olsun akıllı insanlar , bizdede bir süper süper zeka köşe yazarı cuma hutbesi arapça okunmalı diye diyanete çağrı yapıyor , helal olsun sorunlara nasıl çözüm önerisi getiriyor , nobel ödülüne aday gösterilmeli,
KARAR OKUDU 23 Ağustos 2019 19:00
Hocam yine siyasi mulahazalardan uzak kalarak ilmî bir tespit yapmakta ve ilgililerin dikkatine sunmaktadır. Zaman enaniyet zamanı değildir. İç barış öncelikle sağlanmalı ve hep birlikte bu bataklıktan çıkılmalıdır.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 17:40
Hele bir kendi içimizde evrensel insan haklarına göre yaşayalım
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 17:26
Lozana heyt çekenler bakıyorum lozana sarılmış ama galiba sevre razı olacaklar bu gidişle .sonumuz hayirlisi
KARAR OKURUMürsel 23 Ağustos 2019 16:12
Ayıyla domuz arasında bir kurt.Allah ikisini birbirine çattırsın.Ama ikisi 3.taraflara karşı daima beraber.İkisi de kazankazan konumundalar.Bize çağdaş bir Selahaddin şart.Dua edip yakarıyoruz.Tez zamanda planlarına başlarına geçirsin.Binlerce aamiin.
KARAR OKURU 24 Ağustos 2019 02:58
0
Biraz Selahattin, biraz dua, biraz kurt falan derken, iyi bir şey yazıyor gibi görünmüş. Bu hamasetin gazına gelenler de vermiş artı puanı. Ama tamamı boş muhabbet, hamaset. Aynı bizi bugünlere getiren tarz.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 15:26
Bes lubnan buyuklugunde devletcik 60000 asker, 30000 polis , 140000 kamu gorevlisi varmis diyor sn yazar.Biri bizi kandiriyor ama kim.Ben kanton diyordum megerse devlet cikmis.Guvenli bolge herkese hayirli olsun.Kimin guveni icinse.Kimin eliyle kime hikayeler anlatilarak ne kurdultuluyor iyi dusunun sonra bu yoruma kirmizi tiklarinizi verin.Daha once yaptiginiz gibi.Hey ABD hey RUSYA neden pkk/ypg destekliyorsunuz diye diye hikaye yazanlar kirmiziya tiklayin.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:49
40 yillik Esad bir gecede Esed olmustu siz niye Eset diyorsunuz acaba? Siz de renk vermemek için taklalar mi atiyorsunuz? Turkiye batiya yaklasmalidir diyorsunuz da ne zaman ayrldik ki batidan? Sayin dost Obama/Trump bir telefon açti da tum komşularimuza savaş ilan etmedik mi?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 14:48
Atatürk'ün: "Komşularınızın içişlerine karışmayın" dış politika strateji tavsiye sözünün ne kadar doğru olduğunu millet olarak yaşayarak görüyoruz...
yunus 23 Ağustos 2019 14:36
Ne oldu butun dunyaya meydan okuyorduk, Putin iste adama oyle kazik atar ve telefonla yalvarirsiniz biz ettik siz etmeyin diye. Simdi basimiza bir de Macron denen Fransiz cikti hadi balkalim dunyaya bir daha heeeeyyyyttttt diyelim.
Dr. 23 Ağustos 2019 13:45
Burada yorum yazanlarin çoğu düne kadar Erdoğan gibi Şam rüyaları besliyordu, destek veriyordu. Alay ettiğiniz Kilicdaroglu sekiz yıldır Esad tarafı ile görüşülsun, ABD ve Rusya ile atraksiyon çözüm değil diyordu. Şimdi yorum yazanlar CHP lideri ile aynı dili konuşuyor. Geçti Bor'un pazarı sür eşeği Bestepe'ye. Sap gibi kaldık bir başımıza. Rejim ve Ypg/PKK işbirliği yapar Afrin ve Cerablusu isterik derse o zaman Suriye de gider, Kıbrıs da. Yazarın dediği gibi özümüze dönmeliyiz. Erdoğanin hırslarının kurbanı olmayalım.
Okur 25 Ağustos 2019 06:15
0
Vallahi Afrin ve Cerablus zaten Türkiye Cumhuriyeti topraklarına dahil değil. AKP iktidarı da diyor, mealen, “biz Suriye topraklarını işgal etmedik; güvenlik için bulunuyoruz” diye. Hülasa, Suriye´de anayasal bir düzen kurulduğu zaman, zaten Türkiye´nin çekilmesi gerekecek; güvenliği Suriye devleti sağlayacak. Kıbrıs´da durum farklı; zira Türkiye´nin “garantör ülke” statüsü söz konusu.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 13:37
Vaybe düşün rusun uçağını dusur büyükelçisini evinde öldür sonra iki gulucuge rusun uçağıyla balayına gidip aynı yatağa gir ve aldatildim de hemde Ruslar intikamını soğuk içer atasözünü bile bile
Okur 25 Ağustos 2019 06:21
0
Elçi gerçi evinde değil, bir sergi ziyaretinde öldürüldü ama sonuçta pek de farketmez; nihayet bizim topraklarımızda öldürüldü. Rusların bunu unutmuş olduğunu ben de sanmıyorum. Yeterince korunsaydı ölmezdi diye bir düşünce akıllarının bir köşesinde muhakkak kalmıştır.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 13:08
Ne yazık ki Türkiye nin dış politikasını iç politik endişeler belirliyor. Sağlıklı düşünmeyen hükümetler sağlıklı politika üretemezler
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:51
Idlib 'te kimi koruyoruz.idlib Suriye toprağı, Esad Meşru başkanı. Idlibi 'ten derhal çekilmeliyiz
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:22
Enver, Talat, Cemal paşalar gitti, Erdoğan, Bahçeli, Perinçek geldi. Sonumuz yıkım...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:20
Tavsiyelerinize tamamen iştirak ediyorum. Rusya, ülkemiz toprakları üzerinde emelleri olan bir ülkedir. ABD ve Rusya arasında bir tercih yapmak zorunda isek, muhakkak ABD tercih edilmelidir.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:31
1
ABD nin bu topraklarda emelleri yok yani :) oldu canım sağol. Boyle romantik yorum yapanlar. Manda ve himaye kabul edilemez demisti bir buyuk adam zamaninda e tabi yolundan gitmezsek pusulayı saşırırız. Ve anlıyorum ki 12.20 uslanmaz bir romantiksin sen.
Okur 25 Ağustos 2019 05:10
0
16:31, 19:20 Günümüzde „emperyalizm“ illa toprak alma yoluyla olmuyor; sömürünün, politik etkinliğin binbir başka yolu var. Türkiye´deki tüm yatırımlardan karı var Batılı şirketlerin de, diğerlerinin de. Sonuçta verdiklerinden çoğunu alıyorlar – sermaye düzeni böyle işliyor. Borç vermişler, günü gelince ödensin istiyorlar. Hülasa ,Türkiye´nin bölünmesi kârlarına değil, zararlarına. ABD, Avrupa NATO üzerinden de etkin (İncirlik, Kürecik vs); gelip toprak alıp da ne yapacak? Rusya desen, Boğazlardan rahat geçiyor; gazdı, nükleer santraldı kazanacak.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:16
Hangi isleri dogru ki.. Ellerine, yüzlerine bulastirdilar, icte, dista ne varsa batirdilar. Türkiye"ye yapacaklari en büyük iyilik daha fazla hasar vermeden bir an önce cekip gitmeleridir.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 11:30
Emperyalist ülkelerin gazına gelip Osmanlı hayaliyle yanıp tutuşan bir dış politika zihniyetinin varacağı yer bataklıktır. Başka bir ülkenin iç işlerine karışma haddini kendinde gören ve silahlı çete oluşmasına önayak olarak işlerin iyice zıvanadan çıkmasına neden olanlar ondan sonra da hiç utanmadan 4,5 milyon suriyeliye kucak açtığımızı söylenektedir. Neresinden tutsanız dökülüyor. Bir A.B.D ye bir Rusya ' ya yanaşarak aklı sıra hanesine artı yazılmasını sağlayacak hamleler peşinde. Büyük Babalar müsaade ederse tabii ki.. Özal ' da denedi , şimdi K. Irak ' da Kürt devleti var.
Süheyl CALISKANOGLU 23 Ağustos 2019 11:10
Disisleri Bakani,Tv ekranlarinda yüzünde "özel bir mimik'takintisiyla "Hööytt! diye efelenmesine benim gülesim geliyor.Suriye'de iflas ettik, oynanacak bir tek dama tasi kalmadi,höt-zötle vatandaslarin aklini celeceklerini saniyorlar,kendimizi avutuyoruz sadece,nereye el atsak,"elimizde kaliyor veya dökülüyor!..
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 10:49
Çözüm diye yaklaştığımız problemlere Suriye ilk karisikliginda Dev Sorunlar getirdi. Akıl Almaz bir tezgah. Din anlayışı Akil, Ekonomi, Diploması, Strateji,ilim ve irfan harici degildir.Şah ı Resulü niye anlamıyoruz. Sünneti Sakal, Bıyık anlıyoruz. Çift zırh giymiş, Antlaşmalar yapmış, Ekonomik Tedbirler.Çok güçlü İSTİHBARAT sistemi kurmuşlar.Daha, Neler, Neler bunlar SÜNNET I SENIYYE değil mi. Allah Aşkına. Bu nasıl Mantık Hendek Savsinda Savunmadır.İstanbul ve Perslerin Fethini Söylüyorlar. Strateji Vizyon budur. .
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 12:33
0
Bi de senin ne dediğini anlayabilsek tam olacak.
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 15:25
3
Bi de sen ciziktiriver anlasilmayan bi şeyler ..benim adım Hıdır elimden gelen budur. Kismen Deliyiz bu da doğru. :)))...Biz çemberden cikmaya çalışıyoruz...Ayrica.Beğenmiyorsan başka TEZGAHA gidiver. .!..orada var cicili, bicili oyuncaklar. :)
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:32
1
Muhtefi'nin ne demeye çalıştığını, Türkçesini, ben de anlayamıyorum 12.33. Şunu düşünüyorum : Muhtefi Balkan göçmeni; Türk'üm, diyor ama bildiği Türkçe anlaşmamıza yetmiyor. Var hesap et, milyonlarca Arap göçmenle nasıl anlaşacağız ?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:40
2
Deli olmuşsun ama adam olamamışsın muhtefi. Vatan yahut silistireyi okumanı şiddetle tavsiye ederim. Her ne kadar cicili bicili olmasada senin için.
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 19:00
2
Valla Onu,bilmem Kiroyum ama Kıranlar, dökenler, bozguncu, talanci,yalancı, Demokrat Irkci maskeler ile MİLLETİN geleceğine düşmanlığım yok. Suslu kelimeler ile TÜRK MİLLETİ bölücülüğu yapmayiz. :)).Aklım bana ait.*Veresiye akilla taksitli fikir satmiyoruz.*.Çok dilim var Beyler. Lehçeleri ile Hayaliniz yetmez. Adriyetikten,Çin Seddine herturlu yol var bizde. !.Yağmur .Şemsiye altından konuşmuyoruz. :)).Gök kubbe Şemsiyemiz Ay Yıldız Lambamiz. !..:)).Alışığım ben bu sözlere. Sıkıntı yok. :))..
Muhtefi. . 23 Ağustos 2019 19:22
2
16:40 ADAMLIK. ...ilkonce VATANA amasız, fakatsiz, lakinsiz, oylesiz, boylesiz nefsi üstünde SAHİP ÇIKMAKTIR. ve MİLLİYETCİLİKTİR. . en az Alman kadar...Ayrica. **Hz Bilal i Habesi peltek idiler.Muezzinler PIRI.**.Aynı zamanda Istihbarat Reisidır. .AŞK vardı Mubarekte AŞK. ..Deli olmak lazım tabi ki BU AZİZ VATAN İÇİN. . Silistre okumuyoruz. Çünkü Oralardayiz.Tuna (Dunov derler orada) 40 tane Deli Mümin olduğumuz gün Yine Sahne TÜRK 'ün. .Hanedan i Ehl ı Beyt.Desturu ile. .Evelallah. !..
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:45
Bir Rus Atasözü der ki; "Ayıyı dansa kaldırırsan, dansın ne zaman biteceğine ayı karar verir".
Süheyl CALISKANOGLU 23 Ağustos 2019 14:26
1
Rus Ayi'si adamin pestilini cikarir,sonra da cikar üstüne bir güzel oturur,keyif catar,"altta kalanin,cani cikar(!)Bu Ata sözü sanki bugünler icin söylenmis..
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:38
“Yurtsa sulh Cihanda sulh” pısırık bir politika dediler. Türkiye’nin yeri bu değil dediler. Türkiye’yi ait olduğu yere getireceğiz dediler. Halk coştu. Ümmet dediler. Halk coştu. Selam sana Saraybosna, Mekke, Medine, Kudüs dediler. Halk coştu. Suriye’den başladılar. Halk yarın öbür gün o topraklar bizim olacak zannetti. Bir de baktık elimizde ki toprağı da onlarla bölüşmek zorunda kalmışız. Yakında bir milyon daha gelir diyorlar...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:42
1
Gelsin bir milyoncuktan ne çıkar. Suriyeli mültecilerin başımızın üstünde ayri ayri yerleri var. Hazir ekonomide sahlanmis sevaptir.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:39
"Türkiye Esat rejimiyle diyalog kurmalıdır. Araplar arası kavgalardan uzak durmalıdır." Doğru bir tespit. Bunun yanına İdlib'dek radikallerin hiçbir şekilde ülkeye sokulmaması kararı da eklenmeli. Aksi hâlde bizdeki tatlı su İslamcıları da bu karardan pişman olabilir. Umarım Pakistan'ın Taliban'a verdiği desteği ve bunun sonuçlarını görebiliyorlardır. Taliban ülkenin bir kısmına talip şimdi. İdlib'deki kardeşlerimiz dediklerini ülkeye getirirlerse olacak olan bu. Ülkeye getirmeden desteklediler en zararlı biz çıktık.
HERMES 23 Ağustos 2019 10:28
Hz Mevlana diyor ki: iyi ile kötü arasındaki mücadele(savaş) haddi aşınca Allah bir şeyi hakem tayin eder: Nemrut-İbrahim (Ateş), Musa-Firavun(deniz), Nuh-kavmi(tufan). Ben de ilave edeyim: Hz Muhammed-Müşrikler(Mağara-Güvercin), Hz-.Yusuf-Kardeşleri(Kuyu-kervan) vd.Bu iktidar kötü bir iktidara evrildi. O halde; İktidar-masumlar(??), iktidar-mazlumlar(??), İktidar(Öso)-Esad(??), İktidar-vergisi çarçur edilen halk(??), çoğaltılabilir. Allah, hakemleri bilmekte ve hazırlamakta şüphesiz, kısa süre içinde, bilesiniz...
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 13:10
1
Allah karışmıyor bu işlere. Eğer karıştığını düşünürsek bütün nefreti müslümanlara mı ki tarumar olanlar hep müslümanlar. Allah akıl vermiş ister kullanırsın.ister şeyhlere kiraya verirsin
Hermes 23 Ağustos 2019 15:26
6
Sen öyle sanmaya devam et...insan olarak zerre gücün ve kudretin olmadığını ne zaman anlayacaksın????. Sen(insan), fil gördüğünde(aslında fil gordugunu de bilmemekte ya) ayaga kalkıip kendisini dev gostermeye calisan karinca misalidir
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 16:39
1
Allah'ın gücü başka şey, sünneti başka, HERMES. Allah dünya işlerinin yönetimini, kendi tercihi olarak insanlara bıraktı. İnsanın dünya işlerine karışmamak Allah'ın sünnetidir. İnsana gücü veren de, aklı veren de, fiil hürriyeti veren de Allah; bu başka konu. İnsan gücünün, aklının, yaratıcısı değil ama Allah da dünya işlerinde insanın vekili değil. Kısaca, 13:10'nun dediği gibi, "Allah bu işlere karışmaz."
ali namlı 23 Ağustos 2019 22:48
0
Allah akıl,mantık ve irade vermiş ; doğru kullananlara mükafat,yanlış kullananlara da mücazatını verecektir .Kul iradesini kullanır,Allah da takdir eder; kader budur ! Aksi taktirde öbür dünyada insanlar cennete veya cehenneme nasıl girecekler !
engineer 23 Ağustos 2019 10:21
suriyede sular duruluyor, sis perdesi aralanıyor, toz duman arkasından nurtopu gibi suriye kürdistanı çıkıyor, abd ye Türkiye ve bölgeye hayırlı olsun, Türk müteahhitlere yeni bir iş sahası çıkıyor, suriyenin petrol ve gaz yataklarını barındıran bölge ile ticaret ahcmi bilmem kaç milyar dolar olacak, bilmem kaç milyon suriyeli ölmüş göçmüş kimin umurunda, bir koyup üç alma peşinde olanlar için?
Okur 25 Ağustos 2019 06:00
0
Suriye´de çok ilerde Kürt devleti kurulur mu bilemem. Ama bugün Rusya istemiyor, Suriye hükümeti istemiyor, İran ve Türkiye keza. Kürtler ise egemen devlet değil, Suriye´de adem-i merkezi bir devlet düzeni, yerel yönetimde daha geniş haklar istiyorlar. Bu durumda, bugün Kürt devleti kurulma ihtimali oldukça zayıf görünür. Eğer Suriye anayasa çalışmaları hızlandırılarak başarıyla sonuçlanırsa, savaş biter, Suriye devleti de tüm topraklarında egemenliğini sağlar. Yok savaş sürer, ülke toprakları parçalanmış kalırsa, o zaman farklı arayışlar olabilir.
Özay İbrahimbaş 23 Ağustos 2019 10:17
(Yorum-1 devamı) Suriye'ye yapılan askeri müdahaleler de iç politikada oy devşirmek için kahramanlık nutuklarıyla propaganda olarak kullanılıyordu. Ruslardan destek almak için Rusyaya verilen tavizler nelerdi. (S400 ler ve Akkuyu nükleer santrali buzdağının görünen yüzü) Şimdilerde Rusya'da azı dişlerini göstermeye başladı. Kaç Türkiye insanı hayatını kaybetti Suriye topraklarında. Ve ne için kaybetti. Ama şimdi filmin sonu yaklaştı. Bu trajik sonu pep beraber izleyeceğiz.
Kararli 23 Ağustos 2019 10:00
Bir dakika düsünelim Hanimlar, Beyler!!!! Farz edelim Suriyede Irakda insanlar Baris icerisinde Kardesce yasiyor. Abd,Rusya,Fransa vd. Kapitalis silah üretenler.Mallarini nereye satacak.??? Ortadoguda vd karisik yerlerde savas oldugu sürece Avrupada Abd de grev issizlik göremezsiniz. inanmayan Hz.Gogle sorsun. Fransadaki sariyelekliler Fransa digerlerine katilinca bitti.
Özay İbrahimbaş 23 Ağustos 2019 09:50
(Yorum-1 ) "Körle yatan şaşı kalkar" Türkiye'yi yönetenler Suriye iç savaşı başladığında (tabii ki batının kışkırtmalarıyla) bir kaç saat içinde Şam'a ulaşıp orada namaz kılacaklardı. Ne idüğü belirsiz ne kadar islamcı terör örgütü varsa onların sırtını sıvazlayıp destek verdiler. (MIT tırları nereye silah taşıyordu.) Deaşlılar ve diğerleri sınırımızı yolgeçen hanına çevirmişler Türkiye'de itibarlı kişiler muamelesi görüyorlar, yaralı olanlar hastanelerimizde tedavi ediliyordu. Oysa onların tümü Suriye'deki teröristlerdi ve Türkiye tarafından korunup kollanıyordu. (devamı v
Süheyl CALISKANOGLU 23 Ağustos 2019 09:47
Dünkü bir Alman Gazetesinde söyle bir manset vardi;Suriye'de,Putin, Erdogan'i "calimladi'!..Yine mi calimi yedik,bu kacinci defa oluyor,kendi kalemize gölü atiyoruz,"istedikleri bütün gol paslarini,hep biz veriyoruz,onlar da cakiyorlar golleri bizim kaleye. Rabbim affetsin bizim kaleciyi(!)
Adem Saracoglu 23 Ağustos 2019 09:12
Sorun Suriye, yazar yazida bir kere bile KÜRT kelimesini kullanmamis;) Malesef mevcut Devlet kafasi. Acaba yazari bu kelimeyi kullanmakdan ali koyan ne?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:39
3
Bence Taha Bey'i, bu yazısında, Kürt kelimesini kullanmaktan ALIKOYAN, Suriye bataklığının Kürt sorununu aşan boyutlarına da dikkat çekme arzusudur.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:20
3
Onu bu siyasal kürtçülere anlatamazsın. Dünyanın kendi eksenlerinde döndüğü zannediyor bu takım.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 10:51
5
Resmi tarihi - ideolojiyi,daha guzel ambalajla yutturmaya calisan muhterem yazar !! Biraz kelime cambazliklariyla farkli gorulmeye calisiyor !! Ufak farkliliklarla sistemin, duzenin adami ...
Adem Saracoglu 23 Ağustos 2019 18:50
3
Suriye batagina geldigmiz durumun tek nedeni, bütün amacin Kürt kazanimlarini sifirlamak olmasida ondan. Bunu kendileri bile söylüyor. Kürdün kaybi, Türkiye nin avuntusu. Bunun Kürtcülüklede hic bir alakasi yok, benim malesef irkcilikdan kurtulamayan Türk kardeslerim!
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 09:06
Reisimiz Suriye’de şark kurnazlığı politikası uygulamaya çalışıyor. Bir Rusya’ya bir ABD’ye yanaşıp kendine iki taraftan da bir seyler koparmaya çalışıyor güya. Ama sonuçta belirli bir stratejisi olmayan, tutarsız, prensipsiz, ciddiyetsiz, bir dış politika olup çıkıyor.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:58
suriyenin bu hale gelmesinde Türkiyenin rolü cok büyüktür. oradaki terör orgutlerine KÜrtleri öldürmesi icin MIT tirlari ile silahlar göndermistir.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:51
Suriye faciasından sorumlu olanlar hesap vermek zorunda, öyle allah affetsin diye kenara çekilmek yok. Çok özledikleri osmanlı zamanında olsaydı bu yöneticiler, hepsinin kellesi vurulmuştu.
Menderes YILDIRIM 23 Ağustos 2019 08:17
Taha Bey; SURİYELİ Vatandaş yapılanlar KONUT - TARLA, aldıklarını biliyor musunuz? Bunda Ne Var Diyenlere ! ! ! 1) SURİYE de Olay - Savaş 6 Yıldır devam ettiğine göre bu insanlar 6 Yıldır Çalışmadığına göre T. C. Devletinin Vatandaşlarından Kesilen Vergilerden Yapılan Yardım ile (Çadır ve konteyner da Yaşıyorlar) AYAKTA Durduklarına göre; SORU ŞU? Tarla ve Konutları HANGİ PARA ile alıyorlar? Bu Para Suriye Devletinin ELMUHABERAT' ı Tarafından verilen Para Olmasın? Kendi DOĞDUĞU Ülkesi ZORDAYKEN Kaçanların TÜRKİYE' mize Nasıl Hayrı Olur? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 23 Ağustos 2019 08:12
Taha Bey; Evet Suriye Sorunu Bİ,LEREK - İSTEYEREK Kördüğüm. Ülkemizde Resmi Rakamlara Göre 4 - 4,5 Milyon SURİYELİ bulunmaktadır. GÜNDE Sadece 1 TL, T. C. Devletinin Bütçesinden Yardım Yapılıyorsa, Bunun Karşılığı SURİYELİLER Bizlerin Hakkından GÜNDE 4 - 4,5 Milyon TL (Siyasi Anlamda) ÇALIYORLAR. Şayet GÜNDE 2 TL yardım Yapılıyorsa SURİYELİLER Bizlerin Hakkından GÜNDE 8 - 9 Milyon TL (Siyasi Anlamda) ÇALIYORLAR. AKP ye Oy Verenler VİCDANINIZ Rahat mı? Emekliye - Memura - İşçiye Verilmeyen (TL) SURİYELİLERE NEDEN VERİLİR? İşte ESERİNİZ. Saygılarımla
Okur 25 Ağustos 2019 06:40
0
Bir de Suriye´de kullanılan silahlar için ödediğimiz parayı hesabetseniz. İktidar da diyor ya, mealen, “siz kurşunun fiyatını biliyor musunuz, tank tüfeğin fiyatını biliyor musunuz” diye. Vallahi mültecilere ödenenler herhalde çekirdek parası gibi kalır savaşa verdiğimiz para yanında. “Esad´la da görüşülüp diplomatik çözüm aransın, bu en masrafsız ve en verimli yol” filan diyenlere de neredeyse hain muamelesi yapılıyor. İdlib´de Türk konvoyuna havadan ateş edildi, insanlar ölmüş; ben bilmiyorum neden hala oradayız, Mehmetçik tehlike altında...
yasin aydoğan 23 Ağustos 2019 08:04
Teşekkürler sayın Akyol. Aklın yolu birdir............
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 07:16
Ic isleri bakani ic sorunlardan dis isleri bakani da dis sorunlardan memnun gorunuyor, ulkeyi yonetenler ve onlari destekleyenler sorun gormuyor
Faik Güleçyüz 23 Ağustos 2019 06:39
Esas soru;Kürtler'in Rojova'da bir statüsü olacak mı?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 06:15
Esad ülkesinde yeniden egemenlik sağlıyor. İdlib'i de ellerinde silahlar, kendine düşman grupların olduğu bu günkü yapısıyla bırakacak değil. İllaki orayı da alacak. Biz ise hayal dünyasında yaşamaya devam edip İdlib'i almaz umudundayız. Bu durum nereye kadar böyle sürdürülebilir? Tek çare Esad'la anlaşmak ama gel de anlat.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 05:39
PKK teror orgutu. OSO da teror orgutudur. PKK bizim devletimize isyan etmistir, OSO da Suriye devletine. Ustelik OSO ( Ozgur Suriye Ordusu ) sadece Suriyelilerden ibaret degil; islam ulkelerinden gelen Al Kaideli, El Nusrali teroristler de var icinde. Rusyayi hesaba katmadan ABD ve Suudilerle birlikte Esad'i devirmek sevdasina dustuk. El Nusra'nin terorist bir orgut olmadigini iddia ettik. Herseyden once iyi iliskilerde oldugumuz Suriye'de neden rejim degisikligi istedik, bunun cevabini bilmek hakkimiz. Hukumetimizin amaci neydi? Neden komsu bir ulkede isyancilari destekledik?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:50
16
ÖSO terör örgütü değildir, iç savaşın bir cephesidir. PKK ise ırkçı temelde bölücü ayrılıkçı bir örgüttür, eylemleri kitabi terör tanımına uygundur. ÖSO ise Suriye halkının tüm unsurlarından katılım olan ve Suriye'de rejimi değiştirmek isteyen isteyen bir taraftır, savaş koşulları dışında sistemli bir şekilde sivilleri hedef almamakta, karşısındaki askeri güçlerle çatışmaktadır. Elma ile armudu toplamışsın.
Okur 25 Ağustos 2019 06:58
0
08:50 ÖSO Türkiye´ye göre terör örgütü değil; Suriye´ye göre terör örgütü. PKK,Türkiye´ye göre terör örgütü, Rusya´ya göre değil. Hülasa, “terör örgütü” tanımı, devletten devlete değişiyor, herkes başka türlü tanımlıyor. Burada önemli olan, Suriye´de Türkiye´nin terör örgütü saymadığı ÖSO içindeki kimi grupları, Rusya ve Suriye´nin terör örgütü sayması. Sonuçta Ankara İdlib´de ÖSO´ya ateş edildiğinde kızarken, Rusya teröristlerle mücadele ettiğini, bunun meşru olduğunu söylüyor; Rusya- Türkiye ilişkileri geriliyor.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 04:34
Sayin Akyol, ne oldu Agustos ayi zaferlerle dolu diyenler bizi sevindirmisti ve Suriyenin kuzeyine kahraman ordumuz girecek derken Putin de mi kandirdi birilerini. Esat ve Putin askerleri mehmetcige silah atiyor ve biz lafdan baska birsey soylemiyoruz. Erken secime bari gidinde biz de secim var der AKP ye hak veririz.
Karar okuru 23 Ağustos 2019 04:13
Yuzunu doguya donup oradan medet uman bir Turkiye 350 yil geriye gider… Ve bir daha toparlanamaz…
ÜLKEMİZE İDLİB ÜZERİNDEN YENİ MÜLTECİ AKINI BEKLENİYOR BU İNSANLARDA GELİRSE BEŞ MİLYONDAN FAZLA MÜLTECİMİZ OLACAK MÜMİNLERİN KARDEŞ OLDUĞU AYETLE SABİT ANCAK ÖTEKİ KARDEŞLER GÖREVİNİ YAPMIYOR SURİYELİ MÜLTECİLERİ BARINDIRAN LÜBNAN ÜRDÜN VE TÜRKİYE HARİCİNDEKİ MÜSLÜMAN ÜLKELER ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMUYOR SUUDİ ARABİSTAN KATAR KUVEYT BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ GİBİ ZENGİN ÜLKELER MÜLTECİ KABUL ETMİYOR ÜSTELİK BU ÜLKELERİN HALKLARI ARAPÇA KONUŞUYOR LİSAN SORUNLARI DA YOK KARDEŞLERİNE BAKMAKTAN ÇOCUKLARINI AÇ BIRAKAN EKONOMİSİ FELÇ OLMUŞ AĞABEY ÜLKE TÜRKİYE BU FEDAKARLIĞI KAÇ YIL DAHA SÜRDÜRECEK?
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 06:43
0
Bu mültecileri kendileri istedi ama işler umduklari gibi değil de ters gitti.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:58
1
Bizimkilerde ümmeti parçalamayın diyor.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 13:22
1
Merak ediyorum en zengin Arap ülkesi kankamız acaba ne kadar mülteci aldı
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 03:27
Esadla rusya üzerinden diyolog rusyanın elini güçlendiriyor. Esadla direkt diyalog kurulmalı dış politika kişisel kinlere kurban edilemez. Emevi Camisinde namaz kılamadıysak diyalogla abdest almanın yolları denenmeli diye düşünüyorum. Taha Bey saygılar...
Mustafa ALSANCAK 23 Ağustos 2019 02:55
İnsan düşündükçe düşünüyor ve bizim bu Suriye bataklığına hangi akıllı devlet adamının teşviki ile balıklama dalmış olmasına ve Suriye’den 4 milyonun çok üstünde olduğu söylenen sığınmacıları bir daha gerigitmeyeceklerini bile bile alıp beslemekte olmasındaki acayipliği normal kafalılarımız çözemiyor. Suriye’nin kendi ordusu da kendi şehir ve kasabalarını teröristlerden kurtardıkça Ankara hep hiddetlenmektedir.Nasıl ki bizim ordumuz dağ taş demeyip pekakayı kovalıyorsa Suriye’nin de Ülkesinde aynı hakkı vardır demeliyiz. Böyle devam ederse Türkiye oralardan kolay kolay çıkamayacaktır sanırım.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:50
5
Suriye'nin kendi ordusu diye bir şey yok, o ordu 2012'de dağıldı. ÖSO'nun karşısındakiler iran ve afgan milisler ile rus askerleri tarafından desteklenen Esad güçleridir. 1 milyon arap, o ordu tarafından zorla silah altına alınmamak için başka ülkelere kaçmıştır.
Has Parti 23 Ağustos 2019 01:18
Sayın yazar Türkiye'de Dışişleri Bakanlığı yok. Var da aynen Adalet sarayları gibi, nasıl onların içinde adalet yoksa, Dışişleri Bakanlığı'nda diplomasi yok, diplomat yok. Dışişleri açıklmaları sadece Erdoğan duyduğunda mutlu olsun diye yapılıyor.
musto 23 Ağustos 2019 01:12
Cambaz olmadan cambazlarla uçurumda yürümeye kalkarsan birinden biri seni uçurumun kenarında bırakır hadi kurtul bakalım nasıl kurtulacaksın artık orduyu Korgenerallara teslim ettin yakında Menderes gibi Baş çavuşlarla idare ederim dersin. Amerika silahları gözünün içine baka baka bölgeye doldurdu orduyu kurdu kenara çekildi.Trump biz işimizi gördük bundan sonra Türkiye ve Rusya İşidi halletsinler diye demecini verdi kenara çekildi bekliyor Rusya ile aramızın bozulmasını.
KARAR OKURU 23 Ağustos 2019 08:34
1
Onu da dediler Musto. Soylu : "Köy korucuları albay da olacak, general de." diye ilan etti. AKP'in devletin köküne kibrit suyu dökmeye yemini var.
Karar okuru 23 Ağustos 2019 00:12
Batı artık Türkiye ye hiç güvenmez. Türkiye de batıya! Sorun şu ki kimin kime ne kadar ihtiyacı var. İran yıllardır batıya karşı duruyor ama 100 dolar ile günlerce vakit geçirememnunmubiliyor turistler ve nitelikli nüfus tamamen terk etti ülkeyi. Halk memnundur inşallah.
erdem 23 Ağustos 2019 08:57
1
Sayın AKYOL, Biz Suriye politikasında gömleğin birinci düğmesini yanlış düğmelemiş insan gibiyiz. Attığımız her adım aleyhimize dönüyor. Allah aşkına biz Suriye de kimden yanayız? kontrol ettiğimiz bölgeleri Esad yönetimine bırakmayacak mıyız? Bu bataklıktan nasıl kurtulacağız?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN