Back To Top
Suriye’de nereye?

Suriye’de nereye?

 - Son Güncelleme: 14.02.2020 Cuma 07:13
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Esat kuvvetlerini “karada ve havada” vurabileceğimizi söyledi. Suriye hava sahası Rusya’nın elinde olduğuna göre, çok ciddi bir diplomatik ve askeri sorunla karşı karşıyayız.

İdlib iki gündür sakin, saldırı olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir saldırı durumunda “rejim güçlerini her yerde vuracağız” şeklindeki sert açıklaması etkili olmuş görünüyor. Rusya-Esat tarafı da saldırılarını bu aşamada bu noktaya kadar planlamış olabilir; Şam-Halep otoyolunu ele geçirdiler.

Diplomasi cephesinde, Ankara’da iki Rus heyetiyle yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadı, şimdi MSB Hulusi Akar’la MİT Müsteşarı Hakan Fidan Moskova’ya gidecekler.

İdlib sorununun ne kadar karmakarışık olduğu belli.

‘KARADA VE HAVADA’

Moskova ile görüşmelerde “herkes olduğu yerde kalsın, çatışma olmasın” şeklinde bir mutabakat çıkar mı? Fakat Erdoğan, Esat güçlerinin ay sonuna kadar geri çekilmesini şart koşuyor:

“Şubat ayının sonuna kadar rejimi Soçi muhtırası sınırları dışına yani gözlem noktalarımızın gerisine çıkartmakta kararlıyız. Bunun için karada ve havada her ne gerekiyorsa çekinmeden, tereddüt etmeden, hiçbir oyalamaya meydan vermeden bunu yapacağız.”

Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının devamı şöyledir:

“İdlib’de sivil yerleşim yerlerini vuran hava araçları artık eskisi gibi rahat hareket edemeyeceklerdir. Karada da rejim güçlerini aynı şekilde belirlediğimiz sınırların ötesine kadar kovalayacağız…”

Suriye hava sahası Rusların elindedir. “Havada” gerekenleri şimdiye kadar olduğu gibi topçu ve füze atışıyla mı yapacağız? Uçak veya diğer askeri teknoloji imkanları nelerdir?

Bu konuyu askeri uzmanlara bırakarak, “uçak krizi” sırasında Putin’in söylediklerini hatırlamakta yarar var:

“Türkiye, Suriye’nin hava sahasını sürekli ihlal etti. Şimdi isterse bunu yeniden yapsın. Suriye’de artık hava savunma sistemi var. Rusya, uçağı düşürüldükten sonra bölgeden geri çekilecek bir ülke değil.” (Sputnik, 17 Aralık 2015)

Esat sırtını buna dayayarak Türkiye’ye meydan okuyor zaten.

Askeri sahada böyle ciddi bir sorun var…

‘TERÖRİST GRUPLAR’

Rusya ile büyük ihtilaf noktalarından ikincisi “terörist gruplar” tanımıdır. Uçak krizi döneminde Putin AK Parti iktidarını “İslamcı teröristleri” korumakla suçlamıştı…

Moskova şimdi de Türkiye’yi Soçi mutabakatına uymayarak İdlib’deki teröristleri korumakla suçluyor!

Esat da bu gerekçeyle saldırıyor…

Soçi anlaşmasında bu şart var. Türkiye de Nusra ve Tahrir gibi gruplarının terörist olduğunu kabul ediyor. IŞİD’in en güçlü kalelerinden biri olan El Bab’ı Türkiye’nin kurtardığını da hiç unutmamak lazım.

İdlib’de bu ayrımı gerçekleştirmek fevkalade zor olduğu gibi Moskova ve Şam, Türkiye yanlısı milisleri de “terörist” sayıyor, sorun büsbütün karmaşık hale geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “başıbozuk gruplar” terimini kullanıyor. Partisinin grup toplantısında, “bölgedeki muhalif gruplardan başı bozuk hareket ederek, rejime saldırı bahanesi verenlere de artık tavizsiz davranılacağını” söyledi.

UZLAŞMA İMKANI?

Türkiye ile Rusya’nın sahada askeri olarak karşı karşıya gelmesi kesinlikle istenmez.

Putin’in gözünde Suriye, Doğu Akdeniz’deki Rusya’dır! Muazzam silah ve para akıtarak desteklediği Esat’ın Şam-Halep otoyolundan “kovalanmasına” kolay razı olmaz.

Soğukkanlı Putin zaten hesabını yaparak adımlarını atıyor.

Putin, Türkiye ile ilişkilerden sağladığı çok büyük siyasi ve ticari kazançları da elbette kaybetmek istemez.

Bir orta yol aranacaktır.

Cumhurbaşkanı’nın, yukarıdaki sözleri, devam eden görüşmelerde elimizi güçlendirmek için söylenmiştir, uygulama ihtiyatlı olacaktır diye düşünüyorum.

Barış Pınarı’nda da “Irak sınırına kadar 440 kilometre” diye başladık, Tel Abyad ve Resulayn arasında 120 kilometrede ateşkes yaptık.

İdlib’de “Başıbozukların” sıkı kontrol altına alınması, Esat güçlerinin de ‘biraz’ geri çekilmesi gibi bir orta yol…

Neticede Esat ve Rusya Suriye’de daha bir güçlenmiş, Türkiye ise yeni göçmen akınını şimdilik durdurmuş olur.

İnşallah daha iyi bir sonuç çıkar diye temenni ederiz elbette.

Türkiye’nin önündeki uzun vadeli tehdit, İdlib’de BM raporunda 12-15 bin oldukları belirtilen silahlı terörist gruplardır; Türkiye’nin de terörist saydığı gruplar!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 10:13
9 yıldır Türkiye, Rusya ve ABD askerleri Suriyede. Türk askerleri şehit oldu.! ABD ve Rus askerlerinden ölen neredeyse yok gibi..!Suriye petrolünden Rusya ve ABD nemalanıyor..!Türkiyeye de 5 milyon Suriyeliyi barındırıp 40 milyar dolar para harcıyor..!
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 23:57
Kıblesi menfaat, yalan ve iftira olan, tarih okumaları Fesli Kadir olan bir zihniyetin Turkiyeyi getirdiği nokta dayız vesselam.
Suriye sorununu kokten çözecek olan! Isvicre görüşmelerine ne oldu? Hani secime gidilecek altyapı oluşturulup barış saglanacakti? Hepsi hikaye hepsi palavra ve oyalama. Esad ve Rusya sahayı ele gecirene kadar oyalamaya bakıyor. Tabiri caizse yedire yedire alıştıra alıştıra gidiyorlar. Türkiye kamuoyu da unuta unuta en sonunda Suriyede başlanılan noktaya geri gelinecek ama Esad'in adamlarina kalacak Suriye. AKP de bir dönem daha kalacak. Geçmişler ola. Dünya ve insanlar böyle değişiyor vesselam.
Fahrettin Özdemir 14 Şubat 2020 21:53
Taha Bey,beni korkutan,Amerika'nın ''hadi Aslanlarım;;''şehitlerim''demesi.Rusya sakin ve ağır adımlarla hareket ediyor ve az konuşuyor .Bu gün bizi uyardı ve yalancılıkla suçladı.Biz çok yüksek sesli düşünüyoruz,bizim bir şey duymamıza gerek yok,sonucu duyup mutlu olmalıyız.Bizim oturup anlaşmak yerine birbirimizi zayıflatmak;İsrail ve Amerika'nın ekmeğine yağ sürmez mi?Amaç sonucu nereye varacağı belli olmayan bir hesaplaşma mı yoksa,istediğimiz barışa ulaşmak mı?Çevremize bakıyorum,bir dostumuz yok,elçimiz yok ,ben küssem devletim de küs;iyi de bize dost lazım değil mi?
Mesut 14 Şubat 2020 20:42
Birisi de demiyorki Suriye Esed'in babasının malı mı? Darbeyle iktidara gelen babası diktatörlük kurmuş kendisi de devam ettiriyor. Yüzbinlerce insanın kanına girmiş, onları katletmiş, sürgüne göndermiş. O diktatör değil ha.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 21:38
0
Esad diktator degildir diyen mi var. Her toplum layik oldugu sekilde idare olunur.burasi ortadogu sana mi dustu suriye halkini kurtarmak.prolemleri varise kendileri cozsonler.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 17:30
Aşağıdaki beğenmeme sayılarında bir problem var, bilinç şekilde bir algı için yapılıyorlar gibi, bir saatte 20-30 beğenmeme oluşuyor, yazık, bu mu ahlakınız
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 15:07
Yorum sisteminde bir sorun var yorumunu beğeniyorsun oy veriyorsun çok yüksek kırmızı çıkıyor
yurdumun insanı 14 Şubat 2020 14:39
Recep bey kükreyince,Putin 1 korktu YA! Sonra da Putin'in verdiği YENİ GÖREVİ sanki tek taraflı insiyatif almış gibi “başıbozuk gruplar” terimini kullanıyor. Partisinin grup toplantısında, “bölgedeki muhalif gruplardan başı bozuk hareket ederek, rejime saldırı bahanesi verenlere de artık tavizsiz davranılacağını” söyledi. Breh breh breh. El Bab,Barış Pınarı,Serakip kavşağını tutma hamleleri neden durdu.Rus uçakları konvoyu vurup BAS GERİ dedi.Şimdide İdlib'te yığılı terörist ihalesi sırtımız kaldı! Yoksa Afrin,Cerablus,El Bab ve Kobani ceplerinden sürülecektik.Hz.Recep zamana oynuyor!
efedamat 14 Şubat 2020 14:24
bir hafta içinde emevi camiinde cuma namazı kılacağız. ama efendim 10 yıl geçti. bizim bir günümüz suriyenin 10 yılına bedeldir. o nedenle cuma namazı kılmamıza bizim günümüze göre 6 gün suriyenin gününe göre 60 yıl var. sözümüz söz dedik. hadsizliğimizi bağışlayın hürmetli efendim. sizin basiretiniz bizde yok.affınıza sığınırım.
Karar okuru 14 Şubat 2020 12:37
Aşık Veysel diyor ki "Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz, gece"
bir okur 14 Şubat 2020 12:30
"Yanıldığını asla kabul etmeyenler, en çok yanılanlardır."
karar okuru 14 Şubat 2020 12:17
CBnımız savaş ilan ediyor, bunun sözü uygulaması olmaz. Nedenini anlatsa da bizde bilsek. Soçi mutabakatı diyor, kendisi uymuyor.. Bu memlekette hiç mi aklı başında bir yetkili kalmadı. Koca TSK, Dışışleri, İç işleri, basın, kamuoyu, kimse sormayacak mı bizim çocuklarımız neden ölüme terkedildi, ülkemiz neden savaşa sürükleniyor? Suriye çöllerini zorla almak istemediğimiz varsayımıyla.. Ne oldu, güney sınırımızdaki 440 km güvenli bölge, bizim amacımız terörü ülkemizden uzak tutmaksa..
Karar okuru 14 Şubat 2020 11:23
Suriye de bir politikamız olduğunu düşünmek veya buna inanmak, kırmızı karın yağacağına inanmaktan daha uçuktur.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 15:02
2
Kirmizi kar ihtimali daha yuksektir.
Mustafa 14 Şubat 2020 11:21
Herkes rusya ile aramızın açılması durumunda Türkiye'nin çok şey kaybedeceğine yada zarar göreceğine inanıyor. Oysa rusya neler kaybedecek öngörebilen yok. Bu strateji oyununda sadece kazanmak yok. Hem kazanacak hemde kaybedeceksiniz, önemli olan ne kadar kazandığınız yada kaybettiğiniz. Türkiye şimdiye kadar beklenenin ötesinde kazanımlara sahip olmuştur. Bunu gölgelemeye çalışan erdoğan düşmanları "güneş balçıkla sıvanmaz" yada "köpekler istedi diye atlar ölmez" (lucesku).
Okur 14 Şubat 2020 14:09
2
Kazanımlarımız ne onları da yazarmısın.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 15:05
0
Pardon kazandiklarini da soyle ki biz de bilelim.
Karar okuru 14 Şubat 2020 15:21
1
Ben yazayım dört milyon Suriyeli. 40 milyar dolar. Kazanmadık diyebilir misiniz? Mefluç olmuş orta doğu politikası. Daha ne istiyorsunuz?
köpekler dahil hiç bir canlı ölmesin, sizde yalan söylemeyiniz. Haklı uyarıları düşmanlık vs ile açıklamak dürüstlük değil. Memleketin ciddi sorunları var onları çözmek yerine lüzumsuz gündemler yaratarak, dünyaya nizamat vermeyi makul bulduğunuza göre sizin için sorun yok demek..Adalet size de yakınlarınıza da lazım olur.. O vakit derdinizi marko paşaya anlatırsınız artık..
Demirhan ASİL 14 Şubat 2020 09:23
Sayın Ak Partililere ve yetkililere sorulan -"Esad ile niçin görüşmüyorsunuz, kanın akmasını engelleme ihtimali var", minvalindeki soruya verilen cevapları -"..biz eli kanlı katil ile görüşmeyiz". Bu cevabı verenlere sorum şu; Ey yetkili ve etkili muhteremler, Esad'ın eli kanlı hadi kabul edelim, peki Putinin eli, Merkelin eli, Turampın eli, İsraillinin eli vs. vs. sahi bunların eli her gün "hacı şakir" sobunu ile mi yıkanıyor, onların eli değil tüm bedenleri ile kanda değiller mi? onlar pirüpak mı ki görüşürsünüz? lütfen bu sorunun muhatapları olan ve bu köşeyi yakından takip edenler cevap.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 11:57
4
El Beşir?
KARAR OKURUMehmet atay 14 Şubat 2020 12:12
4
Merkel ne alaka
Demirhan ASİL 17 Şubat 2020 12:14
0
Merkel ne alaka diyen kardeşim; terör örgütlerine Almanya'nın verdiği destekten sahi haberiniz yok mu? selamlar.
Karar Okuru 14 Şubat 2020 09:07
Kendi ayağına sıkmak, ilk düğmeyi yanlış iliklemek Suriye politikalarımızın yanlışlığını belirtmek açısından uygun deyişler. Suriye politikasının kendi gibi uygulanışı da yanlıştı (ne idüğü belirsiz gurupları silahlandırmak). Emevi camisi hevesi, Osmanlıcılık sonuçta silahlı bir pyd gücünün oluşmasına ve yerleşmesine, oluşan kaos nedeni ile sosyal risk yaratan göçlerin ülkeye yönelmesine, Suriyenin düşmanlaşmasına zemin yarattı. Şimdi bu dengesizliği uzakta tutmak için ayağımızı idlip’e prangaladık. Sözde aydınların sahte demokrasi hevesi ile “yetmez ama evet” diyipülkeyi prangaladığı gibi.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 08:25
Suriye nereye? Suriye İstanbula, Esenyurda hocam. Hele gel bi gör.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 08:10
Atatürk’ü, İnönü’yü ve Mondros’u eleştirirken bin kere düşünmek gerek, şu anki bocalamaya ve öngörü noksanlığına bakıldığında, o zaman yapılanlar yapılabileceklerin en iyisiymiş gibi.
evin 14 Şubat 2020 03:26
suriye parlamentosu ermeni soykırımını tanıdı dün itibarıyla...akp eseriyle ne kadar gurur duysa az...
Erdoğan Hiçbir şeyi beceremiyor Tabi lehimize olan Tuhaf bir inadı var
KARAR OKURU 15 Şubat 2020 10:16
0
kimse de çıkıp demiyor, "biz bunu niye yedik?
Şam şekeri 14 Şubat 2020 03:01
Bataklık derinleşiyor...
Sabır! 14 Şubat 2020 02:13
Dün İdlip,Htş nin elindeydi.Bugün şunu diyoruz,İdlipte alan hakimiyetini sağlayacağız.Suriyedeki,4.cü harakat başlayacak.Esat durdurulacak,HTŞ bölgeden uzaklaştırılacak.Burası terörden arındırılmış bölge haline getirilecek.Böylece Türkiye ye mülteci akını önlenecek.Bu tehlikeler barındıran bir harekat,soğukkanlı olmamız gerekiyor.Şu an Kıbrıs harekatından bile büyük askeri malzeme sevkiyatı yapılıyor.Allah yardımcımız olsun.
Okur 14 Şubat 2020 21:28
0
HTŞ bölgeden uzak nereye gönderilecek? İdlipte alan hakimiyetini sağlamak için savaşılırken, çatışmalardan kaçan sivil halk nereye gidecek? Yani, Türkiye sınırına doğru göç nasıl önlenecek? Eğer düşünülen, göçmenlerin terörden arındırılmış bölgeye (geri) gönderilmesi ise, orada alan hakimiyeti ne denli sürekli olabilecek? Suriye hükümetinin İdlib´de kendi topraklarını Türkiye´ye mi bırakması bekleniyor?
Hakan 14 Şubat 2020 02:08
Sayin Cumhurbaskanim ve Sayin Savunma Bakanim, bir vatandas olarak benim size bir sorum olacak, Bu soru kafamda ve beni rahatsiz ediyor. Sorum sudur. I Idlib'te, Suriye ordusuyla savaşmanın gerekçesi nedir? Siyasi hedefiniz nedir? Suriye toprağı olan İdlib'i Suriye ordusuna karşı korumanın mantığı nedir?
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 15:14
1
Beyefendi RTE AKP temsil ediyor bir gun bile muhalefet adina tek olumlu birsey soyledigine sahit oldunuz mu Seni temsil etmiyene baskanim diyebilirmisin. Dogrusu AKP cumhurun baskani siffatidir.
Mehmet Ali Kara 14 Şubat 2020 01:30
Asıl soru TÜRKİYE nereye? Idari sistemi nerdeyse sınırsız ve denetimsiz tek adama bağlanmış, ekonomisi ağır yükler altında tüketime ve ithalata dayandırılmış demokrasisi sadece ismi kalmış, hukuğun yerini siyasilerin verdigi talimatlarin aldığı,adalet sisteminin hızla çürüdüğü bir diyarda sorulacak tek soru NEREYE gidiyoruz sorusu olabilir ancak.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 01:27
Idlib’de ne yapmak istiyoruz ben hala anlamış değilim. Suriye’nin içinde İdlib diye bağımsız bir ülke mi kuracağız? Onun olmayacağı aşikarken niye Esad ile oturup konuşarak o insanların tekrar topluma kazanılmasına destek olmuyoruz? Böylece ülkemizdeki suriyelilerin de yurtlarına dönmesini kolaylaştırmış olmazmıyız?
Mustafa ALSANCAK 14 Şubat 2020 14:09
12
1)Muhterem yorumcunun (0127) İDLİP hakkındaki sorusu çok yerinde bir yaklaşım. Şimdi eğri oturup doğru konuşmak gerekirse herkesin kendine sormakta olduğu bir durum var: Yani bizimkilerin eli kanlı katil diye veryansın ettikleri Suriye’nin C. Başkanı ESAD Suriye toprakları üzerinde neyin mücadelesini veriyor diye düşünmemiz gerekiyor. Adamın yurdunun bin bir çeşit terörist ve çeşitli dinci fraksiyonlar tarafından işgal edilmiş olduğunu en kötü düşüncede olanlar dahi hayır deyip inkara kalkamaz diye bir yaklaşım ağır basmakta. Hele bizimkilerin besleyip palazlandırdıkları ve son olarak Suriye
Mustafa ALSANCAK 14 Şubat 2020 14:23
1
2) Şu anda bizimkilerin gözlerini kara bürümüş olmalı ki Suriye içinde muazzam askeri yığınak yaparak Türk Ulusunu topyekun bir savaşın içine sürükleme havasındalar.Yarın onlarca şehit haberleri gelirse millete nasıl izah edecekler? Gördük işte Rus ve Amerikalıların iki yüzlü oyunlarını. Rusların Esad’ı yalnız bırakmayacağını dünya alem bilir. Arapların anlatışına göre Esad’a bağlı Suriye ordusunun İDLİP’teki terörist gurupları bombardıman sonunda Türkiye’ye doğru kaçışlarını hızlandırmayı amaçlıyormuş. Esasında bizim Suriye’nin iç meseleleri ile fazla haşır neşir olmamız gerekir. Sayın Erdoğ
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 01:19
Bazıları siyasi dahi dedi, asrın lideri dedi, bizi uçuracak dedi koştum oy verdim. Rabbim de milletim de beni af etsin.
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 01:14
S-400’leri aldık ABD uçaklarını düşürmek için. Şimdi bize Rus uçakları için Patriotlar lazım. Verirler mi acep?
KARAR OKURU 14 Şubat 2020 03:13
23
Rus ucagini düşürecek cesaret varmı!?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN