Back To Top
Tek yol hukuk

Tek yol hukuk

 - Son Güncelleme: 19.02.2020 Çarşamba 00:08
- A +

Bugün 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gazetemizde çıkan açıklamaları üzerine yazacaktım; mahkeme Osman Kavala ve arkadaşları hakkında beraat kararı verdi, ben de bugün adalet sorunumuzu yazıyorum.

Hepsine geçmiş olsun diyorum; hürriyetine kavuşan Osman Kavala’yı tebrik etmek isterim fakat tuhaf bir şekilde ayrı bir soruşturma gerekçesiyle gözaltı kararı verildi!

Beraat kararı veren hakimlerin başka illere atanmamasını yürekten dilerim. Öyle bir atma, açıkça taahhüt edilmiş olan “coğrafi teminat” ilkesinin doğmadan öldürülmesi olur.

Sayın Abdullah Gül açıklamalarında “Türkiye’nin ancak demokraside, hukukta ve insan haklarında yüksek standartlarla yönetildiğinde kendi problemlerini çözüp güçlü olacağını” söylüyordu...

Kavala davası, bu hayati alanlardaki ağır sorunlarımızın pek çok örneğinden biridir.

Yargı eliyle böylesine ağır hukuk ihlalleri icra edilebilen bir ülke, “kendi problemlerini çözüp güçlü olmak” yolunda ne kadar başarılı olabilir?

EMSAL DOSYA

Yargı eliyle icra edilen binlerce mağduriyet var. Bunun bizzat Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de söylüyor: Adil karar vermekten çekinen yargı görevlileri, topu hep bir üst yargı organına atıyor; mağduriyetler sürüp gidiyor. (14 Şubat, Afyonkarahisar konuşması)

İşte Kavala davası, bu mağduriyetler zincirinin bir röntgenidir, bir ‘emsal dosya’dır.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Aralık 2015 günlü kararında Gezi olaylarının darbeye teşebbüs olmadığına, şiddete başvuranların o fiilerden cezalandırılmasına, darbeye teşebbüs suçundan tüm sanıkların beraatine karar vermişti…

Beraat dosyası 4 yıldır Yargıtay koridorlarında bekliyor!

Dosya orada bekleyedursun, 18 Ekim 2017’de Osman Kavala “Gezi olaylarını tertip ederek darbeye teşebbüs” suçundan, ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle tutuklandı!

“Kızıl Soros” diye manşetler yazıldı, nutuklar atıldı…

Daha vahimi, iddianamedeki komplo teorileridir: “Macar Yahudisi Soros” Arap Baharı’nı “özellikle Mısır ve Tunus’daki ayaklanmaları” organize etmişti!..

Öyleyse Gezi’yi de organize etmiş olmalıydı!

İslamcıları iktidara getiren Mısır ve Tunus ayaklanmalarını, bizim iddianame “küresel sermaye”ye ve Soros’a bağlıyordu!

Delil denilen şeyler, işte böyle komplo teorileriydi…

Adalet Bakanı Gül, “böyle iddianameler hukuk devletlerinde olabilir” diyebilir mi?

AYM VE AİHM

Kavala’nın tutukluluğuna itirazlar mahkemelerce sürekli reddedildi.

Anayasa Mahkemesi bile… ‘Bile’ diyorum çünkü AYM’nin anayasal görevi, AİHM içtihatlarını uygulayarak “insan hakları”nı korumaktır.

Evet, görevi bu olan AYM, 10 Aralık 2019 günlü kararında, Kavala’nın tutuklanmasını “ihlal” saymadı!

15 üyeli AYM’de sadece beş yargıç, tutuklamanın insan hakları ihlali olduğuna dair “karşı oy” yazmışlardı: Zühtü Arslan, Engin Yıldırım, Hasan Tahsin Gökcan, Emin Kuz, Yusuf Şevki Hakyemez…

Çoğunluğu oluşturan diğer on üye “ihlal” saymadığından Kavala’nın tutukluğu devam etti…

AYM’nin bu kararından yaklaşık 7 ay sonra, AİHM 22 Mayıs günlü kararında, Kavala’yı tutuklamak için hiçbir delil olmadığına, tutukluluğun insan hakları ihlali olduğuna, “derhal tahliye” (immediate release) edilmesine hükmetti!

AİHM içtihatlarına göre karar vermeleri gereken AYM üyeleri ne hissetti, bilemem.

Ama Ağır Ceza Mahkemesi AİHM kararına uymadı!

Nihayet Kavala’nın tutuklanmasından iki yıl dört ay sonra, aynı mahkeme, dün Kavala ve tutuksuz yargılanan bütün sanıklar hakkında beraat kararı verdi…

Kavala’nın tahliyesi beklenirken, sürpriz bir şekilde 15 Temmuz’dan gözaltı kararı verildi!

MODERN HUKUK DEVLETİ

Adalet nasıl işliyor, daha doğrusu nasıl işletiliyor görüyorsunuz değil mi?

Siyasi söylemle yazılmış iddianameler, tutuklamalar, manşetler, nutuklar, itirazların reddi, AYM, AİHM ve nihayet beraat…

Hapiste geçen aylar, yıllar...

Kavala bir emsal, böyle binlercesi var.

Hatırlayalım; “Biz” geldik sizi ezdik, “siz” geldiniz bizi ezdiniz; bu hukuksuzluk zinciri sürüp gidiyor.

Gardiyanın isminin “devrim” veya “dava” olması fark etmiyor!

İşte gelişmiş toplumlarda bu zincir erken görüldüğü için, 1748’de Montesquieu “Kanunların Ruhu” adlı kitabını yazdı, kuvvetler ayrılığını savundu.

Bizde bunun öncüsü Namık Kemal’di; sadece “vatan şairi” diye aklımızda kaldı!

1895 yılında Lord Acton şöyle yazdı:

“Güç bozar, mutlak güç mutlaka bozar!”

Siyasi gücün anayasayla ve anayasal kurumlarla sınırlanması, kuvvetler ayrılığı ile denetlenip dengelenmesi… Yargı bağımsızlığı ile adaletin üstün değer haline getirilmesi…

Modern hukuk devletinin özeti budur.

Başka yol var mı?

Onun için diyorum ki, ideolojiler, siyasetler, siyasi kavgalar bir kenara; tek yol hukuk.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kemal 21 Şubat 2020 09:13
Bu memlekette yapılacak en son iş hakim veya savcı olmak!!!
ALİ GÜZELTEPE 20 Şubat 2020 09:59
SİZ DE ARTIK YAZMAYIN BENCE HUKUK DİYE. HUKUK MU VAR? HUKUK CİNAYETLERİ YURDUN HER KÖŞESİNDE CEREYAN EDİYOR. FETÖ İYİ ZAMANLARINDA DA İKTİDARIN DAYANAĞI İDİ, ŞİMDİ DE. FETÖ DEYİP HERKESİN OCAĞINI SÖNDÜRÜYORLAR. BAŞ FETÖCÜLER DE İTİBARIN ZİRVESİNDE.
Muhtefi. 20 Şubat 2020 00:04
Elbette Hukuk ki Kelime kokeni Hak,haklardir.ilk once kişide başlar başkasının Hakkina,Hukukuna saygi gerekir ki sonra kendisine istesin., Ailede devam eder Eşler arası, çoluk, çocuk sonra Akrabalik,Komşuluk sirasiyla is,trafik,çevre vd .sonra Vatanini Sevmek Istiklâl ve Istikbalini düşünüp,korumak. **Oyle olmuyor Tek yol Hukuk..**..Herkesin bilincaltindaki Hukuk ile realite ayni değil..*Dertlerimiz ortak olmalı ki,Çözümü ve yontemi ortak olsun.* Yazdım oldu dersek ertesi gün unutulur/unuturuz..saygılar.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 22:51
Taha Bey sizin gibi duayen! Bir köşe yazarı savununca adamı! İnsan ister istemez işkilleniyor! "Kork o mahkemeden ki, hâkimin kendisi şahittir.” İmam Cafer-i Sadık
karar okuru 19 Şubat 2020 20:35
Kavala işi Evren'in "sağdan ve soldan eşit sayıda adam astık" demesine döndü!Yani adaletli davranmış! Şimdi adaleti siyasiler sağlıyor!Mahkeme suçsuz buluyor bırakıyor siyasiler hayır suçludur tutuklayın!Tekrar tutuklanıyor!Bu olaydan dahi ders almayan kişilerin basiretleri bağlanmış olmalı...
karar 19 Şubat 2020 20:30
Sayın yazar,Türkiye ye olağan üstü hal yasası gerekli 2013 gezi olaylarından bu yana saldırı altında nokta.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 20:28
Sen dahi bir noktaya gelince yan çiziyorsun. O noktayı da sen kendin biliyorsun.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 16:40
15:52:Hakiki ve şaşmaz adaletin Allah'ın adaleti olduğunu hatırlatırım.Temsilde hata olmasın, Allah'ın adaleti güneş ise, gayrın adaleti, ilahi adaletten ışık alan adalettir ve eksiktir.Lâkin bu dünya imtihan ve tecrübe yeri olduğu için, ayrıca insan aklı sınırsız olmadığı ve insan da tarafgirlik, hırs, inat, kin, öfke vb. duygular olduğu için, dünya da mutlak adalet mümkün değil(insan eliyle). Onun için cennet ve cehennem var. Onun için MAHKEME-İ KÜBRA var. Bu siyaset ise, başım, gözüm üstüne kabulümdür.
Vicdan Bayırı 19 Şubat 2020 16:28
Adalet işliyor diye rahatsız olanlar Hz. Omerin Hz. Alinin adaletinden rahatsız olan zihniyettir. Herkes sevmesede adalete saygı duymak zorundadır.
cumhur 20 Şubat 2020 14:32
0
Adaletin işlemesinden kimse rahatsız olmaz!Şeriatın kestiği parmak acımaz diye bir söz vardır.Adaletin işlemesini istemeyenler haksızlar,hırsızlar,gaspçılar vb. dir.Mazlumun ezildiği yerde adalet yoktur...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 16:05
Kimilerine göre hukuk altın çağını yaşıyor. Kimilerine göre hukuk yerin dibine girmiş durumda. Burada ciddi bir paradoks var. Hukuk esasında eğilip bükülen bir kavram değilken nasıl oluyor da tam anlamıyla iki zıt kutupta değerlendirme yapılıyor. Sana göre bana göre olunca böyle oluyor olmaya da devam edecek.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:46
Ver mehteri yallah suriye...kış kış cinler kış kış..çık çık cinler çık çık...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:04
Tek yol hukuk değil, TEK YOL İSLÂM! Kur'an ve Sünnet düsturlarıyla fert ve cemiyet hayatına yön vermek. Düşünün muhterem hocam, ilk insan aynı zamanda ilk PEYGAMBER olarak vazifelendirilmiş.Nübüvvet müessesesi olmasa idi, insanoğlu ahlak, fazilet ve dürüstlük, hak, hukuk, Adalet, haram, helâl kavramlarını nasıl öğrenecekti? Peygamber çocuğu olmasına rağmen Kabil'in zâlimler sınıfının kurucusu olması, Habil'in takındığı tavır, bizlere bir şeyleri hatırlatmalı. Yani MAHKEME-İ KÜBRA'yı. Yani ilahi adaleti. Yani Cennet ve Cehennemi. Biz Cennet ve Cehennemi, ilahi adaleti dünya da arıyoruz.
KARAR OKURU Mürsel 19 Şubat 2020 15:52
4
15 04 Sen ya taze bir ezberci ya da ölüm uykusunda bir siyasiİslamcısın...yazık..
hakan 19 Şubat 2020 16:21
1
1505. sen ve senin gibi dusunenler ulkeyi terk etsin. Herksey Allah ile kul araindan senin gibi dusunen sahislar suudi arabistna gitsin. bakalim gazetelerde devlet sistemini elestirmene izin veriliyormu, bunun cezasi 40 kirbac olabilir
Adamın Biri 19 Şubat 2020 16:24
1
Vay arkadaş kafaya bakarmısın? O zaman mahkemelere hakimlere ne gerek var.Nasılsa öteki dünyada hesaplaşacağız hakkımız verilecek öyle mi? Hakimsiz mahkemesiz bir dünyanın hayvanlar aleminden ne farkı kalır o zaman.Güçlü olan kazanır.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 20:36
0
islam sana hukuku emretmemiş mi. Bu kadar çelişkili bir yorum için saf ama iyi niyetlidir diyemiyorum. Hukuk kelimesi hak kelimesinin çoğuludur ve arapça kökenlidir. Sayın erberci hukuk kelimesinin arapça olması belki seni ikna eder.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 10:43
1
Binbesyuz yıl onceki sartları günümüzde yasamaya calısmak hayatın gerceklerinden kopmaktır. Ki bu da onu baskalarının kölesi yapar. Onun icindir ki bu toplumun insanları ölümüne kendilerini batıya atıp topluca hristiyan oluyorlar. Biraz öz elestiri yapabilsek belki dogruyu biz de bulaliliriz. Saglıcakla kalınız.
KARAR OKURU Mürsel 19 Şubat 2020 14:40
Sayın A.Gül'ün vurguladığı gibi; iyi başlayan gezi olayları; kötü yönetilip çığrından çıkartıldı ve kalkışmaya iteklendi.İğneyi kendimize batırıp iyi yönetemediğimizi bilelim. Bir de gezinin ikinci bölümü var; 'anlasana konu ağaç değil',' diktatörü yıkalım' vb şuuraltı ve gerçek kastı ele veren sloganlar. Antalya'da Yivli Minare Camii duvarında kıpkızıl sloganlar günlerce durdu medyada fotoları var. Yine Yivli Minare Camii iç avluda; sevişen gençleri toplu şarkı söyleyen gençleri ben de gördüm.Akşam namazından çıkan az sayıda cemaatın haklı öfkelerini gözlerinden okudum..
Doğru Söz 19 Şubat 2020 14:19
Gezi Parkında 2 ağaç diye çıkıp, 3. köprü yapılmasın İstanbul Hava limanı yapılmasın diye propaganda yapanlar ne kadar vatanseverler. Osman Kavala denilen adam Polise taş atan, esnafın dükkanını yağmalayan, 25 ambülans, Polis arabasını yakan yağmacılara finansal destek olan bu adamın suçsuz olduğunu söylüyorsunuz. Hiç değilse sahibi olduğu şirketin TSK ya yaptığı SİHA ların koordinat ve yazılım bilgilerini ABD ve İSRAİLe satacak kadar kansız olduğunu görse idiniz keşke.
KARAR OKURU Hakkı Sorar 20 Şubat 2020 15:10
0
Deliller nerede ,demekki sende.Savciliga verde uydurma iddianamede biraz delil olsun
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:08
Tek yol, seni, hukuk, insan hakları vs bir sürü yaldızlı kavramların arkasına saklanarak terbiye edip yörüngelerinde pazar olarak tutmak isteyenlerin oyununa gelmeden, hukuku ve insan haklarını kendin için kendi kriterlerinin ışığında gerçekleştirmektir. Batı öksürünce nezle olmadan yani...
Kara okuru 19 Şubat 2020 13:25
Nasıl oldu ama birden her kes demokrat oldu.Kapitalist,komünist,faşist,dindar veya başka düşüncede olan herkes demokrat oldu.Halbuki demokrasi dediğimiz kapitalizmin gelişmiş versiyonudur.Yani demokrasi ile kapitalizm arasında hiç bir fark yoktur.Bunu bir görebilsek! Tıpkı Kuran'daki kıssaları okuyup onu tarihin geçmişinde yaşanmış bir olay gibi anlayanlar gibi!Halbuki Kuran o kıssaları bu güne uyarlayıp okumamız için anlatmıştır.Mesela Firavun kıssası nasıl firavunlaşılacağını veya nasıl Musa'laşacağımızı anlatır.
musto 19 Şubat 2020 13:04
Atasözlerimize yerleşmiş bir deyim.Osmanlı da oyun bitmez.Yeni Osmanlı devletinin temellerini attıklarına göre oynayacakları daha çok oyun göreceğiz. Adamları 28 kez mahkemeye çıkarmış delil bulunmamış Ahim karar vermiş bırakın adamları,bırakmamış 29 duruşmada, çaresiz bırakmışsın.Aynı gün B,planına geçip fetöden yargılama safhasına geçmişsin.El insaf bu kin bu düşmanlık nereye kadar,2,5 senedir adamı içeride yatırıyorsun,yenimi aklına geldi.
Ne istediniz de olmaz Hocam dedim 19 Şubat 2020 15:19
10
Osmanli'da oyun bizmez,Siyasal Islam da ise hic ama hic bitmez ,tükenmez,inanmayan Türkiye'ye söyle bir baksin,kafi !.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:40
11
16:19: siyasi islamla savaşta, emperyalistlerin yanında Mısır, Suriye ve Libya’da olduğu gibi başarılı olamadığınız için hop oturup hop kalkıyorsunuz ! Yakışır ...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 12:27
Kabilelerden oluşturulmuş ve millet olamamış insanların kurduğu devletten fazla bir şey beklemek, ümitlenmek hayalcilik oluyor... Okumuşunun okumamışının çoğunluğu aşırı milliyetçi veya ümmetçi olan, kendi kabilesi, aşireti, soyu sülalesi, ümmetinden başkasına hayat hakkı tanımayan insanlardan ne beklenir? Kötü durumda olan, diğeri de olsun istiyor. Bu ilkel “öç alma” mantalitesiyle ancak bu olur... Bize düşmana gerek yok, biz bize yeteriz!
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 12:02
Kavala veya başkası fark etmez. Hukuksuzluğa uğramış birinin hukukunu savunmak takdir edilmesi gereken bir tavırdır. Ancak Gezi olaylarının bir kalkışma hareketi olduğunu da kabul edin lütfen. Ne kadar illegal örgüt var idiyse hepsi gezi parkındaydı. Cem Boyner bütün mağazalarını, Koç Holding otellerini illegal örgütlere açmamış mıydı? Taha Akyol'un illegal örgütlere yardımcı olan zengin iş adamlarına yönelik bir eleştirisini de görmek istiyoruz.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 13:05
7
senden daha adi bir örgüt olamaz. türkiyenin gelişmesini önleme örgütünün ahmak üyesi.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 11:58
Zamanı hep kaçırıyoruz. O geçiyor, biz kalıyoruz olduğumuz yerde... Yine de kaçmayan kısmını ziyan etmesek... Fikir, zamanında uygulamaya konulmaz, bekletilirse zamanı geçiyor, işe yaramıyor... “Zamanı gelmiş bir fikirden daha güçlüsü yoktur.” Viktor Hugo
Mülk battı... 19 Şubat 2020 11:20
Türkiye'de yargı, hukuk, adalet ne derseniz deyin; o kavram ve türevi herşey bitmiş. İnsanların yargıdan adalet beklentileri yok, masumun yargıya güveni yok, suçlunun yargıdan korkusu yok, hukuk Türkiye genelinde zaten yok, yargının kendine inancı hiç yok. Adalet mülkün temeli ise o mülk batmış bitmiş. Adalet Bakanı çaresiz şu memlekette, adam bıraksanız ağlayacak. Standart, vicdan vs bitmiş. Adam nefsi müdafa yapar içerde. Adam defalarca suç işler, hırsızlık-tecavüz-gasp ne ararsan var dışarıda. Adamı 3 sene iddianamesiz yatırırlar ve beraat. Yargı bu. Adalet bu. Hukuk bu. İşte Türkiye bu.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 12:35
10
Evet. Devlet kalmadı. Elinde silah olanın keyfine göre yaşıyoruz.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 10:47
Ortada hukuk falan yok. Yargı yok. Yani devlet yok. Gücü gücü yetene ortamındayız. The Walking Dead.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 10:36
Zamanı hep kaçırıyoruz. O geçiyor, biz kalıyoruz olduğumuz yerde... Yine de kaçmayan kısmını ziyan etmesek... Fikir, zamanında uygulamaya konulmaz, bekletilirse zamanı geçiyor, işe yaramıyor... “Zamanı gelmiş bir fikirden daha güçlüsü yoktur.” Viktor Hugo
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 10:03
Türkiyede yargının siyasallaştığı tescillendi! Bu dönemin bütün davaları ileride hiçbirşey olmasa bile bu yüzden bozulacak hepsi uluslarası mahkemelerden geri dönecek. Yakında AİHM PEŞ PEŞE HIZLI İHLAL KARARLARI VERMEYE BAŞLARSA KİMSE ŞAŞIRMASIN ÇÜNKÜ TÜRKİYE MAALESEF DURUMU BU NOKTAYA GETİRDİ!
MAASAİMA 19 Şubat 2020 12:49
12
AİHM kim? Biz İHA yapıyoz, SİHA yapıyoz olm. Kim takar AİHM'yi?
MAASAİMARALIHİPOPOTAM 19 Şubat 2020 13:20
1
Rumuz yanlış çıkmış. Doğrusu yukarıda.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 10:01
Merak ediyorum. Davutoğlu başbakanken her gazeteye eşit mi davranıyordu yoksa bir kısım gazetelerin girmesi yasaklıydı. Eğer yasak varsa Tayyipten çok da farklı değil demek ki.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:58
Beraat kararıyla gözaltı! Bu bir değil iki değil...Hadi dünyaya Türk mahkemelerinin siyasi olmadığını ispatlayın şimdi! Kim yapıyorsa Türkiyenin temellerine dinamit döşüyor! Bunu yapanlar ve buna alet olanlar hesap vermedikçe adalet düzelmez ülke bu gidişle nereye gider onuda kimse bilemez!
Krr 19 Şubat 2020 09:55
Karar gazetesinin bugünkü ana başlıklarından biri "Hırsızların beyni daha küçük" olduğu ile ilgili bilimsel makale. Bizi yönetenlerin niye hırsızlık yolsuzluk yaptığının bilimsel kanıtını bulduk. Manevi açıdan "ahlak yoksunluğu" bilimsel açıdan "beyni küçük". Gel du bunlarda adalet hukuk demokrasi ara...Memleket kimlere emanet.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:48
Bu devlet uzun yaşamaz. Aha da buraya yazıyorum
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 12:51
15
Yaşamasın zaten. Ne kendine, ne vatandaşlarına ne de dünyaya hayrı yok.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 13:50
2
Eee biz n’olcaz o zaman? Dünya mülteciye doydu, kimse almaz bizi ülkesine. Devletine ve milletine sahip çıkacak, insanını per perişan etmeyecek bir sisteme, bir anayasal hukuk düzenine geçmemiz lazım... Herkes ona göre düşünsün ltfn...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:38
10
Ülke yıkılsın demedim. Devlet ve ülke aynı şey değil. Bu hali ile bu devlet çalışmıyor. Bozuk. Devlet bile değil.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:43
Sayın yazar, doğru şeyler yazmak demek sizce yanlış şeyleri görmezden gelmek midir ? Türkiye’yi her alanda “geri” bırakan, askeri ve bürokratik vesayet, fetö yapılanması, emperyal odakların bunları kullanarak Türkiye’yi köşeye sıkıştırıp terbiye etmek istemesi, vb hayati noktaları ıskalarken, bunlara tepkiden ve korunma içgüdüsünden kaynaklanan günümüzün hükümet politikalarına ver yansın etmek ne kadar adil ?
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:58
40 defa hukuk adalet deyince gerceklesmiyor bunlar... once kendiniz adil olmadiktan sonra bu kelimelerin ici bosaliyor! kendi ozelestirinizle baslayin taha bey işe inandirici olabilirsiniz. mesela fetö/cia sanigi Altayli ile Hergun, Dogan Holding deki Hukumet ve Uzan karsiti mesaileriniz nasil adalete ve hukuka hizmet ettiniz de bugunku kemale erdiniz:)
yurdumun insanı 19 Şubat 2020 08:57
SORUN NE Hukuk kişiler eliyle yargı işlevi olarak tahakkuk eder!Yani hukuk ve yargı kendi başına var değil.Yani kişiler eli ile oluşmuş sonuçtur.Ne demek yargı kararını eleştirelim,ama kişiyi değil SAÇMA!Burası Türkiye,ülke de yargı vasıtası ile muhalife,işkence ve eziyet yapılıyor. Fail belli değil mi, AKP li vekil,Mehmet MUŞ,"Kavala delil bulunmadığı için beraat etti,suçsuz olduğu için değil." diyor.Lafa bak!RTE da böyle inanıyor.İşte bu problemli kafa hukuk ile insanları katlediyor.HİÇ BİR ŞEY OLMAMIŞSA DA,KESİN BİR ŞEYLER OLDU kafası bu! Türkiye de yargı değil bu kafa ile sorunlu!
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:30
Tek yol devrim diye biliyoruz bu sloganı. Hukuk kendi kendine oluşmaz belki bir sonuç.
bilal. 19 Şubat 2020 08:22
TEK YOL : ALLAHIN İNDİRDİĞİ VE RASULÜNÜN UYGULADIĞI : İSLAM SİSTEMİDİR. Gelin, Allahın insanlar için seçtiği ve sonucunda cennet vaad ettiği : İSLAM SİSTEMİNİ kabul edelim, başka sistemleri kabul edenlere ise cehennemle uyardığını da unutmayın. değilse dünyamız da ahiretimiz de mahvolacak.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 13:52
0
Biz, dünyamızı vicdanlı ve adil kurabilirsek inşallah Allah da insan aklı ziyan etmemiş der, taktir eder...
yurdumun insanı 19 Şubat 2020 15:16
0
Nerede imiş islam sistemi!! 1500 yıl önceki Medine'de deme sakın. (Bakara/134)"Öncekiler bir ümmetti gelip geçti. Onların kazandıkları kendilerine, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorguya çekilecek değilsiniz." Yani afaki,soyut şu anda olmayan İslam Sistemi kabulü diye bir şey yoktur.İslam ,sistem olarak içinde yaşanılan zaman,mekan,şartlarda müslümanlar tarafından üretilir ise olur.! Hodri Meydan..Yoksa teori olarak kalır..
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 10:48
0
Oku,Oku,Oku Kaldır basını ve oku ama herseyi Kuran sana ilk önce bunu emrediyor. Anlıyabilirsin.
A.C.Zengin 19 Şubat 2020 07:58
Yassıada mahkemesinin adaletini (!) "Sizi buraya tıkan güç böyle istiyor" sözü ile tanıdık. Bu söz hukukun siyasi sopa olarak kullanıldığının açık itirafıydı. Şimdi, 60 yıl sonra aynı zulüm ve hukuksuzluk dindar ve kindar siyasetçiler tarafından yapılıyor. Hani Müslüman "elinden ve dilinden insanların emin olduğu kimse" idi.Daha bir ay önce aynı olayı Org Metin İyidil davasında görmedik mi ? "DEVLET KÜFÜR İLE DAİM OLABİLİR AMA ZULÜM İLE ASLA" unutmayalım.
Arada bir KARAR okuru 19 Şubat 2020 15:20
7
Arada fark var ama. 60 sene önce mahkeme başkanları hiç olmazsa "Sizi buraya tıkan güç böyle istiyor" diyebiliyordu. Şimdiki başkanlar o kadarını bile söyleyemiyorlar.
Yazık oluyor güzelim ülkeme.Devleti koruyup kolladığını zannedenler,bütün dünyanın ülkemizi muz cumhuriyeti olarak görmesine sebep olduklarının farkındalarmı.Bu tip hukuk dışı kararlar insanların gelecek günlere dair umutlarını tüketiyor.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:39
19
Muz cumhuriyeti olarak görünmüyoruz, muz cumhuriyetiyiz. Sözlükte Muz Cumhuriyeti'nin yanında Türkiye'nin resmi var.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 13:59
1
06:35, dünyanın, yani batının çok umrunda sanki muz cumhuriyeti olup olmadığın, Çin, Rusya, İsrail, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap emirlikleri vs vs vs, bütün antidemokratik, insan haklarına kıçıyla gülen ülkelere Mal satabildikleri sürece üç maymunu oynayan dünyanın Türkiye için söylediğinin hükmü sıfırdır. Bırak bu ezikliği de kendine gel..
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 05:55
Taha hocam, bağımsız ve tarafsız yargı nasıl tesis edilir bunu anlat. İşi Siyasi liderlerin iyi niyetine bırakmadan, bağımsız ve tarafsız yargı nasıl kurumsallaştırılır. Yoksa kuvvetler ayrı olmalı bunu bizde biliyoruz ama o ayrılığı garantileyecek düzen nasış olmalı, nasıl kurulmalı? Bunları yaz
Sabahattin 19 Şubat 2020 12:47
0
Dar bölge ve önseçim şart. MV adayları önseçim ile belirlenir. Sonra Tek MV çıkaran dar bir bölgeden seçilir. Böylece MVler ile seçmenler arasında organik bir bağ oluşur. MVler kendilerini parti liderlerinden çok seçmene sorumlu hisseder. TBMM sözde değil özde bağımsızlaşır. Sonra TBMM nitelikli çoğunluk (2/3) ile HSYK üyelerini ömür boyu kaydı ile seçer. Böylece HSYK ve yargı bağımsızlaşır. Parti liderleri ve devlet kendi kendine önseçime ve darbölgeye razı olmaz. Alttan baskı gerekli. Her parti tabanından baskı gelirse dayanamazlar.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 16:19
1
Yargı bağımsızlaşır demişsşn ama tarafsız olabileceğine sende inanmıyorsun demekki ondan yazmamışssın. 2002 önce yargı bağımsızdı ama tarafsız değidi. Sonra başımıza bu taraflı yargı musallat oldu.
Sabahattin 19 Şubat 2020 18:51
0
2002 öncesi yargı bağımsız değildi. Orgenerallerden emir alıyordu. Tarafsız da değildi. Kuvvetler ayrılığı için öncelikle 3 kuvvetin bağımsızlaşması; bağımsız yasama, bağımsız yargı ve bağımsız yürütme gerekli. Sonra da bunlar birbirlerini denetlemeli. Tarafsız yargı için önce bağımsız yargı lazım. İdeal tarafsızlık fiili olarak mümkün değil. Ama buna ulaşılmaya çalışılmalı.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 05:27
Sayın Akyol; muhalif ya da yandaş, azıcık hukuk bilgisi olan herkes biliyor ki bu dava ve benzeri olan daha binlercesi, baştan sona hukuk ihlalleri ile dolu. Peki yorumlara ve yorumlara verilen oylara baktığımızda ne görüyoruz? Belli bir kesim, bu kadar net ihlalleri, hukuksuzlukları görmüyor ya da görmezden geliyor. Diyeceğim şu; adaletin tecellisi ve hukuk devleti olabilmemiz için; önce kendimiz gibi düşünmeyenler için de adaleti, hukuku isteyebilmeliyiz. İntikamcı ve siyasallaşmış bir yargı sistemi ile gelebileceğimiz yer, burası. Farkında olanlar için utanç ve acı verici bir durum.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:48
10
05:27, aynı utancı, başörtülülerin eğitim hakları ellerinden alınıp ikna odalarına alındıklarında da duydun mu ? Yada, pantolon ütüsü üzerinden cuma namazına gittiği tesbit edilip askeri okullardan atılanlar için hissettin mi ?
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 13:09
3
09:48 Ben kendi adıma duydum ve yüksek sesle de protesto ettim. Peki sen, insan hakları ve demokrasi saiki ile bu zulümden kurtulmana hayati destek veren AB, ABD ve liberalleri satıp, bu zulümün kaynağı Perinçek ve Bahçeli ve Rusya ile ittifak yapmaktan bir utanç duyuyur musun?
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 04:16
Tek yol hukuk, herkes için adalet...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:43
1
09.48 yani simdi yapılanlar birer rövanş mıdır ?
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 16:42
3
15:43, değildir, öyle olsaydı öbürlerinin eğitim hakkı gaspedilir ve laik kesimden olanlar Ramazan’da oruç tutmayanlar falan ikna odalarına alınırdı. Demek istenen, o rezil uygulamalar için, özeleştiri yapıp günah çıkararak af dilemeyenlerin şimdi olup bitene döktükleri göz yaşları, timsah gözyaşı hükmündedir, samimi değildir, fırsat kollayan takkiyeci gözyaşıdır.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 20:33
3
16:42 İslamda günah çıkartma yoktur.
KARAR OKURU 21 Şubat 2020 16:15
0
20:33, biz de onu müslüman olanlar için yazmadık !
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 03:12
Bu iktidarın yapabileceği başka birşey varmı? Adaletten ve milletten korkuyorlar, ve korku ortamı ve adaletsiz seçimler ile gidişlerini uzattıkça uzatmaya bakıyorlar. Bunun için bir sözümüz var, korkunun ecele faydası yok.
KARAR OKURU 20 Şubat 2020 10:52
0
16.42 yani siz bu yapılan hukuksuzlugu mesru görenlerdensiniz.bunu boyle mi anlıyalım?
Tayfun 19 Şubat 2020 02:51
Taha bey, Mantik yurutmek gerekiyor, 14000 savci hakim vardi. 4500 kisi Fetoden atildi, 580 bin kisi icin fetoden sorusturma oldu 285 bin kisiye dava acildi. Kisi basina hakim icin 12 bin dava dusuyor, Lutfen Hakimlere, polislere savcilara saygili olmak gerekiyor, aralarinda kotu caisanda suistimal edende vardir, Bunu kabul ediyoruz. Fakat 14000 hakimi savciyi bir vucut olarak, dusunursek, vucunudunuz, 3 te 1 ni 4500 kisiyi kanserden kesilse, nasil hareket edersiniz. Yapici olmak gerekiyor, bu ulke bizim lutfen sahip cikalim, yoksa Suriye veya Irak gibi oluruz.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 09:40
4
Komik olmuş. Hakim aceleye getirdiği için elinden kaymış hukusuzluk. İlahi.
Ü 19 Şubat 2020 10:20
4
Tayfun başını kumdan çıkar,şöyle bir silkelen kendine gel bu iktidar önemli davalarda berat kararlarında HSK ya da danışacaksınız diye verdiği(Anayasa suçudur"Hiç bir kişi kurum yargıya emir talimat ve telkinde bulunamaz")talimatlar basına yansıdı,sen daha neyi savunuyorsun!!!
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 02:36
Kimin hukuku, AKP nin mi, veye kayitsiz sartsiz milletin mi
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 02:26
Hukuk size karsi isleyecekse, o zaman hukugu savunmaz ve uygulamazsiniz..
hidayet kocak 19 Şubat 2020 01:09
sayin gül ve babacanin partileri ne zaman kurulacak merkatan cildiracam,hasretle bekliyorum partilerini,ve inaniyorum ki basarili olacaktir,cünki bittiler ,chp desen zaten kemalbey gitmez ,gitmeyince de büyümez ,insallah hayirli olur babacan,
Emile Durkiem, hukuki hata ve masumiyet karinesini anlatmak için'' Bir masuma haksız olarak ceza vermektense yüz suçluyu serbest bırakmak evladır''demişti. Bizde mahkeme, hukuk, anayasa, kanun, yargı, kanıt, suç,ceza,infaz vicdan, vb hikaye oldu. Vur ama dinle bile geçmiş bir masal. İktidara bugün yandaş olmayanlar bir bahane ile süründürülüyor. Bu büyük zulümdür. Zulümle abad olunmaz. Yargı güçlünün silahıysa devlete güven kalmaz. Meşruiyeti sorgulanan devlet Devlet olmaz. Mahkemeler artık kararlarının başına''Türk Milleti Adına' yazmasınlar, taşları bağlayıp köpekleri serbest bırakıyorlar.
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 08:56
5
Durkheima kadar gitmeye gerek Yok. Üstad Bediüzzaman ne demişti: "Evde yahut bir gemide, bir masum, on cani bulunsa, adalet-i Kur’âniye o mâsumun hakkına zarar vermemek için o haneyi, o gemiyi yakmayı men ettiği halde, on masumu bir tek cani yüzünden mahv için, o hane, o gemi yakılır mı? Yakılırsa en büyük zulüm, en büyük hıyanet ve gadir olmaz mı? Bu sebeple asayişi ihlâl yolunda yüzde on cani yüzünden doksan masumun hayatını tehlikeye ve zarara sokmayı adalet-i İlâhiye ve hakikat-i Kur’âniye şiddetle men ettiği için..."
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 14:03
6
Fetönün timsah gözyaşları bazen Hukuksever vatandaş olarak da karşınıza çıkabilir, biline !
A.C.Zengin 19 Şubat 2020 00:46
Gezi olayları yıl 2013,gezi olaylarından suçlama ve tutuklama 2017, 500 gün iddianamesiz topam 2 yıl 4 ay tutukluluk müebbete yargılanırken bir anda Beraat. 3 saat sonra 2016 yılında ki darbeye fiilen katılma suçundan 2020 yılında yeni bir suçlama ve yeniden gözaltı... Bu hikayede Adalet, Güven, Hukuk,İstikrar ve DEVLET görebilen var mı? Rahip davası,Büyükada davası, Deniz Yücel davası .... Yorulduk,Usandık,Tükendik...
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 00:32
Memleketin/hukukun üstüne kezzap döktüler
KARAR OKURU 19 Şubat 2020 15:59
9
Turk usulü baskanlık = Turk usulü adalet
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN