Back To Top
Türkiye sıkışıyor

Türkiye sıkışıyor

 - Son Güncelleme: 17.05.2019 Cuma 13:32
- A +

Türkiye ekonomide olduğu gibi dış politikada da sıkışıyor. Seçim gerilimleri bu sorunlara etkin ve programlı çözümler getirilmesini en azından geciktiriyor. 

Dış politika, ekonomi ve iç politika sorunları birbirini olumsuz etkiliyor.  

Gelin, bu sorunlarımız üzerinde kuşbakışı bir gezinti yapalım. 

AMERİKA İLE RUSYA ARASINDA 

Türkiye, Amerika’dan teknoloji transferi ve uygun fiyatla Patroit adlı füze savunma sistemini alamadığı için 2017’de Rus S-400 sistemini almak için Moskova ile anlaştı.  

Ağustos 2017’de Amerika’da “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası” çıkarıldı. Şimdi bu gerekçeyle Amerika Türkiye’yi S-400’den vazgeçmesi için sıkıştırıyor. Ortak olduğumuz yüksek teknolojili F-35 savaş uçağı projesinden Türkiye’yi dışlayacağı, dahası, Türkiye’ye ekonomik ambargo uygulayabileceği yolunda ABD kaynaklı haberler çıkıyor. 

Son zamanlarda ABD ile bir orta yol bulunduğu anlamında haberler yoğunlaşmıştı ki, Putin İdlib’de Esat’ı saldırıya geçirdi. 

Erdoğan ile Putin arasında 18 Eylül’de Soçi’de sağlanan mutabakata aykırı olan bu saldırı, Türkiye’de haklı olarak yeni göç dalgası endişesi yarattı. 

Putin’in de S-400 anlaşmasının geçerliliğini teyid ettirmek için İdlib kartıyla Ankara’yı sıkıştırdığını söyleyenler var. 

Ankara S-400’den vazgeçilmeyeceğini defalarca açıklarken, ABD’yi de “S-400 bizim yönetimimizde olacak, NATO sistemlerine zarar vermeyecek” şeklinde ve tabii ayrıntılı gerekçeleri anlatarak ikna etmeye çalışıyor. 

Türkiye’nin S-400’lerden başka seçeneği yoktu, bu konuda Türkiye haklıdır. Fakat… 

ABD ve Avrupa’da her zaman Türkiye karşıtları oldu ama her zaman Türkiye’yi aktif olarak destekleyenler de çoktu. Şimdi niye bu ikinciler yok veya pek az?  

Dış politikamızı gözden geçirirken buna dikkat etmeliyiz; ekonomi de bunu gerektiriyor. 

EKONOMİDE SIKIŞMA 

AK Parti iktidarı 16 yılda 13 seçim yapıldığını ve her seçimden zaferle çıktığını söylüyor.   

Doğru fakat bu, özellikle 2015’ten itibaren artan dozda seçim ekonomisi uygulandığının da beyanıdır. 

İnşaat ve tüketim ekonomisin teşvik edilmesinin yanında, seçim dönemlerinde kesenin ağzının iyice açılması, bütçe açıklarının, borçların ve cari açığın büyümesi bugünkü krizi hazırladı. 

Rakamlar ve tarafsız iktisatçıların anlatımları bunu gösterdiği gibi Sayın Binali Yıldırım da bunu şu sözlerle ifade etmişti: 

“Geçmişte fazla açılmıştık şimdi biraz toparlayacağız” (14 Aralık 2018)  

Fakat 2019’da hem mahalli seçimler için hem ekonomik krizin ağırlığını biraz olsun hafifletmek için “fazla açılma” devam etti. İşte, ilk dört aylık bütçe açığı geçen yıl 23.2 milyar liraydı, bu yıl 54.5 milyar liraya çıktı!  

Dün Merkez Bankası piyasa aktörlerinin tahminini yayınladı. Yıl sonu dolar tahmini 6,20'den 6,43'e, enflasyon beklentisi ise yüzde 16,23'ten yüzde 16,68'e çıktı. Reel sektör daha endişeli.

Döviz ve dış kaynak deyince ABD ve AB son derece önemlidir. Devlet adamlarımız finansman ve yatırım aramak için Londra ve Washington’a gidiyor zaten. 

İŞ DÜNYASININ UYARILARI 

İş dünyası uzun zamandan beri ekonominin böyle bir sıkışıklığa doğru gittiğini söylüyor, uyarıyordu.  

O zaman moral bozucu olmakla suçlanmıştı, şimdi bari kulak verilmeli. 

TÜSİAD’ın iki gün önceki toplantısında Tuncay Özilhan, seçimler yüzenden ertelenen yapısal reformların artık hayati hale geldiğini belirtti.  

Öyle ya artık Merkez Bankası kaynaklarını kullanmaya başladığımıza göre, dışarıdan kaynak getirmek, bunun için de ekonomi dünyasında güven yaratmak gerekiyor. 

Sanayici Özilhan şöyle diyor: 

“Demokrasi işler kılınırsa, hukukun üstünlüğü tesis edilirse, eleştirel düşünmenin önünü açan bir eğitim reformu yapılırsa, ekonomimizin performansı yükselecek... Biz bu nedenle ekonomi derken demokrasi diyoruz, yargı bağımsızlığı diyoruz, hukukun üstünlüğü diyoruz, insan hakları diyoruz, akademik özgürlükler diyoruz, liyakat diyoruz, ifade özgürlüğü diyoruz.” 

İçeride yatırım güvenliği, dışarıda itibar buna bağlı. 

Besbellidir ki, Türkiye’nin dış politika, ekonomi ve kamu yönetimini birlikte içeren bir makro reform programına ihtiyacı var. Temel zihniyeti “hukukun üstünlüğü” ve “kurallı piyasa ekonomisi”, evet “kurallı” piyasa ekonomisi olan makro bir reform programı… 

Asıl “beka meselesi” budur. 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Fahrettin Özdemir 18 Mayıs 2019 19:16
Millet olarak seçim yapmaya ne kadar da hevesliyiz,kaynaklarımızı kuruttuğumuzun farkında değiliz,hele de sonuca razı olsak! Bir büyük seçim ikincisi bu . Babamla amcam tarlayı paylaşır,kur'a çekerlerdi ,amcama iyi yer düşmedi mi'' hile yaptın ''derdi.İyi tarlayı alıncaya kadar kur'a devam ederdi.Halbu ki ben küçücük avucumda saklar kimseye göstermezdim.
Süheyl CALISKANOGLU 18 Mayıs 2019 15:49
Karar Okuru.13,04 BEKA sizlere ömür rahmetli oldu,Beka bir yalan rüzgariydi es gecti gitti.Sayin Taha Akyol böyle luzumsuz konulara vakit ayirmaz ve kitap yazmaz konusu koca bir yalan icin vaktini harcamaz,Nokta.
KARAR OKURU 18 Mayıs 2019 13:04
Beka Sorunu üzerine kitap yazmayı düşünmez miydiniz? Zira bazı hatırlatmalara ihtiyaç var. E- Kitap olarak yayınlamak bir seçenek olanilir mesela. Selam, Sygı ve sevgiyle Taha Bey.
KARAR OKUR 18 Mayıs 2019 01:31
Darbe tehditleri, kapatma davası, cumhurbaşkanı seçim krizi, 367 garabeti, bitti heralde derken 17-25 aralık darbesi, pkk hendek savaşları, bitmedi 15 Temmuz girişimi. Şimdi de Amerikanın tehditleri.... Sanki hükümet 16 seçimi güllük gülistanlık geçirdi de! Biraz İNSAF İNSAF.
Süleyman d. 18 Mayıs 2019 14:06
1
Bu krizlerin hemen hepsine "BİZE ALLAHIN BİR LÜTFU" Diyenler kimdi acaba?
KARAR OKURU 19 Mayıs 2019 02:32
0
Krizlerin çözümlere vesile olabilmesi başka mesele. Çözüme vesile olabilmesi krizi krizlikten çıkarmaz.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 23:35
Dolara bağımlı hâle getir(bütün borçlar neyle) Ya sonra... Ah hocam çok haklısınız. Ama bağnazlık var ya en büyük hastalık.
Sayın Hocam Bu gün BDDK tarafından bi açıklama gelmiş, döviz kurları konusunda saldırıya uğruyormusuz.Ama bi sıkıntımız var, bize bu saldırganların kim veya kimler tarafından yapıldığını hiç söylemiyorlar.Efenim söylemeleri yasak mıı.Hazine ve maliye bakanlığından dün bir açıklama gelmişti dolar bu yılın sonunda 6.43 olacakmış.Sayın hocam spekületörlerin kaça çıkara bilecegini nasıl açıklayabiliyoruz.
Muhtefi. . 17 Mayıs 2019 20:01
Günaydın. :))..300 seneden beri sıkışıyor uz. .politik bir yazı olur 15-20 seneilk analiz. .:)))..Aydın, Entelektüel Vizyon lazım. ..
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 18:32
Cumhuriyet tarihi boyunca kurulan devlet fabrikalarini, isletmeleri harac mezat satin alip, tatli kärlari cebe indiren isadamlari, simdi tulumbada su bitince, demokrasiyi, hukuku hatirlamislar. Cumhuriyet yikilirken "hepiniz oradaydiniz".
B 17 Mayıs 2019 16:33
ABD'de sıkışıyor merak etmeyin. Bir kere Suriye'de bariz bir başarısızlığı var. Konuyu dağıtmamak için ayrıntılara girmiyorum. Türkiye üzerindeki feto kontrol sistemi bozulmuş durumda. Nato ülkeleri ufaktan ABD'yi dışlıyor. Almanya kuzey akım 2 projesiyle Rus gazı alıyor. ABD'nin sıvılaştırılmış gaz satışı tehlikede. Almanya Rusya'da birtakım yatırımlar yapmaya başladı.Mersedes fabrikası gibi. Venezüella olayı ABD'yi maskara durumuna getirdi. İran körfezde açıkça savaş hazırlığında. Doları rezerv para olmaktan çıkarabilmek için ekonomist
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 21:11
2
Hep aynı terane.
Her konu 17 Mayıs 2019 14:49
Hukuk, sosyal ve ictimai hayat, egitim, saglik, kurum ve devlet yonetimi vs vs: her konun allamesi hacli- sion tasmali iblisler! Siz lal olmadan kimseye huzur guven yok
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 14:18
Allah korusun, bugün NATO dan çıksak yarın rumlar ve israil NATO ya alınır. Biz NATO toprağında işgalci durumuna düşeriz, ebeden doğu akdenize kadar her yerde NATO yu karşımızda buluruz.
KARAR OKURU 20 Mayıs 2019 00:23
0
Rumlar (Yunanistan ) zaten NATO üyesi
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 13:32
nerde bir fetöcü , hendekçi ve gezi zekalı varsa abd nin görüşlerini savunuyor, s-400 almanın çok tehlikeli olduğunu falan söylüyor... abd büyük ülke gardaşım, gönüllü kölesi hiç bitmiyor.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 13:23
tüsiad ve özellikle sizden 15 temmuz ve fetö ihanetiyle alakalı yazı ve açıklama bekliyoruz... çok bekleriz biliyorum
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 12:37
Sayın yazar, demokrasi ile ekonomik gelişmeyi böyle ilişkilendirdiğinizde, son beş yılda dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, sizin hasabınıza göre en demokratik ülke mi oluyor ?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 16:06
8
Kendini çin'lemi kıyaslıyon.çin'in 15.milyar nüfusu dev teknoloji ile donatılmış bir ordusu var..tek başına dünya ya kafa tutacak kapasitesi var..senin neyin var..varmıda abd ve avrupaya kafa tutuyorsun..çinin uzun menzilli füzeleri var..kendi savaş uçağı var..yetmedi uçak gemisi üretiyor...
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 16:56
20
Çin zengin bir ülke değil.Çaresizce ABD yatırımına muhtaç.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 17:43
3
Anlamayışınıza hayranız.. Bir dünya haritası açın, önce ülkelerin kapladıkları alana, sonra da sahip oldukları kaynaklara bakın. Rusya , Çin demokratik olmayabilir ama sahip oldukları masada önemli bir güç. Sadece petrol da yetmiyor, olsa İran kendini kurtarırdı. Türkiye gibi kaynakları ile zengin olmayan ülkelerin, askeri değil , ekonomik, teknolojik üstünlük sağlayacak ve yumuşak güç olarak sözüne güvenilen ülke olmak gereği vardır. Bunun icinde eğitim, adalet ve düzgün çalışan kurumlar olmazsa olmazdır. Siz yatırımcı olsanız paranızı kura
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 12:30
Türkiye'nin S-400 alması, Rusya ile stratejik bir ortaklığa gittiği anlamına gelmez. Amerika nasıl ki Suriye, Filistin vb konularda NATO üyesi ve yılların müttefiği diye Türkiye'nin kaygılarını kaale almıyorsa, Türkiye de kendi savunması için,( hele Pariotlar'ın Suriye sınırında konuşlanması konusunda güdülen iki yüzlü politikalar da göz önüne alındığında), Amerika'nın keyfini tatmin etmek zorunda değildir.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 12:09
Elestiri yapan, uyaran hemen tehdit ediliyor, kriminilize ediliyor, devlete dusman kabul ediliyor. Tuncay Ozilhan da nasibini aldi. Partili cumhurbaskani olunca, devlete karsi gelmek gibi algilaniyor her elestiri. Secim de devletle millet arasinda yapilir artik.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 18:13
5
12:09, herkes önce kendi işini iyi yapacak sonra da anladığı konularda konuşacak. Yıllardır türk halkına ikinci sınıf batı artığı malları fahiş fiyatlarla satmak, yada onlara ucuz yedek parça üretmek dışında bir marifeti olmayan TÜSİAD, önce bir aynaya baksın..
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 11:59
Sorunun kaynağı sorunun çözümü olamaz bu anlayış ve zihniyet olduğu sürece sorun bitmez hatta ve hatta ilerleyerek büyüyecektir...
Mustafa Soylutürk 17 Mayıs 2019 11:34
TÜSİAD Türkiye'nin ekonomik sermayesi değil,küresel sistemin politik sermayesidir. TÜSİAD küresel sermayenin truva atı gibi hareket eder.Yerli ve milli sermayenin oluşmasını hazmedemez. Zira sömürü sistemi buna müsaade etmez. yabancı paydaşları adına demeç verir .Onlara göre hükümetlerin sağcısı solcusu olmaz! Kasalarına girene bakarlar. Sermayenin vatanı da devleti de en çok para kazandığı yerdir!...
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 12:29
12
yerli ve milli sermaye diye bir şey olmaz. bu laf kendi halkını sömüren devlet memurlarının yağmaya kılıf için uydurduğu bir laftır.
Okur 17 Mayıs 2019 13:28
2
Türkiye´de küresel sistemde; daha farkedemediniz mi?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 15:25
1
Siyasetçiler de öyle değil mi?
Mustafa Soylutürk 17 Mayıs 2019 16:41
3
KARAR OKURU 'NA, Bir devlet memuru kaç lira maaş alıyor ki ülkeyi sömürsün?Bir devlet memuru neyi yağmalayacak? Milyon dolarları var da borsayı mı döviz piyasasını mı altın borsasını mı manipüle edecek? Madem yerli sermaye yoksa bu yabancı sermaye niye var?
28 Mehmet 17 Mayıs 2019 11:07
"Türkiye’nin S-400’lerden başka seçeneği yoktu, bu konuda Türkiye haklıdır." Katılmıyorum. Türkiye'nin hava savunma sistemine ihtiyacı neden var? Kamuya açık tartışılmalı. Bir ihtiyaç var ise çözümü NATO içinde olabilir ancak. ABD'nin, Batı karşıtı-Rusya sempatizanı islamcı/avrasyacı iktidara güvenmemesi ise anlaşılır bir durum. İktidar hem NATO üyesi kalıp hem kategorik batı düşmanlığı yapıyor ve Rusya'ya yanaşıyor. Kürt meselesi kafayı kötü karıştırdı. Rusya'ya yanaşmak değil çözüm. PKK'yı besleyip büyüten zaten Rusya.
Okur 17 Mayıs 2019 13:42
41
Türkiye´yede halihazırda NATO´nun patriotları - yanılmıyorsam İtalyan ve İspanyol- hava sahasını korumakta etkin. Kime karşı, neden S400 aldığımızı ben de anlamış değilim.
Dost,komsu,kardes ve müttefik "RUSYA'masallarini TV'de defalarca dinledik,inandirici mi,katiyen degil, digeride ABD oda diger "müttefik Türkiye'yi aralarina aldilar "Hamburger'yaptilar(!)..
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 11:49
10
Anlaşılan herkes Türkiye'nin NATO'ya neden girmek istediğini unuttu. Çünkü Rusya ( o zamanki SSCB) 2. Dünya savaşından galip çıkmasına güvenerek Türkiye'den Ardahan ve Kars ile Boğazlar üzerinde söz hakkı istemişti. Türkiye'de bunun üzerine hem de bazılarının yere göğe koyamadığı Menderes zamanında gerekli bedeli ödeyerek( yani Koreye asker göndererek) Nato'ya yana yakıla üyelik başvurusu yapmıştı. sizce şimdi Türkiye Nato'dan çıksa Rusya ona nasıl yaklaşır?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 16:52
2
1945 nireeeeee.. ..2019 nire.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 19:34
0
Rusyanın ihtiyaçları değişti mi?
M.T.K 17 Mayıs 2019 10:30
bir gün de S-400'ler alındıktan sonra radar sistemlerine tanınmazsa ne olur? veya S-400'ler alındıktan sonra gerçek manada güvenliğimiz sağlanacak mı? çünkü S-400'ler NATO ve diğer Radar sistemlerine tanımlanmazsa bir anlam ifade etmeyeceği bilgisi var. bu ne kadar doğru? yazarsanız bilgilenir ve bilinçleniriz. teşekkürler.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 08:45
Putin: Türkiye yle çalışmak çok kolay, Erdoğan söylüyor, karar hemen uygulanıyor....
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 08:40
Özilhan öyle dedi demesine anında tehdit aldı...
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 06:55
Tūrkiye'yi 1 ASIR'dan bugūne kadar dışarıdan ve içimizdeki piyonlar tarafından SIKIŞTIRANLARA yazıklar olsun. Ama kabak başınıza patlayacaktır.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 09:01
21
He he.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 12:06
10
Putin oyle bir sıkıştıracak ki
Adem Saracoglu 17 Mayıs 2019 13:36
0
Bu paranoyaya hala inaniyorsunuz ya! pes!!!
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 04:19
Ne olursa olsun S400'ler alınmalı. Hatta daha fazla alınmalı. Amerika'nın kötü niyetleri ortada. 65 yıldır bu adamların bize dost olmadığını anlatmaya çalıştık, anlamadınız. Şimdi anladınız ama geç kaldınız. Hazırlığımızı yapmamız lazım. Çıkarlarımız konusunda uyuştuğumuz tek ülke Rusya'dır.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 08:46
9
Rusya çok dost mu?
Karar Okuru 17 Mayıs 2019 10:58
8
Bizde genç yıllarımızda öyle sandık ama maalesef saf hayallermiş. Etrafınızda kaç tana rus arabası var? Günlük hayatınızdaki teknolojilerin ne kadarı Rusya ürünü? Kaç ülkeye ne miktarda askeri yardım ve yatırım yapıyor? Dünya finansman ortamlarında ne kadar katkısı var? Soğuk savaş sonunda niye müdahale olmaksızın kendi kendine yıkıldı. İzzet Begoviç’ in dediği gibi batı dünyası hepimizden çok daha fazla gelişti; sosyalist dünya yıllarca yozlaşmış batı diye kendini kandırdı. Şimdi ona benzemeye açalışıyorlar
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 12:43
6
Rusya dediğin yer, Moskova'da bir avuç insanın dünyanın en zengin milyarderlerinden olduğu, geri kalan %99'un sefalet içinde Türkiye'den bile düşük standartlarda yaşadığı, yarı-mafya bir oligarşinin yönettiği bir ülke. Rus gençlerin %60ı başta ABD, bir batı ülkesine kapağı atmanın hayali ile yaşıyor. Kendine hayrı yok Rusya'nın, Türkiye'ye ne hayrı olacak?
Okur 17 Mayıs 2019 13:55
4
Galiba Türkiye´nin NATO´da olup, ABD ile de müttefik olduğundan haberiniz olmamış. Yukarda bir okur da şunları hatırlatmış: „Rusya ( o zamanki SSCB) 2. Dünya savaşından galip çıkmasına güvenerek Türkiye'den Ardahan ve Kars ile Boğazlar üzerinde söz hakkı istemişti. Türkiye'de bunun üzerine (…) Menderes zamanında (…) Nato'ya yana yakıla üyelik başvurusu yapmıştı“. Sonra sormuş: „sizce şimdi Türkiye Nato'dan çıksa Rusya ona nasıl yaklaşır?"
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 14:23
7
Rusyanın parası SU 57 leri bile geliştirmeye yetmedi, durdurulan proje, hintliler ortak olunca, hindistan parasıyla ilerledi. Şimdi züğürt rusya ya güvenip para babası batıya mı kafa tutalım yani.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 04:11
"Rusya'nın İdlip kartı ile Türkiyeyi sıkıştırdığını söyleyenler var" diyerek söylentileri yazdığını belli eden yazarımız Merkez Bankası beklenti anketini de Merkez Bankasının belirlediğini zannediyor. Olsun zamanla öğrenir.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 09:43
12
Yalan mı
Karar okuru 17 Mayıs 2019 03:26
Sayın Yazar Bu ülke meselelerini hala "kas gücüyle" çözmeye çalışıyor, bilim yok, teknoloji yok, düşünce yok. Bilim ve bilgi Cumhuriyet Tarihi'nin hiçbir döneminde bu denli hor görülmemiş ve aşağılanmamıştır. Unutmayalım, bilgi ve sermaye değer bulduğu yere yerleşir.
Hukuk ve liyakat demek midelerin küçülmesi demek.Alisan mideyi küçültmek kolay mi.Istanbul seçiminde beka sorununu gördük.Para ve koltuk dindarım diyenlere satmadık yer bıraktırmadi.Dusunun babanın biriktirdikleriyle aldığı kefen parası yenir mi.Baba çıplak kaldi
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 03:11
Tuncay Özilhan sadece bunlari mi söylemiş Sn cumhurbaskanini bu kadar kizdirmak icin? Allah, Allah...Hak demis hukuk demis demokrasi demiş bunda kizacak ne var ki? Anlayamadim.
KAFKASYALI 17 Mayıs 2019 11:01
15
03:11, Özilhan öncelikle asıl görevi olan Türk Sanayisini, "Fasoncu, batılı şirketlerin Türkiye acentesi" olma rezilliğinden kurtarıp, vizyonlu inovasyona nasıl geçebilirsiniz diye kafa yormalıdır. Basmakalıp, yıllarca çiğnenip laçka olmuş kavramları sıralamakla bir yere varılmıştır.
sabahattin 17 Mayıs 2019 13:08
6
Devlet memurunun ve siyasetçinin vatandaşa görev bildirme yetkisi yoktur. Vatandaş hayatını bildiği gibi yaşar. Devlet memuru ve siyasetçi vergiden maaş alır, vergiden bütçe alır, yasadan yetki alır. Vergiyi veren, yasayı yapan vatandaştır, vergi ve yetki vermesinin sebebi ortak alanlarda yürütülen hizmettir. Hesap sorma yetkisi memurda ve siyasetçide değil vatandaştadır. Değerlendirme seçimde yapılır.
Hüseyin Şevki Topuz 17 Mayıs 2019 13:11
11
03:11 Hak, hukuk, adalet, demokrasi basmakalıp ve laçka kavramlar mı? Hani yeni Türkiye demokrasisiyle uçacaktık? Vaz mı geçtik demokrasiden de "dava" uğruna?
Okur 17 Mayıs 2019 14:07
4
11:01 Anlatmaya çalışayım: „vizyonlu inovasyona geçebilmek“ için para gerek, öyle az buz para değil. Ve iyi eğitimli kadrolar gerek; özgürce araştırma imkanları gerek. Sonra pazar gerek; pazar için dışarda itibar gerek, öngörülebilirlik gerek. Siz, eğitim, demokrasi, hak hukuk gibi talepleri ancak “laçka olmuş kavramlar“ diye görürseniz, bırakın vizyonlusunu, vizyonsuz üretim de olmaz.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 17:38
1
14:07 , Zurnanın zart dediği, "Fasoncu, batılı şirketlerin Türkiye acentesi olma rezilliğini" iç ettiniz bu arada, ama bu alışık olduğumuz bir fenomen, geçiniz......
Siyaset adamı bugünü düşünür, devlet adamı hem bugünü hem yarını düşünür.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 02:34
Herkes parasini dolara ceviriyor. Cumhurbaskani'nin tekrar bir "dolarlarinizi Liraya cevirin" cagirisi yapmasi lazim.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 09:03
11
Adıyamanlıların AKP’li olanları gene dolar yakar mı?
B 17 Mayıs 2019 01:33
Yüksek irtifa hava savunmasının manası şudur. Artık ABD veya İsrail Türkiye'ye gerek nükleer gerekse konvansiyonel uçaklarıyla artık saldıramayacak demektir. Çünkü bu füzeler yada uçaklar hedefe varmadan havada imha edilecek. Türkiye'ye karadan saldırı yapacak kadar cesur bir millet ise dünya üzerinde yok. Buna karşılık Türkiye başka ülkelere saldırı yaptığı takdirde ülkesini garantiye almış olacaktır. Mesela Suriye'nin pyd bölgesine saldırı yapıldığı takdirde ülke topraklarının bir saldırıya uğrama ihtimali ortadan kalkar.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 03:00
21
Türkiye'yi içerden karıştırmadan hiç bir devlet Türkiye ye saldıramaz.Ne karadan ne de havadan.Türkiyenin en büyük silahı milli birliğidir.Kutuplaşma bitmeli.S400,patriot falan hikaye.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 07:55
61
matematik şart. abd ile kapışsan senin 3-5 s400ün mü engelleyecek adamı? komik. karadan kimse saldıramazmış türkiyeye? niye? rusya kaç kere saldırdı hepsinde kazandı. 1878'de, 1911'de, 1912'de 1917'de hep dayak yedin. bugün ne farklı? bu kadar gerçeklerden kopuk bir zihniyetle bu ülke ayakta kalamaz.
Karar Okuru 17 Mayıs 2019 11:05
17
Kof hamaset. Adamın 13 uçak gemisi var. Dünyanın teknoloji devlerini barındıran bir ülkede ne askeri teknolojiler var bilmiyoruz. Ancak Sovyet Rusyayı kendi kendine çökerttiler, son yıllarda bir kaç devleti darmadağın ettiler. Üstelik biz de peşlerinden daldık.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 11:15
19
Amerikanın askeri gücü, kendisinden sonra gelen 9 ülkenin askeri gücünün toplamından daha büyük. Her bir uçak gemisi ortalama bir ülkenin hava gücüne eşit hava gücü yaşıyor. Sadece Burke sınıfı destroyerlerinin sayısı 40 civarında her birinde 56 seyir füzesi var. Sadece enerji santrallerini ve köprüleri vursa bir gecede seni taş devrine döndürür. İçi boş hamaset tehlikelidir. Tarih kendini dev aynasında görenlerin mezarlarıyla doludur.
Has Parti 17 Mayıs 2019 01:14
Bu ülkede kendini güvende hisseden tek bir kişi var mı acaba?
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 02:29
46
Cumhurbaskani da dahil kendini guvende hisseden kimse yok bu ulkede. Ekonominin kotuye gitmesi yuzunden degil; hukuk tumuyle yok edildi de ondan. Yargi sistemi, icine duseni yutan bir kara delik gibi. Bu kara delik kendilerini de yutabilir bir gun.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 04:05
35
mezarda yatanlar bile güvende değil bence
Karar Okuru 17 Mayıs 2019 01:05
Iktidar degismeden ve parlamenter sisteme donulmeden sorunlarin cozulmesi imkansiz.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 07:57
21
batı ile barışmadan, sistem hukuk ve demokrasi üzerine kurulmadan sorunların çözülmesi imkansız. parlamenter sistem şart değil.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 00:50
Hukukun üstünlüğünü tesis ettirmeme beka meselesi oldu.
Beka meselesi bitti.Sayın!Öcalan devrede küçük ortağın da tensipleriyle.
musto 17 Mayıs 2019 00:40
Doluya koyuyoruz olmuyor boşa koyuyoruz dolmuyor. Bu kördüğüm olmuş sorunlarımızı çözmek için bir büyük İskender veya içimizden çıkacak ikinci bir Atatürk görünürde öyle bir ihtimalde yok. Anlaşılan iki kötüden birine teslim olacağız.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 08:02
4
atatürke değil kendine güven. kurtarıcılardan gına geldi.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 09:06
5
Atatürk değil de onun ve arkadaşlarının inandığı bilimsel ve eleştirel düşünce biçimi ve eğitim şart.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 12:42
1
09:06, yani her köy okuluna, kara tahta ve tebeşirden önce, bir Atatürk büstü konulsun diyorsunuz, öyle mi ?
musto 17 Mayıs 2019 15:45
31
İyi ben çalışıyorum ben üretiyorum yurt dışından döviz getiriyorum vergiyi ben veriyorum yetmiyor nasıl olsa her şeyi ödüyor 20 sene önce vergi sigorta borcun var öde diyerek salma salıyor yav kardeşim benim borcum yok ispat et diyor zaman aşımı oldu defterleri imha ettim gelde bunlarla baş et yargıya gidiyorsun yargıda millet adına karar veremiyor emredileni onaylıyor.
külyutmaz 17 Mayıs 2019 00:36
Sen benim karnımı doyurmuyorsun ,ben senin karnını doyuruyorum.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 10:57
6
Obez devleti
B 17 Mayıs 2019 00:36
Nihayet orijinal gündeme geldiniz. Sayın yazar konuyu biraz daha sadeleştirelim. ABD S-400 alımından vazgeçilmediği takdirde Türkiye'yi ekonomik açıdan yaptırım uygulayarak sıkıştırıyor. F-35'leri teslim etmeyeceğini söylüyor. Ruslar ise Türkiye'yi İdlip'te sıkıştırarak S-400 alımını garantilemek istiyor. Diğer dedikleriniz yok insan hakları, yok demokrasi, hukuk v.s. hepsi hikaye.S-400'ü ilk olarak Türkiye alıyor. Ardından Çin, Hindistan, Suudi Arabistan,Mısır ve Irak alacak. Yani ABD silah pazarını Rusya'ya kaptırma durumunda.Asıl mesele bu.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 00:32
Artık Türk işadamlarıda kendi yatırımlarını tehlikede hissetmeye başladı.Yabancı yatırımcı zaten riske gelmez kaçıyor ve kaçtılar.
İbrahim DİRİ 17 Mayıs 2019 00:05
Güven bir kere gittimi gelmez.
KARAR OKURU 17 Mayıs 2019 08:00
10
gelir ama zor gelir, uzun sürer.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN