Back To Top
Türkiye’nin bekası

Türkiye’nin bekası

 - Son Güncelleme: 20.02.2019 Çarşamba 09:00
- A +

2030 yılına gelindiğinde dünya nüfusu 8.3 milyara çıkacak; enerji, su ve gıda ihtiyacı bugünkü seviyelere göre yüzde 50 oranda artacak!

Toplumsal gerilimler tırmanabilir, güç hareketleri daha da artabilir.

Önümüzdeki on yılın ve hele de ötesinin stratejik sorunlarını bu tabloda görebiliriz: Enerji, su ve tarım kaynakları… Bunların geliştirilmesini ve verimli kullanılmasını sağlayacak teknolojiler… Buna göre eğitim ve bilim…

Fakat üniversitelerimiz ve genelde YÖK sistemi, önemli gelişmeler kaydedilmiş olmakla birlikte yetersiz kalıyor. Hatta: Prof. Nihat Erdoğmuş’a göre:

“Üniversitelerin mevcut yapılanması yönetsel kısıtlar yanında güncel araştırma ve eğitim yaklaşımları için engel oluşturmaktadır.”

Çünkü YÖK mevzuatı “fazla hiyerarşik”tir, “tek tipçi ve kısıtlayıcı”dır.

2030’larda Türkiye

İLKE derneğinden Prof. Nihat Erdoğmuş,“Geleceğin Türkiyesinde Yükseköğretim” konulu araştırmasının dün bir sunumunu yaptı. İzledim, metnini de okudum. Yukarıdaki bilgileri oradan aldım ve düşündüm...

TÜİK’e göre Türkiye’nin nüfusu 2030 yılında 90 milyonu geçecek, 2040 yılında yüz milyon olacağız.

Ona göre enerji, su, gıda ihtiyacımız artacak…

Dahası, 2030 ve 2040’larda Ortadoğu ülkelerinde beslenemeyen nüfuslar sebebiyle göçlerin ve çatışmaların artmasından da endişeliyim.

Beka davası dediğim bu; Türkiye’nin gelişmiş ülkeler seviyesinde bilim ve teknolojiye, ekonomik güce ulaşması…

Bu da eğitim sistemimizin, üniversitelerimizin, hukuk kurumlarımızın, toplumsal sosyal örgütlenmemizin bunu başaracak kaliteye ulaşmasına bağlı.

Sözünü etmek, hamasetini yapmak çok kolay, gerçekleştirmek ise epey zor.

Prof. Erdoğmuş söyledi: Öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı Türkiye’de 24, OECD ülkelerinde 16’dır… O seviyeyi bulmamız için öğretim elemanı yetiştirmek amacıyla yılda kabaca 7-8 milyar lira ek kaynak bulmamız gerekiyor.

Üniversite ve ekonomi

Prof. Erdoğmuş’a göre, hükümetin yükseköğrenime ayırdığı kaynak sürekli artıyor ama bütçe içindeki oranında azalma eğilimi var.

‘Devlet daha çok para versin’ zihniyeti çağ dışıdır. Mevcut kaynakların verimli kullanımı için mesela YÖK sisteminin değişmesi, özerkliğin güçlendirilmesi, “çıktı kontrolü”ne öncelik verilmesi gibi reformlar gerekiyor. Bir bu kadar önemlisi “üniversite sanayi işbirliği”nin geliştirilmesidir. Üniversiteler sanayi ve tarım için projeler üretmeli, finansmanını da sektör karşılamalıdır.

Prof. Erdoğmuş ekonomi ile akademik öğretim ilişkisini anlatırken bir sıralama yaptı: Temel bilimler, mühendislik ve teknoloji…

Temel bilimleri devlet finanse etmeli ve bugünkü seviyemizin 25-30 yıl ilerisine ulaşmalıyız!

Temel bilimler, uygulamada mühendislik ve teknolojinin gelişmesi için kaynaktır.

2030’lara, 2040’lara bu gibi bilimsel projeksiyonlar açısından bakmazsak, 100 milyonu nasıl besleyeceğiz? Bu coğrafyada nasıl gelişmiş ülke olacağız?

Gelişmiş ülke olmak

Prof. Erdoğmuş’un şu sözlerini defterime yazdım:

“Yüksek öğretim hayatımız önümüzdeki on yılı değişimle geçirmelidir. Hamaset ve ideolojik önyargıları aşmamız lazım.”

Araştırmada bu amaç için “12 Tema Üzerinden 2030 Vizyonu”nu öneriyor; metinde toplam 110 sayfa…

Bunlar “yüksek öğretim sisteminin değişmesi”dir, “üniversite özerkliği”dir, “akademisyen kalitesi”dir, “üniversitelerin uluslararasılaşması”dır; bu amaçlarla “stratejik palnlama”dır…

İşte, sekiz sene önce, 2011 yılında, “2023 Hedefleri”ni ilan ettik. Cumhuriyet’in 100. yılında 500 milyar dolar ihracata, 25 bin dolar kişi başına gelire ulaşacaktık.

Elbette heyecan verici, güzel hedeflerdi; “muasır medeniyet”i yakalamış olurduk.

Eğitimin bu hedeflere bağlanması gerekirdi.

Fakat iktisatçı Özcan Kadıoğlu’na göre, o seviyede bir ekonomi için, milyon kişiye düşen araştırmacı sayısının 500 civarında olması gerekir, bizde bu sayı 24’tür… Ortalama eğitim düzeyinin 12 yıl olması gerekir, bizde 8.7 yıldır… İhracatta yüksek teknoloji oranın yüzde 20 civarında olması gerekir, bizde 3.9’dur. (Dünya, 16.5.2018)

‘Gelişmekte olan ülke’ sınıfından ‘gelişmiş ülke’ sınıfına yükselmek zorundayız. Bunun yolu bilim ve hukuktur. O zaman her türlü tehlike karşısında daha güçlü oluruz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ahmet Kaya 21 Şubat 2019 16:33
Beka sorunun ortadan kalkması için öncelikle fetö den kurtulmamız lazım.Eğitimden savunmaya kadar bugünkü sorunların temelinde millet,devlet,vatan kavramlarından uzak fetö vardır.Bunlar temizlendikce bünyemiz daha güçlenecektir.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 20:16
Dünyada bahane icadında bizden ileri ülke yok galiba.
karar okuru 20 Şubat 2019 19:05
Eğitim sistemimiz şekilcilikten,taklitçilikten,ezberden,gösterişten ileriye gidemiyor!Toplumda değer yargıları değişti! Devlet yapısının temelini adalet ve eğitim teşkil eder.Malesef kazandıklarımız kaybettiklerimizi karşılayamıyor!
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 18:38
Bekaa sorunu yok.2023 de ilk 10 ulke olacak bir Turkiye var.Karamsar yazilar yazmayi birakin.2071 dede Dunyanin enbuyuk gucu olacak...Neyse UMUTDUR YASAMAK. ..
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 23:16
0
trolden hayaller izledik dagılabiliriz
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 18:05
Üniversitelere bağış yapabilme kültürü yaygınlaşmalı. Üniversite bütçeleri artırılmalı, herşeyden önce Üniversite sınavları kalkmalı ve Fakülteye iyi, hızlı test çözen öğrenci değil, mesleki ideali kazanmış bu yönlü ruhsal yeteneğe sahip gençlerin ön başvuru ile kabul edilmeli. Aksi durumda her alanda üreten, farkındalık yaratan yaratıcı yetenekler kazanılmamakta. Yeterli yetenek iş elemanı kazanabilmekteyiz.
KARAR OKURU 03 Mart 2019 01:15
0
Önce hak ve adalet,bu kafayla mı ünv.sınavsız öğrenci alınacak. Akp üyesi olmayanı alırlar mı sanıyorsun
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 17:37
Hiç şüphesiz insana yapılan yatırım pahalı gibi görünse de en değerli ve yerinde yatırımdır. Eğitimin her düzey ve seviyesinden başlayarak köklü bir düzenlemeye gidilmeli; bilimsel düşüce yapısına sahip, üretken ve değerleri ile ters düşmeyen bir nesil yetiştirmenin gecikmeden tedbirleri alınmalıdır.
Hüseyin Emrem 20 Şubat 2019 17:15
Herşeyi yazıyorsunuz da bir tek toprak erozyonunu yazmıyorsunuz. Bugün için hem Türkiye'nin hem de dünyanın en önemli meselesi toprak erozyonudur.Eğer bu konuda tedbirler bu günden alınmazsa bırakın başka ülkeleri Türkiye bile kendi kendini besleyemez.
Aliiii 20 Şubat 2019 17:05
Bence eğitimde baştan yanlış yapıyoruz. Eğitim sistemi deyince herkes üniversite okumak anlıyor. Asıl sistem çocuklar temel eğitimi aldıktan sonra niteliklerine göre yönlendirebilmek. Herkes Üni okuyup bişey olacak diye bi kaide olmamalı. Her yer işsiz üni.li genç kaynıyor.
karar okuru 21 Şubat 2019 09:54
0
çok doğru.
E.K 20 Şubat 2019 16:41
Memleketin bekasinin pek onemi yok. Onemli olan partilerin bekasi. Koltuklarin bekasi. Tabiiki kaliteli egitim istikbalimiz.... Siniflarda cocuklar ust uste, kutuphane, labaratuvar, oyoun alani yok. ... Bunlar dert degil... Mescit var mi yok mu? ... Bunlari sorun ediyoruz... Kimse kizmasin, mevcut iktidarin egitim uygulamalarinin acilarini gelecek nesiller cekecek... Kaliteli yonetimi kaliteli secmen secer. ... Insanlari fakir birakiyorlar, sonra yag, un, bulgur dagitiyorlar. ..oy aliyorlar... yazi icin tesekurler.
Muhtefi. .. 20 Şubat 2019 14:44
Dünyada Herkesin. Her Ailenin. Her Bakkalın, Her Isletmenin ve Her ULKENIN, ÜLKELERİN Beka derdi vardır. .Kacinilmazdir. .fakat herkes farklı önlem alır. Paranoyak olmakla da olmaz. .Tabi ki en evvela Adalet, Ahlak ve İlim ile işler ehil kişilerde olursa. BANANE'cilik olmazsa. Insaalh yola devam ederiz. Gemisini kurtaran kaptan mantigi bittigimizin resmidir. ..Sevgi, Saygı, Hoşgörü ile olmalıyız. Herşey Bizim icin aynı zamanda VATANIMIZ İçindir ...acizane.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 14:21
Türkiye’nin beka sorunu eğitimdir, iyi liselerimizin ve iyi üniversitelerimizin kalitelerini maddi imkanlar ve iyi öğretmenlerle yükseltmeliyiz.
ÖTÜKENLİKURT 20 Şubat 2019 13:44
Bekri Mustafa adam yokluğundan köye imam yapılır. Bir cenaze namazını kıldırdıktan sonra mevtanın kulağına eğilir der ki, "öbür dünyadakilerden bu dünyanın halini merak eden olursa, Bekri Mustafa köye imam oldu de, gerisini onlar anlar"! İlim, bilim bilgi, teknik elbette olmaz olmazımız ama bizi yönetenler tersini düşünüyor olmalılar ki, BEN CAHİLLERİ SEVERİM, OKUMUŞLARI GÖRÜNCE BENİ HAFAKANLAR BASIYOR diyen mollayı YÖK üyesi yaptılar! Cehalet tırmanıyor ülkede! Gerisi teferruat!
Yüksel dinçer 20 Şubat 2019 13:39
açılan ilâhiyat fakülteleri ve imamhatip'lerle bu işi çözeceğiz insallah
ati 20 Şubat 2019 13:13
hiç boşuna yorulmayın. özerkleştiğinde de bu yağma ve talan eğilimi devam edecektir. eğitim için kasalara konan paraları 'yöneticileri' bir şekilde buharlaştıracaktır. kendi çevre insanlarının ceplerine dolduracaklardır. ayrıca, üniversite kadroları da malum şekilde işgale uğratılacaktır. ''biz, ahlaksızız.'
Bè kes 20 Şubat 2019 13:37
11
Aynen, devsirme toplumlar dedigin gibi ahlaksizdir,bu ülkeyi hep türk olmayanlar yönetti,yönetiyorlar,
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 15:27
3
13:37 aga ne ilgisi var. amerikayı da amerikalı olmayanlar yönetiyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 16:50
2
15.27, AMERİKA ZATEN AHLAKSIZ...
Kemal Nakıs 20 Şubat 2019 12:36
Yaşadığım ilin üniversite kütüphane kapısına tıpkı hapishanelerde, stadyumlarda olduğu gibi X-ray cihazları yerleştirildi. Kütüphane kapısında mahkum gibi sıraya dizilen çocukları gördükçe yüreğim parçalanır ve o cihazı oraya yerleştiren zihniyete... Daha çok yol alınması gerekiyor Taha Bey...
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 13:20
17
akp eliyle ülke açık ceza evine dönüştürüldü bu sene 40 tane daha hapishane inşaatı başlatılıyormuş
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 23:55
0
Demekki bi naneler cevrilmis
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 11:32
AKP nin Tek Adam rejimi saltanatı ne zamandan belli ülkenin bekası oldu AKP nin bir parti olduğunu unutup AKP yi Beka zanneden tipler şunu asla unutmasınlar AKP gider Türkiye kalır
Ahmet Kaya 21 Şubat 2019 17:51
1
Ya fetö mevzusu ne olacak ona da bir açıklama getirsen. Çünkü fetö bir numaralı beka sorunudur. Düşünsenize bir asker gidip bağlı olduğu sivile birliği ile ilgili bütün bilgileri verebiliyor. Bundan daha korkunç birşey olabilir mi? O bilgiler kime aktarılıyor umurunda bile değil.
KAFKASYALI 20 Şubat 2019 11:25
Bana göre bütün sorun, Cumhuriyet'in baştan beri devletin tekelci ve tutucu ideolijisine adapte olmuş, yani hür olmayan ve bilimsel kaygıyla hareket etmeyen yetersiz öğretim üyeleridir. Bunların üniversite öğrencilerine verecekleri şeyler de haliyle çok yetersizdir.
sanat ve bilim 20 Şubat 2019 13:28
13
bana Cumhuriyet Dönemi şairlerinden saysana Bugüne kadar okuduğum yüzlerce romanın hikayenin yazarlarının cumhuriyet dönemi şairleri olduğunu niye söylemiyorsun AKP iktidarı ne üretti AKP iktidarında betondan başka ne üretildi cumhuriyet dönemi şairleri Cumhuriyet Dönemi sanatçıları Türkiye yön veren Aydın insanlardı islamcıların şairi Necip Fazıl Kısakürek bile Cumhuriyet dönemi şairlerindendir Atatürk ilke ve inkılapları ile beraber Cumhuriyetle beraber Türkiye'de bir çağdaşlaşma ve sanatta Atılım başlatıldı 2002 yılından bu yana AKP iktida
KAFKASYALI 20 Şubat 2019 13:46
1
sanat ve bilim, ben ne diyorum siz ne anlıyorsunuz ? Enver Ustadan mı ?
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:55
Kapitalist paracı sistem ortada insan bırakmayacak; ya barbarlık ya insanca adil paylaşımcı bir yaşam
KAFKASYALI 20 Şubat 2019 12:16
1
70 yıl sosyalizm hüküm sürdükten sonra, Demirperdenin yıkılışından sadece 20 sene sonra, Rusya'daki milyarder (milyoner değil) sayısı 92 idi. Kapitalist olmayan bu sosyalist sistem oradakilerden daha yüzsüz ve daha da rezil oligarşik insanlar yarattı. Çin, Küba, vb yerlerde hüküm süren sistemleri de görüyoruz. Bu kuru sosyalizm edebiyatı komik kaçıyor artık.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 15:40
3
Paranın egemenliği önünde insanın eğilmek durumunda kalmasından daha alçaltıcı ne olabilir. Dogrudan demokrasi yolu ile insanın kendi kendini yönettiği, Devletin ve paranın olmadığı insanın ve canlı yaşamının korunduğu bir yeni sistem insanlığın bekası için tek kurtuluş yoludur.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:53
Toplumsal parçalanmışlığı (kültürel, ekonomik) yaratan yöneticiler ve sistemden kurtulma sorunudur.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:50
Türkiye'nin değil tüm dünyanın, insanlığın, canlı yaşamının bekası kapitalizm denen vahşi düzenin tehdidi altındadır. Yaşadığımız dünyadaki canlı yaşamının geleceğini tehdit eden bir uygarlık krizidir. Ekonomik politik Sistemi tersine çevirecek bir toplumsal dönüşüm ile Kapitalizmin ortadan kaldırılması insanın en öncelikli görevidir,
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 17:32
2
Bütün sistemler gibi, kapitalizm de ancak içeriden çökertilebilir. Kendi silahları ile. Sorun, kendisini kapitalizm karşıtı cephede görenlerin anlaşıp koordineli olarak tavır almamalarında yatıyor. Dünyadaki üretenler ve tüketenler isterlerse kapitalizme iki gün içinde diz çöktürebilirler.
Turgay 20 Şubat 2019 10:14
Bunlar uzun vadeli işler hem oy getirisi de yok. Yoksulların çocukları için İmam hatip açıp oylarını alırsın tabi kendi çocuklarını kolejlerde ,yurt dışında okutursun olur biter.YÖK iktidar gelmeden evvel tu kaka idi şimdi en muteber kurum oldu. İyi eğitim almış gençler yurt dışına çıkmak için fırsat kolluyor ama geri kalan cahiller bize yeter ( ben demiyorum bir prof söylüyordu) anlayışından ne bekliyorsunuz ki? Bunlar daha iyi günlerimiz bu kafa ile yakındır Orta Doğu bataklığına dönmemiz.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:36
13
Doğru söylüyorsun dostum Erdoğan'ın çocukları Amerika'da burslu olarak okudu hem de zengin bir iş adamının bursuyla Erdoğan durmadan çıkıp diyor ki benim çocuklarım 28 Şubat'ta çile Çekti o yüzden Amerika'da okudular diyor bu nasıl bir çile imiş ki Amerika gibi bir ülkede bir iş adamının yardımıyla burslu olarak okuyorlar ilginç
Karar okuru 20 Şubat 2019 09:33
İyi niyetli beklentiler olmakla beraber sosyal dokusu ve nitelikleri ile 3. Ya da 4. Sınıf bir ülke olduğumuz gerçeğini hazmetmeliyiz. Hırıstiyan aleminin benzer Meksika, Şili vb. Aynı kategoride sorun tabiki din değil sorun niteliksiz toplum. Yazdıklarınızı anlama kabiliyeti bile çok düşük. Bence artık zaman kaybetmeye değmez. Kendi düşen ağlamamalı.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 09:10
Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi ile, ODTÜ ile, uğraşıyor. Sadece fikir beyanı nedeni ile yüzlerce akademisyeni ihraç ediyor. Televizyoncu ilahiyatçıyı, bilim ve teknoloji üniversitesine, rektör tayin ediyor. Ayrıca "enerji, su, gıda" bunlar olmasa da olur; siz biliyor musunuz mermi kaça ?
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:03
16
Akademisyenler dediğiniz terör propagandası yapan vatan hainleridir,Erdoğanın bilime,eğitime verdiği önemi anlamıcak kadar da sığsınız şehitlerimize hakaret eden akademisyenlerle ülkenin cumhurbaşkanı uğraşıyor utanıp sıkılacagın yerde bunu söylüyosun herkesten önce bizim uğraşmamız gerekir şehitlerimize hakaret eden kansızlarla.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:54
11
Neyin teröre destek, neyin terör propagandası olduğu biraz da durduğunuz yerle alakalı. Öcalan’la pazarlık yapan, Ada’ya, Kandil’e heyetler gönderen, Diyarbakır’da Kürt şöleni düzenleyen Erdoğan, şimdiki Erdoğan zamanında yaşasaydı, muhtemelen müebbetle yargılatılırdı.
Onlarca yildir yeterki halkı İslam'dan koparalim da ne olacaksa olsun politikalarinin sonucudur bu. Sonra baktilar halk İslamdan kopmuyor o zama MIŞ gibi yapalım dediler. BOPta imzalar atildi Çakma İslam Turkiyeye zerk edilmeye başlandı. Hiç bir sorunu çözemeyen cemaatlerden başı örtülü ama daracık kotlu ucube bir din anlayışı çıktı ortaya. Eğitim desen ne imam hatibi ne de devlet okullari ilim bilim yuvasi olamadi. Ama bati bati diyen siyasetçilerimiz emellerine ulaştı Turkiyeyi işte bu hale getirmekti zaten tüm amaç şimdi artik saraylarda lüx icinde yaşama z
batılılaşma uğruna bilim kurban mı edildi telefonu bulan Batı uzaya giden Batı teknoloji üreten Batı insan hakları batıda insan hakları Avrupa'da Amerika'da herşeyi Batu üretiyor grip aşısını bulan Batı kuduz aşısını Batı bulmuş elektriği Batı bulmuş telefonu Batu bulmuş Sen neyin kafasındasın arkadaş bu siyasal islamcılar Batı düşmanlığı hep kıskançlık larından ve ezilmişlik lerinden dolayıdır kıskanıyorsunuz Evet batıyı kıskanıyorsunuz Çünkü üretemiyor sunuz ev tüketiyorsunuz islamcılar
Menderes YILDIRIM 20 Şubat 2019 08:51
Taha Bey; Benim için YAZILAN TÜM YAZILAR, YORUMLAR Değerlidir ve Zamanım Ölçüsünde Hepsini Okuyorum. Bugünkü Yazınız da Benim En Çok YÖK ve ÜNİVERSİTELER Kısmı İlgilendirdi. Bence YÖK ve ÜNİVERSİTELER de ŞEFFAFLIK En Büyük Eksiklik. Keşke Hocalarımız Önce Kendi Üzerlerine Düşen, ŞEFFAFLIK Olayını Yapabilseler. Bunun için YASAL DÜZENLEMEYE Gerek Yok. Kendileri ŞEFFAF mı? Saygılarımla
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 08:39
Taha Bey bir gün de Teknoloji Liselerini yazsanız.
Eski Atatürkçü 20 Şubat 2019 07:51
Güzel bir yazı. Ak Parti'den önce patent başvurusu sayısı kaçtı? Bilimsel yayın sayısı kaçtı? Marka başvuru sayısı kaçtı? Sanayi şirketlerine verilen ARGE teşviki miktarı neydi? AK Parti bunların hepsinin %400, %500 arttırdı. Ancak yine de geldiğimiz nokta yeterli değil. Hala nitelik problemlerimiz var. Ülke 2002 öncesi tam bir enkazdı. Tayyip Erdoğan bir enkaz devraldı. Derslik sayısı iki katına çıktı ama bundan dolayı hadi google'le amazon'la yarışın diyemeyiz. Bazı şeyler zaman alıyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 10:54
34
yalancı trol maaşını aldın tabi yaglıyon yine
Eski Atatürkçü 20 Şubat 2019 13:39
8
Yarasalarin gözüne hakikat ışığını devletin resmi rakamlarıyla verelim o halde: 2002 yılında 1,8 milyar TL olan Ar-Ge harcamaları 2016 yılında 20,6 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2002 yılında patent başvuru sayısı 1460'dan 2017 yılında 19238'e ulaşmıştır. 2018 yılı rakamı: 18054. Turkpatent.gov.tr'den bakabilirsiniz böylece kimin yalancı, kimin trol olduğu görülür.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 07:53
Turkiye AiHMde bir gunde 4 dava kaybetti. Biz AiHMe 1987de, Ozal doneminde uye olduk. Sadece bunun icin bile Ozal'in heykeli dikilmelidir. Turkiye, 1987den bugune kadar AiHMdeki davalarin %94unu kaybetti. Devlet kaybettigi davalar icin vatandaslara 258 milyon Lira odedi. Hukuk devleti olmadigimizin en belirgin kaniti bu rakkamlardir. Hukuk devleti olmadan sorunlar cozulemez.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 07:41
Beka Erdoğan ve Bahçeli nin ülkeyi rahat bırakmasıdır. Kullandıkları dil hiç hoş değil ülkeyi resmen ikiye böldüler..Seçim kazanmak için tüm kurumları kullanıyorlar, CHP nin 30 lardaki zihniyeti gibi....
HACI MURAT 20 Şubat 2019 07:24
Gelecekte su ve gıdanın önem arz edeceği şüphesizdir.Yalnız yazının ilk cümlesinde takıldığım bir nokta var. 2030'da dünya nüfusu 8.3 milyar olacakmış.Şu anda dünya nüfusu takriben 7.5 milyar.Yani 800 milyon artacakmış.Enerji,su,gıda ihtiyacı niçin %50 artıyor?Nüfus yaklaşık %10 arttığına göre,özellikle su ve gıda ihtiyacının da %10 artması gerekmiyor mu?Bilemedin haydi %15 olsun artış ihtiyacı.Teknik aletlerin kullanımındaki artış hızından dolayı enerji ihtiyacı belki nüfustaki artış oranından fazla olabilir.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 09:03
1
Hacım, enerji ve su miktarı azalıyor doğada, talep ve tüketim artıyor. Mesela Çin ve Hint nüfus bugün az tüketerek yaşıyor. Yarin buradaki nüfus ortadirek olunca tüketim beş-on kat artacak. Diğer alanlarda da böyle düşünebiliriz. Maalesef Aristo mantığı ile hesaplanmiyor bu işler.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 09:13
1
Dunyada elektrigi, gazi, olmayan temiz icme suyu bulamayip kirli su icen, aclik sinirinin altinda yasayan 700 milyon insan var. 2030 yilinda elektrigi, gazi olan ev, benzinle isleyen arac ve ucakla seyahat eden insan sayisinda astronomik bir artis bekleniyor. Kirli su kaynaklarinin her daim temizlenecegi, ortalama gelir seviyesinin de artacagi ve besin tuketiminin bugunkune oranla daha fazla olacagi tahmin ediliyor. Bunun icin enerji, su, gida ihtiyacinda %50 artis olacagi hesaplaniyor.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 09:33
7
HACI MURAT, senin anlayacağın dille anlatayım : Bedeviler (Hala varlar...) yemeği elleriyle (Kaşıksız-çatalsız...) yer, sonra da üzerlerine ya da toprağa sürüp kalkarlardı. Bunu "din" sananlar da vardı ama konumuz o değil. Çöllerden çıkıp sulu bölgeleri işgal ettikçe ve şehirleşip zenginleştikçe su ile temizlenmeyi öğrendiler. AYNI KİŞİLERİN, su tüketimleri artıverdi. :)
Allah'ın bir sifatida ilim sahibi olmaktır Tüm müslümanların iline önem vermesi aynı zamanda ibadettir
evin 20 Şubat 2019 05:36
türk toplumunda arap gelenekleri ve yaşam tarzı gittikçe egemen olmaya başladı...bu işin sonu iyi gözükmüyor...
Hehe 20 Şubat 2019 04:04
Beka yazısı nöbeti taha bey de :))) Adalet yok !! yazısı nöbeti kime gecti ?? Bir de Dindarlar yazısı nobeti var..haa Maduro yu da unutmayalım.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 14:22
12
Zor tercih ne konuşmamızı tercih edersin? Allah’ın Vasıf’larının kimde olduğunu mu?
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 23:56
0
14:22 ben zor tercih dgilim
Karar Okuru 20 Şubat 2019 02:51
Beka sorunu ayrimcilik ve nefret dili ile toplumun karpuz gibi ortadan bolunmesine yol acmaktir.
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 12:23
10
Hayır tam tersi söz konusu olan. Müslümanların yönetimi ele geçirmesini sindiremeyen laikçiler, tekrar iktidar olabilmek için, fetö ve ayrılıkçı terörle bile işbirliğine hazırlar. Yani %50 yi ötekileştiren onlar. Beka sorununu da onlar yaratıyor bu yüzden.
Okur ..1.yorum 20 Şubat 2019 02:27
Sn Taha bey hafta sonu yazdığınız Lozan yazısıyla mahalle kavgasına neden oldunuz:).Bende yaptığım "okur" rumuzuyla ( bu rumuzu başkaları da kullanıyor) mahellemi can siperhane savundum; sanırım fena da değildim:).Empati yaparak karşı tarafın tezlerini " düşman tarihçilerin":) tezlerini defalarca okudum.Sonuc :Kimse akıl edip antlaşma metini ni ( veya özeti) yazmadı ben dahil; fakat akılsız olmak vicdansız olmayı gerektirmez; akılsız olmayı vicdansız olmaya tercih ederim.Devam edecek..Sn Editör lütfen bu yorumları yayinlayiniz.. Ülkemin çıkarları benim
Okur 2.yorum 20 Şubat 2019 08:18
0
Ulkemin çıkarları,bekasi bizim tükürük yarışından daha önemlidir.Dusman İtalya, Osmanlı nin elindeki Libya ya saldırıp ele geciremiyince barışa zorlamak için 12 adayı işgal ediyor ve bu arada Balkan savaşı da çıkınca Osmanlı barış yapmak zorunda kalıyor.Antlasma metni önemi 1 Osmanlı Libya ya özerklik vererek burayı kaybediyor
Okur 3. Yorum 20 Şubat 2019 08:44
1
12 adalar maddesi ise: çok ilginçtir ; antlaşma metninde 12 adalar Osmanlıya kalıyor ( karşı mahalle seviniyor:) fakat Yunanistan'ın ( en azından) korkusundan, Düşman İtalya'ya ya deniliyor ki ( hakkımız olan) Balkan savaşı bitene kadar sen işgale devam et denilerek de 12 adalar Düşman İtalya'ya GEÇİCİ de olsa Düşman Ülke İTALYA'YA BIRAKILIYOR ( bu sefer de bizim mahalle seviniyor) bu arada 1 dünya savaşı çıkınca da bir daha ada yüzü goremiyoruz sonuç nedir? Antlaşma maddesinde bizim olması gereken 12 ada ( özellikle Düşman İtalya yazdım) Düşmanı
Okur 4.yorum 20 Şubat 2019 09:32
2
12 ada düşman İtalya'nın insafına bırakılarak zamanında alınmayarak elimizden çıkmasina neden olmuştur.Yunanistan alır korkusuyla..Fesli Kadir diyor ki : küçücük yunanistani yendin niye seviniyorsun iyide sn fesli o küçücük yunanistan bağımsızlığını Türkiye Cumhuriyeti nden değil koskoca Osmanlıyı dize getirerek almıştır,neyse 12 adalar daha sonra alinabilirmiydi ? Belki; ama adaları alayım derken Türkiye'yi kaybetme tehlikesi vardı.OsmanlininYunanistan korkusundan 12 adayı zamanında almayıp İnonunu yü ülkeyle ve bekasiyla kumar oynamadı diye suç
Okur 20 Şubat 2019 09:44
16
İnönü ülkeyle kumar oynamadı diye suçlamak vicdansizliktir,o mermi fiyatlarını çok iyi biliyordu..sonuç olarak : Birbirimizi yemeden gecmisten de ders çıkartılarak bugün ne yapılabilir ona bakalım,hayal kurmadan kumar oynamadan,musulu kerkugu alacağız hayalinden beka sorununa geldik ,birak musulu ülkeye sahip çık burası hepimize yeter,cennettir benim vatanım
Bè kes 20 Şubat 2019 01:29
Bilim,teknoloji ve ekonomide dünyadaki yerimizi alabilmemiz için basta, 20 milyon kürd halkinin haklari ve alevilerin inançlarini anayasada güvenceye almadan, türkiye bir butik devleti olarak,afrika ülkelerinde gerisinde yerinde sayacaktir
ahmet avcı 20 Şubat 2019 01:08
sayın akyol, sizi 1983 yılından beri takip ederim. türkiyenin iktisadi, siyasi ve askeri alanlarda güçlü ve başat olması için hukukun ve eğitimin ne denli önemli olduğunu vurgularsınız. bu vurgulamalarınız da türkiyenin dünya ile mukayesesidir. mukayeseleriniz türkiyeyi ya g.kore, ya iran, ya da başka ülkelerledir. ancak gelinen nokta itibarıyla türkiye halen olması gereken noktada değil. maalesef ortadoğu gibi kadim bir dünyaya komşuyuz. ancak bu dünya kadim olduğu kadar da geri, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün yerleşemediği, az gelişmiş, or
KARAR OKURU 20 Şubat 2019 00:39
Taha Bey Abicim,1- ilk ve orta okullardaki eğitim ve öğretim bizzatihi hayatın kendisi olmalıdır. Okulda böyle ama evde ve dışarda farklı olmaz!Yani temiz, dürüst, saygılı, yaratıcı, rekabetçi ve yeniliklere açık, hayata pozitif bakan nesiller yetiştirmek şart!!! 2-Üniversiteleri bilim üretme, sanayi, tarım ve teknolojinin arka bahçesi ve her daim destekçi dinamiği olur hale getirmek lazım.3-Gelir dağılımı, adalet, özgürlük ve demokrasiyi tam uygulamak şart.Yarının dünyasında gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere yer kalmaz!
musto 20 Şubat 2019 00:28
Ekonomin başkalarına,bağımlı olursa beka sorunun bitmez ülkenin enerji ihtiyacının,%50 doğal gaza bağlamışsın, 360 gün güneş alan ülkede doğru dürüs elektrik üretemiyor seracılık yapamıyorsun aşırı sulamayla arazileri çoraklaştırıyorsun ünüversitelerin, bilim üretmiyor insanlığa, faydalı hangi buluşun var.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN