Back To Top
‘Yeni’ AK Parti?

‘Yeni’ AK Parti?

 - Son Güncelleme: 18.08.2019 Pazar 08:32
- A +

Mahalli seçimlerde iktidar blokunun şehirlerde büyük kayba uğraması, özellikle de İstanbul’u 800 bin oy farkıyla kaybetmesi son derece önemli bir olaydı.

İktidar beklemediği çaptaki bu kaybın sebepleri ve ne gibi yeni politikalar gerektiği konusunu kurumsal bir davranış olarak müzakere etmedi. Gerçi Erdoğan, grup toplantısında “mesajı aldık, atmamız gereken adımları atacağız” diye konuştu fakat alınan mesajların ne olduğu ve hangi adımların atılacağı henüz açıklanmadı.

ESASLI SEBEPLER

Muazzam propaganda gücüne sahip bir iktidar kendisini anlatamamış olamaz. Kaybın esaslı sebepleri olmalı. Parti kurullarında bunlar tartışılmıyor ama iktidardan sızan yakınmalarda bunları görmek mümkün:

. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, iktidar milletvekillerinin kendilerini Züğürt Ağa’ya benzetmeleri gösteriyor ki, ‘Gazi Meclis’ yeni sistemde ciddi bir zaafa uğramıştır.

. İktidar yanlısı Sabah Gazetesi’nde Okan Müderrisoğlu “partici kimliği Cumhurbaşkanına yakıştırılamıyor” diyerek sistemin bu en önemli özelliğinin seçmen kitlelerini rahatsız ettiğini yazdı. Gerçekten parti başkanlığı ile devlet başkanlığı birbirine karışmıştır.

. Parti sözcüsü Ömer Çelik, sistemde “yer yer kireçlenme, tıkanma” olduğunu, “yeterince verim alınamadığı şeklinde şikayetler” bulunduğunu söyledi.

. En etkilisi, ekonominin iyi yönetilemediğini kitlelerin hissetmesidir. Patlayan bütçe açıkları, dış açık ve borçlar biliniyor. Krizin “dış saldırı” olduğuna iktidarın taraftarları inansa da şehirli seçmen inanmadı; ‘Beka, Yunan, Pontus’ söylemlerine inanmadığı gibi.

Listeyi uzatmıyorum. Bunlar esaslı sorunlardır. Yeni sistemde denetim ve dengenin iyi kurulamadığı, yetkilerin bir elde toplanmasıyla kurumların aşındığı, bu yüzden sistemin yönetebilirlik kapasitesinin düşük olduğu açıktır.

Bu husus uluslararası ekonomi raporlarında da belirtiliyor.

‘TIKANMA, KİREÇLENME’

Sistemde “tıkanma ve kireçlenme”nin bir yıl içinde ortaya çıkıvermesi bu esaslı faktörlerin dışavurumudur.  Bundan başka, “kibir, nepotizm, israf” gibi kavramlarla ifade edilen sorunlar da vardır.

Bütün bunlar müzakere edilmiyor. “Siyasi etik yasası” için bile bir hareket yok.

Gerçi CB Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında bir çalışma yapılıyor ama AK Parti’li Özlem Zengin’in açıklamasından anlıyoruz ki, “anayasa ve yasalarda değişiklik olmayacak.” Bu durumda yeni düzenlemeler ‘kozmetik’ olmaktan öteye geçmez. Nitekim Bakanlar Meclis’te nöbetçi olarak bulunacakmış, milletvekilleri bakanlarla kolay görüşsün diye!

Beştepe’de hakim ve savcıları da çağırarak törenle açıklanan “Yargı Reform Stratejisi” de Adalet Bakanı’nın iyi niyetli çabası olmaktan öteye geçmiyor, sistem açısından “reform” niteliğinde düzenlemeler, mesela HSK’da siyasetin azaltılıp adaletin yükseltilmesi gibi düzenlemeler yok.

Devlet yönetiminde böyle, partiye gelince…

PARTİYİ YÖNETMEK

AK Parti’nin 18. Kuruluş yıldönümünde partinin kuruluşunda ve icraatında önemli yerleri bulunan Abdulllah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın parti tarihinden silinmeleri parti hafızasının nasıl şekillendirilmek istendiğine dair önemli bir göstergedir.

Cumhurbaşkanı ve parti başkanı Erdoğan bu defa partisinin kuruluş ve icraatını övmedi, hatta 18. Yıl mesajında “dün bitti, geçti gitti” diye konuştu.

Demek ki ‘fabrika ayarları’ sözü de geçip gitmiştir.

Sayın Erdoğan “bugün yeni bir gündür. Aydınlık Türkiye için, geleceğimiz için yeniden yollara düşme günüdür” diyor.

Fakat “aydınlık Türkiye için” düşünülen hukuk, ekonomi, demokrasi, özgürlük, politikaları konusunda yeni metinler yok. Bu kavramlar zaten son yıllarda pek kullanılmıyor.

Ama herhangi bir sistemde reform, her hangi bir partide yenilenme ancak bu kavramların yansıttığı felsefe ile mümkün olabilir.

Devlet yönetiminde kuvvetler ayrılığının ve kamu kurumlarına ait yetkilerin geliştirilmesi… Partide kurumlaşmayı sağlayacak tüzük hükümlerinin hayata geçirilmesi.

Bu yönde işaretler olmağı için devleti yönetme tarzında da partiyi yönetme tazında da önemli değişimler olacağını sanmıyorum.

Metal yorgunluğu gerekçesiyle bazı belediye başkanlarının değiştirilmesi gibi, bazı bakanlar ve bazı parti yöneticileri değişebilir, o kadar. Bugün gözüken bu.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hurşit GÜNDOĞAN 19 Ağustos 2019 10:07
Ancak üçüncü twitte şunları hatırlatıyordu; “Hükümetin her açıklaması doğru olacak diye bir kural yok.” “Bazı kitaplar bombadan tehlikelidir” diyorlardı, kitaplar bomba değildi. “Gazetecilikten tutuklanmadılar bunlar terörist” diyorlardı kimse terörist değildi. “Aldanıp, kandırılma olabiliyor.” “Takip edeceğiz.” Geçmişin izleri Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın biz tutuklandığımızda söylediği sözleri hatırlatıyordu. Hepsi gerçek ama eksik. Erdoğan bunları söylediği sıralarda Gürsel Tekin’in adı FETÖ elebaşına geçmiş olsun ilanında yer alıyordu. Hükümet FETÖ ile kavgaya başladığında,
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 22:09
"Dun bitti"deki anlam da zaten bu, bahsettiginiz yonde degil tam tersi yonde sicrama yapma derdinde, "ya olacagiz ya ölecegiz"deki anlam da buydu.. aslinda bir all-out war'a yonelmis neyi varsa ortaya koymus durumda, ya kazanacak ya kaybedecek.. sizin bahsettiginiz degerler onlar acisindan su an cok onemsizlesti yan..
gölgeler... 18 Ağustos 2019 20:52
yeni ak parti diye bir şey yoktur, sadece dönemsel olarak yanlarına işlerine gelen ve destek alabilecekleri yapıları çekmişlerdir...şimdiki son yapı DOĞU DEVLET idir ( kelime ironisidir, sanırım anlamayan yoktur.). fakat bu yapı hakikaten DERİN ilerlemektedir... sn. Müderrisoğlu yanılıyor, ak parti seçmeninin partili C.B. umurunda bile değildir, belki çoğu farkında da değildir. doğrusu yanlışıyla partinin tek sahibi sn. cumhurbaşkanıdır. yazılı olmayan bir parti şartnamesidir bu. izni olmadan kimse kıpırdıyamaz bile...
Muhtefi. . 18 Ağustos 2019 20:01
Boş muhabbet bunlar. Adalet ve Ahlakın Yenisi,Eskisi olmaz. !.Sıkıntı budur Bizde ve dünyada. Gerisi maskelemektir menfeaatleri ve Sazan avlama. :))..Adalet ve Ahlak Herkese Eşit olacak açık, şeffaf net. Sonrası kolay. İplikler pazara çıkar. Ahlak lay, lomu sevmez. Dışarı atar. !..
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 19:18
Görünen o ki Ak parti devri bitmiştir, vesselam.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 22:12
0
Bitti de, reis bunun farkında değil.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 18:52
AKP'nin demokrasi, hukuk, ekonomik istikrar... eksenli politikalara döneceğine dair her gün "acaba?" diyoruz ama yazık ki olmuyor. Gözlerimiz yeni partilerde...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 18:36
Yeni Ak Parti ne getirecek? Yok ettikleri hukuk ve adaleti mi, yoksa yandaşlara peşkeş çektikleri ülke ekonomisinin kaynaklarını mı? Hukuk devleti yerine kanun devletini ikame ettiler. Kimse ağzını açamıyor, parlamentonun yetkisi bir kişiye devredildi, toplum kamplaştırıldı, herkes birbirine düşman gözüyle bakıyor. Özel hayatın gizliliği kalmadı, savurganlık hat savhada, gelir dağılımı son derece bozuldu, işsizlik arttı. Demokrasinin olmadığı modern dünyada ekonominin çökmesi mukadderdir. Ne garip ki dün ceberrut devletten bahsedenler, geçmişi aratır duruma geldi.
orwel 18 Ağustos 2019 17:39
"1984" ü okumuş hatmetmiş olmalılar
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 16:17
MHP ve CHP kurumsal partilerdir. Lider değişir ama parti kalır. Avantajları olduğu gibi, çoğunluk seçmenin "lidere oy vermesi" gibi bir dezavantajı var. Ortanın sağındaki oylara oynayan liderler yeni parti kurduğu için daha avantajlı (DP, AP, ANAP, DYP, AKP). İlk avantajı, lider kurultayda seçilmiyor, sıfırdan parti kurduğu için lider özellikleri taşıması zorunlu. İkincisi, yeni parti geçmişin günahlarını yüklenmiyor. Üçüncü avantaj, seçmen yeni olanı sever. AKP'nin ömrü, liderinin siyasi ömrü kadar. İkinci sezonu olmaz o partinin. Bu kadar israfı sırtında taşıyamaz bu millet.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 16:03
Taha bey sizin aracılığınızla İBB Belediye Başkanı sayın İmamoğlu'nun arada sırada da olsa İstanbul'a uğramasını rica edebilir miyiz? Elbette yoğun bir seçim kampanyası yürüttü tatil yapmak hakkı ancak en azından ara sıra da olsa İstanbul'a uğrayıp, köprüde çalışma yapıldığında sel olduğunca falan, kısa süreli de olsa çalışsa bence iyi olur. Yoksa adalet, hukuk, insan hakları, etc... kavramları sürekli tatil yapan bir toplumu kurtarmaya yetmeyecektir korkarım.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 21:42
0
Bunlar eski aldatmacalar, millet artık yemiyor. Millet evine 3 kilo soğan alamıyor. Burada yorum yapmadan önce yeni aldatmacalar üretin, belki çalışır.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 15:08
Dini başörtüsüne, giyime kuşama, görünüşe indirgediler ama dinin en önemli öğesi ahlak yerlerde sürünüyor.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 16:23
1
Çok doğru. Ama ahlaksızlık yaptıklarını düşünmüyorlar, asıl sorun orada. Ahlak tanımları farklı. Yaptıkları her şeyin de (kitabına uydurup) ahlaklı olduğunu açıklıyorlar.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 15:01
Sayın akyol da ümidini kesti demek ki. Bütün umudum akyolun tükenen umudu ile pas tuttu. Sayın yazar ilk kez ümitsizlik dolu bir yazı kaleme aldı. Şaşırdım doğrusu. Oysa yargı strateji belgesinden ne ümidi vardı. Demek ki bir parmak bal bile değilmiş. Şaka bile değilmiş.
Mehmet Dinçer 18 Ağustos 2019 14:44
AKP, Ülkemizi, bıçağın kemiğe dayandığı noktaya getirdi. Hak hukuk, özgürlük, adalet, kardeşlik, insan hakları vb. kavram ve uygulara düşman olan, salt kendi bekaları için her araca baş vuran AKP, 17 yıl sonunda tükenmişlik sendromu yaşıyor. Çare: AKP'nin siyasal hayatımızdan çekilip gitmesi....!!!!
cumhur 18 Ağustos 2019 13:22
Hükümetler devletin politikasını uygulamakla görevlidir!Devletin sırları ,kırmızı çizgileri hiç bir hükümet tarafından değiştirilmemeli ve devlete hizmet için olduklarını unutmamalıdır.Devlet benim dediğiniz anda devlet bitmiş demektir!Her hükümet devleti eline geçirmeye çalışırsa kargaşa devam eder gider.her hükümet değişikliğinde her şey sil başn olur!Bu da akıntıya kürek çekmektir.Yüce Mevla yardımcımız olsun...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 13:22
Metal yorgunluğu bir bahane idi ve asıl amaç istenmeyen kişilerin tasfiyesi idi. Bundan da halkı etkileyerek degisiyoruz havası yaratip seçim propagandası olarak kullanıp yararlanmak ve böylece bir taşla iki kuş vurmak istedi beyefendi. Kendisine hiç toz kondurmayarak ve kendisini hiç sorgulamayarak/sorgulatmayarak bu icraatlarla kendi sorgulanmazligini ve otoriterligini de saglamlastirdi. Başka bir ülkede veya baska biri olsa yaptığı hatalardan sonra elli kere istifa eder veya yargılanırdı.
Mehemmet 18 Ağustos 2019 13:09
Akyol ne yazdın, ne anlattın ne sordun ne söyledin. Senin aydınlık bir kafan yok. Hiçbir zamanda olmadı. Bırak ortayı ortada bırakmak. Elinden kimse tutmasın. Bu ülke dagilsa kaşık alıp oynayacaksin.senin kafayın içinde cecenlik mi, abazalik mi Zaza likmi var. Unutma Kafkaslar da bu Anadolu'ya Suriyeliler gibi geldiler. Şimdi kürdü, abazayi, cerjezi kafanda ayırmaya çalışan bir dolaylı, anlatimlarinla Candaroglu gibi bir çabanın içindesin bir avam insan olarak tercüman gazetesinden sizi tanıyorum. Ben hakkınızda yanılmışım. Yaşın geldi artık bı nebze olsun şu Türklerden Allah razı olsun de.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 16:23
1
Editör bu tip sıradan ırkçılığa varan yorumları yayınlamamalı bence. Yazara "sen" diye hitap edecek kadar ahlâktan nasibini almamış. Allah akıl ve ahlâk ihsan eylesin, başka ne diyeyim.
Karar Okuru 18 Ağustos 2019 12:49
Abdullah GÜL, Ali BABACAN, Ahmet DAVUTOĞLU'nun yerine Devlet BAHÇELİ, Doğu PERİNÇEK gelmiştir. Fazla söze gerek yoktur.
Kamu çalışanı ve emekli Korumada Vergiler işsiz olanın canını yakıyor Bir paket sigara 11.5& 18 lira arası " içmeyin " demek Zulmü meşru kılmaz-- " Ayıp"
Hocam .Şart mıdır ? Ülkeyi illa " Ben" yöneteceğim mantığı Vizyon bitmiş Tüfe +2 zam ve/ya milli hasıla göstergesi ile idare ederim anlayışı Sıktı. Ne kadar " iyi " olursan ol Biraz fazla ısrar " sıkıcıdır "
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 12:06
Tr48. Demokrasi her derdin dermamidir
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 11:59
Belediye meclis uyesini merkez atasg İn baskan adayini merkez atasin millet vekilini merkez atasin olacagi budur kamu alimlari nda mulakat torpil demektir po ol
Doğrucu Davut 18 Ağustos 2019 11:56
cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi hristiyanlıktaki teslis inancı gibi, Erdoğan hem tarafsız !!!! cumhurbaşkanı, hem başbakan, hem parti başkanı yani baba-oğul-ruh'ül kudüs gibi. aslında ara sıra askeri ünüforma giyiyor yani bir de genelkurmay başkanı olmak istiyor . Allah bu millete ve memlekete acısın
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 20:19
2
Saçma bir yorum. Dini kavramlar ile güncel siyasi kavramlar kıyas edilemez. Teslis inancı olsa olsa kuvvetler ayrılığı nedeniyle parlamenter sisteme benzer. Cb hükümet sistemi ise kuvvetler birliği nedeniyle tevhide benzer. Biliyorum ki bende bu karşılaştırma nedeniyle teknik olarak hata ediyorum. Tevhide benziyor diye cb hükümet sistemini destekleyecek değilim. Dini kavrama benzeterek Karşılaştırma yapmak hata.
Mustafa ALSANCAK 18 Ağustos 2019 11:53
Ne olduysa İstanbul Belediye seçimlerini İmamoğlu’nun ezici bir çoğunlukla kazanmasından sonra oldu.Sn.Cumhurbaşkanı“İstanbul benim Aşkım” diyordu. Ama bir de görüldü ki o köprülerin altından çok sular akıp gitmiş ama farkında olmayanlar olmuş. Sn. Erdoğan’ın İstanbul TUTKUSU BİLE AKP’yi hezimete uğramaktan kurtaramamıştı. Akp’nin ana politikasında bir değişiklik beklemek çok hayalci bir bekleyiş olabilir. Yakında hükümette revizyona gidip yeni isimleri bakan yapıp yollarına devam ederlerse gelecek seçimlerin AKP’ye aha büyük kayıplar yaşatmasından korkulur. A. BABACAN’ın partisi de hazırdır.
Karar 18 Ağustos 2019 11:51
Bu ne bicim 18 yil imis ki halen yeniden turkiye icin calismalar varmis. Millete yalan umutlar soylemek cok guzel fakat bu mllet artik bu parlak sloganlari yutmuyor ve yemeyecektir. 18 yil kandirildik ve bir arpa boyu yol alamadik. Belli bir zumre hayatini yasiyor ve %80 surunuyor.
ali namlı 18 Ağustos 2019 11:36
Okuyucu yorumlarını sonradan gördüm ;gerçekten hepsi harika ! İnsanların ne değişik ,ne güzel görüş ve düşünceleri var ! Hepsine naçizane şükranlarımı sunarım!
ali namlı 18 Ağustos 2019 11:20
'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ' denen bu ucube sistem , dünyadaki hiç bir sisteme uymuyor.Çünkü bu sistem asla bir uzmanlar tarafından enine boyuna incelenerek,araştırılarak ve de tartışılarak ortaya konmuş değildir.Mevcut sistemin sağını solunu kestiler,kırptılar,budadılar ve yalap şalap bir şekilde bir sistem ortaya çıkardılar; aslında buna sistem de denmez ! Haliyle sonuç da böyle olur !
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 12:43
0
Yeni sistem AKP değil Bahçeli sistemi. Yüzde beş yüzde kırkı istediği kalıba sokuyor
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 10:54
Başkanlık sisteminde Cumhurbaşkanı hukuken güçlendi. Ama halk nezdinde her gün güç ve itibar kaybediyor.
Özay İbrahimbaş 18 Ağustos 2019 10:43
Mevcut olanın ne hayırı oldu bu ülkeye ki yenisinin ne olacak.Yağmalanan, talan edilen bir ülke haline geldik. Ne anayasa kaldı, ne hukuk ve adalet.Yol yapmışlar, yollarını bulmak için, köprü yapmışlar, cebi dolu olanlar lüks araçlarıyla geçsinler diye. Belediyelerinin her gün yeni bir pisliği çıkıyor ortaya. En kötüsü de toplum olarak kaba ilkel ve kötü olana evrildik. (Elbette istisnalar kaideyi bozmaz.) Ne kendimize, ne de başkalarına saygımız kalmadı.
Sabahattin 18 Ağustos 2019 10:42
Ön seçim ve dar bölge olmadan sistem düzelmez.
Kaan 18 Ağustos 2019 10:37
Aydınlık Türkiye için adil adelet,insan hakları,ekonomide güven,kuralları belirlenmiş,duruma göre değişmeyen demokrasi,insanlarımıza değer veren kuralları geliştirilmesi işletilmesi dileğiyle.Kişiler gelir geçer kurallar kalıcıdır.Kurallar güven verir.
ismail yurdakök 18 Ağustos 2019 10:16
sağlıklı, doğru, gerçekçi tespitler
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 10:04
Yeni Ak Parti tarifi zor. Erdoğan varken de gereksiz. Ama İmamoğlu, Yeni Adalet Partili gibi davranıyor. CHP kodlarından uzak, Demirel'i taklit ediyor. İmamoğuna göre, son yağmurlarda İstanbul'da meydana gelen can ve mal kayıplarının sebebi meteoroloji imiş...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 18:57
3
İmamoğlu donanimsiz ve yetersiz. İyi polemikci ağzı iyi laf ediyor ama entelektüel seviyesi,siyasi birikimi DAVUTOĞLU na göre oldukça zayıf daha 10 yıl pişmesi gerek. Kendini İstanbul'da ispatlamadan başkanlığa aday olursa işler ters tepebilir. Halk daldan Dala atlayani sevmez bu sefer başkan olacağım derken İstanbul başkanlığı da elden gider.Davutoglu en iyi seçenek gibi gözüküyor.
ati 18 Ağustos 2019 09:59
ve bu kadarcık değişiklik de hiç bir yaraya merhem olmaz. sonuçta akparti ve ülke kan kaybetmeyi sürdürüyor. devlet tekrardan 2002 öncesi ayarlarına dönmeye kararlı. biz de o tarz bir devlete, onu öneren hükümete destek vermeyiz.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:52
"Züğürt Ağa", olduk diye dövünen, AKP milletvekillerinin savunduğu meclisin şanı falan değil. Bu umurlarında bile olmaz. Önemseselerdi, Anayasa değişikliğinde, meclis elden gidiyor, diye direnirlerdi. Mebus, bakana niye ulaşacak? İşe adam koydurmak, ahbaba ihale bağlamak için. Bu hat kesildi. Hat, sadece mebus için değil, , ulaşılmaya çalışılan bakan için de kesildi. Yeni sistemde tayinler de, ihale dağıtımı da doğrudan saraydan yapılıyor. Erdoğan kendisini Varlık Fonu'na başkan, damadını yardımcı atıyor. Artık ganimet tek elde toplandı.
M. Ç 18 Ağustos 2019 15:07
0
O güzel dava adamları güzel atlarına binip gittiler.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:47
Herkes zanlarını, kanaatlerini hakikatmış gibi yazıyor.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 11:05
2
Aynen öyle olmuş
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:35
Çok güzel bir yazı
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:29
Zihinsel kodlarımızda hata var. Bizde "O ne derse o" mantığı var. 1930'lar Amerikasında şiddetli bir ekonomik kriz hüküm sürmektedir. Başkan Roosevelt'in yapmak istediği reformlar yargı engeline takılınca Başkan yargının gücünü yürütme karşısında azaltacak bir yasa taslağı hazırlayıp Meclise sunar. Ancak taslak kendi partisinin milletvekilleri de aleyhte oy verince reddedilir. Bizde milletvekilleri Başkan tarafından atandığı sürece hep bir kişinin himmetine muhtaç olacağız.
Tr 31 18 Ağustos 2019 09:03
sayin yazarı okudum ama benim gündemim ve yazdiğı Akp nin ve Tükiyenin sorunu Hukuk ve Adalet sorunudur. Sayın Yazar ve Muhterem Akp li kardeşlerim. Toplumsal barış sağlanmadan yeni zaferler kazanmak çok zordur. Yeni adli yılda Adalet ve demokrasiye acilen dönülmelidir. 15 temmuz hain darbesini yapanlarin cezaları verilmesinin sonuna gelinmiştir.O yapıyı hayır kurumu gören yüzbinlerce memurun topluma kazandırılması zamanı gelmiştir. Berat edenler , haklarinda hiçbir işlem yapılmayan memurlar için .......Af indirim vs yasasının içine KHK lilar da eklenmelidir. ......
Misafir 18 Ağustos 2019 08:56
Başkanlık sistemini eleştiriyoruz. Ama tüm partilerde başkanlık sistemi var. Bilinen partilerin hangisinde şuana kadar bir parti yönetimi parti içi muhalefet ile değişmiştirilebilmistir. Yanı iğne çuvaldız meselesi. Siyasetin kendini duzeltme ihtimali pek yoktur. Siyaset bizde iktidarda kalma aracı olduğu için gerisinin ne olduğunun pek bi önemi yoktur. Bu anlayışlar değişmediği sürece bir şey değişmez. Batı demokrasilerinde yönetimlerin güçsüz olması istenir ki özgürlüklere müdahele olmasın. Peki devlet nasıl güçlü oluyor diye bir soru akla geliyor. Devlet gücünü adaletten sağlar: Osmanlı
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:37
3
Tarihimizde parti yönetiminin parti içi muhalefet ile değiştirildiği bir örnek var : CeHaPe örneği. Hem de, devrilen Milli Şef. Ecevit, parti içi muhalefetle, bir devi değiştirdi. CHP’den bir başka örnek : Kılıçdaroğlu çiçeği burnunda başkan iken, partiyi tapulu mülkleri yapan, partide korku imparatorluğu kurmuş olan ve kendisinin başkan seçilmesinde büyük rolü bulunan, Önder Sav liderliğindeki gedikli yöneticilerini, başkanlıktan olma riskini göze alarak, kongrede aday göstermedi.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 10:26
0
Kılavuzumuz 1600'den itibaren fetih yapamadıkça yok olup giden Osmanlı yöntemi olacak ise, gerçekten bu çağı, sosyolojiyi, Dünya'yı ve insanlığın nereye geldiğini, nereye gittiğini hiç anlayamadık demektir. İnsanlık teknoloji devrimine adım attığında Osmanlı'nın düzeltilebilecek başı sonu belli bir sistemi bile yoktu maalesef. Toplumu zır cahil bırakan bir sistem ne kadar adaletli olabilir ?
Raşit 18 Ağustos 2019 10:51
1
9.37 peki kılıçdaroğlunun kendisi gidiyor mu. Oligarşiyi şimdi kılıçdaroğlu kurmadı mı. son seçimde yüzde 22 oy aldı istifa etti mi. olağanüstü Kurultay için yeterli imzalar toplandığı halde bazı delegelere baskı kuraarak kurultay yapılması önlenmedi mi. Başarısız olursam ayrılırım demişti ayrıldı mı...Kars milletvekili fikrini söyledi diye partiden atmadı mı...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 11:01
5
Irkçı partileri bir yana korsak (Bunlar milletin bütününe yönelik partiler olmadığı için, konu dışı.) lideri gidince/bitince kapısına kilit vurmayan tek parti CHP. YEDİ genel başkan değiştirmiş, YÜZ yıllık bir parti. Hiçbir merkez sağ partinin 25-30 yıllık ömrü yok. Ama, CHP adını duyunca ürken/ürperen, bu basit ve doğru tespitleri yapana bile kırmızı oy verenler var ülkemde.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 12:18
0
Kılıçdaroğlu veya CHP güzellemesi yapmadım Raşit, sadece, bir durum tespiti yazdıklarım. Bin yıldır sultanlarca yönetilmiş, ataerkil bir toplumuz. Bazı şeylerin değiştirilmesi zaman alıyor. Her şeye rağmen CHP içinde muhalif bir dil var. İl kongrelerine bakın, adayLAR çıkabiliyor. Genel kongrede adayLAR çıkabiliyor. Hayalinde bile göremezsin, AKP kongresinde Erdoğan’ın karşısına aday çıktığını.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 12:45
4
10.26, Celladının ağzı ile konuşuyorsun
Muhtefi. . 18 Ağustos 2019 16:30
1
10:26 oryantalist Akılla ancak boyle bir Tüy dikilir. :)))..Osmanlı bitişi İngiliz vd Hırsızlığı (somurusu) Sanayi Devriminin alt tabakayı Koleleştirmesi Hindistanda Kumaş dokuma ustaların Ellerini bile kestiler Bulunmaz Hint kumaşı.!..yapamassinlar diye. Sadece Çaldılar ve Çalıyorlar hala. !.bizim Aptalligimiz yüzünden. !.Osmanlı Emperyalist olmak istemedi, Amacı Sadece Dünya Hakimiyeti degildi.oysa Bugün sadece ve sadece Dünya hakimiyeti kalan herşey MASKE ama herşey Maske.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 08:58
O fırkadan tamamen ümidimizi keseli çok oldu. -adalet -para
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 08:36
AKP genis tabanli bir ortak akilla yola cikti ve bir sure basarili da oldu, sonra tek akla geldi. Bu noktadan ortak akil noktasina radikal bir degisim olmadan gelinmez. Parti kisileri degistirip kurumsal yapisini sabit tutabilseydi, en az 20 yil daha iktitardaydi ve ulke de kazanacakti.
İsmail 18 Ağustos 2019 08:22
Ak Parti "güven kaybı" yaşadı ve yaşıyor, toparlanması çok zor olduğunu görüyoruz
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 12:44
13
8.22, AKP'nin derdi seni mi gerdi.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 21:10
0
Kimi gerdiği belli, 12:44.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 08:15
Mental azgınlık olduğu sürece hic birşey degismez
Karar Okuru 18 Ağustos 2019 08:13
Burası orta doğu, orta doğuda orta doğulular yaşar, orta doğulular böyle yaşar. Rahmetli Metin Tokerin deyişi idi. Bu ülke kalite ve kapasitesinin olduğu yerde. Burada umut pek kalmadı. Bakalım neler yaşayacağız.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 07:58
Bir mikroorganizma doğar büyür ve ölür bu durum doğanın kanunudur,siyasi partiler de öyle :doğarlar büyürler ve de ölürler.Nitekim tarih sayfaları bize yüzlerce örnek gösteriyor..Akparti Türkiye’ye muhteşem hizmetler yaptı eserler bıraktı ancak son birkaç yıldır sanki ülkeye verebilecek bişi kalmadı gibi
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 07:52
Karadenizliler bir komşu oğluna sesleniyor, bağırarak -kendi şivesiyle- “İlyas, tup bitti”!!!
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 11:38
0
Arabanın on tekeri patladi,,,,,!!!!!! Gürcü biri Lastikçiye gider aynen öyle söyler,,,Lastikçi hemen on tane teker alır yola koyulur, sonra bakar ki bir teker,,,, e adam da haklı o Gürcü şivesiyle öyle konuşulur,,, On teker,,, ön teker.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 05:22
Sayın Akyol boş bir konu yazmışınız bugün
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 04:52
Dün dünde kaldı cancığazım Bugün yeni şeyler söylemek lazım akp dünde kaldı ve yeni şeyler söylemesi zor çünkü herşeyi söyledi ve bütün kredileri kullandı sonunda ülkeyi getirdiği nokta ortada huzur sıfır ! moraller sıfır !gelecek sıfır! ve ayrıştırıcı dil canlar yaktı en sonunda bir hain girişim bahanesiyle milyonlarca kendi seçmen ve tabanında mağdur kitlesi oluştu yüz binlerce yetişmiş eğitimli insanı kapının önüne koyarak enbüyük kötülüğü ülkeye ve geleceğe yaptı her geçen gün yara derinleşiyor ve birileri vurgun yalanla işleri yürütüyor ülke kaybediyor ve aydınlar suskun adal vessela
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 12:43
8
Allah'a karşı nankör olan insanlar akpartiye nankörlük etmişler . Çok mu? Rusya'da Putin in oyu %60 iken dolar 5 kat arttı Putin in oyu %80 e çıktı. Lidere sahip çıkmak böyle olur. Patlıcan patates, soğan poşete bakıp gaza gelen gezi zekalılar Abdülhamid te sizin gibi insanların yüzünden heder oldu.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 23:14
0
12:43 Rusya da dolar 5 kat artmışta, putin in oyu % 60 dan % 80 e çıkmışta...Ufak atta...Sanki Rusya da çok adil seçimler var, özgürlük var da...iyimisin birader?
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 04:48
Hocam,metal yorgunluğu değil gönül kırgınlığı her yeri sarmış. Bir kesimin mutluluğu için her yol mübah anlayışı milleti bezdirmiş. Bir de burdan bakmak şart... Saygılarımla...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 04:47
Taha bey o kadar şak şak çı varki ... Sizlerde olmasanız köşe yazısı okuyacağım.bir elin parmaklarını geçiyorsunuz.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 04:44
Beraber yürüdük bu yollara da .lafı da eskidi o zaman
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 03:40
Bu hükümetin başardığı tek şey bizi bir Arap ülkesine benzetmiş olmasıdır. Fakir halkı dinle, kömürle, pirinçle uyuturken kendilerine saraylar yapıp, gemicikler alıp, ihalele sisteminde yaptıkları değişiklerle kaynakları yandaşlara, akrabalara akıtarak onların refah ve lüks içinde yaşamasını sağlamıştır.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 01:41
Her şeyin sonu olduğu gibi pqrtinin de sonu var sayın yazar. Gelmek gitmek kardestir. Elbette bir çok sebep var. Ama burası dünya unutmayalım. Her geçici ve sonlu.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 01:30
Deniz bitti.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 01:27
Bu hükümet ülkeyi her alanda çıkmaza sürükledi. Bir liderleri var maşallah her konunun profesörü. Harvard’dan mezun olanlar eline su dökemez. İşin ilginç yanı 17 senedir hala ondan bir mucize bekliyoruz.
musto 18 Ağustos 2019 01:16
Kendilerinden olmayan bir cumhur başkanının taviz vermez tutumuyla mecburen bir dönem bazen iyi işler yaptılar.Sonrada pastadan pay kapma yarışı başladı kavga kıyamet küsmeler ayrılmalar baş kaldırmalar kaynaklar tükendi acımasızca zamlar cezalar ile günü kurtarma peşindeler.Cümle alem biliyor kralın çıplak olduğunu.Sonunda hesap verme olmasa zaman aşımı olsa çoktan bırakır giderlerdi.
Tr 31 18 Ağustos 2019 09:22
0
Borç borç borç ne zamanki borç alamaz oldu.Rte nin gercek yüzü göründü.Sahte kabadayı gibi.AB hikayesiyle dünyayı uyuttu ve sonu bu dünya uyandı ve rte nin gerçek yüzyle tanıştı.
Sabahattin 18 Ağustos 2019 11:35
9
Ahmet Necdet Sezer Türkiye'nin gördüğü en berbat Cumhurbaşkanı idi. 2002-2008 arası hızlı büyümede katkısı sıfır değil eksidir. Demokratikleşmenin önünde hep büyük engel oldu.
musto 18 Ağustos 2019 14:31
1
Mütevazi evlerde oturuyorlar meclis lojmanları lüks geliyordu ama halka şikayetler bakın biz uçacağız ama sn Sezer kanatlarımızı bağlıyor uçmamıza engel oluyor. Kanatlar serbest bırakıldı yalnız uçmayı bilmedikleri için rotayı şaşırdılar.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 00:49
"'Yeni' Ak Parti?" Başlığını görünce, Adalet Partisi'nden sonra kurulan DYP aklıma geldi. Halk bunu ''Demirel'in Yeni Partisi” diye isimlendirmişti. Yeni Ak Parti de, olsa olsa Erdoğan'ın Yeni Parti'si olur; ki birşey çıkmaz yani...
Krr okr 18 Ağustos 2019 00:48
Ahirette hesap veremeyeceklerini bildiklerinden bari dünyada da hesap vermeyelim telaşına kapıldılar. Amaa lakin yok öyle yağma... siz milletin malını ganimet diyerek cebinize, yandaşınıza cukkalayacaksınız ama hesabını vermeyeceksiniz. Durun hele. Bu millet sizi baş tacı ettiği gibi dört duvar arasında misafir de eder. Bari inşa halindeki dört duvarları konforlu yapın, kendi eviniz gibi olsun. Alınmak yok. Eden bulur demiş büyükler.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 00:23
İktidarlar da medeniyet gibidir, yani insan gibidir. Doğar, büyür ve ölür. Önemli olan geride ne bıraktığıdır. Hangi parti ben geride ne bırakacağım, ben olmasamda en azından şu mirasım yaşayacak diye yola çıkıyor.? Herkes günü kurtarmak derdinde vatandaş da dahil...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 00:21
Nepotism, yolsuzluklar, rant, hukuksuzluklar, ülkeyi düşman kamplara bölmek vs...gırtlağa kadar batmışlar. Demokrasiye geçiş, bağımsız yargı organları demek kendi kendilerini ateşe atmak demek. Dolayısı ile doğru yönde radikal adım atmalarını beklemek iyimserlik olur.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 00:21
Butun kurumlari kendine baglayarak ve herseye kendisi karar vererek herseyin iyi olacagini zannetmek tam bir cehalet gosterisi ve cahil cesareti...Ne yazik ki bu vurdumduymazligin faturasini ulke ve millet oduyor (ucuyoruz) ve odemeye devam edecek..Cunku bu bir tek adam rejimi, butun kaliteli yonetim mekanizmalarindan yoksun olan...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 00:14
Ne kireçlenmesi ne tıkanıklığı Taha bey, ur habire büyüyor, bünye metastas yapmış biz hala vik vik vik yapıyoruz . Dış politikada, ekonomide, eğitimde, hukukta hiç birşey iyi gitmiyor.Onun için bilmem yeniden Refah mış, Ak mış mümkün değil düzelmesi.Ya yeni hal ya da izmihlal...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 00:12
Hem içerde hem de dışarda kavga politikasının oy getirmediği aşikar...
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 09:56
21
Hizla disa bagimliligi azalan,kendi sanayisini kuran,kuresel guç olma yolunda ilerleyen bir Turkiye doguyor.istikbalimiz iyi olacak insallah.Asirlarca islamin,Kuranin bayraktarligini yapan bu milleti insallah Allah perisan etmez.şu an dindarlarin en buyuk imtihani maddeyi,parayi nasil dogru kullanabilecekleri,nasil ahiretlerine vesile kilabilecekleridir.Çunku eskiden cogunluk fakirdi.Fakirken dindarlik kolaydir, mesele dunyayi, parayi,makam mevkiyi elde edince dogru kullanabilmektir bozulmamaktik.Ve millet olarak bu sikintilari asip tekrar varlik sebebimiz olan vazifemizi hakkiyla yapacagiz in
Adamın biri 18 Ağustos 2019 17:14
0
09:56-> Lütfen uyanın artık ne küresel gücü, ne dışa bağımlılıkta azalması. Lütfen belirli medya kuruluşlarının TV kanallarına birkaç saatten fazla mağruz kalmayın son derece vahim etkileri var kişi üzerinde....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN