Back To Top
Yeni dip dalgası

Yeni dip dalgası

 - Son Güncelleme: 03.07.2019 Çarşamba 08:31
- A +

Keskin ideolojik kutuplaşmanın surlarında gedikler açan bir dip dalgası geliyor: CHP muhafazakar kitlelere açılırken, muhafazakar kesimlerde de kapılar CHP’ye açılıyor.

Çok yavaş ama dipten gelen bir dalga…

Ekrem İmamoğlu gibi Kuran-ı Kerim’i tecvit kurallarıyla okuyan bir şahsın CHP’den aday olması ve İstanbul’da 800 bin oy farkıyla seçim kazanması tasavvur edilebilir miydi?

AK Parti 13 bin oy farkını kolayca telafi edeceğini düşünerek seçimleri iptal ettirdi ama 23 Haziran’da Binali Yıldırım 220 bin oy kaybetti, İmamoğlu 572 bin yeni oy kazanarak yüzde 54’le sandıktan çıktı.

AK Partiye oy veren 13 ilçe CHP’li İmamoğlu’na oy verdi.

Demek ki muhafazakar ellerin bir kısmı bu defa mührü CHP’ye bastı.

İstanbul’da ve bütün Türkiye’de “büyükşehir” ve “sahil” özelliği olan yerlerde AK Parti ve Cumhur ittifakı gerilerken CHP ve Millet İttifakı ilerledi.

Yeni dip dalgası dediğim budur.

 

‘GENİŞ TABANLI SİYASET’

Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasete girdiğinden beri CHP’yi dar klasik tabanın ötesinde farklı kesimlere açmaya çalıştığı biliniyor. Bunu on yıl önce CNN Türk’te kendisiyle yaptığım mülakatta da söylemişti. (6 Mart 2009)

CHP’li Bülent Tezcan, Cumhuriyet’teki yazısında şöyle diyor:

“Klasik tabanla yetinmek parti içi iktidarı güvence altına alabilirdi, ama ülkede iktidar yolunu açmıyordu…”

Gerçekten CHP’de “parti içi iktidarı güvence altına almak” için türban yasağına nasıl destek verildiğini, gencecik kızların yaşadığı aşağılanmaya, ıstıraplara nasıl seyirci kaldıkları biliniyor.

Kılıçdaroğlu türban yasağının kaldırılmasına yardımcı oldu.

Bülent Tezcan’ın şu satırlarının altını çizdim:

(Kılıçdaroğlu) Necmettin Erbakan’ı anma gecesine katıldı diye laik tabandan, doğu ve güneydoğuya heyetler gönderdi diye milliyetçi tabandan tepkiler eksik olmadı. Ancak buna benzer birçok adım CHP’nin her kesimle temas kurabilecek bir parti olduğunu gösterdi. 
Geniş tabanlı siyaset için uzlaşma kültürü ve pratiği şarttır…”

Tezcan, İyi Parti ve Saadet’le ittifaklarını anlatarak 23 Haziran’a böyle gelindiğini anlatıyor.

 

UZLAŞMA KÜLTÜRÜ

Şimdi, siyasi çizgimiz ne olursa olsun, kendimize sormalıyız: Türkiye’de “uzlaşma kültürü ve pratiği” gelişmeli mi, yoksa yüz yıllık kavgalarımızı devam mı ettirmeliyiz?

Son yüz yılda, son elli yılda, son çeyrek asırda ortalama kalkınma hızımızın Uzak Doğu ülkelerinden düşük olmasında bu kavgalarımızın vebali yok mu?

Bazen “devrim” uğruna, bazen “dava” uğruna hep kavga etmedik mi?

Özellikle devlet yetkilerini kullanma gücüne sahip olan iktidar şuna dikkat etmelidir: Evrensel demokrasi diliyle konuşup hukuk ve hürriyetlerde “Avrupa kıstasları”nı vurgularken Türkiye’nin iç barışı ve ekonomisi iyi durumdaydı… Sıkıntıların baş göstermesiyle AK Parti’nin sert ideolojik jargona sarılması paralel gitti, değil mi?

Bu dil, sorunlarımızı rasyonel verilerle konuşmamızı engelledi; sorunlar büyüdü...

Ama son seçimlerde “beka” diyerek, “illet, zillet, çukur, Pontus” falan diyerek yürütülen politika ters tepti; özellikle büyük şehirler ve sahil yörelerinde.

“Dip dalgası” dediğim husus, kutuplaşmaya karşı toplumsal refleksin bu seçimlerde kendini göstermiş olmasıdır. Çatışmadan sakınan, kapsayıcı dil ve tavır daha bir ilgi görüyor.

Türkiye’de siyasi akımlar tarihten devraldıkları kavgaları sürdürmekten, hele de tarihi kavga aracı yapmaktan vazgeçmeli, gelişmiş demokrasilerde olduğu gibi müzakereci ve uzlaşmacı bir tarzı benimsemelidir. Vatanseverlik de bunu gerektirir.

 

BAĞIMSIZ AYDIN

Toplumda çatışma yerine fikrî zenginlik ve müzakere kültürünün gelişmesi için “bağımsız aydın” tipine büyük ihtiyaç var. Bir liderin, bir partinin bir şeyh veya örgütün emrine girmemiş, kalemini kılıç gibi değil, kitap yazar gibi kullanan sorumlu aydın…

Milliyetçi düşüncenin büyük isimlerinden merhum Prof. Erol Güngör’ün şu sözleri sağcı, solcu bütün aydınlar için çok değerli bir uyarıdır:

İslam aydınlarının kendilerini yıpratan, enerjilerini büyük ölçüde boşa çıkaran siyaset çekişmelerinden mümkün olduğu kadar uzakta kalmaları, günlük hadiselere tepeden bakarak kalıcı çözümler üzerinde kafa yormaları gerekiyor. Herhalde bu davaya en büyük kötülüğü yapanlar, onu günlük siyaset kavgalarında taraflardan biri haline sokmaya kalkanlardır.” (İslam’ın Bugünkü Meseleleri, Ötüken Yay. s.209)

Türkiye er geç gelişmiş demokratik toplum hedefine ulaşacaktır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 04 Temmuz 2019 19:37
Bilmiyorim; buna dalga mı yoksa firtana mi demek gerekir.Ekrem İMAMOĞLU kafaya koymuş bir defa,: Halk birbirine kenetlenip dost ve kardeşlik ortaminda yaşamını sürdürsin ki memlekete huzur gelsin istiyor. İstanbul'daki parti teşkilatlarını bir bir ziyaret edip dostluk mesajı veriyor. Akp ve MHP dışındaki partilerden olumlu cevaplar almış. Ne biçim bir anlayıştır bu? Koskoca bir şehrin belediye başkanı kendilerini ziyaret etmek isterken onlar olumsuz bir tavır takinip politik gerilimi sürdürme peşinde olmalılar . Ama İmamoğlu gibi halk adamını pek calistirmazlar ama bakalım neler olacak .
masum turk 04 Temmuz 2019 10:39
sayın akyol, islam coğrafyasında ''islam'' ile ''aydın'' kelimeleri maalesef yan yana gelmemiştir. Batılılardan farkımız, onlar dine kişisel inanç olarak bakarlar, dünya işlerini , eğitimle, akılla, bilimle, teknoloji ile çözmeye çalışırlar, müslümanlar ise hayatın her alanını inançla, doğma ile yönetme ısrarı/ kolaycılığından vazgeçmezler. Soru sormaz, gelişmeye direnir, çalışmadan, üretmeden mirasyedi gibi yaşarlar. Allahın verdiği akıl ve sıhhati kullanmayı istemezler. Bakın islam coğrafyasına huzur ve refahtan eser var mı? Aydınlık geçer akçe olsaydı, örn siz Hürriyetten ayrılmazdınız.
Demokrasi dediğiniz. İşçi sendikası ile iş adamını,sosyalist,sosyal demokrat,liberal,muhafazakar.ateist,dindar,feminist,eş cinsel,aile değerlerini muhafaza eden,teröre destek veren,terörle mücadele eden,her kesimi her gurubu,Erdoğan düşmanlığında aynı kefede toplamakmıdır.Peki başardınız diyelim Erdoğanı devirdiniz.Bu koalisyonunuzdan Erdoğan sonrası nasıl bir Türkiye çıkmasını hayal ediyorsunuz.Bak söyleyeyim bu koalisyondan ABD ye teslimiyet çıkar,Fetöye af çıkar,tek tipleştirme çıkar,Koalisyonda güçlü olanın diğerlerini tasfiyesi çıkar.Tek tipleşme çıkar.
Karar Okuru 03 Temmuz 2019 23:47
0
FETÖ, PKK hepsi bir zaman kolkola idi AKP ile. Şimdi ne oldu? Ergenekon savcısı kimdi?, milliyetçiliği ayak altına alıyorum diyen kimdi? Sorun ne yazıkki bu coğrafyanın talihsiz insanlarında. Talihsizliğini kendi yaratan.
Muhtefi. . 03 Temmuz 2019 20:27
Yobazizim ölüyor (hertürlüsu) Kadikoy,Besiktas,Sariyerin ( Etiler,Moda,vb) ilçelerinde,İslam=Ahlak,Edep,Adil ol,Sanat,Musiki,Tarih,Coğrafya ile meşgul ol,yeni gününe bişey ekleyerek uyan Insanlar ilgilenir.( Marjinaller hariç )Ama Bileğe kadar şalvar, göğse kadar sakal vb.Haramm, Günahhh, yandinizzz, bittiizzz,Kurani Kerimi ezberle, Biraz Hadis, yanına Menkibe kim takar seni .bende dahil. :))..Tam tersi Carsambada vb kravatla,sakalsız, İlim,Hikmet ile mesgul Ahlak,Edep,Caliskan ol insanlar ilgilenir.Ama Yobazizim problem. !.(herturlusu ) .
Mustafa ALSANCAK 03 Temmuz 2019 19:14
Mehmet Sezgin bey muhakkak surette bir şeye çok kırılmış olmalı ki gereksiz yere muhterem hukukçu Taha beye hiç de hoş olmayan bir ifade dizisiyle bilhassa yorumunu okuyan bizleri çok rahatsız etti. Herkes kendisi gibi 16 senelik bir dini eğitim ve 40 senelik eğitimcilik şansı bulmayabilir.İnsanların inanç büyüklüğü ve Kuran anlama yeteneği değişiktir. Mehmet bey sakin bir kafayla düşünürse böylesine kırıcı ve rencide edici olmanın yaralayıcı olduğunu kabul edecektir. Karar yöneticilerinin hiç sansür koymadan yorumları yayınlama kadirşinaslığı göstermeleri de takdire şayandır diye düşünüyorum.
? 03 Temmuz 2019 18:29
Türkiye de ekonomik kriz dibi gördü yeniden göstergeler yukarı eğilimli diyor ekonomistler.Bu iş bitti.Bu yıl sonunda enflasyon tekli hanelere düşecek.İhracat iyi,turizm iyi,doğu akdeniz de doğal gaz bulma ihtimalimiz çok yüksek.Denge bozulması sırasında yapılan yorumlar anlık olur.Dengeler oturunca yapılan yorumlar kalıcıdır.Dip dalgası mı var yok mu?Çok yakında görürüz.
Karar Okuru 03 Temmuz 2019 23:51
0
Vay be çok güzel. Bakalım bu sene de işimiz olacak mı?
Mustafa ALSANCAK 03 Temmuz 2019 18:12
İnönü için çok şeyler söylenmişti. Bir İstanbul Taksim mitingini hatırlarım: Rahmetli İnönü başbakan olup memleketi DP’den kurtarmayı düşünüyordu.Halktan ödünç oy vermelerini rica ediyordu. Turan GÜNEŞ KONUŞMASI BİTEN İnönü’den dinleyicilere ALLAHAISMARLADIK demesi için yalvarmıştı. İnönü dini siyasete karıştırmamak için hayır demişti. Oysa İnönü’nüneşi Mevhibe hanım Ankara’daki Pembe köşkte iyi Kuran okumasını bilenleri davet edip Kuran dinlermişti. Yani İnönü ailesine yapılan bütün yakıştırmalar bir yana ailenin dini bütün bir yapısı olduğu bir gerçektir. Kimseyi az dindar veya çok dindar
Karar Okuru 03 Temmuz 2019 23:59
0
Sanırım hikaye şöyle İnönü’ye seçim meydanlarına allahın adını anması salık verilir. İnönü alışılmış cümleleri ile mitingi tamamlar ve allaha ısmarladık diyerek kürsüden iner. Etraftakiler sorar hani allah diyecektiniz diye. İnönü “allaha ısmarladık dedim ya” diyerek cevap verir. Dini inancı olan biri olarak din istismarının hoşa gideceğini ama nasıl sağlıksız ve cehaleti kışkırtan bir eylem olduğunu çok iyi değerlendirmiştir. Toplumda hoşa gitmesine rağmen hep uzak durmuştur,
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 17:58
Bazan ulkeyi kotu yonetenleri yonetimden uzaklastirmak veya dikkatlerini cekmek icin ona gore oy verirsin. Nasil? oy kullanmazsin veya rakibe oy verirsin. Secmen duyarliligi bunu gerektirir.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 17:31
Aydınlanamamış kendi ideolojik anlayışını direten bilgi,sanat,edebiyat,tarih... deryası olsa ne yazar. Bir de halktan kopuk fildişi kuleler yaşayanlar var ya! Taha Bey sizleri halkın içinde görmek diyaloglarınıza şahit olmak istiyoruz. Siz tam bir halk insanısınız.
Muzaffer 03 Temmuz 2019 17:18
14.07 CHP 367 yi eleştirdi mi diye sormuşsun.Bende sorayım AKP anayasayı askıya aldık cümlesini eleştirdi mi?
23 03 Temmuz 2019 17:18
Dip dalgası deil göç bu
Seyda 03 Temmuz 2019 16:13
Allah selamet versin; Sayın Deniz BAYKAL ve kurmaylarının katı laikçi anlayışları halkın çoğunluğunu CHP ye karşı mesafeli davranmaya itmişti. Sayın KILIÇDAROĞLU nun CHP nin başına geçmesiyle halkla tamase giren, eski katı anlıyışı bir kenara bırakarak tüm toplum kesminden beğeni toplayan bir partiye dönüşmesi elbetti halkın gözünden kaçmamıştır. Herkes şundan emin olsun; ortalama bir vatandaş demokrasi, adalet,yönetimde şefaflık istiyor. KILIÇDAROĞLU bunu bir nebze dile getiriyor. Böyle devam ederse emin olun iktidar pek uzak gözükmüyor.
hamza akyol 03 Temmuz 2019 16:16
aslında sorunun tam ifadesi "bağımsız aydın" olup olmaması değil. Demokrasinin olabilmesi için birey olabilmiş kişilerden oluşan bir topluluk gerekiyor. Atatürkün deyimi ile; "cumhuriyet, ilmi hür, irfanı hür, vicdanı hür bireyler ister". Atatürkün tarif ettiği özelliklere sahip kişilere "birey" denir. Bireylerden oluşan topluma da vatandaş denir. Türkiye'de kanaat önderlerinin bile birey olamadığı düşünülünce demokrasi, uzaktaki mum kadar bizi ancak ısıtabiliyor.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 16:14
Çarşaflı annem oyunu Ekrem İmamoğlu lehine kullanmış ise bunu analizini iyi okumak gerek. ak partili olan da önce milli görüş çizgisindeki partilere oy veren ancak kurulduğundan itibaren AKP destekçisi olan annem çok şükür ilk kez AKP ye oy vermedi ve hayatında ilk kez chp'ye oy verDi. Rabbim demokrasiyi, adaleti savunan herkesı korusun. Amin.
Ahmet 03 Temmuz 2019 21:41
1
Helal olsun o annenin ellerinden opuyorum
Karar okuru 03 Temmuz 2019 15:26
Tek dertleri Tayyip erdoğanı devirmek olanların ,birlikteliğinin memlekete katacakları birşey yoktur.vesselam..
Ayşe Karar OKURU 03 Temmuz 2019 17:01
0
Bizim bütçe devrildi, tencere kaynamıyor evde, siz Tayyib'in derdindesiniz, biz ekmek derdinde.
Karar Okuru 04 Temmuz 2019 00:02
0
Yorumlardan çoğunluğun fikrinin öyle olmadığı anlaşılıyor. Eskiden trol çoktu şimdi yetişmiyor anlaşılan fark daha da açılıyor
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 15:10
Taha bey Öcalan bir rica ile istek üzere bir mektup yazıyorsa-seçim kazandırmak için- 7 hazirandan sonrası aklımıza geliyor da....giden seçimi döndüren olaylar...hatırlayın...Aklımıza mukayyet ol Allahım...neler düşünüyorum böyle...
Halil 03 Temmuz 2019 15:03
Muhafazakar siyasetçiler sol ve liberallere yanaşınca "ihlas"ları bozulmuştu.Şimdi sol siyasetçiler muhafazakar kesime yanaşsın da belki biraz daha dindar olurlar.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 13:37
Yorumlara bakinca insanin umutlari tukeniyor gercekten. Fikirsiz insanlarin yazida takildiklari tek nokta tecvid. El ezher universitesi rektoru cok guzel tecvidle okuyor ayni zamanda hafiz
Toronto'dan 03 Temmuz 2019 13:25
Türkiye'nin gelişmiş demokratik toplum hedefi mi varmis?
umut 03 Temmuz 2019 17:03
0
Sevgili Dostum, Türkiye'ye nasil baktiginiza bagli; Eger Turkiye'ye "baskalari" olarak bakiyorsaniz, onlarin boyle bior hedefi yok. Eger, hep birlikte bir Turkiye olarak bakarsaniz, boyle bir hedefimiz var. Turk halki bu konudaki iradesini ortaya koymustur.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 12:37
İslam aydını..Hristiyan aydını...Aydınlanma ve din...Pek özgür bir fikri hayat...
Mustafa ALSANCAK 03 Temmuz 2019 12:27
Dip dalga kıpırdanması zaten uzun zamandır bekleniyordu. Eski, halkın içinden kopup gelmiş AKP çoktan kaybolup gitmiş onun yerine millete tepeden bakan yöneticiler köşebaşlarını tutmuş olduklarından adamkayırma, yolsuzluk, rüşvet ve gazetelere yerleşmiş olan troller sanki Reisin ağzından beyanat verir gibi muhalif gördükleri vatandaşları hedef göstermekten çekinmiyorlardı. Bilhassa nerdeyse tüm medyayı elinde tutan AKP tek taraflı yayınlarla muhalefetle kavga içindelerdi. BAHÇELİNİN KAYIĞINA TUTUNMA HATASI YAPIP BOŞ YERE BEKA SORUNU Çıkardılar.Halktan koparsanız bir daha dikiştutturmak çok zor
E.K 03 Temmuz 2019 12:08
Erol Gungor'un tesbitleri ne kadar isabetli..On yillar once soylenmis sozler, cuk diye zamanimiza oturuyor...Buyuk aydinlari ayiran ozeliklerden biride bu..Zamanimizin hokkabaz guya aydinlari iktidar partisi lehine din adina yalan soylemenin, riyakarligin, sahtekarligin mubah oldugunu soylemekle mesgul...Bkz: Prof.Dr. Harettin Karaman.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 11:56
Erol Güngör'den yaptığınız alıntı ne kadar dikkat çekici. Bu Ak Parti'nin tabanındaki gençliği öyle veya böyle sürüklediği girdap değil mi?
Musto 03 Temmuz 2019 11:59
Benim bildiğim rahmetli Inönünün evinde cuma ve kandillerde kuran okunduğu bunuda zannedersem gazeteci Can pulak yazmış inonu yıllarca o gazeteciye mesafeli mesafeli durmuştu ibadeti yapiyorsan kendine yapıyorsunl her gün gözümüze sokar gibi.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 21:08
0
he! İnönü`nün kızı da şöyle demişti neşriyata : 'babam cuma namazlarını hep evde kılardı'.. bu da herhalde ibadetini şahsi yapmak için olsa gerekti.. ne cehalet, ne tezvirat!..
Bahattin DUMAN 03 Temmuz 2019 11:54
Sayın AKYOL, siz yazınca merak ettim, Youtube'dan izledim. Eğer siz ona tecvit diyorsanız, ben siz ne diyeyim. Ha, bu arada belirteyim ki, doğru dürüst Kur'an okumayı bilmeyen bir toplum için bu da iyidir elbette.
Karabaş Tecvidi 03 Temmuz 2019 13:04
0
Okuyuşdan maksat, "Kaf Çatlatmak" değil ; önyargıların ve tekelciliğin putunu kırmak değil mi dostum ?
Karar Okuru 03 Temmuz 2019 11:52
Gelecegi dusunerek endiselenmek yersizdir. Biz istesek de istemesek de gelecek, gelecektir. Insallah gelen dort basi mamur bir demokrasi ve seksen milyonu birden mutlu edecek imrenilecek bir anayasa olur.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 17:59
0
Madem geleceğin gelmesine, bizim isteklerimizin, eylemlerimizin bir katkısı yok, yani gelecek olan değişmez ise, son cümlede inşallahın işi ne ?
mehmet sezgin 03 Temmuz 2019 11:24
Kuranı kerimi bilmediğinden belli.işin sadece fitne çıkarmak.ben16 yılını öğrenci 40 yılını öğretici olarak bu ilme harcayan birisi olarak söylüyorum.sn akyol sen 1980den önce yaptığın gibi hainlik fitne ikiyüzlülük ve yalancılık.sen okumayı bilseydin aynısı yazmazdın demiyorum yazmaya mecbursun sen emir alarak yazan uşaksın.yalancısın.sen rüzgar gülü taha akyol.ağzına kuranı anmak bile yakışmıyor.
Karar Okuru 03 Temmuz 2019 11:54
7
Belli ki siz Karar okuru degilsiniz. Nezaketten nasibinizi almamissiniz. Herkes dusuncesini acik etmede ozgurdur, nezaket icinde kalmak kosuluyla.
TURAN dan. 03 Temmuz 2019 12:35
1
vay bee… 40 yılını KURAN öğretici olan birinin ifade tarzına bak. şimdi bu muhteşem, asil , kendine menkul yakışan , muhabbet dolu figanınla ,nekadar KURAN ehli olduğunu ve ilahi kelamdan neyi nekadar anladığın anlaşılıyor. vahh o ilahi kitaba ki, kimlerin elinde olmuş.
Hüseyin Şenel 03 Temmuz 2019 12:37
2
Net.Sn.Akyol için, kelime hazineniz içinde kanaatınızı yazıyorsunuz.İçtenlikle bu yorumu yapmanız bence dikkate alınmalı..Sn.Akyol’u daha çok takdir ettim.Bu yorumu yayınlamak çoğu köşe yazarının yapmayacağı bir iş…Uzun zamandır Taha Bey’i okurum..Yorumunuza katılmıyorum.Keşke,kitaplarını okumuş olsaydınız...Not: Yorumunuz “ilimle” uğraşan kişinin yapamayacağı basitlikte,şüphelenmedim desem yalan olur.
.....bakış..... 03 Temmuz 2019 12:37
1
sn. sezgine, yanıt versem mi diye düşündüm yok, vazgeçtim...
tahir 03 Temmuz 2019 13:23
0
Yıllarını verip kur an nasıl anlaşılmaz firavuna gönderilen hz. Musa ya ona yumuşak söz söyle diyen Rabbimiz ( terbiye edici, öğretici) den nasıl öğrenilemez fikire sayğı duyarım kötü üslup a asla
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 13:33
2
Arkadaş 16 yılını öğrenci, 40 yılını öğretici olarak geçirmiş ama ilkokul çocuklarının bileceği kadar imla kurallarını bilmiyor, yazık...
Gazete okuru 03 Temmuz 2019 13:41
1
Değerli M.Sezgin üslubunuz çok yanlış, bu şekilde eleştiri olmaz. Yazar rüzgar gülü olsaydı şu anda yalaka medyada takla atmakla meşgul olurdu. Ne öğrettiğini de merak ettim doğrusu.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 13:52
2
Okuduğunuz Kuran yorumu, yanlış bir yorum olmalı, bizim dinimizden iftira ve hakaret ve "sen" li hitap edecek kadar nezaketten uzak insanlar çıkmaz. Allah size hidayet versin.
Gurbetci 03 Temmuz 2019 14:43
1
40 yil Kuran okumasini ögretmissin ama minnacik bile Kuran ahlaki almamissin.
Hasan 03 Temmuz 2019 15:31
1
Taha Beyin argümanlarına karşı kas damarların şişeceğine beyin damarların niye şişmiyor? Ne yani senin fitneci değin biri Allah yok dese sen de yok mu diyeceksin? Veya en güzel söz iki yüzlü sandığın birinin ağzından çıkarsa artık o en güzel söz değil mi sana göre? Yoksa kötü niyetle argümanların doğruluğu arasında matıki bir bağın olmadığını hala kavrayamamış mısın? Varsa elinde güçlü argümanlar onlarla adamın argümanlarını çürüt de dürüstlüğünü görelim. Yoksa kafa patlak yerine bel altı vurmalar size daha mı uza patlıyor…? Bu mu sizin ilmi ahlakınız?
Muhtefi. . 03 Temmuz 2019 20:39
0
11:24.istersen 40 yıl değil 400,4000 hatta 40 bin yıl kitap Çevir. Nerden biliyorsun İmamoglunun Kalbini. ?..Kur'an Meali bilerek veya Arabca Gramerini en ince noktasina kadar bilsende (Anlamak başkadır )..Bugün Onbinlerce Hadisi Senetleri ile Ezber bilen KAFİRLER var :)))..Batıda, orda, burda. ..Kamil Müslüman İnsanı tutabilecigi yer arar yanına çekmek için. Aksine İtmek,tekme vb için bahane aramaz. !..Biz böyle duyduk Buyuklerimizden .acizane
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 21:02
0
Taha bey çok bilgili,tarafsız,saygılı...Yalaka yolunu seçseydi çok para kazanabilirdi.Okunacak nadir yazarlardan...
Deli Emin 03 Temmuz 2019 21:04
0
Mehmet Sezgin bir kere Kur'an' ı kelimesini doğru yazamayan biri 40 yılı öğretici olarak bu ilme harcaması mümkün mü! İkincisi eleştirmek ile itham edip yargılamak aynı şey değil. Eleştirin ne lütfen söyle bizler de bişeyler öğrenelim..
Ahmet 03 Temmuz 2019 21:43
0
Milletten aldigin tepki sana yeter ben nediyeyim
Özay İbrahimbaş 03 Temmuz 2019 11:14
"Türkiye er geç gelişmiş demokratik toplum hedefine ulaşacaktır." Türkiye'nin gelişmiş demokratik bir toplum olmak hedefi var mı. Şimdiye kadar olamadıysa kim engelliyor. Çağdaşlık yolunda az da olsa kat edilen yolu kimler tersine çevirdi. Gerçek demokratik ve çağdaş toplum ne zaman... Bizler görecek miyiz. Ya çocuklarımız. Torunlarımız mı görecek. Yoksa yalnızca bir rüya mı?
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 11:12
Derin mevzu, Taha Abi. Muhafazakar ne demektir ? Dinin ritüel kısmını abartıp, ahlak kısmını küçümseyen, kendi gibi olmayanı şeytanlaştıran, gözünü para hırsı bürümüş insanlar kendini muhafazakar addedebilir mi? Laik Müslümanlar sanki alçakgönüllü ve dünya malına tamah etmeyen hayat yaşıyor, sanki muhafazakarlar. Onları imam devleti kurup, imam hukuku ile yönetmekle korkutunca da, ilkel bir türban alerjisi geliştirdiler. Kızıl bere takıp, komünizm getireceğiz deselerdi, kızıl bere alerjisi oluşurdu.
Hikmet 03 Temmuz 2019 17:02
0
Türban konusunda laik kesimin büyük kısmında, söylendiği gibi türbanın üniversitelerle sınırlı kalmayacağı görüşü hakimdi. İlkokula giden kız çocuklarının türban takmaları ile ilgi herhangi bir talep olmadığı halde türban ana sınıfına kadar indi. O yaştaki kız çocuklarının ebeveyn baskısı ile örtünmeleri travma yaratmaz mı. Diğer çocukların başı açıkken ben niye örtüyorum demez mi. Ama ailelerine karşı gelemediklerinden büyük bir kısmı mecbur bu duruma katlanıyor. Demek ki bir kısım laikler endişelerinde çok da haksız sayılmazlarmış.İlköğretimde kız öğrencilerin başı açık olması ile ilgili ya
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 11:02
Temel haklar özgürlükler hukuk bilim akıl vicdan ve inanç özgürlüğü. Formül çok basit. Nedense kafamız basmıyor. İyi dururken illa ki kötüye koşmak. İlginç bir toplum yapımız var.
Özkan 03 Temmuz 2019 10:22
İnşallah inşallah
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 10:08
Halktan uzaklaşan hiçbir anlayış,güçlü olmaz,mevcut gücünü koruyamaz.Akparti malesef tabanı anlayamadı.Güneydoğuda Diyarbakir da sadece bir kişiye teslim etti teşkilatı,vekil ve bürokrasi belirleme yetkisini.Taban buna tepkili ama bu kimin umırunda.Ankarada bırokrasi MHP elinde akpartiye gönül verenler muhafazalar milli gençlik anlayışıyla yollarca mücadele verenler görevlerden uzaklaştırıldı.Millete tepeden bakan vekiller,sadede sanalda fotoğraf göstererek halkın içinde olduğunu gösteren vekiller,taziyeye fotoğrafçısı gelmeyene kadar gitmeyen vekiller.Artık yeter halk uyandı.Artık kanmak yok.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 09:01
Şuan ki akp eski CHP çok benziyor devletle özdeşleşen statükocu aşırı popülist ve MHP nin gölgesinde kalmış bir parti haline geldi
karar okuru 03 Temmuz 2019 09:00
İnşallah yeni gelecek olan da demokrasi, hukuk, insan hakları derken takiye yapmıyordur. Birazcık güçlenince gizli gündemini uygulamaya geçip eski alışkanlıklarına dönmez. Yeniden baş örtüsü, irtica gibi gereksiz tartışmalar içerisine girmeyiz de toplumun kabullerine saygı duyan, farklı çevrelerin bir arada yaşayabildiği ve farklılığını rahatlıkla ifade edebildiği demokratik bir toplum inşa edebiliriz. Geçmiş tecrübelere bakınca çok da ümitlenemiyorum.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 08:33
Taha amca etme eyleme; Tamam Ekrem İmamoğlu iyi olabilir kötü olabilir ama; Yasin-i şerif "tecvidle" okuduğuna katıla katıla güldüm. Abi neresi tecvid.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 11:05
3
Benim bildigim kur-an okunurken gülünmez okuyana değil okunana hürmeten sadece dinlenir. Hem de güldüm diye burdan böyle yazılmaz.
insan ı kamil, 03 Temmuz 2019 12:17
0
YA SİN suresi neyi anlatır, katıla katıla gülerken hangi ayet i kerime den başlamıştınız gülerek alay etmeye... yoksa , 46. ayet i kerime de bahsi geçenlerden oluruz ALLAH esirgesin. herşey sn. başkanın tecvidine mi kaldı. önce surenin muhteva ve uyarı tebliyyesini idrak edelim, sonra katıla katıla gülersiniz, KUR AN da gülünecek bir şey bulursanız.
Turgay Durdaş 03 Temmuz 2019 08:28
Hayata sol pencereden bakan biriyim.Taha beyi Hergün gazetesinin genel yayın yönetmenliğinden beri okurum.ideolojik saplantılarla mücadelesini hep takdir etmişimdir.Geleceğin kültürlerarası etkileşimde ve iletişimde olduğunu göremeyenleri tarih affetmiyor....
Derizbin 03 Temmuz 2019 07:31
Ya birbirimize saygı duyup ülke meselelerini çözümü için çaba harcayacaz,yada birbirimizi boğazlayıp top yekün telef olacaz.Mazisi parlak deneyimli uzlaşmacı yeni oluşumun önü açılması için devletini miletini ve ailesini seven her sorumlu yurttaşın katkı vermesi gerekir.
Sevgili Taha ağabey Türkiye'nin çıkış ve aydınlık yarınlarina yol gösterici ufuk açıcı geleceğei ayna tutan bir yazının ötesinde allah razı olsun umutlarımız yeniden yeşeriyor
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 01:42
Eyvallah günümüz gençliği size katılabilir, ben de katılıyorum şu anda CHP her kesimle iletişim kuruyor, olumlu dil kullanıyor fakat ben geçmişteki CHP nin şimdi yaptığı miş gibi lere inanmıyorum.Keşke gerçekten öyle olsa.Birçok sorunumuz aşılmış olur.Elbette şu anda ak partinin yaptığı hatalar var hem de çok.Ama CHP başa geçerse 5 katını yapar.Umarım ya ak parti kendini düzeltir ya da CHP bildiğimiz CHP olmaktan tam anlamıyla çıkar.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 08:49
2
Bu ön yargı, peşin hukümle nereye varacagız peki?
KARAR OKURU Ahmedâ 03 Temmuz 2019 09:44
6
Kardeş sen Karar yazarlarını okuyarak niye kendine eziyet ediyorsun ki?
Maraşlı 03 Temmuz 2019 10:32
2
20 yila yakin bir ikridari olan partiye dersini veriyorsa hem de "Reis" jargonuna rağmen Chp ye aninda verir dersini millet. Ve chp ilk düşüşte biter gidecek tabanida kalmaz. Sizler merak buyurmayin.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 14:07
4
CHP 367'yi eleştirdi mi? Eleştirmedi ise neden?
Vatandaş artık demokrasinin birincil gücü olduğunun farkına vardı.Artık kendisine hizmet amacından sapan yapıları yıkabileceğini gördü ,iyi de yaptı.Bu son şanstı.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 01:33
İktidar muhalefete demediğini bırakmadı. Pontus, illet, zillet, ihanet, sisi,.. Madem bu kadar dürüst, demokratik, adaletlisiniz de! 25 yıldır İst.ve Ank. Belediyeleri kaç defa sayıştayca denetlendi, raporları halk ile paylaşıldı? hangi işiniz şeffaf, hesap verilebilir ve adil? Bu hususda fikrini tasvip etmesem de Tunceli belediyesinin çalışmaları takdire şayan. Adam müslümanın yapması gerekeni yapıyor. Bizdeki müslümanlığı kimseye vermeyenleri görüyoruz! Bu işler laf ile olmuyor.
.....bakış..... 03 Temmuz 2019 01:30
dip dalga, partiler üstü devinimdir. toplumun her katmanı bu birliktelikte yer alır. yanındaki diğerine, dinini /etnisitesini /siyasi fikrini sormaz. alttan çıkar çok ani olur beklemezsin bazen, toplum olabilmektir dip dalga.. yazarlara umut yazdırır, sanatçıya aşkı bestelettirir, oyuncu yarınlar için oynar sahnede.. çocuklara güzel günler göstermek için, hukuk, adalet, demokrasi, eşitlik için köpürür artık gemileri sürdüğün mavilikler.. geliyorum diye çığlık atar da, duymazlar bazen. hep gelmiştir sonunda güçlenerek...
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 00:50
Devletin mezhepçi anlayışla değil akılla yönetilmesi gerektiğini yaşadığımız olaylar bize gösteriyor. Bütün propagandaya rağmen halkımız bu gerçeği kavradı. Devamı gelirse ülke karanlıktan aydınlığa kolay çıkacaktır.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 00:37
Kemal Bey şimdinin Türkiyesi için gerçekten bir şanstır, inşallah bu uzlaşmacı tutumunu sürdürür, bizim mahalleden vicdan sahipleri de (ki sayıları çok az) nihayetinde bunu değerlendirecektir.
Karar Okuru 03 Temmuz 2019 13:44
1
Kemal beyin uzlaşmacı tutumu seçimler esnasında konuşmamasıdır. Çünkü her konuştuğunda maraz çıkarır. İstanbul belediye seçimlerini de İmamoğlu Kemal beyin konuşmaması, işlere burnunu sokmaması sayesinde kazanmıştır. Böyle davranmaya devam etsin. Hatta hepten parti başkanlığından ayrılsın, yerini İmamoğluna bıraksın çok daha iyi olur, CHP halkla daha çabuk ve kolay kucaklaşır.
Menderes YILDIRIM 03 Temmuz 2019 00:16
Taha Bey; Hiç bir insana, hiç bir insan, kendisinin verdiği ZARAR dan daha fazla ZARAR veremez. Geçmiş son 40 - 50 yıla bakılacak olursak; ANAP ta T. Özal' a 1989 da seçim kaybettiren Kendi Eşi ve çocukları ile kardeşleriydi. 1999 - 2001 de B. Ecevit' e en büyük ZARARI Manevi oğlum dediği kişinin verdiği unutulmamalı. S. Demirel ' Yeğenlerinin verdiği ZARARI sanırım hiç bir ASKERİ DARBE verememiştir. Bu örnekleri arttırabiliriz. AKP ve Tayyip bey de yukarıdaki örneklerdeki DİP DALGASINA yakalandı. Artık TUSUNAMİ' ye HAIRLANMALI. Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 03 Temmuz 2019 00:09
Taha Bey; Dip Dalgası Başlıklı Yazınız için; Her başarın bir sonu var, Her sonun yeni bir başlangıcı olduğunu ülkemizdeki seçmenler geçte olsa anlamış olduğunu 13 bin farkın olduğu 31 Mart tan sonraki, 23 Haziran da 800 bin fark tam anlamıyla DİP DALGASI dır. 23 Haziranda ki DİP DALGASI bana göre GELECEK OLAN TUSUNAMİNİN ASIL HABERCİSİDİR. Saygılarımla
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 00:08
Bugün çoğu Doğu toplumlarında gelişmiş demokratik kültürün kazanımı belki de hiç gerçekleştirilemez. Ancak toplum bunu isterse bir yıl gibi kısa bir süre de herşey de yapabilir.
KARAR OKURU 03 Temmuz 2019 00:09
Acaba başarabilir miyiz? Katedeceğimiz mesafe bizi tatmin eder mi? Bizbu günün demokratik kültürünü toplumumuza kazandırmak uğraşısı verirken geleceğin demokrasi kültürünü de hayal edebiliyor muyuz? Kaygının endişenin derinliği kadar ve daha fazla fedakarlık yaratmadan kaygıyı gideremezsiniz. Kaygı ve endişe, insan da ve toplumlar da ruhsal Evrim içgüdüsü yaratır. Ruhsal evrim nedir: insanın ve toplumun kendisini yeniden yaratmasıdır. Eskiyi kabul etmemek, insanın kendinde yeni tanımlar keşfetmesidir.
Menderes YILDIRIM 03 Temmuz 2019 00:06
Taha Bey Dip dalgası başlıklı yazınız; Öncelikle ben CHP li değilim. Ancak önce 31 Mart ta 13 bin Oy ve 23 Haziran da 800 bin oy bana göre ne anlama geliyor. 1 Cumhurbaşkanlık Makamı + 1 TBMM + 16 Bakanlık + 81 Valilik + 922 Kaymakamlık + YSK + Devlet Kurumları + Kamu ve Özel Bankalar + Devlet TV ve Ajansları ile Özel Kanallar + İmralı Canisi + İmralı canisinin Kardeşi + Vb. İktidarın yanında olduğu düşünülürse; Gerçekten DİP DALGASI başlığı tam ifade ediyor. Saygılarımla
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN