Back To Top
Yine Montrö

Yine Montrö

 - Son Güncelleme: 22.12.2019 Pazar 00:08
- A +

Montrö Sözleşmesi, 1936’da nasıl bir “diplomatik akıl”la başarıldı, bunu iyi bilmeliyiz.

Bugün hemen her gün bir yenisi patlak veren dış politika sorunları arasında oraya, buraya savrulmadan, öyle bir “diplomatik akıl”la çözümler geliştirebilmek için…

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce imzalanıp da hem İkinci Dünya Savaşı’nı, hem Soğuk Harp dönemini, hem küreselleşmenin sorunlarını aşarak ayakta kalabilen çok taraflı uluslararası antlaşma olarak ben bir Lozan’ı biliyorum, bir de Montrö’yü…

Dışişleri Bakanlığı maalesef eskisi kadar etkin ve etkili değil ama elbette hâlâ çok önemli; Bakanlığın internet sitesinde, bu nitelikteki uluslararası antlaşmaların “nâdir” (pek az) olduğu yazılı.

Şiddetli uluslararası kriz ortamlarında Montrö’nün neye yaradığını son olarak 2008’de “Gürcistan Krizi”nde görmüştük. Hatırlayalım.

GÜL’ÜN SÖZLERİ

Dün 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le telefonda görüştük. “Montrö ve Kanal İstanbul” başlıklı yazımdan bahsetti. O yazımda, Montrö’ye alternatif bir su yolunu açmanın, buradan geçmek veya geçirtmemek için Türkiye üzerinde baskılara yol açabileceğinden kaygılı olduğumu yazmıştım.

Sayın Gül, “kaygılarınızı paylaşıyorum” diyerek, 2008’deki Gürcistan krizini hatırlattı: Rusya’ya karşı Gürcistan’ı desteklemek için Amerika Boğazlardan büyük tonajlı gemiler geçirmek istemişti. “İnsani yardım” deniliyordu ama Amerikan donanmasının güçlü bir kolu Karadeniz’e girecekti.

Bu, Montrö’ye aykırıydı, Türkiye izin vermemişti.

Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amerikalılara dedim ki, Karadeniz gibi küçük bir denizde iki büyük devletin filosu tehlikelidir. Bunu zamanla anlarsınız…”

Gül, kriz yatıştıktan sonra Amerikalıların ‘haklıymışsınız’ dediğini söyledi.

Rusların dün de bugün de Boğazlardan geçerek Akdeniz’de büyük bir deniz gücü oluşturmak istediğini, Montrö’nün bunu dengeleyerek Akdeniz barışına da katkı sağladığını anlattı.

Bir devlet Montrö’yü ihlal etmek veya değiştirmek için baskı yapmaya kalksa, diğerleri Türkiye’nin yanında yer almaktadır.

Nasıl bir denge, görüyorsunuz.

Hemen belirtmeliyim, Osmanlı’yı Almanya yanında harbe iten en önemli faktörlerden biri, Rusya’nın Karadeniz’de 4 adet dretnot, yani o zaman en büyük zırhlı harp gemisini inşaya başlamasıydı!

‘İYİ GEÇİMLİ’ OLMAK

Tarihe Atatürkçü olup olmamak veya Abdülhamitçi olup olmamak gözlüğüyle bakmak ideolojik körlük yaratıyor.

Abdülhamid’e İngiliz büyükelçisini tokatlattıran psikoloji dış politikayı nasıl yapar?!

Atatürk’ü ‘anti emperyalist Sultan Galiev’ gibi tanımlayan ve onun Batı ile ittifak politikasını göz ardı eden psikoloji dış politikayı nasıl yapar?!

İdeolojik şablonlar bir kenara, Reisicumhur Kemal Atatürk 9 Kasım 1935’te Meclis’i açış nutkunda dış politikayı şöyle tanımlıyordu:

“Türkiye Cumhuriyeti uluslararası ailenin ancak faydalı, çalışkan ve iyi geçimli bir unsuru olmak amacındadır. Uluslar toplumunda ciddi barış ve elbirliği isteğiyle çalışıyoruz.”

Milli Mücadele’nin başkumandanı Gazi Paşa ne kadar ‘uysal’ değil mi?!

Fakat işte bu politika 1936’da Montrö’yü imzaladı, 1937’de Hayat’ın Türkiye’ye katılması sürecini başlattı, 1939’da Hatay Türkiye’ye katıldı.

MONTRÖ’YÜ İMZALARKEN

20 Temmuz 1936’da Motrö’yü imzalayan Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras, 31 Temmuz 1936’da Meclis kürsüsünde konuşuyor:

“Montrö sözleşmesi imzacıların Türkiye’nin sulh siyasetine ve Türkiye’nin dürüst hareketine emniyetleri demektir… Bütün devletler hakkında ve asla fark gözetmeksizin dürüstçe tatbik edeceğimize dünyada kimsenin şüphesi olmasa gerektir.” (Zabıt Ceridesi, s. 310)

Tarihe ideolojik gözlükle, günümüze kutuplaşma gözlüğüyle bakmak, bize, tarihimizin devrettiği fevkalade zengin rasyonel diplomasi mirasını unutturuyor: Kimseyi aşağılamadan, niyetlerimiz hakkında şüpheler yaratmadan, Türkiye lehine olacak barışçıl dengeleri oluşturmaya çalışmak…

Böylece yalnız kalmamak…

Diplomat sadrazam Âli Paşa’dan itibaren Cumhuriyet döneminde zenginleşen diplomasi geleneğimiz.

‘7 düvel’le çatışmak değil, aksine Montrö’de 7 düveli bir araya getirip antlaşma imzalamak!

Bugün bu diplomatik akla ekmek su gibi ihtiyacımız var.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 23:56
Çalışırsan, dürüst olursan, şeffaf olursan, bilime önem verirsen, eğitimi olmazsa olmaz kabul edersen, ekonomiyi büyütür adil dağıtırsan, makamlara layık olanı atarsan, içinde farklı düşünenleri ötekileştirmezsen, Birbirine saygılı ve nezaketli bireyler yetiştirirsen, matematik ve fen gibi bilimlere gereken önemi verirsen, dünyanın en iyi insanına, ekonomisine, teknolojisine, silahli kuvvetlerine sahip olursun ve dünyayı yönetmeye aday ve sözü dinlenen ülke olursun. Yoksa yorumda bile didişip durusunuz.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 23:49
Günde 2 saat atv, 1 saat trt ve 1 saat akit izliyorum ve kendime geliyorum. Atv yi izleyince kişi başı milligelir 60 bin dolarlık ülke, trt yi izleyince her alanda kalkınmış ve süper eğitimli insanların olduğu bir ülke, akit tv yi izleyince hiç yalana dolana bulaşmamış vatandaş tipi ve herkesin kulağını çeken bir ülke görüyorum. Bu seanslardan sonra rahat uyuyorum. Deneyin. Ayrıca uzmanlık gerektiren; deniz ve uluslararası hukuku ilgilendiren konuların bilgi sahibi, uzman olmayan ve tamamen gazla çalışan siz değerli vatandaşlar tarafından değerlendirilmesini takdir ediyorum
Karar okuru 22 Aralık 2019 23:23
Deprem, deprem, deprem...Bilimadamlari boyle devas bir projenin Istanbul'da depremi tetikleyecegini soyluyor...Bu projeyi peki bir isteyen siyasetci ve cevresi insan canini hicmi dikkate almiyor...Projenin tetikledigi depremde birakin can kayiplarini tek kisinin burnu dahi kanasa sorumluluk alacakmi bu proje benim hayalim diyen Erdogan!!
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 22:39
Evet sayın yazar uysal olursanız sesinizi çıkarmazsanız sizi çok severler. Çünkü sizin olan hiç bir şeyi size bırakmazlar. Galiba siz burayı kaçırdınız.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 21:28
Gürcistan örneği uyarıcı olmuş, ancak son günlerde çıkan bu minvaldeki yazıların hiç bir etkisi olmuyor iktidar yandaşlarında. Asıl korkutucu olan bu. İnsanlar adeta düşünme yetilerini kaybetmiş. Bunu aşağıdaki yorumlarda da görüyoruz.
Sakin Öner 22 Aralık 2019 21:05
Sayın Taha Akyol'u her zamanki gibi bilimsel verilere dayanan, sağduyulu ve uyarıcı bu yazısından dolayı yürekten kutluyorum.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 17:39
Takipçilere bakınca, bunların paçalarından körü körüne Tayyip düşmanlığı akıyor. Dedelerine hafiften dokunduruncada feryat ediyorlar. Çatlasanızda, patlasanızda Rabb'im Tayyib'e yürü kulum demiş inşallah. Sizde muhalefenizle mutlu, mesut yaşayın. AK Partinin taktik yanlışları ve muhalefetin çeşitli oyunlarla kazandığı İstanbul ve Ankara ile bir müddet tesellide bulunun ve sevinin.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 21:05
1
Pes doğrusu, ya okuduğunuzu Anlamıyorsunuz ya da körü körüne, ne pahasına olursa olsun Erdoğanın peşinden gidiyorsunuz. Siz yaşadığınız ülkeye neyin yararlı veya zararlı olacağını düşünme zahmetine neden katlanamıyorsunuz?
Karar Okuru 22 Aralık 2019 21:31
0
Yanlış anlamışsınız. Büyük paralar harcanarak yapılması planlanan bu projeye toplum ikna edilmemiş. İşsizliğin büyük boyutlara ulaştığı, önümüzdeki günlerde yada haftalarda dövizin ne kadar yükseleceğinin tahmin edilemediği, asgari ücretlilere, emeklilere, memurlara yeterli zam yapılamadığı, çarşı pazarda fiyatların sürekli arttığı bir dönemde bu projenin ivedi olarak yapılmasının anlamını çözmeye çalışıyoruz. Ekonomik sorunlar çözülene kadar ertelenebilir. Olaya birde bu pencereden bakınız.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 22:33
0
Tayyip Erdoğan da bu ülkenin insanı değil mi? Neden düşman olsun insanlar kendi düşüncelerini söylediler, itirazlarını yaptılar diye? Savaşta mıyız da düşmanlıktan söz edersiniz?
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 23:20
1
22.23, Söylediklerine kendin inanıyor musun?
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 17:31
20 yıllık bir anlaşma sonrası meçul hala meçul boğaz tc nin elinde olduğu için kozlarını öne sürebilir, yalnız buları yaparken başka ülke ve milletlere karşıda hak ihlalinde bulunmayacak. Örneğin filistini savunurken kürtlerede saldırmaycak, cek caklarla hep bana rabbana ile bu işler olmaz, yurta sulh cihanda sulh barış barış. Rte son 7 yıldır hep savaş dedi ve hala saldırgan sivri dili kullanmaya devam ediyor hani hasta çocuk vardır aile kıyamaz yüz verir şımarır rte şımardıkça şımarıyor, yakında birileri burnuna sopayı dayayınca dünyanın kaç bucak kaç metre olduğunu anlıyacaktır
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 15:49
Dış ilişkileri şu an oy kaygısı yönetiyor. Dış ilişkilerde edilen her söz seçmene söyleniyor aslında. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 15:19
Madem yedi düvel ile her vakit anlaşılabiliyor, Atatürk yedi düvele karşı top yekun savaşmadan önce neden anlaşmadı? Derdi neydi? Türk milletini Batılılara kırdırmak mı?... Taha Bey Yakın tarih kafamıza göre eğip bükmeye gelmez. Kopar... Montrö de Lozan gibi şartların getirdiği bir çaresizliğin eseridir. Bu çaresizlik bu gün de devam ediyor diye onları savunmaya gerek yok.
FaRuK 22 Aralık 2019 18:34
1
Montrö ve Lozan anlaşmalarının tam metinlerini merak edip okudunuz mu, yoksa ikinci el bilgi ile fikir sahibi oluyorsunuz?
Karar Okuru 22 Aralık 2019 20:20
2
Dolar yükselecek korkusu ile Rahip Brunson u teslim ettiğimizi hatırladım. 500 milyar dolar borcu olan bir ülkeyiz. Borç aldığımız ülkelere efelenmeden kendi yağımızla kavrulacak şartları oluşturduktan sonra istediğimizi yapabiliriz. Borç veren emir verir, sözünü hatırınızdan çıkarmayınız.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 20:32
1
Karadenizin çevresinde Bulgaristan, Romanya, Rusya, Gürcistan... gibi ülkeler de var. ‘Karadeniz doğal bir boğaz ve çıkışla açılır Marmara’ya. Koşulları önceden belirlenmiş. Parayı veren gemiler sizin kanaldan Karadenize geçemez arkadaş. Önce larvasız domates üretin de insanlarınız aç kalmasın, sağlıklı beslenin, sonra boğazların uluslararası durumunu bir konuşalım’ derlerse ne yapacaksınız? Eldeki askeri imkanların birazı Rusya’dan birazı Amerika’dan. Sükse bir işe yarar mı sizce?
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 21:05
0
18.34, Montrö ve Lozan anlaşmalarını ikinci elde övenler, yerenlerden çok fazladır. Ülkede resmi her şeye düşman olanlar ne hikmetse Lozan konusunda resmi söylemi kutsamaktadır...
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 15:15
Mondros Mütarekesi; 30 Ekim 1918'de Osmanlı adına bahriye nazırı Rauf Orbay ile; İtilaf devletleri adına İngiliz amirali Caltrop arasında Limni Adasının Mondros Limanında Agamemnon Zırhlısında imzalanmıştır. siz niye 1938 lere gidiyorsunuz anlıyamdım lozan antlaşmasından sonra mondros etkisini kaybetti lozan imzalanınca mondros diye bir anlaşma kalmadı.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 17:14
1
Meb in yaptığı araştırmaya göre her 10 öğrenciden 6 sı okuduğunu anlamıyor... Yazar MODROS U ANLATMIYOR MONTRÖ yü anlatıyor yazısında
Karar Okuru 22 Aralık 2019 20:22
1
Sizleri okudukça PİSA sonuçlarında neden son sıralarda yer aldığımızı anlıyorum.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 21:09
0
Karar okurlarının az buçuk da olsa okuduğunu anladığını düşünüyordum....
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 15:07
Bütün yorumculara gelsin: itibardan tasarruf olmaz. Böyle biline!
Karar Okuru 22 Aralık 2019 20:08
0
50-75 milyar dolar borçlanacağız, bunu biliyorsunuz değilmi. Çocuklarımıza bor devrediyoruz. Aç gezenin tok tesellisi misali, neyin itibarıymış acaba
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 15:01
Sadece Kanal İstanbul projesi mi çılgın olan? Boris Jonson namı diğer ‘Yozgatlı’ ve onun Muhafazakar Partisi, ‘Brexit’e evet demezseniz Türkler İngiltere’ye doluşacak’ diye İngilizleri korkutur, iktidara gelir. Bizim millet de sevinir... Hangi çılgın projeyi görse galeyana gelen ve savunmaya geçen insanları görünce... Bu milletin vatandaşı aklına nasıl mukayyet olsun? Bilen varsa söylesin!
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 19:00
0
Kanalı Türkler İngiltereye geçe esin diye İngiltere destekliyor muş...
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 14:18
Ne ‘diplomatik akıl’ ne de yönetimde makul, anlaşılır ve ekonomik ve hukuki bir yaklaşım tarzı kaldı, sıradan vatandaş olan ‘ben’in baktığı yerden. Koskoca dünyanın bile iki kutbu var. Bizde kutup sayısını bilmek bile zor. Sanki her bir vatandaş patlamaya hazır birer kutup gibi oldu. Ne için?
ÖzgürDinç 22 Aralık 2019 14:18
Montrö imanın 7. Şartıymış da haberimiz yokmuş
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 19:42
1
Bazı değerlerin de ulviyeti kalsa her şeye malzeme edilmese...
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 13:25
Ne yani 7 düvele çatışmak değil derken ; sanki güney sınırlarında terör örgütlerini biz mi kurduk , Akdenizde başka ülkelerin hakimiyet alanlarında biz mi petrol arıyoruz , ona buna anlamsız ambargoları biz mi uygulamaya kalkıyoruz ,maalesef 7 şubeli biraraya getirsen senden isteyecekleri teșey ,senin geleceğini sömürmek olacak , bunun farkında mıyız sayın yazar ...
karar okuru 22 Aralık 2019 13:09
Yine adalet,adalet,adalet,halk mutsuzken ne yaparsan yap...gülümseyen,mutlu bir halkla istesen çadırda kal,
Türkiye Batıdan uzaklaşıyor ve ateist Çin e yaklaşıyor! Bugün dünyada İslam esaslarına göre bir sıralama yapsanız düşman ilan etmeniz gereken ilk ülke Çin,K.Kore,hindistan vb. kafir denilen toplumlardır. Sonra Allah lanetlediği için kitap ehli düşmanlık besleyen israiloğulları yani Zalimlik yapan İsrail gelir. Hıristiyanlar müslümanları yurtlarından çıkarmaya çalışmadıkça düşman değildir.Hatta Kuran ehli kitap içinde Allaha samimi kulluk edenler olduğunu haber verir. Türkiye bu anlamda yönünü sapıtmıştır ve maalesef bu durum siyasal islam adı altında yapılmaktadır.çünkü diğer türlü yapılamazdı
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 12:36
Aynen öyle antlaşmaları delmek çocuk oyuncağı değil, mahallede racon kesmeye benzemez! Millet uyuşturulmuş kafayla dolaşıyor sanki!bunlar algı operasyonu bu iş rant işi cukka işi!
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 16:46
5
Aslında bütün olaylara cukka ve rant gözüyle bakıp taș taș üstüne koydurmamak lazım .Nede olsa Boğaz köprülerinden yollara ,marmaraydan savunma sanayindeki gelişmelere ,hastahanelerden avrasya tüneline kadar herşey rant ;rant olmayan sadece heykeller vesselam ....
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 20:15
3
16:46 fabrika açtınız da hayır mı dedik? Tarımı modernleştirdinizde olmaz mı dedik? Bugüne kadar inşaat dışında ne yaptınız da istenmedi? Hitap ettikleriniz veya çevrenizdekiler sizin gibi akıllı geçinenler ve balık hafızalı olabilir ama biz sizin eşraftan değiliZ!yapıldı denilen yolları kaç kişi kullanıyor. Mecbur olmasa kimse o hastahanelere de gitmez!
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 21:36
1
Fabrika açmak devletin görevi değil ,devlet vatandaşını destekler vatandaş fabrikayı kurar bu bir.Tarım kısmında yıllara gore neyin ne kadar üretildiğine bak bu iki.Balık hafızalı demeden biz ve siz ayrımcılığına girmeden bankaların battığı ,memur maaşlarının verilemeyecek duruma geldiği ,1 milyon dolar için 11 maddelik anlaşma imzalandığı günleri hatırla bu üç. Son olarak kardeşim herşeyi eleştir ,daha iyi nasıl yapılacağını anlatabileceğin oranda olsun ama itibarsizlastirma ,siz biz davasına girme , fanatik olmak bazen gözleri yorar olayları gorme ve algılamada sorunlara yol acar.Demedi deme
KARAR OKURU 23 Aralık 2019 00:49
0
21:36 işinize geldiği gibi anlıyorsunuz! Fabrika açmsktan kasıt devlet açsın değil zaten. Ama işinize gelmiyor bu biiiirrr. İnşaat yapmak hiç işi değildir devletin. Devlet sadece sosyal konut denilen düşük gelirliye düşük kiralamayı teşvik eder satmak için yine yapmaz. Tokinin lüks konut yapmasına laf söyleyemeyen zekaların neyi nasıl algıladığını da sorgulamamak gerekir!
KARAR OKURU 23 Aralık 2019 01:05
0
21:36 kriz var dediğiniz zamanlarda %15 devaluasyon olunca kıyamet kopuyordu. Son 3 yılda neredeyse %100 devaluasyon oldu niye kimsenin sesi çıkmıyor? Ses çıkarınca terörist derler diye mi korkuyorsun? Şuan memur maaşlarının nasıl verildiğini iyi mi biliyorsun?son zamanlarda gaziler, sgk lılar vs maaşları iptal ediliyor!vergi diliminden maaşlar zamsız hale düşüyor. Herkesi kendiniz gibi derin uykuda sanmayın!
KARARLI KARAR OKURU 22 Aralık 2019 12:26
Neden ‘İstanbul Kanalı’ demiyoruz da ‘Kanal İstanbul’ diyoruz? Muhafazakar kesimimiz daha Türkçemizi koruyamıyor. ‘Türkiye Cumhuriyeti’ de demeyelim madem oldu olacak, ‘Cumhuriyet Türkiye’ diyelim.
KARARLI KARAR OKURU 22 Aralık 2019 12:23
Her millet hakettiği gibi yaşar. Bugünkü ekonomik ve siyasi durum tamamen hakedilmiştir. Kimse kimseye zorla oy kullandırmadı. Milletimiz bu bağlamda Kanal İstanbul’u da haketmektedir.
HACI MURAT 22 Aralık 2019 11:42
Günümüzde Türkiye'nin hem ABD,hem Rusya,hem Çin ile iyi ilişkiler geliştirmeye çalışması,AB ile İslam Ülkeleri ile ve diğer adını saymadığım ülkelerle iyi ilişkilerini koruma çabası, kavgadan yana olmadığını gösterir. Öyle ki Ak Parti iktidarını eleştirenler Uygur meselesi yüzünden adeta Çin'e savaş açmamızı istiyorlardı.Halbuki Uygur kardeşlerimize Çin'le iyi geçinerek yardımcı olmak,bozuşarak yardımcı olmaktan daha kolaydır.Gel gör ki muhaliflerin kılıcı iyi geçinmek isteyince de kesiyor,sert çıkınca da.Kılıcın iki tarafı da keskin.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 12:48
2
Siz hangi ülkede yaşıyorsunuz
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 13:05
2
İyi geçiniyor da ne oluyor.Çin zulmünü artırarak sürdürüyor. Mesele iyi geçinmek değil ciddiyetli olmak. Hem nato hem s400 hem de f 35 bu işin neresi ciddi.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 13:27
1
Tabi ya çinliler zulmetsinler, tecavüz etsinler, istila etsinler, gaspetsinler, dini mabetleri yıksınlar, asimile etsinler Hacı Murat aman susalım, ürkütmeyelim paracıklarımız gidecek derdinde. Hani yüzüne tükürsem tükürüğüme yazık hali. Dün terörist ile anlaşma yapmak için güneydoğuda göz yumdunuz sonra temizlemek için yüzlerce şehit verdik. Hep taviz hep taviz. Bitin artık ya.
karar 22 Aralık 2019 13:37
1
suriyelilerle olan ensar muhacir meselesi ne ola ki.neden suriye ile iyi geçinerek onlara yardımcı olmak bozuşarak yardımcı olmaktan daha kolay değilmiydi.müslüman lafı bu kadar eğip bükmez.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 21:57
1
Hacı Murat Çin ile iyi geçinerek yardımcı olmak, bozuşarak yardımcı olmaktan daha kolaydır. ÖYLEMİ!. Peki ne demeye Suriye için bunu düşünmemiş reis! İnsanın sabit ilkesi olur. 4 milyon Suriyeli için 40 milyar dolar harcadık diyor. 7 yılda. Atıyor!Çünkü 82 milyon Türkiye li tam 20 katı.. Bak bakalım hacı 40X20= 800 milyar doları Türk vatandaşı için harcamış mı! AKP liler doydu mu!
Hüseyin Şenel 22 Aralık 2019 11:36
Çanakkale Boğazı ile ilgili yorumlamaya, işin içine katmaya vs.'ye kimse yanaşmıyor..Neden ki? Orası da Boğaz değil mi? Montrö orada yok mu? Tartışma,gündem bir oraya sürükleniyor bir buraya.Hiç asıl meseleye gelmiyor. Çıkaran da belli.Dün "faiz"deydi konu.. "Beceriyi" ,"ustalığı" takdir etmemek elde değil..
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 11:28
Yahu yüzbinlerce ölüm olacak bir deprem gelmiş kapiya dayanmış tüm enerjimizi oraya harcamamiz gerekirken bu saçmalık.
Fatih 22 Aralık 2019 11:06
Referandumsuz olmaz. Bu öyle sıradan bir iş değil. İki deniz birde yapay olarak birleştirildikten sonra bunun bir hata olduğu anlaşılırsa ''Rabbim bizi affetsin'' denilerek işin içinden sıyrılacağımız bir mesele değil bu. Eğer bu iş doğru bir iş değilse tarih yapılanları affetmez. O yüzden bırakın halk karar versin. Kendi düşen ağlamasın.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 10:41
Öyle anlaşılıyor ki, bizler 29 Ekim 1923'te tam bağımsız ülke olamamışız. Olsaydık bunları konuşmazdık. Benim denizim ve benim boğazlarım, ama başkaları bu konuda bizden daha fazla söz sahibi. Böyle bağımsızlık olur mu? Uluslar arası sözleşme imiş. Uluslar arası sözleşmelerde söz sahibi olanlar kim? Emperyalist batı! Burada zayıf milletlere ve devletlere dayatma var. Yazarımız bunu görmüyormu veya görmezdenmi geliyor? Bütün dünya devletleri bir taraf, birleşmiş devletlerdeki beş daimi ülke bir taraf. Utanmıyoruz ve bu beş despot ülkeden demokrasi ve hukuk devşirmeye çalışıyoruz.Yazık!!!
Sadece Okur 22 Aralık 2019 11:36
3
Ne yani filistinli gençler gibi tankı, taşla alt edeceğimizi sanalım. Bugün, slikon vadisini ülkemize kursalar, devamını getirecek yani teknoloji üreten bireyler bulamaz ise sadece teknoloji müzesi kurmuş oluruz. Osmanlı güçlü olduğu dönemlerde dünya da istediği siyaseti üretiyor ve uygulatıyordu da. Uluslar arası hukuk menfaat ve güç odaklıdır. Diğer düşünce sadece ütopya olur
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 12:25
1
Boğazlar uluslar arası su yolu olarak kabul edilir. Bu sadece bizim boğazlarımız için değil, diğer boğazlar için de böyledir. Bu yüzden de buralar benim istediğimi yaparım diyemezsin.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 15:01
1
Cahillik böyle birşey işte! Öyle bir cesaret verirki yorum bile yazarsın...
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 17:59
0
Emperyalist batı ne demek? BM'deki 5 daimi üyenin birisi Çin, birisi de Rusya. Emperyalist batı onlar mı oluyor? Çin ve Rusya'dan mı demokrasi ve hukuk devşirmeye çalışıyoruz?
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 10:31
Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır Allah'ım. Dostlar, Marmara Denizi bizim sınırlarımız içinde değil mi? Çanakkale ve İstanbul bizim değil mi? Çanakkale ve İstanbul boğazları bize ait değil mi? Deniz benim, boğazlar benim,ama elin adamları elini, kolunu sallayarak buradan geçip gidecekler ve biz ardından aval, aval bakacağız. Biz 29 Ekim 1923'te bağımsız bir devlet kurmadık mı? Boğazlar sözleşmesi nereden çıktı? Ne yazarımız ve nede başkaları bunu merak etmiyor. Niçin acaba? Ucu bir yerlere dokunmasın diyemi? Benim denizime ve boğazlarıma kim, hangi hakla müdahale edebilir? Ederse bağımsızmıyız?
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 12:03
1
Fırat dicle de sende. Kes suyu Suriye ve Irak'ta bulunan suda yaşayan ve Su dan geçinen canlıların tümü ölsün. Ve sen insansın.öylemi
karar 22 Aralık 2019 13:33
3
halen Ayasoyfayı ibadete açamayanlar hangi hakla marmara denizinin çanakkale ve istanbulun kimin olduğunu soruyor.kimler elinizi kolunuzu bağlıyorda size engel oluyor.açılamayan cami ortadayken hangi bağımsızlıktan söz edilebilir.
KARAR OKURU Hakkı Sever 22 Aralık 2019 14:50
0
10;31 Uluslarası Deniz hukuku diye bir şey var ,beğen yada beğenme Uymak zorundasın. Çocuk gibi ama o benim diyemiyorsun. Ayrıca Aihm e de hukuken baglisin.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 18:05
0
Bağımsız değilsin. Uluslararası hukuka bağımlısın. Uluslararası ticarete bağımlısın. Uluslararası finans sistemine bağımlısın. Uluslararası askeri dengelere bağımlısın. Bağımsız ülke yoktur. Ayrıca boğazlar uluslararası sudur. Şu boğaz benim diyemezsin. Diyebilmen için dünyanın geri kalanına toptan posta koyabilecek askeri, ekonomik, teknolojik gücün olmalı. Var mı? Kimin var?
Mustafa 22 Aralık 2019 10:27
Bu yoruma göre kanal İstanbul projesi tamamlanır ise Türkiye amerikan donan masının Karadeniz'e geçmesine izin verecek anlamı çıkarılıyor. Oysa tam tersi ülkemiz açısından tam bağımsızlık demek olup ayrıca geçiş ücreti milyarlarca döviz girdisi sağlayan katma değer demektir. Eğer bu ülkede yapılacak büyük bir yatırım batı tarafından eleştiriliyor ise bu durum bile başlı başına doğru yolda olduğumuzu gösterir. Gezici tayfasının koro halinde "yapturmazuk" görevi İBB Başkanına devredilmiş gözüküyor. Böyle büyük bir yatırıma karşı durmak muhalefet ötesi araştırılması gereken bir durumdur.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 12:19
1
İstanbul Avrupa’nın en çirkin şehridir; medeniyet ve şehirleşme açısından. İnsanı cahil, kural tanımazdır. Yaya geçidinde yayaya yol vermez, trafik kurallarına uymaz. Kaldırımları ya yoktur ya da kalitesizdir. Aşırı gürültülüdür. Ahenksiz beton yığınıdır. Kanal İstanbul ile daha kötü olsa ne olur...
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 13:22
1
Göreceğiz...
karar 22 Aralık 2019 13:29
0
böyle gereksiz yatırıma tarftar olmak iktidar ötesi araştırılması gereken bir durumdur.
Mehmet 22 Aralık 2019 18:10
0
Kanalın finansal fizibilite raporu kamuoyu ile paylaşılmadı. Neden? Boğazdan geçen gemi sayısına ve ortalama ücrete dayalı basit bir hesap kanalın 100+ yıldan önce karlı olamayacağının gösteriyor. Çevre zararları bir yana, kamuyu devasa bir ekonomik zarara sokacağı belli olan, nesilleri borç altında bırakacak böylesine anlamsız bir yatırımda neden ısrar ediliyor? Bu araştırılması gereken bir durum.
KARAR OKURU Hakkı Sever 22 Aralık 2019 19:05
0
Mustafa bey milyarlarca dolar hesabı nasıl yaptın yaz da öğrenelim. Boşa konuşarak olmuyor. Proje rant projesidir. İstanbul 30 milyonluk çile olur
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 19:51
0
Gelişmiş ülkelerden herhangi birine gidin. İstanbul gibi büyük bir şehrine değil sıradan bir şehrine, hatta o şehrin köyüne. Sonra gelin İstanbul'a bakın. Aradaki farkın ne olduğunu hemen görürsün. "Eğer bu ülkede yapılacak büyük bir yatırım batı tarafından eleştiriliyor ise bu durum bile başlı başına doğru yolda olduğumuzu gösterir. " diye kullandığın cümlenin içinin ne kadar boş olduğuna kendin bile kanaat getirirsin.
İbrahim kahraman 22 Aralık 2019 09:52
Böylesine önemli bir konuyu yazıp değerlendirmek ve bizleri bilgilendirmek için ne kadar çok da olsa yazmanızı bekleriz.buradada önemli uyarılar yapıyorsunuz.iyi yönetici ben bilirim, ben yaparım, ben en akıllı liderim demeden bu bilgilerden istifade ile doğruyu yapandır.faydalanılması gereken bu yazınızdan teşekkürler...
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 09:30
‘Akla değil paraya ihtiyacı var’ sanki. Var olan paralar, varlıklar, değerler bitti gitti.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 09:09
Dün TBMM'de İyi Parti grubunun önerisiyle Çin'in Uygur Türklerine yaptığı zulmün araştırılması için önerge verildi. Bilin ne oldu? Reddedildi. Kim tarafından? AKP red oyu verdi, MHP çekimser kaldı. CHP, İYİ Parti ve HDP araştırılması için evet dedi. Vatan-Millet-Sakarya deyince ahkam kesenlerin "Sahte Milliyetçiliklerini" gördük dün. HDP bile evet demişken MHP'nin süt dökmüş kedi sığıntısı olması ne kadar üzücü. Attığınız milliyetçi sloganlar eskiden yüreğimize tesir ederdi artık kulak tırmalıyor.Yazıklar olsun hepinize.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 13:10
8
Ah keşke, o CHP, HDP, ve IYI parti bu girişimlerinde Uygurlar için İnsani gerekçeler ile hareket ediyor olsalardı. AK partiyi köşeye sıkıştırma niyetleri paçalarından akıyor olmasaydı .
karar 22 Aralık 2019 13:26
0
akp suriyeliler için ensar muhacir güzellemesi yaparken,mhp türk falan derken bütün boyalarının altındaki gerçek nasılda ortaya çıkıyor.bu samimiyetsizliği görmemek kadar abes olamaz.
KARAR OKURU 23 Aralık 2019 00:54
0
13:10 akp ve mhp siyasi gerekçelerle de olsa o sağduyuyu gösterememişken müslüman kadınlarına tecavüz edilen bir halkı böyle mi savunuyorsunuz zulme dur diyorsunuz! Siz kime müslümansınız?
Karar Okuru 22 Aralık 2019 07:52
O diplomatik aklı bir zaman destek verdiğiniz anlayış sakatladı.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 05:53
Nerdee....
Arifcik 22 Aralık 2019 01:11
Sayın yazar çok önemli süper bir güç olmak şu dünya konjonktüründe zor bir iştir. Ancak denge ve muvazene unsuru olmak daha kolaydır. Morfolojik olarak bile Türkiye kelimesi bile böyledir. Yani Kapının Kilidi... Bütün savaşların ve barışın anahtarı... Bildiğiniz üzere Almanca'da Tür= Kapı demek İngilizce'de Key= Anahtar demektir. Yani Tür+Key=Kapının Anahtarı demektir... Jeopolitik+Jeostratejik olarak hatta her açıdan bu böyledir...Vel hasıl Türkiye kime meylederse O kazanır...
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 09:52
0
Ya da Karadenizde yeni bir kriz, çatışma, kavga gürültü. Uzun sürecek krizler, yeni ‘koltuk’ garantileri.
Karar Okuru 22 Aralık 2019 10:03
1
Yazar gibi düşünenlerin derdi ülke bütünlüğümüzün korunması yani kendimizin kazanmasıdır. Derdimiz bir tarafa meylederek başkalarının kazanmasını sağlamak değildir. Hep aynı televizyon kanalını izlemeyin.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 11:43
2
Arkadaş birinci dunya savasindan bildiği sanirim sadece Çanakkale cephesi ondan kazandik sanıyor. hocam fantazik fikirler oluşturmayın kendinizce. güçlü olmanin ilk yolu realist olmaktır.
musto 22 Aralık 2019 01:09
Montrö ve ülkenin ekonomik krizi umurlarında değil.Çıkış yolu bulamıyorlar ülke yönetilemiyor.Bir gün önce aldığınız ürünü ertesi gün %50 farkla alıyorsunuz işsizlik artıyor parti bölünüyor arkadan yeni partiler geliyor.Bu güne kadar yandaş şirketlere aktarılan para ile bu projeyi hayata geçirmek inşaat sektörünü canlandırmak.Ülkeyi İran gibi yıllarca dış tehditler altında tutarak halkı bakın bizleri bölecek ve istila edecekler korkusu yaşatmak.Bu emrivakilere muhalefet karşı çıkarsa çıkacak gibi görünüyor.Ufukta gezi olaylarından daha vahim önlenemez olaylar çıkabilir.lütfen sağ duyu.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 12:41
1
Gezi olayları vahim değil güzel olaylardı.
Misafir 22 Aralık 2019 00:43
Ülke bütünlüğümüzü korumak için emperyalist ülkelerle büyük mücadeleler verdiğimiz bir dönemde, geleceğimizi riske atacak adımlar atmamamız lazım. Vatandaşları bir yoklayın bakalım, gönül rızası ile evet diyen oran ne kadar. Evet diyen azınlıktaki insanların büyük bölümü Cumhurbaşkanımızın sözü yere düşmesin diye rıza gösteriyorlar. Aslında onlarda gelecekte olabileceklerle ilgili korku taşıyorlar.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 00:41
Montrö anlaşması ile küçük tonajlı gemiler geçmesi gerekirken,altenatif olmadığı için büyük tonajlı gemilerin geçmesine de izin veriliyor.Montrö tam uygulanması için bile alternatifiniz olması gerek.Biz bilmeyiz bu işleri,Yüzlerce konusunda uzman kişilerin kafasını yoracağı konu,onun için devlet aklı ne derse o olur.ABD ile Rusya ne yapar.Savaş mı yapar barış içindemi yaşar onların sorunu,Deniz hukukuna göre geçmiş ABD gemisinden,Rusya bizimi suçlayacak.Güçlü ise karadeniz de kendisi engeller bize ne?
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 09:55
3
Ne saçmalık bu. senin gibiler Sevr imzalar. Sonra millet içinden Atatürk çıkartır. Bitmediniz...
Misafir 22 Aralık 2019 10:07
0
Abi siz biraz az televizyon izleyin ya. Belki büyünün etkisinden kurtulursunuz.
Karar Okuru 22 Aralık 2019 10:21
1
Bize ne diyorsunuz. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, bize ne diyemiyor. Bakın ne diyor. “Kanal İstanbul'un açılması halinde, kanaldan geçecek gemilere, Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi'nde belirtilen güvenlik kurallarını uygulamak mümkün değildir. Böyle bir durumda Türkiye'nin güvenliğinin tehlikeye girmesi kaçınılmazdır.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 00:34
Amaç rant olunca milletin orasına burasına koymak mubah oluyor. Ama arkada daha büyük hesap var. Amerika' ya Karadeniz yolunu açmak. Çünkü dünyada ABD donanmasınin yerlesemedigi tek yer Karadeniz. Erdoğan gerçekten BOP Eşbaskani olduğunu kanıtlıyor. Kime oy verdiğinizi kimi desteklediğinizi daha iyi hesap edin. Sanki hainler içimizde değil de başımızda. Ne dersiniz.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 15:11
3
İSMİNİ ADAM GİBİ VER. KİM HAİN SEÇELİM.
Karar Okuru 22 Aralık 2019 00:20
Taha bey, ulusal güvenliğimizi tehdit edeceği çok belirgin olan bu projede ısrarcı olmanın nedenini anlayamıyoruz?
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 09:54
2
Çünkü bu projeyi ABD istiyor. Türkiye'yi Katar eliyle yönlendiriyor. Yarın Katar da bizi kandırmış diyecekler ama iş işten geçmiş olacak. Kimse ABD'nin Ortadoğu'daki en büyük üssüne sahip, 10.000 coninin bulunduğu Katar'ı dost sanmasın. Ülkeye bilinçli olarak yerleşiyor. Tank-Palet de oyunun bir parçası. Bu proje ile hem Rusya, hem Türkiye Karadeniz'den kuşatılacak. Montrö buna engel.
KARAR OKURU 22 Aralık 2019 13:11
2
09,54 sonuna kadar aynı fikirdeyim. Katar ile hülle evliliği yapmamızı istiyorlar. Erdoğan gerçekten ABD için çalışıyor. Artık zerre tereddütümüz kalmadı. Sadece zamanında kendisine az da olsa verdiğimiz desteğe yanıyorum. Sanırım onun da hesabını ahirette vereceğiz. Rabbim affetsin diyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN