Back To Top
YSK’ya güven sarsıldı

YSK’ya güven sarsıldı

 - Son Güncelleme: 05.06.2019 Çarşamba 08:22
- A +

İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri elbette her bakımdan son derece önemli fakat bir o kadar, hatta belki daha fazla önemli olan Yüksek Seçim Kurulu’nun durumudur.

Yargı dahil Türkiye’de kamu kurumlarının güven kaybı tablosunda artık YSK da yer almış bulunuyor.

1950’de o zamanki iktidar ve muhalefetin elbirliğiyle kurulan YSK, hiçbir dönemde güven sarsıcı kararlar almamıştı.

Aynı şekilde Seçim Kanunu’muz da gelişmiş demokrasilerin mevzuatı incelenerek hazırlanmış, değişiklikler de uzlaşmayla yapılmıştı. Kanunun iki temel ilkesi vardır: Seçim güvenliği ve masum vatandaşın oyunu korumak…

Mesela kanuna göre seçim kurulları başkanları oradaki en kıdemli hakimlerdir. Niye?... Etki altında hakim atamaları olmasın ve seçim işlerini en tecrübeli hakimler yönetsin diye.

Ama aynı kanun geçerli olduğu halde son seçimlerde YSK ciddi yara aldı.

İKTİDAR GÜCÜ

İstanbul seçimlerini 13 bin farkla İmamoğlu kazandı. İktidar seçimler iptal edilirse bu küçük farkı kapatarak yeni seçimleri kazanacağını hesapladı. Örnek 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimleriydi.

Şimdi şu akışa bakalım:

8 Nisan 2019: Ak Parti’li Ali İhsan Yavuz Büyükçekmece’ye 11 bin 186 seçmen kaydı getirildiğini söyledi.

Polis kapı kapı dolaşarak sahte ya da kaldırılmış seçmen aradı.

17 Nisan 2019: İstanbul seçimlerinin iptali için olağanüstü itiraz yoluna başvuran Ali İhsan Yavuz, soruşturmalara işaret ederek ‘bakalım kaç kişi tutuklanacak’ diye konuştu.

19 Nisan 2019: İmamoğlu’nun belediye verilerine ulaşmasını önlemek için, mahkeme belediyenin veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanması’ konusunda yürütmeyi durdurdu.

21 Nisan 2019: AK Parti, KHK ile ihraç edilmiş 14 bin kişinin oy kullandığını belirterek bunun önlenmesi için YSK’ya başvurdu.

5 Mayıs 2019: Anadolu Ajansı İstanbul seçimlerinde usulsüzlük iddiasıyla sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkındaki soruşturmada 43 şüphelinin FETÖ’yle irtibatı tespit edildiğini duyurdu.

6 Mayıs 2019: YSK kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkanları sebebiyle İstanbul seçimlerini 4’e karşı 7 oyla iptal etti.

İçişleri Bakanlığına bağlı polis gücü ile Adalet Bakanlığa bağlı savcılık makamları, kişisel verilerin bakanlıklar eliyle partiye iletilmesi, Anadolu Ajansı ve iktidarın emsalsiz medya gücü… Ve nihayet seçimlerin iptali…

DÜĞMEYİ YANLIŞ İLİKLEMEK

AK Parti’de Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Anayasa Komisyonu Başkanlığı yapmış hukukçular YSK’nın iptal gerekçesini savunan tek teklime etmediler.

YSK’nın İstanbul BB Başkanlığı seçimlerini iptal eden bu talihsiz kararında şöyle bir hüküm de vardı:

“Kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına...”

Ama 3 Haziran’da aynı YSK, aynı “ilçe Seçim Kurulu başkanı, üyeleri ve seçim müdürlerinin” 23 Haziran seçimlerinde de göreve devam edeceklerini açıkladı!

Şişli İlçe Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Vedat Güneş’in ve Müdür Hatice Çelebi’nin onurlu çıkışlarını burada saygıyla kaydediyorum.

AK Parti YSK’nın “aynı kadro” kararına itiraz etti; öyle ya madem bunlar yüzünden seçim iptal edilmişti, şimdi nasıl aynı kadroyla seçime gidilecekti?

Fakat Seçim Kanunu’na göre il ve ilçe seçim kurullarına “en kıdemli hakim” başkanlık eder. (Md. 15)

AK Parti kanuna bakmadan itiraz ettiği gibi, YSK da “aynı kadro ile devam” kararını vermeye kanunen mecburdu.

Sorun, İstanbul seçimlerinin iptaliyle “ilk düğmenin yanlış iliklenmesi”ydi…

HAYAT MEMAT MESELESİ

Hukuk bir sistemdir, siyasi amaçla bir yerde düğmeyi ters iliklemek, böyle olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Yargı bağımsızlığının örselenmesinin doğurduğu sonuçlar…

Merkez Bankası’nın bağımsızlığının örselenmesinin doğurduğu sonuçlar…

OHAL Kararnamesiyle kalıcı kanunlarda yapılan değişikliklerin doğurduğu sonuçlar…

Türkiye’de kurumların ve yerleşik kuralların aşınması AK Parti’nin de önemsediği uluslararası hukuki ve ekonomik raporlarda da yer alıyor.

Halbuki yatırım çekmeye büyük önem veriyoruz, değil mi?

İktidarlar gelir gider, seçimler kazanılır kaybedilir… Baki olan devlettir, devletin köklü anayasal kurumlarıdır.

Bu kurumlara güven sarsılması iyi sonuçlar vermez.

Devlet kurumlarının anayasal görevleri yönünde etkin, saygın ve güvenilir olması Türkiye için hayat memat meselesidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 16:04
Niçin olaylara tarafsız ve hakkaniyet ölçüleriyle bakamıyoruz.İki taraf için de söylüyorum.Bir taraf öbür tarafın kusur ve hatalarının çetelesini tutuyor.Öbür taraf ise ondan alt kalır mı?Ne gezer! Yeter artık,yeter.Kendimize gelelim.Birbirimizle boğuşmayı bırakalım.Birilerinin beynine Tayyip düşmanlığı öyle yerleşmiş ki gözleri hiç bir şeyi görmüyor.Diğerleri ise onu neredeyse Peygamber ilan edecekler.Ki bazıları ilan ediyorlar.Midemi bulandırıyorsunuz.Allah her iki gurubuda ıslah etsin!
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 15:52
Muhterem kardeşim;Anayasa da,yasalar da,yönetmelikler de dini nikah serbesttir diye bir madde var mı?Devletin resmi olarak dini nikâhı yok saymasını kast ediyorum.Yazdıklarımı tekrar oku istersen ve dikkatlice oku.Yanlı ve yüzeysel okuma.Ben dini nikâhın resmi bir hüviyete büründürülmesini kastettim ki kadınlarımız mağdur olmasınlar.Erkekler resmen taahhüt altına girsinler ki,işine geldiği zaman eşini kapı dışarı edemesinler.Yani dini nikâhı fertlerin iradesine bırakıp dilediği gibi üzerinde oynayabildikleri bir meta olmaktan kurtaralım.Resmen yok saymanın alemi yok.Anladın mı kardeşim?
Murat Doğrusöz 06 Haziran 2019 13:08
Yapmayın be Taha Bey Akp yanlışlıklar içinde,savunulacak tarafı yok,taraftarlarını üzdüğü gibi hızla kendini de tüketiyor.Ama fırsat bilip bize YSK,YARGI,TSK,CHP geçmişini cici! göstermeyin.Geçmişte bu kurumların şu anki durumundan mislince zalim uygulamalarına sesinizi çıkarmadınız,birlikte olduğunuz medya,şimdiki yandaş Medyaya rahmet okutturacak zalimlikleri yaptı,çıtınız çıkmadı,şimdi Aslanlar!!! gibi eleştirinizi yapıyorsunuz.Akp hak ediyor,Helal olsun.Ama bize geçmiş zulümleri aklamaya çalışmayın,büyük tepki alırsınız.Unuttuysanız geçmişle ilgili(YSK dahil)rezillikleri hatırlatırım
Baytarr 06 Haziran 2019 05:26
Kardeşim istanbul ataşehirde bir sandıkta parti müşahidi idi.Allaha şükür bizim sandıkta hiç sorun çıkmadı çok güzel geçti dedi.kendisine verilen ıslak imzalı seçim tutanağı ile ysk ya girilen listede akp nin 24 oyu eksik yazılıp başka partiye kaldırılmış.akp düşmanlığı veya kızgınlığı insanları haksızlığı görmemeye sürüklememeli .kimse kusura bakmasın birileri tutanakları dikkate almadan adam akıllı kasıtlı olarak binali yıldırım oylarını başka partilere kaydırmış.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 10:00
0
Buna itiraz eder düzelirsin. Zaten öyle de oldu. Bu her seçimde olan normal sınırlar içindeki hatalar. 10 milyon oyda 5 bin oy kayması çok az hata olduğunu gösterir. Yok ben bahane arıyorum dersen daha önceki tüm secimler de iptal edilmeli. Hülasa kaybeden güçlüyse seçimde iptal edilir başka şeylerde yapılır. Kaşının üstünde gözün var misali. Daha hukuka hiç girmedim. Hukuken zaten itirazlar yapılmış karara bağlanmış. Kesinleşen konular üzerinden seçim iptali de dünyaya bizim hukuk hediyemiz olsun.
ati 05 Haziran 2019 23:07
biz kamu olarak c.b nına yasama yetkisini, ''devleti daha pratik işletebilsin,'' bürokratik oligarşiye ''takılma'' sorunu yaşamasın diye vermiştik?!!! adalete uymadı olanlar.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 13:01
0
İşte sorun burada devlet babanın işyeri gibi akşam aklına gelip sabah uyguladığın yani sizin deyiminizle "pratik" olarak çalıştırılabilecek bir yer değildir. Devlet belli kurallar ve kurumlar dahilinde çalışan bir sürece sahip olmak zorundadır. Devlet bakkal dükkanı değildir.
ali namlı 05 Haziran 2019 22:16
Ağa ile kahyasının çok bilinen bir fıkrası vardır; bu durum işte tam o fıkralık !
demokrat imam 05 Haziran 2019 22:09
islamda ırkçılık yoktur diyen islamcılar ve akp liler durmadan imam ogluna rumsun pontussun deyip ırkçılık yapıyorlar menfaatleri gitmesin diye şeytanla bile ittifak yapar akp liler
erhanga 05 Haziran 2019 22:10
mühürsüz zarflardaki oylar geçerli sayıldığında, hiç şüphe yok muydu? bu yazı kapsamında değerlendirilmesi gereken bir vakıa değilmidir?
cumhur 05 Haziran 2019 21:37
Herkesin gerçekleri tüm çıplaklığı ile söyleyebilmesinin mümkün olmadığı yerlerde gerçekler çoğu zaman ima ile belirtilmeye çalışılır! ysk.nın bence yaptığı" bizim yapmak istediklerimiz esasında kanunlara uygundur ve fakat verdiğimiz kararı vicdanımızın istediği değil aklımızın istediği yönde vermek durumundayız" demektedir. Acaba yanılıyor muyum?
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 20:55
Artik asil sorulmasi gereken konu sudur; Secimle iktidara gelen siyasal islam, yine secimle iktidari birakmayi kabul edecek mi?
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 23:45
0
başka seçeneği yok
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 13:00
0
başka seçeneklerin araştırıldığı ve hatta uygulamaya konduğu son YSK kararları ile ortaya çıkmaktadır.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 20:19
Dini nikah Allah'ın emridir.Bunu yetersiz görüp,yerine İsviçre medeni hukunu ikame edenleri alkışlayalım mı? Dini nikah konusunda geçmişte eksikler olabilir.Bunu yasaklamak yerine,daha sistematik ve resmi bir hüviyete büründürebilirdik.Kadınlarımızın mağdur olmamaları için.Miras hususu konusunda sarih(açık) ve kesin hükümler var ve Rab'bimizin bu hükme karşı çıkanlara çok ciddi uyarıları var.Bu hükümleri çağ dışı görenlere ve kaldıranlara hoşgörü ile yaklaşıp,onlara geçerli mazaret(kendimize göre)üretmek müslüman kalemlere yakışır mı?Kalp gözümüzün paslarını silelim ve hakikatı görelim artık!
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 21:58
0
Dini nikah yasak değil ki, Resmî nikah yapmadan dini nikah adı altinda kadınların kaldırılmasına karşı çıkılıyor. Dini nikâhı imamın kiymasinada gerek yok.her müslüman nikah kiyabilir.Dini bilgileri iyi öğrenin
ali namlı 09 Haziran 2019 12:18
0
Nikahta amaç şahitlerin huzurunda bu birlikteliğin tescil edilmesidir.Bu açıdan dini nikahla resmi nikah arasında fark yoktur.Ancak resmi nikahın yasalar nezdinde bağlayıcılığı vardır.Pekala ikisi birleştirilebilir,hiç bir mahzuru yoktur.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 19:19
Bozulmayan düzgün kurum kaldıysa ondan bahsedin lütfen Taha bey
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 17:13
Gelin samimi olarak samimi mü'min ve müslüman isek,asla kopmaz ve koparılamaz olan Allah'ın ipine sarılalım.Bizi sahil-i selâmete çıkaracak tek sağlam ip budur.Hem bu dünya da ve hemde öbür dünya da.Taha bey insanları siyasi tarafgirliğe sevk edecek yazılar kaleme almamanız size daha çok yakışır.Bir tarafın yüreğine su serperken,diğer taraftakilerin yüreğini dağlıyorsunuz.Bu sözüm her iki taraf içinde geçerli.Bir tarafı yazılarınızla sevindirirken diğer tarafı incitmeyin.Bunu düşük kalem sahipleri yapıyor zaten.Sizin kaleminiz ve saygınlığınız ise yüksek.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 10:11
0
Bahsettigin o sağlam ip sana bunumu söylüyor. Doğrular yerine insanların hoşuna gideceği şeyler mırıldanmak mı. Doğru ve yanlışı gör ve ona göre pozisyon al. Birilerinin yüreğine su serpmek ve ateş salmak değil senin görevin.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 17:02
Ama ben Müslüman Türk olarak onun tercihlerine saygı duymakla birlikte,Onun Kur'an ve Sünnete uymayan fikir ve icraatlarına karşıda değilim.Taraftarda değilim.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 16:59
Anlayışla karşılıyorum.O kendi ideallerini gerçekleştirmek için mücadele etmiş ve kısmende başarılı olmuş.Peki demokrasi,hukuk,adalet havarilerine sesleniyorum.Hiç bir kimse veya zümre kendi ideallerini bir başkasına dayatma hakkına sahip midir?Bizi yoktan var eden bile,bize cüz'i irade vererek tercihi bize bırakırken,hangi mantık ve vicdanla hepimiz Atatürkçü olmak zorundayız?Bu ahlâkimidir?Vicdanimidir?Hukukimidir?Adilmidir?İnsanimidir?Dostlar size soruyorum.Ben Atatürk'ü şahsen başarılı buluyor ve takdir ediyorum.
musto 05 Haziran 2019 18:24
1
Cemaatların tarikatların kulu olmuş bir halka Kuranı Kerimt Türkceye çevirmesi ayrı bir devrimdir.Çağdaş kıyafet modernize 2 Mahmut ile başlamıştır.Balıkesir hutbesini oku ayrıca vasiyeti özgürlük benim karakterimdir ilim ve bilimden ayrılmayın kimseyede şucu, bucu olun demiyor başarmanın ve kalkınmanın yolunun nasıl olacağını tarif ediyor.
KARAR OKURU 06 Haziran 2019 15:22
0
Sana kimse Atatürkçü ol demiyor. Ama bizler onun getirdiği aydınlanmacı fikirleri başarılı buluyoruz. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir sözünü benimsiyoruz. Fikri hür, vicdanı hür insanlar olmaya çalışıyoruz. Senin benimsediklerin sana neler öğütlüyor?
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 16:49
Kimisi göklere çıkarıp,dokunulmaz kılıyor.Kimisi yerin dibine batırıyor. Başarılı bir komutan ve devlet adamı.Dahi aynı zamanda.*Ayinesi iştir kişinin,lafa bakılmaz."Ya icraatları.Zorla bu müslüman millete çağdaş kıyafet diye,Avrupai giyim tarzını dayatması.Tesettür müslüman hanımlara farz olmasına rağmen,tesettürü yasaklaması.Fethin sembolü Ayasofya camiinin eski haline, kiliseye çevrilmesi.Fatih Sultan Mehmed'in açık vasiyetine rağmen.Arapça alfabenin yasaklanıp,latin alfabesinin Türk Alfabesi diye bu müslüman Türk Milletine zorla dayatılması.
musto 05 Haziran 2019 18:31
0
Tesettür dediğin Ortodoks yahudilerin giydiği kıyafetler sen önce onu öğren.Fatih mecburiyetten Camiye çevirdi yerleştikten sonra Fatih selimiye sultanahmet ve onlarca cami yapıldı.Başkasının emeği ile yapılan bir mabette nasıl namaz kılıp sevaba ereceksin yağmacı kafanı değiştir.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 14:43
ne kadar naifsiniz. ysknın güvenilirliği yeni mi sarsıldı gerçekten? Yani bu zamana kadar, başkalarının düşüncelerini sormuyorum, sizin kendi düşüncenizi soruyorum, Taha Akyol olarak, YSK'ya güven duyuyor muydunuz? Samimi olarak soruyorum. Benim yskya güvenim 1.5 milyon geçersiz oyu geçerli saydığında sarsıldı. ysk üyelerinin görev süresi uzatıldığında iyice işkillendim. son olaylardan sonra ise, kuşkularımda haklı olduğumu gördüm. pekçok kişi açısından durum aynen bu şekilde. sizin ne sağlam güveniniz varmış bu yskya. çok ilginç.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 14:23
Müslüman için tek ve güvenilir ölçü Ku'an ve Sünnet'tir.Demokratik standartları bu terazide tarttığımız zaman altın ve elmas çıkarsa başımız gözümüz üstüne.Yok bakır ve kömür çıkarsa cehennemin esfeli safiline kadar yolu var.Allah ile ahdini bozup, başkakarıyla ahit yapanlar ebedi hüsrana mahkûmdurlar.Selâm ve dua ile!
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 14:07
Bizim hayır bildiğimiz şer,şer bildiğimiz hayır olabilir.En iyisini Rab'bim bilir. O'nun(c.c.) hükmüne tabi olmak gerek mesuliyetten kurtulmak için. O(c.c.) Aziz'dir,Hâkim'dir.O(c.c.)'nun adına,bilmedende olsa hüküm vermeyelim.Muzafferiyeti Fetih ruhunu yaşatacak ve ecdadını ruhunu şad edeceklere nasip etsin Yüce Yaradan.Amin.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 13:54
Yapmayın Taha bey Allah aşkına bu mübarek Ramazan bayramı günü.Sizin birikiminiz bizden çok çok fazla.Tecrübenizde öyle.Sui zanda bulunuyorsunuz gördüğüm kadarıyla.Kazandı ne demek.Siz benden iyi bilirsiniz.Açık açık tarafgirlik yapıyorsunuz.Bu size hiç yakışmıyor.Hukukun üstünlüğü diyorsunuz.Mesele şunun ya da bunun kazanması değil.Hukuken kazanmak,güvenirliğini kısmen yitirsede son merci olan YSK mazbatayı verdiği zaman söylendi.İnsanların aklıyla oynamayın.Yeniden sayımda 29 bin fark 13 binlere nasıl indi?Lütfen yapmayın.Kıyamet günü bunun hesabını veremezsiniz.
Okur 06 Haziran 2019 06:38
0
Bu mesele defalarca tüm ayrıntıları ile kamuoyunda tartışıldı, açıklandı; isterseniz ulaşması da gerçekten kolay, YSK´nın karara şerh koyan üyelerinin yazdığını okuyun yeter. Bunu bugüne kadar yapmadıysanız da kestirmeden, üstelik hatalı sayılarla “nasıl indi, o halde çalındı” mantığını benimsiyorsanız, demek buna inanmak istiyorsunuz diye yorumluyorum.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 13:43
isminizde ''adalet'' geçiyorsa, bunun arkasında olmalısınız!
N.Öztürk 05 Haziran 2019 13:20
Şair ne diyordu ? " Ne kadınlar sevdim, zaten yoktular. " Konuyla irtibatsız ama, tam da şimdi aklıma geldi.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 13:01
Yargıya güven yok,yasamanın yetkisi yok, yürütme tek kişinin emrinde. Yaşasın demokrasi!
Mahmut Emre Topsakal 05 Haziran 2019 12:48
"İktidarlar gelir gider, seçimler kazanılır kaybedilir… Baki olan devlettir, devletin köklü anayasal kurumlarıdır." ALLAH'IM MİLLETİME BİRLİK VE BERABERLİK NASİP ETSİN, DEVLETİMİZE DE ZARAR VE ZİYAN VERMESİN. . .
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 12:43
SADİ mutlu, uğurlu anlamına gelir. GUVEN de bildiğimiz güven işte.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 12:01
İktidar gücü arkasına alarak yüzbinleri birkısım bahanelerle süründürenler aileleri yıkıp ocak söndürenler Adaleti yerle bir edenler bu ülkenin nereye gittiğini göremeyenler durumdan rahatsız olmayan milyonlarca iktidar yanlıları Ve kanunsuzluklara göz yuman yüksek yargı Benim bin yıllık devlet geleneğim ne oldu hiç düşündünüzmü
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 20:06
1
Neydi ki senin bin yillik devlet gelenegin? Son 100 yilda bile bu ulkede devletin neler yaptigindan haberin yok mu? Gayrimuslum vatandas birakmadilar memlekette. "Kurt diye bir millet yoktur; bunlar dag Turkleridir" duymadin mi hic bunu? Birak Kurtce anadil egitimini, 80lerde Kurtce konusmak bile yasakti. Devleti kim ele gecirdiyse hep ceplerini doldurdu. Bu devlet hicbir zaman hukukun ustunlugune, adalete saygi gostermedi. Bugun de bu aliskanlik devam ediyor iste.
E.K 05 Haziran 2019 11:49
Akp ulkeyi her alanda yozlastirdi...Kurumlari kendi organi haline getirdi...YSK secimi iptal etmekle kendi bagimsizligina ve sayginligina buyuk darbe vurdu...
kuvvayı milliyeci 05 Haziran 2019 11:25
ysk akp nin arka bahçesi bir zamanlar akp liler ve islamcılar kartel medyası diyorlardı hürriyete milliyete şimdi rte bütün medyatyı ele geçirdi dün kartel dedikleri medyaya bugün övgüler düzüyor akp liler ysk danıştay yargıytay akp nin sarayın arka bahçesi oldu, akp ilçe başkanında savcı yapılıyor her ay 300 tane ihl bekçi yapılıyor akp dini sömürüp ikdidarını sürdürüyor
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 11:09
Evet mesele ilk düğme meselesi. Gömlek yakası bir türlü oturmuyor. Memleketin bütün terzilerini seferber etseniz bu yanlış düzelmez. Bu kafayla şark kurnazligiyla giderseniz biçimsizlik pantalona gelir. Bir zaman sonra olursunuz PALYAÇO.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 11:05
Bu millete ne oldu da, feraseti bu kadar kapandı ? Milletin yarısı, hala, devleti bozuk para gibi harcayanların peşinden gidebiliyor, uçurumdan yuvarlanmakta olduğumuzu, göremiyor ? Bu toplu bir cinnet hali mi ? Sosyologlar, antropologlar, bu intihar girişiminin literatürde bir adı var mı ? Yoksa bu intiharın adı da, başkanlık sistemimiz gibi TÜRK MODELİ mi ?
ahmet şanal 05 Haziran 2019 10:57
bildiğim birşey var dincilerde hedefe ulaşmak için herşey mübahtır söylemidir gerçek olan.
Mustafa ALSANCAK 05 Haziran 2019 10:11
Bir milletvekili çıkıyor SN. Erdoğan’ı Peygamber seviyesinde methiyelerle süslerken şaşkınlıkla görmekteyiz ki RTR‘den SEN NELER SÖYLÜYORSUN ? Ben de senin gibi Allah’ın bir kuluyum diyemiyor. Bizde böyle yağcılık varken iktidar sahipleri memleket aleyhine olan olaylara kayıtsız kalmaya devam edeceklerdir. Bilhassa YSK’nin düşürülmüş olduğu halkın onlara olan güvensizliği kolay kolay yerine gelmez. Kendi kararlarını kendileri geçersiz sayabiliyorlar. Gerçekten yüksek yargıçlar mı bu beyzadeler diye sormadan yapamıyor vatandaşlar. Bakalım 23 Haziran seçimleri sonuçlarına ne bahane bulacaklar...
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 10:05
Bu söylediklerinizin iktidar nezdinde zerre kadar önemi yok. Önemli olan seçimi kazanmak, yargıya ve devlete duyulan güven azalmış, hiç umurlarında değil.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 09:36
Taha bey yazınızda en dikkat çekici cümle "iktidarlar gelir giderler , secimler kazanılır kaybedilir. Baki olan devlettir anayasal kurumlardır. " Devlet kim Taha bey? devlet benim diyor bazıları , bu mantığı değiştirmeden neyi değiştirip düzeltebiliriz ki . Tüm dünya şu an bize bakıp "Siyasî islam geldiği gibi secimle gider mi gitmez mi" diye soruyor. Siz ne dersiniz ?
Mahsuni 05 Haziran 2019 02:40
dogru dürüst egitim olmadan bu millet asla yanlisla dogruyu birbirinden ayiramayacaktir....... iki avukatin kanuna bakisi farkli , iki sanatcinin sanata bakisi farkli, iki doktorun tip'a bakisi fakli , iki rektörün egitime bakis acisi farkli, iki sporcunun spora bakis acisi farkli, kisaca her tarafta farkliyiz ve ne dogruda ne yanlista ortak bir yanimiz yok .....
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 14:08
0
İnsan oyle bisey iste
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 01:27
avrupa birliği uyum komisyonu başkanı ve ak parti şanlıurfa milletvekili mehmet kasım gülpınar, 'erdoğan'ı desteklemenin imanın gereği' olduğunu söyledi ve "yarın mahşerde allah'ın karşısına çıktığınız zaman, allah o emaneti bize verdiğinizden dolayı size inşallah hiçbir hesap sormayacak" dedi. akp dine vurulan bir darbedir
eski islamcı 05 Haziran 2019 01:26
AKP'nin mollası Cübbeli Ahmet dedi ki Doğu Perinçek le biz aynı gemideyiz aynı düşünüyoruz dedi cübbeli Ahmet'in aynı gemideyiz demesinin tek sebebi var Çünkü bu gemi rant gemisi Bu gemi para ve İhale gemisi Biz biliyoruz ki Cübbeli Ahmet'in damadı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden ihaleleri bir bir almaya başladı işte görüyorsunuz Bu şeyhül şeytanların dini imanı para
külyutmaz 05 Haziran 2019 01:25
Allah'tan para diye bir gerçeklik var.Kimse eğip bükemiyor, herkes onun önünde eğiliyor.Öyle horozlanma filan sökmüyor,cart curt yemiyor.Kabara kabara yürüyenlerin havasını alıyor, dizlerde derman bırakmıyor.Vurdu mu oturtuyor yeşilini sevdiğim.Yoksa bizi çakalların elinden kim alırdı ? Allah başımızdan Soros'u ve bilimum sermaye sahibini ve kapitalizmi ve dahi emperyalizmi eksik etmesin.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 01:17
Sn.Yazar, güven sadece YSK ya sarsılsa öp tepene koy diyeceğim ama güven her şeye, herkese ve devlete karşı sarsıldı. Hem de öyle böyle bir sarsılma değil 9,5 den daha şiddetli. Bu “beka, bekaaaa” diyenler var ya, sattılar o dediklerini 7 pula.
Has Parti 05 Haziran 2019 01:20
Sayın yazar o halde Akparti devletin kurumlarını yıkarak devleti yıkmaya çalışıyor ya da bu devleti yıkarken kendi 'paralel devlet yapılanması' hazırlığı yapıyorlar, diyebilir miyiz?
Has Parti, devlet var, Devlet var :) 05 Haziran 2019 10:41
1
Halkın içinden çıkmış, gariban bir yönetici, bir gün bir rüya gördü. Rüyasında tahta çıkıyor, cülusiye olarak para bastırıyor, alayişle cuma selamlığına gidiyor... Rüyasında, rüyasını yorumlayan biri var. Yüzü tam seçilmiyor, sağ cepheden bakınca Ertuğrul, sol cepheden bakınca sanki Abdülhamid-i Sani. Diyor ki tabirci, sultanım, Devlet’in tek adamı olacaksınız. “Sultanım” diye Allah söyletti, bunu, diyor, rüyayı gören. Devlet’in "D"sinin büyük harfle söylendiğini ve ekinin kesme ile ayrıldığını fark etmeden.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 01:16
Bence 23 haziran seçimine katılım yüzde 95 olacak ve yıldırım yüzde 52 ile kazanacak. Ne dediğimi sanırım anladınız. ikna çabaları sonucunu verecek. Oy kullanmayan 1.5 milyondan ziyade seçmen fislenmis oldu. Secimin iptali ak partiye katmerli kazanc sağladı. Elinde hazir ikna edilecek secmen listesi olmuş oldu. Devlet olanakları ikna için sanırım yeterli olacaktır.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 13:14
1
Göreceğiz
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 13:41
1
hiç öyle düşünmeyin! sebep olunan güven aşınmasının seçim sonrasında yaşatacağı bunalımı hesaba katınız!
musto 05 Haziran 2019 00:45
Seçimler nedeniyle millet ülkede yapılan kanunsuzlukları görmeye yeni yeni başladı daha önce diğer kurumlarda yapılan hukuksuzluklar adam kayırma torpil suistimaller toplanan vergilerin çar çur edilmesi kamu hizmetlerinin millete fahiş fiatlarla satılması tüm bunların bir araya gelmesi ile halkın sorgulaması başladı. anlaşılan her işte bir hayır vardır derler. Hileye başvuranlar bilmeden uyuyan kitleleri uyandırdılar.
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 03:12
1
Sayın musto hiçte uyandıklarını zannetmiyorum. 23 haziranda realiteyi göreceğiz.
musto 05 Haziran 2019 10:45
0
Ön yargıyı yıkmak atomu parçalamaktan zormuş celladına aşık olmuş bir toplum var. Karşılarında İktidardan umut olmayacağını korku nedir bilmeyen bir gençlik var değişim onlarla gelecek.
Hersoy 05 Haziran 2019 00:36
Bakalım İstanbul seçmeni ne diyecek bu duruma; 1 Kasım 2015 gibi sonuç çıkarsa da hak ediyoruz demek olsa gerek, başka türlü nasıl düşünebiliriz ki..
KARAR OKURU 05 Haziran 2019 00:15
Turkiye guven duyulmasi zorunlu kurumlarini ve kurallarini nicin guvenilmez hale getiriyor? Cunku Turkiye hukuk devleti degil, otoriter bir rejim. Hukuk devletinde hukuk herkesi baglayan en yuksek degerdir. Iktidar dahil herkes hukuksal kurallara gore davranir. Dolayisiyla kurum ve kurallar orselenemez. Otoriter rejimlerde ise en yuksek deger hukuk degil, iktidarin/iktidardakilerin (ulkenin degil) cikarlaridir. Iktidardakiler hukuka islerine geliyorsa uyarlar, gelmiyorsa uymazlar; hukuku kendi cikarlarina gore egerler, bukerler, yamulturlar. Sonuc ulke icin er gec fiyaskodur, buyuk kayiptir...
Karar Okuru 05 Haziran 2019 01:06
0
Otoriter rejimler güç sahiplerinin milyonluk topluma hükmetmesi değil milyonların boyun eğmesidir. Gelişmiş bir halkın kötü devleti, iyi bir devletin gelişmemiş halkı olmuyor. Zor soruya zor cevap verilmeli toplumsal kalitemiz yerlerde mi sürünüyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN