Back To Top
Eğitimde neye bakacağız?

Eğitimde neye bakacağız?

- A +

Eğitim bu memleketin en fazla tartışılan konularından bir tanesi tabii doğal olanı da, doğru olanı da bu. Eğitimi tartıştıkça memleketin geleceğini tartışmış oluyoruz aslında. Eğitimi tartıştıkça aynı zamanda çocuklarımızın aydınlık geleceğini de tartışmış oluyoruz. Bu yüzden eğitimi tartışmak her açıdan faydalı bir iş. Ama neyini tartışacağız? Okulu mu, öğretmeni mi, binaları mı, kitapları mı, müfredatı mı?... Neyi tartışırsak gerçekten eğitimi tartışmış ve eğitime fayda sağlamış oluruz?

Eğitim tüm dünyada konuşulan ve ülkelerin üzerine en fazla kafa yorduğu alan durumunda. Bizde de eğitim konusunda gerçekten ciddi işler yapılıyor. Ama dünyanın gelişmiş ülkelerine göre daha almamız gereken çok fazla yol olduğu da bir gerçek. Eğitim maalesef ülkemizde hep ilahi ve üzerinde iş modeli kurulamayacak sonuçları açısından fayda hesabı yapılamayacak bir iş olarak görülüyor oysa yaşam alanları içinde üzerinden fayda hesabı yapılacak en önemli alan eğitimdir. Bakın eğer eğitimin sonuçları ve çıktıları zayıfsa o ülkenin kalınma ve üretme ihtimali çok azalır. Ülke gelişemez ve milli geliri düşer. Başka ülkelerin yani bizim deyimimizle dış güçlerin her türlü entegrasyonuna açık hale gelir. Bu açıdan eğitim en fazla fayda maliyet hesabı yapılması gereken alandır.

***

Türkiye yüksek teknoloji üretimi, patent ve katma değeri yüksek üretim, yazılım, mekatronik gibi alanlarda kullanımda çok iyi üretimde maalesef çok zayıf durumda.
Yeni dünya ve onun yarattığı yeni eğitim kavramları bütün ezberlerimizin çok ötesinde. Bunların içinde çok önemli iki alan var; birincisi STEM , ikincisi VR (Virtual Reality) yani sanal gerçeklik.

STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) ama adına bakıp aldanmayın sistem fen eğitimi veya sayısal bir kavram değil. Size kısaca anlatayım siz araştırın. STEM klasik ders aktarımı, müfredat, sınav ders kitabı hepsini ortadan kaldırıyor. Okulu bir üretim üssüne çeviriyor. Okulda herkes üretici ve proje yapıcı durumuna geliyor. ABD senatosu bu yıl STEM eğitimi için eğitim bütçesine milyarlarca dolar ek yaptı. Amaç üreten nesiller yaratmak. VR teknolojileri şu an için oyun sektörü tarafından kullanılıyor bu arada oyun sektörü dünyada 300 milyar doları bulmuş durumda ama bizim payımız maalesef bunun yüzde 0.1’i kadar.

Ama bizim gençlerimize inanıyorum ama maalesef eğitim sistemimiz ile onları üreten değil stabil nesiller haline getiriyoruz. Önerim Türkiye’de sınava dayalı modelin yerini daha 15 yaşından başlayarak üreten gençlerin önünü açan STEM modelinin alması. Üniversitelerin kuru ders anlatan değil, ürün ve bilgi üreten kurumlara dönüşmesi konusunda çok önemli şeyler oluyor dünyada. Üniversitelerimizi üreten, patent yapan, proje yapan, katma değer üreten kurumlar yapmalıyız. Aksi
halde üniversitelerimiz gençlerin ilgisini kaybedip diploma dağıtan okullar olacak ki geçen yıl sınavı kazanan 750 bin öğrenci tercih yapmadı ve üniversitelerde 312 bin boş kontenjan kaldı.

***

Artık YKS, lise giriş, ÖSYS, tercih konuşmak bize birşey kazandırmıyor geçen 50 yılı bunları konuşarak geçirdik ve memleketin durumu ortada bugün başka şeyler konuşma zamanı. Gelin yeni şeyler konuşalım; STEM diyelim, proje diyelim, inovasyon diyelim, AR-GE konuşalım. Eğitimi ve eğitimden sağlayacağımız çıktıları konuşalım. Artık boş laflarla ve kısır çekişmelerle zamanı tüketmeyelim. İşin acı tarafı birileri Mars atmosferinde su keşfederken biz televizyonda evlendirme programı izlemeyelim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Temmuz 2018 11:38
Paranız varsa düşünmeden özele verin.
ali haydar 11 Haziran 2018 10:41
hocam lütfen yazmaya devam edin .....epeydir yazmadınız....
sebilürreşad 03 Haziran 2018 12:39
eğitim konusunda yazdığınız yazıları denk geldikçe okuyorum ve yapıcı eleştirilerinizi hep takdir ediyorum tablet projesi geldi geçti hocam kime yaradı hangi öğrenci çağ atladı hep merakım o parayı öğretmenlere çocukların sınav başarılarını objektif kriterler dahilinde arttırmak karşılığında performans ikramiyesi olarak verseler bundan çok iyiydi.
KARAR OKURU 12 Mayıs 2018 11:53
Turgay bey velilerin bozulan psikolojilerini düşünüyor musunuz? Siz gerçekten Adalet’in ve gelir dağılımının eşit olmadığı bir yerde eğitimin düzeleceğine inanıyor musunuz. Eğitimle hiç alakası olmayan tek bir kişinin sınav kaldırıp sınav koyduğu, diğerlerinin piyon olduğu bir yerde ancak özel okullara giden çocuklar biraz daha bu kalitesizliği en kendilerini kurtarabileceklerdir.
Güven 26 Nisan 2018 21:35
Çok ünlü bir fizik profösörü çocukluğunda bir kütüphaneye gitmiş. Bir masanın üzerinde oldukça kalın bir kitap görmüş. Üzerinde ısı yazıyormuş. Isı (heat) hakkında bu kadar ne yazılmış olabilir diye düşünmüş. Bildiğimiz sıcaklık yada soğukluk.Merak... anahtar kelime bu... Türkiye'de gerçekten bilim yapılmak isteniyorsa önce şu kitaplardan belli bir ideolojiyi temsil eden yazı ve resimleri çıkarmak gerekiyor bence. Milli eğitim kelimeside yanlış. Eğitim evrenseldir. Çocukların genç dimağını tarihin bir dönemiyle doldurmanın gereği yok.
Hasan 13 Mart 2018 21:55
Eğitim dört + dörtlük. Her şey tıkırında. Öğrencilerin yazısı İmam Hatibe gidecek. Gerisi diğer okullara. Her 2 senede bir sistem değişecek. Millet yeni sisteme alışana kadar, yetkililer yeni bir sistem ayarlayacak. Herkes kendi evine iyi liselerin olduğu yere taşısın. Gerisi önemli değil.
kararlı okur 13 Mart 2018 20:48
siz sabaha kadar tartışın,hükümet en iyisini bilir,en iyisini düşünür,en iyisini hayal eder,en iyisini tasarlar.ama sonu hep HÜSRAN OLUR.
engineer 13 Mart 2018 16:27
teyo emiyi "tuzak(Türkiye uzay araştırmaları kurumu)"ndan aramışlar bir uzay 131'i verip marsa yollamışlar, teyo emi,marslılarca alıkonulan Türk ve abd li astıronotları marslılardan kurtarıp, sağ salim bir şekilde uzay 131 i ile dünyaya geri getirmiş.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 12:31
Her mahalleye bir üniversite açalım . Eğitim şart....
KARAR OKURU 13 Mart 2018 11:59
Savunma bakanını Milli Eğitim Bakanı, MEB bakanını Hayvancılık Bakanı, hayvancılık bakanını tubitak Başkanı yaptık mı Mars'a ayak basmamız an meselesidir. Tabletli eğitim sistemimizi marslı kardeşlerimize gururla takdim ederiz.
xmen 13 Mart 2018 11:40
Problemleri onları üreten kafalarla çözemeyiz diyor Einstein. Yeni bir bakış açısının zamanı geldi geçiyor.Politik kaygılarla hareket edildiği sürece daha çok bekleriz.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 10:07
Eğitim ille de eğitim. Başka türlü de olmaz
evin 13 Mart 2018 08:38
kekeleyen hocalara mobbing uygulamamakla başlayabilirsiniz belki. ahlak olmadan üstüne bir şey konulamaz.
cevat karakalem 13 Mart 2018 07:39
Universitelerin "piyasaya adam yetistiren yer" olmaktan cikip gercekten bilim ve arastirma odakli olmasi gerektigi dogru. En temel eksikligimiz bu bence. Cunku genelde olaylara bakisimizdaki yanlisligi gosteriyor. Ama bu kolay ulasilacak bir hedef degil. Yani sadece bir kanunla, sinav duzenlemesi vs. sonuc alinamaz. Asil olmasi gereken mentalitenin degismesi.
Nuri 12 Mayıs 2018 07:29
0
Eleştirmişsiniz ama üniversitelerimiz keşke piyasaya adam yetiştirebilen bir yer olsa. Teknik bilimlerde uygulama olmadan sürekli teori öğretilerek çok da ilerlenemiyor.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 02:53
Sınav kalkacak dediler, 26 Nisan'da bitecek sınavı 2 Haziran'a alarak ömrümüzden 1 ayı daha yediler.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN