Back To Top
Eğitimi neden düzeltemiyoruz?

Eğitimi neden düzeltemiyoruz?

 - Son Güncelleme: 10.03.2018 Cumartesi 00:36
- A +

Bugün hepimizin bildiği ve üzerinde hemfikir olması gereken konu; ülkelerin geleceği, zenginleşmesi, refahı için tek yol eğitimdir. Özellikle çağımızda ekmek kadar su kadar önemli olan eğitim ve onun yarattığı katma değer ülkeler için hayati önemde. Bu yüzden başta gelişmiş ülkeler olmak üzere bu sürecin farkına varanlar, eğitim yoluyla üretim temelinde; STEM, kodlama, robotik, sanatsal beceriler, sosyal insan yaratma ve en önemlisi çift dilli eğitim gibi kavramları öne çıkararak eğitim sistemlerinde muazzam değişimler yaratıyor. Bizde ise durum biraz farklı, son on beş yılda eğitime ayrılan bütçe, kaynak, yaratılan olağanüstü fiziki yapılar var. Artık eğitime çok yatırım yapıyoruz. Ama maalesef bizim eğitim sonuçlarımız pek iyi değil. Hal böyle olunca ülke çapında bu çağın gerisinde kalma riskimiz her geçen gün artıyor. Çünkü çağın ekonomisinin ama teması olan “dijital dönüşüm ve endüstri 4.0”a göre üretim yapacak insan gücünü yetiştirememiş oluyoruz.

***

Söylemek istediğim, eğitimde yeni şeyler yaparken aklın ve bilimin gösterdiği yolu denememiz herhalde hepimizin tercihi olur. Hepiniz biraz geriye dönüp düşünür müsünüz? Son yıllarda eğitimde aldığımız kararlar maalesef sahada aynı sonucu vermiyor. Ben size birkaçını sıralayayım; her ile bir üniversite dedik, iyi fikir ama üniversiteye benzemeyen öğrencilerin yüzüne bakmadığı 50 tane yüksek lise yarattık. Oysa mesele mevcut üniversitelerimizi üreten yapılar haline getirerek daha faydalı iş yapabilmek, bulundukları illerde ve çevrede inovasyon yaratmaları idi.

4+4+4 sistemini getirdik (oraya bir şey demiyorum ama) 5 yaşında çocukları okula başlatmaya çalıştık birileri ‘bu yanlış’ dedi bakanlık bürokratları ısrarla ‘doğru’ dedi sonra bir nesli kaybettik. Daha sonra geri adım attık ama bazı çocuklarımız için çok geçti. Bir başka konu; önce OKS’yi kaldırıp yerine 3 basamaklı SBS’yi getirdik. Aynı bakanlık sadece 1 yıl sonra SBS’yi teke indirdi, yine aynı bakanlık 2 yıl sonra SBS’yi kaldırıp bana göre sıkıntılı TEOG diye bir sistem getirdi, şimdi de sağ olsun Cumhurbaşkanı bunların yıkımını ortadan kaldırmak için yeniden yapılanma istedi ama onu da yapabilmiş değiliz.

Çok basitçe tek sınavla hallettiğimiz lise yerleştirmeyi içinden çıkılmaz hale soktuk. Yetmedi; dershaneleri kapatmaya kalktık ben de destekledim ama dershaneler kalkınca kaçak sınav merkezleri, kurslar ne olduğu belirsiz yerler doğdu. En önemlisi de çağa uygun diye getirdiğimiz bence de en önemli değişim olan yapılandırmacı öğretim modeli maalesef okullarda uygulanmadı ya da eksik uygulandığı için işe yaramadı ve oda ‘mış’ gibi oldu. Peki 15 yılda eğitimde neden Fen ve teknoloji liseleri açmayı, yabancı dil öğretmeyi, STEM temelli eğitimi, bütçeden ayırdığımız kaynakla daha yapısal düzenlemeler yapamadık, neden eğitimde dönüşüm atağını yapamadık.

***

Sanırım biz anlamak istemiyoruz; üniversite mezuniyeti “memur yaratmamalı” girişimci yaratmalı, milyonlarca genç KPSS ile memuriyet hayalleri kurmamalı iş kurmalı, okullarda kavga değil spor, proje ve müzik aleti sesleri duyulmalı. Bu ülkenin gencecik çocukları girişimcilik, yaratıcılık, startup gibi kavramlar yerine memur olmayı hayal ediyorsa bu memleket nasıl lider ülke olabilir. Cumhurbaşkanının bu konuda neler düşündüğünü biliyorum ve ama sormadan da edemiyorum; neden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir tane bile eğitimci danışman yok. Sözün özü şudur; eğitimi yönetenler bu ülkenin geleceğini tek yolunun eğitim olduğunun farkına varmak zorunda.

Sayın Cumhurbaşkanı bu ülkenin geleceği eğitimdir ama kaliteli ve yeni eğitimdir. Bir eğitim danışmanı atamanız, eğitim politikalarının ve sonuçlarının verimli olabilmesi adına çalıştırmanız çok acil bir konudur. Bu işin ülke için varoluş sorunu olduğunu anlamamız lazım. Tek umut kaynağımız olan gençleri iyi yetiştiremezsek maalesef ilerlememiz mümkün olmayacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 17 Haziran 2018 15:20
Seçime bir hafta kala bu önemli konunun bu kadar detaylı anlatılması eleştirilmesi bende şüpheler uyandırıyor yani sadece muhalefet olmak için yapılmış.
Erdem 13 Mart 2018 06:36
Harika öneriler. Umarım bundan sonraki iktidar dikkate alır. Özel okullara tonlarca para bayılmak kimsenin hoşuna gitmiyordur herhalde heyhât sistem mecbur ediyor.
KARAR OKURU 10 Mart 2018 20:37
İllede inovasyon dedikleri şey.universite istihdamın rekabetin verimliliğin yeniden yapılanma nın adıdır.universte kavram ve pratik kaynağıdır.bordrolulardan bunları bekleyemezsiniz. üniversite Ler performans odaklı yapılandırılması.acilen
KARAR OKURU 10 Mart 2018 20:32
Çok doğru.Hala üniversiteleri devlet fonluyor.araştırmacı ayrı eğitmen ayrı olmalı.bir üniversiteyi devlet fonlamamalı.en büyük soru n bu.terördende fetöden önemli bir sorun bunu aşamazsak asıl beka sorunu o zaman karşımıza çıkacak
KARAR OKURU 10 Mart 2018 20:07
Önce şu ; zorunlu lise diploması vermeyi bırakarak başlamalı ......
KARAR OKURU 10 Mart 2018 16:46
İstanbul’daki okulların müdür odalarına harcanan paralarla onlarca fabrika yapılır...her müdür holding yönetiyorum havasında...
KARAR OKURU 10 Mart 2018 14:07
Sayın yazar, yazı yazmadan önce Türkiye'deki okulları gezmenizi tavsiye ederim. O zaman bazı gerçekleri daha yakından görme imkanına sahip olursunuz. Zira uzaktan kalem sallamakla olmuyor. Bu ülkede bütün kurumlar baştan sona kokuşmuş durumda.
engineer 10 Mart 2018 13:46
önce 1400 senelikdini bir düzeltelim sonra eğitime de sıra gelecek.
Ali 10 Mart 2018 13:06
Turgay başımızda bunlar olduğu sürece eğitim 100 senede geçse düzelmez.
KARAR OKURU 13 Mart 2018 02:54
0
Doğru söze ne denir?
KARAR OKURU 10 Mart 2018 11:52
Sistem öyle karmakarışık hale geldi ki okullar ve öğretmenler kendilerini vitrine çıkarma telaşında öğrenci iyiden iyiye araçsallaştı veli ise kime kulak kesileceğini şaşırdı herkes günü kurtarmaya çalışıyor bakalım kaç günleri kurtarabileceğiz.
cevat karakalem 10 Mart 2018 09:11
Egitimi duzeltemiyoruz cunku bu gunku durumun ana kaynagi toplumsal kodlarimizi anlamamkta yatiyor."Merka icin ogrenmek" pek yaygin bir dusunce degil bizde, okul ya "iyi ve bol parali bir gelecek icin bir arac" ya da "angarya" olarak goruluyor. Ayrica sunu belirteyim ki 28 Subat'ta Imam Hatipler'in onune kapatmak icin yapilan duzenlemeler ile koklu "gercek" anadolu liserinin (Istanbul Erkek Lisesi gibi) ortaokul bolumunun kapatilmasi cok zarar verdi.
KARAR OKURU 10 Mart 2018 09:04
Eğitim işi cemaatlere, imam hatiplere, danışmanlara, kişilere bırakılmamalı. Modern ve güncel bir eğitim stratejisi olmalı. Sınava değil, yani bilgi yüklemesine değil, becerileri artırmaya yönelik olmalı eğitim. Küçük azınlıklara değil herkese eşit seviyede iyi eğitim verilmeye çalışılmalı. Eğitim sorgulayıcı araştırıcı bireyler yetiştirmeli, itaatkar evet efendimci kişiler değil. Bugüne kadar on yıllarca bunun aksi yapıldı ve öyle de devam edecek. Çünkü halkımız böyle istiyor, modern bir eğitim talep etmiyor. Herşey onun gözü önünde v
KARAR OKURU 10 Mart 2018 08:01
Ülkeyi ve eğitimi tam 16 yıldır kesintisiz ve tek başına yöneten bir iktidar var. Eğer eğitim bu kadar sorunluysa bunun sorumlusu da bellidir. Sorunun parçası olanlar asla çözüm üretemezler.
KARAR OKURU 10 Mart 2018 12:19
2
İyi de iktidar iyi bir eğitim sistemi yapsın diye seçilmiyor ki. Öyle bir iddiaları yok. Öyle bir talep de yok. Olsa muhalefet cevap verirdi bu taleplere. Toplumun iyi eğitim gibi bir derdi yok. Devlete kapı kulu olmak (memurluk) istiyor. O kadar.
KARAR OKURU 10 Mart 2018 12:21
1
Nerden biliyorsun diyecekseniz. Görüyorum çevremde. Gençler KPSS ve torpil bulayım bir yere memur olayım derdinde. Okuyan çocuklar bir şey öğreneyim değil de işte bir diplomam olsun peşinde. Hepsi bu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN