Back To Top
Gençlerimiz girişimci olmalı

Gençlerimiz girişimci olmalı

 - Son Güncelleme: 06.03.2018 Salı 00:38
- A +

Türkiye genç ve dinamik bir ülke bunu hep duyuyorsunuzdur. Ama bu genç kitlenin nereye doğru yol aldığı daha önemli değil mi? Ülkemizde her yıl 3 milyona yakın genç üniversite veya lise, yani okul seçiyor. Ben bu işi bir ülkenin insan kaynakları yönetimi olarak görüyorum. Çünkü biliyorum ki bu nesli doğru yönetmek hayati önem taşıyor. Çünkü tren kaçtı kaçacak. Bir an önce bu treni yakalamamız lazım. Daha önce size bu satırlarda, STEM, Endüstri 4.0, yazılım, kodlama, robotik kavramlarının eğitimde ki önemini yazmaya çalıştım. Ama bu kavramların hepsinin bacası “girişimciliktir”.  Malum artık sınav sattı mahalline de girdik. Siz hiç çevrenize baktınız mı bilemiyorum ama bütün gençlerin  sorunu bilmediği gelecekten korkma ve sorusu “iş bulabilir miyim?” oluyor. Bu soruyu tarihe gömmedikçe işimiz gerçekten çok zor.

Bugün dünyanın en önde gelen girişimcileri neden hep aynı ülkelerden ve bölgelerden çıkıyor diye hiç düşündünüz mü? Şu anda dünyanın en büyük on şirketini Amerikan şirketleri oluşturuyor. Bu şirketlerin ilk dördü ise Apple, Microsoft, Google ve IBM. Bu teknoloji şirketlerinin kuruluş hikâyelerinin arkasında son derece büyük girişimcilik hikâyeleri yatıyor. Örneğin Apple dediğimiz de Steve jobs’u Microsoft dediğimizde Bill Gates’i artık tüm dünya tanıyor. Bugün Apple Teknoloji Şirketinin piyasa değeri 800 milyar dolar. Türkiye deki ilk 500 şirketin toplam değeri ise sadece 131 milyar dolar. Peki girişimcilik hangi ortamda gelişir? Bu soruya net bir biçimde cevap vermek gerekirse özgür yatırım ortamının bulunduğu ülke de girişimcilik filizlenir, yeşerir, büyür ve gelişir. Girişimciliğin gelişebilmesinin bir başka olmazsa olmazı ise eğitim sisteminizin yaratıcılığı teşvik etmesidir. Bütün bu koşullar açısından değerlendirdiğimizde Türkiye girişimci olmak için potansiyel girişimci adaylarına çok da bir şey sunmuyor.

Bakın neden bu ülkede bir türlü girişimcilik olmuyor anlatayım; bu ülkede çocuklarımıza “icat çıkarma” demiyor muyuz? diyoruz. Başka; farklı olandan korkuyoruz, bize benzemeyeni sevmiyoruz, akıl yerine kurnazlığı seviyoruz, sabır yerine telaşlıyız, merak yerine uyum seviyoruz, bilgi yerine kanaat kullanıyoruz, özgün yerine taklit etmeyi seviyoruz, kazan-kazan yerine kazan-kaybet seviyoruz, ödül yerine ceza istiyoruz. İşte bu yüzden bizden yenilikçi, girişimci çıkmaz. Bu saydıklarım iklim bozukluğu! Bir de sistem sorunu var ki bu sorunun temelini eğitim sistemi oluşturuyor.

Bütün bunları düzeltmek için; bilimsel düşünmenin desteklenmesi, veriye dayalı ekonomi ve tabi ki eğitim sistemimizden başlayarak araştırma ve geliştirmeye ayırdığımız paya dek her şeyimizi gözden geçirmeliyiz. Gençlerimize ve çocuklarımıza onların yaratıcılığını teşvik edecek ortamları oluşturmamız gerekiyor. En önemlisi de okullarımızı en başta da üniversitelerimizi iş bulma kurumu gibi görmek yerine geleceğin insanını yetiştiren kurumlar olarak görmemiz gerekiyor. Türkiye’den girişimci çıkar mı tabi ki çıkar. Ama yeter ki biz çocuklarımıza ve gençlerimize özgürce düşünmenin ve yaratıcı düşüncenin yolunu açalım ve onları buna inandıralım. Ama önce bizler gençlerin önünden çekilip kendi korkularımızı onlardan uzak tutalım. 17 yaşında bir gence gelecekte ne yapacağını sorduğumda “Kamu yönetimi okuyacağım çünkü Ankara’da tanıdık var bana iş bulur” demesi beni çok korkutuyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Mart 2018 21:41
Wikipedia'nın yasak olduğu, şeffaf ihalelerin olmadığı, mülakatla memur alındığı, TÜBİTAK'ın destek veririm ama buluşunun yarısına sahip olurum dediği, üniversitelerin ve işadamlarının eleştiri yapamadığı, farklı düşüncelere toleransın olmadığı bir ülkeden girişimci çıkar mı? Yine de Osman Kibar gibi yurtdışında okuyan ve yurtiçinde nitelikli eğitim alan Gezi gençliği gibi gençler bu ülkenin umududur.
KARAR OKURU 06 Mart 2018 12:32
Orta kesimin ezildiği bir ülkede girişimci falan çıkmaz.
Akif 06 Mart 2018 11:16
Yokluktan gelip de "yırtan" kaç örnek vardır ülkemde ? Bu ülke halklarının büyük çoğunluğu "fakir." O kadar fakir ki, memur maaşını kurtuluş vesilesi sayıyor. Gariban ana babalar, çocuğu okuyup memur olsun da, hayatı kurtulsun, rüyası görüyor. Para yok, Ankara'da tanıdık yok, nasıl girişimci olacak çocuklarımız ?
Ben 06 Mart 2018 09:42
Teşhis tedavinin ilk adımıdır. Teşhisler güzel. Tedavi teklifleri içeren son paragraf da güzel aslında ama belki daha detaylandırmak lazım. Herkesin girişimci olması da gerekmiyor aslında. Ama ülkenin bu işe yatkın kısmının en azından önünün açılması gerekiyor. Ayrıca bilgiye ulaşmada eşitlik ve haksız rekabetin önüne geçilmesi gerekiyor. Yani sonuçta devletin kapitalist mücadelede taraf tutmaması, adaleti bütün firmalara karşı eşit işletmesi ve herkese fırsat ve rekabet etme yönünden eşitliği sağlaması da son derece önemli.
cevat karakalem 06 Mart 2018 09:19
"Yatirimci olunacak, ol" demekle hatta tesvik vermekle "gercek" yatirimcilik anlamli oranda artmaz. Bu daha cok bir kulturel deger ve gelenek meselesi. Degisebilir ama kisa vadede zor.Turkiye'de tesvikler girisimcilikten cok suistimali arttiriyor. KOSGE'lerde vs. ne kadar cok suistimal yapildigini,sozde yuksek teknoloji urunu projelerin aslinda icinin ne kadar bos oldugunu bir bilseniz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN