Back To Top
1.36 saniyelik bir videonun bize yaptığı...

1.36 saniyelik bir videonun bize yaptığı...

 - Son Güncelleme: 11.03.2019 Pazartesi 09:16
- A +

Neredeyse AK Parti iktidarıyla yaşıt olan, 2003 yılından bu yana her 8 Mart  akşamı İstiklal Caddesi’nde yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nün 17’incisi bu yıl yapılamadı.

Çünkü polis, İstiklal Caddesi’nin Taksim girişinde toplanmaya başlayan göstericilerin, caddede yürümesine izin vermedi.

16 kez barışçıl bir şekilde tamamlanmış bu yürüyüşe bu yıl izin verilmemesi, polisin kadın göstericilere sert müdahalesi, sıkılan gazlar tepkilere neden oldu, görüntüler bütün dünya ajansları tarafından haber yapıldı.

Aslında 17’inci 8 Mart Gece Yürüyüşü’nden geriye bu polis müdahalesiyle ilgili fotoğraflar ve haberler kalabilirdi.

Ama ertesi gün öğlen saatlerinde bir gazetecinin paylaştığı videoyla olayın rengi değişti. 

Gazetecinin “Dün akşam Taksim'de "ezan" okunduğu sırada akıllarınca protesto etmeye kalkan alçaklar” diye paylaştığı videoda, Taksim Mescidi’nden ezan okunurken, protestocu kalabalığın ıslık, çığlık düdüklerle protesto sesleri çıkardığı görülmekteydi.

https://twitter.com/doganburak29/status/1104318501462990849

Video hızla sosyal medyada yayıldı, sert tepkilere neden oldu. Bir süre sonra video “Ezana protesto” başlıklarıyla hükümete yakın tv ve gazetelerde haber oldu.

Hatta bir televizyon daha ileri gidip “Taksim’de Saadet Partisi’nin de desteklediği gruptan ezana büyük saygısızlık” diye haber bile yaptı.

Dün çıkan bazı gazeteler bunu manşetlerine çektiler. Muhtemelen bugünkü gazetelerin çoğunda da “ezan protestosu” manşetleri göreceğiz.

Seçim öncesi bu görüntünün siyasetin konusu olmaması da beklenemezdi.

Nitekim dün düzenlediği bütün mitinglerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, sert sözlerle “Ezan protestosundan” bahsetti ve “Ezana tahammülü olmayanlarla girdiğimiz bir seçim süreci yaşıyoruz” dedi.

Peki, gerçekten de yürüyüşe katılan kadınlar ezanı protesto etmiş miydi?

Aslında olayın yaşandığı saatlerde ve o gece boyu, aralarında muhafazakar derneklerden başörtülü kadınların da olduğu yürüyüşe katılan binlerce kişi, İstiklal’in Taksim girişinde bu yaşananları gören on binlerce insandan bir teki bile sosyal medyaya, kalabalığın ezanı protesto ettiğini, övünerek ya da eleştirerek yazmamıştı. Gösteriyi izleyen her görüşten onlarca gazeteciden hiçbiri de böyle bir haber geçmemişti. 

Yıllardır ezanlar okunurken, binlerce gösterinin yapıldığı İstiklal Caddesi’nde “ezan protestosu” diye bir şey yaşanmamıştı. Ezanın protesto edilmesi, görenlerin ve duyanların kayıtsız kalmayacağı infial yaratacak bir olaydı. Ama o gece kimse böyle bir olaydan bahsetmedi.

Ayrıca görüntü dikkatli izlendiğinde, kaydın ezanın başındaki ikinci tekbir sırasında başladığı, bu sırada zaten protestoların da sürdüğü, ezanla protesto sesleri arasında bir öncelik-sonralık ilişkisi olmadığı görülüyor.  

Yani bu görüntüye bakarak “ezan başlayınca, kalabalık protesto etmeye başladı” denemez.

Yine görüntülere bakıldığında yatsı ezanının okunduğu yerin, İstiklal’in girişindeki Taksim Mescidi’nin iki sene önce yenilenen küçük minaresi olduğu da anlaşılıyor.

Dolaştırılan çekimin cadde üstünde minarenin karşısında ve hizasında olan dükkanlardan birinin çatısından yapıldığı görülüyor. Yani minareye yakın, caddedeki gürültüye rağmen ezanın duyulabileceği bir yer burası.

Peki, o sırada kalabalık neden bağırıyor, ıslık ve düdük çalıyordu?

Görüntülerde görünen yer İstiklal Caddesi girişinde Fransız Konsolosluğu’nun önü.

Burası 19.30’da başlayacağı duyurulan yürüyüşün toplanma yeriydi.

Fakat polis o gün öğle saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi ve çevresini araç geçişlerine kapatmış, Galatasaray Lisesi yönüne çıkmak isteyen araçlar Tophane’ye yönlendirilmeye başlanmış ve son olarak da Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi yönüne doğru bir barikat kurmuştu.  

Yani yürüyüşe izin verilmeyecekti.

Ama buna rağmen 18.45’den itibaren Fransız Konsolosluğu önünde toplanmalar başladı.  Kalabalık artınca polis bu kez Fransız Kültür Merkezi'nin alt sokağına da barikat kurdu. Bu kez sürekli artan kalabalık İstiklal Caddesi’ne ve Taksim Meydanı’na doğru yayıldı.

Caddedeki tüm ara sokakları da kapatan polis, yürüyüşe izin vermeyeceğini megafonla duyurdu ve kalabalıktan Sıraselviler yönüne doğru dağılmasını istedi.

O geceden atılan tweetlere ve görüntülere bakınca sayısı on binlere ulaşan kalabalığın yürümekte ısrar edip dağılmadığı, 19.30’dan itibaren de sürekli olarak polis barikatını ıslık, düdük, sloganlarla protesto ettiği görülüyor. 

Örneğin gelişmeleri dakika dakika aktaran Bianet’e göre kalabalık polis barikatına karşı saat 20.20’de “Aç, aç, aç” diye bağırıp, ıslıklar çalmaktaydı. 

http://m.bianet.org/bianet/kadin/206261-polis-istiklal-i-kapatti-kadinlar-fransiz-kultur-den-meydan-a-tasti

İşte bu protestolar ve gerilim sürerken saat 20.28’de Taksim Mescidi’nin minaresinden yatsı ezanı okunmaya başlandı.

İşte dolaşıma sokulan video bu sırada çekildi. 

Zaten video dikkatli izlendiğinde kalabalığın bu sırada “Yürüme hakkımız engellenemez” diye slogan attığı da duyuluyor.

Bu görüntülerden hemen önce ve hemen sonra çekilmiş görüntülere bakınca da protestoların ezandan önce ve sonra da sürdüğü görülüyor. Zaten yarım saat sonra da 20.50’den itibaren dağılmayan kalabalığa polis gazla müdahale etmeye başladı.

Yani yatsı ezanı o gece kalabalık kadın gösterici grubuyla polis arasındaki gerilimin arttığı ve göstericilerin polisi protesto seslerinin zirveye çıktığı bir sırada okunmaya başladı.

Ezanın protesto edildiği iddiaları yayılınca dün, gösteriyi düzenleyen kadın dernek ve gruplarının ortak resmi hesabından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada “Şimdi de kalkmış ezana karşısınız diyorlar. Kimse çarpıtmasın. Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, #8Mart’ı engellemek isteyenlere...” denerek iddialar reddedildi.

https://twitter.com/8MartYuruyus/status/1104790915653292037

Yine aynı feminist grupların haber ağlarından Feminist Gündem hesabından da benzer bir açıklama yapıldı:

#FeministGeceYürüyüşü'nde polis gaz sıkarken, arama yaparken, barikatı güçlendirirken ezan dinlemedi. İzdiham vardı. Ezanın sesi duyulmadı. Islıklar ezana değil barikata, kadınların yürüyüşlerini engelleyenlere. Biz de oradaydık. Tanığız..”

https://twitter.com/feministgundem/status/1104698353571557376 

Aynı hesap daha sonra “Feminist kadınlar ezanı protesto etmedi. Feminist kadınlar ezanı protesto etmedi. Feminist kadınlar ezanı protesto etmedi” diye bir tweet daha attı.

Bu arada yürüyüşe katılan başörtülü kadınlardan bazıları da sosyal medya hesaplarından ezanın protesto edilmediğini, caddedeki gürültü yüzünden ezan sesinin duyulmadığını söyleyen mesajlar paylaştılar.

Bu yazı için aradığım gösteriyi düzenleyen bazı grupların sözcüleri de “şaşkınlık içinde olduklarını, kesinlikle ezanın değil, polis barikatın protesto edildiğini, caddedeki büyük gürültüde ezan sesini zaten duymadıklarını” söylediler. 

Bu kadar ayrıntıya gerek var mıydı diye düşünenler olabilir.

Ama bu ülke abartılı gazete manşetleri, yalan haberler yüzünden büyük acılar yaşamış bir ülke. Onların en acısı da tam da bu olayın geçtiği o caddede yaşanmıştı.

Dün gece bir grup “Ezana uzanan eller kırılsın” diye bağırarak İstiklal Caddesi’ne yürüdü. Bu yazı yazılırken başka grupların da yürüyüş çağrıları yaptıkları haberleri geliyordu. 

1.36 saniyelik bir video bir anda yayıldı, insanları harekete geçirdi.

Söz konusu olan ezan gibi hassas bir mesele olunca, bu videoyla, “ezan protesto edildi” denip, denemeyeceğine kimse bakmadı.

“Ezanı protesto ediyorlar” denen kalabalığın videoda “Yürüme hakkımız engellenemez” diye bağırdığı duyulmadı.

O anda kadınların neyi protesto ettiğiyle de ilgilenilmedi.

Bazıları da siyaseten işlerine gelince bu kadar ayrıntısına bakmamayı tercih ettiler.

Ama 1.36 saniyelik bir video bile zaten kutuplaşmış bir toplumu germeye, karşılıklı hakaretlerin havada uçuşmasına, toplumsal güvensizliğin perçimlenmesine, korkuların tetiklenmesine ve sokakların hareketlenmesine neden oldu. Umarız daha ileri gitmez.

Şimdi bu videoyu sorgusuz dolaşıma sokanlara, haber yapanlara, üzerinden siyaset yapmak için kullananlara düşen bir görev var. 

Ezanı protesto gibi bu toplumun en dinden uzak kesimlerinin bile omuzunda taşımak istemeyeceği böylesine ağır bir suçlamayı, bu kadar kolay dolaşıma soktuktan sonra bu videonun varsa kesilmemiş halini bulup yayınlamak, protestoların ezanla birlikte ve ezana karşı başladığını ispatlamak.

Eğer bu ispatlanamıyorsa da toplumu en hassas noktasından bölecek bu haber için özür dilemek, o paylaşımları silmek. 

Bir adım geri çekilip “Ama ezanı duymalarına rağmen protestoya devam ettiler” diyerek de ilk iddiayı sorgusuz dillendirmenin ağır sorumluluğu ortadan kalkmaz.

Ayrıca herkesin bağırdığı, ıslık ve düdük çaldığı bir kalabalıkta, minareye yakın yüksek bir yerden çekilmiş o görüntüde duyulduğu kadar ezan duyulmamış olabilir. Ya da duyanlar protestolarının en hararetli yerinde ezan arası vermemiş olabilirler.

Bunu ayıplamak, bazı göstericilerin tuttukları pankartları eleştirmek de “Ezan protestosu” iddiasının ispatlanma yükümlüğünü değiştirmez.

(Bu videoyu kimin çektiği, çektiği görüntüleri kesip kesmediği de bilinmiyor. Videonun çekildiği yer İstiklal Caddesi üzerinde herkesin çıkamayacağı bir dükkanın çatısı. Eğer bir gazeteci çektiyse neden anında o gece paylaşmadı?)

Geçmiş deneyimler yüzünden birbirine karşı güvensiz, haklı endişeleri olan bir toplum sürekli öcülerle korkutuluyor. Böylece herkesin bulunduğu yerde, evinde kalması sağlanıyor.

Birbirimize bayılmak zorunda değiliz, ama farklı siyasi, ahlaki, dini tercihlerin birlikte yaşadığı bir ülkede ortak asgari bir zemin bulmaya çalışmak lüks değil zorunluluktur.

Öcülerle korkutuldukça olgunlaşamayız, evlerimizden çıkmadıkça tanışıp bir toplum olamayız.

Birbirine asgari düzeyde de olsa güvenen bir toplum olamadıkça da bir olamayız, iri olamayız, diri olamayız. Hep birlikte Türkiye hiç olamayız...

 

 

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Mart 2019 21:15
Yazıyı bir daha okuyun. 20.20 de polis barikatina karşı ac ac ac diyerek islik çalmaya başladılar diye belirtmiş...
KARAR OKURU 13 Mart 2019 21:22
20:50 de başlayan Polis müdahalesini protesto ettiklerine göre 20:36 da okunan ezan sırasında neyi protesto ediyorlardı?
Dede 13 Mart 2019 12:54
Sn. Yıldıray Oğur çok şey yazmam gerekiyor ..... Bundan önceki,bu ve bundan sonraki yazıların için..... KOCAMAN BİR TEŞEKKÜR.........saygılarımla..
ali namlı 12 Mart 2019 22:34
Yemin ederim ki okuyucuların yorumlarına bayıldım ! Ne güzel fikir ve düşünceler var,ancak maalesef hepsini okuyamadım.Kimse kimseye hakaret etmeden düşüncelerini ifade etmiş,herkese şahsen teşekkür ederim.Ayrıca yazarı da dürüstlüğünden dolayı candan tebrik ederim,Allah senden razı olsun!
KARAR OKURU 12 Mart 2019 17:47
Ha şöyle dürüst olun. Sözde "İslami gelenek"in gazetesi ezan düşmanı feministleri savunuyor. Taksim esnafı sizi yalanlıyor sayın uğur. "Ezan başlayınca ıslıklar birden arttı, gösterideki kapalı kadınlar şaşkınlıkla birbirine baktı" diyorlar. Kaldı ki o feministleri savunan binlerce insan twitter'da ezanı ve islamı protesto etmenin haklılığından bahsediyor. Size mi kaldı bunları savunmak?
Cavit 12 Mart 2019 12:17
TÜRK CEZA KANUNU Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama Madde 216- … (3) HALKIN BİR KESİMİNİN BENİMSEDİĞİ DİNİ DEĞERLERİ ALENEN AŞAĞILAYAN KİŞİ, FİİLİN KAMU BARIŞINI BOZMAYA ELVERİŞLİ OLMASI HALİNDE, ALTI AYDAN BİR YILA KADAR HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILIR. Ezanın protesto edildiğini, yuhalandığını, ıslıklandığını düşünenlerin, buna inananların, bu nitelikte bir eylem icra edilmişse özellikle devletin yapması gereken şudur: Dini değerleri alenen aşağılamak, dinin kutsallarına saldırmak suçtur, suçun failleri hakk
GİRESİNLİ 12 Mart 2019 08:11
Allah senden ve senin gibi akl-ı selim düşünen ve yazanlardan razı olsun.Mukaddesimiz in istismarı ile siyasi bekalarını ülkenin gerilmesi pahasına piyasaya sürenlerin ipliğini pazara çıkartmışsınız.Saadeti bile ezan karşıtı yapan bu arızalı kafaların şerrinden Allah bu ülkeyi korusun.Yetti artık.Adaletsizlikleri ,iftiraları,istismarları ... ile gazabı-ı ilahi yi görecekleri.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:13
Karar'da kararını vermiş.Ne kadar iktidara muhalif varsa yayinliyor, fakat diğer cenahın dişe dokunur yorumlarını yayinlamiyor. Protesto edip,takibi birakiyorum. Sonrada demokratlik tasliacaksiniz.Hadi ordan.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:23
4
Karar kararını vermiş ya da vermemiş de sen ‘diğer cenah’ yorumlarını nereden biliyorsun hocam. Yoksa sen ve arkadaşların mı yazdınız onları. Selametle !
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:25
5
ozaman git kanal a izle tam senin zihniyetinde ver mehteriiiiiii
internet filozofu 11 Mart 2019 23:20
insanlar aç Cepte para yok Ay sonunu zor getiriyoruz tuzu kuru AKP lilerin derdine bak ezan din iman bir düşünürün şöyle bir sözü var Bir insanın karnı doymuyorsa O insandan korkun Çünkü o insan Gözüne kestirdiği her şeyi yapar diyor. doğru söylüyorum Bizim karnımız doymuyor arkadaş cebimizde üç kuruş para yok Ay sonunu zor getiriyoruz din iman deyip 24 Saat programda yapanların tuzlu kuru altlarında son model arabalar saraylarda malikaneler de yaşıyorlar gelsinler halkın içinde yaşasınlar da göreyim onları
KARAR OKURU 12 Mart 2019 00:52
2
Karni doymayanlara gelsin, yilda ulkemizde 3 milyar dolar sigaraya gidiyor..bu sigara markaları kimin!!!yilda kac ton ekmek cope gidiyor..israf almis başını gidiyor..araba alacak diye faizi cekinmeden alan insan sevinerek bunu arkadasina bir maharetmis gibi anlatıyor..çin, amerikan malı telefonlar ellerde, ama dillerde doğu Türkistandaki, filistindeki kardeşlerimize dua var..ilk once sen elindeki çin, amerikan, israil malı ile gavura destek olmamayı öğren be kardeş..müslüman muslumana zulm etmez..nasil olurda bir gavur cin,amerikan,israil,fransiz,alman maliba destek verir..
KARAR OKURU 12 Mart 2019 16:39
0
Acsin ama elde tlfn internet uzerinden yorum cunku internet bedava dimi??
Kuranı Kerim'de Allahu Teala şöyle buyuruyor kim bir mümin kardeşine kafir derse o söz ona döner ve Müşrik olur diyor Tayyip Erdoğan diyor ki AKP'ye oy vermeyen teröristtir diyor Daha sonra da tepkiler gelince ben oy verenlere demedim terörist Başımdaki liderleri dedim diyor Hey Erdoğan Meral akşener'in Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve diğer parti liderlerinin kalbini yardım içine mi baktın nereden biliyorsun onların terörist olduğunu Sen gaybıı mı görüyorsun akp li molla çıkmış akp ye oy vermeyenlere müşrik dinsiz diyor işte bunlardır halkı dinden sogu
KARAR OKURU 11 Mart 2019 21:58
Haberin yalan olması bir yana dün duyduğumda protesto haberi beni ne şaşırttı ne de kızdırdı. Her grupta olduğu gibi, feministlerin de radikalleri var ve bunlar ezanı da, kilise çanını da protesto edebilecek potansiyele sahip. Protesto gerçek olsa bile, radikal azınlık üzerinden bütün bir grubu karalamak nekadar ahlaklı.
Davut Doğrucu 11 Mart 2019 21:45
Bugünlerde Erdoğangillerin tam aradığı cinsten bir durum. Videoyu çeken ve yayınlayan kişi, hadi mizansen demiyeyim, çok sezgili, öngörüleri kuvvetli biriymiş! Bahçeliyi ile sahaya sürdü...!
KARAR OKURU 11 Mart 2019 21:20
Turkiye’de en az güvenilen kurumun medya olması boşuna değil. Kaliteli , dünya standartlarında objektif bir Türk medyasi olması hayal mi?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 21:00
İsmet yılmaz dan cennet beratını alan bilmemnedende cennette yerlerini garanti eden trolcükler cenneti garantileme aşkı ve şevki ile yazı yorumlarına akın etmişler.cenneti böylece daha bir garanti hale getirmek istiyorlar. Sizin oy veripde kazanmayı düşündüğünüz cennet sizin olsun. Benim Rabbim Allahtır ben onun kuluyum.böyle düşünen milyonlarca insan var bu ülkede. Rabbim mahşerde kimi seviyorsan seni onunla haşredecek. Haşredileceğin sevdiğine bak bir düşün.yaşantısı peygamberimizin ve ashabı kiram efendilerimizin ki gibimi. Öyle değilse yandı
KARAR OKURU 11 Mart 2019 20:55
Secim yaklasti trol saldirisi var. Karar'in yorum sayfalarina hucum emri almislar :))))))
karar okuru 11 Mart 2019 20:53
istanbulda aracınızla yolda seyir halindeyken aracınızı sağa çekip dinlesenize ezanı MUHAMMEDİ
KARAR OKURU 11 Mart 2019 20:45
Hadi ezani gectik.o pankartlardakiler neydi yıldıray ?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 20:40
Ben ezanın protesto edilmediğine inanıyorum ..ama o ahlaksız pankartların açıklaması olmalı .hiç bir kadın ,kadını bu kadar aşağılayan bir yazı yazmaz ve hiçbir kadïn kuruluşu buna müsaade etmez..bunun provakatif bir kurgu olduğunu düşünüyorum..lütfen bunun için de bir izah getirin.
Olamıyoruz zaten... Belli ki dilleri "bir olalım, iri olalım, diri olalım, hep birlikte Türkiye olalım" diyenler; bizi sadece kendi kamplarında tutmayı sağlayabilmek için bunları söylüyorlar...
KARAR OKURU 11 Mart 2019 19:48
Engel olamıyacaksınız allah nurunu tamamlayacak. Ayrıca şu din devlet işi ayrı safsatasını bırakın artık. Kadınları bir meta olarak kullanmaktan vazgeçin.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 21:40
1
Doğru sen devlete taptığın için sende din ve devlet bir arada.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 19:10
O ezanlar ki şaadetler dinin temeli evet güzel bir şiir ama o sadece şiir ezan bal gibi biliyoruz ki o vakitte insanların şükür için biraz camiye Allahın evine çağırma davetidir az bir zaman ayırıp ama bakıyoruz ki milyonlarca insan dışarıda kimse ne işini ne müziğini bırakıp koşmuyor Allahın evine ama komik olan böyle birşey de mubarek ezan iyi hatırlanıyor vay be diyorum sanki biraz ıslık millete iman hatırlattı zaten şimdi o ıslıkçılar ulan mubarek ler görende sizi ezan duyunca camiden çıkmıyor sana be deseler onlara söyleyecek cevap yok
KARAR OKURU 11 Mart 2019 19:03
adamlrın fikri yokki. şunu eksile diyor eksiliyorlar artıla diyor artılıyorlar. dur bende fikrimi söyliyeyim inandığımı savunayım yok. beyin göçü tamamlanmış çünkü.
Duyulduğu halde umursamamak.İlk değil son da olmayacak..
KARAR OKURU 11 Mart 2019 17:58
Yerden göğe kadar haklısınız da, başkalarının öyle bir derdi yok,sahip çıkılacak okadar çok değerlerimiz var ama kimin umurunda herkes kendine müslüman.
MUSA 11 Mart 2019 16:39
YILDIRAY BEY BALIKESİR EDREMİT'E MİKROFONUN AÇIK KALMASINIDA BİRİLERİMİ AYARLADI YOKSA ?AYRICA FEMİNİZMİN DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ İLE İLGİSİNİ VE KADINLARIN TAŞIDIĞI PANKARTLARIDA YORUMLAMANIZA , AÇIKLIĞA KAVUŞTURMANIZA ŞİDDETLE İHTİÇLARI VAR YETİŞSEN İYİ OLUR....NEDE OLSA GAZETECİSİN BULURSUN BİRŞEYLER..
KARAR OKURU 11 Mart 2019 18:11
29
Tamam Yıldaray Bey olayları çarpıyor, o kişilerde ezanı protesto ettiler, peki Saaadet Partisinin olaya dahli nasıl, bunun delili nedir bir iki puanlık Saadet Partisinden bu kadar mı korkuyorsunuz söylediğiniz yalanların attığınız iftiraların hesabını vermeyeceğinizi mi sanıyorsunuz alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste
KARAR OKURU 11 Mart 2019 22:06
1
Valla saadet ses getiriyor cepsiz ceket sülün osman falan farklı yani
KARAR OKURU 11 Mart 2019 16:35
Dünyada yada Türkiye de siyaset denen birşey olmamış olsa ezan ıslıklansa sadece inanan ibadet eden Müslümanlar bu olaya tepki verir ama işte partiler siyaset falan olunca acayip tepki veriyor ülkenin yüzde seksen kısmı ezan okunurken sevdiği bir müziği kapatmıyordur
KARAR OKURU 12 Mart 2019 07:19
0
Sen öyle san müslüman zaten ezandan çok önce bile müzik açmaz
Artık Çok Geç 11 Mart 2019 16:23
“Dünyanın bizi kıskandığı” masalına inanlar bile artık ülkeyi iflasa sürüklediğinizi, kendi cebinden, mutfağından fark edip artık size inanmıyorsa ne yaparsınız? Düne kadar “Bakara makara” diyerek alaya aldığınız, dinin kanatları altına sığınmak istersiniz ama artık çok geçtir. Zira israf ve yolsuzluk yaparak, halkın arasına fitne fesat sokarak zaten hiçe saydığınız o din bile sizi kurtarmayacaktır.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 16:22
AKP nin Konya Belediye Başkanı adayı Konya'daki camilerin duvarlarına AKP'nin seçim afişleri ve kendi posterlerini astırdı bir grup halk tarafından uyarılan Belediye Başkanı tepkilere rağmen posterleri indirmedi AKP liler şöyle yapmak istiyorlar siyaseti caminin Kışlanın her yere sokmak istiyorlar ve soktular da din bunlar için bir araçtır değil bunlar için bir çıkartır değil AKP için bir menfaattir Elbette ki AKP liler ve siyasal dincileri kar getiren bu ticareti asla bırakmayacak lardır
"Düne kadar insanları diri ateşe atan, Engizisyonların merkezi Hristiyan Avrupa, günümüzde nasıl Müslümanlara bile sığınak oldu” diye baktığımızda Avrupa'da din ile devletin birbirinden ayrılmasıyla, bağımsız yargı, kuvvetler ayrılığı ve özgür basına fırsat doğduğunu görürüz. Bağımsız yargı, kuvvetler ayrılığı ve özgür basın var ise, hukuk, adalet, özgülük, kalkınma da vardır. Bu ilkelerin olmadığı yerde ise, kan, gözyaşı, zulüm, gelir adaletsizliği vardır. Bu kışkırtmalar, aç, işsiz, güçsüz, cahil, perişan kitlelerin tep
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:52
Bu kitlenin İslam la ve onun değerleri ile herhangi bir bağı olmadığı zaten aşikâr. İster ezan sesini bastırmak için ister başka bir amaçla şamata yapmış olsunlar farketmez. Taşıdıkları pankartlar, attıkları sloganlar, feminist görüşleri, zaten toplumun genel ahlaki değerleri ile uyuşmuyor. Eğer yapmışlarsa fazladan birde çokta ilgilerinin olmadığı İslam ın ana kaidelerinin seslendirildiği ezan a saygısızlık yapmışlar. Başka birileri de öyle mi veya böyle mi incelemeden siyasi amaçları için kullanmışlar. Başka birileri de birilerini aklamaya
OKUR 11 Mart 2019 15:47
Söylediklerin doğru yıldıraycım. Ama bu yorumu sana daha öncede yaptıgım gibi tekrarlıyorum. Hep muhalif doğruları yazıyorsun. Yönünü biraz değiştir yoksa yanlı yazar olarak değerlendirilmeye başlayacaksın
1.36 saniye lik video diye olayi kucultuyorsunuz. tam 96 saniye 96. basta ezani duymayanlar, duyunca neden susmuyor. bunlarin kutsala saygilarinin olmadigi tasidiklari pankartlarda belli degilmi? F.G. nin zamaninda basortusu teferruattir deyip, tepki gelince "ben furuat dedim" deyip kendini savunmasina benziyor. Allah bu ulkede ezanlari susturmak isteyenlere firsat vermesin.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 16:23
74
aynı soruyu akpye sordunmu ezan okunurken seçim şarkısı çalarlarken
Birbirine asgari düzeyde de olsa güvenen,itimat eden ,saygı duyan,empati gösteren,hoşgörülü olan bir toplum olmadığımızdan,tam aksine ;birbirimize kin ,nefret ve gayz' la dolu olduğumuzdan;bir olamıyoruz,iri olamıyoruz ve diri okamıyoruz..Böyle olunca da maal'esef hep birlikte Türkiye hiç olamıyoruz.Bunlar sadece sözlerde kalıyor ve slogandan öte geçmiyor.Bizim de içinde bulunduğumuz halimize üzülmekten ve bu gidişattan kurtulmak için dua etmekten başka çaremiz kalmıyor.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:36
Yıldıray uğur:protestocuların avukatı
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:35
O videonun gayet bilincli ve amacli cekildigi ve tedavule sunuldugu anlasiliyor. Iktidar siyasetinin seviyesi bu! Topluma anlatacaklari positif bir sey yok. Provakasyonla, yalanla, dolanla muhafazakar tabani hareketlendirip secim kazanmak istiyorlar...Kazansan ne olacak, geride herseyini kaybeden bir Turkiye biraktiktan sonra...
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:22
Sayın Oğur, "Bu hükümeti ve yandaşlarını nasıl köşeye sıkıştırırım, bunlara nasıl kötü bir imaj yapıştırırım ?" kaygısıyla kakeme alınmış bir yazı. Eniğine-cücüğüne ayrıntılar da bu kastı örtemiyor !
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:14
Evet anlasılır olan görüntü çeken kişi biraz İslam yada Müslümanlık adına değilde şu an gözüyle gördüğü siyasetçiler adına bir fırsat yakalama peşinde olmuş bence nefsine yenik düşmüş bu dünyada güçlü gördüğü gücüne inandığı siyasiler için yapmış bu olayı ahireti zorda Allah affetsin
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:04
Evet kameracı arkadaş ezanı kendi ahireti kendi vicdanı kendi Yaradanı na borç için dinlemeyip o esnada şüküre durmak yerine şu anda gözünün gördüğü belkide nemalandığı siyaset davası için dinlemiş yada orada bulunmuş ama gerçek olan siyasiler bugün var yarın yok ama tek gerçek Allah ve hak yolu ilelebet var biraz kameracı arkadaş ıslık çalanlar dan bile zora sokmuş kendi ahiretini
"Birbirimize bayılmak zorunda değiliz, ama farklı siyasi, ahlaki, dini tercihlerin birlikte yaşadığı bir ülkede ortak asgari bir zemin bulmaya çalışmak lüks değil zorunluluktur." konuyu böyle anlatınca ne kadar da masum oluyor her şey değil mi? Ya kardeş ıslıklayanlar bu kadar telaşa düşüp açıklama yapmadı. Rahat ol bu milletin kimin kim olduğunu bilmesi için sevin ağdalı tevillerine ihtiyacı yok. "Asgari nezaket", "birlikte yaşama" falan diye diye ahlaken, dinen yapılmaması gereken ne varsa meşru hale getirdiniz. Aferin.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 14:54
Önce bakara makara diyenden hesab sorsunlar....
KARAR OKURU 11 Mart 2019 14:57
Ne olduğu pankart ve sloganlarından belli olan Feminist grupları, Deniz Çakırları cansiparane savunmak Yıldıraylara ve Bekilere kadar düşmüşse ah Türkiye'me vah Türkiye'me.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 14:50
Örneğin bir yerde ezan okunurken 4 yada 10 kişi o an ezanı protesto ediyorsa bir Müslümanın görevi offf ya bu fırsat kaçmaz deyip görüntü alıp tam siyasi kullanmak mı yoksa o kişilere tam bir Müslüman bilinciyle hak yolunu yada ne bileyim onları çok az bu yola ikna etmek için çabamı gerektirir dinimiz sonuçta kamerayla çeken ve siyasi kullanan aslında kendi ahiretini tehlikeye atıyor
KARAR OKURU 12 Mart 2019 23:24
0
Yüceislamdinininibu siyasetçilerin elindenkurtarmakiçin dua. Etmeliyiz
Kel Hasan 11 Mart 2019 14:53
Feminizmle, solla yakından uzaktan alakası olmadığını az sayıdaki yorumlarıyla da teyit etmiş biri olarak bu olayla ilgili şunu yazayım: Ezana saygı diye ortalığı velveleye verenler, ezan okunurken yeterince saygı duyuyor musunuz? Futbol maçlarını takibi bırakıyor musunuz, şarkı-türküleri dinlemeye devam mı ediyorsunuz. Ezan okunurken ıslıklama kasıtlı olsa bile kimseye zorla saygı duyduramazsınız. Kaldı ki öyle olmadığını söylüyorlar. Ezana saygı en başta beş vakit namazdır. Bu karışıklığı çıkaranlar acaba namazlı adamlar mı?
kuran ve vahiy 11 Mart 2019 15:51
ezan dinde farz degilki ezan sadece insanları ibadete çagıran bir duyuru kuranda ezanın farz olduguna dair bir ayet yok ezan sadece duyurudur islamda her hanhi bir kutsallıgı yoktur ezan sadece ibadete çagıran bir anostur
Hakan Can 12 Mart 2019 10:40
0
"Ezan Kur'an'da yoktur" ve "Ezan farz değildir" demek biraz tuhaf kaçmış. Ezan Kur'an-ı Kerim'de geçer ancak Farz değildir. Ama Şeair diye zikredilen kısımdandır ki Şeair Farz'ın önüne geçebilir...
Ezana en büyük saygısızlık, gösteriş için, cemaatsiz ve ihtiyaçtan fazla cami yapmak ve ezanı hoparlörle okutmaktır" Ezan bir baskı, tehdit aracı olmamalı. 1400 yıldır hoparlörsüz, güzel sesli insanlarca okunan ve gayri Müslimlerin bile saygı duyduğu ezan ne oldu da, sonuna kadar açılmış hoparlörlerle okunur oldu?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 21:30
1
Okudugum en güzel yorum. Aktrollerin kirmizi sayisindan da belli zaten.
KARAR OKURU 12 Mart 2019 02:26
0
hani nufus arttı. teknooloji geliştiii. arkadaş 17 yıldır akpnin ekmeğine yağ sürmekten vazgeçmediniz bi türlü. akpde tam bu kafaları istiyor karşısında. ezandan kurandan islamdan rahatsız bir güruh. ki sizi gösterip kendi güruhunu muhafaza edebilsin. canla başla hizmet ediyorsunuz erdoğana afferim size
KARAR OKURU 11 Mart 2019 14:38
Ülkede bu tür din avcılığı na çıktıktan sonra en tutucu yada en serbest yaşayanı da bir cuma namazı sonrasında bile nefsine yenik düştüğü dinen kötü sayılan bir sürü iş yaptığını yakalayabilirsiniz sonuçta işin içinde siyaset olunca sağcısıda solcusu da hakkaniyetli bakamıyor koca gündüz ezana aldırmayan biri bile vay dinsizler diyor haberleri açınca ona onu dedirten ezan sevgisi değil siyasi konjonktür ezan okunurken müzik sesi kısan ezan dinleyen şahsi bir birey göremiyorum ama böyle bir şey oluverince vay dinsizler diyenleri görüyorum.
Ehl-i İrfan 11 Mart 2019 14:24
"O ezanlar ki şehadetleri dinin temeli ama benim yurdumun üstünde ebedi inlemesin artık nolur ya! Resmen ağzıma ağzıma okunuyor her sabah!!" "Kapıda oynayan çocuklardan rahatsız olunca kızgın yağ dökem mi üstlerine? Ya da uykumdan uyandıran ezan için camiyi asıp imamı mı keseyim? Sayın Oğur; Çok yakından takip ettiğiniz bu yürüyüşte yukarıdaki twitlerin sahibi,CHP PM üyesi Sera Kadıgillin de bulunduğunu biliyor musunuz?Yoksa gözünüzden mi kaçtı? Nedir bu ? "Siyasi iktidarın işine yarar" endişe ve kaygısı ileköşeyazısıdöşenmek,muhalefetin sadece
KARAR OKURU 11 Mart 2019 14:11
"Birbirimize bayılmak zorunda değiliz, ama farklı siyasi, ahlaki, dini tercihlerin birlikte yaşadığı bir ülkede ortak asgari bir zemin bulmaya çalışmak lüks değil zorunluluktur." Farklı siyasi ve dini tercih kısmını anladık da bu "farklı ahlaki tercihler" zırvasını nereden peydahladın be Yıldıray Oğur? Rabbimizin yarattığı fıtrata razı olmayıp tuğyan ederek sapkın eğilimlere yönelmek ne zamandan bu yana "farklı ahlaki tercih" oldu? Bu yıkıcı ifadenin yer aldığı yazının dindar-muhafazakâr bir ekibin gazetesinde yayınlanıyor olması ise işin v
KARAR OKURU 11 Mart 2019 14:11
Çevirmeler başladı. Ezanı ıslıklamadılarsa da okunurken niye susmamışlarmış.. sanırsın ezan okunurken iki elleri kanda olsa bile herşeyi bırakıp hüşu ile dinliyorlar. toplumumuzun ahlakını bozuyorlar, edepsiz pankartlar açıyorlar dediğiniz kadınlardan biri bir gülücük atsa bir iki işaret verse ne ezan ne başka bir şey umurunuzda olur. Sıkıntı bunun hiçbir zaman olmayacağını bilmeniz. Ezana saygısızlık falan hikaye. Boşuna zorlamayın kendinizi.
işci 11 Mart 2019 13:51
AKP ve Erdoğan gündemi değiştirmek de oldukça Mahal ettiler millet ekonomik krizde boğuşuyor hayat pahalı ay sonunu zor getiriyoruz Şimdi de ortaya bir ezan söyleme attılar gündemi bir anda değiştirdiler gerçekten AKP ve Erdoğan gündemi değiştirmek de oldukça maharetli ler
can ken 11 Mart 2019 13:40
Ya Yıldıray sen tarafsın yaa.Yazıyı yazarken on düşün bir yaz kardeşim
Okur 11 Mart 2019 13:43
Bütün bunlara bakınca ortadoğunun her alanda niye nal topladığını anlamak mümkün. Kargaşa burayada sıçramak üzre. ABD nin kuyruğuna takılıp, girdiğimiz Suriye batağı adım adım eve geliyor.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 13:37
Ezanı protesto ettiklerini düşünmüyorum ama ortada kesinlikle ezana yapılan bir saygısızlık var. Fakat orada toplanan kitlenin günlük hayatlarında da ezanı duyunca müziği kapatan, toparlanan insanlar olduklarını sanmıyorum. Dolayısıyla bir araya geldiklerinde de ezan vaktinde yanlarında bir camii olduğunu görüp ezan bitene kadar susma inceliğini, saygısını göstermelerini beklemek hata olur. Açtıkları pankartlardan da belli zaten, kendilerine bile saygıları olmayan, kendi bedenlerini objeleştiren, acınası bir et parçası topluluğundan başka bir şey deği
KARAR OKURU 11 Mart 2019 13:36
bir iftira atıldı. ve ne yazık ki bu iftirayı manşet edenlerden bir tekzip bekleyemiyorum.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 18:16
3
Ben iyimserim. Erdoğan özür dileyecek, diye bekliyorum.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 13:37
. 8 Mart’ta sesini yükseltmeye gelen kadınların kalabalığı polis barikatları arasına sıkıştırılmaya çalışıldı. Sığmadık. 16 yıldır yürüdüğümüz güzergahta, yürümemizi engelleyip bizi caminin yanında tutanlar şimdi de kalkmış ezana karşısınız diyor. Kimse çarpıtmasın: Bizim isyanımız polis barikatına, kadınların yürüyüşünü, 8 Mart’ı engellemek isteyenlere."dedi kadın dernekleri 1mayıs 1977 yılında kalabalıgı kazancı yokuşuna yönlendirenlerle 8 martta kadınları camii tarafına yönlendiren derin yapı hala faal.
Bu kadar iyi niyet kötü kokular yayar. Adamlar bas bayağı ezanı ıslıkladılar ama tepkilerden dolayı bunu dile getirme cesaretini getiremiyorlar. Zaten pankartlarına bakılınca da amaçları hak hukuk değil, İslam'a olan kinlerini ve karşıtlarını göstermek olduğu apaçık ortada. Ha aralarında başı kapalı olanlar da vardı , diyorsunuz onlarda rüzgara göre hareket eden çer çöp gibi bir ağırlığı ve tutarlığı olmayan şeyler, kaale alınacak tarafları yok.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 14:37
16
din sizin tekelinizde mi?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:15
niye zoruna gitti baş örtülüler sizin oy deponuzmu akp li olunca cici baş örtülü mualif olunca öcü öylemi
musto 11 Mart 2019 13:27
Kayseri 1960 yılların sonu solcu öğretmenlerin sinema salonunda akşam konferansı olacak yatsı namazı çıkışı Cami Kebire molotof atıldı kim atacak komünist öğretmenler attı sinemaya gidilene kadar mahşeri bir kalabalık oluştu sinema ateşe verildi kurtulanlarda hasan hocamız bir taş aldım vurun komünistlere diyerek taşı attım. bir taraftan tanırlar diye korkuyorum üzerimde takım elbise ve kravat var kurt dumanlı havayı sever ilk madımak olayı burada yaşanacaktı bazı yandaş medya buradan mağduriyet ve oy devşirme peşinde.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 13:12
Secim arefesindeyiz ya telaş sardı birilerini. Bu milletin kutsallarina saldirmayacaksin.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 13:09
Görüntü kaydeden kişi kendi niye ezan sırasında niye namazda yada en basiti bir şüküre durmamış ne yapmak istemiş ahanda yakaladım sizi diye fırsatçılık yapmış ahada vereyim görüntüyü basına dinimizde en kötüdür gambaz işleri yapılacak olan ıslık olsa bile inşallah hak yolunu bulurlar diye duacı olmaktır ve zaten çoğu yerde insanlar koskoca gün ibadetten uzak kendi cıkarımız peşinde koşup akşamda haberleri açıp vay şunlara bak ezanı ıslıklamışlar diyoruz yani ibadetin en kolayını seçiyoruz İslamı uygulamak yerine sadece bir kitleye karş
KARAR OKURU 11 Mart 2019 13:00
bu ulkede "ezanla sorunu oldugunu ve domuzsever oldugunu gizlemeyenlerin", "baba sevgisi otesinde darbeci iskenceci gecmisine sahip cikanlarin" , "sahte senet duzenleyenlerin ve gorevi suistimalden ceza alanlarin bel.bsk.adayi yapildigi" abd ile paralel siyaset yapip kuvayi milli ruhu tasfiye edenlerin turk rabiasini benimsemesi beklenemez zaten! bu acik gercek te en az 1,36 sn.lik gercek kadar onemli degil mi sizce?!?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:53
11
Cuk diye oturttun helal olsun sana.
M Demir 11 Mart 2019 21:29
0
Yani böyle kişilerin olduğu yerde her türlü yalan ve iftira mübah diyorsun. Gençlerin Müslümanlıktan soğumasına şaşmamak lazım.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 12:51
Aslında cumhurbaşkanı olayı tam inceleyip aslında böyle bir olay yokmuş elbetteki özür dileyeceğiz bizim dinimizde böyle emreder ilk önce biz hak neyse odur bizde dese bir mitin te aslında o biçim takdir alır çünkü adalet insanın tüylerini diken diken edebilen en yüce unsurlardan biridir çünkü feminist ateistin hakkı yenilebilir diye birşey varmı dinimizde
KARAR OKURU 11 Mart 2019 12:47
Tamamen yazarın kendi siyasi fikri etrafında yazilmis feministleri kurtarmaya yönelik rakibi oy kaybettirmek için yazılmış yanlı bir yazı.ezani protesto etmiyorlarsa eqer bari susup dinleselerdi bitene kadar.bizim orfumuz adetimiz böyledir.ayrica katılımcıların hepsi deqil içlerinden bazıları bunu kasten yaptı.burayi da ayrı tutalım.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 13:28
Öyle bir kalabalıkta, gürültüde ezan duyulmayabilir.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 12:40
ezan dan , sela dan , camiden, kurandan nefret eden kitle her zaman oldu bundan sonra da olacak, bakınız baş papaz ve mankurtları, 15 temmuz gecesi sela okuyan hocalara saldırılar bakınız ezana kin kusan chp li yöneticiler...
KARAR OKURU 11 Mart 2019 12:39
baş papaz ve mankurtlarının işgal girişimine karşı 15 temmuz gecesi sela okuyan müezzinlere saldıranları unutmadık.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:31
74
Kafayı yediniz kesin. Halusilasyon görmeye başladınız. Allah şifa versin. Bir tarafta sela bir tarafta nöbet tutulup yenip içilip halay çekiliyordu. Bunu görmedin mi? Şehitlerin hatırına yalanı bırakın ilahi adalet var.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 12:33
Aklı selim yazı
Ahmet Faruk 11 Mart 2019 12:28
1.36 saniye lik video diye olayi kucultuyorsunuz. tam 96 saniye 96. basta ezani duymayanlar, duyunca neden susmuyor. bunlarin kutsala saygilarinin olmadigi tasidiklari pankartlarda belli degilmi? F.G. nin zamaninda basortusu teferruattir deyip, tepki gelince "ben furuat dedim" deyip kendini savunmasina benziyor. Allah bu ulkede ezanlari susturmak isteyenlere firsat vermesin.
Çerkez Ethem 11 Mart 2019 12:27
Klasik ajan/provokatör zihniyetler tarafından, herzaman seçim öncesi sunulan ve elit,siyasetçiler tarafındanda büyütülen, seçmenlerinde koyun gibi inandığı kolpa haberlerden bir örnekti bu ! Zaten meydanlarda atıp tutmaktan çözmedikleri mesele kalmamıştı siyasetçilerin, böyle uydurmasyon haberlerde çok iyi yaradı onlara ! 100 yıldır aynı klasik taktikler, bir kesim öcü, bir kesimde ülkeyi kurtarır ama zarar gören hep bizler, malı/mülkü götürenler hep onlar ! t.c. nin değişmiyen sabitlerinden biri !
Bir ÇERKES ! 11 Mart 2019 15:16
0
Yani...
Uzaydan geldim 11 Mart 2019 12:23
Chpli mansur yavaş sahte senet ile icra takibi yapmaktan ceza aldi mi almadi mi ?
O PANKARTLARDA Kİ YAZILARI İÇİNE SİNDİRİYORSAN SİZE SÖYLEYECEK HİÇBİRŞEYİM YOK BU ANLAYIŞA SAHİP OLAN İNSANLARIN PROTESTO HAKKI OLDUĞUNU DA DÜŞÜNMÜYORUM
KARAR OKURU 11 Mart 2019 12:10
Sayın yazar nıyet okuyuculugunzu Balıkesır'de ki muhabbetı de aydınlatmaya bekliyoruz sizi..Nasıl olsa onlar demokrasi fedaılerı size göre.Lutfen yarın da onu aydınlatın..
KARAR OKURU 11 Mart 2019 12:02
Bir olmak, diri olmak, hep birlikte Türkiye olmamız için sizin gibi yazarlara çooook ihtiyacımız var Yıldıray bey. Allahım cc yardımcınız olsun.
samimsu n 11 Mart 2019 12:04
bak kardeş o kalabalığın ne olduğunu herkes biliyor kimse kimseyi kandırmasın işte sizin anlamadığınız şey ne biliyomusun hadi diyelimki ezan başladığında ıslık vardı haklıda olabilirsin ama ezan başladığında hemde dibindeki camiden geliyorsa ses susulur ve saygı gösterilir be kardeşim sizin znlamadığınız şey bu işte ha ezn okunurken inadına ıslık ha ıslık atarken ezanı duyup susmamak fark yok zana saygı allaha SAYGIDIR bunu diyoruz biz
KARAR OKURU 11 Mart 2019 13:41
41
Polis neden müdahaleye devam etmiş ezan okunurken, o niye saygı göstermemiş ezana? Neden kendi dininize kendiniz bile saygı duymazken hep başkalarının saygı göstermesini bekliyorsunuz? Çünkü “mesele ezan değil” dimi. Mesele “karşı tarafa” kutsalı kullanarak yüklenmek. Ezana saygınız olsa insanlara ezanı protesto ettiler diye iftira atmazdınız. İftiranız ortaya çıkınca da “ya ezanı ıslıkladılar demedik, ezan okunurken ıslığa niye devam ettiler, niye susmadılar dedik” diye laf çevirmeye çalışmazdınız.
Sefer 11 Mart 2019 13:56
50
Senin anlamadığın da şu canım, ezanı duyduğunda susup dinlemek saygı, ezanın çağrısına uyup namaz kılmak farz. Sizler namaz kılmaz ama ezana sahip çıkarsınız. Tezat burada. Bı yüzden artık herkes sizden, yani muhafazakarlardan nefret eder oldu.
Malatyalı 11 Mart 2019 11:46
Bu bayanlar yürürüşlerini yapsalar, söyleyeceklerini haykırsalar, hatta birşeyleri de protesto etselerdi bozulan ekonomik-sosyal balans düzelecek, tüm sıkıntılar giderilecek miydi ! Veya illimünati rolünü oynayıp bekă meselemiz şarampole mi savrulacaktı ? Müezzin kardeş sen aldırma ! Okumana bak !
karar okuru 11 Mart 2019 11:44
Kahramanmaraşı ve Sivasta yaşanan acıları bazı yorumcular ya hiç bilmiyorlar veya pas geçiyorlar. Faşistliğin dini imanı milliyetçiliği insan öldürür hala farkında değilmisiniz. Burada yorum yapan bazı arkadaşların söylemleri tamamen faşizan söylemlerdir. Bu insanların demokrasi ile uzaktan yakından alakaları yoktur. Söyleyeceğimde bundan ibarettir. Tamamen yalan üstüne kurulan siyasi oy avcılığına dönüşen bu ahlaksızlığı yüce rabbime sığınarak lanetliyorum ve kınıyorum.Yalan söyleyenin ahlakıda olmaz dini imanıda olmaz.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 11:37
Siz martın son haftasını bekleyin. Ne iftiralar atılacak.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 11:33
Bu sadece yerel secim diyenler , hdp meydanlarda akp ve mhp nin ulkeyi yonetemeyecegini gosterecegiz diyor..oyun buyuk
Yalanla abad olunmaz. Millette para yok, enflasyon,işsizlik ve pahalılık çok yüksek. Elektrik, doğalğaz, su , akaryakıt ve iletişim için millet ağır vergilerin altında eziliyor.Devlet bütçesi çok ama çok büyük açık veriyor. Döviz yükselmek için pusuya yatmış, fırsat kolluyor. Hem içerde hem de dışarda büyük sorunlarımız var. Bunun için hep birlikte ortak akılda buluşup sorunlara kalıcı çözüm bulmamız gerekirken, milleti birbirine düşüren yalan haberlerle, trollerle, milletin gündemi değiştirilmeye çalışılıyor. Millet yemiyor artık.
"-Başörtülü bacıma saldırıyorlar. Camide bira içtiler. Ezanı ıslıklayıp yuhaladılar." Ne güzel ajite oluyoruz. Ayranımız aniden köpürdü. Arkadaş %45-50 bizi tatmin etmiyor mu ? Yeterli değil mi ! Yarın Molla Kasım gibi bir Dolmabahçe müezzini çıkar yaygaramızı söndürürse ! Kalan %50'yi düşman görmek, ortak değerlerden nefret ettirmek marifet mi ? EL İNSAF !
Misafir 11 Mart 2019 10:56
Videoyu izledik, biliyoruz. Sizi eskiden severken siz benden uzak olun ben sizden uzak olayım noktasına gelmemiz üzüntü verici.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 10:55
Hakaret olmadıkça isteyen istediğini protesto edebilir. Sorun isr bunu ilgisi olmayan seçime giren partilere karşı dini ezanı pervasızca kullanılması iztismar edilmesi ezanın kendine sper edilmesidır. Bu arada da kimse ezanı protesto etmiyor. Polise protesto varken ezan okunuyor. Hal böyle iken oy için aksini diyenler işte ezanı hayasızca protesto edenler onlardır. Oy için asilsiz iftiralarla dini hamiyeti olan bazıları da cahil ve temiz duygulu halkı terorize ederek bu kesime en büyük kötülüğü etmek ve halkı iç kargaşaya sürüklemek yapılan en büyük hata d
Ekonomi battıkça bu tür nefret kaşıyıcı kutuplaştırıcı manüpülasyonlar çoğalır.
M.T.K 11 Mart 2019 10:10
Dindar, muhafazakar ve islamcı diye tabir edilen müslümanların harakirisi. Ezan son müslüman kalıncaya kadar okunacaktır. hatta kıyamate kadar. lakin o kadınların lut kavminden beter hallerini sorgulamayan, AKP döneminde daha da güçlenen, büyüyen ve gelişen bu rezillikler neden sorgulanmıyor? bu kadınları lezbiyen, biseksüel, eşcinsel vb. yapan ve erkeklerden nefret ettiren etken neden sorgulanmıyor? İStanbul Sözleşmesi diye kadınları canavarlaştıran bu anlaşma neden sorgulanmıyor? Kadın hakları, cinsiyet eşitliği diyerek geleceğimizin nasıl bir bataklığ
HERMES 11 Mart 2019 09:44
MIT'mi dediniz?.
Çerkez Ethem 11 Mart 2019 09:40
Klasik ajan/provokatör zihniyetler tarafından, herzaman seçim öncesi sunulan ve elit,siyasetçiler tarafındanda büyütülen, seçmenlerinde koyun gibi inandığı kolpa haberlerden bir örnekti bu ! Zaten meydanlarda atıp tutmaktan çözmedikleri mesele kalmamıştı siyasitçilerin, böyle uydurmasyon haberlerde çok iyi yaradı onlara ! 100 yıldır aynı klasik taktikler, bir kesim öcü, bir kesimde ülkeyi kurtarır ama zarar gören hep bizler, malı/mülkü götürenler hep onlar ! t.c. nin değişmiyen sabitlerinden biri !
KARAR OKURU 11 Mart 2019 09:11
Olayı doğru sıralayalım. - Anketler kötü efendim - Bana tiz nefreti kaşıyacak malzeme getirin - Bulduk efenim. Şööle bir video var - Güzel bunu yarın bizim havuza söyleyin patlatsın, sonra Troll ordumuzu harekete geçirin. - ben yarın meydanda bir çakayım akşama da sarıklılarımızı salın sokağa. Seçime şurada ne kaldı? Malzeme lazım malzeme - vatan millet sakarya hafife gelmez. Bazen ittirmek gerekir
KARAR OKURU 11 Mart 2019 11:59
51
Süper yorum, bunun üzerine yorum yazmaya gerek yok. Her şey ortada.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 13:46
9
Her seçim de sizin zihniyetiniz dekiler için anketler kötü.Ama seçim sonuçları açıklanınca baş aşağı olduğunuzu görüveriyorsunuz. Gelsin yeni seçim de aynı teraneyi söyleyelim diye çırpınıyorsunuz.
eyüp altundal 11 Mart 2019 09:06
Sayın oğur herşey ortada iken niyet okuyucuğu yapmanızı protesto ediyorum. Kılıçtaroğlunun ypg bize saldırmaz tezinide savunabilirsin. 3.5 milyon müslüman suriyeden iki kardeş örgütle Türkiyeye nasıl sürüldü. Bunlar deaş ve ypg anlaşmalı örgütler.Suriyeden Türkiye ye gelenlerle görüşürseniz herşeyi anlarsınız
KARAR OKURU 11 Mart 2019 10:35
53
Suriye devletini çökertmek için abd ile anlaşıp, Suriyenin yakılıp yıkılmasına, insanlarının evlerini ve topraklarını kaybetmesine, yüz binlercesinin ölmesine sebep olup abd'nin terörist örgütlerle Suriye'ye çökmesine sebep olanların yanlış politikalarının bizi getirdiği noktadan memnun musunuz?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 09:02
Toplum ahlakini bozan milli manevi degerlere aykiri pankartlilarin yurutulmemesi yerinde bir karar..
Karar okuru 11 Mart 2019 09:33
42
Toplum ahlakinin ne olduguna karar verenler degisirse ne olacak...
KARAR OKURU 11 Mart 2019 10:15
72
Toplumun ahlakı o pankartlara yürüyüş müsadesi verilse bozulmazdı merak etme, milli değerler de zarar görmezdi, kendi kendilerine yürüyüp dağılıp giderlerdi her zaman olduğu gibi ama polisin yürüyüşe engel olmasını protesto ederlerken “ezanı protesto ettiler.” diye iftira atınca ne ahlak kaldı ne milli değer.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:55
adamlara “ezan protesto edilmiyor” diyorsun “ama pankartlar?” diyor. O pankartları feministler on yıllardır taşıyor, zaten olayları o. İlk defa mı görüyorsunuz? O zaman terbiyesizce pankartlar taşıyorlar diyerek eleştir. Ama siz “ezanı protesto ediyorlar” diye iftira atıyorsunuz! İftira atmak müslümana yakışır mı? Gecenin 1 inde yazdım gerçek umurlarında değil, ezan hassasiyetini dibine kadar kullanacaklar diye. Sağolun. Hiç şaşırtmıyorsunuz artık.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 11:16
2
"Ey iman edenler, eğer bir fasık, size bir haber getirirse, onu 'etraflıca araştırın'. Yoksa cehalet sonucu, bir kavme kötülükte bulunursunuz da, sonra işlediklerinize pişman olursunuz". Bunu söylesen bile, emin ol inkar edip, ama onlar yürüyüp bağıryorlardı diyecekler. Bunların derdinin sahiden İslamın kutlu sadası "Ezan-ı Şerif" olduğunu düşünme. Ayet bunları tarif ediyor...
Hasyobaz 11 Mart 2019 08:39
O zihniyetin yeni yalanı. Geçmişi bir gözden geçirin her seçimde sarılacak bir yalan icat edildi. Bunlara üç gün daha iktidar sürmek için bir sebep lazım. Ben Suriye’ye girerler sanıyordum; ama sanırım büyükleri onlara şimdilik izin vermediği için bunu seçim malzemesi yapamıyorlar. Bir sonraki adım: Biz gidersek camiler ahır olur ve ezan yasaklanır, olacaktır. Ahlak yok, din de azan da bir araç...
karar okuru 11 Mart 2019 08:23
teşekkürler, her zaman diyorum Allah sizin gibi gazetecilerin sayısını artırsın diye, toplumun gerçekten ihtiyacı var. insanların hassas olduğu ve haklı olarak tepki verdiği bir hususta çok ince işçilik bir gazetecilik yapıp güzel bir yazı ortaya çıkarmışsınız.
evin 11 Mart 2019 08:08
feminist kadınlara resmen kumpas kurmuşlar. tam ezan saatinde saldırarak böyle bir duruma yol açmışlar ve kullanmışlar.... bunun planlı olduğuna eminim...kendi vatandaşına kumpas kuran zihniyet devam ediyor demek ki...
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:54
Ellerindeki pankartlarda kumpas mi ? neden bu pankartlarda kadinlari öldüren öldürten pkkya tek cumle yok..tek bildikleri ahlaksizligi kadin haki diye pazarlamak
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:07
Yine cok guzel bir yazi
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:09
Malesef burayı trol basmış yine.sağduyulu karar okurunun beğenmeyeceklerinii topluca beğenmişler
Derizbin 11 Mart 2019 08:58
Yeterki gelsinler belki ölü toprağı üstlerinden atarlar
KARAR OKURU 11 Mart 2019 10:25
9
sakıncası mı var?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 17:13
0
sakıncası var aslında. troller çocuklara kötü örnek oluyor. karakterli çocuk yetiştiremiyoruz. onlar da trol ağbileri gibi, ruhlarını satıp geçinmeye çalışacaklar diye korkuyorum
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:04
Bir manipüle eden var birde düsünmeden baliklama atlayan. Sanirim sorun ikinci kesim, emrolundugu gibi düsünen haberin kaynagini sorgulayan bir müslüman böyle kendini siyasetin oyuncagi ettirmez.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:59
Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:53
Bu mesele malesef uzun süredir var olan ahlaki tutarlilik sorunudur. Bu konuda muhafazakar kesim cok kötü bir imtihan vermekte. Benim nazarimda bir kendini bilmezin ortaya attigi fitne ve devaminda yapilan bu manipülasyon 28 subatta yapilan ahlaksizliklarla aynidir. Vebali fitne atesini körüklereyerek buradan oy devsirme hesabi yapanlarin üzerinedir.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:51
yahu chpliler ayrı akpliler ayrı bela. biz niye bu iki akılsız gruhtan birini tercih etmek zorunda olalımki. akp nin islamla alakası yok chplini biri yorum yazmış aşşağıya şeriat istemeyiz diye. sanki akp istiyor. hey Allahım ya Rabbim ne büyük günah işlemişizde bu akılsızların eline kalmışız yav. al birini vur ötekine
Ali Abdullah 11 Mart 2019 07:41
sera kadıgilin orada olması bile ezanla ne alakası var demeye yeter cevap.Sayın yazar MÜSLÜMAN BİR TOPLUMDA EZANA SAYGI GEREĞİ SUSMAK GEREKMEZ MİYDİ? velev ki protesto olmasa bile .Kaldı ki olay senin anlattığın kadar masum bir yürüyüş değil
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:22
82
akp mitingi ve ezan yaz izle sonra gel burda bir daha yorum yap
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:24
burda mevzu yalan dolanla oy devşirme çabası. işinize gelmeyince çarpıtmak adetiniz oldu. akp seçim şarkısı çalınca o saygısızlık olmuyor ama.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:29
88
Ezna saygi duymasini bekleyebilir ama mecbur kilamazsin. Burada asil mesele protesto ezana yapilmis algisiyla toplumun manipüle edilmesidir. Yazarda o konuya deginmis. Yoksa konusulacak konu cok.
Kadin 11 Mart 2019 08:52
Mademki Ezana saygi diyorsunuz, güvenlik gücleri niye o saygiyi göstememis ve gaz sikmayi mermi sikmayi tercih etmis! kadin olarak sokaga Ataerkil degerleri protesto etmek icin cikilir. Niyetin ART`i orada!
KARAR OKURU 11 Mart 2019 09:32
61
Dostum, bir Müslüman olarak söylüyorum ki; birçok temel farzı yapmayan milyonlarca kişi var iken (ki kendi tercihidir; zorlayamazsın), ezan okununca susmayı öne çıkarıp, büyük harflerle yazıp, uyulması gereken bir kural gibi sunmaya kalkmak, toplumu ayıran duvara yeni bir tuğla koymaktır.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:35
Yıldıray güzel yazmışsında iğrenç pankartları bir iki kelimeyle geçiştirmişsin buda bakış açısına bakıyor yani tam objektif değil
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:21
Böyle vicdanî bir yazıya ne diyebiliriz ki? Yazandan Allah razı olsun.
BAKİ KILIÇ 11 Mart 2019 07:23
Bu hassasiyetinizi keşke, yıllar önce Ergenekon, Balyoz ve İzmir'deki iftira davalarında da gösterseydiniz.
Özkan 11 Mart 2019 07:04
Yıldıray Bey ...Yürek mi yediniz... Helal olsun....
KARAR OKURU 11 Mart 2019 06:59
Bu ülkede hep kavga ateşine odun taşındı. Su getirmeyi akıl eden kalemlere selam olsun.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 06:56
Teşekkürler. Tebrikler. Hakkı her şartta yazan ve okutan kaleme selam olsun.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 06:58
Teşekkürler. Bir konuyu bu kadar güzel araştırıp yazdığınız için sizi tebrik ediyorum. Objektif bir yazı. Hakkı görüp yazıp bizi aydınlattığınız için size minnettarım. Teşekkürler
KARAR OKURU 11 Mart 2019 06:32
3 bin 600 ek gösterge” düzenlemesini Meclis’ten çıkarması bekleniyordu. Parti içinde görüş ayrılıkları olsa bile en azından sayıca diğer meslek gruplarından fazla olan öğretmenler için bu düzenlemenin yapılabileceği dile getirilmiş, hatta MYK toplantılarında bu konuda bir çalışma yapılması yönünde karar alındığı kamuoyuna yansımıştı. Ancak AKP, bu yöndeki kararından son anda vazgeçti.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 09:00
6
Yahu burası okurların, yazıya tepkilerini göstermelerine imkan sağlamak için oluşturulmuş bir alan. Başka konuların duyurusunu yapmanın yeri değil. Lütfen .....
KARAR OKURU 11 Mart 2019 06:29
AKP, “hakkını sokağa çıkarak arama” eğiliminin artmasından endişe duyuyor
Selim 11 Mart 2019 09:03
10
En son gezide cikinca pkk hemen damlamiştı ondandir
KARAR OKURU 11 Mart 2019 05:49
Yanılmıyorsam bbc de yayınlanmıştı, dünyada en çok yalan haber yapılan ülkesiymişiz.
Habele-Hubele 11 Mart 2019 05:38
Bu işin esası son yıllarda artan kadın cinayetleri olmak üzere kadınlar aleyhinde kötüleşen mevcut duruma karşı durmak, farkındalık yaratmak. Asgari müşterek başka konularda hayata farklı bakan kadınları biraraya getirmiş. Muhabirin haber sonrası kendisine gelen aykırı mesajları paylaşması esasa gölge düşürmez. Ayrıca yıllardır düzenlenen yürüyüş neden sert tedbirlerle karşılanmış anlamak mümkün değil.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:56
3
kadınların değil toplumun kötüleşen durumu. kadınların şartları kötüde erkeklerin çokmu mükemmel. kadınlar şiddet görüyorda erkekler görmüyormu. ahada yazıyorum buraya vallahide erkekelr daha fazla şiddet görüyor. hem fiziki hem psikolojik olarak. kadına değil insan canlıya şiddete hayır diyemedikçe bu dert bitmez. sanırsın kadınlar hiç cinayet işlmeiyor. işlnen cinayetlerin sebebinin çoğu yine bir kadın. bırakın bu ayrımcılığı insan olun insan
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:20
6
arkadaş namus cinayetlerinde bile ölen erkek sayısı daha fazla. siz neyin kafasını yaşıyorsunuz.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 05:02
bu milletin gerçeklerle işi kalmamış boşa yazıyorsunuz. sizede fetöcü der çıkarlar işin içinden. bizzat kendi sözleriyle ispat ettiğim gerçekleri hiçbir gerekçe gösteremeden yalanlayan insanlarla muhatap olmaktan artık gına geldi. bide bunlar eşimiz dostumuz akrabamız olacak. bu nasıl bir efsunlanmadır nasıl bir büyülenmedir. Allaha bu kadar itimatları olsa evliya olurlar. bu particilikle falan izah edilebilir bir şey değil bu başka bişey. akıl tutulması bile tam tarif etmiyor
KARAR OKURU 11 Mart 2019 04:14
İnsanları galeyana getireceği çok açık bir konuyu seçim malzemesi yapıyorlar. Üstelik yalan olduğu kabak gibi ortada. Seçimlerin 'normal' bir atmosferde geçmesini istemiyorlar. Uzun süredir gezivari bir girişim olsun diye şartları zorluyorlar. Bu kadar kötülük niye?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 02:42
Allah’ın Resulü hutbe okudu ve üç kere: “Ey insanlar, yalan şahitlik Allah’a şirk koşmakla eşittir, buyurdu. Sonra da “o halde murdardan, putlardan kaçının ve yalan sözden çekinin” ayetini okudu.” (Hacc, 30-31) (İmam-ı Ahmed) Şöyle oldu deyip yalan şahitlik yapanlar, böylece halkın bir bölümünün diğerine kafir demesine sebep olanlar bilin ki ahiretinizi mahvediyorsunuz.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 14:43
20
Hadise eksi vermiş troller. Evet evet inandım, derdiniz gerçekten ezan...
KARAR OKURU 11 Mart 2019 02:39
Biz Resulüllah’ın (asm) yanındaydık, üç defa: “Size en büyük günahları haber vereyim mi?” diyerek şunları sıraladı: 1.Allah’a ortak koşmak 2. Ana babaya asi olmak 3.Yalancı şahitlik yapmak.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 01:38
Başörtülü bacıma saldırdılar ezana saldırdılar yalanlarıyla oy toplucaklarını sanıyorlar. Başörtülü bacıma saldırdılar yalanını yemiştik ama artık eşşek terli yemiyoz. Yalanlara karnımız doydu.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 01:34
Camide içki içtiler, öpüştüler, başörtülü bacımızı tartakladılar ve şimdi de ezanı protesto ettiler.. Bu haberi yapanlar da yayanlar da biliyor ezanın protesto edilmediğini fakat neyin doğru olduğunun zerre önemi yok. Farklı görüntüler çıksın, açıkça gösterilsin protestonun barikata yapıldığını. Kimsenin umurunda olmayacaktır. Ezanı protesto ettiler gibi ağır bir yaftayı yapıştırmak varken rakibe gerçekle kim ilgilenir? Organize işler bunlar. İç savaşa sürükleniyoruz gözlerimiz kapalı.
Yuh olsun sapla samanı birbirine karıştıran yolunu şaşırmış dini siyasete alet edenlere.İnsanlar Deli olsalar yine de hiçbirinin aklından ezanı ıslıklamak gibi bir ilkellik geçmez. Böyle bir şeyi videoya ayarlayıp tam da seçimin tam ortasında insanları din düşmanı gibi gösterme rezaletidir bu. İnsanlar medeni bir şekilde protesto yürüyüşlerini yapmak için hazırlanmışken polisin sert tutumunu ıslıklarla protesto etmelerini ezanla karıştırmak büyük bir haksızlıktır.İnsanların ezana karşı olan saygılarının çok yüksek olduğunu herkes bilir.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 01:32
Sevim öncesi mal bulmus magrib gibi ezani aracsallastirmak. Üç bes oy daha fazla diye toplumu kiskirtmak. Yalan lar üzerinden kin ve nefret pompalamak. Allah sonumuzu hayreylesin.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 01:36
Yıldıray bey teşekkür ederim sana. Toplumun birbirine düşürülmek istenmesine karşılık hakkı hakikati yazdığın için Allah seni ve aileni cennetine koysun.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 01:28
Ezan protesto edilmemiş beyler. Sayın yazar ispatladı, şimdi dağılabilirsiniz.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 01:23
Birilerinin bu tip kışkırtmaları toplum içerisinde kötü sonuçlar doğurmaya aday. Popülist politika provokatörluge doğru kayıyor.eski bir örnek; taksim olayları . Ve bugun yine konu taksimdeki ezan
Yani diyorsunuz ki yalancının mumu yatsıya kadar yanar....
Ezan mesele değil hocam, Allah'a isyan içeren nice pankartlar gördü bu gözler o meydandan...
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:22
76
Peki o gözlerin dinin siyasete alet edilmesini ne zaman görecek?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:39
67
bak bak. malzeme çıkmadı ya. konuyu hemen değiştir. o pankartları açsınlar diye o malum dernekleri resmileştirende oy verdiğin hükümet onu napıcaz. saydığınız sövdüğünüz chpliler bile lbgtyi yasallaştırmaya cesaret edemedi. aferim çığır açtınız ülkede.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:59
81
Mavi marmarayi anlasmasini da zaten bu protestocular imzaladi he mi?
AKLI SELİM 11 Mart 2019 00:54
Feminist göstericilerin REZİL PANKARTLARINI DA Bİ ZAHMET TEMİZLE..
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:47
Chp den vekil yapilan kadinin ezan ve muezzin hakkinda dediklerini de unutmadık.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:45
78
iyide ne alaka. burda mevzu bu değilki. bizde mavi marmarayı unutmadık. güncellemeyi unutmadık. faiz dünya gerçeğidir helal olsun diyenleri unutmadık. onu nasıl yapalım
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:48
Niye kimse pkk nın kadinları terorist ve canli bomba yaparak ölüme suruklemesini ve diger kadinlarini teror olaylarinda katlettirmesini hic konusmuyor ? taksimde bu protesto var miydi ?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:46
Dün taksimde ki pankartlarıda yazsaydın ya !
Bekri Mustafa 11 Mart 2019 00:41
Yıldıray bey biz şimdiye kadar bir olamadık, iri olamadıysak bundan sonra olmamız çok zor.Donulmez akşamın ufkundayız artık. ..
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:37
Yine bir seçim arefesi ve yine bir oy uğruna bizi dünyaya rezil ediyorlar:(((
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:35
Peki bu kadar açık, ortada olan bir olayı siyaset hangi cesaretle malzeme yapabiliyor. Muhtemelen toplumun zekasına(!) olan güveni nedeniyle. Ki haksız da sayılmaz, alıcısını bulduğuna göre, bir kaç saat önce aynı caddede karşı yürüyüş yapıldığına göre.
Türkiye laiktir laik kalacak bunun aksini iddia eden birisi varsa çıksın meydana söylesin en İslam Devleti şeriat Devleti istiyorum desin yemin ederim 2 dakika da kafasını kırarlar halk Türkiye'de şeriat Devleti istemiyor kamuoyu araştırması yapsınlar bunu anlarlar Türkiye'nin çeşitli yerlerinde Atatürk heykellerine saldıranların halini gördünüz halk tarafından dersleri verildi kafaları gözleri kırıldı Eğer Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı başka bir devlet kuracaklar varsa boy ranın ölçülerini alırlar
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:36
57
Al bu da laikçi görünen trol..!
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:30
Bir senaryo , cumhurbaşkanı meydanlarda vuruyor bu millet alkışlıyor. Sn yazar hakikati sizden öğrendik. Eskide mücahit dediğim yazarlardan değil.müslüman dürst olmalıdır....size minnettarız
iyi partinin ve Meral akşener'in yükselişinden rahatsız olan AKP Genel Başkanı Erdoğan iyi parti başkanı Meral akşener'i cezaevine göndermekle tehdit etti Türkiye'de neler oluyor AKP ne yapmak istemektedir Sokaklar Gergin insanlar Gergin millet burnundan soluyor Türkiye'de Sokaklar karıştırılmak mı istemiyor AKP Genel Başkanı Erdoğan Meral Akşener tutuklanacak mı Meral akşener'in tutuklanması halinde Türkiye'de ne tür olaylar çıkabilir bunu kimse bile biliyor mu
KARAR OKURU 11 Mart 2019 15:57
3
Meral aksenerin yukselisi mi?? Cok romantiksin:))))
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:23
Protestocular muhtemelen ezan okunmadan önce ıslık ve düdük çalmaya başladı.Ezan okunurken ıslık ve düdük çaldıkları için ezan sesini duymamış olabililer.Bunu AK Parti'ye yakın isim Fatih Tezcan bile söyledi.Eğer ezana bir saygısızlık ise Allah bu zihniyeti ıslah etsin.Şu bir gerçek ki,Cb Erdoğan bu olayı 31 Mart'a kadar kullanacaktır.Bizim halk ekonomiye bakıyor.Ekonomi tehlikedeyken bile din kimsenin umrunda olmuyor.
AirFlyPassenger 11 Mart 2019 11:28
6
Duymamak mümkün mü? Mümkün /Herkesin duymaması mümkün mü, değil. Duyulursa susmak beklenir mi? O kadar adi pankart açan ve pankartların arasında ezana saygı beklemek çok zor?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:18
Yerel seçimleri kazanabilmek için ‘3 bin 600 ek gösterge’ gibi mali konularda bazı düzenlemeleri seçimden önce çıkarmayı düşünen, ancak bundan daha sonra vazgeçen AKP’nin emeklilikte yaşa takılanların (EYT) Ankara’da yaptıkları eylem nedeniyle böyle bir karar verdiği ileri sürüldü.
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:21
Emeklilikte yaşa takılanların 17 Mart’ta gerçekleştirmek istediği ve İstanbul Valiliğine başvurduğu 1 milyon hedefli miting için Valilik hala kararını vermiş değil ancak EYT mağdurları, EYT SYD Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak’ın çağrısına uyarak hummalı bir hazırlığa girişti
KARAR OKURU 11 Mart 2019 07:56
9
Bunlar hala emekliliğin derdinde. adam tulumbada su yok diyor. göklerdenmi gelecek la maaşınız. ekmeğe muhtac olmazsak öp başına koy. ne eytymiş yav. adaletten candan çocuktan ahlaktan herşeyden önemli. neslimize nasıl bir ülke bırakıcaz diye kafa yoran yok.
Yıldıray Bey; "Bozkurt simgemize düşmanlığını biliyoruz. MHP alerjisine, MHP nefretine de uzun zamandır şahidiz. Milliyetçiliği ayaklar altına alacak kadar kimliksiz olduğu da malumumuzdur." diyen Google de yapılacak aramada "Kimin - Kime" söylediği görülecektir. Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:42
4 sene önce AKP Genel Başkanı Erdoğan'a meydanlardan esip Gürleyen Bahçeli şimdi sarayın yedek lastiği oldu Nereden Nereye
KARAR OKURU 11 Mart 2019 00:52
11
Ne alaka ?
KARAR OKURU 11 Mart 2019 08:34
10
00 42 akparti mhp nin dedigi yola girdi ondandir.tabiii akparti ve mhp kavga etse ittifak yapmasa ,HDP stepneleri belediyeleri toplasa ne guzel olurdu di mi .. tek akıllı sizsiniz :)
Menderes YILDIRIM 11 Mart 2019 08:42
73
Ne alaka? diyen yorumcu arkadaşım. Yaptığım yorumu bayağı arkadaş, beğenmemiş. Anlaşılan bu arkadaşlar, geçmişlerini BEĞENMEYENLER - BÜYÜK KONUŞANLAR. Önce kim - kime dediğini de yazsaydınız çok iyi olacaktı. Ne alaka demişsiniz ya! ! ! 31 mart yerel seçim değil mi? BEKA ne alaka ise, o kadar alaka diyorum. Saygılarımla
KARAR OKURU 11 Mart 2019 09:56
2
08:42 konuyla ne alakası var.
Menderes YILDIRIM 11 Mart 2019 16:11
0
Ben bu yazdığım yorumla ve bu beğeni sayısından anladığım; bu yorumu SÖYLEYEN kişiye, sizlerin nasıl baktığınızı - bu yorumu SÖYLEYEN kişiyi sevip sevmediğinizi - bu yorum SÖYLEYEN kişinin konuşmalarını toplumda nasıl değerlendirildiğini görmek için yazmıştım. Anladığım bu yorumu SÖYLEYEN Kişinin boşa - haksız - gereksiz - hatalı - yanlış - vb. konuşuyor olduğunu beğenmişsiniz. Teşekkürler.
Okuyucu 11 Mart 2019 00:11
Biz yazıyoruz okuyoruz da kışkırtıcıları yine bildiğini yapıyor diye düşünenler. Bilginin gücü zannedilenden çok çok fazla. Yıldıray Oğur'un bir kez daha eline sağlık.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN