Back To Top
Adaletsizlik değil, seri adaletsizlik....

Adaletsizlik değil, seri adaletsizlik....

 - Son Güncelleme: 09.09.2019 Pazartesi 09:35
- A +

11 Nisan 1980 günü, Türkiye İşçi Partisi’nin kurucularından, halk kültürü araştırmacısı, her kına gecesinde okunan Yüksek Yüksek Tepeler’e türküsünü derleyen yazar Ümit Kaftancıoğlu her sabah olduğu gibi yapımcı olarak çalıştığı TRT İstanbul Radyosu‘na gitmek üzere evinden çıktı. Yanında her sabah olduğu gibi arabasıyla okula bıraktığı 13 yaşındaki kızı Pınar da vardı.

O sırada annesi Pınar’a beslenme çantasına elmayı koyup koymadığını sorarken, arabanın camlarını silen babasının yanına iki adam yaklaştı: “Sen Ümit Kaftancıoğlu musun” diye sorup, “evet” cevabını alınca ateş etmeye başladılar. 

Her şey küçük kızın gözleri önünde oldu. Kolları arasında can veren babasından son söz olarak kendi adını duydu Pnar.

Cinayetin failleri önce tespit edilemedi. 12 Eylül darbesinin ardından, dört kişi cinayet yüzünden yargılandı. İkisi hiç bulunamadı, biri beraat etti, biri ise önce müebbet aldı sonra  cezası cinayete yardıma düşürüldü, dört yıl yatıp dışarı çıktı. Cinayet emrini kimin verdiği 39 yıl sonra hala bilinmiyor. 

Bu arada babalarını karanlık bir cinayetle kaybeden iki kardeş büyük zorluklarla eğitimlerini tamamladılar. 

Pınar büyüdü, Aydın Nazilli’de kızının adını verdiği bir çiftlik kurdu, girişimcilik ödülleri aldı. 

Başbakan’ın Dersim Katliamı için özür dilediği, 1915 Ermeni tehcirinde ölenler için taziye yayınladığı, fail-i meçhullerin aydınlatılacağı, devletin rutin dışına çıktığı 90’lı yıllara dönülmeyeceği vaatleriyle başlayan çözüm sürecinin sırasında AK Parti’den Belediye Meclis üyesi adayı oldu, seçimi kazandı. Ama müşterileri onun kadar önyargısız ve demokrat değildi, mahalle baskıları sonucu istifa etmek zorunda kaldı. 

Ağabeyi Ali Naki ise tıp okudu. 2001 yılında Sivas Suşehri Devlet Hastanesi’nde zorunlu hizmetini yaparken tanıştığı bir acil servis doktoruyla evlendi; Canan Kaftancıoğlu.

Kaftancıoğlu soyadlı birinin siyaset ve devletle ilgili fikirleri hakkında yargılara varırken bu acı hikayeden başlamanız gerekir.

Canan Kaftancıoğlu adını da zaten önce bir siyasetçi ya da bir tıp doktoru olarak değil, 2009 yılındaki babalar gününde organize ettiği “Benim babam bir kahramandı” gecesiyle duymuştuk. 

Gecenin ev sahipleri  çoğu fail-i meçhul kalmış, tetiğinde devletin parmak izleri olan siyasi cinayetlere kurban gitmiş babaların çocuklarıydı; Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali, Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi, Musa Anter’in kızı Dicle Anter, en son karanlık cinayetin kurbanı Hrant Dink’in oğlu Arat Dink.

Bu ortak acı kaderi paylaşmış aileler, yine Canan Kaftancıoğlu’nun sözcülüğünü yaptığı Toplumsal Bellek Platformu’nu kurdular ve bütün hayatlarını etkilemiş bu karanlık cinayetleri aydınlatmaya çalıştılar.

En çok da son karanlık siyasi cinayet olan Hrant Dink cinayetinde adalet için uğraştılar. 

Öldürülmesinden aylar önce İstanbul Vali Yardımcısı tarafından, Sabiha Gökçen’in bir Ermeni yetimi olduğunu yazdığı için Valiliğe çağırılıp, odada “akraba” kılığında bulunan MİT mensupları önünden uyarılmış, bu uyarıdan tedirgin olup “Ruh halimin güvercin tedirginliği” başlıklı yazılar yazmış, sonra ilk kez İstanbul’a gelmiş 17 yaşındaki bir katil tarafından gündüz vakti cadde ortasında öldürülmüş, kaçan katil yakalanınca eline bayrak verilip polis ve jandarmanın arasında kahramanlık fotoğrafları çektirilmiş, dönemin Emniyet şeflerinin cinayet ihbarını almalarına rağmen cinayete en iyi ihtimalle göz yumdukları ortaya çıkmıştı. 

Bütün bunların ardından bir de yıllarca mahkemede bir arpa boyu yol alınamadığını gören oğlu Arat Dink, 2010 yılında bir yazı yazdı ve şöyle dedi: “Bize tek araç ‘söz’ kaldı. Sözümüze de göz diktiler. Diyorlar ki ‘Devlete katil deme’. Olur. Seri Katil.” 

Öfkesinde kimsenin haksız bulamayacağı bir evladın bu sözünü, 11 Mart 2014 günü, Gezi olayları sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulmuş 16 yaşındaki Berkin Elvan hastanede hayatını kaybettiğinde Canan Kaftancıoğlu da tweet olarak attı: “Devlet değil, seri katil. Hoşçakal Berkinim.”

İşte bu tweet aradan geçen beş yıldan sonra arşivlerden bulundu ve “zincirleme şekilde alenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin askerini veya emniyet teşkilatını aşağılama" suçlamasının” delilerinden biri olarak Canan Kaftancıoğlu iddianamesine girdi.

Peki ne zaman? 31 mart yere seçimlerinde Kaftancıoğlu’nun il başkanlığını yaptığı CHP’nin İstanbul Belediyesi’ni kazanmasından, seçimlerin YSK kararıyla iptal edilmesinden sonra, yeni seçimlerden bir ay önce. 

Kayınpederinin 39 yıldır aydınlatılmamış karanlık cinayetinin izini süren Kaftancıoğlu’nun, babasını öldüren güçlerin karanlıkta kalmasına kızan bir evladın öfkesini yansıtan sözünü, polisin gaz fişeğiyle ölmüş bir çocuğun arkasından yazması, beş yıl sonra dokuz yıl sekiz ay hapis cezası almasının sebeplerinden biri oldu.

Diğer sebepler de en eskisi yedi en yenisi üç yıl öncesine ait başka tweetler.

Bir yıl sekiz ay hapis cezası aldığı “Zincirleme şekilde alenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin askerini veya emniyet teşkilatını aşağılama" suçlamasındaki “zincirleme” dokuz tweetten oluşuyor.

Bu tweetlerden bir başkası Kaftancıoğlu’nun yine beş yıl önce 12 Temmuz 2014 günü  attığı “Derin devlet diyerek olaya mistizm katıyor ve asıl devleti aklıyoruz aslında. Bu cinayetleri devlet işledi!” tweeti.

Kaftancıoğlu bu tweeti, Ankara’da aralarında Yılmaz Erdoğan’ın amcası Sağlık Bakanlığı bürokratı Namık Erdoğan, yazar Musa Anter’in de olduğu 19 fail-i meçhul cinayetle ilgili görülen ve Mehmet Ağar, Korkut Eken, Yeşil gibi devlet görevlilerinin yargılandığı davayla ilgili Uğur Mumcu’nun oğlu Özgür Mumcu’nun yazdığı yazıyı paylaşırken atmış.

Yani devletin işlediği iddia edilen fail-i meçhul cinayetlerle ilgili görülen bir dava üzerine. 

Ama 2014 yılında devletin kendisinin iddianameye çevirip soruşturduğu, Meclis’te komisyonlarda araştırılan, siyasetçilerin, gazetecilerin dillerinden düşürmediği devlet görevlilerin sorumluluğu olan fail-i meçhul cinayetlerden bahsetmek beş yıl sonra hapis cezalık suça döndü.

Bir diğer suç delili olan tweet, 24 nisan 2012 tarihli. Kaftancıoğlu böyle bir tweet atmadığını iddia etti ama savcıya göre bu tweet de Türkiye Cumhuriyeti devletini aşağılamak demek: “Tarihte bugün; Ermeni soykırımı başladı. Katledilen Ermeni vatandaşlarımızı anıyoruz. 19.15’de Taksim’de.”

Halbuki bu tweette bahsedilen anma, o yıl İstanbul Valiliği’nin izniyle, polis koruması altında yapılmıştı. O anmada bugün iktidar cephesinde olan başdanışmanlar, yazarlar, milletvekillerinden bazıları da bulunuyordu.

Zaten o anmadan bir yıl sonra Başbakan Erdoğan’ın kendisi 24 Nisan’da taziye yayınlamıştı.

Bir yıl önce de aynı Başbakan Erdoğan, Dersim katliamı için, devletin resmi belgelerini açıklayarak, devrin CHP iktidarını katliam yapmakla suçlayıp, “gerekirse devlet adına  özür dileriz” demişti. 

Ama demek ki bundan yedi yıl önce zamanın CHP iktidarını yani zamanının Türkiye Cumhuriyeti devletini katliamla suçlamak serbest ama yedi yıl sonra “katil devlet” demek bile hapislik suç. 

(Hala Başbakan’ın 1937-38’deki CHP iktidarını yani devleti Dersim’de katliamla suçladığı tweetleri arşivlerde duruyor.) 

Nitekim devletimizin zincirleme olarak aşağılanmasına neden olmuş bir başka tweet, Kaftancıoğlu’nun 19 Ocak 2015 günü  Hrant Dink anması için attığı “Katil devlet hesap verecek sloganlarıyla kitle Taksim’den Agos’a yürüyor” tweeti. 

Ama devletimiz dört yıl önce Taksim’de alenen bu sloganı atan binlerce kişinin devleti aşağıladığını ancak dört yıl sonra Kaftancıoğlu’nun tweetinde görünce fark etmiş olmalı. 

Yoksa eğer Kaftancıoğlu CHP İstanbul İl Başkanı olmasaydı, 31 Mart’ta CHP İstanbul belediyesini kazanmasaydı, sonra seçim iptal edilmeseydi, binlerce kez atılmış olan bu tweet de savcıların umurunda olmayacak, 23 Haziran’da CHP bir kere daha seçimi kazanmasa yıllar önce atılmış bu tweetlerden dokuz yıl hapis cezası da muhtemelen çıkmayacaktı.

O yüzden ifade hürriyeti, şok edici fikirlerin de ifade özgürlüğü kapsamına girmesi, yedi yıldır suç olmayan tweetin bir anda halkı kin ve nefrete tahrik ettiğinin anlaşılmasının saçmalığı gibi böyle bir manzara karşısında fazla lüks olacak tartışmalara girmeye gerek yok. 

Herkesin çıplak gözle görebildiği basit ve acıtıcı bir Türkiye gerçeği var karşımızda

Buna herhalde sadece adaletsizlik diyemeyiz, bu artık seri adaletsizlik...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ali namlı 11 Eylül 2019 12:42
Bu kadına verilen cezanın adaletle ilgisi olmadığı ve tamamen art niyetli ,siyasi güdümlü olduğu her yönüyle zaten belli oluyor ; işin en vahim ,en acı tarafı koskoca ağır ceza mahkemesinin buna alet olmasıdır ! Yazık ki ne yazık !Ancak hele doktor olan bir kadının da böylesine amiyane ,pespaye ve de kin,nefret içeren mesajları paylaşması da kepazelikten başka bir şey değildir ! Allah aşkına bir kadının ; güzelliğin, nezaketin ,zarafetin, anne olarak şefkat ve merhametin timsali olması gerekmez mi !! Peki o rezillik ne !!!!
So what 10 Eylül 2019 23:44
İsterseniz şöyle bir hatırlatmada bulunayım..Kaftancıoğlu, teröristlere güzelleme yapıp, onları övmüştü. Demokrasisine taptığınız ABD ve Avrupa ülkelerinde böyle davaranabilir miydi? Bir düşünün
Takipçi 10 Eylül 2019 22:49
İnsan kendisine kimin ilham verdiğine dikkat etmesi lazım. Bu şeytan da olabilir. Söylediklerinin doğru olduğunu düşünür. Bir hakkı, adaleti savunduğunu zanneder. Ama yanlıştır. Kaftancıoğlu tipinde çok insan var. Bunların sözleri, ilham aldıkları kaynak şer bir kaynaktır. Söyledikleri de tek tiptir. Hepsi Kemalisttir. Hepsi din düşmanıdır. Hepsi demokrasi ve laikliği savunur. Ama hani nerde şükür. Seni yaratanı hatırlamak. Sen hiç bir şeydin var oldun.Aldığın nefes. Şu gezegende, atmosferde oksijen yerine metan olsaydı yaşayacakmıydın.
X MEN 10 Eylül 2019 16:38
Siyaseten yapamadıklarını yargı sopası ile yapmak işin özü kısaca bu. Adalet bir gün "mutlaka ama mutlaka" herkese lazım olur.
Ben bir iyi Parti üyesiyim ben açık açık söylüyorum Ali Babacan'ın Parti kurmasını destekliyorum Çünkü Ali Babacan yeteneklidir ekonomiyi yönlendiren bir insan onun bakanlık yaptığı dönemde gerçekten cebimiz para görmüştü AKP ve Erdoğan onu görevden alarak yerine jöleliyi getirdi ve o günden bu yana ekonomi Tepetaklak gidiyor Şimdi ise damadın elinde ekonomi çarçur oldu bu sebeple Ali Babacan Parti kurduğu zaman ben bir iyi Partili olarak ona oy vermeyi düşünebilirim
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 23:55
Bir ülkücü olarak yazinızi begendim,tarafsız ve adil davranışınizı tebrik ederim,saglicakla kalin
Seracettin Çelebi 09 Eylül 2019 23:02
İçinde tutkuyla bağlanılmış adalet kavrayışı olanların yaza bileceği güzel bir farkındalık."Neyse ; "O"."
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 20:44
Kaleminize sağlık Yıldıray Bey.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:45
Muhafazakar biri olarak Yine süper bir yazi olmus. Kalemine saglik.
İbrahim Erdoğan 09 Eylül 2019 18:26
Ellerine ve yüreğine Allah sağlıklar versin, aziz kardeşim...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 17:37
Canan kaftancıoğlunu hiç sevmem. Ama yazı gayet adil, döktürmüşün yine
Ehl-i İrfan 09 Eylül 2019 16:35
Hala Türkiye için en büyük ulusal tehditlerin başında PKK terörü geliyor. PKK'nın sıktığı kurşunlardan dolayı kentlerimize şehitler gelmeye devam ediyor. Buna rağmen Cihangir solcuları başta olmak üzere, çevresel konular ve hayvan hakları gibi meselelerde anında duyarlılık gösteren şarkıcı, oyuncu, tiyatrocu vs. isimler bir sessizliğe gömülmüş durumdalar. Kuzuların sessizliğini oynuyorlar. İnsan gerçekten hayret ediyor. Bu analara destek açıklamasının PKK ile mücadelede ne büyük bir psikolojik destek anlamına geldiğinin farkındalar. Bu yüzden susuyorlar.
KARAR OKURU Zeki 09 Eylül 2019 15:53
tivitlerin hepsini göster.ondan sonra yorum yap.işine geleni yorumla gelmeyeni kapat.yasaların hiç bir kıymeti yok. herkes suç işlemekte özgür. hakaret serbest.bunun adı özgürlük.yok öyle yağma herkes yaptığı 'nın karşılığını görecek.
KARAR OKURU 11 Eylül 2019 00:00
0
Çok zekice
karar okuru 09 Eylül 2019 15:45
geçenlerde ama daha çok yeni yine 28 şubat falan denilip duruyordu.doğrusu o günlerde adalet sistemi mensuplarının büyük çoğunluğu ve adalet çok kötü sınav vermişti.tabii onlara baskı yapanlarda çok kötüydü.bugünün adalet mensuplarının bir kısmının ve bugünün adaletini ve yöneticilerin bazılarını 28 şubatla kıyaslamak mümkün mü?
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:42
Karakuşi hükümler serisi devam ediyor. Adaletin sadece kadın yazar adı olduğu bu memlekette.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:44
Kaftancıoğlu hakkında yazılmış en gerekçeli, açıklamalı ve cesur bir yazı.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:32
Yedi yıl önce adalet yokmuydu.neden o vakit dava açılmamış.demeki o zamanlar Türkiye demokrasi ile yönetiliyormuş. Şimdi...bilmiyorum. Canan hanımın düşüncelerini sevmiyorum.Lakin bu yargılama biçimi vahim.Hepimizin tek güvencesi olan hukuk güven vermiyor.Geriye korku kalıyor. Ak Parti neden oy kayb ediyorum diye fazla kafayı yormasın her şey ortada.
Devlet kutsal değildir. U.S.A Ve Rusya en buyuk terörist devlettir,seri katillerdir. Şimdi bunu yazınca Amerika ve Rusyada mahkemelik olur ceza yermiyim
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 14:09
Güçlü olan hep haklıdır reis. Düzen hep böyleydi. Değişti zannettik. O zan ile çok şey kaybettik. Saygilar...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 13:21
"Biz hukuk devletiyiz" - Tayyip Erdogan...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:47
1
Biz guguk devletimiz. Vatandaş
Aman Yıldıray Bey,dikkatli olun.Yazınıza attığınız başlıktan dolayı;'çok seri'bir şekilde yargılanıp,adaletsizliğe kurban gidebilirsiniz.Artık bu ülkede:'Bu kadarı da olmaz'denilen şeyler,çok rahat oluyor.Bakalım daha neler olacak.Yazınız için ayrıca tebrik ederimCesurca yazılmış bir yazı.
Canan Hanım, ,ne bilsin birgün gelipte, biraz Şöhret olacağını. !..atmış, tutmuş Çokları gibi. :))..Etnik ırkçılıktan, Günlük Muhalefet diye Tüyler dikmiş. !.CHP ile alakası yok o yazdiklarinin. EKREM Beyde ortam müsait diye Seçildi. .CHP daha cook yol alması lazım. Saflar net olmalı. TÜRK MİLLETİ ...MİLLİYETÇİLİGİ. .tüm etnik ırklar , ideolojiler, partiler üstüdür. Yanlış, hata, eksiklik, aksaklık Bu Zihniyet altında Çok rahat Samimi olursak düzelir **Herkes Kendi Türküsünü söylerse CURCUNA olur. .**..
Az kalmış rekoruma. Kırmızılar. :))..Ha gayret.:)).. O Hanımefendinin Twetlerine baktim Kin, nefret ile Akil kullanilmadan üretilmiş Sözler .Vizyon yok,Fikir yok,.Tefekkür yok.Genç bir insanin.Ezber Heyecanla atip,tuttuğu sozler.gibi..Sorsan kendisine HATIRLAMAZ bile..:)))..Fakat Bizden baska (Türkiye Dusmanlarini) herkesi sevindirir o yazılar. Olsun.kendisine o yakışmış.:)) .! .Çok ciddiye almaya değmez Ablayı. .:))).Cihangir Tropikal Solcuları .lazım onlarda. :)))..Buyuk Devletiz biz..onlarda kenarda oynasınlar. .!.
ati 09 Eylül 2019 12:46
adalet sisteminin de, hükümetin de kötü sınavlar verdiği bir dönemdeyiz. ikisi de çok kötü işletiliyor. bu, tartışmasız. hukukun gadrine uğrayan çok insan izliyoruz. doğru. kaftancıoğlu örneğini özetle yazmış sayın oğur. ben kendisinin vicdanına güvenenlerdenim. davalı zatın attığı tweetleri inceleme ihtiyacı duydum nedense. bende uyandırdığı hisler, sayın oğur'a bu kez katılmama yönünde. çok çirkin, argo, militan dillerle yazılmış şeyler. bunları, bir yasal siyasi parti il başkanı yazmış olamaz diye düşündürdü.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 12:45
Kaftancioglunun 7 yil sonar attigi twetlerden cezalandirilmasi ne demek: iktidara etkili muhalefet yapar secim kazanirsaniz hapse girersiniz demek...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 12:38
Bu Türkiye 'nin dramıdır, mahkum olan Canan Hanım değil, adalettir. Tek kelime ile güçlülerin hukuku... O mahkeme heyeti, kendileriyle gurur duyabilirler... Bir AKP' li hakkında da aynı kararı versinler de görelim. Sıkar galiba.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 16:01
14
tweetlerine bir göz atar mısınız?
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 12:38
Yıldıray bey İyide sade bir vatandaş olursan sorun yok ama bu kendini bu ülkenin etik degerlerini ve kültürünü yok sayan kendi kafalarına ve ahlak anlayaşlarına dunya görüşlerine göre halkı yonlendirmeye ve kin ve nefretini körukleyecek yazılar yazarsan musade ette devlet mudahale etsin.Siz buna nasıl özgurlük diyorsunuz bir turlu anlamıyorum.
Mustafa 09 Eylül 2019 12:34
Bu demogoji lerin bu dünyada hesabı olmasa da ahirette hesabı olur. Sanki canan kaftancıoğlu nun babası gözleri önünde öldürülmüş, yıllar sonra o aileye gelin olmuş birinden bahsediyorsun. Ayrıca 2.demogoji ermeni techirini anmak için izinli bir gösteri yapılması size "devlet ermeni soykırımı yapmıştır" deme hakkını vermez. Sayın yazar kardeşim eleştirecek ülke arıyorsan fransaya bak"ermeni soykırımı yapılmamıştır" diyenlere bak. Demogoji yaparak insanlara hizmet edilse isi en büyük hizmeti Süleyman Demirel yapmış olurdu. Demirel'e rahmet okutacağına gerçekleri yaz.
Thales 09 Eylül 2019 12:16
Türkiye medeni dünyadan git gide uzaklaşıyor. Bir iki yüzyıl içinde insanlık Homo Sapiens Augmentis (yükseltilmiş insan) ve Homo Sapiens Sapiens olarak ayrılacak diye tahmin ediyorum. Bir de her tür Homodan daha gelişmiş bir tür olarak yapay zeka gelişecek (dur! sakın o espriyi yapma!). Gidişat o yöne. Türkiye Sapienslere bırakılacak gibi. Diğerleri evrimde başka bir aşamaya geçecekler.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:57
Bu yazdıklarınızın hiçbirisi teröre destek için gerekçe olamaz ,terörü destekleyecek mahiyette açıklama yapılmasını mazur göstermez.
KARAR OKURU 1517 09 Eylül 2019 11:36
Yıldıray oğur, sen de karamollaoğlu gibi kafayı yemişsin... Karar gazetesi illede muhalefet yapacam diye diye ,yırtına yırtına geldiğiniz nokta bu...yaziklar olsun..kaftancıoğlu ile beraber ayrilmayın..Yıldıray oğur senden bir cacık olmaz..
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 15:57
5
Senden olur mu?
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 16:19
4
Sizden yüksek seviyeli fikir tartışması bekleyemiyoruz zaten. Fazla ağır geliyor, kaldırma kapasitenizi aşıyor.
Birinci İBB seçiminden sonra,“seçim sonuçları toplum vicdanında huzur bulmayacak bir anlayış içerisinde sonuçlanmışsa, o vicdanı huzurlu kılabilecek yeni bir seçim de düşünülebilir” diyerek, ikinci seçime neden olan derin Devlet, Kaftancıoğlu operasyonunda da devrede olabilir. % 35’lerle iktidar olunabilen önceki sistemde, bin yıl geçse iktidar yüzü göremeyecek MHP, başkanlık sistemini anahtarı eline almak için istedi. Erdoğan yıprandı. Seçilme şansı kalmadı. Bahçeli, CHP’li mağdurlar yaratacak ve önümüzdeki seçimde, CHP ile ittifak yapacak.
Candaroglu 09 Eylül 2019 11:20
Mükemmel bir makale. Tebrik ederim. Anafikir olarak yine geciken adaletin adalet olmadigini söyleyebiliriz.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:05
İşine gelmeyen kararlar alan hakim-savcılara bedelini ödet ondan sonra çık burası hukuk devleti, çadır devleti değil diye bik bik öt. Hz. Ali'nin söylediği devletin dini adalettir sözü gerçekse koyu dinsiz bir devletimiz var. Küçük bir çocuğun ölümüne yol açanlar 15.000 TL ile yırtsın tweet atan 10 yıl ceza alsın. Mensubu olmaktan utandığım bu vatandaşlıktan Allah tez zamanda beni kurtarsın inşallah.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 10:39
Kahrolsun İSLAMOFAŞİZM VE İŞBİRLİKÇİLERİ!
Hermes 09 Eylül 2019 10:12
Soru: İnsan Devlet için mi yoksa Devlet İnsan için mi vardır?. İnsansız devlet aygıtı(İDA) olur mu? Devletin bizatihi kendisi tanrı mıdır? Vatndaşlar devletin kulu mudur? Tanrı ise, vatandaşlarını ister cezalandırır ister mükafatlandırır mı?
Najaz 09 Eylül 2019 09:46
Gelişmiş ülkeler yapay zeka devrimini tartışırken, biz hala "doğal zeka" ve onun ürünü olan fikirlere ceza verelim mi, vermeyelim mi diye kavga ediyoruz. Farklı fikirleri cezalandırmanın yüzlerce yıldır insanlığa hiçbir şey katmadığı, aksine böyle yapanları medeniyet yarışında geri bıraktığı aşikar. Tanrı, devlet gibi soyut kavramları kutsayıp onlara en ufak eleştiri getirenleri hapse tıkmaya devam edersek, içinde yaşadığımız toplumda bizi ileriye taşıyacak fikirler asla yeşermeyecek.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:46
Canan'ın tweetlerine bakalım: Kısa adı b.k olan... (Burhan Kuzu'dan bahsediyor), Tayyip'in .... kılı olmaya meraklı ne çok insan varmış, inandığınız Allah'ınız belanızı versin, Tayyoş istifa. Ben bütün bu tweetlerden dolayı yargılanmasına karşıyım. Ancak siyasette seviye gerçekten çok düştü. Liseli ergen küfürlerini bu kadar pervasızca kullanabilen bir insan CHP gibi bir partinin nasıl il başkanı olabiliyor? CHP içinde daha nitelikli insanlar yok mu?
mutlu yucel 09 Eylül 2019 12:10
1
Ben hiç şek, şüpe duymadan Allah'a inananlardanım. Ben de dinbazlara, Allah ile aldatanlara"İnandığınız Allah belanızı versin" derim,demem benim Allah'a inaçsızlığımı getirmez.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 14:52
3
12.10, Ya hu kadın inanmıyorum diyor zaten. Sen kendini neye zorluyorsun.
mutlu yücel 09 Eylül 2019 19:23
2
14,52 kardeşime şunu söyleyeyim, kişinin"Allah'a inanmıyorum" demesine de inanma, onun adalet duygusuna bak, insanlıkta aldığı yola bak vs. zira Allah'ı inkar etmek mümkün değildir. İşin özünü kavrayanlar bunu bilir.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:07
Bu ülkede adalet sadace her kesin kendine var.baska düşünsene asla
Efedamat 09 Eylül 2019 08:39
Et kokarsa tuzlanır tuz kokarsa. Aslında tuz o kadar çok koktu ki. Tıpkı deri tabaklayanların da alıstiğı gibi Onlarda alıştı. Zannediliyor ki bu kokuyu millet içine sindirecek. Hayır nasıl kazlıçeşmedeki tabakhaneler milletin canına yetince kaldırıldılar.bu millet kokan tuzun kokusunuda ilk seçimde yok edecek.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:21
Devlet memuru olup cinayet işleyen, işleten bir çok insan geldi, geçti ülkemizde.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 08:16
Vah ki vah Yıldıray bey Tayyip bey düşmanlığı sizin gözünüze öyle bir perde çekmişki haşa sırf Tayyip bey inanıyor diye Allaha inancı bırakacaksınız. Nereden çıktı bu Canan hanım sevginiz. Yazdıklarını tasvip ediyorsanız ki öyle anlaşılıyor senin onlardan farkın yok demektir. Haydi uğurlar olsun...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:43
6
Cahilliğin tanımı bu yorum olsa gerek. Adam araştırıp, o kadar bilgi dökmüş ortaya, tek bir satırına yorum yapmadan, ezber cümlelerle yazarı eleştirmiş kendince. Okumayın bu kadar kaliteli yazıyı siz, ağır gelmiş sizin için. Siz sadece, birinin söylediği lafı ezberleyip, tekrar edin.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 13:03
3
Yazıyı ön yargısız bir kez daha okumanızı öneririm. Gerçi yazının entellektüel dili ile sizin anlama dilinizlen fark göstersede, deneyin.
karar okuru 09 Eylül 2019 21:58
0
''Cehlin ol rütbesi sehl olmaz , tahsilsiz bu rütbe cehl olmaz ''
M. Saim 09 Eylül 2019 07:52
Arkadaşım Yazara katkılarınız diyorsun. Bu söylem bıktırdı artık. Yazarı terör destekçisi sayılmaktan kaleminin kuvveti koruyor. Ben de 2012 de rahmetli olan AKP yi beğendim, destekledim ama 67 yaşımda halâ komünist bir dünya istiyorum. Hayata böyle bak. Bu bakış sana bir siyasi partinin kahramanı kadınla aynı partinin başkanı adam arasındaki siyasi bakış farkının cinsiyet farkından daha fazla olduğunu gösterir..Allah Canan Hanı'mı Erdoğan 'dan ve Kılıçtaroğlu'ndan korusun.
Kutsal makamlarda oturan o büyük büyük insanların ne kadar dürüst ne kadar adil ne kadar maaşı mevkiyi umursamayan kahramanlar olduklarını gördükçe ülkemin geleceğine daha bir umutla bakıyorum
Faik Güleçyüz 09 Eylül 2019 06:54
Yıldıray Bey,yüreğinize sağlık.Selâm ve sevgilerimle.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 06:06
O gün öyle bugün böyle eski Türkiye de ceza istenilen kişiye veriliyordu Abdurrahman Dilipak in yanılmıyorsam evine dönemin generaline hakaret suçundan evinin haczedildlgi haberleri hala yine yanılmıyorsam beyninde dolanıyor o günün mağdurları bizler fikrî hiç hosumuza da görmezse de nasıl adaletsizliğe göz yumabiliriz bu dava diye bahsedip biz dava adamlariyiz diyen insanlara böyle davranmak yakışmaz dava = adalet
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 05:43
'Zavallı Berkin ekmek almaya giderken polis saldırısına uğradı '(!) Berkin ne kadar zavallıysa senin yazın da o kadar zavallı...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 09:16
4
Berkin elvan öldüğünde 15 yaşındaydı. De ki eve ekmek almaya çıkmamıştı, de ki gösterilere katılmıştı, de ki polise taş atmıştı. Bunun karşılığı öldürülmek mi olmalıydı. Yürekler Bu kadar mı taşlaştı. 15 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz. Biraz, çok değil biraz vicdan.
ati 09 Eylül 2019 11:41
24
09.16 müellifi arkadaş! kimse öldürülmesin. hele çocuklar. 15 yaşındaki berkin elvan ölümüne üzülme imkanı bulamayanlardanım. sebebi: ailesinin iğrenç ve yönlendirici ajitasyonu:''' eve ekmek almaya çıkmış çocuğu polis öldürdü.'' berkinin, gösterilerde önlerde durduğunu biliyoruz. bu, elbette tercih. ama 15 yaş çocuk tercihi değil. anne baba tercihi. o zaman zırvalamayacaksınız... ben çocuğu ekmek almaya gönderdim diye. dimdik olacaksınız. evet gösterilerde öldü diyeceksiniz. o çocuğu ailesi öldürttü. nokta.
ati 09 Eylül 2019 12:39
10
09.16'ya! o gösterilere katılanların tamamının başına gelme ihtimali olan bir durumdan bahsedeceğim. gaz fişekleri topluluğun üzerine doğru ateşlendi.herkesin yaralanma ihtimali olan bir şekilde. çok insan yaralandı. bazıları organ kaybı yaşadı. olayların sebebini, hukukunu tartışmaya ihtiyaç yok. bu eylemler sırasında, herkesin başına gelebilecek bir şey geldi berkin'in başına. 15 yaşındaki bir çocuğun, gösterilerde tüm bu ihtimallere rağmen bulunması, ailesinin sorumluluğunda. ekmek ajitasyonu çok itici. yapmayın!
ati 09 Eylül 2019 16:10
9
benzer ajitasyonu ethem sarısülük olayında da yapmışlardı. 'gösterilerde polis hedef gözeterek kafasına ateş etti' diye. objektif bir gözle onlarca defa izledim o olayı. videosu halen youtube'da var. gözüm sana mı inanayım, kızım sana mı? o topluluğun yaptığı eylem şiddet içeriyordu. (berkin elvanın ki de.siz, bir yerinize, hiç sapan taşı yediniz mi) yine de polis hedef gözeterek değil, korkutma amaçlı havaya ateş etmiş görünüyor. talihsiz kaza. ama size kalırsa cinayet... şimdi ''beğenmeyebilirsiniz'''
Arkadaşlar ölüden hüküm kalkar. Günaha girdiniz.“ Ölen ya hayırla anılacak, ya iyiliği konuşulacak, ya da ebediyen susulacaktır. Allah’a ve Ahirete imanı olanın başka bir söylem ve eylem içinde olması mümkün değildir ” (Buhari. Edep.31)
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 22:51
0
05:43.hiç mi Vicdanıniz sizlamiyor.o.zavallı çocuk illegal örgütlerin propagandası ile sokaklardaydi. Guvenlik Kuvvetleride Senin, Benim Toplumun Can,Mal ve kendi guvenliklerini Sağlamak icn gayet Adil ve ölçülü Bir güc kullandılar. Talihsiz olayda Zavalli Çocuk (Rahmetler olsun) kullanıldı.Yetmedi Ölümünü de kullandılar.Ekmek gibi Kutsal nimet ile beraber inandırıcı Olsun diye.(Sanki bilinmiyor o mahallede nerde ne yapılıyor.)..Yalanlar elbet ortaya cikar,çıkacaktır. ne kadar saklamaya çalışsanızda.!. .
AKP DESTEKÇİSİ GAZETECİ TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ GERÇEKTEN PEYGAMBER OCAĞI OLSAYDI ARİFE GÜNÜ KAN DÖKERMİYDİ DİYE TWEET ATAR SORUŞTURMA BİLE AÇILMAZ AÇILIM SAÇILIM SÜRECİNDE TERÖRİST BAŞINA ÖVGÜLER YAĞDIRAN YANDAŞLARIN SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI GÖRMEZDEN GELİNİR MUHALEFET PARTİSİ LİDERLERİNE ALENEN HAKARET EDENLERE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KULLANIYOR DENİLİR KAN BANYOSU YAPTIRACAĞIZ DİYENLER KILIÇDAROĞLU'NA ŞEHİT CENAZESİNDE YUMRUK ATANLAR KAHRAMAN İLAN EDİLİR MUHALİF POLİTİKACILAR GAZETECİLER VATANDAŞLAR GÖRÜNTÜ PAYLAŞMAKTAN HAKARET İÇERMEYEN ELEŞTİREL YORUMLAR YAZMAKTAN SUÇLU BULUNUR KODESE ATILIR
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 04:45
Kaftancıoğlu kenar mahalle çocuğunu İstanbula başkan seçen kadın eli adaletin talimatla iş yapması oniki mart oniki eylül 28 şubat gibi fetret dönemlerinde bile görülmedi üzücü 21 .yüzyıl Türkiye sinde İslamcı ve adı adalet olan bir iktidar döneminde görülmesi çok üzücü ve dünün mağdurları bugün mağrurları oynuyor bunu da bahçeli ve perinçekleri memnun etmek için yapıyorlar yazık çok yazık!!!
Yani Kaftancıoğlu ne kadar vatansevermiş de haberimiz yokmuş.
seri anlayış kıtlığı 09 Eylül 2019 08:38
2
Olay Kaftancıoğlunu sevip sevmeme değil, olay adaletin yerini bulması. Bu adalet herkese lazım. Anlayana tabi ki.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:11
14
Devletin terörle mücadelesine seri katil diyen birini yargılamak adaletsizlik midir? Siz adalet deyince vatan hainliği mi anlıyorsunuz.
İnsansever 09 Eylül 2019 12:03
2
Benim gördüğüm vatana vatanseverler kadar zarar veren başka bir kesim yok.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 18:02
1
Bence senden daha fazla
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 01:48
Sultan Süleyman Han bir nefes sıhhat demişti Dr
KARAR OKURU nedim 09 Eylül 2019 01:41
yakışıyor mu size diğer sosyal medya mesajlarindan bahsetmemek,saklamak adaleti ,toplumu yanıltmak..neden olduğu gibi yayınlayıp sonra da mertçe savunacaksaniz öylece savunmak.fakat siz ise insanlari aptal yerine koyuyorsunuz.bazi şeyleri saklayarak filan.adalet ise olduğu gibi mesala 15 temmuz darbenin ilk saatlerindeki mesajlari yayinlayip savunmak veya savunmamak.fakat siz özellikle de toplum yararına veta zararına olacak bazi şeyleri saklamaniz korkarim ki sizide sağladığınız şeyleri paylaştığıniza çıkıyor.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 11:51
2
Kadın 10 senelik ceza aldı, ceza aldığı ayrı ayrı bir sürü suç var. Bu suçları ayrı ayrı incelemek tamamen tutarlı bir durum, Oğur da devleti aşağılamak kısmını eleştirmiş. 45 twitten 1 yıl ceza almış olsa neyse derim.
Karar Okuru 09 Eylül 2019 01:10
Bu hale gelen süreçte her güvenilen dağa daha da beter kar yağıyor. Güya vesayeti kaldırıyorduk ama sonuçta derme çatma devlet ve hukuk da kalmadı. Katkılarınızıda biz unutmadık.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 02:09
0
Hangi katkilarini? Ideolojik bloklara donusmus kafalardan cekmiyor muyuz zaten, bu adam da mi blok-kafa olsaydi ve bu hukumeti ne yaparsa yapsin her donem reddetseydi?.. iyi ama her blok problemli.. marifet hepsinin uretkenligini ulke hizmetine alabilmekte.. ne yazik ki blok-kafa olmak toplumun ruhuna isleyince dara dustukce herkes kendi bloguna cekilip o kafanin ezberlenmis, ruhun, beynin derinliklerine islemis yanlislarini yapiyor..
Çerkez Ethem 09 Eylül 2019 01:08
...."Buna herhalde sadece adaletsizlik diyemeyiz, bu artık seri adaletsizlik"... Aynı seri diziler/filmler gibi! Tek fark sonunda süpriz yok, 100 yıldır bildiğimiz the End! Ana karakterler değişsede, senaryo hep aynı bildiğimiz,bıktığımız senaryo!
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:17
Yazılarınızı keyifle okuyorum. Bilgiyi ortaya koyuyor yorumu okuyucuya bırakıyorsunuz.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 04:36
8
Yorumu okuyucuya mı bırakıyor?..
Dikkat 09 Eylül 2019 00:18
İçeriden Reis'ci görünen, Erdoğanın kuyusunu kazan bir güruh var Fetö gibi. Ateşli Reis'ci görünüyorlar, oysa ki Tayyip beyin kuyusunu kazıyorlar. Reis adına Reisin kuyusunu kazıyorlar...
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:49
1
Vahh vahh vahh! Yine her zamanki gibi reis iyi çevresi kötü.
Bedr 09 Eylül 2019 00:16
Yıldıray Bey, dikkatinizi çekerim(bu arada, yazınız süper bir özetleme olmuş): Kürt politikacılara verilen uydurma cezalar ilk kez bir türk parti üyesine(CHP) veriliyor. Bu, işin vehametini gözler önüne seriyor. Yani Ak partinin hükümetini sürdürmek adına her şeyi göz önüne aldığını gösteriyor. Gözlerini kırpmadan savaş bile çıkartırlar. Sebep bulmak zor değil; havuz medyası hazırda bekliyor!
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 00:08
Kaftancıoğlu'nu fikirlerine siyasi görüşlerine katılmam. Çoğu zaman bulunduğu mevkiye uygun davranmadığını düşünürüm. Ancak adalet hepimiz için olmalı. Yazınızı tebrik ederim.
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 04:40
36
Terörle mücadele eden devlete "seri katil devlet" diyen biri yargılanmayacak. Bu mudur adalet?
Şahin 09 Eylül 2019 11:59
1
@04:40: Siz galiba anlamadınz veya okumadınız. Erdoğan bile devlete "katil" dedi ama o yargılanmıyor, Öcalanı TV'lere cıkaran TRT yargılanmıyor, sade ifade özgürlüğü kullanan muhalifler yargılanıyor!
KARAR OKURU 09 Eylül 2019 12:12
0
Aynen budur. Devlet diye biri mi var? Layüsel mi? Devlet memuru her adımında hesap vermek zorunda patrona, yani vatandaşlara. Kimi vatandaş beğenir, kimi beğenmez, eleştirir. Her vatandaşın en doğal hakkı. Hukuk vatandaşı devlete karşı korumak içindir, devleti vatandaşa karşı korumak için değil. Çünkü devlete silah tekeli verilmiş, hukuka uyması koşulu ile.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN