Back To Top
Bazıları devlet sever

Bazıları devlet sever

 - Son Güncelleme: 19.08.2019 Pazartesi 10:10
- A +

Geçen hafta AK Parti 18’inci kuruluş yıldönümünü kutladı. Partinin 18’inci yaşı için bulduğu slogan ise ilginçti; Yaşımız hep 18.

M.F.Ö’nün meşhur şarkısı “Hep yaşın 19”dan esinlenilmiş olabilir. 

Ama daha güçlü ihtimal, Kurtlar Vadisi dizisiyle de epey popüler olmuş, o meşhur devletçilik şiarından esinlenmiş olmaları: “Devletin yaşı hep 18.”

Tabii ki 18 yaşın sadece dinamizm, zindelik, tazelik gibi avantajları yok, ergenlik, fevrilik, aculluk gibi dezavantajları da olabiliyor.

Herhalde, AK Parti’nin 18 yıllık hikayesini anlatmak için hazırlanan posterde, 2002 genel seçimi, 2015’deki çifte genel seçimleri ve 2010 referandumunun tarihten silinivermesi 18 yaşın bu dezavantajlarına bir örnek. 

Çünkü tarih sonradan istemediğimiz yerleri silebileceğimiz bir şey değil.

Bunun en profesyonel örnekleri Stalin döneminde yapılmıştı. 

Lenin’in Sovyet Devrimi’nin ikinci kuruluş yıldönümünde Moskova’da kar yağışı altında yaptığı konuşmanın fotoğrafından, yıllar içinde rejimin hain ilan ettiği önce Kızıl Ordu’nun komutanı Troçki, ardından devrim sırasında komünist partinin yöneticileri Kamenev ve Khalatov silinmişti. 

1957 yılına gelindiğinde artık fotoğrafta Lenin’in yanında anlamsız boşluklar vardı. Ama tarihe o fotoğrafın orijinali ve bu silme işlemlerinin gülünçlüğünü anlatan kitaplar kaldı.

Ama o poster kadar AK Parti’nin resmi hesabından paylaştığı 18 yaş kutlama videolarından biri de üzerinde ayrıca durulmayı hak ediyor.

Video “muhtar bile olamaz” kupürleri eşliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi sesinden bir konuşmasıyla açılıyor. 

Cumhurbaşkanı’nın “Bitti dediler, ayağa kalkamaz dediler, göçtü, gitti, gidiyor dediler, ama onlar böyle dedikçe” diye devam ettiği konuşması sırasında görüntülerde ise 2008’deki AK Parti kapatma davası sırasında Anayasa Mahkemesi üyelerini ve Yargıtay Başsavcısı’nı görülüyor.

Ama özellikle bir isim görülüyor; eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç. 

Konuşmada “Onlar böyle dedikçe” cümlesi geçerken ekrana önce tek başına Haşim Kılıç’ın, hemen ardından Fetullah Gülen’in görüntüsü geliyor.

Bu şekilde verilmek istenen mesajın üzerinde durmaya değmez.

Ama “AK Parti ve Erdoğan’ı siyaseten bitirmeye çalışanlar” konulu bir video için, üstelik “onlar böyle dedikçe” cümlesine denk gelecek bir görüntü seçilirken akla gelecek son isim Haşim Kılıç olurdu.

1990’da Özal tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirilen Haşim Kılıç, 2002 yılında Erdoğan’ın AK Parti kurucusu olamayacağıyla ilgili Anayasa Mahkemesi kararına şerh koymuş beş üyeden, 2007 yılında meşhur 367 kararına şerh koymuş dört üyeden biri.

Başka kararları, başkanlığı üzerinden eleştirilebilir ama onu 2008’de Anayasa Mahkemesi’nde görüşülen AK Parti kapatma davası için suçlamak ancak gülünç olabilir. 

Kılıç, sadece davanın tümden reddedilmesi için karşı oy yazan mahkemenin tek üyesi değildi, mahkeme başkanı olarak içeride verdiği mücadeleyle de kapatma kararı için gerekli nitelikli çoğunluğun çıkmamasını da sağlamıştı.

Yani eğer AK Parti 7’inci yılında kapatılmamışsa ve bugün 18’inci kuruluş yıldönümünü böyle videolarla kutlayabiliyorsa bunda Haşim Kılıç’ın katkıları büyük.

Ama AK Parti’nin kapatma davasının tümden reddedilmesi için yazdığı karşı oy yazısının girişine koyduğu Rosa Luxemburg alıntısında dendiği gibi “Özgürlük yalnızca ve daima farklı düşünenlerin” olsa da, Türkiye’de farklı düşünmenin bedeli her zaman ağır olmuştur. 

İşin tuhafı, bugün AK Parti ile farklı düşündüğü için Haşim Kılıç, partinin 18’inci kuruluş yıldönümü videosunda böyle resmedilirken, 367’ye “evet”, başörtüsü yasağının kalkmasına “hayır” diyen, AK Parti’nin kapatılması için oy veren eski mahkeme üyesi Alifeyyaz Osman Paksüt Beştepe’deki resepsiyonlarda görünüyor. 

Yine 367’ye “evet”, başörtüsü yasağının kalkmasına “hayır” diyen, kapatma davasında ise AK Parti’nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu kararına katılan ama kapatılması yerine hazine yardımı kesilmesiyle cezalandırılmasına isteyen eski mahkeme üyesi Serruh Kaleli ise Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyesi.

367, başörtüsü yasağı ve kapatma davasında aynı şekilde kararlar vermiş ve emekliliği yaklaşan mevcut mahkeme üyelerinden Serdar Özgüldür de son dönemde bireysel hak ihlali başvurularında, iktidarın siyasi tercihleriyle paralel kararlara imza atıyor. 

2008’deki kapatma davası sırasında Ankara Hukuk Fakültesi dekanı olarak davayı açan başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya’yı destekleyen bir bildiriye imza atmış Prof. Metin Feyzioğlu da bugün benzer bir çizgide. 

Son olarak eğer 2008’de AK Parti kapatılmış olsaydı muhtemelen bugün mevcut olmayacak Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin kongre salonunda yani yürütmenin merkezinde, Yargı Yılı açılışı töreni yapılmasını protesto eden baroları karşısına alıp, törene katılacağını açıkladı. 

Onun bu kararını, o günlerde “AK Parti kapatılsın, devrim kanunları uygulansın” diye kampanyalar yapmış Doğu Perinçek de hararetle savundu. 

Belki de bütün bu isimler bunda bir çelişki görmüyorlar. Çünkü o gün de, bugün de aslında aynı devletin yanında duruyorlar. 

Çünkü bazıları toplum, hukuk değil, devlet ve iktidar sever.

Halbuki AK Parti, 18 yıl önce, “devlet hep 18 yaşındadır” efsanesinin çöktüğü 1999 depremi ve 2001 krizi sonrasında esen demokratikleşme rüzgarlarıyla, devlete karşı toplumun haklarını savunmak gibi iddialarla kurulmuştu. 

18 yıl sonra her fikirden devlet-severlerin sevgisini kazandığına göre artık devletleşmiş, siyaset rüzgarları da başka yönlerden esiyor olmalı. 

Belki de hep 18 yaşında olmak o kadar da iyi değildir...

 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Ağustos 2019 12:19
O nasıl yazıydı ağabey kalbimden vurdun
Takipçi 19 Ağustos 2019 23:12
Sayın yazar başörtü yasağını Chp ile kaldıramazdık. Fetö ile Chp bu kadar etkili bir mücadele yapamazdı. Chp ile tank , uçak ve iha yapamazdık. Chp ile güneydoğudaki hendekleri kaldıramazdık. Suriye ile beton sınır dikemezdik. O yüzden Ak partiye oy verdik. Benim için bunlar önemli. Hangi hukukdan bahsediyorsunuz. Almanya medeni kanunu, İtalya ceza hukukundan mı. Demokrasiye gelince yunanca bir kelimedir. Türkler iki bin yıldır hakanlıkla yönetiliyor. Bir baş yoksa, her kafadan bir zırıltı çıkıyorsa nasıl akıllı bir iş yapılabilir.
KARAR'lı okur 19 Ağustos 2019 21:08
İlkesiz, makyavelist, çıkarcı insanların ne zaman nerede duracakları hiç ama hiç bilinmez. Bu gün birileriyle kavga eder görünürler, yarın aynı insanlarla yanyana, kol kola merceklere poz verirler.. Maalesef bu hep böyle olmuştur. Yazarın dediği gibi Haşim Kılıç dün hukukun üstünlüğü adına ne diyor ve neyi savunuyorsa, bu gün de aynı şeyleri söylüyor. Ya dünleriyle bu günleri büsbütün tezatlar barındıranlara ne demeli?!! Dün özgürlük ve hukukun üstünlüğünü bayraklaştıranlar, bu gün maalesef tanınamayacak haldeler.. Galiba devletçilik böyle bir şey olsa gerek..
KARAR OKURU HMürsel 19 Ağustos 2019 21:03
Yola gelen rakip dürüst adamdan makbul..
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 19:29
Herhangi bir ulkede bir siyasetcinin 18 yil gibi uzun bir zaman iktidarda kalmasi cok sakincalidir.
Türk oğlu ! 19 Ağustos 2019 18:00
"Bazıları devlet sever", devlet'te bazılarını sever. Burda durumu, devletin kimin elinde olduğu belirliyor olsa gerek. Devlet diye bir canlı organizma olmadığına göre. Bunun ortası yok mu. Tarafsız herkesin herkesi hoş gördüğü bir düzen. Senin benim değil, kuralları kesin adil devlet kurulamaz mı. İnsan değişmezse olmaz. Elindeki insan malzemen neyse devletin de o olur. Gelişmiş devletin yolu gelişmiş insandan geçer.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 17:16
Ana Fikir: Davayı satanlar Gül,Babacan,Şimşek,Kılıç... değil. Onlar aynı yerde duruyorlar. Periçek'in,Bahçeli'nin, Soylu'nun... trenine binenler utansın.
Karar Okuru 19 Ağustos 2019 17:07
Bazıları devlet sevmez. Yıldıray Oğur gibi. Neden mi Yıldıray bey tek parti dönemi anlayışını terk edememiş. Zira o dönem sokak bekçisi orman koruma görevlisi orman köylüsü için devletti. Nitekim bir orman köylüsü yaşlı anne Menderese soruyor evladım sen ne iş yaparsın o da diyor ben Başbakanım. Ah evladım orman bekçisi olsaydın diyor.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 16:50
Her zaman derim Sayın OĞUR, adamın dibisin.
karar okuru 19 Ağustos 2019 15:13
Yaşın onsekiz olsa ne olur kafan nerede ona bakacaksın.İşine gelince kayyum diyeceksin işine gelince aponun kardeşini devletin tv sine çıkaracaksın.Şimdi devletin tv sinede bir kayyum bekliyoruz.Hatta kocalarından memnun olmayan kadınların evlerinede kayyum bekliyoruz.Memleket memleket olmaktan çıktı bizde işi gırgıra vurduk ne yapalım.Ergenler bunlardan iyi yıldıray.Direndikçe kendi sonlarını hazırlıyorlar farkında değiller.Hayvan terli yemiyor artık bunları.Bu komedi nereye kadar merak ediyorum.Neyse çerezciler sevindi bari.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 13:31
Halkın seçtiği üç belediye başkanının, idarenin hukuksuz tasarrufu ile görevden alınmalarına, Bahçeli çok sevinmiş; Soylu'yu arayıp kutlamış.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 12:16
"Haşim Kılıç’ın, hemen ardından Fetullah Gülen’in görüntüsü geliyor." demişsiniz. Eğer bu görüntüler kapatma davası ile ilişkilendirilmiş ise, ikincinin görüntüsü de abes olmuş bence (hem de fazlasıyla abes).
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 11:24
Bu kayyumlar da neyin nesi, bir yazıver de işin aslını öğrenelim sayın Oğur? Noluyor?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 11:16
Eskinin ceberrutları Kemalist elitler idi, şimdiki ise AKP. Kemalistlerin millet desteği yoktu, bunlarda millet desteği de tam. Geçmiş ola, işimiz çok zor. Demokrasi şimdilik uzak ihtimal....
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 13:40
4
Kasaba imamı tarafından zehirlenmiş zavallı halk.Birde Kemalizme savuruyor.Ebevynleri tarafından zehirlenmiş kitle.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 11:11
Yildiray bey, yazilariniz hep citanin uzerinde, cok iyi bakis acisi sunuyor, tesekkur ediyoruz
Efedamat 19 Ağustos 2019 11:04
Bugün haşim kılıçmı başını yastığa koyduğunda rahat sayılacak bir uyku uyuyor yoksa onu kapatma davasının yargıcı olarak lanse etmeye çalışanlarmı. Akp nin halkla ilişkiler vizyonu yerlerde sürünüyor. Google haşim.kılıç yazılinca neler çıkıyor.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 11:01
“Bazıları Devlet Sever” derken; bizatihi devlet gereklidir (ister Locke, ister Hobbes). Bir karşı çıkma olacaksa bu; devletin, toplumun çıkarlarını koruması ve hukuka saygı duymasını sağlamak üzerine olacaktır. Her devletin parktaki çocuğumuzu kaçırmaya kalkan tecavüzcüyü yakalayıp içeri tıkacak bir düzen ve otoritesi vardır. Ve bu bizim için, olmamasından daha iyidir. (Başlığı açıklamak istedim; sanırım herkes zaten mutabıktır yazdıklarımda)
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 14:44
3
Bir de Marx, Phrudon, Bakunin vs felan oku istersen..
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:57
Ak parti o kadar çok yanlışlıklar yaptı ki ne söylense azdır
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:09
Haşim kılıç çok değerli bir hukukçu önemli olan Yüce Allah’a nasıl hesap verilecek olması üç kuruşluk dünya için eğilip bükülmemek gerekir . Yoksa insan kınanıp hor görülerek cehennem ateşine atılır
Karar Okuru 19 Ağustos 2019 08:57
Önce ben neden desteklemiş idim faslını açmak gerek
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 11:12
2
Bu yaklasim cok sacma, kimse gelecegi goremez. Umit ederek yazarsiniz, umit ettigi icin kimse suclanamaz.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 17:59
0
ne var bunu bilemeyecek? kemalizmden kurtulmak için. ne bilsin erdoğanın da kemalistlerin çizgisine geleceğini?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 08:52
Şu batının ve düşünürlerinin! devlet ve bölünmez vatan kavramıyla, Türkiyeninkileri karşılaştırsanız bir fırsat bulursanız... Birleşik krallık Galler/İskoçya/K.İrlanda/İngiltere 4 devlet BİRLEŞİK KRALLIK BÖLÜNEMEZ BÜTÜNDÜR! İspanyada Bask özerklik oylaması iptal edilip başbakanı içeri atılır, Belçika-Fransa-Hollanda-50 Eyaletli ABD bölünmemeli....ama siyonist hedefler ve kolay yönetmek için dün Osmanlı bugün Türkiye, Suriye, Yemen,Irak,İran vd DEVLETLER DEMOKRASİ ADINA BÖLÜNMELİ, MUTLAK SELF DETERMİNASYON!!! bazıları da bunu sever, yersen:) (ifrat-tefrit, araç-amaç eleştirinize katılıyorum)
Habele-Hubele 19 Ağustos 2019 08:52
Dönem itibariyle de “AK Parti ve Erdoğan’ı siyaseten bitirmeye çalışanlar” konulu bir video için, üstelik “onlar böyle dedikçe” cümlesine denk gelecek bir görüntü seçilirken akla gelecek son isim Fethullah Gülen ve cemaati olurdu. Öyle ya kimse bindiği dalı kesmek istemez. Daha el ele yürünecek çok yol vardı. Zira tarih 2008. Daha 2010 referandumu ile yargı teslim alınmamış ve yargının teslim alınmasına bağlı birçok sıralı hamleye zaman vardı.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 08:19
Siyaset uğruna ahlaki degerleri mesela vefayi ve hakperest olmayi yok kabul edersen önce erir sonra yok olur sonrada en güvendiklerin tarafindan terk edilirsin.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 08:07
Yıldıray bey şu konuda yanılıyor.perincek ve feyzioğlu AKP demokratik reformlar yaparken AB ye yaklaşırken karşı idiler.simdi ceberrut devlet yönetimine döndüğümüz için destekliyorlar.yani aynı zihniyetteler.ben olsam bu iki ismi önemli görevlere getiririm.yakisir.
Karar Okuru 19 Ağustos 2019 07:43
Tüm melanetlerin merkezinde toplumun kendi vardır. Bilgisizlik, akılsızlık, cehalet, haset, yetersizlik hepsinden biraz. Eleştirirken kendimize bakmaz isek eski tabir ile merkebin büyüğü ahırda kalır.
Karar Okuru 19 Ağustos 2019 07:37
Bir zaman destek verdiğiniz anlayış yeni seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak gerçek yüzünü göstermeye başladı. Şimdilerde böyle suret-i haktan görünüp yazmak moda oldu. Ölüme sebebiyet verip özür dilemek olmuyor. Biraz kendini, kapasitesini ve yeterliliğini de gözden geçirmeli insan
Tanpınar der ki Kimse yıldız olarak kalmıyor yere iniyor herkese benziyor Ben de diyorum ki Ağzını buzmesinden belliydi ömer diyeceği Stalin öldüğünde nazım kâğıttandi taştandı şiirini yazmıştı
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 07:14
millet için merkezi bütçeden ayrılan paraların ve belediye imkanlarının, belediye çalışanlarından ve ihalelerinden haraç alınarak terör örgütüne aktarılması, düz ovada siyaseti TBMM den sonra yerel yönetimlerin imha olan Kandil gibi terör örgütünün şubesi gibi kullanılması devlet-millet sevdası mı? Hangi devlete?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 07:05
Bazılarının mutlak/layüsel devletçi olması kadar, diğer bazılarının mutlak/iflah olmaz devlet düşmanlığı da normal değil. Düz ovada siyaset yapması için bunca çabaya rağmen abd/nato kiralık kaatili örgütün kuklası olmakta ısrar edenlerin durumu böyle! bunlara da iki çift sözünüz yok mu? bölge partisi olduğu kadar Türkiye vekili de olanlar "sadece demokratik tavır ve tercih ile mi" milli menfaatler konusunda kendini DAİMA ayırır, diğer partiler içindeki uzantıları devlet aleyhine sihaları, pkk/pyd operasyonlarını, s400 alınmasını vs devamlı eleştirir...
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 05:19
"Dun bitti", bugun "evvelki" gun.. tarih ve cehennem bunun milyonlarca ornegiyle dolu, herkes durusuyla kendi cennet ve cehennemini hazirliyor Yildiray Bey, biz dogru, ahlakli, Allah'li olalim da..
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 03:40
İyi konuşuyoruz , güzel yazıyoruz lakin degişen birşey yok.Erdoğan neredeyse tüm kurucu üyeleri attı, küstürdü vs. sonradan trene binenlerle hala devam ediyor.Yirminci yıla yaklaşırken Türkiye' de hala bir numara.Anlaşılması zor , tuhaf, akıl sır erdirilmez bir toplum olup çıktık.
hamza akyol 19 Ağustos 2019 02:35
özal dönemini aklıyorsunuz fakat, fakfukfon ile, devlet yardımı ile oy deposu besleme sisteminin mimarıdır özal. bu sistem, ülkenin mahvolmasına seçmen desteğini sağladı. yani özal, demokrasinin celladı olan besleme, satılık insanların oluşumunun fikir babası ve başlatıcısıdır.
Çerkez Ethem 19 Ağustos 2019 02:01
..."Çünkü bazıları toplum, hukuk değil, devlet ve iktidar sever"...Nekadar doğru. 100 yılın kısaca özeti ! Bu devlet/iktidar severler, sonu aynı olan masalları bizlere anlatmaktan bıkmadılar, bizler artık dinlemekten bıktık !
Topal Osman 19 Ağustos 2019 01:31
İttihatçılar devlet sever.Herkesi ve her şeyi bunun için kullanmaktan çekinmez.Acımasızdır.Evrensel normlardan haz etmez.Muhaliflerine göz açtırmazlar,suikast uzmanıdırlar.Koku alma ve zihin okuma özellikleri gelişkindir.Demokrasi ve siyaset gereksizdir.Topluma neyin yararlı olduğunu onlar bilir.Dün ne dediklerinin önemi yoktur,bugün söyledikleri en doğrudur."Düşman" olmazsa olmazlarıdır:)
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 08:31
0
yani?? akparti aslında ittihatçı mı demek istiyorsunuz?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 15:26
0
Distopya da epeyce yol aldık diyorum.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 01:17
Varolasin.
Ahmet ŞEN 19 Ağustos 2019 01:02
Aslında doğrusu "Bizim Toplum Devlet Sever" olmalıydı. "Devlet ebed müddet" anlayışı olan bir toplumuz. Her şeyimizn hatta varlığımızın kaynağı olarak devleti görüyoruz. Devletsiz bir varoluş düşünebilen var mı bizler için? Böylesine hayati bir oluşumun başına geçmek ve orada kalmak için her şeyi mübah sayıyoruz. Bu kadar bağlandığımız devlet hasbel kader işlevsiz hale gelirse yenisini kuruyoruz. Tarih boyunca bizim kadar devlet kuran (ve bir o kadarını da yıkan) başka bir millet var mıdır? Devlet algımızı sorgulamadan bu döngü değişmeden devam edecek gibi geliyor bana.
musto 19 Ağustos 2019 00:46
Kantara vursan bu ülkeye yaptıklarımı sattıklarımı ağır gelir.?
Mutlu Yücel 19 Ağustos 2019 00:30
Demirel in bir özelliği vardı,geçmişte kendi yanında yer almış hiç kimseyi ve yaptığı iyilikleri unutmaz,aleyhinde tavır koyanların ise takipçisi olmazdı.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 10:04
3
Pardon, ironi mi yapıyorsun gerçekten Süleyman Demirel'den mi bahsediyorsun. Demirel'in yanında muhalif ot bitmezdi?
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:19
Değerli bir yazar 2013 de devlet degismedi sadece form değiştirdi, Eski devlet muhafazakar bir forma büründü demişti. O günlerde inanmadim, inanamadim belkide inanmak istemedim ama bugün herşey ayan beyan ortada. Ak parti faslını geçelim. Eski değerlerimizle yine yeniden başlayalım. ... Lazım olan Yeni bir hal ....
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:11
Ne gariptir değil mi hem hafızayı siliyorlar hem de verdiği kararlar ile hep Erdoğan ve AKP'nin lehine karar veren kişiyi sadece karşı cenahta diye koydukları kareye bakın ama bu durum manevi ve de maddi olarak cezasini muhakkak görecektir bu şekilde hareket edenler o elim ve acıklı azabı tadacaktır yaptıkları çirkin işlerin sonunda muhakkak duvara toslayacaklardir
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:06
Bir çöküş bu kadar güzel özetlenir ya :-)
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 23:55
AKP'nin en çok bu huyunu seviyorum: Bir zamanlar daha güçsüzken kendisini desteklemiş olanlara en büyük kazığı atmasını. Kendisi desteklemiş insan hakları örgütü mensuplarını aylarca hücrede tutmaları gibi(büyükada davası), bir zamanlar oy vermiş bendenizin hayatını mahvetmeleri gibi. Umarım çektiğimiz çileler verdiğimiz oylara kefaret olur. Sevgili sekülerler, içiniz rahat olsun, 'siz demiştiniz', biz dinlemedik, şimdi cezamızı çekiyoruz.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 00:46
2
keşke durum dediğiniz gibi olsa. En fazla, sizin için biraz üzülür, "ne yapalım kendi düşen ağlamaz" der teselli bulurduk. Biz, bunlara inanmak gibi bir kabahat da işlemedik. bunlara destek olanlar yüzünden çekiyoruz. Sadece biz değil, ülke mahvoldu.
KARAR OKURU 19 Ağustos 2019 01:09
2
O zamanlar oy verirken haklı nedenleriniz olabileceği gibi şimdi de oy vermeyecek haklı nedenleriniz olabilir. Siyasi partileri yaşamımızın merkezine oturtmazsak zaten siyasiler de ona göre tavır alırlardı. İstedikleri gibi at koşturamazlardı. Türkiye’de bu işten en zararlı çıkan yine vatandaş oluyor. Hangi parti olursa olsun yaptıkları doğrulara doğru yanlışlara da yanlış dersek kimse garantici gibi hareket edemez.
KARAR OKURU 18 Ağustos 2019 23:44
Orwell'in 1984'ü gibi. Gerektiğinde tarihi de güncelleyebiliyoruz. İktidarda olmanın faydaları. Birileri 1984'ün bir kullanım klavuzu değil, bir distopya olduğunu anlatmalı yöneticilerimize.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN