Back To Top
Bir seçim uğruna Ya Rab...

Bir seçim uğruna Ya Rab...

 - Son Güncelleme: 22.06.2019 Cumartesi 10:35
- A +

Önceki gün Karar’da Hakan Albayrak’ın “CHP’ye yönelen küskünlere dair” yazısında pek çok haklı tespit vardı. Geçmişin hasarları, güvensizlikler, gelecekle ilgili endişeler. Ama yazıda bir şey ısrarla ıskalanmıştı.

Yarın neden bir kere daha seçime gittiğimiz...

Halbuki 31 Mart seçimlerini az farkla da olsa kazanmış bir belediye başkanının elinden mazbatasının YSK başkanının bile katılmadığı tutarsız, ikna edici olmayan gerekçelerle alınmış olması gerçeğini, CHP’nin kötü sicilini hatırlatarak değiştiremezsiniz.

Ama 6 Mayıs 2019 sonrası yaşananlar gösterdi ki,Türkiye’de muhafazakar kesimde siyasi meşruiyet hassasiyeti, düşmanın eline fırsat geçmesi korkusu karşısında hükümsüz.

Benzerleri AK Parti’ye yapılırken çıkan sesler ve itirazların çoğu da haksızlığa karşı, demokrat, meşruiyetçi karşı çıkışlar değilmiş, bizimkilere karşı yapılmış haksızlığa karşı çıkışlarmış.  

Bir belediyedeki iktidarı bile kaybetme endişesi, haksızlık yapma, hakka girme gibi endişeleri bastırabiliyormuş.

Yoksa son beş ayda yaşananlar, yakın tarihimizdeki siyasi haksızlıklar ve hatalar külliyatının epey konsantre bir versiyonundan başka bir şey değildi.

1946 seçiminde iktidarın sandıkta kaybetmeye karşı gösterdiği hazımsızlık, 1989 yerel seçimlerinde Özal’ın muhalif partilerin belediye başkanlarını hükümet tarafından çalıştırmamakla tehdit etmesi, 1994 yerel seçimlerinde Çiller’in Erdoğan’la ilgili elimde dosyalar var çıkışı, yargının kılıcının siyasetin üzerinde sallandırıldığı kaçak gecekondu suçlamaları, medyanın bir adaya karşı hasmane tutumu, 1999’da Erdoğan’ın uydurma bir suçla görevden alınması gibi İmamoğlu’nun da seçilse bile görevden alınmakla tehdit edilmesi, 2004’lerde Erdoğan’ın, Gül’ün Rum, Yahudi olduğu hakkındaki kampanyanın 2019’da İmamoğlu hakkında tekrarlanması, 2007’deki gibi bir yüksek mahkemenin milli iradeye ket vurması, Diyanet İşleri Başkanlarının, valilerin, Sayıştay başkanlarının, askerlerin parti-devlet anlayışıyla hareket etmesi, devletin vatandaşlarını fişlemesi bu fişlerin medyada dolaşıma sokulması, değiştiğini söyleyen siyasetçilere sürekli eski söylediklerinin hatırlatılıp, takiyye, samimiyetsizlik suçlamaları, değişime karşı bağnaz bir tutum takınılması...

Hepsi ne kadar tanıdık ve aynılarını dünün mağdurlarının bugünkü yeni rakiplerine yapması ne kadar trajik...

Geçen gece yaşanandan sonra ise Floransa’daki Kutsal Haç Kilisesi’nde bulunan bir mezardan sesler gelmiş olabilir.  

Diğer İtalyan büyükleriyle birlikte o kilisede gömülü olan Niccola Machiavelli’nin mezarından.

Çünkü, 16. yüzyılda bir Prens’e yazdığı ahlaki sınırları olmayan iktidar tavsiyeleriyle “Makyavelizm” kavramını literatüre sokmuş Machievelli, dün itibarıyla mezarında ters dönmüştür muhtemelen.

Bütün seçim kampanyası boyunca karşı ittifakı, rakip adayı teröristler, PKK, HDP ile iş birliğiyle suçlayıp, bu yüzden “bekamız tehlikede deyip,  1969’da Mardin Derneği’ne üye olduğu, çözüm sürecini destekleyen bildiriye imza attığı, çocuğu Newroz mitingine katıldığı için muhalif partilerin belediye meclis üyeleriniadları, fotoğrafları, TC numaralarıyla medyada boy boy PKK’lı diye teşhir edip, meydanlarda HDP’lilerin videolarını izletip, defolup Kürdistan’a gitsinler deyip, seçimi kazanırsa otoparkları PKK’ya verecek diye siyaset yapıp, seçime iki gün kala PKK’nın hapisteki liderinden “Seçimlerde tarafsız kalın” anlamına gelen mektup alıp bunu siyaseten kullanmak, bunun için İmralı’ya hiç olmamış bir şey yapıp bir akademisyengöndermek, bu mesajı gece Anadolu Ajansı’ndan son dakika haberi olarak duyurmak, üzerine bir de bu çağrıya destek veren açıklamalar yapmak...

Bir bildiriye imza attılar diye terör propagandasından yüzlerce akademisyeni üniversiteden atmış, hapse atmaya başlamış, yurtdışına çıkışlarına dahi izin vermeyen bir devlet yapıyor bunu üstelik...

Bir sürü siyasetçiyi, gazeteciyi çok daha azı için terör propagandasından hapse atmış bir devlet...

Üç beş söz, bir kaç tweetle HDP’lileri PKK’yla ilişkili gösterip hapse atan devlet, kendi eliyle PKK’nın liderinin HDP’ye talimat vermesini sağlayıp, HDP’nin bu talimata uymasını istedi.

Çözüm sürecinde PKK’yı silahsızlandırıp, siyasi alana doğru çekmeyi denemiş devlet, bu kez yerel seçimlerde meşru alanda siyaset yapan HDP’yi silahlı örgütün liderinin emrine sokmaya çalıştı.

Üstelik bu öyle bir telaşla yapıldı ki Çarşamba günü Öcalan’la görüşüp, Cuma günü onun görüşlerini kamuoyuna açıklayacak avukatları bile beklenemedi.

Çarşamba günü Öcalan’la haftalık görüşmelerini yapan avukatlar, bu beklenen mesajı hemen açıklamayınca Sabah gazetesinin bir yazarı “Ada'dan dönen avukatlarının, vakit geçirmeksizin güncel değerlendirmeleri paylaşması gerekiyor. Ki duyumlarımız, seçimde en azından "nötr kalınması" çağrısına denk düşüyor” diye bir yazı bile yazdı.

Avukatlar açıklama yapmayınca, apar topar 1999’dan beri ilk defa bir akademisyen İmralı’ya götürüldü ve yerel seçimlerle ilgili mektup ona verildi.

Bu mektuptaki seçimlerle ilgili mesajı da devletin resmi ajansı o gece flash gelişme olarak haber yaptı.

Ama yetmedi, anında Cumhurbaşkanı bu mektubu katıldığı bir programda yorumladı:

“İlginç olan bir şey vardır ki, Apo'nun yaptığı açıklamadır. (Böyle bi açıklamada iktidarın katkısı oldu mu) bize oralardan ne gelir gelmez biz bunu kestirebiliyoruz. Bu iktidar savaşında HDP-PKK kanadında yaşanan bu savaş Öcalan ve Demirtaş noktasında da ciddi bir iktidar mücadelesine doğru kayma gösteriyor. Bu süreç içerisinde tabi Öcalan kendi iktidarını bunların hiçbirine kaçırmak istemiyor. Bununla ilgili çok sert açıklamaları var. Demirtaş'a hesap sormaktan tutun dağa hesap sormaya varıncaya kadar. Onların kendisine ihanet ettiği yönünde. Onların bu ihaneti sebebiyle onlara karşı kesin bir tavrı var."

Hadi bu açıklamada bir terör uzmanının soğuk analizleri var, yargı bildiren bir ifade yok.

PKK’ya silah bıraktırmak için yapılan çözüm sürecine destek verenlere hakaretler etmiş, hain demiş, tehdit etmiş MHP lideri ise PKK’nın liderinin yerel seçimler açıklaması için şöyle dedi:

HDP ve Kandil CHP'nin yanında hizalanmıştır. Karşımızdaki tablo esef ve ibret vericidir. HDP'yle CHP arasında kurulan al-ver süreci, kirli pazarlıklar, kahredici anlaşma ve uzlaşmalar milli bekamız açısından ağır risk ve tehditti. İmralı'da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çeken terörist başı anlaşılan odur ki, HDP'nin istismarına müdahale etmek, hatta önüne geçmek maksadıyla tarafsızlık çağrısı yapmıştır. Terörist başının mektubu HDP'nin vahim sapmasına, zillet ittifakına verdiği rezil desteğine itirazın, tepkinin ve bundan duyduğu rahatsızlığın eseri ve sonucudur. PKK'nın siyaset acentesi HDP'nin terörist başının uyarısına rağmen marazi ve mahsurlu stratejisinde bir değişikliğe gitmeme iradesi ise 23 Haziran üzerinde oynanan ahlaksız oyunu iyice gözler önüne sermiş olacaktır" 

Gerçekten inanılmaz.

Yasal bir yerel seçimde, mecliste grubu bulunan bir partinin, iki diğer legal partinin tümüyle yasal ittifakının meşru adayına destek vermesine “vahim sapma, rezil destek” deyip, silahlı illegal terör örgütün liderinin buna karşı çağrısına “istismara müdahale etmek, önüne geçmek” diyen kişi de aylardır herkese terörist diyen, herşeyi beka olarak gören milliyetçi partinin lideri.

Machievelli’nin dün mezarında ters dönüp dönmediği bir kere daha kontrol edilmeli. 

Ama ondan önce son beş ayda bir seçim için nelerin tepetaklak edildiğine bir kere daha bakmalı.

Bugünün kötü sicili, geçmişin kötü siciliyle örtülemiyor artık. Dün bize ibretlik dersler olabilir ama biz bugünden sorumluyuz.

 Ve o sorumluluktan da tarihe doğru kaçamayız.

Çünkü tarih bugün ve yarın da bizim için yazılmaya devam ediyor... 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK 23 Haziran 2019 04:39
Seçim atışmalarını bir kenara bırakıp sayın yazarın uzun araştırmalar ve ileri görüşlüğü sayesinde gerçek olayları ele alıp okuyucuyu doyurucu makaleleri ile vatandaşın ufkunu açacak değerde yazılar olarak takdir ediyoruz. Karar gibi bir gazetede hiç korkusuzca analizler yapmak her babayiğidin harcı değildir. Belki bugün dananın kuyruğu kopacağından Akp ve CHP heyecanla halkın oylarının kendi partilerine atılması için son çırpınışlarını sergilemeyi yeğleyecekleri muhakkaktır.İnşallah vatandaşlar arasında bir kavga ve sürtüşmeler yaşanmadan İstanbul seçimleri atlatılır. Hayırlı uğurlu olsun.
Okur 23 Haziran 2019 02:54
Aslında ben hal i hazırdaki bazı Akp seçmenine üzülüyorum. (Allah’ın tüm vasıflarını üzerinde taşıyor vb sözler gibi) Bunlar Akpli cenahta tabi ki tasvip görecek söylemler değil(?) fakat dilinden buna benzerleri dökülmese de Erdoğana buna yakın, buna benzer saplantılarla bakan çok göz var maalesef. Hep bir şey havası, ‘Allah ve resulü, Hükümleri sünneti...’ ardından AMA’lı üçünçü bir şahıs gereksinimine dair îmalar.. Enteresan.. Yazınız çok sağlam olmuş bu arada Sn. Oğur tebrik ederim.
Ahmet çevik 22 Haziran 2019 23:26
Yıldıray Oğur, vicdan, ozan sahibi bir yazar olmak neymiş gösterdi. Medeniyet iddiasında bulunan bir yazarın tutarlı yazısı. Korkusuz, amasiz, kendinden ve medeniyet iddiasından emin bir yazar. Sevgili Yıldıray Oğur, bütün bu haksızlıklarin karşısında " biz orada değildik " deyip saçma sapan manasız yazılarını referans gösteren yazarlar çıkacak. Ben de diyeceğim ki " ulan hepiniz oradaydiniz be!" :)
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 22:04
Ak Parti dev bir hata yaptı. Bu seçimi millet ittifakı kazanırsa PKK ile HDP arasında bir yol ve amaç birliği olmadığını kendi elleriyle hiç şüphe bırakmaksızın ortaya çıkarmış olacak. Yarın neler olacak göreceğiz.
'Karar'lı okur 22 Haziran 2019 21:37
Önce, 'bak gör arkadaş, neler oluyor' diye adeta görmeyen gözlere de gösterircesine bu yazıyı kaleme alanın eline yüreğine sağlık... Sonra bu ülkede yaşayan herkes şunu iyi bilmeli ki, ne büyük ne kocaman bir ahlak, etik, insanlık sorunumuz var bizim. Bu toplumun neden bu kadar büyük bir ahlak(sızlık) ve dürüstlük (yoksunluğu) krizi yaşadığını şimdi çok daha iyi anlıyoruz. Politikanın bu toplumu ne hale getirdiği artık çok açık. Çok yazık.. Hakikaten çok yazık.. Ey "oy", ey "rey"! Sen nelere kadirmişsin, diyesi geliyor insanın.. Gün ola, harman ola..
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:40
On numara bir yazı, tarihe not düşşürecek cinsinden. On yıllar sonra bile bu günler değerlendirildiğinde bu yazıdan alıntı yapılacağından emin olabilirsiniz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 20:47
Bir gerçek; bir tespit. ......( ama bu yazıyı kültür bilgi birikimi olmayan nasıl anlayacak .....)
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 23:22
4
Vay be sende de ne kültür ve bilgi birikimi var ya!!
ABDULLAH ALAN 22 Haziran 2019 19:46
İmralıya tecriti kaldıran ,pazarlık yapmasına izin veren ,tvlerde mesajını ve düşüncelerini iletmesine izin veren iktidara saygılar sunar.Bölücü katilbaşı olsada yerli ve milli olduğu tescil edilen katilin oyu İktidar lehine olacaktır.Dolmabahçe veDiyarbakır sürece devam
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:35
6
Abd/Nato nun askeri feto ve Kandiline karsi Turkiyenin yerli-milli Imralisi varmis demekki... Kandilin Ekremi destekledigi KESIN, ama imrali Binaliyi desteklemiyor "ABD bin gudumundekilere karsi tarafsiz olun!" diyor...
Mustafa ALSANCAK 22 Haziran 2019 19:22
Artık bundan sonrası İstanbul seçmeninin vicdanının sesini dinleyip ya Binali YILDIRIM diyecek ya da Ekrem İMAMOĞLU. Yarın akşam Anadolu Ajansı bir azizlik düşünmemiştir ümidiyle bütün gece TV başında sandıkların açılışından sonra oyların nasıl dağılmış olduğunu takip edeceğiz, Yapılan son tahminlere bakacak olursak İmamoğlu az bir farkla da olsa ipi gögusleme durumu düşünülüyor. Şimdi tek kaygı verici gelişme Apo' nun Kürt seçmenlere tarafsız olmaları yolunda yazdığı mektuptur. AKP'nin APO' yu devreye sokması büyük bir sistem hatası ve Kara leke olarak hafızalardan çıkmayacaktır.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:37
8
Bese Hozat, Duran Kalkan ve Selahattin Demirtaş İmamoğlu'na oy isterken sus pus olanlar Apo "taraf olmayın" deyince kudurdular.
karar 23 Haziran 2019 15:03
0
kuzu denilince kızıyorsunuz.başaksı kendini uçurumdan atıyor diye diğer kuzularında kendilerini uçurumdan atması mı gerekiyor.kandil desteği iyi bir şey değilse siz neden apo nun bağrına koşuyorsunuz.kötü emsal emsal olmaz bilmiyormusunuzda kandil falan deyip kendinizi günahsız göstermeye çalışıyorsunuz.ama o tarafsız kalın dedi deme.kimse bu söze inanmıyor siz bile.
KARAR OKURU YASIN 22 Haziran 2019 19:21
10 numara bir yazı. Anlayana tabi.
ali namlı 22 Haziran 2019 18:54
Yazı gerçekten kusursuz ve mükemmel olmuş; tebrik ve teşekkür ederiz,sağolun ,varolun ! Aslında bu yazıya yorum yapmaya da gerek yok ! Ama ben şunu eklemek istiyorum :1960 yılından bu yana bizim siyasette seviyesizlik ve ahlaksızlık hep devam edegelmiştir çünkü bizde siyasetin ana kriteri olan seçim, seçenle seçilen arasında bir rüşvet aracıdır ve maalesef bundan iki taraf da memnundur; işin en acı tarafı da budur !
Adalet Yakın 22 Haziran 2019 18:33
Her yazınızı okuyorum. İddianamesiz 2 yıl 3 yıl tutuklu yargılanan gazeteciler olan bir ülkede cesurca muhalefet yapan birisi olduğunuz için sizi seviyorum ve sayıyorum Sn. Oğur. Şuraya iki tane kıytırık muhalif düşüncemi yazarken bile korkuyorum fakat geçen seçim anlaşıldı ki bu ülkenin insanları feraset sahibi. Gördük ki seçimler kazanılır, kaybedilir fakat artık bu korku sirkine dur diyecekler. Kaleminize, aklınıza kuvvet. Sağlıcakla kalın.
Müthiş,Müthiş,Müthişşş.Sayın OĞUR ,yine her zaman olduğu gibi ,hedefi hiç ıskalamadan tam 12 den vurmuşsun.Bir seçim uğruna batan batana,batmayan kalmadı.Bakalım yarın neler ve kimler batacak.Başta kim yalan söylemişse batsın.Kim gerçekleri ters yüz etmişse batsın.Kim ve kimler 180° dönüş yapmışsa batsın.Kim olduğu gibi görünmemişse veya göründüğü gibi olmamışsa batsın ve bitsin.Kim ............. Millette şöyle bi derin nefes alsın.Yoksa oksijen bitmek üzere.Karbonmoniksit gazı milletin nefesini kesti.Sonuç inşêallah hayır olur ve milletin ve memleketin hayrına olur.Aminnn.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 17:49
Keşke mümkün olsa, bir vatan evladı da şehitlerimizden Erdoğan ve Bahçeliye hitaben yazılmış bir mektup getirse. Trtden canlı okunsa.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 20:45
0
Garibanlarin cocuklari sehit olurken, bedelli askerlik yapan sarkicilarin, futbolcularin askerlik uniformasiyla cekildikleri resimleri goruyoruz gazetelerde. iste boyle bir ulkede yasiyoruz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:37
4
20.45 Uzun dönem yapanları çatışmaya göndermiyorlar. Gereksiz duyar kasmayın.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 01:51
0
Ölenler bu vatanın evladı değil mi “gereksiz duyar kasmayan” arkadaş?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 17:34
Pkk oyu olmadan seçim kazanamayanlarla yarın görüşeceğiz
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:35
0
Çok doğru. PKK’nın oyları olmadan kazanamazsa millet ittifakı beter olsunlar. Fakat PKK oyları olmadan kazanırlarsa işte o zaman yandı Ak Parti. Hem teröristbaşı ile ittifak yapmış olacak, hem terörist dediği herkes aklanmış olacak, hem de İstanbul’daki rantı kaybedecek. İşte o zaman sen gör şamatayı.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:45
8
Bu çok eğlenceli. HDP teröristbasinin mektubunu gizlemiş ve mektup ortaya çıkınca ağlayan CHP ve İYİ Partililer. Naptın apo tüm oyunu bozdun ya. Selo, Bese Hozat falan bir ağızdan Ekrem diyordu sen mahvettin hahaha.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 01:51
0
Evet birilerinin aklı sıra PKK lideri oyunu mahvetti. Yarın görücez kimin oyunu mahvoluyor.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 02:02
0
21:45 Apo PKKdır. PKkda Apodur. Ben hozart mozart bilmem. Boş laf yapma.
Okur ve sorar 22 Haziran 2019 17:06
HDP seçmeninden oy istemek ayrı bir konudur. Müebbet hapisle cezalandırılmış bebek katili, tescillenmiş vatan haini ve azılı teröristten medet umarak, onun yardımını isteyerek oy verecek vatandaşı yönlendirmek ayrı bir konudur. İki konu demokrasi ve insana saygı ortamında birbirine tamamen zıt kutuplardır. Siyasilerin elbette konuları birbirinden ayırt edebilme güçleri vardır. Ama bizzat siyasiler konuları bilerek isteyerek birbirine karıştırıp soru sorma fırsatı olmayan vatandaşın zihnini zorlamaktadırlar. Zihin zorlayanların oy istedikleri vatandaşa saygıları var mıdır ?
N.Öztürk 22 Haziran 2019 16:51
Sayın yazar, " mezarda ters dönmek " deyimi, rahmetlinin fikir ve zikrine aykırı şeyler yapılması anlamında kullanılır. Oysa Machiavelli günümüze kadar daima haklı çıkmış, günümüz Türkiye'si dahil, her olay ve gelişim tam da onun tasarladığı gibi yürümüştür. Çünkü, Machiavelli, insan riyakarlığının ardındaki gerçeği keşfetmiş ve yazmıştır.Tarih, haklılığını ispatlamıştır. Dolayısıyla ortada şaşılacak bir durum yoktur.
Başka bir Karar Okuru 22 Haziran 2019 20:27
0
Sn. Öztürk, Yazarın söylemek istediği; Machievelli'yi bile aşmış takla dolayısıyla ters dönebileceği, sanırım.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 16:09
Hiç oy vermedim ama Ak Parti’yi beğenirdim ve sempatim vardı ama bunların savunulacak yanı kalmadı. Milyonlarca işsiz varken, Mehmetçik dağda şehit olurken bunlar ne yapıyorlar?? Terörist başından oy rica ediyorlar! Müslümanız diye geçinip koruma ordularıyla gezip, Mercedesten inmeyip, saraylarda ejder meyvesi yiyorlar. Daha iyisi yok diye onurumuzla yanlışa yanlış demeyeceksek arkamızda ne bırakırız bu ölümlü dünyaya.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:45
4
bu da yeni trol yontemi olmali...hep akp ye oy verdimbartik vermeycem diyenlerden farkli olmus:))
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 18:47
0
Trollük Ak Parti'nin işidir, biz düşüncelerimizi söyleriz. Trol olup olmadığımı seçim sonuçlarına bakarak anlayabilirsiniz.
Musa kuta 22 Haziran 2019 15:52
Bir kürt vatandaşı olarak söylüyorum,öcalan ne derse desin kürt halkı artık onu dinlemeyecektir.Artık aynı delikten defalarca ısırılmaktan bıktı,kim ne derse desin kürtler değişimden yana olmalıdır.Güzel ülkemiz ve çoçuklarımız için değişime devam demek zorundayız.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:43
2
Ne Öcalan ne Duran Kalkan ne de Selo
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 01:18
0
haklisin herkes bir tarikat cemaat kurmuş sıhlik yapıyor mhp tarikatı akp tarikatı pkk tarikatı bizlere de bunları desteklemek düşüyor
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:44
İşime gelmese de Allah var tespitleriniz doğru. Ak Parti kendine çeki düzen vermeli. Böyle olmaz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:39
Bütün bu olup bitenler sade bir vatandaş olan bizlerin çok ama çok canını acıtıyor Neye ve kime güveneceğimizi şaşırdık Şunu anlıyorum ki bu ülkenin gerçekten bir beka sorunu var
KARAR OKURU YASIN 22 Haziran 2019 19:24
1
Bekanın kaynağı da, emin olun AKP iktidarından başka bir şey değil. AKP bu kafayla iktidar olduğu sürece, güzelim ülkem o kadar kan kaybedecektir...
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:31
Olayı gayet iyi biçimde özetlemişsiniz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:31
Bir seçim uğruna sırf Tayyip karşıtı uğruna eşeği bile aday koysan oy vereceklerin kimle yatıp kalkıp oturanların seçimi ayrıca. Hdp ile şer ile halay çekenlerin yine aynı şerri akparti yapınca delirecek kadar karşıt blokun bir seçim uğruna çırpınarak kadar din dinayet olmasada oy çalarak mağdur olduklarını iddia ederek bi okadar gururlu karşıt bloğun seçimi bu Oğur. Ha Oğur bey seçime partiler değil müttefikleri giriyor yarış partilerin değil sen dahil karşıtların yarışı. Seninde benimde safımız belli
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:50
5
PKK yöneticileri Ekrem'e oy isterken CHP: Teröristlerden bana ne! Mahkum PKK lideri tarafsız olun diyince CHP: Sen nasıl konuşursun terörist!
Faruk 22 Haziran 2019 15:26
Tebrik ederim Yıldaray bey yüreğinize sağlık Allak kaleminizin gücücnü artırsın.
TONYALI 22 Haziran 2019 14:37
".. az farkla da olsa kazanmış bir belediye başkanının..."SEN ZATEN ADAMI KAZANDIRMIŞSIN. O ZAMAN BİR SORU; SANDIKLARIN TAMAMININ SAYILMASINI AK PARTİ İSTEYİNCE ,NEDEN CHP ACİL BİR HAMLE İLE SAYIMI DURDURUP, BAYRAM HAVASINA GİRDİ?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:32
6
Sayılmış oy neden tekrar sayılsın? Sayılmış oydan kasıt geçerli oylardır. Bir oy geçerli denilerek sayıldıysa tekrar sayılması için bir gerekçe yok demektir. Geçersiz oyların tamamı sayıldı ve sonuçta İmamoğlu kazandı. Soru şu; eğer Binali Yıldırım bir oy farkla dahi kazanmış olsaydı YSK bu seçimi yeniler miydi?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:49
2
çünkü tüm oyların sayımı 7 veya 8 ayı bulacağı dile getirildi.. akplilerin ahlakını göz önüne aldığımızda bu sürede neler yapabileceğine bir düşün
Karar Okuru 22 Haziran 2019 15:49
4
Bırakın yeniden sayımı seçim yenileniyor neden reis ve Bahçeli Apoya koştu?
Raci Hocaoğlu 22 Haziran 2019 14:13
Hiçbir eleştirmeyi hak etmeyen bir yazı için yapılan akıl ve insaf dışı karalamaları hafsalam almadı.Bu kadar mı adaletten uzağız.Yoksa taraf olmak vicdanlarımızı bu kadar mı köreltiyor? Sayın yazar her şeyi çok güzel bir şekilde özetlemiş.Bu ülkede "Vurun söyletmeyin den" vazgeçilmeyecek. Ak parti hâlâ küsenlerin neden küstüğünü anlamamakta direniyor.Etrafları öylesine çıkarcılarla sarılmış ki, sanıyorlar ki küsenler, yeterli çıkar sağlayamadıklarından oluşuyor. Çoğunluk, başta Reis olmak üzere AKP, adaleti,hukuku,insafı terk ettiği için küstü.Bu seçim biz akp lilerin 2.Viyana bozgunu olacak
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 14:12
Bir tarafta, eline silah almamış, kimseyi öldürmemiş, kimsenin öldürülmesi için emir vermemiş, siyaset ile sorunların çözümünü hedefleyen insanlara terörist diyecek ve CHP'yi terör örgütleri ile işbirliği yapmakla suçlayacaksın, sonra gidip, eline silah almış, insanların öldürülmesi için emir vermiş, çoluk-çocuk, yaşlı, kadın gibi masum insanları bile öldürttürmüş olan silahli bir örgütlenmenin başındaki adamdan, seçim kazanmak için, medet umacaksın.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 14:12
helal olsun.. çok güzel bir yazı..
Karar Okuru 22 Haziran 2019 13:46
Söz konusu seçim artık bir belediye seçim değil, iktidarda kalma veya iktidarı yıpratma ile ilgili bir “seçim”dir.Bu sebeple yazarın belirttiği örnekler ve çiğnendiğini ifade ettiği hassasiyetlerin hiçbir değeri kalmamıştır.İnsanlık denilen varlığın menfaati gereği bu ölçüde bukalemun vari bir yapı alması “bize” özgü müdür, bilmiyorum.Ama hakikaten pes diyorum.Ne ilke, ne de kural kalmış, her şey ters yüz olmuş ve artık seçmen seçim yapabilecek bir ölçüden yoksun bırakılmıştır.Siyaset yapmak insanlıktan çıkmak demek midir?
Çerkez Ethem 22 Haziran 2019 13:30
Karar okurunun midesi bulanmış vallahi benimde midem bulandı niye o kasarlanmis alçak katiller şehitlerimizin yıllarca gelmesine sebep olan o terörist alcaklar chp oy isterken de midesi bulunsaydı daha anlamlı olurdu
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:28
1
Bız kürtler chp ye bu hukuksuzluklar yapıldığı için oy verdik hükümet böyle devam ederse vermeye de devam edeceğiz ayrıca hdp kanunlara uygun bir partidir ne partimizi nede hep ye oy veren seçmeni terörist diye suçlamak kimsenin hadi değildir terörist eli silahlılara denir fikri farklı olanlara değil
Çerkez Ethem 22 Haziran 2019 13:27
Hele otelde soruları birlikte çalışan su smayil ile ekrem i eleştiride lafının ağırlığı olsun
karar 23 Haziran 2019 00:22
0
sorular o kadar kolaydı ki neredeyse ilkokul talebeleri bile eee diyerek takılmadan cevaplayabilirdi.bu yüzden otel köşelerinde buluşup sorulara çalışmaya hiç gerek yok.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 13:26
Niye korktun anlıyorum senin gibi mazlum kürt kardeşim i pkk a esitleyen yazarlar aylardir beşe hozat i karayilan alcagi oylar ekrem e chpkk ye derken meral in ultra milliyetçi tarafı aklınıza gelmedi de terörist öcalan nin mektubu mu milliyetçi oyları kaçıracak önce o alçak katillere lafinuz olsaydi su yazdığın yazı anlamlı olabilirdi bayim
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:37
3
Anlamıyor sunuz, anlamak işinize gelmiyor. Burada önemli olan, devletin hapse attığı bir terörist liderden sırf seçimi kazanmak için yardım istemesi ve Bahçelinin hdp ye karşı Öcalandan yana tavır alması. Eğer Demirtaşı serbest bırakarak hdp seçmenini kazanmayı düşünselerdi bir dereceye kadar hak verebilirdiniz. Gerçekleri gördüğünüz halde saptırıyorsunuz.
Çerkez Ethem 22 Haziran 2019 13:24
..."Bir sürü siyasetçiyi, gazeteciyi çok daha azı için terör propagandasından hapse atmış bir devlet...Üç beş söz, bir kaç tweetle HDP’lileri PKK’yla ilişkili gösterip hapse atan devlet, kendi eliyle PKK’nın liderinin HDP’ye talimat vermesini sağlayıp, HDP’nin bu talimata uymasını istedi"..100 yıldır aynı t.c. siyaseti ! Elit/siyasetçilerin çıkarlarına uyarsa, dünkü düşman/terörist, bugün hemen dost olabilir. Onların TEK sorunu, herzaman, bizleri nasıl uyutup malı götürebiliriz ! Vatan,millet,sakarya,beka, onların bizleri uyutmadan önce söyledikleri ninnidir !
? 22 Haziran 2019 15:56
25
Çerkez devrelerin yanmış,kandil,hdp zaten imamoğlunu destekliyor.Buna bir eleştirin oldumu ki, şimdi Aponun tarafsızlık açıklamasına tepkili oluyorsun.Arkadaş önünüzde cinayet işlense bu durum imamoğlunun aleyhine olacaksa bunu bile görmezden gelirsiniz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 13:20
Efendim İstanbul, Aydın, İzmir, Ankara çok hoştur ama bene na! Ben memur değilim, benim maaşım yok, tatil yok, her gün hep çalışma çalışma... İşte Ak parti İstanbul'da bene na diyemediği için seçimleri yeniletti. Şimdi geçmişi kötüleyerek bi yere varılmaz, asıl mesele şimdidir. Şimdi ne yapıyoruz, bırakınız efendim istanbullu kimi seçecekse seçsin, müdahale etmesin kimse.
MAHZUN MUHAFAZAKAR 22 Haziran 2019 13:14
Bir seçim uğruna Ya Rab… Ne taklalar atılıyor, ne yan yollara sapılıyor, ne vicdanlar satılıyor, ne ilkeler yıkılıyor, ne hakikatler karartılıyor, ne haksızlıklar ne şaklabanlıklar yapılıyor ……
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:55
sadece kendi adıma söylüyorum: fetöcü hainler kim seçildiğinde kahrolurlarsa ona oy verecem. imamoğlunu açık açık desteklediklerine göre oyum binali beye.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:15
21
şu senin mantığına baktığımızda fetöcülerin pkklıların alenen çıkıp bir adayı destekliyoruz dediğinde bu kimin işine yarıyor ? kendine bak nasıl yönlendirildiğini gör ve şunu sorgula bu işten karlı kim çıkıyor ise o teröristleri de o konuşturuyor olabilir mi ?
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 13:11
0
Terörist aptal sanki de bu ortamda o açıklamanın kimin işine yarayacağını bilmiyor... Olay Öcalan’ın açıklaması ile deşifre olmuştur. Yazıklar olsun.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:53
sayın yıldıray oğur bir seçim uğruna, asla oy vermeyeceğiniz imamoğlu gibi popilist , iftiracı, yalancı birini ekrana çıkartıp allayıp pulladınız ve eminim gene de oy vermeyeceksiniz. millete akıl vermeyi bırakın da şu ''kullanışlı aptal'' olma işini bitirin artık.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:49
istanbulu fetöcü ve hendekçilerden yarın bir kurtaralım gerisi kolay . hayır anlamadığım sayın davutoğlu nerede, bu önemli ve gergin günlerde ortaya çıkmayacaksa bu ülkeyi yönetmeye nasıl talip oluyor biri anlatsın hele.
demircan 22 Haziran 2019 12:53
Machiavelli dün değil yıllardır mezarında fırıldak gibi dönüyor.yahu diyor dur bir ünüm vardı onu da elimden aldılar.
Mutlu Yücel 22 Haziran 2019 12:39
3)ve hülasa geçmişin olumsuzluklarının hepsinin AKP tarafından tekrar edilmesinin bir tutarsızlık olduğundan bahsetmiş. Ama sayın yazarım, geçmiş ve şimdiki tüm iktidarların ensesinden tutup istediği yere götüren aynı derin devlet değil mi, pek tabii ki onları aynı yere hapsedecek,aynı işleri yaptıracak, bunda tutarsızlık yok ki,size yön veren derin devletse, onu yolu zaten hep iftira,tutarsızlık isdipdat arayışı yoludur ve bunda da bir çelişki yoktur. Saygılarımla
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 13:25
2
"Derin devlet" tüm iktidarların kendilerini aklamak için uydurdukları, özellikle 90'lardaki siyasi cinayetleri işleyenlerin uydurdukları bir masaldı. Bir derin var evet, iktidarların kirli çamaşırlarını sakladıkları bir derinlik, örtülü, gizli...
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 22 Haziran 2019 13:56
0
İşin içinde Doğu Perinçek de ve de soylu bir zat-ı muhteremi dahil ettiniz mi oldu size '''' saç ayağı Yani organize derin işler.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:39
1
Ne derin devleti kardeş hele bu hukuksuzluk yapılmasın o koca koca yargıçlar hakimler siyasi kararlar vermesin hele herkes bi ahlaklı olsun hele demokrasi benimsensin saygılı olunsun bak her şey nasılda güzel oluyor uluslar arası yasalar oluşturulup herkeste bu yasalara uysun bak bir probem kalıyorum mu
Mutlu Yücel 22 Haziran 2019 12:34
2)Yazarımız, siyasi muhafazakar kesimin, siyasi meşruiyet hassasiyetinden (düşmanın eline koz vermemek için )kolayca vazgeçtiğinden bahsetmiş, Özal ın kendisinden olmayan belediyeleri çalıştırmayacağı beyanından, geçmiş iktidarların kendi vatandaşlarına güvenmeyip onları fişlediği ve bu durumlardan şikayetçi olan AKP nin dönüp aynı uygulamaları kendisinin yaptığından, Çiller’in Erdoğan’ı elindeki dosyalarla tehdit ettiğinden(Erdoğan’ın İmamoğlu’nu tehtid etmesi gibi )
Mutlu Yücel 22 Haziran 2019 12:33
1)Güzel bir yazı, ibretlik bir yazı. Bakın MHP Başkanı,aynı cümlede APO ya hem terörist başı, bebek katili, diyor, Kandil =HDP o da = APO diyor onların birlikte gittikleri yolun bölücülük yolu olduğunu söylüyor,sonra dönüp HDP nin yoldan saptığını tenkidi olarak dile getiriyor. İyi ya APO nun yolu bölücülük yoluysa o yaldan sapma niçin yoldan sapma olarak tenkit edilsin ki? Yoksa APO nun yolu zatınızca sapılmaması gereken bir yol olarak mı addediliyor.
Köroğlu 22 Haziran 2019 12:35
Ahlaksızlığın ve omurgasızlığın dibine vurduk. Bir yandan da iyi oluyor diyorum. Katarsis lazım bize.
HAKKI SEVER 22 Haziran 2019 12:31
İktidar Terör başından destek istemiştir.Katili Kürtlerin legal temsilcisi İLANIDIR BU.Sırada Pensilvanya Fetö mü var.Bir iktidar bu kadar alçalabilir mi.Seçiminiz batsın .Mideler bulandı
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:28
inşallah kazasız belasiz bir seçim olur ve 4 yıl bir daha sandık yuzu gormeyiz.ve dilerim kutuplaşma ve bizim mahalleli felsefesi bir an önce biter.aynı ülkenin farklı renkleriyiz..sonuçta bir seçim..amerika yı tekrar keşfetmiyoruz..biri genç digeri tecrübeli iki aday..hakeden kazansın diyelim..sonuca saygi duyalim....ülkemizin daha büyuk sorunları( s-400,Akdeniz..) kapıda...bir olalim..kindar olmayalım( lafim her siyesetten kindarlara )..ülkenin birligi bütunlugüne sahip çıkan her fikre saygi ve hoş görüyle yaklaşalım..
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:29
Allah çıkarları uğruna tüm kutsallarını, tüm değerlerini satanları ıslah etsin. Amin.
karar 22 Haziran 2019 12:25
yeri değil belki ama yazmam lazım.""İslam'ın nuruyla, Kur'an'ın aydınlığı ile beldeleri temiz, ruhları da aydınlık hale getirmeye çalıştı, bu görevi yaptı. Bugün bu görev, bu emanet hocaların üzerinde. Peygamberimiz o gün ne yaptıysa, peygamberlik hariç, diğer her şey bugün bizim üzerimizde."hayrola parti diyanetinden sonra islam ruhbanlığı kastınımı kurdunuz.size yazılmış bunca eser varken zerre kadar itibar etmem.çünkü yaptıklarınız ortada.
Adamın Biri 22 Haziran 2019 12:14
Makyaveli muhakkak mezarında ters dönmüştür. Siyasetin omurgası olmadığını biliyorduk da bu kadarına da pes diyorum. Olan zavallı AKP seçmenine oluyor yalnız. Bir o yana bir bu yana kıvırmaktan adamların belinde can kalmadı.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:10
Asıl akıl ve vicdan budur. Albayrak
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:59
Maalesef makyavelist idarecilerimiz koltuklarını koruma adına muhafazakârlığın, milliliğin, milliyetçiliğin içini boşaltıyorlar. Olan millete oluyor ama çok da umurlarında olduğunu sanmıyorum. Yerli ve milli iktidarımız, yerli ve milli olmayı Öcalan'ın demeçlerine sadakete indirgemiş, bu demece karşı çıkanları da zillet olarak nitelendirmişlerse hangi davadan, hangi millilikten bahsediyorlar.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 22:58
0
hdpkk nin Akp ye kaybettirecegiz, birlikte iti salladik destegiyle gerde...secime girenler kendi oportunistligini, makyavelistlerini hak gorup kysuru baskasibda idarecide millette vs aramasi iflah olmaz ideolojik bir saplanti... farkli sonuc cikarmi bu kafayi degistirmeden?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:57
Kendi halkına tuzak kurmuş bir parti/partiler için Allah'ın adaleti işliyor. Terör örgütü liderinden medet umacak hale gelmişler. Bu dünyada söylenecek, yapılacak hiç bir şey bu yaptığınızın karşılığı olmaz, sizi Allah'a havale ediyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:00
Bahçeli Demirtaş'ı Apo'nun sözüne uymadı diye fırçalıyor
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 14:58
0
Sürreel bir ülke
İnsan Beşer 22 Haziran 2019 11:53
Öncelikle yazara ve yorumculara tavsiyem: Bugün Nagehan Alçı'yı okuyunuz. Seçimler gelip geçer. Gerçekler ortaya çıkar. Yüzü olanlar utanırlar. Bir mektuptan üretilen senaryoları okuyorum da bu insanların hayal güçlerine hayret ediyorum. Avusturya'da genel seçimler 2 sene sonra iptal edildi. Mektupla gönderilen oy pusulaları açılması gereken saatten önce açıldığından. Bizde ise itiraz üzerine sayılan oylarda bir adayın lehine, iddialarını desteklercesine ve kanunun öngördüğü usul çerçevesinde; mahkeme kararıyle (YSK) 16000 civarında bir fark çıkmasına rağmen tartışılmaktadır.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 16:41
2
Yavuz hırsız misali verdiğiniz avusturya örneğine göre YSK nın31 mart iptal gerekçesi ile referandum ve cumhurbaşkanlığı seçimlerininde iptal olması gerekir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 16:54
0
Sen Nagihan alçı okumaya devam et eminim güzel aydinlaniyorsundur.. siyaseti oyu geçtim de hdp yi aponun direktiflerini dinlemiyor diye suçlamak neyin nesi..dün sabah gazetesinde bı başlık var di. Kurt seçmen ya apo yu ya hdp yi yada imamoglu nu siyasetten silecek diye sahi merak ediyorum bu 3 u içinden kimin siyasetten silinmesini istersin...
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:13
0
Ben okudum. Türkiye’nin en büyük 3. partisinin başkanı tutsakken, hükümet başka ülkedeki bir politikacıyı Barzani’yi muhattap alacakmış, insanlar da bunu ciddiye alacakmış. Alçı ya Kürtleri aptal sanıyor ya da bu “defolun gidin” demenin başka bir yolu heralde.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:50
Böyle Yılmaz Özdil tarzı alakasız akıl yürütmelerle bir yere varamazsınız. CHP'nin kimseyi işsiz bırakmayacağız sözü verip de sonra işten attığı Bolu'daki emekçi kardeşlerimizin kul haklarına istinaden yalancılara, oy hırsızlarına, küfürbazlara oy yok. Bu seçimde küfürbazlar değil, 10 kreş sözü verip ancak 1 tane yapabilen iş bilmezler değil, erdemli kaliteli insanlar kazanacak. Binalı Yıldırım kazanacak. CHP ile çöp patlamaları görmek istemiyoruz, çöpten elektrik üreten AK Parti'yi destekliyoruz.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 01:36
0
mutlaka sende haram yiyen kaŕt memuru musun
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:36
İnsanları milliyetçilikten ülkücülükten soğutmak için ne yapılabilirse Bahçeli dün onu yaptı. Dinden dindarlıktan soğutmak için ise yapılmış ve yapılmakta olanlar malum. Memleketin kadim değerlerinin sağladığı itibarla yükselip sonrasında bu değerlere ihanet ediliyor. Yazıklar olsun.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:19
duran kalkan ve emre uslu ve da nice hendekçi ve fetöcü imamoğlu için açık açık destek istedi ve sizlerde bunu makul buldunuz, şimdi gelmiş birde utanmadan akıl hocalığı yapıyorsunuz.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 12:44
0
Evet ama CHP çıkıp Duran Kalkan’a gidip “durancığım bizim için bi açıklama kaleme alır mısın?” demedi, teröristten medet ummadı. Bu farkı gözetemiyorsanız zaten tartışmayalım..
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:21
'“CHP’ye yönelen küskünlere dair” yazısında pek çok haklı tespit vardı.' demişsiniz. Konu açılmış iken; Yazar'ın küskünleri ikna çabalarına "chp'nin fetoya yeterli tepki göstermemesini" de katması -nedenini bilmiyorum ama- yanlış idi bence. Sizin de "Bugünün kötü sicili, geçmişin kötü siciliyle örtülemiyor artık." hükmünüz, -belli bir yaşa gelmiş olan benim için- geçersizdir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:55
Pek sayın Öcalan'dan sonra bugün de "aramızı bozdular fetoş efendi, gel barışalım helalleşelim" hamlesi gelebilir.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:51
Her şeyi özetleyen yazı ve bir düzine yazar var şu an 1 hafta önce duygusal öfkeli şehit haberi verip şu an apo mesajını coşkuyla veren bu şahıslar bunlar için umur değil yeterki bir yerler onları iyi çalışkan görsün bunlar 2 gün önce ne yazdığını unutup bugün böyle diyenler gözü dönmüş artık koro halinde yaranma yarışı ve iktidar 1 hafta sonra bebek katili deyince görün ki gene koro halinde neyse ben inanılmaz birşey diyorum
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:51
“Benzerleri AK Parti’ye yapılırken çıkan sesler ve itirazların çoğu da haksızlığa karşı, demokrat, meşruiyetçi karşı çıkışlar değilmiş, bizimkilere karşı yapılmış haksızlığa karşı çıkışlarmış.” Bunlar kendine müslümanmış kardeşim.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:46
Makyavelizm; “amacına ulaşma uğrunda her şeyi mübah görmek” demektir.
KARAR OKURUYUM KARARLI 22 Haziran 2019 10:46
Makyavel’in ‘Prens’e öğüdü: “Zaman zaman halkı aldatmak gerekebilir. Ne zaman erdeme aykırı bir iş yapacaksanız sanki o işin sizinle ilgisi yokmuş gibi davranın. Nasıl olsa hile yapmak zorunda kalacaksınız. Onun için hile yapmadığınız görüntüsünü yaratmak için elinizden geleni yapın. Sizin gerçekte ne yaptığınızı halk bilemez. Bunu sır gibi saklayın.”
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:42
İnanılmaz birşey değilmi 10 gün önce duygusal bir şekilde şehit haberi yazısı yazan yazarlar bile bugün Öcalanın bu kez öngörülüğü şu bu yazmaya başladılar ben inanamıyorum bazen Allah cephede pkk ile mücadele edenlere sabır versin eskiden hiçbirine oy verilmez diyenlere ilginç bakardık ki siyasiler için herşey kendine göre yontuymuş
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:43
Yüzde 70 seçmenin 100 yıldır biriken sabitleşen endişe kaygı ve gözlemlerini giderecek silecek çözecek bir alternatif var mı yok mu? İşte bütün mesele.
Mehmet 22 Haziran 2019 10:39
Öyle okuduğunu anlamadan ve ne yazdığını bilmeyen yorumcular var ki.Secim kurulunun yaptığı hata seçimi iptal ettirmez.Bunlarda oy veriyor
Mehmet 22 Haziran 2019 10:36
Profosor biri öcalana görüşmeye gider mi hayır.Peki görevden alındı aldı.Adalet devlette olacak partililere değil.Sahi bahçeminim beka sorunu öcalan miydi
Ben 22 Haziran 2019 10:29
İşin bamteli 31 Mart seçiminden sonra kazandığı kesinleşmiş belediye başkanının hakkının çatır çatır yenmesi ve milletin oylarının sırf iktidarın adayı seçilmedi diye çöpe atılmasıdır. YSK kararının nasıl alındığı malumdur. Diğer konular tali kalır. Velhasıl demokrasiye sahip çıkmak için oy vereceğiz. Ak partinin düzelmesini istiyorsak bu seçimde İmamoğlu'na oyumuzu vermek boynumuzun borcudur. Diğer türlü Ak Parti güç kirlenmesi hastalığından kurtulamayacaktır.
Karar Okuru 22 Haziran 2019 13:36
12
Akp’yi düşünen, düzelmesini isteyen, yani Akp’nin hala iktidarda kalıp ülkeyi yönetmesinde bir mahsur görmeyen kişi oyunu gidip Chp’nin adayına vermek için kulis yapıyor. Bu nasıl olacak? Chp’ye Oy verirsen Akp yıpranır ve iktidarını kaybeder. Sen de ders vereyim derken “bindiğin dalı kesmiş olursun. Bence son altı ayda Türkiye’nin içme sularına birşeyler katılmış ve insanlar artık ne dediğini bilemez hale gelmişler. Bu konu bir araştırılmalı diyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 14:20
10
kazandigi kesinlesmis mi?:)) sizin bam teli kopmus..
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:27
Millet ittifakı hdp ortaklığını seçim kazanmak için gizlesin hdp de bunu sineye çeksin erdemli ve ilkeli deyin bu millet düşmanlarına çünkü onlar için secim kazanmak için herşey mübah ilkeleri yok ama onlar öyledir diye sevin onlari Hükümet hem terörle mücadele etsin bunda kazanım sağlamak için imralı kozunu kullansınsiz buna karşı çıkın yahu teröristlerin parçalanması sizi niye bu kadar üzüyor anliyamiyorum sizde ilkeli ve erdemli olunda sebebini yalansız dolansiz anlatin
Kararli 22 Haziran 2019 11:18
3
Siz galiba Aya kurulan otobana yerli milli elektirikli aracinizla seyahat edenlerdensiniz galiba?. Yarin cikip bu mektup bir kumpasti demeyecklerinden eminmisiniz!
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:41
1
Hdp terorist degildir. Olsaydi secime katilamazdi. Olsaydi hazineden destek alamazdi. Olsaydi kapatilirdi. Tescilli tek terorist APO pisligidir. Bizi uzen dun cocuk katili dediginizi bugun referans aliyorsunuz nerede beka
Karar Okuru 22 Haziran 2019 10:13
Eline ve emeğine sağlık. Oldukça aydınlatıcı bir yazı.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:11
Bence dün Türkiye siyasetinde bir dönüm noktası yaşandı. Hep duyardık ama bu kadar elle tutulur olmamıştı; PKK’nın aslında devletin elinde gerektiği zaman kullanılmak üzere kenarda bekletilen bir aygıt olduğu ortaya çıktı. HDP’ye de hep bir mesafe ile yaklaşmıştım ama HDP’nin de kendine ait, gerçek bir siyasi ajandası olduğu ortaya çıktı. Şaşkınlıktan ölücem.
KARARLI KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:07
2004’lerde Erdoğan’ın, Gül’ün Rum, Yahudi olduğu hakkındaki kampanyanın 2019’da İmamoğlu hakkında tekrarlanması bana bir reklam repliğini hatırlattı; “Yok aslında birbirimizden farkımız, ama biz Osmanlı Bankası’yız.”
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:33
0
2004'te devlet CHP'yi kullanıp demokrat cephe ile iktidar savaşına girmişti. Bugün devlet AKP'yi ele geçirdi, onları kullanıp demokrat cephe ile iktidar savaşında. Özde değişen bir şey yok. Aynı taktikleri ezbere uyguluyorlar.
Okur 22 Haziran 2019 10:10
"Halbuki 31 Mart seçimlerini az farkla da olsa kazanmış bir belediye başkanının elinden mazbatasının YSK başkanının bile katılmadığı tutarsız, ikna edici olmayan gerekçelerle alınmış olması .." YSK Başkanı belli bir şekilde düşünebilir ama bu YSK nın görüşü değildir. Okurun aklına hakaret etmeyin olur mu?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 11:32
2
Yarın İmamoğlu kazandığında aynaya nasıl bakacaksın? Utanma duygun var mı?
Okur ve sorar 22 Haziran 2019 12:46
0
Kim kime hakaret ediyor Allahım ? Bir tarafta 4 adet yedek üye var toplantıya katılıp seçim iptali için oy veren. Toplantıda hiç konuşmayıp da iptal yönünde oy veren 7 nin içindeki 4 yedek üye nasıl olur da çok önemli bir konuda oy verebilir ? Diğer tarafta, eğer bu 4 yedek oylamaya katılmasaydı YSK başkanının görüşü YSK nın görüşü olmayacakmıydı ? Yedekler ne zamandan beri asıllar gibi oy kullanabilmektedir ? Kim kime hakaret ediyor Allahım ? İzin ver bilelim Allahım.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:47
4
Bence sen milletin aklina hakaret etme..
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:04
Ahlaksızlık dibe vurdu.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:57
Dün ömür boyu hapis cezasında olan PKK lideri, Ak Parti ve MHP seçimleri kazansın diye, Kürt seçmenlere millet ittifakına oy vermeyin çağrısında bulundu. İleride bu makaleyi çocuklar falan okursa diye buraya not düşüyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:55
3
Demek ki Apo'nun sözüne itimat edenler İmamoğlu'na verecekti. CHP ve sözde milliyetçi İyi Parti PKK sempatizanlarından oy bekliyordu.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 01:41
0
Görücez
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:58
Tek kelime: Takiyye.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:52
Dün Hakan'ın, bugün Mevlana'nın, İstanbul'daki hukuksuzluğa, mazbata hırsızlığına, "taraf" penceresinden bakıp, dilsiz şeytanı oynamaları, kendileri adına çok acınası bir durum. Şükürler olsun, KARAR yorumcularının çoğu, sadece HAK, HUKUK, ADALET konusunda taraflar. KARAR yorumcularının çoğunun “bizim mahalle”si topyekün vatan ve topyekün Türkiye halkları. CHP de, HDP de bu ülkenin yasal partileri. Bu ülkeyi yönetmek onların da hakkı ve bu partilerde bu işi Bahçeli’den, Erdoğan’dan çok iyi yapabilecek insanlar da var.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:52
Olaylar ancak bu kadar güzel ifade edilebilir. Yüreğine sağlık Yıldıray Oğur
Ara 22 Haziran 2019 09:33
Saçmalardan seçmeler yazmışsınız bu kadar da millet apal mı görüyorsunuz sayın sayın yazar? CHP'nin kaybetmesi siz bu kadar mı rahatsız ediyor ne için? Adaletli görünmeye çalışıyorsunuz ama çok taraflısiniz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:02
1
ben hangi fikre itiraz ettiğini anlamadım. yazıda karşı çıktığın fikir hangisi?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:08
4
adaletten haktan taraf.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:26
Makyevellinin değilde yazarın imrallinin bu tavrı karşısında idrakinin durduğu acik
engineer 22 Haziran 2019 09:22
kandil chpli, imralı akpli
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:40
1
Elin teroristinin dedigini CHP onemsemiyor bizim icin yok diyor ama APO yu milliyetciyim yerliyim diyen sizler referans aliyorsunuz. Yerli ve millo teroristiniz hayirli olsun.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:53
3
Elin teröristi onları desteklerken suskunlar, ama elin teröristi taraf olmayın deyince pek önemsiyorlar!
engineer 22 Haziran 2019 09:20
وَإِذَآ أَرَدْنَآ أَن نُّهْلِكَ قَرْيَةً أَمَرْنَا مُتْرَفِيهَا فَفَسَقُوا۟ فِيهَا فَحَقَّ عَلَيْهَا ٱلْقَوْلُ فَدَمَّرْنَٰهَا تَدْمِيرًا Ve izâ erednâ en nuhlike karyeten emernâ mutrafîhâ fe fesekû fîhâ fe hakka aleyhel kavlu fe demmernâhâ tedmîrâ(tedmîren). Biz bir memleketi helâk etmek istediğimizde, onun refah içinde yaşayan şımarık elebaşlarına (itaati) emrederiz de onlar orada kötülük işlerler. Böylece o memleket hakkındaki hükmümüz gerçekleşir de oranın altını üstüne getiririz. (isra16)
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:17
Tum milletin asagilandigi, saf yerine konuldugu, iktidarin millet icin olmadigi, milletin bir kisminin da bunun farkinda olmadigi bir surec yasiyoruz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:11
ağzına kalemine yüreğine sağlık
Üzgün bir vatandaş 22 Haziran 2019 09:04
Sayın yazar çok güzel bir tespitler yapmış, vicdanların sesi olmuştur. Allah kendisinden razı olsun. Mevcut iktidarımızın şu günlerde oy ve iktidar için neler yapabileceğini, 17 yıllık geçmişini nasıl heba ettiğini görüyoruz. Bir muhafazakar vatandaş olarak geçmişte bu iktidara oy verdiğimden dolayı hem üzülüyorum hem de utanç duyuyorum. Her partinin Türkiyede'ki bütün vatandaşların oyuna talip olması doğaldır. Ama bu şekilde onursuzca değil.
Menderes YILDIRIM 22 Haziran 2019 08:37
Yıldıray Bey; Bir Seçim Uğruna Ya Rab, Geçmişte MHP G. Başkanı D. BAHÇELİ Beyin TV de "ALT YAZIDA KAYAN MESAJLARINI" Alo FATİH diyerek durduranlar, ne acıdır ki; Binlerce ASKER - POLİS SİBİL BEBEKLERİN Katili, PKK Elebaşı, Bebek Katili APO' nun MESAJLARINI A.A. sından Tüm TV kanallarında alt yazı ile verdirilmesine sessiz kalmıştır. Bebek Katili - İmralı Canisinin arkasına kimler SIĞINMIŞ - Kimler, ŞEHİTLERİMİN Katilinden UMUT BEKLEMEKTEDİR. AKP + MHP + APO Tüm Yaptıklarına RAĞMEN "HER ŞEY ÇOK ama ÇOK GÜZEL OLACAKTIR." Saygılarımla
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:37
1
m.jemslin askeriyiz derhen ABD fetö sunun ve ABD KANDILinin destegini icine sindirenler icin korkarim hersey o kadar da guzel olmayacak hem ilkelerden, hem secimden kayiplardasiniz!
Dün dündür bugün bugündür bilge kişi seçmendir
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 08:23
Ey İstanbul sen neymissin be machievelli gerçekten ters donmustur chp nin geçmişi hatirlatanlar ve hic değişmeyecek gibi düşünenler dün cumhurbaşkanına en ağır sözleri söyleyenler in bugün aldıkları pozisyonları nasıl izah ediyorlar acaba
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:06
2
CHP 367 kararını kınadı mı? kınamıyorsa neden?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 15:57
1
12:06’ya cevaptır: 2002’de 76 ve 78inci maddeler CHP’nin verdiği oylarla değiştirildi. 2 kere Cumhurbaşkanı Sezer’in önüne gönderilmek suretiyle Sezer’in veto hakkını elinden alarak kabul etmek zorunda bırakıldı. Böylece Erdoğan’a Başbakan olma yolu açıldı. CHP’nin oyları olmasaydı şu an Erdoğan’ın yerinde Gül ya da Arınç falan olacaktı. CHP’ye bayıldığımdan değil ama biraz vefa...
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 18:31
1
15:57 cevap vermemişsin ki? CHP 367yi kınıyor mu? Kınamıyorsa neden?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 20:39
1
18:31 cevap veriyorum: Boş yapma.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 21:31
1
20:39 yine cevap vermemişsin. CHP 367yi kınıyor mu? Kınamıyorsa neden?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 08:22
İstanbulu kaybetmemek için bunları yapabilen bir zihniyet, dört sene sonra Türkiye'yi kaybetmemek için neleri yapmaz. Düşününce dehşete düşüyorum.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:49
0
Dört seneyi unut. Erken seçim olacak.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 08:19
Cenabi Allahin buyrugudur Bir topluma olan kininiz sizi adaletsizlige sevketmesin (Maide 8)
y 22 Haziran 2019 08:14
Bu ülkenin en büyük bekası Erdoğan Bahçeli ikilisi'dır belediye başkanı seçimi için ülkeyi kaosa sokmakta bir beis görmeyen ikiliden ülkenin kurtarılması gerekir buda herkesin vicdanının sesine kulak vererek oy kullanması gerekir
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 08:12
Enfes bi yazı evelemeden gevelemeden hakkaniyet hak hukuk insanlık çerçevesinde kaleminizi konusturmuşsunuz
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 07:38
Hayrettin Karaman' ın fetvaları sayesinde islamcıları artık iyi biliyorduk da Bahceli'nin de çıkarları için böylesine hızlı bir manevra kabiliyetine sahip olduğunu doğrusu bilmiyorduk, öğrenmiş olduk. Halkın kendi ülkesinin yönetimini kendi eline almak istemesi ne zamandan beri ahlaksız oyun oldu Bahçeli ?
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:08
0
Bahçeli bu ülkede adaptasyon(!) kaabiliyeti en yüksek insandır.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 07:29
Son yaşananları sadece ilahi adalet olarak görüyorum..kime haksızlık yaptılarsa aynısın yaşıyorlar.bumerang geri dönüyor.. Bakin burası çok önemli...
Tunç 22 Haziran 2019 07:20
yazınıza katılıyorum geçmişte kendilerine yapılan bütün haksızlıkları ve yakıştırmaları ve basındaki durum halbuki biz ertuğrul özkök leri ne çok eleştirmiştik ama bunu eksik yazmışsınız bir diplomasına laf etmemişlerdi şimdi aynı senaryoyu oynayan farklı başrol oyuncusu oldular malesef üzülüyorum chp ve zihniyetini bundan sonra hiçbir muhafazakâr parti bu gerekçelerle eleştiremez vesselam
Drzbn 22 Haziran 2019 07:11
Bu özet yazıyı muska yapıp taşıyacam
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 06:50
17 yılda değil 17 ayda değil 10 ayda bile değil, 6-7 ayda kudretli bir iktidarın ve bekayı amentü edinmiş bir müttefikin bir seçimi kazanabilmek için nerden nereye savrulduğuna şahit olmak, Nasrettin Hocanın göle maya çalmasından daha absürt değil de nedir? Bekanın en büyük tehditlerinin birinin liderinin açıklamalarından medet umar hale gelmek, can simidi gibi tutunmak; denize düştüğümüzde yılana sarılmaktan daha çok şaşırtıcı gelmiyor mu? Ne reis ne de mitil sahibi, terörist başının açıklamalarını en hafif tonda da olsa terslemedi bile! Helvadan beka putunu yemek...
Karar Okuru 22 Haziran 2019 06:47
Bu değerlendirme ile aslında bu vahim anlayışa bir zaman destek vermiş olmakla nasıl telafisi olmayan zararlara yol açmış olduğunuzun farkına da varmış olabilseniz. Bu yorumu yayınlamazlar ama hiç değilse okuyan bilsin. Ölüme sebebiyet verip pişman olmanın anlamı yoktur. Katkılarınızla oldu bunlar
mustafa candan 22 Haziran 2019 06:42
Dilerim yaziniz büyükkitleler tarafindan okunur.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 06:28
Allah razi olsun harika bir yazi
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 04:49
Yildiray Bey, son yillarda okudugum en guzel yazi diyebilirim. Okuyunca gelecege olan umidim artti. Ozellikle son uc cumlesi hepimizin kulagina kupe olmasi lazim: "...Dün bize ibretlik dersler olabilir ama biz bugünden sorumluyuz. Ve o sorumluluktan da tarihe doğru kaçamayız. Çünkü tarih bugün ve yarın da bizim için yazılmaya devam ediyor…" Elinize dilinize saglik.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 04:30
Yine çok doğru bir yazı yazmışsınız sayın Yıldıray bey, inşallah her daim hakkın ve erdemin yanında olursunuz
Leyla Kulp 22 Haziran 2019 04:16
Çok ama çok doğru bir analiz. Elinize sağlık
? 22 Haziran 2019 04:07
Sandık kurulu başkanlarının kanuna aykırı seçilmesi,birleştirme tutanaklarındaki hileler,oyların tümünün sayımının engellenmesini görmemek.Az farkla da olsa kazandı demek.Seni tartışmamızı gerekli kılar.Siyasal okumuş bir insanın hukuku alanı bu ise vay benim memleketimin haline!
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 05:56
3
Sizi gercekten tebrik ediyorum..iptal karari vermek icin kili kirk yaran iktidar lehinde karar cikartmak icin okuz altinda buzagi arayan ysk bile boyle gerekcelendiremedi karari..Allahtan memleket uzerinde oynanan büyük oyunlari görebilen(!)sizin gibi degerli akp secmenleri var yoksa ne olurdu canim ulkemdeki demokrasinin hali..
Karar Okuru 22 Haziran 2019 06:52
2
CB bile seçimi kaybedeceklerini görüyor ve “vitrin süsü olur, önü kesilir” diyor. Siz hala seçimin kaybedildiğini görmeyip, akla zarar aynı sandıktaki 4 oydan sadece birinin çalındığına inanıyor ve o yolda yürüyorsunuz, Apo ya bile minnet ediliyor ya bakalım ne olacak
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 08:03
1
Daha önce de, kurullar aynı şekilde oluşturuldu 1. Tutanaklar birleştirilirken yapılan hatalar düzeltildi 2. Oylar zaten tamamen sayıldı 3. İdeolojinin esir aldığı insanlar, gerçeklerin körleridir.
Karar okuru 22 Haziran 2019 08:06
1
Bu yorumun bu yazi ile ne alakasi var... Sayin ? siz memleketi bosverin kendi halinize uzulun... Tum bu olaylardan sonra hala bu noktada durabiliyorsaniz vay sizin halinize…
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 08:10
1
Ysk nin bile gormediği hileye var diyen, oylarin tumu kendi temsilcilerinin onunde sayilip birlikte imzalanmısken yeniden oy sayımınin kafaya estigi gibi gerekcesiz sayilmasinı hak sanan, az farkla kazanmayı eksiklik sayan ve kendisini bilincli goren secmen bu ise vay benim memletetimin haline !
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 09:05
0
Teferruata gerek yok. AKP doğrudan "Biz bu sonuçları beğenmedik, seçim yenilensin, Binali Yıldırım'a bir şans daha verilsin" deseydi yine desteklerdiniz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:06
18
Sayın yorumcu ,söylediklerinizin altına imza atarım.Ayrıca sayın yazar ,dağdakilerin chp adayı imamoğluna açık desteklerini vermesine yönelik düşüncelerini yazıya dökse de öğrenebilsek..
Habele-Hubele 22 Haziran 2019 10:10
0
Birleştirme tutanakları sayım cetvelleri elde olduğuna göre düzeltilebilir değil mi, düzeltildi de nitekim. 36 gün süren sayım işlemlerine geçmeden düzeltildi ve itiraz da edilmedi. Şu sandıkta başka veya memur üyenin memur olmaması tercihi kime ait? YSK. İtiraz süresi 2 Mart. Neden itiraz edilmedi? Cevap yok. Seçmen listelerine muhalefet itiraz ederken kim emniyet telkin etti? İktidar. Sandık başkanı veya memur üyesi, memur olmayan sandıklarda tekrar sayım ve hatalı görevlendirmenin sonuca müessir olduğu test edildi mi? Hayır. Ezberden şu kadar seçmen vs. üzerinden... Hukuk siyasal okumadım
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:23
3
Yahu, sandık kurullarının oluşmasından oyların sayımına, yazılmasına, kontrolüne kadar her şey, aynı zamanda devlet gücünün tamamını elinde tutan Ak Parti'nin kontrolünde. Siz hala aynı masalı anlatıyorsunuz. Biraz akıl, biraz izan, biraz vicdan Allah aşkına...
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:25
2
YSK'nın gerekçeli kararını okudunuz mu desem "o da neymiş?" diyecek gibisiniz.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:22
1
Tabii memleketi CHP yönetiyor 'zavallı hükümetin' elinden gelen birşey yok... sandık kurulu başkanlarını seçemiyor, Ysk'da sözü geçmiyor, oyların tümünün sayılması zaten elinden gelmiyor
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:32
1
Her şey çok güzel olacak inşallah :)
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:59
0
"Kanuna aykırı ..." söylemini dile getiren bir AKP seçmeni görmek çok önemli. 2017 referandumunda mühürsüz oyların kabul edilmesi kanuna aykırıydı. Bu yüzden mühürsüz oyların geçerli sayılması için sonradan kanun değişikliği yapıldı. 31 Mart seçimlerinde sandık kurullarının hatalı oluşturulması tamamen hükümetin ve YSK nin sorumluluğu olduğu halde ilk defa bu sebeple bir seçim iptal oldu. Her gün Anayasa ve kanunlar bizzat yönetenler tarafından çiğnenmekte ve hatta artık bu ülkede yazılı kanunlar var mı diye şüpheye düsmekteyiz.
Vatandaş Adem 22 Haziran 2019 11:49
0
Ey 04.07 arkadaş,sandık kurulu başkanı seçimi yanlista;yanlış seçilen sandık kurulunun verdiği 3 karar(muhtar,ilçe belediye,büyükşehir meclis)doğru büyükşehir yanlış ALLAH aşkına bu nasıl olur?Lütfen bir düşün .Bir de hukuktan anladığını ima etmişsin!
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:11
0
Vicdan ve ahlak demiyor muydu müslümanlar?
İbrahim Hanif 22 Haziran 2019 03:33
Sayısı tükenmekte olan çok nadir bir insan evladının gerçekleri tüm çıplaklığıyla zalimlerin suratına atması işte budur.... Allah seni korusun Yıldıray kardeşim....
taka 22 Haziran 2019 03:24
Olayları ve analizi çok karmaşık ve uzun cümlelerle yazıyorsunuz. Yaptığınız analizi ve kullandığınız cümle kalıplarını okuyucunun anlayabilmesi için sanırım Doktora düzeyinde eğitiminin olması gerekir. Bu arada size Türkiye'deki medyan eğitim süresinin 8 yıl olduğunu hatırlatmama izin veriniz.
Karar Okuru 22 Haziran 2019 06:53
0
Evet haklı bir yorum, bizde doktora düzeyi gelişmiş ülkelerdeki orta okul seviyesine karşılık gelir. Yetişkinlerde kendi dilinde anlama konusunda son sıralarda olduğumuz yazılmıştı!
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 07:13
0
Bir cümleyi taka nin anlamaması normal. Adı üzerinde taka.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:14
0
Siz yazın, bir de onu görelim.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 14:01
0
Taka, eğitim düzeyiniz ilkokul seviyesinde bile değilse bu sizin suçunuz. Yazı gayet açık, net ve anlaşılır. Diplomanın bir şey ifade etmediğinin örneği gibisiniz. Normal saymalı, eğitim seviyesi düştükçe oyumuz artıyor demişti İktidarın bakanlarından biri...
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 14:16
0
Bizde camilerde ilkokul seviyesinde vaaz verilir. Niye. Cemaat anlamıyor, eğitimsiz biraz da cahil diye. Eğitimli kesim o yüzden camiye mesafeli. Çünkü ruhu doymuyor. Yazarın zihni dünyası sizlere göre bir gömlek büyük diye onu elestiremzsiniz. Takdir etmek lazım.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 03:19
Her yaziniz gercege ayna tutuyor. Keske AK Parti'de sizin gibi 10 kisi olsa...Bu son dakikalarda yapilan Ocalan manevrasi hem secimde kendilerine bir avantaj saglayamaz hem de AK Parti secmeninin bir kismini sogutur. Anketler secimi %5-6 farkla kaybedeceklerini gosteriyor. Gole bir avuc yogurt atalim belki tutar hesabi yapilan bir hamle.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 10:25
1
Ak Parti'nin içinde böyle 10 değil 1000 kişi olsa nafile. Orası bir tek adam ve etrafındaki dar çetenin partisi artık. Esas, hala içinde kalan dürüst insanlara şaşmak gerek.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 12:16
1
AKP artık devlet kontrolünde olan bir parti. Eski CHP+MHP ne ise o.
Raşit 22 Haziran 2019 03:04
1994 yılında Sn. Erdoğan Istanbul belediye başkanlığını % 25 oy oranı ile kazandığında 5 ilçe belediyesini refah partisi kazanmıştı. Ayrıca, belediye meclisinde de azınlıkta idi. Ama hiçbir parti çıkıp topal ördek demedi. Nasıl görev yapacaksın demedi.Sn. Erdoğan Nurettin Sözen tarafından kapıda karşılandı.CHP nin anayasa değişikliğine destek vermesi ile başbakan olabildi. Ara seçime gidildi.Sn. Erdoğan Milletvekili seçildi vs.Yani yiğidi öldür hakkını ver derler. Bir de İstanbul belediyesini CHP li adaya vermemek için yapılanlara bakın aynı şeyler mi?
engineer 22 Haziran 2019 09:50
1
bugünlerin yolunu deniz baykalın meclise verdiği önerge açtı, önergeyle siyasi hayatı bitmişlerin siyasi yasağı kaldırıldı ve siyasi yasak binbir gece masalları başladı, gökten üç elma düştü ve devlet kuşu konacağı başa kondu, dmekki chp ve akp birlikte idar-i maslahat edeiyor, chp sadece muhalefetmiş gibi yapıyor, herkes kendi önünden yiyor,y,y,n efendiler yiyin, hesap var muhasip var faturayı kor önünüze.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 02:53
Bir de ben ekleme yapayim 'Bu PKK'nin kendi ic catismasi, bizle bir alakasi yok ki' dedikten birkac saat sonra TRT Kurdi'ye Abdullah Ocalanin kardesini cikarip Istanbul secimini yorumlattirdilar. Hahahahahaha.
KARAR OKURU 22 Haziran 2019 02:34
Çok güzel bir yazı tebrik ederim Yıldıray Bey
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN