Back To Top
“Bunu hangi edebe, hangi adaba, hangi kaleme sığdırabilirsiniz?”

“Bunu hangi edebe, hangi adaba, hangi kaleme sığdırabilirsiniz?”

 - Son Güncelleme: 22.05.2019 Çarşamba 00:15
- A +

1950’lerde Türkiye ile Yunanistan arasında Kıbrıs yüzünden zaman zaman gerilen ilişkilerin sigortası iki ülkenin Başbakanları Andan Menderes ve Konstantin Karamanlis arasındaki yakın dostluktu.

İki liderin bir araya geldiği bir toplantıda Menderes, ‘‘Talihin şu garip cilvesine bakın. İsminiz ‘Karamanlis', yani Türkçesi ile ‘Karamanlı' ve siz Yunanistan'ın başbakanısınız’’ deyince Karamanlis hemen cevap vermişti: ‘‘Sizin isminiz de ‘Menderes', yani Yunancası ile ‘Meandros' ve siz de Türkiye'nin başbakanısınız’’.

(Aktaran eski bir DP milletvekilinin tanıklığından Murat Bardakçı/ Hürriyet http://www.hurriyet.com.tr/karamanlilar-bosuna-sevinmesinler-konstantin-karamanlis-serezlidir-209368)

Aslında ne Menderes’in kökenleri Yunan’dı ne de Karamanlis ailesinin Karaman’la bir ilgisi vardı.

1907 Serez doğumlu olan Karamanlis’in ailesi kuşaklar boyu Yunanistan’da yaşamış bir aileydi. Babası Makedonya’da Osmanlı’ya karşı başlayan Yunan ayaklanmasının öncüllerinden  biriydi. Karaman’la ya da oradan göçen Karamanlı Rumlarla bir ilgileri yoktu.

Ama Türk medyası ilk başbakan olduğu 1955’den, 91 yaşında cumhurbaşkanı olarak vefat ettiği 1995’e kadar Karamanlis’in adı geçtikçe onun Karamanlı ve Türk asıllı olduğunu yazmaktan bıkmadı.

Sonra o vefat etti, siyaset sahnesine yeğeni Kostas Karamanlis çıktı.

İkinci kuşak Karamanlis de 2004’te Başbakan olunca, bir kere daha bizim gazetelerde “Yunanistan’a Karamanlı, bizden başbakan” başlıkları atıldı.

Hatta yolları kuşaklar boyu Karaman’a düşmemiş Karamanlis ailesinin Karaman’daki evi bile bulundu. AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün de iddiaları doğrulayıp "Karamanlı bir hemşehrimizin seçimden zaferle çıkması bizi mutlu etmiştir. Sayın Karamanlis'in Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacağına hiç şüphemiz yoktur” diyerek Karamanlis’i Karaman’a davet etmişti.

Tabii Türkiye’de çıkan bu haberler ve açıklamalar Karamanlis’in muhalifi milliyetçi Yunan siyaseti ve medyasının da ilgisini çekmiş, onlar da bu “Türk kökenli” iddiasını siyasi rakiplerinin aleyhine kullanmaktan çekinmemişlerdi.

Türk medyası bir dönem de Mora doğumlu Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Stefanopulos’un da aslen Trabzon doğumlu olduğunu iddia etmiş, Yunanistan’a Trabzonlu Cumhurbaşkanı manşetleri atılmıştı.

Yunanlı siyasetçileri Türk, Trabzonlu, Karamanlı çıkarmaya çalışan milliyetçi Türk medyası ve yazarlarının bir başka hobisi daha vardı.

Sevmedikleri Türk siyasetçilerin, yazarların, aydınların Rum, Yahudi, Ermeni, Dönme olduklarını iddia etmek.

Böylece  “ihanet” bir siyasi tercih olmaktan çıkarılıp, kalıtsal, asla değişmez, ontolojik bir kötülükle açıklanıyordu.

Herhalde bu ırkçılıktan en çok da ulusalcılığın yükselişe geçtiği yıllarda iktidara gelmiş AK Partili siyasetçiler nasiplerini aldılar.

Bu ırkçı iddiaların zirvesi tabii ki 2007’de çıkan Ergun Poyraz’ın Musa’nın Çocukları kitabıydı.

Aylarca en çok satanlar listelerinden düşmemiş, Türkiye’nin en seçkin kitapçılarında satılmış, köşe yazarlarınca övülmüş kitapta  Erdoğan’ın biraz Rum, biraz Gürcü hatta bir miktar da Yahudi olduğu, Emine Hanım’ın ise Arap değil, doğrudan Yahudi olduğu iddia ediliyordu.

Kitap çok tutunca bu kez Abdullah Gül’ün aslen Kayserili değil, Siirtli Yahudi bile aileden geldiğini iddia eden Musa’nın Gül’ü kitabı çıktı. O da bestseller oldu. Şimdilerde haklı olarak benzer ırkçı haberlere kızanların kütüphanelerindeki yerini aldı.

Bu iddialar sadece kitaplarda da kalmadı. Siyaset alanına da taşındı.

CHP milletvekili Kamer Genç, Erdoğan’ın memleketi Güneysu’nun eski adı olan Potamya’yı kastederek “İstiklal Savaşı'nda Potomyalı'ları Ege'de, İzmir'de denize döktük. Sen hala onların kalıntısı olarak çıkmış gelmişsin bu memlekete” bile dedi.

Başka bir CHP milletvekili olan Canan Arıtman ise Cumhurbaşkanı olarak Abdullah Gül’ün öncülüğünü yaptığı Ermeni Açılımı günlerinde daha da ileri gidip Gül`ün annesinin Ermeni olduğunu, etnik kökeninin araştırılması için DNA testi yapılmasını istemişti.

Tabii her ikisi de bunları söylerken asla ırkçı olmadıklarının altını ısrarla ve özenle çizdiler.

Canan Hanım “kimsenin etnik kökeni beni ilgilendirmez. Herkesin etnik kökenine saygı duyarım. Benim itirazım Abdullah Gül`ün etnik kökenine değildir. Etnik kökeni sebebi ile Cumhurbaşkanlığı makamında tarafsız kalması gereken bir konuda tarafsızlık ilkesini çiğnemiş olmasınadır" diyerek ırkçılık konusundaki “büyük” hassasiyetini ortaya koymuştu.

Maalesef yayınlar artınca Abdullah Gül de annesinin Ermeni olmadığını ispatlamak için bütün ailesinin Türk ve Müslüman olduğunu gösteren şeceresini açıklamak zorunda kalmıştı.

Ne kötü bir talihimiz var.

Şimdi aynı açıklamayı AK Partili siyasetçiler, yazarlar, troller haftalardır Ekrem İmamoğlu’ndan istiyorlar.

Yunanistan medyasında, özellikle bazı internet sitelerinde Ekrem İmamoğlu’nun Trabzonluluğundan hareketle, bizdeki “Karamanlı, bizden Başbakan Karamanlis” haberleri gibi sansasyonel başlıklı, içeriği olmayan haberler için İmamoğlu’ndan ırkçı imalarla yalanlama ve açıklama isteniyor.

Önce bir kaç gazete, internet sitesi, kendisi de Rizeli olan eski bir İstanbul Milletvekili ve troll hesapların başlattığı saldırılara birinin “durun ayıp oluyor” demesini beklerken, aynı ima AK Parti Esenler Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Grubu Başkanı Tevfik Göksu’nun Esenler’de bir iftar programında attığı hamasi nutukta karşımıza çıktı.

Şöyle dedi tam olarak:

“Çünkü İstanbul’u biiiz... Efendim, ne dedi Yunan medyası, takip ettiniz di mi? İstanbul’u Yunan kazandı diyor. Bir dakka ya! Bu arkadaş nereli? CHP’nin adayı nereli? (Salondan “Trabzonlu” sesleri) Nasıl oldu da Yunan medyası İstanbul’u bir “Yunan kazandı” dedi bir ses çıkmadı. (Salondan: Başkanım biz bilmiyoruz ki nereli olduğunu) Haaa.. olay, olay büyük, hesap büyük, bu hesabı Esenler döndürecek Allah’ın izniyle”

Ama meğerse Esenler’de bir iftarda coşkuyla Yunanistan medyasında İmamoğlu’nun Yunan olduğu haberlerinden bahsetmesinin sebebi İmamoğlu’nu  bu haberlere karşı açıklama yapmaya çağırmakmış. Ve asla oradaki kalabalığa “bu arkadaş nereli” diyerek söylettiği Trabzon’a da bir laf etmemiş.  

Olayın neden büyük, hesabın neden büyük olduğundan kastının ne olduğunu ise bilmiyoruz.

Ama maalesef o “büyük hesap” Esenler’den de dönmedi.

Gelen tepkilere rağmen artarak sürüyor.

Son olarak CNNTürk’te katıldığı programda İmamoğlu’na sorulması için Twitter’dan sorular gönderen Ankara eski belediye başkanı Melih Gökçek’in iki sorusu da bu konunun “aydınlığa” kavuşturulmasını istiyordu:

“Yunan medyası siz İstanbul’u kazanınca “Ekrem İmamoğlu İstanbul’u kazanan Yunanlı diye diye yazdı. Bu sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz. İnsanın kökeni ayıp ve kınanacak bir şey değil ama kamuoyunun bilmesi açısından soruyoruz kökeninizde Rum’luk var mı? Yunan medyası sizi “Kripto Hristiyan” olarak değerlendiriyor. Buna cevabınız ne olacak? Size bu suçlamayı yapan Yunan medyasını kınayacak mısınız?”

Görüldüğü gibi tıpkı Canan Arıtman örneğinde olduğu gibi burada da niyetler temiz, asla ırkçılık kastı yok, Siz de Rum’luk var mı, Kripto Hristiyan mısınız sorularının amacı kamuoyunu doğru bilgilendirmek. Herhalde bu yüzden bu mühim soruları içeren tweeti çok sayıda AK Partili siyasetçi ve milletvekili de paylaştı. Hatta onlardan biri yerel seçimlerde üzüm bağlarında geçen liberal bir kampanya yapmış AK Parti’nin İzmir Belediye Başkanı adayı, eski bakan Nihat Zeybekçi’ydi.

Demek ki siyasi amaçlar için rakibi düşman görüp üzerine her bulduğunu fırlatmak, bu düşmanlığa kitleleri ikna etmek için köken avcılığına çıkmak, bunu siyaseten kullanmak bir Türkiye geleneği. Irkçılık da fikirden fikire geçen bulaşıcı bir hastalık.

Bu ırkçı imalarla ilgili İmamoğlu, ondan beklenen “Rum değilim, Türküm, Müslümanım” açıklamasını ısrarla yapmayarak en doğrusunu yapıyor.

Siyaseti yıllar önce Türkiye’nin artık aştığını zannettiğimiz bu seviyeye yeniden düşürenlere cevap vermeyerek hem ırkçılığa taviz vermiyor, hem de ülkenin Rum vatandaşlarını kıracak bir cümle kurmuyor.

Ama bir gün ille de bir şey söylemesi gerekirse, 12 yıl önce hakkında benzer ırkçı tezviratlar yapılırken Erdoğan’ın yaptığı şu konuşmanın aynısını yapabilir:

“Benimle ilgili kitaplar yazılıyor,  Yahudi deniyor Rum deniyor. Kimisi Musa'nın çocuğu diyor. Arkadaşım  Abdullah Bey için Musa'nın gülü deniyor. Bütün bunları yapıyorlar.  Neden? Bunu hangi edebe, hangi adaba, hangi kaleme sığdırabilirsiniz?  Ben bu ülkenin evladıyım, bu ülkenin çocuğuyum ve Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşlarının verdiği 14 milyon oyla biz bu ülkede iktidarız. Beni kimse kalkıp da olduğumdan farklı bir şekilde gösteremez. Buna  hakkı yoktur. Milletvekili olma yeterliliğine sahip bir vatan evladına  herhangi bir etik açıdan sınırları zorlayan, sınırları aşan tipler bizi  gölgeleyemez, bize çamur atamaz. Kimse güneşi balçıkla sıvamaya  kalkmasın. Bunlar tutmaz. Halkım bunlara 22 Temmuz'da en güzel cevabı  verecektir. Biz sabırlıyız, bugüne kadar sabırla geldik yine sabırla  hizmet kervanımızı yolunda götüreceğiz.''

Ne kadar üzücü böyle bir konuşma yapmak zorunda kalmak. Fakat ondan daha üzücü olanı bu konuşmanın 12 yıl sonra hala güncel olması.

Çünkü Türkiye’de aktörler değişse de kötülüğün cinsi değişmiyor...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 22:28
Kurt ile kuzu masalı. Bazen kurt bazen kuzu oluyorsunuz ama gücü elinde bulunduran her zaman Kurt oluyor.
KARAR OKURU 24 Mayıs 2019 16:39
Bu nasıl bir mantık madem siyasetçi çıkıp açıklama yapacak millette duyacak İyi o zaman işine gelmeyeni toplumun duymasını istemediği her konuyu açıklama yapmayarak en doğrusunu yapıyor diyelim yok öyle o da Tayyip Erdoğan gibi Gül gibi çıksın seceresini döksün milleti sustursun hodri meydan Ama yok yapamaz
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:18
sol sag farketmiyor zihniyet ayni
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:01
Ekrem cnn turkte ki.programinda.tum seceresini saydı.hepside musluman Türk isimleri.buyuk dedesinin istiklal savaşı gazisi oldugu biliniyor..aktroller bu seçim kampanyasında cirkefligin dibine vurdular.adamin başka açığını bulamadıkları için saldırıyorlar...veleki rum olsun.yolsuzlugu israfı önlesin.istanbul için çalışsın.basimizin üstünde yeri vardır
Bozoklu 22 Mayıs 2019 23:48
İngiltere'nin o civciv sarışını dış işleri bakanı vardı Çankırılı idi. İngiltere için mi çalıştı Türkye için mi? Kökeni, ırkı, dilinden ziyade kime hizmet ettiği önemli. Bu ülkeye samimi olarak hizmet ediyorsa Rum muş, Ermeniymiş ne önemi var?
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 23:19
AKP'nin emanetçi başbakanlığını yapan, şimdi de İstanbul belediye başkanlığına emanetçi olarak aday yapılan arkadaş, Habertürk'ün İMAMOĞLU ile birlikte programa çıkmaları davetine, "Benim tek başıma verebileceğim bir karar değil." dedi. Hep söylüyoruz, İstanbul seçimi sadece İstanbul seçimi değil. İstanbul seçimi Türkiye seçimi; İMAMOĞLU-Erdoğan seçimi.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 22:41
Yani 550 vekilin ırkını mı araştıralım şimdi.Bu ne kadar ahlaki olur.Yeter artık. bölünmekten bıktık.Sayın yazar yazınız için çok teşekkürler.Böyle duyarlı olmaya devam ediniz.
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 03:01
1
600 vekil
Insan 22 Mayıs 2019 21:08
Evet Türkiye Cumhuriyetinin vatandasi, Laz, Gürcü, Rum, Ermeni, Kürt, Arap, Romen, Farsi, Bulgar, Zaza, Rus, Moldovyali, Alman, Arnavut, Ingiliz.... var. Hiristiyan, Alevi, Yahudi, Atais, Deis, Suni, Sii, Budiste var. vede var olacaklar. Ve bunlardan, Muhendis, Doktor, Ögretmne, Isinsani, Cöpcü, Sütcü, Memur vede Politikacida olacak. Ve irkcilarin icine sinmesede hep oldu hep olacaklar. Ve onlar buna alisada alismasada bu böyle. Irkcilik insanlik sucudur!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 21:33
2
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ne denir? Türk mü? Ermeni T.C. vatandaşları kendilerine Türk diyor mu? Kürtler kendilerine Türk diyor mu? Çerkezler kendilerine Türk diyor mu? Sadece senin demenle oluyor mu? Kaldı ki sen de sadece sıkışınca diyorsun. Hem Uygurlar hem Kürtler Türk olmaz. Karar vereceksin.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 19:40
Gönlünüze sağlık Efendim.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 22:53
0
Hic kimse kendine başkalarinin hoşuna gidecek diye kabul görecek diye zoraki bir kimliği almak zorunda değil. Vatandaş ne demek önce onun tanımını googel amcaya sorun. Düşüninki avrupalilar vatandaşliğına gecen TÜRKLERE zorla Alman Holandalı vs. Dedirtmeye çalısın. Cevabinız ne olurdu???? Vatandaş olmakla bir etnik kimliğe mensup olmak iki farklı kategori. Eğer tc vatandaşı olan herkes türktür diyorsanız o zaman dna sina bakip kategorize etmeyin.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 19:15
Türk katili Rum papazın heykelinin hiç bir masum yanı yok. Neymiş efendim barış görüşmesini simgeliyornus yanında Türkler de varmış. Bosna'da Kradzic heykeli yaparlar mı acaba? Yanına Aliya İzzetbegovic koysalar bu heykeli masum yapar mı? Yarın PKK liderleriyle barış yapılırsa bir kabartmayla Öcalan'ı, Karayılan'ı falan göstersek olur mu? YANLIŞA YANLIŞ DEMEYİ ÖĞRENİN.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 21:55
0
Tamam o zaman yeryüzünde insan kalmayana kadar birbirimizi öldürelim.Hep savaş olsun
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 17:51
Ümmet kavramının yerine millet kavramını koyup, ümmet kavramı ile millet kavramı sanki birbirine zıt şeylermiş gibi dayatan bir ziyniyetin ideolojisine hangi sebeple olursa olsun dolaylıda olsa destek olmak, kendini dindar bir müslüman bilenlere yakışmaz.İslâm milletlerin değil, ırkçılığın karşısındadır. CHP ise Türklüğü İslâmın üstüne çıkarmak suretiyle, İslâm dinine hürmetkâr olmadığını itiraf etmiştir. CHP'nin tarihi İslâma hakaretlerle doludur. Karar Gazetesi gibi muhafazakâr bilinen yazar kadrosu hak olanı savunmak saikasıyla şirk ve
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 20:53
1
Doğru söylüyorsunuz. Ümmette bizden millette bizden. Kimliğimize kişiliğimize sahip çıkalım. Ne varki bazıları ısrarla ırkçılığı milliyetçilikle bir tutuyor.
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 22:06
1
Doğru! Kimliğimize kişiliğimize sahip çıkmalıyız. O yüzden bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım. Cevap yazdığım bu yorumu yazan şahsiyet iki aydır kullandığım mahlası nedenini bilmediğim bir şekilde taklit etmiştir. Editortyal bir hata yahut gayri ihtiyari bir durum değilse : Bu duruma hemen son verilmesini istiyorum! İntihal, kopya, başkasının adına açıklama yapmak SUÇTUR.!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 16:19
SAYIN YAZAR GÜZEL YAZINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. YAZMIYACAKTIM AMA YAZANLARA DERS OLSUN DİYE YAZIYORUM PARGALI DAMADIN BÜYÜK DEDESİNİN İSMİNİ BİR ARAŞTIRIVERİN NE OLDUĞUNU GÖRÜRSÜNÜZ.
arapgirli 22 Mayıs 2019 15:14
Bir noktada yazara katılıyorum: Bu nesep tartışması her yönüyle çirkin. Fakat yazar yine terazinin iki kefesi oldugunu unutmuş. AKPlinin bu tartışmayı başlatması ne kadar çirkinse, buradan Trabzonluları tahrik edici algı çıkaranlar da çirkin. Ben de 80 defa izledim, bu yönde bir laf göremedim.
Turgay 22 Mayıs 2019 19:08
0
Ne gördünüz bari onu söyleseydiniz.
'Okur' okuru 22 Mayıs 2019 14:00
Yıldıray bey, yine güzel bir konuya parmak basmışsınız. Dini terminolojide bu etnik köken avcılığına 'Cahiliye adeti' deniliyor. Nitekim asr-ı sadette Bilâl-i Habeşî'yi annesinin zenci olması sebebiyle ayıplayan Ebû Zer el-Gıfârî'yi sert bir biçimde ikaz eden Peygamber (as) ona şöyle demişti: “Ebû Zer! Sen şimdi onu annesinden (etnik kökeninden) dolayı ayıpladın mı? Demek ki sende hâlâ Cahiliyeden izler var. Bakın bu (siyahi insan)lar sizin kardeşleriniz...(Onlara böyle diyemezsiniz)”. Bu gerçeğe rağmen bizim mahallede İslam nurundan hala aydınlan
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 14:00
Benim anlayamadığım : AKP yöneticileri kandilden bir haber gelse yahut Enosis medyası bir yazı yazsa da bunu alıp muhalefetin üstüne yamasak diye 24 saat bu tür şer odakları ile online mi oluyorlar? Yoksa bu odaklar üyelerine haber geçerken bunlara da mı yolluyor? Geçen gün AB nin Türkiye değerlendirmesinden bahseden muhalefeti TÜRKİYE'YE DÜŞMANLIK ETMEK İSTEYENLERİN AĞZIYLA KONUŞMAKLA SUÇLAYAN hükümet sözcüsü zatın mantığıyla düşünsek; o hooo!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 13:53
Aslında 23 Haziran seçimleri ülkemizde yaşayan iyi yürekli, adil insanların sayısını ortaya çıkaracak. Halkın mazlumdan yana mı yoksa mağrurdan yana mı tavır aldığının belli olacağı, dini özünde yaşayanla dini maske olarak takanların ortaya çıkacağı, en temelde seçme seçilme hakkıyla aldığımız bu ülkeyi bizden sonrakilere seçme seçilme hakkıyla bırakıp, bırakmayacağımızın seçimi olacak.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 13:48
İslâm dinini diğer dinlerin yanında görüp, onlarla eşit gören Lâiklik anlayışı en azından şirk, belkide küfürdür. Kasten ve isteyerek olmazsa bile kişi kimin değirmenine su taşıdığını bilmeli! Bile bile yapıyorsa vay haline. Gözünüze Kur'an ve Sünnet dürbününü takarak hadiselere öyle bakınız.Referansı İslâm değilde, batının küfür kokan düsturlarını esas alan ziyniyete müslüman destek olmamalıdır.
karar 22 Mayıs 2019 16:55
0
umuyorum ki laik bir düzende olup müslüman yöneticilerin kötü yönetimlerini,onların zulüm ve zalimliklerni,liyakatsizleri baştacı yapmalarını,adaleti yok etmelerini,milleti fakirliğe mahkum etmelerini,çaldıkları halde çalışıyorlar diyenler,kıldıkları namaz namaz olmadığı için her türlü melaneti yapanlr vb vb vb leri için de aynı şeyleri düşünüyorsunuzdur.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 13:41
Osmanlı'yı tarihin kapkara sayfalarına gömmeye çalışan bir zihniyete dolaylı da olsa destek sayılacak şekilde kalem oynatmak size neyi kazandırıyor. Cumhuriyete kıyamete kadar evet. Bunun için tarihimiz inkâr etmemiz gerekmez. Bizim tarihimizi artıları eksilerinden kat be kat fazladır. Tayyip düşmanlığı gözünüzü kör etmiş. Kıyamet günü gözünüzü açtığınızda gerçeği görürsünüz. Lâkin geç olur. Olaylara dünyevi gözle değil, Kur'an ve Sünnet penceresinden bakınız.CHP'nin temelini oluşturan harç katı Lâikliktir. Yani din karşıtlığıdı
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 14:31
1
Eğer senin dinin kul hakkı yemeyi, iftira atmayı, suçsuz yere insanları cezalandırmayı, riyayı, adaletsizliği, torpili hoş görüyor ve bunları onaylıyorsa sen kıyamet günü ceza almazsın yalnız bizim dinimizde bunların hepsi büyük günahlar olduğu için sizlerde bunlara aşikare ortak olduğunuz için vay halinize! Sayın yazar bunları dile getirdiğinden dolayı ben ondan razıyım Allah da ondan razı olsun. Hiçbir CHP'li siz Ak Partiler kadar İslam dinine zarar veremedi ve hala dine zarar vermeye devam ediyorsunuz.
Krr 22 Mayıs 2019 14:59
2
Yorum yazmak için beyin lazım, anlamak için de akıl. Yazının neresinde Erdoğan karşıtlığı var, neresinde CHP var. Uslanmaz ve utanmaz tavırlar sergileyerek müslüman ahlakına ters davranıyorsunuz sonra da Kur'an ve sünnetten bahsediyorsunuz. Pes...
Okuyabilir 22 Mayıs 2019 15:14
0
Olaylara dünyevi gözden bakınca sadece parti hzlerinin çıkarına uygun düşeni işte tam da böylece görürsünüz. Insanlara insan olarak bakmak Tayyib indindeki duruşuna göre değerlendirmemek Kur'an bakışına daha yakın olsa gerek. Yazıyı da tam bi okusaydınız Erdoğan bu yazıda muazzez bir referans rahat olun.
KARAR OKURUahs 22 Mayıs 2019 17:39
2
He sadece siz cennete gideceksiniz o sırtınızdaki kul haklarıyla. Yazar gayet tarafsız bir yazı yazmış. Asıl geç olmadan sen gözlerini aç da bi gör gerçekleri.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 18:10
0
Dini bilmeyenler yorumlarında lütfen güzel inancımızdan bahsetmesin.Partinin _pırtının hiç önemi yoktur.Karşıyı suçlamak kurtarmaz sen ne durumdasın.(Kıyamette gözümüzü açtığımızda ne olacak?diyorsun.Orasını Allah bilir.Ama bildiğimiz bir gerçek var.Allah torpil yapmayacak.İyi işler belli:Adil olacaksın.Torpil yapmayacaksın.Devlet malını kul hakkını yemiyeceksin.Böbürlenmeyeceksin.Suçsuzları hapse atmayacaksın.Torpilsiz garipleri dışlamıyacaksın ya da yapanlara göz yummuyacaksın.sınav sorularını çalmayıp ,çaldırmayıp,ahlaklı ve dosdoğru
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:48
Türkmilleti kendi adayı İmamoğlu'nu hiçbir çamura bulaşmadan destekliyor.Ya karşı taraf ne yapıyor ?Erdoğanın hahamlarla çektirdiği fotoğrafta oynama yapıp Erdoğanın yüzü yerine İmamoğlunun yüzünü yerleştiriyor ve müslümanları harekete geçmeye çağırıyor.Yine aynı grup M. İnce'nin İmamoğlu ile çektirdiği fotoğrafta İnce'nin yüzünü çıkarıp yerine Netenyahu'nun yüzünü koyuyor.Akıllarınca, insanları,İmamoğlu ile yahudiler arasında bir ilişki olduğuna inandırmak istiyor.Bunu yaparken hiç utanmıyorlar. Kimsesizlerin kimsesi olma taahhüd
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 13:05
2
Bir de: BOP EŞ BAŞKANI ve YAHUDİ cesaret ÖDÜLÜNÜN altındaki isimlerde tahrifat yaparlarsa malum tabanlarını narkozide etmiş olurlar :)
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 14:58
0
AKP ahlaki işte... Bir de müslüman geçiniyorlar ya, bitiyorum. Onlar yerine ben utanıyorum inanın. Allah kimseyi zavallı kalmasın...
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 15:39
8
Irkciliga irkcilikla karsilik vermeyelim. Erdogan Yahudi cesaret odulunu Ikinci Dunya Savasinda Yahudilerin hayatini kurtarmis Turk diplomatlar adina aldi. Gurur duymamiz gereken bir odul. Yine Erdogana verilmis olsaydi da bir anlam ifade etmezdi.
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 18:43
0
Madem BU CESARET ÖDÜLÜ YAHUDİ lerin bize II. Dünya Savaşı sırasındaki iyilikleri ize bir TEŞEKKÜRÜ : Savaş biteli 60 yıl olmuş. Bu süreçte Şükrü Saraçoğlu'ndan İsmet İnönü'ye; Adnan Menderes'ten Demirel 'e, Ecevit' e; T. Özal' dan Erbakan'a, Mesut Yılmaz, Çiller ve Abdullah Gül 'e kadar 40 a yakın şahsiyet başbakanlık yapmış. Hiç birine verilmeyen "60 yıl öncesinin teşekkür ödülünü YAHUDİLER R. T. ERDOĞAN ' A LAYIK GÖRMÜŞ " DİYORSAN SANA NE DENİLEBİLİR Kİ? Durma devam!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 19:16
9
BOP keşke gerçek olsa Musul Kerkuk bizimdi. Yahudi cesaret madalyası da soykırımdan kurtarılan yahudiler için başbakanlık kurumuna verildi. Az bir araştırın. One minute diyecek cesareti gösteren başka dünya lideri göster, sonra Erdoğan'a laf et.
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 22:28
1
Yaw hocanız öldü ama ruhu içinize girmiş. Aklını kullan aklını. Eğer güneşi görmeyen Almanya nın 1/10 kadar güneş enerjisine yatırım yapsaydık; Musul kerküğün 10 katı enerjiyi güneşten elde edebilirdik Bırak bu yayılma hayallerini. Sen bir yıl sonra Hatay'ı Suriyelilerden kurtarma operasyonu yapmak zorunda kalmamamız için dua et! One minutee gelince... Devamı var
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:20
Söyleyecek sözleri kalmamış.son çare İbni-sebe taktikleri! Eskiden seçim zamanı matematik hesaplamalar yapıp şöyle derdi: Neredeeeeeen nereye!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:18
Hakaret kabul edip soranda art niyet arar. Hani İslam'a göre üstünlük sadece ama sadece takvadaydı. Hani Kuran'ı Kerim de işi ehline verin diyordu. Müslümanım diyenin sözü fiili birbirinden farklı olur mu? Londra'da kim başkan bir bakın bakalım. Ondan sonra sermaye neden ingiltereye akıyor diyoruz.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 10:52
Topu saldırıyor her taraftan hepsine cevapmı yetiştirsin işinemi baksın imamoğlu tek başına HELAL OLSUN.
Dr. 22 Mayıs 2019 10:52
Yazıklar olsun diyorum insanlara iftira atanlara, yazıklar olsun haysiyetsizce oy için temiz insanları karalayanlara, yazıklar olsun doğruyu bildiği halde iftiracinin yalanına destek veren zavallılara, yazıklar olsun bunları bu güzel dininin maskesi ardına saklanıp yapanlara. Rabbim hepimizi ıslah etsin inşallah...
asım 22 Mayıs 2019 09:56
varol !delikanlı yazarların azaldığı son zamanlarda duruşunu bozmayanlara..hakkı üstün tutanlara helal olsun hayat...!
G.Ercan 22 Mayıs 2019 09:24
Bir konuyu eleştirirken karşılaştırma yaparak yazmak aslında bilerek veya bilmeyerek 'güya' eleştirdiğiniz kişiyi aklamaya ve yaptığının derecesini azaltmaya yarar.Aslında senden beklemiyorduk bu bir kaza süsü verme çabasıdır.Bunu çok güzel yapmışsınızdır.Bu da suçu eleştirirken suça ortak olmaktan başka bir şey değildir.Her suç olan fiil failiyle değerlendirilirse sorunlar çözülür ama hukukun genel niteliği ile değerlendirmek bazen bu yazıda olduğu gibi yazana yazmasan da olurdu sonucunu düşündürtür.
aliaga 22 Mayıs 2019 10:26
3
ne boş yapmışsın arkadaş. napıyorsun sabah akşam aforizma mı patlatıyorsun
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 15:04
0
Cümle bilgisi, takviye lütfen....
Karar Okuru 22 Mayıs 2019 09:22
Kötü bir toplumda devlet iyi olmaz, iyi bir toplumda devlet kötü olmaz. Yavaş yavaş acı gerçeğe geliyoruz. Bu tartışmalar, ırk, din, mezhep toplumun gelişmemiş olduğunu ortaya koyar
Anatolyan 22 Mayıs 2019 09:14
Türkiye'de yaşayan insanlar ağırlıklı Anatolyan kökenlidir. Balkan, Kafkas, Ortaasya, İran, Suriye, Mezopotamya göçmenlerinin genleri de havuzda vardır.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 09:06
Turk nedir neyin adidir. Hepimizin genleri biraz turk biraz ermeni biraz kurt biraz acem. Yapilan genetik testler bunu gosteriyor. Daha bugune kadar saf kan alman saf kan ingiliz diye bir soy cikmadi, cikamazda. Bu ulke rumu cerkezi arnvutuyla , cografi bir butunluktur. Turkiyeyi ve turk kimligini burda yasayan herirktan insanin olusturdugunu kavramadan bize gun yuzu gormek yok. Bu arada iddialar mesnetsizdir.
Anatolyan 22 Mayıs 2019 10:58
2
O zaman Anatolyan demeliyiz kendimize. Çünkü bu tanıma Kazaklar ya da Uygurlar ya da Azeriler uymuyor. Mesala Anatolyan bir Arnavut mu daha bizdendir bir Uygur mu? Anatolyan bir Çerkez mi bir Uygur mu? Anatolyan bir Kürt mü bir Uygur mu? Anatolyan bir Rum mu (mesala Lefter) bir Uygur mu? Anatolyan bir Ermeni mi bir Uygur mu?
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 13:43
0
Soy-sop tekasürüne kalkmadan önce hepimizin ademoğlu olduğumuzu, millet-i İbrahim'in ne demek olduğunu düşünmemiz gerekmez mi?
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 14:35
1
Isimler onemli degildir. Fransa vatandasi herkes fransizdir. Ister navarra kralligindan olsun ister frankopon olsun farketmez. Turkiye de yasayana herkes turktur. Ister kokeni kurt olsun ister ermeni farketmez. Ingiltere vatandasi olan herkes ingilizdir. Ister viking olsun ister kelt ister anglo istersede sakson olsun farketmez. Bak ne gusel demissin kazakistan da yasayan adam kendine kazak diyor. Azerbeycandaki azeri diyor kendine diye. Soy agaci baska seydir. Nasyon baska sey.
Anatolyan 22 Mayıs 2019 18:27
0
Nasıl Fransa'da yaşayan herkese Frank değil Fransız (yani Fransalı) deniyor ise, Türkiye'de yaşayan herkes Türk değil Türkiyelidir. Ermeni Türk değildir. Kürt, Türk değildir. Arnavut, Türk değildir. Çerkez, Türk değildir. Türk ortaasyalı bir soyun/kültürün adıdır. Öyle kullanılır. Kazaklar kendilerine sadece Kazak demez. Türk de der. Uygurlar da kendilerine Türk der. Ben Anatolyan'ı tercih etmeye başladım son zamanlarda. Türkiyeli'den daha tasvir edici. Gerçeklere daha uygun.
Anatolyan 22 Mayıs 2019 21:37
0
Ayrıca: İngiltere vatandaşı diye bir şey yok. Birleşik Krallık vatandaşı var. Onlara da Britanyalı denir. İngiliz denmez. Britanyalılar arasında İngilizler, İskoçlar, Galliler, İrler vardır. Bir İskoçyalıya İngiliz dersen gülerler.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 08:59
İktidara gelirken eleştirdiklerinin daha fazlasını daha büyüğünü yapar oldular. Mesele din değil, inanç ve ibadet hiç değil. Son yapılan bilimsel araştırmada Türkiye'de kendini müslüman olarak tanımlayanların sayısında yüzde 7 düşüş var (optimar araştırma şirketi yayınladı). Bu iktidar dine, inanca, ibadete maalesef rant bulaştırdı, yalan bulaştırdı, riya bulaştırdı. Ahlaklı iyi bir insan olmak için aranan özellikler arasında din yoktur...
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 10:48
23
Kuzeninin kayınpederi nezle olsa iktidardan bulacaksın.
Süleyman d. 24 Mayıs 2019 00:49
0
İktidara gelmeden önce öyle demiyordunuz ama. Yok e efendim Dicle in kıyısında bir kuzuyu kurt kapsa hesabı yöneten sorulmalı, bizi seçin biz bu düstur yöneteceğiz mavalı okuduğunuzu unuttunuz galiba???
Klasik AKP taktiği. Oyları bize vermezseniz öcüler gelir sizi yer.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 19:21
3
Valla öcüler bile gelir gelmez milli sırları kopyalamaz.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 23:52
1
19:21, belediyede "milli sır"ın işi ne ? Orası MİT mi, Genel Kurmay İstihbarat dairesi mi ? Yoksa, hani şu birilerinin "götürme" işleri, milli sır mı oldu ?
KARAR OKURU 23 Mayıs 2019 00:38
2
Bir seferberlik veya saldırı anında New York veya Londra belediyesi sizce önlem almıyor mu? İstanbul da öyle. Emniyet ve istihbarat personellerinin adreslerine kadar pek çok stratejik nokta ve plan belediyede mevcuttur. Süleyman Soylu diyor ki "Ben iç işleri bakanıyım benim bile verileri kopyalama yetkim yok". İmamoglu daha geleli iki gün olmuş, güvenlik taramasından geçmemiş kişileri işe alıp veri kopyalatıyor. Allah'tan belediyenin bilişim dairesinde vatanseverlere vardı da şifreyi değiştirerek engel oldu.
Süleyman d. 24 Mayıs 2019 01:06
0
Sevsinler sizin "vatansever" liğinizi. 18 ada sizin döneminizde Yunanistan tarafından işgal edildi; Sırtlayıp kaçırılan Süleyman Şah türbesinin yüz yıllardır bekçiliğini yaptığı vatan toprağını pyd'ye terkettiniz; Türk ordusunun kozmik belgelerini fetöye teslim ettiniz Türk milletinin onurunu pkk ile müzakere ederek ayaklar altına aldınız. Kalkmış belediye hesaplarında milyarlık yolsuzlukları örtmek için vatansever rolüne bürünüyorsunuz! Vatan sevgisi kriter olsa bu rezilliklerini müsebbiplerinin bu topraklarda yatacak yerinin olmaması lazım!
Okuyabilir 22 Mayıs 2019 07:42
Geçenlerde bir arkadaşım Imamoğlu Trabzonlu olamaz dedi. Karadenizli olan ben neden diye sordum. Hislerim dedi öyle hissediyorum. Fikirlerimiz mantık bilgi birikim değil sadece partizanca duygulardan ve reklamlardan besleniyor.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 07:11
Gülünç olmayın, rum papazın heykelini yapan adama yunan medyasının sahip çıkmasına ve kendinden görmesine tek kelime demeyip, tamamen rum meselesi üzerinden mağdurluk ve ötekileştirilmişlik hikayeleriyle ajitasyon yapmayın, bir Trabzon'lu olarak asla rum meselesine Tevfik Göksu'nun Trabzonluları rum ilan etmiş gibi asla bakmadım. Yıldıray Efendi, 40 ından sonra gömlek değişmez, değişse de üzerine olmaz, boşuna hayatınla çelişen tarafların ve düşüncelerin her gün savunuculuğunu yapma, iğreti duruyor
hep karar da okur 22 Mayıs 2019 08:59
2
demek yazıyı beğenmediniz...benim işim yıldırayın bütün yazılarını beğenmemek, görevim bu ....çünki adam bizi eleştiriyor....hatta bugünkü cumhur başkanı ve eski cumhur başkanınada (gül)atfedilenlere yer vermesi bile sizi kesmemiş...eee.yemezler.
Nermin Öztürk 22 Mayıs 2019 10:53
1
Denktaş ailesi bile Kıbrıs için yapılan o heykeli onayladı. Sizi okuyan da gerçekten sadece Makarios'un heykelini yaptırdı sanır. Bir masa etrafında üç kişi anlaşma imzalıyor. O kişilerden biri de Makarios. Bunu istismar etmek sadece sizin konuyu aslında hiç bilmediğinizi, dolduruşa geldiğinizi gösterir Sayın Karar okuru.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:05
3
Büyük resmi gören adam. Bravo....
GÖKHAN ÇETİN 22 Mayıs 2019 11:27
0
"rum papazın heykelini yapan adam" lütfen bu iddianızı biraz olsun araştırın. Bu heykeli nereye ne zaman ne sebeple yapmış. İstanbuldaysanız Yaşam Vadisine gidip bu heykelin olduğu KKTC nin kuruluş öyküsünün canlandırıldığı bu heykeli görün veya google a girip "Beylikdüzü’nde yer alan papaz heykeli iddiası" yazın illaki güvenilir bir kaynağa denk gelirsiniz lütfen yapın bunu
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 06:17
Yahu siz neyin peşindesiniz? Bir insanı kökeninden dolayı hedef yapmanın savunulacak bir tarafı yok. Ancak Yunan medyası Ekrem İmamoğlu'na iftira etmiştir. Bunu tekzip etmek vazifesi Ekrem İmamoğlu'na aittir. Sıcağı sıcağına tekzip etseydi ve ağızlarına tıkasaydı rakiplerine fırsat vermezdi. Rakipleride cevap vermiyorsa herhalde bir bildiği var deyip olayı kaşımamaları gerekirdi. CHP'nin nasıl bir zihniyette olduğunu benden iyi bildiğiniz halde, güya tarafsız gazeteci görüntüsüyle bir şeyler karalıyorsunuz. Bu milletin öz değerleriyle hiç bir zaman ba
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 10:47
1
O yayını yapan yunan medyasının sahipleri ile AKP isadamlarinin ve Dışişleri bakanlığının alengirli işleri ortaya çıktı. Bunlara cevap verilmez. Başka bir ülkenin iftirasına senin varsa tabi devletin ricali cevap verir. E hükümet de bu yunanla işbirliği yapmış ise milletin seçilmiş evladı ne yapsın. Allah iftira edenlerin cezasını versin.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 19:09
4
Yunan medyasının yarısı aynı şeyi iddia ediyor. Bunu Hükümet mi dedi onlara? Güldürmeyin beni vallahi. PKK liderlerinden gelen açık destek, keza batılı ülkelerin desteği, eski Almanya cumhurbaşkanının Ekrem'i ziyareti de mi aslında hükümet komplosu? Madem Yunan medyası İmamoğlu'na iftira atıyor, cevabı basit! Tekzip et be adam! "Ayasofya'nın İntikamı" ne demek haşa de! Bese Hozat ve Duran Kalkan teröristtir beni destekleyemez de!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 06:02
Londra belediye başkanı müslüman pakistan asıllı... Sonuçta iyi insan olmak,ortak payda olmalı.
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 04:41
"Bedava birşey vermeyen devletin bu "soyağacı" kıyağı nereden icap etti? " Diye düşünür dururdum!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 04:17
Ülkemizde aktif siyaset yapan Rum ve Ermeni vatandaşlar var. Kimsenin bunlarla sorunu yok. Sorun Yunan medyası "Ayasofya'nın İntikamı Alındı" derken Ekrem beyin tek bir kelime cevap vermemesi. Aynı şekilde Bese Hozat ve Duran Kalkan'a tepki koyamaması. Benim teröristlerin desteğine ihtiyacım yok sizinle mücadele edeceğim diyememesi. PKK tabanından gelecek oya bu kadar mı muhtaçsın be adam? Yazıklar olsun Atatürk partisinin düştüğü duruma.
Okuyabilir 22 Mayıs 2019 07:58
1
Yerel muhtemelen yerli ve milli seviyedeki Yunan gazeteleri sazan avına çıkmış. Kendi vatandaşımızdansa biz tabii ki Yunana kulak vermeliyiz di mi.. Çelişik milliyetçilik
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 09:18
1
Yunan medyasını takip edip laf yetiştirmemiz mi gerekiyor?
KaRaR oKURu 22 Mayıs 2019 10:38
1
Üç beş oy için İftira atanlara, iftira atanları onaylayanlara derim ki, iddianız doğru ise ben cehenneme razıyım, yok eğer yalan ise Allah sizi hem bu dünyada hem ahirette perişan etsin, kahretsin. Var mısınız?
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 04:10
Play çok basit. Madem Yunan medyası (CNN Yunan gibi ciddi kuruluşlar da dahil) Ekrem İmamoğlu'nun Yunan olduğunu hatta İstanbul'u fethettiğini iddia ediyor, buna verilecek cevap açıktır. "Ben Türk'üm, Trabzon'u bir Müslüman'ım, İstanbul'u da Fatih fethetmistir". Birden sinirlenip konuyu geçistirmeye ne gerek var? "Gazetelerini başlarına çalsınlar" demek çok mu zor?
Okur 22 Mayıs 2019 08:00
2
Fikrin de bir namusu olur. Her boş lafa cevap vermek zorunda mıyız Bkz bu yazıda Erdoğan ne demiş okuyun bi zahmet
Turgay 22 Mayıs 2019 12:09
0
İmamoğlu A.Hakan'a istersen 9 göbek ötesine kadar sayarım dedi.Hatta saymaya başlayınca A.Hakan da neden sayıyorsunuz dedi hem sordu hem de neden dedi işte orada A.Hakan'ın şirazesinin kaydığı belli oldu sonuç malum. İşin acısı 3 göbek ötesini sayamayacak olanların burada bu tip yorumlar yapmasıdır.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 12:38
0
De ki gerçekten müslümanlaşmış bir rum aileden geliyor. Eee? Yani??
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 14:36
0
Samimi bir soru: Hani muhalif tavır takındıklarınızı hakkındaki kıytırık iddialara bile yanıt ermemekle suçlarken yandaşı olduklarınıza bunun yüzde biri sözünüz olabilir mi? Mesela siz Sn Erdoğan'ın: Yandaş yazarlardan ( A. Dilipak, M. A. Bulut vs.) tutun muhalif medyaya hatta rahmetli Erbakan'a kadar AKP NİN AMERİKA TARAFINDAN KURULAN BİR PROJE PARTİSİ olduğu iddialarına bir kez olsun cevap verdiğini duydun mu? Ben duymadım. Oysa ne benzer İmamoğlu'nun Rum, Mansur Yavaş'ın Makedon olduğuna. Bir tarafta AKP kurucu beyin takımının itirafları, diğer y
Abuzer 22 Mayıs 2019 03:55
Hiçbir vasfı kalitesi olmayan insanlar sadece ırkı dedesi soyu ile avunup durur. Bunu yaparken de aynı yöntemle kendisinden olmayanı küçümser karalar.
göktürk börü 22 Mayıs 2019 03:52
ahmet hakan gibi yalakalara bu ülkede malesef gazeteci deniyor ikdidarın yagcısı olmuş bir kişiden olsa olsa yalaka olur.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 09:12
0
Dayagi yiyince Ahmet hakan baska birine donustu. Korkak bir adam. Yazik
Süleyman d. 22 Mayıs 2019 10:21
0
A. Hakan tarafsız gazetecilik sınırlarını zorlayarak demeyeceğim adeta "TURGAY GÜLER" leyerek Türk medya tarihine geçti. Cnn ve Tarafsız bölgeye kritik bir eşik atlatarak trol medyası ligine yükseltti. Yani: Ha A HABER ha CNN TÜRK!!!
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 11:08
0
ahmet hakanı niye ciddiye alıyorsunuz? sonuçta kendine söyleneni yapan birisi. o da ekmek parası peşinde.
Krr okr 22 Mayıs 2019 02:55
Eee bu kötülüğü yapanları yerin dibine sokmayacak mıyız? İsim isim not ediyoruz. Vallahi ahirette onlarla yüzleşmek isterim.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 04:07
11
Yunan medyasiyla mı yuzleseceksiniz?
Krr okr 22 Mayıs 2019 10:28
0
Müslüman kılığına girmiş sahtekar, iftiracı, iktidarı için milletine zulmeden muhterisler ve zavallılar ile yüzleşmek isterim. Buna hakkım var. Hakkı gaspedilen her ademoglunun da var.
KİTAPÇI 22 Mayıs 2019 01:40
Ergun Poyraz ayrıca "Musa'nın Mücahiti" adlı 3. kitabı yazmıştı. Özgül ağırlıklı siyasi için.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 01:34
Rumda olsa bisey degismez. Kimse kendi annesini babasini secmiyor. Bir Müslüman icin bu Allah in tercihidir. Bunu beyenmeyen acik ve net Allah in takdirine burun kiviriyor demektir. Oy ugruna bu zillete düsülüyor. Kabileciligin zirvede oldugu Mekke de müsriklerinin en agrina giden sey köleleriyle esit sartlarda muamele görmekti. Eger bu olmasaydi bir cogu müslüman olurdu belki. Ayni babadan olma Ismail i israil ogullari yemenli bir köleden olma diye hor gördüler, bugünde torunlarini hor görüyorlar. Ey müslüman dikkatli ol, üstünlük ancak takvadadir.
musto 22 Mayıs 2019 01:29
Selçuklu Osmanlı anadoluya kaç atlıyla geldiler bir incelesinler Osmanlı sultanlarının kaçının anası Türk yüz yıllarca devleti devşirmelerle yönetmişiz Yeniçerilerle fetih yapmışız.
karar 22 Mayıs 2019 16:03
0
kaç kişi olmak,anası türk veya devşirme olmak veya olmamamak değil akıl ve kalpte ne olduğu önemli demek.bugüne baktığımızda ne akıl ne kalp sağlam herhalde.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 01:20
Ahmet Kaya’ya çatal bıçak fırlatanların zihniyeti ne ise Merve kavakçıya baş örtüsünden dolayı hakaret edenlerin zihniyeti ne ise bu gün Ekrem İmamoğlu’na Pontusçu iftirası atanların zihniyeti aynıdır. Irkçılık ve şövenizim tarih boyunca insanlığın en büyük belası olmuştur. Bu ülkeye adalet vaad edenlerin düştüğü hale bakın.
Hak Hukuk Adalet 22 Mayıs 2019 04:54
0
Merve Kavakci nin en zor gunlerinde yaninda cani pahasina durmus olanlari makama, guce ve mevkiye satan zihniyetini nereye koyacagiz? Allah buyuktur ve herseyi gorur …
karar 22 Mayıs 2019 16:03
0
o M alum şahıs güzel yatırım yapmış ,bulunduğu yere baktığımızda.
Karar okuru 24 Mayıs 2019 10:10
0
O malum sahislarin yaptiklarini Allah goruyor... Bazi kullarida gormeyerek seytanla yanyana cehennem azabi cektiriyor herkese su fani dunyada… Bunlar nasil insanlar... Ona kendisini siper etmis hayatinin son zamanlarini zindanda gecirirken, Aksam yastiga basini koyunca ne dusunuyor acaba…
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 00:53
Cumhurbaskani'nin o konuda baska sozleri de var: "Ne Rumlugumuzu biraktilar, ne Gurculugumuzu. Ayiptir soylemesi Ermenidir bile dediler"...Bu sozu soyledikten 2 yil sonra bir tv programinda biraz degistirerek tekrar etmisti ...Dun Ahmet Hakan tv programinda Imamoglu'na bu konuyu acti. Ben Turk'um dedirtti ama tatmin olmadi. Uzattikca uzatti. Kendini utanc verici duruma dusurdu. Ama bu ulkede utanma duygusunu kim kaybetmis ki Ahmet Bey bulsun. Irkciligin toplumun butun kesimlerinde yaygin oldugu bir ulkede utanc duygusu olmaz.
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 09:50
1
"...afedersiniz ermeni..." olacaktı.
Ali baba 22 Mayıs 2019 00:40
Basinda yazilanlara inanarak,Onlar karadeniz ve karamanda Pontus,yunan,ermeni,gimislerse, bu demektir biz o insanlari kimisini katlettik,kimilerinide zorla gônderdik, evet buda bir soykirimdir
Demikrat müslüman 22 Mayıs 2019 16:02
0
Kalanlarida zorla TÛRK ve MÜSLÜMAN ettik,ve lakin baśimiza azili tûrk milliyetçisi ve dinci devśirmesi olarak ülke yönetimini teslim ettik, ülkeyi yönetenlere bir bakin hiç biri TÛRK degil,
KARAR OKURU 22 Mayıs 2019 20:54
1
Turk, Rum, Ermeni...bunlar etiket kardesim. Safkan Irk diye birsey yok gercek hayatta. Herkes melezdir. Hele Anadolu gibi bir yerde 77 millet birbirine karismis, karismaktadir. Irkcilik da din gibi insanlari kontrol etmek icin, guc - mevki - para elde etmek icin kullanilan bir arac. Insanlari birbirinden ayirip dusman ediyorlar. Tuzaga dusmemek lazim.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN