Back To Top
Evet, bir şeyler oldu...

Evet, bir şeyler oldu...

 - Son Güncelleme: 24.06.2019 Pazartesi 10:26
- A +

 


Ali İhsan Bey bu kez ne der bilinmez ama dün sahiden bir şeyler oldu.

Bir gelenek sürdü.

1946 seçimlerinde hile yapan CHP’yi 14 Mayıs 1950’de sandığa gömen, 1960 darbesine karşı 1961 seçimlerinde Demokrat Parti’nin devamı olan partileri sandıkta önde çıkaran, 83’de darbeci Evren’in işaretine rağmen oylarını Özal’a veren, 89 yerel seçimlerinde Özal’ın belediye başkanlarını çalıştırmayız tehdidine karşı ANAP’ı cezalandıran, 94 yerel seçimlerinde yok sayılan, soruşturmayla tehdit edilen, medyada linç edilen Erdoğan’ı seçen, 2007’de Anayasa Mahkemesi’nin 367 kararına karşı 22 Temmuz seçimlerinde AK Parti’yi yüzde 47’ye taşıyan halk, devletin sandığa müdahalesine, YSK’nın haksız iptal kararına, temelsiz “bir şeyler oldu, çalındı” iddialarına, terörist, PKK, FETÖ’cü, zillet, illet kampanyasına, medyanın linç boyutlarına varan bir propaganda aletine çevrilmesine karşı yine kendisinden bekleneni yaptı.

69 yıllık kesintisiz adil seçim geleneğinin üzerine düşen 6 Mayıs YSK kararı gölgesi, halk tarafından kaldırıldı.

Bundan sonra benzer işlere tevessül edeceklere de bu iyi bir ders oldu.

Bu seçim, demokrasi seviyemiz ne kadar düşük olsa da ortada adil bir sandık durdukça her zaman yeni bir şeyler olma ihtimalini gösterdi.

Belki, sandık sonucunu YSK eliyle iptal etmek mümkün ama sandığı tamamen ortadan kaldırmadıkça halkın sürprizlerini engellemek mümkün değil.

Tam tersi olsaydı, iktidarların önüne beğenilmeyen seçim sonuçlarını iptal etmek için çift şerit bir otoban açılacaktı.

Ama aradaki büyük fark, o yolu kapattı.

Atı alıp Üsküdar’ı geçme hayallerine, fazla kamçıdan, her tarafa sürülmekten, aç susuz bırakılmaktan bitap düşmüş at bu kez izin vermedi.

Yani Ekrem İmamoğlu’ndan önce 69 yıllık demokrasimiz kazandı.

Ekrem İmamoğlu ile birlikte ise muhalefet, medya, iş dünyası cesaret bonusları kazandı.

Bu sonuçla AK Partili bir siyasetçi parti toplantısında sesini çıkarmak için biraz daha cesur olacak. Hükümete yakın köşe yazarı iki tane de muhalif söz söyleyebilecek. Hakimler ve savcılar kararlarını verirken bir miktar daha özgüvenle hareket edecek. Bürokratlar içinse bu sonuç kafalarına yatmayan meseleler için karşı görüş bildirme cüreti.

Bu sonuçla kaybedenler de çok.

Ama hayır bu sonuçla Mekke kaybetmedi, Kudüs ya da Gazze de kaybetmedi, son hafta kampanyaya malzeme yapılan Mursi ya da 15 Temmuz şehitleri de kaybetmediler.

Ve hayır Telaviv, Atina, Brüksel, Washington, Pensilvanya, Kandil veya Sisi de kazanmadı.

Ama bütün bu hamaseti, 24 Haziran günü yüz yüze bakılacağını düşünmeden siyaseten kullananlar fena halde kaybetti.

Bir belediye başkanlığı seçimi için dinin bütün değerlerini ortaya sürenler, halkın yarısını neredeyse tekfir edenler, seçim için fıkıhtan fetva uyduranlar, işin ucunu “bunlara oy vermek haramdır”a getirenler de kesin kaybetti.

Ümmet, dava, “ama CHP” diyerek açık bir hak gaspını görmezden gelenlerin “dava”ları kaybetti.

21’inci yüzyılda yaşanan bir demokratik rekabetin içine Fatihleri, Abdülhamitleri çağıranlar, insanları siyasetlerine ikna edemeyince, “bunları sevindirmeyin”, “şunlarla yan yana durmayın” diyerek kendilerine mecbur edebileceklerini zannedenler de ağır kaybetti.

Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasıyla sadece AK Parti siyaseti değil, klasik CHP siyaseti de kaybetti.

Toplumun tamamıyla konuşamadan, insanların varoluşlarına, kimliklerine, yaşam tarzlarına düşmanlık ederek siyasette kazanmanın mümkün olmadığı CHP için test edilmiş, onaylanmış bilimsel bir siyaset bilgisi haline geldi.

İmamoğlu’nun bundan sonraki sınavı da bu çizgiyi, CHP tabanının bir kısmına ve entelektüellerine karşı koruyup, kurumsallaştırmak olacak.

CHP’nin önünde bu çizgisinin takiyye olmadığını göstermek, “iktidara geldim artık istediğimi yaparım” havasına girmemek gibi çetin sınavlar var.

AK Parti’nin ve muhafazakarların sınavları ise daha zorlu.

Siyasi mücadeleden dini, mümin-kafir, hain-vatansever ayrımlarını çıkarmadan artık ikna edici yeni bir siyaset kurmak zor. Biz müminiz o yüzden doğal olarak hep haklıyız, sadece bize benzeyenlerle kardeşiz, her koşulda onları savunuruz, yanında dururuz, bizden olmayanlara karşı ise ahlaki sorumluluğumuz yok, onlarla eşit değiliz anlayışı ile siyaset, demokrasi birlikte yürümüyor.

İktidarı korumak için, “çaldılar” diyerek seçim sonucunu çalmak, devleti ve kurumlarını parti-devlet anlayışıyla kullanmak gibi makyavelist yolların sonu ise ortada sandık durdukça böyle hezimetlere çıkıyor.

Seçimi kaybedince de hiç bir şey olamamış gibi “İşimize bakalım, artık seçim geçti” diyerek de geçmiyor bu yalanların izi.

Medyayı bu kadar kaba bir propaganda makinesi gibi kullanmak artık seçimi kazandıracak kadar bir kitleyi ikna etmiyor. Şehirliler, orta sınıflar bu kötü propagandayı yemiyor.

Bu kadar medya bombardımanına rağmen Türkiye’de hala haklı ve haksız arasında ayrım yapabilen bir toplum yaşıyor

Sistem ne kadar bozulsa da, kurumlar itibarlarını kaybetse de, düşe kalka yol alınsa da hala sonunda haklı olan kazanabiliyor, gasp edilmiş haklar iade ediliyor.

Bu sonuca AK Partililer de üzülmemeli.

2002’de, 2007’de, 2010’da, 2015’de olduğu gibi haklı olursanız tekrar siz de kazanabilirsiniz.

Ya dün haksız olan kazansaydı, o zaman hepimiz kaybetmiş olurduk.

Neyse ki dün bir şeyler oldu ve İstanbullular sandığı uçurumun kenarından kurtardı...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bünyamin Aydanegezer 27 Haziran 2019 03:44
Biz çok seviyorum yazılarınızı, haklı olan her daim kazanmalı, herkeş sevdiğine sevdiğimizi söylemeli. İstanbul çok hojtur. Yeter ki güzel yöneltile...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 15:18
Muteşem tahliller bunlar. Son devrin en güçlü kalemlerinden biriyle karşı karşıyayız. Teşekkürler
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 23:46
' Sandık ortada durdukça' vurgularını önemli buluyorum. İstanbul seçimi sandığı uçurumun kenarından aldığına göre, artık endişe etmeye gerek yoktur inşallah.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 19:25
200 yıllık demokrasi arayışımız dan ilham alarak artık adam gibi hukukun üstünlüğü çoğulcu demokratik bir anayasa seçim sistemi siyasi partiler kanunu herkesin kendini ifadesini bulduğu hürriyetiçı bir anayasa
Mertırmaklı 25 Haziran 2019 00:30
Seçimin yenilenmesinde bir yanlışlık/ haksızlık yok. Ancak AKP bunu iyi anlatamadı, CHP’nin mağduriyet edebiyatını silemedi; ve yeni kampanya döneminde AKP birçok şeyi yüzüne-gözüne bulaştırdı. Doğru-dürüst bir kampanya stratejisi ile hareket etmediler. Sonuçta, ehliyet ve şahsiyet bakımından Binali beyle tartıya çıkamayacak birine emanetin tevdi edilmesi durumu ortaya çıktı. Hayır yönü beri gelsin!
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 21:37
İnsanların sağlık bilgilerini AKP’nin seçim ekibine veren kişiler bunun hesabını vermeyecek mi???
Halil Korkmaz 24 Haziran 2019 20:31
Hani herkese bağırıp çağırıyor, parmak sallıyor, hakaretler ediyor, gözüne kestirdiğine “haddini bil” diyordun ya. Keşke siz de haddinizi bilseydiniz, belki de böylesine ağır bir şamar yemeyecektiniz.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 20:17
Yazara aynen katılıyorum..bu secimi akp kıl payı kazansaydi.gelecek genel seçimlerde kaybetse bile,iktidaribirakmamak için kaybettiği bütün seçimleri iptal ettirirdi..millet bunlara öyle bir Osmanlı tokadı yapıştırdıki..bir daha böyle bi şeye asla cesaret edemeyecekler
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 20:13
O değilde, İmamoğluyla calismayiz diye basın açıklaması yapan İBB personeli ne yapcak şimdi..sözlerini tutup kendi istekleriyle istifa edeceklermi
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 17:47
Ben anlamadım. 31 martta oyları kim çalmış şimdi
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 20:14
2
Kaybeden kimse o çalmıştır
Cem 24 Haziran 2019 17:11
BAŞTAN SONUNA KADAR HAKLISINIZ, HALKA PATATES KUYRUKLARINI, KENDİLERİNE DE EJDER MEYVELİ SMOTİLERİ LAYIK GÖRMENİN, HALKI AŞAĞILAMANIN, DİNİ AFYON GİBİ KULLANMAYA ÇALIŞMANIN SONUCUDUR BU SEÇİM.
Mustafa ALSANCAK 24 Haziran 2019 17:00
Hani bir söz vardır:” KORKU DAĞLARI BEKLER DİYE” Demek ki Akp ve Bahçeli’nin halk üzerinde yaratmak için söylemedikleri kalmayıp tehditlerle korkutacaklarını sandıkları hakaret ve iftiralar bile gariban ailelerde daha dirençli olma kuvvetini de beraber getirmiş oluyordu. AKP seçmeni dahi yapılan haksızlıklar karşısında vicdanının sesini dinleyip senelerdir Akp’ye Attığı oyunu İmamoğlu için kullanmıştır.Yoksa böyle70 bin oy farkı ile İmaöoğlunun kazanması mümkün olabilir miydi? Bahçeli’nin her konuşması insanları Akp’den uzaklaştırmaya yetti. Akp için En doğru iş Cumhur ittifakının bitmesidir.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 19:25
3
AKP için en doğru seçim, kendini fesih edip tüm çalışanlarıni emekli edip milleti bu zulümden kurtarmasidir. :)
Mehmet Atay 24 Haziran 2019 16:45
Ysk 31 Mart'ta " oylar yeniden sayılsın " isteğini neden reddetti ? Ysk kurulu Akparti"ye tuzak kurup kazık atmıştır... Sayın yazar ; ne mahsuru vardı ? Oyların sayılmasında.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 17:09
3
2 tane sayılmış seçim var. Birinde 13bin birinde 800bin fark var. Kay-bet-ti-niz. Bir tane daha seçim yapalım onda ilçeler de tekrar seçilsin. Var mısınız??
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 18:55
2
Çünkü geçersiz oylar sayıldıktan sonra geçerli oylarla ilgili bazı sandıklarda sondaj sayım yapıldı. Bu sondajda İmamoğlu lehine küçük bir düzeltme oldu. YSK yeniden sayıma gerek olmadığına karar verdi. Yeniden sayım için gerekçe lazım. Neydi o gerekçe? Zaten seçim yinelendi, İmamoğlu fark attı. Demek ki şaibe ve çalıntı oy sizin uydurduğunuz yalanlarmış. Daha hala neyin davasını kovalıyorsun? Utanıp özür dile.
Adalet Yakın 24 Haziran 2019 21:50
1
Islak imza tutanaklı seçim sisteminde oylar çalındı yaygarasının 3 sebebi vardır. 1- Kendi tabanını kandırmak. 2-Tutanakların hepsini kayıda alacak örgütlenme becerisine sahip olmamak. 3- Hepsi. Yani biz bu yaygarayı sizden iyi biliyoruz. Boş yapmayın.
KARAR OKURU 25 Haziran 2019 12:38
0
Secim yasaları maddi gerçekliğe en yakın noktaya en hızlı ulaşmak amacıyla düzenlenmiştir. Bu nedenledir ki, oluşturulan sandık kurulları sayım döküm işlerini hemen gerçekleştirip sonuçu tutanak altına alırlar ve ilce seçim kuruluna teslim ederek görevlerini tamamlarlar. Sandık kurullarının yaptığı işin ilce seçim kurulları tarafından tekrarlanması için ciddi gerekçelere ihtiyaç vardır. Yoksa kesin birşeyler oldu evhamiyla hareket edip bütün oyları saymaya kalkarsaniz bu işlemleri tekrarlamak aylar sürer. Çünkü bu kez bütün bir seçim kurulunda yüzlerce sandığı saymak için elinizde sadece birka
hilmi 24 Haziran 2019 15:30
Yaklaşık %10'luk tercihlerini değiştirebilen bir kitlenin bütün ülkenin ümidi olduğu kabul etmek oldukça naif duruyor. %45'lik kitleye, iktidarla aynı üslup kullanarak, kandırılmış muamelesi yapmak da öyle. Türkiye'nin siyaset zihniyeti, iktidar ve muhalefet açısından nasıl kabul edilemez bir seviyede ise, oy kullanan halk için de benzer bir durum sözkonusu. Dolayısıyla ortada "ümitvar" olmak için bir sebep yok. Sadece akl-ı selim sahibi küçük bir kitle var. İnşallah onlar, herkes için örnek olur.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 17:14
1
%55in %45’ine aklı selim sahibi değil demenin, 20 liralık banknotun 5 lirası sahte demekten pek farkı yok.
engineer 24 Haziran 2019 15:03
CHP KAZANMADI , AKP KAYBETTİ
Adalet Yakın 24 Haziran 2019 15:34
4
Bu sonuçla bu seçimin kaybedeni yok. Tüm İstanbul hatta tüm Türkiye kazandı.
E.K 24 Haziran 2019 13:31
Dogru. Bu kadar medya bombardimanina ragmen insanlar hakliyi haksizi ayird edebiliyor... Cunki insanlar kandirilmaktan bikti. Akp iktidarlarini ve koltuklarini korumak icin ilkesizlikte dibe vurdu...Yazi icin tesekur ederiz.
ÖMER FARUK DİNÇ 24 Haziran 2019 13:09
ALLAH'A İNANDIĞINIZDAN DAHA ÇOK İMAMOĞLUNUN VE CHP'NİN BU ÜLKEYİ ADİL VE TARAFSIZ YÖNETECEĞİNE İNANIYORSUNUZ .UNUTMAYIN Kİ TECRÜBE YENİLEN KAZIKLARIN BİLEŞKESİDİR.EN AÇIK VE YAKIN ÖRNEĞİ:KAZANDIĞIMIZ BELEDİYELERİN HİÇBİRİNDEN İŞÇİ ÇIKARMAYACAĞIZ DEDİLER.UYGULAMAYI GÖRDÜNÜZ.HADİ YILDIRAY ADALET DUYGUN VARSA BUYUR ELEŞTİR.ELEŞTİREMEZSİN ÇÜNKÜ ADİL DEĞİLSİN VE OLAMAZSIN.
KARARLI KARAR OKURU 24 Haziran 2019 13:58
6
Ömer Faruk Dinçer elinde imanometre mi var ki böyle kesin konuşabiliyorsun? Doğru söylüyorsun A Ka Pe den kazık yiye yiye çok tecrübe sahibi olduk. Yıldıray Oğur'u havuz medyasındaki abilerin ile karıştırdın herhalde. Doğru söylemeye bilirsiniz Hayrettin Karaman fetvası sizi bağlar bizi değil. Kimse babamızın oğlu değil yanlış yapan eleştirilir yanlışta ısrar ederse değiştirilir şekil 1A da görüldüğü gibi. Üzülme dersinize iyi çalışın diğer seçimde başarılı olun dünyanın sonu değil.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 14:23
2
Artık oltaya başka yem takın niçin kimsenin üzerine bir tek söz söylenemeyecek din yada Allah kullanıyorsunuz bu sözlerle bir yere varılmaz karşınızdaki cenah ta sizin için Tayyip Erdoğana çok inanıyorsunuz der geçer
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 16:02
1
Ömer Faruk Dinç, Duygularını anlıyorum ancak sakin tecelli etmeni diliyorum. Bir seçimdi bitti. Bu hale gelmesini tercih edilmezdi ama iktidar kanadı ısrar etti. Her ne kadar seçim sonrası İmamoğlu’nun açıklaması zayıf ve naif olsa da Türkiye’yi kendi malı sayanlara güzel bir cevap verilmiş oldu. Şimdi çalışma zamanı. Herkes için...
? 24 Haziran 2019 19:30
6
Gerilim stratejisine devam diyorsunuz.Derdiniz İmamoğlu idiyse başardınız.Aslında siz bu oyunun küçük parçasısınız.Dert Türkiyenin zayıflatılması,kullanışlı ülke haline getirilmesi bunun için her türlü iftirada serbest yangın örneğini vermiş bir yorumcu bu yangın kasıtlı çıkarıldı,ceylan ile aslan aynı yöne yönlendirildi.ilelebet böyle kalmaz
karar okuru 24 Haziran 2019 13:00
Çocuğun biri çıktı ve koşarak bağırdı Ekrem Abi Herşey Güzel Olacak.Çocukları çok seviyorum onların tertemiz olduğunu saf güzel olduğunu biliyorum.Gerçekten o çocuğun feryadıda kalben ne kadar temizmişki dileği gerçek oldu. Şimdi Ekrem Abisi o feryada alacağı görevle yapacakları ile cevap verebilmeli. Veremezse şunu bilmeliki bir başka çocuk bir başka abiye güzel duygularıyla feryat edecektir.Yıldıray bu arada gerçekten doğrunun yanında yer aldığın için sana teşekkür ederim.Allah bize böyle emrediyor.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 12:24
Reis ve AK Parti, milleti temsil etme vasfını epeydir kaybetmiş durumda. Chp'de bahsettiğiniz kurumsal değişiklik olmaz; varlık nedenlerine aykırı. Dindara düşmanlığa -tabii ki ortamın ve kapasitelerinin elverdiği oranda- "kurumsal olarak" devam edeceklerdir. İmamoğlu, zorunlu bir taktik hamledir Chp için.
HERMES 24 Haziran 2019 11:13
AKP İstanbul seçimlerini iptal ettirirken, sonucu tam kestiremediğinden, ne olur ne olmaz diye sadece başkanlık seçimlerini iptal ettirdi. Başkanlık gitse bile ilçeler-il genel meclisi bizde kalsın dedi. Bu seçimden sonra da bu kararlarında en azından isabetli oldular, seçim toptan iptal olsaydı, AKP muhteşem bir hezimet yaşayacaktı. Yani, anlayacağınız, AKP "haram" yiyerek, ilçelere ve il genel meclisine hakimiyetini korumuş oldu. Ama bundan sonra, bu gerçekle, azıcık vicdanları varsa eğer, haram üzerine oturulmuş bir makamda durmamaları gerekmekte.
alperen 24 Haziran 2019 10:27
internet trolleri, trol medyası, menfaat çetelerinden kurtulmadığı, kuruluş ayarlarına geri dönmediği müddetçe bu sonun başlangıcıdır...
Buzul_ beyaz 24 Haziran 2019 10:13
Bu seçim sonucunda elmalarla armutlar yine birbirine karışmış gibi.Herkes CHP'ye mi oy verdin diyorlar. Yoo Ekrem İmamoğluna verdim neler yapacağını görmek istiyorum. Partisi beni bağlamıyor. Bu seçimi CHP kazandı gibi de hissetmiyorum(CHP+İP+HDP oylarının sonucu)Başka şehirlerde yaşayanların kazandık demesini de anlamıyorum bu Genel seçimiydi ki:) Son olarak AKP'yi artık desteklemiyorum ama diğer partiler de benim için ümit vaat etmiyor. Sadece yaşadığım şehrimi dürüst olduğuna inandığım biri yönetsin istedim..
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 13:00
11
He he biz de yedik
karar okuyucusu 24 Haziran 2019 10:07
Artık özüne,fabrika ayarlarına dönme zamanı....AKP; AK partiyi bitirmiştir...birilerinin hedefi buydu zaten...
hep karar da okur 24 Haziran 2019 09:42
HAKSIZ OLAN KAZANSAYDI, O ZAMAN HEPİMİZ KAYBEDECEKTİK. YILDIRAYI KUTLUYORUM...TEBRİKLER .
KARAR''LI ADAM 24 Haziran 2019 18:02
1
Aslında haksız olan hiç bir zaman kazanmaz,kazansa bile kaybetmiştir..Nedeni şu.İmanlı veya vicdanlı olan birisi,böyle kazanmayı zaten kabul etmez,edemez.Insanlığını kaybetmemiş biri,bundan utanç diyor.Ayrıca haksız olan kazanmışsa,mutlaka hile -hud'a yapılmıştır da öyle kazanmıştır daha doğrusu kazandırılmıştır.Buna da kazanmak denirse.Böyle kazanmaktansa,kazanmamak daha yeğdir.
Fatih Kömürcüoğlu 24 Haziran 2019 09:35
AKP bütün tuşlara aynı anda basıp bölüm geçmeye çalıştı. Ama GAME OVER yazısı ekranda belirdi. Bakalım bu sefer hatalarından ders alacaklar mı? Yoksa eskiden CHP'nin yaptığı gibi (makarnacılar, göbeğini kaşıyan adamlar) İstanbullara nankörler, PKK'yı, FETÖ'yü sevindirdiniz şimdi çekin bakalım deyip İmamoğlu'nun elini kolunu mu bağlayacaklar?
Sarıyer 24 Haziran 2019 09:28
Gerçek ve öz eleştiri herkes yapamaz. Ya yağcılık yada tutuculuk. Bu iki hastalık görüş kabiliyetini düşürür. Kızılcahamam toplantıları boşuna yapılıyor.
ERKAN DOĞAN 24 Haziran 2019 09:10
Sayın Yazar Bazı arkadaşlar ısrarla CHP değil İmamoğlu kazandı gibi mesnetsiz laflar ediyor. İmamoğlu oraya nasıl geldi kardeşim.CHP artık dönüşümünü tamamlamak üzere artık bir iktidar alternatifi küçümseyerek bir gerçeği gizlemeye çalışmanın ne anlamı var.
Şüpheci 24 Haziran 2019 11:44
3
CHP 367 kararını kınadı mı? Kınamadı ise neden?
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 15:28
3
Kınayamaz. Tabiatına aykırıdır.
Hasan Korkaz 24 Haziran 2019 08:44
Duymayan kulak,görmeyen göz,hissetmeyen kalpler olmayacağız,adaleti,hukuku,şefaflığı,önceliği olmayan hangi parti olursa olsun göndereceğiz.İmamoğlu chp olduğu için değil kucaklayıcı ve şefaf olacağına söz verdi,bilmeliki milletin gözü kulağı üzerinde olacaktır.Hayırlı olsun.
Demircan 24 Haziran 2019 08:38
Bugün akp medyasının yazar kadrosunun yazdıklarına göz gezdirdim. Sanki istanbul seçimlerini beka sorunu haline getirenler değilmişler gibi. Normal bir seçim sonuç normal. Artık seçimsiz 4 yıl gibi. Hatta birisi pelikan pelikan genel seçimlerde %52 53 bandından bahsediyor. Gerçi hak vermek lazım.insanın üzerinden silindir gibi geçilince evveldende fazla olmayan berrak düşünce yetisi tamamen yok olurmuş Geriye de yazdıklarına kendilerinin de inanmayan okuyanlara sıkıntı veren ve acı acı gülümseten trajikomik kelime yığını. Hissediyorum ki birşeyler oldu tavrı gibi
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 08:28
Hepsinin ne olduğunu anladım ama Vatan partisinin ne olduğunu bir türlü çözemedim.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 09:03
2
Bahçeli'nin de ne olduğunu anladiysaniz lütfen bizi bilgilendirin.
peh 24 Haziran 2019 09:15
0
DERİN'e dalma :)
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 16:56
0
Bu ülkede her şey olur diye düşünürdüm ama Öcalan’la Bahçeli’yi aynı şeyi savunurken göreceğimi düşünmezdim. Vatan Parti’si bile MHP’nin yanında omurgalı kaldı.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 06:29
Seçim stratejisini devletin valisine hakaret ettiler üzerine kuranlar , Süleyman soyluyu kurtarıcı olarak sahaya sürenler, kibir abidesi olanlar kaybettiler. Akp’nin medya yüzü Cem küçük, Erkan tan , Turgay Güler , Cemil Barlas, Hilal kaplan ise akp bu günleri de mumla arayacak.
mahmut 24 Haziran 2019 08:53
2
hay ağzına ağlık...
'Karar'lı okur 24 Haziran 2019 06:15
Yaşanan süreçte sayın Oğur'un yazdığı yazılardaki tespitlerin çok gerçekçi olduğu açıkça ortaya çıkmış oldu. Görmezden gelenlere de kamuoyu vicdanı okkalı bir cevap verdi.. Dahası şu ki, siyasete dün 'araç' deyip de bugün 'amaç' haline getirenlerin, en kutsal kavramları bile nasıl pespaye bi şekilde 'kullandıklarına' şahit olduk: Dini, imanı, ahireti, camiyi, şehitliği nasıl istismar ettiklerine bu toplum tanık oldu.. Hatta siyasi çıkar uğruna 'teröristbaşından' bile medet umacak kadar alçaldıklarını herkes gördü, duydu.. Ama maşeri vicdan öyle bi TOKAT vurdu ki...
Adalet Yakın 24 Haziran 2019 05:43
Kürt kökenli olmayan bir HDP oy vereni olarak. PKK liderinin millet ittifakına oy vermeyin çağrısına rağmen, Öcalan’a ve PKK’ya sırt çevirip seçmenlerini oy vermeye çağıran başta tutsak S.Demirtaş’a, tüm HDP milletvekillerine ve tüm HDP oyverenlerine yüzümüzü kara çıkartmadıkları için teşekkürü borç bilirim. Bu başarı İmamoğlu’nun değil, sizindir! Ezber bozdunuz! Bu ülkede yeni bir dönem başlattınız! Birbirinden tiksinen değil, “hür ve bir orman gibi kardeşcesine” yaşamak isteyen, bundan keyif alan, tasarım değil gerçek “Yeni Türkiye”nin insanlarısınız siz. Herşey çok daha güzel olacak!
Habele-Hubele 24 Haziran 2019 08:51
9
Öcalan ve HDP riske girmedi. İkili oynadı. Farkı 9 puana taşınmasında Kürtlerin rolü vardır. Ancak HDP’ye olduğundan fazla rol biçmek yersizdir. Zira HDP Kürtlerin iradesinin ne yönde tecelli edeceğine dair bir teminat da veremez. Gelelim Kürtlerin rolüne? HDP’li Kürtler 31 Martta kime destek verdi? İmamoğlu! 23 Haziran’da fark 9 puan ise farkı açan daha önce Yıldırım’a oy veren seçmenler. Kayıp-kazanç dengesi zaten her şeyi söylüyor. Kim bunlar muhafazakarlar, milliyetçiler, HDP’li olmayan Kürtler! Ben de bu grup içinde milliyetçilerin en büyük kümeyi oluşturduğunu düşünüyorum.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 13:24
1
Öcalan ikili falan oynamadı. Dümdüz HDP’yi sattı. Ayrıca kaçırdığınız çok önemli bir nokta var; 23 haziran’da HDP’li Kürtlerin oyu olmasaydı Ekrem İmamoğlu şu an Beylikdüzü’de kendi yaptığı parklardan birinde güneşleniyordu.
Adalet Yakın 24 Haziran 2019 15:19
1
Pardon, son yorumumda 23 haziran değil 31 Mart demek istemiştim.
Şahin 24 Haziran 2019 15:50
0
@08:51: "23 Haziran’da fark 9 puan ise farkı açan daha önce Yıldırım’a oy veren seçmenler" Bu nasıl oluyor? Yıldırım bu seçimde 200.000 oy kaybetti, İmamoğlu 600.000 bin oy fazla kazandı.
Rasim 24 Haziran 2019 04:51
Evet. Tekrar kazanmakla ilgili yazdığınız satırlara en iyi örnek. Sn.Süleyman Demirel. 6 kez gitti 7 kez geldi.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 03:52
Yalan ve riyâ kaybetti,doğallık ve samimiyet kazandı.
Kenan Hoca 24 Haziran 2019 03:09
Sizi 2007'den beri takip ediyorum. Sayın OĞUR adamın dibisin.
hamza akyol 24 Haziran 2019 02:26
Ayrıca, demokrasi, demokrasiyi savunan partinin iktidar olması ile gelmez. birtakım temel unsurları içerir. o unsurlar oluşursa demokrasi olur. Bunların en başında da kuvvetler ayrılığı gelir, hukukun üstünlüğü gelir, özgürlükler gelir. Öyleyse, bizim talebimizin, A ya da B parti ya da kişisinin iktidar olması değil, kuvvetler ayrılığının tesisi, hukukun üstün kılınması, özgürlüklerin hakim olması olmalıdır. Bu gerçek, hem yeni partinin ülkeyi kurtaracağına inananlar, hem de imamoğlunun ülkeyi kurtaracağına inananlar için bir uyarıdır.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 09:33
1
Bu ulkede insanlarin buyuk cogunlugu demokrasiyi, insan haklarini, hukukun ustunlugunu icsellestirememistir. Bu is egitimle baslar. Okullarda cocuklara demokrasinin, esit vatandasligin, kuvvetler ayriliginin, hukuk devletinin neden gerekli oldugunu ogretmiyoruz. Milliyetciligi Irkcilikla karistirarak, zorunlu din dersleri koyarak cocuklarin beyinlerini kafeslerin icine koyuyoruz. Medya da dis siyasetle ilgili haberleri propaganda seklinde veriyor. Guya butun ulkeler bize haksizlik ediyor, hepsine guya tokat gibi cevaplar veriyoruz. Biz hep hakliyiz. Siyasetcilerin demecleri de hep milliyetcili
hamza akyol 24 Haziran 2019 02:25
Evet, demokrasi açısından önemli. Ancak, herkesin şunu iyi bilmesi lazım. Henüz yolun başındayız ve demokrasiyi de İmamoğlu getirmeyecek. Chp de getirmeyecek. Toplumun bütün unsurları olmasa bile, unsurlarının epey bir kısmının mutabakatı ile demokrasi gelebilir. Yani, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri vs.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 02:13
Baraj ne imiş öğrendik sayın Cumhurbaşkanı onüçbin oy ile İstanbul a başkan olmaz dedi sekizyüz yedi bin oyda tebrik etti demek ki bundan sonra baraj sekizyüz binin üzerinde olacak
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 02:03
Milliyetçi muhafazakar bir insanım İmamoğlu balkondan dediki parti kutsal değildir insan önemlidir evet biz bunu CHP nin belediye başkanından duyuyoruz biz de parti kutsallaştırıyor bir tartışma halinde yanlış bir kelamdan ötürü vali kutsallaştırıyoruz tek ama tek kutsal Allah u Teala Peygamberimiz Kur'an ve emirleridir her şey tartışılır ve affedilir kutsallaştırdığınız her beşer veya eşya sizi batağa saplar
Sinan 24 Haziran 2019 01:43
Sırf karar yazarlarının yazılarına gelen yorumları bile okusalar ülkeyi yönetenler de, Albayrak da bu kadar hata yapmazlardı. Kayıp belki kaçınılmazdı ama böylesine ağır bir yenilgi yaşanmayabilirdi. Bu ve önceki seçim kampanyası sürecinde yaşananlar, sarfedilen sözler, bir müslümanın ahlakı ve devlet sorumluluğu ile izahı mümkün olmayan tutum ve davranışların ruhumda yaptığı tahribat ve yaşadığım hayal kırıklığı çok büyük. Size çok teşekkür ederim, ne olur vazgeçmeyin...
? 24 Haziran 2019 01:35
Bakalım göreceğiz.Neler olacak.Galip olan yalnız Allahtır.Sıradan bir insan,nasıl olur da HDP, İP, SP, CHP, Gül,Babacan gibi insanları nasıl kendi edrafında topladı. 3 ay içinde 400 bin oyu cumhur ittifakından koparabildi.60 yıllık hayatımda böylesini görmedim.Tebrik etmek lazım.İnşallah İstanbul a hizmette de aldığı oy gibi başarılı olabilir.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 06:23
2
"Eğer; aslan, zebra, leopar, ceylan yan yana koşuyorsa orman yanıyordur" bir Afrika atasözü.
Köroğlu 24 Haziran 2019 12:02
3
Hak ve hukuk gasp edildiğinde Türkiyeliler tepki veriyor. Ama bu sefer tepki cılız oldu. Bu kadar ahlaksızlığa, omurgasızlığa ve hukuksuzluğa rağmen Yıldırım'ın hala %45 alabilmesi beni üzdü.
? 24 Haziran 2019 18:28
8
Köroğlu,saldırgansınız bu ülke sizi kaldırmaz.Yıldırım kadar uslubu yumuşak birine konuştuğun sözlere bak.Ak Parti Türkiyenin en büyük partisidir.Öylede kalacaktır.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 01:16
Şehitlerimiz olurken vatan için canını verirken ve sizde öfkeyle bunları meclis konuşmasında dile getirirken ve biranda seçim için ile yarar mı acaba diye mektup getirip birde Öcalan bile hdp nin yanlışını gördü derseniz sonuç budur millet kendisiyle dalga geçmeye çalışana bu şekil dalga dalga gelir
Süleyman d. 24 Haziran 2019 01:08
İYİ ve GÜZEL KAZANDI! ÇİRKİN ile koltuk derneği ME-hAPO da kaybetti!
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 01:07
Muhatabı direkt belli keskin bir yazı kızım sana gelinim sen anla geleneği gibi değil iyi bir yazı bilhassa önemli olan bir daha böyle işlere kalkışanlar bölümü öğüt verici
Ben 24 Haziran 2019 01:01
Aslında İmamoğlu'nun %60'dan az almasına üzüldüm çünkü bence tepki çok daha büyük olmalıydı. İkinci olarak Ak Parti'nin getirildiği duruma üzüldüm. Hala Ak partiye oy vermeye devam eden ve belki bu gece üzülen tanıdıklarıma da üzüldüm. CeHaPe korkusu ile keyfi bir yönetime ikna edilmişlerdi umarım bundan sonra daha akıllı davranır ve ülkeyi hak ettiği yönetime kavuşturmaya yardımcı olurlar. Ülkemiz birkaç kişinin keyfine göre yönetilemez. İnsan hakları, adalet, demokrasi, fikir ve ifade özgürlüğü, kardeşlik olmazsa olmazımızdır.
AKP CHPleştiği için kaybetti 24 Haziran 2019 05:13
3
@Ben / Mantikli, iyi yorum yapmi$sin .... FAKAT zaman zaman cesitli forumlarda rastladigim $u yazdigin " CeHaPe" kelimesi ne anlama geliyor? Kisaltilmis bir kelime mi, bir orgut yada ki$inin isminden olusan bas harfler mi?? Pek belli degil. Yoksa dogru durust okuma yazmasi olmayan zavalli bireylerin yanlis heceledigi bir kurum, yada parti ismi mi??
Ben 24 Haziran 2019 08:56
1
Malum kişilerin milleti korkutmak için söyledikleri 'Cehape zihniyeti ...' ya da 'Cehape şöyledir böyledir...' sözlerine göndermedir. Orta heceyi kalın söyleyince daha korkutucu olduğu düşünülüyor galiba :)
DAHA ÇOK GÜZEL ŞEYLER BEKLİYOR ÜLKEMİ,MİLLETİMİ
hasan 24 Haziran 2019 00:49
Ak parti maneviyati onemseyen nesiller yetistiremedi olanlarda para ve makami bulunca maneviyati geri plana atti olay bu dur reis muslumanlara karsi bilenmis insanlara iktidari devredersen bunun vebalini odeyemezsin
Karar Okuru 24 Haziran 2019 01:53
1
Müslümana kin tutan müslümanın ta kendisi. O sebeple müslümanlar gavur dediğin batı ülkelerine kaçıyor.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 07:57
1
Hasan önce abdest al, sonra yaz olur mu kardeşim. Sizinkiler arızalı nesil yetiştirmiş, bunun hesabını Allah huzurunda nasıl verecek onu düşünün. Yapamıyorsan çekilirsin, daha günaha girmezsin değil mi.
mübeccel 24 Haziran 2019 00:48
keşke samimi gösem sizi
Okur 24 Haziran 2019 03:16
0
Koca koca ekranlarda ne ikiyüzlü söylemler, dün dediğini bugün inkar eden vs vs ne insanlar görüyoruz kaç yıldır. Avukatı değilim hoş, ama herkes sizin samimiyet testinizden geçti de, testinize Yıldıray Oğur’un özel uçağının kanadı mı takıldı..
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 00:19
Ekrem Imamogluna oy verenlerden Allah razi olsun. Belki Imamoglu sizin sevdiginiz bir aday olur belki olmaz. Ama sizin sayenizde, eger bir gun cok sevdiginiz bir aday karsiniza cikarsa, onu sectiginizde secimlerin tekrar edilmeyecegini biliyorsunuz. Demokrasi kazandi.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 00:17
Imamoglunun bu zaferinde yenisafak yazarı ibrahim karagul'un de büyük katkısı var. Hele geçen cumartesi günkü nefret dolu yazısı, bütün vicdanlı insanları Imamoglu'na oy vermeye itti. Tavsiyem kendisini gün geçirmeden gazeteden kovsunlar.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 13:06
1
Acep Imamoglu seçilirse calistigi grubun belediyedennihale alamayacagini dusundugu icin boyle yazmis olabilir mi?
karar 24 Haziran 2019 14:49
1
yorumunuz üzerine adı geçen zatın yazısını bulup okumak zorunda kaldım.adil biri olsaydı en azından imamoğlunun adını yanına başka bazı devlet büyüklerimizin adını iliştiriverseydi hatta imamoğlunun adını yazmayıp o bazı d büyüklerimizden söz etseydi amaç nasıl hasıl olurmuydu bilemem.neticede karşı çıkma hakkımız baki olmak üzere imamoğlunu deneyip göreceğiz ama o bazı d büyüklerini denemeye gerek yok yaşadık ve biliyoruz.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 23:32
Akp nin bir gün Chp gibi olacağını hiç düşünmemiştik yazık ettiler kendilerine bizlere. eskiye dair be kadar güzel iyi düşüncelerim varsa onlara yazık ettiler ülkeye. Millete din diye kendi dünyalık hırslarını pazarladılar. Orhan velinin dediği gibi yazık oldu süleyman efendiye
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 06:40
2
AKPye bir kez bile oy vermemiş biri olarak, şu gerçeği de görmek lazım; sınırsız güç dünyanın en iyi insanı, grubu bile olsa bozar. Bu sebeple dengeleyici kurumlar, güçler ayrılığı gibi kavramlar çok önemli. Vatandaşlar olarak her birimize düşün görev bunları talep etmek, yoksa AKP CHP vb farketmez kendimizi hep aynı yerde buluruz. Sevgi ve saygılarımla
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 23:29
Hdp seçmeni yanlış hesabı bagdattan olmasa da İstanbul'dan cevirdi
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 23:18
Giriş cümlesi çok iyiydi.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 23:15
''o koca iskender ki tuhaf matlar yapardı mat oldu olağan biçimde'' İ.Çiçek
Yasin 23 Haziran 2019 23:07
Bu söylediklerinizi kibirleri tavan yapmış olanlar asla anlayamayacaklar. Battı balık yan gider misali. Devleti partileştirirsen hak da, hukuk da, adalet de, kariyer de, liyakat da kalmaz.
Bu yorumlar zararmı yarar mı getirir görülür. memleket Meselesi ni anlamayanlar yarın devlet meşruiyet ini sorgularsa ne yapacaksınız. onada çözümünüz üflenmiştir.size .18 devlet kurulup yıkılırken sizin gibi yamalar hep vardı sonrası ne olacak düşünülmedi .Lütfen sonrasını da yazarsanız sevinirim. ırkçı din tüccarları Marksist koalisyon nunu eleştiri konusu yapsanız da bilsek.lütfen üflemeyi bırakıp doğal mecrada iyiliği emredip kötülükten men edin düsturu ilahisini dikkatealınız.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 08:14
2
Demek ki agir yenilgi bile senin gibi Akparti'ye zarar verenlere yeterli degilmis. Allah sizi ve bu dilinizi islah etsin.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 22:40
Haksizlik yapmak, haksizliga ugramaktan daha kotu bir seydir.
Murat Özdemir 23 Haziran 2019 22:43
Hakan Albayrak'a da okutsana yazını can kardeşim. Sebeplensin de Karamangillerden olup ahiretini helak etmesin.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 23:24
1
Sen de gazeteciyi ahirette terbiye ediyorsun. Allah selamet versin
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 22:30
Demokrasiye inananlar kazandı.Halk demokraside birincil güç olduğunu gösterdi.Son sisteme halk sıcak bakmadı.Parlementer sisteme geri dönülmeli.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 22:25
helal olsun hak ve hakikatleri dile getirdiniz eğilip bükülmediniz yıldıray bey Allah sizden razı olsun. Artık adalet liyakat özgürlük birlik beraberlikten yana olanlar kazanır. fanatizm cepheleştirme hakaret etme tehdit torpil kibir israf kaybettirir.
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 21:48
Kalemıne sağlık
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 21:38
Siz de objektif ve tarafsız yazmaya devam edin Çünkü sizin gibiler de çoğalmalı
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 21:27
Allah kimsenin hakkıyla canımızı almasın..
KARAR OKURU 23 Haziran 2019 23:56
0
İçimde büyüyen ama kimseye anlatamadığım hislerime tercüman oldunuz. Yazın o kadar çok yazinki dinimi rahat bıraksınlar kirli siyasetlerine alet etmesinler.
KARAR OKURU 24 Haziran 2019 00:44
0
Amin
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN