Back To Top
“Evlatlık Ferhat” nasıl “General Mazlum” oldu?

“Evlatlık Ferhat” nasıl “General Mazlum” oldu?

 - Son Güncelleme: 16.10.2019 Çarşamba 07:30
- A +

“SDG, Amerikan’ın güçlü bir müttefikidir.  Başkan Trump konuyla yakından ilgili ve sahadaki güçlerin son durumunu General Mazlum’dan dinledi. General Mazlum’un Başkan’a verdiği bilgiye göre Türk ordusu henüz güvenlik bölgede öngörülen 30 millik sınırı geçmedi. Ama General Mazlum özellikle Kobani ile ilgili ciddi endişelerini dile getirdi ve bu konuda Başkan’dan konuyu Başkan Erdoğan’la konuşmasını istedi.  Bu konuşmanın ardından Başkan Trump, Başkan Erdoğan’ı aradı. Erdoğan, Başkan Trump’a Türkiye’nin Kobani’ye operasyon düzenlemeyeceğinin güvencesini verdi..”

Muhtemelen bugünkü gazetelerde dün Beyaz Saray önünde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yaptığı bu açıklamanın devamını da okumuşsunuzdur.

Ama biz açıklamanın tam da bu kısmıyla ilgileniyoruz. 

Çünkü tam da burası Suriye’de bugün sahada olan bitenler, Türkiye’ye yönelik yaptırımlar gibi geçici durumlardan daha ciddi ve can sıkıcı bir meseleye işaret ediyor.

Pence’in açıklamasında sık sık “General Mazlum” dediği kişi YPG ya da SDG’nın komutanı Mazlum Kobani.

Ajitatif bir slogan gibi duran Mazlum Kobani, onun PKK’daki üçüncü kod adı. 

Suriye’deki görevi için sahayla uyumlu bu kod adını kullanıyor.

Gerçek adı Mustafa Abdi bin Halil. 1967 yılında, bugün Türkiye’nin elinde olan Afrin’de doğmuş Suriyeli bir Kürt. 

1979 yılında Öcalan Suriye’ye geçtiğinde bir dönem onun ailesinin evinde kalmış. Çocukken tanıştığı Öcalan’la, 80’li yıllarda Suriye’nin tatil merkezi Lazkiye’de denize girerken çekilmiş resimleri var. 

Muhtemelen Öcalan tarafından konulmuş örgütteki ilk kod adı Ferhat Abdi Şahin. 

Öcalan’ın 19 yıllık Şam hayatı sırasında yardımcılığını, özel sekreterliğini yürütmüş. O yüzden “Öcalan’ın evlatlığı” diye biliniyor.

Öcalan’ın ona çok güvendiği, onun da liderine çok bağlı olduğu belli. 1999 yılında yakalandıktan sonra Öcalan, savcılık ifadesinde bir kaç kez onun adından da bahsetmişti. Bahsettiği konu, 1996 yılında devletle PKK arasında başlayan gizli görüşmeler sonunda PKK’nın ilan ettiği ateşkesti: 

“Bu ateşkes konusunu biraz açmak istiyorum. Ateşkes önerisi bize Avrupa Temsilcimiz Kani Yılmaz ve Şahin Kod Ferhat Abdi Şahin isimli arkadaş tarafından getirildi....Bu belge sanırım şimdi Avrupa arşivimizdedir, fırsat olursa ileride bu belgeyi getirtiriz. Genelkurmay'ın Toplumsal İlişkiler Başkanlığı'nda çalışan bir Albay Brüksel'deki temsilciliğimize kadar gelmiş ve aynı önerileri getirmiş. Ben önerilerin ciddiyetine inandım.”

Öcalan adına bu müzakereleri devletle yürüten kişi Ferhat Abdi Şahin’di, yani Mazlum Kobani. 

Ankara’nın yıllardır yakından tanıdığı ve bildiği bir isim olduğu anlaşılıyor. 

1997-2003 arasında, yani Öcalan yakalandığı yıllarda örgütün Avrupa sorumlularından biriydi. Yani bu ilk diplomasi tecrübesi değil. Daha sonra örgütün askeri kanadı HPG’nin yöneticilerinden biri oldu, Türkiye’de çok sayıda terör saldırısının emrini verdi. 

Daha sonra da Suriye iç savaşı başlayınca, kendi memleketine dönüp YPG’nin başına geçti.

Yani çocuk yaşlarda PKK’ya katılmış, çok uzun yıllar Şam’da Öcalan’ın yardımcısı olmuş, Ankara ile müzakereler yürütmüş, Öcalan Suriye’den çıkıp, ülke ülke kaçtığı dönemde Avrupa’da onunla birlikte bulunmuş, terör saldırıları emirleri vermiş  “evlatlık” Ferhat, artık ABD Başkanı’nın telefonla aradığı müttefik “General Mazlum.”

ABD’nin Öcalan’ı Kenya’da Türkiye’ye teslim etmesinden 20 yıl sonra geldiğimiz bu nokta üzerine herkesin düşünmesi gerekir.

Bir sorun çözülmezse sürekli boyut değiştirerek, mutantlaşarak daha içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor. 

Türkiye’nin çoğunluğu, ‘ordu sefere çıktı’ harareti içinde ne kadar farkında bilinmez ama son bir haftadır yaşananlarla artık dünyanın “Kürtler ” diye bir meselesi var. Kürt meselesi de artık uluslararası bir sorun.  

Tabii ki daha önce de Kürt meselesi dünyada büyük güçlerin, devletlerin gündemindeydi. Ama bu kez farklı olan ilk kez dünyadaki entelektüel çevrelerin, medyanın ve sıradan insanların da gündemine girdi. 

Trump karşıtlığı, “Trump IŞİD’i bitiren müttefikimize ihanet etti” söylemi, Türkiye’nin otoriterlik yüzünden kötü imajı ne derseniz deyin, bu askeri operasyonun dünyadaki algısı, Suriyeli Kürtleri ya da genel olarak Kürtleri Filistinliler gibi mazlum, hakları savunulan, dayanışılan bir halk pozisyonuna getirdi.  

Bu yüzden Türkiye, bir taraftan dünyaya YPG’nin PKK’yla olan aleni bağlarını teşhir etmeye çalışırken, bu duyarlılıklar sebebiyle tam tersine PKK’nın önünde YPG üzerinden uluslararası bir meşruiyet alanı açıldı.

PKK’nın önde gelen komutanlarından biri artık ABD başkanının telefonla arayıp görüştüğü müttefik bir “general.”

Operasyonun şimdiden üzerinde durulması gereken başka ciddi sonuçları da var. 

Operasyonla, 40 yıldır ilk kez şehirlerde alan hakimiyeti kuran PKK’nın faşizan ideolojik fantezilerini hayata geçirdiği “Rojava Devrimi” ütopyası çöktü.

Uğruna çözüm sürecini feda ettikleri, binlerce genci ikna edip saflarına kattıkları, benzerini Türkiye’de yapmak için hendek terörüyle bölgeyi yakıp yıktıkları bu ütopya Esad ve Putin’in pek de demokratik ve ekolojik olmayan kollarında artık.  

Ama o ütopya çökerken, tam tersine bir gelişme yaşanıyor. Bugüne kadar PKK’yla mesafeli Kürtler arasında bile askeri operasyon, yeni bir Kobani sendromu ve Kürt milliyetçisi bir his dalgası yaratmış görünüyor.

Bu kez öfkenin değil, yeisin egemen olduğu bir hissiyat bu.

PKK’yla kavgalı olan Barzani çizgisindeki televizyon kanallarının operasyon karşıtı yayınlar yapıyor, Irak, İran ve Avrupa’da PKK’yla mesafeli Kürt hareketleri protesto gösterileri düzenliyor, açıklamalar yapıyor.

Nurcu gelenekten gelen bir Kürt aydını olan Mücahit Bilici’nin dün Duvar gazetesinde çıkan “Kürt mülk sahibi olmasın” başlıklı yazısı Türkiye’deki Kürtlerin açığa çıkamayan hissiyatlarını yansıtıyordu. 

Operasyonun Kürt asabiyesine dokunmasının sebepleri arasında,  

Suriyeli Kürtlerin büyük bir devlet karşısında yalnız kalması, tarihin tekerrür edip bir kere daha büyük bir gücün ihanetine uğranılması, operasyon için kullanılan milliyetçi, fetihçi dil kadar, Türkiye’nin Irak Kürdistan referandumuna sert tepkisi, Demirtaş ve HDP’lilerin tutuklanması, son kayyım kararlarının yarattığı birikim de var. 

Yurtdışında görünür olabilen ama Türkiye’de görünür olamayan bu algı ve his, kısa, orta ve uzun vadelerde ciddi kırılmalara neden olabilir. 

Bütün bunları sürecin nükteleri olarak görmek pek mümkün değil. 

Bu riskleri dile getirmek de vatan hainliği değil. 

Ülkenin iyiliğini düşünmenin tek bir yolu yok. 

Acil bir durumu çözmek için askeri yöntemlerle sonuç almayı ülke için en doğru yol olarak görüp desteklemek kadar, bu kestirme yolların, acil çözümlerin kısa ve orta vadede yaratacağı hasarları düşünüp bir maliyet hesabı yapmak da ülkenin iyiliğini düşünmek demek. 

Ayrıca kendi ülkesinin aynı anda hem ABD hem İran, hem Avrupa Birliği hem Arap Birliği, hem İsrail hem Filistin tarafından kınanmasından, Trump gibi bir meczubun diline düşmesinden, Putin gibi bir Rus milliyetçisine mahkum olmasından rahatsız olmak da herhalde vatanseverlikten sayılır. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Ekim 2019 12:01
1. Oklar kime atılıyor? 2. Okları atanlar kim? 3. O halde, durmak yok yola devam...
' Suriyeli Kürtleri ya da genel olarak Kürtleri Filistinliler gibi mazlum, hakları savunulan, dayanışılan bir halk pozisyonuna getirdi. ' kürt ve türk kardeşse neden aynı haklara sahip değil ozaman kürt halkı mazlumdur
Alper Özkan 17 Ekim 2019 09:52
Yıldıray Bey, Yine muhteşem bir analiz. Elinize sağlık.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 23:08
Davutoğlu bir mesaj çekmiş herkes onu konuşuyor. Güvenlik endişesini fırsat bilerek siyasi hesaplara girmenin ise kimseye fayda getirmeyeceği akıldan çıkarılmamalıdır, demiş. Herkes birbirine bunu soruyor, ne hesapları, tuzakları yapılıyor? Neler dönüyor karar, açıkla şu gizemli mesajı.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 22:40
Son zamanlarda okuduğum en doğru analiz yazılarından biri. Gerçekten son yıllarda yaşanan olaylar ve ülkedeki aşırı milliyetçilik Kürt’leri sesiz ve derin bir duygusal kopuşa doğru itmektedir. Kürtlerin, çoğunluğu Türkiye’yi kendi devletleri olarak değil karşıt güç olarak görüyorlar artık maalesef..
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 22:33
Yıldıray bey sizi uzun süre beğenerek okudum ama muhalif olmaya başlayınca siz de artık sürekli olumsuz tarafından bakmaya başladınız. Türkiye diğer 2 operasyonu yapmasaydı şu an ne haldeydik sizce? Ya da bu harekat yapılmasa diplomasiyle ne çözülecekti? Zaten oyalanıp duruyorduk, üstelik ABD Rusya ihtilafından faydalanarak yani diplomatik başarıyla yapabiliyoruz bunları. Kaldı ki gerçekten ABD ya da ABnin gerçekten Kürtler diye bir derdi var mı sizce? Öyle bir dertleri varsa söylesinler YPGye silahları bırakıp güneye insinler, bizim derdimiz birilerini öldürmek değil güvenli bölge sağlamak
KARAR OKURUMürsel 16 Ekim 2019 20:18
5-İnsanımızın % de 70 böyleyse bu insanların ırkı/ milleti nedir? Kürdistan güneydoğuda kurulurken, muhalif ve Türkler batıya sürülürken; batıdaki Kürtler nereye gidecek? 6-Ypg Deaş'ın görevini mi yapıyor? Pkk/ ypg temizliyecek; Büyük İsrail B.Ermenistan sahiplenecek.Baksana İsrail desteğine ve İsrail bayraklı Barzani gençlerine?Türkiye İsrail'den kötü diyorlar.Öyle bile olsa Türkiye'den fazla mı hak ediyor buraları.Hakketmezse İsrailkürdistanını kim kabul eder.Keşke hendek kazılmasa, keşke Türk'ün oyu ile 80 vekil sorumlu davransa muhtemel ki bugün çok yol almıştık..
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 19:44
Muhtefi Heval. Karar okuru yazıp gizlenmek az gelmiş, bir de muhtefi rumuzu alip iyice arazi olmuşsun. Niye ki. Bu söylemle neden çekiniyorsun. Haklısın ama. Gün gelir devran dönebilir.
Muhtefi. 16 Ekim 2019 21:39
2
Son Duraktayiz..Bizler..Eğer Vatanmda Gün gelir DEVRAN dönerse Zaten Film bitmis olur. S:)).Vatandan başka derdim yoktur. Partzan degilim.olmadım, olamam, bana gore.degil. :))..meraklı olan uğraşsın..Maske takmam. !..hepsi bize aittir :))..Surc u lisan olabilir. Ama MUSLUMAN TÜRK MİLLETİ ve Üniter Yapısı, Bağımsızlığı, İstiklal ve Istikbalimiz TEHLİKEYE DÜŞERSE zaten O zaman KURTULUŞ SAVASINDAYIZ demektir. :)).bunda Surc u Lisan olmaz. Yapmadım. Yapmam. !.annadin. :)..
Vicdan 16 Ekim 2019 18:48
Böyle devlet yönetmek kısa vadede daha kolay hedef kitle belli getirin mazlumu devleti soyan,parsel parsel satan bir operasyon biraz şövanizm biraz popülizm ver mehteri ..Seçim zamanı oy lazım terörist başından bir mektup(bu halka hakarettir) Yeminle söylüyorum bu ülkenin çözülemeyecek sorunu yoktur, yeter ki adalet,samimiyet olsun. Dışardan müdahaleler bizim için utançtır kendi sorunlarımızı hala çozemiyoruz. Sakın ha sen Türk ben Kürt tuzağına düşmeyin Alparslan'a Selahaddin'e ihanettir. İffetli ve yürekli yazar size de selamlar.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 17:41
Ya merkezi hükümutlerden yana durmalı ya da Kürtlerin "mülk sahibi" olmasının önünü açmalıydık. İkisini de yapmadık. Ne yaptığımızı bizim yöneticiler dahil anlayan, bilen yok. Akan kanda parmağımız var.
karar okuru 16 Ekim 2019 16:19
vaktiyle sırf Abdülhamit düşmanlığından dolayı İttihatçılar Sırp ın,Bulgar ın,Arnavut un örgütlenmesine destek vermişlerdi şimdi de aynı durumu yaşıyoruz bazılarının ellerinden gelse gidip Suriye de.Irakta ne kadar ayrılıkçı varsa örgütleyecekler.Allah karar müntesiplerine İzan versin.
Bedr 16 Ekim 2019 14:22
"...genel olarak Kürtleri Filistinliler gibi mazlum, hakları savunulan, dayanışılan bir halk pozisyonuna getirdi", Burda herhalde Dünya nazarında artık böyle görünüyor demek istedi. Yoksa kürt halkı hep mazlumdu!
Hurşit 16 Ekim 2019 20:43
4
Bebek katledenleri, bombayla sivil şehid edenleri, askere polise kurşun sıkanlari, Suriye de Arabın kerkukte Türkmenin mülkünü gasbedeni, hacliya uşaklık edeni Kürtlerden saymazsak; evet Kürtler mazlumdu
Suriye diktatoru Esed'in Turkiyeyi bolmek icin 20 yil boyunca Bekaa Vadisinde egitip destekledigi pkk/ypg, ABD desteginde Suriyenin %30'zunu isgal etti, oradaki Musluman halki katletti, goce zorladi, siddetle oradaki demografik yapiyi degistirdi. Pkk/Ypg siddetinden kacan en cok Suriyeliye kucagini acan yine Turkiye oldu. ABD desteginde Suriyenin %30'zunu isgal eden Pkk/ypg'ye karsi Turkiyenin baslattigi harekattan pkk/ypg'yi Esed'in kurtamaya calismasi, tekrar pkk/ypg'yle anlasiyor olmasinin insani bir izahi yok! tek kelimeyle her ikiside kudurmus!
Seküler ihl li.. 16 Ekim 2019 13:42
Kürtler, tarihleri boyunca şunun hesabını vermeye zorlanacaklar...uzak denizlerin ülkelerinden aldıkları silahlar ile komşu çocuklarını katletmelerinin hesabini ...bu hesap onlarin torunlarina bile sorulacak.. bunu sadece ortadogunun çocukları değil türkiye de komşularının çocuklarda ebediyete kadar soracak...bu onlar için silah almak kadar kolay verilebilecek bir hesap değil..
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 22:45
4
Türkiye yüzyıllardır oralardan silah alıyor.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 13:36
“Geçmiş” sadece geçip giden değildir..gelecek kurgusu-temelin yapı taşlarıdır..geçmişte alınan kararlar-yapılanlar doğru-yada yanlış,gelecekte mutlaka karşısına çıkar insanın..devletler içinde bu değişmeyecek bir kuraldır..oyun kurmak-plan yapmak-tuzak hazırlamak kısa vadede kazanım sağlar gibi görünsede sağlıksız faaliyettir..kötü kazanır belki ama kötülük mutlaka kaybeder..doğru yapan-rasyonel davranan-şeffaf olan temeli sağlam atıyor denektir..çağdaş dünyayla barışık-akılcı yatırımlar-huzuru ve sevgiyi önde tutan yaklaşımlara ,bilm öncelikli bir nesille gelecek kazanılır..savaşla değil...
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 20:00
1
Rüyadasın sevgili kardeşim. Kimse kimseye gül atmıyor. Sana silah çekene barış dersen alnının çatından vurulursun. Şu anki durumu sen anlıyormusun dersen, vallahi anlamıyorum. Amerika çekiliyor hayret! Rusya katil ypg ile görüşüyor hayret! İnsanlık kudurmuş. Allah sonumuzu hayır etsin. İnsan olmak ve hayatı hayvanlardan daha az anlamak ne hazin şey...
RoyalBlue 17 Ekim 2019 13:44
0
Belliki güzel bir insansın keşke full yetki ile dünyayı sana versek vallah çok güzel bir dünya yaparsın ama o işler öyle olmuyor.Sor insanımıza derlerki adamla uğraşılan meslekler zordur.Sen 2000 yıllık nifaklar olan coğrafyada çiçek böcek diyorsun.
Batman'lı Aydın 16 Ekim 2019 12:13
Faşistler ne çok "kırmızı parmak" alıyor. Harikasın karar okuru. Türkiyenin sağduyususunuz.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 11:46
Sayın Oğur, Suriye Kürtlerinin ve Barzaniye bağlı Kürtlerin bir kaç gün içinde sürülmesi, bunlardan 300 bin kişinin Türkiye'ye bir kısmının Barzaniye sığınmasını es geçerseniz haklı olabilirsiniz. Kürt mülk sahibidir isteyene. YPGPKK, scys-picota sığınıyor. Ama kazın ayağı öyle değil. İşgal ettiği alanlar Türkmenlerin, Arapların ve Kürtlerin ortak yaşam kurduğu alanlardır. Bunlardan birinin mülkü değildir. Kürtün mülkünden bahsedenler Kuzey Suriyede nüfus ve tapu kayıtlarının yangınlarla neden değiştirildiğini izah etsin.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 22:48
3
Irkçılık işte. Kürt’lerin bütün yerleri ortak alanlar, Kürt’ler başkalarının Yönetimindeler Ama haksızlık yapanlar yine Kürtler. Kürt Kürt olduğu için suçlu maalesef
Ahmet 16 Ekim 2019 10:56
Terör bahane. "Kürt mülk sahibi olmasın" isteniyor. Bu kendini referandumda gösterdi.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 12:28
9
10.56, Türkler Türkiye'de kiracı değil, mal sahibidir.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 15:18
7
Evet İsrailden başak kimseyi memnun etmeyen referandum Kürtleri mal sahibi yapıyormuş...
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 15:34
6
Nu cebberut devlet.kibristaki Tùrkù mùlk sahibi yapar.velakin Kùrdler sök konusu oldumu. Ùmmetçilikten.kardeşlikten.dem vurur.tek amaçlari kùrdler kendi Adlariyla mùlk sahibi olmasin. Allah Amerikalilara ùç versin.ki belalarini Bulsunlar
Muhtefi. 16 Ekim 2019 17:46
2
Ey yavrum ey. Mantiga bak. Dünya birleşiyor Birliğini artıyor. Kasabalilarda 1000 yıldan fazla Birliği(Herturlu Etnik kökenli ) TEKMELİYOR. Ne için.? bir avuç EŞKIYA Irkçı fantazisi için. BU OLMAYACAK. .OLAMAYACAK. Dunya değişir yine OL-MAZ...saygılar.
KARAR OKURU 44 16 Ekim 2019 10:35
Yıldıray bey, âfâki ve hamâsi salvolardan uzak bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Dün CNN Türk 'de bir kıdemli yazar, olası yaptırımları detayları ile ve zararları ile açıklamaya çalışırken sıradan bir gazeteci (muhabir) efelenerek bu milleti korkutmayalım diye adamın sözünü kesti. Nerdesin feraset, nerdesin sağduyu, metanet ....!
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 10:17
Kürtlerin ayrı bir halk olduğunu 20 yıl kadar önce kabul ettim. Son on yıl içinde de bu insanların haklarını bizden masa başında alamayacaklarına inandım. Şimdi de bu insanlara niye dağlara çıkıyorsunuz diye sormanın anlamsızlığını anladım. Bu kadar gaddar bir devlete muhalefet başka nasıl olabilir? Ahmet Türk dağa çıksa terorist mi diyeceğiz yoksa "başka ne yapacaktı ki" mi diyeceğiz. En güvendiğim gazete köşesinde hamasi satırlar şaşırttı.
Seküler ihl li.. 16 Ekim 2019 13:43
9
Tabii ki terörist diyeceğiz hatta kültürsüz ve dahi ahlaksız....
Muhtefi. . 16 Ekim 2019 20:42
2
Herkes elindeki** mikro planda,makro planda da**..ARGÜMANLAR (araçlar ) ile değerlendirilir. Mazeret aranmaz. Neyle gelirsen onunla KARŞILAŞIRSIN. .!..Tam Adalet budur. !.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 10:07
Evet müslüman ve geçmişi MTTB ye dayanan bir kürt olarak hissiyatıma tercüman oldunuz sayın yazar.
Seküler ihl li.. 16 Ekim 2019 13:44
4
Ümmetçi gözüken kürtçü olma olasılığın mttbli olmandan daha yüksek...
haydar keleş 16 Ekim 2019 10:02
S A Y I LIR
KARARLI 16 Ekim 2019 09:52
Türk Ordusunun Operasyonunu Kinayan Ahmaklar! Amerika,Ab,Rusya vd. Orada ne yapiyor diye sormazmi? Ayik olun bre gafiller. Elin Amerikalisi binlerce km öteden vatanina yönelik isid terörünü temizlemek icin ayladir operasyon yapiyor .Kimsenin giki cikmiyor. Akla zarar ajitasyonlar yapmaya gerek yok Burnumuzun dibindeki bu memleketin canina Okumus binlerce sehit verdigimiz bu yapilara karsi yapilan nefsi müdafadir. Ve de Bal gibi Terörle Mücadeledir. Siz bunu Emeryalistlerin isine comak sokmak diyede okuyabilirsiniz.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 11:57
4
sen yazıyı anlamamışsın. operasyon bizi rahatlatmıyor, daha çok belaya sokuyor diyor.
Davutoğlu'nun yalanlarla ördüğü tezgaha düştük ne yapalım...
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 08:58
Türkiye, 40 yıldır, hiç bir ülkenin maddi ve manevi olarak dayanamayacağı ölçüde etkili, soluksuz ve kararlı bir terörle mücadele başarısı ortaya koyuyor. 40 yıldır başımıza bela edilmiş olan 'terör'e rağmen, ekonomik ve siyasi istikrar için önemli başarılar ortaya koyduk. Bugün, terörü 'kökünden kurutmaya', 'tümüyle bitirmeye' çok yakınız. Türkiye'nin yakalayacağı 'terörsüz' istikranın özgül ağırlığı, Avrasya'nın vazgeçilmez küresel oyun kurucu ülkesi olma vasfımızı bir kat daha perçinleyecek. Bu nedenle, 'adaletsiz', 'hukuksuz' yaptırımlara değil, esas 'terörsüz' bir geleceğe odaklanalım.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 12:17
4
boş hamaset. terörü ortaya çıkaran sebepler bitmedikçe terör bitmez. 40 yıldır sürüyor olması başarısızlığın göstergesi, başarının değil. ya da güvenlikçilerin devletteki iktidarlarını sürdürebilmek için her daim bir düşmana ihtiyacı var.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 12:22
3
sebepler ortadan kalkmadan sonuçlar ortadan kalkmaz. meselemiz yok edilmesi gereken bir düşman değil. toplumsal bir mesele. devletin yapısına ilişkin bir mesele.
Umut Emiroğlu 16 Ekim 2019 15:06
2
Güzel arkadaşım, benim yaşım 47. Kendimi bildim bileli PKK terörü var. Ve her zaman bitti/bitmek üzere masalını dinleyerek bu yaşa geldik. PKK'nın militan sayısı 6000'in biraz üzerinde (Suriye'deki PYD oluşumu hariç). Ordumuzun geçmişten bugüne öldürdüğü PKK'lı sayısı 30.000'den fazla. (Tutuklu olanların sayısını bilmiyorum). Yani TSK bu örgütü aslında 5 kereden fazla yok etmiş. Ama hala 6000 militanı var. Demem o ki öldürüyorsun ama yenileri dağa çıkıyor. Bu neden böyle diye düşünmeden ve esasen buna çare bulmadan bu mesele çözülmez. Türkiye gerçekten herkesin kendi kimliğini imar edebildiği,
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 16:40
2
İçerideki adaletsizlikle hukuksuzluğu ne yapsak acaba....
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 18:45
1
Boş hamaset diyen akıl danesi sen fikrini yaz bakalım nasıl bitecekmiş terör
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 21:28
1
Kürtler ve Türkler eşit olursa biter
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 08:52
Gerçek bir vatansever işte böyle konuşur. Boş hamasete kapılmaz, aklını kullanır, eylemlerin sonuçları üzerine kafa yorar. "Ülkenin iyiliğini düşünmenin tek yolu yok." Belki hamaset yapan haindir ya da gafil. Dikkat etmek gerek.
Kadim 16 Ekim 2019 08:28
Yazının birinci kısmında bir teröriste batı dünyasının alenen sahip çıkarak onu kullanması anlatılmış. Yani açık bir tecavüz... İkinci kısımda bizim batının bu şiddetli hareketlerine güçle değil rıza göstererek , anlaşarak karşı koymamızın gerekliliği anlatılmış .Yani tecavüz kaçınılmazsa zevk almasını bileceksin. Yazarın bu namus anlayışına ne diyelim? Biz de onu geldiği bu hal için kınayalım mı, yoksa ona acıyalım mı?
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 12:24
2
sen her zamanki gibi sütten çıkmış ak kaşık. olan bitende hiç bir sorumluluğun yok. hatasız kul.
Adem Saravoglu 16 Ekim 2019 00:37
Herkes vataninin sever! Vatan sever olmak avami bir kavram. Yazar gibi egitimli bir insan, kendini vatan sever oldugunu belirtme ihtiyaci hissetmesi, sadece hainlik damgasi yememek icin düstügü acizliktir. Kürtler konusundu bugüne kadar yapilan tüm politikalar bir hatadir ve bu sorunum hala sürmeside bunun ispatidir. Türkün en son Kinris da yanyana savastigi Kürde artik kardeslikden bahsetmesi abesdir. Kürt artik madem kardes oliyoruz, o zaman komsu olalim diyecekdir. Ben hala nacizane yine birlikde beraber yasamayi hedefleyen son Kürt kusagiyim
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 07:12
0
Siz barışı isteyen son kürt kuşağı mısınız? Sizden sonra gelen nesil öfke dolu mu? Onlarla barış yapılmaz mı? Palavra atma birader. Nerede bu yeni nesil öfkeli Kürt gençleri? Git bak çoğu İstanbul'da İzmir'de, İzmit'de sanayi bölgelerinde işini aşını almış belli bir eğitimi olan insanlar. Barış, sizin gibi kürt ırkçılarıyla değil bu nesil Kürt gençleriyle gelecek merak etme. Yeter artık bıktık yalanlarınızdan.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 11:02
3
olmuyorsa zorlamamak lazım.
Muhtefi. . 16 Ekim 2019 20:41
2
Sen bilirsin. Zorlama ile olmuyor. !..Dayilarin da gelmiş. Teeee Uzaklardan hazır Fırsatın da var Bin Gemilerine. !..By. .By...
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 00:20
Bu ulkede Turk asilli vatandaslarin buyuk cogunlugu milliyetciligi vatanseverlik saniyor. Kendi kabahatleri degil aslinda, ilkokuldan itibaren milliyetci/Irkci nesiller yetistirmek icin kurgulanmis bir egitim sistemimiz var. Medyanin da hergun haberleri milliyetci bir bakis acisiyla vermesiyle insanlar omur boyu bu tunelden cikamiyor. 65 yasindayim. 20li yaslardayken "bu ulke adam olmaz" diyenlere, yakin gelecekte daha humanist, sorgulayici, ozgur dusunceye onem veren bir egitim sistemimiz olacagini, bizim kusagimizin da o gunleri gorecegini iddia ederdim. Ben yanildim, onlar hakli cikti.
Köroğlu 16 Ekim 2019 11:12
3
Eğitim sistemi yok, kaba bir endoktrinasyon sistemi var. Türkiye'de "eğitim" görmemiş biri, "eğitim" görmüş birinden daha akılcı davranır. Türkiye'de "eğitim" görmek, hayata -1'den başlamak demek.
Köroğlu 16 Ekim 2019 12:37
1
Esas sorun devletin bir hizmet yapısı değil, güvenlikçilerin elinde kendisi için var olan bir özne olması. Bu ancak devletten bağımsız aktörlerin ülkede güçlenmesi ile kırılır. Bu karşı-ağırlık, Batı Avrupa'da şehirliler (burjuvalar), yani ticaret-sanayi erbabı oldu. Türkiye'de ise tüccar/sanayici parayı piyasadan değil devletle ilişkilerinden kazanıyor (o yüzden dünyada rekabet edemiyor) Dolayısı ile bir karşı-ağırlık oluşmuyor. Gelecekte olur mu? Görünürde bir şey yok. Ben teknolojideki gelişmelerin ülkedeki yapıyı sarsmasını bekliyorum.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 00:13
Bence Yıldıray tam aksine. O saydıkların bizi kınıyorsa doğru yoldayız. Bu kadar uğursuzun ve soysuzun karşısında olmak doğru yerde durduğunuzun bir göstergesidir. Tarihte bir İngiliz’in, siyonistin, Fransız’ın Türk/İslam hayrına tavır aldığı görülmemiştir. Diğerleri ise onların uşakları. Rusya ve Çin ise Türklerin sadece düşmanı değil kadim rakipleridir aynı zamanda. Ortak büyük düşmana (ABD) karşı bize göz kırpmaları bizi aldatmaz. Lakin onların düşmanlıkları aşikar olur. İngiliz kahpeliği , yahudi kurnazlığı, Fransız ikiyüzlülüğü kadar tehlikeli olmaz.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 02:46
0
..."bu kadar ugursuzun ve soysuzun karsisinda olmak dogru yerde durdugumuzun gostergesidir"...seviyesiz bir yorum ama Irkci bir insandan seviye beklemek gercekci olmaz zaten. "Soysuz", soyu bozuk mu demek, yoksa soyu karisik, melez, vs mi demek? Melez demekse, bu dunyada melez olmayan bir insan yoktur, herkes soysuzdur. Soyu bozuk ne demek bilmiyorum. Bir insan'in "ugursuz" olmasi ne demek? Boyle bir insan turu mu var?
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 02:46
0
Kendini Donkişot zanneden arkadaş Yurtta savaş, dünyada savaş diyor. Herkesi kendine düşman bellemis bu arkadasin Yildiray abiyi anlamasina zaten ihtimal vermiyorum. Beyin Kapasitesi yetmez
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 12:30
3
Bu yazdıklarının somut bir gerekçesi yok. Ülkeler çıkarlarına geldiği gibi davranır. Mesala 1851'de bizi Rusya'ya karşı Birleşik Krallık ve Fransa savundu. Yine 1878'de Osmanlı'nın Rusya tarafından ilhak edilmesini Birleşik Krallık önledi. SSCB'nin Türkiye'yi uydu devlet haline getirmesine NATO engel oldu. Sen sadece şehirli hayat tarzına düşmansın. Söylediklerin mantıklı değil.
KARAR OKURU 15 Ekim 2019 23:53
eski bir akil adam olarak vatanseverlik anlayisinizi dolaysiz, net olarak ifade etseniz sn.yazar
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 02:48
0
Canım kardeşim, burası Gobi çolü değil, dünya güzeli Türkiye. Ancak zevksizler sevmez. Ama vatan bu değildir. Vatan =Devlettir. Vatanı öyle insanlar yönetir ki kaçacak delik ararsın. Ben darbe dönemlerinde vatanı mı sevmedim. 8 yıldır da sevmiyorum. İnsanlara da böyle soru sorulmaz. Kimin neyi ne kadar sevdiği kimseyi ilgilendirmez. Bu konuda doğru söyleyeni de bi tek Allah bilir.
KARAR OKURU 16 Ekim 2019 12:27
2
etmiş işte. daha ne desin?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN