Back To Top
Gerçekten esas sorun ‘algı’da mı?

Gerçekten esas sorun ‘algı’da mı?

 - Son Güncelleme: 12.10.2019 Cumartesi 09:50
- A +

Amerikan halkının  en çok izlediği haber kanallarından NBC’deki öğlen haberlerinde, kanalın meşhur anchorlarından Ali Welshi, stüdyodaki ekranın başına geçti ve tane tane seyircilere anlatmaya başladı: “Şimdi size kim olduklarını anlatmak istiyorum.”

Ekranın tepesinde “Kürtler” yazıyordu. Altında ise “Kürtler kimdir?” 

Britannica Ansiklopedisi ve New York Times’a dayandırılan müthiş bilgiler şöyle sıralanmıştı: 

“Etnik ve linguistik bir grup. 25-30 milyon nüfusları var. 74 bin millik bir alana yayılmış durumdalar.”

On binlerce kilometre öteden manzara işte böyle görünüyor.  BBC’de, CNN’de de günlerdir benzer “Kürtler kimdir” haberleri yapılıyor. 

O yüzden Batılı gazetecilerin, siyasetçilerin hatta uzmanların “Türkiye’nin Suriyeli Kürtler’e saldırdığı, operasyon düzenlediği” haberlerinin yorumlarının altına, üstüne “Kürtler değil, PKK” diye düzeltmeye çalışmanın, İngilizce hazırlanmış YPG’nin aslında PKK ile aynı şey olduğunu anlatan dokümanları paylaşmanın pratikte pek bir karşılığı yok.

Günlerdir Amerikan televizyonlarında, gazetelerinde “Kürtlere ihanet etti” diye yerden yere vurulan Trump’ın tepkileri bastırmak için “Kürtler bize Normandiya Çıkarması’nda  yardım etmedi” demesi de hayatında ilk kez duyduğu Kürtlere Amerika’nın neden ihanet ettiğini anlamaya çalışan sıradan Amerikalılar için bu o kadar aptalca bir bilgi olmayabilir.

Karşımızda sadece kasti çarpıtmalar, düzeltilince değişecek bilgi eksikleri yok. Hepsini algı operasyonları, Türkiye düşmanlığıyla da açıklayamayız. Mesele Türkiye’nin kamu diplomasisini iyi yapamaması, İngilizce olarak her yerde derdimizi anlatamamak de değil.

Çünkü esas sorun algılarda değil, gerçeklerde. 

Özellikle de son beş yılda bölgemizde olan bitenlerin dünyada algılanışıyla bizim tarafımızdan algılanışı arasında açılan makasta.

Bir Amerikalı, bir İngiliz, bir Fransız, bir Belçikalı, bir Kanadalı, bir Avusturalyalı için resim çok net.

Son beş yılda bütün bu ülkelerin metrolarında, havaalanlarında, marketlerinde, mizah dergilerinde, cafelerinde, maraton koşularında, konser salonlarında barlarında, maç çıkışlarında, kiliselerinde, sinagoglarında katliamlar yapmış, haritada Suriye’nin yerini dahi göstermeyecek yüzlerce kişiyi öldürmüş, Hristiyanları ve Yahudileri açık hedef olarak gören radikal bir terör örgütü var ortada; IŞİD. 

Bu örgüt neredeyse Hollywood yapımı prodüksiyonlarla yıllardır Batılı gazetecilerin, askerlerin kafalarını kesmiş, onları yakmış, bunların görüntülerini frapan prodüksiyonlarla internette yayınlamış, bazı cinayetleri çocuklara işletmiş acımasız bir terör örgütü. Bu örgüte Batılı ülkelerden yüzlerce genç erkek ve kız da gidip katılmış. Bütün bu katılımlar yıllarca gazetelerde, televizyonlarda sosyal bir sorun olarak tartışılmış.

Musul’dan Halep’e kadar bir hilafet devleti kurmuş, uzun sakalları, yüzlerini kapatan kapkara kıyafetleriyle korku salan, çocukları bile canlı bomba olarak kullanabilen bu örgütün karşısında Suriye’de ve Irak’ta varlık gösterebilecek bir güç kalmamış. Hiçbir ülke de askerlerini Suriye’ye indirip, IŞİD’le göğüs göğüse savaştırmak istememiş. 

İşte bu noktada Suriye’de bu zor görevi ideolojik olarak da IŞİD’e ters olan, Suriye iç savaşında kendi topraklarını savunmak için silahlanmış Suriyeli Kürtler üstlenmiş. 

Radikal bağnaz İslamcı militanlara karşı, başı açık kadın militanları olan Suriyeli Kürtler, ABD ve Avrupa tarafından IŞİD’le savaşması için eğitilmiş, donatılmış, havadan destek verilmiş, onlar da binlerce kayıp vererek, gerçekten de IŞİD’i sahada yenmişler, Rakka’yı ele geçirmişler.  

Amerikalı, Avrupalı askerler yerine ölerek, ABD’de ve Avrupa ülkelerinde katliamlar yapmış bir örgütü yok etmişler. 

Uzaklardan bakan bir Amerikalı ve Avrupalı için hikaye bu kadar.

O yüzden bu hikayede kendileri yerine, düşmanlarını yenmiş bu silahlı gücün adının ne olduğuyla, hangi terör örgütünün uzantısı olduğuyla ilgilenmiyor, onlara Suriyeli Kürtler diyorlar. O yüzden Türkiye’nin onlara karşı bir askeri operasyon yapmasına da tepki gösteriyorlar, Trump’ı da bu yüzden ihanet etmekle suçluyorlar. 

Ama onların bencilce ilgilenmediği, görmediği kısım Türkiye’yi çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü Suriye iç savaşında Suriyeli Kürtleri örgütleyen, silahlandıran, onlardan bir ordu oluşturan ve yöneten esas örgüt PKK. 

100 yıllık Kürt meselesinin sonuçlarından biri olan, 40 yıldır Türkiye’nin savaştığı, binlerce insanın ölümüne neden olmuş bir terör örgütü.  YPG’nin kadın militanları Batılı moda dergilerinin kapaklarını süslerken, PKK’lı kadın canlı bombalar Kızılay’da otobüs duraklarında katliam yapıyordu. 

60 yıllık NATO üyesi Türkiye, müttefiklerinin kendisinin düşman olarak kabul ettiği bir örgütle Suriye’de IŞİD’e karşı ittifak yapmasını, bu terör örgütünün yönettiği sınır boyunda kurulan özerk bir yönetimi istemiyor. 

Ama üç yıl boyunca Asya’dan Amerika’ya, Afrika’ya 20 ülkede 70 kanlı terör saldırısı yapmış bir örgütü yenmiş YPG’yi de Türkiye dışında hiç bir ülke terörist olarak görmüyor, böyle adlandırmak istemiyor. 

Birbiriyle bir araya getirilmesi çok zor iki farklı algıdan bahsediyoruz.

Ama Türkiye bu pozisyonda yalnız, o yüzden ortam buna çok müsait olmasa da, hamaset dışında söz söylemek riskli olsa da oturup neden yalnız kaldığını konuşmak gerekiyor. 

Birincisi evet PYD ve YPG’yi, PKK kurdu ve yönetiyor. Biraz tarihi ve sahayı bilen, gerçekleri eğip bükmek istemeyen herkes bunun farkında. 

PKK, 1979’dan beri Suriye’de var. Öcalan 19 yıl Şam’da yaşadı, örgütünü buradan yönetti, PKK Kandil’den önce Beka Vadisi’ndeydi. Suriyeli Kürtler arasında PKK hep popüler bir örgüt oldu. Ama tek örgüt değildi. Barzani’nin KDP’si 50’lerden beri Suriye’de örgütlü. Barzani ayaklanmalarında Suriye’nin Kürt bölgesi de kullanılmıştı. Ama Suriye iç savaşında, savaş konusunda daha tecrübeli olan PKK, Şam rejimiyle de işbirliği kurarak diğer grupları zamanla tasfiye etti, Suriyeli Kürtleri silahlandırarak YPG’yi kurdu. 

Bir kısmı çocuk yaşlarında olan on binlerce Suriyeli Kürt, YPG ile 2011’den bu yana Suriye iç savaşında kendi yaşadıkları yerleri diğer silahlı gruplara karşı koruyor. 

YPG’nin Kandil’den yönetildiğine kuşku yok. Zaten başında da Öcalan’ın Şam’dayken yanında kalan, evlatlığı, eski PKK Avrupa Sorumlusu Şahin Cilo var. Rojava’da kurulan devletin resmi ideolojisi Apoculuk. 

Ama YPG, aynı zamanda Suriye iç savaşında silahlanmış diğer Suriyeli Arapların örgütleri gibi artık Suriyeli Kürtlerin yerel ordusu. On binlerce silahlandırılmış erkek, kadın, gençten bahsediyoruz. O yüzden YPG ile savaşmakla Suriyeli Kürtlerle savaşmak arasında sınırlar belirsizleşiyor.  Bir de dağ, tepe olmayan, dümdüz bir araziden bahsediyoruz. O yüzden çatışmalar yerleşim yerlerinde oluyor. Bu da operasyonu siviller açısından riskli hale getiriyor.

Algılar arasında makası açan bir diğer etken Türkiye’nin IŞİD meselesine olan mesafesi. Türkiye, Suriye meselesinde önce Esad’a karşı bir tutum aldı. Açık kapı politikasıyla Türkiye Suriye’ye geçip Esad’a karşı savaşmak isteyenlere bir yol oldu. IŞİD de bu yolu kullandı.  IŞİD, Türkiye için en başta bir tehdit oluşturmadı. 

Ama sonra Türkiye, IŞİD’in en kanlı katliamlarına sahne oldu. Ankara’da, Diyarbakır’da mitinglerde, Suruç’ta kültür merkezinde, Antep’te düğünde, Sultanahmet’te, Beyoğlu’nda, yılbaşı gecesi Reina’da IŞİD büyük katliamlar yaptı.  

Ama bu katliamlar Türkiye’nin, Batılı ülkeler gibi Suriye’de kendisine esas birinci tehdit olarak IŞİD’i görmesine yetmedi. Türkiye için Esad ve PKK uzun süre daha öncelikli tehdit olarak kaldı. Bu yüzden Ankara, IŞİD’e karşı kurulan koalisyona  girmekte direndi, Obama’nın kimyasal saldırıya rağmen Suriye’ye askeri müdahalede bulunmayacağını deklere etmesinden sonra, IŞİD’e karşı Türk ordusunu sahaya sürme tekliflerine de haklı olarak karşı çıktı. Bu da Türkiye’nin IŞİD’e karşı pozisyonunu flulaştırdı, Batılı ülkeler içinse Suriye’de esas mesela IŞİD haline geldi. 

Türkiye’nin Kürtlerle olan ilişkilerinde yaşanan kırılmalar Türkiye’ye karşı algıları değiştiren bir diğer etken. 

En büyüm kırılma 2014’de IŞİD Kobani’ye saldırdığında yaşanmıştı. Türkiye, sınıra doğru kaçan Kürtlere kapıları bir kaç saat açmadı bu saldırıya karşı herhangi bir adım da atmadı ama ABD, uçak ve füzelerle gelip IŞİD mevzilerini vurdu. Bu Kürtler ile Türkiye arasında bir kırılma yarattı. Sadece dışarıdaki değil, Türkiye cumhuriyeti vatandaşı Kürtler de, komşu Kürtlere yardımda geciken kendi devletlerini sorguladı, bu Kürt milliyetçiliğini yükseltti 6-8 Ekim’de kanlı sokak olayları oldu. 

Kürtlerle ilişkiler bağlamında bugün operasyonun yapıldığı konjonktür de Türkiye’ye yönelik bakışı doğrudan etkiliyor. İçeride çözüm süreci yok artık, HDP’nin genel başkanı ve milletvekilleri hapiste, daha bir kaç ay önce seçilmiş belediye başkanlarına yönelik kayyımlar atandı. 2017’de referanduma karşı Ankara’nın aldığı sert tavır yüzünden Irak Kürdistan yönetimiyle de Türkiye’nin ilişkileri bozuk. Türkiye’de terör olaylarında bir azalma var, 2015’deki gibi hendek terörü, sivil katliamları yaşanmıyor, Suriye’den kaynaklı somut bir terör tehdidi de bulunmuyordu.  Bütün bunlar üst üste gelince Suriye’ye müdahalenin sadece PKK’ya YPG’ye karşı olduğunu Türkiye’de ve Türkiye dışında yaşayan Kürtlere anlatmak kolay değil. Bu operasyonun 2014’deki gibi bir kırılmaya neden olması, Kürt milliyetçiliğini yükseltecek bir etki yapması mümkün. 

Üstelik Türkiye, 90’lardan bu yana Irak’a ve son yıllarda Suriye’ye yönelik, teröre karşı onlarca kez sınır ötesi operasyonlar düzenlemiş bir ülke.  Ama bu operasyon neredeyse ordumuz Misak-i Milli topraklarına dönüyor havasında, mehter marşları, camilerden okunan selalar eşliğinde yapıldı. Dışişleri Bakanı bile üniformalı poz verip, üst düzey siyasetçiler olan bitene savaş dedi, operasyonu eleştirilenler, muhalif haberler yapanlar hemen gözaltına alındı. 

Zaten Türkiye’de demokraside, medya özgürlüğünde, hukuk alanında yaşanan gerilemeler Türkiye’nin sözünün değerini ve inandırıcılığın azaltmış durumda.  Bir de buna hem ABD’de hem de Batılı ülkelerde bir nefret objesine haline gelen Trump’ın desteği de eklenince, ona karşı olan çevrelerin de okları Türkiye’ye dönmüş oldu.

Ve ortaya bu manzara çıktı. Türkiye haklı bir mücadelede, yalnız kaldı. 

Ama bu haksız algıyı değiştirmenin tek bir yolu var, algıyı yaratan resmin gerçeğini değiştirmeye çalışmak...

 Belki işe “Türkler ve Kürtler doğal düşman, 200 yıldır savaşıyor” diyen cahil Trump’a kızdığımız kadar, bu sözleri onun ağzına verdiğimiz için kendimize de kızarak başlayabiliriz. 

Neden bu coğrafyada sorunlarımızı çözmeyi başaramadık da binlerce kilometre ötedeki bir ülke aramıza böyle girebildi, bugün neden sınırın iki tarafında birbiriyle akraba olan ailelerin yaşandığı komşu Nusaybin ve Kamışlı’da insanlar ölüyor. 

Belki bu heyheyli günlerde değil, ama daha serinkanlı bir zamanda bu sorular üzerine düşünmeye başlamak, algılara karşı Don Kişot gibi mücadele etmekten daha fazla işe yarayacaktır. 

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Ekim 2019 15:54
Bir başucu yazısı olmuş. Anlamak istemeyenlere diyecek bir şey yok. Bu yazida terör orgutleri savunulmamış. Yıllardır suren bir soruna bilgece cozum onerisi var. O kadar yildiray bey tebrik ediyorum. Harikasiniz.
Muhtefi. . 12 Ekim 2019 23:18
Anlatamazsın(anlatmaya çalışalım o ayri) Denizde YÜRÜSEN bu Yuzme.bilmediği için yürüyor derler. :))..Hatalarımız oldu tabi ki..Fakat PKK Kalleşligi ve uzantıları Ayrılıkçı,Irkci ideolojileri resmen TOPLUMLA DALGA GEÇİLİYOR..DILSIZLERIN. ALFABESİ ile mi konusacagiz.Diger ETNİK KÖKENLER.kendini dayatirsa. !.Tum Etnik kökenleri ile bir aradayız YURDUN HERTARAFINDA. .PKK AYRI olmak istiyor bir avuc Irkçı,Faşist..Çok Basit TURK MİLLETİ isminde birleşim Hicbir (ne derse desinler) EMPERYALİST ba-ri-na-maz.Suriye'de. Film The end. :)).
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 09:03
0
Kürtlük bir etnik köken değildir. Bir ırktır. Etnik köken dediğin Laz, çerkes, pomak gagavuz gibi toplumlardır
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 23:19
Muhalif olunca insanların düşünceleri de değişiyormuş anlaşılan. Türkiye gazetesindeki; IŞİD için Türkiye'yi suçlayanları, bu radikal İslamcılara Türkiye'nin gerekli adımlar atmadığını dile getirenleri eleştirdiğin-haksız çıkardığın, Türkiye'nin İŞİD'i desteklediği iddialarını, yalan haberleri PKK'nın yaptığını ispatladığın uzun uzun yazılarını hatırlıyorum. Şimdi ise IŞİD için neredeyse Türkiye'yi suçladığı bu yazıyı okudum. Demek ki iktidarın yanında olmak ve iktidarın karşısında olmak bu tür farklılıklar oluşturuyormuş. Peki hangisi doğru? Ya da ikisi de mi yanlış?
Yusuf 12 Ekim 2019 23:15
Eyvallah! Biz bu sorunu çözmeyi beceremedik. Sayın yazara şunu sormak istiyorum: Peki bu leninist, islam düşmanı ypg'nin yerine; Türkiye, müslüman ve demokrat bir örgüte saldırsaydı, sömürgeci batı Türkiye'ye karşı aynı tepkiyi verir miydi? (Mısır'da Mursi'yi devirip Sisi'yi getiren batının demokrasi, insan hakları, hukuk...vs. bilmem neyin umurunda olduğuna gram inanmıyorum. Bunu iddia edenlere de çocuklar ağzıyla bile gülmez.) Ne yani biz batının sarmaş-dolaş olduğu Suudi Arabistan'dan, Mısır'dan daha az mı hukuka, insan haklarına bağlı değiliz?
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 17:15
Akli analizlerden hoşlanmayan-rasyonel bakışlardan rahatsız olan ve tamamen duyğusal bakma eğiliminde olan bir toplum var karşınızda...önce bunu bir anlasanız...a haber ne yapmak istiyor bir çözseniz..İçi boş söylemler ve sloganlar la yönetilen bir sürünün önüne geçebilir siniz belki...kaosla dolu bir geçmiş kaotik ortamları hazırlar hep...hani “analar ağlamasınd” nerede kaldı..ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar...demiş birileri..bu coğrafyanın en rasyonel söylemi...
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 16:11
Kürt halkının da karar vermesi gerekmiyor mu? Demokrasiyi özümseyerek ortadoğunun diğer milletleriyle birlikte mi yaşayacaklar? Yoksa batının kuklası pkk benzeri ırkçı terör örgütleriyle mi dans edecekler? İkinci şıkkı tercih ettikleri sürece başlarına bu tarz durumların gelmesi çok doğal. Hiç bir devlet 'Hadi gel ırkçılık yap demeyecek.' bunlara.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 17:32
2
Bölgede demokrasisi özümsenecek örnek ülkeler: Türkiye (yine de içlerinde en iyisi), İran, Irak ve Suriye. Yapma gözüm, bu bölgede demokrasi ne gezer.
Bedr 12 Ekim 2019 15:58
Türkiye toplumu için tam posterlik bir Yazı. Berber dükkânlarında ibretlik asılması gerekiyor.
Adem Saracoglu 12 Ekim 2019 15:57
Yazdiklariniza tek cümle harici sonuna kadar katiliyorum. Gerci yaziniz icinde zaten bariz bicimde bu celiskiyi gösteriyor Türkiye bu davada malesef haksiz taraf!
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 15:47
Büyük Şeytan Amerika malı olan Daeş'den bahsetmemişsiniz, sanki Daeş oralara kendi kendine geldi sonra Avrupalılar, Amerikalılar Müsliman Türklerin sevmiyorlar da acaba Müsliman Kürtler'i niye bu kadar çok seviyorlar!!! PKK denen dinsiz, imansız, kitapsız ama Marksist Leninist olan bi terör örgütünün kıymeti nedir? Güzel Allah'ım bi şey varmış gibi peşinden gidilen Pkk'yı da, peşinden gidenleri de kahr eylesin.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 14:27
Türkiyenin haklı mücadelesinde yalnız kalmasının nedenleri algı veya gerçek olsa da bunu nasıl değiştireceğimiz elimizdeydi. Örneğin, en son yapılan BM Genel kurulunda Erdoğan İsrail zulmünü, Mursiyi, Kaşıkçı yı anlatacağına, yapacağı askeri operasyona zemin hazrlamak için PKK katliamlarını, Başbağları, öldürülen bebekleri, canlı bombaların Katliamların anlatmalıydı. Karşısında onca basın varken bu fırsat kaçırılmazdı.
Okur 12 Ekim 2019 13:21
Kûrdler cellatlari arasinda tercih yapmak zorunda birakildilar, umut ederim Tercihleri amerikalilardan yana Yaparlar, nede olsa insandirlar
Ahmet Kaya 12 Ekim 2019 12:59
Sayın Yazar ben cahil biriyim.Lütfen bana on yıllardır'' Türkiye'de ki Kürtlerin sorunları,Kürt sorunu'' diye genel cümlelerle anlatılan konu hakkında biraz bilgi verebirimisiniz.Herkes bu cümleyi kullanıyor ama bu sorunları tek tek madde madde anlatanı görmedim.Sizden rica ediyorum.Ha bu arada ben bir Kürd'üm.Bugüne kadar hiçbir sorun görmedim de.Lütfeeen.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 16:00
5
Bu sorunu görebilmen icin bes duyu organinin birlikte calismasi lazim,sadece biri eksik olursa sorunu göremesin.
KARAR OKURU 13 Ekim 2019 08:24
4
Zaten en başta itiraf etmişsiniz. Cahil adama nasıl anlatacaksinız. Önce aydınlanma gerek.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 12:38
Gerçekler, oradaki pkk çizgisindeki kürtler arapları sürdü. Kentlerini yıktı. Tapu kayıtlarını yaktı. Amaç homojen bir kürt bölgesi yaratmak ki devlet taleplerine dayanak olsun. Güya 3 kanton vardı başlangıçta, her birinin arasında yüzlerce km arap ve türkmen yerleşkesi. Nerede şimdi o araplar türkmenler? Hatta pkk muhalifi kürtler bile buharlaştı. 2012'de haritayı görür görmez amatör gözümle orada dönen dümeni anlamıştım ama devletlulerimizin anlaması biraz zaman aldı. Kimse masuma yatmasın. Neyin ne olduğunu kimin kim olduğunu en iyi devlet biliyor da işte siyasal islamcılar sağolsun!!
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 16:09
13
Türkmenlerde Araplarda orada özgürce yasamaktalar sadece ISID destekcileri kovuldu buda oldukca normaldir.Yanlis bilgiye sahipsiniz.
KARAR OKURU 14 Ekim 2019 18:15
2
12 Ekim 2019 16:09 kardeşim, o zaman söyle, Türkiye de pkk destekçisi kürtleri Türkiye'den sürme hakkına sahip, bunu mu diyorsun. Dediğin buna çıkıyor çünkü. Kavimler göçü çağında mı yaşıyoruz.
ali namlı 12 Ekim 2019 12:05
Bravo Yıldıray kardeş ! Her zaman olduğu gibi ayrıntılı ve gerçekçi , çok güzel bir yazı yazmışsınız . Ben aslında bu Suriye belasına hiç inanmadığım için hiç bir zaman konuyu inceleyip araştırmadım . Buna rağmen sizin yazınızı dikkatle ve sonuna kadar okudum ! Son iki paragrafınız aslında her şeyi özetliyor ; bu iki paragrafı gerçekten harika buldum. Teşekkürler, sağolun !
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 11:44
Benim eşim batılı kadınlar gibi giyinmediği için bağnaz mı oldu. Kardeşim pkk nın hedefi Türkleri ve İslamiyeti bu topraklardan yok etmek. Anlamak istemeyen anlamasın. Batılılar da onun için seviyor pkk yı. İşid kim silahlandırdı. Amerikan son model tankları kim verdi. İnsanları salak yerine koyma.
Karar Okuru 12 Ekim 2019 15:49
1
Suriyeyi yokmak için silahlı adamları sen de saldığın gibi senin üzerine de salarlar. Sorun bütün coğrafyalarda doğal olarak hızlı üreyen, gelişim sağlayamayan bağnaz cehalet. Birbirini yer ortalığı talan eder.
KARAR 12 Ekim 2019 11:38
Aaa! Siyasi soytarıların ve medya lağımının zehirleyemediği biri var burada.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 11:29
Türkiyenin işide mesefeli olduğunu söylemek en hafif tabirle cahilliktir, sizi tanımasam hainliktir derim. Gerçi sizi tanımak her geçen gün zorlaşıyor
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 12:48
0
işid'e "bunlar terorist değil heyecenlı sünni gençler" diyen de yıldıray beydi değil mi.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 22:25
0
11.19Bu yorumunuzu sayın Uğur kesinlikle hak etmiyor.Türkiye nin işid ile olan mesafesini emin olun okurlardan çok çok daha iyi biliyor.Ülkemizde Uğur gibi yazan Murat Sevinç var.Keşke bu yazarların sayıları yüzlerce olsaydı.İyiki Karar var.İyiki Diken var yoksa ortalık yanlızca çakallara kalırdı
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 11:03
Suan Bütün türkiyenin tek derdi ordaki arablar, neymis yerlerinden et is kürtler onlari ger versinler onlarda kendilerini y lönetsinler peki kardesim dediginiz kürtlerin onlarda neyi eksik. En tepesinden tut yazarina cizerine gazetecisine taa yorumcuya kadar ayni düsünce. Erdogan istiyor diye kardesinizden ve vicdaninizdan vazgecmek olurmu. Bütün dünya haksiz Erdogan Hali öylemi batsin kardesliginiz dünya alem ve allah görüyor herseyi
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 11:04
Bu devirde gercekleri yazmak yürek ister, yüregine saglik sevgili Yildiray kardesim, umarim bu yazin Doksanli yillarin silahsör gazeteciligine bürünmüs Hakan Albayrak kardesimi biraz kendisine getirir.
Sayin Ogur yazilarinizi okuyorum,o kadar uzun yaziyorsunuzki bitmek bilmiyor.Daha net ve kisa olmasi dilegiyle
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 12:41
2
okuma o zaman
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 10:07
Kendi gercegimizle yüzleşmek lazım.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 09:15
Neden bu coğrafyada sorunlarımızı beraber çözemedik.diyor yazar istihbarat örgütlerinin kucağında oturan Bir terör örgütü ile nasıl sorunlar çözülecek kendi çocukları pariste Londra'da keyif çatarken garibanın çocuklarını kurşunun önüne süren hdp ile mi çözülecekti bu amerikan halkı ve Avrupalılar ne kadar cahil neden sormuyorlar bu işid nerden çıktı kim silahlandırdı dye
karar okuru 12 Ekim 2019 09:02
Anlamamak için özel bir gayret sarfediyorsunuz sayın Oğur; Batı denen insanların derdi olayların haklı ya da haksız oluşu değil , zarar veya kar getirişidir. Siz en doğruyu en güzel şekilde gözlerine de soksanız , onlar onu yine inkar ederler. Onlar ancak güçten anlarlar. Hakikati yine en güzel şekilde anlatarak içlerindeki ehli insafa hitap eder , ama kuvvetle de şerrin başını koparırsınız. Yoksa o sizin bu aralar özel sebeplerle takındığınız muhalifimsi tavır yüzünden içinize doğan mülayim fikirler durumu kurtarmaz bilakis daha da içinden çıkılmaz hale getirir.
Karar Okuru 12 Ekim 2019 15:57
1
Danimarka güçlü bir ülke değil askeri olarak bugünlerde Sirklerin kapatılması ile boşa çıkan filleri nasıl rahat bir emekliliğe yollarız ı konuşuyor. Güç kafadadır yoksa cahil ve bağnaz hamaset ile kendi kendine zarar verir toplumlar. Buralar batının umrunda filan da değil, buradan oraya kaçmaya çalışıyor insanlar.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 08:48
Aslinda soylem soyle olmaliydi: "Trump bir Pazar, sabaha karsi ve ansizin , girin diyebilir".
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 08:31
Ah iffetli yürekli delikanlı. Seni bu gazetede fazla tutmazalar. Bu gaztenin erdoganin gizli yandaşi olduguna inandim artik
VİCDAN 12 Ekim 2019 10:10
1
08:31 O(AH İFFETLİ YÜREKLİ DELİKANLI) nasıl yakışan ne güzel bir hitap yorumunuza ve hitabınıza katılıyorum selamlar.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 08:14
Sayın Oğur, meseleyi etraflıca ve derinlemesine ele almışsınız. Katılmamak mümkün değil. Ancak YPG’nin Işid’le mücadele sonrası bölgede yaşayan Araplara karşı yaptığı etnik temizliğe de değinseydiniz daha iyi olurdu. Selamlar.,
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 10:46
7
Etnik temizlik temizlik dedigin ISID Terörünü destekliyenlere oldu bunu YPG inkar etmiyor.Orada savasa ragmen tüm halklar kardesce yasayip gidiyorlardi.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 07:25
Bu harekatın arkasından bize şöyle demeyi planlıyor olabilirler ; terörist gruplara büyük darbe vurdunuz . Hadi bakalım yarım bıraktığınız Çözüm Sürecine devam bu işi bitirin . Hiç de şaşılacak bir şey değil. Bu gòrüşmelerin yüz küsür sayfalık metinleri ellerinde..yani yine tezgahtayîz biz. Öyle değil mi Orhan Gencebay abi Kadir İnanır abi...!!
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 09:11
0
7.25, Falcıları geçtin, evham makamından sesleniyorsun...
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 12:40
0
kötü mü olur?
KARAR OKURU 13 Ekim 2019 12:14
0
Görürsünüz bir kaç gün sonra bir dönsünler bakalım ne diyeceksiniz. Kötü olur diyen ar'a Kötü olur , hatta hiç iyi olmaz. Oturacaksanız böyle oturacaksınız beğenmiyorsanız defolup gideceksin bak orada bir kürt devletcigi var.raprap bu toprak babanın malı degil. Ortaasyadan size vermek için gelmedik
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 07:23
Bu konuda yazılan en doyurucu, en bilgilendirici mükemmel bir yazı, kaleminize sağlık.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 07:19
Türkiye ve Suriye tarafında birbirleri ile akraba olan 400 km.lik bir hat boyunca Kürtler yaşıyor. Şimdi bu hattın Suriye tarafında yaşayan Kürtlere siz 30 km içeri gidin biz bu bölgeye Sünni arapları yerleştireceğiz diyoruz. Bu stratateji yanlıştır, bu plan tutmaz. Geçmişte yanlış çizilen haritaya bir yenisini daha ekliyoruz
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 10:36
15
O bölgede Araplar, Türkler yok, sadece Kürtler var öyle mi? Tabi diğerleri etnik temizlikle kaçırıldığı için meydan batı destekli Kürtlere kaldı. Biraz yüz bulsalar İstanbul'u da isterler. İkide bir en büyük Kürt şehri deniliyor ya.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 07:13
ABD nin amacı bölgede kürt devleti veya federasyonu kurmak değil Türkiye - İran - Irak ve Suriye topraklarının birer kesimini içine alır şekilde bir devlet oluşturmaya çalışıyor. Ne var bunu herkes biliyor diyorsunuz ? Evet ama bu kürt devleti değildir.Bunu abd ile içli dışlı olanlar biliyor.Amaç Van ve Erivan kadar uzanan ve vadedilmiş topraklar denilen yeride içine alan Kİ , mayınlı sınırımız bu sebeple temizlendi. Yani Büyük İsrail kurmak amaçlanmaktadır.Kürt devleti falan hikaye isid de aynı el kaide görevinde 11 Eylül ikiz kuleleri hatırlayın Trupp tam bir yahudidir ve gercek budur,
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 08:53
6
Aman Allahım ne hayalgücü.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 07:09
Ulkemizde her dusunulen soylenemiyordu, son donemde bir de baskalarinin dusundugunu senin de dusunmen ve soylemen gerekliligi ortaya cikti. Bu ortamda yazilabilecek en makul yazi gibi.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 07:05
Çevirisi yapılıp batıya servis edilsin.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 06:58
Ne yazık ki yazdıklarınız doğru şeyler. Maalesef hatalarımızdan ders çıkarmamak gibi bir hastalığımız da var. Bana en acı veren yanı ise; Müslümanların problemlerini "içeride" çözme konusundaki başarısızlığı ve "batı" için çok kolay kullanılabilir olmaları. Esad'ın ve PYD'nin arkasında kimlerin durduğuna, İŞİD'i kimlerin kullandığına bakar mısınız? Buna bir de bizim tutarsız politikalarımızı ekleyince; ortaya bu manzara çıkıyor. Üzülmemek elde değil.
Ehl-i İrfan 12 Ekim 2019 06:53
Harekata karşı çıkmak için "kırk dereden su getirmek"deyiminin içini doldurarak bulduğunuz sorulara şu kısa cevap yeter"Eğer daha dün çözüm sürecine ihanet etmeseydiniz, bugün 'Amerika bize ihanet etti' demek zorundakalmazdınız. İhanet edene ihanet ederler. Kürt halkının özgürlük uğruna iki yüzyıldır verdiği mücadelede bir imkan değil, bir engelsiniz.Onuru tarih boyunca kırılmış bir halkın onurunu bir kez dahakırdınız." Ne diyor Trump; "Paralarını verdik, bizim için savaştılar." Tercümesi; "Amerikalı anneler ağlamasın diye Kürt gençlerini kendilerinin olmayan bir savaşa sokup ölüme sürükledik
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 06:38
DEAŞ bir gerçek değil, ypg'yi kahramanlaştıran ALGI nin ta kendisidir. ayrıca pek kahraman ypg, deaş'tan aldığı topraklara dönmek isteyen arap yerlilerine neden izin vermiyor....düşündünüz mü ?
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 13:29
2
Deaş gerçek değil mi? Bizim askerimizi diri diri yakanlar, konsolosluk personelini aileleriyle beraber esir alanlar kimlerdi.
Hem nalına hem mıhına vurmak için yazılmış bir makale.. Bu işlerin nalı mıhı olmaz. Çünkü bu işler her an olan işler değil. Telafisi için tekrarı yok. Nedamet para etmez. Adamın boynunda bir yafta olrak kala kalır... Vatanını sevmek bir nasip işi...
Vicdan 12 Ekim 2019 06:21
Yıldıray bey, Sizin gibi insanları neden dinlemezler .. Devletimizin kaderini Trump'ın iki dudağı arasına bıraktık saray soytarıları hala hamaset yapıyor.sizi Allah için seviyoruz kim hata yapıyorsa kim yazın yazın ki herkes hatasını bilsin.saygılar.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 03:59
Niyetinin kotu olmadigini biliyorum. ama ' Radikal bağnaz İslamcı militanlara karşı, başı açık kadın militanları olan Suriyeli Kürtler ' biraz muglak bir cumle. ' basini orten kadin radikal bagnaz islamcidir' gibi bir anlam da cikartilabilir ve bu cok cirkin ! 'tanidigim kadariyla senin' kaleminden cikmamaliydi.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 07:00
1
Koca yazidan bunu mu aldin?
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 12:29
3
Yup ! Bunu aldim :)
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 20:45
0
Cok seçicisin demek
KARAR OKURU 13 Ekim 2019 04:44
0
Yildiray o kadar guzel yazmis ki ! critic edebildigim tek nokta o idi :)
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 09:21
0
Adam avrupalıların algısındaki ypg ve işdi profilinden bahsediyor ki bu konuda haklı. Uzun sakallı kafa kesen ve hijab giymiş kadınları pazarlarda satan bir örgüte karşı başı açık oluş seküler bir ideoloji güttüğünü iddia eden bir örgüte destek veriyorlar
Faik Güleçyüz 12 Ekim 2019 03:02
Ülkemizdeki Kürtlerle nasıl yaşayacağız? Bir yığın lâfınız arasında,bu konuda tek sözünüz yok.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 09:13
12
Ülkemizde birlikte yaşama sorunu yok.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 12:47
3
var
KARAR OKURU 17 Ekim 2019 09:19
0
Bir Kürt olarak benimle nasıl yaşaman gerektiğine dair birkaç tavsiye vereyim. •Sus ve benim hakkımda ahkam kesme
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 02:42
sn.yazar, batını gözüyle algı ve gerçek hakkında yazmışsınız. Ancak KENDİ DÜŞÜNCENİZE göre algı ve gerçek nerede başlıyor, nerede bitiyor belli değil. Ayrıca aynı DEAŞ gibi kanlı coğrafya dizayn aparatı ve kuklası PKK yı meydana getiren kuklacıyı görmeden suriyede organizatör, bölgeye silah yığan!, orduyu yöneten, DEAŞI yenen PKK dır yorumunuzu size yakışmayan amatörlükte(!) buldum. Size göre suyu kirleten kuzu gibi, yabancı "saftirik(!)" güruhun ağzına laf veren BİZ sorumluyuz olanlardan.Kimbilir 11 Eylülü de el kaide yapmıştır belki size göre:)
musto 12 Ekim 2019 01:32
Newyorkta,geleneksel Türk yürüyüşü yapıyorlar Al Bayrak olmasa ben bile ya Hintli veya herhangi bir Arap ülkesi geçit yapıyor zannettim.AKP dış dünyayı , umursadığı falan yok onun tek derdi Ülke,daima yalnız olsun benim olsun ben yöneteyim gerisi hikaye.Nasıl olsa her çekik gözlüyü Çinli sanıp döven bir gençlik yetiştiriyorum.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 21:35
0
1.32, Geleneksel kıyafetimizi tanımayacak kadar müptezelleşen bir toplum olduk.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 01:27
Bu makalede yazilan herseyle hemfikirim. Cumhuriyet tarihi boyunca devletin Kurt vatandaslari asimile etmek icin yaptiklarini da anlatsaydiniz keske. Kurt diye bir millet yoktur bunlar dag Turkleridir veya Kurtce anadil egitimi gibi en temel insan hakkinin yasaklanmasi gibi. Bu operasyon yuzunden devletimizin bu uygulamalarini da dunya kamuoyu ogrenmeye baslayacak. Bence bu operasyonun Turkiyeye en buyuk zarari da bu olacak.
KARAR OKURU 12 Ekim 2019 09:11
9
Ne hikmrtse Kürtleri asimile etmeye çalışanlar şimdi PKK'ya sahip çıkıyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN