Back To Top
‘Haçlı İttifakı’nın sonu

‘Haçlı İttifakı’nın sonu

- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1959 yılında iki ülke arasındaki resmi ilişkileri başlatan Celal Bayar’ın ziyaretinden 59 yıl sonra Vatikan’ı ziyaret eden ikinci Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oldu. Bunca yıldır hiçbir cumhurbaşkanının Vatikan’a gitmemiş olması Vatikan’da Papa ile fotoğraf vermenin siyasi yükünden çekinmelerine yorulabilir. Siyaseten bu yükü çekmeyi göze almış iki cumhurbaşkanın da muhafazakâr-sağ kökenli siyasetçiler olması herhalde bir özgüven göstergesidir. Son ziyaretin, Vatikan içinden kulis haberler veren İtalyan La Stampa gazetesinin Vatican Insider sayfalarına yansıyan notlarında ilginç ayrıntılar var.

***

La Stampa’nın özel notlarına göre, 60 kişilik heyetin ve çok sayıda resmi aracın yer aldığı konvoy, Papa ile görüşmeye 22 dakika geç gelmiş. Ama bu gecikmelerde rekor 2015 yılında Papa ile randevusuna 70 dakika geç kalan Putin’e aitmiş. Yine 2014 yılında Kraliçe Elizabeth de Papa’yı yarım saat bekletmiş. Fakat görüşme beklenenden daha uzun, 50 dakika sürmüş. Görüşme uzayınca Papa’nın bir sonraki misafirleri olan Keldani Kardinaller biraz beklemişler. Bekleyen Keldani din adamlarından biri de bu konuda Türkçe kitaplarıyla bilinen Keldanilerin Diyarbakır’daki Patrikliği’nin yöneticisi Francois Yakan.

Papa ve Erdoğan görüşmesinin ana konusu beklendiği gibi Kudüs olmuş. Görüşme sırasında Papa, Cumhurbaşkanı’na barış meleğinin, savaş iblisini boğarken resmedildiği bir bronz madalya hediye etti. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı da bu hediyeyi alırken Papa’ya İtalyanca “Grazie” diye teşekkür etti. Papa, barış meleği madalyası dışında Cumhurbaşkanı’na Saint Peter Bazilikası’nın bir gravürünü, 2015’te yazdığı, tüketim toplumunu, çevresel yıkımı ve küresel ısınmayı eleştirdiği kitabını (Laudato Si’-Övgüler Sana Olsun) ve hiçbir dinin terörizme izin vermediği mesajını da içeren, şiddetsizliğe adanmış 2018 yılı barış mesajını vermiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Papa’ya İstanbul siluetini gösteren seramikten bir tablo, içinde Mesnevi ve biyografi olan dört ciltlik İtalyanca Mevlana kitap seti hediye etmiş. Papa, İstanbul tablosunu alırken “Çok güzel, çok güzel” diyerek beğenisini belli ederken, Mevlana kitapları için “Mistik şeyler” diyerek teşekkür ettiğini yazıyor gazete. Yine Vatican Insider’a göre görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesini kapıya kadar geçiren Papa’ya Emine Hanım, İngilizce olarak “Sizinle görüşmek bir zevkti” diyerek teşekkür etmiş. Papa da, başka davetlilerinden de istediği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ve ailesinden kendisi için dua etmesini istemiş. Cumhurbaşkanı “Biz de sizden dua bekliyoruz” diyerek ona mukabele etmiş. Ama herhalde bu gezinin bütün bu jestlerle dolu güzel ayrıntılarını gazetelerde okuyan bazı okurların kafası karışmıştır.

***

Kudüs için ABD’ye ve İsrail’e karşı ittifak yaptığımız Papa ile, bazı gazetelerde sık sık bahsedilen “Haçlı İttifakı”nın lideri Papa aynı kişi olabilir mi? Mesela 7 Haziran 2015 seçimlerinden bir gün önce o zamanlar içinde MHP’nin de olduğu muhalefet için “Haçlı İttifakı”, “Yeni Türkiye’ye karşı Yeni Haçlılar”, “7 Haziran Hilal-Haç Mücadelesi” başlıklarıyla çıkan gazetelerin okurları; bu dua isteyen, Kudüs için elini taşın altına sokan Papa’nın o haçlılardan biri olduğuna herhalde inanmamıştır.

Trump’a karşı birlikte Kudüs ittifakı kurduğumuz Papa, yine Trump’ın Türkiye’den gelen yolculara koyduğu kabinde elektronik cihaz yasağına karşı atılan “Haçlı ittifakı havadan saldırdı” başlığındaki ittifakın da herhalde içinde değildir. Cumhuriyet gazetesinin MİT TIR’ları davasına katılan AB elçileri için atılan (muhtemelen çoğu ateistti) “TIR ihanetine Haçlı ittifakı” başlığındaki ittifak da, hem AB ülkeleri hem de Vatikan’la Kudüs konusunda ve son zamanlarda daha pek çok konuda birlikte hareket ettiğimize göre, dağılmış olabilir.

O halde “Son kale kalan Anadolu’ya saldıran haçlılar”, “Türkiye’nin büyümesini, engellemeye çalışan Haçlılar”ın da herhalde bu şeker gibi Papa’yla bir ilgisi yoktur. Onlar Vatikan’a sızmış kripto Haçlılardır. Değilse de rica edelim, Haçlı ordularını üzerimizden çeksin. Ya da artık kimsenin aslında inanmadığı bu demagojiden, kimsenin derdine çare olmayan bu düşmanca ifadelerden, en azından ülkede bunu okuyabilen Hristiyan vatandaşlarımızı kıran başlıklardan vazgeçelim ki bu ittifaklar kalıcı olsun.

Papa ile kurulan bu iyi ilişkilerden sonra, Cumhurbaşkanı’nın bir İtalyan gazetesine verdiği röportajda “Tam üyelikten vazgeçmedik” dediği AB için de bundan sonra “Haçlılar” ya da “Hristiyan birliği” dememek daha doğru olur. Sadece nezaketen değil, yüzde ellisi ateist olan Avrupa Haçlı da olmadığı için. Dünya da zaten bir dinler arası ebedi ve ezeli savaş meydanı değil. Yani uzun lafın kısası, en azından bu sıcak Vatikan ziyareti vesilesiyle komplo teorilerimizde bize karşı birleşmiş küresel ittifakın içinden Haçlıları gönül rahatlığıyla çıkarabiliriz. Çünkü en azından bu Papa döneminde ufukta bir Haçlı seferi görünmüyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Dur bak 10 Şubat 2018 11:23
Haçlı seferleri neden niçin yapılmış belli değil bir çoğuna göre papazlarının rahat yaşanmaları için küçüklcükbir ada saltanat tahtında şimdi ise toprak başta olmak üzere su su çok önemli yakıt ısı ama insan olmak en önemlisi siz görüyormuşsunuz..
Önemi yok erdemin 09 Şubat 2018 20:29
Rüzgar nerden eserse yani... Her kalıba uyarız.. Machivelli miydi..
KARAR OKURU 09 Şubat 2018 12:36
Sizin gibi aydın bir şahsiyetin İslâm'ın zuhuruyla beraber Ümmetin Haçlıların saldırısına maruz kaldığını ve o günden beri Ümmeti İslâm'ın Haçlılara karşı amansız bir mücadele verdiğini göz ardı etmesi ve bunu tiye alması daha çok gidilecek yol olduğunu gösteriyor
selim 09 Şubat 2018 23:00
1
mukemmel bir yorum. tebrik ederim. haclilara karsi turk milleti olarak en fazla bizim mucadele ettigimizi o dönemde bu savaslara hacli- turkmen savasi denildigini de eklemek istiyorum. ayrica George bush afganistana saldirmadan once hacli savasi gibi bir şeyler gevelemisti. hatirlatmis olayim. ama sayin yazara göre gününüzdeki kriz noktalari ve ölenlerin sadece musluman olması herhalde sadece bir tesadüf.
İsmail Berber 07 Şubat 2018 21:48
Cumhurbaşkanımızın Papa'nın ayağına gidip görüşmesini uygun bulmuyorum..
Mustafa 08 Şubat 2018 08:04
2
Cumhurbaskanı Kudus ıcın gıttı, Turkıye ıcın degıl, kendısı ıcın degıl. Hatta yazının basında Ogur'un da bahsettıgı gıbı bır Turk polıtıkacı ıcın Papayı zıyaret rısktır. Erdogan o rıskı Kudus ıcın aldı.
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 21:47
Yazının en önemli tespiti Erdoğan'ın, Bayar'la aynı takımdan olması.
metin palamut 07 Şubat 2018 20:11
İman ve küfür mücadelesi kıyamete kadar devam edecektir.Müslümanlara en çok kötülük eden medeniyet doğu milletlerinden gelenler değil,batı medeniyetinden gelenlerdir.Vatikan ve papanın islam alemindeki batı merkezli anarşi ve teröre suskun kaldığı müddetçe biz onlarla,onlar da bizimle dost olmayacaktır.Katolik kilisesinin batıni örgütleri örgütleeyerek fetö,adanan oktar ve daha önce nice teşkilatlarla islam dünyasına ayar çekmelerini de unutmamalıyız.
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 23:04
1
küfür=metin palamut
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 23:07
1
kendini iman, karşı olduklarını da küfür sepetine koy. anaokulu çocukları gibi. sonra ne halt yersen ye sen haklısın çünkü imansın, karşındaki de ne kadar iyi olursa olsun işe yaramaz çünkü küfürdür. metin palamut bunu baştan belirledi.
KARAR OKURU 08 Şubat 2018 00:56
0
Müslümanlara en çok eziyet edenler bizzat yine müslümanlardır. Suudi şeyhleridir, İran’lı mollalardır, Yemen’li aşiretlerdir, Afgan eşkiyalardır, Sudan’lı diktatörlerdir, Suriye’li Selefilerdir ve daha saymakla bitmez. Bu aileler, bu aşiretler, yüzyıllardır bulundukları bölgedeki müslümanların kanını emmiştir, cahilliğe ve yoksulluğa mahkum etmiştir.
engineer 07 Şubat 2018 14:00
gavur kimdir? gavur her dinden insanın kötüsüdür, bizim oralarda bir söz vardır: Müslümanı kızdır gavurluğu seyret diye, bakınız haçlıya gerek yok, müslümana zulüm için Müslüman yeter, Müslümanlar haçlıya ihtiyaç duymuyor birbirini kırıyor, birbirini kıran her iki taraf da Allahu Ekber diye bağırarak kırıyor, şuna eminim semavi din mensupları kendi dinlerinin müminleri olsalar savaş döğüş olmaz.
Nihat 07 Şubat 2018 13:21
Hakikaten güldürdünüz beni. Şimdi C.Başkanı Trump ile görüştüğünde ABD artık tehdit olmaktan çıkmış mı oluyor? Ya da Rusya, İngiltere vs. Ha bir de şu var; Her tekbir getiren DAEŞ'li olmadığı gibi her istavroz çıkaran da Haçlı değildir. Bu nu biliyor olmanız gerek.
Kamil 07 Şubat 2018 12:05
Karşımızda mutlaka düşman bir ittifak olmalı bizim. Bu dün Haçlı ittifakı idi bugün Şer İttifakı yarın Tekirdağ Köftesi ittifakı olabilir. Yeter ki safları sıklaştıralım, insanımız zamları,rant ekonomisini,iş kazalarını, saçma sapan dış politika çıkışlarını, özgürlükleri falan düşünemesin aman ha!
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 11:57
"..bize karşı birleşmiş küresel ittifakın içinden Haçlıları gönül rahatlığıyla çıkarabiliriz. .." diyorsunuz. Önemli olan bizim değil, onların bizi düşman listesinden çıkarması, önyargılarından vazgeçmesi bizimle ittifak için "inancımızı terketmemizi, kendilerine benzememizi istememeleri" !... Malum "kendilerine benzemedikçe onlar bizden razı olmazlar!", olmayacaklar... su uyur, ama uyumayanları da unutma, barış istiyorsan savaşa hazır ol!
Kullardan bir kul 07 Şubat 2018 12:55
1
Benzemediğimiz ne kaldı? Yıllar önce merhum,meşhur ve milli şairimiz"Safahat"ta ne diyor:"Fransızın nesi var;fuhşu birde ilhadı,Kapıştı bunları yirminci asrın evladı.Ya Almanın nesi var;zevki okşayan birası,Unuttu ayranı,matuha döndü kahrolası".Daha neyimiz benzesin.
OOZDEN 07 Şubat 2018 11:38
Cumhurbaşkanı Kudüs için Papa ile görüştü haçlı ittifakı bitti. Sayın yazar ve gurubunun stratejik derinlik ve stratejik analizi.
engineer 07 Şubat 2018 11:34
küfür tek millettir.
İDİ AMİN 08 Şubat 2018 00:16
3
KLİŞE LAF
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 09:59
Sn yazar haçlı ittifakı denince Vatikan kastedilmezki. Haçlı ittifakı tüm hiristiyan alemini kapsar ve geneldede hiristiyanlıktan çok ‘’bizlere karşı dış güçler in ittifakını’’ kasteder. Dolayısı ile haçlı ittifakı lafı ettikten sonra papa ile görüşmekle Avrupalı herhangi bir liderle görüşmek arasında bir fark yoktur. Fakat sizde yavaş yavaş etyen mahçupyana benzemeye başlamışsınız. Etyen bey Tayyip özellikle AB ve ABD hakkında eleştirel konuşunca çok alınıyor. Neden acaba?
Barış 07 Şubat 2018 10:51
2
Sizin gerçekten alıglamanızda, kavramanızda problem ver. Haçlı ittifakıymış Yahu RTE Papa'nın huzunda bile "Tam AB üyeliğinden vazgeçmedik" diyorken sen hâlâ hangi Haçlı İttifakını konuşuyorsunuz? Gerçekten problemlisiniz.
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 18:19
1
1051:ne dediğini bilmiyorsun. dikkatlice 2 keredaha oku yazılıp çizilenleri
BAKİ KILIÇ 07 Şubat 2018 09:52
SİZİN ÇOK ŞEKER DEDİĞİNİZ PAPA, 1915 OLAYLARINI ERMENİ KATLİAMI OLARAK TANIMLIYOR. SN. YAZAR BUNDAN HABERİNİZ VAR MI?
gulsen 07 Şubat 2018 09:47
Kudus u konustular dense de Rusya ya karsi bir ittifak icine girmis olabilir Erdogan papayla zira katolikler ortodokslardan ozellikle de rus olanlarindan nefret eder..
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 09:18
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden iki üç ay önce haçlı ittifakı yine öcü olur
Ali Hakan 07 Şubat 2018 08:14
Müthiş bir diplomasi "okuması",ilahi sayın yazar, iki taraflı diplomatik görüşmelerde,görüşmenin kendisi ve tarafların beyanları,ondan sonraki bütün siyaset ve eylemlerinin birbirleri aleyhinde bir çaba içinde olmayacaklarının temini, teminatı şeklinde mi işliyor,şu fani yaşlı dünyada."Genç siviller"yaşlandıkça, nefisleri( muhalif ben, muhalif),ilimlerinin,sivilliklerinin, basiret ve ferasetlerinin önünde mi yol alıyorlar.?
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 05:41
Şimdilik Haçlı ittifakını çıkarın sözlüğünüzden, onun yerine kullanabileceğiniz daha elverişli(!!!) kavramlarla ilgili devlet büyükleriniz sizi gerektiğinde bilgilendirecektir, müsterih olunuz.
cevat karakalem 07 Şubat 2018 04:59
Vatikan'a yapilan bu ziyaret cok olumlu. Evet,gecmise bakinca bir tutarsizlik var belki ama zararin neresinden donulse kardir.Kisacasi dis politikadaki son zamanlardaki gelismleri, hem girisimler hem de uslup olarak, olumlu goruyorum. Amacimiz uzum yemek. Tabii ki gecmisin hatalari, populust soylem ve hareketler, tekrarlanmasin ama simdi isler bir nebze yoluna girmisken bu iyilesmeyi de gorup desteklemek lazim bence.
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 12:21
2
cevat karakalem, yazılarını takip ediyorum ama bazen bu nereye bakıyor diyorum. hatadan dönmek ve erdoğan kavramlarını nasıl biraraya getirebildiğine şaşıyorum. bu kadar mı gerçeklikten kopuk olunur. bazen trol seviyesinde gerçeklikten kopuyorsunuz.
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 01:11
Küresel dünyada ilişkileri iyi tutmak gerekir. İslam dini hep barışçıl ortam da yayılmış ve ön yargıları kırmıştır.Hamasi nutukların getirisi sadece egomuzu tatmındir.
Molla Kasım 07 Şubat 2018 09:29
6
tabi tabi. zaten asıl mesele, bir bahane bulup hükümeti her daim desteklemek. netekim hikmet-i hükümet denilen bi şey var ki, bizim gibilerin kafası bunlara pek basmaz.
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 01:08
bunlarin her daim dusmana ihtiyaci var. dusman olmadan halki gaza getiremezler. benim zamanimda gomonistler bas dusmandi mesela.
Burak Demirtaş 07 Şubat 2018 00:43
Derin bir zihinsel yarılmaya uğradık hepimiz."Haçlı İttifakı" manşetlerini atan akıl bu ziyareti de muhtemelen "Diplomatik Zafer" diye isimlendirecektir.Türkiye'de,tıpkı 1984 romanındaki gibi,Otorite'nin yaptığı her şeyin doğru ve sorgulanamaz olduğunu hatta yaptığı her şeyin zıddının da doğru ve sorgulanamaz olduğunu kabul ediyor ;daha da vahimi buna gerçekten inanıyoruz.Bu toplumsal şizofreni uzun vadede hepimizi mahvedecek ama bizim vazgeçmeye hiç niyetimiz yok.
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 00:27
İslam düşmanlığında birleşiyorlar hepsi... onların sadece kendi insanları için yaptığı olumlu standartları, bizim de kendi insanımıza ve hatta tüm insanlar için...onlar gibi çifte standartçı ve iki yüzlü olmadan... 3,5 milyon mazluma-mağdura petrolü olmadığı halde:) sadece insani ve vicdani sebeple sahip çıkarak... onurlu bir iletişimin devamı şart, onların bizden öğrenenilecekleri daha çok şey var!
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 00:21
AK Partili değilim. Karar okuyucusuyum. AK Partiye oy verenlerin gazete okuru olsa bile köşe yazarlarını okuduğuna ihtimal vermiyorum. Aynı kanaatte isen beğen!
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 03:05
3
Sadece AK Partiye oy verenler degil. Bu ulkede insanlarin okuma aliskanligi yok. Gazete basliklarina bakar, birkac satir okuduktan sonra gazeteyi atarlar. Kitap da okumaz bu ulkede insanlar. ince Memed'i veya Tutunamayanlar gibi unlu eserleri bile okuyanlarin orani %1 bile degildir.
KARAR OKURU 07 Şubat 2018 21:49
0
Gazetelerde okunacak birşey bulmak zor. Başlık bir problem içerik ayrı bir problem. Bunları yazanları çizenleri kim gazeteci yapıyor diyorsunuz. Ama zaten milletin okuma seviyesi de o kadar. Kısa özet bir kaç satır. Fazla derine inmek yok. Anlamaz çünkü.
KARAR OKURU 08 Şubat 2018 01:17
1
Bu yeni bir buluş değil. Seçim sonuçlarında bölgelerin verdiği oylardan eğitim seviyesi düştükçe Akp oylarının arttığını açıkça görebilirsiniz. Buraya yorum yapan kesim Akp için çok çok küçük bir kesim. Bunu keşfettiğimize sevinmek yerine, Akp’nin bu seçmen kitlesini arkasına alarak popülizm ve “beka” söylemi ile ülkedeki demokrasiyi sonlandırmasının önüne nasıl geçebiliriz onu düşünmek lazım.
Sorani Celal 06 Şubat 2018 23:31
Haçlı ittifakı out, siyonist ittifak in.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN